moo - en to nl translation catalogue (372 entries)

note: error message for wrong commmand line
en: Invalid value '%s' for option %s
nl: Ongeldige waarde '%s' voor optie %s

note: help message for command line option --new-app
en: Run new instance of application
nl: Start nieuwe instantie van de toepassing

note: help message for command line option --use-session
en: Load and save session
nl: Sessie laden en opslaan

note: help message for command line option --pid=PID
en: Use existing instance with process id PID
nl: Gebruik bestaande instantie met proces-id PID

note: help message for command line option --app-name=NAME
en: Set instance name to NAME if it's not already running
nl: Stel instantienaam op NAAM tenzij ze al draait

note: "NAME" part in "--app-name=NAME"
en: NAME
nl: NAAM

note: help message for command line option --new-window
en: Open file(s) in a new window
nl: Open bestand(en) in nieuw venster

note: help message for command line option --new-tab
en: Open file(s) in a new tab
nl: Open bestand(en) in nieuw tabblad

note: help message for command line option --line=LINE
en: Open file and position cursor on line LINE
nl: Open bestand en plaats aanwijzer op lijn LIJN

note: "LINE" part in --line=LINE
en: LINE
nl: LIJN

note: help message for command line option --version
en: Show version information and exit
nl: Toon versie-informatie en stop

note: "FILES" part in "medit [OPTION...] [FILES]"
en: FILES
nl: BESTANDEN

note: error message for wrong commmand line
en: %s and %s options may not be used simultaneously
nl: opties %s en %s niet samen gebruiken

en: Text editor
nl: Teksteditor

note: Tab label in Credits dialog
en: Thanks
nl: Dank

note: Tab label in Credits dialog
en: Written by
nl: Geschreven door

note: Tab label in Credits dialog
en: Translated by
nl: Vertaald door

note: Translators: this goes into About box, under Translated by tab, this must be valid html markup, e.g. "Some Guy <a href=\"mailto:someguy@domain.net\">&lt;someguy@domain.net&gt;</a>" Lines must be separated by <br>, like "First guy<br>Second Guy"
en: translator-credits-markup
nl: Kris Van Bruwaene <a href="mailto:krvbr@yahoo.co.uk">&lt;krvbr@yahoo.co.uk&gt;</a>

note: Prefs dialog title
en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: <b>Loading</b>
nl: <b>Laden</b>

en: Comma-separated list of encodings to try when opening a file. 'LOCALE' means current locale encoding.
nl: Komma-gescheiden lijst van coderingen, die bij het openen van een bestand geprobeerd worden. 'LOCALE' is de codering van de huidige lokalisering.

en: <b>Saving</b>
nl: <b>Opslaan</b>

en: <b>Sessions</b>
nl: <b>Sessies</b>

en: <b>Dialogs</b>
nl: <b>Dialogen</b>

en: <b>File filters</b>
nl: <b>Bestandsfilter</b>

en: <b>Keyboard</b>
nl: <b>Toetsenbord</b>

en: Smart Home and End
nl: Intelligente Home- en Eindetoetsen

en: Enable auto indentation
nl: Activeer automatisch inspringen

en: Do not use tabs for indentation
nl: Niet inspringen met tabs

en: Backspace key unindents
nl: Backspace ontdoet inspringen

en: Tab key indents
nl: Inspringen met tabtoets

en: Indent width:
nl: Inspringbreedte:

en: Tab width:
nl: Tabbreedte:

en: <b>Font and colors</b>
nl: <b>Lettertypen en kleuren</b>

en: Font:
nl: Lettertype:

en: Color scheme:
nl: Kleurenschema

en: <b>Language-specific options</b>
nl: <b>Taalspecifieke opties</b>

en: Options:
nl: Opties:

en: Mime types:
nl: Mimetypes:

en: Extensions:
nl: Extensies:

en: Language:
nl: Taal:

en: <b>Text wrapping</b>
nl: <b>Tekstomloop</b>

en: Enable text wrapping
nl: Activeer tekstomloop

en: Do not split words
nl: Woorden niet splitsen

en: <b>Highlighting</b>
nl: <b>Aanduiding</b>

en: Enable syntax highlighting
nl: Activeer syntaxiskleuring

en: Highlight matching brackets
nl: Samenhorende haakjes aanduiden

en: Highlight mismatching brackets
nl: Fout geplaatste haakjes aanduiden

en: Highlight current line
nl: Huidige regel aanduiden

en: <b>Misc</b>
nl: <b>Varia</b>

en: Show line numbers
nl: Regelnummers weergeven

en: Show tabs
nl: Tabulators weergeven

en: Show trailing spaces
nl: Toon afsluitende spaties

note: Part of the phrase "Draw right margin at column [XX]"
en: Draw right margin
nl: Toon rechtermarge

note: Part of the phrase "Draw right margin at column [XX]"
en: at column
nl: in kolom

en: Select the documents you want to save:
nl: Kies de op te slane documenten:

en: <b>Version:</b>
nl: <b>Versie:</b>

en: <b>Author:</b>
nl: <b>Auteur:</b>

en: <b>Description:</b>
nl: <b>Beschrijving:</b>

en: Print using text styles
nl: Met tekststijlen afdrukken

en: Use custom font:
nl: Gebruik zelf gekozen lettertype:

en: Wrap long lines
nl: Terugloop van lange regels

en: Ellipsize long lines
nl: Lange regels inkorten

note: Part of the phrase "Print line numbers" "every" "1" "lines"
en: Print line numbers
nl: Regelnummers afdrukken

note: Part of the phrase "Print line numbers" "every" "1" "lines"
en: every
nl: elke

note: Part of the phrase "Print line numbers" "every" "1" "lines"
en: lines
nl: regels

en: Print header
nl: Kopregel afdrukken

en: Print separator line
nl: Scheidingslijn afdrukken

en: Right:
nl: Rechts:

en: Center:
nl: Midden:

en: Left:
nl: Links:

en: Header
nl: Kopregel

en: Print footer
nl: Voetregel afdrukken

en: Footer
nl: Voetregel

en: _Case sensitive
nl: _Hoofdlettergevoelig

en: _Regular expression
nl: _Reguliere uitdrukking

en: Find
nl: Zoeken

en: Replace With
nl: Vervangen met

en: Case _sensitive
nl: Let op hoofd-/kleine letters

en: Options
nl: Opties

en: Replace?
nl: Vervangen?

en: _Replace
nl: _Vervangen

en: Replace _All
nl: _Alle vervangen

en: Find _Next
nl: Zoek vo_lgende

en: Go to Line
nl: Ga naar regel

en: Go to line:
nl: Ga naar regel:

note: menu item label
en: _File
nl: _Bestand

note: menu item label
en: _Search
nl: _Zoeken

note: menu item label
en: _View
nl: _Beeld

note: menu item label
en: Pa_nes
nl: Pa_nelen

en: _Tools
nl: _Hulpmiddelen

note: menu item label
en: _Window
nl: _Venster

note: Translators: number of documents here is always greater than one, so ignore singular form (which is simply copy of the plural here)
en: There are %u documents with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %u documents with unsaved changes. Save changes before closing?
nl[0]: %u dokumenten zijn niet opgeslagen. Veranderingen opslaan voor het sluiten?
nl[1]: %u dokumenten zijn niet opgeslagen. Veranderingen opslaan voor het sluiten?

en: Could not save file
    %s
nl: Kon bestand
    %s niet opslaan

note: Could not open file foo.txt
en: Could not open file
    %s
nl: Kon bestand
    %s niet openen

en: Could not open file
nl: Kon bestand niet openen

note: Could not reload file foo.txt
en: Could not reload file
    %s
nl: Kon bestand
    %s niet herladen.

