moo - en to fi translation catalogue (469 entries)

note: error message for wrong commmand line
en: Invalid value '%s' for option %s
fi: Väärä arvo ”%s” valitsimelle %s

note: help message for command line option --new-app
en: Run new instance of application
fi: Käynnistä sovelluksesta toinen instanssi

note: help message for command line option --use-session
en: Load and save session
fi: Tallenna ja lataa istunto

note: help message for command line option --pid=PID
en: Use existing instance with process id PID
fi: Käytä olemassaolevaa instanssia, jonka prosessitunniste on PID

note: help message for command line option --app-name=NAME
en: Set instance name to NAME if it's not already running
fi: Aseta instanssin nimeksi NAME, ellei se ole jo käynnissä

note: "NAME" part in "--app-name=NAME"
en: NAME
fi: NIMI

note: help message for command line option --new-window
en: Open file(s) in a new window
fi: Avaa tiedosto(t) uuteen ikkunaan

note: help message for command line option --new-tab
en: Open file(s) in a new tab
fi: Avaa tiedosto(t) uuteen välilehteen

note: help message for command line option --line=LINE
en: Open file and position cursor on line LINE
fi: Avaa tiedosto ja siirrä kohdistin riville RIVI

note: "LINE" part in --line=LINE
en: LINE
fi: RIVI

note: help message for command line option --encoding=ENCODING
en: Use character encoding ENCODING
fi: Käytä merkistökoodausta KOODAUS

note: "ENCODING" part in --encoding=ENCODING
en: ENCODING
fi: KOODAUS

note: help message for command line option --reload
en: Automatically reload file if it was modified on disk
fi: Lataa tiedosto automaattisesti uudelleen sen muututtua levyllä

note: help message for command line option --geometry=WIDTHxHEIGHT[+X+Y]
en: Default window size and position
fi: Ikkunan oletuskoko ja -sijainti

note: "WIDTHxHEIGHT[+X+Y]" part in --geometry=WIDTHxHEIGHT[+X+Y]
en: WIDTHxHEIGHT[+X+Y]
fi: LEVEYS×KORKEUS[+X+Y]

note: help message for command line option --version
en: Show version information and exit
fi: Näytä versiotiedot ja lopeta

note: "FILES" part in "medit [OPTION...] [FILES]"
en: FILES
fi: TIEDOSTOT

note: error message for wrong commmand line
en: %s and %s options may not be used simultaneously
fi: Valitsimia %s ja %s ei voi käyttää yhtä aikaa

en: Text editor
fi: Tekstimuokkain

[ctx: yes]
note: Translators: remove the part before and including |
en: Dialog title|Credits
fi: Kiitokset

note: Tab label in Credits dialog
en: Thanks
fi: Kiitokset

note: Tab label in Credits dialog
en: Written by
fi: Tekijä(t)

note: Tab label in Credits dialog
en: Translated by
fi: Kääntäjä(t)

[ctx: yes]
note: Translators: remove the part before and including |
en: Dialog title|About
fi: Tietoja

[ctx: yes]
note: Credits button label in About dialog
en: C_redits
fi: _Kiitokset

[ctx: yes]
note: License button label in About dialog
en: _License
fi: _Lisenssi

[ctx: yes]
note: Translators: remove the part before and including |
en: Dialog title|License
fi: Lisenssi

note: Translators: this goes into About box, under Translated by tab, this must be valid html markup, e.g. "Some Guy <a href=\"mailto:someguy@domain.net\">&lt;someguy@domain.net&gt;</a>" Lines must be separated by <br>, like "First guy<br>Second Guy"
en: translator-credits-markup
fi: Tommi Nieminen <a href="mailto:translator@legisign.org">&lt;translator@legisign.org&gt;</a>

en: Report a Bug...
fi: Ilmoita ohjelmavirheestä...

en: The following URL will be opened:
    
    %s
    
    It contains medit version and your operating system name (%s)
fi: Seuraavat verkko-osoitteet avataan:
    
    %s
    
    Sisältää meditin version ja käyttöjärjestelmäsi nimen (%s)

en: Open URL?
fi: Avataanko osoite?

note: Prefs dialog title
en: Preferences
fi: Asetukset

en: <b>Loading</b>
fi: <b>Ladataan</b>

en: Encodings to _autodetect:
fi: _Automaattisesti tunnistettavat koodaukset:

en: Comma-separated list of encodings to try when opening a file. 'LOCALE' means current locale encoding.
fi: Puolipistein erotettu tiedostoa avattaessa kokeiltavien merkistökoodausten luettelo. "LOCALE" tarkoittaa nykyistä koodausta.

