Midnight Commander - en to tr translation catalogue (1155 entries)

en: Warning: cannot load codepages list
tr: Uyarı: kod sayfaları listesi yüklenemedi

en: Cannot translate from %s to %s
tr: %s, %s olarak çevrilemiyor

en: Event system already initialized
tr: Olay sistemi zaten başlatıldı

en: Failed to initialize event system
tr: Olay sistemi başlatılamadı

en: Event system not initialized
tr: Olay sistemi başlatılamadı

en: Check input data! Some of parameters are NULL!
tr: Giriş verilerini kontrol edin! Parametrelerden bazıları boş!

en: Unable to create group '%s' for events!
tr: Etkinlikler için  '% s' grubu oluşturulamadı!

en: Unable to create event '%s'!
tr: '% s' Olay oluşturulamadı!

en: File "%s" is already being edited.
    User: %s
    Process ID: %d
tr: Dosya "%s" başkası tarafından açılmış
    Kullanıcı: %s
    Süreç: %d

en: File locked
tr: Dosya kilitli

en: &Grab lock
tr: &Kilidi yakala

en: &Ignore lock
tr: & Kilit yoksay

en: Cannot create %s directory
tr: Dizin %s oluşturulamıyor

en: FATAL: not a directory:
tr: ÖLÜMCÜL HATA: bir dizin değil:

en: Number out of range (should be in byte range, 0 <= n <= 0xFF, expressed in hex)
tr: Sayı aralığın dışında (bayt aralığında olmalıdır, 0 <= n <= 0xFF, onaltılık ifade edilir)

en: Invalid character
tr: Geçersiz karakter

en: Unmatched quotes character
tr: Eşleşmeyen tırnak işareti karakteri

en: Hex pattern error at position %d:
    %s.
tr: %dpozisyonda onaltılı desen hatası:
    %s.

en: Search string not found
tr: Aranan metin bulunamadı

en: Not implemented yet
tr: Henüz tamamlanmadı

en: Num of replace tokens not equal to num of found tokens
tr: Değiştirme simgelerinin sayısı bulunan simgelerin sayısına eşit değil

en: Invalid token number %d
tr: Geçersiz sayı '%d

en: Regular expression error
tr: Düzenli ifade hatası

en: No&rmal
tr: Normal

en: Re&gular expression
tr: Düzenli ifade

en: He&xadecimal
tr: On&altılık

en: Wil&dcard search
tr: &Joker arama

en: Unable to load '%s' skin.
    Default skin has been loaded
tr: '%s' önyüzü yüklenemedi.
    Varsayılan önyüz yüklendi.

en: Unable to parse '%s' skin.
    Default skin has been loaded
tr: '%s' önyüzü çözümlenemedi.
    Varsayılan önyüz yüklendi

en: Unable to use '%s' skin with true colors support:
    %s
    Default skin has been loaded
tr: Gerçek renkler desteğiyle '%s' skin kullanılamıyor:
    %s
    Varsayılan skin yüklendi

en: Unable to use '%s' skin with 256 colors support
    on non-256 colors terminal.
    Default skin has been loaded
tr: '%s' önyüzü, 256 renk olmayan terminal üzerinde
    256 renk desteği ile kullanılamıyor.
    Varsayılan önyüz yüklendi

en: True color not supported with ncurses.
tr: Gerçek renk ncurses ile desteklenmiyor.

en: Your terminal doesn't even seem to support 256 colors.
tr: Uçbiriminiz 256 rengi bile desteklemiyor gibi görünüyor.

en: True color not supported in this slang version.
tr: Gerçek renk bu slang sürümünde desteklenmiyor.

en: Set COLORTERM=truecolor if your terminal really supports true colors.
tr: Uçbirim gerçek renkleri destekliyorsa COLORTERM=truecolor olarak ayarlayın.

en: Escape
tr: Vazgeç

en: Function key 1
tr: İşlev tuşu 1

en: Function key 2
tr: İşlev tuşu 2

en: Function key 3
tr: İşlev tuşu 3

en: Function key 4
tr: İşlev tuşu 4

en: Function key 5
tr: İşlev tuşu 5

en: Function key 6
tr: İşlev tuşu 6

en: Function key 7
tr: İşlev tuşu 7

en: Function key 8
tr: İşlev tuşu 8

en: Function key 9
tr: İşlev tuşu 9

en: Function key 10
tr: İşlev tuşu 10

en: Function key 11
tr: İşlev tuşu 11

en: Function key 12
tr: İşlev tuşu 12

en: Function key 13
tr: İşlev tuşu 13

en: Function key 14
tr: İşlev tuşu 14

en: Function key 15
tr: İşlev tuşu 15

en: Function key 16
tr: İşlev tuşu 16

en: Function key 17
tr: İşlev tuşu 17

en: Function key 18
tr: İşlev tuşu 18

en: Function key 19
tr: İşlev tuşu 19

en: Function key 20
tr: İşlev tuşu 20

en: Completion/M-tab
tr: Tamamlama/M-tab

en: Up arrow
tr: Yukarı ok

en: Down arrow
tr: Aşağı ok

en: Left arrow
tr: Sol ok

en: Right arrow
tr: Sağ ok

en: Insert
tr: Ekle

en: Delete
tr: Sil

en: Home
tr: Ev

en: End key
tr: Gri End tuşu

en: Page Up
tr: Sayfa Yukarı

en: Page Down
tr: Sayfa Aşağı

en: / on keypad
tr: Mini klavye üzerinde /

en: * on keypad
tr: Gri *

en: - on keypad
tr: Gri -

en: + on keypad
tr: Gri +

en: Left arrow keypad
tr: Sayılarda sola ok

en: Right arrow keypad
tr: Sayılarda sağa ok

en: Up arrow keypad
tr: Sayılarda yukarı ok

en: Down arrow keypad
tr: Sayılarda aşağı ok

en: Home on keypad
tr: Sayılarda Home tuşu

en: End on keypad
tr: Sayılarda End tuşu

en: Page Down keypad
tr: Sayılarda PgDn tuşu

en: Page Up keypad
tr: Sayılarda PgUp tuşu

en: Insert on keypad
tr: Sayılarda Ins tuşu

en: Delete on keypad
tr: Sayılarda Del tuşu

en: Enter on keypad
tr: Sayılarda Enter tuşu

en: Function key 21
tr: İşlev tuşu 21

en: Function key 22
tr: İşlev tuşu 22

en: Function key 23
tr: İşlev tuşu 23

en: Function key 24
tr: İşlev tuşu 24

en: A1 key
tr: A1 tuşu

en: C1 key
tr: C1 tuşu

en: Asterisk
tr: Yıldız

en: Minus
tr: Eksi

en: Plus
tr: Artı

en: Dot
tr: Nokta

en: Less than
tr: Küçüktür

en: Great than
tr: Büyüktür

en: Equal
tr: Eşittir

en: Comma
tr: Virgül

en: Apostrophe
tr: Kesme işareti

en: Colon
tr: İki nokta üstüste

en: Semicolon
tr: Noktalı virgül

en: Exclamation mark
tr: Ünlem İşareti

en: Question mark
tr: Soru İşareti

en: Ampersand
tr: işareti

en: Dollar sign
tr: Dolar işareti

en: Quotation mark
tr: Soru işareti

en: Percent sign
tr: Yüzde işareti

en: Caret
tr: Düzeltme imi

en: Prime
tr: Asal

en: Underline
tr: Alt çizgi

en: Understrike
tr: Alt çizgi

en: Pipe
tr: Boru

en: Left parenthesis
tr: Sol parantez

en: Right parenthesis
tr: Sağ parantez

en: Left bracket
tr: Sol köşeli parantez

en: Right bracket
tr: Sağ köşeli parantez

en: Left brace
tr: Sol köşeli parantez

en: Right brace
tr: Sağ köşeli parantez

en: Tab key
tr: Sekme tuşu

en: Space key
tr: Boşluk tuşu

en: Slash key
tr: Bölme tuşu

en: Backslash key
tr: Ters bölme tuşu

en: Number sign #
tr: Numara işareti #

note: TRANSLATORS: Please translate as in "at sign" (@).
en: At sign
tr: At(@) işareti

en: The TERM environment variable is unset!
tr: TERM çevre değişkeni atanmamış!

en: Cannot check SIGWINCH pipe
tr: SIGWINCH borusu kontrol edilemiyor

en: 
    Cannot create pipe for SIGWINCH: %s (%d)
tr: 
    SIGWINCH için boru oluşturulamıyor: %s (%d)

en: 
    Cannot configure write end of SIGWINCH pipe: %s (%d)
tr: 
    SIGWINCH hattının yazma ucu yapılandırılamıyor:%s(%d)

en: 
    Cannot configure read end of SIGWINCH pipe: %s (%d)
tr: 
    SIGWINCH hattının okuma ucu yapılandırılamıyor:%s(%d)

en: Screen size %dx%d is not supported.
    Check the TERM environment variable.
tr: %dx%d ekran boyutu desteklenmiyor.
    TERM ortam değişkenini kontrol ediniz.

en: Cannot create pipe descriptor
tr: Boru(|) belirteci oluşturulamadı

en: Cannot create pipe streams
tr: Boru akışı oluşturulamadı

en: Unexpected error in select() reading data from a child process:
    %s
tr: Alt işlemden select() ile veri okurken beklenmeyen hata oluştu:
    %s

en: Cannot close pipe descriptor (p == NULL)
tr: Boru tanımlayıcısı kapatılamıyor (p == NULL)

en: Unexpected error in waitpid():
    %s
tr: waitpid()'de beklenmedik hata:
    %s

en: Directory cache expired for %s
tr: Dizin arabelleğinde %s için zamanaşımı

en: %s: %s: %s %3d%% (%lld) bytes transferred
tr: %s: %s: %s %3d%% (%lld) Aktarılan toplam bayt

en: %s: %s: %s %lld bytes transferred
tr: %s: %s: %s %lld Aktarılan toplam bayt

en: Starting linear transfer...
tr: Doğrusal aktarım başlangıcı...

en: Getting file
tr: Dosya alınması

en: Changes to file lost
tr: Değişiklikler kayıp

en: %s is not a directory
tr: %s bir dizin değil

en: Directory %s is not owned by you
tr: Dizin %s sahibi değilsiniz

en: Cannot set correct permissions for directory %s
tr: Dizin %s için doğru yetkiler ayarlanamıyor

en: Cannot create temporary directory %s: %s
tr: Geçici dizin %s oluşturulamıyor: %s

en: Temporary files will be created in %s
tr: Geçici dosyalar %s içinde oluşturulacak

en: Temporary files will not be created
tr: Geçici dosyalar oluşturulmayacak

en: Press any key to continue...
tr: Bir tuşa basınız...

