Midnight Commander - en to fi translation catalogue (651 entries)

en: Warning: cannot load codepages list
fi: Varoitus: Koodisivuja ei pystytä lataamaan

en: 7-bit ASCII
fi: 7-bittinen ASCII

en: Cannot translate from %s to %s
fi: Kääntäminen kielestä %s kieleen %s epäonnistui

en: Event system already initialized
fi: Tapahtumat on jo alustettu

en: Failed to initialize event system
fi: Tapahtumien alustaminen epäonnistui

en: Event system not initialized
fi: Tapahtumia ei ole alustettu

en: Check input data! Some of parameters are NULL!
fi: Tarkista syöttötiedot! Jotkin parametrit ovat NULL!

en: Unable to create group '%s' for events!
fi: Ryhmää '%s' ei voi luoda tapahtumille!

en: Unable to create event '%s'!
fi: Tapahtuman '%s' luonti epäonnistui!

en: File "%s" is already being edited.
    User: %s
    Process ID: %d
fi: Tiedosto "%s" on juuri nyt käsittelyssä.
    Käyttäjä: %s
    Prosessin ID: %d

en: File locked
fi: Tiedosto lukittu

en: &Grab lock
fi: &Lukitse

en: &Ignore lock
fi: &Vapauta

en: Cannot create %s directory
fi: Hakemiston %s luonti epäonnistui

en: FATAL: not a directory:
fi: FATAL: ei hakemistoa:

en: Number out of range (should be in byte range, 0 <= n <= 0xFF, expressed in hex)
fi: Luku alueen ulkopuolella (pitäisi olla tavualueella, 0 <= n <= 0xFF, ilmaistuna heksalla)

en: Invalid character
fi: Virheellinen merkki

en: Unmatched quotes character
fi: Ei vastaa lainausmerkkeihin

en: Hex pattern error at position %d:
    %s.
fi: Hex-kaavan virhe paikassa  %d:
    %s.

en: Search string not found
fi: Etsittyä merkkijonoa ei löydy

en: Not implemented yet
fi: Ei ole vielä toteutettu

en: Num of replace tokens not equal to num of found tokens
fi: Korvaavien tunnusten lukumäärä ei ole sama kuin löydettyjen määrä

en: Invalid token number %d
fi: Token %d ei ole validi

en: Regular expression error
fi: Säännöllisen lausekkeen virhe

en: No&rmal
fi: Ta&vallinen

en: Re&gular expression
fi: &Säännöllinen lauseke

en: He&xadecimal
fi: He&xadesimaali

en: Wil&dcard search
fi: Merkki&haku

en: Unable to load '%s' skin.
    Default skin has been loaded
fi: Teemaa '%s' ei pysty lataamaan.
    Perusteema asetettu.

en: Unable to parse '%s' skin.
    Default skin has been loaded
fi: Teemaa '%s' ei pysty käsittelemään.
    Perusteema asetettu.

en: Unable to use '%s' skin with true colors support:
    %s
    Default skin has been loaded
fi: Ei voi käyttää '%s' ulkoasua täydellä värikartalla:
    %s
    Oletus ulkoasu on ladattu

en: Unable to use '%s' skin with 256 colors support
    on non-256 colors terminal.
    Default skin has been loaded
fi: Ei voi käyttää '%s' ulkoasua 256 värlillä
    terminaalissa joka ei tue värikarttaa-256
    Oletus ulkoasu on ladattu

en: True color not supported with ncurses.
fi: Täyttä värikarttaa ei ncurses tue.

en: Your terminal doesn't even seem to support 256 colors.
fi: Päätteesi ei näytä edes tukevan 256 värikarttaa.

en: True color not supported in this slang version.
fi: Täyttä värikarttaa ei tueta tässä slang versiossa.

en: Set COLORTERM=truecolor if your terminal really supports true colors.
fi: Aseta COLORTERM=truecolor, jos pääte todella tukee täydellistä värikarttaa.

