meld - en to sv translation catalogue (506 entries)

en: Diff Viewer
sv: Diffvisare

en: Compare and merge your files
sv: Jämför och sammanfoga dina filer

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: diff;merge;
sv: diff;merge;sammanfogning;

en: Meld is a visual diff and merge tool targeted at developers. Meld helps you compare files, directories, and version controlled projects. It provides two- and three-way comparison of both files and directories, and supports many version control systems including Git, Mercurial, Bazaar and Subversion.
sv: Meld är ett visuellt diff- och sammanfogningsverktyg riktat till utvecklare. Meld hjälper dig att jämföra filer, kataloger och versionshanterade projekt. Det erbjuder två- och trevägsjämförelser av både filer och kataloger samt stöder många versionshanteringssystem som Git, Mercurial, Bazaar och Subversion.

en: Meld helps you review code changes, understand patches, and makes enormous merge conflicts slightly less painful.
sv: Meld hjälper dig att granska kodändringar, förstå programfixar och göra enorma sammanfogningskonflikter något mindre smärtsamma.

en: The GNOME Project
sv: GNOME-projektet

en: Meld comparison description
sv: Meld jämförelsebeskrivning

en: Default window width
sv: Standardbredd för fönster

en: Default window height
sv: Standardhöjd för fönster

en: Default window maximised state
sv: Maximeringstillstånd för standardfönster

en: Default window fullscreen state
sv: Helskärmstillstånd för standardfönster

en: Prefer application-wide dark theme
sv: Föredra mörkt tema i programmet

en: If true, the GTK dark theme variant will be used, if available. Note that this is separate from the syntax highlighting scheme.
sv: Om true (sant) kommer den mörka GTK-temavarianten användas om tillgänglig. Observera att detta är åtskilt från schemat för syntaxmarkering.

en: Additional automatically detected text encodings
sv: Ytterligare automatiskt upptäckta textkodningar

en: Meld will use these text encodings to try to decode loaded text files before trying any other encodings. In addition to the encodings in this list, UTF-8 and the current locale-default encoding will always be used; other encodings may also be tried, depending on the user’s locale.
sv: Meld kommer använda dessa textkodningar för att försöka avkoda inlästa textfiler innan andra kodningar provas. Utöver kodningarna i denna lista kommer UTF-8 och standardkodningen för aktuell lokal alltid att användas. Andra kodningar kan också provas beroende på användarens lokal.

en: Width of an indentation step
sv: Bredden på ett indenteringssteg

en: The number of spaces to use for a single indent step
sv: Antalet blanksteg att använda för ett ensamt indenteringssteg

en: Whether to indent using spaces or tabs
sv: Huruvida indentering sker med blanksteg eller tabb

en: If true, any new indentation will use spaces instead of tabs.
sv: Om true kommer nya indenteringar att använda blanksteg istället för tabbar.

en: Show line numbers
sv: Visa radnummer

en: If true, line numbers will be shown in the gutter of file comparisons.
sv: Om true visas radnummer i marginalen på filjämförelserna.

en: Highlight syntax
sv: Markera syntax

en: Whether to highlight syntax in comparisons. Because of Meld’s own color highlighting, this is off by default.
sv: Huruvida syntax ska markeras i jämförelser. På grund av Melds egna färgmarkeringar är detta som standard av.

en: Color scheme to use for syntax highlighting
sv: Färgschema att använda för syntaxmarkering

en: Used by GtkSourceView to determine colors for syntax highlighting
sv: Används av GtkSourceView för att bestämma färger för färgmarkering av syntax

en: Draw whitespace
sv: Rita ut tomrum

en: If true, whitespace characters will be drawn in comparisons even if they are not in a changed area.
sv: Om true (sant), kommer tomrumstecken att ritas ut i jämförelser även om de inte är i ett ändrat område.

en: Wrap mode
sv: Radbrytningsläge

en: Lines in file comparisons will be wrapped according to this setting, either not at all ('none'), at any character ('char') or only at the end of words ('word').
sv: Rader i filjämförelser kommer att radbrytas enligt denna inställning, antingen inte alls ("none"), vid vilket tecken som helst ("char") eller bara vid slutet av ord ("word").

en: Highlight current line
sv: Markera aktuell rad

en: If true, the line containing the cursor will be highlighted in file comparisons.
sv: Om true kommer raden med markören att bli markerad i filjämförelser.

en: Use the system default monospace font
sv: Använd systemets standard typsnitt med fast breddsteg

en: If false, custom-font will be used instead of the system monospace font.
sv: Om false kommer det anpassade typsnittet att användas istället för systemets monospace-typsnitt.

en: Custom font
sv: Anpassat typsnitt

en: The custom font to use, stored as a string and parsed as a Pango font description.
sv: Det anpassade typsnittet att använda, lagrat som en sträng och tolkat som en som en Pango typsnittsbeskrivning.

en: Show overview source map
sv: Visa översiktskällkodskarta

en: If true, file comparisons will have paired source maps for compared files.
sv: Om true (sant), kommer filjämförelser ha ihopparade källkodskartor för jämförda filer.

en: Style of overview map
sv: Stil för översiktskarta

en: Style options for how the overview map is displayed.
sv: Stilalternativ för hur översiktskartan visas.

en: Ignore blank lines when comparing files
sv: Ignorera tomma rader vid filjämförelser

en: If true, blank lines will be trimmed when highlighting changes between files.
sv: Om true kommer tomma rader att tas bort när ändringar markeras mellan filer.