en: <b>Saving</b>
fi: <b>Tallennetaan</b>

en: Encoding for _new files:
fi: _Uusien tiedostojen koodaus:

en: Remove trailing _spaces
fi: P_oista rivinloppuiset välilyönnit

en: Ensure trailing new_line
fi: Varmista tiedoston loppuvan _rivinvaihtoon

en: Make _backups
fi: Tee _varmuuskopio

en: <b>Sessions</b>
fi: <b>Istunnot</b>

en: Enable _session support
fi: Käytä _istuntotukea

en: <b>Dialogs</b>
fi: <b>Diálogos</b>

en: Open and Save As dialogs show current document _folder
fi: Avaa- ja Tallenna nimellä -ikkunat avautuvat n_ykyisen asiakirjan kansioon

en: <b>File filters</b>
fi: <b>Tiedostosuotimet</b>

en: <b>Keyboard</b>
fi: <b>Näppäimistö</b>

en: Smart Home and End
fi: Älykkäät Home ja End

en: Enable auto indentation
fi: Sisennä automaattisesti

en: Do not use tabs for indentation
fi: Älä sisennä sarkaimin

en: Backspace key unindents
fi: Askelpalautin vähentää sisennystä

en: Tab key indents
fi: Sarkainnäppäin sisentää

en: Indent width:
fi: Sisennys:

en: Tab width:
fi: Sarkausleveys:

en: <b>Font and colors</b>
fi: <b>Kirjasin ja värit</b>

en: Font:
fi: Kirjasin:

en: Color scheme:
fi: Väriteema:

en: <b>Language-specific options</b>
fi: <b>Kielikohtaiset asetukset</b>

en: Options:
fi: Asetukset:

en: Mime types:
fi: MIME-tyypit:

en: Extensions:
fi: Laajennukset:

en: Language:
fi: Kieli:

en: <b>Text wrapping</b>
fi: <b>Tekstin rivitys</b>

en: Enable text wrapping
fi: Rivitä teksti

en: Do not split words
fi: Älä jaa sanoja

en: <b>Highlighting</b>
fi: <b>Korostus</b>

en: Enable syntax highlighting
fi: Korosta syntaksi

en: Highlight matching brackets
fi: Korosta sulkuparit

en: Highlight mismatching brackets
fi: Korosta parittomat sulkeet

en: Highlight current line
fi: Korosta nykyinen rivi

en: <b>Misc</b>
fi: <b>Sekalaista</b>

en: Show line numbers
fi: Näytä rivinumerointi

en: Show tabs
fi: Näytä sarkaimet

en: Show spaces
fi: Näytä välilyönnit

en: Show trailing spaces
fi: Näytä rivinloppuiset välilyönnit

note: Part of the phrase "Draw right margin at column [XX]"
en: Draw right margin
fi: Merkitse oikea reunus

note: Part of the phrase "Draw right margin at column [XX]"
en: at column
fi: sarakkeeseen

en: Select the documents you want to save:
fi: Valitse tallennettavat asiakirjat:

en: <b>Plugins</b>
fi: <b>Liitännäiset</b>

en: <b>Version:</b>
fi: <b>Versio:</b>

en: <b>Author:</b>
fi: <b>Tekijä:</b>

en: <b>Description:</b>
fi: <b>Kuvaus:</b>

en: Print using text styles
fi: Tulosta käyttäen tekstityylejä

en: Use custom font:
fi: Käytä omaa kirjasinta:

en: Wrap long lines
fi: Rivitä pitkät rivit

en: Ellipsize long lines
fi: Katkaise pitkät rivit

note: Part of the phrase "Print line numbers" "every" "1" "lines"
en: Print line numbers
fi: Tulosta rivinumerointi

note: Part of the phrase "Print line numbers" "every" "1" "lines"
en: every
fi: kaikki

note: Part of the phrase "Print line numbers" "every" "1" "lines"
en: lines
fi: riviä

en: Print header
fi: Tulosta ylätunniste

en: Print separator line
fi: Tulosta erotinviiva

en: Right:
fi: Oikea:

en: Center:
fi: Centro:

en: Left:
fi: Vasen:

en: Header
fi: Ylätunniste

en: Print footer
fi: Tulosta alatunniste

en: Footer
fi: Alatunniste

en: _Case sensitive
fi: Coincidir capitalización

en: _Regular expression
fi: _Säännöllinen lauseke

en: _Text to find:
fi: _Etsittävä teksti:

en: Regular e_xpression
fi: _Säännöllinen lauseke

en: Find
fi: Etsi

en: _Replacement text:
fi: _Korvaava teksti:

en: Replace With
fi: Korvaa jonolla

en: Don't _prompt on replace
fi: Älä vahvistusta korvausta

en: Find _backwards
fi: Etsi _taaksepäin

en: Case _sensitive
fi: Coincidir _capitalización

en: S_elected text
fi: _Valittu teksti

en: From c_ursor
fi: _Kohdistimesta

en: _Whole words only
fi: Vain k_okonaiset sanat

en: Options
fi: Asetukset

en: Replace?
fi: Korvataanko?

