Midnight Commander - en to ru translation catalogue (1248 entries)

en: Warning: cannot load codepages list
ru: Внимание: не удалось загрузить список кодировок

en: 7-bit ASCII
ru: 7-битный ASCII

en: Cannot translate from %s to %s
ru: Не удалось перекодировать из %s в %s

en: Event system already initialized
ru: Система событий уже инициализирована

en: Failed to initialize event system
ru: Сбой инициализации системы событий

en: Event system not initialized
ru: Система событий не инициализирована

en: Check input data! Some of parameters are NULL!
ru: Проверьте входные данные! Некоторые параметры равны NULL!

en: Unable to create group '%s' for events!
ru: Не удаётся создать группу событий "%s"!

en: Unable to create event '%s'!
ru: Не удаётся создать событие "%s"!

en: File "%s" is already being edited.
    User: %s
    Process ID: %d
ru: Файл "%s" уже редактируется.
    Пользователь: %s
    Идентификатор процесса: %d

en: File locked
ru: Файл заблокирован

en: &Grab lock
ru: З&ахватить замок

en: &Ignore lock
ru: Игн&орировать замок

en: Cannot create %s directory
ru: Не удалось создать каталог "%s"

en: FATAL: not a directory:
ru: ОШИБКА: не является каталогом:

en: Number out of range (should be in byte range, 0 <= n <= 0xFF, expressed in hex)
ru: Число вне диапазона (должно быть в диапазоне байтов, 0 <= n <= 0xFF, шестнадцатеричное)

en: Invalid character
ru: Ошибочный символ

en: Unmatched quotes character
ru: Несогласованный символ кавычек

en: Hex pattern error at position %d:
    %s.
ru: Ошибка шестнадцатеричного шаблона на позиции %d:
    %s.

en: Search string not found
ru: Искомая строка не найдена

en: Not implemented yet
ru: Пока не реализовано

en: Num of replace tokens not equal to num of found tokens
ru: Количество шаблонных полей не соответствует количеству полей для замены

en: Invalid token number %d
ru: Неправильный шаблон цели %d

en: Regular expression error
ru: Ошибка в регулярном выражении

en: No&rmal
ru: О&бычный

en: Re&gular expression
ru: &Регулярное выражение

en: He&xadecimal
ru: Шестнад&цатеричный

en: Wil&dcard search
ru: По &шаблону

en: Unable to load '%s' skin.
    Default skin has been loaded
ru: Не удалось загрузить скин "%s".
    Используется скин по умолчанию

en: Unable to parse '%s' skin.
    Default skin has been loaded
ru: Не удалось разобрать скин "%s".
    Используется скин по умолчанию

en: Unable to use '%s' skin with true colors support:
    %s
    Default skin has been loaded
ru: Не удалось использовать скин "%s", требующий True Color:
    %s
    Используется скин по умолчанию

en: Unable to use '%s' skin with 256 colors support
    on non-256 colors terminal.
    Default skin has been loaded
ru: Нельзя использовать скин "%s" с 256 цветами,
    на терминале без поддержки 256 цветов.
    Используется скин по умолчанию

en: True color not supported with ncurses.
ru: True Color не поддерживается ncurses.

en: Your terminal doesn't even seem to support 256 colors.
ru: Кажется, ваш терминал не поддерживает даже 256 цветов.

en: True color not supported in this slang version.
ru: True Color не поддерживается в этой версии slang.

en: Set COLORTERM=truecolor if your terminal really supports true colors.
ru: Установите COLORTERM=truecolor, если ваш терминал действительно поддерживает True Color.

en: Escape
ru: Клавиша Esc

en: Function key 1
ru: Функциональная 1

en: Function key 2
ru: Функциональная 2

en: Function key 3
ru: Функциональная 3

en: Function key 4
ru: Функциональная 4

en: Function key 5
ru: Функциональная 5

en: Function key 6
ru: Функциональная 6

en: Function key 7
ru: Функциональная 7

en: Function key 8
ru: Функциональная 8

en: Function key 9
ru: Функциональная 9

en: Function key 10
ru: Функциональная 10

en: Function key 11
ru: Функциональная 11

en: Function key 12
ru: Функциональная 12

en: Function key 13
ru: Функциональная 13

en: Function key 14
ru: Функциональная 14

en: Function key 15
ru: Функциональная 15

en: Function key 16
ru: Функциональная 16

en: Function key 17
ru: Функциональная 17

en: Function key 18
ru: Функциональная 18

en: Function key 19
ru: Функциональная 19

en: Function key 20
ru: Функциональная 20

en: Completion/M-tab
ru: Завершение/M-tab

en: BackTab/S-tab
ru: Обратная таб./S-tab

en: Backspace
ru: Клавиша Backspace

en: Up arrow
ru: Стрелка вверх

en: Down arrow
ru: Стрелка вниз

en: Left arrow
ru: Стрелка влево

en: Right arrow
ru: Стрелка вправо

en: Insert
ru: Клавиша Insert

en: Delete
ru: Клавиша Delete

en: Home
ru: Клавиша Home

en: End key
ru: Клавиша End

en: Page Up
ru: Клавиша Page Up

en: Page Down
ru: Клавиша Page Down

en: / on keypad
ru: / доп.клавиатуры

en: * on keypad
ru: * доп.клавиатуры

en: - on keypad
ru: - доп.клавиатуры

en: + on keypad
ru: + доп.клавиатуры

en: Left arrow keypad
ru: Left доп.клавиатуры

en: Right arrow keypad
ru: Right доп.клавиатуры

en: Up arrow keypad
ru: Up доп.клавиатуры

en: Down arrow keypad
ru: Down доп.клавиатуры

en: Home on keypad
ru: Home доп.клавиатуры

en: End on keypad
ru: End доп.клавиатуры

en: Page Down keypad
ru: Page Down доп.клавиатуры

en: Page Up keypad
ru: Page Up доп.клавиатуры

en: Insert on keypad
ru: Insert доп.клавиатуры

en: Delete on keypad
ru: Delete доп.клавиатуры

en: Enter on keypad
ru: Enter доп.клавиатуры

en: Function key 21
ru: Функциональная 21

en: Function key 22
ru: Функциональная 22

en: Function key 23
ru: Функциональная 23

en: Function key 24
ru: Функциональная 24

en: A1 key
ru: Клавиша A1

en: C1 key
ru: Клавиша C1

en: Asterisk
ru: Звёздочка

en: Minus
ru: Минус

en: Plus
ru: Плюс

en: Dot
ru: Точка

en: Less than
ru: Меньше

en: Great than
ru: Больше

en: Equal
ru: Равно

en: Comma
ru: Запятая

en: Apostrophe
ru: Апостроф

en: Colon
ru: Двоеточие

en: Semicolon
ru: Точка с запятой

en: Question mark
ru: Вопросительный знак

en: Ampersand
ru: Амперсанд

en: Dollar sign
ru: Знак доллара

en: Quotation mark
ru: Знак цитирования

en: Percent sign
ru: Знак процента

en: Caret
ru: Каретка

en: Tilda
ru: Тильда

en: Prime
ru: Обратный апостроф

en: Underline
ru: Подчёркивание

en: Understrike
ru: Подчёркивание

en: Pipe
ru: Прямая черта

en: Left parenthesis
ru: Левая скобка

en: Right parenthesis
ru: Правая скобка

en: Left bracket
ru: Левая квадратная скобка

en: Right bracket
ru: Правая квадратная скобка

en: Left brace
ru: Левая фигурная скобка

en: Right brace
ru: Правая фигурная скобка

en: Enter
ru: Ввод

en: Tab key
ru: Клавиша TAB

en: Space key
ru: Пробел

en: Slash key
ru: Знак деления (слэш)

en: Backslash key
ru: Клавиша Backspace

en: Number sign #
ru: Знак номера

note: TRANSLATORS: Please translate as in "at sign" (@).
en: At sign
ru: Знак "собака"

en: The TERM environment variable is unset!
ru: Переменная среды TERM не определена!

en: Cannot check SIGWINCH pipe
ru: Не удаётся проверить канал SIGWINCH

en: 
    Cannot create pipe for SIGWINCH: %s (%d)
ru: 
    Не удалось создать канал для SIGWINCH: %s (%d)

en: 
    Cannot configure write end of SIGWINCH pipe: %s (%d)
ru: 
    Не удалось настроить конец записи канала SIGWINCH: %s (%d)

en: 
    Cannot configure read end of SIGWINCH pipe: %s (%d)
ru: 
    Не удалось настроить конец чтения канала SIGWINCH: %s (%d)

en: Screen size %dx%d is not supported.
    Check the TERM environment variable.
ru: Размер экрана %dx%d не поддерживается.
    Проверьте переменную окружения TERM.

en: B
ru: Б

en: kB
ru: кБ

en: KiB
ru: КиБ

en: MB
ru: МБ

en: MiB
ru: МиБ

en: GB
ru: ГБ

en: GiB
ru: ГиБ

en: Cannot create pipe descriptor
ru: Не удалось создать дескриптор канала

en: Cannot create pipe streams
ru: Не удалось создать потоки канала

en: Unexpected error in select() reading data from a child process:
    %s
ru: Неожиданная ошибка в select() при чтении данных из дочернего процесса:
    %s

en: Cannot close pipe descriptor (p == NULL)
ru: Не удалось закрыть дескриптор канала (p == NULL)

en: Unexpected error in waitpid():
    %s
ru: Неожиданная ошибка в waitpid():
    %s

en: Directory cache expired for %s
ru: Кэш каталога устарел для %s

en: %s: %s: %s %3d%% (%lld) bytes transferred
ru: %s: %s: %s %3d%% (%lld) байт передано

en: %s: %s: %s %lld bytes transferred
ru: %s: %s: %s %lld байт передано

en: Starting linear transfer...
ru: Запуск линейной передачи...

en: Getting file
ru: Получение файла

en: Changes to file lost
ru: Изменения файла потеряны

en: %s is not a directory
ru: %s не является каталогом

en: Directory %s is not owned by you
ru: Вы не являетесь владельцем каталога %s

en: Cannot set correct permissions for directory %s
ru: Не удалось установить правильные права доступа к каталогу %s

en: Cannot create temporary directory %s: %s
ru: Не удалось создать временный каталог %s: %s

en: Temporary files will be created in %s
ru: Временные файлы будут создаваться в каталоге %s

en: Temporary files will not be created
ru: Временные файлы не будут создаваться

en: Press any key to continue...
ru: Для продолжения нажмите любую клавишу...

en: Cannot parse:
ru: Не удалось проанализировать:

en: More parsing errors will be ignored.
ru: Остальные ошибки анализа будут проигнорированы.

en: Internal error:
ru: Внутренняя ошибка:

en: Password:
ru: Пароль:

en: Screens
ru: Экраны

en: History
ru: История

note: TRANSLATORS: no need to translate 'DialogTitle', it's just a context prefix
en: DialogTitle|History cleanup
ru: Очистка истории

en: Do you want clean this history?
ru: Желаете очистить историю?