en: Use the system default editor
sv: Använd systemets standardredigerare

en: If false, custom-editor-command will be used instead of the system editor when opening files externally.
sv: Om false kommer den anpassade redigeraren att användas istället för systemredigeraren när filer öppnas externt.

en: The custom editor launch command
sv: Kommandot för att starta anpassad redigerare

en: The command used to launch a custom editor. Some limited templating is supported here; at the moment '{file}' and '{line}' are recognised tokens.
sv: Kommandot för att starta en anpassad redigerare. Begränsat mallstöd här; för tillfället är ”{file}” och ”{line}” igenkända informationsbärare.

en: Columns to display
sv: Kolumner att visa

en: List of column names in folder comparison and whether they should be displayed.
sv: Lista av kolumnnamn vid mappjämförelse och huruvida de ska visas.

en: Ignore symbolic links
sv: Ignorera symboliska länkar

en: If true, folder comparisons do not follow symbolic links when traversing the folder tree.
sv: Om true följer inte mappjämförelser symboliska länkar när mappträdet genomsöks.

en: Use shallow comparison
sv: Använd ytlig jämförelse

en: If true, folder comparisons compare files based solely on size and mtime, considering files to be identical if their size and mtime match, and different otherwise.
sv: Om true sker mappjämförelser endast baserat på storlek och mtime och bedömer filerna identiska om deras storlek och mtime matchar, annars inte.

en: File timestamp resolution
sv: Tidsstämpelupplösning på filen

en: When comparing based on mtime, this is the minimum difference in nanoseconds between two files before they’re considered to have different mtimes. This is useful when comparing files between filesystems with different timestamp resolution.
sv: När jämförelser baserade på mtime sker så är detta minsta skillnaden i nanosekunder mellan två filer innan de anses ha olika mtime. Det är användbart när filer jämförs på olika filsystem med olika tidsstämpelupplösningar.

en: Apply text filters during folder comparisons
sv: Verkställ textfilter vid mappjämförelser

en: If true, folder comparisons that compare file contents also apply active text filters and the blank line trimming option, and ignore newline differences.
sv: Om true kommer mappjämförelser som jämför filinnehåll också att verkställa aktiva textfilter och alternativet att trimma tomma rader samt ignorera nyradsskillnader.

en: File status filters
sv: Filstatusfilter

en: List of statuses used to filter visible files in folder comparison.
sv: Lista över statusar använda till att filtrera synliga filer vid mappjämförelse.

en: Show the version control console output
sv: Visa versionshanterarens konsolutmatning

en: If true, a console output section will be shown in version control views, showing the commands run for version control operations.
sv: Om true kommer en konsolutmatning att visas i versionshanteringsvyer, visandes de kommandon som körs vid versionshanteringsåtgärder.

en: Version control pane position
sv: Position för versionshanteringspanelen

en: This is the height of the main version control tree when the console pane is shown.
sv: Detta är höjden på huvudträdet för versionshanteringen när konsolpanelen visas.

en: Present version comparisons as left-local/right-remote
sv: Visa versionsjämförelser som vänster-lokal/höger-fjärr

en: If true, version control comparisons will use a left-is-local, right-is-remote scheme to determine what order to present files in panes. Otherwise, a left-is-theirs, right-is-mine scheme is used.
sv: Om true kommer jämförelser med versionshantering att använda ett vänster-är-lokal-, höger-är-fjärr-schema för att bestämma i vilken ordning filerna ska presenteras i paneler. Annars används ett vänster-är-deras-, höger-är-mitt-schema.

en: Order for files in three-way version control merge comparisons
sv: Sortering för filer i trevägsjämförelser med versionshantering

en: Choices for file order are remote/merged/local and local/merged/remote. This preference only affects three-way comparisons launched from the version control view, so is used solely for merges/conflict resolution within Meld.
sv: Val för filsortering är fjärr/sammanfogad/lokal och lokal/sammanfogad/fjärr. Denna inställning påverkar bara trevägsjämförelser startade från versionshanteringsvyn, och används endast för sammanfogning/konfliktlösning i Meld.

en: Show margin in commit message editor
sv: Visa marginal i redigeraren för incheckningsmeddelanden

en: If true, a guide will be displayed to show what column the margin is at in the version control commit message editor.
sv: Om true så visas en guide för marginalens kolumn i versionshanteringsredigeraren för incheckningsmeddelanden.

en: Margin column in commit message editor
sv: Marginalkolumn i redigeraren för incheckningsmeddelanden

en: The column at which to show the margin in the version control commit message editor.
sv: Kolumnen i vilken marginalen ska visas i versionshanteringsredigeraren för incheckningsmeddelanden.

en: Automatically hard-wrap commit messages
sv: Automatisk radbrytning av incheckningsmeddelanden

en: If true, the version control commit message editor will hard-wrap (i.e., insert line breaks) at the commit margin before commit.
sv: Om true kommer versionshanteringsredigeraren för incheckningsmeddelanden att radbrytas (d.v.s. infoga radbrytning) vid incheckningsmarginalen före incheckning.

en: Version control status filters
sv: Statusfilter för versionshantering

en: List of statuses used to filter visible files in version control comparison.
sv: Statuslista använd för att filtrera synliga filer vid versionshanteringsjämförelse.

en: Filename-based filters
sv: Filnamnsbaserade filter

en: List of predefined filename-based filters that, if active, will remove matching files from a folder comparison.
sv: Lista över fördefinierade filnamnsbaserade filter som, om aktiva, kommer att ta bort matchande filer vid en mappjämförelse.

