menu - en to fi translation catalogue (68 entries)

en: Zero-size argument to print function.
fi: Nollapituinen argumentti tulostusfunktiolle.

en: install-menu: checking directory %1
fi: install-menu: tarkistetaan hakemisto %1

en: install-menu: creating directory %1:
fi: install-menu: luodaan hakemisto %1:

en: Could not create directory(%1): %2
fi: Hakemistoa(%1) ei voitu luoda: %2

en: Could not change directory(%1): %2
fi: Hakemistoa(%1) ei voitu vaihtaa: %2

en: install-menu: directory %1 already exists
fi: install-menu: hakemisto %1 on jo olemassa

note: Do not translate supported
en: install-menu: [supported]: name=%1
fi: install-menu: [supported]: nimi=%1

en: Menu entry lacks mandatory field "%1".
fi: Valikkomerkinnästä puuttuu pakollinen kenttä "%1".

en: Unknown value for field %1="%2".
fi: Tuntematon arvo kentälle %1="%2".

note: Do not translate quoted text
en: install-menu: "hotkeycase" can only be "sensitive" or "insensitive"
fi: install-menu: "hotkeycase" voi olla vain "sensitive" tai "insensitive"

en: install-menu: Warning: Unknown identifier `%1' on line %2 in file %3. Ignoring.
fi: install-menu: Varoitus: Tuntematon tunniste "%1" rivillä %2 tiedostossa %3. Ohitetaan.

en: install-menu: %1 must be defined in menu-method %2
fi: install-menu: %1 täytyy olla määritelty valikkotavassa %2

en: Cannot open file %1 (also tried %2).
fi: Tiedostoa %1 ei voitu avata (myös tiedostoa %2 yritettiin).

en: Cannot open file %1.
fi: Tiedostoa %1 ei voitu avata.

en: In order to be able to create the user config file(s) for the window manager,
    the above file needs to be writeable (and/or the directory needs to exist).
fi: Jotta käyttäjien asetustiedosto(t) ikkunointiohjelmille voidaan luoda,
    mainitun tiedoston täytyy olla kirjoitettavissa (ja/tai hakemiston olemassa).

en: Warning: the string %1 did not occur in template file %2
fi: Varoitus: merkkijonoa %1 ei löydy mallitiedostosta %2

note: Don't translate quoted string
en: install-menu [-vh] <menu-method>
      Read menu entries from stdin in "update-menus --stdout" format
      and generate menu files using the specified menu-method.
      Options to install-menu:
         -h --help    : this message
            --remove  : remove the menu instead of generating it.
         -v --verbose : be verbose
fi: install-menu [-vh] <valikkotapa>
      Lue valikkomerkinnät vakiosyötteestä "update-menus --stdout"-muodossa
      ja luo valikkotiedostot määriteltyä valikkotapaa käyttäen.
      install-menun valitsimet:
         -h --help    : tämä viesti
            --remove  : poista valikko luomisen sijaan
         -v --verbose : yksityiskohtaisempi tuloste

en: install-menu: no menu-method script specified!
fi: install-menu: valikkotapa-komentotiedostoa ei määritelty !

en: Cannot open script %1 for reading.
fi: Komentotiedostoa %1 ei saada luettua.

en: Warning: script %1 does not provide removemenu, menu not deleted
fi: Varoitus: komentotiedosto %1 ei tarjoa poistovaihtoehtoa, valikkoa ei poisteta

en: Running: "%1"
fi: Suoritetaan: "%1"

en: install-menu: %1: aborting
fi: install-menu: %1: keskeytetään

en: Number of arguments to function %1 does not match.
fi: Funktiolle %1 annettujen argumenttien määrä ei täsmää.

en: Unknown function: "%1"
fi: Tuntematon funktio: "%1"

en: Indirectly used, but not defined function: "%1"
fi: Epäsuorasti käytetty, mutta määrittelemätön funktio: "%1"

en: Unknown identifier: "%1"
fi: Tuntematon tunniste: "%1"

en: Encoding conversion error: "%1"
fi: Merkistökoodauksen muunnosvirhe: "%1"

en: Unknown error.
fi: Tuntematon virhe.

en: Unknown error, message=%1
fi: Tuntematon virhe, viesti=%1

en: Unable to open file "%1".
fi: Tiedostoa "%1" ei voitu avata.

en: Failed to pipe data through "%1" (pipe opened for reading).
fi: Tiedon putkittaminen ohjelman "%1" läpi epäonnistui (putki avattu luettavaksi).

en: %1: missing required tag: "%2"
fi: %1: vaadittu tagi puuttuu: "%2"

en: (probably) stdin
fi: (luultavasti) vakiosyöte

en: In file "%1", at (or in the definition that ends at) line %2:
fi: Tiedostossa "%1" rivillä (tai määrittelyssä, joka loppuu riviin) %2:

en: Somewhere in input file:
fi: Jossain syötetiedostossa:

en: Unexpected end of file.
fi: Odottamaton tiedoston loppu.

en: Unexpected end of line.
fi: Odottamaton rivin loppu.

en: Identifier expected.
fi: Odotettiin tunnistetta.

