meld - en to nb translation catalogue (536 entries)

en: Diff Viewer
nb: Vis forskjeller

en: Compare and merge your files
nb: Sammenligne og flett sammen dine filer

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: diff;merge;
nb: forskjell;flett;

en: Meld is a visual diff and merge tool targeted at developers. Meld helps you compare files, directories, and version controlled projects. It provides two- and three-way comparison of both files and directories, and supports many version control systems including Git, Mercurial, Bazaar and Subversion.
nb: Meld er et visuelt endrings- og fletteverktøy som er rettet mot utviklere. Meld kan sammenligne filer, mapper og versjonskontrollerte prosjekter. Meld tilbyr to- og treveissammenligninger av både filer og mapper, og støtter mange versjonskontrollsystemer, bl.a. Git, Mercurial, Bazaar og Subversion.

en: Meld helps you review code changes, understand patches, and makes enormous merge conflicts slightly less painful.
nb: Meld lar deg gjennomgå kodeforandringer, oppdateringsfiler («patcher») og gjør svære flettekonflikter litt lettere.

en: Meld comparison description
nb: Meld sammenligningsbeskrivelse

en: Default window width
nb: Vinduets standardbredde

en: Default window height
nb: Vinduets standardhøyde

en: Default window maximized state
nb: Er vinduet maksimert som standard

en: Prefer application-wide dark theme
nb: Foretrekk mørkt tema i hele programmet

en: If true, the GTK dark theme variant will be used, if available. Note that this is separate from the syntax highlighting scheme.
nb: Hvis sann vil GTK mørkt tema brukes, om tilgjengelig. Merk at dette er uavhengig av syntaksmerkingstemaet.

en: Additional automatically detected text encodings
nb: Flere automatisk gjenkjente tegnkodinger

en: Meld will use these text encodings to try to decode loaded text files before trying any other encodings. In addition to the encodings in this list, UTF-8 and the current locale-default encoding will always be used; other encodings may also be tried, depending on the user’s locale.
nb: Meld bruker disse tegnkodinger til å forsøke å dekode innleste tekstfiler før andre tegnkodinger forsøkes. I tillegg til tegnkodingene i denne lista så vil alltid UTF-8 og tegnkodingen til gjeldende regionaltilpasning kunne brukes. Andre tegnkodinger vil kunne forsøkes avhengig av brukerens region.

en: Width of an indentation step
nb: Innrykksbredde

en: The number of spaces to use for a single indent step
nb: Antall mellomrom i et enkelt innrykk

en: Whether to indent using spaces or tabs
nb: Om innrykket består av mellomrom eller tabulatortegn

en: If true, any new indentation will use spaces instead of tabs.
nb: Hvis sann så vil nye innrykk bruke mellomrom istedenfor tabulatortegn.

en: Show line numbers
nb: Vis linjenummer

en: If true, line numbers will be shown in the gutter of file comparisons.
nb: Velg for å vise linjenummer i filsammenligninger.

en: Highlight syntax
nb: Syntaksmerking

en: Whether to highlight syntax in comparisons. Because of Meld’s own color highlighting, this is off by default.
nb: Velg for å bruke fargekodet syntaksmerking i sammenligninger. Dette er slått av som standard fordi Meld bruker sin egen utheving med farger.

en: Color scheme to use for syntax highlighting
nb: Fargeskjema for syntaksmerking

en: Used by GtkSourceView to determine colors for syntax highlighting
nb: Brukes av GtkSourceView til å bestemme farger for syntaksmerking

en: Draw whitespace
nb: Tegn blanktegn

en: If true, whitespace characters will be drawn in comparisons even if they are not in a changed area.
nb: Velg for å tegne blanktegn i sammenligninger selv om de ikke er i et område som er endret.

en: Wrap mode
nb: Type linjebryting

en: Lines in file comparisons will be wrapped according to this setting, either not at all ('none'), at any character ('char') or only at the end of words ('word').
nb: Linjer i filsammenligninger vil brytes i henhold til denne innstillingen. Enten ikke i det hele tatt, i et vilkårlig tegn, eller kun i slutten av ord.

en: Highlight current line
nb: Uthev gjeldende linje

en: If true, the line containing the cursor will be highlighted in file comparisons.
nb: Velg for å utheve linja med skrivemerket i filsammenligninger.

en: Use the system default monospace font
nb: Bruk systemets skrift med fast bredde

en: If false, custom-font will be used instead of the system monospace font.
nb: Fravelg for å bruke en selvvalgt skrift istedenfor systemets skrift med fast bredde.

en: Custom font
nb: Tilpasset skrift

en: The custom font to use, stored as a string and parsed as a Pango font description.
nb: Den selvvalgte skriften som skal brukes. Lagres og tolkes som en tekststreng i Pango-format.

en: Show overview source map
nb: Vis oversiktsstolpe

en: If true, file comparisons will have paired source maps for compared files.
nb: Hvis sann så vil filsammenligninger vise to fargekodede stolper som illustrerer forskjeller og likheter mellom filene.

en: Style of overview map
nb: Oversiktsstolpens stil

en: Style options for how the overview map is displayed.
nb: Velg hvordan oversiktsstolpen skal vises.

en: Ignore blank lines when comparing files
nb: Hopp over tomme linjer når filer sammenlignes

en: If true, blank lines will be trimmed when highlighting changes between files.
nb: Velg for å fjerne tomme linjer når endringer mellom filene utheves.

en: Use the system default editor
nb: Bruk systemets forvalgte redigeringsprogram

en: If false, custom-editor-command will be used instead of the system editor when opening files externally.
nb: Fravelg for å bruke en tilpasset redigeringskommando istedenfor systemets forvalgte redigeringsprogram når filer åpnes eksternt.

en: The custom editor launch command
nb: Kommando som starter det selvvalgte redigeringsprogrammet

en: The command used to launch a custom editor. Some limited templating is supported here; at the moment '{file}' and '{line}' are recognised tokens.
nb: Kommandoen som starter det selvvalgte redigeringsprogrammet. Symbolene «{file}» og «{line}» vil erstattes med riktig verdi.

en: Columns to display
nb: Vis disse kolonnene

en: List of column names in folder comparison and whether they should be displayed.
nb: Liste med kolonnenavn i mappesammenligninger og hvorvidt de skal vises.