en: Text-based filters
sv: Textbaserade filter

en: List of predefined text-based regex filters that, if active, will remove text from being used in a file comparison. The text will still be displayed, but won’t contribute to the comparison itself.
sv: Lista över fördefinierade textbaserade regex-filter som, om aktiva, kommer att ta bort text från att användas vid filjämförelse. Texten kommer fortfarande att visas, men inte bidra till själva jämförelsen.

en: Classic (Meld)
sv: Klassiskt (Meld)

en: Base color scheme for Meld highlighting
sv: Basfärgschema att använda för syntaxmarkering

en: Meld dark scheme
sv: Meld mörkt schema

en: Dark color scheme for Meld highlighting
sv: Mörkt färgschema att använda för syntaxmarkering

[ctx: shortcut window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
en: New comparison
sv: Ny jämförelse

[ctx: shortcut window]
en: Close a comparison
sv: Stäng en jämförelse

[ctx: shortcut window]
en: Quit Meld
sv: Avsluta Meld

[ctx: shortcut window]
en: Stop the current action
sv: Stoppa den aktuella åtgärden

[ctx: shortcut window]
en: Refresh comparison
sv: Uppdatera jämförelse

[ctx: shortcut window]
en: Open externally
sv: Öppna externt

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
sv: Helskärm

[ctx: shortcut window]
en: Swap left and right panes
sv: Byt plats på vänster- och högerpanelen

[ctx: shortcut window]
en: Panes
sv: Paneler

[ctx: shortcut window]
en: Previous comparison pane
sv: Föregående jämförelsepanel

[ctx: shortcut window]
en: Next comparison pane
sv: Nästa jämförelsepanel

[ctx: shortcut window]
en: Changes
sv: Ändringar

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous change
sv: Gå till föregående ändring

[ctx: shortcut window]
en: Go to next change
sv: Gå till nästa ändring

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
sv: Flikar

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous tab
sv: Gå till föregående flik

[ctx: shortcut window]
en: Go to next tab
sv: Gå till nästa flik

[ctx: shortcut window]
en: Switch to tab
sv: Växla till flik

[ctx: shortcut window]
en: Move tab left
sv: Flytta flik åt vänster

[ctx: shortcut window]
en: Move tab right
sv: Flytta flik åt höger

[ctx: shortcut window]
en: Editing
sv: Redigering

[ctx: shortcut window]
en: Undo
sv: Ångra

[ctx: shortcut window]
en: Redo
sv: Gör om

[ctx: shortcut window]
en: Cut
sv: Klipp ut

[ctx: shortcut window]
en: Copy
sv: Kopiera

[ctx: shortcut window]
en: Paste
sv: Klistra in

[ctx: shortcut window]
en: Find
sv: Sök

[ctx: shortcut window]
en: Find Next
sv: Sök nästa

[ctx: shortcut window]
en: Find Previous
sv: Sök föregående

[ctx: shortcut window]
en: Replace
sv: Ersätt

[ctx: shortcut window]
en: File comparison
sv: Filjämförelse

[ctx: shortcut window]
en: Save current file
sv: Spara den aktuella filen

[ctx: shortcut window]
en: Save current file to new path
sv: Spara den aktuella filen till ny sökväg

[ctx: shortcut window]
en: Save all files in comparison
sv: Spara alla filer i jämförelse

[ctx: shortcut window]
en: Previous conflict
sv: Föregående konflikt

[ctx: shortcut window]
en: Next conflict
sv: Nästa konflikt

[ctx: shortcut window]
en: Push change to left
sv: Tryck över ändring till vänster

[ctx: shortcut window]
en: Push change to right
sv: Tryck över ändring till höger

[ctx: shortcut window]
en: Pull change from left
sv: Dra ändring från vänster

[ctx: shortcut window]
en: Pull change from right
sv: Dra ändring från höger

[ctx: shortcut window]
en: Copy change above left
sv: Kopiera ändringar ovanför vänster

[ctx: shortcut window]
en: Copy change below left
sv: Kopiera ändringar under vänster

[ctx: shortcut window]
en: Copy change above right
sv: Kopiera ändringar ovanför höger

[ctx: shortcut window]
en: Copy change below right
sv: Kopiera ändringar under höger

[ctx: shortcut window]
en: Delete change
sv: Ta bort ändring

[ctx: shortcut window]
en: Folder comparison
sv: Mappjämförelse

[ctx: shortcut window]
en: Copy to left
sv: Kopiera till vänster

[ctx: shortcut window]
en: Copy to right
sv: Kopiera till höger

[ctx: shortcut window]
en: Version control comparison
sv: Versionshanterad jämförelse

[ctx: shortcut window]
en: Commit to version control
sv: Checka in i versionshanteraren