en: Escape
fi: Esc

en: Function key 1
fi: Funktio 1

en: Function key 2
fi: Funktio 2

en: Function key 3
fi: Funktio 3

en: Function key 4
fi: Funktio 4

en: Function key 5
fi: Funktio 5

en: Function key 6
fi: Funktio 6

en: Function key 7
fi: Funktio 7

en: Function key 8
fi: Funktio 8

en: Function key 9
fi: Funktio 9

en: Function key 10
fi: Funktio 10

en: Function key 11
fi: Funktio 11

en: Function key 12
fi: Funktio 12

en: Function key 13
fi: Funktio 13

en: Function key 14
fi: Funktio 14

en: Function key 15
fi: Funktio 15

en: Function key 16
fi: Funktio 16

en: Function key 17
fi: Funktio 17

en: Function key 18
fi: Funktio 18

en: Function key 19
fi: Funktio 19

en: Function key 20
fi: Funktio 20

en: Backspace
fi: Askelpalautin

en: Up arrow
fi: Ylänuoli

en: Down arrow
fi: Alanuoli

en: Left arrow
fi: Vasen nuoli

en: Right arrow
fi: Oikea nuoli

en: End key
fi: End

en: / on keypad
fi: / keypadilla

en: * on keypad
fi: * keypadilla

en: - on keypad
fi: - keypadilla

en: + on keypad
fi: + keypadilla

en: Left arrow keypad
fi: Vasen nuoli keypadilla

en: Right arrow keypad
fi: Oikea nuoli keypadilla

en: Up arrow keypad
fi: Ylänuoli keypadilla

en: Down arrow keypad
fi: Alanuoli keypadilla

en: Home on keypad
fi: Home keypadilla

en: End on keypad
fi: End keypadilla

en: Page Down keypad
fi: Page Down keypadilla

en: Page Up keypad
fi: Page Up keypadilla

en: Insert on keypad
fi: Insert keypadilla

en: Delete on keypad
fi: Delete keypadilla

en: Enter on keypad
fi: Enter keypadilla

en: Function key 21
fi: Funktio 21

en: Function key 22
fi: Funktio 22

en: Function key 23
fi: Funktio 23

en: Function key 24
fi: Funktio 24

en: A1 key
fi: A1

en: C1 key
fi: C1

en: Asterisk
fi: Tähti

en: Minus
fi: Miinus

en: Dot
fi: Piste

en: Less than
fi: Vähemmän kuin

en: Great than
fi: Enemmän kuin

en: Equal
fi: Yhtä kuin

en: Comma
fi: Pilkku

en: Apostrophe
fi: Heittomerkki

en: Colon
fi: Kaksoispiste

en: Semicolon
fi: Puolipiste

en: Exclamation mark
fi: Varoitus-merkki

en: Question mark
fi: Kysymysmerkki

en: Ampersand
fi: Et-merkki

en: Dollar sign
fi: Dollarin merkki

en: Quotation mark
fi: Lainausmerkki

en: Percent sign
fi: Prosenttimerkki

en: Caret
fi: Kursori

en: Tilda
fi: Tilde

en: Prime
fi: Heittomerkki

en: Underline
fi: Alleviivaus

en: Understrike
fi: Yliviivaus

en: Pipe
fi: Putki

en: Left parenthesis
fi: Sulku vasen

en: Right parenthesis
fi: Sulku oikea

en: Left bracket
fi: Vasen sarake

en: Right bracket
fi: Oikea sarake

en: Left brace
fi: Hakasulku vasen

en: Right brace
fi: Hakasulku oikea

en: Tab key
fi: Sarkain

en: Space key
fi: Välilyönti

en: Slash key
fi: Kenoviiva

en: Backslash key
fi: Takakenoviiva

en: Number sign #
fi: Risuaita

note: TRANSLATORS: Please translate as in "at sign" (@).
en: At sign
fi: @

en: Shift
fi: Vaihto

en: The TERM environment variable is unset!
fi: TERM-ympäristön muuttujaa ei ole asetettu!

en: Cannot check SIGWINCH pipe
fi: Ei voi tarkistaa SIGWINCH -putkea

en: 
    Cannot create pipe for SIGWINCH: %s (%d)
fi: 
    Ei voi luoda putkea SIGWINCH: %s (%d)

en: 
    Cannot configure write end of SIGWINCH pipe: %s (%d)
fi: 
    Ei voitu määrittää kirjoituksen loppua SIGWINCH putkessa: %s (%d)

en: 
    Cannot configure read end of SIGWINCH pipe: %s (%d)
fi: 
    Ei voitu määrittää lukemisen loppua SIGWINCH putkessa: %s (%d)

en: Screen size %dx%d is not supported.
    Check the TERM environment variable.
fi: Näytön koko %dx%d ei ole yhteensopiva.
    Tarkista TERM.

en: B
fi: t

en: kB
fi: kt

en: MB
fi: Mt

en: GB
fi: Gt

en: Cannot create pipe descriptor
fi: Putken kuvausta ei voi luoda

en: Cannot create pipe streams
fi: Ei voitu luoda putken virtausta

en: Unexpected error in select() reading data from a child process:
    %s
fi: Odottamaton virhe select() luettaessa dataa aliprosessista:
    %s

en: Unexpected error in waitpid():
    %s
fi: Odottamaton virhe waitpid():
    %s

en: Directory cache expired for %s
fi: Hakemiston polku yliajoittui %s

en: %s: %s: %s %3d%% (%lld) bytes transferred
fi: %s: %s: %s %3d%% (%lld) tavua siirretty

en: %s: %s: %s %lld bytes transferred
fi: %s: %s: %s %lld tavua siirretty

en: Starting linear transfer...
fi: Aloitetaan lineaarinen transferrointi...

en: Getting file
fi: Tuodaan tiedostoa

en: Changes to file lost
fi: Muutokset tiedostoon menetetty

en: %s is not a directory
fi: %s ei ole hakemisto

en: Directory %s is not owned by you
fi: Et ole kansion %s omistaja

en: Cannot set correct permissions for directory %s
fi: Sinulla ei ole oikeuksia kansioon %s

en: Cannot create temporary directory %s: %s
fi: Väliaikaishakemiston luonti epäonnistui %s: %s

en: Temporary files will be created in %s
fi: Väliaikaistiedostoja ei ole luotu kohteeseen %s

en: Temporary files will not be created
fi: Väliaikais tiedosta ei ole luotu

en: Press any key to continue...
fi: Paina mitä tahansa näppäintä jatkaaksesi

en: Cannot parse:
fi: Ei voi jäsentää:

en: More parsing errors will be ignored.
fi: Lisää jäsentämisen virheitä ei oteta huomioon.

en: Internal error:
fi: Sisäinen virhe:

en: Password:
fi: Salasana:

en: Screens
fi: Ikkunat

en: History
fi: Historia

note: TRANSLATORS: no need to translate 'DialogTitle', it's just a context prefix
en: DialogTitle|History cleanup
fi: DialogTitle|Historian puhdistus

en: Do you want clean this history?
fi: Haluatko pyyhkiä tämän historian?

