moo - en to es translation catalogue (489 entries)

note: error message for wrong commmand line
en: Invalid value '%s' for option %s
es: Valor no válido '%s' para la opción %s

note: help message for command line option --new-app
en: Run new instance of application
es: Ejecutar una instancia nueva de la aplicación

note: help message for command line option --use-session
en: Load and save session
es: Cargar y guardar sesión

note: help message for command line option --pid=PID
en: Use existing instance with process id PID
es: Usar instancia existente con id de proceso PID

note: help message for command line option --app-name=NAME
en: Set instance name to NAME if it's not already running
es: Establecer el nombre de instancia a NOMBRE si todavía no se está ejecutando

note: "NAME" part in "--app-name=NAME"
en: NAME
es: NOMBRE

note: help message for command line option --new-window
en: Open file(s) in a new window
es: Abrir archivo(s) en una ventana nueva

note: help message for command line option --new-tab
en: Open file(s) in a new tab
es: Abrir archivo(s) en una pestaña nueva

note: help message for command line option --line=LINE
en: Open file and position cursor on line LINE
es: Abrir archivo y posicionar el cursor en la línea LINE

note: "LINE" part in --line=LINE
en: LINE
es: LINEA

note: help message for command line option --encoding=ENCODING
en: Use character encoding ENCODING
es: Usar codificación de caracteres ENCODING

note: "ENCODING" part in --encoding=ENCODING
en: ENCODING
es: CODIFICACIÓN

note: help message for command line option --reload
en: Automatically reload file if it was modified on disk
es: Automáticamente recargar el archivo si fue modificado en el disco

note: help message for command line option --geometry=WIDTHxHEIGHT[+X+Y]
en: Default window size and position
es: Posición y tamaño de ventana predeterminados

note: "WIDTHxHEIGHT[+X+Y]" part in --geometry=WIDTHxHEIGHT[+X+Y]
en: WIDTHxHEIGHT[+X+Y]
es: ANCHOxALTO[+X+Y]

note: help message for command line option --version
en: Show version information and exit
es: Mostrar información de la versión y salir

note: "FILES" part in "medit [OPTION...] [FILES]"
en: FILES
es: ARCHIVOS

note: error message for wrong commmand line
en: %s and %s options may not be used simultaneously
es: Las opciones %s y %s no se pueden usar simultáneamente

en: Text editor
es: Editor de texto

[ctx: yes]
note: Translators: remove the part before and including |
en: Dialog title|Credits
es: Créditos

note: Tab label in Credits dialog
en: Thanks
es: Agradecimientos

note: Tab label in Credits dialog
en: Written by
es: Escrito por

note: Tab label in Credits dialog
en: Translated by
es: Traducido por

[ctx: yes]
note: Translators: remove the part before and including |
en: Dialog title|About
es: Acerca de

[ctx: yes]
note: Credits button label in About dialog
en: C_redits
es: C_réditos

[ctx: yes]
note: License button label in About dialog
en: _License
es: _Licencia

[ctx: yes]
note: Translators: remove the part before and including |
en: Dialog title|License
es: Licencia

note: Translators: this goes into About box, under Translated by tab, this must be valid html markup, e.g. "Some Guy <a href=\"mailto:someguy@domain.net\">&lt;someguy@domain.net&gt;</a>" Lines must be separated by <br>, like "First guy<br>Second Guy"
en: translator-credits-markup
es: Arnau Sanchez <a href="mailto:arnau@ehas.org">&lt;arnau@ehas.org&gt;</a>

en: Report a Bug...
es: Informar de un _error...

en: The following URL will be opened:
    
    %s
    
    It contains medit version and your operating system name (%s)
es: Se abrirá la siguiente URL:
    
    %s
    
    que contiene la versión de medit y el nombre del sistema operativo (%s)

en: Open URL?
es: ¿Abrir URL?

note: Prefs dialog title
en: Preferences
es: Preferencias

en: <b>Loading</b>
es: <b>Al cargar</b>

en: Encodings to _autodetect:
es: _Autodetectar codificaciones:

en: Comma-separated list of encodings to try when opening a file. 'LOCALE' means current locale encoding.
es: Lista de codificaciones separadas por coma que se prueban al abrir un archivo. 'LOCALE' significa la codificación regional actual.

