Midnight Commander - en to ro translation catalogue (1176 entries)

en: Warning: cannot load codepages list
ro: Atenție: nu se poate încărca lista de coduri de pagină

en: Cannot translate from %s to %s
ro: Nu pot face trecerea din %s în %s

en: Event system already initialized
ro: Sistemul de evenimente este deja inițializat

en: Failed to initialize event system
ro: A eșuat inițializarea sistemului de evenimente

en: Event system not initialized
ro: Sistemul de evenimente nu este inițializat

en: Check input data! Some of parameters are NULL!
ro: Verifică datele de intrare! Unii parametri au valoarea NULL!

en: Unable to create group '%s' for events!
ro: Nu se poate crea grupul '%s' pentru evenimente!

en: Unable to create event '%s'!
ro: Nu se poate crea evenimentul '%s'!

en: File "%s" is already being edited.
    User: %s
    Process ID: %d
ro: Fișierul "%s" este deja deschis pentru editare.
    Utilizator: %s
    ID proces: %d

en: File locked
ro: Fișier blocat

en: &Grab lock
ro: &Preia blocarea

en: &Ignore lock
ro: &Ignoră blocarea

en: Cannot create %s directory
ro: Nu se poate crea dosarul %s

en: FATAL: not a directory:
ro: FATAL: nu este un dosar:

en: Number out of range (should be in byte range, 0 <= n <= 0xFF, expressed in hex)
ro: Număr în afara intervalului (ar trebui să fie în intervalul octet, 0 <= n <= 0xFF, exprimat în hex)

en: Invalid character
ro: Caracter nevalid

en: Unmatched quotes character
ro: Caracterul ghilimelelor neîmperecheate

en: Hex pattern error at position %d:
    %s.
ro: Eroare model Hex la poziția %d
    %s.

en: Search string not found
ro: Șirul căutat nu a fost găsit

en: Not implemented yet
ro: Nu este încă implementat

en: Num of replace tokens not equal to num of found tokens
ro: Nr. jetoanelor de înlocuire nu este egal cu nr. jetoanelor găsite

en: Invalid token number %d
ro: Număr jeton nevalid %d

en: Regular expression error
ro: Expresie regulată eronată

en: Re&gular expression
ro: Expresie re&gulată

en: He&xadecimal
ro: He&xazecimal

en: Wil&dcard search
ro: Căutare me&tacaracter

en: Unable to load '%s' skin.
    Default skin has been loaded
ro: Nu se poate încărca tematica '%s'.
    A fost încărcată tematica implicită

en: Unable to parse '%s' skin.
    Default skin has been loaded
ro: Nu se poate interpreta tematica '%s'.
    A fost încărcată tematica implicită

en: Unable to use '%s' skin with true colors support:
    %s
    Default skin has been loaded
ro: Nu se poate folosi tema '%s' cu suport pentru culori reale:
    %s
    Tema implicita a fost încărcata

en: Unable to use '%s' skin with 256 colors support
    on non-256 colors terminal.
    Default skin has been loaded
ro: Nu se poate folosi tematica '%s' cu suport pentru 256 de culori
    pe un terminal non-256.
    A fost încărcată tematica implicită

en: True color not supported with ncurses.
ro: CULORI REALE nu sunt acceptate cu ncurses.

en: Your terminal doesn't even seem to support 256 colors.
ro: Terminalul dvs. nu pare ca nu suporta 256 de culori.

en: True color not supported in this slang version.
ro: CULORI REALE  nu sunt acceptate în această versiune slang.

en: Set COLORTERM=truecolor if your terminal really supports true colors.
ro: Setați COLORTERM=truecolor dacă terminalul dvs. suporta culori reale.

en: Function key 1
ro: Tasta funcț. 1

en: Function key 2
ro: Tasta funcț. 2

en: Function key 3
ro: Tasta funcț. 3

en: Function key 4
ro: Tasta funcț. 4

en: Function key 5
ro: Tasta funcț. 5

en: Function key 6
ro: Tasta funcț. 6

en: Function key 7
ro: Tasta funcț. 7

en: Function key 8
ro: Tasta funcț. 8

en: Function key 9
ro: Tasta funcț. 9

en: Function key 10
ro: Tasta funcț. 10

en: Function key 11
ro: Tasta funcț. 11

en: Function key 12
ro: Tasta funcț. 12

en: Function key 13
ro: Tasta funcț. 13

en: Function key 14
ro: Tasta funcț. 14

en: Function key 15
ro: Tasta funcț. 14

en: Function key 16
ro: Tasta funcț. 16

en: Function key 17
ro: Tasta funcț. 17

en: Function key 18
ro: Tasta funcț. 18

en: Function key 19
ro: Tasta funcț. 19

en: Function key 20
ro: Tasta funcț. 20

en: Completion/M-tab
ro: Completare/M-tab

en: Up arrow
ro: Săgeată sus

en: Down arrow
ro: Săgeată jos

en: Left arrow
ro: Săgeată stânga

en: Right arrow
ro: Săgeată dreapta

en: End key
ro: Tasta End

en: / on keypad
ro: / pe tastatura numerică

en: * on keypad
ro: * pe keypad

en: - on keypad
ro: - pe keypad

en: + on keypad
ro: + pe keypad

en: Left arrow keypad
ro: Săgeată stânga pe keypad

en: Right arrow keypad
ro: Săgeată dreapta pe keypad

en: Up arrow keypad
ro: Săgeată sus pe keypad

en: Down arrow keypad
ro: Săgeată jos pe keypad

en: Home on keypad
ro: Home pe keypad

en: End on keypad
ro: End pe keypad

en: Page Down keypad
ro: Page Down pe keypad

en: Page Up keypad
ro: Page Up pe keypad

en: Insert on keypad
ro: Insert pe keypad

en: Delete on keypad
ro: Delete pe keypad

en: Enter on keypad
ro: Enter pe keypad

en: Function key 21
ro: Tasta funcț. 21

en: Function key 22
ro: Tasta funcț. 22

en: Function key 23
ro: Tasta funcț. 23

en: Function key 24
ro: Tasta funcț. 24

en: A1 key
ro: Tasta A1

en: C1 key
ro: Tasta C1

en: Asterisk
ro: Asterisc

en: Dot
ro: Punct

en: Less than
ro: Mai puțin decât

en: Great than
ro: Mai mult decât

en: Equal
ro: Egal

en: Comma
ro: Virgulă

en: Apostrophe
ro: Apostrof

en: Colon
ro: Punct și virgulă

en: Semicolon
ro: Punct și virgulă

en: Exclamation mark
ro: Semn de exclamare

en: Question mark
ro: Semn de întrebare

en: Ampersand
ro: Semnul &&

en: Dollar sign
ro: Semnul dollar

en: Quotation mark
ro: Ghilimele

en: Percent sign
ro: Semnul de procent

en: Caret
ro: Cursor

en: Tilda
ro: Tildă

en: Prime
ro: Prim

en: Underline
ro: Subliniere

en: Understrike
ro: Liniuță de subliniere

en: Left parenthesis
ro: Paranteză stânga

en: Right parenthesis
ro: Paranteză dreapta

en: Left bracket
ro: Paranteză dreaptă stânga

en: Right bracket
ro: Paranteză dreaptă dreapta

en: Left brace
ro: Acoladă stânga

en: Right brace
ro: Acoladă dreapta

en: Tab key
ro: Tasta Tab

en: Space key
ro: Tasta spațiu

en: Slash key
ro: Tasta slash

en: Backslash key
ro: Tasta backslash

en: Number sign #
ro: Semn #

note: TRANSLATORS: Please translate as in "at sign" (@).
en: At sign
ro: Semnul at

en: The TERM environment variable is unset!
ro: Variabila de mediu TERM nu este setată!

en: Cannot check SIGWINCH pipe
ro: Nu se poate verifica conducta SIGWINCH

en: 
    Cannot create pipe for SIGWINCH: %s (%d)
ro: 
    Nu se poate crea conducta pentru SIGWINCH: %s (%d)

en: 
    Cannot configure write end of SIGWINCH pipe: %s (%d)
ro: 
    Nu se poate configura capătul de scriere al conductei SIGWINCH: %s (%d)

en: 
    Cannot configure read end of SIGWINCH pipe: %s (%d)
ro: 
    Nu se poate configura capătul de citire al conductei SIGWINCH: %s (%d)

en: Screen size %dx%d is not supported.
    Check the TERM environment variable.
ro: Mărimea %dx%d a ecranului nu este suportată.
    Verificați variabila de mediu TERM.

en: Cannot create pipe descriptor
ro: Nu pot crea descriptorul filtrului

en: Cannot create pipe streams
ro: Nu pot crea fluxul filtrului

en: Unexpected error in select() reading data from a child process:
    %s
ro: Eroare neașteptată în select() se accesează datele dintr-un proces copil :
    %s

en: Cannot close pipe descriptor (p == NULL)
ro: Nu se poate închide descriptorul de țeavă (p == NULL)

en: Unexpected error in waitpid():
    %s
ro: Eroare surpriza in waitpid():
    %s

en: Directory cache expired for %s
ro: Cache-ul dosarelor a expirat pentru %s

en: %s: %s: %s %3d%% (%lld) bytes transferred
ro: %s: %s: %s %3d%% (%lld) bytes transferați

en: %s: %s: %s %lld bytes transferred
ro: %s: %s: %s %lld bytes transferați

en: Starting linear transfer...
ro: Pornesc transferul liniar...

en: Getting file
ro: Transfer fișierul

en: Changes to file lost
ro: S-au pierdut schimbările efectuate în fișier

en: %s is not a directory
ro: %s nu este un dosar

en: Directory %s is not owned by you
ro: Nu dețineți dosarul %s

en: Cannot set correct permissions for directory %s
ro: Nu pot seta permisiunile corecte pentru dosarul %s

en: Cannot create temporary directory %s: %s
ro: Nu pot crea dosarul temporar %s: %s

en: Temporary files will be created in %s
ro: Fișierele temporare vor fi create în %s

en: Temporary files will not be created
ro: Nu vor fi create fișiere temporare

en: Press any key to continue...
ro: Apăsați o tastă pentru a continua...

en: Cannot parse:
ro: Nu pot interpreta:

en: More parsing errors will be ignored.
ro: Alte erori de interpretare vor fi ignorate

en: Internal error:
ro: Eroare internă:

en: Password:
ro: Parola:

en: Screens
ro: Ecrane

en: History
ro: Istoric

note: TRANSLATORS: no need to translate 'DialogTitle', it's just a context prefix
en: DialogTitle|History cleanup
ro: DialogTitle|Curățare istoric

en: Do you want clean this history?
ro: Dorești curățarea acestui istoric?

