menulibre - en to cs translation catalogue (136 entries)

en: Menu Editor
cs: Editor nabídky

en: Add or remove applications from the menu
cs: Přidat nebo odebrat programy z nabídky

note: Translators: This option adds a new application entry to the menu.
en: Add _Launcher
cs: Přidat _spouštěč

note: Translators: This option adds a new directory entry to the menu.
en: Add _Directory
cs: Přidat _adresář

note: Translators: This option adds a new separator entry to the menu.
en: Add _Separator
cs: Přidat _oddělovač

note: Translators: Icon popup menu item to browse available icons.
en: Browse Icons…
cs: Procházet ikony...

note: Translators: Icon popup menu item to browse files for an icon file.
en: Browse Files…
cs: Procházet soubory…

note: Translators: Toolbar button to save the currently selected item.
en: Save Launcher
cs: Uložit spouštěč

note: Translators: Toolbar button to undo last change to currently selected item. Translators: Undo action tooltip
en: Undo
cs: Zpět

note: Translators: Toolbar button to redo the last undone change to currently selected item. Translators: Redo action tooltip
en: Redo
cs: Opakovat

note: Translators: Toolbar button to revery the currently selected item to it Translators: Revert action tooltip
en: Revert
cs: Vrátit změny

note: Translators: Toolbar button to delete the currently selected item. Translators: Delete action tooltip
en: Delete
cs: Vymazat

note: Translators: Save On Close Dialog, do save, then close. Translators: Save On Leave Dialog, do save, then leave. Translators: Save Launcher action tooltip
en: Save
cs: Uložit

note: Translators: Placeholder text for the search text entry.
en: Search
cs: Hledat

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item up.
en: Move Up
cs: Přesunout nahoru

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item down.
en: Move Down
cs: Přesunout dolů

note: Translators: Placeholder text/hint for the application name entry.
en: Application Name
cs: Název aplikace

note: Translators: Placeholder text/hint for the application comment entry. Translators: "Description" tree column header
en: Description
cs: Popis

note: Translators: Tooltip for the "Exec" text entry.
en: Program to execute with arguments. This key is required if DBusActivatable is not set to "True" or if you need compatibility with implementations that do not understand D-Bus activation.
    See https://github.com/bluesabre/menulibre/wiki/Recognized-Desktop-Entry-Keys#exec for a list of supported arguments.
cs: Program pro spuštění s argumenty. Tento klíč je vyžadován, pokud DBusActivatable není nastaven na hodnotu "True" nebo pokud potřebujete kompatibilitu s implementací, která nerozumí aktivaci D-Bus.
    Podívejte se na https://github.com/bluesabre/menulibre/wiki/Recognized-Desktop-Entry-Keys#exec na seznam podporovaných argumentů.

note: Translators: Treeview column for an action item
en: Command
cs: Příkaz

note: Translators: Tooltip for the "Path" text entry.
en: The working directory.
cs: Pracovní adresář.

note: Translators: "Path" text entry. The working directory of the application.
en: Working Directory
cs: Pracovní adresář

note: Translators: Header for the commonly used application fields.
en: Application Details
cs: Podrobnosti aplikace

note: Translators: Tooltip for the "Terminal" on/off switch.
en: If set to "True", the program will be ran in a terminal window.
cs: Pokud je nastaven na hodnotu "True", program poběží v okně terminálu.

note: Translators: "Terminal" on/off switch. When enabled, the application is executed in a terminal window.
en: Run in terminal
cs: Spustit v terminálu

note: Translators: Tooltip for the "StartupNotify" on/off switch.
en: If set to "True", a startup notification is sent. Usually means that a busy cursor is shown while the application launches.
cs: Pokud je nastavena hodnota "True", oznámení o uvedení do provozu je odesláno. Obvykle to znamená, že se zobrazí zaneprázdněný kurzor.

note: Translators: "StartupNotify" on/off switch. When enabled, a busy cursor is shown while the application launches.
en: Use startup notification
cs: Použít upozornění na spuštění

note: Translators: Tooltip for the "NoDisplay" on/off switch.
en: If set to "True", this entry will not be shown in menus, but will be available for MIME type associations etc.
cs: Pokud je nastavena hodnota "True", tato položka se nezobrazí v menu, ale bude k dispozici pro typ MIME asociací atd.

note: Translators: "NoDisplay" on/off switch. When enabled, the application will not be shown in menus, but will be available for MIME type associations etc.
en: Hide from menus
cs: Nezobrazovat v nabídkách

note: Translators: Header for the less common application and directory fields.
en: Options
cs: Možnosti

note: Translators: Button to add item to list.
en: Add
cs: Přidat

note: Translators: Button to remove item from list.
en: Remove
cs: Odstranit

note: Translators: Button to remove all items from list.
en: Clear
cs: Vyčistiť

note: Translators: Treeview column for whether an action item is displayed (boolean).
en: Show
cs: Zobrazit

note: Translators: Treeview column for the name of the displayed action item.
en: Name
cs: Název

note: Translators: Window title for the Select Icon dialog
en: Select an icon…
cs: Vybrat ikonu...

