meld master - en to ro translation catalogue (483 entries)

en: Diff Viewer
ro: Vizualizator de diferențe

en: Compare and merge your files
ro: Comparați-vă și combinati-vă fișierele

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: diff;merge;
ro: diff;merge;diferență;diferențe;îmbinare;

en: Meld is a visual diff and merge tool targeted at developers. Meld helps you compare files, directories, and version controlled projects. It provides two- and three-way comparison of both files and directories, and supports many version control systems including Git, Mercurial, Bazaar and Subversion.
ro: Meld este o unealtă de diferențe vizuală destinată dezvoltatorilor. Meld vă ajută să comparați fișiere, directoare, și proiecte versionate. Oferă comparație între două sau trei fișiere sau directoare, și suportă multe sisteme de control ale versiunilor incluzând Git, Mercurial, Bazaar și Subversion.

en: Meld helps you review code changes, understand patches, and makes enormous merge conflicts slightly less painful.
ro: Meld vă ajută să revizuiți schimbări ale codului, să înțelegeți petice, și face conflictele de combinații imense mai puțin dureroase.

en: The GNOME Project
ro: Proiectul GNOME

en: Meld comparison description
ro: Descrierea comparației Meld

en: Default window width
ro: Lățimea implicită a ferestrei

en: Default window height
ro: Înălțimea implicită a ferestrei

en: Default window maximised state
ro: Starea maximizată implicită a ferestrei

en: Default window fullscreen state
ro: Starea pe întreg ecranul implicită a ferestrei

en: Prefer application-wide dark theme
ro: Preferă tema închisă în toată aplicația

en: If true, the GTK dark theme variant will be used, if available. Note that this is separate from the syntax highlighting scheme.
ro: Dacă este adevărat, varianta închisă a temei GTK va fi folosită în caz că este disponibilă. Luați aminte că aceasta este separată de schema de evidențiere a sintaxei.

en: Additional automatically detected text encodings
ro: Codări text detectate automat adiționale

en: Meld will use these text encodings to try to decode loaded text files before trying any other encodings. In addition to the encodings in this list, UTF-8 and the current locale-default encoding will always be used; other encodings may also be tried, depending on the user’s locale.
ro: Meld va folosi aceste codări de text pentru a încerca decodarea fișierelor text încărcate înainte de a încerca alte codări. Adițional codărilor din listă, UTF-8 și codarea implicită în localizarea curentă vor fi folosite întotdeauna; alte codări pot fi încercate de asemenea, în funcție de localizarea utilizatorului.

en: Width of an indentation step
ro: Lățimea unui pas de indentare

en: The number of spaces to use for a single indent step
ro: Numărul de spații de folosit pentru un singur pas de indentare

en: Whether to indent using spaces or tabs
ro: Dacă să se indenteze folosind spații sau taburi

en: If true, any new indentation will use spaces instead of tabs.
ro: Dacă are valoarea adevărat, orice identație nouă va folosi spații în loc de taburi.

en: Show line numbers
ro: Afișează numerele liniilor

en: If true, line numbers will be shown in the gutter of file comparisons.
ro: Dacă are valoarea adevărat, numărul liniilor va fi afișat în rigola comparării de fișiere.

en: Highlight syntax
ro: Evidențiază sintaxa

en: Whether to highlight syntax in comparisons. Because of Meld’s own color highlighting, this is off by default.
ro: Dacă să se evidențieze sintaxa în comparații. Din cauza propriei evidențieri a sintaxei în Meld, aceasta este oprită implicit.

en: Color scheme to use for syntax highlighting
ro: Schema de culori de folosit pentru evidențierea sintaxei

en: Used by GtkSourceView to determine colors for syntax highlighting
ro: Utilizat de GtkSourceView pentru a determina culorile pentru evidențierea sintaxei

en: Draw whitespace
ro: Afișează spațiile goale

en: If true, whitespace characters will be drawn in comparisons even if they are not in a changed area.
ro: Dacă este adevărat, caracterele de spațiu vor fi desenate în comparații chiar dacă nu sunt în zonele cu modificări.

en: Wrap mode
ro: Mod de încadrare

en: Lines in file comparisons will be wrapped according to this setting, either not at all ('none'), at any character ('char') or only at the end of words ('word').
ro: Liniile din comparația de fișiere vor fi încadrate conform acestei configurări, fie deloc („none”), la orice caracter („char”) sau numai la cuvinte de sfârșit („word”).

en: Highlight current line
ro: Evidențiază linia curentă

en: If true, the line containing the cursor will be highlighted in file comparisons.
ro: Dacă are valoarea adevărat, linia ce conține cursorul va fi evidențiată în comparările de fișiere.

en: Use the system default monospace font
ro: Folosește fontul monospațiat implicit al sistemului

en: If false, custom-font will be used instead of the system monospace font.
ro: Dacă are valoarea fals, cusom-font va fi folosit în locul fontului monospațiat al sistemului.

en: Custom font
ro: Font personalizat

en: The custom font to use, stored as a string and parsed as a Pango font description.
ro: Font personalizat de folosit, stocat ca șir de caractere și parsat ca descriere de font Pango.

en: Show overview source map
ro: Arată harta prezentării generale a sursei

en: If true, file comparisons will have paired source maps for compared files.
ro: Dacă este adevărat, comparațiile de fișiere vor avea hărți de sursă pereche pentru fișierele comparate.

en: Style of overview map
ro: Stilul hărții prezentării generlale

en: Style options for how the overview map is displayed.
ro: Opțiuni de stil pentru cum este afișată harta prezentării generale.