en: <b>Saving</b>
es: <b>Al guardar</b>

en: Encoding for _new files:
es: Codificación para _nuevos archivos:

en: Remove trailing _spaces
es: Quitar e_spacios del final

en: Ensure trailing new_line
es: Insertar nueva _línea al final

en: Make _backups
es: Realizar c_opias de seguridad

en: <b>Sessions</b>
es: <b>Sesiones</b>

en: Enable _session support
es: Activar soporte de _sesión

en: <b>Dialogs</b>
es: <b>Diálogos</b>

en: Open and Save As dialogs show current document _folder
es: 'Abrir' y 'Guardar como' muestran la _carpeta del documento actual

en: <b>File filters</b>
es: <b>Filtros de archivo</b>

en: <b>Keyboard</b>
es: <b>Teclado</b>

en: Smart Home and End
es: Teclas Inicio y Fin inteligentes

en: Enable auto indentation
es: Activar sangrado automático

en: Do not use tabs for indentation
es: No usar tabulaciones para el sangrado

en: Backspace key unindents
es: La tecla retroceso quita sangrados

en: Tab key indents
es: Tecla tabulador para sangrar

en: Indent width:
es: Ancho de sangrado:

en: Tab width:
es: Ancho de pestaña:

en: <b>Font and colors</b>
es: <b>Fuentes y colores</b>

en: Font:
es: Fuente:

en: Color scheme:
es: Combinación de colores:

en: <b>Language-specific options</b>
es: <b>Opciones específicas del lenguaje</b>

en: Options:
es: Opciones:

en: Mime types:
es: Tipos Mime:

en: Extensions:
es: Extensiones:

en: Language:
es: Lenguaje:

en: <b>Text wrapping</b>
es: <b>Ajuste de texto</b>

en: Enable text wrapping
es: Activar ajuste de texto

en: Do not split words
es: No dividir palabras

en: <b>Highlighting</b>
es: <b>Resaltado</b>

en: Enable syntax highlighting
es: Activar resaltado de sintaxis

en: Highlight matching brackets
es: Resaltar paréntesis coincidentes

en: Highlight mismatching brackets
es: Resaltar paréntesis no coincidentes

en: Highlight current line
es: Resaltar línea actual

en: <b>Misc</b>
es: <b>Miscelánea</b>

en: Show line numbers
es: Mostrar números de línea

en: Show tabs
es: Mostrar tabulaciones

en: Show spaces
es: Mostrar espacios

en: Show trailing spaces
es: Mostrar espacios de fin de línea

note: Part of the phrase "Draw right margin at column [XX]"
en: Draw right margin
es: Mostrar margen derecho

note: Part of the phrase "Draw right margin at column [XX]"
en: at column
es: en la columna

en: Select the documents you want to save:
es: Seleccionar los documentos que desea guardar:

en: <b>Plugins</b>
es: <b>Complementos</b>

en: <b>Version:</b>
es: <b>Versión:</b>

en: <b>Author:</b>
es: <b>Autor:</b>

en: <b>Description:</b>
es: <b>Descripción:</b>

en: Print using text styles
es: Imprimir usando estilos de texto

en: Use custom font:
es: Utilizar fuente personalizada:

en: Wrap long lines
es: Ajustar líneas largas

en: Ellipsize long lines
es: Cortar líneas largas

note: Part of the phrase "Print line numbers" "every" "1" "lines"
en: Print line numbers
es: Imprimir números de línea

note: Part of the phrase "Print line numbers" "every" "1" "lines"
en: every
es: cada

note: Part of the phrase "Print line numbers" "every" "1" "lines"
en: lines
es: líneas

en: Print header
es: Imprimir encabezamiento

en: Print separator line
es: Imprimir línea de separación

en: Right:
es: Derecha:

en: Center:
es: Centro:

en: Left:
es: Izquierda:

en: Header
es: Encabezamiento

en: Print footer
es: Imprimir pie de página

en: Footer
es: Pie de página

en: _Case sensitive
es: Distinguir _mayúsculas

en: _Regular expression
es: Expresión _regular

en: _Text to find:
es: _Texto a encontrar:

en: Regular e_xpression
es: E_xpresión regular

en: Find
es: Buscar

en: _Replacement text:
es: Texto de _reemplazo:

en: _Literal replacement
es: Reemplazo _literal

en: Replace With
es: Reemplazar

en: Don't _prompt on replace
es: _No preguntar al reemplazar

en: Find _backwards
es: Buscar hacia _atrás

en: Case _sensitive
es: Distinguir _mayúsculas

en: S_elected text
es: Texto _seleccionado

en: From c_ursor
es: Desde el c_ursor

en: _Whole words only
es: Sólo palabras _completas

en: Options
es: Opciones

en: Replace?
es: ¿Reemplazar?

