meld master - en to ja translation catalogue (423 entries)

en: Diff Viewer
ja: 差分ビューアー

en: Compare and merge your files
ja: 複数のファイルを比較したりマージしたりします

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: diff;merge;
ja: diff;merge;比較;マージ;

en: Default window width
ja: デフォルトのウィンドウの幅

en: Default window height
ja: デフォルトのウィンドウの高さ

en: Default window maximised state
ja: デフォルトでウィンドウが最大化されるかどうか

en: Default window fullscreen state
ja: デフォルトでウィンドウがフルスクリーン表示されるかどうか

en: Additional automatically detected text encodings
ja: 自動検出される追加のテキストエンコーディング

en: Meld will use these text encodings to try to decode loaded text files before trying any other encodings. In addition to the encodings in this list, UTF-8 and the current locale-default encoding will always be used; other encodings may also be tried, depending on the user’s locale.
ja: Meld は他のエンコーディングを試す前に、これらのテキストエンコーディングを使用して、読み込んだテキストファイルのデコードを試みます。このリストのエンコーディングに加え、UTF-8 と現在のロケールのデフォルトのエンコーディングが常に使用されます。ユーザーのロケールによっては、他のエンコーディングでのデコードも試されるかもしれません。

en: Width of an indentation step
ja: タブの幅

en: The number of spaces to use for a single indent step
ja: インデント幅をスペース何個分にするか

en: Whether to indent using spaces or tabs
ja: スペースとタブのどちらを使ってインデントするか

en: If true, any new indentation will use spaces instead of tabs.
ja: true の場合、新しいインデントではタブの代わりにスペースが使用されます。

en: Show line numbers
ja: 行番号を表示する

en: If true, line numbers will be shown in the gutter of file comparisons.
ja: true の場合、ファイル比較時のガター部分に行番号を表示します。

en: Highlight syntax
ja: シンタックスハイライト

en: Color scheme to use for syntax highlighting
ja: シンタックスハイライトに使用するカラースキーマ

en: Used by GtkSourceView to determine colors for syntax highlighting
ja: シンタックスハイライトのために決められた色は GtkSourceView によって使用されます

en: Wrap mode
ja: 折り返しのモード

en: Lines in file comparisons will be wrapped according to this setting, either not at all ('none'), at any character ('char') or only at the end of words ('word').
ja: ファイル比較時の各行は、この設定に従って折り返されます。折り返さない場合は 'none'、任意の文字で折り返す場合は 'char'、単語の末尾で折り返す場合は 'word' を指定します。

en: Highlight current line
ja: 現在の行をハイライトする

en: If true, the line containing the cursor will be highlighted in file comparisons.
ja: true の場合、ファイル比較時にカーソルのある行がハイライトされます。

en: Use the system default monospace font
ja: システムデフォルトの等幅フォントを使用する

en: If false, custom-font will be used instead of the system monospace font.
ja: false の場合、システムの monospace フォントの代わりにカスタムフォントが使用されます。

en: Custom font
ja: カスタムフォント

en: Ignore blank lines when comparing files
ja: ファイル比較時に空行を無視する

en: If true, blank lines will be trimmed when highlighting changes between files.
ja: true の場合、ファイル間の変更点をハイライトする際に、空行の差異をハイライトしません。

en: Use the system default editor
ja: システムデフォルトのエディターを使用する

en: If false, custom-editor-command will be used instead of the system editor when opening files externally.
ja: false の場合、ファイルを別のアプリで開く際に、システムのエディターの代わりに指定したエディターコマンドを使用します。

en: The custom editor launch command
ja: カスタムエディター起動コマンド

en: Columns to display
ja: 表示するカラム

en: List of column names in folder comparison and whether they should be displayed.
ja: フォルダー比較時のカラム名の一覧と、それらを表示するかどうかの設定です。

en: Ignore symbolic links
ja: シンボリックリンクを無視する

en: If true, folder comparisons do not follow symbolic links when traversing the folder tree.
ja: true の場合、フォルダー比較時のフォルダーツリー走査において、シンボリックリンクのリンク先を走査しません。

en: Use shallow comparison
ja: 浅い比較を使用する

en: If true, folder comparisons compare files based solely on size and mtime, considering files to be identical if their size and mtime match, and different otherwise.
ja: true の場合、フォルダー比較時にサイズと mtime だけを基準にしてファイルを比較し、それらが一致すれば同一のファイルであると見做します。

