meld - en to fi translation catalogue (483 entries)

en: Diff Viewer
fi: Erojen vertailija

en: Compare and merge your files
fi: Vertaa ja yhdistä tiedostoja

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: diff;merge;
fi: diff;merge;yhdistäminen;erot;vertailu;vertaa;

en: Meld is a visual diff and merge tool targeted at developers. Meld helps you compare files, directories, and version controlled projects. It provides two- and three-way comparison of both files and directories, and supports many version control systems including Git, Mercurial, Bazaar and Subversion.
fi: Meld on visuaalinen työkalu eroavaisuuksien (diff) vertailuun ja yhdistämiseen (merge). Sovelluksen kohderyhmänä on sovelluskehittäjät. Meld auttaa vertailemaan tiedostoja, kansioita ja versiohallittuja projekteja. Meld tarjoaa kaksi- ja kolmisuuntaisen vertailun tiedostoille ja kansioille. Versionhallintajärjestelmistä tuettuina ovat muun muassa Git, Mercurial, Bazaar ja Subversion.

en: Meld helps you review code changes, understand patches, and makes enormous merge conflicts slightly less painful.
fi: Meld helpottaa tarkastelemaan koodimuutoksia ja ymmärtämään paikkatiedostoja samalla helpottaen mahdollisia suuria yhdistämiseen liittyviä ristiriitoja.

en: Meld comparison description
fi: Meld-vertailun kuvaus

en: Default window width
fi: Ikkunan oletusleveys

en: Default window height
fi: Ikkunan oletuskorkeus

en: Prefer application-wide dark theme
fi: Suosi tummaa teemaa

en: Additional automatically detected text encodings
fi: Erilliset automaattisesti havaitut merkistökoodaukset

en: Width of an indentation step
fi: Sisennysvälin leveys

en: The number of spaces to use for a single indent step
fi: Yksittäiseen sisennykseen käytettävä välilyöntien määrä

en: Whether to indent using spaces or tabs
fi: Käytetäänkö sisennykseen välilyöntejä vai sarkaimia

en: If true, any new indentation will use spaces instead of tabs.
fi: Jos tosi, kaikki uudet sisentämiset käyttävät välilyöntejä sarkainten sijaan.

en: Show line numbers
fi: Näytä rivinumerot

en: Highlight syntax
fi: Korosta syntaksi

en: Color scheme to use for syntax highlighting
fi: Syntaksin korostukseen käytettävä väriteema

en: Draw whitespace
fi: Piirrä tyhjätila

en: Wrap mode
fi: Rivitystila

en: Highlight current line
fi: Korosta nykyinen rivi

en: Use the system default monospace font
fi: Käytä järjestelmän oletusarvoista tasalevyistä fonttia

en: Custom font
fi: Omavalintainen fontti

en: Style of overview map
fi: Yleisnäkymäkartan tyyli

en: Use the system default editor
fi: Käytä järjestelmän oletusmuokkainta

en: The custom editor launch command
fi: Omavalintaisen muokkaimen käynnistyskomento

en: Columns to display
fi: Näytettävät sarakkeet

en: Ignore symbolic links
fi: Älä huomioi symbolisia linkkejä

en: Use shallow comparison
fi: Käytä pinnallista vertailua

en: Apply text filters during folder comparisons
fi: Toteuta tekstisuodattimet kansiovertailujen aikana

en: File status filters
fi: Tiedostotilasuodattimet

en: Show the version control console output
fi: Näytä versiohallinnan konsolin tuloste

en: Version control pane position
fi: Versionhallinnan paneelin sijainti

en: Show margin in commit message editor
fi: Näytä reunus commit-viestimuokkaimessa

en: Version control status filters
fi: Versionhallintatilasuodattimet

en: Filename-based filters
fi: Tiedostonimeen pohjautuvat suodattimet

note: Translators: A list of default filters, each of which is composed of a (name, enabled, pattern) in GVariant syntax. Please only translate the name of each filter.
en: [
                  ("CVS/SVN Keywords", false, "\\$\\w+(:[^\\n$]+)?\\$"),
                  ("C++ Comment", false, "//.*"),
                  ("C Comment", false, "/\\*.*?\\*/"),
                  ("All Whitespace", false, "[ \\t\\r\\f\\v]*"),
                  ("Leading Whitespace", false, "^[ \\t\\r\\f\\v]*"),
                  ("Trailing Whitespace", false, "[ \\t\\r\\f\\v]*$"),
                  ("Script Comment", false, "#.*")
                ]
fi: [
                  ("CVS/SVN-avainsanat", false, "\\$\\w+(:[^\\n$]+)?\\$"),
                  ("C++-kommentti", false, "//.*"),
                  ("C-kommentti", false, "/\\*.*?\\*/"),
                  ("Kaikki tyhjätila", false, "[ \\t\\r\\f\\v]*"),
                  ("Edessä oleva tyhjätila", false, "^[ \\t\\r\\f\\v]*"),
                  ("Takana oleva tyhjätila", false, "[ \\t\\r\\f\\v]*$"),
                  ("Komentosarjan kommentti", false, "#.*")
                ]

en: Text-based filters
fi: Tekstipohjaiset suodattimet

en: Classic (Meld)
fi: Perinteinen (Meld)

en: Base color scheme for Meld highlighting
fi: Oletusväriteema Meldin korostukseen

en: Meld dark scheme
fi: Meldin tumma teema

en: Dark color scheme for Meld highlighting
fi: Tumma väriteema Meldin korostukseen