en: Ignore symbolic links
nb: Ignorer symbolske lenker

en: If true, folder comparisons do not follow symbolic links when traversing the folder tree.
nb: Velg for å ikke følge symbolske lenker når mappetreet gjennomsøkes i mappesammenligninger.

en: Use shallow comparison
nb: Bruk grunn sammenligning

en: If true, folder comparisons compare files based solely on size and mtime, considering files to be identical if their size and mtime match, and different otherwise.
nb: Velg for å sjekke kun størrelse og «mtime» når mapper sammenlignes. Filer er like hvis størrelse og «mtime» er like, ellers er de forskjellige.

en: File timestamp resolution
nb: Oppløsning til filenes tidsstempler

en: When comparing based on mtime, this is the minimum difference in nanoseconds between two files before they’re considered to have different mtimes. This is useful when comparing files between filesystems with different timestamp resolution.
nb: Gjelder sammenligninger som bruker «mtime». Dette er minste forskjell i nanosekunder mellom «mtime» til to filer før de betraktes som forskjellige. Dette er nyttig når en sammenligner filer mellom filsystemer som har ulik oppløsning for tidsstempel.

en: Apply text filters during folder comparisons
nb: Bruk tekstfiltre når mapper sammenlignes

en: If true, folder comparisons that compare file contents also apply active text filters and the blank line trimming option, and ignore newline differences.
nb: Velg for å la mappesammenligninger som også sammenligner filinnhold a) bruke aktive tekstfiltre, b) fjerne tomme linjer og c) se bort fra forskjell i linjeavslutninger.

en: File status filters
nb: Filtre for filstatus

en: List of statuses used to filter visible files in folder comparison.
nb: Liste med statuser som brukes til å filtrere synlige filer når mapper sammenlignes.

en: Show the version control console output
nb: Vis versjonskontrollens konsollutdata

en: If true, a console output section will be shown in version control views, showing the commands run for version control operations.
nb: Hvis sann så vil konsollutdata vises i versjonskontrollmodus. Her vil kommandoene som kjøres for versjonskontrollering vises.

en: Version control pane position
nb: Posisjonen til versjonskontrollruta

en: This is the height of the main version control tree when the console pane is shown.
nb: Dette er høyden til hovedtreet for versjonskontrollering når konsollruta vises.

en: Present version comparisons as left-local/right-remote
nb: Vis versjonssammenligninger som venstre-lokal/høyre-ekstern

en: If true, version control comparisons will use a left-is-local, right-is-remote scheme to determine what order to present files in panes. Otherwise, a left-is-theirs, right-is-mine scheme is used.
nb: Hvis sann så vil versjonskontrollsammenligninger bruke rekkefølgen venstre-er-lokal og høyre-er-ekstern. Ellers vil rekkefølgen være venstre-er deres, høyre-er-mitt.

en: Order for files in three-way version control merge comparisons
nb: Filrekkefølge i flettesammenligninger i treveis-versjonskontrollering

en: Choices for file order are remote/merged/local and local/merged/remote. This preference only affects three-way comparisons launched from the version control view, so is used solely for merges/conflict resolution within Meld.
nb: Mulige valg for filrekkefølge er ekstern/flettet/lokal og lokal/flettet/ekstern. Denne innstillingen gjelder kun treveissammenligninger som startes fra versjonskontrollvisningen, så den brukes kun til sammenfletting/konfliktløsing i Meld.

en: Show margin in commit message editor
nb: Vis margen i redigeringsboksen for innleggingsmeldinger

en: If true, a guide will be displayed to show what column the margin is at in the version control commit message editor.
nb: Hvis sann så vil en hjelpelinje vise i hvilken kolonne margen er i redigeringsboksen for innleggingsmeldinger til versjonskontrollen.

en: Margin column in commit message editor
nb: Margkolonne i redigeringsboks for innleggingsmeldinger

en: The column at which to show the margin in the version control commit message editor.
nb: Den kolonnen som margen skal vises i redigeringsboksen til innleggingsmeldinger.

en: Automatically hard-wrap commit messages
nb: Bryt automatisk tekst i innleggingsmeldinger

en: If true, the version control commit message editor will hard-wrap (i.e., insert line breaks) at the commit margin before commit.
nb: Hvis sann så vil redigeringsboksen til innleggingsmeldinger sette inn linjeskift i margen før innlegging.

en: Version control status filters
nb: Statusfiltre til versjonskontroll

en: List of statuses used to filter visible files in version control comparison.
nb: En liste med statuser som brukes til å filtrere synlige filer i versjonskontrollsammenligninger.

note: Translators: A list of default filters, each of which is composed of a (name, enabled, pattern) in GVariant syntax. Please only translate the name of each filter.
en: [
                  ("Backups", true, "#*# .#* ~* *~ *.{orig,bak,swp}"),
                  ("OS-Specific Metadata", true, ".DS_Store ._* .Spotlight-V100 .Trashes Thumbs.db Desktop.ini"),
                  ("Version Control", true, "_MTN .bzr .svn .svn .hg .fslckout _FOSSIL_ .fos CVS _darcs .git .svn .osc"),
                  ("Binaries", true, "*.{pyc,a,obj,o,so,la,lib,dll,exe}"),
                  ("Media", false, "*.{jxl,jpg,jpeg,gif,png,avif,webp,heif,heic,bmp,tif,tiff,raw,dng,cr2,wav,wave,mp3,ogg,oga,vorbis,spx,opus,flac,ac3,aac,aif,aiff,aifc,alac,m4a,3gp,wma,aup,aup3,avi,mov,mpg,mpeg,mp4,m4v,webm,ogv,flv,xcf,xpm,ora,kra,psd,psp}")
                ]
nb: [
                  ("Sikkerhetskopier", true, "#*# .#* ~* *~ *.{orig,bak,swp}"),
                  ("OS-spesifikk Metadata", true, ".DS_Store ._* .Spotlight-V100 .Trashes Thumbs.db Desktop.ini"),
                  ("Versjonskontroll", true, "_MTN .bzr .svn .svn .hg .fslckout _FOSSIL_ .fos CVS _darcs .git .svn .osc"),
                  ("Kjørbare filer", true, "*.{pyc,a,obj,o,so,la,lib,dll,exe}"),
                  ("Medier", false, "*.{jxl,jpg,jpeg,gif,png,avif,webp,heif,heic,bmp,tif,tiff,raw,dng,cr2,wav,wave,mp3,ogg,oga,vorbis,spx,opus,flac,ac3,aac,aif,aiff,aifc,alac,m4a,3gp,wma,aup,aup3,avi,mov,mpg,mpeg,mp4,m4v,webm,ogv,flv,xcf,xpm,ora,kra,psd,psp}")
                ]

en: Filename-based filters
nb: Filnavnbaserte filtre

en: List of predefined filename-based filters that, if active, will remove matching files from a folder comparison.
nb: En liste med forhåndsvalgte filnavnbaserte filtre. Hvis de slås på så vil de fjerne samsvarende filer fra en mappesammenligning.