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide console output
sv: Visa/dölj konsolutskrift

en: Save As…
sv: Spara som…

en: Save A_ll
sv: Spara _alla

en: Revert files…
sv: Återställ filer…

en: Open Externally
sv: Öppna externt

en: Refresh Comparison
sv: Uppdatera jämförelse

en: _Find…
sv: _Sök…

en: _Replace…
sv: _Ersätt…

en: View
sv: Visa

en: Fullscreen
sv: Helskärm

en: Overview Map
sv: Översiktskarta

en: Version control console
sv: Versionshanteringskonsol

en: Lock scrolling
sv: Lås rullning

en: Swap left and right panes
sv: Byt plats på vänster- och högerpanelen

en: Comparison
sv: Jämförelse

en: Stop
sv: Stoppa

en: Merge All from Left
sv: Sammanfoga allt från vänster

en: Merge All from Right
sv: Sammanfoga allt från höger

en: Merge All
sv: Sammanfoga alla

en: Format as Patch…
sv: Formatera som programfix…

en: _Preferences
sv: Inställ_ningar

en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _About Meld
sv: _Om Meld

en: File status
sv: Filstatus

en: Same
sv: Samma

en: New
sv: Nya

en: Modified
sv: Ändrade

en: Ignore filename case
sv: Ignorera skiftlägeskänslighet för filnamn

en: Normalize Unicode paths
sv: Normalisera Unicode-sökvägar

en: Normal
sv: Normala

en: Unversioned
sv: Oversionerade

en: Ignored
sv: Ignorerade

en: Flatten folders
sv: Platta till mappar

en: Start a new comparison
sv: Starta en ny jämförelse

en: Open a recent comparison
sv: Öppna en tidigare jämförelse

en: Go to the previous change
sv: Gå till föregående ändring

en: Go to the next change
sv: Gå till nästa ändring

en: Go to the previous conflict
sv: Gå till föregående konflikt

en: Go to the next conflict
sv: Gå till nästa konflikt

en: Version Filters
sv: Versionsfilter

en: File Filters
sv: Filfilter

en: Text Filters
sv: Textfilter

en: Active
sv: Aktiv

en: Column Name
sv: Kolumnnamn

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: Move item up
sv: Flytta objektet uppåt

en: Move _Up
sv: Flytta _uppåt

en: Move item down
sv: Flytta objektet nedåt

en: Move _Down
sv: Flytta _nedåt

en: Commit
sv: Checka in

en: Commit Files
sv: Checka in filer

en: Log Message
sv: Loggmeddelande

en: Previous logs:
sv: Föregående loggar:

en: Co_mmit
sv: Che_cka in

en: Copy to left
sv: Kopiera till vänster

en: Copy to right
sv: Kopiera till höger

en: Delete selected
sv: Ta bort markerade

en: _Compare selected files
sv: _Jämför markerade filer

en: _Mark selected file
sv: _Märk markerad fil

en: Compare _with marked file
sv: Jäm_för med märkt fil

en: Copy to _left
sv: Kopiera till _vänster

en: Copy to _right
sv: Kopiera till _höger

en: _Delete selected
sv: _Ta bort markerade

en: Collapse Recursively
sv: Fäll ihop rekursivt

en: Expand Recursively
sv: Expandera rekursivt

en: _Open Externally
sv: Ö_ppna externt

en: _Copy File Paths
sv: _Kopiera filsökvägar

en: Select folder to open in this pane
sv: Välj mapp att öppna i denna panel

en: Folder 1
sv: Mapp 1

en: Folder 2
sv: Mapp 2

en: Folder 3
sv: Mapp 3

en: Search text encoding…
sv: Sök textkodning…

en: Push current change to the left
sv: Tryck över aktuell ändring till vänster

en: Push current change to the right
sv: Tryck över aktuell ändring till höger

en: Copy chunks
sv: Kopiera bitar

en: Delete change
sv: Ta bort ändring

en: Copy change above the left chunk
sv: Kopiera ändringar ovanför vänstra stycket

en: Copy change below the left chunk
sv: Kopiera ändringar under vänstra stycket

en: Copy change above the right chunk
sv: Kopiera ändringar ovanför högra stycket

en: Copy change below the right chunk
sv: Kopiera ändringar under högra stycket

en: _Undo
sv: Å_ngra

en: _Redo
sv: Gör _om

en: Cu_t
sv: Klipp u_t

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: _Paste
sv: K_listra in

en: Open Containing Folder
sv: Öppna innehållande mapp

en: Copy Full Path
sv: Kopiera fullständig sökväg

en: This file can not be written to. You may click here to unlock this file and make changes anyway, but these changes must be saved to a new file.
sv: Kan inte skriva till denna fil. Du kan klicka här för att låsa upp denna fil och göra ändringar ändå, men dessa ändringar måste sparas till en ny fil.

en: Save file in this pane
sv: Spara fil i denna panel

en: Open file in this pane
sv: Öppna fil i denna panel

en: File 3
sv: Fil tre

en: File 2
sv: Fil två

en: File 1
sv: Fil ett

note: Create icon and filename CellRenderer
en: Name
sv: Namn

en: Pattern
sv: Mönster

en: Add new filter
sv: Lägg till nytt filter

en: _Add
sv: _Lägg till

en: Remove selected filter
sv: Ta bort markerat filter

en: _Match case
sv: _Skiftlägeskänslig

en: Who_le word
sv: He_la ord

en: Regular e_xpression
sv: Reguljärt _uttryck

en: Wrapped
sv: Radbruten

en: Replace _All
sv: Ersätt _alla

en: _Replace
sv: _Ersätt

en: Switch between Find and Find-and-Replace
sv: Växla mellan Sök och Sök-och-ersätt