en: _Replace
fi: K_orvaa

en: Replace _All
fi: Korvaa k_aikki

en: Find _Next
fi: Etsi _seuraava

en: Sto_p
fi: K_eskeytä

en: Go to Line
fi: Siirry riville

en: Go to line:
fi: Siirry riville:

note: menu item label
en: _File
fi: _Tiedosto

note: menu item label
en: _Search
fi: _Etsi

note: menu item label
en: _View
fi: _Näkymä

note: menu item label
en: Pa_nes
fi: Ke_hykset

note: menu item label
en: _Document
fi: _Asiakirja

en: _Tools
fi: T_yökalut

note: menu item label
en: _Window
fi: _Ikkuna

note: Translators: number of documents here is always greater than one, so ignore singular form (which is simply copy of the plural here)
en: There are %u documents with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %u documents with unsaved changes. Save changes before closing?
fi[0]: Tiene %u documentos con cambios no guardados. ¿Salvar los cambios antes de cerrar?
fi[1]: Tiene %u documentos con cambios no guardados. ¿Salvar los cambios antes de cerrar?

en: Could not save file
    %s
fi: Tiedostoa ei voitu tallentaa:
    %s

en: Could not save file %s in encoding %s. Do you want to save it in UTF-8 encoding instead?
fi: Tiedostoa %s ei voi tallentaa koodaukseen %s. Haluatko tallentaa sen UTF-8:ksi?

en: Save file in UTF-8 encoding?
fi: Tallennetaanko tiedosto UTF-8-koodauksella?

note: Could not open file foo.txt
en: Could not open file
    %s
fi: Tiedostoa ei voitu avata:
    %s

en: Could not open file
fi: Tiedostoa ei voitu avata

en: Could not open file using character encoding %s. Try to select another encoding below.
fi: Tiedostoa ei voitu avata merkistökoodauksella %s. Valitse toinen koodaus alta.

en: Could not detect file character encoding. Try to select an encoding below.
fi: Tiedoston merkistökoodausta ei tunnistetta. Valitse koodaus alta.

note: Could not reload file foo.txt
en: Could not reload file
    %s
fi: No se pudo recargar el archivo
    %s

en: Discard changes in file '%s'?
fi: Hylätäänkö tiedoston ”%s” muutokset?

en: If you reload the document, changes will be discarded
fi: Jos lataat asiakirjan uudelleen, muutokset hylätään

en: _Reload
fi: Lataa _uudelleen

en: Overwrite modified file '%s'?
fi: Korvataanko muuttunut tiedosto ”%s”?

en: File '%s' was modified on disk by another process. If you save it, changes on disk will be lost.
fi: Toinen prosessi muutti tiedostoa "%s" levyllä. Jos tallennat, nämä muutokset menetetään.

en: Over_write
fi: K_orvaa

en: Beginning of document reached.
    Continue from the end?
fi: Saavuttiin asiakirjan loppuun.
    Jatketaanko lopusta?

en: End of document reached.
    Continue from the beginning?
fi: Saavuttiin asiakirjan loppuun.
    Jatketaanko alusta?

en: Invalid regular expression
fi: Virheellinen säännöllinen lauseke

en: Untitled
fi: Nimetön

en: Untitled %d
fi: Nimetön %d

en: Open Recent Files Dialog
fi: Avaa viimeaikaisten tiedostojen ikkuna

note: Translators: remove the part before and including |
en: Open Recent|_More...
fi: _Lisää...

en: Open new editor window
fi: Avaa uusi muokkausikkuna

en: Open Recent
fi: Avaa viimeaikainen

note: Label of a Preferences dialog page, remove the part before and including |
en: PreferencesPage|General
fi: Yleistä

note: Label of a Preferences dialog page, remove the part before and including |
en: PreferencesPage|File Filters
fi: Tiedostosuotimet

note: Label of a Preferences dialog page, remove the part before and including |
en: PreferencesPage|View
fi: Näkymä

note: Label of a Preferences dialog page, remove the part before and including |
en: PreferencesPage|File
fi: Tiedosto

note: Label of a Preferences dialog page, remove the part before and including |
en: PreferencesPage|Languages
fi: Kielet

note: Label in the Language combo box on Languages preferences page, remove the part before and including | Menu item in the Language menu
en: Language|None
fi: Ei mitään

[ctx: filter-prefs-column]
note: Column label on File Filters prefs page
en: Filter
fi: Suodin

[ctx: filter-prefs-column]
note: Column label on File Filters prefs page
en: Options
fi: Asetukset

en: Create new document
fi: Luo uusi asiakirja

en: _Open...
fi: _Avaa...