en: _Replace
es: _Reemplazar

en: Replace _All
es: Reemplazar _todo

en: Find _Next
es: Buscar _siguiente

en: Sto_p
es: _Detener

en: Go to Line
es: Ir a la línea

en: Go to line:
es: Ir a la línea:

note: menu item label
en: _File
es: _Archivo

note: menu item label
en: _Search
es: _Buscar

note: menu item label
en: _View
es: _Ver

note: menu item label
en: Pa_nes
es: Pa_neles

note: menu item label
en: _Document
es: _Documento

en: _Tools
es: _Herramientas

note: menu item label
en: _Window
es: _Ventana

note: Translators: number of documents here is always greater than one, so ignore singular form (which is simply copy of the plural here)
en: There are %u documents with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %u documents with unsaved changes. Save changes before closing?
es[0]: Hay %u documento con cambios no guardados. ¿Guardar cambios antes de cerrar?
es[1]: Hay %u documentos con cambios no guardados. ¿Guardar cambios antes de cerrar?

en: Could not save file
    %s
es: No se pudo guardar el archivo
    %s

en: Could not save file %s in encoding %s. Do you want to save it in UTF-8 encoding instead?
es: No se pudo guardar el archivo %s usando la codificación %s. ¿Desea guardarlo usando la codificación UTF-8 en su lugar?

en: Save file in UTF-8 encoding?
es: ¿Guardar archivo con codificación UTF-8?

note: Could not open file foo.txt
en: Could not open file
    %s
es: No se pudo abrir el archivo
    %s

en: Could not open file
es: No se pudo abrir el archivo

en: Could not open file using character encoding %s. Try to select another encoding below.
es: No se pudo abrir el archivo usando la codificación de caracteres %s. Intente seleccionar una codificación a continuación.

en: Could not detect file character encoding. Try to select an encoding below.
es: No se pudo detectar la codificación de caracteres. Intente seleccionar una codificación a continuación.

note: Could not reload file foo.txt
en: Could not reload file
    %s
es: No se pudo recargar el archivo
    %s

en: Discard changes in file '%s'?
es: ¿Desea descartar los cambios en el archivo '%s'?

en: If you reload the document, changes will be discarded
es: Si recarga el documento, los cambios se descartarán

en: _Reload
es: _Recargar

en: Overwrite modified file '%s'?
es: ¿Desea sobreescribir el archivo modificado '%s'?

en: File '%s' was modified on disk by another process. If you save it, changes on disk will be lost.
es: El archivo '%s' fue modificado por otro proceso. Si lo guarda, los cambios en el disco se perderán.

en: Over_write
es: _Sobreescribir

en: Beginning of document reached.
    Continue from the end?
es: Se alcanzó el principio del documento.
    ¿Desea continuar desde el final?

en: End of document reached.
    Continue from the beginning?
es: Se alcanzó el final del documento.
    ¿Desea continuar desde el principio?

en: Invalid regular expression
es: Expresión regular no válida

en: Untitled
es: Sin título

en: Untitled %d
es: Sin título %d

en: Open Recent Files Dialog
es: Diálogo Abrir archivos recientes

note: Translators: remove the part before and including |
en: Open Recent|_More...
es: _Más...

en: Open new editor window
es: Abrir ventana nueva del editor

en: Open Recent
es: Abrir reciente

note: Label of a Preferences dialog page, remove the part before and including |
en: PreferencesPage|General
es: General

note: Label of a Preferences dialog page, remove the part before and including |
en: PreferencesPage|File Filters
es: Filtros de archivo

note: Label of a Preferences dialog page, remove the part before and including |
en: PreferencesPage|View
es: Ver

note: Label of a Preferences dialog page, remove the part before and including |
en: PreferencesPage|File
es: Archivo

note: Label of a Preferences dialog page, remove the part before and including |
en: PreferencesPage|Languages
es: Lenguajes

note: Label in the Language combo box on Languages preferences page, remove the part before and including | Menu item in the Language menu
en: Language|None
es: Ninguno

[ctx: filter-prefs-column]
note: Column label on File Filters prefs page
en: Filter
es: Filtro

[ctx: filter-prefs-column]
note: Column label on File Filters prefs page
en: Options
es: Opciones

en: Create new document
es: Nuevo

en: _Open...
es: _Abrir...

en: Open...
es: Abrir

en: Reload
es: Recargar

en: Reload document
es: Recargar documento

en: Save _As...
es: Guardar _como...

en: Save as...
es: Guardar como...

