menu 2.1.44 - en to da translation catalogue (67 entries)

en: Zero-size argument to print function.
da: Argument med nul-størrelse angivet til print-funktion.

en: install-menu: checking directory %1
da: install-menu: tjekker mappen %1

en: install-menu: creating directory %1:
da: install-menu: opretter mappen %1:

en: Could not create directory(%1): %2
da: Kunne ikke oprette mappe(%1): %2

en: Could not change directory(%1): %2
da: Kunne ikke ændre mappe(%1): %2

en: install-menu: directory %1 already exists
da: install-menu: mappen %1 findes allerede

en: Menu entry lacks mandatory field "%1".
da: Menupunkt mangler det obligatoriske felt "%1".

en: Unknown value for field %1="%2".
da: Ukendt værdi i feltet %1="%2".

note: Do not translate quoted text
en: install-menu: "hotkeycase" can only be "sensitive" or "insensitive"
da: install-menu: "hotkeycase" kan kun være "sensitive" eller "insensitive"

en: install-menu: Warning: Unknown identifier `%1' on line %2 in file %3. Ignoring.
da: install-menu: Advarsel: Ukendt identifier '%1' på linje %2 i filen %3. Ignorerer.

en: install-menu: %1 must be defined in menu-method %2
da: install-menu: %1 skal være defineret i menu-method %2

en: Cannot open file %1 (also tried %2).
da: Kan ikke åbne fil %1 (prøvede også %2)

en: Cannot open file %1.
da: Kan ikke åbne fil %1.

en: In order to be able to create the user config file(s) for the window manager,
    the above file needs to be writeable (and/or the directory needs to exist).
da: For at kunne oprette bruger opsætningsfilerne for vindueshåndteringsprogrammer, skal den ovenstående fil være skrivbar (og mappen skal eksistere).

en: Warning: the string %1 did not occur in template file %2
da: Advarsel: Strengen %1 blev ikke fundet i eksempelfil %2

note: Don't translate quoted string
en: install-menu [-vh] <menu-method>
      Read menu entries from stdin in "update-menus --stdout" format
      and generate menu files using the specified menu-method.
      Options to install-menu:
         -h --help    : this message
            --remove  : remove the menu instead of generating it.
         -v --verbose : be verbose
da: install-menu [-vh] <menu-metode>
      Læs menupunkter fra standard-ind i formatet "update-menus --stdout"
      og generer menufiler med den angivne menu-metode.
      Tilvalg til install-menu:
         -h --help    : denne besked
            --remove  : fjern menuen i stede nfor at oprette den.
         -v --verbose : skriv mere om hvad der sker

en: install-menu: no menu-method script specified!
da: install-menu: intet menu-metode skript angivet!

en: Cannot open script %1 for reading.
da: Kan ikke åbne skript %1 til læsning.

en: Warning: script %1 does not provide removemenu, menu not deleted
da: Advarsel: Skript %1 tilbyder ikke removemenu, menu er ikke slettet

en: Running: "%1"
da: Kører: "%1"

en: install-menu: %1: aborting
da: install-menu: %1: afbryder

en: Number of arguments to function %1 does not match.
da: Antallet af argumenter til funktion %1 passer ikke.

en: Unknown function: "%1"
da: Ukendt funktion: "%1"

en: Indirectly used, but not defined function: "%1"
da: Indirekte brugt, men ikke defineret funktion: "%1"

en: Unknown identifier: "%1"
da: Ukendt identificering: "%1"

en: Encoding conversion error: "%1"
da: Fejl i tegn-konverteringen: "%1"

en: Unknown error.
da: Ukendt fejl.

en: Unknown error, message=%1
da: Ukendt fejl, besked=%1

en: Unable to open file "%1".
da: Ikke i stand til at åbne filen "%1".

en: Failed to pipe data through "%1" (pipe opened for reading).
da: Kunne ikke lede data videre gennem "%1" ('pipe' åbnet for læsning).

en: %1: missing required tag: "%2"
da: %1: manglende krævet mærke: "%2"

en: (probably) stdin
da: (sandsynligvis) stdin

en: In file "%1", at (or in the definition that ends at) line %2:
da: I fil "%1", på (eller i definitionen der ender på) linje %2:

en: Somewhere in input file:
da: Et sted i inddata-filen:

en: Unexpected end of file.
da: Uventet afslutning på fil.

en: Unexpected end of line.
da: Uventet afslutning på linje.

en: Identifier expected.
da: Identificering forventet.

