meld master - en to da translation catalogue (490 entries)

en: Diff Viewer
da: Diff-fremviser

en: Compare and merge your files
da: Sammenlign og flet dine filer

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: diff;merge;
da: diff;flet;

en: Meld is a visual diff and merge tool targeted at developers. Meld helps you compare files, directories, and version controlled projects. It provides two- and three-way comparison of both files and directories, and supports many version control systems including Git, Mercurial, Bazaar and Subversion.
da: Meld er et visuelt værktøj til diff og flet, som er rettet mod udviklere. Meld hjælper dig med at sammenligne filer, mapper og versionsstyrede projekter. Der er to- og trevejssammenligning af både filer og mapper, og mange versionsstyringssystemer, bl.a. Git, Mercurial, Bazaar og Subversion, er understøttede.

en: Meld helps you review code changes, understand patches, and makes enormous merge conflicts slightly less painful.
da: Meld hjælper dig med at gennemgå kodeændringer, forstå rettelser (patches) og gør enorme flettekonflikter mindre besværlige.

en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

en: Meld comparison description
da: Meld-sammenligningsbeskrivelse

en: Default window width
da: Vinduets standardbredde

en: Default window height
da: Vinduets standardhøjde

en: Default window maximised state
da: Maksimeret-tilstand for standardvinduet

en: Default window fullscreen state
da: Fuldskærmstilstand for standardvinduet

en: Prefer application-wide dark theme
da: Foretræk mørkt tema i hele programmet

en: If true, the GTK dark theme variant will be used, if available. Note that this is separate from the syntax highlighting scheme.
da: Hvis sand vil GTK's mørke skema blive brugt, hvis det er tilgængeligt. Bemærk, at dette er adskilt fra skemaet for syntaksfremhævning.

en: Additional automatically detected text encodings
da: Yderligere automatisk fundne tekstkodninger

en: Meld will use these text encodings to try to decode loaded text files before trying any other encodings. In addition to the encodings in this list, UTF-8 and the current locale-default encoding will always be used; other encodings may also be tried, depending on the user’s locale.
da: Meld bruger disse tekstkodninger til at prøve at afkode indlæste tekstfiler, før andre kodninger prøves. Ud over kodningerne på denne liste vil UTF-8 og de aktuelle standardkodninger for regionen altid blive brugt; afhængig af brugerens region vil andre kodninger også blive prøvet.

en: Width of an indentation step
da: Indrykningsbredde

en: The number of spaces to use for a single indent step
da: Antallet af mellemrum der skal bruges på en enkelt indrykning

en: Whether to indent using spaces or tabs
da: Om indrykning sker med mellemrum eller tabulator

en: If true, any new indentation will use spaces instead of tabs.
da: Hvis sand vil nye indrykninger bruge mellemrum i stedet for tabulatorer.

en: Show line numbers
da: Vis linjenumre

en: If true, line numbers will be shown in the gutter of file comparisons.
da: Hvis sand vil linjenumre blive vist i filsammenligningers indvendige margener.

en: Highlight syntax
da: Syntaksfremhævning

en: Whether to highlight syntax in comparisons. Because of Meld’s own color highlighting, this is off by default.
da: Om syntaks skal fremhæves i sammenligninger. Pga. Melds egen farvefremhævning er dette som standard slået fra.

en: Color scheme to use for syntax highlighting
da: Farveskema til brug for syntaksfremhævning

en: Used by GtkSourceView to determine colors for syntax highlighting
da: Bruges af GtkSourceView til at bestemme farver til fremhævning af syntaks

en: Draw whitespace
da: Tegn blanktegn

en: If true, whitespace characters will be drawn in comparisons even if they are not in a changed area.
da: Hvis sand tegnes blanktegn i sammenligninger, selv hvis de ikke er i et område, som er blevet ændret.

en: Wrap mode
da: Ombrydningstilstand

en: Lines in file comparisons will be wrapped according to this setting, either not at all ('none'), at any character ('char') or only at the end of words ('word').
da: Linjer i filsammenligninger vil blive ombrudt i henhold til denne indstilling: overhovedet ikke (“none”), ved ethvert tegn (“char”) eller kun efter et ord (“word”).

en: Highlight current line
da: Fremhæv aktuelle linje

en: If true, the line containing the cursor will be highlighted in file comparisons.
da: Hvis sand vil linjen med markøren blive fremhævet i filsammenligninger.

en: Use the system default monospace font
da: Brug systemets standardskrifttype med fast bredde

en: If false, custom-font will be used instead of the system monospace font.
da: Hvis falsk vil en tilpasset skrifttype blive brugt i stedet for systemets standardskrifttype med fast bredde.

en: Custom font
da: Tilpasset skrifttype

en: The custom font to use, stored as a string and parsed as a Pango font description.
da: Den tilpassede skrifttype som skal bruges. Gemmes som en streng og fortolkes som en Pango-skrifttypebeskrivelse.

en: Show overview source map
da: Vis oversigtskildekort

en: If true, file comparisons will have paired source maps for compared files.
da: Hvis sand vil filsammenligninger have parrede kildekort for filer, som sammenlignes.

en: Style of overview map
da: Oversigtskortets stil

en: Style options for how the overview map is displayed.
da: Stilindstilling til visning af oversigtskortet.