en: Close document
es: Cerrar documento

en: Close All
es: Cerrar todos

en: Close A_ll
es: Cerrar _todos

en: Close all documents
es: Cerrar todos los documentos

en: Previous Tab
es: Pestaña anterior

en: _Previous Tab
es: Pestaña _anterior

en: Previous tab
es: Pestaña anterior

en: Next Tab
es: Pestaña siguiente

en: _Next Tab
es: Pestaña _siguiente

en: Next tab
es: Pestaña siguiente

en: Previous Tab In View
es: Pestaña anterior en vista

en: _Previous Tab In View
es: Pestaña _anterior en vista

en: Previous tab in view
es: Pestaña anterior en vista

en: Next Tab In View
es: Pestaña siguiente en vista

en: _Next Tab In View
es: Pestaña _siguiente en vista

en: Next tab in view
es: Pestaña siguiente en vista

en: Find Next
es: Buscar siguiente

en: Find next
es: Buscar siguiente

en: Find Previous
es: Buscar anterior

en: Find _Previous
es: Buscar _anterior

en: Find previous
es: Buscar anterior

en: Find Current Word
es: Buscar palabra actual

en: Find Current _Word
es: Buscar _palabra actual

en: Find Current Word Backwards
es: Buscar palabra actual hacia atrás

en: Find Current Word _Backwards
es: Buscar palabra actual hacia _atrás

en: _Go to Line...
es: _Ir a la línea...

en: Go to line...
es: Ir a la línea...

en: Toggle Text Wrapping
es: Conmutar ajuste de texto

en: _Wrap Text
es: _Ajustar texto

en: Toggle Line Numbers Display
es: Conmutar la visualización de números de línea

en: Show _Line Numbers
es: Mostrar números de _línea

en: Focus Document
es: Asignar foco al documento

en: _Focus Document
es: Asignar _foco al documento

en: Focus Other Split Notebook
es: Foco a otro cuaderno dividido

en: Move to Split Notebook
es: Mover al cuaderno dividido

en: _Move to Split Notebook
es: _Mover al cuaderno dividido

en: Split View Horizontally
es: Dividir vista horizontalmente

en: Split View Vertically
es: Dividir vista verticalmente

en: Focus Next Split View
es: Foco a la vista dividida siguiente

en: Toggle Bookmark
es: Conmutar marcador

en: Toggle _Bookmark
es: Conmutar _marcador

en: Next Bookmark
es: Marcador siguiente

en: _Next Bookmark
es: Marcador _siguiente

en: Previous Bookmark
es: Marcador anterior

en: _Previous Bookmark
es: Marcador _anterior

note: action
en: Comment
es: Comentar

note: action
en: Uncomment
es: Descomentar

note: Insensitive menu item which appears in Window menu with no documents open
en: No Documents
es: Sin documentos

en: Page Setup
es: Configuración de página

en: Page S_etup...
es: Configuración de página...

en: Page Setup...
es: Configuración de página...

en: Print...
es: Imprimir...

en: Export as PDF
es: Exportar a PDF

en: E_xport as PDF...
es: E_xportar a PDF...

en: Export as PDF...
es: Exportar a PDF...

note: Translators: this goes into window title, %s stands for filename, e.g. "/foo/bar.txt [new file]"
en: %s [new file]
es: %s [nuevo archivo]

note: Translators: this goes into window title, %s stands for filename, e.g. "/foo/bar.txt [modified on disk]"
en: %s [modified on disk]
es: %s [modificado en disco]

note: Translators: this goes into window title, %s stands for filename, e.g. "/foo/bar.txt [deleted]"
en: %s [deleted]
es: %s [eliminado]

note: Translators: this goes into window title, %s stands for filename, e.g. "/foo/bar.txt [new file] [modified]"
en: %s [new file] [modified]
es: %s [archivo nuevo] [modificado]

note: Translators: this goes into window title, %s stands for filename, e.g. "/foo/bar.txt [modified on disk] [modified]"
en: %s [modified on disk] [modified]
es: %s [modificado en disco] [modificado]

note: Translators: this goes into window title, %s stands for filename, e.g. "/foo/bar.txt [deleted] [modified]"
en: %s [deleted] [modified]
es: %s [eliminado] [modificado]

note: Translators: this goes into window title, %s stands for filename, e.g. "/foo/bar.txt [modified]"
en: %s [modified]
es: %s [modificado]

en: Reopen Using Encoding
es: Reabrir usando codificación

en: _Encoding
es: _Codificación

en: Line En_dings
es: Fin _de línea

[ctx: tab-context-menu]
note: Item in document tab context menu
en: Close
es: Cerrar

[ctx: tab-context-menu]
note: Item in document tab context menu
en: Close All Others
es: Cerrar el resto

[ctx: tab-context-menu]
note: Item in document tab context menu
en: Detach
es: Despegar