en: File timestamp resolution
ja: ファイルのタイムスタンプ分解能

en: When comparing based on mtime, this is the minimum difference in nanoseconds between two files before they’re considered to have different mtimes. This is useful when comparing files between filesystems with different timestamp resolution.
ja: mtime に基づいて比較する場合、この値が 2 つのファイル間において mtime が異なると見做される最小の差異 (ナノ秒) です。これはタイムスタンプ分解能が異なるファイルシステム間で、ファイルの比較を行う際に役立ちます。

en: Apply text filters during folder comparisons
ja: フォルダーの比較中にテキストフィルターを適用する

en: If true, folder comparisons that compare file contents also apply active text filters and the blank line trimming option, and ignore newline differences.
ja: true の場合、フォルダー比較時にファイルの内容を比較する際に、有効なテキストフィルターと空行のトリミングオプションが適用され、改行による差異は無視します。

en: File status filters
ja: ファイルの状態フィルター

en: List of statuses used to filter visible files in folder comparison.
ja: フォルダー比較時に、表示するファイルをフィルタリングするために使用されるステータスのリスト。

en: Filename-based filters
ja: ファイル名を対象としたフィルター

en: List of predefined filename-based filters that, if active, will remove matching files from a folder comparison.
ja: ファイル名が対象の定義されたフィルターのリスト。有効な場合、フォルダーの比較から一致するファイルを除外します。

en: Text-based filters
ja: テキストを対象としたフィルター

en: List of predefined text-based regex filters that, if active, will remove text from being used in a file comparison. The text will still be displayed, but won’t contribute to the comparison itself.
ja: テキストが対象の定義された正規表現のフィルターのリスト。有効な場合、ファイルの比較から一致するテキストを除外します。一致したテキスト自体は表示されますが、比較には影響しません。

en: Classic (Meld)
ja: クラシック (Meld)

en: Base color scheme for Meld highlighting
ja: Meld がハイライトに用いる標準カラースキーマ

en: Meld dark scheme
ja: Meld ダークスキーマ

en: Dark color scheme for Meld highlighting
ja: Meld がハイライトに用いるダークカラースキーマ

[ctx: shortcut window]
en: General
ja: 全般

[ctx: shortcut window]
en: New comparison
ja: 新しい比較

[ctx: shortcut window]
en: Close a comparison
ja: 比較を閉じる

[ctx: shortcut window]
en: Quit Meld
ja: Meld を終了する

[ctx: shortcut window]
en: Stop the current action
ja: 現在適用中のアクションを停止する

[ctx: shortcut window]
en: Refresh comparison
ja: 比較内容を更新する

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
ja: フルスクリーンで表示する

[ctx: shortcut window]
en: Panes
ja: ペイン

[ctx: shortcut window]
en: Previous comparison pane
ja: 前の比較ペイン

[ctx: shortcut window]
en: Next comparison pane
ja: 次の比較ペイン

[ctx: shortcut window]
en: Changes
ja: 変更点

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous change
ja: 前の変更点へジャンプする

[ctx: shortcut window]
en: Go to next change
ja: 次の変更点へジャンプする

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
ja: タブ

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous tab
ja: 前のタブへ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Go to next tab
ja: 次のタブへ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Switch to tab
ja: タブを切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Move tab left
ja: タブを左へ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Move tab right
ja: タブを右へ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Editing
ja: 編集