en: &Yes
ro: &Da

en: &No
ro: &Nu

en: &Cancel
ro: &Renunță

en: Background process:
ro: Sarcină în fundal:

en: Error
ro: Eroare

en: &Abort
ro: &Anulează

en: Displays the current version
ro: Afișează versiunea curentă

en: Print data directory
ro: Afișează dosarul de date

en: Print extended info about used data directories
ro: Afișează informații extinse despre dosarele de date folosite

en: Print configure options
ro: Afișează opțiunile de configurare

en: Print last working directory to specified file
ro: Arată ultimul dosar curent în fișierul specificat

en: Enables subshell support (default)
ro: Activează suportul pentru subshell (implicit)

en: Disables subshell support
ro: Dezactivează suportul subshell

en: Log ftp dialog to specified file
ro: Înregistrează dialogul ftp în fișierul specificat

en: Launches the file viewer on a file
ro: Lansează vizualizatorul pe un fișier

en: Edit files
ro: Editează fișiere

en: Forces xterm features
ro: Forțează facilitățile xterm

en: Disable X11 support
ro: Dezactivează suportul X11

en: Tries to use an old highlight mouse tracking
ro: Încearcă să folosească o determinare veche a evidențierii mausului

en: Disable mouse support in text version
ro: Dezactivează suportul de mouse în versiunea text

en: Tries to use termcap instead of terminfo
ro: Încearcă să utilizeze termcap în locul terminfo

en: To run on slow terminals
ro: Pentru a rula pe terminale încete

en: Use stickchars to draw
ro: Utilizează stickchars pentru afișare

en: Resets soft keys on HP terminals
ro: Resetează tastele soft pe terminale HP

en: Load definitions of key bindings from specified file
ro: Încarcă definițiile de combinații de taste din fișierul specificat

en: Don't load definitions of key bindings from file, use defaults
ro: Nu încarca definițiile de combinații de taste din fișier, folosește tastele implicite

en: Requests to run in black and white
ro: Cerere de rulare în alb/negru

en: Request to run in color mode
ro: Cerere de rulare în culori

en: Specifies a color configuration
ro: Specifică o configurație de culori

en: Show mc with specified skin
ro: Arată mc cu tematica specificată

note: TRANSLATORS: don't translate color names and attributes
en: Standard Colors:
       black, gray, red, brightred, green, brightgreen, brown,
       yellow, blue, brightblue, magenta, brightmagenta, cyan,
       brightcyan, lightgray and white
    
    Extended colors, when 256 colors are available:
       color16 to color255, or rgb000 to rgb555 and gray0 to gray23
    
    Attributes:
       bold, italic, underline, reverse, blink; append more with '+'
ro: Culori standard:
       black, gray, red, brightred, green, brightgreen, brown,
       yellow, blue, brightblue, magenta, brightmagenta, cyan,
       brightcyan, lightgray and white
    
    Culori extinse, cînd 256 de culori sunt disponibile:
       color16 la color255, sau rgb000 la rgb555 si gray0 la gray23
    
    Atribute:
       bold, italic, underline, reverse, blink; append more with '+'

en: Color options
ro: Opțiuni culori

en: file
ro: fișierul

en: [this_dir] [other_panel_dir]
ro: [acest_dir] [celălalt_panou_dir]

en: 
    Please send any bug reports (including the output of 'mc -V')
    as tickets at www.midnight-commander.org
ro: 
    Te rog trimite rapoartele de disfuncționalitate (inclusiv rezultatul comenzii 'mc -V')
    ca tichet pe www.midnight-commander.org

en: Main options
ro: Opțiuni principale

en: Terminal options
ro: Opțiuni terminal

en: Arguments parse error!
ro: Eroare de interpretare a argumentelor!

en: No arguments given to the viewer.
ro: Nu au fost date argumente către vizualizator.

en: Two files are required to invoke the diffviewer.
ro: Sunt necesare două fișiere pentru a invoca diffviewer.

en: Background protocol error
ro: Eroare în protocolul de fundal

en: Reading failed
ro: Citirea a eșuat

en: Background process error
ro: Eroare a sarciniii din fundal

en: Unknown error in child
ro: Eroare necunoscută în procesul copil

en: Child died unexpectedly
ro: Procesul copil a murit neașteptat

en: Background process sent us a request for more arguments
    than we can handle.
ro: Sarcina din fundal a cerut mai multe argumente
    decât putem gestiona.

en: &Dismiss
ro: Închi&de

en: Enter search string:
ro: Introdu șirul de căutare:

en: Cas&e sensitive
ro: S&ensibil la majuscule

en: &Backwards
ro: În sens &invers

en: &Whole words
ro: C&uvinte întregi

en: &All charsets
ro: To&ate seturile de caractere

en: Search
ro: Caută

en: Search is disabled
ro: Căutarea este dezactivată

en: Cannot create temporary diff file
    %s
ro: Nu se poate crea fișierul temporare de diferențe
    %s

en: Cannot create backup file
    %s%s
    %s
ro: Nu se poate crea fișierul pentru copia de siguranță
    %s%s
    %s

en: Cannot create temporary merge file
    %s
ro: Nu se poate crea fișierul temporar pentru unire
    %s

en: &Fastest (Assume large files)
ro: Rapid (Presupune &fișiere mari)

en: &Minimal (Find a smaller set of change)
ro: &Minim (Caută un set mai mic de modificări)

en: Diff algorithm
ro: Algoritm diff

en: Diff extra options
ro: Opțiuni extra diff

en: &Ignore case
ro: &Ignoră majuscule

en: Ignore tab &expansion
ro: Ignoră &expansiunea tab

en: Ignore &space change
ro: Ignoră schimbările date de &spații

en: Ignore all &whitespace
ro: Ignoră toate &spațiile

en: Strip &trailing carriage return
ro: Înlătură semnul de sfârșit de linie &final

en: Diff Options
ro: Opțiuni diff

en: Edit
ro: Editare

en: Edit is disabled
ro: Editarea este dezactivată

en: Goto line (left)
ro: Mergi la linia (stânga)

en: Goto line (right)
ro: Mergi la linia (dreapta)

en: Enter line:
ro: Introdu linia:

en: ButtonBar|Help
ro: ButtonBar|Ajutor

en: ButtonBar|Save
ro: ButtonBar|Salvare

en: ButtonBar|Edit
ro: ButtonBar|Editare

en: ButtonBar|Merge
ro: ButtonBar|Combină

en: ButtonBar|Search
ro: ButtonBar|Caută

en: ButtonBar|Options
ro: ButtonBar|Opțiuni

en: ButtonBar|Quit
ro: ButtonBar|Ieșire

en: Quit
ro: Ieși

en: File(s) was modified. Save with exit?
ro: Fișierul a fost modificat. Salvezi la ieșire?

en: Midnight Commander is being shut down.
    Save modified file(s)?
ro: Midnight Commander este în curs de închidere.
    Salvezi fișierul modificat?

en: "%s" is a directory
ro: "%s" este un dosar

en: Cannot stat "%s"
    %s
ro: Nu se poate găsi "%s"
    %s

en: Diff viewer: invalid mode
ro: Vizualizator diff: mod invalid

en: Two files are needed to compare
ro: Sunt necesare două fișiere pentru comparare

en: Loading: %3d%%
ro: Se încarcă: %3d%%

en: Loading...
ro: Se încarcă...

en: Cannot open %s for reading
ro: Nu se poate deschide %s pentru citire

en: Load file
ro: Încărcare fișier

en: Error reading %s
ro: Eroare la citirea %s

en: Cannot get size/permissions for %s
ro: Nu se pot obține mărimea/permisiunile pentru %s

en: "%s" is not a regular file
ro: "%s" nu este un fișier obișnuit

en: File "%s" is too large.
    Open it anyway?
ro: Fișierul "%s" este prea mare.
    Îl deschizi oricum?

en: Warning
ro: Atenție

en: Error reading from pipe: %s
ro: Eroare la citirea din pipe: %s

en: Cannot open pipe for reading: %s
ro: Nu se poate deschide pipe pentru citire: %s

en: File has hard-links. Detach before saving?
ro: Fișierul are hard-links. Desprinzi înainte de a salva?

en: The file has been modified in the meantime. Save anyway?
ro: Fișierul a fost modificat între timp. Salvezi oricum?

en: Error writing to pipe: %s
ro: Eroare la scrierea în pipe: %s

en: Cannot open pipe for writing: %s
ro: Nu se poate pipe pentru scriere: %s

en: Cannot open file for writing: %s
ro: Nu se poate deschide fișierul pentru scriere: %s

en: The file you are saving does not end with a newline.
ro: Fișierul pe care îl salvezi nu se termină cu o linie nouă.

en: C&ontinue
ro: C&ontinuă

en: &Do not change
ro: &Nu schimba

en: &Unix format (LF)
ro: Format &Unix (LF)

en: &Windows/DOS format (CR LF)
ro: Format &Windows/DOS (CR LF)

en: &Macintosh format (CR)
ro: Format &Macintosh (CR)

en: Enter file name:
ro: Introdu numele de fișier:

en: Change line breaks to:
ro: Schimbă finalul de linie în:

en: Save As
ro: Salvează ca

en: &Quick save
ro: Salvare &rapidă

en: &Safe save
ro: &Salvare sigură

en: &Do backups with following extension:
ro: &Fă copii de siguranță cu următoarea extensie:

en: Check &POSIX new line
ro: Verificare &POSIX pentru o noua linie

en: Edit Save Mode
ro: Editare mod salvare

en: Save as
ro: Salvează ca

en: Cannot save: destination is not a regular file
ro: Nu se poate salva: destinația nu este un fișier obișnuit

en: A file already exists with this name
ro: Deja există un fișier cu acest nume

en: &Overwrite
ro: S&uprascrie

en: Cannot save file
ro: Nu se poate salva fișierul

en: Confirm save file: "%s"
ro: Confirmă salvarea fișierului: "%s"

en: Save file
ro: Salvează fișier

en: &Save
ro: &Salvează

en: Load
ro: Încarcă

en: Syntax file edit
ro: Editare fișier sintaxă

en: Which syntax file you want to edit?
ro: Ce fișier de sintaxă dorești să editezi?

en: &User
ro: &Utilizator

en: &System wide
ro: În tot &sistemul

en: Menu edit
ro: Editare meniu

en: Which menu file do you want to edit?
ro: Ce fișier de meniu dorești să editezi?

en: [NoName]
ro: [FărăNume]

en: File %s was modified.
    Save before close?
ro: Fișierul %s a fost modificat.
    Salvezi înainte de închidere?

en: Close file
ro: Închide fișier

en: Midnight Commander is being shut down.
    Save modified file %s?
ro: Midnight Commander este în curs de închidere.
    Salvezi fișierul modificat %s?