en: &Yes
ru: &Да

en: &No
ru: &Нет

en: &OK
ru: &Хорошо

en: &Cancel
ru: &Отмена

en: Background process:
ru: Фоновый процесс:

en: Error
ru: Ошибка

en: &Abort
ru: &Прервать

en: Displays the current version
ru: Показать текущую версию

en: Print data directory
ru: Распечатать имя каталога для данных

en: Print extended info about used data directories
ru: Показ расширенной информации об используемых каталогах

en: Print configure options
ru: Распечатать параметры конфигурации

en: Print last working directory to specified file
ru: Записать последний рабочий каталог в указанный файл

en: <file>
ru: <файл>

en: Enables subshell support (default)
ru: Включить поддержку встроенной командной оболочки (по умолчанию)

en: Disables subshell support
ru: Отключить поддержку встроенной командной оболочки

en: Log ftp dialog to specified file
ru: Записывать диалог с FTP в заданный файл

en: Launches the file viewer on a file
ru: Просматривать файл

en: Edit files
ru: Редактировать файлы

en: <file> ...
ru: <файл> ...

en: Forces xterm features
ru: Подразумевать свойства xterm

en: Disable X11 support
ru: Отключить поддержку X11

en: Tries to use an old highlight mouse tracking
ru: Пытаться использовать старый способ отслеживания мыши

en: Disable mouse support in text version
ru: Отключить поддержку мыши в текстовой версии

en: Tries to use termcap instead of terminfo
ru: Пытаться использовать termcap вместо terminfo

en: To run on slow terminals
ru: Подразумевать медленный терминал

en: Use stickchars to draw
ru: Использовать псевдографику для рисования

en: Resets soft keys on HP terminals
ru: Сбросить программные клавиши на терминалах HP

en: Load definitions of key bindings from specified file
ru: Чтение определений привязок клавиш из указанного файла

en: Don't load definitions of key bindings from file, use defaults
ru: Не загружать привязки клавиш из файла, использовать привязки по умолчанию

en: Requests to run in black and white
ru: Принудительно установить черно-белый режим

en: Request to run in color mode
ru: Принудительно установить цветной режим

en: Specifies a color configuration
ru: Определить настройки цветов

en: <string>
ru: <строка>

en: Show mc with specified skin
ru: Показать mc с указанным скином

note: TRANSLATORS: don't translate keywords
en: --colors KEYWORD={FORE},{BACK},{ATTR}:KEYWORD2=...
    
    {FORE}, {BACK} and {ATTR} can be omitted, and the default will be used
    
     Keywords:
       Global:       errors, disabled, reverse, gauge, header
                     input, inputmark, inputunchanged, commandlinemark
                     bbarhotkey, bbarbutton, statusbar
       File display: normal, selected, marked, markselect
       Dialog boxes: dnormal, dfocus, dhotnormal, dhotfocus, errdhotnormal,
                     errdhotfocus
       Menus:        menunormal, menuhot, menusel, menuhotsel, menuinactive
       Popup menus:  pmenunormal, pmenusel, pmenutitle
       Editor:       editnormal, editbold, editmarked, editwhitespace,
                     editlinestate, editbg, editframe, editframeactive
                     editframedrag
       Viewer:       viewnormal,viewbold, viewunderline, viewselected
       Help:         helpnormal, helpitalic, helpbold, helplink, helpslink
ru: --colors КЛЮЧЕВОЕ_СЛОВО={ТЕКСТ},{ФОН},{АТРИБУТ}:КЛЮЧЕВОЕ_СЛОВО2=...
    
    {ТЕКСТ}, {ФОН} и {АТРИБУТ} можно опустить, чтобы использовать значения по умолчанию
    
    Ключевые слова:
       Общие:              errors, disabled, reverse, gauge, header
                           input, inputmark, inputunchanged, commandlinemark
                           bbarhotkey, bbarbutton, statusbar
       Отображение файлов: normal, selected, marked, markselect
       Диалоги:            dnormal, dfocus, dhotnormal, dhotfocus, errdhotnormal,
                           errdhotfocus
       Меню:               menunormal, menuhot, menusel, menuhotsel, menuinactive
       Всплывающие меню:   pmenunormal, pmenusel, pmenutitle
       Редактор:           editnormal, editbold, editmarked, editwhitespace,
                           editlinestate, editbg, editframe, editframeactive
                           editframedrag
       Просмотрщик:        viewnormal, viewbold, viewunderline, viewselected
       Справка:            helpnormal, helpitalic, helpbold, helplink, helpslink

note: TRANSLATORS: don't translate color names and attributes
en: Standard Colors:
       black, gray, red, brightred, green, brightgreen, brown,
       yellow, blue, brightblue, magenta, brightmagenta, cyan,
       brightcyan, lightgray and white
    
    Extended colors, when 256 colors are available:
       color16 to color255, or rgb000 to rgb555 and gray0 to gray23
    
    Attributes:
       bold, italic, underline, reverse, blink; append more with '+'
ru: Стандартные цвета:
       black, gray, red, brightred, green, brightgreen, brown,
       yellow, blue, brightblue, magenta, brightmagenta, cyan,
       brightcyan, lightgray, white
    
    Расширенные цвета, если доступны 256 цветов:
       от color16 до color255 или от rgb000 до rgb555 и от gray0 до gray23
    
    Атрибуты:
       bold, italic, underline, reverse, blink; несколько атрибутов объединяются знаком "+"

en: Color options
ru: Цветовые настройки

en: [+lineno] file1[:lineno] [file2[:lineno]...]
ru: [+номер_строки] файл1[:номер_строки] [файл1[:номер_строки]...]

en: file
ru: файл

en: file1 file2
ru: файл1 файл2

en: [this_dir] [other_panel_dir]
ru: [этот_каталог] [каталог_другой_панели]

en: 
    Please send any bug reports (including the output of 'mc -V')
    as tickets at www.midnight-commander.org
ru: 
    Пожалуйста, посылайте любые сообщения об ошибках (включая вывод "mc -V")
    как тикеты на www.midnight-commander.org

en: GNU Midnight Commander %s
ru: GNU Midnight Commander, версия %s

en: Main options
ru: Основные настройки

en: Terminal options
ru: Настройки терминала

en: Arguments parse error!
ru: Аргументы вызывают ошибку!

en: No arguments given to the viewer.
ru: Не заданы аргументы для программы просмотра.

en: Two files are required to invoke the diffviewer.
ru: Требуются два файла для вызова программы сравнения.

en: Background protocol error
ru: Ошибка фонового протокола

en: Reading failed
ru: Сбой чтения

en: Background process error
ru: Ошибка фонового процесса

en: Unknown error in child
ru: Неизвестная ошибка в дочернем процессе

en: Child died unexpectedly
ru: Дочерний процесс неожиданно завершился

en: Background process sent us a request for more arguments
    than we can handle.
ru: Фоновый процесс запрашивает больше аргументов,
    чем мы можем контролировать.

en: &Dismiss
ru: &Закрыть

en: Enter search string:
ru: Введите строку для поиска:

en: Cas&e sensitive
ru: С у&чётом регистра

en: &Backwards
ru: &Назад

en: &Whole words
ru: &Слово целиком

en: &All charsets
ru: &Все кодировки

en: Search
ru: Поиск

en: Search is disabled
ru: Поиск запрещён

en: Cannot create temporary diff file
    %s
ru: Не удалось создать временный файл различий
    %s

en: Cannot create backup file
    %s%s
    %s
ru: Не удалось создать файл с резервной копией
    %s%s
    %s

en: Cannot create temporary merge file
    %s
ru: Не удалось создать временный файл слияния
    %s

en: &Fastest (Assume large files)
ru: Б&ыстрый (для больших файлов)

en: &Minimal (Find a smaller set of change)
ru: &Минимальный (искать меньшее число различий)

en: Diff algorithm
ru: Алгоритм сравнения

en: Diff extra options
ru: Прочие настройки

en: &Ignore case
ru: Игнорировать &регистр

en: Ignore tab &expansion
ru: Игнорировать &табуляции

en: Ignore &space change
ru: &Игнорировать изменения в пробелах

en: Ignore all &whitespace
ru: И&гнорировать все пробелы

en: Strip &trailing carriage return
ru: Не &учитывать переводы строк

en: Diff Options
ru: Настройки сравнения

en: Edit
ru: &Правка

en: Edit is disabled
ru: Правка запрещена

en: Goto line (left)
ru: Перейти к строке (слева)

en: Goto line (right)
ru: Перейти к строке (справа)

en: Enter line:
ru: Введите номер строки:

en: ButtonBar|Help
ru: Помощь

en: ButtonBar|Save
ru: Сохранить

en: ButtonBar|Edit
ru: Правка

en: ButtonBar|Merge
ru: Слияние

en: ButtonBar|Search
ru: Поиск

en: ButtonBar|Options
ru: Настройки

en: ButtonBar|Quit
ru: Выход

en: Quit
ru: Выход

en: File(s) was modified. Save with exit?
ru: Файл(ы) был(и) изменен(ы). Сохранить при выходе?

en: Midnight Commander is being shut down.
    Save modified file(s)?
ru: Midnight Commander завершается.
    Сохранить изменённый(е) файл(ы)?

en: Diff:
ru: Различия:

en: "%s" is a directory
ru: "%s" является каталогом

en: Cannot stat "%s"
    %s
ru: Не удалось получить свойства "%s"
    %s

en: Diff viewer: invalid mode
ru: Неверный режим запуска программы сравнения файлов

en: Two files are needed to compare
ru: Для сравнения необходимы два файла

en: Loading: %3d%%
ru: Загрузка: %3d%%

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Cannot open %s for reading
ru: Не удалось открыть файл %s для чтения

en: Load file
ru: Загрузка файла

en: Error reading %s
ru: Ошибка чтения %s:

en: Cannot get size/permissions for %s
ru: Не удалось получить размер/права доступа для файла %s

en: "%s" is not a regular file
ru: "%s" не является обычным файлом

en: File "%s" is too large.
    Open it anyway?
ru: Файл "%s" слишком большой.
    Всё равно открыть?

