menu 2.1.30 - en to sv translation catalogue (68 entries)

en: Zero-size argument to print function.
sv: Argument för utskriftsfunktion har nollstorlek.

en: install-menu: checking directory %1
sv: install-menu: kontrollerar katalogen %1

en: install-menu: creating directory %1:
sv: install-menu: skapar katalogen %1:

en: Could not create directory(%1): %2
sv: Kunde inte skapa katalog(%1): %2

en: Could not change directory(%1): %2
sv: Kunde inte ändra katalog(%1): %2

en: install-menu: directory %1 already exists
sv: install-menu: katalogen %1 finns redan

note: Do not translate supported
en: install-menu: [supported]: name=%1
sv: install-menu: [stöds]: namn=%1

en: Menu entry lacks mandatory field "%1".
sv: Menypost saknar obligatoriska fältet "%1".

en: Unknown value for field %1="%2".
sv: Okänt värde för fältet %1="%2".

note: Do not translate quoted text
en: install-menu: "hotkeycase" can only be "sensitive" or "insensitive"
sv: install-menu: "hotkeycase" får endast vara "sensitive" eller "insensitive"

en: install-menu: Warning: Unknown identifier `%1' on line %2 in file %3. Ignoring.
sv: install-menu: Varning: Okänd identifierare "%1" på rad %2 i fil %3. Ignorerar.

en: install-menu: %1 must be defined in menu-method %2
sv: install-menu: %1 måste vara definierad i menymetoden %2

en: Cannot open file %1 (also tried %2).
sv: Kan inte öppna filen %1 (försökte även med %2).

en: Cannot open file %1.
sv: Kan inte öppna filen %1.

en: In order to be able to create the user config file(s) for the window manager,
    the above file needs to be writeable (and/or the directory needs to exist).
sv: För att kunna skapa användarkonfigurationsfilen/filerna för fönsterhanteraren,
    måste ovanstående fil vara skrivbar (och/eller katalogen måste finnas).

en: Warning: the string %1 did not occur in template file %2
sv: Varning: strängen %1 fanns inte i mallfilen %2

note: Don't translate quoted string
en: install-menu [-vh] <menu-method>
      Read menu entries from stdin in "update-menus --stdout" format
      and generate menu files using the specified menu-method.
      Options to install-menu:
         -h --help    : this message
            --remove  : remove the menu instead of generating it.
         -v --verbose : be verbose
sv: install-menu [-vh] <menymetod>
      Läs in menyposter från standard in i "update-menus --stdout"-format
      och skapa menyfiler genom att använda den angivna menymetoden.
      Flaggor för install-menu:
         -h --help    : detta meddelande
            --remove  : ta bort menyn istället för att generera den.
         -v --verbose : var utförlig

en: install-menu: no menu-method script specified!
sv: install-menu: inget menymetodsskript angivet!

en: Cannot open script %1 for reading.
sv: Kan inte öppna skriptet %1 för läsning.

en: Warning: script %1 does not provide removemenu, menu not deleted
sv: Varning: skriptet %1 tillhandahåller inte removemenu, menyn inte borttagen

en: Running: "%1"
sv: Kör: "%1"

en: install-menu: %1: aborting
sv: install-menu: %1: avbryter

en: Number of arguments to function %1 does not match.
sv: Antalet argument till funktionen %1 stämmer inte.

en: Unknown function: "%1"
sv: Okänd funktion: "%1"

en: Indirectly used, but not defined function: "%1"
sv: Indirekt använd, men inte definierad funktion: "%1"

en: Unknown identifier: "%1"
sv: Okänd identifierare: "%1"

en: Encoding conversion error: "%1"
sv: Fel vid kodningskonversion: "%1"

en: Unknown error.
sv: Okänt fel.

en: Unknown error, message=%1
sv: Okänt fel, meddelande=%1

en: Unable to open file "%1".
sv: Kunde inte öppna filen "%1".

en: Failed to pipe data through "%1" (pipe opened for reading).
sv: Misslyckades med att omleda data genom "%1" (rör öppnat för läsning).

en: %1: missing required tag: "%2"
sv: %1: tagg som krävs saknas: "%2"

en: (probably) stdin
sv: (troligen) standard in

en: In file "%1", at (or in the definition that ends at) line %2:
sv: I filen "%1", vid (eller i definitionen som slutar vid) rad %2:

en: Somewhere in input file:
sv: Någonstans i inmatningsfilen:

en: Unexpected end of file.
sv: Oväntat filslut.

en: Unexpected end of line.
sv: Oväntat radslut.

en: Identifier expected.
sv: En identifierare förväntades.