en: Ignore blank lines when comparing files
da: Ignorér tomme linjer, når filer sammenlignes

en: If true, blank lines will be trimmed when highlighting changes between files.
da: Hvis sand vil tomme linjer blive beskåret, når ændringer mellem filer fremhæves.

en: Use the system default editor
da: Brug systemets standardredigeringsprogram

en: If false, custom-editor-command will be used instead of the system editor when opening files externally.
da: Hvis falsk vil “custom-editor-command” blive brugt i stedet for systemets redigeringsprogram, når filer åbnes eksternt.

en: The custom editor launch command
da: Kommando til at starte brugerdefineret redigeringsprogram

en: The command used to launch a custom editor. Some limited templating is supported here; at the moment '{file}' and '{line}' are recognised tokens.
da: Kommandoen til at starte et brugerdefineret redigeringsprogram. Begrænset brug af skabeloner understøttes; for øjeblikket kan “{file}” og “{line}” bruges.

en: Columns to display
da: Kolonner der skal vises

en: List of column names in folder comparison and whether they should be displayed.
da: Liste over kolonnenavne i mappesammenligning og om de skal vises.

en: Ignore symbolic links
da: Ignorér symbolske henvisninger

en: If true, folder comparisons do not follow symbolic links when traversing the folder tree.
da: Hvis sand vil mappesammenligninger ikke følge symbolske henvisninger, når mappetræet gennemkrydses.

en: Use shallow comparison
da: Brug overfladisk sammenligningen

en: If true, folder comparisons compare files based solely on size and mtime, considering files to be identical if their size and mtime match, and different otherwise.
da: Hvis sand vil mappesammenligninger kun sammenligne filer baseret på størrelse og mtime. Filer anses for at være identiske, hvis deres størrelse og mtime matcher og ellers forskellige.

en: File timestamp resolution
da: Filers tidsstempelopløsning

en: When comparing based on mtime, this is the minimum difference in nanoseconds between two files before they’re considered to have different mtimes. This is useful when comparing files between filesystems with different timestamp resolution.
da: Når sammenligninger er baseret på mtime, er dette den mindste forskel i nanosekunder mellem to filer, før de anses for at have forskellige mtimes. Dette er nyttigt, når der sammenlignes filer på tværs af filsystemer med forskellig tidsstempelopløsning.

en: Apply text filters during folder comparisons
da: Anvend tekstfiltre under mappesammenligninger

en: If true, folder comparisons that compare file contents also apply active text filters and the blank line trimming option, and ignore newline differences.
da: Hvis sand vil mappesammenligninger, som sammenligner filindhold, også anvende aktive tekstfiltre og beskære tomme linjer samt ignorere newline-forskelle.

en: File status filters
da: Filtre for filstatus

en: List of statuses used to filter visible files in folder comparison.
da: Oversigt over statusser brugt til at filtrere synlige filer i mappesammenligninger.

en: Show the version control console output
da: Vis konsoloutputtet for versionsstyring

en: If true, a console output section will be shown in version control views, showing the commands run for version control operations.
da: Hvis sand vil et konsoloutputafsnit blive vist i visninger af versionsstyring, som viser de kommandoer, der køres for versionsstyringshandlinger.

en: Version control pane position
da: Rudeplacering af versionsstyring

en: This is the height of the main version control tree when the console pane is shown.
da: Dette er højden på versionsstyringens hovedtræ, når konsolruden vises.

en: Present version comparisons as left-local/right-remote
da: Nuværende versionssammenligninger som venstre-lokal/højre-fjern

en: If true, version control comparisons will use a left-is-local, right-is-remote scheme to determine what order to present files in panes. Otherwise, a left-is-theirs, right-is-mine scheme is used.
da: Hvis sand vil sammenligning af versionsstyringer bruge et venstre-er-lokal/højre-er-fjern-skema til at bestemme, i hvilken rækkefølge filer vises i ruder. Ellers vil et venstre-er-deres/højre-er-min-skema blive anvendt.

en: Order for files in three-way version control merge comparisons
da: Filrækkefølge i fletssammenligninger i trevejsversionsstyring

en: Choices for file order are remote/merged/local and local/merged/remote. This preference only affects three-way comparisons launched from the version control view, so is used solely for merges/conflict resolution within Meld.
da: Muligheder for filrækkefølge er fjern/flettet/lokal og lokal/flettet/fjern. Denne indstilling påvirker kun trevejssammenligninger, der startes fra versionsstyringsvisningen, så den bruges kun til at løse sammenfletninger/konflikter i Meld.

en: Show margin in commit message editor
da: Vis margen i redigeringsprogram til commit-beskeder

en: If true, a guide will be displayed to show what column the margin is at in the version control commit message editor.
da: Hvis sand vil en hjælpelinje blive vist, som viser, hvilken kolonne margenen er ved i redigeringsprogrammet til versionsstyringens commit-beskeder.

en: Margin column in commit message editor
da: Margenkolonne i redigeringsprogram til commit-beskeder

en: The column at which to show the margin in the version control commit message editor.
da: Den kolonne hvor margenen skal vises i redigeringsprogrammet til versionsstyring af commit-beskeder.

en: Automatically hard-wrap commit messages
da: Automatisk tvungen linjeskift i commit-beskeder

en: If true, the version control commit message editor will hard-wrap (i.e., insert line breaks) at the commit margin before commit.
da: Hvis sand vil redigeringsprogrammet til versionsstyring af commit-beskeder indføre tvungen linjeskift ved commit-margen før commit.