en: Cannot parse:
tr: Ayrıştırılamadı:

en: More parsing errors will be ignored.
tr: Ayrıştırma hataları bundan sonra yoksayılacak.

en: Internal error:
tr: İç hata:

en: Password:
tr: Parola:

en: Screens
tr: Ekranlar

en: History
tr: Geçmiş

note: TRANSLATORS: no need to translate 'DialogTitle', it's just a context prefix
en: DialogTitle|History cleanup
tr: DiyalogBaşlığı|Geçmişi Temizle

en: Do you want clean this history?
tr: Geçmişi temizlemek istiyormusun?

en: &Yes
tr: &Evet

en: &No
tr: &Hayır

en: &OK
tr: &Tamam

en: &Cancel
tr: &Vazgeç

en: Background process:
tr: Artalan işlemi:

en: Error
tr: Hata

en: &Abort
tr: İ&ptal

en: Displays the current version
tr: Sürümü gösterir

en: Print data directory
tr: Veri dizinini yaz

en: Print extended info about used data directories
tr: Kullanılan veri dizinleri hakkında genişletilmiş bilgi yazdır

en: Print configure options
tr: Yazdırma yapılandırma seçenekleri

en: Print last working directory to specified file
tr: Belirlenen dosyaya son çalışılan dizini yaz

en: Enables subshell support (default)
tr: Altkabuk desteğini etkinleştirir (öntanımlı)

en: Disables subshell support
tr: Altkabuk desteğini kapatır

en: Log ftp dialog to specified file
tr: ftp dialog günlüğünü belirtilen dosyaya yazar

en: Launches the file viewer on a file
tr: Bir dosyayı dosya göstericide açar

en: Edit files
tr: Dosyasyaları düzenle

en: Forces xterm features
tr: xterm özelliklerini etkinleştirir

en: Disable X11 support
tr: X11 desteğini kapat

en: Tries to use an old highlight mouse tracking
tr: Eski bir fare ile vurgulama kaydı kullanmaya çalışıyor

en: Disable mouse support in text version
tr: Metin sürümünde fare desteğini kapatır

en: Tries to use termcap instead of terminfo
tr: Terminfo yerine termcap kullanmayı dener

en: To run on slow terminals
tr: Yavaş terminallerde çalıştırmak

en: Use stickchars to draw
tr: Pencere çizgilerinde çubuk karakterleri kullanılır

en: Resets soft keys on HP terminals
tr: HP terminallerde soft tuşları sıfırlar

en: Load definitions of key bindings from specified file
tr: Belirtilen dosyadan tuş bağımlılıklarının tanımlarını yükle

en: Don't load definitions of key bindings from file, use defaults
tr: Tuş bağımlılıklarının tanımlarını dosyadan yükleme, varsayılanı kullan

en: Requests to run in black and white
tr: Siyah/Beyaz olarak çalıştırma isteği

en: Request to run in color mode
tr: Renkli kipte çalıştırma isteği

en: Specifies a color configuration
tr: Bir renk yapılandırması belirtir

en: Show mc with specified skin
tr: Mc'yi belirtilen önyüz ile göster

note: TRANSLATORS: don't translate color names and attributes
en: Standard Colors:
       black, gray, red, brightred, green, brightgreen, brown,
       yellow, blue, brightblue, magenta, brightmagenta, cyan,
       brightcyan, lightgray and white
    
    Extended colors, when 256 colors are available:
       color16 to color255, or rgb000 to rgb555 and gray0 to gray23
    
    Attributes:
       bold, italic, underline, reverse, blink; append more with '+'
tr: Standart Renkler:
       black, gray, red, brightred, green, brightgreen, brown,
       yellow, blue, brightblue, magenta, brightmagenta, cyan,
       brightcyan, lightgray and white
    
    Genişletilmiş renkler, 256 renk kullanılabilir olduğunda:
       color16 to color255, or rgb000 to rgb555 and gray0 to gray23
    
    Öznitelikler:
       bold, italic, underline, reverse, blink; '+' ile daha fazla ekleyin

en: Color options
tr: Renk seçenekleri

en: [+lineno] file1[:lineno] [file2[:lineno]...]
tr: [+satırno] dosya1[:satırno] [dosya2[:satırno]...]

en: file
tr: dosya:

en: file1 file2
tr: dosya1 dosya2

en: [this_dir] [other_panel_dir]
tr: [seçenekler] [bu_dizin] [diğer_panel_dizini]

en: 
    Please send any bug reports (including the output of 'mc -V')
    as tickets at www.midnight-commander.org
tr: 
    Lütfen herhangi bir hata raporunu ('mc -V' çıktısı da dahil olmak üzere)
    hata kaydı olarak www.midnight-commander.org'a gönderin

en: Main options
tr: Ana seçenekler

en: Terminal options
tr: Uçbirim seçenekleri

en: Arguments parse error!
tr: Arguman ayrıştırma hatası!

en: No arguments given to the viewer.
tr: Görüntüleyiciye hiç bağımsız değişken verilmedi

en: Two files are required to invoke the diffviewer.
tr: Diffviewer'ı çalıştırmak için iki dosya gerekir.

en: Background protocol error
tr: Artalan protokol hatası

en: Reading failed
tr: Okuma başarısız

en: Background process error
tr: Artalan işlem hatası

en: Unknown error in child
tr: Ast süreçte bilinmeyen hata

en: Child died unexpectedly
tr: Ast süreç anlaşılmayan bir sebeple çöktü

en: Background process sent us a request for more arguments
    than we can handle.
tr: Artalan işlemi elde edilebilenden daha fazla argüman için  bir istek bildirdi.

en: &Dismiss
tr: &Bırak

en: Enter search string:
tr: Aranacak metni girin:

en: Cas&e sensitive
tr: büyük ve küçük harfe duyarlı

en: &Backwards
tr: &Geriye doğru

en: &Whole words
tr: &Sadece tam kelimeler

en: &All charsets
tr: &Tüm karakter kümesi

en: Search
tr: Ara

en: Search is disabled
tr: Arama devre dışı

en: Cannot create temporary diff file
    %s
tr: Geçici fark dosyası oluşturulamadı
    %s

en: Cannot create backup file
    %s%s
    %s
tr: Yedek dosyası oluşturulamadı
    %s%s
    %s

en: Cannot create temporary merge file
    %s
tr: Geçici birleştirme dosyası oluşturulamadı
    %s

en: &Fastest (Assume large files)
tr: &En Hızlı (Büyük dosyaları varsay)

en: &Minimal (Find a smaller set of change)
tr: &Minimal (Değişikliklerin daha küçük bir kümesini bul)

en: Diff algorithm
tr: Fark algoritması

en: Diff extra options
tr: Fark fazladan seçenekler

en: &Ignore case
tr: &Büyük/küçük harf yoksay

en: Ignore tab &expansion
tr: Sekme &genişletmeyi yoksay

en: Ignore &space change
tr: &Boşluk değişimini yoksay

en: Ignore all &whitespace
tr: Bütün &boşlukları yoksay

en: Strip &trailing carriage return
tr: &Sonraki satırbaşını çıkar

en: Diff Options
tr: Fark Seçenekleri

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit is disabled
tr: Düzenleme devredışı

en: Goto line (left)
tr: Satıra git (sol)

en: Goto line (right)
tr: Satıra git (sağ)

en: Enter line:
tr: Satırı girin:

en: ButtonBar|Help
tr: Düğme Çubuğu|Yardım

en: ButtonBar|Save
tr: Düğme Çubuğu|Kaydet

en: ButtonBar|Edit
tr: Düğme Çubuğu|Düzenle

en: ButtonBar|Merge
tr: Düğme Çubuğu|Birleştir

en: ButtonBar|Search
tr: Düğme Çubuğu|Arama

en: ButtonBar|Options
tr: Düğme Çubuğu|Secenekleri

en: ButtonBar|Quit
tr: Düğme Çubuğu|Çıkış

en: Quit
tr: Çık

en: File(s) was modified. Save with exit?
tr: Değişiklikler çıkarken dosyaya kaydedilsin mi?

en: Midnight Commander is being shut down.
    Save modified file(s)?
tr: Midnight Commander kapatılıyor.
    Değiştirilmiş dosya(lar) kaydedilsin mi?

en: Diff:
tr: Fark:

en: "%s" is a directory
tr: "%s" bir dizindir

en: Cannot stat "%s"
    %s
tr: "%s" durumlanamıyor
     %s

en: Diff viewer: invalid mode
tr: Fark görüntüleyici: geçersiz kip

en: Two files are needed to compare
tr: İki dosya karşılaştırma gerektiriyor

en: Loading: %3d%%
tr: Yükleniyor: %3d%%

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Cannot open %s for reading
tr: %s okumak için açılamıyor

en: Load file
tr: Dosya yükle

en: Error reading %s
tr: %s okuma hatası

en: Cannot get size/permissions for %s
tr: %s için boyut/izin bilgileri alınamadı

en: "%s" is not a regular file
tr: "%s' normal bir dosya değil.

en: File "%s" is too large.
    Open it anyway?
tr: "%s" dosyası çok büyük.
    Yine de açılsın mı?

en: Warning
tr: Uyarı

en: Error reading from pipe: %s
tr: Borudan okuma hatası: %s

en: Cannot open pipe for reading: %s
tr: Boru okumak için açılamıyor: %s

en: File has hard-links. Detach before saving?
tr: Dosyanın sabit bağları var. Kaydetmeden önce ayrılsın mı?

en: The file has been modified in the meantime. Save anyway?
tr: Dosya değiştirilmiş. Yine de kaydedilsin mi?

en: Error writing to pipe: %s
tr: Boruya yazarken hata: %s

en: Cannot open pipe for writing: %s
tr: Boru yazmak için açılırken hata oluştu %s

en: Cannot open file for writing: %s
tr: %s dosyası yazmak için açılamıyor:

en: The file you are saving does not end with a newline.
tr: Kaydetmekte olduğunuz dosya yeni satır karakteri ile bitmiyor.