[ctx: shortcut window]
en: Undo
ja: 元に戻す

[ctx: shortcut window]
en: Redo
ja: やり直す

[ctx: shortcut window]
en: Cut
ja: 切り取り

[ctx: shortcut window]
en: Copy
ja: コピーする

[ctx: shortcut window]
en: Paste
ja: 貼り付ける

[ctx: shortcut window]
en: Find
ja: 検索する

[ctx: shortcut window]
en: Find Next
ja: 次を検索する

[ctx: shortcut window]
en: Find Previous
ja: 前を検索する

[ctx: shortcut window]
en: Replace
ja: 置換する

[ctx: shortcut window]
en: File comparison
ja: ファイルの比較

[ctx: shortcut window]
en: Save current file
ja: このファイルを保存する

[ctx: shortcut window]
en: Save current file to new path
ja: このファイルを新しい名前で保存する

[ctx: shortcut window]
en: Save all files in comparison
ja: 比較中のすべてのファイルを保存する

[ctx: shortcut window]
en: Previous conflict
ja: 前の衝突箇所

[ctx: shortcut window]
en: Next conflict
ja: 次の衝突箇所

[ctx: shortcut window]
en: Push change to left
ja: 変更点を左へ適用する

[ctx: shortcut window]
en: Push change to right
ja: 変更点を右へ適用する

[ctx: shortcut window]
en: Pull change from left
ja: 変更点を左から適用する

[ctx: shortcut window]
en: Pull change from right
ja: 変更点を右から適用する

[ctx: shortcut window]
en: Copy change above left
ja: 左の変更点の上にコピーする

[ctx: shortcut window]
en: Copy change below left
ja: 左の変更点の下にコピーする

[ctx: shortcut window]
en: Copy change above right
ja: 右の変更点の上にコピーする

[ctx: shortcut window]
en: Copy change below right
ja: 右の変更点の下にコピーする

[ctx: shortcut window]
en: Delete change
ja: 変更点を削除する

[ctx: shortcut window]
en: Folder comparison
ja: フォルダーの比較

[ctx: shortcut window]
en: Copy to left
ja: 左へコピーする

[ctx: shortcut window]
en: Copy to right
ja: 右へコピーする

[ctx: shortcut window]
en: Version control comparison
ja: バージョン管理の比較

[ctx: shortcut window]
en: Commit to version control
ja: バージョン管理へコミットする

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide console output
ja: コンソール出力の表示/非表示

en: Refresh
ja: 更新

en: Stop
ja: 停止

en: Fullscreen
ja: フルスクリーン

en: Save As…
ja: 別名で保存…

en: Save A_ll
ja: すべて保存(_L)

en: Revert files…
ja: ファイルを差し戻す…

en: Open Externally
ja: 別のアプリで開く

en: _Find…
ja: 検索(_F)…

en: _Replace…
ja: 置換(_R)…

en: View
ja: 表示

en: Overview Map
ja: 概要マップ

en: Version control console
ja: バージョン管理コンソール

en: Lock scrolling
ja: スクロールをロック

en: Comparison
ja: 比較

en: Merge All from Left
ja: 左からすべてをマージ

en: Merge All from Right
ja: 右からすべてをマージ

en: Merge All
ja: すべてをマージ

en: Add Synchronization Point
ja: 同期点を追加

en: Clear Synchronization Points
ja: 同期点をクリア

en: Format as Patch…
ja: パッチを生成…

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _About Meld
ja: Meld について(_A)

en: File status
ja: ファイルの状態

en: Same
ja: 同じ部分

en: New
ja: 新しい部分

en: Modified
ja: 変更済

en: Ignore filename case
ja: ファイル名の大/小文字を無視

en: Start a new comparison
ja: 新しい比較を開始します

en: Open a recent comparison
ja: 最近の比較を開きます

en: Go to the previous change
ja: 前の変更点へジャンプします

en: Go to the next change
ja: 次の変更点へジャンプします

en: Go to the previous conflict
ja: 前の衝突箇所へジャンプします

en: Go to the next conflict
ja: 次の衝突箇所へジャンプします

en: Version Filters
ja: バージョンフィルター

en: File Filters
ja: ファイルフィルター

en: Text Filters
ja: テキストフィルター

en: Active
ja: 有効

en: Column Name
ja: カラム名

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: Move item up
ja: アイテムを上へ移動します

en: Move _Up
ja: 上へ移動する(_U)

en: Move item down
ja: アイテムを下へ移動します

en: Move _Down
ja: 下へ移動する(_D)

en: Commit
ja: コミット

en: Commit Files
ja: コミットするファイル

en: Log Message
ja: ログメッセージ

en: Previous logs:
ja: 以前のログ:

en: Co_mmit
ja: コミット(_M)

en: Copy to left
ja: 左へコピーします

en: Copy to right
ja: 右へコピーします

en: Delete selected
ja: 選択したファイルなどを削除します

en: _Compare selected files
ja: 選択したファイルを比較(_C)

en: Copy to _left
ja: 左へコピー(_L)

en: Copy to _right
ja: 右へコピー(_R)

en: _Delete selected
ja: 選択したものを削除(_D)

en: Collapse Recursively
ja: 再帰的に畳む

en: Expand Recursively
ja: 再帰的に展開

en: _Open Externally
ja: 別のアプリで開く(_O)