en: Version control status filters
da: Statusfiltre til versionsstyring

en: List of statuses used to filter visible files in version control comparison.
da: Oversigt over statusser anvendt til at filtrere synlige filer i versionsstyringssammenligninger.

en: Filename-based filters
da: Filnavne-baserede filtre

en: List of predefined filename-based filters that, if active, will remove matching files from a folder comparison.
da: Oversigt over foruddefinerede filnavne-baserede filtre, som, hvis aktive, vil fjerne matchende filer i en mappesammenligning.

en: Text-based filters
da: Tekst-baserede filtre

en: List of predefined text-based regex filters that, if active, will remove text from being used in a file comparison. The text will still be displayed, but won’t contribute to the comparison itself.
da: Oversigt over foruddefinerede tekst-baserede regex-filtre, som, hvis aktive, vil forhindre at tekst bruges i en filsammenligning. Teksten vil stadig blive vist, men vil ikke bidrage til selve sammenligningen.

en: Classic (Meld)
da: Klassisk (Meld)

en: Base color scheme for Meld highlighting
da: Basisfarveskema for fremhævning i Meld

en: Meld dark scheme
da: Melds mørke skema

en: Dark color scheme for Meld highlighting
da: Mørkt farveskema for fremhævning i Meld

[ctx: shortcut window]
en: General
da: Generelt

[ctx: shortcut window]
en: New comparison
da: Ny sammenligning

[ctx: shortcut window]
en: Close a comparison
da: Luk en sammenligning

[ctx: shortcut window]
en: Quit Meld
da: Afslut Meld

[ctx: shortcut window]
en: Stop the current action
da: Stop den aktuelle handling

[ctx: shortcut window]
en: Refresh comparison
da: Opdatér sammenligningen

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
da: Fuldskærm

[ctx: shortcut window]
en: Panes
da: Ruder

[ctx: shortcut window]
en: Previous comparison pane
da: Forrige sammenligningsrude

[ctx: shortcut window]
en: Next comparison pane
da: Næste sammenligningsrude

[ctx: shortcut window]
en: Changes
da: Ændringer

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous change
da: Gå til den forrige ændring

[ctx: shortcut window]
en: Go to next change
da: Gå til den næste ændring

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
da: Faneblade

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous tab
da: Gå til det forrige faneblad

[ctx: shortcut window]
en: Go to next tab
da: Gå til det næste faneblad

[ctx: shortcut window]
en: Switch to tab
da: Skift til faneblad

[ctx: shortcut window]
en: Move tab left
da: Flyt fanebladet til venstre

[ctx: shortcut window]
en: Move tab right
da: Flyt fanebladet til højre

[ctx: shortcut window]
en: Editing
da: Redigering

[ctx: shortcut window]
en: Undo
da: Fortryd

[ctx: shortcut window]
en: Redo
da: Gentag

[ctx: shortcut window]
en: Cut
da: Klip

[ctx: shortcut window]
en: Copy
da: Kopiér

[ctx: shortcut window]
en: Paste
da: Indsæt

[ctx: shortcut window]
en: Find Next
da: Find næste

[ctx: shortcut window]
en: Find Previous
da: Find forrige

[ctx: shortcut window]
en: Replace
da: Erstat

[ctx: shortcut window]
en: File comparison
da: Filsammenligning

[ctx: shortcut window]
en: Save current file
da: Gem den aktuelle fil

[ctx: shortcut window]
en: Save current file to new path
da: Gem den aktuelle fil et andet sted

[ctx: shortcut window]
en: Save all files in comparison
da: Gem alle filer i sammenligningen

[ctx: shortcut window]
en: Previous conflict
da: Forrige konflikt

[ctx: shortcut window]
en: Next conflict
da: Næste konflikt

[ctx: shortcut window]
en: Push change to left
da: Skub ændringen til venstre

[ctx: shortcut window]
en: Push change to right
da: Skub ændringen til højre

[ctx: shortcut window]
en: Pull change from left
da: Træk ændringen fra venstre

[ctx: shortcut window]
en: Pull change from right
da: Træk ændringen fra højre

[ctx: shortcut window]
en: Copy change above left
da: Kopiér ændringen ovenfor til venstre

[ctx: shortcut window]
en: Copy change below left
da: Kopiér ændringen nedenfor til venstre

[ctx: shortcut window]
en: Copy change above right
da: Kopiér ændringen ovenfor til højre

[ctx: shortcut window]
en: Copy change below right
da: Kopiér ændringen nedenfor til højre

[ctx: shortcut window]
en: Delete change
da: Slet ændring

[ctx: shortcut window]
en: Folder comparison
da: Mappesammenligning

[ctx: shortcut window]
en: Copy to left
da: Kopiér til venstre

[ctx: shortcut window]
en: Copy to right
da: Kopiér til højre

[ctx: shortcut window]
en: Version control comparison
da: Versionsstyringssammenligning

[ctx: shortcut window]
en: Commit to version control
da: Commit til versionsstyring