en: Ignore blank lines when comparing files
ro: Ignoră liniile goale la compararea fișierelor

en: If true, blank lines will be trimmed when highlighting changes between files.
ro: Dacă are valoarea adevărat, liniile goale vor fi omise la evidențierea modificărilor între fișiere.

en: Use the system default editor
ro: Folosește editorul implicit al sistemului

en: If false, custom-editor-command will be used instead of the system editor when opening files externally.
ro: Dacă are valoarea fals, custom-editor-command va fi folosită în locul editorului sistemului când se deschid extern fișiere.

en: The custom editor launch command
ro: Comanda de lansare pentru editorul personalizat

en: The command used to launch a custom editor. Some limited templating is supported here; at the moment '{file}' and '{line}' are recognised tokens.
ro: Comanda folosită la lansarea editorului personalizat. Șabloane limitate sunt suportate aici; momentan „{file}” și „{line}” sunt jetoane recunoscute.

en: Columns to display
ro: Coloane de afișat

en: List of column names in folder comparison and whether they should be displayed.
ro: Lista de nume de coloane în comparația de dosare și dacă ar trebui afișate.

en: Ignore symbolic links
ro: Ignoră legaturile simbolice

en: If true, folder comparisons do not follow symbolic links when traversing the folder tree.
ro: Dacă are valoarea adevărat, comparațiile de dosare nu vor urma legăturile simbolice când se navighează prin arborele de dosare.

en: Use shallow comparison
ro: Folosește comparație îngustă

en: If true, folder comparisons compare files based solely on size and mtime, considering files to be identical if their size and mtime match, and different otherwise.
ro: Dacă are valoarea adevărat, comparațiile de dosare vor compara fișiere bazat numai pe dimensiune și timpul modificării, considerând fișierele identice dacă au dimensiuni și marcaje de timp identice.

en: File timestamp resolution
ro: Rezoluția marcajului de timp al fișierului

en: When comparing based on mtime, this is the minimum difference in nanoseconds between two files before they’re considered to have different mtimes. This is useful when comparing files between filesystems with different timestamp resolution.
ro: Când se compară pe baza marcajului de timp, aceasta este diferența minimă în nanosecunde între două fișiere pentru a fi considerate să aibă marcaje de timp diferite. Aceasta este folositor la compararea fișierelor între sisteme de fișiere cu rezoluție diferită pentru marcajele de timp.

en: Apply text filters during folder comparisons
ro: Aplică filtrele text în timpul comparării dosarelor

en: If true, folder comparisons that compare file contents also apply active text filters and the blank line trimming option, and ignore newline differences.
ro: Dacă are valoarea adevărat, comparațiile de dosare ce iau în calcul conținutul fișierelor aplică de asemenea și filtre de text și opțiunea de omitere a liniilor goale, și ignoră diferențele de linii noi.

en: File status filters
ro: Filtre pentru starea fișierelor

en: List of statuses used to filter visible files in folder comparison.
ro: Listă de stări folosite în filtrarea fișierelor vizibile în comparația de dosare.

en: Show the version control console output
ro: Afișează ieșirea mediului de control al versiunilor

en: If true, a console output section will be shown in version control views, showing the commands run for version control operations.
ro: Dacă are valoarea adevărat, o secție pentru ieșirea consolei va fi afișată în vizualizările mediului de control al versiunilor, afișând comenzile rulate pentru operațiile de control ale versiunilor.

en: Version control pane position
ro: Poziția în panou al mediului de control al versiunuilor

en: This is the height of the main version control tree when the console pane is shown.
ro: Aceasta este înălțimea arborelui principal al mediului de control al versiunilor când panoul consolei este afișat.

en: Present version comparisons as left-local/right-remote
ro: Prezintă comparări de versiuni ca stânga-local/dreapta-la-distanță

en: If true, version control comparisons will use a left-is-local, right-is-remote scheme to determine what order to present files in panes. Otherwise, a left-is-theirs, right-is-mine scheme is used.
ro: Dacă are valoarea adevărat, comparările în mediul de control al versiunilor vor folosi schema stânga-este-locală, dreapta-este-la-distanță pentru a determina ordinea prezentării fișierelor în panouri. Altfel, schema stânga-este-a-lor, dreapta-este-a-mea va fi folosită.

en: Order for files in three-way version control merge comparisons
ro: Ordinea pentru fișiere într-o comparație de îmbinare a 3 fișiere

en: Choices for file order are remote/merged/local and local/merged/remote. This preference only affects three-way comparisons launched from the version control view, so is used solely for merges/conflict resolution within Meld.
ro: Alegeri pentru ordinea fișierelor sunt la distanță/îmbinat/local și local/îmbinat/la distanță. Această preferință afectează numai comparațiile de trei fișiere lansate din mediul de control al versiunilor, așadar este folosită numai la corectarea conflictelor de îmbinare, în cadrul Meld.

en: Show margin in commit message editor
ro: Arată marginea în editorul mesajului de comitere

en: If true, a guide will be displayed to show what column the margin is at in the version control commit message editor.
ro: Dacă are valoarea adevărat, un ghid va fi afișat pentru a arăta unde este marginea coloanei în editorul folosit pentru mesajul de comitere.

en: Margin column in commit message editor
ro: Coloana margine în editorul mesajului de comitere

en: The column at which to show the margin in the version control commit message editor.
ro: Coloana la care să se arate marginea în editorul de mesaje de comitere.