en: Open...
fi: Avaa...

en: Reload
fi: Lataa uudelleen

en: Reload document
fi: Lataa asiakirja uudelleen

en: Save _As...
fi: Tallenna _nimellä...

en: Save as...
fi: Tallenna nimellä...

en: Close document
fi: Sulje asiakirja

en: Close All
fi: Sulje kaikki

en: Close A_ll
fi: Sulje k_aikki

en: Close all documents
fi: Sulje kaikki asiakirjat

en: Previous Tab
fi: Edellinen välilehti

en: _Previous Tab
fi: _Edellinen välilehti

en: Previous tab
fi: Edellinen välilehti

en: Next Tab
fi: Seuraava välilehti

en: _Next Tab
fi: _Seuraava välilehti

en: Next tab
fi: Seuraava välilehti

en: Find Next
fi: Etsi seuraava

en: Find next
fi: Etsi seuraava

en: Find Previous
fi: Etsi edellinen

en: Find _Previous
fi: Etsi e_dellinen

en: Find previous
fi: Etsi edellinen

en: Find Current Word
fi: Etsi tätä sanaa

en: Find Current _Word
fi: Etsi tätä _sanaa

en: Find Current Word Backwards
fi: Etsi tätä sanaa taaksepäin

en: Find Current Word _Backwards
fi: Etsi tätä s_anaa taaksepäin

en: _Go to Line...
fi: Siirry ri_ville...

en: Go to line...
fi: Siirry riville...

en: Toggle Text Wrapping
fi: Rivitä/Älä rivitä

en: _Wrap Text
fi: _Rivitä teksti

en: Toggle Line Numbers Display
fi: Näytä/Älä näytä rivinumeroita

en: Show _Line Numbers
fi: _Näytä rivinumerointi

en: Focus Document
fi: Kohdista asiakirja

en: _Focus Document
fi: Ko_hdista asiakirja

en: Split View Horizontally
fi: Jaa näkymä vaakasuunnassa

en: Split View Vertically
fi: Jaa näkymä pystysuunnassa

en: Focus Next Split View
fi: Kohdista seuraavaan kehykseen

en: Toggle Bookmark
fi: Aseta/Poista kirjanmerkki

en: Toggle _Bookmark
fi: Aseta tai poista _kirjanmerkki

en: Next Bookmark
fi: Seuraava kirjanmerkki

en: _Next Bookmark
fi: _Seuraava kirjanmerkki

en: Previous Bookmark
fi: Edellinen kirjanmerkki

en: _Previous Bookmark
fi: E_dellinen kirjanmerkki

note: action
en: Comment
fi: Kommentoi

note: action
en: Uncomment
fi: Poista kommentista

note: Insensitive menu item which appears in Window menu with no documents open
en: No Documents
fi: Ei asiakirjoja

en: Page Setup
fi: Sivun asetukset

en: Page S_etup...
fi: _Sivun asetukset...

en: Page Setup...
fi: Sivun asetukset...

en: Print...
fi: Tulosta...

en: Export as PDF
fi: Vie PDF:nä

en: E_xport as PDF...
fi: _Vie PDF:nä...

en: Export as PDF...
fi: Vie PDF:nä...

note: Translators: this goes into window title, %s stands for filename, e.g. "/foo/bar.txt [new file]"
en: %s [new file]
fi: %s [uusi tiedosto]

note: Translators: this goes into window title, %s stands for filename, e.g. "/foo/bar.txt [modified on disk]"
en: %s [modified on disk]
fi: %s [muokattu levyllä]

note: Translators: this goes into window title, %s stands for filename, e.g. "/foo/bar.txt [deleted]"
en: %s [deleted]
fi: %s [poistettu]

note: Translators: this goes into window title, %s stands for filename, e.g. "/foo/bar.txt [new file] [modified]"
en: %s [new file] [modified]
fi: %s [uusi tiedosto] [muokattu]

note: Translators: this goes into window title, %s stands for filename, e.g. "/foo/bar.txt [modified on disk] [modified]"
en: %s [modified on disk] [modified]
fi: %s [muokattu levyllä] [muokattu]

note: Translators: this goes into window title, %s stands for filename, e.g. "/foo/bar.txt [deleted] [modified]"
en: %s [deleted] [modified]
fi: %s [poistettu] [muokattu]

note: Translators: this goes into window title, %s stands for filename, e.g. "/foo/bar.txt [modified]"
en: %s [modified]
fi: %s [muokattu]

en: Reopen Using Encoding
fi: Avaa uudelleen koodauksella

en: _Encoding
fi: K_oodaus

en: Line En_dings
fi: _Rivinloput

en: _Unix (LF)
fi: _UNIX (LF)