en: This function is not implemented
ro: Această funcție nu este implementată

en: Copy to clipboard
ro: Copiază în clipboard

en: Unable to save to file
ro: Nu se poate salva în fișier

en: Cut to clipboard
ro: Taie în clipboard

en: Goto line
ro: Mergi la linia

en: Save block
ro: Salvează blocul

en: Insert file
ro: Inserează fișierul

en: Cannot insert file
ro: Nu se poate insera fișierul

en: Sort block
ro: Sortează blocul

en: You must first highlight a block of text
ro: Mai întâi trebuie să evidențiezi un bloc de text

en: Run sort
ro: Rulează sortarea

en: Enter sort options (see sort(1) manpage) separated by whitespace:
ro: Introduceți opțiunile de sortare (a se vedea pagina(1) de manual sort) separate prin spații albe:

en: Sort
ro: Sortare

en: Cannot execute sort command
ro: Nu se poate rula comanda de sortare

en: Sort returned non-zero: %s
ro: Sortarea a returnat non-zero: %s

en: Paste output of external command
ro: Lipește ieșirea unei comenzi externe

en: Enter shell command(s):
ro: Introdu comandă shell:

en: External command
ro: Comandă externă

en: Cannot execute command
ro: Nu se poate executa comanda

en: mail -s <subject> -c <cc> <to>
ro: mail -s <subiect> -c <cc> <către>

en: To
ro: Către

en: Subject
ro: Subiect

en: Copies to
ro: Copie către

en: Insert literal
ro: Inserează literal

en: Press any key:
ro: Apasă orice tastă:

en: Current text was modified without a file save.
    Continue discards these changes.
ro: Textul curent a fost modificat fără a se salva fișierul.
    Dacă se continuă schimbările vor fi pierdute.

en: Cancel
ro: Renunță

en: Collect completions
ro: Colecționează completări

en: NoName
ro: FărăNume

en: Save macro
ro: Salvează macro

en: Press the macro's new hotkey:
ro: Apasă noua combinație de taste pentru macro:

en: Delete macro
ro: Șterge macro

en: Press macro hotkey:
ro: Apasă combinația de taste pentru macro:

en: Macro not deleted
ro: Macro nu a fost șters

en: Repeat last commands
ro: Repetă ultimele comenzi

en: Repeat times:
ro: Număr de repetări:

en: &Open file...
ro: D&eschide fișier...

en: &New
ro: &Nou

en: &Close
ro: În&chide

en: &History...
ro: &Istoric...

en: Save &as...
ro: Salvează c&a...

en: &Insert file...
ro: &Inserează fișier...

en: Cop&y to file...
ro: Co&piază în fișier...

en: &User menu...
ro: Meniu &utilizator...

en: A&bout...
ro: Des&pre...

en: &Quit
ro: &Ieșire

en: &Undo
ro: An&ulează

en: &Redo
ro: &Refă

en: &Toggle ins/overw
ro: Comu&tă ins/supr

en: To&ggle mark
ro: Co&mută selecția

en: &Mark columns
ro: Selectează coloa&ne

en: Mark &all
ro: Selecte&ază tot

en: Unmar&k
ro: Deselectează

en: Cop&y
ro: C&opiază

en: Mo&ve
ro: Mu&tă

en: &Delete
ro: Ş&terge

en: Co&py to clipfile
ro: Co&piază în fișierul clip

en: &Cut to clipfile
ro: &Taie în fișierul clip

en: Pa&ste from clipfile
ro: Li&pește din fișierul clip

en: &Beginning
ro: În&ceput

en: &End
ro: Sfârşi&t

en: &Search...
ro: &Caută...

en: Search &again
ro: C&aută din nou

en: &Replace...
ro: În&locuire...

en: &Toggle bookmark
ro: &Comută marcaj

en: &Next bookmark
ro: Marcajul &următor

en: &Prev bookmark
ro: Marcajul &precedent

en: &Flush bookmarks
ro: Ște&rge marcaje

en: &Go to line...
ro: Mer&gi la linia...

en: &Toggle line state
ro: &Comută linia de stare

en: Go to matching &bracket
ro: Mergi la &paranteza pereche

en: Toggle s&yntax highlighting
ro: Comută evidenţierea de sinta&xă

en: &Find declaration
ro: &Găsește declarația

en: Back from &declaration
ro: Înapoi de la &declarație

en: For&ward to declaration
ro: Î&nainte către declarație

en: Encod&ing...
ro: Codif&icare

en: &Refresh screen
ro: &Reîmprospătare ecran

en: &Start/Stop record macro
ro: &Start/stop înregistrare macro

en: Delete macr&o...
ro: Șterge macr&o...

en: Record/Repeat &actions
ro: Înregistrare/Repetare &acțiuni

en: S&pell check
ro: Veri&ficare ortografică

en: C&heck word
ro: V&erifică cuvânt

en: Change spelling &language...
ro: Schimbă &limba de verificare...

en: Insert &literal...
ro: Inserează &literal...

en: Insert &date/time
ro: Inserează &dată/timp

en: &Format paragraph
ro: &Format paragraf

en: &Sort...
ro: &Sortare...

en: &Paste output of...
ro: &Lipește ieșirea comenzii...

en: &External formatter
ro: Program de formatare &extern

en: &Move
ro: &Mută

en: &Resize
ro: &Redimensionează

en: &Toggle fullscreen
ro: Comu&tă pe tot ecranul

en: &Next
ro: &Următorul

en: &Previous
ro: &Precedentul

en: &List...
ro: &Listă...

en: Save &mode...
ro: &Mod salvare...

en: Learn &keys...
ro: Învață &taste...

en: Syntax &highlighting...
ro: Evidențiere de s&intaxă...

en: S&yntax file
ro: Fișier de s&intaxă

en: &Menu file
ro: Fișier de &meniu

en: &Save setup
ro: &Salvează setările

en: &File
ro: &Fișier

en: &Edit
ro: &Editare

en: &Search
ro: &Caută

en: &Command
ro: &Comandă

en: &Window
ro: Fe&reastră

en: &Options
ro: &Opțiuni

en: &None
ro: &Nimic

en: &Dynamic paragraphing
ro: Paragrafe &dinamice

en: Type &writer wrap
ro: Aranjare tip &mașină de scris

en: Wrap mode
ro: Mod de aranjare

en: Tabulation
ro: Tabulare

en: &Fake half tabs
ro: &Simulează tab-urile 1/2

en: &Backspace through tabs
ro: Șterge deodată &tab-urile

en: Fill tabs with &spaces
ro: &Umple tab-urile cu spații

en: Tab spacing:
ro: Spațiere tab:

en: Other options
ro: Alte opțiuni

en: &Return does autoindent
ro: Enter &autoindentează

en: Confir&m before saving
ro: Confir&mă înainte de a salva

en: Save file &position
ro: Salvează &poziția în fișier

en: &Visible trailing spaces
ro: Spații la final &vizibile

en: Visible &tabs
ro: &Taburi vizibile

en: Synta&x highlighting
ro: &Evidențiere sintaxă

en: C&ursor after inserted block
ro: C&ursor după blocul inserat

en: Pers&istent selection
ro: Selecție pers&istentă

en: Cursor be&yond end of line
ro: Cursor &dincolo de sfârşit fișier

en: Word wrap line length:
ro: Lungime linie pentru curgere cuvinte:

en: Editor options
ro: Opțiuni editor

en: In se&lection
ro: În se&lecție

en: &Find all
ro: &Găsește tot

en: Enter replacement string:
ro: Introdu șirul de înlocuire:

en: Replace
ro: Înlocuiește

en: Replace with:
ro: Înlocuiește cu:

en: &Replace
ro: &Înlocuiește

en: A&ll
ro: Toa&te

en: &Skip
ro: &Sar

en: Confirm replace
ro: Confirmă înlocuirea

en: Searching %s: %3d%%
ro: Caut %s: %3d%%

en: Searching %s
ro: Caut %s

en: %ld replacements made
ro: %ld înlocuiri efectuate

en: A user friendly text editor
    written for the Midnight Commander.
ro: Un editor de text ușor de utilizat
    creat pentru Midnight Commander.

en: Copyright (C) 1996-2023 the Free Software Foundation
ro: Copyright (C) 1996-2023 Fundația pentru Software Liber

en: About
ro: Despre

en: Open files
ro: Deschide fișiere

en: Edit:
ro: Editează:

en: ButtonBar|Mark
ro: ButtonBar|Marc

en: ButtonBar|Replac
ro: ButtonBar|Înloc

en: ButtonBar|Copy
ro: ButtonBar|Copie

en: ButtonBar|Move
ro: ButtonBar|Mută

en: ButtonBar|Delete
ro: ButtonBar|Șterge

en: ButtonBar|PullDn
ro: ButtonBar|ÎnJos

en: Breton
ro: Bretonă

en: Czech
ro: Cehă

en: Welsh
ro: Galeză

en: Danish
ro: Daneză

en: German
ro: germană

en: Greek
ro: greacă

en: English
ro: engleză

en: British English
ro: Engleză britanică

en: Canadian English
ro: Engleză canadiană

en: American English
ro: Engleză americană

en: Esperanto
ro: esperanto

en: Spanish
ro: spaniolă

en: Faroese
ro: Feroeză

en: French
ro: franceză

en: Italian
ro: italiană

en: Dutch
ro: Olandeză

en: Norwegian
ro: Norvegiană

en: Polish
ro: poloneză

en: Portuguese
ro: portugeză

en: Romanian
ro: română

en: Russian
ro: rusă

en: Slovak
ro: Slovacă

en: Swedish
ro: Suedeză

en: Ukrainian
ro: Ucraineană

en: &Add word
ro: &Adaugă cuvânt

en: Language
ro: Limbă

en: Misspelled
ro: Scris greșit

en: Check word
ro: Verifică cuvânt

en: Suggest
ro: Sugerează

en: Select language
ro: Selectează limba

en: Choose syntax highlighting
ro: Alege sintaxa de evidenţiere

en: < Reload Current Syntax >
ro: < Reîncarcă sintaxa curentă >

en: Load syntax file
ro: Încarcă fișier de sintaxă

en: Cannot open file %s
    %s
ro: Nu se poate deschide fișierul %s
    %s

en: Error in file %s on line %d
ro: Eroare în fișierul %s pe linia %d

en: The Commander can't change to the directory that
    the subshell claims you are in. Perhaps you have
    deleted your working directory, or given yourself
    extra access permissions with the "su" command?
ro: Commander nu poate schimba calea în dosarul în care
    pretinde subterminalul că te afli. Probabil ai șters
    dosarul de lucru sau ți-ai acordat permisiuni
    suplimentare prin comanda "su"?