en: Automatically hard-wrap commit messages
ro: Încadrează automat mesajele de comitere

en: If true, the version control commit message editor will hard-wrap (i.e., insert line breaks) at the commit margin before commit.
ro: Dacă are valoarea adevărat, mesajul de comitere pentru mediul de control al versiunilor va fi împărțit pe mai multe linii la marginea comiterii înainte de a efectua comiterea.

en: Version control status filters
ro: Filtrele de stare ale mediului de control al versiunilor

en: List of statuses used to filter visible files in version control comparison.
ro: Listă de stări folosită la filtrarea fișierelor vizibile în comparația mediului de control al versiunilor.

en: Filename-based filters
ro: Filtre bazate pe numele de fișier

en: List of predefined filename-based filters that, if active, will remove matching files from a folder comparison.
ro: Lista de filtre predefinite bazate pe numele de fișiere care, dacă active, vor elimina fișierele potrivite dintr-o comparație de dosare.

en: Text-based filters
ro: Filtre bazate pe text

en: List of predefined text-based regex filters that, if active, will remove text from being used in a file comparison. The text will still be displayed, but won’t contribute to the comparison itself.
ro: Lista de filtre predefinite bazate pe expresii regulate care, dacă active, va elimina textul folosit în comparația de fișiere. Textul totuși va fi afișat, dar nu va contribui la însăși comparația.

en: Classic (Meld)
ro: Clasic (Meld)

en: Base color scheme for Meld highlighting
ro: Culoarea de bază a schemei pentru evidențierea Meld

en: Meld dark scheme
ro: Schemă închisă Meld

en: Dark color scheme for Meld highlighting
ro: Schemă de culori închisă pentru evidențiere în Meld

[ctx: shortcut window]
en: General
ro: Generale

[ctx: shortcut window]
en: New comparison
ro: Comparație nouă

[ctx: shortcut window]
en: Close a comparison
ro: Închide o comparație

[ctx: shortcut window]
en: Quit Meld
ro: Închide Meld

[ctx: shortcut window]
en: Stop the current action
ro: Oprește acțiunea curentă

[ctx: shortcut window]
en: Refresh comparison
ro: Reîmprospătează comparația

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
ro: Ecran complet

[ctx: shortcut window]
en: Panes
ro: Panouri

[ctx: shortcut window]
en: Previous comparison pane
ro: Anteriorul panou de comparație

[ctx: shortcut window]
en: Next comparison pane
ro: Următorul panou de comparație

[ctx: shortcut window]
en: Changes
ro: Modificări

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous change
ro: Navighează la anterioara modificare

[ctx: shortcut window]
en: Go to next change
ro: Navighează la următoarea modificare

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
ro: Taburi

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous tab
ro: Navighează la anteriorul tab

[ctx: shortcut window]
en: Go to next tab
ro: Navighează la următorul tab

[ctx: shortcut window]
en: Switch to tab
ro: Comută la tab

[ctx: shortcut window]
en: Move tab left
ro: Mută tabul la stânga

[ctx: shortcut window]
en: Move tab right
ro: Mută tabul la dreapta

[ctx: shortcut window]
en: Editing
ro: Editare

[ctx: shortcut window]
en: Undo
ro: Anulează

[ctx: shortcut window]
en: Redo
ro: Refă

[ctx: shortcut window]
en: Cut
ro: Taie

[ctx: shortcut window]
en: Copy
ro: Copiază

[ctx: shortcut window]
en: Paste
ro: Lipește

[ctx: shortcut window]
en: Find
ro: Căutare

[ctx: shortcut window]
en: Find Next
ro: Găsește următorul

[ctx: shortcut window]
en: Find Previous
ro: Găsește anteriorul

[ctx: shortcut window]
en: Replace
ro: Înlocuiește

[ctx: shortcut window]
en: File comparison
ro: Comparație fișiere

[ctx: shortcut window]
en: Save current file
ro: Salvează fișierul curent

[ctx: shortcut window]
en: Save current file to new path
ro: Salvează fișierul curent la o nouă cale

[ctx: shortcut window]
en: Save all files in comparison
ro: Salvează toate fișierele din comparație

[ctx: shortcut window]
en: Previous conflict
ro: Conflictul anterior

[ctx: shortcut window]
en: Next conflict
ro: Conflictul următor

[ctx: shortcut window]
en: Push change to left
ro: Împinge modificarea la stânga

[ctx: shortcut window]
en: Push change to right
ro: Împinge modificarea la dreapta

[ctx: shortcut window]
en: Pull change from left
ro: Trage modificarea de la stânga

[ctx: shortcut window]
en: Pull change from right
ro: Trage modificarea de la dreapta

[ctx: shortcut window]
en: Copy change above left
ro: Copiază modificarea deasupra la stânga

[ctx: shortcut window]
en: Copy change below left
ro: Copiază modificarea dedesubt la stânga

[ctx: shortcut window]
en: Copy change above right
ro: Copiază modificarea deasupra la dreapta

[ctx: shortcut window]
en: Copy change below right
ro: Copiază modificarea dedesubt la dreapta

[ctx: shortcut window]
en: Delete change
ro: Șterge modificarea

[ctx: shortcut window]
en: Folder comparison
ro: Comparație dosare

[ctx: shortcut window]
en: Copy to left
ro: Copiază la stânga

[ctx: shortcut window]
en: Copy to right
ro: Copiază la dreapta

[ctx: shortcut window]
en: Version control comparison
ro: Comparație de control a versiunilor

[ctx: shortcut window]
en: Commit to version control
ro: Comite în mediu de control al versiunilor