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide console output
da: Vis/skjul konsoloutput

en: Refresh
da: Opdatér

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: Save As…
da: Gem som …

en: Save A_ll
da: Gem a_lle

en: Revert files…
da: Tilbagefør filer …

en: Open Externally
da: Åbn eksternt

en: _Find…
da: _Find …

en: _Replace…
da: _Erstat …

en: View
da: Vis

en: Overview Map
da: Oversigtskort

en: Version control console
da: Versionsstyringskonsol

en: Lock scrolling
da: Lås rulning

en: Comparison
da: Sammenligning

en: Merge All from Left
da: Flet alle fra venstre

en: Merge All from Right
da: Flet alle fra højre

en: Merge All
da: Flet alle

en: Add Synchronization Point
da: Tilføj synkroniseringspunkt

en: Clear Synchronization Points
da: Ryd synkroniseringspunkter

en: Format as Patch…
da: Formatér som rettelse (patch) …

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: _Help
da: _Hjælp

en: _About Meld
da: _Om Meld

en: File status
da: Filstatus

en: Same
da: Ens

en: New
da: Ny

en: Modified
da: Ændret

en: Ignore filename case
da: Ignorér forskelle på store/små bogstaver i filnavne

en: Normalize Unicode paths
da: Normalisér Unicode-stier

en: Unversioned
da: Uden versionering

en: Ignored
da: Ignoreret

en: Flatten folders
da: Fladgør mapper

en: Copyright © 2002-2009 Stephen Kennedy
    Copyright © 2009-2021 Kai Willadsen
da: Ophavsret © 2002-2009 Stephen Kennedy
    Ophavsret © 2009-2021 Kai Willadsen

en: Start a new comparison
da: Start en ny sammenligning

en: Open a recent comparison
da: Åbn en seneste sammenligning

en: Go to the previous change
da: Gå til den forrige ændring

en: Go to the next change
da: Gå til den næste ændring

en: Go to the previous conflict
da: Gå til den forrige konflikt

en: Go to the next conflict
da: Gå til den næste konflikt

en: Version Filters
da: Versionsfiltre

en: File Filters
da: Filfiltre

en: Text Filters
da: Tekstfiltre

en: Active
da: Aktiv

en: Column Name
da: Kolonnenavn

en: _Remove
da: _Fjern

en: Move item up
da: Flyt element op

en: Move _Up
da: Flyt _op

en: Move item down
da: Flyt element ned

en: Move _Down
da: Flyt _ned

en: Commit Files
da: Commit filer

en: Log Message
da: Logbesked

en: Previous logs:
da: Forrige logge:

en: Copy to left
da: Kopiér til venstre

en: Copy to right
da: Kopiér til højre

en: Delete selected
da: Slet det valgte

en: _Compare selected files
da: _Sammenlign de valgte filer

en: _Mark selected file
da: _Markér valgte fil

en: Compare _with marked file
da: _Sammenlign med markeret fil

en: Copy to _left
da: Kopiér til _venstre

en: Copy to _right
da: Kopiér til _højre

en: _Delete selected
da: Sle_t det valgte

en: Collapse Recursively
da: Sammenfold rekursivt

en: Expand Recursively
da: Udfold rekursivt

en: _Open Externally
da: _Åbn eksternt

en: _Copy File Paths
da: _Kopiér filstier

en: Select folder to open in this pane
da: Vælg mappe, der skal åbnes i denne rude

en: Folder 1
da: Mappe 1

en: Folder 2
da: Mappe 2

en: Folder 3
da: Mappe 3

en: Search text encoding…
da: Søg tekstkodning …

en: Push current change to the left
da: Skub aktuel ændring til venstre

en: Push current change to the right
da: Skub aktuel ændring til højre

en: Copy chunks
da: Kopiér stykker

en: Delete change
da: Slet ændring

en: Copy change above the left chunk
da: Kopiér ændring over det store venstre stykke

en: Copy change below the left chunk
da: Kopiér ændring nedenunder det store venstre stykke

en: Copy change above the right chunk
da: Kopiér ændring over det store højre stykke

en: Copy change below the right chunk
da: Kopiér ændring nedenunder det store højre stykke

en: _Undo
da: _Fortryd

en: _Redo
da: _Gentag

en: Cu_t
da: K_lip

en: _Copy
da: _Kopiér

en: _Paste
da: _Indsæt

en: Open Containing Folder
da: Åbn ophavsmappe

en: Copy Full Path
da: Kopiér hele stien

en: This file can not be written to. You may click here to unlock this file and make changes anyway, but these changes must be saved to a new file.
da: Der kan ikke skrives til denne fil. Du kan klikke her for at låse filen op og alligevel foretage ændringer, men ændringerne skal gemmes til en ny fil.