[ctx: shortcut window]
en: Windows and Tabs
fi: Ikkunat ja välilehdet

[ctx: shortcut window]
en: New comparison
fi: Uusi vertailu

[ctx: shortcut window]
en: Close a comparison
fi: Sulje vertailu

[ctx: shortcut window]
en: Quit Meld
fi: Lopeta Meld

[ctx: shortcut window]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
en: Show help
fi: Näytä ohje

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
fi: Näytä asetukset

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
fi: Pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
fi: Avaa valikko

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
fi: Koko näyttö

[ctx: shortcut window]
en: Common Actions
fi: Yleiset toiminnot

[ctx: shortcut window]
en: Stop the current action
fi: Pysäytä nykyinen toiminto

[ctx: shortcut window]
en: Refresh comparison
fi: Päivitä vertailu

[ctx: shortcut window]
en: Open externally
fi: Avaa ulkoisesti

[ctx: shortcut window]
en: Panes
fi: Paneelit

[ctx: shortcut window]
en: Previous comparison pane
fi: Edellinen vertailupaneeli

[ctx: shortcut window]
en: Next comparison pane
fi: Seuraava vertailupaneeli

[ctx: shortcut window]
en: Swap left and right panes
fi: Vaihda vasemman ja oikean paneelin sijainti

[ctx: shortcut window]
en: Changes
fi: Muutokset

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous change
fi: Siirry edelliseen muutokseen

[ctx: shortcut window]
en: Go to next change
fi: Siirry seuraavaan muutokseen

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
fi: Välilehdet

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous tab
fi: Siirry edelliseen välilehteen

[ctx: shortcut window]
en: Go to next tab
fi: Siirry seuraavaan välilehteen

[ctx: shortcut window]
en: Switch to tab
fi: Vaihda välilehteen

[ctx: shortcut window]
en: Move tab left
fi: Siirrä välilehti vasemmalle

[ctx: shortcut window]
en: Move tab right
fi: Siirrä välilehti oikealle

[ctx: shortcut window]
en: Editing
fi: Muokkaaminen

[ctx: shortcut window]
en: Undo
fi: Kumoa

[ctx: shortcut window]
en: Redo
fi: Tee uudelleen

[ctx: shortcut window]
en: Cut
fi: Leikkaa

[ctx: shortcut window]
en: Copy
fi: Kopioi

[ctx: shortcut window]
en: Paste
fi: Liitä

[ctx: shortcut window]
en: Find
fi: Etsi

[ctx: shortcut window]
en: Find Next
fi: Etsi seuraava

[ctx: shortcut window]
en: Find Previous
fi: Etsi edellinen

[ctx: shortcut window]
en: Replace
fi: Korvaa

[ctx: shortcut window]
en: Go to line
fi: Siirry riville

[ctx: shortcut window]
en: File comparison
fi: Tiedostojen vertailu

[ctx: shortcut window]
en: Save current file
fi: Tallenna nykyinen tiedosto

[ctx: shortcut window]
en: Save current file to new path
fi: Tallenna nykyinen tiedosto uuteen polkuun

[ctx: shortcut window]
en: Save all files in comparison
fi: Tallenna kaikki tiedostot nykyisestä vertailusta

[ctx: shortcut window]
en: Previous conflict
fi: Edellinen ristiriita

[ctx: shortcut window]
en: Next conflict
fi: Seuraava ristiriita

[ctx: shortcut window]
en: Push change to left
fi: Työnnä muutos vasemmalle

[ctx: shortcut window]
en: Push change to right
fi: Työnnä muutos oikealle

[ctx: shortcut window]
en: Pull change from left
fi: Vedä muutos vasemmalta

[ctx: shortcut window]
en: Pull change from right
fi: Vedä muutos oikealta

[ctx: shortcut window]
en: Copy change above left
fi: Kopioi muutos yläpuolelta vasemmalle

[ctx: shortcut window]
en: Copy change below left
fi: Kopioi muutos alapuolelta vasemmalle

[ctx: shortcut window]
en: Copy change above right
fi: Kopioi muutos yläpuolelta oikealle

[ctx: shortcut window]
en: Copy change below right
fi: Kopioi muutos alapuolelta oikealle

[ctx: shortcut window]
en: Delete change
fi: Poista muutos

[ctx: shortcut window]
en: Show overview map
fi: Näytä yleisnäkymäkartta

[ctx: shortcut window]
en: Folder comparison
fi: Kansiovertailu

[ctx: shortcut window]
en: Copy to left
fi: Kopioi vasemmalle

[ctx: shortcut window]
en: Copy to right
fi: Kopioi oikealle

[ctx: shortcut window]
en: Expand the current folder
fi: Laajenna nykyinen kansio

[ctx: shortcut window]
en: Collapse the current folder
fi: Supista nykyinen kansio

[ctx: shortcut window]
en: Version control comparison
fi: Versionhallinnan vertailu

[ctx: shortcut window]
en: Commit to version control
fi: Tee commit muutoksista versionhallintaan