en: Cannot fetch a local copy of %s
ro: Nu se poate prelua o copie locală a %s

en: The shell is already running a command
ro: Terminalul deja rulează o comandă

en: Not an xterm or Linux console;
    the subshell cannot be toggled.
ro: Nu o consolă xterm sau Linux;
    subshell-ul nu poate fi comutat.

en: Type 'exit' to return to the Midnight Commander
ro: Tastați `exit' pentru a reveni în Midnight Commander

en: Set &all
ro: Set. &tot

en: S&kip
ro: S&ar

en: &Set
ro: &Setez

en: owner
ro: propr.

en: group
ro: grup

en: other
ro: alții

en: Flag
ro: Ind.

en: Permissions (octal): %o
ro: Permisiuni (octal): %o

en: Chown advanced command
ro: Comandă avansată chown

en: Cannot chmod "%s"
    %s
ro: Nu se poate aplica chmod "%s"
    %s

en: &Ignore
ro: &Ignoră

en: Ignore &all
ro: Ignoră &tot

en: &Retry
ro: &Reîncearcă

en: Cannot chown "%s"
    %s
ro: Nu se poate aplica chown "%s"
    %s

en: < Default >
ro: < Implicit >

en: Skins
ro: Tematici

en: Other 8 bit
ro: Alt 8 biți

en: Running
ro: Rulează

en: Stopped
ro: Oprit

en: &Never
ro: &Niciodată

en: On dum&b terminals
ro: Pe terminale dum&b

en: Alwa&ys
ro: &Întotdeauna

en: File operations
ro: Acțiuni fișiere

en: &Verbose operation
ro: Operații &detaliate

en: Compute tota&ls
ro: Calculează tota&luri

en: Classic pro&gressbar
ro: Bară de pro&gres clasică

en: Mkdi&r autoname
ro: Redenumire automată pentru mkdi&r

en: &Preallocate space
ro: &Prealocare spațiu

en: Esc key mode
ro: Modul tastei Esc

en: S&ingle press
ro: O s&ingură apăsare

en: Timeout:
ro: Interval:

en: Pause after run
ro: Pauză după rulare

en: Use internal edi&t
ro: Folosește edi&torul intern

en: Use internal vie&w
ro: Folosește vi&zualizatorul intern

en: A&sk new file name
ro: Ce&re nume nou de fișier

en: Auto m&enus
ro: M&eniuri automate

en: &Drop down menus
ro: &Desfășoară meniurile

en: S&hell patterns
ro: Șabloane s&hell

en: Co&mplete: show all
ro: Co&mplet: arată tot

en: Rotating d&ash
ro: D&ash care se învârte

en: Cd follows lin&ks
ro: Cd urmărește le&găturile

en: Sa&fe delete
ro: Ștergere sigu&ră

en: Safe overwrite
ro: Suprascriere sigură

en: A&uto save setup
ro: Auto-salvare a configurației

en: Configure options
ro: Opțiuni de configurare

en: Skin:
ro: Tematică:

en: &Shadows
ro: &Umbre

en: Appearance
ro: Aspect

en: Case &insensitive
ro: &Ignoră majuscule

en: Use panel sort mo&de
ro: Folosește mo&dul de sortare al panoului

en: Show mi&ni-status
ro: Arată mi&ni-status

en: Use SI si&ze units
ro: Folosește unități de mărime SI

en: Mi&x all files
ro: Ameste&că toate fișierele

en: Show &backup files
ro: Arată fișierele de &backup

en: Show &hidden files
ro: Arată fișierele a&scunse

en: &Fast dir reload
ro: Reîncarcare rapidă a dosarului

en: Ma&rk moves down
ro: Selecta&rea mută în jos

en: Re&verse files only
ro: Afișare in&versă doar pentru fișiere

en: Simple s&wap
ro: Permutare simplă

en: A&uto save panels setup
ro: Salvare a&utomată a configurației panourilor

en: Navigation
ro: Navigare

en: L&ynx-like motion
ro: Navigare în stil L&ynx

en: Pa&ge scrolling
ro: Derulare pa&gină

en: Center &scrolling
ro: Centreaza &scrolling

en: &Mouse page scrolling
ro: Derulare pagină cu ajutorul &mausului

en: File highlight
ro: Evidențiere fișier

en: File &types
ro: &Tipuri de fișier

en: &Permissions
ro: &Permisiuni

en: Quick search
ro: Căutare rapidă

en: Panel options
ro: Opțiuni panou

en: Information
ro: Informație

en: Using the fast reload option may not reflect the exact
    directory contents. In this case you'll need to do a
    manual reload of the directory. See the man page for
    the details.
ro: Când se folosește opțiunea de reîncărcare rapidă conținutul dosarelor
    este posibil să nu reflecte realitatea. În astfel de cazuri va fi nevoie
    de o reîncărcare manuală a dosarului. Vezi pagina de manual
    pentru detalii.

en: &Full file list
ro: Listă de &fișiere completă

en: &Brief file list:
ro: Listă &scurtă de fișiere:

en: &Long file list
ro: Listă &lungă de fișiere

en: &User defined:
ro: Definit de &utilizator:

en: columns
ro: coloane

en: User &mini status
ro: &Mini-status utilizator

en: Listing format
ro: formatul de listare

en: Executable &first
ro: Mai întâ&i executabilele

en: &Reverse
ro: In&vers

en: Sort order
ro: Ordinea de sortare

note: TRANSLATORS: no need to translate 'Confirmation', it's just a context prefix
en: Confirmation|&Delete
ro: Confirmation|Șter&ge

en: Confirmation|O&verwrite
ro: Confirmation|Su&prascrie

en: Confirmation|&Execute
ro: Confirmation|&Execută

en: Confirmation|E&xit
ro: Confirmation|Ieșir&e

en: Confirmation|Di&rectory hotlist delete
ro: Confirmation|Ștergere &listă rapidă de dosare

en: Confirmation|&History cleanup
ro: Confirmation|Curățare &istoric

en: Confirmation
ro: Confirmare

en: &UTF-8 output
ro: Ieșire &UTF-8

en: &Full 8 bits output
ro: Ieșire pe 8 biți comple&tă

en: 7 &bits
ro: 7 &biți

en: F&ull 8 bits input
ro: &Intrare pe 8 biți completă

en: Display bits
ro: Biți de afișare

en: Input / display codepage:
ro: Intrare / cod de afișare:

en: Directory tree
ro: Arbore dosare

en: Timeout for freeing VFSs (sec):
ro: Intervalul de timp pentru eliberarea VFS (sec):

en: FTP anonymous password:
ro: Parola pentru FTP anonim:

en: FTP directory cache timeout (sec):
ro: Expirare cache dosare FTP (sec):

en: &Always use ftp proxy:
ro: Folosește mereu prox&y FTP:

en: &Use ~/.netrc
ro: &Utilizează ~/.netrc

en: Use &passive mode
ro: Utilizează modul &pasiv

en: Use passive mode over pro&xy
ro: Folosește modul pasiv prin pro&xy

en: Virtual File System Setting
ro: Setări sistem virtual de fișiere

en: Quick cd
ro: Cd rapid

en: Existing filename (filename symlink will point to):
ro: Fișier existent (către care va indica legătura):

en: Symbolic link filename:
ro: Numele legăturii simbolice:

en: Symbolic link
ro: Legătura simbolică

en: &Resume
ro: &Reia

en: &Kill
ro: &Omoară

en: Background jobs
ro: Sarcini în fundal

en: Secure deletion
ro: Ștergere securizată

en: Undelete
ro: Anuleaza ștergerea

en: Synchronous updates
ro: Actualizări sincronizate

en: Synchronous directory updates
ro: Actualizări sincronizate ale directoarelor

en: Immutable
ro: Imuabil

en: Append only
ro: Doar adăugare

en: No dump
ro: Nu se aruncă

en: No update atime
ro: Nici o actualizare atime

en: Compress
ro: Comprimare

en: Compressed clusters
ro: Clustere comprimate

en: Compressed dirty file
ro: Fișier murdar comprimat

en: Compression raw access
ro: Compresie acces brut

en: Encrypted inode
ro: Inode criptat

en: Journaled data
ro: Date jurnalizate

en: Indexed directory
ro: Director indexat

en: No tail merging
ro: Nici o îmbinare a cozii

en: Top of directory hierarchies
ro: Partea superioară a ierarhiilor de directoare

en: Inode uses extents
ro: Inode folosește extents

en: Huge_file
ro: Huge_fișier

en: No COW
ro: Fără COW

en: Direct access for files
ro: Acces direct pentru fișiere

en: Casefolded file
ro: Dosar împăturit

en: Inode has inline data
ro: Inode are date în linie

en: Project hierarchy
ro: Ierarhia proiectului

en: Verity protected inode
ro: Inode protejat de Verity

en: &Marked all
ro: &Tot marc.

en: S&et marked
ro: Set. &marc.

en: C&lear marked
ro: Şter&g marc.

en: Chattr command
ro: Comanda Chattr

en: Cannot chattr "%s"
    %s
ro: Nu se poate chattr "%s"
    %s

en: Cannot get flags of "%s"
    %s
ro: Nu se pot obține indicatorii de "%s"
    %s

en: set &user ID on execution
ro: Setează ID &proprietar la executare

en: set &group ID on execution
ro: Setează ID &grup la executare

en: stick&y bit
ro: Bit stick&y

en: &read by owner
ro: &citește de către proprietar

en: &write by owner
ro: &scrie de către proprietar

en: e&xecute/search by owner
ro: e&xecută/caută de către proprietar

en: rea&d by group
ro: citește &de către grup

en: write by grou&p
ro: scrie de către gru&p

en: execu&te/search by group
ro: execu&tă/caută de către grup

en: read &by others
ro: citește de către &alții

en: wr&ite by others
ro: sc&rie de către alții

en: execute/searc&h by others
ro: execută/caută de către alții

en: Name:
ro: Nume:

en: Permissions (octal):
ro: Permisiuni (octal):

en: Owner name:
ro: Nume proprietar:

en: Group name:
ro: Nume grup:

en: Chmod command
ro: Comanda chmod

en: Permission
ro: Permisiuni

en: File
ro: Fișier

en: Set &groups
ro: Setează &grupuri

en: Set &users
ro: Setează &utilizatori

en: Name
ro: Nume

en: Owner name
ro: Nume proprietar

en: Group name
ro: Nume grup

en: Size
ro: Mărime

en: Chown command
ro: Comanda chown

en: User name
ro: Nume proprietar

en: <Unknown user>
ro: <Propr. necun.>

en: <Unknown group>
ro: <Grup necun.>

en: Enter machine name (F1 for details):
ro: Introdu numele mașinii (F1 pentru detalii):

en: Files tagged, want to cd?
ro: Există fișiere marcate, doriți să cd?

