Midnight Commander - en to id translation catalogue (192 entries)

en: Warning: cannot load codepages list
id: Peringatan: tak bisa memuat daftar codepage

en: 7-bit ASCII
id: ASCII 7 bit

en: Cannot translate from %s to %s
id: Tak bisa menerjemahkan dari %s ke %s

en: Event system already initialized
id: Event system sudah diinisiasi

en: Failed to initialize event system
id: Gagal dalam inisiasi event system

en: Event system not initialized
id: Event system tidak diinisiasi

en: Check input data! Some of parameters are NULL!
id: Periksa data masukan! Beberapa parameter NULL!

en: Unable to create group '%s' for events!
id: Gagal membuat group '%s' untuk events!

en: Unable to create event '%s'!
id: Gagal membuat event '%s'!

en: File "%s" is already being edited.
    User: %s
    Process ID: %d
id: Berkas "%s" sedang disunting.
    Pengguna: %s
    ID Proses: %d

en: File locked
id: Berkas dikunci

en: &Grab lock
id: Pe&gang kunci

en: &Ignore lock
id: Aba&ikan kunci

en: Cannot create %s directory
id: Tidak bisa membuat direktori %s

en: FATAL: not a directory:
id: FATAL: bukan sebuah direktori:

en: Search string not found
id: String yang dicari tak ditemukan

en: Not implemented yet
id: Belum diimplementasi

en: Num of replace tokens not equal to num of found tokens
id: Cacah token pengganti tak sama dengan cacah token yang ditemukan

en: Invalid token number %d
id: Nomor token %d tak valid

en: Regular expression error
id: Kesalahan pada Regular expression

en: Unable to load '%s' skin.
    Default skin has been loaded
id: Tak bisa memuat skin '%s'.
    Skin bawaan telah dimuat.

en: Unable to parse '%s' skin.
    Default skin has been loaded
id: Tak bisa mengurai skin '%s'.
    Skin bawaan telah dimuat.

en: Unable to use '%s' skin with 256 colors support
    on non-256 colors terminal.
    Default skin has been loaded
id: Tidak bisa menggukan '%s' skin dengan support 256 warna
    pada terminal non-256 warna.
    Skin default sudah dimuat.