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide console output
ro: Arată/ascunde ieșirea consolei

en: Refresh
ro: Reîmprospătează

en: Stop
ro: Oprește

en: Fullscreen
ro: Ecran complet

en: Save As…
ro: Salvează ca…

en: Save A_ll
ro: Sa_lvează toate

en: Revert files…
ro: Revino la fișiere…

en: Open Externally
ro: Deschide extern

en: _Find…
ro: _Caută…

en: _Replace…
ro: În_locuiește…

en: View
ro: Vizualizare

en: Overview Map
ro: Harta prezentării generale

en: Version control console
ro: Consola de control a versiunilor

en: Lock scrolling
ro: Blochează derularea

en: Comparison
ro: Comparație

en: Merge All from Left
ro: Îmbină toate modificările din stânga

en: Merge All from Right
ro: Îmbină toate modificările din dreapta

en: Merge All
ro: Îmbină toate

en: Add Synchronization Point
ro: Adaugă un punct de sincronizare

en: Clear Synchronization Points
ro: Curăță punctele de sincronizare

en: Format as Patch…
ro: Formatează ca petic…

en: _Preferences
ro: _Preferințe

en: Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături de tastatură

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _About Meld
ro: _Despre Meld

en: File status
ro: Stare fișier

en: Same
ro: Același

en: New
ro: Nou

en: Modified
ro: Modificări

en: Ignore filename case
ro: Ignoră majusculele în numele fișierelor

en: Unversioned
ro: Neversionat

en: Ignored
ro: Ignorat

en: Flatten folders
ro: Nivelează dosarele

en: Copyright © 2002-2009 Stephen Kennedy
    Copyright © 2009-2021 Kai Willadsen
ro: Drepturi de autor © 2002-2009 Stephen Kennedy
    Drepturi de autor © 2009-2021 Kai Willadsen

en: Start a new comparison
ro: Începe o nouă comparație

en: Open a recent comparison
ro: Deschide o comparație recentă

en: Go to the previous change
ro: Revino la modificarea precedentă

en: Go to the next change
ro: Mergi la următoarea modificare

en: Go to the previous conflict
ro: Mergi la conflictul precedent

en: Go to the next conflict
ro: Mergi la următorul conflict

en: Version Filters
ro: Filtrele versiunii

en: File Filters
ro: Filtre de fișiere

en: Text Filters
ro: Filtre de text

en: Active
ro: Activ

en: Column Name
ro: Nume coloană

en: _Remove
ro: _Elimină

en: Move item up
ro: Mută elementul în sus

en: Move _Up
ro: Mută în s_us

en: Move item down
ro: Mută elementul în jos

en: Move _Down
ro: Mută în _jos

en: Commit
ro: Validează

en: Commit Files
ro: Validează fișierele

en: Log Message
ro: Mesaj de înregistrare

en: Previous logs:
ro: Înregistrări precedente:

en: Co_mmit
ro: Co_mite

en: Copy to left
ro: Copiază la stânga

en: Copy to right
ro: Copiază la dreapta

en: Delete selected
ro: Șterge obiectul selectat

en: _Compare selected files
ro: _Compară fișierele selectate

en: Copy to _left
ro: Copiază _la stânga

en: Copy to _right
ro: Copiază la d_reapta

en: _Delete selected
ro: Ș_terge selecția

en: Collapse Recursively
ro: Pliază recursiv

en: Expand Recursively
ro: Extinde recursiv

en: _Open Externally
ro: _Deschide extern

en: _Copy File Paths
ro: _Copiază căile fișierelor

en: Select folder to open in this pane
ro: Salvează dosarul de deschis în acest panou

en: Folder 1
ro: Dosar 1

en: Folder 2
ro: Dosar 2

en: Folder 3
ro: Dosar 3

en: Search text encoding…
ro: Caută codarea textului…

en: Push current change to the left
ro: Împinge modificarea curentă la stânga

en: Push current change to the right
ro: Împinge modificarea curentă la dreapta

en: Copy chunks
ro: Copiază bucăți

en: Delete change
ro: Șterge modificarea

en: Copy change above the left chunk
ro: Copiază modificarea deasupra segmentului stâng

en: Copy change below the left chunk
ro: Copiază modificarea sub segmentul stâng

en: Copy change above the right chunk
ro: Copiază modificarea deasupra segmentului drept

en: Copy change below the right chunk
ro: Copiază modificarea sub segmentul drept

en: _Undo
ro: An_ulează

en: _Redo
ro: _Refă

en: Cu_t
ro: _Taie

en: _Copy
ro: _Copiază

en: _Paste
ro: Li_pește

en: Open Containing Folder
ro: Deschide dosarul conținător

en: Copy Full Path
ro: Copiază calea completă

en: This file can not be written to. You may click here to unlock this file and make changes anyway, but these changes must be saved to a new file.
ro: Nu se poate scrie în acest fișier. Puteți apăsa aici pentru a debloca acest fișier și a face modificări oricum, dar aceste modificări trebuiesc salvate într-un nou fișier.