note: Translators: A list of default filters, each of which is composed of a (name, enabled, pattern) in GVariant syntax. Please only translate the name of each filter.
en: [
                  ("CVS/SVN Keywords", false, "\\$\\w+(:[^\\n$]+)?\\$"),
                  ("C++ Comment", false, "//.*"),
                  ("C Comment", false, "/\\*.*?\\*/"),
                  ("All Whitespace", false, "[ \\t\\r\\f\\v]*"),
                  ("Leading Whitespace", false, "^[ \\t\\r\\f\\v]*"),
                  ("Trailing Whitespace", false, "[ \\t\\r\\f\\v]*$"),
                  ("Script Comment", false, "#.*")
                ]
nb: [
                  ("CVS/SVN-nøkkelord", false, "\\$\\w+(:[^\\n$]+)?\\$"),
                  ("C++-kommentar", false, "//.*"),
                  ("C-kommenter", false, "/\\*.*?\\*/"),
                  ("Alle mellomrom", false, "[ \\t\\r\\f\\v]*"),
                  ("Innledende mellomrom", false, "^[ \\t\\r\\f\\v]*"),
                  ("Etterfølgende mellomrom", false, "[ \\t\\r\\f\\v]*$"),
                  ("Skript-kommentarer", false, "#.*")
                ]

en: Text-based filters
nb: Tekstbaserte filtre

en: List of predefined text-based regex filters that, if active, will remove text from being used in a file comparison. The text will still be displayed, but won’t contribute to the comparison itself.
nb: En liste med forhåndsvalgte tekstbaserte regex-filtre. Hvis de slås på så vil de utelate tekst fra filsammenligninger. Teksten vil fortsatt vises, men vil ikke bidra til selve sammenligningen.

en: Classic (Meld)
nb: Klassisk (Meld)

en: Base color scheme for Meld highlighting
nb: Grunnleggende fargeskjema for Melds uthevinger

en: Meld dark scheme
nb: Meld mørkt skjema

en: Dark color scheme for Meld highlighting
nb: Mørkt fargeskjema for Melds uthevinger

[ctx: shortcut window]
en: Windows and Tabs
nb: Vinduer og faner

[ctx: shortcut window]
en: New comparison
nb: Ny sammenligning

[ctx: shortcut window]
en: Close a comparison
nb: Lukk en sammenligning

[ctx: shortcut window]
en: Quit Meld
nb: Avslutt Meld

[ctx: shortcut window]
en: General
nb: Generelt

[ctx: shortcut window]
en: Show help
nb: Vis hjelp

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
nb: Vis innstillinger

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
nb: Hurtigtaster

[ctx: shortcut window]
en: Open menu
nb: Åpne meny

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
nb: Fullskjerm

[ctx: shortcut window]
en: Common Actions
nb: Vanlige handlinger

[ctx: shortcut window]
en: Stop the current action
nb: Stopp gjeldende handling

[ctx: shortcut window]
en: Refresh comparison
nb: Oppdater sammenligningen

[ctx: shortcut window]
en: Open externally
nb: Åpne eksternt

[ctx: shortcut window]
en: Panes
nb: Ruter

[ctx: shortcut window]
en: Previous comparison pane
nb: Forrige sammenligningsrute

[ctx: shortcut window]
en: Next comparison pane
nb: Neste sammenligningsrute

[ctx: shortcut window]
en: Swap left and right panes
nb: Bytte venstre og høyre rute

[ctx: shortcut window]
en: Changes
nb: Endringer

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous change
nb: Gå til forrige endring

[ctx: shortcut window]
en: Go to next change
nb: Gå til neste endring

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
nb: Faner

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous tab
nb: Gå til forrige fane

[ctx: shortcut window]
en: Go to next tab
nb: Gå til neste fane

[ctx: shortcut window]
en: Switch to tab
nb: Bytt til fane

[ctx: shortcut window]
en: Move tab left
nb: Flytt fane til venstre

[ctx: shortcut window]
en: Move tab right
nb: Flytt fane til høyre

[ctx: shortcut window]
en: Editing
nb: Redigering

[ctx: shortcut window]
en: Undo
nb: Angre

[ctx: shortcut window]
en: Redo
nb: Gjør om

[ctx: shortcut window]
en: Cut
nb: Klipp ut

[ctx: shortcut window]
en: Copy
nb: Kopier

[ctx: shortcut window]
en: Paste
nb: Lim inn

[ctx: shortcut window]
en: Find
nb: Søk

[ctx: shortcut window]
en: Find Next
nb: Finn neste

[ctx: shortcut window]
en: Find Previous
nb: Finn forrige

[ctx: shortcut window]
en: Replace
nb: Erstatt

[ctx: shortcut window]
en: Go to line
nb: Gå til linje

[ctx: shortcut window]
en: File comparison
nb: Sammenligning av filer

[ctx: shortcut window]
en: Save current file
nb: Lagre gjeldende fil

[ctx: shortcut window]
en: Save current file to new path
nb: Lagre gjeldende fil til ny sti

[ctx: shortcut window]
en: Save all files in comparison
nb: Lagre alle filer i sammenligning

[ctx: shortcut window]
en: Previous conflict
nb: Forrige konflikt

[ctx: shortcut window]
en: Next conflict
nb: Neste konflikt

[ctx: shortcut window]
en: Push change to left
nb: Dytt endringen til venstre

[ctx: shortcut window]
en: Push change to right
nb: Dytt endringen til høyre

[ctx: shortcut window]
en: Pull change from left
nb: Dra endring fra venstre

[ctx: shortcut window]
en: Pull change from right
nb: Dra endring fra høyre

[ctx: shortcut window]
en: Copy change above left
nb: Kopier endringen ovenfor til venstre

