mediastreamer 2.7.1 - en to it translation catalogue (41 entries)

en: Alsa sound source
it: Alsa sound sorgente

en: Alsa sound output
it: Alsa sound riproduzione

en: DTMF generator
it: Generatore DTMF

en: The GSM full-rate codec
it: GSM full-rate codec

en: The GSM codec
it: GSM codec

en: A filter to make conferencing
it: Un filtro per fare conferenze

en: Wav file recorder
it: Registratore Wav file

en: A filter that send several inputs to one output.
it: Un filtro che invia alcuni inputs in un unico output

en: Audio resampler
it: campionatore di frequenza

en: A filter that controls and measure sound volume
it: Un filtro che controlla e misura il volume

en: A video4linux compatible source filter to stream pictures.
it: Un video4linux filtro per inviare immagini

en: A filter to grab pictures from Video4Linux2-powered cameras
it: un filtro per catturare immagini da video4linux2 videocamere

en: A filter that outputs a static image.
it: Un filtro che invia una immagine statica

en: A pixel format converter
it: Un convertitore di formati pixel

en: A video size converter
it: Un convertitore dimesione video

en: a small video size converter
it: un piccolo convertitore dimesione video

en: Echo canceller using speex library
it: Cancellazione eco utilizzando la libreria speex

en: A filter that reads from input and copy to its multiple outputs.
it: Un filtro che legge gli inout e copia su multipli output.

en: The theora video encoder from xiph.org
it: Theora video encoder da xiph.org

en: The open-source and royalty-free 'theora' video codec from xiph.org
it: Open-source and royalty-free 'theora' video codec da xiph.org

en: The theora video decoder from xiph.org
it: Theora video decoder da xiph.org

en: A H.263 decoder using ffmpeg library
it: Un H.263 decoder che utilizza le librerie ffmpeg

en: A MPEG4 decoder using ffmpeg library
it: Un MPEG4 decoder che utilizza le librerie ffmpeg

en: A RTP/JPEG decoder using ffmpeg library
it: Un RTP/JPEG decoder che utilizza le librerie ffmpeg

en: A MJPEG decoder using ffmpeg library
it: Un MJPEG decoder che utilizza le librerie ffmpeg

en: A snow decoder using ffmpeg library
it: Un snow decoder che utilizza le librerie ffmpeg

en: A video H.263 encoder using ffmpeg library.
it: Un H.263 encoder che utilizza le librerie ffmpeg

en: A video H.263 encoder using ffmpeg library. It is compliant with old RFC2190 spec.
it: Un H.263 encoder che utilizza le librerie ffmpeg. Compliante con RFC2190 spec.

en: A video MPEG4 encoder using ffmpeg library.
it: Un MPEG4 encoder che utilizza le librerie ffmpeg

en: A video snow encoder using ffmpeg library.
it: Un snow encoder che utilizza le librerie ffmpeg

en: A RTP/MJPEG encoder using ffmpeg library.
it: Un RTP/JPEG encoder che utilizza le librerie ffmpeg

en: A video H.263 encoder using ffmpeg library, compliant with old RFC2190 spec.
it: Un H.263 encoder che utilizza le librerie ffmpeg. Compliante con RFC2190 spec.

en: A MJPEG encoder using ffmpeg library.
it: Un MJPEG encoder che utilizza le librerie ffmpeg

en: A video4windows compatible source filter to stream pictures.
it: Un filtro video4windows per lo streaming delle immagini.

en: A video for windows (vfw.h) based source filter to grab pictures.
it: Un filtro (vfw.h) per catturare immagini.

en: ICE filter
it: Filtro ICE

en: Parametric sound equalizer.
it: Equalizzatore di suono.

en: A webcam grabber based on directshow.
it: Un webcam grabber basato su directshow.

en: Inter ticker communication filter.
it: Errore di comunicazione

en: Sound capture filter for MacOS X Audio Unit Service
it: Sound capture filter for MacOS X Audio Queue Service

en: Sound playback filter for MacOS X Audio Unit Service
it: Sound playback filter for MacOS X Audio Queue Service