en: Save file in this pane
ro: Salvează fișierul din acest panou

en: Open file in this pane
ro: Deschide fișierul în acest panou

en: File 3
ro: Fișier 3

en: File 2
ro: Fișier 2

en: File 1
ro: Fișier 1

note: Create icon and filename CellRenderer
en: Name
ro: Nume

en: Pattern
ro: Tipar

en: Add new filter
ro: Adaugă un nou filtru

en: _Add
ro: _Adaugă

en: Remove selected filter
ro: Elimină filtrul selectat

en: _Match case
ro: Potrivește _majuscule

en: Who_le word
ro: Întregu_l cuvânt

en: Regular e_xpression
ro: E_xpresie regulată

en: Wrapped
ro: Încadrat

en: Replace _All
ro: Înlocuiește _totul

en: _Replace
ro: În_locuiește

en: Switch between Find and Find-and-Replace
ro: Comută între Caută și Caută-și-înlocuiește

en: Search highlight mode…
ro: Caută mod de evidențiere…

en: New comparison
ro: Comparație nouă

en: File
ro: Fișier

en: Folder
ro: Dosar

en: Version control
ro: Control al versiunilor

en: _3-way comparison
ro: Comparație în _3

en: Select First File
ro: Selectați primul fișier

en: Select Second File
ro: Selectați al doilea fișier

en: Select Third File
ro: Selectați al treilea fișier

en: Select First Folder
ro: Selectați primul dosar

en: Select Second Folder
ro: Selectați al doilea dosar

en: Select Third Folder
ro: Selectați al treilea dosar

en: Select A Version-Controlled Folder
ro: Selectați un dosar în mediul de control al versiunilor

en: _Blank comparison
ro: Comparație _goală

en: C_ompare
ro: C_ompară

en: Close Tab
ro: Închide tabul

en: Format as Patch
ro: Formatează ca petic

en: Copy to Clipboard
ro: Copiază în clipboard

en: Save Patch
ro: Salvează petic

en: Use differences between:
ro: Folosește diferențele dintre:

en: Left and middle panes
ro: Panouri la stânga și la mijloc

en: Middle and right panes
ro: Panouri la mijloc și la dreapta

en: _Reverse patch direction
ro: Inve_rsează direcția peticului

en: Path
ro: Cale

en: Copy Path
ro: Copiază calea

en: Open Folder
ro: Deschide dosar

en: Preferences
ro: Preferințe

en: _Use the system fixed width font
ro: _Folosește mărimea fontului fixată de sistem

en: _Editor font:
ro: Font _editor:

note: TRANSLATORS: This is the status bar label for a group of settings, such as text wrapping, show line numbers, whitespace, etc.
en: Display
ro: Ecran

en: _Tab width:
ro: Lățime _tab:

en: _Insert spaces instead of tabs
ro: _Inserează spații în loc de taburi

en: Enable text _wrapping
ro: _Activează despărțirea în linii automată

en: Do not _split words over two lines
ro: Nu impărți cuvintele pe _două linii

en: Highlight _current line
ro: Evidențiază linia _curentă

en: Show _line numbers
ro: Afișează numărul de _linii

en: Show w_hitespace
ro: Afișează _spațiile goale

en: Prefer dark theme
ro: Preferă tema închisă

en: Use s_yntax highlighting
ro: Folosește _evidențierea sintaxei

en: Syntax highlighting color scheme:
ro: Schema de culori pentru evidențierea sintaxei:

en: Code Overview
ro: Prezentare generală a codului

en: Show overview map
ro: Arată harta prezentării generale

en: Overview map style:
ro: Stilul hărții prezentării generale:

en: External Editor
ro: Editor extern

en: Use _default system editor
ro: Folosește editorul implicit _de sistem

en: Edito_r command:
ro: Comandă de editor:

en: Shallow Comparison
ro: Comparație îngustă

en: C_ompare files based only on size and timestamp
ro: C_ompară fișiere numai pe baza dimensiunii și a marcajului de timp

en: _Timestamp resolution:
ro: Rezoluția marcajelor de _timp:

en: Note: enabling text filters may make comparing large files much slower
ro: Notă: activarea filtrelor de text poate îngreuna compararea fișierelor mari

en: Symbolic Links
ro: Legături simbolice

en: Visible Columns
ro: Coloane vizibile

en: Folder Comparisons
ro: Comparație de dosare

en: Version Comparisons
ro: Comparații de versiuni

en: _Order when comparing file revisions:
ro: _Ordinea comparării reviziilor de fișiere:

en: Order when _merging files:
ro: Ordonează la î_mbinarea fișierelor:

en: Commit Messages
ro: Mesaje de comitere

en: Show _right margin at:
ro: Arată marginea d_reaptă la:

en: Automatically _break lines at right margin on commit
ro: _Rupe liniile automat la marginea din dreapta în timpul comiterii

en: Version Control
ro: Control al versiunilor

en: Filename filters
ro: Filtre pentru numele fișierelor

en: When performing directory comparisons, you may filter out files and directories by name. Each pattern is a list of shell style wildcards separated by spaces.
ro: Când comparați directoare, ar trebui să sortați fișierele și directoarele după nume. Fiecare tipar este o listă de metacaractere de tip shell separate prin spații.

en: Change trimming
ro: Aranjează modificările

en: Trim blank line differences from the start and end of changes
ro: Omite diferențele de linii goale de la începutul până la sfârșitul modificărilor

en: Text filters
ro: Filtre de text

en: When performing file comparisons, you may ignore certain types of changes. Each pattern here is a python regular expression which replaces matching text with the empty string before comparison is performed. If the expression contains groups, only the groups are replaced. See the user manual for more details.
ro: Cand comparați fișiere, ar trebui să ignorați diferite tipuri de modificări. Fiecare tipar este o expresie regulată python care înlocuiește textul găsit cu un șir gol înainte de a se face comparația. Dacă expresia conține grupuri, atunci doar grupurile vor fi înlocuite. Pentru mai multe detalii consultați manualul.