en: C&ontinue
tr: &Devam et

en: &Do not change
tr: &Değiştirme

en: &Unix format (LF)
tr: &Unix biçimi (LF)

en: &Windows/DOS format (CR LF)
tr: &Windows/DOS biçimi (CR LF)

en: &Macintosh format (CR)
tr: &Macintosh biçimi (CR)

en: Enter file name:
tr: Dosya adı girin:

en: Change line breaks to:
tr: Satır sonu şunla değiştiriliyor:

en: Save As
tr: Farklı kaydet...

en: &Quick save
tr: &Çabuk kaydet

en: &Safe save
tr: Güvenli kaydet

en: &Do backups with following extension:
tr: Aşağıdaki uzantılar ile &yedekleme yap:

en: Check &POSIX new line
tr: Sürüm 3.0 ile ~/%s dosyası değişti. ister %smc.ext dosyasını kopyalayarak ister o dosyayı örnek alarak yeniden oluşturunuz.

en: Edit Save Mode
tr: Kaydetme kipini düzenle

en: Save as
tr: Farklı kaydet

en: Cannot save: destination is not a regular file
tr: Kaydedilemedi: hedef normal bir dosya değil

en: A file already exists with this name
tr: Bu isimde bir dosya zaten var

en: &Overwrite
tr: &Üzerine Yaz

en: Cannot save file
tr: Dosyayı kaydedilemiyor

en: Confirm save file: "%s"
tr: Dosya kaydetmeyi onayla: "%s"

en: Save file
tr: Dosya kaydet

en: &Save
tr: &Kaydet

en: Load
tr: Yükle

en: Syntax file edit
tr: Sentaks dosyasını düzenle

en: Which syntax file you want to edit?
tr: Hangi sentaks dosyası düzenlenecek?

en: &User
tr: &Kullanıcı

en: &System wide
tr: &Sistem çapında

en: Menu edit
tr: Menu Düzenleme

en: Which menu file do you want to edit?
tr: Düzenlenecek menü hangisi?

en: &Local
tr: Yere&l

en: [NoName]
tr: [İsimsiz]

en: File %s was modified.
    Save before close?
tr: %s dasyası değiştirildi.
    Kapatmadan önce kaydedilsin mi?

en: Close file
tr: Dosyayı kapat

en: Midnight Commander is being shut down.
    Save modified file %s?
tr: Midnight Commander kapatılıyor.
    Değiştirilen %s dosyası kaydedilsin mi?

en: This function is not implemented
tr: Bu özellik henüz eklenmedi

en: Copy to clipboard
tr: Panoya kopyala

en: Unable to save to file
tr: Dosya kaydedilemedi

en: Cut to clipboard
tr: Panoya kes

en: Goto line
tr: Satıra git (sol)

en: Save block
tr: Bloku kaydet

en: Insert file
tr: Dosya İçer

en: Cannot insert file
tr: Dosyayı içerirken hata oluştu

en: Sort block
tr: Bloku sırala

en: You must first highlight a block of text
tr: Önce bir metin blokunu aydınlatmalısınız

en: Run sort
tr: Sıralamayı çalıştır

en: Enter sort options (see sort(1) manpage) separated by whitespace:
tr: Boşlukla ayrılmış sıralama seçeneklerini girin (bkz. sort(1) kılavuz sayfası):

en: Sort
tr: Sıralama

en: Cannot execute sort command
tr: Sıralama yapılırken bir hata oluştu

en: Sort returned non-zero: %s
tr: Sıralama sıfırdan farklı değer döndürdü: %s

en: Paste output of external command
tr: Harici komutun çıktısını yapıştır

en: Enter shell command(s):
tr: Kabuk komutlarını gir:

en: External command
tr: Harici komut

en: Cannot execute command
tr: Sıralama yapılırken bir hata oluştu

en: mail -s <subject> -c <cc> <to>
tr: mail -s <konu> -c <karbonkopya> <kime>

en: To
tr: buraya

en: Subject
tr: Konu

en: Copies to
tr: Kopyalar

en: Mail
tr: &Posta...

en: Insert literal
tr: Harfi içer

en: Press any key:
tr: Bir tuşa basınız:

en: Current text was modified without a file save.
    Continue discards these changes.
tr: Mevcut metin kaydedilmemiş değişiklikler içeriyor
    Bu değişiklikler yoksayılarak devam edilsin mi?.

en: Cancel
tr: Vazgeç

en: Collect completions
tr: Tamamlamaları topla

en: NoName
tr: İsimsiz

en: Save macro
tr: Makroyu kaydet

en: Press the macro's new hotkey:
tr: Yeni Makro tuşuna basınız:

en: Delete macro
tr: Makroyu sil

en: Press macro hotkey:
tr: Makro tuşuna bas:

en: Macro not deleted
tr: Makro silinmedi

en: Repeat last commands
tr: 1

en: Repeat times:
tr: Tekrar sayısı:

en: &Open file...
tr: D&osyayı aç...

en: &New
tr: &Yeni

en: &Close
tr: &Kapat

en: &History...
tr: &Geçmiş...

en: Save &as...
tr: Farklı kaydet...

en: &Insert file...
tr: Dosya İçer

en: Cop&y to file...
tr: &Dosyaya kopyala...

en: &User menu...
tr: &Kullanıcı menüsü...

en: A&bout...
tr: Hakkında...

en: &Quit
tr: Çı&k

en: &Undo
tr: &Geri al

en: &Redo
tr: &İleri al

en: &Toggle ins/overw
tr: Ins/overw &değiştir

en: To&ggle mark
tr: İşareti &değiştir

en: &Mark columns
tr: Sütunları &işaretler

en: Mark &all
tr: &Tümünü işaretle

en: Unmar&k
tr: İşareti &kaldır

en: Cop&y
tr: &Kopyala

en: Mo&ve
tr: &Taşı

en: &Delete
tr: &Sil

en: Co&py to clipfile
tr: Parça dosyaya &yapıştır

en: &Cut to clipfile
tr: Parça dosyaya &kes

en: Pa&ste from clipfile
tr: Parça dosyadan ya&pıştır

en: &Beginning
tr: &Başlangıca

en: &End
tr: &Son

en: &Search...
tr: &Ara...

en: Search &again
tr: &Tekrar Ara

en: &Replace...
tr: &Yerleştir...

en: &Toggle bookmark
tr: Yer imi degiş&tir

en: &Next bookmark
tr: &Sonraki yer imi

en: &Prev bookmark
tr: &Önceki yer imi

en: &Flush bookmarks
tr: &Yer imlerini temizle

en: &Go to line...
tr: &Satıra git...

en: &Toggle line state
tr: Satır durumunu &değiştir

en: Go to matching &bracket
tr: Eşleşen &Paranteze Git   M-b

en: Toggle s&yntax highlighting
tr: Sö&zdizim vurgulamasını değiştir

en: &Find declaration
tr: Be&lirtimi bul

en: Back from &declaration
tr: Açıklamadan geri &dön

en: For&ward to declaration
tr: Açıklamadan &ileri git

en: Encod&ing...
tr: Kodlama...

en: &Refresh screen
tr: Ekranı &Tazele

en: &Start/Stop record macro
tr: Makro kaydını &başlat/durdur

en: Delete macr&o...
tr: Makroyu sil...

en: Record/Repeat &actions
tr: &Eylemleri kaydet/tekrar et

en: S&pell check
tr: Yazım denetimi

en: C&heck word
tr: Kelimeyi &kontrol et

en: Change spelling &language...
tr: Di&lin yazım denetimini değiştir...

en: &Mail...
tr: &Posta...

en: Insert &literal...
tr: Harfi içer...

en: Insert &date/time
tr: t&arih/zaman ekle

en: &Format paragraph
tr: &p&Aragrafı biçimle

en: &Sort...
tr: &Sıralama...

en: &Paste output of...
tr: Çıktısını ya&pıştır...

en: &External formatter
tr: &Dış Biçimlendirici

en: &Move
tr: &Taşı

en: &Resize
tr: &Yeniden boyutlandır

en: &Toggle fullscreen
tr: &Tam ekran göster/gizle

en: &Next
tr: &İleri

en: &Previous
tr: &Önceki

en: &List...
tr: &Liste...

en: &General...
tr: &Genel...

en: Save &mode...
tr: Kaydetme kipini düzenle...

en: Learn &keys...
tr: Tuşları öğret...

en: Syntax &highlighting...
tr: &Sözdizimi aydınlatma...

en: S&yntax file
tr: Sentaks dosyasını düzenle

en: &Menu file
tr: &Menü Dosyası

en: &Save setup
tr: Ayarları &Kaydet

en: &File
tr: &Dosya

en: &Edit
tr: D&üzenle

en: &Search
tr: &Ara

en: &Command
tr: &Komut

en: For&mat
tr: Biçim

en: &Window
tr: &Pencere

en: &Options
tr: &Seçenekler

en: &None
tr: &Hiçbiri

en: &Dynamic paragraphing
tr: &Dinamik paragraflama

en: Type &writer wrap
tr: Daktilo sarmalaması

en: Wrap mode
tr: Sarmalama kipi

en: Tabulation
tr: Listeleme

en: &Fake half tabs
tr: Sahte &Yarım sekmeler

en: &Backspace through tabs
tr: &Geri silme sekmeleri izler

en: Fill tabs with &spaces
tr: &Sekmeleri boşluklarla değiştir

en: Tab spacing:
tr: Sekme uzunluğu:

en: Other options
tr: Diğer seçenekler

en: &Return does autoindent
tr: &Return otogirintileme yapar

en: Confir&m before saving
tr: kaydet&Meden önce sor

en: Save file &position
tr:  Dosya konu&munu kaydet

en: &Visible trailing spaces
tr: Sondaki boşluklar &görülebilir

en: Visible &tabs
tr: Görülebilir &sekmeler

en: Synta&x highlighting
tr: &Sözdizimi aydınlatma

en: C&ursor after inserted block
tr: Eklenen bloktan sonra &imleç

en: Pers&istent selection
tr: &Kalıcı seçim

en: Cursor be&yond end of line
tr: Satır sonunun ötesinde imleç

en: &Group undo
tr: &Grup geri al

en: Word wrap line length:
tr: Satır sarmalama uzunluğu:

en: Editor options
tr: Düzenleyici seçenekleri

en: In se&lection
tr: Seçi&li kısımda

en: &Find all
tr: &Tümünü bul

en: Enter replacement string:
tr: Yerleştirilecek metni verin:

en: Replace
tr: Yerleştir

en: Replace with:
tr: Bununla değiştir:

en: &Replace
tr: &Yerleştir

en: A&ll
tr: &Tümü

en: &Skip
tr: &Atla

en: Confirm replace
tr: Yer değişikliğini onaylat

en: Searching %s: %3d%%
tr: Aranıyor %s: %3d%%

en: Searching %s
tr: %s aranıyor

en: %ld replacements made
tr: %ld yerleştirme yapıldı

en: A user friendly text editor
    written for the Midnight Commander.
tr: Kullanıcı dostu bir metin düzenleyici
    Midnight Commander için yazıldı

en: About
tr: Hakkında

en: Open files
tr: Açık dosyalar

en: Edit:
tr: Düzenle:

en: ButtonBar|Mark
tr: Düğme Çubuğu|İşaretle

en: ButtonBar|Replac
tr: Düğme Çubuğu|Değiştir

en: ButtonBar|Copy
tr: Düğme Çubuğu|Kopyala

en: ButtonBar|Move
tr: Düğme Çubuğu|Taşı

en: ButtonBar|Delete
tr: Düğme Çubuğu|Sil

en: ButtonBar|PullDn
tr: Düğme Çubuğu|AnaMenü

en: Breton
tr: Bretonca

en: Czech
tr: Çekce

en: Welsh
tr: Galce

en: Danish
tr: Danimarkaca

en: German
tr: Almanca

en: Greek
tr: Yunanca

en: English
tr: İngilizce

en: British English
tr: İngiltere İngilizcesi

en: Canadian English
tr: Kanada İngilizcesi

en: American English
tr: Amerika İngilizcesi

en: Esperanto
tr: Esperantoca

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Faroese
tr: Faroece

en: French
tr: Fransızca

en: Italian
tr: İtalyanca

en: Dutch
tr: Holandaca

en: Norwegian
tr: Norveççe

en: Polish
tr: Lehçe

en: Portuguese
tr: Portekizce

en: Romanian
tr: Romanca

en: Russian
tr: Rusça

en: Slovak
tr: Slovakça

en: Swedish
tr: İsveççe

en: Ukrainian
tr: 	
    Ukraynaca

en: &Add word
tr: Kelime ekle

en: Language
tr: Dil

en: Misspelled
tr: Yanlış yazılmış

en: Check word
tr: Kelime denetimi

en: Suggest
tr: Öner

en: Select language
tr: Dil seç

en: Choose syntax highlighting
tr: Sözdizimi aydınlatma seç

en: < Auto >
tr: < Otomatik >

en: < Reload Current Syntax >
tr: < Mevcut Sözdizimini Yükle >

en: Load syntax file
tr: Sözdizimi dosyasını yükle

en: Cannot open file %s
    %s
tr: %s dosyası açılamadı 
    %s

en: Error in file %s on line %d
tr: %s dosyası %d satırında hata

en: The Commander can't change to the directory that
    the subshell claims you are in. Perhaps you have
    deleted your working directory, or given yourself
    extra access permissions with the "su" command?
tr: Commander istediğiniz dizine geçemiyor 
     Ya bu dizini sildiniz ya da "su " 
     komutuyla kendinize fazladan haklar 
     verdiniz?

en: Cannot fetch a local copy of %s
tr: `%s'in yerel kopyası alınamadı

en: The shell is already running a command
tr: Kabukta halen bir komut etkin

en: Not an xterm or Linux console;
    the subshell cannot be toggled.
tr: Bir xterm veya Linux konsolu değil;
    alt kabuk değiştirilemez.

en: Type 'exit' to return to the Midnight Commander
tr: Midnight Commander'a dönmek için 'exit' yazın

en: Set &all
tr: Tümünü &belirle

en: S&kip
tr: A&tla

en: &Set
tr: &Tamam

en: owner
tr: sahibi

en: group
tr: grup

en: other
tr: diğer

en: Flag
tr: İm

en: Permissions (octal): %o
tr: İzinler (sekizlik):%o

en: Chown advanced command
tr: Dosya özellikleri

en: Cannot chmod "%s"
    %s
tr: chmod "%s" yapılamadı 
     %s

en: &Ignore
tr: &Yoksay

en: Ignore &all
tr: Tümünü &yoksay

en: &Retry
tr: &Tekrar

en: Cannot chown "%s"
    %s
tr: chown "%s" yapılamadı 
     %s

en: < Default >
tr: < Ön tanımlı >

en: Skins
tr: Temalar

en: Other 8 bit
tr: Diğer 8 bit

en: Running
tr: Çalışıyor

en: Stopped
tr: Durduruldu

en: &Never
tr: a&Sla

en: On dum&b terminals
tr: on dumb &Terminals

en: Alwa&ys
tr: &Daima

en: File operations
tr: Dosya işlemlerini iptal et

en: &Verbose operation
tr: ayrıntı&Lı işlem

en: Compute tota&ls
tr: &Toplamları hesapla

en: Classic pro&gressbar
tr: Klasik i&lerleme çubuğu

en: Mkdi&r autoname
tr: Mkdi&r otomatik ad

en: &Preallocate space
tr: Alanı önceden a&yır

en: Esc key mode
tr: Esc tuş kipi

en: S&ingle press
tr: &Tek basma

en: Timeout:
tr: Zaman Aşımı:

en: Pause after run
tr: Çalıştırdıktan sonra beklet

en: Use internal edi&t
tr: kendi dü&zenleyicisini kullan

en: Use internal vie&w
tr: Kendi göstericisini K&ullan

en: A&sk new file name
tr: Yeni dosya ismi &sor

en: Auto m&enus
tr: otomatik m&Enüler

en: &Drop down menus
tr: Aşağı açılan men&Üler

en: S&hell patterns
tr: kabuk &Maskları

en: Co&mplete: show all
tr: ta&Mamen: tümünü göster

en: Rotating d&ash
tr: dönen çiz&Gi

en: Cd follows lin&ks
tr: cd &Bağları izler

en: Sa&fe delete
tr: güvenilir si&lme

en: Safe overwrite
tr: Güvenli üzerine yaz

en: A&uto save setup
tr: &Ayarları otomatik kaydet

en: Configure options
tr: Yapılandırma seçenekleri

en: Skin:
tr: Tema

en: &Shadows
tr: &Gölgeler

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Case &insensitive
tr: Büyük küçük &harf duyarsız

en: Use panel sort mo&de
tr: Panel sıralama kipini kullan

en: Show mi&ni-status
tr: &Mini durum göster

en: Use SI si&ze units
tr: &SI boyut birimini kullan

en: Mi&x all files
tr: dizin ve dosyaları ka&Rıştır

en: Show &backup files
tr: &Yedek dosyaları göster

en: Show &hidden files
tr: &Gizli dosyaları göster

en: &Fast dir reload
tr: &Çabuk dizin tazeleme

en: Ma&rk moves down
tr: Aşağı ha&Reket işaretler

en: Re&verse files only
tr: Sadece dosyaları &tersine çevir

en: Simple s&wap
tr: Basit yer &değiştirme

en: A&uto save panels setup
tr: Pano ayarını &otomatik kaydet

en: Navigation
tr: Gezgin

en: L&ynx-like motion
tr: L&ynx benzeri hareket

en: Pa&ge scrolling
tr: Say&fa kaydırma

en: Center &scrolling
tr: Merkez &kaydırma

en: &Mouse page scrolling
tr: &Fare dosya kaydırma

en: File highlight
tr: Dosya vurgulaması

en: File &types
tr: Dosya tü&rleri

en: &Permissions
tr: &İzinler

en: Quick search
tr: Hızlı ara

en: Panel options
tr: Panel seçenekleri

en: Information
tr: Bilgi

en: Using the fast reload option may not reflect the exact
    directory contents. In this case you'll need to do a
    manual reload of the directory. See the man page for
    the details.
tr: Çabuk dizin tazeleme seçeneği kullanıldığında dizin 
     içeriklerindeki anlık değişiklikler gösterilmez. Bu 
     durumda dizin içeriğini kendiniz tazelemek zorunda 
     kalacaksınız. Daha detaylı bilgi için man sayfalarına
     bakınız.

en: &Full file list
tr: &Tam dosya listesi

en: &Brief file list:
tr: &Özet dosya listesi:

en: &Long file list
tr: &Uzun dosya listesi

en: &User defined:
tr: Ku&llanıcı tanımlı:

en: columns
tr: sütunlar

en: User &mini status
tr: &Mini durum satırı

en: Listing format
tr: Listeleme biçimi

en: Executable &first
tr: Önce çalıştırılabilir

en: &Reverse
tr: Te&rs

en: Sort order
tr: Sıralama türü

note: TRANSLATORS: no need to translate 'Confirmation', it's just a context prefix
en: Confirmation|&Delete
tr: Onayla|&Sil

en: Confirmation|O&verwrite
tr: Onayla|&Üstüne yaz

en: Confirmation|&Execute
tr: Onayla|Ça&lıştır

en: Confirmation|E&xit
tr: Onayla|&Çık

en: Confirmation|Di&rectory hotlist delete
tr: Onaylama|Etkin di&zin listesi sil

en: Confirmation|&History cleanup
tr: Onayla|Geçmişi temizle

en: Confirmation
tr: Onaylama

en: &UTF-8 output
tr: &UTF-8 çıktı

en: &Full 8 bits output
tr: &Tam 8-bitlik çıktı

en: 7 &bits
tr: 7 bit

en: F&ull 8 bits input
tr: Ta&m 8-bitlik girdi

en: Display bits
tr: Bit &gösterimi

en: Input / display codepage:
tr: Girdi / gösterme karakter kümesi:

en: Directory tree
tr: Dizin ağacı

en: Timeout for freeing VFSs (sec):
tr: VFS'leri boşaltma zamanaşımı (sn):

en: FTP anonymous password:
tr: anonim ftp parolası:

en: FTP directory cache timeout (sec):
tr: FTP dizin arabelleğinde zamanaşımı (sn):

en: &Always use ftp proxy:
tr: &Daima ftp vekili kullan:

en: &Use ~/.netrc
tr: ~/.netrc K&ullan

en: Use &passive mode
tr: &Pasif mod

en: Use passive mode over pro&xy
tr: &Vekil sunucu üzerinden pasif mod kullan

en: Virtual File System Setting
tr: Sanal Dosya Sistemi Ayarları

en: Quick cd
tr: Çabuk dizin değiştirme

en: Existing filename (filename symlink will point to):
tr: Mevcut dosya (Sembolik bağın hedefi):

en: Symbolic link filename:
tr: Sembolik bağ ismi:

en: Symbolic link
tr: Sembolik bağ

en: &Stop
tr: &Durdur

en: &Resume
tr: Y&eniden devam et

en: &Kill
tr: &Öldür

en: Background jobs
tr: Artalan İşleri

en: Secure deletion
tr: Güvenli sil

en: Undelete
tr: Silmeyi geri al

en: Synchronous updates
tr: Eşzamanlı güncellemeler

en: Synchronous directory updates
tr: Eşzamanlı dizin güncellemeleri

en: Immutable
tr: Sabit

en: Append only
tr: Yalnızca ekle

en: No dump
tr: Boşaltma yok

en: No update atime
tr: atime güncellemesi yok

en: Compress
tr: Sıkıştır

en: Compressed clusters
tr: Sıkıştırılmış kümeler

en: Compressed dirty file
tr: Sıkıştırılmış kirli dosya

en: Compression raw access
tr: Ham sıkıştırma erişimi

en: Encrypted inode
tr: Şifreli inode

en: Journaled data
tr: Günlüklenmiş veri

en: Indexed directory
tr: İndekslenmiş dizin

en: No tail merging
tr: Uç birleştirme yok

en: Top of directory hierarchies
tr: En üstteki dizin hiyerarşisi

en: Inode uses extents
tr: Inode uzantıları kullanır

en: Huge_file
tr: Büyük_dosya

en: No COW
tr: COW yok

en: Direct access for files
tr: Dosyalara doğrudan erişim

en: Casefolded file
tr: Kasalı dosya

en: Inode has inline data
tr: Inode satır içi verilere sahip

en: Project hierarchy
tr: Proje hiyerarşisi

en: Verity protected inode
tr: Verity korumalı inode

en: &Marked all
tr: Tü&münü seç

en: S&et marked
tr: S&eçimi başlat

en: C&lear marked
tr: İşa&retlenenleri Temizle

en: Chattr command
tr: Chattr komutu

en: set &user ID on execution
tr: kullanıcı çalıştırabilir

en: set &group ID on execution
tr: gruptakiler çalıştırabilir

en: stick&y bit
tr: sabit bit

en: &read by owner
tr: &sahibi okuyabilir

en: &write by owner
tr: &sahibi yazabilir

en: e&xecute/search by owner
tr: sahibi çalıştırabilir

en: rea&d by group
tr: gruptakiler okuyabilir

en: write by grou&p
tr: gruptakiler yazabilir

en: execu&te/search by group
tr: gruptakiler çalıştırabilir

en: read &by others
tr: başkaları okuyabilir

en: wr&ite by others
tr: başkaları yazabilir

en: execute/searc&h by others
tr: başkaları çalıştırabilir

en: Name:
tr: İsim:

en: Permissions (octal):
tr: İzinler (Sekizlik):

en: Owner name:
tr: Sahibi:

en: Group name:
tr: Grup ismi:

en: Chmod command
tr: Chmod komutu

en: Permission
tr: İzinler

en: File
tr: Dosya

en: Set &groups
tr: &Grupları belirle

en: Set &users
tr: K&ullanıcıları belirle

en: Name
tr: İsim

en: Owner name
tr: Sahibi

en: Group name
tr: Grup ismi

en: Size
tr: Boyut

en: Chown command
tr: Chown komutu

en: User name
tr: Kullanıcı ismi

en: <Unknown user>
tr: <Bilinmeyen kullanıcı>

en: <Unknown group>
tr: <Bilinmeyen grup>

en: Enter machine name (F1 for details):
tr: makina ismi (ayrıntılar için F1):

en: Files tagged, want to cd?
tr: Dosyalar işaretli, dizin değişsin mi?

en: Link %s to:
tr: %s bağı:

en: Link
tr: bağlantı

en: link: %s
tr: bağ: %s

en: symlink: %s
tr: sembağ: %s

en: View file
tr: Dosyayı görüntüle

en: Filename:
tr: Dosya adı:

en: Filtered view
tr: Görünüm Süzgeci

en: Filter command and arguments:
tr: Süzgeç komutları ve argümanları:

en: Edit file
tr: Dosyasyaları düzenle

en: Create a new Directory
tr: Yeni bir dizin Oluştur

en: Enter directory name:
tr: Dizin ismi Gir:

en: Extension file edit
tr: Uzantı dosyası düzenleme

en: Which extension file you want to edit?
tr: Hangi uzantı dosyası düzenlenecek?

en: &System Wide
tr: &Sistem çapında

en: Highlighting groups file edit
tr: Vurgulama grupları dosya düzenle

en: Which highlighting file you want to edit?
tr: Hangi vurgulama dosyasını düzenlemek istiyorsunuz?

en: Compare directories
tr: Dizinleri karşılaştır

en: Select compare method:
tr: Karşılaştırma yöntemini seçin:

en: &Quick
tr: &Çabuk

en: &Size only
tr: &Sadece uzunluk

en: &Thorough
tr: &Titiz

en: Both panels should be in the listing mode
    to use this command
tr: Bu komutu kullanabilmek için
    iki pano da listeleme kipinde olmalıdır

en: '%s' is not a symbolic link
tr: '%s' sembolik bağlantı değil

en: Symlink '%s' points to:
tr: Sembolik bağlantı '%s' şuna işaret ediyor:

en: Edit symlink
tr: Sembolik bağı düzenle

en: edit symlink, unable to remove %s: %s
tr: sembolik bağ düzenleme, %s silinemedi: %s

en: edit symlink: %s
tr: Sembolik bağı düzenle: %s

en: FTP to machine
tr: makinaya FTP

en: SFTP to machine
tr: makinaya SFTP

en: Shell link to machine
tr: Makinaya SSH bağ

en: Undelete files on an ext2 file system
tr: Bir ext2 dosya sistemi üzerinde silinen dosyaları kurtarır

en: Enter device (without /dev/) to undelete
    files on: (F1 for details)
tr: Kurtarılacak dosyaların bulunduğu aygıtın ismini
     (/dev/ olmadan - Ayrıntılar için F1) verin

en: Directory scanning
tr: Dizin tarama

en: Setup
tr: Ayarları &Kaydet

en: Setup saved to %s
tr: Ayarlar kaydedildi %s

en: Unable to save setup to %s
tr: Ayarlar %s'e kaydedilemedi

en: Cannot execute commands on non-local filesystems
tr: Yerel dosya sistemi dışında komut çalıştırılamaz

en: Parameter
tr: Parametre

en: Cannot create temporary command file
    %s
tr: Geçici komut dosyası oluşturulamıyor:
     %s

en: Pipe failed
tr: Boru açılamadı

en: DialogTitle|Copy
tr: DiyalogBaşlığı|Kopyala

en: DialogTitle|Move
tr: DiyalogBaşlığı|Taşı

en: DialogTitle|Delete
tr: DiyalogBaşlığı|Sil

en: FileOperation|Copy
tr: Dosyaİşlemi|Kopyala

en: FileOperation|Move
tr: Dosyaİşlemi|Taşı

en: FileOperation|Delete
tr: Dosyaİşlemi|Sil

en: files
tr: dosya

en: directory
tr: dizin:

en: directories
tr: dizin

en: files/directories
tr: dosya/dizin

note: TRANSLATORS: keep leading space here to split words in Copy/Move dialog
en:  with source mask:
tr:  bu maskla:

en: Cannot read source link "%s"
    %s
tr: Kaynak bağı "%s" okunamadı 
     %s

en: Cannot make stable symlinks across non-local filesystems:
    
    Option Stable Symlinks will be disabled
tr: Yerel dosya sistemleri dışındakilere sembolik bağlar kararlı olamaz:
    
     Sembolik Bağlarda Kararlılık seçeneği kapatılacak

en: Cannot create target symlink "%s"
    %s
tr: Hedef sembolik bağ "%s" oluşturulamıyor 
     %s

en: "%s"
    and
    "%s"
    are the same directory
tr: "%s"
    ve
    "%s"
    aynı dizin

en: "%s"
    and
    "%s"
    are the same file
tr: "%s"
    ve 
    "%s"
    aynı dosya

en: Ski&p all
tr: Tümünü atla

en: Directory "%s" not empty.
    Delete it recursively?
tr: "%s" dizini boş değil.
    Yinelemeli olarak silinsin mi?

en: Background process:
    Directory "%s" not empty.
    Delete it recursively?
tr: Arkaplan işlemi:
    "%s" dizini boş değil.
    Yinelemeli olarak silinsin mi?

en: Non&e
tr: &hiçbiri

en: Cannot remove file "%s"
    %s
tr: "%s" dosyası silinemiyor 
     %s

en: Cannot stat file "%s"
    %s
tr: "%s" dosyası durumlanamıyor 
     %s

en: Cannot overwrite directory "%s"
tr: "%s dizinin üstüne yazılamıyor

en: Cannot move file "%s" to "%s"
    %s
tr: "%s" dosyası "%s" e taşınamıyor 
     %s

en: Cannot remove directory "%s"
    %s
tr: "%s" dizini silinemiyor 
     %s

en: Cannot overwrite directory "%s"
    %s
tr: "%s" dizininin üstüne yazılamıyor 
    %s

en: Cannot overwrite file "%s"
    %s
tr: "%s" dosyasının üstüne yazılamadı
    %s

en: Cannot move directory "%s" to "%s"
    %s
tr: "%s" dizini "%s"e taşınamıyor 
     %s

en: Cannot operate on ".."!
tr: ".." üzerinde işlem yapılamıyor!