en: Link %s to:
ro: Leagă %s la:

en: Link
ro: Legătură

en: link: %s
ro: legătură: %s

en: symlink: %s
ro: legătură: %s

en: View file
ro: Vizualizare fișier

en: Filename:
ro: Nume fișier:

en: Filtered view
ro: Afișare filtrată

en: Filter command and arguments:
ro: Comanda și argumentele pentru filtrare:

en: Edit file
ro: Editează fișier

en: Create a new Directory
ro: Creează un nou dosar

en: Enter directory name:
ro: Introdu numele dosarului:

en: Extension file edit
ro: Editează fișierul de extensii

en: Which extension file you want to edit?
ro: Ce fișier de extensii dorești să editezi?

en: &System Wide
ro: În tot &sistemul

en: Highlighting groups file edit
ro: Editare fișier pentru sintaxa de grup

en: Which highlighting file you want to edit?
ro: Ce fișier de sintaxă dorești să editezi?

en: Compare directories
ro: Compară dosarele

en: Select compare method:
ro: Alege metoda de comparare:

en: &Quick
ro: &Rapid

en: &Size only
ro: &Doar mărime

en: &Thorough
ro: &Completă

en: Both panels should be in the listing mode
    to use this command
ro: Pentru a utiliza această comandă ambele
    trebuie să fie în modul listare

en: '%s' is not a symbolic link
ro: '%s' nu este o legătură simbolică

en: Symlink '%s' points to:
ro: Legătura '%s' duce către:

en: Edit symlink
ro: Editare legătură

en: edit symlink, unable to remove %s: %s
ro: editare legătură, nu se poate înlătura %s: %s

en: edit symlink: %s
ro: editare legătură: %s

en: FTP to machine
ro: FTP către mașina

en: SFTP to machine
ro: SFTP către mașina

en: Shell link to machine
ro: Legătură shell către mașina

en: Undelete files on an ext2 file system
ro: Recuperare fișiere dintr-o partiție de tip ext2

en: Enter device (without /dev/) to undelete
    files on: (F1 for details)
ro: Introdu dispozitivul (fără /dev/) în care se vor recupera
    fișiere: (F1 pentru detalii)

en: Directory scanning
ro: Scanarea dosarelor

en: Setup
ro: Configurație

en: Setup saved to %s
ro: Configurația a fost salvată în %s

en: Unable to save setup to %s
ro: Nu se poate salva configurația în %s

en: Cannot execute commands on non-local filesystems
ro: Nu se pot executa comenzi în sisteme de fișiere ne-locale

en: Parameter
ro: Parametru

en: Cannot create temporary command file
    %s
ro: Nu se poate crea fișierul temporar pentru linia de comandă
    %s

en: Pipe failed
ro: Pipe a eșuat

en: You have an outdated %s file.
    Midnight Commander now uses %s file.
    Please copy your modifications of the old file to the new one.
ro: Aveți un fișier neactualizat %s.
    Midnight Commander folosește acum %s fișierul.
    Vă rugăm să copiați modificările din fișierul vechi în cel nou.

en: The format of the
    %s%s
    file has changed with version 4.0.
    It seems that the installation has failed.
    Please fetch a fresh copy from the Midnight Commander package.
ro: Formatul de
    %s%s
    s-a modificat odată cu versiunea 4.0.
    Se pare că instalarea a eșuat.
    Vă rugăm să obțineți o copie nouă din pachetul Midnight Commander.

en: The format of the
    %s
    file has changed with version 4.0.
    You may either want to copy it from
    %s%s
    or use that file as an example of how to write it.
ro: Formatul de
    %s
    s-a modificat odată cu versiunea 4.0.
    Este posibil să doriți să îl copiați de la
    %s%s
    sau folosiți fișierul respectiv ca exemplu de scriere a acestuia.

en: DialogTitle|Copy
ro: DialogTitle|Copiere

en: DialogTitle|Move
ro: DialogTitle|Mutare

en: DialogTitle|Delete
ro: DialogTitle|Ștergere

en: FileOperation|Copy
ro: FileOperation|Copiază

en: FileOperation|Move
ro: FileOperation|Mută

en: FileOperation|Delete
ro: FileOperation|Șterge

en: files
ro: fișiere

en: directory
ro: dosar

en: directories
ro: dosare

en: files/directories
ro: fișiere/dosare

note: TRANSLATORS: keep leading space here to split words in Copy/Move dialog
en:  with source mask:
ro:  cu mască sursă:

en: Cannot stat hardlink source file "%s"
    %s
ro: Nu se poate obține starea fișierului sursă pentru hardlink "%s"
    %s

en: Cannot create target hardlink "%s"
    %s
ro: Nu se poate crea hardlink-ul țintă "%s"
    %s

en: Cannot create target hardlink "%s"
ro: Nu se poate crea hardlink-ul țintă "%s"

en: Cannot read source link "%s"
    %s
ro: Nu se poate citi legătura sursă "%s"
    %s

en: Cannot make stable symlinks across non-local filesystems:
    
    Option Stable Symlinks will be disabled
ro: Nu pot face symlink-uri stabile în sistemele de fișiere non-locale:
    
    Opțiunea symlink-uri stabile va fi dezactivată

en: Cannot create target symlink "%s"
    %s
ro: Nu se poate crea legătura destinație "%s"
    %s

en: "%s"
    and
    "%s"
    are the same directory
ro: "%s"
    și
    "%s"
    sunt în același dosar

en: "%s"
    and
    "%s"
    are the same file
ro: "%s"
    și
    "%s"
    sunt același fișier

en: Ski&p all
ro: Sări t&ot

en: Directory "%s" not empty.
    Delete it recursively?
ro: Dosarul "%s" nu este gol.
    Îl ștergi în mod recursiv?

en: Background process:
    Directory "%s" not empty.
    Delete it recursively?
ro: Sarcină în fundal:
    Dosarul "%s" nu este gol.
    Îl ștergi în mod recursiv?

en: Non&e
ro: &Nimic

en: Cannot remove file "%s"
    %s
ro: Nu se poate șterge fișierul "%s"
    %s

en: Cannot stat file "%s"
    %s
ro: Nu se poate găsi fișierul "%s"
    %s

en: Cannot overwrite directory "%s"
ro: Nu se poate suprascrie dosarul "%s"

en: Cannot move file "%s" to "%s"
    %s
ro: Nu se poate muta fișierul "%s" în "%s"
    %s

en: Cannot remove directory "%s"
    %s
ro: Nu se poate șterge dosarul "%s"
    %s

en: Cannot overwrite directory "%s"
    %s
ro: Nu se poate suprascrie dosarul "%s"
    %s

en: Cannot overwrite file "%s"
    %s
ro: Nu se poate suprascrie fișierul "%s"
    %s

en: Cannot move directory "%s" to "%s"
    %s
ro: Nu se poate muta dosarul "%s" în "%s"
    %s

en: Cannot operate on ".."!
ro: Nu se poate acționa asupra ".."!

en: Cannot stat source file "%s"
    %s
ro: Nu se poate găsi fișierul sursă "%s"
    %s

en: Cannot create special file "%s"
    %s
ro: Nu se poate crea fișierul special "%s"
    %s

en: Cannot chown target file "%s"
    %s
ro: Nu se poate aplica chown pe fișierul destinație "%s"
    %s

en: Cannot chmod target file "%s"
    %s
ro: Nu se poate aplica chmod pe fișierul destinație "%s"
    %s

en: Cannot open source file "%s"
    %s
ro: Nu se poate deschide fișierul sursă "%s"
    %s

en: Reget failed, about to overwrite file
ro: Re-descărcarea a eșuat, se va suprascrie fișierul

en: Cannot fstat source file "%s"
    %s
ro: Nu se poate găsi fișierul sursă "%s"
    %s

en: Cannot create target file "%s"
    %s
ro: Nu se poate crea fișierul destinație "%s"
    %s

en: Cannot fstat target file "%s"
    %s
ro: Nu se poate găsi fișierul destinație "%s"
    %s

en: Cannot preallocate space for target file "%s"
    %s
ro: Nu se poate pre-aloca spațiu pentru fișierul destinație "%s"
    %s

en: Cannot read source file "%s"
    %s
ro: Nu se poate citi fișierul sursă "%s"
    %s

en: Cannot write target file "%s"
    %s
ro: Nu se poate scrie fișierul destinație "%s"
    %s

en: (stalled)
ro: (oprit)

en: Incomplete file was retrieved
ro: A fost recuperat un fișier incomplet

en: &Keep
ro: &Păstrează

en: &Continue copy
ro: &Continuați să copiați

en: Cannot close source file "%s"
    %s
ro: Nu se poate închide fișierul sursă "%s"
    %s

en: Cannot close target file "%s"
    %s
ro: Nu se poate închide fișierul destinație "%s"
    %s

en: Cannot stat source directory "%s"
    %s
ro: Nu se poate găsi dosarul sursă "%s"
    %s

en: Source "%s" is not a directory
    %s
ro: Sursa "%s" nu este un dosar
    %s

en: Cannot copy cyclic symbolic link
    "%s"
ro: Nu se poate copia legătura simbolică ciclică
    "%s"

en: Destination "%s" must be a directory
    %s
ro: Destinația "%s" trebuie să fie un dosar
    %s

en: Cannot create target directory "%s"
    %s
ro: Nu se poate crea dosarul destinație "%s"
    %s

en: Cannot chown target directory "%s"
    %s
ro: Nu se poate aplica chown pe dosarul destinație "%s"
    %s

en: Directories: %zu, total size: %s
ro: Directoare: %zu, mărime totală: %s

en: Sorry, I could not put the job in background
ro: Scuze, nu am putut pune sarcina în fundal

en: S&uspend
ro: S&uspendă

en: Con&tinue
ro: Con&tinuă

en: %.2f MB/s
ro: %.2f MO/s

en: %.2f KB/s
ro: %.2f KO/s

en: %ld B/s
ro: %ld O/s

en: New     :
ro: Nou     :

en: Existing:
ro: Existent:

en: Overwrite this file?
ro: Suprascrieți acest fișier?

en: A&ppend
ro: Adau&gă

en: &Reget
ro: &Readuc

en: Overwrite all files?
ro: Suprascrieți toate fișiere?