[ctx: tab-context-menu]
note: Item in document tab context menu
en: Close
fi: Sulje

[ctx: tab-context-menu]
note: Item in document tab context menu
en: Close All Others
fi: Sulje kaikki muut

[ctx: tab-context-menu]
note: Item in document tab context menu
en: Detach
fi: Irrota

en: Line: %s Col: %s
fi: Rivi: %s Sar: %s

en: Chars: %s
fi: Merkkejä: %s

note: Label in the editor window statusbar - Overwrite or Insert mode
en: OVR
fi: KOR

en: INS
fi: LIS

en: _Language
fi: _Kieli

[ctx: Prefs page label]
en: Plugins
fi: Liitännäiset

[ctx: plugin-prefs-column]
en: Enabled
fi: Käytössä

[ctx: plugin-prefs-column]
en: Plugin
fi: Liitännäinen

note: Translators: remove the part before and including |
en: console message|ignoring file '%s', module version '%s' is not compatible with current version %u.%u
fi: ohitetaan tiedosto "%s": moduulin version "%s" ei ole yhteensopivan nykyisen version %u.%u kanssa

note: Translators: remove the part before and including |
en: console message|invalid module version '%s' in file '%s'
fi: kelvoton moduulin version "%s" tiedostossa "%s"

[ctx: Dialog title]
en: Replace
fi: Korvaa

[ctx: Dialog title]
en: Find
fi: Etsi

en: No search term entered
fi: Hakujonoa ei annettu

en: Search hit top, continuing at bottom
fi: Haku saapui tiedoston alkuun, jatketaan lopusta

en: Search hit bottom, continuing at top
fi: Haku saapui tiedoston loppuun, jatketaan alusta

en: Pattern not found: %s
fi: Hahmoa ei löytynyt: %s

en: Found single instance of pattern '%s'
fi: Hahmosta "%s" löytyi yksi esiintymä

en: No replacement made
fi: Korvauksia ei tehty

en: %u replacement made | %u replacements made
fi[0]: Tehtiin %u korvaus
fi[1]: Tehtiin %u korvausta

en: Edit Bookmarks
fi: Muokkaa kirjanmerkkejä

en: Icon:
fi: Kuvake:

en: Path:
fi: Sijainti:

en: Add bookmark
fi: Lisää kirjanmerkki

en: New
fi: Uusi

en: Add separator
fi: Lisää erotin

en: Add Separator
fi: Lisää erotin

en: Delete selected items
fi: Poista valitut kohdat

en: Delete
fi: Poista

en: Create Folder
fi: Luo kansio

en: General
fi: Yleistä

en: Save As
fi: Tallenna nimellä

[ctx: fileview-bookmark-editor]
note: Column label in file selector bookmark editor
en: Icon
fi: Kuvake

[ctx: fileview-bookmark-editor]
note: Column label in file selector bookmark editor
en: Label
fi: Teksti

[ctx: fileview-bookmark-editor]
note: Column label in file selector bookmark editor
en: Path
fi: Sijainti

en: File Selector
fi: Tiedostovalitsin

en: Go to parent folder
fi: Siirry ylempään kansioon

en: Delete...
fi: Poista...

en: Delete selected files
fi: Poista valitut tiedostot

en: Show Hidden Files
fi: Näytä piilotiedostot

en: Show Parent Folder
fi: Näytä ylempi kansio

en: Case Sensitive Sort
fi: Lajittele pien- ja suuraakkoset erikseen

en: Show Folders First
fi: Näytä kansiot ensin

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: Add Bookmark
fi: Lisää kirjanmerkki

en: Filter
fi: Suodin

en: Move folder %s to Trash?
fi: Siirretäänkö kansio %s roskakoriin?

en: Move file %s to Trash?
fi: Siirretäänkö tiedosto %s roskakoriin?

en: Move selected files to Trash?
fi: Siirretäänkö valitut tiedostot roskakoriin?

en: Delete folder %s and all its content?
fi: Poistetaanko kansio %s sisältöineen

en: Delete file %s?
fi: Poistetaanko tiedosto %s?

en: Delete selected files?
fi: Poistetaanko valitut tiedostot?

en: Could not delete folder %s
fi: Kansiota %s ei voi poistaa

en: Could not delete file %s
fi: Tiedostoa %s ei voi poistaa

en: Move to Trash...
fi: Siirrä roskakoriin...