en: _Copy File Paths
ja: ファイルパスをコピー(_C)

en: Select folder to open in this pane
ja: このペインで開くフォルダーを選択してください

en: Folder 1
ja: フォルダー 1

en: Folder 2
ja: フォルダー 2

en: Folder 3
ja: フォルダー 3

en: Search text encoding…
ja: テキストエンコーディングを検索…

en: Push current change to the left
ja: 現在の変更を左にも適用します

en: Push current change to the right
ja: 現在の変更を右にも適用します

en: Copy chunks
ja: 変更点をコピーします

en: Delete change
ja: 変更点を削除します

en: Copy change above the left chunk
ja: 左の変更点の上にコピーする

en: Copy change below the left chunk
ja: 左の変更点の下にコピーする

en: Copy change above the right chunk
ja: 右の変更点の上にコピーする

en: Copy change below the right chunk
ja: 右の変更点の下にコピーする

en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

en: _Redo
ja: やり直す(_R)

en: Cu_t
ja: 切り取り(_T)

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

en: Open Containing Folder
ja: ファイルがあるフォルダーを開く

en: Copy Full Path
ja: フルパスをコピー

en: This file can not be written to. You may click here to unlock this file and make changes anyway, but these changes must be saved to a new file.
ja: このファイルに書き込むことはできません。ここをクリックすることで、このファイルのロックを解除して変更を加えることができますが、これらの変更は新しいファイルに保存しなければなりません。

en: Save file in this pane
ja: このペインのファイルを保存します

en: Open file in this pane
ja: このペインでファイルを開きます

en: File 3
ja: ファイル 3

en: File 2
ja: ファイル 2

en: File 1
ja: ファイル 1

note: Create icon and filename CellRenderer
en: Name
ja: 名前

en: Pattern
ja: パターン

en: Add new filter
ja: 新しいフィルターを追加します

en: _Add
ja: 追加(_A)

en: Remove selected filter
ja: 選択したフィルターを削除します

en: _Match case
ja: 大/小文字を区別(_M)

en: Who_le word
ja: 単語全体(_L)

en: Regular e_xpression
ja: 正規表現(_X)

en: Wrapped
ja: 折り返しました

en: Replace _All
ja: すべて置換(_A)

en: _Replace
ja: 置換(_R)

en: Switch between Find and Find-and-Replace
ja: “検索”と“検索して置換”を切り替えます

en: Search highlight mode…
ja: ハイライトモードを検索…

en: New comparison
ja: 新しい比較

en: File
ja: ファイル

en: Folder
ja: フォルダー

en: Version control
ja: バージョン管理

en: _3-way comparison
ja: 3 つを比較(_3)

en: Select First File
ja: 1 番目のファイルを選択

en: Select Second File
ja: 2 番目のファイルを選択

en: Select Third File
ja: 3 番目のファイルを選択

en: Select First Folder
ja: 1 番目のフォルダーを選択

en: Select Second Folder
ja: 2 番目のフォルダーを選択

en: Select Third Folder
ja: 3 番目のフォルダーを選択

en: Select A Version-Controlled Folder
ja: バージョン管理フォルダーを選択

en: _Blank comparison
ja: 空の比較(_B)

en: C_ompare
ja: 比較(_O)

en: Close Tab
ja: タブを閉じる

en: Format as Patch
ja: パッチを生成

en: Copy to Clipboard
ja: クリップボードへコピー

en: Save Patch
ja: パッチを保存

en: Use differences between:
ja: 次のペイン間の差分を使用する:

en: Left and middle panes
ja: 左と中央のペイン

en: Middle and right panes
ja: 中央と右のペイン

en: _Reverse patch direction
ja: パッチの対象を逆にする(_R)

en: Path
ja: パス

en: Copy Path
ja: パスをコピー

en: Open Folder
ja: フォルダーを開く

en: Preferences
ja: 設定

en: Font
ja: フォント

en: _Use the system fixed width font
ja: システムの等幅フォントを使用する(_U)

en: _Editor font:
ja: エディターのフォント(_E):

note: TRANSLATORS: This is the status bar label for a group of settings, such as text wrapping, show line numbers, whitespace, etc.
en: Display
ja: 表示

en: _Tab width:
ja: タブの幅(_T):

en: _Insert spaces instead of tabs
ja: タブの代わりに空白を挿入する(_I)