en: Cannot stat source file "%s"
    %s
tr: "%s" kaynak dosyası durumlanamıyor 
     %s

en: Cannot create special file "%s"
    %s
tr: "%s" özel dosyası oluşturulamıyor 
     %s

en: Cannot chown target file "%s"
    %s
tr: "%s" hedef dosyasının sahibi değiştirilemiyor 
     %s

en: Cannot chmod target file "%s"
    %s
tr: "%s" dosyasının kipi değiştirilemiyor 
     %s

en: Cannot open source file "%s"
    %s
tr: "%s" kaynak dosyası açılamıyor 
     %s

en: Reget failed, about to overwrite file
tr: dosyanın üstüne yazılmasında, Reget başarısız

en: Cannot fstat source file "%s"
    %s
tr: "%s" kaynak dosyasına fstat yapılamıyor
     %s

en: Cannot create target file "%s"
    %s
tr: "%s" hedef dosyası oluşturulamıyor 
     %sw

en: Cannot fstat target file "%s"
    %s
tr: "%s" hedef dosyası fstat yapılamıyor 
     %s

en: Cannot preallocate space for target file "%s"
    %s
tr: "%s"  hedef dosyası için alan önceden ayrılamadı
    %s

en: Cannot read source file "%s"
    %s
tr: "%s" kaynak dosya okunamadı
    %s

en: Cannot write target file "%s"
    %s
tr: "%s" hedef dosyasına yazılamıyor 
     %s

en: (stalled)
tr: (durakladı)

en: &Keep
tr: &Koru

en: Cannot close source file "%s"
    %s
tr: "%s" kaynak dosyası kapatılamıyor 
     %s

en: Cannot close target file "%s"
    %s
tr: "%s" hedef dosyası kapatılamıyor 
     %s

en: Cannot stat source directory "%s"
    %s
tr: "%s" kaynak dizini durumlanamıyor 
     %s

en: Source "%s" is not a directory
    %s
tr: "%s" kaynak dizini bir dizin değil
     %s

en: Cannot copy cyclic symbolic link
    "%s"
tr: Devirli sembolik bağ kopyalanamaz 
     `"%s"

en: Destination "%s" must be a directory
    %s
tr: Hedef "%s" bir dizin olmalı 
     %s

en: Cannot create target directory "%s"
    %s
tr: Hedef dizin "%s" oluşturulamıyor 
     %s

en: Cannot chown target directory "%s"
    %s
tr: Hedef "%s" dizininin sahibi değiştirilemiyor 
     %s

en: Directories: %zu, total size: %s
tr: Dizinler:%zu, toplam boyut:%s

en: Sorry, I could not put the job in background
tr: İş artalana konulamadı

en: S&uspend
tr: A&skıya Al

en: Con&tinue
tr: &Devam Et

en: New     :
tr: Yeni     :

en: Existing:
tr: Varolan:

en: Overwrite this file?
tr: Bu dosyanın üzerine mi?

en: A&ppend
tr: Sonuna &Ekle

en: Overwrite all files?
tr: Tüm dosyaların üzerine mi?

en: Don't overwrite with &zero length file
tr: &Sıfır uzunlukta dosya ile üzerine yazılmasın

en: &Older
tr: &Eski

en: S&maller
tr: &Küçük

en: &Size differs
tr: &Boyut farkı

en: File exists
tr: Dosya var

en: Background process: File exists
tr: Artalan süreç: Dosya var

en: Files processed: %zu
tr: İşlenen dosyalar: %zu

en: Time: %s %s
tr: Süre: %s %s

en: Time: %s %s (%s)
tr: Süre: %s %s (%s)

en: Time: %s
tr: Süre: %s

en: Time: %s (%s)
tr: Süre: %s (%s)

en:  Total: %s
tr:  Toplam: %s

en: Source
tr: Kaynak

en: Target
tr: Hedef

en: Deleting
tr: Siliniyor

en: &Using shell patterns
tr: &Kabuk masklarını kullanarak

en: to:
tr: buraya:

en: Follow &links
tr: &Bağları izle

en: Preserve &attributes
tr: &Nitelikleri koru

en: Di&ve into subdir if exists
tr: Varsa altdizine &Dal

en: &Stable symlinks
tr: Kararlı &Sembolik Bağlar

en: &Background
tr: A&rtalan

en: Invalid source pattern '%s'
tr: Geçersiz kaynak deseni '%s'

en: File listin&g
tr: Dosya listesi

en: &Quick view
tr: Dosya içe&Riği

en: &Info
tr: &Bilgi kipi

en: &Tree
tr: &Ağaç

en: &Listing format...
tr: &Listeleme biçimi...

en: &Filter...
tr: &Süzgeç...

en: &Encoding...
tr: Kodlama...

en: FT&P link...
tr: FT&P bağı...

en: S&hell link...
tr: &SSH bağı...

en: Paneli&ze
tr: Pane&lle

en: &Rescan
tr: &Tazele

en: &View
tr: &Görünüm

en: Vie&w file...
tr: Bir dos&ya göster...

en: &Filtered view
tr: &Görünüm Süzgeci

en: &Copy
tr: &Kopyala

en: C&hmod
tr: Dosya ki&Pini değiştir

en: &Link
tr: &bağlantı

en: &Symlink
tr: &Sembolik bağ

en: Relative symlin&k
tr: İlgili sembolik bağ

en: Edit s&ymlink
tr: Sembolik bağı düzenle

en: Ch&own
tr: Sa&hip/Grup değiştir

en: &Advanced chown
tr: &Dosya Özelliklerini Değiştir

en: &Rename/Move
tr: Taşıma / &Ad Değiştirme F6

en: &Mkdir
tr: &DizinAç

en: &Quick cd
tr: &Çabuk dizin değiştirme

en: Select &group
tr: Bl&ok Seçimi                 M

en: U&nselect group
tr: Blok seçimi&ni kaldır

en: &Invert selection
tr: &Seçimi tersine çevir

en: E&xit
tr: Çıkış

en: &User menu
tr: &Kullanıcı menüsü

en: &Directory tree
tr: &Dizin ağacı

en: &Find file
tr: &Dosyayı bul

en: S&wap panels
tr: Panelleri yer &değiştir       C-u

en: Switch &panels on/off
tr: &Panelleri kapat/aç

en: &Compare directories
tr: &Dizinleri karşılaştır

en: C&ompare files
tr: Dizinleri karşılaştır

en: E&xternal panelize
tr: Dış panelleme

en: Show directory s&izes
tr: diz&in boyutlarını göster

en: Command &history
tr: Komut Geçmişi

en: Viewed/edited files hi&story
tr: Görüntülenen/düzenlenen dosya &geçmişi

en: Di&rectory hotlist
tr: Dizin listesi

en: &Active VFS list
tr: Etkin &VFS listesi

en: &Background jobs
tr: &Artalan İşleri

en: Screen lis&t
tr: Ekran listes&i

en: &Undelete files (ext2fs only)
tr: Dosyaları k&urtar (sadece ext2fs)

en: &Listing format edit
tr: &Listeleme biçimini düzenle

en: Edit &extension file
tr: Dosya &Uzantılarını düzenle

en: Edit &menu file
tr: Men&ü dosyasını düzenle

en: Edit hi&ghlighting group file
tr: Vur&gulu grup dosyalarını düzenle

en: &Configuration...
tr: &Yapılandırma...

en: &Layout...
tr: &Yerleşim...

en: &Panel options...
tr: &Panel seçenekleri...

en: C&onfirmation...
tr: Onaylama...

en: &Appearance...
tr: &Görünüm...

en: &Display bits...
tr: Bit &gösterimi...

en: &Virtual FS...
tr: &Sanal Dosya Sistemi...

en: Panels:
tr: Paneller:

en: The Midnight Commander
tr: Midnight Commander

en: Do you really want to quit the Midnight Commander?
tr: Midnight Commander'dan gerçekten çıkmak istiyor musunuz?

en: &Above
tr: &Üst

en: &Left
tr: &Sol

en: &Below
tr: &Alt

en: &Right
tr: &Sağ

en: ButtonBar|Menu
tr: Düğme Çubuğu|Menü

en: ButtonBar|View
tr: Düğme Çubuğu|Görünüm

en: ButtonBar|RenMov
tr: Düğme Çubuğu|Taşı

en: ButtonBar|Mkdir
tr: Düğme Çubuğu|Dizin Aç

en: &Chdir
tr: Di&zin değiştir

en: &Again
tr: &Tekrar

en: Pane&lize
tr: Pane&lle

en: &View - F3
tr: &Görüntüle - F3

en: &Edit - F4
tr: Düz&enle - F4

en: Found: %lu
tr: Bulunan: %lu

en: Malformed regular expression
tr:  Düzenli ifade yanlış

en: File name:
tr: Dosya ismi:

en: &Find recursively
tr: &özyinemeli bul

en: S&kip hidden
tr: Gizlileri a&tla

en: Content:
tr: İçerik:

en: Sea&rch for content
tr: İçerik a&rama

en: Case sens&itive
tr: büyük ve küçük harfe duyarlı

en: A&ll charsets
tr: &Tüm karakter kümeleri

en: Fir&st hit
tr: İ&lk vuruş

en: Find File
tr: Dosyayı bul

en: Start at:
tr: Başlangıç:

en: Ena&ble ignore directories:
tr: Yoksayılan dizinleri &etkinleştir:

en: Grepping in %s
tr: %s'de Grepliyor

en: Finished
tr: Bitirildi

en: Find File: "%s". Content: "%s"
tr: Dosya Bul: "%s". İçerik: "%s"

en: Find File: "%s"
tr: Dosya Bul: "%s"

en: Searching
tr: Aranıyor

en: Change &to
tr: Değiş&tir

en: &Free VFSs now
tr: &VFS'lerini şimdi b&oşalt

en: &Refresh
tr: &Tazele

en: &Add current
tr: Mev&cudu ekle

en: &Up
tr: &Yukarı

en: New &group
tr: Yeni Grup

en: New &entry
tr: Y&eni Girdi

en: &Insert
tr: A&raya ekle

en: &Remove
tr: Ka&ldır

en: Subgroup - press ENTER to see list
tr: Altgrup - listeyi görmek için ENTER'a basın

en: Active VFS directories
tr: Etkin VFS dizinleri

en: Directory hotlist
tr: Dizin listesi

en: Top level group
tr: Üst düzey grup

en: Directory path
tr: Dizin yolu

en: Moving %s
tr: %s taşınıyor

en: Directory label
tr: Dizin adı

en: &Append
tr: Sonuna &Ekle

en: New hotlist entry
tr: Yeni liste girdisi

en: Directory label:
tr: Dizin adı:

en: Directory path:
tr: Dizin yolu:

en: New hotlist group
tr: Yeni liste grubu

en: Name of new group:
tr: Yeni grup ismi:

en: Are you sure you want to remove entry "%s"?
tr: "%s" girdisinin silinmesini istediğinizden emin misiniz?

en: Group "%s" is not empty.
    Remove it?
tr: "%s" grubu boş değil.
    Silinsin mi?