en: &Yes
fi: &Kyllä

en: &No
fi: &Ei

en: &Cancel
fi: &Peruuta

en: Background process:
fi: Taustaprosessi:

en: Error
fi: Virhe

en: &Abort
fi: &Keskeytä

en: Displays the current version
fi: Näyttää nykyisen version

en: Print data directory
fi: Tulosta hakemistoon

en: Print extended info about used data directories
fi: Tulosta lisätietoja kuten hakemiston käyttämä tila

en: Print configure options
fi: Tulosta määrityksen vaihtoehdot

en: Print last working directory to specified file
fi: Tulosta viimeinen työhakemisto määrättyyn tiedostoon

en: Enables subshell support (default)
fi: Ottaa subshell tuen käyttöön (oletus)

en: Disables subshell support
fi: Poistaa subshell tuen käytöstä

en: Log ftp dialog to specified file
fi: Kirjaa ftp kyselyt tiedostoon

en: Launches the file viewer on a file
fi: Käynnistää tiedoston katseluohjelman

en: Edit files
fi: Muokkaa tiedostoja

en: Forces xterm features
fi: Pakottaa xterm-ominaisuudet

en: Disable X11 support
fi: Ota X11-tuki pois käytöstä

en: Tries to use an old highlight mouse tracking
fi: Yrittää käyttää seurantaan vanhaa hiiren korostusta

en: Disable mouse support in text version
fi: Ota hiirituki pois käytöstä tekstiversiossa

en: Tries to use termcap instead of terminfo
fi: Yrittään käyttää termcap, terminfo:n sijaan

en: To run on slow terminals
fi: Hitaissa päätteissä ajaminen

en: Use stickchars to draw
fi: Käytä pylväitä piirtämiseen

en: Requests to run in black and white
fi: Pyytää ajettavaksi mustavalkoisena

en: Request to run in color mode
fi: Pyytää ajettavaksi värillisenä

en: Specifies a color configuration
fi: Määrittää värikonfiguraation

en: Show mc with specified skin
fi: Näytä mc määritetyllä ulkoasulla

en: Color options
fi: Väriasetukset

en: file
fi: tiedosto

en: file1 file2
fi: tiedosto1 tiedosto2

en: Main options
fi: Pääasetukset

en: Terminal options
fi: Terminaalin asetukset

en: Arguments parse error!
fi: Argumenttien rakennevirhe!

en: No arguments given to the viewer.
fi: Katseluohjelmalle ei annettu argumentteja.

en: Background protocol error
fi: Taustaprosessin protokollavirhe

en: Reading failed
fi: Luku epäonnistui

en: Background process error
fi: Taustaprosessin virhe

en: Unknown error in child
fi: Tuntematon virhe aliprosessissa

en: Child died unexpectedly
fi: Aliprosessi kuoli yllättäin

en: Background process sent us a request for more arguments
    than we can handle.
fi: Taustaprosessi lähetti meille pyynnön lisätä argumentteja
    enemmän kuin pystymme käsittelemään.

en: &Dismiss
fi: &Kuittaa

en: Enter search string:
fi: Syötä hakusana:

en: &Backwards
fi: &Takaperin

en: &Whole words
fi: &Kokonaiset sanat

en: &All charsets
fi: &Kaikki merkistöt

en: Search
fi: Etsi

en: Search is disabled
fi: Haku on pois käytöstä

en: Cannot create temporary diff file
    %s
fi: Väliaikaista diff-tiedostoa ei voi luoda
    %s

en: Cannot create backup file
    %s%s
    %s
fi: Ei voi luoda varmuuskopion tiedostoa
    %s%s
    %s

en: Cannot create temporary merge file
    %s
fi: Väliaikaista merge-tiedostoa ei voi luoda
    %s

en: &Fastest (Assume large files)
fi: &Nopein (oleta suuria tiedostoja)

en: &Minimal (Find a smaller set of change)
fi: &Minimaalinen (etsi pieniä muutoksia)

en: Diff algorithm
fi: Diff-algoritmi

en: Diff extra options
fi: Diff lisäominaisuudet

en: Diff Options
fi: Diff asetukset

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit is disabled
fi: Muokkaus on pois käytöstä

en: Goto line (left)
fi: Mene riville (vasen)

en: Goto line (right)
fi: Mene riville (oikea)

en: Enter line:
fi: Anna rivi:

en: Quit
fi: Poistu

en: File(s) was modified. Save with exit?
fi: Tiedostot ovat muuttuneet. Tallenna ja poistu?

en: Midnight Commander is being shut down.
    Save modified file(s)?
fi: Midnight Commander suljetaan.
    Tallenna muuttuneet tiedostot?

en: "%s" is a directory
fi: "%s" on hakemisto

en: Diff viewer: invalid mode
fi: Diff viewer: virheellinen tila

en: Two files are needed to compare
fi: Vertailuun tarvitaan kaksi tiedostoa

en: Loading: %3d%%
fi: Avataan: %3d%%

en: Loading...
fi: Avataan...

en: Cannot open %s for reading
fi: Ei voida avata %s lukemista varten

en: Load file
fi: Avaa tiedosto

en: Error reading %s
fi: Virhe lukiessa %s

en: Cannot get size/permissions for %s
fi: Ei saada kohteen %s kokoa/käyttöoikeuksia

en: "%s" is not a regular file
fi: "%s" ei ole tavallinen tiedosto

en: File "%s" is too large.
    Open it anyway?
fi: tiedosto "%s" on liian iso.
    Avataanko silti?