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide console output
fi: Näytä/piilota konsolin tuloste

en: Save As…
fi: Tallenna nimellä…

en: Save A_ll
fi: Tallenna _kaikki

en: Revert Files…
fi: Palauta tiedostot…

en: _Open Externally
fi: Avaa _ulkoisesti

en: Refresh Comparison
fi: Päivitä vertailu

en: _Find…
fi: _Etsi…

en: _Replace…
fi: _Korvaa…

en: _View
fi: _Näytä

en: Fullscreen
fi: Koko näyttö

en: Overview Map
fi: Yleisnäkymäkartta

en: Version Control Console
fi: Versionhallinnan konsoli

en: Lock Scrolling
fi: Lukitse vieritys

en: Swap Left and Right Panes
fi: Vaihda vasemman ja oikean paneelin sijainti

en: _Comparison
fi: _Vertailu

en: _Stop
fi: _Pysäytä

en: Merge All from _Left
fi: Yhdistä kaikki _vasemmalta

en: Merge All from _Right
fi: Yhdistä kaikki _oikealta

en: Merge _All
fi: Yhdistä _kaikki

en: Format as _Patch…
fi: Muotoile _paikkatiedostoksi…

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: _Help
fi: _Ohje

en: _About Meld
fi: _Tietoja - Meld

en: File Status
fi: Tiedoston tila

en: Same
fi: Sama

en: New
fi: Uusi

en: Modified
fi: Muokattu

en: Ignore Filename Case
fi: Älä huomioi kirjainkoon eroja tiedostonimessä

en: Normalize Unicode Paths
fi: Normalisoi Unicode-polut

en: Normal
fi: Normaali

en: Unversioned
fi: Versioimaton

en: Ignored
fi: Huomiotta jätetyt

en: Flatten Folders
fi: Litistetyt kansiot

en: Copyright © 2002-2009 Stephen Kennedy
    Copyright © 2009-2022 Kai Willadsen
fi: Tekijänoikeus © 2002-2009 Stephen Kennedy
    Tekijänoikeus © 2009-2022 Kai Willadsen

en: Start a new comparison
fi: Aloita uusi vertailu

en: Open a recent comparison
fi: Avaa äskettäinen vertailu

en: Go to the previous change
fi: Siirry edelliseen muutokseen

en: Go to the next change
fi: Siirry seuraavaan muutokseen

en: Go to the previous conflict
fi: Siirry edelliseen ristiriitaan

en: Go to the next conflict
fi: Siirry seuraavaan ristiriitaan

en: Version Filters
fi: Versiosuodattimet

en: File Filters
fi: Tiedostosuodattimet

en: Text Filters
fi: Tekstisuodattimet

en: Active
fi: Aktiivinen

en: Column Name
fi: Sarakkeen nimi

en: _Remove
fi: _Poista

en: Move item up
fi: Siirrä kohdetta ylös

en: Move _Up
fi: Siirrä _ylös

en: Move item down
fi: Siirrä kohdetta alas

en: Move _Down
fi: Siirrä _alas

en: Commit
fi: Toteuta

en: Commit Files
fi: Toteuta tiedostot

en: Log Message
fi: Lokiviesti

en: Previous logs:
fi: Edelliset lokit:

en: _Cancel
fi: _Peru

en: Co_mmit
fi: Tee p_ysyvä muutos

en: Copy to left
fi: Kopioi vasemmalle

en: Copy to right
fi: Kopioi oikealle

en: Delete selected
fi: Poista valittu

en: _Compare Selected Files
fi: _Vertaa valittuja tiedostoja

en: _Mark Selected File
fi: _Merkitse valittu tiedosto

en: Compare _with Marked File
fi: _Vertaa merkityn tiedoston kanssa

en: Copy to _Left
fi: Kopioi _vasemmalle

en: Copy to _Right
fi: Kopioi _oikealle

en: _Delete Selected
fi: Poista _valitut

en: Collapse Recursively
fi: Supista rekursiivisesti

en: Expand Recursively
fi: Laajenna rekursiivisesti

en: _Copy File Paths
fi: _Kopioi tiedostopolut

en: Select Folder
fi: Valitse kansio

en: Select folder to open in this pane
fi: Valitse tässä paneelissa avattava kansio

en: Folder 1
fi: Kansio 1

en: Folder 2
fi: Kansio 2

en: Folder 3
fi: Kansio 3

en: Search text encoding…
fi: Etsi tekstin merkistöä…

en: Push current change to the left
fi: Työnnä nykyinen muutos vasemmalle

en: Push current change to the right
fi: Työnnä nykyinen muutos oikealle

en: Copy chunks
fi: Kopioi näytteet

en: Delete change
fi: Poista muutos

en: Copy change above the left chunk
fi: Kopioi muutos vasemman näytteen yläpuolelta

en: Copy change below the left chunk
fi: Kopioi muutos vasemman näytteen alapuolelta

en: Copy change above the right chunk
fi: Kopioi muutos oikean näytteen yläpuolelta

en: Copy change below the right chunk
fi: Kopioi muutos oikean näytteen alapuolelta

en: _Undo
fi: _Kumoa

en: _Redo
fi: _Tee uudelleen

en: Cu_t
fi: L_eikkaa

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: _Paste
fi: _Liitä

en: Open Containing Folder
fi: Avaa sisältävä kansio

en: Copy Full Path
fi: Kopioi koko polku

en: This file can not be written to. You may click here to unlock this file and make changes anyway, but these changes must be saved to a new file.
fi: Tähän tiedostoon ei voi kirjoittaa. Voit napsauttaa tästä avataksesi tiedoston lukituksen ja tehdäksesi muutokset, mutta kyseiset muutokset tulee tallentaa uuteen tiedostoon.