[ctx: shortcut window]
en: Copy change below left
nb: Kopier endringen nedenfor til venstre

[ctx: shortcut window]
en: Copy change above right
nb: Kopier endringen ovenfor til høyre

[ctx: shortcut window]
en: Copy change below right
nb: Kopier endringen nedenfor til høyre

[ctx: shortcut window]
en: Delete change
nb: Slett endring

[ctx: shortcut window]
en: Show overview map
nb: Vis oversiktskart

[ctx: shortcut window]
en: Folder comparison
nb: Sammenligning av mapper

[ctx: shortcut window]
en: Copy to left
nb: Kopier til venstre

[ctx: shortcut window]
en: Copy to right
nb: Kopier til høyre

[ctx: shortcut window]
en: Expand the current folder
nb: Utvid gjeldende mappe

[ctx: shortcut window]
en: Collapse the current folder
nb: Legg sammen gjeldende mappe

[ctx: shortcut window]
en: Version control comparison
nb: Sammenligning av versjoner

[ctx: shortcut window]
en: Commit to version control
nb: Legg inn til versjonskontroll

[ctx: shortcut window]
en: Show/hide console output
nb: Vis/skjul konsollutdata

en: Save As…
nb: Lagre som …

en: Save A_ll
nb: Lagre _alle

en: Revert Files…
nb: Gjenopprett filer …

en: _Open Externally
nb: Åpne e_ksternt

en: Refresh Comparison
nb: Oppdater sammenligningen

en: _Find…
nb: _Søk …

en: _Replace…
nb: _Erstatt …

en: _View
nb: _Vis

en: Fullscreen
nb: Fullskjerm

en: Overview Map
nb: Oversiktsstolpe

en: Version Control Console
nb: Versjonskontroll-konsoll

en: Lock Scrolling
nb: Lås rulling

en: Swap Left and Right Panes
nb: Bytt venstre og høyre rute

en: _Comparison
nb: Sa_mmenligning

en: _Stop
nb: _Stopp

en: Merge All from _Left
nb: Flett alle fra _venstre

en: Merge All from _Right
nb: Flett alle fra _høyre

en: Merge _All
nb: Flett _alle

en: Format as _Patch…
nb: Formater som _endringsfil …

en: _Preferences
nb: _Innstillinger

en: Keyboard Shortcuts
nb: Hurtigtaster

en: _Help
nb: _Hjelp

en: _About Meld
nb: _Om Meld

en: File Status
nb: Filstatus

en: Same
nb: Samme

en: New
nb: Ny

en: Modified
nb: Endret

en: Ignore Filename Case
nb: Ikke skill store/små bokstaver i filnavn

en: Normalize Unicode Paths
nb: Normaliser Unicode-adresser

en: Unversioned
nb: Ikke versjonert

en: Ignored
nb: Ignorert

en: Flatten Folders
nb: Flat ut mapper

en: Start a new comparison
nb: Start en ny sammenligning

en: Open a recent comparison
nb: Åpne en nylig sammenligning

en: Go to the previous change
nb: Gå til forrige endring

en: Go to the next change
nb: Gå til neste endring

en: Go to the previous conflict
nb: Gå til forrige konflikt

en: Go to the next conflict
nb: Gå til neste konflikt

en: Version Filters
nb: Versjonsfiltre

en: File Filters
nb: Filfiltre

en: Text Filters
nb: Tekstfiltre

en: Active
nb: Aktiv

en: Column Name
nb: Kolonnenavn

en: _Remove
nb: Fje_rn

en: Move item up
nb: Flytt oppføring opp

en: Move _Up
nb: Flytt _opp

en: Move item down
nb: Flytt oppføring ned

en: Move _Down
nb: Flytt ne_d

en: Commit
nb: Legg inn

en: Commit Files
nb: Legg inn filer

en: Log Message
nb: Loggmelding

en: Previous logs:
nb: Forrige logger:

en: _Cancel
nb: _Avbryt

en: Co_mmit
nb: _Legg inn

en: Copy to left
nb: Kopier til venstre

en: Copy to right
nb: Kopier til høyre

en: Delete selected
nb: Slett valgte

en: _Compare Selected Files
nb: _Sammenlign valgte filer

en: _Mark Selected File
nb: _Marker valgte filer

en: Compare _with Marked File
nb: _Sammenlign med markerte filer

en: Copy to _Left
nb: Kopier til _venstre

en: Copy to _Right
nb: Kopier til _høyre

en: _Delete Selected
nb: _Slett valgte

en: Collapse Recursively
nb: Fold sammen rekursivt

en: Expand Recursively
nb: Fold ut rekursivt

en: _Copy File Paths
nb: _Kopier filadresser

en: Select Folder
nb: Velg mappe

en: Select folder to open in this pane
nb: Velg hvilken mappe som skal åpnes i denne ruta

en: Folder 1
nb: Mappe 1

en: Folder 2
nb: Mappe 2

en: Folder 3
nb: Mappe 3

en: Search text encoding…
nb: Søk etter tegnkoding …

en: Push current change to the left
nb: Dytt gjeldende endring til venstre

en: Push current change to the right
nb: Dytt gjeldende endring til høyre

en: Copy chunks
nb: Kopier stykker

en: Delete change
nb: Slett endring

en: Copy change above the left chunk
nb: Kopier endring over det venstre stykket

en: Copy change below the left chunk
nb: Kopier endring under det venstre stykket

en: Copy change above the right chunk
nb: Kopier endring over det høyre stykket

en: Copy change below the right chunk
nb: Kopier endring under det høyre stykket

en: _Undo
nb: _Angre

en: _Redo
nb: _Gjør om

en: Cu_t
nb: Klipp _ut

en: _Copy
nb: _Kopier

en: _Paste
nb: _Lim inn

en: Open Containing Folder
nb: Åpne opphavsmappe

en: Copy Full Path
nb: Kopier hele adressen

en: This file can not be written to. You may click here to unlock this file and make changes anyway, but these changes must be saved to a new file.
nb: Kan ikke skrive til fila. Du kan klikke her for å låse opp fila og endre den likevel, men disse endringene må lagres til en ny fil.