en: Search highlight mode…
sv: Sök färgmarkeringsläge…

en: New comparison
sv: Ny jämförelse

en: File
sv: Fil

en: Folder
sv: Mapp

en: Version control
sv: Versionshantering

en: _3-way comparison
sv: _Trevägsjämförelse

en: Select First File
sv: Välj första filen

en: Select Second File
sv: Välj andra filen

en: Select Third File
sv: Välj tredje filen

en: Select First Folder
sv: Välj första mappen

en: Select Second Folder
sv: Välj andra mappen

en: Select Third Folder
sv: Välj tredje filen

en: Select A Version-Controlled Folder
sv: Välj en versionshanterad mapp

en: _Blank comparison
sv: _Tom jämförelse

en: C_ompare
sv: _Jämför

en: Close Tab
sv: Stäng flik

en: Format as Patch
sv: Formatera som programfix

en: Copy to Clipboard
sv: Kopiera till Urklipp

en: Save Patch
sv: Spara programfix

en: Use differences between:
sv: Använd skillnader mellan:

en: Left and middle panes
sv: Vänster- och mittenpaneler

en: Middle and right panes
sv: Mitten- och högerpaneler

en: _Reverse patch direction
sv: _Omvänd programfixriktning

en: Path
sv: Sökväg

en: Copy Path
sv: Kopiera sökväg

en: Open Folder
sv: Öppna mapp

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Font
sv: Typsnitt

en: _Use the system fixed width font
sv: _Använd systemets typsnitt med fast bredd

en: _Editor font:
sv: _Typsnitt för redigerare:

note: TRANSLATORS: This is the status bar label for a group of settings, such as text wrapping, show line numbers, whitespace, etc.
en: Display
sv: Visa

en: _Tab width:
sv: _Tabulatorbredd:

en: _Insert spaces instead of tabs
sv: _Infoga blanksteg istället för tabbar

en: Enable text _wrapping
sv: Aktivera text_radbrytning

en: Do not _split words over two lines
sv: Dela inte _ord över två rader

en: Highlight _current line
sv: Markera _aktuell rad

en: Show _line numbers
sv: Visa _radnummer

en: Show w_hitespace
sv: Visa tom_rum

en: Prefer dark theme
sv: Föredra mörkt schema

en: Use s_yntax highlighting
sv: Använd _syntaxmarkering

en: Syntax highlighting color scheme:
sv: Färgschema för syntaxmarkering:

en: Code Overview
sv: Kodöversikt

en: Show overview map
sv: Visa översiktskarta

en: Overview map style:
sv: Stil för översiktskarta:

en: External Editor
sv: Extern redigerare

en: Use _default system editor
sv: Använd systemets standardred_igerare

en: Edito_r command:
sv: Kommando för re_digerare:

en: Editor
sv: Redigerare

en: Shallow Comparison
sv: Ytlig jämförelse

en: C_ompare files based only on size and timestamp
sv: J_ämför filer enbart baserat på storlek och tidsstämpel

en: _Timestamp resolution:
sv: _Tidsstämpelupplösning:

en: Note: enabling text filters may make comparing large files much slower
sv: Observera: att aktivera textfilter kan göra att jämförelse av stora filer blir mycket långsammare

en: Symbolic Links
sv: Symboliska länkar

en: Visible Columns
sv: Synliga kolumner

en: Folder Comparisons
sv: Mappjämförelser

en: Version Comparisons
sv: Versionsjämförelser

en: _Order when comparing file revisions:
sv: _Sortering vid jämförelse av filrevisioner:

en: Order when _merging files:
sv: Sortering när filer _sammanfogas:

en: Commit Messages
sv: Incheckningsmeddelanden

en: Show _right margin at:
sv: Visa _högermarginal vid:

en: Automatically _break lines at right margin on commit
sv: _Radbryt automatiskt vid högermarginal under incheckning

en: Version Control
sv: Versionshantering

en: Filename filters
sv: Filnamnsfilter

en: When performing directory comparisons, you may filter out files and directories by name. Each pattern is a list of shell style wildcards separated by spaces.
sv: När du jämför kataloger kan du filtrera ut filer och kataloger med hjälp av deras namn. Varje mönster är en lista med jokertecken i skalstil, åtskilda med blanksteg.

en: Change trimming
sv: Ändra borttagning av blanksteg

en: Trim blank line differences from the start and end of changes
sv: Ta bort tomma radskillnader från början och slutet av ändringar

en: Text filters
sv: Textfilter

en: When performing file comparisons, you may ignore certain types of changes. Each pattern here is a python regular expression which replaces matching text with the empty string before comparison is performed. If the expression contains groups, only the groups are replaced. See the user manual for more details.
sv: När du jämför filer kan du välja att ignorera vissa typer av ändringar. Varje mönster här är ett reguljärt python-uttryck som ersätter den text som matchar med en tom sträng innan jämförelsen utförs. Om uttrycket innehåller grupper kommer endast grupperna att ersättas. Se användarhandboken för mer information.

en: Left is remote, right is local
sv: Vänster är fjärr, höger är lokal

en: Left is local, right is remote
sv: Vänster är lokal, höger är fjärr

en: Simple change map
sv: Enkel ändringskarta

en: Compact source map
sv: Kompakt källkodskarta

en: Full source map
sv: Fullständig källkodskarta

en: Remote, merge, local
sv: Fjärr, sammanfoga, lokal

en: Local, merge, remote
sv: Lokal, sammanfoga, fjärr

en: Push local commits to remote?
sv: Sänd lokala incheckningar till fjärr?

en: The commits to be pushed are determined by your version control system.
sv: Incheckningar att sända bestäms av ditt versionshanteringssystem.

en: _Push commits
sv: _Sänd incheckningar

en: Search recent comparisons…
sv: Sök senaste jämförelser…

en: Discard unsaved changes to documents?
sv: Förkasta osparade ändringar i dokumenten?