en: Save file in this pane
da: Gem filen i denne rude

en: Open file in this pane
da: Åbn filen i denne rude

en: File 3
da: Fil 3

en: File 2
da: Fil 2

en: File 1
da: Fil 1

note: Create icon and filename CellRenderer
en: Name
da: Navn

en: Pattern
da: Mønster

en: Add new filter
da: Tilføj nyt filter

en: _Add
da: _Tilføj

en: Remove selected filter
da: Fjern det valgte filter

en: _Match case
da: _Forskel på store/små bogstaver

en: Who_le word
da: _Hele ord

en: Regular e_xpression
da: Regulært _udtryk

en: Wrapped
da: Ombrudt

en: Replace _All
da: Erstat _alle

en: _Replace
da: _Erstat

en: Switch between Find and Find-and-Replace
da: Skift mellem find og find-og-erstat

en: Search highlight mode…
da: Søg efter fremhævningstilstand …

en: New comparison
da: Ny sammenligning

en: File
da: Fil

en: Folder
da: Mappe

en: Version control
da: Versionsstyring

en: _3-way comparison
da: _Trevejssammenligning

en: Select First File
da: Vælg den 1. fil

en: Select Second File
da: Vælg den 2. fil

en: Select Third File
da: Vælg den 3. fil

en: Select First Folder
da: Vælg den 1. mappe

en: Select Second Folder
da: Vælg den 2. mappe

en: Select Third Folder
da: Vælg den 3. mappe

en: Select A Version-Controlled Folder
da: Vælg en versionsstyret mappe

en: _Blank comparison
da: _Tom sammenligning

en: C_ompare
da: _Sammenlign

en: Close Tab
da: Luk faneblad

en: Format as Patch
da: Formatér som rettelse (patch)

en: Copy to Clipboard
da: Kopiér til udklipsholderen

en: Save Patch
da: Gem rettelse (patch)

en: Use differences between:
da: Brug forskelle mellem:

en: Left and middle panes
da: Ruder til venstre og i midten

en: Middle and right panes
da: Ruder i midten og til højre

en: _Reverse patch direction
da: _Modsat rettelsesretning

en: Path
da: Sti

en: Copy Path
da: Kopiér sti

en: Open Folder
da: Åbn mappe

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Font
da: Skrifttype

en: _Use the system fixed width font
da: _Brug systemets standardskrifttype med fast bredde

en: _Editor font:
da: _Skrifttype for redigering:

note: TRANSLATORS: This is the status bar label for a group of settings, such as text wrapping, show line numbers, whitespace, etc.
en: Display
da: Skærm

en: _Tab width:
da: _Bredde på tabulator:

en: _Insert spaces instead of tabs
da: _Indsæt mellemrum i stedet for tabulatorer

en: Enable text _wrapping
da: Aktivér _tekstombrydning

en: Do not _split words over two lines
da: _Opdel ikke ord over to linjer

en: Highlight _current line
da: Fremhæv _aktuelle linje

en: Show _line numbers
da: Vis _linjenumre

en: Show w_hitespace
da: Vis _blanktegn

en: Prefer dark theme
da: Foretræk mørkt skema

en: Use s_yntax highlighting
da: Brug _syntaksfremhævning

en: Syntax highlighting color scheme:
da: Farveskema for syntaksfremhævning:

en: Code Overview
da: Kodeoversigt

en: Show overview map
da: Vis oversigtskort

en: Overview map style:
da: Stil for oversigtskort:

en: External Editor
da: Eksternt redigeringsprogram

en: Use _default system editor
da: Brug det _normale systemredigeringsprogram

en: Edito_r command:
da: _Kommando for redigeringsprogram:

en: Editor
da: Redigeringsprogram

en: Shallow Comparison
da: Overfladisk sammenligning

en: C_ompare files based only on size and timestamp
da: _Sammenlign kun filer baseret på størrelse og tidsstempel

en: _Timestamp resolution:
da: _Tidsstempelopløsning:

en: Note: enabling text filters may make comparing large files much slower
da: Bemærk: Aktivering af tekstfiltre kan gøre sammenligning af store filer meget langsommere

en: Symbolic Links
da: Symbolske henvisninger

en: Visible Columns
da: Synlige kolonner

en: Folder Comparisons
da: Mappesammenligninger

en: Version Comparisons
da: Versionssammenligninger

en: _Order when comparing file revisions:
da: _Rækkefølge ved sammenligning af filrevisioner:

en: Order when _merging files:
da: R_ækkefølge når filer flettes:

en: Commit Messages
da: Commit-beskeder

en: Show _right margin at:
da: Vis _højre margen ved:

en: Automatically _break lines at right margin on commit
da: Bryd automatisk linjer ved højre margen ved commit

en: Version Control
da: Versionsstyring

en: Filename filters
da: Filnavnefiltre

en: When performing directory comparisons, you may filter out files and directories by name. Each pattern is a list of shell style wildcards separated by spaces.
da: Når der udføres mappesammenligninger, kan du filtrere filer og mapper fra efter navn. Hvert mønster er en liste af skallignende jokertegn adskilt af mellemrum.

en: Change trimming
da: Ændr beskæring

en: Trim blank line differences from the start and end of changes
da: Beskær tomme linjer-forskelle fra begyndelsen og slutningen af ændringer

en: Text filters
da: Tekstfiltre

en: When performing file comparisons, you may ignore certain types of changes. Each pattern here is a python regular expression which replaces matching text with the empty string before comparison is performed. If the expression contains groups, only the groups are replaced. See the user manual for more details.
da: Når der udføres filsammenligninger, kan du ignorere visse ændringer. Hvert mønster her er et regulært udtryk i python, som erstatter tilsvarende tekst med den tomme streng før sammenligning udføres. Hvis udtrykket indeholder grupper, bliver kun grupperne erstattet. Se brugermanualen for yderligere detaljer.