en: Expected: "%1"
fi: Odotettiin: "%1"

en: Unexpected character: "%1"
fi: Odottamaton merkki: "%1"

en: Boolean (either true or false) expected.
    Found: "%1"
fi: Odotettiin totuusarvoa (joko tosi tai epätosi).
    Löytyi: "%1"

en: Unknown compat mode: "%1"
fi: Tuntematon yhtsopivuustapa: "%1"

en: replacewith($string, $replace, $with): $replace and $with must have the same length.
fi: replacewith($merkkijono, $korvattava, $korvaava): $korvattavan ja $korvaavan täytyy olla yhtä pitkiä.

en: file %1 line %2:
    Discarding entry requiring missing package %3.
fi: tiedosto %1 rivi %2:
    Hylätään syöte, joka vaatii puuttuvan paketin %3.

note: Translation here and below refer to the file /etc/menu-methods/translate_menus that allow to rename and reorganize menu entries automatically. It does not refer to the localisation (translation to other languages).
en: Reading translation rules in %1.
fi: Luetaan muunnossääntöjä tiedostosta %1.

en: Reading installed packages list...
fi: Luetaan asennettujen pakettien luetteloa...

en: Execution of %1 generated no output or returned an error.
fi: Ohjelman %1 suoritus ei tuottanut tulostetta tai keskeytyi virheeseen.

en: Skipping file because of errors...
fi: Ohitetaan tiedosto virheiden vuoksi...

en: Reading menu-entry files in %1.
fi: Luetaan valikkomerkintätiedostoja hakemistossa %1.

en: Error reading %1.
fi: Virhe luettaessa tiedostoa %1.

en: %1 menu entries found (%2 total).
fi: Löytyi %1 valikkomerkintää (yhteensä %2).

en: Running method: %1 --remove
fi: Suoritustapa: %1 --remove

en: Script %1 could not be executed.
fi: Komentotiedostoa %1 ei voitu suorittaa.

en: Script %1 returned error status %2.
fi: Komentotiedosto %1 palautti virhekoodin %2.

en: Script %1 received signal %2.
fi: Komentotiedosto %1 sai signaalin %2.

en: Running method: %1
fi: Suoritustapa: %1

en: Cannot create pipe.
fi: Putkea ei voi luoda.

en: Running menu-methods in %1.
fi: Suoritetaan valikkotavat hakemistosta %1.

en: Other update-menus processes are already locking %1, quitting.
fi: Toiset update-menus-prosessit ovat jo lukinneet tiedoston %1, lopetetaan.

en: Cannot lock %1: %2 - Aborting.
fi: Ei voitu lukita %1: %2 - Keskeytetään.

en: Cannot write to lockfile %1 - Aborting.
fi: Ei voitu kirjoittaa lukkotiedostoa %1 - Keskeytetään.

en: Cannot remove lockfile %1.
fi: Lukkotiedostoa %1 ei voitu poistaa.

en: Update-menus is run by user.
fi: Valikkopäivitystä ajaa käyttäjä.

en: Waiting for dpkg to finish (forking to background).
    (checking %1)
fi: Odotetaan dpkg:n päättymistä (haaraudutaan taustalle).
    (tarkistetaan %1)

en: Further output (if any) will appear in %1.
fi: Myöhempi tuloste (jos sellaista on) tulee näkyviin tiedostoon %1.

en: Dpkg is not locking dpkg status area, good.
fi: Dpkg ei lukitse dpkg-tilannealaa, hyvä.

note: This is the update-menus --help message
en: Usage: update-menus [options] 
    Gather packages data from the menu database and generate menus for
    all programs providing menu-methods, usually window-managers.
      -d                     Output debugging messages.
      -v                     Be verbose about what is going on.
      -h, --help             This message.
      --menufilesdir=<dir>   Add <dir> to the lists of menu directories to search.
      --menumethod=<method>  Run only the menu method <method>.
      --nodefaultdirs        Disable the use of all the standard menu directories.
      --nodpkgcheck          Do not check if packages are installed.
      --remove               Remove generated menus instead.
      --stdout               Output menu list in format suitable for piping to
                             install-menu.
      --version              Output version information and exit.
fi: Käyttö: update-menus [valitsimet] 
    Kerää pakettitiedot valikkotietokannasta ja luo valikot kaikille
    valikkotavan tarjoaville ohjelmille eli yleensä ikkunointiohjelmille.
      -d                   Tulosta vianetsintäviestit.
      -v                   Tulosta tekemiset yksityiskohtaisesti.
      -h, --help           Tämä viesti.
      --menufilesdir=<hak> Lisää <hak> etsittävien valikkohakemistojen luetteloon.
      --menumethod=<tapa>  Suorita vain valikkotapa <tapa>.
      --nodefaultdirs      Kaikki standardit valikkohakemistot poistetaan käytöstä.
      --nodpkgcheck        Älä tarkasta onko paketit asennettu.
      --remove             Poista luodut valikot.
      --stdout             Tulosta valikkoluettelo install-menulle putkittamiseen
                           soveltuvassa muodossa.
      --version            Tulosta versiotiedot ja poistu.

en: Unknown install condition "%1" (currently, only "package" is supported).
fi: Tuntematon asennusehto "%1" (tällä hetkellä vain "package" on tuettu).