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Error reading from pipe: %s
ru: Ошибка чтения из канала: %s

en: Cannot open pipe for reading: %s
ru: Не удалось открыть канал для чтения: %s

en: File has hard-links. Detach before saving?
ru: Файл имеет жёсткие ссылки. Отсоединить перед сохранением?

en: The file has been modified in the meantime. Save anyway?
ru: Файл был изменён внешней программой. Сохранить поверх?

en: Error writing to pipe: %s
ru: Ошибка записи в канал: %s

en: Cannot open pipe for writing: %s
ru: Не удалось открыть канал для записи: %s

en: Cannot open file for writing: %s
ru: Не удалось открыть файл для записи: %s

en: The file you are saving does not end with a newline.
ru: Сохраняемый файл не имеет символа перевода строки в конце файла

en: C&ontinue
ru: П&родолжить

en: &Do not change
ru: &Не изменять

en: &Unix format (LF)
ru: Формат &UNIX (LF)

en: &Windows/DOS format (CR LF)
ru: Формат &Windows/DOS (CR LF)

en: &Macintosh format (CR)
ru: Формат &Macintosh (CR)

en: Enter file name:
ru: Введите имя файла:

en: Change line breaks to:
ru: Изменить окончания строк на:

en: Save As
ru: Сохранить как

en: &Quick save
ru: &Быстрое сохранение

en: &Safe save
ru: Бе&зопасное сохранение

en: &Do backups with following extension:
ru: Д&елать резервные копии с расширением:

en: Check &POSIX new line
ru: П&роверка перевода строки в конце файла

en: Edit Save Mode
ru: Режим сохранения

en: Save as
ru: Сохранить как

en: Cannot save: destination is not a regular file
ru: Не удалось сохранить файл: файл назначения не является обычным файлом

en: A file already exists with this name
ru: Файл с таким именем уже существует

en: &Overwrite
ru: Пе&реписать

en: Cannot save file
ru: Не удалось сохранить файл

en: Confirm save file: "%s"
ru: Подтверждаете запись файла "%s"?

en: Save file
ru: Сохранить файл

en: &Save
ru: &Сохранить

en: Load
ru: Загрузить

en: Syntax file edit
ru: Редактирование файла синтаксиса

en: Which syntax file you want to edit?
ru: Какой файл синтаксиса Вы хотите редактировать?

en: &User
ru: &Пользовательский

en: &System wide
ru: &Общесистемный

en: Menu edit
ru: Редактирование файла меню

en: Which menu file do you want to edit?
ru: Какой файл меню вы хотите изменить?

en: &Local
ru: &Местный

en: [NoName]
ru: [Без имени]

en: File %s was modified.
    Save before close?
ru: Файл %s был изменён.
    Сохранить при выходе?

en: Close file
ru: Закрытие файла

en: Midnight Commander is being shut down.
    Save modified file %s?
ru: Midnight Commander завершается.
    Сохранить изменённый файл %s?

en: This function is not implemented
ru: Эта функция не реализована

en: Copy to clipboard
ru: Копировать в буфер

en: Unable to save to file
ru: Не удалось сохранить в файл

en: Cut to clipboard
ru: Вырезать в буфер

en: Goto line
ru: Перейти к строке

en: Save block
ru: Сохранить блок

en: Insert file
ru: Вставить файл

en: Cannot insert file
ru: Не удалось вставить файл

en: Sort block
ru: Сортировать блок

en: You must first highlight a block of text
ru: Вы должны сначала выделить блок текста

en: Run sort
ru: Выполнить сортировку

en: Enter sort options (see sort(1) manpage) separated by whitespace:
ru: Введите параметры сортировки (см. man sort(1)), разделённые пробелами:

en: Sort
ru: Сортировка

en: Cannot execute sort command
ru: Не удалось выполнить команду sort

en: Sort returned non-zero: %s
ru: Сортировка вернула ненулевой код: %s

en: Paste output of external command
ru: Вставить вывод внешней команды

en: Enter shell command(s):
ru: Введите команду оболочки:

en: External command
ru: Внешняя команда

en: Cannot execute command
ru: Не удалось выполнить команду

en: mail -s <subject> -c <cc> <to>
ru: mail -s <Тема> -c <Копии> <Кому>

en: To
ru: Кому

en: Subject
ru: Тема

en: Copies to
ru: Отправить копии адресатам

en: Mail
ru: Почта

en: Insert literal
ru: Вставить литерал

en: Press any key:
ru: Нажмите любую клавишу:

en: Current text was modified without a file save.
    Continue discards these changes.
ru: Текущий текст был изменён и не сохранён.
    Продолжение операции приведёт к потере изменений.

en: Cancel
ru: Отмена

en: Collect completions
ru: Поиск дополнений

en: NoName
ru: Без имени

en: Save macro
ru: Сохранить макрос

en: Press the macro's new hotkey:
ru: Нажмите новую клавишу макроса:

en: Delete macro
ru: Удалить макрос

en: Press macro hotkey:
ru: Нажмите горячую клавишу для макроса:

en: Macro not deleted
ru: Макрос не удалён

en: Repeat last commands
ru: Повторить последние команды

en: Repeat times:
ru: Количество повторов:

en: &Open file...
ru: &Открыть файл...

en: &New
ru: &Новый

en: &Close
ru: &Закрыть

en: &History...
ru: &История...

en: Save &as...
ru: Сохранить &как...

en: &Insert file...
ru: &Вставить файл...

en: Cop&y to file...
ru: &Копировать в файл...

en: &User menu...
ru: &Меню пользователя...

en: A&bout...
ru: О &программе...

en: &Quit
ru: &Выход

en: &Undo
ru: &Отмена

en: &Redo
ru: В&ернуть

en: &Toggle ins/overw
ru: &Режим вставки/замены

en: To&ggle mark
ru: &Переключить в режим пометки

en: &Mark columns
ru: В&ыделить столбцы

en: Mark &all
ru: О&тметить всё

en: Unmar&k
ru: Сн&ять отметку

en: Cop&y
ru: &Копировать блок

en: Mo&ve
ru: Пере&местить блок

en: &Delete
ru: &Удалить

en: Co&py to clipfile
ru: Коп&ировать в файл буфера обмена

en: &Cut to clipfile
ru: Выре&зать в файл буфера обмена

en: Pa&ste from clipfile
ru: &Вставить из файла буфера обмена

en: &Beginning
ru: &Начало файла

en: &End
ru: Коне&ц файла

en: &Search...
ru: &Поиск...

en: Search &again
ru: П&родолжить поиск

en: &Replace...
ru: &Заменить...

en: &Toggle bookmark
ru: &Установить/снять закладку

en: &Next bookmark
ru: &К следующей закладке

en: &Prev bookmark
ru: К пре&дыдущей закладке

en: &Flush bookmarks
ru: У&брать все закладки

en: &Go to line...
ru: Перейти к &строке...

en: &Toggle line state
ru: Отобразить/скрыть номера с&трок

en: Go to matching &bracket
ru: Перейти к парной ско&бке

en: Toggle s&yntax highlighting
ru: Включить/отключить подсветку с&интаксиса

en: &Find declaration
ru: Перейти к опре&делению

en: Back from &declaration
ru: Назад к то&чке вызова

en: For&ward to declaration
ru: Впер&ёд к определению

en: Encod&ing...
ru: Выбор &кодировки...

en: &Refresh screen
ru: Пере&рисовать экран

en: &Start/Stop record macro
ru: &Начать/закончить запись макроса

en: Delete macr&o...
ru: &Удалить макрос...

en: Record/Repeat &actions
ru: Записать/повторить &действия

en: S&pell check
ru: Проверка ор&фографии

en: C&heck word
ru: Про&верить слово

en: Change spelling &language...
ru: Изменить &язык проверки орфографии...

en: &Mail...
ru: &Электронная почта...

en: Insert &literal...
ru: Вставить &литерал...

en: Insert &date/time
ru: Вставить &дату/время

en: &Format paragraph
ru: Форматировать &абзац

en: &Sort...
ru: &Сортировать...

en: &Paste output of...
ru: Вставить в&ывод команды...

en: &External formatter
ru: &Форматировать

en: &Move
ru: Пере&местить

en: &Resize
ru: Изменить &размер

en: &Toggle fullscreen
ru: Окно во весь &экран

en: &Next
ru: &Следующее

en: &Previous
ru: &Предыдущее

en: &List...
ru: &Список окон...

en: &General...
ru: &Общие...

en: Save &mode...
ru: Ре&жим сохранения...

en: Learn &keys...
ru: Опре&деление клавиш...

en: Syntax &highlighting...
ru: &Цветовыделение синтаксиса...

en: S&yntax file
ru: Ре&дактирование файла синтаксиса

en: &Menu file
ru: Файл &меню

en: &Save setup
ru: &Сохранить настройки

en: &File
ru: &Файл

en: &Edit
ru: &Правка

en: &Search
ru: &Поиск

en: &Command
ru: &Команда

en: For&mat
ru: Фор&матирование

en: &Window
ru: &Окна

en: &Options
ru: &Настройки

en: &None
ru: Не&т

en: &Dynamic paragraphing
ru: Динамический

en: Type &writer wrap
ru: Автоматический перенос

en: Wrap mode
ru: Режим переноса строк

en: Tabulation
ru: Табуляция

en: &Fake half tabs
ru: &Симулировать неполн.табуляцию

en: &Backspace through tabs
ru: За&бой в обход табуляции

en: Fill tabs with &spaces
ru: &Заполнять табуляцию пробелами

en: Tab spacing:
ru: Шаг табуляции:

en: Other options
ru: Прочие настройки

en: &Return does autoindent
ru: &Автоотступ "Вводом"

en: Confir&m before saving
ru: П&одтверждать запись файла

en: Save file &position
ru: Со&хранять позицию в файле

en: &Visible trailing spaces
ru: Отображать проб&елы

en: Visible &tabs
ru: Отображать таб&уляции

en: Synta&x highlighting
ru: &Цветовыделение синтаксиса

en: C&ursor after inserted block
ru: Курсор &после вставленного блока

en: Pers&istent selection
ru: Посто&янные блоки

en: Cursor be&yond end of line
ru: &Курсор за пределами строки

en: &Group undo
ru: &Групповая отмена

en: Word wrap line length:
ru: Позиция переноса строк:

en: Editor options
ru: Настройки редактора

en: In se&lection
ru: В в&ыделенном

en: &Find all
ru: На&йти всё

en: Enter replacement string:
ru: Введите текст для замены:

en: Replace
ru: Заменить

en: Replace with:
ru: Заменить на:

en: &Replace
ru: &Заменить

en: A&ll
ru: &Все

en: &Skip
ru: П&ропустить

en: Confirm replace
ru: Подтвердить замену

en: Searching %s: %3d%%
ru: Ищем %s: %3d%%

en: Searching %s
ru: Ищем %s

en: %ld replacements made
ru: Осуществлено подстановок: %ld

en: A user friendly text editor
    written for the Midnight Commander.
ru: Текстовый редактор с дружественным интерфейсом пользователя.
    Создан для Midnight Commander.

en: About
ru: О программе

en: Open files
ru: Открытые файлы

en: Edit:
ru: Правка:

en: ButtonBar|Mark
ru: Блок

en: ButtonBar|Replac
ru: Замена

en: ButtonBar|Copy
ru: Копия

en: ButtonBar|Move
ru: Переместить

en: ButtonBar|Delete
ru: Удалить

en: ButtonBar|PullDn
ru: МенюMC

en: Breton
ru: Бретонский

en: Czech
ru: Чешский

en: Welsh
ru: Валлийский

en: Danish
ru: Датский

en: German
ru: Немецкий

en: Greek
ru: Греческий

en: English
ru: Английский

en: British English
ru: Британский английский

en: Canadian English
ru: Канадский английский

en: American English
ru: Американский английский

en: Esperanto
ru: Эсперанто

en: Spanish
ru: Испанский

en: Faroese
ru: Фарерский

en: French
ru: Французский

en: Italian
ru: Итальянский

en: Dutch
ru: Голландский

en: Norwegian
ru: Норвежский

en: Polish
ru: Польский

en: Portuguese
ru: Португальский

en: Romanian
ru: Румынский

en: Russian
ru: Русский

en: Slovak
ru: Словацкий

en: Swedish
ru: Шведский

en: Ukrainian
ru: Украинский

en: &Add word
ru: &Добавить

en: Language
ru: Язык

en: Misspelled
ru: Ошибочное слово

en: Check word
ru: Проверка слова

en: Suggest
ru: Варианты

en: Select language
ru: Выбор языка

en: Choose syntax highlighting
ru: Выбор цветовыделения синтаксиса

en: < Auto >
ru: < Автоматически >

en: < Reload Current Syntax >
ru: Перезагрузить текущее цветовыделение

en: Load syntax file
ru: Загрузить файл синтаксиса

en: Cannot open file %s
    %s
ru: Не удалось открыть файл %s
    %s

en: Error in file %s on line %d
ru: Ошибка в файле %s в строке %d

en: The Commander can't change to the directory that
    the subshell claims you are in. Perhaps you have
    deleted your working directory, or given yourself
    extra access permissions with the "su" command?
ru: MC не может перейти в каталог, который ему
    сообщил дочерний процесс интерпретатора. Может, вы
    удалили рабочий каталог или дали себе дополнительные
    привилегии доступа при помощи команды su?