[ctx: tab-context-menu]
note: Item in document tab context menu
en: Move to Split Notebook
es: Mover a cuaderno dividido

en: Line: %s Col: %s
es: Línea: %s Col: %s

en: Chars: %s
es: Caracteres: %s

note: Label in the editor window statusbar - Overwrite or Insert mode
en: OVR
es: SOB

en: _Language
es: _Resaltado

[ctx: Prefs page label]
en: Plugins
es: Complementos

[ctx: plugin-prefs-column]
en: Enabled
es: Activado

[ctx: plugin-prefs-column]
en: Plugin
es: Complemento

note: Translators: remove the part before and including |
en: console message|ignoring file '%s', module version '%s' is not compatible with current version %u.%u
es: ignorando archivo '%s', la versión del módulo '%s' no es compatible con la versión actual %u.%u

note: Translators: remove the part before and including |
en: console message|invalid module version '%s' in file '%s'
es: versión del módulo '%s' no válida en archivo '%s'

[ctx: Dialog title]
en: Replace
es: Reemplazar

[ctx: Dialog title]
en: Find
es: Buscar

en: No search term entered
es: No se ha introducido ningún término de búsqueda

en: Search hit top, continuing at bottom
es: La búsqueda alcanzó el principio del documento, continuando desde el final

en: Search hit bottom, continuing at top
es: La búsqueda alcanzó el final del documento, continuando desde el principio

en: Pattern not found: %s
es: Patrón no encontrado: %s

en: Found single instance of pattern '%s'
es: Se encontró una sola ocurrencia del patrón '%s'

en: No replacement made
es: Ningún reemplazo hecho

en: %u replacement made | %u replacements made
es[0]: %u reemplazo hecho
es[1]: %u reemplazos hechos

en: Edit Bookmarks
es: Editar marcadores

en: Icon:
es: Icono:

en: Path:
es: Ruta:

en: Add bookmark
es: Añadir marcador

en: New
es: Nuevo

en: Add separator
es: Añadir separador

en: Add Separator
es: Añadir separador

en: Delete selected items
es: Eliminar los elementos seleccionados

en: Delete
es: Eliminar

en: Create Folder
es: Crear directorio

en: Save As
es: Guardar como

[ctx: fileview-bookmark-editor]
note: Column label in file selector bookmark editor
en: Icon
es: Icono

[ctx: fileview-bookmark-editor]
note: Column label in file selector bookmark editor
en: Label
es: Etiqueta

[ctx: fileview-bookmark-editor]
note: Column label in file selector bookmark editor
en: Path
es: Ruta

en: File Selector
es: Selector de archivos

en: Go to parent folder
es: Ir al directorio padre

en: Delete...
es: Eliminar...

en: Delete selected files
es: Eliminar archivos seleccionados

en: Show Hidden Files
es: Mostrar archivos ocultos

en: Show Parent Folder
es: Mostrar directorio padre

en: Case Sensitive Sort
es: Ordenar distinguiendo mayúsculas

en: Show Folders First
es: Mostrar carpetas primero

en: Bookmarks
es: Marcadores

en: Add Bookmark
es: Añadir marcador

en: Filter
es: Filtro

en: Move folder %s to Trash?
es: ¿Desea mover la carpeta %s a la papelera?

en: Move file %s to Trash?
es: ¿Desea mover el archivo %s a la papelera?

en: Move selected files to Trash?
es: ¿Desea mover los archivos seleccionados a la papelera?

en: Delete folder %s and all its content?
es: ¿Desea eliminar la carpeta %s y todo su contenido?

en: Delete file %s?
es: ¿Desea eliminar el archivo %s?

en: Delete selected files?
es: ¿Desea eliminar los archivos seleccionados?

en: Could not delete folder %s
es: No se pudo eliminar la carpeta %s

en: Could not delete file %s
es: No se pudo eliminar el archivo %s

en: Move to Trash...
es: Mover a la papelera...

en: Move selected files to Trash
es: Mover archivos seleccionados a la papelera

note: Translators: this is a context menu item label in the file selector, remove the part before and including |
en: Open with|Default Application
es: Aplicación predeterminada

en: View
es: Vista

en: Open _With
es: Abrir _con

en: Lua support
es: Soporte de Lua

en: Python Output
es: Salida de Python

en: Python Console
es: Consola Python

en: Run File
es: Ejecutar archivo

en: Default
es: Predeterminado

en: Black on White
es: Negro sobre blanco

en: Black on Light Yellow
es: Negro sobre amarillo claro

en: Marble
es: Mármol

en: Green on Black
es: Verde sobre negro

en: Paper, Light
es: Papel, Claro

en: Paper
es: Papel

en: Linux Colors
es: Colores Linux

en: VIM Colors
es: Colores VIM

en: White on Black
es: Blanco sobre negro

[ctx: yes]
note: Translators: remove the part before and including |
en: Shortcut|None
es: Ninguno

[ctx: yes]
note: Translators: remove the part before and including |
en: Shortcut|Default
es: Predeterminado