en: Discard changes in file '%s'?
nl: Veranderingen aan bestand '%s' wegwerpen?

en: If you reload the document, changes will be discarded
nl: Als u het document opnieuw inlaadt gaan alle veranderingen verloren

en: _Reload
nl: Opnieuw _laden

en: Overwrite modified file '%s'?
nl: Veranderd bestand '%s' overschrijven?

en: File '%s' was modified on disk by another process. If you save it, changes on disk will be lost.
nl: De inhoud van bestand '%s' op de drager is door een ander proces veranderd.Bij het opslaan gaan die veranderingen verloren.

en: Over_write
nl: O_verschrijven

en: Beginning of document reached.
    Continue from the end?
nl: Begin document bereikt.
    Doorgaan vanaf einde?

en: End of document reached.
    Continue from the beginning?
nl: Einde document bereikt.
    Doorgaan vanaf begin?

en: Untitled
nl: Naamloos

en: Untitled %d
nl: Naamloos %d

en: Open Recent Files Dialog
nl: Open Dialoog Laatste Bestanden

note: Translators: remove the part before and including |
en: Open Recent|_More...
nl: _Meer...

en: Open new editor window
nl: Open nieuw editorvenster

en: Open Recent
nl: Laatst Geopend

note: Label in the Language combo box on Languages preferences page, remove the part before and including | Menu item in the Language menu
en: Language|None
nl: Geen

[ctx: filter-prefs-column]
note: Column label on File Filters prefs page
en: Options
nl: Opties

en: Create new document
nl: Nieuw Document aanmaken

en: _Open...
nl: _Openen...

en: Open...
nl: Openen...

en: Reload
nl: Herladen

en: Reload document
nl: Document herladen

en: Save _As...
nl: Opslaan _als...

en: Save as...
nl: Opslaan als...

en: Close document
nl: Document sluiten

en: Close All
nl: Alle Sluiten

en: Close A_ll
nl: A_lle sluiten

en: Close all documents
nl: Alle documenten sluiten

en: Previous Tab
nl: Vorig Tabblad

en: _Previous Tab
nl: _Volgend Tabblad

en: Previous tab
nl: Vorig tabblad

en: Next Tab
nl: Volgend Tabblad

en: _Next Tab
nl: Volge_nd Tabblad

en: Next tab
nl: Volgend tabblad

en: Find Next
nl: Zoek Volgende

en: Find next
nl: Zoek volgende

en: Find Previous
nl: Zoek Vorige

en: Find _Previous
nl: Zoek Vo_rige

en: Find previous
nl: Zoek vorige

en: Find Current Word
nl: Zoek huidig woord

en: Find Current _Word
nl: Zoek Huidig _Woord

en: Find Current Word Backwards
nl: Zoek Huidig Woord Achterwaarts

en: Find Current Word _Backwards
nl: Zoek huidig Woord _Achterwaarts

en: _Go to Line...
nl: _Ga naar Regel...

en: Go to line...
nl: Ga naar regel...

en: Toggle Text Wrapping
nl: Tekstomloop Omschakelen

en: _Wrap Text
nl: _Tekstomloop

en: Toggle Line Numbers Display
nl: Regelnummering Omschakelen

en: Focus Document
nl: Document Focusseren

en: _Focus Document
nl: Document _Focusseren

en: Toggle Bookmark
nl: Bladwijzer omschakelen

en: Toggle _Bookmark
nl: Bladwijzer _Omschakelen

en: Next Bookmark
nl: Volgende Bladwijzer

en: _Next Bookmark
nl: Vo_lgende Bladwijzer

en: Previous Bookmark
nl: Vorige Bladwijzer

en: _Previous Bookmark
nl: Vo_rige Bladwijzer

note: action
en: Comment
nl: Commentaar

note: action
en: Uncomment
nl: Verwijder commentaar

note: Insensitive menu item which appears in Window menu with no documents open
en: No Documents
nl: Geen Documenten

en: Page Setup
nl: Paginaopmaak

en: Page S_etup...
nl: Pagina-_instellingen...