en: Warning
fi: Varoitus

en: Error reading from pipe: %s
fi: Virhe luettaessa putkesta: %s

en: Cannot open pipe for reading: %s
fi: Putki ei avaudu lukemista varten: %s

en: File has hard-links. Detach before saving?
fi: Tiedostossa on kovia linkkejä. Irrota ennen tallennusta?

en: The file has been modified in the meantime. Save anyway?
fi: Tiedosto on muuttunut tällä välin. Tallenna kuitenkin?

en: Error writing to pipe: %s
fi: Virhe kirjoitettaessa putkeen: %s

en: Cannot open pipe for writing: %s
fi: Putki ei avaudu kirjoitusta varten: %s

en: Cannot open file for writing: %s
fi: Ei voida avata %s kirjoitusta varten

en: The file you are saving does not end with a newline.
fi: Tallentamasi tiedosto ei pääty uuteen riviin.

en: C&ontinue
fi: J&atka

en: &Do not change
fi: &Älä tee muutoksia

en: &Unix format (LF)
fi: &Unix formaatti (LF)

en: &Windows/DOS format (CR LF)
fi: &Windows/DOS formaatti (CR LF)

en: &Macintosh format (CR)
fi: &Macintosh formaatti (CR)

en: Enter file name:
fi: Anna tiedostonimi:

en: Change line breaks to:
fi: Muuta rivinvaihdot:

en: Save As
fi: Tallenna nimellä

en: &Quick save
fi: &Nopea tallennus

en: &Safe save
fi: &Turvallinen tallennus

en: &Do backups with following extension:
fi: &Tee varmuuskopiot seuraavalla laajennuksella:

en: Check &POSIX new line
fi: Tarkista &POSIX uusi rivi

en: Edit Save Mode
fi: Muokkaa tallennustilaa

en: Save as
fi: Tallenna nimellä

en: Cannot save: destination is not a regular file
fi: Ei voi tallentaa: kohde ei ole tavallinen tiedosto

en: A file already exists with this name
fi: Nimellä on jo tiedosto olemassa

en: &Overwrite
fi: &Ylikirjoita

en: Cannot save file
fi: Tiedostoa ei voi tallentaa

en: Confirm save file: "%s"
fi: Vahvista tiedoston tallennus: "%s"

en: Save file
fi: Tallenna tiedosto

en: &Save
fi: &Tallenna

en: Load
fi: Lataa

en: Syntax file edit
fi: Syntaksitiedoston muokkaus

en: Which syntax file you want to edit?
fi: Mitä syntaksia haluat muuttaa?

en: &User
fi: &Käyttäjä

en: &System wide
fi: &Järjestelmän laajuinen

en: Menu edit
fi: Valikon muokkaus

en: Which menu file do you want to edit?
fi: Mitä valikkoa haluat muuttaa?

en: &Local
fi: &Paikallinen

en: File %s was modified.
    Save before close?
fi: Tiedosto %s muuttunut.
    Tallenna ennen sulkemista?

en: Close file
fi: Sulje tiedosto

en: Midnight Commander is being shut down.
    Save modified file %s?
fi: Midnight Commander suljetaan.
    Tallenna muuttunut tiedosto %s?

en: This function is not implemented
fi: Tätä toimintoa ei ole otettu käyttöön

en: Copy to clipboard
fi: Kopioi leikepöydälle

en: Unable to save to file
fi: Tiedostoon tallentaminen epäonnistui

en: Cut to clipboard
fi: Leikkaa leikepöydälle

en: Goto line
fi: Mene riville

en: Save block
fi: Tallenna alue

en: Insert file
fi: Lisää tiedosto

en: Cannot insert file
fi: Tiedostoa ei voi lisätä

en: Sort block
fi: Lajittele alue

en: You must first highlight a block of text
fi: Sinun pitää ensin korostaa tekstin alue

en: Run sort
fi: Suorita lajittelu

en: Sort
fi: Lajittelu

en: Cannot execute sort command
fi: Komentoa sort ei voi suorittaa

en: Paste output of external command
fi: Liitä ulkoinen komento

en: Enter shell command(s):
fi: Anna shell komento:

en: External command
fi: Ulkoinen komento

en: Cannot execute command
fi: Komentoa voi suorittaa

en: To
fi: Vastaanottaja

en: Subject
fi: Aihe

en: Copies to
fi: Kopiona

en: Mail
fi: Viesti

en: Insert literal
fi: Lisää teksti

en: Press any key:
fi: Paina mitä tahansa näppäintä:

en: Current text was modified without a file save.
    Continue discards these changes.
fi: Nykyistä tekstiä muokattiin tallentamatta tiedostoa.
    Jatkamalla hylkäät nämä muutokset.

en: Cancel
fi: Peruuta

en: NoName
fi: Nimetön

en: Save macro
fi: Tallenna makro

en: Press the macro's new hotkey:
fi: Paina makron uudet pikanäppäimet:

en: Delete macro
fi: Poista makro

en: Press macro hotkey:
fi: Paina makro pikanäppäintä:

en: Macro not deleted
fi: Makroa ei poistettu

en: Repeat last commands
fi: Edellinen komento uudestaan

en: Repeat times:
fi: Toistokerrat:

en: &Open file...
fi: &Avaa tiedosto...

en: &New
fi: &Uusi

en: &Close
fi: &Sulje

en: &History...
fi: &Historia...