[ctx: yes]
note: Translators: remove the part before and including |
en: Shortcut|Custom
es: Personalizado

en: Default key:
es: Tecla predeterminada:

en: Shortcut for selected action
es: Combinación para la acción seleccionada

[ctx: accel-editor-column]
note: Column label in Configure Shortcuts dialog
en: Action
es: Acción

[ctx: accel-editor-column]
note: Column label in Configure Shortcuts dialog
en: Shortcut
es: Atajo

en: Configure Shortcuts
es: Atajos del teclado

en: Save changes to document "%s" before closing?
es: ¿Desea guardar los cambios del documento "%s" antes de cerrarlo?

en: Save changes to the document before closing?
es: ¿Desea guardar los cambios en el documento antes de cerrarlo?

en: If you don't save, changes will be discarded
es: Si no guarda el documento, los cambios se descartarán

en: Auto Detected
es: Autodetectada

note: Translators: remove the part before and including |
en: Encodings combo submenu|Other
es: Otros

en: Charact_er encoding:
es: _Codificación:

en: West European
es: Europa Occidental

en: East European
es: Europa del Este

en: East Asian
es: Asia Oriental

en: SE & SW Asian
es: Asia SE y SO

en: Middle Eastern
es: Oriente Medio

en: Ascii
es: ASCII

en: Western
es: Occidental

en: Central European
es: Europa Central

en: South European
es: Europa Meridional

en: Baltic
es: Báltico

en: Cyrillic
es: Cirílico

en: Arabic
es: Arábigo

en: Greek
es: Griego

en: Hebrew Visual
es: Hebreo visual

en: Hebrew
es: Hebreo

en: Turkish
es: Turco

en: Nordic
es: Nórdico

en: Celtic
es: Celta

en: Romanian
es: Rumano

note: Label of an encoding menu item, remove the part before and including |
en: encoding label|UTF-7
es: UTF-7

note: Label of an encoding menu item, remove the part before and including |
en: encoding label|UTF-32BE-BOM (big-endian, with BOM)
es: UTF-32BE-BOM (big-endian, con BOM)

note: Label of an encoding menu item, remove the part before and including |
en: encoding label|UTF-32LE-BOM (little-endian, with BOM)
es: UTF-32LE-BOM (little-endian, con BOM)

note: Label of an encoding menu item, remove the part before and including |
en: encoding label|UTF-32BE (big-endian, no BOM)
es: UTF-32BE (big-endian, no BOM)

note: Label of an encoding menu item, remove the part before and including |
en: encoding label|UTF-32LE (little-endian, no BOM)
es: UTF-32LE (little-endian, no BOM)

note: Label of an encoding menu item, remove the part before and including |
en: encoding label|UTF-16BE-BOM (big-endian, with BOM)
es: UTF-16BE-BOM (big-endian, con BOM)

note: Label of an encoding menu item, remove the part before and including |
en: encoding label|UTF-16LE-BOM (little-endian, with BOM)
es: UTF-16LE-BOM (little-endian, con BOM)

note: Label of an encoding menu item, remove the part before and including |
en: encoding label|UTF-16BE (big-endian, no BOM)
es: UTF-16BE (big-endian, no BOM)

note: Label of an encoding menu item, remove the part before and including |
en: encoding label|UTF-16LE (little-endian, no BOM)
es: UTF-16LE (little-endian, no BOM)

note: Label of an encoding menu item, remove the part before and including |
en: encoding label|UTF-8-BOM
es: UTF-8-BOM

note: Label of an encoding menu item, remove the part before and including |
en: encoding label|UTF-32
es: UTF-32

note: Label of an encoding menu item, remove the part before and including |
en: encoding label|UTF-16
es: UTF-16

note: Label of an encoding menu item, remove the part before and including |
en: encoding label|UTF-8
es: UTF-8

en: Armenian
es: Armenio

en: Chinese Traditional
es: Chino tradicional

en: Cyrillic/Russian
es: Cirílico/Ruso

en: Japanese
es: Japonés

en: Korean
es: Coreano

en: Chinese Simplified
es: Chino simplificado

en: Georgian
es: Georgiano

en: Cyrillic/Ukrainian
es: Cirílico/Ucraniano

en: Croatian
es: Croata

en: Persian
es: Persa

en: Gujarati
es: Guyaratí

en: Icelandic
es: Islandés

en: Vietnamese
es: Vietnamita

en: Thai
es: Tailandés

[ctx: insert-special-char]
note: menu item in Insert Special Character submenu of text entry context menu
en: Line End
es: Fin de línea

[ctx: insert-special-char]
note: menu item in Insert Special Character submenu of text entry context menu
en: Tab
es: Pestaña