en: Hotlist Load
tr: Listeyi Yükle

en: MC was unable to write %s file,
    your old hotlist entries were not deleted
tr: MC %s dosyasına yazamadı,
    eski etkin liste girdileriniz silinmedi

en: Label for "%s":
tr: "%s" için Etiket:

en: Add to hotlist
tr: Listeye Ekle

en: File: %s
tr: Dosya: %s

en: No node information
tr: Düğüm bilgileri yok

en: Free nodes:
tr: Boş düğümler:

en: No space information
tr: Alan bilgileri yok

en: Type:       %s
tr: Yaz:       %s

en: non-local vfs
tr: yerel olmayan vfs

en: Device:     %s
tr: Aygıt:     %s

en: Filesystem: %s
tr: Dosya sistemi: %s

en: Accessed:   %s
tr: Erişildi:   %s

en: Modified:   %s
tr: Değişiklik yapıldı:%s

note: TRANSLATORS: Time of last status change as in stat(2) man.
en: Changed:    %s
tr: Değiştirildi:%s

en: Dev. type: major %lu, minor %lu
tr: Aygıt tipi: majör %lu, minör %lu

en: Size:       %s
tr: Boyut:      %s

en: Owner:      %s/%s
tr: Sahibi:     %s/%s

en: Links:      %d
tr: Bağlantılar:%d

en: Mode:       %s (%04o)
tr: Kip:       %s (%04o)

en: Location:   %Xh:%Xh
tr: Konum:   %Xh:%Xh

en: &Equal split
tr: &Eşit böl

en: &Menubar visible
tr: &Menü Ç&ubuğunu göster

en: Command &prompt
tr: Komut İ&stemi

en: &Keybar visible
tr: &Tuş komutlarını göster

en: H&intbar visible
tr: &Yardım satırı göster

en: &XTerm window title
tr: &Xterm pencere başlığı

en: &Show free space
tr: &boş &alanı göster

en: Panel split
tr: Panel bölüşümü

en: Console output
tr: Konsol çıktısı

en: &Vertical
tr: Di&key

en: &Horizontal
tr: &Yatay

en: Output lines:
tr: çıktı satırları:

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Memory exhausted!
tr: Bellek tükendi!

note: TRANSLATORS: one single character to represent 'unsorted' sort mode TRANSLATORS: no need to translate 'sort', it's just a context prefix
en: sort|u
tr: sırala|u

en: &Unsorted
tr: &Sırasız

note: TRANSLATORS: one single character to represent 'name' sort mode TRANSLATORS: no need to translate 'sort', it's just a context prefix
en: sort|n
tr: sırala|n

en: &Name
tr: İs&me göre

note: TRANSLATORS: one single character to represent 'version' sort mode TRANSLATORS: no need to translate 'sort', it's just a context prefix
en: sort|v
tr: sırala|v

en: &Version
tr: &Sürüm

note: TRANSLATORS: one single character to represent 'extension' sort mode TRANSLATORS: no need to translate 'sort', it's just a context prefix
en: sort|e
tr: sırala|v

en: E&xtension
tr: &Uzantısına göre

note: TRANSLATORS: one single character to represent 'size' sort mode TRANSLATORS: no need to translate 'sort', it's just a context prefix
en: sort|s
tr: sırala|v

en: &Size
tr: &Boyutuna göre

en: Block Size
tr: Blok Boyutu

note: TRANSLATORS: one single character to represent 'Modify time' sort mode TRANSLATORS: no need to translate 'sort', it's just a context prefix
en: sort|m
tr: sırala|m

en: &Modify time
tr: Dü&zenleme tarihine göre

note: TRANSLATORS: one single character to represent 'Access time' sort mode TRANSLATORS: no need to translate 'sort', it's just a context prefix
en: sort|a
tr: srala|a

en: &Access time
tr: &Erişim zamanına göre

note: TRANSLATORS: one single character to represent 'Change time' sort mode TRANSLATORS: no need to translate 'sort', it's just a context prefix
en: sort|h
tr: sırala|h

en: C&hange time
tr: D&üğüm Değişim zamanına göre

en: Perm
tr: İzin

note: TRANSLATORS: one single character to represent 'inode' sort mode TRANSLATORS: no need to translate 'sort', it's just a context prefix
en: sort|i
tr: sırala|i

en: &Inode
tr: Düğüm &numarasına göre

en: UID
tr: KullKim

en: GID
tr: GrupKim

en: Owner
tr: Sahibi

en: Group
tr: Grup

en: [dev]
tr: [ayg]

en: UP--DIR
tr: ÜST-DİZ

en: SYMLINK
tr: Sembolik bağ

en: SUB-DIR
tr: ALT-DİZ

en: <readlink failed>
tr: <bağ okuması başarısız>

en: %s in %d file | %s in %d files
tr[0]: %s %d dosyası içinde
tr[1]: %s (%d dosyada)

en: Panelize
tr: Pane&lle

en: Unknown tag on display format:
tr: Gösterme biçeminde bilinmeyen etiket:

en: &Files only
tr: Sadece do&syalar

en: &Case sensitive
tr: &büyük ve küçük harfe duyarlı

en: Select
tr: Seç

en: Unselect
tr: Seçme

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Do you really want to execute?
tr: Gerçekten çalıştırmak istiyor musunuz?

en: Cannot read directory contents
tr: Dizin içeriği okunamadı

en: User supplied format looks invalid, reverting to default.
tr: Kullanıcı tanımlı biçim geçersiz: öntanımlısı kullanılacak.

en: &Add new
tr: Yeni &Ekle

en: External panelize
tr: Dış panelleme

en: Other command
tr: Diğer komut

en: Command
tr: Komut

en: Add to external panelize
tr: Dış panellemeye ekle

en: Enter command label:
tr: Komut yaftası:

en: Cannot run external panelize in a non-local directory
tr: Bir uzak dizine girilirken dış panalleme çalıştırılamaz

en: Modified git files
tr: Değiştirilmiş git dosyaları

en: Find rejects after patching
tr: Yamadan sonraki reddedilenleri bul

en: Find *.orig after patching
tr: Yamadan sonraki .orig dosyalarını bul

en: Find SUID and SGID programs
tr: SUID ve SGID uygulamaları bul

en: Cannot open the %s file for writing:
    %s
tr: %s dosyası yazmak için açılamıyor:
    %s

en: Copy "%s" directory to:
tr: "%s" dizininin kopyalanacağı yer:

en: Move "%s" directory to:
tr: "%s" dizininin taşınacağı yer:

en: Cannot stat the destination
    %s
tr: Hedef durumlanamıyor
     %s

en: Delete %s?
tr: %s silinsin mi ?

en: ButtonBar|Static
tr: Düğme Çubuğu|Statik

en: ButtonBar|Dynamc
tr: Düğme Çubuğu|Dinamik

en: ButtonBar|Rescan
tr: Düğme Çubuğu|Tazele

en: ButtonBar|Forget
tr: Düğme Çubuğu|Unut

en: ButtonBar|Rmdir
tr: Düğme Çubuğu|Dizin Aç

en: Cannot write to the %s file:
    %s
tr: %s dosyasına yazılamıyor:
    %s

en: Help file format error
tr: Yardım dosyası biçim hatası

en: Internal bug: Double start of link area
tr: Yazılım hatası: Bağ alanında çift başlangıç

en: Cannot find node %s in help file
tr: Yardım dosyasında %s düğümü bulunamadı

en: Help
tr: Yardım

en: ButtonBar|Index
tr: Düğme Çubuğu|İndeks

en: ButtonBar|Prev
tr: DüğmeÇubuğu|Önceki

en: Learn keys
tr: Tuşları öğret

en: Teach me a key
tr: Bir tuşu öğret

en: Please press the %s
    and then wait until this message disappears.
    
    Then, press it again to see if OK appears
    next to its button.
    
    If you want to escape, press a single Escape key
    and wait as well.
tr: %s tuşuna basın
     ve bu ileti kalkana kadar bekleyin.
    
    Sonra bu tuşa tekrar bastığınızda butonun
    yanında OK görünür.
    
    escape'e basmak isterseniz, bir kere basın
     ve sonucu görün.

en: Cannot accept this key
tr: Bu tuş kabul edilemez

en: You have entered "%s"
tr: "%s" tuşuna bastınız

en: It seems that all your keys already
    work fine. That's great.
tr: Tüm tuşlarınız doğru çalışıyor.
    Bu çok iyi.

en: &Discard
tr: İp&tal

en: Great! You have a complete terminal database!
    All your keys work well.
tr: Tebrikler! Tam bir terminal veritabanınız var!
    Tüm tuşlarınız doğru çalışıyor.

en: Press all the keys mentioned here. After you have done it, check
    which keys are not marked with OK. Press space on the missing
    key, or click with the mouse to define it. Move around with Tab.
tr: Burada bahsedilen tüm tuşlara basın. Yaptıktan sonra, hangi
    tuşların TAMAM olarak işaretlendiğini kontrol edin. Olmayan tuş için
    boşluk tuşuna tıklayın veya tanımlamak için fare ile tıklayın. Tab ile hareket edin.

en: Failed to run:
    %s
tr: Çalıştırma başarısız:
    %s

en: Home directory path is not absolute
tr: Ev dizini yolu mutlak değil

en: 
    Failed while close:
    %s
tr: 
    Kapatılamadı:
    %s

en: Choose codepage
tr: Komut sayfası seç

en: -  < No translation >
tr: -  < Çeviri yok >

en: %b %e  %Y
tr: %e %b  %Y

en: %b %e %H:%M
tr: %e %b %H:%M

en: Cannot save file %s:
    %s
tr: %s dosyası kaydedilemedi:
    %s

en: Cannot open named pipe %s
tr:  %s isimli veri yolu açılamadı

en: The shell is still active. Quit anyway?
tr: Kabuk hala etkin. Yine de çıkılsın mı?

en: Warning: Cannot change to %s.
tr: Uyarı: %s'e geçilemedi.