note: Translators: Button to cancel and leave a dialog. Translators: Help Dialog, cancel button. Translators: Save On Close Dialog, don't save, cancel close. Translators: Save On Leave Dialog, don't save, cancel leave. Translators: Revert Dialog, cancel button. Translators: File Chooser Dialog, cancel but
en: Cancel
cs: Zrušit

note: Translators: Button to accept and apply changes in a dialog.
en: Apply
cs: Použít

note: Translators: Tooltip for the "GenericName" text entry.
en: Generic name of the application, for example "Web Browser".
cs: Obecný název aplikace, například "Webový prohlížeč".

note: Translators: "GenericName" text entry. Generic name of the application, for example "Web Browser".
en: Generic Name
cs: Obecný název

note: Translators: Tooltip for the "NotShowIn" text entry. Possible values "Budgie", "Cinnamon", "EDE", "GNOME", "KDE", "LXDE", "LXQt", "MATE", "Pantheon", "Razor", "ROX", "TDE", "Unity", "XFCE", and "Old" should not be translated.
en: A list of environments that should not display this entry. You can only use this key if "OnlyShowIn" is not set.
    Possible values include: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old
cs: Seznam prostředí, které by neměly zobrazovat tuto položku. Tlačítko můžete použít pouze tehdy, pokud není nastaveno "Zobrazitjenv".
    Možné hodnoty jsou: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old

note: Translators: "NotShowIn" text entry. A list of environments that should not display this entry.
en: Not Shown In
cs: Není zobrazeno v

note: Translators: Tooltip for the "OnlyShowIn" text entry. Possible values "Budgie", "Cinnamon", "EDE", "GNOME", "KDE", "LXDE", "LXQt", "MATE", "Pantheon", "Razor", "ROX", "TDE", "Unity", "XFCE", and "Old" should not be translated.
en: A list of environments that should display this entry. Other environments will not display this entry. You can only use this key if "NotShowIn" is not set.
    Possible values include: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old
cs: Seznam prostředí, které by neměly zobrazovat tuto položku. Ostatní prostřední nezobrazí tuto položku. Tlačítko můžete použít, pokud klávesa "Nenízobrazenov" není nastavena.
    Možné hodnoty jsou: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old

note: Translators: "OnlyShowIn" text entry. A list of environments that should display this entry.
en: Only Shown In
cs: Zobrazeno jen v

note: Translators: Tooltip for the "TryExec" text entry.
en: Path to an executable file to determine if the program is installed. If the file is not present or is not executable, this entry may not be shown in a menu.
cs: Cesta ke spustitelnému souboru s cílem určit, jestli je program nainstalován. V případě, že soubor není k dispozici, nebo není spustitelný, tato položka nemusí být zobrazeno v nabídce.

note: Translators: "TryExec" text entry. Path to an executable file to determine if the program is installed.
en: Try Exec
cs: Zkuste Exec

note: Translators: Tooltip for the "Mimetypes" text entry.
en: The MIME type(s) supported by this application.
cs: Typ(y) MIME podporované touto aplikací.

note: Translators: "Mimetype" text entry. The MIME type(s) supported by this application.
en: Mimetypes
cs: Mime typy

note: Translators: Tooltip for the "Keywords" text entry.
en: A list of keywords to describe this entry. You can use these to help searching entries. These are not meant for display, and should not be redundant with the values of Name or GenericName.
cs: Seznam klíčových slov popisujících tuto položku. Můžete je použít, aby vám pomohli vyhledávat záznamy. Nejsou určeny pro zobrazení, a neměly by být nadbytečné s hodnotami Jméno nebo Obecnéjméno.

note: Translators: "Keywords" text entry. A list of keywords to describe this entry.
en: Keywords
cs: Klíčová slova

note: Translators: Tooltip for the "StartupWMClass" text entry.
en: If specified, the application will be requested to use the string as a WM class or a WM name hint at least in one window.
cs: Pokud je zadáno, bude aplikace požadovat použití řetězce jako WM class nebo jméno WM naznačené alespoň v jednom okně.

note: Translators: "StartupWMClass" text entry. A window manager hint for the application
en: Startup WM Class
cs: Uvedení do provozu WM Class

note: Translators: Tooltip for the "Hidden" on/off switch.
en: If set to "True", the result for the user is equivalent to the .desktop file not existing at all.
cs: Pokud je nastaveno na hodnotu "True", výsledek je pro uživatele stejný, jako když soubor .desktop už neexistuje.