en: Move selected files to Trash
fi: Siirrä valitut tiedostot roskakoriin

note: Translators: this is a context menu item label in the file selector, remove the part before and including |
en: Open with|Default Application
fi: Oletussovellus

en: View
fi: Näkymä

en: Open _With
fi: Avaa _ohjelmalla

en: Lua support
fi: Lua-tuki

en: Python Output
fi: Python-tuloste

en: Python Console
fi: Python-konsoli

en: Run File
fi: Suorita tiedosto

en: Terminal
fi: Pääte

en: Default
fi: Oletus

en: Black on White
fi: Mustaa valkoisella

en: Black on Light Yellow
fi: Mustaa vaaleankeltaisella

en: Marble
fi: Marmori

en: Green on Black
fi: Vihreää mustalla

en: Paper, Light
fi: Paperi, vaalea

en: Paper
fi: Paperi

en: Linux Colors
fi: Linux-värit

en: VIM Colors
fi: VIM-värit

en: White on Black
fi: Valkoista mustalla

[ctx: yes]
note: Translators: remove the part before and including |
en: Shortcut|None
fi: Ei mitään

[ctx: yes]
note: Translators: remove the part before and including |
en: Shortcut|Default
fi: Oletus

[ctx: yes]
note: Translators: remove the part before and including |
en: Shortcut|Custom
fi: Oma

en: Default key:
fi: Oletusnäppäin:

en: Shortcut for selected action
fi: Valitun toiminnon pikanäppäin

[ctx: accel-editor-column]
note: Column label in Configure Shortcuts dialog
en: Action
fi: Toiminto

[ctx: accel-editor-column]
note: Column label in Configure Shortcuts dialog
en: Shortcut
fi: Pikanäppäin

[ctx: accel-editor-column]
note: Column label in Configure Shortcuts dialog
en: Global
fi: Yleinen

en: Configure Shortcuts
fi: Pikanäppäinasetukset

en: Save changes to document "%s" before closing?
fi: Tallennetaanko muutokset asiakirjaan ”%s” ennen sulkemista?

en: Save changes to the document before closing?
fi: Tallennetaan asiakirjamuutoksen ennen sulkemista?

en: If you don't save, changes will be discarded
fi: Ellet tallenna, muutokset hylätään

en: Auto Detected
fi: Automaattisesti tunnistettu

note: Translators: remove the part before and including |
en: Encodings combo submenu|Other
fi: Muu

en: Charact_er encoding:
fi: _Merkistökoodaus:

en: West European
fi: Länsieurooppalainen

en: East European
fi: Itäeurooppalainen

en: East Asian
fi: Itäaasialainen

en: SE & SW Asian
fi: Kaakkois- ja lounaisaasialainen

en: Middle Eastern
fi: Lähi-itä

en: Ascii
fi: ASCII

en: Western
fi: Länsimainen

en: Central European
fi: Keskieurooppalainen

en: South European
fi: Eteläeurooppalainen

en: Baltic
fi: Balttilainen

en: Cyrillic
fi: Kyrillinen

en: Arabic
fi: Arabialainen

en: Greek
fi: Kreikkalainen

en: Hebrew Visual
fi: Visuaalinen heprea

en: Hebrew
fi: Heprealainen

en: Turkish
fi: Turkkilainen

en: Nordic
fi: Pohjoismainen

en: Celtic
fi: Kelttiläinen

en: Romanian
fi: Romanialainen

en: Armenian
fi: Armenialainen

en: Chinese Traditional
fi: Perinteinen kiinalainen

en: Cyrillic/Russian
fi: Kyrillinen/Venäjä

en: Japanese
fi: Japanilainen

en: Korean
fi: Korealainen

en: Chinese Simplified
fi: Yksinkertaistettu kiinalainen

en: Georgian
fi: Georgialainen

en: Cyrillic/Ukrainian
fi: Kyrillinen/Ukraina

en: Croatian
fi: Kroatialainen

en: Persian
fi: Persialainen

en: Gujarati
fi: Gudžaratí

en: Icelandic
fi: Islantilainen

en: Vietnamese
fi: Vietnamilainen

[ctx: insert-special-char]
note: menu item in Insert Special Character submenu of text entry context menu
en: Line End
fi: Rivin loppu

[ctx: insert-special-char]
note: menu item in Insert Special Character submenu of text entry context menu
en: Tab
fi: Sarkain

[ctx: insert-special-char]
note: label of Insert Special Character submenu in text entry context menu
en: Insert Special Character
fi: Lisää erikoismerkki

en: Selected file is not a regular file
fi: Valittu tiedosto ei ole tavallinen tiedosto

en: Could not open %s: %s
fi: Ei voitu avata tiedostoa %s: %s

en: Could not create folder %s: %s
fi: Kansiota %s ei voitu luoda: %s

en: _Show:
fi: _Näytä:

en: Help files not found
fi: Ohjetiedostoja ei löydy

en: File '%s' is missing in the directory '%s'
fi: Tiedosto ”%s” puuttuu kansiosta ”%s”