en: Page Setup...
nl: Pagina-instellingen...

en: Print...
nl: Afdrukken...

en: Export as PDF
nl: Als PDF exporteren

en: E_xport as PDF...
nl: Als PDF e_xporteren...

en: Export as PDF...
nl: Als PDF exporteren...

note: Translators: this goes into window title, %s stands for filename, e.g. "/foo/bar.txt [new file]"
en: %s [new file]
nl: %s [nieuw bestand]

note: Translators: this goes into window title, %s stands for filename, e.g. "/foo/bar.txt [modified on disk]"
en: %s [modified on disk]
nl: %s [veranderd op drager]

note: Translators: this goes into window title, %s stands for filename, e.g. "/foo/bar.txt [deleted]"
en: %s [deleted]
nl: %s [gewist]

note: Translators: this goes into window title, %s stands for filename, e.g. "/foo/bar.txt [new file] [modified]"
en: %s [new file] [modified]
nl: %s [nieuw bestand] [veranderd]

note: Translators: this goes into window title, %s stands for filename, e.g. "/foo/bar.txt [modified on disk] [modified]"
en: %s [modified on disk] [modified]
nl: %s [veranderd op drager] [veranderd]

note: Translators: this goes into window title, %s stands for filename, e.g. "/foo/bar.txt [deleted] [modified]"
en: %s [deleted] [modified]
nl: %s [gewist] [veranderd]

note: Translators: this goes into window title, %s stands for filename, e.g. "/foo/bar.txt [modified]"
en: %s [modified]
nl: %s [veranderd]

en: Reopen Using Encoding
nl: Heropen Met Codering

en: _Encoding
nl: _Codering

en: Line: %s Col: %s
nl: Regel: %s Kolom: %s

en: Chars: %s
nl: Tekens: %s

en: INS
nl: INV

en: _Language
nl: _Taal

[ctx: Dialog title]
en: Replace
nl: Vervangen

[ctx: Dialog title]
en: Find
nl: Zoeken

en: No search term entered
nl: Geen zoekterm gegeven

en: Search hit top, continuing at bottom
nl: Bij zoeken begin bereikt, doorgaan bij einde

en: Search hit bottom, continuing at top
nl: Bij zoeken einde bereikt, doorgaan vanaf begin

en: Pattern not found: %s
nl: Patroon niet gevonden: %s

en: Found single instance of pattern '%s'
nl: Eenmalig voorkomen van patroon '%s' gevonden

en: No replacement made
nl: Niets vervangen

en: %u replacement made | %u replacements made
nl[0]: %u vervangen
nl[1]: %u vervangen

en: Edit Bookmarks
nl: Bladwijzers Bewerken

en: Icon:
nl: Pictogram:

en: Path:
nl: Pad:

en: Add bookmark
nl: Bladwijzer toevoegen

en: New
nl: Nieuw

en: Add separator
nl: Scheidingslijn toevoegen

en: Add Separator
nl: Scheidingslijn Toevoegen

en: Delete selected items
nl: Gekozen onderdelen verwijderen

en: Delete
nl: Wissen

en: Create Folder
nl: Maak Map

en: General
nl: Algemeen

en: Save As
nl: Opslaan Als

[ctx: fileview-bookmark-editor]
note: Column label in file selector bookmark editor
en: Icon
nl: Pictogram

[ctx: fileview-bookmark-editor]
note: Column label in file selector bookmark editor
en: Path
nl: Pad

en: File Selector
nl: Bestandskeuze

en: Go to parent folder
nl: Ga naar bovenliggende map

en: Delete...
nl: Wissen...