en: Save file in this pane
nb: Lagre fil i denne ruta

en: Open file in this pane
nb: Åpne fil i denne ruta

en: File 3
nb: Fil 3

en: File 2
nb: Fil 2

en: File 1
nb: Fil 1

note: Create icon and filename CellRenderer
en: Name
nb: Navn

en: Pattern
nb: Mønster

en: Add new filter
nb: Legg til nytt filter

en: _Add
nb: _Legg til

en: Remove selected filter
nb: Fjern valgt filter

en: Previous Result
nb: Forrige resultat

en: Next Result
nb: Neste resultat

en: Find
nb: Søk

en: Replace
nb: Erstatt

en: _Match case
nb: Skill store og sm_å bokstaver

en: Who_le word
nb: _Hele ord

en: Regular e_xpression
nb: Regul_ært uttrykk

en: Wrapped
nb: Søk rundt

en: Replace _All
nb: Erstatt _alle

en: _Replace
nb: _Erstatt

en: Switch between Find and Find-and-Replace
nb: Bytt mellom «søk» og «søk og erstatt»

en: Search highlight mode…
nb: Modus for søkeutheving …

en: New comparison
nb: Ny sammenligning

en: File
nb: Fil

en: Folder
nb: Mappe

en: Version control
nb: Versjonskontroll

en: _3-way comparison
nb: _3-veis sammenligning

en: Select First File
nb: Velg første fil

en: Select Second File
nb: Velg andre fil

en: Select Third File
nb: Velg tredje fil

en: Select First Folder
nb: Velg første mappe

en: Select Second Folder
nb: Velg andre mappe

en: Select Third Folder
nb: Velg tredje mappe

en: Select A Version-Controlled Folder
nb: Velg en versjonskontrollert mappe

en: _Blank comparison
nb: _Blank sammenligning

en: C_ompare
nb: _Sammenlign

en: Close Tab
nb: Lukk fane

en: Format as Patch
nb: Formater som endringsfil

en: Copy to Clipboard
nb: Kopier til utklippstavlen

en: Save Patch
nb: Lagre endringsfil

en: Use differences between:
nb: Bruk forskjeller mellom:

en: Left and middle panes
nb: Venstre og midtre rute

en: Middle and right panes
nb: Midtre og høyre rute

en: _Reverse patch direction
nb: _Motsatt endringsretning

en: Path
nb: Sti

en: Copy Path
nb: Kopier adresse

en: Copy the full path
nb: Kopier hele adressen

en: View the folder in file manager
nb: Vis mappa i filbehandler

en: Preferences
nb: Innstillinger

en: Font
nb: Skrift

en: _Use the system fixed width font
nb: Br_uk systemets skrift med fast bredde

en: _Editor font:
nb: Skrift for r_edigering:

note: TRANSLATORS: This is the status bar label for a group of settings, such as text wrapping, show line numbers, whitespace, etc.
en: Display
nb: Visning

en: _Tab width:
nb: _Tabulatorbredde:

en: _Insert spaces instead of tabs
nb: Sett _inn mellomrom i stedet for tabulator

en: Enable text _wrapping
nb: Slå på tekst_bryting

en: Do not _split words over two lines
nb: Ikke _del ord over to linjer

en: Highlight _current line
nb: _Uthev gjeldende linje

en: Show _line numbers
nb: Vis _linjenummer

en: Show w_hitespace
nb: Vis bla_nktegn

en: Prefer dark theme
nb: Foretrekk mørkt tema

en: Use s_yntax highlighting
nb: Slå på utheving av s_yntaks

en: Syntax highlighting color scheme:
nb: Fargeskjema for syntaksmerking:

en: Code Overview
nb: Kodeoversikt

en: Show overview map
nb: Vis oversiktsstolpe

en: Overview map style:
nb: Oversiktsstolpens stil:

en: External Editor
nb: Eksternt redigeringsprogram

en: Use _default system editor
nb: Bruk systemets _forvalgte redigeringsprogram

en: Edito_r command:
nb: _Redigeringskommando:

en: Editor
nb: Redigeringsprogram

en: Shallow Comparison
nb: Grunn sammenligning

en: C_ompare files based only on size and timestamp
nb: _Sammenlign filer ut fra størrelse og tidsstempel

en: _Timestamp resolution:
nb: Oppløsning til _tidsstempel:

en: Note: enabling text filters may make comparing large files much slower
nb: Legg merke til at tekstfiltre kan gjøre sammenligning av store filer mye treigere

en: Symbolic Links
nb: Symbolske lenker

en: Visible Columns
nb: Synlige kolonner

en: Folder Comparisons
nb: Sammenlign mapper

en: Version Comparisons
nb: Sammenlign versjoner

en: _Order when comparing file revisions:
nb: _Rekkefølge når filrevisjoner sammenlignes:

en: Order when _merging files:
nb: Rekkefølge når filer _flettes:

en: Commit Messages
nb: Innleggingsmeldinger

en: Show _right margin at:
nb: Vis høyre _marg i:

en: Automatically _break lines at right margin on commit
nb: _Bryt automatisk linjer i høyre marg ved innlegging

en: Version Control
nb: Versjonskontroll

en: Filename filters
nb: Filnavnfiltre

note: Translators: 'filter out' refers to removing matched files and folders from the display
en: When performing directory comparisons, you may filter out files and directories by name. Each pattern is a list of shell style wildcards separated by spaces.
nb: Under mappesammenligninger kan en filtrere vekk filer og mapper etter navn. Hvert mønster er en liste med jokertegn på skallskriptformat som skilles med mellomrom.

en: Change trimming
nb: Endre beskjæring

en: Trim blank line differences from the start and end of changes
nb: Beskjær tomme linjeforskjeller fra starten og slutten av endringer

en: Text filters
nb: Tekstfiltre

en: When performing file comparisons, you may ignore certain types of changes. Each pattern here is a python regular expression which replaces matching text with the empty string before comparison is performed. If the expression contains groups, only the groups are replaced. See the user manual for more details.
nb: Under filsammenligninger kan en ignorere visse type endringer. Hvert mønster er et regulært uttrykk på Python-format som erstatter samsvarende tekst med en tom streng før sammenligningen utføres. Hvis uttrykket inneholder grupper så vil kun gruppene erstattes. Se brukerhåndboka for flere detaljer.