en: Left is remote, right is local
da: Venstre er fjern, højre er lokal

en: Left is local, right is remote
da: Venstre er lokal, højre er fjern

en: Simple change map
da: Simpelt ændringskort

en: Compact source map
da: Kompakt kildekort

en: Full source map
da: Fuldt kildekort

en: Remote, merge, local
da: Fjern, flet, lokal

en: Local, merge, remote
da: Lokal, flet, fjern

en: Push local commits to remote?
da: Skub lokale commit'er til fjern?

en: The commits to be pushed are determined by your version control system.
da: Hvilke commit'er, der skubbes, bestemmes af dit versionsstyringssystem.

en: _Push commits
da: _Skub commit'er

en: Search recent comparisons…
da: Søg efter seneste sammenligninger …

en: Discard unsaved changes to documents?
da: Kassér ikke gemte ændringer i dokumentet?

en: Changes made to the following documents will be permanently lost:
da: Ændringer foretaget i følgende dokumenter vil gå tabt for altid:

en: _Discard
da: _Kassér

en: Save changes to documents before closing?
da: Gem ændringer i dokumenter, før der lukkes?

en: If you don’t save, changes will be permanently lost.
da: Ændringerne går tabt permanent, hvis ikke du gemmer.

en: Close _without Saving
da: Luk _uden at gemme

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Save
da: _Gem

en: Show whitespace
da: Vis blanktegn

en: Text wrapping
da: Tekstombrydning

en: _Compare
da: _Sammenlign

en: Co_mmit…
da: Co_mmit …

en: Re_vert
da: _Gendan

en: Delete
da: Slet

en: Resolve Conflict
da: Løs konflikt

en: Commit changes to version control
da: Commit ændringer til versionsstyring

en: Commit…
da: Commit …

en: Pull remote changes to the local repository
da: Træk fjernændringer til det lokale arkiv

en: Push local changes to remote
da: Skub lokale ændringer til fjern

en: Add to version control
da: Tilføj til versionsstyring

en: Remove from version control
da: Fjern fra versionsstyring

en: Revert working copy to original state
da: Tilbagefør arbejdskopi til oprindelig tilstand

en: Mark as resolved in version control
da: Markér som løst i versionsstyring

en: Open version controlled folder in this pane
da: Åbn versionsstyret mappe i denne rude

en: Location
da: Sted

en: Extra
da: Ekstra

en: Console output
da: Konsoloutput

en: Copy _up
da: Kopiér _op

en: Copy _down
da: Kopiér _ned

note: Create file size CellRenderer
en: Size
da: Størrelse

note: Create date-time CellRenderer
en: Modification time
da: Ændringstidspunkt

note: Create ISO-format date-time CellRenderer
en: Modification time (ISO)
da: Ændringstidspunkt (ISO)

note: Create permissions CellRenderer
en: Permissions
da: Rettigheder

en: {filename} (scanning…)
da: {filename} (skanner …)

en: [{label}] Scanning {folder}
da: [{label}] Skanner {folder}

en: [{label}] Done
da: [{label}] Færdig

en: Folder {} is being compared to itself
da: Mappen {} sammenlignes med sig selv

en: Folders have no differences
da: Der er ingen forskelle på mapperne

en: Contents of scanned files in folders are identical.
da: Indholdet af de skannede filer i mapperne er ens.

en: Scanned files in folders appear identical, but contents have not been scanned.
da: De skannede filer i mapperne ser ud til at være ens, men indholdet er ikke blevet skannet.

en: File filters are in use, so not all files have been scanned.
da: Ikke alle filer er blevet skannet, da filfiltre er i brug.

en: Text filters are in use and may be masking content differences.
da: Tekstfiltre er i brug og kan maskere forskelle i indhold.

en: Hide
da: Skjul

en: Hi_de
da: _Skjul

en: Multiple errors occurred while scanning this folder
da: Der opstod flere fejl, under skanning af mappen

en: Files with invalid encodings found
da: Fandt filer med ugyldige kodninger

note: TRANSLATORS: This is followed by a list of files
en: Some files were in an incorrect encoding. The names are something like:
da: Nogle filer var ikke kodet korrekt. Navnene er noget lignende dette:

en: Files hidden by case insensitive comparison
da: Filer skjult af søgning, som ikke tager højde for store/små bogstaver

note: TRANSLATORS: This is followed by a list of files
en: You are running a case insensitive comparison on a case sensitive filesystem. The following files in this folder are hidden:
da: Du udfører en sammenligning, der ikke tager højde for store/små bogstaver, på et filsystem, som tager højde for store/små bogstaver. Følgende filer i denne mappe er skjulte:

en: “{first_file}” hidden by “{second_file}”
da: “{first_file}” skjult af “{second_file}”

en: Replace folder “%s”?
da: Erstat mappen “%s”?

en: Another folder with the same name already exists in “%s”.
    If you replace the existing folder, all files in it will be lost.
da: En mappe med det samme navn findes allerede i “%s”.
    Hvis du erstatter den eksisterende mappe, vil alle filer i den gå tabt.

en: Error copying file
da: Fejl ved kopiering af fil

en: Couldn’t copy {source}
    to {dest}.
    
    {error}
da: Kunne ikke kopiere {source}
    til {dest}.
    