en: Cannot fetch a local copy of %s
ru: Не удалось получить локальную копию %s

en: The shell is already running a command
ru: Интерпретатор занят выполнением команды

en: Not an xterm or Linux console;
    the subshell cannot be toggled.
ru: Это не консоль xterm или Linux;
    подоболочку нельзя переключить.

en: Type 'exit' to return to the Midnight Commander
ru: Введите exit для возврата в Midnight Commander

en: Set &all
ru: Уст&ановить всё

en: S&kip
ru: П&ропустить

en: &Set
ru: &Установить

en: owner
ru: хозяин

en: group
ru: группа

en: other
ru: другие

en: Flag
ru: Флаг

en: Permissions (octal): %o
ru: Доступ (восьмеричный): %o

en: Chown advanced command
ru: Расширенная команда chown

en: Cannot chmod "%s"
    %s
ru: Не удалось изменить режим доступа к "%s"
    %s

en: &Ignore
ru: &Игнорировать

en: Ignore &all
ru: Игнорировать в&сё

en: &Retry
ru: По&вторить

en: Cannot chown "%s"
    %s
ru: Не удалось изменить владельца "%s"
    %s

en: < Default >
ru: < По умолчанию >

en: Skins
ru: Скины

en: Other 8 bit
ru: Другая 8-битная

en: Running
ru: Выполняется

en: Stopped
ru: Остановлен

en: &Never
ru: &Никогда

en: On dum&b terminals
ru: На глупых терм&иналах

en: Alwa&ys
ru: &Всегда

en: File operations
ru: Файловые операции

en: &Verbose operation
ru: &Подробности операций

en: Compute tota&ls
ru: Подсчитывать об&щий размер

en: Classic pro&gressbar
ru: Обычный индикатор про&гресса

en: Mkdi&r autoname
ru: Автоим&я каталога

en: &Preallocate space
ru: Предвы&делять место

en: Esc key mode
ru: Клавиша Esc

en: S&ingle press
ru: Одино&чное нажатие

en: Timeout:
ru: Интервал:

en: Pause after run
ru: Пауза после выполнения

en: Use internal edi&t
ru: Встроенный &редактор

en: Use internal vie&w
ru: Встро&енный просмотр

en: A&sk new file name
ru: Запрос имени нового &файла

en: Auto m&enus
ru: Автоматические &меню

en: &Drop down menus
ru: Выпадение мен&ю при вызове

en: S&hell patterns
ru: Об&разцы в стиле shell

en: Co&mplete: show all
ru: Допо&лнение: показывать всё

en: Rotating d&ash
ru: Вращающийся &индикатор

en: Cd follows lin&ks
ru: Смена &каталога по ссылкам

en: Sa&fe delete
ru: Безопасное &удаление

en: Safe overwrite
ru: Безопасная перезапись

en: A&uto save setup
ru: &Автосохранение настроек

en: Configure options
ru: Параметры конфигурации

en: Skin:
ru: Скин:

en: &Shadows
ru: &Тени

en: Appearance
ru: Оформление

en: Case &insensitive
ru: Без &учёта регистра

en: Use panel sort mo&de
ru: &Использовать сортировку панели

en: Show mi&ni-status
ru: Показывать &мини-статус

en: Use SI si&ze units
ru: Вывод в единицах &СИ

en: Mi&x all files
ru: Сме&шивать файлы/каталоги

en: Show &backup files
ru: Показывать ре&зервные файлы

en: Show &hidden files
ru: Показывать скр&ытые файлы

en: &Fast dir reload
ru: &Быстрая загрузка каталога

en: Ma&rk moves down
ru: &Отметка перемещает курсор

en: Re&verse files only
ru: Обрат&ить только файлы

en: Simple s&wap
ru: Прос&тая перестановка

en: A&uto save panels setup
ru: &Автосохранять настройки панелей

en: Navigation
ru: Навигация

en: L&ynx-like motion
ru: &Навигация в стиле lynx

en: Pa&ge scrolling
ru: Страничное &листание

en: Center &scrolling
ru: &Центрированное листание

en: &Mouse page scrolling
ru: Страничное листание мышь&ю

en: File highlight
ru: Цветовыделение

en: File &types
ru: Типы &файлов

en: &Permissions
ru: П&рава доступа

en: Quick search
ru: Быстрый поиск

en: Panel options
ru: Настройки панели

en: Information
ru: Информация

en: Using the fast reload option may not reflect the exact
    directory contents. In this case you'll need to do a
    manual reload of the directory. See the man page for
    the details.
ru: Использование опции быстрой перезагрузки может не отразить
    текущего содержимого каталога. В этом случае требуется вручную
    перезагрузить каталог. Для дополнительной информации смотрите
    руководство (man).

en: &Full file list
ru: &Стандартный

en: &Brief file list:
ru: &Укороченный:

en: &Long file list
ru: &Расширенный

en: &User defined:
ru: &Определённый пользователем

en: columns
ru: столбцы

en: User &mini status
ru: Строка &мини-статуса в формате пользователя

en: Listing format
ru: Формат списка файлов

en: Executable &first
ru: Исполняемые &вначале

en: &Reverse
ru: &Обратный

en: Sort order
ru: Порядок сортировки

note: TRANSLATORS: no need to translate 'Confirmation', it's just a context prefix
en: Confirmation|&Delete
ru: &Удаление

en: Confirmation|O&verwrite
ru: Пере&запись

en: Confirmation|&Execute
ru: &Исполнение

en: Confirmation|E&xit
ru: В&ыход

en: Confirmation|Di&rectory hotlist delete
ru: Удаление списка &каталогов

en: Confirmation|&History cleanup
ru: &Очистка истории

en: Confirmation
ru: Подтверждение

en: &UTF-8 output
ru: UTF-8 в&ывод

en: &Full 8 bits output
ru: Полный &8-битный вывод

en: &ISO 8859-1
ru: ISO 8859-&1

en: 7 &bits
ru: 7 &бит

en: F&ull 8 bits input
ru: Полный 8-битный &ввод

en: Display bits
ru: Биты символов

en: Input / display codepage:
ru: Кодировка ввода/вывода:

en: Directory tree
ru: Дерево каталогов

en: Timeout for freeing VFSs (sec):
ru: Тайм-аут высвобождения ВФС (сек):

en: FTP anonymous password:
ru: Пароль анонимного FTP:

en: FTP directory cache timeout (sec):
ru: Тайм-аут кэша каталога FTP (сек):

en: &Always use ftp proxy:
ru: &Всегда использовать FTP-прокси:

en: &Use ~/.netrc
ru: &Использовать ~/.netrc

en: Use &passive mode
ru: Использовать пассивный ре&жим

en: Use passive mode over pro&xy
ru: И&спользовать пассивный режим через прокси

en: Virtual File System Setting
ru: Настройки виртуальной файловой системы

en: cd
ru: Перейти в

en: Quick cd
ru: Смена рабочего каталога

en: Existing filename (filename symlink will point to):
ru: Имя существующего файла (для ссылки):

en: Symbolic link filename:
ru: Имя символической ссылки:

en: Symbolic link
ru: Символическая ссылка

en: &Stop
ru: &Остановить

en: &Resume
ru: &Возобновить

en: &Kill
ru: &Снять

en: Background jobs
ru: Фоновые задания

en: Secure deletion
ru: Надёжное удаление

en: Undelete
ru: Восстановить

en: Synchronous updates
ru: Синхронные обновления

en: Synchronous directory updates
ru: Синхронные обновления каталога

en: Immutable
ru: Неизменный

en: Append only
ru: Только добавить

en: No dump
ru: Дампа нет

en: No update atime
ru: Без обновления atime

en: Compress
ru: Сжатие

en: Compressed clusters
ru: Сжатые кластеры

en: Compressed dirty file
ru: Сжатый несохранённый файл

en: Compression raw access
ru: Сжатие необработанного доступа

en: Encrypted inode
ru: Зашифрованный узел ФС

en: Journaled data
ru: Добавленные в журнал данные

en: Indexed directory
ru: Проиндексированный каталог

en: No tail merging
ru: Без слияния в конец

en: Top of directory hierarchies
ru: Верх иерархии каталога

en: Inode uses extents
ru: Узел ФС использует экстенты

en: Huge_file
ru: Огромный_файл

en: No COW
ru: Без COW

en: Direct access for files
ru: Прямой доступ для файлов

en: Casefolded file
ru: Файл с игнорированием регистра

en: Inode has inline data
ru: Узел ФС имеет встроенные данные

en: Project hierarchy
ru: Иерархия проекта

en: Verity protected inode
ru: Истинность защищённого узла ФС

en: &Marked all
ru: Отметить вс&ё

en: S&et marked
ru: Уста&новить помеченное

en: C&lear marked
ru: &Очистить помеченное

en: Chattr command
ru: Команда chattr

en: Cannot chattr "%s"
    %s
ru: Не удалось изменить атрибуты "%s"
    %s

en: Cannot get flags of "%s"
    %s
ru: Невозможно получить флаги "%s"
    %s

en: set &user ID on execution
ru: присв. &UID при выполнении

en: set &group ID on execution
ru: присв. &GID при выполнении

en: stick&y bit
ru: закрепляю&щий бит

en: &read by owner
ru: &чтение для владельца

en: &write by owner
ru: &запись для владельца

en: e&xecute/search by owner
ru: запуск/поиск для владель&ца

en: rea&d by group
ru: ч&тение для группы

en: write by grou&p
ru: запись для &группы

en: execu&te/search by group
ru: запуск/поиск д&ля группы

en: read &by others
ru: чтение &для других

en: wr&ite by others
ru: запис&ь для других

en: execute/searc&h by others
ru: запуск/поиск дл&я других

en: Name:
ru: Имя:

en: Permissions (octal):
ru: Доступ (восьмеричный):

en: Owner name:
ru: Владелец:

en: Group name:
ru: Группа:

en: Chmod command
ru: Команда chmod

en: Permission
ru: Права доступа

en: File
ru: Файл

en: Set &groups
ru: &Группы

en: Set &users
ru: Поль&зователи

en: Name
ru: Имя

en: Owner name
ru: Имя владельца

en: Group name
ru: Имя группы

en: Size
ru: Размер

en: Chown command
ru: Команда chown

en: User name
ru: Имя пользователя

en: <Unknown user>
ru: <Неизвестный>

en: <Unknown group>
ru: <Неизвестная>

en: Enter machine name (F1 for details):
ru: Введите имя машины (подробности по F1):

en: Files tagged, want to cd?
ru: Файлы помечены, сменить каталог?

