moo - en to fr translation catalogue (308 entries)

en: Text editor
fr: Éditeur de texte

note: Tab label in Credits dialog
en: Thanks
fr: Remerciements

note: Tab label in Credits dialog
en: Written by
fr: Écrit par

note: Tab label in Credits dialog
en: Translated by
fr: Traduit par

note: Translators: this goes into About box, under Translated by tab, this must be valid html markup, e.g. "Some Guy <a href=\"mailto:someguy@domain.net\">&lt;someguy@domain.net&gt;</a>" Lines must be separated by <br>, like "First guy<br>Second Guy"
en: translator-credits-markup
fr: Collilieux <a href="mailto:mccnews@free.fr">&lt;mccnews@free.fr&gt;</a>

en: <b>Loading</b>
fr: <b>Chargement</b>

en: Comma-separated list of encodings to try when opening a file. 'LOCALE' means current locale encoding.
fr: Liste de codages, séparés par une virgule, à utiliser à l'ouverture d'un fichier.'LOCALE' indique le codage local en cours.

en: <b>Saving</b>
fr: <b>Enregistrement</b>

en: <b>Dialogs</b>
fr: <b>Dialogues</b>

en: <b>File filters</b>
fr: <b>Filtres de fichier</b>

en: <b>Keyboard</b>
fr: <b>Clavier</b>

en: Smart Home and End
fr: Touches Début et Fin intelligentes

en: Enable auto indentation
fr: Activer l'indentation automatique

en: <b>Font and colors</b>
fr: <b>Polices et couleurs</b>

en: Font:
fr: Police :

en: Color scheme:
fr: Schéma de couleur :

en: <b>Language-specific options</b>
fr: <b>Options spécifiques au langage</b>

en: Options:
fr: Options :

en: Mime types:
fr: Types Mime :

en: Extensions:
fr: Extensions :

en: Language:
fr: Langage :

en: <b>Text wrapping</b>
fr: <b>Renvoi du texte</b>

en: Enable text wrapping
fr: Activer le renvoi à la ligne

en: Do not split words
fr: Ne pas couper les mots

en: <b>Highlighting</b>
fr: <b>Mise en valeur</b>

en: Enable syntax highlighting
fr: Activer la mise en valeur syntaxique

en: Highlight matching brackets
fr: Montrer les parenthèses correspondantes

en: Highlight mismatching brackets
fr: Montrer les parenthèses orphelines

en: Highlight current line
fr: Mettre en valeur la ligne en cours

en: <b>Misc</b>
fr: <b>Divers</b>

en: Show line numbers
fr: Afficher les numéros de ligne

en: Show tabs
fr: Montrer les tabulations

en: Show trailing spaces
fr: Montrer les espaces en fin

note: Part of the phrase "Draw right margin at column [XX]"
en: Draw right margin
fr: Dessiner la marge de droite

note: Part of the phrase "Draw right margin at column [XX]"
en: at column
fr: à la colonne

en: Select the documents you want to save:
fr: Choisir les documents à enregistrer :

en: <b>Version:</b>
fr: <b>Version :</b>

en: <b>Author:</b>
fr: <b>Auteur :</b>

en: <b>Description:</b>
fr: <b>Description :</b>

en: Print using text styles
fr: Imprimer avec les styles de texte

en: Use custom font:
fr: Utiliser une police personnalisée :

en: Wrap long lines
fr: Renvoi des lignes longues

en: Ellipsize long lines
fr: Couper les lignes longues

note: Part of the phrase "Print line numbers" "every" "1" "lines"
en: Print line numbers
fr: Imprimer les numéros de ligne

note: Part of the phrase "Print line numbers" "every" "1" "lines"
en: every
fr: chaque

note: Part of the phrase "Print line numbers" "every" "1" "lines"
en: lines
fr: lignes

en: Print header
fr: Imprimer l'en-tête

en: Print separator line
fr: Imprimer la ligne de séparation

en: Right:
fr: Droit :

en: Center:
fr: Centre :

en: Left:
fr: Gauche :

en: Header
fr: En-tête

en: Print footer
fr: Imprimer le pied de page

en: Footer
fr: Pied de page

en: _Case sensitive
fr: Sensible à la _casse

en: _Regular expression
fr: Expression _régulière

en: Find
fr: Rechercher

en: Replace With
fr: Remplacer par

en: Case _sensitive
fr: _Sensible à la casse

en: Replace?
fr: Remplacer ?