en: Left is remote, right is local
ro: Stânga este la distanță, dreapta este locală

en: Left is local, right is remote
ro: Stânga este locală, dreapta este la distanță

en: Simple change map
ro: Hartă de modificări simplă

en: Compact source map
ro: Hartă de sursă compactă

en: Full source map
ro: Harta completă a sursei

en: Remote, merge, local
ro: La distanță, îmbinare, local

en: Local, merge, remote
ro: Local, îmbinare, la distanță

en: Push local commits to remote?
ro: Împinge comiterile locale către server?

en: The commits to be pushed are determined by your version control system.
ro: Comiterile de împins sunt determinate de mediul de control al versiunilor.

en: _Push commits
ro: Îm_pinge comiterile

en: Search recent comparisons…
ro: Caută comparații recente…

en: Discard unsaved changes to documents?
ro: Renunțați la modificările nesalvate ale documentelor?

en: Changes made to the following documents will be permanently lost:
ro: Modificările făcute la următoarele documente se vor pierde permanent:

en: _Discard
ro: _Renunță

en: Save changes to documents before closing?
ro: Salvați modificările documentelor înainte de închidere?

en: If you don’t save, changes will be permanently lost.
ro: Dacă nu salvați, modificările vor fi pierdute permanent.

en: Close _without Saving
ro: Închide _fără a salva

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: _Save
ro: _Salvează

en: Show whitespace
ro: Afișează spațiile goale

en: Text wrapping
ro: Încadrarea textului

en: _Compare
ro: _Compară

en: Co_mmit…
ro: Co_mite…

en: Re_vert
ro: Re_vino

en: Delete
ro: Șterge

en: Resolve Conflict
ro: Rezolvă conflictul

en: Commit changes to version control
ro: Comite modificările la mediul de control al versiunilor

en: Commit…
ro: Comite…

en: Pull remote changes to the local repository
ro: Trage modificările de la distanță în depozitul local

en: Push local changes to remote
ro: Împinge modificările locale spre server

en: Add to version control
ro: Adaugă la mediul de control al versiunilor

en: Remove from version control
ro: Elimină din mediul de control al versiunilor

en: Revert working copy to original state
ro: Readu copia funcțională la starea originală

en: Mark as resolved in version control
ro: Marcat ca rezolvat în mediul de control al versiunilor

en: Open version controlled folder in this pane
ro: Deschide dosarul de control al versiunilor în acest panou

en: Location
ro: Locație

en: Status
ro: Stare

en: Console output
ro: Ieșirea consolei

en: Copy _up
ro: Copiază s_us

en: Copy _down
ro: Copiază _jos

note: Create file size CellRenderer
en: Size
ro: Dimensiune

note: Create date-time CellRenderer
en: Modification time
ro: Timpul modificării

note: Create permissions CellRenderer
en: Permissions
ro: Permisiuni

en: [{label}] Scanning {folder}
ro: [{label}] Se scanează {folder}

en: [{label}] Done
ro: [{label}] Terminat

en: Folder {} is being compared to itself
ro: Dosarul {} este comparat cu el însuși

en: Folders have no differences
ro: Dosarele nu au nicio diferență

en: Contents of scanned files in folders are identical.
ro: Conținuturile fișierelor scanate în dosare sunt identice.

en: Scanned files in folders appear identical, but contents have not been scanned.
ro: Fișierele scanate în dosare par a fi identice, dar conținutul nu a fost scanat.

en: File filters are in use, so not all files have been scanned.
ro: Filtre pentru fișiere sunt în uz, așadar nu toate fișierele au fost scanate.

en: Text filters are in use and may be masking content differences.
ro: Filtre de text sunt folosite și pot masca diferențele de conținut.

en: Hide
ro: Ascunde

en: Hi_de
ro: Ascun_de

en: Multiple errors occurred while scanning this folder
ro: Au avut loc erori multiple în timpul scanării acestui dosar

en: Files with invalid encodings found
ro: Fișiere cu codări nevalide au fost găsite

note: TRANSLATORS: This is followed by a list of files
en: Some files were in an incorrect encoding. The names are something like:
ro: Unele fișiere au avut o codare incorectă. Numele lor sunt:

en: Files hidden by case insensitive comparison
ro: Fișiere ascunse de comparația insenzitivă la majuscule

note: TRANSLATORS: This is followed by a list of files
en: You are running a case insensitive comparison on a case sensitive filesystem. The following files in this folder are hidden:
ro: Efectuați o comparație insensibilă la majuscule pe un sistem de fișiere sensibil la majuscule. Următoarele fișiere din acest dosar sunt ascunse:

en: “{first_file}” hidden by “{second_file}”
ro: „{first_file}” ascuns de „{second_file}”

en: Replace folder “%s”?
ro: Înlocuiți dosarul „%s”?

en: Another folder with the same name already exists in “%s”.
    If you replace the existing folder, all files in it will be lost.
ro: Un alt dosar cu același nume există deja în „%s”.
    Dacă înlocuiți dosarul existent, toate fișierele din el vor fi pierdute.

en: Error copying file
ro: Eroare la copierea fișierului

en: Couldn’t copy {source}
    to {dest}.
    
    {error}
ro: Nu s-a putut copia {source}
    în {dest}.
    