note: Translators: "Hidden" on/off switch. When enabled, the application is hidden from the menu.
en: Hidden
cs: Skrytý

note: Translators: Tooltip for the "DBusActivatable" on/off switch.
en: Set this key to "True" if D-Bus activation is supported for this application and you want to use it.
    See https://github.com/bluesabre/menulibre/wiki/Recognized-Desktop-Entry-Keys#dbusactivatable for more information.
cs: Nastavte tento klíč na hodnotu "true", pokud je aktivace D-Bus podporována pro tuto aplikaci a chcete ji používat.
    Pro více informací se podívejte na https://github.com/bluesabre/menulibre/wiki/Recognized-Desktop-Entry-Keys#dbusactivatable

note: Translators: "DBusActivatable" on/off switch. When enabled, the application is said to be activated via DBUS.
en: DBUS Activatable
cs: Aktivovatelný DBUS

note: Translators: Command line option to display debug messages on stdout
en: Show debug messages
cs: Zobrazit ladící zprávy

note: Translators: About Dialog, window title.
en: About MenuLibre
cs: O MenuLibre

note: Translators: Help Dialog, window title.
en: Online Documentation
cs: Online dokumentace

note: Translators: Help Dialog, primary text.
en: Do you want to read the MenuLibre manual online?
cs: Chcete si přečíst návod k MenuLibre online?

note: Translators: Help Dialog, secondary text.
en: You will be redirected to the documentation website where the help pages are maintained.
cs: Budete přesměrováni na webové stránky s dokumentací, kde jsou zachovány stránky nápovědy.

note: Translators: Help Dialog, confirmation button. Navigates to online documentation.
en: Read Online
cs: Přečíst online

note: Translators: Save On Close Dialog, window title. Translators: Save On Leave Dialog, window title.
en: Save Changes
cs: Uložit změny

note: Translators: Save On Close Dialog, primary text.
en: Do you want to save the changes before closing?
cs: Chcete uložit změny před zavřením?

note: Translators: Save On Close Dialog, secondary text. Translators: Save On Leave Dialog, primary text.
en: If you don't save the launcher, all the changes will be lost.
cs: Pokud nechcete uložit spouštěč, všechny změny budou ztraceny.

note: Translators: Save On Close Dialog, don't save, then close. Translators: Save On Leave Dialog, don't save, then leave.
en: Don't Save
cs: Neukládat

note: Translators: Save On Leave Dialog, primary text.
en: Do you want to save the changes before leaving this launcher?
cs: Chcete uložit změny před opuštěním tohoto spouštěče?

note: Translations: Delete Dialog, secondary text. Notifies user that the file cannot be restored once deleted.
en: This cannot be undone.
cs: Krok nelze vrátit zpět.

note: Translators: Revert Dialog, window title. Translators: Revert Dialog, confirmation button.
en: Restore Launcher
cs: Obnovit spouštěč

note: Translators: Revert Dialog, primary text. Confirmation to revert all changes since the last file save.
en: Are you sure you want to restore this launcher?
cs: Opravdu chcete obnovit tento spouštěč?

note: Translators: Revert Dialog, secondary text.
en: All changes since the last saved state will be lost and cannot be restored automatically.
cs: Všechny změny od posledního uloženého stavu budou ztraceny a nemohou být obnoveny.

note: Translators: Launcher Removed Dialog, primary text. Indicates that the selected application is no longer installed.
en: No Longer Installed
cs: Už není nainstalována

note: Translators: Launcher Removed Dialog, secondary text.
en: This launcher has been removed from the system.
    Selecting the next available item.
cs: Tento spouštěč byl odstraněn ze systému.
    Vybrání další dostupné položky.

note: Translators: Separator menu item
en: Separator
cs: Oddělovač

note: Translators: Launcher category description
en: Multimedia
cs: Multimédia

note: Translators: Launcher category description
en: Development
cs: Vývoj

note: Translators: Launcher category description
en: Education
cs: Vzdělávání

note: Translators: Launcher category description
en: Games
cs: Hry

note: Translators: Launcher category description
en: Graphics
cs: Grafika

note: Translators: Launcher category description
en: Office
cs: Kancelář

note: Translators: Launcher category description
en: Settings
cs: Přizpůsobení

note: Translators: Launcher category description
en: System
cs: Systém

note: Translators: Launcher category description
en: Accessories
cs: Příslušenství

note: Translators: Launcher category description
en: WINE
cs: Wine

note: Translators: Launcher category description
en: Desktop configuration
cs: Nastavení desktopu

note: Translators: Launcher category description
en: User configuration
cs: Uživatelské nastavení

note: Translators: Launcher category description
en: Hardware configuration
cs: Nastavení hardwaru