en: Changes made to the following documents will be permanently lost:
sv: Ändringar utförda i följande dokument kommer att gå förlorade för alltid:

en: _Discard
sv: _Förkasta

en: Save changes to documents before closing?
sv: Spara ändringar till dokument innan stängning?

en: If you don’t save, changes will be permanently lost.
sv: Sparar du inte kommer ändringar att gå förlorade för alltid.

en: Close _without Saving
sv: Stäng _utan att spara

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Save
sv: _Spara

en: Show whitespace
sv: Visa tomrum

en: Text wrapping
sv: Textradbrytning

en: _Compare
sv: _Jämför

en: Co_mmit…
sv: Che_cka in…

en: Re_vert
sv: Åter_ställ

en: Delete
sv: Ta bort

en: Resolve Conflict
sv: Lös konflikt

en: Commit changes to version control
sv: Checka in ändringar till versionshanteraren

en: Commit…
sv: Checka in…

en: Pull remote changes to the local repository
sv: Hämta fjärrändringar till det lokala förrådet

en: Push local changes to remote
sv: Sänd lokala ändringar till fjärr

en: Add to version control
sv: Lägg till för versionshantering

en: Remove from version control
sv: Ta bort från versionshantering

en: Revert working copy to original state
sv: Återställ arbetskopian till ursprungligt tillstånd

en: Mark as resolved in version control
sv: Markera som löst i versionshanteraren

en: Open version controlled folder in this pane
sv: Öppna versionskontrollerad mapp i denna panel

en: Location
sv: Plats

en: Console output
sv: Konsolutskrift

en: Copy _up
sv: Kopiera _upp

en: Copy _down
sv: Kopiera _ned

note: Create file size CellRenderer
en: Size
sv: Storlek

note: Create date-time CellRenderer
en: Modification time
sv: Ändringstid

note: Create ISO-format date-time CellRenderer
en: Modification time (ISO)
sv: Ändringstid (ISO)

note: Create permissions CellRenderer
en: Permissions
sv: Rättigheter

en: {filename} (scanning…)
sv: {filename} (söker igenom…)

en: [{label}] Scanning {folder}
sv: [{label}] Söker igenom {folder}

en: [{label}] Done
sv: [{label}] Klar

en: Folder {} is being compared to itself
sv: Mappen {} jämförs med sig själv

en: Folders have no differences
sv: Mapparna skiljer sig inte åt

en: Contents of scanned files in folders are identical.
sv: Innehållet i mapparnas avsökta filer är identiskt.

en: Scanned files in folders appear identical, but contents have not been scanned.
sv: Mapparnas avsökta filer verkar identiska, men innehållet har inte genomsökts.

en: File filters are in use, so not all files have been scanned.
sv: Filfilter används, och därför har inte alla filer genomsökts.

en: Text filters are in use and may be masking content differences.
sv: Textfilter används och kan dölja skillnader i innehåll.

en: Hide
sv: Dölj

en: Hi_de
sv: _Dölj

en: Multiple errors occurred while scanning this folder
sv: Flera fel inträffade vid avsökning av denna mapp

en: Files with invalid encodings found
sv: Filer med ogiltiga teckenkodningar hittades

note: TRANSLATORS: This is followed by a list of files
en: Some files were in an incorrect encoding. The names are something like:
sv: En del filer hade en felaktig kodning. Namnen är ungefär:

en: Files hidden by case insensitive comparison
sv: Filer dolda av skiftlägeskänslig jämförelse

note: TRANSLATORS: This is followed by a list of files
en: You are running a case insensitive comparison on a case sensitive filesystem. The following files in this folder are hidden:
sv: Du gör en skiftlägesokänslig jämförelse på ett skiftlägeskänsligt filsystem. En del filer syns inte:

en: “{first_file}” hidden by “{second_file}”
sv: ”{first_file}” dold av ”{second_file}”

en: Replace folder “%s”?
sv: Ersätt mappen ”%s”?

en: Another folder with the same name already exists in “%s”.
    If you replace the existing folder, all files in it will be lost.
sv: En annan mapp med samma namn existerar redan i ”%s”.
    Om du ersätter befintlig mapp kommer alla filer att förloras.

en: Error copying file
sv: Fel vid filkopiering

en: Couldn’t copy {source}
    to {dest}.
    
    {error}
sv: Fel vid kopiering av {source}
    till {dest}.
    
    {error}

en: Error deleting {}
sv: Fel vid borttagning av {}

en: No folder
sv: Ingen mapp

en: Folder comparison:
sv: Mappjämförelse:

en: Comparison results will be inaccurate
sv: Jämförelseresultat kommer att bli osäkra

en: A filter changed the number of lines in the file, which is unsupported. The comparison will not be accurate.
sv: Ett filter ändrade antalet rader i filen vilket inte stöds. Jämförelsen kommer att vara osäker.

en: Mark conflict as resolved?
sv: Markera konflikten som löst?

en: If the conflict was resolved successfully, you may mark it as resolved now.
sv: Om konflikten gick att lösa kan du markera den som löst nu.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Mark _Resolved
sv: Markera som _löst

en: Add Synchronization Point
sv: Lägg till synkroniseringspunkt

en: Remove Synchronization Point
sv: Ta bort synkroniseringspunkt

en: Move Synchronization Point
sv: Flytta synkroniseringspunkt

en: Match Synchronization Point
sv: Matcha synkroniseringspunkt

en: Clear Synchronization Points
sv: Rensa synkroniseringspunkter

en: File comparison:
sv: Filjämförelse:

en: There was a problem opening the file “%s”.
sv: Det uppstod ett problem vid öppnandet av filen ”%s”.