en: Link %s to:
ru: Создать ссылку с %s на:

en: Link
ru: Жёсткая ссылка

en: link: %s
ru: ссылка: %s

en: symlink: %s
ru: символическая ссылка: %s

en: View file
ru: Просмотр файла

en: Filename:
ru: Имя файла:

en: Filtered view
ru: Просмотр вывода команды

en: Filter command and arguments:
ru: Введите команду и её аргументы:

en: Edit file
ru: Редактировать файл

en: Create a new Directory
ru: Создать новый каталог

en: Enter directory name:
ru: Введите имя каталога:

en: Extension file edit
ru: Редактирование файла расширений

en: Which extension file you want to edit?
ru: Какой файл расширений Вы хотите редактировать?

en: &System Wide
ru: &Общесистемный

en: Highlighting groups file edit
ru: Редактирование файла подсветки имён

en: Which highlighting file you want to edit?
ru: Какой файл расцветки имён вы хотите изменить?

en: Compare directories
ru: Сравнить каталоги

en: Select compare method:
ru: Выберите метод сравнения:

en: &Quick
ru: &Быстрый

en: &Size only
ru: По &размеру

en: &Thorough
ru: По&байтный

en: Both panels should be in the listing mode
    to use this command
ru: Для выполнения этой команды
    обе панели должны быть в режиме списка

en: '%s' is not a symbolic link
ru: %s не является символической ссылкой

en: Symlink '%s' points to:
ru: Символическая ссылка "%s" указывает на:

en: Edit symlink
ru: Правка ссылки

en: edit symlink, unable to remove %s: %s
ru: правка символической ссылки, не удалось удалить %s: %s

en: edit symlink: %s
ru: правка символической ссылки: %s

en: FTP to machine
ru: FTP-соединение с удалённой машиной

en: SFTP to machine
ru: SFTP-соединение с удалённой машиной

en: Shell link to machine
ru: Shell-соединение с удалённой машиной

en: Undelete files on an ext2 file system
ru: Восстановление файлов на файловой системе ext2

en: Enter device (without /dev/) to undelete
    files on: (F1 for details)
ru: Введите имя устройства (без /dev/), на котором
    восстанавливать файлы после удаления (детали по F1):

en: Directory scanning
ru: Путь к каталогу

en: Setup
ru: Настройка

en: Setup saved to %s
ru: Параметры сохранены в %s

en: Unable to save setup to %s
ru: Не удалось сохранить параметры в %s

en: Cannot execute commands on non-local filesystems
ru: Не удалось выполнить команды на нелокальных файловых системах

en: Parameter
ru: Параметр

en: Cannot create temporary command file
    %s
ru: Не удалось создать временный командный файл
    %s

en: Pipe failed
ru: Сбой канала

en: You have an outdated %s file.
    Midnight Commander now uses %s file.
    Please copy your modifications of the old file to the new one.
ru: У вас устаревший файл %s.
    Midnight Commander теперь использует файл %s.
    Пожалуйста, скопируйте ваши изменения из старого файла в новый.

en: The format of the
    %s%s
    file has changed with version 4.0.
    It seems that the installation has failed.
    Please fetch a fresh copy from the Midnight Commander package.
ru: Формат файла 
    %s%s
    был изменён с версии 4.0.
    Возможно, произошёл сбой при установке.
    Пожалуйста, возьмите свежую копию из пакета Midnight Commander.

en: The format of the
    %s
    file has changed with version 4.0.
    You may either want to copy it from
    %s%s
    or use that file as an example of how to write it.
ru: Формат файла
    %s
    был изменён с версии 4.0.
    Вы можете либо скопировать его с 
    %s%s,
    либо использовать этот файл как пример и написать свой.

en: DialogTitle|Copy
ru: Копирование

en: DialogTitle|Move
ru: Перемещение

en: DialogTitle|Delete
ru: Удаление

en: FileOperation|Copy
ru: Копировать

en: FileOperation|Move
ru: Переместить

en: FileOperation|Delete
ru: Удалить

en: %o %d %f%m
ru: %o эти %f (%d шт.)%m

en: files
ru: файлы

en: directory
ru: каталог

en: directories
ru: каталоги

en: files/directories
ru: файлы/каталоги

note: TRANSLATORS: keep leading space here to split words in Copy/Move dialog
en:  with source mask:
ru:  с исходным шаблоном:

en: Cannot stat hardlink source file "%s"
    %s
ru: Не удалось получить свойства исходного файла жёст. ссылки"%s"
    %s

en: Cannot create target hardlink "%s"
    %s
ru: Не удалось создать целевую жёст. ссылку "%s"
    %s

en: Cannot create target hardlink "%s"
ru: Не удалось создать целевую жёст. ссылку "%s"

en: Cannot read source link "%s"
    %s
ru: Не удалось прочесть исходную ссылку "%s"
    %s

en: Cannot make stable symlinks across non-local filesystems:
    
    Option Stable Symlinks will be disabled
ru: Не удалось создать устойчивые симв. ссылки через нелокальные файловые системы:
    
    Опция "Устойчивые символические ссылки" будет отменена

en: Cannot create target symlink "%s"
    %s
ru: Не удалось создать целевую симв. ссылку "%s"
    %s

en: "%s"
    and
    "%s"
    are the same directory
ru: "%s"
    и
    "%s"
    один и тот же каталог

en: "%s"
    and
    "%s"
    are the same file
ru: "%s"
    и
    "%s"
    один и тот же файл

en: Ski&p all
ru: Пропустить вс&ё

en: Directory "%s" not empty.
    Delete it recursively?
ru: Каталог "%s" не пуст.
    Удалить его со всем содержимым?

en: Background process:
    Directory "%s" not empty.
    Delete it recursively?
ru: Фоновый процесс:
    Каталог "%s" не пуст.
    Удалить его со всем содержимым?

en: Non&e
ru: Ни &одного

en: Cannot remove file "%s"
    %s
ru: Не удалось удалить файл "%s"
    %s

en: Cannot stat file "%s"
    %s
ru: Не удалось получить свойства файла "%s"
    %s

en: Cannot overwrite directory "%s"
ru: Не удалось переписать каталог "%s"

en: Cannot move file "%s" to "%s"
    %s
ru: Не удалось переместить файл "%s" в "%s"
    %s

en: Cannot remove directory "%s"
    %s
ru: Не удалось удалить каталог "%s"
    %s

en: Cannot overwrite directory "%s"
    %s
ru: Не удалось переписать каталог "%s"
    %s

en: Cannot overwrite file "%s"
    %s
ru: Не удалось переписать файл "%s"
    %s

en: Cannot move directory "%s" to "%s"
    %s
ru: Не удалось переместить каталог "%s" в "%s"
    %s

en: Cannot operate on ".."!
ru: Эту операцию невозможно выполнить на ".."!

en: Cannot stat source file "%s"
    %s
ru: Не удалось получить свойства исходного файла "%s"
    %s

en: Cannot create special file "%s"
    %s
ru: Не удалось создать специальный файл "%s"
    %s

en: Cannot chown target file "%s"
    %s
ru: Не удалось сменить владельца целевого файла "%s"
    %s

en: Cannot chmod target file "%s"
    %s
ru: Не удалось сменить режим доступа к целевому файлу "%s"
    %s

en: Cannot open source file "%s"
    %s
ru: Не удалось открыть исходный файл "%s"
    %s

en: Reget failed, about to overwrite file
ru: Сбой докачки файла, файл будет переписан

en: Cannot fstat source file "%s"
    %s
ru: Не удалось получить свойства исходного файла "%s"
    %s

en: Cannot create target file "%s"
    %s
ru: Не удалось создать целевой файл "%s"
    %s

en: Cannot fstat target file "%s"
    %s
ru: Не удалось получить свойства целевого файла "%s"
    %s

en: Cannot preallocate space for target file "%s"
    %s
ru: Не удалось предвыделить место для файла "%s"
    %s

en: Cannot read source file "%s"
    %s
ru: Не удалось прочесть исходный файл "%s"
    %s

en: Cannot write target file "%s"
    %s
ru: Не удалось записать целевой файл "%s"
    %s

en: (stalled)
ru: (застрял)

en: Incomplete file was retrieved
ru: Был получен неполный файл

en: &Keep
ru: &Сохранить

en: &Continue copy
ru: &Продолжить копирование

en: Cannot close source file "%s"
    %s
ru: Не удалось закрыть исходный файл "%s"
    %s

en: Cannot close target file "%s"
    %s
ru: Не удалось закрыть целевой файл "%s"
    %s

en: Cannot stat source directory "%s"
    %s
ru: Не удалось получить свойства исходного каталога "%s"
    %s

en: Source "%s" is not a directory
    %s
ru: Исходный каталог "%s" не является каталогом
    %s

en: Cannot copy cyclic symbolic link
    "%s"
ru: Не удалось скопировать циклическую символическую ссылку
    "%s"

en: Destination "%s" must be a directory
    %s
ru: Назначение "%s" должно быть каталогом
    %s

en: Cannot create target directory "%s"
    %s
ru: Не удалось создать целевой каталог "%s"
    %s

en: Cannot chown target directory "%s"
    %s
ru: Не удалось сменить владельца целевого каталога "%s"
    %s

en: Directories: %zu, total size: %s
ru: Каталоги: %zu, общий объём: %s

en: Sorry, I could not put the job in background
ru: Извините, сделать это в фоновом режиме невозможно

en: S&uspend
ru: При&остановить

en: Con&tinue
ru: &Продолжить

en: ETA %s
ru: Расчётное время: %s

en: %.2f MB/s
ru: %.2f МБ/с

en: %.2f KB/s
ru: %.2f кБ/с

en: %ld B/s
ru: %ld Б/с

en: New     :
ru: Новый     :

en: Existing:
ru: Существующий:

en: Overwrite this file?
ru: Переписать этот файл?

en: A&ppend
ru: Дописать в &конец

en: &Reget
ru: Дока&чать

en: Overwrite all files?
ru: Переписать все файлы?

en: Don't overwrite with &zero length file
ru: Не перезаписывать файл &нулевой длины

en: &Older
ru: &Старше

en: S&maller
ru: &Меньше

en: &Size differs
ru: &Различающиеся по длине

en: File exists
ru: Файл существует

en: Background process: File exists
ru: Фоновый процесс: файл существует

en: Files processed: %zu / %zu
ru: Обработано файлов: %zu/%zu

en: Files processed: %zu
ru: Файлы обработаны: %zu

en: Time: %s %s
ru: Время: %s %s

en: Time: %s %s (%s)
ru: Время: %s %s (%s)

en: Time: %s
ru: Время: %s

en: Time: %s (%s)
ru: Время: %s (%s)

en:  Total: %s
ru:  Всего: %s

en:  Total: %s / %s
ru:  Всего: %s/%s

en: Source
ru: Источник

en: Target
ru: Приёмник

en: Deleting
ru: Удаление

en: &Using shell patterns
ru: &Метасимволы shell

en: to:
ru: в:

en: Follow &links
ru: &Разыменовывать ссылки

en: Preserve &attributes
ru: Сохранять &атрибуты

en: Di&ve into subdir if exists
ru: &Внутрь подкаталога, если есть

en: &Stable symlinks
ru: Изменять относительные &ссылки

en: &Background
ru: В &фоне

en: Invalid source pattern '%s'
ru: Неправильный образец "%s"

en: File listin&g
ru: &Список файлов

en: &Quick view
ru: &Быстрый просмотр

en: &Info
ru: Инфо&рмация

en: &Tree
ru: Дерев&о

en: &Listing format...
ru: Фор&мат списка...

