mediastreamer 2.7.1 - en to fr translation catalogue (12 entries)

en: ITU-G.711 alaw encoder
fr: Encodeur ITU-G.711 Alaw

en: Alsa sound source
fr: Source alsa

en: Alsa sound output
fr: Sortie alsa

en: The GSM full-rate codec
fr: Le codec GSM full-rate

en: The GSM codec
fr: Le codec GSM

en: The free and wonderful speex codec
fr: Le codec speex, libre et performant

en: ITU-G.711 ulaw encoder
fr: Encodeur ITU-G.711 Ulaw

en: A video H.263 encoder using ffmpeg library.
fr: Encodeur video H.263 basé sur ffmpeg

en: A video H.263 encoder using ffmpeg library. It is compliant with old RFC2190 spec.
fr: Encodeur video H.263 basé sur ffmpeg, conforme à la RFC2190 obsolette

en: A video MPEG4 encoder using ffmpeg library.
fr: Encodeur MPEG4 basé sur ffmpeg

en: A video H.263 encoder using ffmpeg library, compliant with old RFC2190 spec.
fr: Encodeur video H.263 basé sur ffmpeg, conforme à la RFC2190 obsolette

en: The snow codec is royalty-free and is open-source. 
    It uses innovative techniques that makes it one of most promising video codec. It is implemented within the ffmpeg project.
    However it is under development, quite unstable and compatibility with other versions cannot be guaranteed.
fr: Codec snow, open source et innovant, mais très expérimental