en: File %s appears to be a binary file.
sv: Filen %s verkar vara en binärfil.

en: Do you want to open the file using the default application?
sv: Vill du öppna filen med standardprogrammet?

en: Open
sv: Öppna

en: [%s] Merging files
sv: [%s] Sammanfogar filer

en: [%s] Computing differences
sv: [%s] Beräknar skillnader

en: File %s has changed on disk
sv: Filen %s har ändrats på disk

en: Do you want to reload the file?
sv: Vill du läsa om filen?

en: _Reload
sv: _Läs om

en: File {} is being compared to itself
sv: Filen {} jämförs med sig själv

en: Files are identical
sv: Filerna är identiska

en: Text filters are being used, and may be masking differences between files. Would you like to compare the unfiltered files?
sv: Textfilter används och kan dölja skillnader mellan filer. Vill du jämföra de ofiltrerade filerna?

en: Files differ in line endings only
sv: Filer skiljer sig endast vad gäller radslut

en: Files are identical except for differing line endings:
    %s
sv: Filerna är identiska förutom radavsluten:
    %s

en: Show without filters
sv: Visa utan filer

en: Change highlighting incomplete
sv: Ändra markering av ofärdiga

en: Some changes were not highlighted because they were too large. You can force Meld to take longer to highlight larger changes, though this may be slow.
sv: En del ändringar markerades inte eftersom de var för stora. Du kan tvinga Meld till att längre tid på sig att markera större ändringar, men det kan bli långsamt.

en: Keep highlighting
sv: Använd markering

en: _Keep highlighting
sv: _Använd markering

en: Saving failed
sv: Misslyckades med att spara

en: Please consider copying any critical changes to another program or file to avoid data loss.
sv: Överväg att kopiera kritiska ändringar till ett annat program eller en annan fil för att undvika förlust av data.

en: Save Left Pane As
sv: Spara vänsterpanel som

en: Save Middle Pane As
sv: Spara mittenpanel som

en: Save Right Pane As
sv: Spara högerpanel som

en: File %s has changed on disk since it was opened
sv: Filen %s har ändrats på disk sedan den öppnades

en: If you save it, any external changes will be lost.
sv: Om du sparar den kommer alla externa ändringar att gå förlorade.

en: Save Anyway
sv: Spara ändå

en: Don’t Save
sv: Spara inte

en: File “{}” contains characters that can’t be encoded using its current encoding “{}”.
sv: Filen ”{}” innehåller tecken som inte kan kodas med dess aktuella kodning ”{}”.

en: Couldn’t save file due to:
    %s
sv: Kunde in spara fil beroende på:
    %s

en: Could not save file %s.
sv: Kunde inte spara filen %s.

en: Live comparison updating disabled
sv: Inaktivera realtidsuppdateringar av jämförelser

en: Live updating of comparisons is disabled when synchronization points are active. You can still manually refresh the comparison, and live updates will resume when synchronization points are cleared.
sv: Realtidsuppdateringar av jämförelser är inaktiverade när synkroniseringspunkter är aktiva. Du kan fortfarande uppdatera jämförelsen manuellt, och uppdateringar i realtid kommer att fortsätta när synkroniseringspunkterna är rensade.

en: Can't swap unsaved files
sv: Kan inte växla osparade filer

en: Files must be saved to disk before swapping panes.
sv: Filer måste sparas till disk innan paneler växlas.

en: Can't swap version control comparisons
sv: Kan inte växla versionshanterade jämförelser

en: Swapping panes is not supported in version control mode.
sv: Växlande av paneler stöds inte i versionshanteringsläge.

en: Deleting remote folders is not supported
sv: Att ta bort fjärrmappar stöds ej

en: Not a file or directory
sv: Inte en fil eller katalog

en: “{}” can’t be put in the trash. Do you want to delete it immediately?
sv: Kan inte flytta ”{}” till papperskorgen. Vill du ta bort den omedelbart?

en: This remote location does not support sending items to the trash.
sv: Denna fjärrplats stöder inte att lägga objekt i papperskorgen.

en: _Delete Permanently
sv: _Ta bort permanent

en: Replace file “%s”?
sv: Ersätt filen ”%s”?

en: A file with this name already exists in “%s”.
    If you replace the existing file, its contents will be lost.
sv: En fil med detta namn existerar redan i ”%s”.
    Om du ersätter befintlig fil kommer dess innehåll att gå förlorat.

en: wrong number of arguments supplied to --diff
sv: felaktigt antal argument angavs för --diff

en: Start with an empty window
sv: Starta med ett tomt fönster

en: file
sv: fil

en: folder
sv: mapp

en: Start a version control comparison
sv: Starta en versionshanterad jämförelse

en: Start a 2- or 3-way file comparison
sv: Starta med en två- eller trevägs filjämförelse

en: Start a 2- or 3-way folder comparison
sv: Starta med en två- eller trevägs mappjämförelse

en: Error: %s
sv: Fel: %s

en: Meld is a file and directory comparison tool.
sv: Meld är ett verktyg för att jämföra filer och kataloger.