en: Don't overwrite with &zero length file
ro: Nu suprascrie cu fișiere de dimensiune &zero

en: &Older
ro: Mai &vechi

en: S&maller
ro: Mai &mic

en: &Size differs
ro: &Dimensiunea diferă

en: File exists
ro: Fișierul există

en: Background process: File exists
ro: Sarcină în fundal: Fișierul există

en: Files processed: %zu / %zu
ro: Fișiere prelucrate: %zu / %zu

en: Files processed: %zu
ro: Fișiere procesate: %zu

en: Time: %s %s
ro: Timp: %s %s

en: Time: %s %s (%s)
ro: Timp: %s %s (%s)

en: Time: %s
ro: Timp: %s

en: Time: %s (%s)
ro: Timp: %s (%s)

en: Source
ro: Sursă

en: Target
ro: Destinație

en: Deleting
ro: Ștergere

en: &Using shell patterns
ro: &Folosire șabloane shell

en: to:
ro: către:

en: Follow &links
ro: Urmărește &legăturile

en: Preserve &attributes
ro: Păstrează &atributele

en: Di&ve into subdir if exists
ro: In&tră în dosar dacă există

en: &Stable symlinks
ro: Legături simbolice &stabile

en: &Background
ro: În &Fundal

en: Invalid source pattern '%s'
ro: Șablon sursă nevalid '%s'

en: File listin&g
ro: &Lista de fișiere

en: &Quick view
ro: Vizualizare &rapidă

en: &Tree
ro: Arbore

en: &Listing format...
ro: formatul de  &listare

en: &Sort order...
ro: &Ordinea de sortare...

en: &Filter...
ro: &Filtru...

en: &Encoding...
ro: Codificar&e

en: FT&P link...
ro: Conectare FT&P...

en: S&hell link...
ro: Conectare s&hell...

en: Paneli&ze
ro: Paneli&zare

en: &Rescan
ro: &Rescanează

en: &View
ro: &Vizualizează

en: Vie&w file...
ro: Vi&zualizează fișier

en: &Filtered view
ro: Vizualizare &filtrată

en: &Copy
ro: &Copiază

en: &Link
ro: &Legătură

en: &Symlink
ro: Legătură &simbolică

en: Relative symlin&k
ro: Legătură simbolică relati&vă

en: Edit s&ymlink
ro: Editează legătura s&imbolică

en: &Advanced chown
ro: Chown &avansat

en: &Rename/Move
ro: &Redenumește/Mută

en: &Quick cd
ro: Cd &rapid

en: Select &group
ro: Selectează &grupul

en: U&nselect group
ro: &De-selectează grupul

en: &Invert selection
ro: &Inversează selecția

en: E&xit
ro: &Ieșire

en: &User menu
ro: Meniu &utilizator

en: &Directory tree
ro: Arbore de &dosare

en: &Find file
ro: &Caută fișier

en: S&wap panels
ro: &Schimbă panourile

en: Switch &panels on/off
ro: Comută &panourile da/nu

en: &Compare directories
ro: &Compară dosare

en: C&ompare files
ro: C&ompară fișiere

en: E&xternal panelize
ro: Panelizare e&xternă

en: Show directory s&izes
ro: Arată mărimea dosarelor

en: Command &history
ro: &Istoric comenzi

en: Viewed/edited files hi&story
ro: Fișiere vizualizate/editate hi&story

en: Di&rectory hotlist
ro: Listă rapidă de dosa&re

en: &Active VFS list
ro: Lista SVF &active

en: &Background jobs
ro: Sarcini în &fundal

en: Screen lis&t
ro: Lis&ta ecranelor

en: &Undelete files (ext2fs only)
ro: Rec&uperare fișiere (doar ext2fs)

en: &Listing format edit
ro: Editare mod de &listare

en: Edit &extension file
ro: Editare fișier &extensii

en: Edit &menu file
ro: Editare fișier &meniuri

en: Edit hi&ghlighting group file
ro: Editează fișierul de evidențiere &grup

en: &Configuration...
ro: &Configurare...

en: &Layout...
ro: &Aspect...

en: &Panel options...
ro: Opțiuni &panou...

en: C&onfirmation...
ro: C&onfirmare...

en: &Appearance...
ro: &Aspect...

en: &Display bits...
ro: &Biți de afișare...

en: &Virtual FS...
ro: Sistem &virtual de fișiere...

en: Panels:
ro: Panouri:

en: You have %zu opened screen. Quit anyway? | You have %zu opened screens. Quit anyway?
ro[0]: Ai %zu ecran deschis. Închizi oricum?
ro[1]: Ai %zu ecrane deschise. Închizi oricum?
ro[2]: Ai %zu ecrane deschise. Închizi oricum?

en: The Midnight Commander
ro: Midnight Commander

en: Do you really want to quit the Midnight Commander?
ro: Chiar dorești sa închizi Midnight Commander?

en: &Above
ro: &Deasupra

en: &Left
ro: &Stânga

en: &Below
ro: &Dedesubt

en: &Right
ro: D&reapta

en: ButtonBar|Menu
ro: ButtonBar|Meniu

en: ButtonBar|View
ro: ButtonBar|Vezi

en: ButtonBar|RenMov
ro: ButtonBar|RedMut

en: &Again
ro: Din &nou

en: Pane&lize
ro: Pane&lizare

en: &View - F3
ro: &Vizualizare - F3

en: &Edit - F4
ro: &Editare - F4

en: Found: %lu
ro: Găsit : %lu

en: Malformed regular expression
ro: Expresie regulată incorectă

en: File name:
ro: Nume de fișier:

en: &Find recursively
ro: &Caută recursiv

en: Follow s&ymlinks
ro: Urmăriți s&ymlinks

en: S&kip hidden
ro: Sări &peste ascunse

en: Content:
ro: Conținut:

en: Sea&rch for content
ro: &Caută în conținut

en: Case sens&itive
ro: Sens&ibil la majuscule

en: A&ll charsets
ro: Toate seturi&le de caractere

en: Fir&st hit
ro: Primul gă&sit

en: Find File
ro: Caută fișier

en: Start at:
ro: Încep la:

en: Ena&ble ignore directories:
ro: Activează dosarele ignora&te:

en: Grepping in %s
ro: Caut în %s

en: Finished
ro: Terminat

en: Finished (ignored %zu directory) | Finished (ignored %zu directories)
ro[0]: Finalizat (au fost ignorate %zu dosar)
ro[1]: Finalizat (au fost ignorate %zu dosare)
ro[2]: Finalizat (au fost ignorate %zu dosare)

en: Find File: "%s". Content: "%s"
ro: Găsește fișierul: "%s". Conținut: "%s"

en: Find File: "%s"
ro: Găsește fișierul: "%s"

en: Searching
ro: Caut

en: Change &to
ro: Schimbă &la

en: &Free VFSs now
ro: &Eliberează VFS acum

en: &Refresh
ro: &Reîncarcă

en: &Add current
ro: &Adaugă pe cel curent

en: &Up
ro: &Sus

en: New &group
ro: &Grup nou

en: New &entry
ro: Înr&egistrare nouă

en: &Insert
ro: &Inserează

en: &Remove
ro: Ș&terge

en: Subgroup - press ENTER to see list
ro: Subgrup - apăsați ENTER ca să vedeți lista

en: Active VFS directories
ro: Dosare VFS active

en: Directory hotlist
ro: Lista rapidă de dosare

en: Top level group
ro: Grupul cel mai de sus

en: Directory path
ro: Calea dosarului

en: Moving %s
ro: Mut %s

en: Directory label
ro: Eticheta dosarului

en: &Append
ro: &Adaugă

en: New hotlist entry
ro: Intrare nouă în lista rapidă

en: Directory label:
ro: Eticheta dosarului:

en: Directory path:
ro: Calea dosarului:

en: New hotlist group
ro: Grup nou pentru lista rapidă

en: Name of new group:
ro: Numele noului grup:

en: Are you sure you want to remove entry "%s"?
ro: Sigur dorești ștergerea înregistrării "%s"?

en: Group "%s" is not empty.
    Remove it?
ro: Grupul "%s" nu este gol.
    Îl ștergi?

en: Hotlist Load
ro: Încarcă lista rapidă

en: MC was unable to write %s file,
    your old hotlist entries were not deleted
ro: MC nu a putut scrie în fișierul %s,
    înregistrările din vechea listă rapidă nu au fost șterse

en: Label for "%s":
ro: Eticheta pentru "%s":

en: Add to hotlist
ro: Adaugă la lista rapidă

en: File: %s
ro: Fișier: %s

en: No node information
ro: Nu există informații despre noduri

en: Free nodes:
ro: Noduri libere:

en: No space information
ro: Nu există date despre spațiul folosit

en: Free space: %s / %s (%d%%)
ro: Spațiul liber: %s / %s (%d%%)

en: Type:       %s
ro: Tip: %s

en: non-local vfs
ro: vfs non-local

en: Device:     %s
ro: Dispozitiv: %s

en: Filesystem: %s
ro: Sistem fișiere: %s

en: Accessed:   %s
ro: Accesat: %s

en: Modified:   %s
ro: Modificat: %s

note: TRANSLATORS: Time of last status change as in stat(2) man.
en: Changed:    %s
ro: Schimbat: %s

en: Dev. type: major %lu, minor %lu
ro: Dev. tip: major %lu, minor %lu

en: Size:       %s
ro: Mărime: %s

en:  (%lu block) |  (%lu blocks)
ro[0]:  (%lu bloc)
ro[1]:  (%lu blocuri)
ro[2]:  (%lu blocuri)

en: Owner:      %s/%s
ro: Proprietar: %s/%s

en: Links:      %d
ro: Legături: %d

en: Attributes: %s
ro: Atribute: %s

en: Attributes: unavailable
ro: Atribute: indisponibil

en: Mode:       %s (%04o)
ro: Mod: %s (%04o)

en: Location:   %Xh:%Xh
ro: Locație: %Xh:%Xh

en: &Equal split
ro: Împărțire &egală

en: &Menubar visible
ro: Bara de &meniu vizibilă

en: Command &prompt
ro: &Prompt de comandă

en: &Keybar visible
ro: Bară taste &vizibilă

en: H&intbar visible
ro: Bara de &indicii vizibilă

en: &XTerm window title
ro: Titlul ferestrei &XTerm

en: &Show free space
ro: Arată &spațiul liber

en: Panel split
ro: Împărțirea panourilor

en: Console output
ro: Ieșire consolă

en: &Vertical
ro: &Verticală

en: &Horizontal
ro: Ori&zontală

en: Output lines:
ro: Linii de ieșire:

en: Layout
ro: Aspect

en: Memory exhausted!
ro: Memorie epuizată!

en: &Unsorted
ro: nesor&tat

en: &Name
ro: &Nume

en: &Version
ro: &Versiune

en: E&xtension
ro: E&xtensie

en: &Size
ro: &Mărime

en: Block Size
ro: Mărimea blocului

en: &Modify time
ro: Data &modificării

en: &Access time
ro: Data &accesului

en: C&hange time
ro: Data sc&himbării

en: Perm
ro: Mod

en: &Inode
ro: &Inod

en: Owner
ro: Proprietar

en: Group
ro: Grup

en: UP--DIR
ro: SUS-DIR

en: SYMLINK
ro: LEG. SIMB.