en: Could not find help file
fi: Ohjetiedostoa ei löydy

en: Remove pane
fi: Sulje kehys

en: Hide pane
fi: Piilota kehys

en: Sticky
fi: Fijo

en: Detach pane
fi: Irrota kehys

en: Attach
fi: Kiinnitä

en: Keep on top
fi: Pidä _ylinnä

en: Save _None
fi: _Älä tallenna mitään

en: Save _Selected
fi: Tallenna _valitut

en: Move
fi: Siirrä

en: Link
fi: Linkitä

en: Save Copy
fi: Tallenna kopio

en: _New Folder
fi: _Uusi kansio

en: New _Window
fi: Uusi _ikkuna

note: This is error message in file selector when rm fails for some strange reason
en: Could not run 'rm' command: %s
fi: rm-komentoa ei saatu suoritetuksi: %s

note: This is error message in file selector when rm fails to delete a file or folder
en: 'rm' command failed: %s
fi: rm-komento epäonnistui: %s

en: Could not remove %s: %s
fi: Ei voitu poistaa tiedostoa %s: %s

en: Could not rename file %s to %s: %s
fi: Ei voitu muuttaa tiedoston %s nimeksi %s: %s

note: Translators: remove the part before and including |
en: console message|in file %s, line %d, function %s: %s
fi: tiedostossa %s, rivillä %d, funktiossa %s: %s

note: "Unknown error" may be displayed if there is a bug in the program and proper error message has not been set. It doesn't provide any useful information obviously
en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Configure _Shortcuts...
fi: Pika_näppäinasetukset...

en: Show Toolbar
fi: Näytä työkalurivi

en: Show Menubar
fi: Näytä valikkorivi

en: Show Statusbar
fi: Näytä tilarivi

en: Could not parse geometry string '%s'
fi: Ei voitu jäsentää geometriajonoa "%s"

en: _Icons Only
fi: Vain _kuvakkeet

en: _Labels Only
fi: Vain _teksti

en: Labels _Below Icons
fi: Teksti kuvakkeiden _alla

en: Labels Be_side Icons
fi: Teksti kuvakkeiden _vieressä

en: Toolbar _Style
fi: T_yökalurivin tyyli

[ctx: window-pane]
note: label of Ctags plugin pane
en: Functions
fi: Funktiot

en: Save as
fi: Tallenna nimellä

en: Create File
fi: Luo tiedosto

en: <b>Open With</b>
fi: <b>Avaa ohjelmalla</b>

en: Semicolon-separated list of mime types, e.g. 'text/*;application/x-glade'
fi: Puolipistein erotettu MIME-tyyppiluettelo, esim. "text/*;application/x-glade"

en: Semicolon-separated list of file globs, e.g. '*.txt;foo.*;*bar*'
fi: Puolipistein erotettu tiedostohahmoluettelo, esim. "*.txt;jotain.*;*jotain*"

en: Shell command to open the file: '%f' is replaced with file path, e.g. 'foobar %f'
fi: Tiedoston avaava päätekomento: "%f" korvataan tiedoston sijainnilla, esim. "foobar %f"

en: Command:
fi: Komento:

en: Menu item label
fi: Valikkokohdan teksti

en: Name:
fi: Nimi:

en: Move down
fi: Siirrä alemmas

en: Move up
fi: Siirrä ylemmäs

en: _Pattern:
fi: _Malli:

en: _Directory:
fi: _Kansio:

en: S_kip files:
fi: _Ohita tiedostot:

en: Fi_les:
fi: _Tiedostot:

en: File List
fi: Tiedostoluettelo

en: List of files
fi: Tiedostojen luettelo

en: Create file in folder '%s':
fi: Luo tiedosto kansioon "%s":

en: Could not create file '%s'
fi: Ei voitu luoda tiedostoa "%s"

en: Could not convert '%s' to filename encoding. Please consider simpler name, such as foo.blah or blah.foo
fi: Nimeä "%s" ei voitu muuttaa tiedostonimien merkistökoodaukseen. Harkitse yksinkertaisempaa nimeä, esim. jotain.joo tai joo.jotain

en: File '%s' already exists
fi: Tiedosto "%s" on jo olemassa

en: Go to current document directory
fi: Siirry nykyisen asiakirjan kansioon

en: New File...
fi: Uusi tiedosto...

en: Could not save file as '%s'
fi: Tiedostoa ei voitu tallentaa nimelle "%s"

en: Save Copy As
fi: Tallenna kopio nimellä

en: Rename To
fi: Muuta nimeä

en: Move Here
fi: Siirrä tähän

en: Move/Rename...
fi: Siirrä tai muuta nimeä...

en: Save Here
fi: Tallenna tähän

en: Save As...
fi: Tallenna nimellä...

en: Save Copy As...
fi: Tallenna kopio nimellä...