en: Left is remote, right is local
nb: Venstre er ekstern, høyre er lokal

en: Left is local, right is remote
nb: Venstre er lokal, høyre er ekstern

en: Simple change map
nb: Enkelt endringskart

en: Compact source map
nb: Lite kildekart

en: Full source map
nb: Stort kildekart

en: Remote, merge, local
nb: Ekstern, flett, lokal

en: Local, merge, remote
nb: Lokal, flett, ekstern

en: 1ns (ext4)
nb: 1 ns (ext4)

en: 100ns (NTFS)
nb: 100 ns (NTFS)

en: 1s (ext2/ext3)
nb: 1 s (ext2/ext3)

en: 2s (VFAT)
nb: 2 s (VFAT)

en: Ignore timestamp
nb: Ignorer tidsstempel

en: Push local commits to remote?
nb: Dytt lokale innlegginger eksternt?

en: The commits to be pushed are determined by your version control system.
nb: Versjonskontrollsystemet bestemmer hvilke innlegginger som skal dyttes.

en: _Push commits
nb: _Dytt innlegginger

en: Search recent comparisons…
nb: Søk nylige sammenligninger …

en: _Open
nb: _Åpne

en: Discard unsaved changes to documents?
nb: Forkast endringer i dokumentene som ikke er lagret?

en: Changes made to the following documents will be permanently lost:
nb: Endringer i følgende dokumenter vil gå tapt:

en: _Discard
nb: _Forkast

en: Save changes to documents before closing?
nb: Lagre endringer i dokumentene før avslutning?

en: If you don’t save, changes will be permanently lost.
nb: Hvis du ikke lagrer så vil endringene gå tapt.

en: Close _without Saving
nb: Lukk _uten å lagre

en: _Save
nb: _Lagre

en: Show whitespace
nb: Vis blanktegn

en: Text wrapping
nb: Tekstbryting

en: _Compare
nb: _Sammenligne

en: Co_mmit…
nb: _Legg inn …

en: _Unstage
nb: _Fjern fra klargjøring

en: Re_vert
nb: _Tilbakestill

en: Delete
nb: Slett

en: Resolve Conflict
nb: Løs konflikt

en: Commit changes to version control
nb: Legg inn endringer til versjonskontroll

en: Commit…
nb: Legg inn …

en: Pull remote changes to the local repository
nb: Hent endringer fra nett til lokalt depot

en: Push local changes to remote
nb: Dytt lokale endringer til ekstern

en: Add to version control
nb: Legg til versjonskontroll

en: Remove staged changes
nb: Slett klargjorte endringer

en: Remove from version control
nb: Fjern fra versjonskontroll

en: Revert working copy to original state
nb: Tilbakestill arbeidskopien til opprinnelig tilstand

en: Mark as resolved in version control
nb: Merk som løst i versjonskontroll

en: Open version controlled folder in this pane
nb: Åpne versjonskontroller mappe i denne ruta

en: Location
nb: Plassering

en: Extra
nb: Ekstra

en: Console output
nb: Konsollutdata

en: Copy _up
nb: Kopier _opp

en: Copy _down
nb: Kopier _ned

note: Create file size CellRenderer
en: Size
nb: Størrelse

note: Create date-time CellRenderer
en: Modification time
nb: Endringstid

note: Create ISO-format date-time CellRenderer
en: Modification time (ISO)
nb: Endringstid (ISO)

note: Create permissions CellRenderer
en: Permissions
nb: Rettigheter

en: [{label}] Scanning {folder}
nb: [{label}] søker gjennom {folder}

en: [{label}] Done
nb: [{label}] ferdig

en: Folder {} is being compared to itself
nb: Mappa {} blir sammenlignet med seg selv

en: Folders have no differences
nb: Mappene er ikke forskjellige

en: Contents of scanned files in folders are identical.
nb: Innholdet i de gjennomsøkte filene i mappene er likt.

en: Scanned files in folders appear identical, but contents have not been scanned.
nb: De gjennomsøkte filene i mappene fremstår som identiske, men selve innholdet er ikke gjennomsøkt.

en: File filters are in use, so not all files have been scanned.
nb: Filfiltre er i bruk, så ikke alle filer er gjennomsøkte.

en: Text filters are in use and may be masking content differences.
nb: Tekstfiltre er i bruk og kan skjule forskjeller i innholdet.

en: Hide
nb: Skjul

en: Hi_de
nb: _Skjul

en: Multiple errors occurred while scanning this folder
nb: Det oppstod flere feil mens mappen ble gjennomsøkt

en: Files with invalid encodings found
nb: Fant filer med ugyldig tegnkoding

note: TRANSLATORS: This is followed by a list of files
en: Some files were in an incorrect encoding. The names are something like:
nb: Noen filer har ugyldig tegnkoding. Filnavnene er noe sånt som:

en: Files hidden by case insensitive comparison
nb: Filer som skjules av sammenligning som ikke skiller store/små bokstaver

note: TRANSLATORS: This is followed by a list of files
en: You are running a case insensitive comparison on a case sensitive filesystem. The following files in this folder are hidden:
nb: Du kjører en sammenligning som ikke skiller store/små bokstaver på et filsystem som gjør det. De følgende filene i mappa er skjult:

en: Files had mismatched leading or trailing whitespace
nb: Filene hadde inneledende eller etterfølgende mellomrom som ikke lignet

en: This comparison found some files that differed only in leading or trailing whitespace. Their names appear as:
nb: Denne sammenligningen fant noen filer der eneste forskjell var noen innledende eller etterfølgende mellomrom. Navnene fremstår som:

en: “{first_file}” hidden by “{second_file}”
nb: «{first_file} skjules av «{second_file}»

en: Replace folder “%s”?
nb: Erstatt mappen «%s»?

en: Another folder with the same name already exists in “%s”.
    If you replace the existing folder, all files in it will be lost.
nb: Det finnes allerede en mappe med dette navnet i «%s».
    Hvis du erstatter denne mappen så vil alle filene i den slettes.

en: Error copying file
nb: Klarte ikke kopiere fil

en: Couldn’t copy {source}
    to {dest}.
    
    {error}
nb: Klarte ikke kopiere {source}
    til {dest}.
    