en: <readlink failed>
ro: <readlink eșuat>

en: %s in %d file | %s in %d files
ro[0]: %s în %d fișier
ro[1]: %s în %d fișiere
ro[2]: %s în %d de fișiere

en: Panelize
ro: Panelizare

en: Unknown tag on display format:
ro: Etichetă necunoscută în formatul de afișare:

en: &Files only
ro: Numai &fișiere

en: &Case sensitive
ro: Sensibil la majus&cule

en: Select
ro: Selectează

en: Unselect
ro: Deselectează

en: Filter
ro: Filtru

en: Do you really want to execute?
ro: Chiar dorești să execuți?

en: Cannot read directory contents
ro: Nu pot citi conținutul dosarului

en: User supplied format looks invalid, reverting to default.
ro: Formatul furnizat de utilizator pare invalid, se revine la cel implicit

en: &Add new
ro: &Adaugă nou

en: External panelize
ro: Panelizare externă

en: Other command
ro: Altă comendă

en: Command
ro: Comandă

en: Add to external panelize
ro: Adaugă la panelizarea externă

en: Enter command label:
ro: Introdu eticheta comenzii:

en: External panelize:
    %s
ro: Panouri externe:
    %s

en: External panelize:
    failed to read data from child stdout:
    %s
ro: Panouri externe:
    nu a reușit să citească datele din stdout-ul copil:
    %s

en: Cannot run external panelize in a non-local directory
ro: Nu se poate rula panelizarea externă într-un dosar care nu este local

en: Modified git files
ro: Fișiere git modificate

en: Find rejects after patching
ro: Caută reject-uri după patchuire

en: Find *.orig after patching
ro: Caută fișierele *.orig după patchuire

en: Find SUID and SGID programs
ro: Caută programe SUID și SGID

en: Cannot open the %s file for writing:
    %s
ro: Nu pot deschide fișierul %s pentru scriere:
    %s

en: Copy "%s" directory to:
ro: Copiază dosarul "%s" în:

en: Move "%s" directory to:
ro: Mută dosarul "%s" în:

en: Cannot stat the destination
    %s
ro: Nu se poate găsi destinația
    %s

en: Delete %s?
ro: Șterge %s?

en: ButtonBar|Dynamc
ro: ButtonBar|Dinamic

en: ButtonBar|Rescan
ro: ButtonBar|Rescanează

en: ButtonBar|Forget
ro: ButtonBar|Uită

en: Cannot write to the %s file:
    %s
ro: Nu se poate scrie în fișierul %s:
    %s

en: Help file format error
ro: Format eronat al fișierului de ajutor

en: Internal bug: Double start of link area
ro: Bug intern: Double start of link area

en: Cannot find node %s in help file
ro: Nu se poate găsi nodul %s în fișierul de ajutor

en: Help
ro: Ajutor

en: ButtonBar|Prev
ro: ButtonBar|Prec

en: Learn keys
ro: Învață tastele

en: Teach me a key
ro: Învață-mă o tastă

en: Please press the %s
    and then wait until this message disappears.
    
    Then, press it again to see if OK appears
    next to its button.
    
    If you want to escape, press a single Escape key
    and wait as well.
ro: Te rog apasă %s
    iar apoi așteaptă până când acest mesaj dispare.
    
    Apoi, apas-o din nou pentru a vedea dacă apare OK
    lângă butonul său.
    
    Dacă dorești să ieși, apasă o singură dată tasta Escape
    și așteaptă.

en: Cannot accept this key
ro: Această tastă nu poate fi acceptată

en: You have entered "%s"
ro: Ai introdus "%s"

en: It seems that all your keys already
    work fine. That's great.
ro: Se pare că toate tastele dvs. deja
    funcționează corect. Excelent.

en: &Discard
ro: &Anulează

en: Great! You have a complete terminal database!
    All your keys work well.
ro: Excelent! Aveți o bază de date terminal completă!
    Toate tastele dvs. funcționează corect.

en: Press all the keys mentioned here. After you have done it, check
    which keys are not marked with OK. Press space on the missing
    key, or click with the mouse to define it. Move around with Tab.
ro: Apasă toate tastele menționate aici. După ce ai terminat verifică
    care taste nu sunt marcate cu OK. Apasă tasta spațiu pentru cheile
    lipsă sau apasă cu mausul pentru a le defini. Te poți mișca cu Tab.

en: Failed to run:
    %s
ro: A eșuat executarea:
    %s

en: Home directory path is not absolute
ro: Calea către dosarul acasă nu este absolută

en: GNU Midnight Commander
    is already running on this terminal.
    Subshell support will be disabled.
ro: GNU Midnight Commander
    rulează deja pe acest terminal.
    Suportul pentru subshell-uri va fi dezactivat.

en: 
    Failed while close:
    %s
ro: 
    A eșuat în timpul închiderii:
    %s

en: Choose codepage
ro: Alege pagina de cod

en: -  < No translation >
ro: -  < Fără translatare >

en: Cannot save file %s:
    %s
ro: Nu se poate salva fișierul %s:
    %s

en: Cannot open named pipe %s
ro: Nu se poate deschide pipe %s

en: The shell is still active. Quit anyway?
ro: Terminalul este încă activ. Ieși oricum?

en: Warning: Cannot change to %s.
ro: Atenție: Nu se poate schimba în %s.

en: With builtin Editor and Aspell support
ro: Cu editor încorporat și suport Aspell

en: With builtin Editor
ro: Cu editor încorporat

en: With optional subshell support
ro: Cu suport opțional pentru subshell-uri

en: With subshell support as default
ro: Cu suport pentru subshell-uri în mod implicit

en: With support for background operations
ro: Cu suport pentru operațiuni în fundal

en: With mouse support on xterm and Linux console
ro: Cu suport pentru mouse pe xterm și consola Linux

en: With mouse support on xterm
ro: Cu suport pentru mouse pe xterm

en: With support for X11 events
ro: Cu suport pentru evenimente X11

en: With internationalization support
ro: Cu suport pentru internaționalizare

en: With multiple codepages support
ro: Cu suport pentru mai multe pagini de cod

en: With ext2fs attributes support
ro: Cu suport pentru atributele ext2fs

en: Built with GLib %d.%d.%d
ro: Construit cu GLib %d.%d.%d

en: Built with S-Lang %s with terminfo database
ro: Construit cu S-Lang %s cu baza de date terminfo

en: Built with ncurses %s
ro: Construit cu ncurses %s

en: Built with ncurses (unknown version)
ro: Construit cu ncurses (versiune necunoscută)

en: Built with ncursesw %s
ro: Construit cu ncursesw %s

en: Built with ncursesw (unknown version)
ro: Construit cu ncursesw (versiune necunoscută)

en: Built with libssh2 %d.%d.%d
ro: Construit cu libssh2 %d.%d.%d

en: Virtual File Systems:
ro: Sistem virtual de fișiere:

en: Data types:
ro: Tipuri de date:

en: Home directory:
ro: Director acasă:

en: Profile root directory:
ro: Director rădăcină:

en: System data
ro: Date sistem

en: Config directory:
ro: Dosarul pentru configurări:

en: Data directory:
ro: Dosarul pentru date:

en: File extension handlers:
ro: Programe pentru extensii de fișier:

en: VFS plugins and scripts:
ro: Pluginuri si scripturi VFS:

en: User data
ro: Date utilizator

en: Cache directory:
ro: Dosarul pentru cache:

en: ERROR:
ro: EROARE:

en: True:
ro: Adevărat:

en: False:
ro: Fals:

en: Error calling program
ro: Eroare la executarea programului

en: Warning -- ignoring file
ro: Atenție -- se ignoră fișierul

en: File %s is not owned by root or you or is world writable.
    Using it may compromise your security
ro: Fișierul %s nu este deținut de root ori dvs. sau poate fi modificat de oricine.
    Utilizându-l vă puteți compromite securitatea

en: Format error on file Extensions File
ro: Format eronat în fișierul de extensii

en: The %%var macro has no default
ro: Macro-ul %%var nu are o stare inițială

en: The %%var macro has no variable
ro: Macro-ul %%var nu are o variabilă

en: No suitable entries found in %s
ro: Nu au fost găsite înregistrări potrivite in %s

en: User menu
ro: Meniu utilizator

en: Cannot open cpio archive
    %s
ro: Nu pot deschide arhiva cpio
    %s

en: Premature end of cpio archive
    %s
ro: Sfârșit prematur al arhivei cpio
    %s

en: Inconsistent hardlinks of
    %s
    in cpio archive
    %s
ro: Legături reale inconsistente ale%s
    în arhiva cpio
    %s

en: %s contains duplicate entries! Skipping!
ro: %s conține intrări duplicate! Trec peste!

en: Corrupted cpio header encountered in
    %s
ro: Antet corupt al arhivei cpio în
    %s

en: Unexpected end of file
    %s
ro: Sfârșit de fișier (EOF) neașteptat
    %s

en: Inconsistent archive
ro: Arhivă inconsistentă

en: Cannot open %s archive
    %s:
    %s
ro: Nu se poate deschide %s arhiva
    %s:
    %s

en: EXTFS virtual file system:
    %s
ro: Sistem de fișiere virtuale EXTFS:
    %s

en: Warning: cannot open %s directory
ro: Atenție: nu se poate deschide dosarul %s

en: fish: Disconnecting from %s
ro: fish: Se deconectează de la %s

en: fish: Waiting for initial line...
ro: fish: Se așteptă linia inițială...

en: Sorry, we cannot do password authenticated connections for now.
ro: Ne pare rău, deocamdată nu se pot efectua conectări autentificate prin parolă.

en: fish: Password is required for %s
ro: fish: Este necesară o parolă pentru %s

en: fish: Sending password...
ro: fish: Se trimite parola...

en: fish: Sending initial line...
ro: fish: Se trimite linia inițială...

en: fish: Handshaking version...
ro: fish: Se negociază versiunea...

en: fish: Getting host info...
ro: fish: Se obțin informații despre gazdă...

en: fish: Reading directory %s...
ro: fish: Citesc dosarul %s...

en: %s: done.
ro: %s: efectuat.

en: %s: failure
ro: %s: eșec

en: fish: store %s: sending command...
ro: fish: stochează %s: trimit comanda...

en: fish: Local read failed, sending zeros
ro: fish: Citirea locală a eșuat, trimit zero-uri

en: fish: storing file
ro: fish: se stochează fișierul

en: Aborting transfer...
ro: Abandonez transferul...