en: Save &as...
fi: Tallenna &nimellä...

en: &Insert file...
fi: &Lisää tiedosto...

en: Cop&y to file...
fi: Kop&ioi tiedostoon...

en: &User menu...
fi: &Käyttäjän valikko...

en: &Quit
fi: &Lopeta

en: &Undo
fi: &Kumoa

en: &Redo
fi: &Uudelleen

en: &Mark columns
fi: &Merkitse sarakkeet

en: Mark &all
fi: Merkitse k&aikki

en: Unmar&k
fi: Poista mer&kintä

en: Cop&y
fi: &Kopioi

en: Mo&ve
fi: Sii&rrä

en: &Delete
fi: &Poista

en: &Beginning
fi: &Alku

en: &End
fi: &Loppu

en: &Search...
fi: &Haku...

en: Search &again
fi: Hae &uudelleen

en: &Replace...
fi: &Korvaa...

en: &Toggle bookmark
fi: &Vaihda kirjanmerkki

en: &Next bookmark
fi: &Seuraava kirjanmerkki

en: &Prev bookmark
fi: &Edellinen kirjanmerkki

en: &Flush bookmarks
fi: &Tyhjennä kirjanmerkit

en: &Go to line...
fi: &Mene riville...

en: &Toggle line state
fi: &Vaihda rivin tilaa

en: &Sort...
fi: &Järjestys...

en: &Move
fi: &Siirrä

en: &Resize
fi: &Muuta kokoa

en: &Toggle fullscreen
fi: &Vaihda kokoruutuun

en: &Next
fi: &Seuraava

en: &Previous
fi: &Edellinen

en: &List...
fi: &Lista...

en: &File
fi: &Tiedosto

en: &Edit
fi: &Muokkaa

en: &Window
fi: &Ikkuna

en: &Options
fi: &Valinnat

en: Wrap mode
fi: Kieromoodi

en: Tabulation
fi: Taulukko

en: &Fake half tabs
fi: valepuolikas&Tabit

en: &Backspace through tabs
fi: &Poisto tuhoaa tabit

en: Fill tabs with &spaces
fi: täytä tabit &Välilyönnein

en: Tab spacing:
fi: Välilehtien väli:

en: Other options
fi: Muut asetukset

en: &Return does autoindent
fi: &Rivinvaihto sisentää

en: Confir&m before saving
fi: &Varmista ennen tallennusta

en: Synta&x highlighting
fi: syntaks&Ikorostus

en: C&ursor after inserted block
fi: K&ohdistin lisätyn alueen jälkeen

en: Word wrap line length:
fi: Sanan rivityksen pituus:

en: Editor options
fi: Editorin asetukset

en: &Find all
fi: &Etsi kaikki

en: Enter replacement string:
fi: Anna korvaava merkkijono:

en: Replace
fi: Korvaa

en: Replace with:
fi: Korvaa:

en: &Replace
fi: &Korvaa

en: A&ll
fi: K&aikki

en: &Skip
fi: &Ohita

en: Confirm replace
fi: Vahvista vaihto

en: Searching %s: %3d%%
fi: Etsitään %s: %3d%%

en: Searching %s
fi: Etsitään %s

en: %ld replacements made
fi: %ld korvaaminen tehty

en: A user friendly text editor
    written for the Midnight Commander.
fi: Midnight Commanderille kirjoitettu
    käyttäjäystävällinen tekstieditori.

en: About
fi: Tietoja

en: Open files
fi: Avaa tiedostot

en: Edit:
fi: Muokkaa:

en: Breton
fi: bretoni

en: Czech
fi: tšekki

en: Welsh
fi: wales

en: Danish
fi: tanska

en: German
fi: saksa

en: Greek
fi: kreikka

en: English
fi: englanti

en: British English
fi: britannianenglanti

en: Canadian English
fi: kanadanenglanti

en: American English
fi: amerikanenglanti

en: Esperanto
fi: esperanto

en: Spanish
fi: espanja

en: Faroese
fi: fääri

en: French
fi: ranska

en: Italian
fi: italia

en: Dutch
fi: hollanti

en: Norwegian
fi: norja

en: Polish
fi: puola

en: Portuguese
fi: portugali

en: Romanian
fi: romania

en: Russian
fi: venäjä

en: Slovak
fi: slovakki

en: Swedish
fi: ruotsi

en: Ukrainian
fi: ukraina

en: &Add word
fi: &Lisää sana

en: Language
fi: Kieli

en: Misspelled
fi: Kirjoitusvirhe

en: Check word
fi: Tarkista sana

en: Suggest
fi: Ehdota

en: Select language
fi: Valitse kieli

en: Choose syntax highlighting
fi: Valitse syntaksin korostus

en: < Auto >
fi: < Automaatti >

en: < Reload Current Syntax >
fi: < Lataa syntaksi uudelleen >

en: Load syntax file
fi: Lataa syntaksi tiedosto

en: Cannot open file %s
    %s
fi: Ei voi avata tiedostoa %s
    %s

en: Error in file %s on line %d
fi: Virhe tiedostossa %s rivillä %d

en: Cannot fetch a local copy of %s
fi: Paikallista kopiota %s ei voi noutaa

en: The shell is already running a command
fi: Shell suorittaa jo komentoa

en: Set &all
fi: Aseta &kaikki

en: S&kip
fi: &Ohita

en: &Set
fi: &Aseta

en: owner
fi: omistaja

en: group
fi: ryhmä

en: other
fi: muut

en: Flag
fi: Lippo

en: &Ignore
fi: &Ohita

en: Ignore &all
fi: Ohita &kaikki

en: &Retry
fi: &Uudelleen

en: < Default >
fi: <Oletus>

en: Skins
fi: Ulkoasuteemat

en: Other 8 bit
fi: Muut 8-bittiset

en: Running
fi: Käynnissä

en: Stopped
fi: Pysäytetty

en: &Never
fi: &Koskaan

en: Alwa&ys
fi: Ai&na

en: File operations
fi: Tiedostojen toiminnot

en: Timeout:
fi: Aikakatkaisu:

en: Pause after run
fi: Tauko ajon jälkeen

en: Skin:
fi: Ulkoasuteema:

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Information
fi: Informaatio

en: &Full file list
fi: &Täysi tiedostolista

en: &Long file list
fi: &Pitkä tiedostolista

en: &User defined:
fi: &Oma tiedostolista:

en: columns
fi: sarakkeet

en: Listing format
fi: Luettelon muoto

en: &Reverse
fi: &Käänteinen

en: Sort order
fi: Järjestys

en: &UTF-8 output
fi: &UTF-8 ulostulo

en: &Full 8 bits output
fi: &Täysi 8-bittinen ulostulo

en: F&ull 8 bits input
fi: Täysi &8-bittinen syöte

en: cd
fi: Hakemistonvaihto

en: Quick cd
fi: Pikainen hakemistonvaihto

en: Existing filename (filename symlink will point to):
fi: Olemassaoleva tiedostonimi (johon linkki tulee osoittamaan):

en: Symbolic link filename:
fi: Symbolisen linkin tiedostonimi:

en: Symbolic link
fi: Symbolinen linkki

en: &Stop
fi: &Pysäytä

en: &Resume
fi: &Jatka

en: &Kill
fi: &Tapa

en: Background jobs
fi: Taustatyöt

en: Secure deletion
fi: Turvallinen poistaminen

en: Undelete
fi: Kumoa poisto

en: Synchronous updates
fi: Synkroniset päivitykset

en: Synchronous directory updates
fi: Synkroniset hakemiston päivitykset

en: Immutable
fi: Muuttumaton

en: Append only
fi: Vain liitä

en: No dump
fi: Ei hylätä

en: Compress
fi: Pakkaus

en: Compressed clusters
fi: Pakatut klusterit

en: &Marked all
fi: &Kaikki merkityt

en: S&et marked
fi: &Aseta merkityt

en: C&lear marked
fi: &Tyhjennä merkityt

en: Name:
fi: Nimi:

en: Chmod command
fi: Chmod-komento

en: Permission
fi: Oikeudet

en: File
fi: Tiedosto

en: Set &groups
fi: Aseta &ryhmät

en: Set &users
fi: Aseta &käyttäjät

en: Name
fi: Nimi

en: Owner name
fi: Omistajan nimi

en: Group name
fi: Ryhmän nimi

en: Size
fi: Koko

en: <Unknown user>
fi: <Tuntematon käyttäjä>

en: <Unknown group>
fi: <Tuntematon ryhmä>

en: Files tagged, want to cd?
fi: Tiedostot merkitty, vaihdetaanko hakemisto?

en: Filename:
fi: Tiedostonimi:

en: Edit file
fi: Muokkaa tiedostoa

en: Create a new Directory
fi: Luo uusi hakemisto

en: Extension file edit
fi: Laajennustiedoston muokkaus

en: &System Wide
fi: &Järjestelmän laajuinen

en: &Quick
fi: &Nopea

en: &Size only
fi: &Vain koko

en: &Thorough
fi: &Perusteellinen

en: Pipe failed
fi: Virheellinen putki

en: files
fi: tiedostot

en: Cannot remove file "%s"
    %s
fi: Tiedostoa "%s" ei voi poistaa
    %s

en: Cannot stat file "%s"
    %s
fi: Tiedostoa "%s" ei voi lisätä
    %s

en: Cannot overwrite directory "%s"
fi: Kansiota "%s" ei voi ylikirjoittaa

en: Cannot move file "%s" to "%s"
    %s
fi: Tiedostoa ei voi siirtää "%s" - "%s"
    %s

en: Cannot remove directory "%s"
    %s
fi: Kansiota "%s" ei voi poistaa
    %s

en: Cannot overwrite directory "%s"
    %s
fi: Kansiota "%s" ei voi ylikirjoittaa
    %s

en: Cannot overwrite file "%s"
    %s
fi: Tiedostoa "%s" ei voi ylikirjoittaa
    %s

en: Cannot move directory "%s" to "%s"
    %s
fi: Kansiota ei voi siirtää "%s" - "%s"
    %s

en: Cannot operate on ".."!
fi: Ei voi käyttää ".."!