en: _Replace
fr: _Remplacer

en: Replace _All
fr: _Tout remplacer

en: Find _Next
fr: Rechercher le _suivant

en: Sto_p
fr: _Arrêter

en: Go to Line
fr: Aller à la ligne

en: Go to line:
fr: Aller à la ligne :

note: menu item label
en: _File
fr: _Fichier

note: menu item label
en: _Search
fr: Re_chercher

note: menu item label
en: _View
fr: _Vue

en: _Tools
fr: _Outils

note: menu item label
en: _Window
fr: _Fenêtre

note: Translators: number of documents here is always greater than one, so ignore singular form (which is simply copy of the plural here)
en: There are %u documents with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %u documents with unsaved changes. Save changes before closing?
fr[0]: Il y a %u documents modifiés. Enregistrer les modifications avant de fermer ?
fr[1]: Il y a %u documents modifiés. Enregistrer les modifications avant de fermer ?

en: Could not save file
    %s
fr: Impossible d'enregistrer le fichier 
    %s

note: Could not open file foo.txt
en: Could not open file
    %s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier
    %s

en: Could not open file
fr: Impossible d'ouvrir le fichier

note: Could not reload file foo.txt
en: Could not reload file
    %s
fr: Impossible de recharger le fichier
    %s

en: Discard changes in file '%s'?
fr: Annuler les modifications du fichier '%s' ?

en: If you reload the document, changes will be discarded
fr: Si vous rechargez le document, les modifications seront perdues

en: _Reload
fr: _Recharger

en: Overwrite modified file '%s'?
fr: Écraser le fichier modifié '%s' ?

en: File '%s' was modified on disk by another process. If you save it, changes on disk will be lost.
fr: Le fichier '%s' a été modifié sur le disque par un autre programme. Si vous l'enregistrez, les modifications sur le disque seront perdues.

en: Over_write
fr: É_craser

en: Beginning of document reached.
    Continue from the end?
fr: Début du document atteint.
    Continuer à la fin ?

en: End of document reached.
    Continue from the beginning?
fr: Fin du document atteinte.
    Continuer au début ?

en: Untitled
fr: Sans titre

en: Untitled %d
fr: Sans titre %d

en: Open new editor window
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Open Recent
fr: Récemment ouvert(s)

[ctx: filter-prefs-column]
note: Column label on File Filters prefs page
en: Filter
fr: Filtre

en: Create new document
fr: Créer un nouveau document

en: _Open...
fr: _Ouvrir...

en: Open...
fr: Ouvrir...

en: Reload
fr: Recharger

en: Reload document
fr: Recharger le document

en: Save _As...
fr: Enregistrer _sous...

en: Save as...
fr: Enregistrer sous...

en: Close document
fr: Fermer le document

en: Close All
fr: Tout fermer

en: Close A_ll
fr: Tout fermer

en: Close all documents
fr: Fermer tous les documents

en: Previous Tab
fr: Onglet précédent

en: _Previous Tab
fr: Onglet _précédent

en: Previous tab
fr: Onglet précédent

en: Next Tab
fr: Onglet suivant

en: _Next Tab
fr: Onglet _suivant

en: Next tab
fr: Onglet suivant

en: Find Next
fr: Rechercher le suivant

en: Find next
fr: Rechercher le suivant

en: Find Previous
fr: Rechercher le précédent

en: Find _Previous
fr: Rechercher le _précédent

en: Find previous
fr: Rechercher le précédent

en: Find Current Word
fr: Rechercher le mot actuel

en: Find Current _Word
fr: Rechercher le _mot actuel

en: Find Current Word Backwards
fr: Rechercher le mot actuel en arrière

en: Find Current Word _Backwards
fr: Rechercher le m_ot actuel en arrière

en: _Go to Line...
fr: _Aller à la ligne...

en: Go to line...
fr: Aller à la ligne...