[ctx: insert-special-char]
note: label of Insert Special Character submenu in text entry context menu
en: Insert Special Character
es: Insertar carácter especial

en: Selected file is not a regular file
es: El archivo seleccionado no es un archivo regular

en: Could not open %s: %s
es: No se pudo abrir  %s: %s

en: Could not create folder %s: %s
es: No se pudo crear la carpeta  %s: %s

en: _Show:
es: _Mostrar:

en: Help files not found
es: No se encontraron los archivos de ayuda

en: File '%s' is missing in the directory '%s'
es: El archivo '%s' no se encuentra en el directorio '%s'

en: Could not find help file
es: No se encontró el archivo de ayuda

en: Remove pane
es: Quitar panel

en: Hide pane
es: Ocultar panel

en: Sticky
es: Fijo

en: Detach pane
es: Despegar panel

en: Attach
es: Pegar panel

en: Keep on top
es: Siempre encima

en: Save _None
es: _No Guardar

en: Save _Selected
es: Guardar _selección

en: Move
es: Mover

en: Link
es: Enlace

en: Save Copy
es: Guardar copia

en: _New Folder
es: _Nueva carpeta

en: New _Window
es: Nueva _ventana

note: This is error message in file selector when rm fails for some strange reason
en: Could not run 'rm' command: %s
es: No se pudo ejecutar el comando 'rm': %s

note: This is error message in file selector when rm fails to delete a file or folder
en: 'rm' command failed: %s
es: El comando 'rm' falló: %s

en: Could not remove %s: %s
es: No se pudo eliminar %s: %s

en: Could not rename file %s to %s: %s
es: No se pudo renombrar el archivo %s a %s: %s

note: Translators: remove the part before and including |
en: console message|in file %s, line %d, function %s: %s
es: en archivo %s, línea %d, función %s: %s

note: "Unknown error" may be displayed if there is a bug in the program and proper error message has not been set. It doesn't provide any useful information obviously
en: Unknown error
es: Error desconocido

en: Configure _Shortcuts...
es: _Atajos del teclado...

en: Show Toolbar
es: Mostrar barra de herramientas

en: Show Menubar
es: Mostrar barra de menú

en: Show Statusbar
es: Mostrar barra de estado

en: Could not parse geometry string '%s'
es: No se pudo analizar la cadena geométrica '%s'

en: _Icons Only
es: Sólo _iconos

en: _Labels Only
es: Sólo _texto

en: Labels _Below Icons
es: Texto _debajo de los iconos

en: Labels Be_side Icons
es: Texto _junto a los iconos

en: Toolbar _Style
es: _Estilo de la barra de herramientas

[ctx: window-pane]
note: label of Ctags plugin pane
en: Functions
es: Funciones

en: Save as
es: Guardar como

en: Create File
es: Crear archivo

en: <b>Open With</b>
es: <b>Abrir con</b>

en: Semicolon-separated list of mime types, e.g. 'text/*;application/x-glade'
es: Lista de tipos MIME separados por comas, ej. 'text/*;application/x-glade'

en: Semicolon-separated list of file globs, e.g. '*.txt;foo.*;*bar*'
es: Lista de archivos separada por punto y coma, ej. '*.txt;foo.*;*bar*'

en: Shell command to open the file: '%f' is replaced with file path, e.g. 'foobar %f'
es: Comando de terminal para abrir el archivo: '%f' se reemplaza por la ruta del archivo, por ejemplo 'hola %f'

en: Command:
es: Comando:

en: Menu item label
es: Etiqueta del ítem del menú

en: Name:
es: Nombre:

en: Move down
es: Abajo

en: Move up
es: Arriba

en: _Pattern:
es: _Patrón:

en: _Directory:
es: _Directorio:

en: S_kip files:
es: _Ignorar archivos:

en: Fi_les:
es: Ar_chivos:

en: File List
es: Lista de archivos

en: List of files
es: Lista de archivos

en: Create file in folder '%s':
es: Crear archivo en el directorio '%s':

en: Could not create file '%s'
es: No se pudo crear el archivo '%s'

en: Could not convert '%s' to filename encoding. Please consider simpler name, such as foo.blah or blah.foo
es: No se pudo convertir '%s' a la codificación del nombre del archivo. Pruebe con un nombre más sencillo tal como hola.txt o txt.hola

en: File '%s' already exists
es: El archivo '%s' ya existe

en: Go to current document directory
es: Ir al directorio del documento actual

en: New File...
es: Nuevo archivo...

en: Could not save file as '%s'
es: No se pudo guardar el archivo como '%s'

en: Save Copy As
es: Guardar copia como

en: Rename To
es: Renombrar a

en: Move Here
es: Mover aquí

en: Move/Rename...
es: Mover/Renombrar...