en: &Sort order...
ru: Порядок &сортировки...

en: &Filter...
ru: &Фильтр...

en: &Encoding...
ru: Выбор &кодировки...

en: FT&P link...
ru: FTP-сое&динение...

en: S&hell link...
ru: Shell-со&единение...

en: SFTP li&nk...
ru: SFTP-соед&инение...

en: Paneli&ze
ru: Па&нелизация

en: &Rescan
ru: &Перепроверить

en: &View
ru: П&росмотр

en: Vie&w file...
ru: Просмотр &файла...

en: &Filtered view
ru: Просмотр вывода команд&ы

en: &Copy
ru: &Копирование

en: C&hmod
ru: Права &доступа

en: &Link
ru: &Жёсткая ссылка

en: &Symlink
ru: &Символьная ссылка

en: Relative symlin&k
ru: Относител&ьная символьная ссылка

en: Edit s&ymlink
ru: Правка ссы&лки

en: Ch&own
ru: &Владелец/группа

en: &Advanced chown
ru: Права (рас&ширенные)

en: Cha&ttr
ru: Изменение а&трибутов

en: &Rename/Move
ru: Пере&именование

en: &Mkdir
ru: Со&здание каталога

en: &Quick cd
ru: Сме&на каталога

en: Select &group
ru: Отметить &группу

en: U&nselect group
ru: Снять &отметку

en: &Invert selection
ru: О&братить выделение

en: E&xit
ru: Вы&ход

en: &User menu
ru: &Меню пользователя...

en: &Directory tree
ru: Дере&во каталогов

en: &Find file
ru: Поиск &файла

en: S&wap panels
ru: &Переставить панели

en: Switch &panels on/off
ru: &Отключить панели

en: &Compare directories
ru: &Сравнить каталоги

en: C&ompare files
ru: Сравнить фа&йлы

en: E&xternal panelize
ru: В&нешняя панелизация

en: Show directory s&izes
ru: &Размеры каталогов

en: Command &history
ru: &История командной строки

en: Viewed/edited files hi&story
ru: История просмотра/пра&вки файлов

en: Di&rectory hotlist
ru: Каталоги &быстрого доступа

en: &Active VFS list
ru: Список &активных ВФС

en: &Background jobs
ru: Фоновые &задания

en: Screen lis&t
ru: Список &экранов

en: &Undelete files (ext2fs only)
ru: &Восстановление файлов

en: &Listing format edit
ru: &Редактирование формата

en: Edit &extension file
ru: Править файл рас&ширений

en: Edit &menu file
ru: Править файл &меню

en: Edit hi&ghlighting group file
ru: Править файл рас&цветки имён

en: &Configuration...
ru: &Конфигурация...

en: &Layout...
ru: &Внешний вид...

en: &Panel options...
ru: &Настройки панелей...

en: C&onfirmation...
ru: &Подтверждение...

en: &Appearance...
ru: &Оформление...

en: &Display bits...
ru: &Биты символов...

en: &Virtual FS...
ru: Виртуальные &ФС...

en: Panels:
ru: Панели:

en: You have %zu opened screen. Quit anyway? | You have %zu opened screens. Quit anyway?
ru[0]: У вас %zu открытый экран. Всё равно выйти?
ru[1]: У вас %zu открытых экрана. Всё равно выйти?
ru[2]: У вас %zu открытых экранов. Всё равно выйти?
ru[3]: У вас %zu открытых экранов. Всё равно выйти?

en: The Midnight Commander
ru: Midnight Commander

en: Do you really want to quit the Midnight Commander?
ru: Вы действительно хотите выйти из Midnight Commander?

en: &Above
ru: &Верхняя панель

en: &Left
ru: &Левая панель

en: &Below
ru: &Нижняя панель

en: &Right
ru: &Правая панель

en: ButtonBar|Menu
ru: Меню

en: ButtonBar|View
ru: Просмотр

en: ButtonBar|RenMov
ru: Перенос

en: ButtonBar|Mkdir
ru: НовКтлг

en: &Chdir
ru: Пере&ход

en: &Again
ru: Пов&тор

en: Pane&lize
ru: Па&нелизация

en: &View - F3
ru: Прос&мотр - F3

en: &Edit - F4
ru: &Правка - F4

en: Found: %lu
ru: Найдено: %lu

en: Malformed regular expression
ru: Регулярное выражение сформировано неверно

en: File name:
ru: Шаблон имени:

en: &Find recursively
ru: Найти ре&курсивно

en: Follow s&ymlinks
ru: Следовать по символь&ным ссылкам

en: S&kip hidden
ru: Пропускать скр&ытые

en: Content:
ru: Содержимое:

en: Sea&rch for content
ru: Поиск по содер&жимому

en: Case sens&itive
ru: С учётом ре&гистра

en: A&ll charsets
ru: Вс&е кодировки

en: Fir&st hit
ru: До первого в&хождения

en: Find File
ru: Поиск файла

en: Start at:
ru: От каталога:

en: Ena&ble ignore directories:
ru: &Игнорировать каталоги:

en: Grepping in %s
ru: Ищем в %s

en: Finished
ru: Готово

en: Finished (ignored %zu directory) | Finished (ignored %zu directories)
ru[0]: Завершено (пропущен %zu каталог)
ru[1]: Завершено (пропущено %zu каталога)
ru[2]: Завершено (пропущено %zu каталогов)
ru[3]: Завершено (пропущено %zu каталогов)

en: Find File: "%s". Content: "%s"
ru: Поиск файла: "%s". Содержимое: "%s"

en: Find File: "%s"
ru: Поиск файла: "%s"

en: Searching
ru: Ищем

en: Change &to
ru: Пере&йти

en: &Free VFSs now
ru: Осво&бодить ВФС сейчас

en: &Refresh
ru: Обно&вить

en: &Add current
ru: Добавить &текущий

en: &Up
ru: &Вверх

en: New &group
ru: Новая &группа

en: New &entry
ru: Новый &элемент

en: &Insert
ru: В &начало

en: &Remove
ru: &Удалить

en: Subgroup - press ENTER to see list
ru: Подгруппа - для просмотра нажмите ENTER

en: Active VFS directories
ru: Активные каталоги ВФС

en: Directory hotlist
ru: Каталоги быстрого доступа

en: Top level group
ru: Группа верхнего уровня

en: Directory path
ru: Путь к каталогу

en: Moving %s
ru: Перемещаем %s

en: Directory label
ru: Метка каталога

en: &Append
ru: В &конец

en: New hotlist entry
ru: Новый элемент быстрого доступа

en: Directory label:
ru: Метка каталога:

en: Directory path:
ru: Путь к каталогу:

en: New hotlist group
ru: Новая группа быстрого доступа

en: Name of new group:
ru: Имя новой группы:

en: Are you sure you want to remove entry "%s"?
ru: Вы действительно хотите удалить запись "%s"?

en: Group "%s" is not empty.
    Remove it?
ru: Группа "%s" не пуста.
    Удалить её?

en: Hotlist Load
ru: Загрузка списка быстрого доступа

en: MC was unable to write %s file,
    your old hotlist entries were not deleted
ru: MC не смог записать файл %s,
    ваши старые элементы быстрого доступа не были удалены

en: Label for "%s":
ru: Метка для "%s":

en: Add to hotlist
ru: Добавить быстрый доступ к каталогу

en: File: %s
ru: Файл: %s

en: No node information
ru: Нет информации об узле

en: Free nodes:
ru: Свободно узлов:

en: No space information
ru: Нет информации о пространстве

en: Free space: %s / %s (%d%%)
ru: Своб. место: %s/%s (%d%%)

en: Type:       %s
ru: Тип: %s

en: non-local vfs
ru: нелокальная ВФС

en: Device:     %s
ru: Устройство: %s

en: Filesystem: %s
ru: ФС: %s

en: Accessed:   %s
ru: Обращение: %s

en: Modified:   %s
ru: Модифицирован: %s

note: TRANSLATORS: Time of last status change as in stat(2) man.
en: Changed:    %s
ru: Изменён: %s

en: Dev. type: major %lu, minor %lu
ru: Тип устройства: major %lu, minor %lu

en: Size:       %s
ru: Размер: %s

en:  (%lu block) |  (%lu blocks)
ru[0]: (%lu блок)
ru[1]: (%lu блока)
ru[2]: (%lu блоков)
ru[3]: (%lu блоков)

en: Owner:      %s/%s
ru: Владелец: %s/%s

en: Links:      %d
ru: Ссылок: %d

en: Attributes: %s
ru: Атрибуты: %s

en: Attributes: unavailable
ru: Атрибуты: недоступно

en: Mode:       %s (%04o)
ru: Права: %s (%04o)

en: Location:   %Xh:%Xh
ru: Положение: %Xh:%Xh

en: &Equal split
ru: &Равные размеры

en: &Menubar visible
ru: &Строка меню

en: Command &prompt
ru: &Командная строка

en: &Keybar visible
ru: М&етки клавиш

en: H&intbar visible
ru: С&трока подсказки

en: &XTerm window title
ru: &Заголовок xterm

en: &Show free space
ru: Сво&бодное место

en: Panel split
ru: Разбиение панелей

en: Console output
ru: Консольный вывод

en: &Vertical
ru: &Вертикальное

en: &Horizontal
ru: &Горизонтальное

en: Output lines:
ru: Строки вывода:

en: Layout
ru: Внешний вид

en: Memory exhausted!
ru: Память исчерпана!

