Midnight Commander - en to ie translation catalogue (351 entries)

en: Invalid character
ie: Ínvalid caracter

en: Unmatched quotes character
ie: Ínvalid caracter

en: Not implemented yet
ie: Ancor ne implementat

en: Re&gular expression
ie: Expression re&gulari

en: Escape
ie: Esc

en: Function key 1
ie: Taste Function 1

en: Function key 4
ie: Taste Function 4

en: Function key 9
ie: Taste Function 9

en: Function key 10
ie: Taste Function 10

en: Function key 11
ie: Taste Function 11

en: Function key 17
ie: Taste Function 17

en: Function key 18
ie: Taste Function 18

en: Function key 19
ie: Taste Function 19

en: Function key 20
ie: Taste Function 20

en: Backspace
ie: Retroclave

en: A1 key
ie: Taste A1

en: C1 key
ie: Taste C1

en: Less than
ie: Minu quam

en: Great than
ie: Plu quam

en: Apostrophe
ie: Apostrof

en: Semicolon
ie: Semicólon

en: Dollar sign
ie: Signe $

en: Percent sign
ie: Signe %

en: Underline
ie: Substrec

en: Pipe
ie: Signe |

en: Tab key
ie: Clave Tab

en: Space key
ie: Spacie

en: Number sign #
ie: Signe #

note: TRANSLATORS: Please translate as in "at sign" (@).
en: At sign
ie: Signe @

en: B
ie: o

en: kB
ie: ko

en: KiB
ie: Kio

en: MB
ie: Mo

en: MiB
ie: Mio

en: GB
ie: Go

en: GiB
ie: Gio

en: %s: %s: %s %lld bytes transferred
ie: %s: %s: %s %lld octetes transfertet

en: Cannot parse:
ie: Ne successat analisar:

en: Internal error:
ie: Errore intern:

en: Password:
ie: Contrasigne:

en: Screens
ie: Ecranes

en: History
ie: Diarium

en: &Cancel
ie: &Anullar

en: Error
ie: Errore

en: &Abort
ie: In&terrupter

en: Disable X11 support
ie: Depermisser suporte X11

en: <string>
ie: <catene>

en: Color options
ie: Parametres de color

en: Terminal options
ie: Parametres de terminal

en: &Backwards
ie: A r&etro

en: &Whole words
ie: &Integri paroles

en: Search
ie: Serchar

en: Diff algorithm
ie: Algoritme diff:

en: &Ignore case
ie: &Ignorar MAJ/min

en: Diff Options
ie: Parametres de diff

en: Edit
ie: Redacter

en: ButtonBar|Help
ie: Auxie

en: ButtonBar|Save
ie: Gardar

en: ButtonBar|Edit
ie: Redact

en: ButtonBar|Merge
ie: Coales

en: ButtonBar|Search
ie: Srchar

en: ButtonBar|Options
ie: Optnes

en: ButtonBar|Quit
ie: Surtir

en: Quit
ie: Surtir

en: "%s" is a directory
ie: "%s" es un directoria

en: "%s" is not a regular file
ie: "%s" ne es un regulari file

en: Warning
ie: Avise

en: C&ontinue
ie: C&ontinuar

en: &Do not change
ie: &Ne modificar

en: &Unix format (LF)
ie: Formate &Unix (LF)

en: &Windows/DOS format (CR LF)
ie: Formate &Windows/DOS (CR LF)

en: &Macintosh format (CR)
ie: Formate &Macintosh (CR)

en: Save As
ie: Gardar quam

en: Save as
ie: Gardar quam

en: Save file
ie: Gardar li file

en: &Save
ie: &Gardar

en: Load
ie: Cargar

en: &User
ie: &Usator

en: Close file
ie: Cluder li file

en: Goto line
ie: Ear a linea

en: Save block
ie: Gardar li bloc

en: Insert file
ie: Inserter un file

en: Sort block
ie: Ordinar un bloc

en: Run sort
ie: Lansar sort

en: Sort
ie: Ordinar

en: mail -s <subject> -c <cc> <to>
ie: mail -s <tema> -c <cc> <a>

en: To
ie: A

en: Subject
ie: Tema

en: Copies to
ie: Copies a:

en: Mail
ie: E-post

en: Insert literal
ie: Inserter un litterale

en: Cancel
ie: Anullar

en: &Open file...
ie: &Aperter un file...