en: File selector pane for editor window
fi: Muokkainikkunan tiedostonvalintaruutu

en: Search Results
fi: Haun tulokset

en: Find In Files
fi: Etsi tiedostoista

en: Find in files
fi: Etsi tiedostoista

en: Find File
fi: Etsi tiedostoa

en: Find file
fi: Etsi tiedostoa

en: Find in Files
fi: Etsi tiedostoista

en: *** %u match found *** | *** %u matches found ***
fi[0]: *** %u osuma ***
fi[1]: *** %u osumaa ***

en: *** %u file found *** | *** %u files found ***
fi[0]: *** Löytyi %u tiedosto ***
fi[1]: *** Löytyi %u tiedostoa ***

en: Finds everything
fi: Etsi kaikki

[ctx: window-pane]
note: label of Output window pane
en: Output
fi: Tuloste

note: Output filter for shell commands. Translators: remove the part before and including |.
en: Filter|Default
fi: Oletus

note: Output filter for shell commands. Translators: remove the part before and including |.
en: Filter|None
fi: Ei mitään

note: Output filter for shell commands. Translators: remove the part before and including |.
en: Filter|Bison
fi: Bison

note: Output filter for shell commands. Translators: remove the part before and including |.
en: Filter|Python
fi: Python

note: Output filter for shell commands. Translators: remove the part before and including |.
en: Filter|LaTeX
fi: LaTeX

note: Output filter for shell commands. Translators: remove the part before and including |.
en: Filter|Make
fi: make

en: Filter:
fi: Suodin:

en: Output:
fi: Tuloste:

en: Input:
fi: Syöte:

en: New item
fi: Uusi kohde

en: Delete item
fi: Poista kohde

en: Move item down
fi: Siirrä kohdetta alemmas

en: Move item up
fi: Siirrä kohdetta ylemmäs

en: Enabled
fi: Käytössä

en: _Files:
fi: T_iedostot:

en: _Requires:
fi: _Vaatii:

en: _Save:
fi: _Tallenna:

en: _Type:
fi: T_yyppi:

[ctx: yes]
note: Label of notebook tab on User Tools prefs page, remove the part before and including |
en: user-tools-prefs|Tools menu
fi: Työkaluvalikko

[ctx: yes]
note: Label of notebook tab on User Tools prefs page, remove the part before and including |
en: user-tools-prefs|Context menu
fi: Kontekstivalikko

note: Translators: this is an action for output of a shell command, remove the part before and including |
en: Output|None
fi: Ei mitään

note: Translators: this is an action for output of a shell command, remove the part before and including |
en: Output|None, asynchronous
fi: Ei mitään, tahdistamaton

note: Translators: this is an action for output of a shell command, remove the part before and including |
en: Output|Console
fi: Tuloste

note: Translators: this is an action for output of a shell command, remove the part before and including |
en: Output|Output pane
fi: Tulosteruutu

note: Translators: this is an action for output of a shell command, remove the part before and including |
en: Output|Insert into the document
fi: Lisää asiakirjaan

note: Translators: this is an action for output of a shell command, remove the part before and including |
en: Output|New document
fi: Uusi asiakirja

en: Shell command
fi: Päätekomento

note: Translators: this is a kind of input for a shell command, remove the part before and including |
en: Input|None
fi: Ei mitään

note: Translators: this is a kind of input for a shell command, remove the part before and including |
en: Input|Selected lines
fi: Valitut rivit

note: Translators: this is a kind of input for a shell command, remove the part before and including |
en: Input|Selection
fi: Valinta

note: Translators: this is a kind of input for a shell command, remove the part before and including |
en: Input|Whole document
fi: Koko asiakirja

note: Translators: this is a kind of input for a shell command, remove the part before and including |
en: Input|Document copy
fi: Asiakirjan kopio

en: Lua script
fi: Lua-skripti

en: Python script
fi: Python-skripti

en: Tools
fi: Työkalut

en: User Tools
fi: Käyttäjän työkalut

en: Configurable tools
fi: Muokattavat työkalut

en: New Command
fi: Uusi komento

[ctx: Requires-combo]
note: 'Requires' combo box entry on Tools prefs page
en: Nothing
fi: Ei mitään

[ctx: Requires-combo]
note: 'Requires' combo box entry on Tools prefs page
en: Document
fi: Asiakirja

[ctx: Requires-combo]
note: 'Requires' combo box entry on Tools prefs page
en: File on disk
fi: Tiedosto levyllä

[ctx: Save-combo]
note: 'Save' combo box entry on Tools prefs page
en: Nothing
fi: Ei mitään

[ctx: Save-combo]
note: 'Save' combo box entry on Tools prefs page
en: Current document
fi: Nykyinen asiakirja

[ctx: Save-combo]
note: 'Save' combo box entry on Tools prefs page
en: All documents
fi: Kaikki asiakirjat