en: Function key 1
id: Tombol fungsi 1

en: Function key 2
id: Tombol fungsi 2

en: Function key 3
id: Tombol fungsi 3

en: Function key 4
id: Tombol fungsi 4

en: Function key 5
id: Tombol fungsi 5

en: Function key 6
id: Tombol fungsi 6

en: Function key 7
id: Tombol fungsi 7

en: Function key 8
id: Tombol fungsi 8

en: Function key 9
id: Tombol fungsi 9

en: Function key 10
id: Tombol fungsi 10

en: Function key 11
id: Tombol fungsi 11

en: Function key 12
id: Tombol fungsi 12

en: Function key 13
id: Tombol fungsi 13

en: Function key 14
id: Tombol fungsi 14

en: Function key 15
id: Tombol fungsi 15

en: Function key 16
id: Tombol fungsi 16

en: Function key 17
id: Tombol fungsi 17

en: Function key 18
id: Tombol fungsi 18

en: Function key 19
id: Tombol fungsi 19

en: Function key 20
id: Tombol fungsi 20

en: End key
id: Tombol end

en: * on keypad
id: * pada keypad

en: - on keypad
id: - pada keypad

en: + on keypad
id: + pada keypad

en: Left arrow keypad
id: Panah kiri keypad

en: Right arrow keypad
id: Panah kanan keypad

en: Up arrow keypad
id: Panah naik keypad

en: Down arrow keypad
id: Panah turun keypad

en: Home on keypad
id: Home pada keypad

en: End on keypad
id: End pada keypad

en: Insert on keypad
id: Insert pada keypad

en: Delete on keypad
id: Delete pada keypad

en: Enter on keypad
id: Enter pada keypad

en: Function key 21
id: Tombol fungsi 21

en: Function key 22
id: Tombol fungsi 22

en: Function key 23
id: Tombol fungsi 23

en: Function key 24
id: Tombol fungsi 24

en: A1 key
id: Tombol A1

en: C1 key
id: Tombol C1

en: Less than
id: Kurang dari

en: Great than
id: Lebih dari

en: Equal
id: Sama

en: Comma
id: Koma

en: Apostrophe
id: Apostrof

en: Colon
id: Titik dua

en: Exclamation mark
id: Tanda seru

en: Question mark
id: Tanda tanya

en: Dollar sign
id: Tanda dolar

en: Quotation mark
id: Tanda tanya

en: Caret
id: Karet

en: Tilda
id: Cacing

en: Underline
id: Garis bawah

en: Pipe
id: Pipa

en: Left parenthesis
id: Kurung buka

en: Right parenthesis
id: Kurung tutup

en: Left bracket
id: Kurung siku buka

en: Right bracket
id: Kurung siku tutup

en: Left brace
id: Kurung kurawal buka

en: Right brace
id: Kurung kurawal tutup

en: Tab key
id: Tab

en: Space key
id: Tombol spasi

en: Slash key
id: Tombol garis miring

en: The TERM environment variable is unset!
id: Environment variable TERM belum diset

en: Screen size %dx%d is not supported.
    Check the TERM environment variable.
id: Ukuran layar %dx%d tak didukung.
    Periksalah variabel lingkungan TERM.

en: Cannot create pipe descriptor
id: Gagal membuat pipe descriptor

en: Cannot create pipe streams
id: Gagal membuat pipe streams

en: Unexpected error in select() reading data from a child process:
    %s
id: Kesalahan tak terduga dalam select() membaca data dari child process
    %s

en: Unexpected error in waitpid():
    %s
id: Kesalahan tak terduga dalam waitpid()
    %s

en: Directory cache expired for %s
id: Cache direktori untuk %s sudah kadaluarsa

en: Starting linear transfer...
id: Memulai transfer liner...

en: Getting file
id: Mendapatkan file

en: Changes to file lost
id: Perubahan file tidak tersimpan

en: %s is not a directory
id: %s bukan suatu direktori

en: Directory %s is not owned by you
id: Direktori %s bukan dimiliki oleh Anda

en: Cannot set correct permissions for directory %s
id: Tak bisa menata hak yang benar bagi direktori %s

en: Cannot create temporary directory %s: %s
id: Tak bisa membuat direktori sementara %s: %s

en: Temporary files will be created in %s
id: Berkas sementara akan dibuat dalam %s

en: Temporary files will not be created
id: Berkas sementara tak akan dibuat

en: Press any key to continue...
id: Tekan sebarang tombol untuk melanjutkan...

en: Cannot parse:
id: Gagal mengurai:

en: More parsing errors will be ignored.
id: Lebih banyak lagi kesalahan penguraian akan diabaikan.

en: Internal error:
id: Kesalahan internal.

note: TRANSLATORS: no need to translate 'DialogTitle', it's just a context prefix
en: DialogTitle|History cleanup
id: Pembersihan DialogTitle|History

en: Do you want clean this history?
id: Apakah anda mau membersihkan history?

en: &Yes
id: &Ya

en: &OK
id: &Oke

en: Background process:
id: Proses Background:

en: Displays the current version
id: Tampilkan versi

en: Print data directory
id: Cetak data directory

en: Print extended info about used data directories
id: Cetak info lebih lanjut dari data directory yang terpakai

en: Print configure options
id: Cetak opsi konfigurasi

en: Print last working directory to specified file
id: Cetak working directory yang terakhir digunakan ke file yang ditentukan

en: Enables subshell support (default)
id: Perbolehkan subshell (default)

en: Disables subshell support
id: Non aktifkan subshell

en: Log ftp dialog to specified file
id: Rekam log ftp dialog ke file yang ditentukan

en: Launches the file viewer on a file
id: Jalankan file viewer atas file

en: Edit files
id: Menyunting files

en: Forces xterm features
id: Paksakan fitur xterm

en: Disable X11 support
id: Non aktifkan X11 support

en: Disable mouse support in text version
id: Non aktifkan mouse support dalam moda text

en: Tries to use termcap instead of terminfo
id: Mencoba menggunakan termcap bukannya terminfo

en: To run on slow terminals
id: Untuk menjalankan pada terminal yang lambat

en: Use stickchars to draw
id: Gunakan stickchars untuk menggambar

en: Load definitions of key bindings from specified file
id: Memuat definisi key bindings dari file yang ditenttukan

en: Don't load definitions of key bindings from file, use defaults
id: Jangan memuat definisi key bindings dari file, gunakan default

en: Requests to run in black and white
id: Meminta untuk dijalankan dalam moda hitam putih

en: Request to run in color mode
id: Meminta untuk dijalankan dalam moda berwarna

en: Specifies a color configuration
id: Tentukan konfigurasi warna

en: Show mc with specified skin
id: Tampilkan mc dengan skin tertentu

en: Color options
id: Opsi warna

en: 
    Please send any bug reports (including the output of 'mc -V')
    as tickets at www.midnight-commander.org
id: 
    Harap kirimkan laporan bug (sertakan output dari 'mc -V)
    sebagai tiket di www.midnight-commander.org

en: Main options
id: Opsi utama

en: Terminal options
id: Opsi terminal

en: Arguments parse error!
id: Kesalahan mengurai argumen!