en: Save file in this pane
fi: Tallenna tiedosto tästä paneelista

en: Open file in this pane
fi: Avaa tiedosto tässä paneelissa

en: File 3
fi: Tiedosto 3

en: File 2
fi: Tiedosto 2

en: File 1
fi: Tiedosto 1

note: Create icon and filename CellRenderer
en: Name
fi: Nimi

en: Pattern
fi: Malli

en: Add new filter
fi: Lisää uusi suodatin

en: _Add
fi: _Lisää

en: Remove selected filter
fi: Poista valittu suodatin

en: Previous Result
fi: Edellinen tulos

en: Next Result
fi: Seuraava tulos

en: Find
fi: Etsi

en: Replace
fi: Korvaa

en: _Match case
fi: Huomioi _kirjainkoko

en: Who_le word
fi: K_oko sana

en: Regular e_xpression
fi: Säännöllinen _lauseke

en: Wrapped
fi: Rivitetty

en: Replace _All
fi: K_orvaa kaikki

en: _Replace
fi: _Korvaa

en: Switch between Find and Find-and-Replace
fi: Vaihda Etsi- ja Etsi-ja-korvaa -ikkunoiden välillä

en: Search highlight mode…
fi: Etsi korostustilaa…

en: New comparison
fi: Uusi vertailu

en: File
fi: Tiedosto

en: Folder
fi: Kansio

en: Version control
fi: Versionhallinta

en: _3-way comparison
fi: _3-osainen vertailu

en: Select First File
fi: Valitse ensimmäinen tiedosto

en: Select Second File
fi: Valitse toinen tiedosto

en: Select Third File
fi: Valitse kolmas tiedosto

en: Select First Folder
fi: Valitse ensimmäinen kansio

en: Select Second Folder
fi: Valitse toinen kansio

en: Select Third Folder
fi: Valitse kolmas kansio

en: Select A Version-Controlled Folder
fi: Valitse versiohallittu kansio

en: _Blank comparison
fi: T_yhjä vertailu

en: C_ompare
fi: _Vertaa

en: Close Tab
fi: Sulje välilehti

en: Format as Patch
fi: Muotoile paikkatiedostoksi

en: Copy to Clipboard
fi: Kopioi leikepöydälle

en: Save Patch
fi: Tallenna paikkatiedosto

en: Use differences between:
fi: Käytä eroja:

en: Left and middle panes
fi: Vasemman ja keskimmäisen paneelin välillä

en: Middle and right panes
fi: Keskimmäisen ja oikean paneelin välillä

en: _Reverse patch direction
fi: _Käänteinen paikan suunta

en: Path
fi: Polku

en: Copy Path
fi: Kopioi polku

en: Copy the full path
fi: Kopioi koko polku

en: View the folder in file manager
fi: Näytä kansio tiedostonhallinnassa

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Font
fi: Fontti

en: _Use the system fixed width font
fi: _Käytä järjestelmän tasalevyistä fonttia

en: _Editor font:
fi: _Muokkaimen fontti:

note: TRANSLATORS: This is the status bar label for a group of settings, such as text wrapping, show line numbers, whitespace, etc.
en: Display
fi: Näytä

en: _Tab width:
fi: _Sarkaimen leveys:

en: _Insert spaces instead of tabs
fi: Lis_ää välilyöntejä sarkainten sijaan

en: Enable text _wrapping
fi: Käytä te_kstin rivitystä

en: Do not _split words over two lines
fi: Älä jaa sano_ja kahdelle riville

en: Highlight _current line
fi: Ko_rosta nykyinen rivi

en: Show _line numbers
fi: Näytä _rivinumerot

en: Show w_hitespace
fi: Näytä _tyhjätila

en: Prefer dark theme
fi: Suosi tummaa teemaa

en: Use s_yntax highlighting
fi: Käytä s_yntaksin korostusta

en: Syntax highlighting color scheme:
fi: Syntaksin korostuksen väriteema:

en: Code Overview
fi: Koodin yleisnäkymä

en: Show overview map
fi: Näytä yleisnäkymäkartta

en: Overview map style:
fi: Yleisnäkymäkartan tyyli:

en: External Editor
fi: Ulkoinen muokkain

en: Use _default system editor
fi: Käytä _järjestelmän oletusmuokkainta

en: Edito_r command:
fi: Muokkaimen kom_ento:

en: Editor
fi: Muokkain

en: Shallow Comparison
fi: Pinnallinen vertailu

en: C_ompare files based only on size and timestamp
fi: _Vertaa tiedostoja pohjautuen vain kokoon ja aikaleimaan

en: _Timestamp resolution:
fi: _Aikaleiman ratkaisu:

en: Note: enabling text filters may make comparing large files much slower
fi: Huomio: tekstisuodatinten ottaminen käyttöön tekee suurten tiedostojen vertailusta aiempaa hitaampaa