en: Expected: "%1"
da: Forventet: "%1"

en: Unexpected character: "%1"
da: Uventet bogstav: "%1"

en: Boolean (either true or false) expected.
    Found: "%1"
da: Boolsk værdi (enten sand eller falsk) forventet.
    Fandt: "%1"

en: Unknown compat mode: "%1"
da: Ukendt compat mode: "%1"

en: replacewith($string, $replace, $with): $replace and $with must have the same length.
da: replacewith($string, $replace, $with): $replace og $with skal have samme længde.

en: file %1 line %2:
    Discarding entry requiring missing package %3.
da: fil %1 linje %2:
    Fjerner punkt der kræver manglende pakke %3.

note: Translation here and below refer to the file /etc/menu-methods/translate_menus that allow to rename and reorganize menu entries automatically. It does not refer to the localisation (translation to other languages).
en: Reading translation rules in %1.
da: Læser oversættelsesregler i %1.

en: Reading installed packages list...
da: Læser liste af installerede pakker...

en: Execution of %1 generated no output or returned an error.
da: Eksekvering af %1 generede ingen uddata, eller returnerede en fejl.

en: Skipping file because of errors...
da: Skipper filen på grund af fejl...

en: Reading menu-entry files in %1.
da: Læser menupunkts filer i %1.

en: Error reading %1.
da: Fejl ved læsning af %1.

en: %1 menu entries found (%2 total).
da: %1 menupunkter fundet (%2 totalt).

en: Running method: %1 --remove
da: Kører metode: %1 --remove

en: Script %1 could not be executed.
da: Skript %1 kunne ikke eksekveres.

en: Script %1 returned error status %2.
da: Skript %1 returnerede fejlstatus %2.

en: Script %1 received signal %2.
da: Skript %1 modtog signal %2.

en: Running method: %1
da: Kører metode: %1

en: Cannot create pipe.
da: Kan ikke oprette datakanal (pipe).

en: Running menu-methods in %1.
da: Kører menu-metoder i %1.

en: Other update-menus processes are already locking %1, quitting.
da: Andre update-menus processer låser allerede &1, afslutter.

en: Cannot lock %1: %2 - Aborting.
da: Kan ikke låse %1: %2 - Afbryder.

en: Cannot write to lockfile %1 - Aborting.
da: Kan ikke skrive til lås-filen %1 - Afbryder.

en: Cannot remove lockfile %1.
da: Kan ikke fjerne låsfilen %1.

en: Update-menus is run by user.
da: Update-menus er kørt af bruger.

en: Waiting for dpkg to finish (forking to background).
    (checking %1)
da: Venter på at dpkg afslutter (gemmer sig i baggrunden).
    (tjekker %1)

en: Further output (if any) will appear in %1.
da: Yderligere uddata (hvis nogen) vil kunne ses i %1.

en: Dpkg is not locking dpkg status area, good.
da: Dpkg låser ikke dpkg statusområde, godt.

note: This is the update-menus --help message
en: Usage: update-menus [options] 
    Gather packages data from the menu database and generate menus for
    all programs providing menu-methods, usually window-managers.
      -d                     Output debugging messages.
      -v                     Be verbose about what is going on.
      -h, --help             This message.
      --menufilesdir=<dir>   Add <dir> to the lists of menu directories to search.
      --menumethod=<method>  Run only the menu method <method>.
      --nodefaultdirs        Disable the use of all the standard menu directories.
      --nodpkgcheck          Do not check if packages are installed.
      --remove               Remove generated menus instead.
      --stdout               Output menu list in format suitable for piping to
                             install-menu.
      --version              Output version information and exit.
da: Brug: update-menus [tilvalg] 
    Hent pakkedata fra menu databasen og opret menuer for alle programmer 
    der har menu-metoder, normalt vindueshåndteringsprogrammer.
      -d                     Vis fejlsøgningsbeskeder
      -v                     Vis i detaljer, hvad der sker.
      -h, --help             Denne besked.
      --menufilesdir=<mappe> Tilføj <mappe> til listen over menumapper, der skal gennemsøges.
      --menumethod=<metode>  Kør kun menumetoden <metode>.
      --nodefaultdirs        Deaktiverer brugen af alle standard-menumapperne.
      --nodpkgcheck          Tjek ikke om pakker er installeret.
      --remove               Fjern i steden for oprettede menuer.
      --stdout               Viser menulisten i et format, der kan ledes videre
                             til install-menu.
      --version              Vis versionsinformation og afslut.

en: Unknown install condition "%1" (currently, only "package" is supported).
da: Ukendt installationstilstand "%1" (endnu understøttes kun "package").