    {error}

en: Error deleting {}
nb: Klarte ikke slette {}

en: No folder
nb: Ingen mappe

en: Folder comparison:
nb: Sammenligning av mapper:

en: Failed to launch custom editor
nb: Klarte ikke kjøre egendefinert skriveprogram

en: Unsupported file type
nb: Filtypen støttes ikke

en: External opening of files of type {file_type} is not supported
nb: Åpning av eksterne filer av filtypen {file_type} er ikke støttet

en: Comparison results will be inaccurate
nb: Sammenligningsresultatene vil være unøyaktige

en: A filter changed the number of lines in the file, which is unsupported. The comparison will not be accurate.
nb: Et filter endret antall linjer i fila, dette støttes ikke. Sammenligningen vil være unøyaktig.

en: Mark conflict as resolved?
nb: Merk konflikten som løst?

en: If the conflict was resolved successfully, you may mark it as resolved now.
nb: Du kan nå merke konflikten som løst dersom den er ordnet.

en: Cancel
nb: Avbryt

en: Mark _Resolved
nb: Merk som l_øst

en: Add Synchronization Point
nb: Legg til synkroniseringspunkt

en: Remove Synchronization Point
nb: Fjern synkroniseringspunkt

en: Move Synchronization Point
nb: Flytt synkroniseringspunkt

en: Match Synchronization Point
nb: Tilpass synkroniseringspunkt

en: Clear Synchronization Points
nb: Tøm synkroniseringspunkt

en: File comparison:
nb: Sammenligning av filer:

en: Line {line_number} exceeded maximum line length ({line_length} > {LINE_LENGTH_LIMIT})
nb: Linje {line_number} oversteg maksimum linjelengde på ({line_length} > {LINE_LENGTH_LIMIT})

en: There was a problem opening the file “%s”.
nb: Klarte ikke åpne fila «%s».

en: File %s appears to be a binary file.
nb: Fila %s er tilsynelatende en binær fil.

en: Do you want to open the file using the default application?
nb: Vil du åpne fila med standardprogrammet?

en: Open
nb: Åpne

en: [%s] Merging files
nb: [%s] Fletter filer

en: [%s] Computing differences
nb: [%s] Beregner forskjeller

en: File %s has changed on disk
nb: Fila %s er endret på disken

en: Do you want to reload the file?
nb: Vil du laste fila på nytt?

en: _Reload
nb: _Last på nytt

en: File {} is being compared to itself
nb: Filen {} blir sammenlignet med seg selv

en: Files are identical
nb: Filene er identiske

en: Text filters are being used, and may be masking differences between files. Would you like to compare the unfiltered files?
nb: Tekstfiltre er i bruk og kan skjule forskjeller mellom filene. Vil du sammenligne de ufiltrerte filene?

en: Files differ in line endings only
nb: Filene har kun forskjellige linjeavslutninger

en: Files are identical except for differing line endings:
    %s
nb: Filene er identiske, bortsett fra ulike linjeavslutninger:
    %s

en: Show without filters
nb: Vis uten filtre

en: Change highlighting incomplete
nb: Fullførte ikke utheving av endringer

en: Some changes were not highlighted because they were too large. You can force Meld to take longer to highlight larger changes, though this may be slow.
nb: Noen endringer er ikke uthevet fordi de er for store. Du kan tvinge Meld til å bruke mer tid til å utheve dem, men dette kan gå treigt.

en: Keep highlighting
nb: Fortsett utheving

en: _Keep highlighting
nb: _Fortsett utheving

en: Saving failed
nb: Klarte ikke lagre

en: Please consider copying any critical changes to another program or file to avoid data loss.
nb: Vurder å kopiere viktige endringer til et annet program eller fil for å unngå datatap.

en: Save Left Pane As
nb: Lagre venstre rute som

en: Save Middle Pane As
nb: Lagre midtre rute som

en: Save Right Pane As
nb: Lagre høyre rute som

en: File %s has changed on disk since it was opened
nb: Fila %s er blitt endret på disk etter at den ble åpnet

en: If you save it, any external changes will be lost.
nb: Hvis du lagrer den så vil eksterne endringer gå tapt.

en: Save Anyway
nb: Lagre likevel

en: Don’t Save
nb: Ikke lagre

en: File “{}” contains characters that can’t be encoded using its current encoding “{}”.
nb: Fila «{}» inneholder tegn som ikke kan kodes med dens gjeldende tegnkoding «{}».

en: Couldn’t save file due to:
    %s
nb: Klarte ikke lagre fila fordi:
    %s

en: Could not save file %s.
nb: Klarte ikke lagre fila %s.

en: Live comparison updating disabled
nb: Sanntidsoppdatering av endringer er slått av

en: Live updating of comparisons is disabled when synchronization points are active. You can still manually refresh the comparison, and live updates will resume when synchronization points are cleared.
nb: Sanntidsoppdatering av sammenligninger er slått av når synkroniseringspunkter er slått på. Du kan oppdatere sammenligningen manuelt, og sanntidsoppdateringen vil fortsette når synkroniseringspunktene er blitt tømt.

en: Can't swap unsaved files
nb: Kan ikke bytte ulagrede filer

en: Files must be saved to disk before swapping panes.
nb: Filene må lagres til disk før rutene byttes.

en: Can't swap version control comparisons
nb: Kan ikke bytte versjonskontrollsammenligninger

en: Swapping panes is not supported in version control mode.
nb: Bytting av ruter er ikke støttet i versjonskontrollmodus.

en: Deleting remote folders is not supported
nb: Eksterne mapper kan ikke slettes

en: Not a file or directory
nb: Ikke en fil eller mappe

en: “{}” can’t be put in the trash. Do you want to delete it immediately?
nb: Kan ikke legge «{}» i papirkurven. Vil du slette den nå?

en: This remote location does not support sending items to the trash.
nb: Denne eksterne plasseringen kan ikke legge elementer i papirkurven.

en: _Delete Permanently
nb: Slett _permanent

en: Replace file “%s”?
nb: Erstatt fila «%s»?

en: A file with this name already exists in “%s”.
    If you replace the existing file, its contents will be lost.
nb: Det finnes allerede en fil med dette navnet i «%s».
    Hvis du erstatter denne fila så vil innholdet gå tapt.

en: wrong number of arguments supplied to --diff
nb: feil antall argumenter gitt til --diff

en: Start with an empty window
nb: Start med tomt vindu

en: file
nb: fil

en: folder
nb: mappe

en: Start a version control comparison
nb: Start en sammenligning av versjoner

en: Start a 2- or 3-way file comparison
nb: Start en 2- eller 3-veis filsammenligning

en: Start a 2- or 3-way folder comparison
nb: Start en 2- eller 3-veis mappesammenligning

en: 
    