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME application
cs: GNOME aplikace

note: Translators: Launcher category description
en: GTK+ application
cs: GTK+ aplikace

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME user configuration
cs: GNOME nastavení uživatele

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME hardware configuration
cs: GNOME nastavení hardwaru

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME system configuration
cs: GNOME nastavení systému

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce menu item
cs: Xfce položka nabídky

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce toplevel menu item
cs: Xfce položka nabídky nejvyšší úrovně

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce user configuration
cs: Uživatelské nastavení Xfce

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce hardware configuration
cs: Xfce nastavení hardwaru

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce system configuration
cs: Xfce nastavení systému

note: Translators: "Other" category group. This item is only displayed for unknown or non-standard categories.
en: Other
cs: Ostatní

note: Translators: This error is displayed when the application is run as a root user. The application exits once the dialog is dismissed.
en: MenuLibre cannot be run as root.
cs: MenuLibre nemůže běžet jako root.

note: Translators: This link goes to the online documentation with more information.
en: Please see the <a href='%s'>online documentation</a> for more information.
cs: Pro víc informací <a href='%s'>online documentation</a> se prosím podívejte sem.

note: Translators: Add Launcher action label
en: Add _Launcher…
cs: Přidat _spouštěč...

note: Translators: Add Launcher action tooltip
en: Add Launcher…
cs: Přidat spouštěč...

note: Translators: Add Directory action label
en: Add _Directory…
cs: Přidat _adresář...

note: Translators: Add Directory action tooltip
en: Add Directory…
cs: Přidat adresář...

note: Translators: Add Separator action label
en: _Add Separator…
cs: _Přidat oddělovač...

note: Translators: Add Separator action tooltip
en: Add Separator…
cs: Přidat oddělovač...

note: Translators: Save Launcher action label
en: _Save
cs: _Uložit

note: Translators: Undo action label
en: _Undo
cs: _Zpět

note: Translators: Redo action label
en: _Redo
cs: _Vpřed

note: Translators: Revert action label
en: _Revert
cs: _Vrátit

note: Translators: Delete action label
en: _Delete
cs: _Vymazat

note: Translators: Quit action label
en: _Quit
cs: _Ukončit

note: Translators: Quit action tooltip
en: Quit
cs: Ukončit

note: Translators: Help action label
en: _Contents
cs: _Obsah

note: Translators: Help action tooltip
en: Help
cs: Nápověda

note: Translators: About action label
en: _About
cs: _O aplikaci

note: Translators: About action tooltip
en: About
cs: O aplikaci

note: Translators: "Categories" launcher section
en: Categories
cs: Kategorie

note: Translators: "Actions" launcher section
en: Actions
cs: Akce

note: Translators: "Advanced" launcher section
en: Advanced
cs: Pokročilé

note: Translators: Launcher-specific categories, camelcase "This Entry"
en: ThisEntry
cs: Tato položka

note: Translators: Placeholder text for the launcher-specific category selection.
en: Select a category
cs: Zvolit kategorii

note: Translators: "Category Name" tree column header
en: Category Name
cs: Název kategorie

note: Translators: "This Entry" launcher-specific category group
en: This Entry
cs: Tato položka

note: Translators: Placeholder text for a newly created action
en: New Shortcut
cs: Nová zkratka

note: Translators: File Chooser Dialog, window title.
en: Select a working directory…
cs: Vybrat pracovní adresář...

note: Translators: File Chooser Dialog, window title.
en: Select an executable…
cs: Vybrat spustitelný soubor...

note: Translators: This error is displayed when the user does not have sufficient file system permissions to delete the selected file.
en: You do not have permission to delete this file.
cs: Nemáte oprávnění vymazat tento soubor.

note: Translators: Placeholder text for a newly created launcher.
en: New Launcher
cs: Nový spouštěč

note: Translators: Placeholder text for a newly created launcher's description.
en: A small descriptive blurb about this application.
cs: Stručný popis aplikace

note: Translators: Placeholder text for a newly created directory.
en: New Directory
cs: Nový adresář

note: Translators: Confirmation dialog to delete the selected separator.
en: Are you sure you want to delete this separator?
cs: Opravdu chcete vymazat tento oddělovač?

note: Translators: Confirmation dialog to delete the selected launcher.
en: Are you sure you want to delete "%s"?
cs: Opravdu chcete vymazat "%s"?

note: Translators: "Images" file chooser dialog filter
en: Images
cs: Obrázky

note: Translators: "Search Results" treeview column header
en: Search Results
cs: Výsledky vyhledávání

note: Translators: Placeholder text for a new menu item name.
en: New Menu Item
cs: Nová položka
