menu - en to ja translation catalogue (62 entries)

en: Zero-size argument to print function.
ja: 関数表示時に長さゼロの引数が与えられました

en: install-menu: checking directory %1
ja: install-menu: ディレクトリ %1 を検査中です

en: install-menu: creating directory %1:
ja: install-menu: ディレクトリ %1 を作成中:

en: Could not create directory(%1): %2
ja: ディレクトリ (%1) が作成できません: %2

en: Could not change directory(%1): %2
ja: ディレクトリ (%1) を変更できません: %2

en: install-menu: directory %1 already exists
ja: install-menu: ディレクトリ %1 は既に存在しています

en: Menu entry lacks mandatory field "%1".
ja: メニューエントリは必須フィールド "%1" を欠いています.

en: Unknown value for field %1="%2".
ja: 項目 %1="%2" が未知の値.

note: Do not translate quoted text
en: install-menu: "hotkeycase" can only be "sensitive" or "insensitive"
ja: install-menu: "hotkeycase" は "sensitive" または "insensitive" のみ指定できます

en: install-menu: Warning: Unknown identifier `%1' on line %2 in file %3. Ignoring.
ja: install-menu: 警告: 未知の識別子 `%1' がファイル %3 の %2 行にあります. 無視します.

en: install-menu: %1 must be defined in menu-method %2
ja: install-menu: %1 は menu-method %2 中で定義されていなければなりません

en: Cannot open file %1 (also tried %2).
ja: ファイル %1 が開けません (%2 も試験済み).

en: Cannot open file %1.
ja: ファイル %1 が開けません.

en: In order to be able to create the user config file(s) for the window manager,
    the above file needs to be writeable (and/or the directory needs to exist).
ja: ウインドウマネージャ用のユーザ設定ファイルを作成可能とするために, 上記ファイルは
    書込み可能である必要があります (またはディレクトリが存在していなければなりません).

en: Warning: the string %1 did not occur in template file %2
ja: 警告: 文字列 %1 はテンプレートファイル %2 中で見い出されませんでした

en: install-menu: no menu-method script specified!
ja: install-menu: menu-method スクリプトが指定されていません!

en: Cannot open script %1 for reading.
ja: 読込み時にスクリプト %1 が開けません.

en: Running: "%1"
ja: 実行中: "%1"

en: install-menu: %1: aborting
ja: install-menu: %1: 中断

en: Number of arguments to function %1 does not match.
ja: 関数 %1 に対する引数の個数が一致しません.

en: Unknown function: "%1"
ja: 未知の関数: "%1"

en: Indirectly used, but not defined function: "%1"
ja: 間接使用されているが, 未定義の関数: "%1"

en: Unknown identifier: "%1"
ja: 未知の識別子: "%1"

en: Encoding conversion error: "%1"
ja: エンコーディング変換エラー: "%1"

en: Unknown error.
ja: 未知のエラー.

en: Unknown error, message=%1
ja: 未知のエラー, メッセージ=%1

en: Unable to open file "%1".
ja: ファイル "%1" が開けません.

en: Failed to pipe data through "%1" (pipe opened for reading).
ja: "%1" を通じてのデータのパイプに失敗しました (読込み用にパイプを開きました).

en: %1: missing required tag: "%2"
ja: %1: 必須タグが見当たらない: "%2"

en: (probably) stdin
ja: (おそらく) 標準入力

en: In file "%1", at (or in the definition that ends at) line %2:
ja: ファイル "%1" の %2 行 (またはそれ以前の定義行内):

en: Somewhere in input file:
ja: 入力ファイルのどこか:

en: Unexpected end of file.
ja: 予期せぬファイルの終端 (エンドオブファイル).

en: Unexpected end of line.
ja: 予期せぬ行末 (エンドオブライン).

en: Identifier expected.
ja: 識別子が期待されています.

en: Expected: "%1"
ja: 予期: "%1"

en: Unexpected character: "%1"
ja: 予期せぬ文字: "%1"

en: Boolean (either true or false) expected.
    Found: "%1"
ja: ブーリアン (真または偽のどちらか) を要求.
    発見: "%1"

en: Unknown compat mode: "%1"
ja: 未知の compat モード: "%1"

en: replacewith($string, $replace, $with): $replace and $with must have the same length.
ja: replacewith($string, $replace, $with): $replace と $with は同じ長さで
    なければなりません.

note: Translation here and below refer to the file /etc/menu-methods/translate_menus that allow to rename and reorganize menu entries automatically. It does not refer to the localisation (translation to other languages).
en: Reading translation rules in %1.
ja: %1 中の翻訳ルールを読込み中.

en: Reading installed packages list...
ja: インストール済パッケージリストを読込み中...

en: Execution of %1 generated no output or returned an error.
ja: %1 の実行によって何も出力が生成されないかエラーが返されました.

en: Skipping file because of errors...
ja: エラーによってファイルをスキップします...

en: Reading menu-entry files in %1.
ja: %1 中のメニューエントリファイルを読込み中.

en: Error reading %1.
ja: %1 読込み中にエラー.

en: %1 menu entries found (%2 total).
ja: %1 メニューエントリを発見 (%2 トータル).

en: Script %1 could not be executed.
ja: スクリプト %1 は実行できませんでした.

en: Script %1 returned error status %2.
ja: スクリプト %1 はエラーステータス %2 を返しました.

en: Script %1 received signal %2.
ja: スクリプト %1 はシグナル %2 を受け取りました.

en: Running method: %1
ja: 実行中メソッド: %1

en: Cannot create pipe.
ja: パイプが作成できません.

en: Running menu-methods in %1.
ja: %1 中の menu-methos を実行中.

en: Other update-menus processes are already locking %1, quitting.
ja: 他の update-menus プロセスが既に %1 をロック中, 終了します.

en: Cannot lock %1: %2 - Aborting.
ja: ロック不能 %1: %2 - 中断.

en: Cannot write to lockfile %1 - Aborting.
ja: ロックファイル %1 に書込めませんでした - 中断.

en: Cannot remove lockfile %1.
ja: ロックファイル %1 を削除できません.

en: Update-menus is run by user.
ja: update-menus はユーザによって実行されました.

en: Waiting for dpkg to finish (forking to background).
    (checking %1)
ja: dpkg の終了を待っています (バックグランドにフォーク中).
    (チェック中 %1)

en: Further output (if any) will appear in %1.
ja: 以降の出力は (もしあるなら) %1 に出されます.

en: Dpkg is not locking dpkg status area, good.
ja: dpkg は dpkg ステータスエリアをロックしていません, good.

en: Unknown install condition "%1" (currently, only "package" is supported).
ja: 未知のインストール条件 "%1" (現在のところ "package" だけがサポートされている).