en: Enable text _wrapping
ja: 文字列の折り返しを有効にする(_W)

en: Do not _split words over two lines
ja: 単語が 2 行に跨がらないようにする(_S)

en: Highlight _current line
ja: 現在の行をハイライトする(_C)

en: Show _line numbers
ja: 行番号を表示する(_L)

en: Show w_hitespace
ja: 空白や改行を表示する(_H)

en: Prefer dark theme
ja: ダークテーマを適用する

en: Use s_yntax highlighting
ja: シンタックスハイライトを有効にする(_Y)

en: Syntax highlighting color scheme:
ja: シンタックスハイライトのカラースキーマ:

en: Code Overview
ja: コードの概要

en: Show overview map
ja: 概要マップを表示する

en: Overview map style:
ja: 概要マップのスタイル:

en: External Editor
ja: 外部エディター

en: Use _default system editor
ja: デフォルトのエディターを使用する(_D)

en: Edito_r command:
ja: エディターをコマンドで指定する(_R):

en: Editor
ja: エディター

en: Shallow Comparison
ja: 浅い比較

en: C_ompare files based only on size and timestamp
ja: サイズとタイムスタンプだけを基準にしてファイルを比較する(_O)

en: _Timestamp resolution:
ja: タイムスタンプ分解能(_T):

en: Note: enabling text filters may make comparing large files much slower
ja: 備考: テキストフィルターを有効にすると、大きなファイルの比較が遅くなる可能性があります

en: Symbolic Links
ja: シンボリックリンク

en: Visible Columns
ja: 表示するカラム

en: Folder Comparisons
ja: フォルダーの比較

en: Version Comparisons
ja: バージョンの比較

en: Commit Messages
ja: コミットメッセージ

en: Show _right margin at:
ja: 右マージンを表示する(_R):

en: Version Control
ja: バージョン管理

en: Filename filters
ja: ファイル名フィルター

en: When performing directory comparisons, you may filter out files and directories by name. Each pattern is a list of shell style wildcards separated by spaces.
ja: フォルダーの比較を行う際、ファイルとフォルダーを名前でフィルタリングできます。フィルタリングのパターンはそれぞれ、スペースで区切った SHELL 型式のワイルドカードの並びです。

en: Change trimming
ja: 変更のトリミング

en: Trim blank line differences from the start and end of changes
ja: 変更点の始まりと終わりの部分から、空行の差異をハイライトしないように除外する

en: Text filters
ja: テキストフィルター

en: When performing file comparisons, you may ignore certain types of changes. Each pattern here is a python regular expression which replaces matching text with the empty string before comparison is performed. If the expression contains groups, only the groups are replaced. See the user manual for more details.
ja: ファイルの比較を行う時は、ある種類の変更だけ無視することができます。無視するパターンはそれぞれ Python 形式の正規表現で指定し、その実装は無視する文字列を空の文字列で置き換えるだけです。もし正規表現パターンにグループが含まれていたら、該当するグループの文字列だけ置き換えます。詳細はユーザーズ・マニュアルをご覧下さい。

en: Left is remote, right is local
ja: 左がリモート、右がローカル

en: Left is local, right is remote
ja: 左がローカル、右がリモート

en: Remote, merge, local
ja: リモート、マージ、ローカル

en: Local, merge, remote
ja: ローカル、マージ、リモート

en: 1ns (ext4)
ja: 1 ナノ秒 (ext4)

en: 100ns (NTFS)
ja: 100 ナノ秒 (NTFS)

en: 1s (ext2/ext3)
ja: 1 秒 (ext2/ext3)

en: 2s (VFAT)
ja: 2 秒 (VFAT)

en: Push local commits to remote?
ja: ローカルのコミットをリモートにプッシュしますか?

en: The commits to be pushed are determined by your version control system.
ja: プッシュされるコミットはバージョン管理システムが決定します。

en: _Push commits
ja: コミットをプッシュ(_P)

en: Search recent comparisons…
ja: 最近の比較を検索…

en: Discard unsaved changes to documents?
ja: ドキュメントへの変更を保存せずに破棄しますか?

en: Changes made to the following documents will be permanently lost:
ja: 次のドキュメントへの変更は完全に失われます:

en: _Discard
ja: 破棄(_D)

en: Save changes to documents before closing?
ja: 閉じる前にドキュメントへの変更を保存しますか?