en: &Close
ie: C&luder

en: &User menu...
ie: Menú de &usator

en: &Quit
ie: S&urtir

en: &Undo
ie: &Defar

en: &Redo
ie: &Refar

en: Cop&y
ie: Cop&iar

en: Mo&ve
ie: Mo&ver

en: &Delete
ie: &Deleter

en: &Beginning
ie: &Initie

en: &End
ie: &Fin

en: Change spelling &language...
ie: Cambiar li &lingue...

en: &Mail...
ie: &Inviar...

en: &Sort...
ie: &Ordinar...

en: &Move
ie: &Mover

en: &Resize
ie: &Redimensionar

en: &Next
ie: S&equent

en: &Previous
ie: &Precedent

en: &List...
ie: &Liste...

en: S&yntax file
ie: File de sinta&xe

en: &Menu file
ie: File de &menú

en: &Save setup
ie: &Gardar li configuration

en: &Edit
ie: &Redacter

en: &Search
ie: &Serchar

en: &Command
ie: &Comande

en: &Window
ie: &Fenestre

en: &Options
ie: &Optiones

en: &None
ie: &Null

en: Wrap mode
ie: Romper lineas

en: Other options
ie: Altri optiones

en: Editor options
ie: Parametres del redactor

en: &Find all
ie: &Trovar omni

en: About
ie: Pri

en: ButtonBar|Mark
ie: Marcar

en: ButtonBar|Replac
ie: Subst

en: ButtonBar|Copy
ie: Copiar

en: ButtonBar|Move
ie: Mover

en: ButtonBar|Delete
ie: Delete

en: ButtonBar|PullDn
ie: Menú

en: Czech
ie: Tchec

en: Greek
ie: Grec

en: English
ie: Anglese

en: British English
ie: Anglese (Britanic)

en: Canadian English
ie: Anglese (Canadian)

en: American English
ie: American anglese

en: Spanish
ie: Hispan

en: French
ie: Francese

en: Dutch
ie: Hollandese

en: Polish
ie: Polonese

en: Portuguese
ie: Portugues

en: Romanian
ie: Rumanian

en: Russian
ie: Russ

en: Slovak
ie: Slovac

en: Swedish
ie: Svedese

en: Ukrainian
ie: Ucrainan

en: Language
ie: Lingue

en: Misspelled
ie: Misespelat

en: Suggest
ie: Suggester

en: Select language
ie: Selecter un lingue

en: Choose syntax highlighting
ie: Selecter li coloration de sintaxe

en: owner
ie: possessor

en: group
ie: gruppe

en: other
ie: altri

en: Cannot chmod "%s"
    %s
ie: chmod "%s" ne successat
    %s

en: &Ignore
ie: &Ignorar

en: Ignore &all
ie: Ignorar &omni

en: &Retry
ie: &Repenar

en: Cannot chown "%s"
    %s
ie: chown "%s" ne successat
    %s

en: < Default >
ie: < Predefinit >

en: Other 8 bit
ie: Altri 8-bit

en: Running
ie: Executente

en: &Never
ie: &Nequande

en: File operations
ie: Operationes con files

en: &Preallocate space
ie: &Pre-assignar spacie

en: Esc key mode
ie: Mode del clave Esc

en: Appearance
ie: Aspecte

en: L&ynx-like motion
ie: Navigation quam in L&ynx

en: &Permissions
ie: &Permissiones

en: Panel options
ie: Optiones de panel

en: columns
ie: columnes

note: TRANSLATORS: no need to translate 'Confirmation', it's just a context prefix
en: Confirmation|&Delete
ie: &Deleter

en: Confirmation|&Execute
ie: &Executer

en: &UTF-8 output
ie: &UTF-8

en: Directory tree
ie: Árbor de directorias

en: &Use ~/.netrc
ie: &Usar ~/.netrc

en: Use &passive mode
ie: Usar &passiv mode

en: Quick cd
ie: Rapid cd

en: Symbolic link
ie: Simbolic ligament

en: &Stop
ie: &Haltar

en: &Resume
ie: &Reprender

en: &Kill
ie: &Terminar

en: Background jobs
ie: Taches in funde

en: Name:
ie: Nómine:

en: Permissions (octal):
ie: Permissiones octal:

en: Owner name:
ie: Nómine de possessor:

en: Group name:
ie: Nómine de gruppe:

en: Name
ie: Nómine

en: Owner name
ie: Nómine de possessor

en: Group name
ie: Nómine de gruppe

en: Size
ie: Grandore

en: User name
ie: Nómine de usator

en: <Unknown user>
ie: <Ínconosset usator>

en: <Unknown group>
ie: <Ínconosset gruppe>

en: Link
ie: Ligament

en: link: %s
ie: ligament: %s

en: symlink: %s
ie: sim. lig.: %s

en: Filename:
ie: Fil-nómine:

en: Compare directories
ie: Comparar directorias

en: &Quick
ie: &Rapid

en: Undelete files on an ext2 file system
ie: Dedeleter files sur un sistema de files ext2

en: Parameter
ie: Parametre

en: Pipe failed
ie: pipe ne successat

en: DialogTitle|Copy
ie: Copiar

en: DialogTitle|Move
ie: Mover

en: DialogTitle|Delete
ie: Deleter

en: FileOperation|Copy
ie: Copiar

en: FileOperation|Move
ie: Mover

en: FileOperation|Delete
ie: Deleter

en: directory
ie: directoria

en: directories
ie: directorias

en: files/directories
ie: files e directorias

en: Non&e
ie: N&ull

en: &Keep
ie: &Retener

en: Con&tinue
ie: Con&tinuar

en: %.2f MB/s
ie: %.2f Mo/s

en: %.2f KB/s
ie: %.2f Ko/s

en: %ld B/s
ie: %ld o/s

en: A&ppend
ie: A&ppender

en: Overwrite all files?
ie: Superscrir omni files?

en: &Older
ie: Plu &old

en: to:
ie: a:

en: &Background
ie: &Funde

en: &Info
ie: &Information

en: &Tree
ie: Árb&or

en: &Filter...
ie: &Filtre...

en: &Encoding...
ie: &Codification:

en: FT&P link...
ie: Conexion FT&P...

en: Paneli&ze
ie: Pa&nelisar

en: &Rescan
ie: &Reexaminar

en: &View
ie: &Vise

en: &Copy
ie: &Copiar

en: &Link
ie: &Ligament

en: &Symlink
ie: &Sim. ligament

en: &Advanced chown
ie: &Avansat chown

en: &Rename/Move
ie: &Renominar o mover

en: &Invert selection
ie: &Inverter li selection

en: E&xit
ie: S&urtir

en: &Find file
ie: &Trovar un file

en: &Active VFS list
ie: Liste del &active VFS

en: &Layout...
ie: &Arangeament...

en: &Appearance...
ie: &Aspecte...

en: Panels:
ie: Paneles:

en: The Midnight Commander
ie: Midnight Commander

en: &Above
ie: &Superiori

en: &Left
ie: &Levul

en: &Below
ie: &Inferiori

en: &Right
ie: &Dextri

en: ButtonBar|Menu
ie: Menú

en: ButtonBar|View
ie: Vider

en: ButtonBar|RenMov
ie: RenMov

en: ButtonBar|Mkdir
ie: CreDir

en: Pane&lize
ie: Pane&lisar

en: &View - F3
ie: &Vider - F3

en: Found: %lu
ie: Trovat: %lu

en: File name:
ie: Nómine de file:

en: Content:
ie: Contenete:

en: Finished
ie: Compleet

en: &Refresh
ie: &Refriscar

en: &Insert
ie: &Inserter

en: &Remove
ie: &Remover

en: &Append
ie: &Appender

en: No node information
ie: Null information pri nodes

en: Free nodes:
ie: Nodes dispon.:

en: No space information
ie: Null information pri spacie

en: Type:       %s
ie: Tip:        %s

en: Device:     %s
ie: Unité:       %s

en: Filesystem: %s
ie: Fil-sistema: %s

en: Accessed:   %s
ie: Accessat:   %s

en: Modified:   %s
ie: Modificat:  %s

note: TRANSLATORS: Time of last status change as in stat(2) man.
en: Changed:    %s
ie: Modificat:  %s

en: Size:       %s
ie: Grandore:   %s

en:  (%lu block) |  (%lu blocks)
ie[0]:  (%lu bloc)
ie[1]:  (%lu blocs)

en: Owner:      %s/%s
ie: Possessor:  %s/%s

en: Links:      %d
ie: Ligamentes:  %d

en: Mode:       %s (%04o)
ie: Mode:        %s (%04o)