en: Error reported after abort.
ro: S-a raportat o eroare după abandon.

en: Aborted transfer would be successful.
ro: Transferul abandonat va reuși.

en: ftpfs: Disconnecting from %s
ro: ftpfs: Mă deconectez de la: %s

en: FTP: Password required for %s
ro: FTP: Este necesară o parolă pentru %s

en: ftpfs: sending login name
ro: ftpfs: se trimite numele de logare

en: ftpfs: sending user password
ro: ftpfs: se trimite parola de utilizator

en: FTP: Account required for user %s
ro: FTP: Este necesar un cont pentru utilizatorul %s

en: Account:
ro: Cont:

en: ftpfs: sending user account
ro: ftpfs: se trimite contul de utilizator

en: ftpfs: logged in
ro: ftpfs: conectat

en: ftpfs: Login incorrect for user %s
ro: ftpfs: Autentificare incorectă pentru utilizatorul %s

en: ftpfs: Invalid host name.
ro: ftpfs: Nume nevalid al gazdei.

en: ftpfs: making connection to %s
ro: ftpfs: se efectuează conectarea la %s

en: ftpfs: connection interrupted by user
ro: ftpfs: conectare întreruptă de utilizator

en: ftpfs: connection to server failed: %s
ro: ftpfs: conectarea la server a eșuat: %s

en: Waiting to retry... %d (Control-G to cancel)
ro: Se reîncearcă... %d (Control-G pentru a renunța)

en: ftpfs: could not make address-to-name translation: %s
ro: ftpfs: nu a putut face traducerea de la adresă la nume: %s

en: ftpfs: try reconnect to server, attempt %u
ro: ftpfs: încercați să vă reconectați la server, încercați %u

en: ftpfs: could not get socket name: %s
ro: ftpfs: nu a putut obține numele socket-ului: %s

en: ftpfs: could not reconnect to server
ro: ftpfs: nu s-a putut reconecta la server

en: ftpfs: invalid address family
ro: ftpfs: familie de adrese incorectă

en: ftpfs: could not create socket: %s
ro: ftpfs: nu se poate crea socketul: %s

en: ftpfs: could not setup passive mode
ro: ftpfs: nu pot seta modul pasiv

en: ftpfs: aborting transfer.
ro: ftpfs: abandonez transferul.

en: ftpfs: abort error: %s
ro: ftpfs: eroare la abandon: %s

en: ftpfs: abort failed
ro: ftpfs: abandon eșuat

en: ftpfs: CWD failed.
ro: ftpfs: CWD eșuat.

en: ftpfs: couldn't resolve symlink
ro: ftpfs: nu pot rezolva legătura simbolică

en: Resolving symlink...
ro: Rezolv legătura simbolică...

en: ftpfs: Reading FTP directory %s... %s%s
ro: ftpfs: Citesc dosarul FTP %s... %s%s

en: (strict rfc959)
ro: (rfc959 strict)

en: (chdir first)
ro: (întâi chdir)

en: ftpfs: failed; nowhere to fallback to
ro: ftpfs: eșec; nu mai există nici o variantă la care să revin

en: ftpfs: storing file
ro: ftpfs: se stochează fișierul

en: ~/.netrc file has incorrect mode
    Remove password or correct mode
ro: fișierul ~/.netrc are permisiuni incorecte
    Înlătură parola sau corectează permisiunile

en: SFS virtual file system:
    %s
ro: Sistem de fișiere virtuale SFS:
    %s

en: %s: Warning: file %s not found
ro: %s: Atenție: fișierul %s nu a fost găsit

en: Warning: Invalid line in %s:
    %s
ro: Atenție: Linie invalidă în %s:
    %s

en: Warning: Invalid flag %c in %s:
    %s
ro: Atenție: Indicator %c invalid în %s:
    %s

en: sftp: an error occurred while reading %s: %s
ro: sftp: a intervenit o eroare la citirea %s: %s

en: sftp: Unable to get current user name.
ro: sftp: Nu se poate obține numele de utlizator curent.

en: sftp: Invalid host name.
ro: sftp: Nume de gazdă incorect.

en: sftp: failed to convert remote host IP address into text form
ro: sftp: nu a reușit să convertească adresa IP a gazdei la distanță în format text

en: sftp: making connection to %s
ro: sftp: se efectuează conectarea la %s

en: sftp: connection interrupted by user
ro: sftp: conectare întreruptă de utilizator

en: sftp: connection to server failed: %s
ro: sftp: conectarea la server a eșuat: %s

en: sftp: found host key of unsupported type: RSA1
ro: sftp: a fost găsită o cheie gazdă de tip neacceptat: RSA1

en: sftp: unknown host key type:
ro: sftp: gazdă necunoscută tip cheie:

en: Permanently added
    %s (%s)
    to the list of known hosts.
ro: Adăugat permanent
    %s (%s)
    la lista de gazde cunoscute.

en: sftp: cannot get the remote host key
ro: sftp: nu se poate obține cheia gazdei la distanță

en: sftp: unsupported key type, can't check remote host key
ro: sftp: tip de cheie neacceptat, nu se poate verifica cheia gazdei la distanță

en: sftp: can't compute host key fingerprint hash
ro: sftp: nu poate calcula hash-ul de amprentă a cheii gazdă

en: The authenticity of host
    %s (%s)
    can't be established!
    %s key fingerprint hash is
    SHA1:%s.
    Do you want to add it to the list of known hosts and continue connecting?
ro: Autenticitatea găzduirii
    %s (%s)
    nu poate fi stabilită!
    %s hash-ul amprentei cheie este
    SHA1:%s.
    Doriți să o adăugați la lista de gazde cunoscute și să continuați conectarea?

en: %s (%s)
    is found in the list of known hosts but
    KEYS DO NOT MATCH! THIS COULD BE A MITM ATTACK!
    Are you sure you want to add it to the list of known hosts and continue connecting?
ro: %s (%s)
    se găsește în lista de gazde cunoscute, dar
    CHEILE NU SE POTRIVESC! ACESTA AR PUTEA FI UN ATAC MITM!
    Sunteți sigur că doriți să o adăugați la lista de gazde cunoscute și să continuați conectarea?

en: sftp: host key verification failed
ro: sftp: verificarea cheii gazdă a eșuat

en: sftp: Enter passphrase for %s
ro: sftp: Introdu parola pentru %s

en: sftp: Passphrase is empty.
ro: sftp: Parola este goală.

en: sftp: Enter password for %s
ro: sftp: Introdu parola pentru %s

en: sftp: Password is empty.
ro: sftp: Parola este goală.

en: sftp: failure establishing SSH session
ro: sftp: eșec la stabilirea sesiunii SSH

en: sftp: No file handler data present for reading file
ro: sftp: Nu există date de manipulare a citirii fișierului

en: sftp: socket error: %s
ro: sftp: eroare socket: %s

en: sftp: (Ctrl-G break) Listing... %s
ro: sftp: (Ctrl-G întrerupe) Afișare... %s

en: sftp: Listing done.
ro: sftp: Afișarea a fost efectuată.

en: Inconsistent tar archive
ro: Arhivă tar trunchiată

en: Unexpected EOF on archive file
ro: Sfârșit de fișier (EOF) neașteptat în fișierul arhivă

en: Cannot open tar archive
    %s
ro: Nu pot deschide arhiva tar
    %s

en: undelfs: error
ro: undelfs: eroare

en: not enough memory
ro: nu există destulă memorie

en: while allocating block buffer
ro: în timp ce se aloca tamponul de blocuri

en: while starting inode scan %d
ro: în timpul pornirii scanării de inoduri %d

en: undelfs: loading deleted files information %d inodes
ro: undelfs: încarc informațiile despre fișierele șterse: %d inoduri

en: while calling ext2_block_iterate %d
ro: în timp ce se rula ext2_block_iterate %d

en: no more memory while reallocating array
ro: nu a mai rămas memorie în timpul realocării array-ului

en: while doing inode scan %d
ro: în timpul scanării inodurilor %d

en: Cannot open file %s
ro: Nu se poate deschide fișierul %s

en: undelfs: reading inode bitmap...
ro: undelfs: citesc harta inodurilor...

en: Cannot load inode bitmap from:
    %s
ro: Nu se poate încărca harta inodurilor din:
    %s

en: undelfs: reading block bitmap...
ro: undelfs: citesc harta blocurilor...

en: Cannot load block bitmap from:
    %s
ro: Nu se poate încărca harta blocurilor din:
    %s

en: vfs_info is not fs!
ro: vfs_info nu este fs!

en: You have to chdir to extract files first
ro: Trebuie mai întâi să chdir pentru a extrage fișierele

en: while iterating over blocks
ro: în timpul parcurgerii blocurilor

en: Cannot open file "%s"
ro: Nu se poate deschide fișierul "%s"

en: Ext2lib error
ro: Eroare ext2lib

en: Invalid value
ro: Valoare nevalidă

en: File was modified. Save with exit?
ro: Fișierul a fost modificat. Salvezi la ieșire?

en: &Cancel quit
ro: &Renunță la ieșire

en: Midnight Commander is being shut down.
    Save modified file?
ro: Midnight Commander este în curs de închidere.
    Salvezi fișierul modificat?

en: &Line number
ro: Număr &linie

en: Pe&rcents
ro: P&rocente

en: &Decimal offset
ro: Decalaj &zecimal

en: He&xadecimal offset
ro: Decalaj he&xazecimal

en: Goto
ro: Mergi la

en: ButtonBar|HxSrch
ro: ButtonBar|HxCăut

en: ButtonBar|Goto
ro: ButtonBar|Mergi la

en: ButtonBar|Raw
ro: ButtonBar|Crud

en: ButtonBar|Parse
ro: ButtonBar|Interpretează

en: Failed to read data from child stdout:
    %s
ro: Eroare la citirea datelor de la stdout-ul copil:
    %s

en: Error while closing the file:
    %s
    Data may have been written or not
ro: Eroare la închiderea fișierului:
    %s
    Este posibil ca datele să nu fi fost scrise

en: Cannot save file:
    %s
ro: Nu se poate salva fișierul:
    %s

en: View:
ro: Vizualizează:

en: Cannot open "%s"
    %s
ro: Nu se poate deschide "%s"
    %s

en: Cannot view: not a regular file
ro: Nu se poate vizualiza: nu este un fișier regulat

en: Cannot open "%s" in parse mode
    %s
ro: Nu se poate deschide "%s" în mod parsare
    %s

en: Search done
ro: Căutarea a fost efectuată

en: Continue from beginning?
ro: Continuă de la început?

en: Cannot fetch a local copy of /ftp://some.host/editme.txt
ro: Nu se poate aduce o copie locală a /ftp://some.host/editme.txt