en: Delete selected files
nl: Wis gekozen bestanden

en: Show Hidden Files
nl: Toon Verborgen Bestanden

en: Show Parent Folder
nl: Toon Bovenliggende Map

en: Case Sensitive Sort
nl: Hoofdlettergevoelig Rangschikken

en: Show Folders First
nl: Toon Mappen Eerst

en: Bookmarks
nl: Bladwijzers

en: Add Bookmark
nl: Bladwijzer Toevoegen

en: Move folder %s to Trash?
nl: Map %s naar Vuilnisbak verplaatsen?

en: Move file %s to Trash?
nl: Bestand %s naar Vuilnisbak?

en: Move selected files to Trash?
nl: Gekozen bestanden naar Vuilnisbak?

en: Delete folder %s and all its content?
nl: Map %s en alle inhoud wissen?

en: Delete file %s?
nl: Bestand %s wissen?

en: Delete selected files?
nl: Gekozen bestanden wissen?

en: Could not delete folder %s
nl: Kon map %s niet wissen

en: Could not delete file %s
nl: Kon bestand %s niet wissen

en: Move to Trash...
nl: Naar Vuilnisbak...

en: Move selected files to Trash
nl: Gekozen bestanden naar Vuilnisbak

note: Translators: this is a context menu item label in the file selector, remove the part before and including |
en: Open with|Default Application
nl: Open with|Standaardtoepassing

en: View
nl: Beeld

en: Open _With
nl: Openen _Met

en: Python Output
nl: Pythonuitvoer

en: Python Console
nl: Pythonconsole

en: Run File
nl: Bestand Uitvoeren

en: Terminal
nl: Console

en: Default
nl: Standaard

en: Black on White
nl: Zwart op Wit

en: Black on Light Yellow
nl: Zwart op Lichtgeel

en: Marble
nl: Marmer

en: Green on Black
nl: Groen op Zwart

en: Paper, Light
nl: Papier, Licht

en: Paper
nl: Papier

en: Linux Colors
nl: Linuxkleuren

en: VIM Colors
nl: VIM-kleuren

en: White on Black
nl: Wit op Zwart

en: Default key:
nl: Standaardtoets:

en: Shortcut for selected action
nl: Sneltoets voor gekozen actie

en: Configure Shortcuts
nl: Sneltoetsen Instellen

en: Save changes to document "%s" before closing?
nl: Veranderingen aan "%s" opslaan voor het sluiten?

en: Save changes to the document before closing?
nl: Veranderingen in het document opslaan voor het sluiten?

en: If you don't save, changes will be discarded
nl: Als u niet opslaat verliest u de veranderingen

note: Translators: 012345 denotes order in which character encoding groups should appear, e.g. 543210 means inverse order. 0 - "West European", 1 - "East European", 2 - "East Asian", 3 - "SE & SW Asian", 4 - "Middle Eastern", 5 - "Unicode"
en: 012345
nl: 051423

en: Auto Detected
nl: Automatisch Herkend

note: Translators: remove the part before and including |
en: Encodings combo submenu|Other
nl: Andere

en: Charact_er encoding:
nl: T_ekencodering:

en: West European
nl: Westeuropees

en: East European
nl: Oosteuropees

en: East Asian
nl: Oostaziatisch

en: SE & SW Asian
nl: ZO- & ZW-Aziatisch

en: Middle Eastern
nl: Middenoosters

en: Western
nl: Westers

en: Central European
nl: Centraaleuropees

en: South European
nl: Zuideuropees

en: Baltic
nl: Baltisch

en: Cyrillic
nl: Cyrillisch

en: Arabic
nl: Arabisch

en: Greek
nl: Grieks

en: Hebrew Visual
nl: Hebreeuws (Visueel)

en: Hebrew
nl: Hebreeuws

en: Turkish
nl: Turks

en: Nordic
nl: Noords

en: Celtic
nl: Keltisch

en: Romanian
nl: Roemeens

en: Armenian
nl: Armeens

en: Chinese Traditional
nl: Chinees (Traditioneel)