en: Location:   %Xh:%Xh
ie: Localisation: %Xh:%Xh

en: &Menubar visible
ie: Panel de &menú

en: Command &prompt
ie: &Linea de comandes

en: &Keybar visible
ie: &Tastes visibil

en: H&intbar visible
ie: S&uggestiones visibil

en: &XTerm window title
ie: Titul del fenestre &XTerm

en: &Show free space
ie: Mon&strar líber spacie

en: Panel split
ie: Separar paneles

en: &Vertical
ie: &Verticalmen

en: &Horizontal
ie: &Horizontalmen

en: Layout
ie: Arangeament

note: TRANSLATORS: one single character to represent 'unsorted' sort mode TRANSLATORS: no need to translate 'sort', it's just a context prefix
en: sort|u
ie: í

en: &Unsorted
ie: Ín&ordinat

note: TRANSLATORS: one single character to represent 'name' sort mode TRANSLATORS: no need to translate 'sort', it's just a context prefix
en: sort|n
ie: n

en: &Name
ie: &Nómine

note: TRANSLATORS: one single character to represent 'version' sort mode TRANSLATORS: no need to translate 'sort', it's just a context prefix
en: sort|v
ie: v

note: TRANSLATORS: one single character to represent 'extension' sort mode TRANSLATORS: no need to translate 'sort', it's just a context prefix
en: sort|e
ie: e

note: TRANSLATORS: one single character to represent 'size' sort mode TRANSLATORS: no need to translate 'sort', it's just a context prefix
en: sort|s
ie: g

en: &Size
ie: &Grandore

note: TRANSLATORS: one single character to represent 'Modify time' sort mode TRANSLATORS: no need to translate 'sort', it's just a context prefix
en: sort|m
ie: m

en: &Modify time
ie: &Modificat

note: TRANSLATORS: one single character to represent 'Access time' sort mode TRANSLATORS: no need to translate 'sort', it's just a context prefix
en: sort|a
ie: a

en: Nl
ie: Lg

note: TRANSLATORS: one single character to represent 'inode' sort mode TRANSLATORS: no need to translate 'sort', it's just a context prefix
en: sort|i
ie: i

en: Owner
ie: Possessor

en: Group
ie: Gruppe

en: UP--DIR
ie: SUP-DIR

en: SYMLINK
ie: SIM-LIG

en: Panelize
ie: Panelisar

en: &Files only
ie: Solmen &files

en: Select
ie: Selecter

en: Unselect
ie: Deselecter

en: Filter
ie: Filtre

en: Command
ie: Comande

en: Modified git files
ie: Modificat files git

en: Delete %s?
ie: Deleter %s?

en: ButtonBar|Static
ie: Static

en: ButtonBar|Dynamc
ie: Dinamc

en: ButtonBar|Rescan
ie: Rescan

en: ButtonBar|Forget
ie: Obliv

en: ButtonBar|Rmdir
ie: RemDir

en: Help
ie: Auxilie

en: ButtonBar|Index
ie: Índex

en: ButtonBar|Prev
ie: Prec

en: -  < No translation >
ie: -  < Null translation >

en: %b %e  %Y
ie: %-e %b  %Y

en: %b %e %H:%M
ie: %-e %B %H:%M

en: Built with GLib %d.%d.%d
ie: Constructet con GLib %d.%d.%d

en: Home directory:
ie: Hem-directoria:

en: ERROR:
ie: ERRORE:

en: True:
ie: Ver:

en: False:
ie: Fals:

en: User menu
ie: Menú de usator

en: Cannot open cpio archive
    %s
ie: Ne successat aperter li archive cpio
    %s

en: FTP: Password required for %s
ie: FTP: Un contrasigne es besonat por %s

en: Account:
ie: Conto:

en: ftpfs: logged in
ie: ftpfs: session apertet

en: ftpfs: invalid address family
ie: ftpfs: ínvalid familie de adresses

en: ftpfs: CWD failed.
ie: ftpfs: CWD ne successat.

en: %s: failure
ie: %s: ne successat

en: %s: done.
ie: %s: finit.

en: sftp: connection interrupted by user
ie: sftp: li conexion interruptet per li usator

en: undelfs: error
ie: undelfs: errore

en: not enough memory
ie: memorie exhaustet

en: Ext2lib error
ie: Errore ext2lib

en: Invalid value
ie: Ínvalid valore

en: Goto
ie: Ear a

en: ButtonBar|Ascii
ie: Ascii

en: ButtonBar|HxSrch
ie: HxSrch

en: ButtonBar|Hex
ie: Hex

en: ButtonBar|Goto
ie: Ear a

en: ButtonBar|Parse
ie: Analis

en: ButtonBar|Unform
ie: SinFmt

en: ButtonBar|Format
ie: Format
