mediastreamer 2.7.1 - en to sv translation catalogue (44 entries)

en: Alsa sound source
sv: Alsa ljud ingång

en: Alsa sound output
sv: Also ljud utgång

en: DTMF generator
sv: DTMF generare

en: The GSM full-rate codec
sv: Hög hastighet GSM codec

en: The GSM codec
sv: GSM codec

en: A filter to make conferencing
sv: Ett filter för konferens

en: Raw files and wav reader
sv: Raw filer och WAV läsare

en: Wav file recorder
sv: WAV fil inspelare

en: A filter that send several inputs to one output.
sv: En filter som skickar flera ingångar till en utgång

en: The free and wonderful speex codec
sv: Den fria speex codec

en: A filter that controls and measure sound volume
sv: Ett filter som kontrollerar och mäter ljudvolym

en: A video4linux compatible source filter to stream pictures.
sv: En video4linux kompatibel ingångsfilter för att strömma bilder

en: A filter to grab pictures from Video4Linux2-powered cameras
sv: En filter för att fånga bilder från Video4Linux-2 capabla kameror

en: A filter that outputs a static image.
sv: En filter med statisk bild

en: A pixel format converter
sv: En pixel format konverterare

en: A video size converter
sv: En video storlek konverterare

en: a small video size converter
sv: En liten video storlek konverterare

en: Echo canceller using speex library
sv: Echo cancellering med hjälp av speex

en: A filter that reads from input and copy to its multiple outputs.
sv: En filter som läser från sin ingång och kopierar till multipla utgångar

en: The theora video encoder from xiph.org
sv: Theora video encoder från xiph.org

en: The open-source and royalty-free 'theora' video codec from xiph.org
sv: Theora video codec från xiph.org, öppen källkod och utan royalties

en: The theora video decoder from xiph.org
sv: Theora video decoder från xiph.org

en: A H.263 decoder using ffmpeg library
sv: En h.263 decoder via ffmpeg

en: A MPEG4 decoder using ffmpeg library
sv: En MPEG4 decoder via ffmpeg

en: A RTP/JPEG decoder using ffmpeg library
sv: En RTP/JPEG decoder via ffmpeg

en: A MJPEG decoder using ffmpeg library
sv: En MJPEG decode via ffmpeg

en: A snow decoder using ffmpeg library
sv: En snow decoder via ffmpeg

en: A video H.263 encoder using ffmpeg library.
sv: En video h.263 encoder via ffmpeg

en: A video H.263 encoder using ffmpeg library. It is compliant with old RFC2190 spec.
sv: En video h.263 encoder via ffmpeg, kompatibel med den gamla RFC2190 specificationen.

en: A video MPEG4 encoder using ffmpeg library.
sv: En video MPEG4 encoder via ffmpeg

en: A video snow encoder using ffmpeg library.
sv: En video snow encoder via ffmpeg

en: A RTP/MJPEG encoder using ffmpeg library.
sv: En RTP/MJPEG encoder via ffmpeg

en: A video H.263 encoder using ffmpeg library, compliant with old RFC2190 spec.
sv: En video h.263 encoder via ffmpeg, kompatible med den gamla RFC2190 specifikationen.

en: The snow codec is royalty-free and is open-source. 
    It uses innovative techniques that makes it one of most promising video codec. It is implemented within the ffmpeg project.
    However it is under development, quite unstable and compatibility with other versions cannot be guaranteed.
sv: Snow codec:en är öppen källkod och utan royalties.
    Den använder sig av innovativa tekniker som gör den en av de bästa. Codec:en implementeras inom ffmpeg projektet.
    Dock, den är under utveckling och kompatibiliteten mellan versioner kan inte garanteras.

en: A MJPEG encoder using ffmpeg library.
sv: En MJPEG encoder via ffmpeg

en: A SDL-based video display
sv: En video utgångsfönster med SDL

en: A video4windows compatible source filter to stream pictures.
sv: En video4windows kompatibel ingångsfilter för att strömma bilder.

en: A video for windows (vfw.h) based source filter to grab pictures.
sv: En video för windows kompatibel ingångsfilter för att fånga bilder.

en: A filter that mixes down 16 bit sample audio streams
sv: En filter för att mäta nivåer på 16 bitars PCM audio strömmar

en: A filter that converts from mono to stereo and vice versa.
sv: Ett filter som kontrollerar och mäter ljudvolym

en: Inter ticker communication filter.
sv: Error med förbindelsen till servern.

en: Sound capture filter for MacOS X Audio Unit Service
sv: Fånga ljud med OSS drivrutiner

en: Sound playback filter for MacOS X Audio Unit Service
sv: Ljud utgång med OSS drivrutiner

en: A video display using X11+Xv
sv: En video utgångsfönster med SDL