    {error}

en: Error deleting {}
ro: Eroare la ștergerea {}

en: No folder
ro: Niciun dosar

en: Comparison results will be inaccurate
ro: Rezultatele comparării vor fi inexacte

en: A filter changed the number of lines in the file, which is unsupported. The comparison will not be accurate.
ro: Un filtru a modificat numărul de linii din fișier, ceea ce nu este suportat. Comparația va fi incorectă.

en: Mark conflict as resolved?
ro: Marcați conflictul ca rezolvat?

en: If the conflict was resolved successfully, you may mark it as resolved now.
ro: Dacă conflictul a fost rezolvat cu succes, îl puteți marca ca rezolvat.

en: Cancel
ro: Anulează

en: Mark _Resolved
ro: Marchează ca _rezolvat

en: There was a problem opening the file “%s”.
ro: A intervenit o problemă la deschiderea fișierului „%s”.

en: File %s appears to be a binary file.
ro: Fișierul %s pare să fie un fișier binar.

en: Do you want to open the file using the default application?
ro: Doriți să deschideți fișierul utilizând aplicația implicită?

en: Open
ro: Deschide

en: [%s] Merging files
ro: [%s] Se combină fișierele

en: [%s] Computing differences
ro: [%s] Se calculează diferențele

en: File %s has changed on disk
ro: Fișierul %s s-a schimbat pe disc

en: Do you want to reload the file?
ro: Doriți să reîncărcați fișierul?

en: _Reload
ro: _Reîncarcă

en: File {} is being compared to itself
ro: Fișierul {} este comparat cu el însuși

en: Files are identical
ro: Fișierele sunt identice

en: Text filters are being used, and may be masking differences between files. Would you like to compare the unfiltered files?
ro: Filtre de text sunt folosite, și pot face diferențe între fișiere. Doriți să comparați fișierele nefiltrate?

en: Files differ in line endings only
ro: Fișierele diferă numai în modul în care se sfârșesc liniile

en: Files are identical except for differing line endings:
    %s
ro: Fișierele sunt identice cu excepția încheierii liniilor:
    %s

en: Show without filters
ro: Afișează fără filtre

en: Change highlighting incomplete
ro: Evidențierea modificărilor este incompletă

en: Some changes were not highlighted because they were too large. You can force Meld to take longer to highlight larger changes, though this may be slow.
ro: Unele modificări nu au fost evidențiate pentru că au fost prea mari. Puteți forța Meld să utilizeze mai mult timp la evidențierea modificărilor mai mari, dar asta poate fi lent.

en: Keep highlighting
ro: Păstrează evidențierea

en: _Keep highlighting
ro: _Păstrează evidențierea

en: Saving failed
ro: Salvarea a eșuat

en: Please consider copying any critical changes to another program or file to avoid data loss.
ro: Considerați copierea oricăror modificări critice într-un alt program pentru a evida pierderi de date.

en: Save Left Pane As
ro: Salvează panoul din stânga ca

en: Save Middle Pane As
ro: Salvează panoul din mijloc ca

en: Save Right Pane As
ro: Salvează panoul din dreapta ca

en: File %s has changed on disk since it was opened
ro: Fișierul %s s-a schimbat pe disc de când a fost deschis

en: If you save it, any external changes will be lost.
ro: Dacă salvați, orice modificări externe vor fi pierdute.

en: Save Anyway
ro: Salvează oricum

en: Don’t Save
ro: Nu salva

en: File “{}” contains characters that can’t be encoded using its current encoding “{}”.
ro: Fișierul „{}” conține caractere care nu pot fi codificare cu codarea curentă „{}”.

en: Couldn’t save file due to:
    %s
ro: Nu s-a putut salva fișierul din cauza:
    %s

en: Could not save file %s.
ro: Nu s-a putut salva fișierul %s.

en: Live comparison updating disabled
ro: Actualizarea comparației în direct este dezactivată

en: Live updating of comparisons is disabled when synchronization points are active. You can still manually refresh the comparison, and live updates will resume when synchronization points are cleared.
ro: Actualizarea în direct a comparațiilor este dezactivată când punctele de sincronizare sunt active. Puteți reîmprospăta manual comparația, și actualizările în direct vor reveni când punctele de sincronizare sunt curățate.

en: Deleting remote folders is not supported
ro: Ștergerea dosarelor la distanță nu este suportată

en: Not a file or directory
ro: Nu este un fișier sau dosar

en: “{}” can’t be put in the trash. Do you want to delete it immediately?
ro: „{}” nu poate fi pus la gunoi. Doriți să îl ștergeți permanent?

en: This remote location does not support sending items to the trash.
ro: Locația la distanță nu suportă trimiterea de elemente la gunoi.

en: _Delete Permanently
ro: Ș_terge permanent

en: Replace file “%s”?
ro: Înlocuiți fișierul „%s”?

en: A file with this name already exists in “%s”.
    If you replace the existing file, its contents will be lost.
ro: Un fișier cu acest nume există deja în „%s”.
    Dacă înlocuiți fișierul existent, conținutul lui va fi pierdut.

en: wrong number of arguments supplied to --diff
ro: număr de parametri incorect pentru --diff

en: Start with an empty window
ro: Începe cu o fereastră goală

en: file
ro: fișier

en: folder
ro: dosar

en: Start a version control comparison
ro: Începe o comparație în mediul de control al versiunilor

en: Start a 2- or 3-way file comparison
ro: Începe o comparație de 2 sau 3 fișiere

en: Start a 2- or 3-way folder comparison
ro: Începe o comparație de 2 sau 3 dosare

en: Error: %s
ro: Eroare: %s

en: Meld is a file and directory comparison tool.
ro: Meld este o unealtă de comparare a fișierelor și directoarelor.