en: Set label to use instead of file name
sv: Sätt etikett att använda istället för filnamn

en: Open a new tab in an already running instance
sv: Öppna en ny flik i en redan körande instans

en: Automatically compare all differing files on startup
sv: Jämför automatiskt alla filer som skiljer sig vid uppstart

en: Ignored for compatibility
sv: Ignorerad för kompatibilitet

en: Set the target file for saving a merge result
sv: Ställ in målfilen för att spara sammanfogat resultat

en: Automatically merge files
sv: Sammanfoga automatiskt filer

en: Load a saved comparison from a Meld comparison file
sv: Läs in en sparad jämförelse från en Meld jämförelsefil

en: Create a diff tab for the supplied files or folders
sv: Skapar en diff-tabell för angivna filer eller mappar

en: too many arguments (wanted 0-3, got %d)
sv: för många argument (ville ha 0-3, fick %d)

en: can’t auto-merge less than 3 files
sv: kan inte automatiskt sammanfoga mindre är tre filer

en: can’t auto-merge directories
sv: kan inte automatiskt sammanfoga kataloger

en: Error reading saved comparison file
sv: Fel vid läsning av den sparade konfigurationsfilen

en: invalid path or URI “%s”
sv: ogiltig sökväg eller URI ”%s”

en: remote folder “{}” not supported
sv: fjärrmapp ”{}” stöds ej

note: TRANSLATORS: This is the label of a new, currently-unnamed file.
en: <unnamed>
sv: <namnlös>

en: untitled
sv: namnlös

en: Filename
sv: Filnamn

en: Need three files to auto-merge, got: %r
sv: Behöver tre filer för att sammanfoga automatiskt, fick: %r

en: Cannot compare a mixture of files and directories
sv: Kan inte jämföra en blandning av filer och kataloger

en: {}
    
    Meld encountered a critical error while running:
    <tt>{}</tt>
sv: {}
    
    Meld stötte på ett kritiskt fel under körning:
    <tt>{}</tt>

en: [None]
sv: [Ingen]

en: label
sv: etikett

en: pattern
sv: mönster

en: Version control:
sv: Versionshantering:

en: Couldn’t find colour scheme details for {}; this is a bad install
sv: Kunde inte hitta färgschemadetaljer för {}; detta är en felaktig installation

en: Plain Text
sv: Vanlig text

en: Unnamed file
sv: Namnlös fil

note: Abbreviation for line, column so that it will fit in the status bar
en: Ln {line}, Col {column}
sv: Rad {line}, kol {column}

en: Line you want to move the cursor to
sv: Rad du vill flytta markören till

en: No files will be committed
sv: Inga filer kommer att checkas in

note: Translators: First element is replaced by translated "%d unpushed commits", second element is replaced by translated "%d branches"
en: {unpushed_commits} in {unpushed_branches}
sv: {unpushed_commits} i {unpushed_branches}

en: %d unpushed commit | %d unpushed commits
sv[0]: %d ej sänd incheckning
sv[1]: %d ej sända incheckningar

en: %d branch | %d branches
sv[0]: %d gren
sv[1]: %d grenar

en: Mode changed from {old_mode} to {new_mode}
sv: Läge ändrat från {old_mode} till {new_mode}

en: Partially staged
sv: Delvis köad

en: Staged
sv: Köad

note: Translators: This is the displayed name of a version control system when no version control system is actually found.
en: None
sv: Ingen

en: Merged
sv: Sammanfogade

en: Base
sv: Bas

en: Local
sv: Lokal

en: Remote
sv: Fjärr

en: Error
sv: Fel

en: Newly added
sv: Nyligen tillagt

en: Renamed
sv: Bytt namn

en: Conflict
sv: Konflikt

en: Removed
sv: Borttagen

en: Missing
sv: Saknas

en: Not present
sv: Inte närvarande

en: Scanning…
sv: Söker igenom…

note: Translators: This error message is shown when no repository of this type is found.
en: %(name)s (not found)
sv: %(name)s (hittades inte)

note: Translators: This error message is shown when a version control binary isn't installed.
en: %(name)s (%(cmd)s not installed)
sv: %(name)s (%(cmd)s inte installerad)

note: Translators: This error message is shown when a version controlled repository is invalid.
en: %(name)s (invalid repository)
sv: %(name)s (ogiltigt förråd)

en: No valid version control system found in this folder
sv: Inget giltigt versionshanteringssystem hittades i denna mapp

en: Choose which version control system to use
sv: Välj vilket versionshanteringssystem som ska användas

note: TRANSLATORS: This is the name of the version control system being used, e.g., "Git" or "Subversion"
en: {vc} comparison:
sv: {vc}-jämförelse:

note: Initial yield so when we add this to our tasks, we don't create iterators that may be invalidated.
en: Scanning repository
sv: Söker igenom förråd

en: Scanning %s
sv: Söker igenom %s

en: (Empty)
sv: (Tom)

en: %s — local
sv: %s — lokal

en: %s — remote
sv: %s — fjärr

en: %s (local, merge, remote)
sv: %s (lokal, sammanfoga, fjärr)

en: %s (remote, merge, local)
sv: %s (fjärr, sammanfoga, lokal)

en: %s — repository
sv: %s — förråd

en: %s (working, repository)
sv: %s (arbetskopia, förråd)

en: %s (repository, working)
sv: %s (förråd, arbetskopia)

en: Remove folder and all its files?
sv: Ta bort mapp och dess filer?

en: This will remove all selected files and folders, and all files within any selected folders, from version control.
sv: Det här kommer att ta bort alla markerade filer och mappar samt alla filer i markerade mappar från versionshantering.

en: Clear
sv: Töm