en: Toggle Text Wrapping
fr: Modifier le renvoi des lignes

en: _Wrap Text
fr: _Renvoi des lignes

en: Toggle Line Numbers Display
fr: Modifier l'affichage des numéros de lignes

en: Focus Document
fr: Focus sur document

en: _Focus Document
fr: _Focus sur document

en: Toggle Bookmark
fr: (Dés)Installer un signet

en: Next Bookmark
fr: Signet suivant

en: Previous Bookmark
fr: Signet précédent

note: action
en: Comment
fr: Commenter

note: action
en: Uncomment
fr: Décommenter

note: Insensitive menu item which appears in Window menu with no documents open
en: No Documents
fr: Pas de document

en: Page Setup
fr: Gestion de page

en: Page S_etup...
fr: Gestion de page...

en: Page Setup...
fr: Gestion de page...

en: Print...
fr: Imprimer...

en: Export as PDF
fr: Exporter en PDF

en: E_xport as PDF...
fr: Exporter en PDF...

en: Export as PDF...
fr: Exporter en PDF...

note: Translators: this goes into window title, %s stands for filename, e.g. "/foo/bar.txt [new file]"
en: %s [new file]
fr: %s [nouveau fichier]

note: Translators: this goes into window title, %s stands for filename, e.g. "/foo/bar.txt [modified on disk]"
en: %s [modified on disk]
fr: %s [modifié sur le disque]

note: Translators: this goes into window title, %s stands for filename, e.g. "/foo/bar.txt [deleted]"
en: %s [deleted]
fr: %s [supprimé]

note: Translators: this goes into window title, %s stands for filename, e.g. "/foo/bar.txt [new file] [modified]"
en: %s [new file] [modified]
fr: %s [nouveau fichier] [modifié]

note: Translators: this goes into window title, %s stands for filename, e.g. "/foo/bar.txt [modified on disk] [modified]"
en: %s [modified on disk] [modified]
fr: %s [modifié sur le disque] [modifié]

note: Translators: this goes into window title, %s stands for filename, e.g. "/foo/bar.txt [deleted] [modified]"
en: %s [deleted] [modified]
fr: %s [supprimé] [modifié]

note: Translators: this goes into window title, %s stands for filename, e.g. "/foo/bar.txt [modified]"
en: %s [modified]
fr: %s [modifié]

en: Reopen Using Encoding
fr: Rouvrir en utilisant le codage

[ctx: tab-context-menu]
note: Item in document tab context menu
en: Detach
fr: Détacher

en: Line: %s Col: %s
fr:  Ligne : %s, Col : %s

en: Chars: %s
fr: Caractères : %s

en: _Language
fr: _Langage

[ctx: plugin-prefs-column]
en: Enabled
fr: Activé

en: No search term entered
fr: Pas de texte de recherche saisi

en: Search hit top, continuing at bottom
fr: Le début du document est atteint, reprendre à la fin

en: Search hit bottom, continuing at top
fr: La fin du document est atteinte, reprendre au début

en: Pattern not found: %s
fr: Motif introuvable : %s

en: Found single instance of pattern '%s'
fr: Une seule occurence du motif trouvée'%s'

en: No replacement made
fr: Aucun remplacement effectué

en: %u replacement made | %u replacements made
fr[0]: %u remplacement effectué
fr[1]: %u remplacements effectués

en: Edit Bookmarks
fr: Modifier les signets

en: Icon:
fr: Icone :

en: Path:
fr: Chemin :

en: Add bookmark
fr: Ajouter un signet

en: New
fr: Nouveau

en: Add separator
fr: Ajouter un séparateur

en: Add Separator
fr: Ajouter un séparateur

en: Delete selected items
fr: Supprimer les éléments sélectionnés

en: Delete
fr: Supprimer

en: Create Folder
fr: Créer un dossier

en: General
fr: Général

en: Save As
fr: Enregistrer sous

[ctx: fileview-bookmark-editor]
note: Column label in file selector bookmark editor
en: Icon
fr: Icone

[ctx: fileview-bookmark-editor]
note: Column label in file selector bookmark editor
en: Path
fr: Chemin

en: File Selector
fr: Sélecteur de fichier

en: Go to parent folder
fr: Aller au dossier parent

en: Delete...
fr: Supprimer...