en: Symbolic Links
fi: Symboliset linkit

en: Visible Columns
fi: Näkyvät sarakkeet

en: Folder Comparisons
fi: Kansiovertailut

en: Version Comparisons
fi: Versiovertailut

en: _Order when comparing file revisions:
fi: _Järjestys tiedostoversioita vertaillessa:

en: Order when _merging files:
fi: J_ärjestys tiedostoja yhdistäessä:

en: Commit Messages
fi: Pysyvien muutosten viestit

en: Show _right margin at:
fi: Nä_ytä oikea marginaali kohdassa:

en: Automatically _break lines at right margin on commit
fi: _Jaa rivit automaatisesti oikean marginaalin kohdalla kommitin yhteydessä

en: Version Control
fi: Versionhallinta

en: Filename filters
fi: Tiedostonimeen pohjautuvat suodattimet

note: Translators: 'filter out' refers to removing matched files and folders from the display
en: When performing directory comparisons, you may filter out files and directories by name. Each pattern is a list of shell style wildcards separated by spaces.
fi: Voit suodattaa pois tiedostoja ja hakemistoja nimen perusteella suoritettaessa hakemistojen vertailuja. Kukin malli on lista komentorivin tapaisia jokerimerkkejä erotettuna välilyönneillä.

en: Text filters
fi: Tekstisuodattimet

en: When performing file comparisons, you may ignore certain types of changes. Each pattern here is a python regular expression which replaces matching text with the empty string before comparison is performed. If the expression contains groups, only the groups are replaced. See the user manual for more details.
fi: Tietyn tyyppiset muutokset voidaan jättää huomiotta vertailtaessa suoritettaessa tiedostojen vertailuja. Kukin malli on pythonin säännöllinen lauseke, joka korvaa täsmäävän tekstin tyhjällä merkkijonolla ennen vertailua. Jos lauseke sisältää ryhmiä, vain ryhmät korvataan. Katso lisätietoja käyttöohjeesta.

en: Left is remote, right is local
fi: Vasemmalla on etä, oikealla on paikallinen

en: Left is local, right is remote
fi: Vasemmalla on paikallinen, oikealla on etä

en: Simple change map
fi: Yksinkertainen muutoskartta

en: Compact source map
fi: Kompakti lähdekartta

en: Full source map
fi: Täysi lähdekartta

en: Remote, merge, local
fi: Etä, yhdistäminen, paikallinen

en: Local, merge, remote
fi: Paikallinen, yhdistäminen, etä

en: 1ns (ext4)
fi: 1 ns (ext4)

en: 100ns (NTFS)
fi: 100 ns (NTFS)

en: 1s (ext2/ext3)
fi: 1 s (ext2/ext3)

en: 2s (VFAT)
fi: 2 s (VFAT)

en: Ignore timestamp
fi: Älä huomioi aikaleimaa

en: Push local commits to remote?
fi: Työnnetäänkö paikalliset pysyvät muutokset etäpäähän?

en: _Push commits
fi: _Työnnä pysyvät muutokset

en: Search recent comparisons…
fi: Etsiä viimeisimpiä vertailuja…

en: _Open
fi: _Avaa

en: Discard unsaved changes to documents?
fi: Hylätäänkö tallentamattomat muutokset asiakirjoihin?

en: Changes made to the following documents will be permanently lost:
fi: Seuraaviin asiakirjoihin tehdyt muutokset häviävät pysyvästi:

en: _Discard
fi: _Hylkää

en: Save changes to documents before closing?
fi: Tallennetaanko muutokset asiakirjaan ennen sulkemista?

en: If you don’t save, changes will be permanently lost.
fi: Jos et tallenna, muutokset häviävät pysyvästi.

en: Close _without Saving
fi: Sulje _tallentamatta

en: _Save
fi: _Tallenna

en: Show whitespace
fi: Näytä tyhjätila

en: Text wrapping
fi: Tekstin rivitys

en: _Compare
fi: _Vertaa

en: Co_mmit…
fi: Ko_mmitoi…

en: Re_vert
fi: Pa_lauta

en: Delete
fi: Poista

en: Resolve Conflict
fi: Ratkaise ristiriita

en: Commit changes to version control
fi: Tee commit muutoksista versionhallintaan

en: Commit…
fi: Kommitoi…

en: Pull remote changes to the local repository
fi: Vedä etämuutokset paikalliseen tietovarastoon

en: Push local changes to remote
fi: Työnnä paikalliset muutokset etäpäähän

en: Add to version control
fi: Lisää versionhallintaan

en: Remove from version control
fi: Poista versionhallinnasta

en: Revert working copy to original state
fi: Palauta työkopio alkuperäiseen tilaan

en: Mark as resolved in version control
fi: Merkitse selvitetyksi versionhallinnassa

en: Open version controlled folder in this pane
fi: Avaa versiohallittu kansio tässä paneelissa

en: Location
fi: Sijainti

en: Status
fi: Tila

en: Console output
fi: Konsolin tuloste

en: Copy _up
fi: Kopioi _ylös

en: Copy _down
fi: Kopioi _alas

note: Create file size CellRenderer
en: Size
fi: Koko

note: Create date-time CellRenderer
en: Modification time
fi: Muokkausaika

note: Create ISO-format date-time CellRenderer
en: Modification time (ISO)
fi: Muokkausaika (ISO)

note: Create permissions CellRenderer
en: Permissions
fi: Oikeudet

en: {filename} (scanning…)
fi: {filename} (kartoitetaan…)

en: [{label}] Scanning {folder}
fi: [{label}] Kartoitetaan {folder}

en: [{label}] Done
fi: [{label}] Valmis

en: Folder {} is being compared to itself
fi: Kansiota {} vertaillaan itseensä

en: Folders have no differences
fi: Kansioilla ei ole eroja

en: Contents of scanned files in folders are identical.
fi: Kansioissa olevien tiedostojen sisällöt ovat identtisiä sisällöiltään.