en: Cyrillic/Russian
nl: Cyrillisch/Russisch

en: Japanese
nl: Japans

en: Korean
nl: Koreaans

en: Chinese Simplified
nl: Chinees (Vereenvoudigd)

en: Georgian
nl: Georgisch

en: Cyrillic/Ukrainian
nl: Cyrillisch/Oekraiens

en: Croatian
nl: Kroatisch

en: Persian
nl: Perzisch

en: Icelandic
nl: IJslands

en: Vietnamese
nl: Vietnamees

en: Could not open %s: %s
nl: Kon %s niet openen: %s

en: Could not create folder %s: %s
nl: Kon map %s niet aanmaken: %s

en: _Show:
nl: _Toon:

en: Help files not found
nl: Hulpbestanden niet gevonden

en: File '%s' is missing in the directory '%s'
nl: Bestand '%s' ontbreekt in map '%s'

en: Could not find help file
nl: Kon hulpbestand niet vinden

en: Remove pane
nl: Paneel verwijderen

en: Hide pane
nl: Paneel verbergen

en: Sticky
nl: Kleverig

en: Detach pane
nl: Paneel loskoppelen

en: Attach
nl: Aanhechten

en: Keep on top
nl: Altijd bovenaan

en: Save _None
nl: _Niets opslaan

en: Save _Selected
nl: _Gekozen opslaan

en: Move
nl: Bewegen

en: Link
nl: Koppeling

en: Save Copy
nl: Kopie Opslaan

en: _New Folder
nl: _Nieuwe map

en: New _Window
nl: Nieuw _Venster

note: This is error message in file selector when rm fails for some strange reason
en: Could not run 'rm' command: %s
nl: Kon 'rm'-opdracht niet uitvoeren: %s

note: This is error message in file selector when rm fails to delete a file or folder
en: 'rm' command failed: %s
nl: 'rm' opdracht mislukt: %s

en: Could not remove %s: %s
nl: Kon %s niet verwijderen: %s

en: Could not rename file %s to %s: %s
nl: Kon bestand %s niet hernoemen tot %s: %s

en: Configure _Shortcuts...
nl: _Sneltoetsen Instellen...

en: Show Toolbar
nl: Werkbalk Tonen

en: Show Menubar
nl: Menubalk Tonen

en: Show Statusbar
nl: Statusbalk Tonen

en: _Icons Only
nl: Enkel _Pictogrammen

en: _Labels Only
nl: Enkel _Tekst

en: Labels _Below Icons
nl: Etiketten _Onder Pictogrammen

en: Labels Be_side Icons
nl: Etiketten Naa_st Pictogrammen

en: Toolbar _Style
nl: Werkbalk_stijl

en: Save as
nl: Opslaan als

en: Create File
nl: Bestand Aanmaken

en: <b>Open With</b>
nl: <b>Openen Met</b>

en: Semicolon-separated list of mime types, e.g. 'text/*;application/x-glade'
nl: Met puntkomma's gescheiden lijst van mimetypes, bijv. 'text/*;application/x-glade'

en: Semicolon-separated list of file globs, e.g. '*.txt;foo.*;*bar*'
nl: Met puntkomma's gescheiden lijst van bestandsfilters, bijv. '*.txt;foo.*;*bar*'

en: Shell command to open the file: '%f' is replaced with file path, e.g. 'foobar %f'
nl: Consoleopdracht om bestand '%f' te openen wordt vervangen door bestandspad, bijv. 'foobar %f'

en: Command:
nl: Opdracht:

en: Menu item label
nl: Menutekst

en: Name:
nl: Naam:

en: Move down
nl: Naar beneden

en: Move up
nl: Naar boven

en: _Pattern:
nl: _Patroon:

en: _Directory:
nl: _Map:

en: S_kip files:
nl: Bestanden _overslaan:

en: Fi_les:
nl: _Bestanden:

en: File List
nl: Bestandslijst

en: List of files
nl: Lijst van bestanden

en: Create file in folder '%s':
nl: Bestand in folder '%s' aanmaken:

en: Could not create file '%s'
nl: Kan bestand '%s' niet aanmaken

en: Could not convert '%s' to filename encoding. Please consider simpler name, such as foo.blah or blah.foo
nl: '%s' kan niet als bestandsnaam gecodeerd worden. Bedenk een eenvoudiger naam, zoals foo.bla of bla.foo

en: File '%s' already exists
nl: Bestand '%s' bestaat al

en: Go to current document directory
nl: Ga naar huidige documentfolder

en: New File...
nl: Nieuw Bestand...

en: Could not save file as '%s'
nl: Bestand kan niet als '%s' opgeslagen worden

en: Save Copy As
nl: Kopie Opslaan Als

en: Rename To
nl: Herbenoemen Als

en: Move Here
nl: Hierheen Verplaatsen

en: Move/Rename...
nl: Verplaatsen/Herbenoemen...

en: Save Here
nl: Hier Opslaan

en: Save As...
nl: Opslaan Als...

en: Save Copy As...
nl: Kopie Opslaan Als...

en: File selector pane for editor window
nl: Bestandskeuzepaneel voor editorvenster

en: Search Results
nl: Zoekresultaten

en: Find In Files
nl: Zoek In Bestanden

en: Find in files
nl: Zoek in bestanden

en: Find File
nl: Zoek Bestand

en: Find file
nl: Zoek bestand

en: Find in Files
nl: Zoek in Bestanden

en: *** %u match found *** | *** %u matches found ***
nl[0]: *** %u treffer gevonden ***
nl[1]: *** %u treffers gevonden ***

en: *** %u file found *** | *** %u files found ***
nl[0]: *** %u bestand gevonden ***
nl[1]: *** %u bestanden gevonden ***

en: Finds everything
nl: Vindt alles

[ctx: window-pane]
note: label of Output window pane
en: Output
nl: Uitvoer

note: Output filter for shell commands. Translators: remove the part before and including |.
en: Filter|Default
nl: Standaard

note: Output filter for shell commands. Translators: remove the part before and including |.
en: Filter|None
nl: Geen

en: Output:
nl: Uitvoer:

en: Input:
nl: Ingave:

en: New item
nl: Nieuw onderdeel

en: Delete item
nl: Onderdeel wissen

en: Move item down
nl: Beweeg onderdeel naar beneden

en: Move item up
nl: Beweeg onderdeel naar boven

en: Enabled
nl: Geactiveerd

note: Translators: this is an action for output of a shell command, remove the part before and including |
en: Output|None
nl: Geen

note: Translators: this is an action for output of a shell command, remove the part before and including |
en: Output|None, asynchronous
nl: Geen, asynchroon

note: Translators: this is an action for output of a shell command, remove the part before and including |
en: Output|Output pane
nl: Uitvoerpaneel

note: Translators: this is an action for output of a shell command, remove the part before and including |
en: Output|Insert into the document
nl: In document invoegen

note: Translators: this is an action for output of a shell command, remove the part before and including |
en: Output|New document
nl: Nieuw document

en: Shell command
nl: Commandoregel

note: Translators: this is a kind of input for a shell command, remove the part before and including |
en: Input|None
nl: Geen

note: Translators: this is a kind of input for a shell command, remove the part before and including |
en: Input|Selected lines
nl: Gekozen regels

note: Translators: this is a kind of input for a shell command, remove the part before and including |
en: Input|Selection
nl: Selectie

note: Translators: this is a kind of input for a shell command, remove the part before and including |
en: Input|Whole document
nl: Volledig document

en: Lua script
nl: Luascript

en: Python script
nl: Pythonscript

en: Tools
nl: Hulpmiddelen

en: New Command
nl: Nieuwe Opdracht