    {error}

en: Error deleting {}
da: Fejl ved sletning af {}

en: No folder
da: Ingen mappe

en: Comparison results will be inaccurate
da: Resultatet af sammenligningen vil være unøjagtigt

en: A filter changed the number of lines in the file, which is unsupported. The comparison will not be accurate.
da: Et filter ændrede antallet af linjer i filen, hvilket ikke understøttes. Sammenligningen vil ikke være nøjagtig.

en: Mark conflict as resolved?
da: Markér konflikt som løst?

en: If the conflict was resolved successfully, you may mark it as resolved now.
da: Hvis konflikten blev løst, kan du nu markere den som løst.

en: Cancel
da: Annullér

en: Mark _Resolved
da: Markér som _løst

en: There was a problem opening the file “%s”.
da: Der var et problem med at åbne filen “%s”.

en: File %s appears to be a binary file.
da: Filen %s ser ud til at være en binær fil.

en: Do you want to open the file using the default application?
da: Vil du åbne filen med standardprogrammet?

en: Open
da: Åbn

en: [%s] Merging files
da: [%s] Fletter filer

en: [%s] Computing differences
da: [%s] Beregner forskelle

en: File %s has changed on disk
da: Filen %s er blevet ændret på disken

en: Do you want to reload the file?
da: Vil du genindlæse filen?

en: _Reload
da: _Genindlæs

en: File {} is being compared to itself
da: Filen {} sammenlignes med sig selv

en: Files are identical
da: Filer er identiske

en: Text filters are being used, and may be masking differences between files. Would you like to compare the unfiltered files?
da: Tekstfiltre er i brug og kan maskere forskelle mellem filer. Vil du sammenligne de ikke-filtrerede filer?

en: Files differ in line endings only
da: Filer er kun forskellige i slutningen af linjerne

en: Files are identical except for differing line endings:
    %s
da: Filerne er ens bortset fra forskelle i slutningen af linjerne:
    %s

en: Show without filters
da: Vis uden filtre

en: Change highlighting incomplete
da: Fremhævning af ændringer ufuldstændig

en: Some changes were not highlighted because they were too large. You can force Meld to take longer to highlight larger changes, though this may be slow.
da: Nogle ændringer blev ikke fremhævet, fordi de var for store. Du kan tvinge Meld til at bruge længere tid på at fremhæve større ændringer, selvom det kan være langsomt.

en: Keep highlighting
da: Bliv ved med at fremhæve

en: _Keep highlighting
da: _Bliv ved med at fremhæve

en: Saving failed
da: Kunne ikke gemme

en: Please consider copying any critical changes to another program or file to avoid data loss.
da: Overvej at kopiere kritiske ændringer til et andet program eller en anden fil for at undgå tab af data.

en: Save Left Pane As
da: Gem venstre rude som

en: Save Middle Pane As
da: Gem midterste rude som

en: Save Right Pane As
da: Gem højre rude som

en: File %s has changed on disk since it was opened
da: Filen %s er blevet ændret på disken, siden den blev åbnet

en: If you save it, any external changes will be lost.
da: Hvis du gemmer den, vil alle ændringer, som er foretaget eksternt, gå tabt.

en: Save Anyway
da: Gem alligevel

en: Don’t Save
da: Gem ikke

en: File “{}” contains characters that can’t be encoded using its current encoding “{}”.
da: Filen “{}” indeholder tegn, som ikke kan kodes med filens aktuelle kodning “{}”.

en: Couldn’t save file due to:
    %s
da: Kunne ikke gemme filen pga.:
    %s

en: Could not save file %s.
da: Kunne ikke gemme filen %s.

en: Live comparison updating disabled
da: Liveopdatering af sammenligninger deaktiveret

en: Live updating of comparisons is disabled when synchronization points are active. You can still manually refresh the comparison, and live updates will resume when synchronization points are cleared.
da: Liveopdatering af sammenligninger er deaktiveret, når synkroniseringspunkter er aktive. Du kan stadig opdatere sammenligningen manuelt, og liveopdatering vil fortsætte, når synkroniseringspunkterne er blevet ryddet.

en: Deleting remote folders is not supported
da: Sletning af eksterne mapper understøttes ikke

en: Not a file or directory
da: Ikke en fil eller mappe

en: “{}” can’t be put in the trash. Do you want to delete it immediately?
da: “{}” kan ikke puttes i papirkurven. Vil du slette den helt?

en: This remote location does not support sending items to the trash.
da: Denne eksterne placering understøtter ikke papirkurv.

en: _Delete Permanently
da: _Slet for evigt

en: Replace file “%s”?
da: Erstat filen “%s”?

en: A file with this name already exists in “%s”.
    If you replace the existing file, its contents will be lost.
da: Der er allerede en fil med dette navn i “%s”.
    Hvis du erstatter den eksisterende fil, vil dens indhold gå tabt.

en: wrong number of arguments supplied to --diff
da: forkert antal argumenter angivet til --diff

en: Start with an empty window
da: Start med et tomt vindue

en: file
da: fil

en: folder
da: mappe

en: Start a version control comparison
da: Start en sammenligning af versioner

en: Start a 2- or 3-way file comparison
da: Sammenlign to eller tre filer

en: Start a 2- or 3-way folder comparison
da: Sammenlign to eller tre mapper

en: Error: %s
da: Fejl: %s

en: Meld is a file and directory comparison tool.
da: Meld er et værktøj til at sammenligne filer og mapper.