en: Built with GLib %d.%d.%d
tr: Glib ile yapılandır %d.%d.%d

en: Virtual File Systems:
tr: Sanal Dosya Sistemleri:

en: Data types:
tr: Veri tipleri:

en: Home directory:
tr: Ev dizini:

en: Profile root directory:
tr: Profil kök dizini:

en: System data
tr: Sistem verisi

en: Config directory:
tr: Yapılandırma dizini:

en: Data directory:
tr: Veri dizini:

en: File extension handlers:
tr: Dosya uzantısı işleyici:

en: VFS plugins and scripts:
tr: VFS eklentileri ve betikleri:

en: User data
tr: Kullanıcı verisi

en: Cache directory:
tr: Ön bellek dizini:

en: Debug
tr: Hata Ayıklama

en: ERROR:
tr: Hata:

en: True:
tr: Doğru:

en: False:
tr: Yanlış:

en: Error calling program
tr: Programı çağırırken hata

en: Warning -- ignoring file
tr: Uyarı: -- dosya yoksayılıyor

en: File %s is not owned by root or you or is world writable.
    Using it may compromise your security
tr: %s dosyasının sahibi değiştirilemedi.
    Dosyanın kullanımı güvenliği bozabilir

en: Format error on file Extensions File
tr: Extensions File dosyasında biçim hatası

en: The %%var macro has no default
tr: %%var makrosunun bir öntanımı yok

en: The %%var macro has no variable
tr: %%var makrosunun bir değişkeni yok

en: No suitable entries found in %s
tr: %s içinde tahsis edilebilir bir girdi yok

en: User menu
tr: Kullanıcı menüsü

en: Cannot open cpio archive
    %s
tr: cpio arşivi açılamadı
    %s

en: Premature end of cpio archive
    %s
tr: cpio arşivi sonlandırılmamış
    %s

en: Inconsistent hardlinks of
    %s
    in cpio archive
    %s
tr: %s
    sabit bağları kararsız
    (%s
    cpio arşivinde)

en: %s contains duplicate entries! Skipping!
tr: %s ikiyüzlü girdiler içeriyor! Atlanıyor

en: Corrupted cpio header encountered in
    %s
tr: %s'de
    bozuk cpio başlığı saptandı

en: Unexpected end of file
    %s
tr: %s
    dosyasının sonu belirsiz

en: Warning: cannot open %s directory
tr: Uyarı: %s dizini açılamadı

en: ftpfs: Disconnecting from %s
tr: ftpfs: %s bağlantısı kesiliyor

en: FTP: Password required for %s
tr: FTP: %s için parola gerekli

en: ftpfs: sending login name
tr: ftpfs: kullanıcı ismi gönderiliyor

en: ftpfs: sending user password
tr: ftpfs: kullanıcı parolası gönderiliyor

en: FTP: Account required for user %s
tr: FTP: Kullanıcı %s için hesap gerekiyor

en: Account:
tr: Hesap:

en: ftpfs: sending user account
tr: ftpfs: kullanıcı hesabı gönderiliyor

en: ftpfs: logged in
tr: ftpfs: giriş tamamlandı:

en: ftpfs: Login incorrect for user %s
tr: ftpfs: kullanıcı %s için bağlantı reddedildi

en: ftpfs: Invalid host name.
tr: ftpfs: Makina ismi geçersiz.

en: ftpfs: making connection to %s
tr: ftpfs: %s ile bağlantı kuruluyor

en: ftpfs: connection interrupted by user
tr: ftpfs: bağlantı kullanıcı tarafından kesildi

en: ftpfs: connection to server failed: %s
tr: ftpfs: Sunucuya bağlantı başarısız: %s

en: Waiting to retry... %d (Control-G to cancel)
tr: Yinelemek için bekleniyor... %d (iptal etmek için Ctrl-G)

en: ftpfs: invalid address family
tr: ftpfs: gereksiz adres ailesi

en: ftpfs: could not create socket: %s
tr: ftpfs: soket oluşturulamadı: %s

en: ftpfs: could not setup passive mode
tr: ftpfs: pasif kip ayarlanamadı

en: ftpfs: aborting transfer.
tr: ftpfs: aktarım durduruluyor

en: ftpfs: abort error: %s
tr: ftpfs: çıkış hatası: %s

en: ftpfs: abort failed
tr: ftpfs: durdurma başarısız

en: ftpfs: CWD failed.
tr: ftpfs: CWD başarısız

en: ftpfs: couldn't resolve symlink
tr: ftpfs: sembolik bağ çözümlenemedi

en: Resolving symlink...
tr: Sembolik bağ çözümleniyor...

en: ftpfs: Reading FTP directory %s... %s%s
tr: ftpfs: %s FTP dizini okunuyor... %s%s

en: (strict rfc959)
tr: (kesin rfc959)

en: (chdir first)
tr: (önce chdir)

en: ftpfs: failed; nowhere to fallback to
tr: ftpfs: başarısız; son çare yok

en: %s: failure
tr: %s: başarısız

en: %s: done.
tr: %s: bitti.

en: ftpfs: storing file
tr: ftpfs: dosya saklama

en: ~/.netrc file has incorrect mode
    Remove password or correct mode
tr: ~/netrc dosyası doğru kipte değil .
    Ya parolayı silin ya da kipi düzeltin

en: %s: Warning: file %s not found
tr: %s: Uyarı: %s dosyası bulunamadı

en: Warning: Invalid line in %s:
    %s
tr: Uyarı: %s içindeki satır geçersiz:
    %s

en: Warning: Invalid flag %c in %s:
    %s
tr: Uyarı: %2$s içindeki %1$c seçeneği geçersiz:
    %3$s

en: sftp: an error occurred while reading %s: %s
tr: sftp: %s'i okurken bir hata oluştu: %s

en: sftp: Unable to get current user name.
tr: sftp: Geçerli kullanıcı adı alınamadı.

en: sftp: Invalid host name.
tr: sftp: Geçersiz sunucu ismi.

en: sftp: making connection to %s
tr: sftp: %s'e bağlanılıyor

en: sftp: connection interrupted by user
tr: sftp: bağlantı kullanıcı tarafından kesildi

en: sftp: connection to server failed: %s
tr: sftp: sunucuya bağlanma başarısız: %s

en: sftp: Enter passphrase for %s
tr: sftp: %s için parola girin

en: sftp: Passphrase is empty.
tr: sftp: Parola boş.

en: sftp: Enter password for %s
tr: sftp: %s için parola girin

en: sftp: Password is empty.
tr: sftp: Parola boş.

en: sftp: No file handler data present for reading file
tr: sftp: Dosya okumak için hiç dosya işleyici verisi mevcut değil

en: sftp: socket error: %s
tr: sftp: soket hatası: %s

en: sftp: (Ctrl-G break) Listing... %s
tr: sftp: (kesmek için Ctrl-G) Listeleniyor... %s

en: sftp: Listing done.
tr: sftp: Listeleme yapıldı.

en: Sorry, we cannot do password authenticated connections for now.
tr: Üzgünüm, şimdilik parola ile kimlik bildirimi yapılan bağlantılar yapılamıyor

en: Aborting transfer...
tr: Aktarım durduruluyor...

en: Error reported after abort.
tr: Durdurma sonra hata raporlandı.

en: Aborted transfer would be successful.
tr: Aktarımın durdurulması başarıldı.

en: Inconsistent tar archive
tr: Tar arşivi düzgün değil

en: Unexpected EOF on archive file
tr: Arşiv dosyasında dosya sonu belirsiz

en: Cannot open tar archive
    %s
tr: %s
    tar arşivini açılamadı

en: undelfs: error
tr: undelfs: hata

en: not enough memory
tr: bellek yetersiz

en: while allocating block buffer
tr: blok tamponu ayrılırken

en: while starting inode scan %d
tr: %d i-düğüm taraması başlatılırken

en: undelfs: loading deleted files information %d inodes
tr: undelfs: silinen dosya bilgisi %d i-düğümden yükleniyor

en: while calling ext2_block_iterate %d
tr: ext2_block_iterate %d çağrılırken

en: no more memory while reallocating array
tr: dizi yeniden ayrılırken bellek kalmadı

en: while doing inode scan %d
tr: %d i-düğüm taraması yapılırken

en: Cannot open file %s
tr: %s dosyası açılamadı

en: undelfs: reading inode bitmap...
tr: undelfs: i-düğüm biteşlemi okunuyor...

en: Cannot load inode bitmap from:
    %s
tr: Şuradan inode bit işlemi yüklenemedi:
    %s

en: undelfs: reading block bitmap...
tr: undelfs: blok biteşlemi okunuyor...

en: Cannot load block bitmap from:
    %s
tr: Şuradan blok bit işlem yüklenemedi:
    %s

en: vfs_info is not fs!
tr: vfs_info bir fs değil!

en: You have to chdir to extract files first
tr: Dosyaları çıkarmadan önce dizin değiştirmelisiniz

en: while iterating over blocks
tr: bloklar üzerinden tekrarlanırken

en: Cannot open file "%s"
tr: %s dosyası açılamadı

en: Ext2lib error
tr: Ext2lib hatası

en: Invalid value
tr: Geçersiz değer

en: File was modified. Save with exit?
tr: Değişiklikler çıkarken dosyaya kaydedilsin mi?

en: &Cancel quit
tr: &Çıkışı durdur

en: Midnight Commander is being shut down.
    Save modified file?
tr: Midnight Commander kapatılıyor.
    Değiştirilmiş dosyayı kaydedin?

en: &Line number
tr: &Satır numarası

en: Pe&rcents
tr: Yüz&delikler

en: &Decimal offset
tr: &Ondalık ofset

en: He&xadecimal offset
tr: On&altılık ofset

en: Goto
tr: Git

en: ButtonBar|Ascii
tr: Düğme Çubuğu|Ascii

en: ButtonBar|HxSrch
tr: Düğme Çubuğu|HxArama

en: ButtonBar|UnWrap
tr: Düğme Çubuğu|Sarmalama

en: ButtonBar|Wrap
tr: Düğme Çubuğu|Sarmala

en: ButtonBar|Hex
tr: Düğme Çubuğu|Hex

en: ButtonBar|Goto
tr: Düğme Çubuğu|Git

en: ButtonBar|Raw
tr: Düğme Çubuğu|Biçimsiz

en: ButtonBar|Parse
tr: Düğme Çubuğu|İncele

en: ButtonBar|Unform
tr: Düğme Çubuğu|Formsuz

en: ButtonBar|Format
tr: Düğme Çubuğu|Biçim

en: Failed to read data from child stdout:
    %s
tr: Alt standar çıktıdan veri okuma başarısız:
    %s

en: Error while closing the file:
    %s
    Data may have been written or not
tr: Dosya kapatılırken hata oluştu:
    %s
    Veri yazılmış da yazılmamış da olabilir

en: Cannot save file:
    %s
tr: Dosyayı kaydedilemiyor: 
     %s

en: View:
tr: Görünüm:

en: Cannot open "%s"
    %s
tr: "%s" açılamıyor
     %s

en: Cannot view: not a regular file
tr: Gösterilemiyor: normal bir dosya değil

en: Cannot open "%s" in parse mode
    %s
tr: "%s" ayrıştırma kipinde açılamadı
    %s

en: Search done
tr: Arama yapıldı

en: Continue from beginning?
tr: Başından devam edilsin mi?

en: Cannot fetch a local copy of /ftp://some.host/editme.txt
tr:  /ftp://some.host/editme.txt 'in yerel kopyası alınamadı