en: Set label to use instead of file name
ro: Definiți eticheta care să file folosită în locul numelui de fișier

en: Open a new tab in an already running instance
ro: Deschide un nou tab într-o instanță ce rulează deja

en: Automatically compare all differing files on startup
ro: Compară automat la pornire toate fișierele care diferă

en: Ignored for compatibility
ro: Ignorat pentru compatibilitate

en: Set the target file for saving a merge result
ro: Definiți fișierul țintă pentru a salva un rezultat combinat

en: Automatically merge files
ro: Îmbină fișiere automat

en: Load a saved comparison from a Meld comparison file
ro: Încarcă o comparație salvată dintr-un fișier de comparație Meld

en: Create a diff tab for the supplied files or folders
ro: Creează un tab diferențiat pentru fișierele sau directoarele date

en: too many arguments (wanted 0-3, got %d)
ro: prea multe argumente (este nevoie de 0-3, s-au folosit %d)

en: can’t auto-merge less than 3 files
ro: nu se pot îmbina mai puțin de 3 fișiere

en: can’t auto-merge directories
ro: nu se pot îmbina automat directoarele

en: Error reading saved comparison file
ro: Eroare la citirea fișierului de comparație salvat

en: invalid path or URI “%s”
ro: cale sau URI nevalid „%s”

en: remote folder “{}” not supported
ro: dosarul de la distanță „{}” nu este suportat

note: TRANSLATORS: This is the label of a new, currently-unnamed file.
en: <unnamed>
ro: <nedenumit>

en: untitled
ro: fără titlu

en: Filename
ro: Nume fișiere

en: Need three files to auto-merge, got: %r
ro: Este nevoie de trei fișiere pentru îmbinarea automată, s-au primit: %r

en: Cannot compare a mixture of files and directories
ro: Nu se poate compara un amestec de fișiere și directoare

en: {}
    
    Meld encountered a critical error while running:
    <tt>{}</tt>
ro: {}
    
    Meld a întâmpinat o eroare critică în timpul rulării:
    <tt>{}</tt>

en: [None]
ro: [Nespecificat]

en: label
ro: etichetă

en: pattern
ro: tipar

en: Version control:
ro: Control al versiunilor:

en: Couldn’t find colour scheme details for {}; this is a bad install
ro: Nu s-a putut găsi detaliile schemei de culori pentru {}; aceasta este o instalație eșuată

en: Plain Text
ro: Text simplu

en: Unnamed file
ro: Fișier fără nume

en: Line you want to move the cursor to
ro: Linia la care doriți să mutați cursorul

en: No files will be committed
ro: Niciun fișier nu va fi comis

note: Translators: First element is replaced by translated "%d unpushed commits", second element is replaced by translated "%d branches"
en: {unpushed_commits} in {unpushed_branches}
ro: {unpushed_commits} în {unpushed_branches}

en: %d unpushed commit | %d unpushed commits
ro[0]: %d comit neîmpins
ro[1]: %d comiteri neîmpinse
ro[2]: %d de comiteri neîmpinse

en: %d branch | %d branches
ro[0]: %d ramură
ro[1]: %d ramuri
ro[2]: %d de ramuri

en: Mode changed from {old_mode} to {new_mode}
ro: Modul s-a modificat de la {old_mode} la {new_mode}

en: Partially staged
ro: Parțial introdus în index

en: Staged
ro: Introdus în index

note: Translators: This is the displayed name of a version control system when no version control system is actually found.
en: None
ro: Negăsit

en: Merged
ro: Îmbinate

en: Base
ro: Bază

en: Remote
ro: Server

en: Error
ro: Eroare

en: Newly added
ro: Adăugat recent

en: Renamed
ro: Redenumit

en: Removed
ro: Eliminat

en: Missing
ro: Lipsă

en: Not present
ro: Nu este prezent

note: Translators: This error message is shown when no repository of this type is found.
en: %(name)s (not found)
ro: %(name)s (negăsit)

note: Translators: This error message is shown when a version control binary isn't installed.
en: %(name)s (%(cmd)s not installed)
ro: %(name)s (%(cmd)s neinstalat)

note: Translators: This error message is shown when a version controlled repository is invalid.
en: %(name)s (invalid repository)
ro: %(name)s (depozit nevalid)

en: No valid version control system found in this folder
ro: Niciun sistem de control al versiunilor valid nu a fost găsit în acest dosar

en: Choose which version control system to use
ro: Alegeți care mediu de control al versiunilor să fie folosit

note: TRANSLATORS: This is the location of the directory being viewed
en: Location: {path}
ro: Locație: {path}

note: Initial yield so when we add this to our tasks, we don't create iterators that may be invalidated.
en: Scanning repository
ro: Se scanează depozitul

en: Scanning %s
ro: Se scanează %s

en: (Empty)
ro: (gol)

en: %s — remote
ro: %s — la distanță

en: %s (local, merge, remote)
ro: %s (local, îmbinare, la distanță)

en: %s (remote, merge, local)
ro: %s (la distanță, îmbinare, local)

en: %s — repository
ro: %s — depozit

en: %s (working, repository)
ro: %s (în lucru, depozit)

en: %s (repository, working)
ro: %s (depozit, în lucru)

en: Remove folder and all its files?
ro: Eliminați dosarul și toate fișierele lui?

en: This will remove all selected files and folders, and all files within any selected folders, from version control.
ro: Aceasta va elimina toate fișierele și dosarele selectate, și toate fișierele din dosarele selectate, din mediul de control al versiunilor.

en: Clear
ro: Curăță