    For file comparisons, the special argument @blank may be used instead of
    a <file> argument to create a blank pane.
nb: 
    
    For filsammenligninger kan spesialargumentet @blank brukes i stedet for
    et <file>-argument for å opprette en blank rute.

en: Error: %s
nb: Feil: %s

en: Meld is a file and directory comparison tool.
nb: Meld er et verktøy for sammenligning av filer og mapper.

en: Set label to use instead of file name
nb: Angi en etikett som skal brukes istedenfor filnavn

en: Open a new tab in an already running instance
nb: Åpne en ny fane i en Meld som allerede kjører

en: Automatically compare all differing files on startup
nb: Sammenlign automatisk alle ulike filer ved oppstart

en: Ignored for compatibility
nb: Ignorert pga. kompatibilitet

en: Set the target file for saving a merge result
nb: Velg målfilen der fletteresultatet skal lagres

en: Automatically merge files
nb: Automatisk flett filer

en: Load a saved comparison from a Meld comparison file
nb: Last en lagret sammenligning fra en Meld-sammenligningsfil

en: Create a diff tab for the supplied files or folders
nb: Lager en fane med forskjeller for angitte filer eller mapper

en: too many arguments (wanted 0-3, got %d)
nb: for mange argumenter (ønsket 0-3, fikk %d)

en: can’t auto-merge less than 3 files
nb: kan ikke autoflette mindre enn 3 filer

en: can’t auto-merge directories
nb: kan ikke autoflette mapper

en: Error reading saved comparison file
nb: Klarte ikke lese lagret sammenligningsfil

en: invalid path or URI “%s”
nb: ugyldig sti eller adresse «%s»

en: remote folder “{}” not supported
nb: ekstern mappe «{}» støttes ikke

note: TRANSLATORS: This is the label of a new, currently-unnamed file.
en: <unnamed>
nb: <uten navn>

en: untitled
nb: uten navn

en: Filename
nb: Filnavn

en: Need three files to auto-merge, got: %r
nb: Trenger tre filer for å autoflette, fikk: %r

en: Cannot compare a mixture of files and directories
nb: Kan ikke sammenligne en blanding av filer og mapper

en: Cannot compare a non-existent file
nb: Kan ikke sammenligne ikke-eksisterende filer

en: {}
    
    Meld encountered a critical error while running:
    <tt>{}</tt>
nb: {}
    
    Det oppstod en kritisk feil i Meld under kjøring av:
    <tt>{}</tt>

en: [None]
nb: [Ingen]

en: label
nb: etikett

en: pattern
nb: mønster

en: Version control:
nb: Versjonskontroll:

en: Couldn’t find color scheme details for {}; this is a bad install
nb: Fant ikke fargeskjemadetaljer for {}; det er feil i installasjonen

en: Plain Text
nb: Ren tekst

en: Unnamed file
nb: Fil uten navn

note: Abbreviation for line, column so that it will fit in the status bar
en: Ln {line}, Col {column}
nb: Linje {line}, Kol {column}

en: Line you want to move the cursor to
nb: Linje som du vil flytte skrivemerket til

en: No files will be committed
nb: Ingen filer vil legges inn

note: Translators: First element is replaced by translated "%d unpushed commits", second element is replaced by translated "%d branches"
en: {unpushed_commits} in {unpushed_branches}
nb: {unpushed_commits} i {unpushed_branches}

en: %d unpushed commit | %d unpushed commits
nb[0]: %d udyttet innlegging
nb[1]: %d udyttede innlegginger

en: %d branch | %d branches
nb[0]: %d grein
nb[1]: %d greiner

en: Mode changed from {old_mode} to {new_mode}
nb: Endret modus fra {old_mode} til {new_mode}

en: Partially staged
nb: Delvis klargjort

en: Staged
nb: Klargjort

note: Translators: This is the displayed name of a version control system when no version control system is actually found.
en: None
nb: Ingen

en: Rev %s
nb: Rev. %s

en: Merged
nb: Flettet

en: Local
nb: Lokal

en: Remote
nb: Ekstern

en: Error
nb: Feil

en: Newly added
nb: Nylig lagt til

en: Renamed
nb: Har fått nytt navn

en: Conflict
nb: Konflikt

en: Removed
nb: Fjernet

en: Missing
nb: Mangler

en: Not present
nb: Ikke til stede

en: Scanning…
nb: Gjennomsøker …

note: Translators: This error message is shown when no repository of this type is found.
en: %(name)s (not found)
nb: %(name)s (fant ikke)

note: Translators: This error message is shown when a version control binary isn't installed.
en: %(name)s (%(cmd)s not installed)
nb: %(name)s (%(cmd)s er ikke installert)

note: Translators: This error message is shown when a version controlled repository is invalid.
en: %(name)s (invalid repository)
nb: %(name)s (ugyldig depot)

en: No valid version control system found in this folder
nb: Fant ikke et gyldig versjonskontrollsystem i denne mappa

en: Choose which version control system to use
nb: Velg hvilket versjonskontrollsystem som skal brukes

note: TRANSLATORS: This is the name of the version control system being used, e.g., "Git" or "Subversion"
en: {vc} comparison:
nb: {vc} sammenligning:

note: Initial yield so when we add this to our tasks, we don't create iterators that may be invalidated.
en: Scanning repository
nb: Gjennomsøker depot

en: Scanning %s
nb: Gjennomsøker %s

en: (Empty)
nb: (Tom)

en: %s — local
nb: %s – lokal

en: %s — remote
nb: %s – ekstern

en: %s (local, merge, remote)
nb: %s (lokal, flett, ekstern)

en: %s (remote, merge, local)
nb: %s (ekstern, flett, lokal)

en: %s — repository
nb: %s – depot

en: %s (working, repository)
nb: %s (arbeidskopi, depot)

en: %s (repository, working)
nb: %s (depot, arbeidskopi)

en: Remove folder and all its files?
nb: Fjern mappe og alle filene i den?

en: This will remove all selected files and folders, and all files within any selected folders, from version control.
nb: Dette vil fjerne alle valgte filer og mapper, og alle filer inni valgte mapper fra versjonskontrollsystemet.

en: Clear
nb: Tøm