note: TRANSLATORS: one single character to represent 'unsorted' sort mode TRANSLATORS: no need to translate 'sort', it's just a context prefix
en: sort|u
ru: н

en: &Unsorted
ru: &Без сортировки

note: TRANSLATORS: one single character to represent 'name' sort mode TRANSLATORS: no need to translate 'sort', it's just a context prefix
en: sort|n
ru: и

en: &Name
ru: &Имя

note: TRANSLATORS: one single character to represent 'version' sort mode TRANSLATORS: no need to translate 'sort', it's just a context prefix
en: sort|v
ru: в

en: &Version
ru: &Версия

note: TRANSLATORS: one single character to represent 'extension' sort mode TRANSLATORS: no need to translate 'sort', it's just a context prefix
en: sort|e
ru: р

en: E&xtension
ru: Рас&ширение

note: TRANSLATORS: one single character to represent 'size' sort mode TRANSLATORS: no need to translate 'sort', it's just a context prefix
en: sort|s
ru: а

en: &Size
ru: &Размер

en: Block Size
ru: Размер блока

note: TRANSLATORS: one single character to represent 'Modify time' sort mode TRANSLATORS: no need to translate 'sort', it's just a context prefix
en: sort|m
ru: м

en: &Modify time
ru: Время &правки

note: TRANSLATORS: one single character to represent 'Access time' sort mode TRANSLATORS: no need to translate 'sort', it's just a context prefix
en: sort|a
ru: д

en: &Access time
ru: Время &доступа

note: TRANSLATORS: one single character to represent 'Change time' sort mode TRANSLATORS: no need to translate 'sort', it's just a context prefix
en: sort|h
ru: п

en: C&hange time
ru: В&ремя правки атрибутов

en: Perm
ru: Права

en: Nl
ru: Кс

note: TRANSLATORS: one single character to represent 'inode' sort mode TRANSLATORS: no need to translate 'sort', it's just a context prefix
en: sort|i
ru: у

en: &Inode
ru: &Узел ФС

en: Owner
ru: Владелец

en: Group
ru: Группа

en: UP--DIR
ru: -ВВЕРХ-

en: SYMLINK
ru: ССЫЛКА

en: SUB-DIR
ru: ПОД-КАТ

en: <readlink failed>
ru: <сбой чтения ссылки>

en: %s in %d file | %s in %d files
ru[0]: %s в %d файле
ru[1]: %s в %d файлах
ru[2]: %s в %d файлах
ru[3]: %s в %d файлах

en: Panelize
ru: Панелизация

en: Unknown tag on display format:
ru: Неизвестный тег в формате отображения:

en: &Files only
ru: Только файлы

en: &Case sensitive
ru: С учётом ре&гистра

en: Select
ru: Отметить группу

en: Unselect
ru: Снять отметку

en: Filter
ru: Фильтр

en: Do you really want to execute?
ru: Вы действительно хотите выполнить это?

en: Cannot read directory contents
ru: Не удалось прочесть содержимое каталога

en: User supplied format looks invalid, reverting to default.
ru: Пользовательский формат выглядит неверным, возвращён стандартный.

en: &Add new
ru: &Добавить

en: External panelize
ru: Внешняя панелизация

en: Other command
ru: Новая команда

en: Command
ru: Команда

en: Add to external panelize
ru: Добавить во внешнюю панелизацию

en: Enter command label:
ru: Введите название команды:

en: External panelize:
    %s
ru: Внешняя панелизация:
    %s

en: External panelize:
    failed to read data from child stdout:
    %s
ru: Внешняя панелизация:
    не удалось прочитать данные из дочернего stdout:
    %s

en: Cannot run external panelize in a non-local directory
ru: Невозможно выполнить внешнюю панелизацию, находясь не в локальном каталоге

en: Modified git files
ru: Изменённые файлы под контролем git

en: Find rejects after patching
ru: Найти корректуры, отвергнутые командой patch

en: Find *.orig after patching
ru: Найти оригиналы (*.orig) после команды patch

en: Find SUID and SGID programs
ru: Найти программы с установленными битами SUID/SGID

en: Cannot open the %s file for writing:
    %s
ru: Не удалось открыть файл %s для записи:
    %s

en: Copy "%s" directory to:
ru: Копировать каталог "%s" в:

en: Move "%s" directory to:
ru: Переместить каталог "%s" в:

en: Cannot stat the destination
    %s
ru: Не удалось получить свойства места назначения
    %s

en: Delete %s?
ru: Удалить %s?

en: ButtonBar|Static
ru: Статич

en: ButtonBar|Dynamc
ru: Динамч

en: ButtonBar|Rescan
ru: Пересм

en: ButtonBar|Forget
ru: Забыть

en: ButtonBar|Rmdir
ru: УдКтлог

en: Cannot write to the %s file:
    %s
ru: Не удалось записать в файл %s:
    %s

en: Help file format error
ru: Ошибка в формате файла помощи

en: Internal bug: Double start of link area
ru: Внутренняя ошибка: двойное начало области ссылки

en: Cannot find node %s in help file
ru: Не удалось найти узел %s в файле помощи

en: Help
ru: Помощь

en: ButtonBar|Index
ru: Разделы

en: ButtonBar|Prev
ru: Пред

en: Learn keys
ru: Определение клавиш

en: Teach me a key
ru: Обучите меня клавише

en: Please press the %s
    and then wait until this message disappears.
    
    Then, press it again to see if OK appears
    next to its button.
    
    If you want to escape, press a single Escape key
    and wait as well.
ru: Пожалуйста, нажмите клавишу %s
    и подождите, пока это сообщение пропадёт.
    
    Затем нажмите её ещё раз, чтобы убедиться,
    что справа от её названия появилось "OK".
    
    Если вы хотите прервать обучение, нажмите
    клавишу Esc и тоже немного подождите.

en: Cannot accept this key
ru: Не удалось принять эту клавишу

en: You have entered "%s"
ru: Вы ввели "%s"

note: TRANSLATORS: This label appears near learned keys.  Keep it short.
en: OK
ru: ОК

en: It seems that all your keys already
    work fine. That's great.
ru: Похоже, что все ваши клавиши теперь
    работают нормально. Просто здорово!

en: &Discard
ru: &Отменить

en: Great! You have a complete terminal database!
    All your keys work well.
ru: Отлично! У вас есть полная база описаний терминалов!
    Все ваши клавиши работают хорошо.

en: Press all the keys mentioned here. After you have done it, check
    which keys are not marked with OK. Press space on the missing
    key, or click with the mouse to define it. Move around with Tab.
ru: Нажмите все перечисленные выше клавиши. После нажатий найдите,
    какие клавиши не имеют пометки "OK". Для обучения клавише выберите
    её при помощи Tab или мышкой и нажмите пробел.

en: Failed to run:
    %s
ru: Сбой запуска:
    %s

en: Home directory path is not absolute
ru: Путь домашнего каталога не является абсолютным

en: GNU Midnight Commander
    is already running on this terminal.
    Subshell support will be disabled.
ru: Другой Midnight Commander
    уже работает на этом терминале.
    Встроенная командная оболочка будет отключена.

en: 
    Failed while close:
    %s
ru: 
    Сбой при закрытии:%s

en: Choose codepage
ru: Выбор кодировки

en: -  < No translation >
ru: -  < Без перекодировки >

en: Cannot save file %s:
    %s
ru: Не удалось сохранить файл %s:
    %s

en: Cannot open named pipe %s
ru: Не удалось открыть именованный канал %s

en: The shell is still active. Quit anyway?
ru: Оболочка всё ещё активна. Всё равно выйти?

en: Warning: Cannot change to %s.
ru: Внимание: не удалось перейти в %s.

en: With builtin Editor and Aspell support
ru: Со встроенным редактором и поддержкой Aspell

en: With builtin Editor
ru: Со встроенным редактором

en: With optional subshell support
ru: С опциональной поддержкой внутренней командной оболочки

en: With subshell support as default
ru: C поддержкой внутренней командной оболочки

en: With support for background operations
ru: С поддержкой фоновых операций

en: With mouse support on xterm and Linux console
ru: С поддержкой мыши в xterm и консоли Linux

en: With mouse support on xterm
ru: С поддержкой мыши в xterm

en: With support for X11 events
ru: С поддержкой событий X11

en: With internationalization support
ru: С поддержкой интернационализации

en: With multiple codepages support
ru: С поддержкой многих кодировок

en: With ext2fs attributes support
ru: С поддержкой ext2fs атрибутов

en: Built with GLib %d.%d.%d
ru: Скомпилирован с библиотекой GLib версии %d.%d.%d

en: Built with S-Lang %s with terminfo database
ru: С библиотекой S-Lang %s и с базой данных terminfo

en: Built with ncurses %s
ru: С библиотекой ncurses %s

en: Built with ncurses (unknown version)
ru: С библиотекой ncurses (версия неизвестна)

en: Built with ncursesw %s
ru: С библиотекой ncursesw %s

en: Built with ncursesw (unknown version)
ru: С библиотекой ncursesw (версия неизвестна)

en: Built with libssh2 %d.%d.%d
ru: Скомпилирован с библиотекой libssh2 версии %d.%d.%d

en: Virtual File Systems:
ru: Виртуальная файловая система:

en: Data types:
ru: Тип данных:

en: Home directory:
ru: Домашний каталог:

en: Profile root directory:
ru: Корневой каталог профиля:

en: System data
ru: Системные данные

en: Config directory:
ru: Каталог с файлами настроек:

en: Data directory:
ru: Каталог с файлами данных:

en: File extension handlers:
ru: Скрипты обработки файлов по расширению:

en: VFS plugins and scripts:
ru: Модули и скрипты ВФС:

en: User data
ru: Пользовательские данные

en: Cache directory:
ru: Каталог с кэшируемыми данными:

en: Debug
ru: Отладка

en: ERROR:
ru: ОШИБКА:

en: True:
ru: Истина:

en: False:
ru: Ложь:

en: Error calling program
ru: Ошибка выполнения программы

en: Warning -- ignoring file
ru: Предупреждение - файл игнорируется

en: File %s is not owned by root or you or is world writable.
    Using it may compromise your security
ru: Файл %s в текущем каталоге не принадлежит ни root'у, ни Вам,
    или доступен другим на запись. Использование такого файла небезопасно

en: Format error on file Extensions File
ru: Ошибка в формате файла Расширений файлов

en: The %%var macro has no default
ru: Макрос %%var не имеет значения по умолчанию

en: The %%var macro has no variable
ru: Макрос %%var не имеет переменной

en: No suitable entries found in %s
ru: Не найдено подходящих элементов в %s

en: User menu
ru: Меню пользователя

en: Cannot open cpio archive
    %s
ru: Не удалось открыть архив cpio
    %s

en: Premature end of cpio archive
    %s
ru: Преждевременный конец архива cpio
    %s

en: Inconsistent hardlinks of
    %s
    in cpio archive
    %s
ru: Несогласованная жёсткая ссылка
    %s
    в архиве cpio
    %s

en: %s contains duplicate entries! Skipping!
ru: %s содержит сдвоенные элементы! Пропущено!

en: Corrupted cpio header encountered in
    %s
ru: Повреждённый заголовок cpio обнаружен в
    %s

en: Unexpected end of file
    %s
ru: Неожиданный конец файла
    %s

en: Inconsistent archive
ru: Несогласованный архив

en: Cannot open %s archive
    %s:
    %s
ru: Невозможно открыть %s архив
    %s:
    %s

en: EXTFS virtual file system:
    %s
ru: Виртуальная файловая система EXTFS:
    %s

en: Warning: cannot open %s directory
ru: Внимание: не удалось открыть каталог %s

en: fish: Disconnecting from %s
ru: fish: отсоединение от %s

en: fish: Waiting for initial line...
ru: fish: ожидается начальная строка...

en: Sorry, we cannot do password authenticated connections for now.
ru: Извините, не удалось создать авторизованные паролем соединения.

en: fish: Password is required for %s
ru: fish: требуется пароль для %s

en: fish: Sending password...
ru: fish: посылается пароль...

en: fish: Sending initial line...
ru: fish: посылается начальная строка...