en: Show Hidden Files
fr: Montrer les fichiers cachés

en: Show Parent Folder
fr: Montrer le dossier parent

en: Case Sensitive Sort
fr: Tri sensible à la casse

en: Bookmarks
fr: Signets

en: Add Bookmark
fr: Ajouter un signet

en: Filter
fr: Filtre

en: View
fr: Vue

en: Open _With
fr: Ouvrir _avec

en: Python Output
fr: Sortie python

en: Python Console
fr: Console python

en: Run File
fr: Exécuter le fichier

en: Default key:
fr: Touche par défaut :

en: Shortcut for selected action
fr: Raccourci pour l'action choisie

en: Configure Shortcuts
fr: Configurer les raccourcis...

en: Save changes to document "%s" before closing?
fr: Enregistrer les modification du document "%s" avant de fermer ?

en: Save changes to the document before closing?
fr: Enregistrer les modification du document avant de fermer ?

en: If you don't save, changes will be discarded
fr: Si vous ne sauvegardez pas, les modifications seront perdues

en: Auto Detected
fr: Auto-détecté

note: Translators: remove the part before and including |
en: Encodings combo submenu|Other
fr: Autre

en: Charact_er encoding:
fr: _Encodage :

en: West European
fr: Européen de l'ouest

en: East European
fr: Européen de l'est

en: East Asian
fr: Asiatique de l'est

en: SE & SW Asian
fr: SE et SO asiatique

en: Middle Eastern
fr: Moyen-oriental

en: Western
fr: Occidental

en: Central European
fr: Europe centrale

en: South European
fr: Europe méridionale

en: Baltic
fr: Balte

en: Cyrillic
fr: Cyrillique

en: Arabic
fr: Arabe

en: Greek
fr: Grec

en: Hebrew Visual
fr: Hébreu visuel

en: Hebrew
fr: Hébreu

en: Turkish
fr: Turc

en: Nordic
fr: Nordique

en: Celtic
fr: Celtique

en: Romanian
fr: Roumain

en: Armenian
fr: Arménien

en: Chinese Traditional
fr: Chinois traditionnel

en: Cyrillic/Russian
fr: Cyrillique/Russe

en: Japanese
fr: Japonais

en: Korean
fr: Coréen

en: Chinese Simplified
fr: Chinois simplifié

en: Georgian
fr: Géorgien

en: Cyrillic/Ukrainian
fr: Cyrillique/Ukrainien

en: Croatian
fr: Croate

en: Persian
fr: Persan

en: Icelandic
fr: Islandais

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: Thai
fr: Thaï

en: Help files not found
fr: Fichiers d'aide non trouvés

en: File '%s' is missing in the directory '%s'
fr: Fichier '%s' introuvable dans le répertoire '%s'

en: Could not find help file
fr: Ne trouve pas le fichier d'aide

en: Remove pane
fr: Supprimer le volet

en: Hide pane
fr: Cacher

en: Sticky
fr: Coller

en: Detach pane
fr: Détacher

en: Attach
fr: Attacher

en: Keep on top
fr: Garder au premier plan

en: Save _None
fr: Ne _rien enregistrer

en: Save _Selected
fr: Enregistrer _Sélection

en: Move
fr: Déplacer

en: Link
fr: Lien

en: Save Copy
fr: Enregistrer une copie

en: _New Folder
fr: _Nouveau dossier

en: New _Window
fr: Nouvelle _fenêtre

en: Configure _Shortcuts...
fr: Configurer les _raccourcis...

en: Show Toolbar
fr: Afficher la barre d'outils

en: Show Menubar
fr: Afficher la barre de menu

en: _Icons Only
fr: _Icones seules

en: _Labels Only
fr: _Labels seuls

en: Toolbar _Style
fr: _Style de la barre d'outils

en: Save as
fr: Enregistrer sous

en: Create File
fr: Créer le fichier

en: <b>Open With</b>
fr: <b>Ouvrir avec</b>

en: Semicolon-separated list of mime types, e.g. 'text/*;application/x-glade'
fr: Liste de types mime séparés par un point-virgule, par ex. 'text/*;application/x-glade'

en: Semicolon-separated list of file globs, e.g. '*.txt;foo.*;*bar*'
fr: Liste de fichiers séparés par un point-virgule, par ex. '*.txt;toto.*;*pan*'