en: Cannot stat source file "%s"
    %s
fi: Lähdetiedostoa ei voi lisätä "%s"
    %s

en: Cannot create special file "%s"
    %s
fi: Erikoistiedostoa ei voi luoda "%s"
    %s

en: Cannot chown target file "%s"
    %s
fi: Ei onnistu chown kohdetiedostoon "%s"
    %s

en: Cannot chmod target file "%s"
    %s
fi: Ei onnistu chmod kohdetiedostoon "%s"
    %s

en: Cannot open source file "%s"
    %s
fi: Lähdetiedostoa ei voi avata "%s"
    %s

en: Cannot fstat source file "%s"
    %s
fi: Ei onnistu fstat lähdetiedostoon "%s"
    %s

en: Cannot create target file "%s"
    %s
fi: Kohdetiedostoa ei voi luoda "%s"
    %s

en: Cannot fstat target file "%s"
    %s
fi: Ei onnistu fstat kohdetiedostoon "%s"
    %s

en: Cannot preallocate space for target file "%s"
    %s
fi: Ei voitu varata tilaa kohdetiedostolle "%s"
    %s

en: Cannot read source file "%s"
    %s
fi: Lähdetiedostoa ei voi lukea "%s"
    %s

en: Cannot write target file "%s"
    %s
fi: Kohdetiedostoa ei voi kirjoittaa "%s"
    %s

en: &Keep
fi: &Pidä

en: Cannot close source file "%s"
    %s
fi: Lähdetiedostoa ei voi sulkea "%s"
    %s

en: Cannot close target file "%s"
    %s
fi: Kohdetiedostoa ei voi sulkea "%s"
    %s

en: Cannot stat source directory "%s"
    %s
fi: Kohdekansiota ei voi lisätä "%s"
    %s

en: Source "%s" is not a directory
    %s
fi: Lähde "%s" ei ole kansio
    %s

en: Destination "%s" must be a directory
    %s
fi: Kohteen "%s" on oltava kansio
    %s

en: Cannot create target directory "%s"
    %s
fi: Kohdekansiota ei voi luoda "%s"
    %s

en: Cannot chown target directory "%s"
    %s
fi: Ei onnistu chown kohdekansioon "%s"
    %s

en: Directories: %zu, total size: %s
fi: Kansioiden: %zu, koko yhteensä: %s

en: Sorry, I could not put the job in background
fi: Anteeksi, en voinut laittaa työtä taustalle

en: %.2f KB/s
fi: %.2f Kt/s

en: New     :
fi: Uusi    :

en: Existing:
fi: Nykyinen:

en: Overwrite this file?
fi: Korvataanko tämä tiedosto?

en: A&ppend
fi: &Lisää

en: &Reget
fi: &Uudelleen

en: Overwrite all files?
fi: Korvataanko kaikki tiedostot?

en: Don't overwrite with &zero length file
fi: Älä korvaa &nollan pituisella tiedostolla

en: &Older
fi: &Vanhin

en: S&maller
fi: Piene&mpi

en: &Size differs
fi: &Koko eroaa

en: File exists
fi: Tiedosto saatavilla

en: Background process: File exists
fi: Taustaprosessi: Tiedosto saatavilla

en: Files processed: %zu
fi: Käsitellyt tiedostot: %zu

en: Time: %s %s
fi: Aika: %s %s

en: Time: %s %s (%s)
fi: Aika: %s %s (%s)

en: Time: %s
fi: Aika: %s

en: Time: %s (%s)
fi: Aika: %s (%s)

en:  Total: %s
fi:  Yhteensä: %s

en: Source
fi: Lähde

en: Target
fi: Kohde

en: Deleting
fi: Poistetaan

en: to:
fi: kohde:

en: Follow &links
fi: Seuraa &linkkejä

en: Di&ve into subdir if exists
fi: Si&irry alihakemistoon, jos sellainen on

en: &Stable symlinks
fi: Vakaa &symlinkki

en: &Background
fi: &Tausta

en: File listin&g
fi: Tiedosto lista&us

en: &Quick view
fi: &Pikanäkymä

en: &Info
fi: &Tiedot

en: &Tree
fi: &Puu

en: &Listing format...
fi: &Luettelomuoto...

en: &Filter...
fi: &Suodata...

en: &Encoding...
fi: &Pakkaa...

en: FT&P link...
fi: FT&P linkki...

en: S&hell link...
fi: S&hell linkki...

en: &Rescan
fi: &Virkistä

en: &View
fi: &Näytä

en: Vie&w file...
fi: Näy&tä tiedosto...

en: &Filtered view
fi: &Suodatettu näkymä

en: &Copy
fi: &Kopioi

en: &Link
fi: &Linkki

en: &Symlink
fi: &Symlinkki

en: Edit s&ymlink
fi: Muokkaa s&ymlinkkiä

en: &Rename/Move
fi: &Nimeä/Siirrä

en: &Mkdir
fi: &Luo hakemisto

en: &Quick cd
fi: &Nopea cd

en: Select &group
fi: Valitse &ryhmään

en: U&nselect group
fi: Poista &ryhmästä

en: &Invert selection
fi: &Käänteinen valinta

en: E&xit
fi: P&oistu

en: &User menu
fi: &Käyttäjän valikko

en: &Directory tree
fi: &Hakemistopuu

en: &Find file
fi: &Etsi tiedosto

en: S&wap panels
fi: V&aihda paneelit

en: Switch &panels on/off
fi: Vaihda &paneelit on/off

en: Show directory s&izes
fi: Näytä hakem&iston koot

en: Command &history
fi: Komentojen &historia

en: &Configuration...
fi: &Asetukset...

en: &Layout...
fi: &Muotoilu...

en: &Panel options...
fi: &Paneelin asetukset...

en: &Appearance...
fi: &Ulkoasu...

en: Panels:
fi: Paneelit:

en: The Midnight Commander
fi: Midnight Commander

en: Do you really want to quit the Midnight Commander?
fi: Haluatko sulkea Midnight Commanderin?