en: If you don’t save, changes will be permanently lost.
ja: 保存しない場合、変更は完全に失われます。

en: Close _without Saving
ja: 保存せずに閉じる(_W)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: Show whitespace
ja: 空白や改行を表示する

en: Text wrapping
ja: 文字列の折り返し

en: _Compare
ja: 比較(_C)

en: Co_mmit…
ja: コミット(_M)…

en: Delete
ja: 削除

en: Commit changes to version control
ja: 変更をバージョン管理にコミットします

en: Commit…
ja: コミット…

en: Pull remote changes to the local repository
ja: リモートの変更をローカルのリポジトリにプルします

en: Push local changes to remote
ja: ローカルの変更をリモートにプッシュします

en: Add to version control
ja: バージョン管理に追加します

en: Remove from version control
ja: バージョン管理から削除します

en: Revert working copy to original state
ja: 作業コピーを元の状態に差し戻します

en: Mark as resolved in version control
ja: バージョン管理で解決済みとしてマークします

en: Open version controlled folder in this pane
ja: このペインでバージョン管理フォルダーを開きます

en: Console output
ja: コンソール出力

en: Copy _up
ja: 上にコピー(_U)

en: Copy _down
ja: 下にコピー(_D)

note: Create file size CellRenderer
en: Size
ja: サイズ

note: Create date-time CellRenderer
en: Modification time
ja: 更新日時

note: Create ISO-format date-time CellRenderer
en: Modification time (ISO)
ja: 更新日時 (ISO)

note: Create permissions CellRenderer
en: Permissions
ja: アクセス権

en: [{label}] Done
ja: [{label}] 完了

en: Folders have no differences
ja: フォルダーに差異はありません

en: Contents of scanned files in folders are identical.
ja: フォルダー内のスキャンされたファイルの内容は同一です。

en: Scanned files in folders appear identical, but contents have not been scanned.
ja: フォルダー内のスキャンされたファイルは同一のように見えますが、内容はスキャンされていません。

en: File filters are in use, so not all files have been scanned.
ja: ファイルフィルターが使用されているため、すべてのファイルがスキャンされたわけではありません。

en: Text filters are in use and may be masking content differences.
ja: テキストフィルターが使用されているため、内容の差異が遮蔽されている可能性があります。

en: Hide
ja: 隠す

en: Hi_de
ja: 隠す(_D)

en: Multiple errors occurred while scanning this folder
ja: このフォルダーの走査中に複数回のエラーが発生しました

en: Files with invalid encodings found
ja: 間違ったエンコーディングを持つファイルが見つかりました

note: TRANSLATORS: This is followed by a list of files
en: Some files were in an incorrect encoding. The names are something like:
ja: いくつかのファイルが間違ったエンコーディングを持っていました (次のようなファイル名です):

en: Files hidden by case insensitive comparison
ja: 大/小文字を区別せずに比較したファイルの一覧

note: TRANSLATORS: This is followed by a list of files
en: You are running a case insensitive comparison on a case sensitive filesystem. The following files in this folder are hidden:
ja: 大/小文字を区別するファイルシステム上で大/小文字を無視した比較を行っています。このフォルダーでは次のファイルは表示されません:

en: “{first_file}” hidden by “{second_file}”
ja: “{first_file}”は“{second_file}”によって隠されています

en: Replace folder “%s”?
ja: “%s”を置き換えますか?

en: Another folder with the same name already exists in “%s”.
    If you replace the existing folder, all files in it will be lost.
ja: “%s”に同じ名前の別のフォルダーがすでに存在します。
    フォルダーを置き換えると、既存のファイルはすべて失われます。

en: Error copying file
ja: ファイルのコピーエラー

en: Couldn’t copy {source}
    to {dest}.
    
    {error}
ja: コピーできませんでした
    コピー元: {source}
    コピー先: {dest}
    
    {error}

en: Error deleting {}
ja: {} の削除中にエラーが発生しました

en: Comparison results will be inaccurate
ja: 比較結果は不正確です

en: A filter changed the number of lines in the file, which is unsupported. The comparison will not be accurate.
ja: フィルターがファイル内の行数を変更しましたが、サポートされていないため、比較は正確ではありません。

en: Mark conflict as resolved?
ja: 衝突箇所を解決済みとしてマークしますか?