en: No arguments given to the viewer.
id: Tidak ada argumen yang diberikan kepada viewer

en: Background protocol error
id: Kesalahan background protocol

en: Reading failed
id: Kesalahan membaca

en: Background process error
id: Kesalahan background process

en: Unknown error in child
id: Error yang tidak dikenal di dalam child

en: Child died unexpectedly
id: Terminasi child yang tidak terduga

en: Background process sent us a request for more arguments
    than we can handle.
id: Background process meminta argumen tambahan
    yang tidak bisa kita sediakan

en: Enter search string:
id: Masukkan string pencarian:

en: Search
id: Pencarian

en: Search is disabled
id: Pencarian dinon aktifkan

en: Cannot create temporary diff file
    %s
id: Gagal membuat temporary diff file
    %s

en: Cannot create backup file
    %s%s
    %s
id: Gagal membuat backup file
    %s%s
    %s

en: Cannot create temporary merge file
    %s
id: Gagal membuat temporary merge file
    %s

en: &Fastest (Assume large files)
id: &Fastest (Asumsi file besar)

en: &Minimal (Find a smaller set of change)
id: &Minimal (Temukan set of change yang lebih kecil)

en: Diff algorithm
id: Algoritma Diff

en: Diff extra options
id: Opsi tambahan Diff

en: &Ignore case
id: Aba&ikan case

en: Ignore tab &expansion
id: Abaikan tab &expansion

en: Ignore &space change
id: Abaikan perubahan &space

en: Ignore all &whitespace
id: Abaikan semua &whitespace

en: Strip &trailing carriage return
id: Hilangkan &trailing carriage return

en: Diff Options
id: Opsi Diff

en: Edit
id: Menyunting

en: Edit is disabled
id: Menyunting dinon aktifkan

en: Goto line (left)
id: Pindah ke baris (kiri)

en: Goto line (right)
id: Pindah ke baris (kanan)

en: Enter line:
id: Masukkan baris:

en: ButtonBar|Help
id: ButtonBar|Bantuan

en: ButtonBar|Save
id: ButtonBar|Simpan

en: ButtonBar|Edit
id: ButtonBar|Menyunting

en: ButtonBar|Merge
id: ButtonBar|Gabung

en: ButtonBar|Search
id: ButtonBar|Cari

en: ButtonBar|Options
id: ButtonBar|Opsi

en: ButtonBar|Quit
id: ButtonBar|Keluar

en: Quit
id: Keluar

en: File(s) was modified. Save with exit?
id: File(s) telah dirubah. Simpan saat keluar?

en: Midnight Commander is being shut down.
    Save modified file(s)?
id: Midnight Commander sedang dimatikan.
    Simpan file yang sudah dirubah?

en: "%s" is a directory
id: "%s" adalah directory

en: Cannot stat "%s"
    %s
id: Gagal stat "%s"
    %s

en: Diff viewer: invalid mode
id: Diff viewer: moda tidak valid

en: Two files are needed to compare
id: Dibutuhkan dua file untuk membandingkan

en: Loading: %3d%%
id: Memuat: %3d%%

en: Loading...
id: Memuat...

en: Cannot open %s for reading
id: Gagal membuka %s untuk dibaca

en: Load file
id: Memuat file

en: Error reading %s
id: Kesalahan membaca %s

en: Cannot get size/permissions for %s
id: Gagal mendapatkan ukuran/ijin untuk %s

en: "%s" is not a regular file
id: "%s" bukan regular file

en: File "%s" is too large.
    Open it anyway?
id: File "%s" terlalu besar.
    Tetap dibuka?

en: Warning
id: Peringatan

en: Choose syntax highlighting
id: Pilih syntax highlighting

en: Pipe failed
id: Pipa gagal

en: Cannot open cpio archive
    %s
id: Tak bisa membuka arsip cpio
    %s

en: Premature end of cpio archive
    %s
id: Akhir dini dari arsip cpio
    %s
