mediastreamer 2.7.1 - en to ru translation catalogue (27 entries)

en: ITU-G.711 alaw encoder
ru: ITU-G.711 alaw кодировщик

en: ITU-G.711 alaw decoder
ru: ITU-G.711 alaw декодер

en: Alsa sound source
ru: Источник ALSA

en: DTMF generator
ru: Генератор DTMF

en: The GSM full-rate codec
ru: Кодек  GSM full-rate

en: The GSM codec
ru: Кодек GSM

en: A filter to make conferencing
ru: Фильтр конференций

en: Echo canceller using speex library
ru: Подавление эхо с использование библиотеки speex

en: A filter that reads from input and copy to its multiple outputs.
ru: Фильтр, перенаправляющий входящий поток в несколько потоков вывода.

en: The theora video encoder from xiph.org
ru: Theora видео декодер с xiph.org

en: The theora video decoder from xiph.org
ru: Theora видео декодер с xiph.org

en: ITU-G.711 ulaw encoder
ru: ITU-G.711 ulaw кодировщик

en: ITU-G.711 ulaw decoder
ru: ITU-G.711 ulaw декодер

en: A H.263 decoder using ffmpeg library
ru: H.263 декодер ( использует ffmpeg )

en: A MPEG4 decoder using ffmpeg library
ru: MPEG4 декодер ( использует ffmpeg )

en: A RTP/JPEG decoder using ffmpeg library
ru: MJPEG декодер ( использует ffmpeg )

en: A MJPEG decoder using ffmpeg library
ru: MJPEG декодер ( использует ffmpeg )

en: A snow decoder using ffmpeg library
ru: snow декодер ( использует ffmpeg )

en: A video H.263 encoder using ffmpeg library.
ru: H.263 видео-кодировщик ( использует ffmpeg )

en: A video H.263 encoder using ffmpeg library. It is compliant with old RFC2190 spec.
ru: H.263 видео-кодировщик ( использует ffmpeg ). Совместим с RFC2190

en: A video MPEG4 encoder using ffmpeg library.
ru: MPEG4 видео-кодировщик ( использует ffmpeg ).

en: A video snow encoder using ffmpeg library.
ru: snow видео-кодировщик ( использует ffmpeg ).

en: A RTP/MJPEG encoder using ffmpeg library.
ru: MJPEG декодер ( использует ffmpeg )

en: A video H.263 encoder using ffmpeg library, compliant with old RFC2190 spec.
ru: H.263 видео-кодировщик ( использует ffmpeg ). Совместим с RFC2190

en: A MJPEG encoder using ffmpeg library.
ru: MJPEG декодер ( использует ffmpeg )

en: ICE filter
ru: ICE фильтр

en: Inter ticker communication filter.
ru: Ошибка связи с сервером