en: If the conflict was resolved successfully, you may mark it as resolved now.
ja: 衝突箇所の解決に成功した場合は、解決済みとしてマークすることができます。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Mark _Resolved
ja: 解決済みとしてマーク(_R)

en: There was a problem opening the file “%s”.
ja: “%s”を開く際に問題が発生しました。

en: File %s appears to be a binary file.
ja: %s はバイナリファイルのようです。

en: Do you want to open the file using the default application?
ja: デフォルトのアプリケーションを使用してファイルを開きますか?

en: Open
ja: 開く

en: [%s] Merging files
ja: [%s] ファイルをマージ中

en: [%s] Computing differences
ja: [%s] 差分の計算中

en: File %s has changed on disk
ja: %s はディスク上で変更されました

en: Do you want to reload the file?
ja: ファイルを再読み込みしますか?

en: _Reload
ja: 再読み込み(_R)

en: Files are identical
ja: 同一のファイルです

en: Text filters are being used, and may be masking differences between files. Would you like to compare the unfiltered files?
ja: テキストフィルターを使用しているため、ファイル間に違いが生じる場合があります。フィルタリングせずに比較しますか?

en: Files differ in line endings only
ja: ファイルは行末のみが異なります

en: Files are identical except for differing line endings:
    %s
ja: 改行コード以外のファイルの内容は同一です:
    %s

en: Show without filters
ja: フィルター無しで表示する

en: Change highlighting incomplete
ja: 変更点のハイライトが不完全です

en: Some changes were not highlighted because they were too large. You can force Meld to take longer to highlight larger changes, though this may be slow.
ja: 変更点が多すぎるため、一部がハイライトされませんでした。Meld にハイライトを強制することができますが、大きな変更点をハイライトするには時間がかかります。

en: Keep highlighting
ja: ハイライトを続ける

en: _Keep highlighting
ja: ハイライトを続ける(_K)

en: Saving failed
ja: 保存に失敗しました

en: Please consider copying any critical changes to another program or file to avoid data loss.
ja: データの喪失を防ぐために、他のファイルやプログラムへ重要な変更点をコピーすることを検討してください。

en: Save Left Pane As
ja: 左のペインを別名で保存

en: Save Middle Pane As
ja: 中央のペインを別名で保存

en: Save Right Pane As
ja: 右のペインを別名で保存

en: File %s has changed on disk since it was opened
ja: %s は開かれた後にディスク上で変更されました

en: If you save it, any external changes will be lost.
ja: 保存すると、外部からの変更は失われます。

en: Save Anyway
ja: とにかく保存する

en: Don’t Save
ja: 保存しない

en: File “{}” contains characters that can’t be encoded using its current encoding “{}”.
ja: “{}”には現在のエンコーディング“{}”でエンコードできない文字が含まれています。

en: Couldn’t save file due to:
    %s
ja: 次の理由によりファイルを保存できませんでした:
    %s

en: Could not save file %s.
ja: %s を保存できませんでした。

en: Live comparison updating disabled
ja: 比較のライブアップデートは無効です

en: Live updating of comparisons is disabled when synchronization points are active. You can still manually refresh the comparison, and live updates will resume when synchronization points are cleared.
ja: 同期点が有効な場合、比較のライブアップデートは無効化されます。同期点がクリアされるとライブアップデートが再開されます。また、比較は手動で更新することもできます。

en: Deleting remote folders is not supported
ja: リモートフォルダーの削除はサポートしていません

en: Not a file or directory
ja: ファイルやフォルダーではありません

en: “{}” can’t be put in the trash. Do you want to delete it immediately?
ja: “{}”はゴミ箱に移動できません。ただちに削除しますか?

en: This remote location does not support sending items to the trash.
ja: このリモートの場所はゴミ箱にファイルを送ることをサポートしていません。

en: _Delete Permanently
ja: 完全に削除(_D)

en: Replace file “%s”?
ja: “%s”を置き換えますか?