en: Scanned files in folders appear identical, but contents have not been scanned.
fi: Kartoitetut tiedostot kansioissa vaikuttavat identtisiltä, mutta niiden sisältöä ei ole vielä kartoitettu.

en: File filters are in use, so not all files have been scanned.
fi: Tiedostosuodattimet ovat käytössä, joten kaikkia tiedostoja ei tarkistettu.

en: Text filters are in use and may be masking content differences.
fi: Tekstisuodattimia on käytössä ja ne saattavat naamioida sisältöeroavaisuuksia.

en: Hide
fi: Piilota

en: Hi_de
fi: _Piilota

en: Multiple errors occurred while scanning this folder
fi: Tätä kansiota tutkittaessa tapahtui lukuisia virheitä

en: Files with invalid encodings found
fi: Virheellisellä merkistökoodauksella varustettuja tiedostoja löytyi

note: TRANSLATORS: This is followed by a list of files
en: Some files were in an incorrect encoding. The names are something like:
fi: Joillain tiedostoilla on virheellinen merkistö. Nimet ovat jotain tällaisia:

note: TRANSLATORS: This is followed by a list of files
en: You are running a case insensitive comparison on a case sensitive filesystem. The following files in this folder are hidden:
fi: Suoritat kirjainkoosta riippumatonta vertailua kirjainkoon huomioivassa tiedostojärjestelmässä. Seuraavat tiedostot tässä hakemistossa on piilotettu:

en: “{first_file}” hidden by “{second_file}”
fi: “{first_file}” piilotettu tiedoston “{second_file}” toimesta

en: Replace folder “%s”?
fi: Korvataanko kansio “%s”?

en: Another folder with the same name already exists in “%s”.
    If you replace the existing folder, all files in it will be lost.
fi: Toinen kansio samalla nimellä on jo olemassa sijainnissa “%s”.
    Jos korvaat olemassa olevan kansion, siinä olevat kaikki tiedostot häviävät.

en: Error copying file
fi: Virhe tiedostoa kopioitaessa

en: Couldn’t copy {source}
    to {dest}.
    
    {error}
fi: Virhe kopioitaessa {source}
    kohteeseen {dest}.
    
    {error}

en: Error deleting {}
fi: Virhe poistaessa {}

en: No folder
fi: Ei kansiota

en: Folder comparison:
fi: Kansiovertailu:

en: Unsupported file type
fi: Tiedostotyyppi ei ole tuettu

en: Comparison results will be inaccurate
fi: Vertailutulokset tulevat olemaan epätarkkoja

en: A filter changed the number of lines in the file, which is unsupported. The comparison will not be accurate.
fi: Suodatin muutti tiedoston rivien määrää, se ei ole tuettu. Vertailu ei ole tarkka.

en: Mark conflict as resolved?
fi: Merkitäänkö ristiriita selvitetyksi?

en: If the conflict was resolved successfully, you may mark it as resolved now.
fi: Jos ristiriita selvitettiin onnistuneesti, voit merkitä sen selvitetyksi.

en: Cancel
fi: Peru

en: Mark _Resolved
fi: Merkitse _selvitetyksi

en: Add Synchronization Point
fi: Lisää synkronointipiste

en: Remove Synchronization Point
fi: Poista synkronointipiste

en: Move Synchronization Point
fi: Siirrä synkronointipiste

en: Match Synchronization Point
fi: Täsmää synkronointipiste

en: Clear Synchronization Points
fi: Tyhjennä synkronointipisteet

en: File comparison:
fi: Tiedostojen vertailu:

en: Line {line_number} exceeded maximum line length ({line_length} > {LINE_LENGTH_LIMIT})
fi: Rivi {line_number} ylittää rivin enimmäispituuden ({line_length} > {LINE_LENGTH_LIMIT})

en: There was a problem opening the file “%s”.
fi: Ongelma avatessa tiedostoa “%s”.

en: File %s appears to be a binary file.
fi: %s vaikuttaa binääritiedostolta.

en: Do you want to open the file using the default application?
fi: Haluatko avata tiedoston käyttäen oletussovellusta?

en: Open
fi: Avaa

en: [%s] Merging files
fi: [%s] Yhdistetään tiedostoja

en: [%s] Computing differences
fi: [%s] lasketaan eroja

en: File %s has changed on disk
fi: Tiedosto %s on muuttunut levyllä

en: Do you want to reload the file?
fi: Haluatko ladata tiedoston uudelleen?

en: _Reload
fi: _Lataa uudestaan

en: File {} is being compared to itself
fi: Tiedostoa {} vertaillaan itseensä

en: Files are identical
fi: Tiedostot ovat identtiset

en: Text filters are being used, and may be masking differences between files. Would you like to compare the unfiltered files?
fi: Tekstisuodattimia on käytössä ja ne saattavat naamioida sisältöeroavaisuuksia. Haluatko verrata suodattamattomia tiedostoja?