en: Expected: "%1"
sv: Förväntade: "%1"

en: Unexpected character: "%1"
sv: Oväntat tecken: "%1"

en: Boolean (either true or false) expected.
    Found: "%1"
sv: Boolesk (antingen sann eller falsk) förväntades.
    Hittade: "%1"

en: Unknown compat mode: "%1"
sv: Okänt kompatibilitetsläge: "%1"

en: replacewith($string, $replace, $with): $replace and $with must have the same length.
sv: replacewith($sträng, $ersätt, $med): $ersätt och $med måste ha samma längd.

en: file %1 line %2:
    Discarding entry requiring missing package %3.
sv: fil %1 rad %2:
    Förkastar post som kräver saknade paketet %3.

note: Translation here and below refer to the file /etc/menu-methods/translate_menus that allow to rename and reorganize menu entries automatically. It does not refer to the localisation (translation to other languages).
en: Reading translation rules in %1.
sv: Läser in översättningsregler i %1.

en: Reading installed packages list...
sv: Läser in lista över installerade paket...

en: Execution of %1 generated no output or returned an error.
sv: Körning av %1 genererade ingen utskrift eller returnerade ett fel.

en: Skipping file because of errors...
sv: Hoppar över fil på grund av fel...

en: Reading menu-entry files in %1.
sv: Läser in menypostfiler i %1.

en: Error reading %1.
sv: Fel vid inläsning av %1.

en: %1 menu entries found (%2 total).
sv: %1 menyposter hittades (%2 totalt).

en: Running method: %1 --remove
sv: Kör metod: %1 --remove

en: Script %1 could not be executed.
sv: Skriptet %1 kunde inte köras.

en: Script %1 returned error status %2.
sv: Skriptet %1 returnerade felstatus %2.

en: Script %1 received signal %2.
sv: Skriptet %1 mottog signalen %2.

en: Running method: %1
sv: Kör metod: %1

en: Cannot create pipe.
sv: Kan inte skapa rör.

en: Running menu-methods in %1.
sv: Kör menu-methods i %1.

en: Other update-menus processes are already locking %1, quitting.
sv: Andra update-menus-processer låser redan %1, avslutar.

en: Cannot lock %1: %2 - Aborting.
sv: Kan inte låsa %1: %2 - Avbryter.

en: Cannot write to lockfile %1 - Aborting.
sv: Kan inte skriva till låsfilen %1 - Avbryter.

en: Cannot remove lockfile %1.
sv: Kan inte ta bort låsfilen %1.

en: Update-menus is run by user.
sv: Update-menus körs av användare.

en: Waiting for dpkg to finish (forking to background).
    (checking %1)
sv: Väntar på att dpkg ska avsluta (grenar till bakgrund).
    (kontrollerar %1)

en: Further output (if any) will appear in %1.
sv: Ytterligare utdata (om några) kommer att synas i %1.

en: Dpkg is not locking dpkg status area, good.
sv: Dpkg låser inte dpkg:s statusområde, bra.

note: This is the update-menus --help message
en: Usage: update-menus [options] 
    Gather packages data from the menu database and generate menus for
    all programs providing menu-methods, usually window-managers.
      -d                     Output debugging messages.
      -v                     Be verbose about what is going on.
      -h, --help             This message.
      --menufilesdir=<dir>   Add <dir> to the lists of menu directories to search.
      --menumethod=<method>  Run only the menu method <method>.
      --nodefaultdirs        Disable the use of all the standard menu directories.
      --nodpkgcheck          Do not check if packages are installed.
      --remove               Remove generated menus instead.
      --stdout               Output menu list in format suitable for piping to
                             install-menu.
      --version              Output version information and exit.
sv: Användning: update-menus [flaggor] 
    Samla in paketdata från menydatabasen och skapa menyer för alla
    program som tillhandahåller menu-methods, vanligtvis fönsterhanterare.
      -d                     Skriv ut felsökningsmeddelanden.
      -v                     Var utförlig om vad som händer.
      -h, --help             Detta meddelande.
      --menufilesdir=<kat>   Lägg till <kat> i menykatalogslistorna att söka i.
      --menumethod=<metod>   Kör endast menymetoden <metod>.
      --nodefaultdirs        Inaktivera användning av alla standardmenykatalogerna.
      --nodpkgcheck          Kontrollera inte om paket är installerade.
      --remove               Ta bort genererade menyer istället.
      --stdout               Skriv ut menylista i format passande för omledning
                             till install-menu.
      --version              Skriv ut versionsinformation och avsluta.

en: Unknown install condition "%1" (currently, only "package" is supported).
sv: Okänt installationstillstånd "%1" (för närvarande stöds endast "package").