en: A file with this name already exists in “%s”.
    If you replace the existing file, its contents will be lost.
ja: “%s”に同じ名前のファイルがすでに存在します。
    ファイルを置き換えると、既存の内容は失われます。

en: wrong number of arguments supplied to --diff
ja: --diff オプションに対する引数の数が間違っています

en: Start with an empty window
ja: 空のウィンドウで起動する

en: file
ja: ファイル

en: folder
ja: フォルダー

en: Start a version control comparison
ja: バージョン管理の比較モードで起動する

en: Start a 2- or 3-way file comparison
ja: 2 つ、または 3 つのファイルを比較するモードで起動する

en: Start a 2- or 3-way folder comparison
ja: 2 つ、または 3 つのフォルダーを比較するモードで起動する

en: Error: %s
ja: エラー: %s

en: Meld is a file and directory comparison tool.
ja: Meld はファイルとフォルダーの内容を比較するツールです。

en: Set label to use instead of file name
ja: ファイル名の代わりに使用するラベルを指定する

en: Open a new tab in an already running instance
ja: すでに実行中のインスタンスで新しいタブを開く

en: Automatically compare all differing files on startup
ja: 起動時にファイルの中にあるすべての差分を自動的に検出する

en: Set the target file for saving a merge result
ja: マージした結果を保存するファイル名を指定する

en: Automatically merge files
ja: 自動的にファイルをマージする

en: Load a saved comparison from a Meld comparison file
ja: Meld の比較ファイルから保存された比較を読み込む

en: Create a diff tab for the supplied files or folders
ja: 指定したファイル/フォルダーの比較タブを作成する

en: too many arguments (wanted 0-3, got %d)
ja: 引数が多すぎます (有効な数は 0 〜 3 ですが %d 個の引数を受け取りました)

en: can’t auto-merge less than 3 files
ja: 3つ未満のファイルはオートマージできません

en: can’t auto-merge directories
ja: ディレクトリはオートマージできません

en: Error reading saved comparison file
ja: 保存された比較ファイルの読み込みエラー

en: invalid path or URI “%s”
ja: 無効なパスまたは URI “%s”

note: TRANSLATORS: This is the label of a new, currently-unnamed file.
en: <unnamed>
ja: <名前なし>

en: untitled
ja: タイトルなし

en: Filename
ja: ファイル名

en: Need three files to auto-merge, got: %r
ja: オートマージには3つのファイルが必要です: %r

en: Cannot compare a mixture of files and directories
ja: ファイルとフォルダーの間での比較はできません

en: {}
    
    Meld encountered a critical error while running:
    <tt>{}</tt>
ja: {}
    
    Meld の実行中に致命的なエラーが発生しました:
    <tt>{}</tt>

en: [None]
ja: [なし]

en: label
ja: (新しい名前)

en: pattern
ja: (新しいパターン)

en: Version control:
ja: バージョン管理:

en: Couldn’t find colour scheme details for {}; this is a bad install
ja: {} のカラースキーマの詳細が見つかりませんでした。インストールが正常ではありません。

en: Plain Text
ja: プレーンテキスト

en: Unnamed file
ja: 名前なしのファイル

note: Abbreviation for line, column so that it will fit in the status bar
en: Ln {line}, Col {column}
ja: {line} 行、{column} 列

en: Line you want to move the cursor to
ja: カーソルを移動する行

note: Translators: This is the displayed name of a version control system when no version control system is actually found.
en: None
ja: なし

note: Translators: This error message is shown when no repository of this type is found.
en: %(name)s (not found)
ja: %(name)s (見つかりません)

note: Translators: This error message is shown when a version control binary isn't installed.
en: %(name)s (%(cmd)s not installed)
ja: %(name)s (%(cmd)s がインストールされていません)

note: Translators: This error message is shown when a version controlled repository is invalid.
en: %(name)s (invalid repository)
ja: %(name)s (無効なリポジトリです)

en: No valid version control system found in this folder
ja: このフォルダーの有効なバージョン管理システムが見つかりませんでした

en: Choose which version control system to use
ja: 使用するバージョン管理システムを選択してください

en: Scanning %s
ja: %s をスキャン中

en: (Empty)
ja: (空)

en: %s — local
ja: %s — ローカル

en: %s — remote
ja: %s — リモート

en: %s (local, merge, remote)
ja: %s (ローカル、マージ、リモート)

en: %s (remote, merge, local)
ja: %s (リモート、マージ、ローカル)

en: %s — repository
ja: %s — リポジトリ

en: %s (working, repository)
ja: %s (ワーキング、リポジトリ)

en: %s (repository, working)
ja: %s (リポジトリ、ワーキング)

en: Remove folder and all its files?
ja: すべてのフォルダーとファイルを削除しますか?

en: This will remove all selected files and folders, and all files within any selected folders, from version control.
ja: 選択したファイルとフォルダーを (フォルダー内のファイルも含めて) すべてバージョン管理から削除します。

en: Clear
ja: クリア