en: Files differ in line endings only
fi: Tiedostot eroavat toisistaan ainoastaan riviloppujen osalta

en: Files are identical except for differing line endings:
    %s
fi: Tiedostot ovat identtisiä riviloppuja lukuun ottamatta:
    %s

en: Show without filters
fi: Näytä ilman suodattimia

en: Change highlighting incomplete
fi: Muutosten korostaminen vaillinaista

en: Some changes were not highlighted because they were too large. You can force Meld to take longer to highlight larger changes, though this may be slow.
fi: Joitain muutoksia ei korostettu, koska muutokset olivat liian suuria. Voit pakottaa Meldin korostamaan myös suuret muutokset, mutta siinä saattaa kestää hetki.

en: Keep highlighting
fi: Säilytä korostus

en: _Keep highlighting
fi: _Säilytä korostus

en: Saving failed
fi: Tallentaminen epäonnistui

en: Please consider copying any critical changes to another program or file to avoid data loss.
fi: Tärkeiden muutosten kopiointi toiseen ohjelmaan tai tiedostoon on suositeltavaa tietojen katoamisen estämiseksi.

en: Save Left Pane As
fi: Tallenna vasen paneeli nimellä

en: Save Middle Pane As
fi: Tallenna keskipaneeli nimellä

en: Save Right Pane As
fi: Tallenna oikea paneeli nimellä

en: File %s has changed on disk since it was opened
fi: Tiedosto %s on muuttunut levyllä sen avaamisen jälkeen

en: If you save it, any external changes will be lost.
fi: Jos tallennat sen, kaikki ulkoiset muutokset häviävät pysyvästi.

en: Save Anyway
fi: Tallenna silti

en: Don’t Save
fi: Älä tallenna

en: File “{}” contains characters that can’t be encoded using its current encoding “{}”.
fi: Tiedosto “{}” sisältää merkkejä, joita ei voi esittää sen nykyisessä merkistössä “{}”.

en: Couldn’t save file due to:
    %s
fi: Tiedostoa ei voitu tallentaa, syy:
    %s

en: Could not save file %s.
fi: Tiedoston %s tallentaminen epäonnistui.

en: Live comparison updating disabled
fi: Reaaliaikainen vertailupäivitys poistettu käytöstä

en: Live updating of comparisons is disabled when synchronization points are active. You can still manually refresh the comparison, and live updates will resume when synchronization points are cleared.
fi: Vertailujen reaaliaikainen päivittäminen on poistettu käytöstä, kun synkronointipisteet ovat aktiivisia. Voit päivittää vertailun manuaalisesti, ja reaaliaikaiset päivitykset palautetaan kun synkronointipisteet tyhjennetään.

en: Files must be saved to disk before swapping panes.
fi: Tiedostot tulee tallentaa levylle ennen paneelien vaihtamista.

en: Swapping panes is not supported in version control mode.
fi: Paneelien vaihtaminen ei ole tuettu versionhallintatilassa.

en: Deleting remote folders is not supported
fi: Etäkansioiden poistaminen ei ole tuettu

en: Not a file or directory
fi: Ei tiedosto tai hakemisto

en: “{}” can’t be put in the trash. Do you want to delete it immediately?
fi: Kohdetta “{}” ei voi asettaa roskakoriin. Haluatko poistaa sen pysyvästi?

en: This remote location does not support sending items to the trash.
fi: Tämä etäsijainti ei tue tietueiden lähettämistä roskakoriin.

en: _Delete Permanently
fi: _Poista pysyvästi

en: Replace file “%s”?
fi: Korvataanko tiedosto “%s”?

en: A file with this name already exists in “%s”.
    If you replace the existing file, its contents will be lost.
fi: Tiedosto samalla nimellä on jo olemassa sijainnissa “%s”.
    Jos korvaat olemassa olevan tiedoston, sen sisältöä häviää.

en: wrong number of arguments supplied to --diff
fi: virheellinen määrä argumentteja välitetty "--diff":lle

en: Start with an empty window
fi: Aloita tyhjällä ikkunalla

en: file
fi: tiedosto

en: folder
fi: kansio

en: Start a version control comparison
fi: Aloita versionhallinnan vertailu

en: Start a 2- or 3-way file comparison
fi: Aloita 2- tai 3-osainen tiedostovertailu

en: Start a 2- or 3-way folder comparison
fi: Aloita 2- tai 3-osainen kansiovertailu

en: Error: %s
fi: Virhe: %s

en: Meld is a file and directory comparison tool.
fi: Meld on työkalu tiedostojen ja kansioiden vertailuun.