en: Shell command to open the file: '%f' is replaced with file path, e.g. 'foobar %f'
fr: Commande pour ouvrir le fichier : '%f' est remplacé par le chemin du fichier, par ex. 'toto %f'

en: Command:
fr: Commande :

en: Menu item label
fr: Étiquette d'élément de menu

en: Name:
fr: Nom :

en: Move down
fr: Descendre

en: Move up
fr: Monter

en: _Pattern:
fr: _Motif :

en: _Directory:
fr: _Répertoire :

en: S_kip files:
fr: Sau_ter les fichiers :

en: Fi_les:
fr: Fi_chiers :

en: Create file in folder '%s':
fr: Créer un fichier dans le répertoire '%s' :

en: Could not create file '%s'
fr: Impossible de créer le fichier '%s'

en: Could not convert '%s' to filename encoding. Please consider simpler name, such as foo.blah or blah.foo
fr: Ne peut convertir '%s' dans l'encodage demandé. Essayez un nom plus simple, comme toto.txt ou texte.toto

en: File '%s' already exists
fr: Le fichier '%s' existe déjà

en: Go to current document directory
fr: Aller au répertoire du document en cours

en: New File...
fr: Nouveau fichier...

en: Could not save file as '%s'
fr: Impossible d'enregistrer le fichier comme '%s'

en: Save Copy As
fr: Enregistrer une copie sous

en: Rename To
fr: Renommer comme

en: Move Here
fr: Déplacer ici

en: Move/Rename...
fr: Déplacer/Renommer...

en: Save Here
fr: Enregistrer ici

en: Save As...
fr: Enregistrer sous...

en: Save Copy As...
fr: Enregistrer une copie sous...

en: File selector pane for editor window
fr: Panneau du sélecteur de fichier pour la fenêtre d'édition

en: Search Results
fr: Résultats de la recherche

en: Find In Files
fr: Rechercher dans les fichiers

en: Find in files
fr: Rechercher dans les fichiers

en: Find File
fr: Rechercher un fichier

en: Find file
fr: Rechercher un fichier

en: Find in Files
fr: Rechercher dans les fichiers

en: *** %u match found *** | *** %u matches found ***
fr[0]: *** %u concordance trouvée ***
fr[1]: *** %u concordances trouvées ***

en: *** %u file found *** | *** %u files found ***
fr[0]: *** %u fichier trouvé ***
fr[1]: *** %u fichiers trouvés ***

en: Finds everything
fr: Tout rechercher

[ctx: window-pane]
note: label of Output window pane
en: Output
fr: Sortie

note: Output filter for shell commands. Translators: remove the part before and including |.
en: Filter|None
fr: Aucun

en: Filter:
fr: Filtre :

en: Output:
fr: Sortie :

en: Input:
fr: Entrée :

en: New item
fr: Nouvel élément

en: Delete item
fr: Effacer l'élément

en: Move item down
fr: Déplacer l'élément vers le bas

en: Move item up
fr: Déplacer l'élément vers le haut

en: Enabled
fr: Activé

note: Translators: this is an action for output of a shell command, remove the part before and including |
en: Output|None
fr: Aucun

note: Translators: this is an action for output of a shell command, remove the part before and including |
en: Output|None, asynchronous
fr: Aucun, asynchrone

note: Translators: this is an action for output of a shell command, remove the part before and including |
en: Output|Output pane
fr: Panneau de sortie

note: Translators: this is an action for output of a shell command, remove the part before and including |
en: Output|Insert into the document
fr: Insére dans le document

note: Translators: this is an action for output of a shell command, remove the part before and including |
en: Output|New document
fr: Nouveau document

en: Shell command
fr: Commandes du shell

note: Translators: this is a kind of input for a shell command, remove the part before and including |
en: Input|None
fr: Aucun

note: Translators: this is a kind of input for a shell command, remove the part before and including |
en: Input|Selected lines
fr: Lignes sélectionnées

note: Translators: this is a kind of input for a shell command, remove the part before and including |
en: Input|Selection
fr: Sélection

note: Translators: this is a kind of input for a shell command, remove the part before and including |
en: Input|Whole document
fr: Tout le document

en: Lua script
fr: Script Lua

en: Python script
fr: script Python

en: Tools
fr: Outils

en: New Command
fr: Nouvelle commande