en: fish: Handshaking version...
ru: fish: версия подтверждения связи...

en: fish: Getting host info...
ru: fish: собирается информация об удалённой машине...

en: fish: Reading directory %s...
ru: fish: Чтение каталога %s...

en: %s: done.
ru: %s: готово.

en: %s: failure
ru: %s: ошибка

en: fish: store %s: sending command...
ru: fish: запись %s: посылается команда...

en: fish: Local read failed, sending zeros
ru: fish: сбой локального чтения, посылаются нули

en: fish: storing file
ru: fish: запись файла

en: Aborting transfer...
ru: Прерывание передачи...

en: Error reported after abort.
ru: Отмечена ошибка после прерывания.

en: Aborted transfer would be successful.
ru: Передача успешно прервана.

en: ftpfs: Disconnecting from %s
ru: ftpfs: отключение от %s

en: FTP: Password required for %s
ru: FTP: требуется пароль для %s

en: ftpfs: sending login name
ru: ftpfs: посылается имя пользователя

en: ftpfs: sending user password
ru: ftpfs: посылается пароль пользователя

en: FTP: Account required for user %s
ru: FTP: Необходима учётная запись для пользователя %s

en: Account:
ru: Учётная запись:

en: ftpfs: sending user account
ru: ftpfs: посылается учётная запись пользователя

en: ftpfs: logged in
ru: ftpfs: зарегистрирован

en: ftpfs: Login incorrect for user %s
ru: ftpfs: ошибка регистрации пользователя %s

en: ftpfs: Invalid host name.
ru: ftpfs: неверное имя системы.

en: ftpfs: making connection to %s
ru: ftpfs: осуществляется соединение с %s

en: ftpfs: connection interrupted by user
ru: ftpfs: соединение прервано пользователем

en: ftpfs: connection to server failed: %s
ru: ftpfs: сбой соединения с сервером: %s

en: Waiting to retry... %d (Control-G to cancel)
ru: Ожидание повтора попытки... %d (Control-G для отмены)

en: ftpfs: could not make address-to-name translation: %s
ru: ftpfs: не удалось выполнить перевод адреса в имя: %s

en: ftpfs: try reconnect to server, attempt %u
ru: ftpfs: попробовать переподключиться к серверу, попытка %u

en: ftpfs: could not get socket name: %s
ru: ftpfs: не удалось получить имя сокета: %s

en: ftpfs: could not reconnect to server
ru: ftpfs: не удалось переподключиться к серверу

en: ftpfs: invalid address family
ru: ftpfs: неверный адрес системы.

en: ftpfs: could not create socket: %s
ru: Не удалось создать сокет: %s

en: ftpfs: could not setup passive mode
ru: ftpfs: не удалось установить пассивный режим

en: ftpfs: aborting transfer.
ru: ftpfs: прерывание передачи.

en: ftpfs: abort error: %s
ru: ftpfs: ошибка прерывания: %s

en: ftpfs: abort failed
ru: ftpfs: сбой прерывания

en: ftpfs: CWD failed.
ru: ftpfs: не удалось изменить текущий рабочий каталог.

en: ftpfs: couldn't resolve symlink
ru: ftpfs: не удалось распознать символическую ссылку

en: Resolving symlink...
ru: Распознаётся символическая ссылка...

en: ftpfs: Reading FTP directory %s... %s%s
ru: ftpfs: Чтение каталога FTP %s... %s%s

en: (strict rfc959)
ru: (ограничение rfc959)

en: (chdir first)
ru: (сначала chdir)

en: ftpfs: failed; nowhere to fallback to
ru: ftpfs: ошибка; некуда перейти на аварийный режим

en: ftpfs: storing file
ru: ftpfs: запись файла

en: ~/.netrc file has incorrect mode
    Remove password or correct mode
ru: Файл ~/.netrc имеет неверный режим доступа/владения.
    Удалите пароль или исправьте режим доступа/владения

en: SFS virtual file system:
    %s
ru: Виртуальная файловая система SFS:
    %s

en: %s: Warning: file %s not found
ru: %s: Предупреждение: файл %s не найден

en: Warning: Invalid line in %s:
    %s
ru: Предупреждение: неправильная строка в %s:
    %s

en: Warning: Invalid flag %c in %s:
    %s
ru: Предупреждение: неправильный флаг %c в %s:
    %s

en: sftp: an error occurred while reading %s: %s
ru: sftp: произошла ошибка при чтении %s: %s

en: sftp: Unable to get current user name.
ru: sftp: не удалось получить имя пользователя.

en: sftp: Invalid host name.
ru: sftp: неверное имя системы.

en: sftp: failed to convert remote host IP address into text form
ru: sftp: не удалось преобразовать IP-адрес удалённого хоста в текстовую форму

en: sftp: making connection to %s
ru: sftp: осуществляется соединение с %s

en: sftp: connection interrupted by user
ru: sftp: соединение прервано пользователем

en: sftp: connection to server failed: %s
ru: sftp: сбой соединения с сервером: %s

en: sftp: found host key of unsupported type: RSA1
ru: sftp: найден ключ хоста неподдерживаемого типа: RSA1

en: sftp: unknown host key type:
ru: sftp: неизвестный тип ключа хоста:

en: Permanently added
    %s (%s)
    to the list of known hosts.
ru: Добавлено на постоянной основе
    %s (%s)
    к списку известных хостов.

en: sftp: cannot get the remote host key
ru: sftp: невозможно получить ключ удалённого хоста

en: sftp: unsupported key type, can't check remote host key
ru: sftp: неподдерживаемый тип ключа, невозможно проверить ключ удалённого хоста

en: sftp: can't compute host key fingerprint hash
ru: sftp: невозможно вычислить хэш отпечатка ключа хоста

en: The authenticity of host
    %s (%s)
    can't be established!
    %s key fingerprint hash is
    SHA1:%s.
    Do you want to add it to the list of known hosts and continue connecting?
ru: Подлинность хоста
    %s (%s)
    невозможно установить!
    %s хэш отпечатка ключа
    SHA1:%s.
    Вы хотите добавить его в список известных хостов и продолжить подключение?

en: %s (%s)
    is found in the list of known hosts but
    KEYS DO NOT MATCH! THIS COULD BE A MITM ATTACK!
    Are you sure you want to add it to the list of known hosts and continue connecting?
ru: %s (%s)
    найден в списке известных хостов, но
    КЛЮЧИ НЕ СОВПАДАЮТ! ЭТО МОЖЕТ БЫТЬ MITM-АТАКОЙ!
    Вы уверены, что хотите добавить его в список известных хостов и продолжить подключение?

en: sftp: host key verification failed
ru: sftp: проверка ключа хоста не удалась

en: sftp: Enter passphrase for %s
ru: sftp: введите парольную фразу для %s

en: sftp: Passphrase is empty.
ru: sftp: парольная фраза пуста.

en: sftp: Enter password for %s
ru: sftp: введите пароль для %s

en: sftp: Password is empty.
ru: sftp: пароль пуст.

en: sftp: failure establishing SSH session
ru: sftp: сбой при установлении SSH сессии

en: sftp: No file handler data present for reading file
ru: sftp: нет обработчика считываемого файла

en: sftp: socket error: %s
ru: sftp: ошибка сокета: %s

en: sftp: (Ctrl-G break) Listing... %s
ru: sftp: чтение списка файлов (прерывание по Ctrl-G)... %s

en: sftp: Listing done.
ru: sftp: Чтение списка файлов завершено.

en: Inconsistent tar archive
ru: Несогласованный архив tar

en: Unexpected EOF on archive file
ru: Неожиданный конец файла архива

en: Cannot open tar archive
    %s
ru: Не удалось открыть архив tar
    %s

en: undelfs: error
ru: undelfs: ошибка

en: not enough memory
ru: недостаточно памяти

en: while allocating block buffer
ru: при получении блока буферов

en: while starting inode scan %d
ru: при начале сканирования узла ФС %d

en: undelfs: loading deleted files information %d inodes
ru: undelfs: загрузка информации об удалённых файлах %d узлов ФС

en: while calling ext2_block_iterate %d
ru: при вызове ext2_block_iterate %d

en: no more memory while reallocating array
ru: не хватило памяти при переоткрытии массива

en: while doing inode scan %d
ru: при сканировании узла ФС %d

en: Cannot open file %s
ru: Не удалось открыть файл %s

en: undelfs: reading inode bitmap...
ru: undelfs: чтение битовой карты узлов ФС...

en: Cannot load inode bitmap from:
    %s
ru: Не удалось загрузить битовую карту узлов ФС с:
    %s

en: undelfs: reading block bitmap...
ru: undelfs: чтение блока битовой карты...

en: Cannot load block bitmap from:
    %s
ru: Не удалось загрузить блок битовой карты с:
    %s

en: vfs_info is not fs!
ru: vfs_info - не файловая система!

en: You have to chdir to extract files first
ru: Вы должны сначала сменить каталог, чтобы извлечь файлы

en: while iterating over blocks
ru: при переборе блоков

en: Cannot open file "%s"
ru: Не удалось открыть файл %s

en: Ext2lib error
ru: Сбой Ext2lib

en: Invalid value
ru: Неверный адрес

en: File was modified. Save with exit?
ru: Файл был изменён. Сохранить при выходе?

en: &Cancel quit
ru: &Отменить выход

en: Midnight Commander is being shut down.
    Save modified file?
ru: Midnight Commander завершается.
    Сохранить изменённый файл?

en: &Line number
ru: &Номер строки

en: Pe&rcents
ru: П&роценты

en: &Decimal offset
ru: &Смещение (десятичное)

en: He&xadecimal offset
ru: С&мещение (шестнадцатиричное)

en: Goto
ru: Переход

en: ButtonBar|Ascii
ru: Ascii

en: ButtonBar|HxSrch
ru: Поиск

en: ButtonBar|UnWrap
ru: Разверн

en: ButtonBar|Wrap
ru: Сверн

en: ButtonBar|Hex
ru: Hex

en: ButtonBar|Goto
ru: Перейти

en: ButtonBar|Raw
ru: Исходный

en: ButtonBar|Parse
ru: Фильтр

en: ButtonBar|Unform
ru: Не форм

en: ButtonBar|Format
ru: Формат

en: Failed to read data from child stdout:
    %s
ru: Не удалось прочитать данные из дочернего stdout:
    %s

en: Error while closing the file:
    %s
    Data may have been written or not
ru: Ошибка при закрытии файла:
    %s
    Данные могли быть как записаны, так и нет.

en: Cannot save file:
    %s
ru: Не удалось сохранить файл:
    %s

en: View:
ru: Просмотр:

en: Cannot open "%s"
    %s
ru: Не удалось открыть "%s"
    %s

en: Cannot view: not a regular file
ru: Просмотр невозможен: необычный файл

en: Cannot open "%s" in parse mode
    %s
ru: Не удалось открыть "%s" в режиме фильтра
    %s

en: Search done
ru: Поиск закончен

en: Continue from beginning?
ru: Продолжить с начала?

en: Cannot fetch a local copy of /ftp://some.host/editme.txt
ru: Не удалось получить локальную копию /ftp://some.host/editme.txt