en: Set label to use instead of file name
fi: Aseta käytettävä otsikko tiedostonimen sijasta

en: Open a new tab in an already running instance
fi: Avaa uusi välilehti jo avoinna olevassa ikkunassa

en: Automatically compare all differing files on startup
fi: Vertaa automaattisesti kaikki eroavat tiedostot käynnistyksen yhteydessä

en: Ignored for compatibility
fi: Jätetty huomioimatta yhteensopivuuden takaamiseksi

en: Set the target file for saving a merge result
fi: Aseta kohdetiedosto yhdistämistuloksen tallentamista varten

en: Automatically merge files
fi: Yhdistä tiedostot automaattisesti

en: Load a saved comparison from a Meld comparison file
fi: Lataa tallennettu vertailu Meld-vertailutiedostosta

en: Create a diff tab for the supplied files or folders
fi: Luo diff-välilehti välitetyille tiedostoille tai kansioille

en: too many arguments (wanted 0-3, got %d)
fi: liian monta argumenttia (haluttiin 0-3, saatiin %d)

en: can’t auto-merge less than 3 files
fi: jos tiedostoja on vähemmän kuin kolme, automaattista yhdistämistä ei voi tehdä

en: can’t auto-merge directories
fi: kansioita ei voi yhdistää automaattisesti

en: Error reading saved comparison file
fi: Virhe lukiessa tallennettua vertailutiedostoa

en: invalid path or URI “%s”
fi: virheellinen polku tai URI “%s”

en: remote folder “{}” not supported
fi: etäkansio “{}” ei ole tuettu

note: TRANSLATORS: This is the label of a new, currently-unnamed file.
en: <unnamed>
fi: <nimetön>

en: untitled
fi: nimeämätön

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: Need three files to auto-merge, got: %r
fi: Automaattista yhdistämistä varten tarvitaan kolme tiedostoa, saatiin: %r

en: Cannot compare a mixture of files and directories
fi: Hakemistoja ja tiedostoja ei voi verrata samanaikaisesti

en: {}
    
    Meld encountered a critical error while running:
    <tt>{}</tt>
fi: {}
    
    Meld kohtasi kriittisen virheen suorituksen aikana:
    <tt>{}</tt>

en: [None]
fi: [Ei mitään]

en: label
fi: otsikko

en: pattern
fi: malli

en: Version control:
fi: Versionhallinta:

en: Couldn’t find color scheme details for {}; this is a bad install
fi: Ei saatu väriteeman {} tietoja; tämä on rikkinäinen asennus

en: Plain Text
fi: Raakateksti

en: Unnamed file
fi: Nimetön tiedosto

note: Abbreviation for line, column so that it will fit in the status bar
en: Ln {line}, Col {column}
fi: Rv {line}, Sar {column}

en: Line you want to move the cursor to
fi: Rivi, jolle haluat siirtää kursorin

en: No files will be committed
fi: Tiedostoja ei viedä pysyviin muutoksiin

en: %d unpushed commit | %d unpushed commits
fi[0]: %d työntämätön pysyvä muutos
fi[1]: %d työntämätöntä pysyvää muutosta

en: %d branch | %d branches
fi[0]: %d haara
fi[1]: %d haaraa

en: Mode changed from {old_mode} to {new_mode}
fi: Tila muutettu tilasta {old_mode} tilaan {new_mode}

en: Partially staged
fi: Osittain valmisteltu

en: Staged
fi: Valmisteltu

note: Translators: This is the displayed name of a version control system when no version control system is actually found.
en: None
fi: Ei mitään

en: Merged
fi: Yhdistetty

en: Local
fi: Paikallinen

en: Remote
fi: Etä

en: Error
fi: Virhe

en: Newly added
fi: Äskettäin lisätty

en: Renamed
fi: Nimetty uudelleen

en: Conflict
fi: Ristiriita

en: Removed
fi: Poistettu

en: Missing
fi: Puuttuu

en: Not present
fi: Ei läsnä

en: Scanning…
fi: Kartoitetaan…

note: Translators: This error message is shown when no repository of this type is found.
en: %(name)s (not found)
fi: %(name)s (ei löytynyt)

note: Translators: This error message is shown when a version control binary isn't installed.
en: %(name)s (%(cmd)s not installed)
fi: %(name)s (%(cmd)s ei ole asennettu)

note: Translators: This error message is shown when a version controlled repository is invalid.
en: %(name)s (invalid repository)
fi: %(name)s (virheellinen tietovarasto)

en: No valid version control system found in this folder
fi: Tästä kansiosta ei löytynyt kelvollista versionhallintajärjestelmää

en: Choose which version control system to use
fi: Valitse käytettävä versionhallinta

note: TRANSLATORS: This is the name of the version control system being used, e.g., "Git" or "Subversion"
en: {vc} comparison:
fi: {vc}-vertailu:

note: Initial yield so when we add this to our tasks, we don't create iterators that may be invalidated.
en: Scanning repository
fi: Tutkitaan tietovarastoa

en: Scanning %s
fi: Tutkitaan %s

en: (Empty)
fi: (tyhjä)

en: %s — local
fi: %s — paikallinen

en: %s — remote
fi: %s — etä

en: %s (local, merge, remote)
fi: %s (paikallinen, yhdistäminen, etä)

en: %s (remote, merge, local)
fi: %s (etä, yhdistäminen, paikallinen)

en: %s — repository
fi: %s — tietovarasto

en: %s (working, repository)
fi: %s (työskentely, tietovarasto)

en: %s (repository, working)
fi: %s (tietovarasto, työskentely)

en: Remove folder and all its files?
fi: Poistetaanko kansio ja kaikki sen tiedostot?

en: This will remove all selected files and folders, and all files within any selected folders, from version control.
fi: Tämä poistaa kaikki valitut tiedostot ja kansiot sekä kaikki valituissa kansioissa olevat tiedostot versionhallinnasta.

en: Clear
fi: Tyhjennä