en: &Left
fi: &Vasen

en: &Right
fi: &Oikea

en: &Edit - F4
fi: &Muokkaa - F4

en: File name:
fi: Tiedostonimi:

en: Content:
fi: Sisältö:

en: A&ll charsets
fi: Kai&kki merkistöt

en: File: %s
fi: Tiedosto: %s

en: Type:       %s
fi: Tyyppi:     %s

en: Device:     %s
fi: Laite:      %s

en: Size:       %s
fi: Koko:       %s

en: &Unsorted
fi: &Järjestämätön

en: &Name
fi: &Nimi

en: &Version
fi: &Versio

en: &Size
fi: &Koko

en: Block Size
fi: Alueen koko

en: &Modify time
fi: &Muutosaika

en: &Access time
fi: &Lukuaika

en: Owner
fi: Omistaja

en: Group
fi: Ryhmä

en: <readlink failed>
fi: <linkin luku epäonnistui>

en: Select
fi: Valitse

en: Filter
fi: Suodata

en: &Add new
fi: &Lisää uusi

en: Command
fi: Komento

en: Find rejects after patching
fi: Etsi hylätyt paikkauksen jäljiltä

en: Help
fi: Ohje

en: Choose codepage
fi: Valitse koodisivu

en: Built with ncurses %s
fi:  Luotu ncurses %s

en: Built with ncurses (unknown version)
fi: Luotu ncurses (tuntematon versio)

en: Built with ncursesw %s
fi:  Luotu ncursesw %s

en: Built with ncursesw (unknown version)
fi: Luotu ncursesw (tuntematon versio)

en: ERROR:
fi: VIRHE:

en: Unexpected end of file
    %s
fi: Odottaminen päättyminen tiedostossa %s

en: Warning: cannot open %s directory
fi: Varoitus: Kansion %s avaaminen ei onnistu

en: fish: Disconnecting from %s
fi: fish: Katkaistaan yhteys kohteesta %s

en: Sorry, we cannot do password authenticated connections for now.
fi: Sori, mutta emme voi tehdä salasanan authenkaatiota yhteyksille juuri nyt.

en: fish: Password is required for %s
fi: fish: Salasana pakollinen kohteelle %s

en: fish: Sending password...
fi: fish: Lähetetään salasana...

en: fish: Getting host info...
fi: fish: Haetaan palveluntarjoajan tietoja...

en: fish: Reading directory %s...
fi: fish: Luetaan kansiota %s...

en: %s: done.
fi: %s: valmis.

en: %s: failure
fi: %s: nyt tuli jokin moka

en: fish: store %s: sending command...
fi: fish: Säilytä %s: lähettämällä komento ...

en: fish: Local read failed, sending zeros
fi: fish: Paikallisen tiedoston luku epäonnistui, lähetetään nollia

en: Aborting transfer...
fi: Keskeytetään transferrointi...

en: Error reported after abort.
fi: Virhe raportoitu keskeyttämisen jälkeen.

en: Aborted transfer would be successful.
fi: Keskeytetty siirto olisi onnistunut.

en: ftpfs: Disconnecting from %s
fi: ftpfs: Yhteys katkaistaan kohteesta %s

en: FTP: Password required for %s
fi: FTP: Salasana vaaditaan kohteelle %s

en: ftpfs: sending login name
fi: ftpfs: lähetetään kirjautumistietoja

en: ftpfs: sending user password
fi: ftpfs: lähetetään kirjautumistietoja

en: FTP: Account required for user %s
fi: FTP: Tili vaaditaan käyttäjälle %s

en: Account:
fi: Tili:

en: ftpfs: sending user account
fi: ftpfs: lähetetään tilitietoja

en: ftpfs: logged in
fi: ftpfs: sisäänkirjauduttu

en: ftpfs: Login incorrect for user %s
fi: ftpfs: Kirjautuminen ei onnistunut käyttäjällä %s

en: ftpfs: Invalid host name.
fi: ftpfs: Palveluntarjoajan nimi ei ole validi.

en: ftpfs: making connection to %s
fi: ftpfs: luodaan yhteyttä kohteeseen %s

en: ftpfs: connection interrupted by user
fi: ftpfs: yhteys keskeytetty käyttäjän toimesta

en: ftpfs: connection to server failed: %s
fi: ftpfs: yhteys palvelimeen epäonnistui: %s

en: ftpfs: invalid address family
fi: ftpfs: Osoiteperhe ei ole validi

en: ftpfs: could not setup passive mode
fi: ftpfs: passiivi-tilaan siirtyminen epäonnistui

en: ftpfs: aborting transfer.
fi: ftpfs: keskeytetään transferrointi.

en: ftpfs: abort error: %s
fi: ftpfs: keskeyttämisvirhe: %ss

en: ftpfs: abort failed
fi: ftpfs: keskeyttäminen epäonnistui

en: ftpfs: CWD failed.
fi: ftpfs: CWD epäonnistui.

en: ftpfs: couldn't resolve symlink
fi: ftpfs: symlink, selvittäminen epäonnistui

en: Resolving symlink...
fi: Selvitetään symlink...

en: ftpfs: Reading FTP directory %s... %s%s
fi: ftpfs: Luetaan FTP-hakemistoa %s... %s%s

en: Warning: Invalid line in %s:
    %s
fi: Varoitus: Invalidi rivi %s:
    %s

en: Warning: Invalid flag %c in %s:
    %s
fi: Virhe: Virheellinen lippu %c kohteessa %s:
    %s

en: while allocating block buffer
fi: samalla kun valitaan alueen puskuria