en: Set label to use instead of file name
da: Angiv etiket, der skal bruges i stedet for filnavn

en: Open a new tab in an already running instance
da: Åbn et nyt faneblad i en instans som allerede kører

en: Automatically compare all differing files on startup
da: Sammenlign automatisk alle filer der har forskelle ved opstart

en: Ignored for compatibility
da: Ignoreres pga. kompatibilitet

en: Set the target file for saving a merge result
da: Angiv målfilen hvor resultatet af en fletning skal gemmes

en: Automatically merge files
da: Flet filer automatisk

en: Load a saved comparison from a Meld comparison file
da: Indlæs en gemt sammenligning fra en Meld-sammenligningsfil

en: Create a diff tab for the supplied files or folders
da: Opret et faneblad med forskellene mellem de angivne filer eller mapper

en: too many arguments (wanted 0-3, got %d)
da: for mange argumenter (ønskede 0-3, fik %d)

en: can’t auto-merge less than 3 files
da: kan ikke auto-flette mindre end tre filer

en: can’t auto-merge directories
da: kan ikke auto-flette mapper

en: Error reading saved comparison file
da: Fejl ved læsning af gemt sammenligningsfil

en: invalid path or URI “%s”
da: ugyldig sti eller URI “%s”

en: remote folder “{}” not supported
da: ekstern mappe “{}” er ikke understøttet

note: TRANSLATORS: This is the label of a new, currently-unnamed file.
en: <unnamed>
da: <unavngivet>

en: untitled
da: uden titel

en: Filename
da: Filnavn

en: Need three files to auto-merge, got: %r
da: Behøver tre filer for at auto-flette, fik: %r

en: Cannot compare a mixture of files and directories
da: Kan ikke sammenligne en blanding af filer og mapper

en: {}
    
    Meld encountered a critical error while running:
    <tt>{}</tt>
da: {}
    
    Meld stødte på en kritisk fejl under kørslen af:
    <tt>{}</tt>

en: [None]
da: [Ingen]

en: label
da: etiket

en: pattern
da: mønster

en: Version control:
da: Versionsstyring:

en: Couldn’t find colour scheme details for {}; this is a bad install
da: Kunne ikke finde farveskemadetaljer for {}; der er problemer med denne installation

en: Plain Text
da: Klartekst

en: Unnamed file
da: Unavngivet fil

note: Abbreviation for line, column so that it will fit in the status bar
en: Ln {line}, Col {column}
da: Ln {line}, Kol {column}

en: Line you want to move the cursor to
da: Linje du ønsker at flytte markøren til

en: No files will be committed
da: Ingen filer vil blive commit'et

note: Translators: First element is replaced by translated "%d unpushed commits", second element is replaced by translated "%d branches"
en: {unpushed_commits} in {unpushed_branches}
da: {unpushed_commits} i {unpushed_branches}

en: %d unpushed commit | %d unpushed commits
da[0]: %d ikke skubbet commit
da[1]: %d ikke skubbet commit'er

en: %d branch | %d branches
da[0]: %d gren
da[1]: %d grene

en: Mode changed from {old_mode} to {new_mode}
da: Tilstand skiftede fra {old_mode} til {new_mode}

en: Partially staged
da: Delvist staged

note: Translators: This is the displayed name of a version control system when no version control system is actually found.
en: None
da: Ingen

en: Rev %s
da: Rev. %s

en: Merged
da: Flettet

en: Local
da: Lokal

en: Remote
da: Fjern

en: Error
da: Fejl

en: Newly added
da: Nyligt tilføjet

en: Renamed
da: Omdøbt

en: Conflict
da: Konflikt

en: Removed
da: Fjernet

en: Missing
da: Mangler

en: Not present
da: Ikke tilstedeværende

en: Scanning…
da: Skanner …

note: Translators: This error message is shown when no repository of this type is found.
en: %(name)s (not found)
da: %(name)s (ikke fundet)

note: Translators: This error message is shown when a version control binary isn't installed.
en: %(name)s (%(cmd)s not installed)
da: %(name)s (%(cmd)s ikke installeret)

note: Translators: This error message is shown when a version controlled repository is invalid.
en: %(name)s (invalid repository)
da: %(name)s (ugyldigt arkiv)

en: No valid version control system found in this folder
da: Fandt ikke et gyldigt versionsstyringssystem i denne mappe

en: Choose which version control system to use
da: Vælg hvilket versionsstyringssystem, der skal anvendes

note: TRANSLATORS: This is the location of the directory being viewed
en: Location: {path}
da: Sted: {path}

note: Initial yield so when we add this to our tasks, we don't create iterators that may be invalidated.
en: Scanning repository
da: Skanner arkiv

en: Scanning %s
da: Skanner %s

en: (Empty)
da: (tom)

en: %s — local
da: %s — lokal

en: %s — remote
da: %s — fjern

en: %s (local, merge, remote)
da: %s (lokal, flet, fjern)

en: %s (remote, merge, local)
da: %s (fjern, flet, lokal)

en: %s — repository
da: %s — arkiv

en: %s (working, repository)
da: %s (arbejdskopi, arkiv)

en: %s (repository, working)
da: %s (arkiv, arbejdskopi)

en: Remove folder and all its files?
da: Fjern mappen og alle dens filer?

en: This will remove all selected files and folders, and all files within any selected folders, from version control.
da: Dette vil fjerne alle valgte filer og mapper, samt alle filer i de valgte mapper, fra versionsstyring.

en: Clear
da: Ryd