en: Save Here
es: Guardar aquí

en: Save As...
es: Guardar como...

en: Save Copy As...
es: Guardar copia como...

en: File selector pane for editor window
es: Panel de selección de archivo en la ventana del editor

en: Search Results
es: Resultados de la búsqueda

en: Find In Files
es: Buscar en archivos

en: Find in files
es: Buscar en archivos

en: Find File
es: Buscar archivo

en: Find file
es: Buscar archivo

en: Find in Files
es: Buscar en archivos

en: *** %u match found *** | *** %u matches found ***
es[0]: *** %u coincidencia encontrada ***
es[1]: *** %u coincidencias encontradas ***

en: *** %u file found *** | *** %u files found ***
es[0]: *** %u archivo encontrado***
es[1]: *** %u archivos encontrados ***

en: Finds everything
es: Encuentra todo

[ctx: window-pane]
note: label of Output window pane
en: Output
es: Salida

note: Output filter for shell commands. Translators: remove the part before and including |.
en: Filter|Default
es: Predeterminado

note: Output filter for shell commands. Translators: remove the part before and including |.
en: Filter|None
es: Ninguno

note: Output filter for shell commands. Translators: remove the part before and including |.
en: Filter|Bison
es: Bison

note: Output filter for shell commands. Translators: remove the part before and including |.
en: Filter|Python
es: Python

note: Output filter for shell commands. Translators: remove the part before and including |.
en: Filter|LaTeX
es: LaTeX

note: Output filter for shell commands. Translators: remove the part before and including |.
en: Filter|Make
es: Make

en: Filter:
es: Filtro:

en: Output:
es: Salida:

en: Input:
es: Entrada:

en: New item
es: Nuevo ítem

en: Delete item
es: Eliminar ítem

en: Move item down
es: Mover ítem abajo

en: Move item up
es: Mover ítem arriba

en: Enabled
es: Activado

en: _Files:
es: _Archivos:

en: _Requires:
es: _Requiere:

en: _Save:
es: _Guardar:

en: _Type:
es: _Tipo:

[ctx: yes]
note: Label of notebook tab on User Tools prefs page, remove the part before and including |
en: user-tools-prefs|Tools menu
es: Menú de herramientas

[ctx: yes]
note: Label of notebook tab on User Tools prefs page, remove the part before and including |
en: user-tools-prefs|Context menu
es: Menú contextual

note: Translators: this is an action for output of a shell command, remove the part before and including |
en: Output|None
es: Ninguna

note: Translators: this is an action for output of a shell command, remove the part before and including |
en: Output|None, asynchronous
es: Ninguna, asíncrona

note: Translators: this is an action for output of a shell command, remove the part before and including |
en: Output|Console
es: Consola

note: Translators: this is an action for output of a shell command, remove the part before and including |
en: Output|Output pane
es: Panel de salida

note: Translators: this is an action for output of a shell command, remove the part before and including |
en: Output|Insert into the document
es: Insertar en el documento

note: Translators: this is an action for output of a shell command, remove the part before and including |
en: Output|New document
es: Nuevo documento

en: Shell command
es: Comando de terminal

note: Translators: this is a kind of input for a shell command, remove the part before and including |
en: Input|None
es: Ninguna

note: Translators: this is a kind of input for a shell command, remove the part before and including |
en: Input|Selected lines
es: Líneas seleccionadas

note: Translators: this is a kind of input for a shell command, remove the part before and including |
en: Input|Selection
es: Selección

note: Translators: this is a kind of input for a shell command, remove the part before and including |
en: Input|Whole document
es: Todo el documento

note: Translators: this is a kind of input for a shell command, remove the part before and including |
en: Input|Document copy
es: Copia del documento

en: Lua script
es: Script Lua

en: Python script
es: Script Python

en: Tools
es: Herramientas

en: User Tools
es: Herramientas de usuario

en: Configurable tools
es: Herramientas configurables

en: New Command
es: Nuevo comando

[ctx: Requires-combo]
note: 'Requires' combo box entry on Tools prefs page
en: Nothing
es: Nada

[ctx: Requires-combo]
note: 'Requires' combo box entry on Tools prefs page
en: Document
es: Documento

[ctx: Requires-combo]
note: 'Requires' combo box entry on Tools prefs page
en: File on disk
es: Archivo en disco

[ctx: Save-combo]
note: 'Save' combo box entry on Tools prefs page
en: Nothing
es: Nada

[ctx: Save-combo]
note: 'Save' combo box entry on Tools prefs page
en: Current document
es: Documento actual

[ctx: Save-combo]
note: 'Save' combo box entry on Tools prefs page
en: All documents
es: Todos los documentos
