menulibre - en to el translation catalogue (137 entries)

en: Menu Editor
el: Επεξεργαστής Μενού

en: Add or remove applications from the menu
el: Προσθήκη ή αφαίρεση εφαρμογών από το μενού

note: Translators: This option adds a new application entry to the menu.
en: Add _Launcher
el: Προσθήκη_Εκκινητή

note: Translators: This option adds a new directory entry to the menu.
en: Add _Directory
el: Προσθήκη_Καταλόγου

note: Translators: This option adds a new separator entry to the menu.
en: Add _Separator
el: Προσθήκη _Διαχωριστικού

note: Translators: Icon popup menu item to browse available icons.
en: Browse Icons…
el: Περιήγηση Εικονιδίων...

note: Translators: Icon popup menu item to browse files for an icon file.
en: Browse Files…
el: Περιήγηση Αρχείων…

note: Translators: Toolbar button to save the currently selected item.
en: Save Launcher
el: Αποθήκευση Εκκινητή

note: Translators: Toolbar button to undo last change to currently selected item. Translators: Undo action tooltip
en: Undo
el: Αναίρεση

note: Translators: Toolbar button to redo the last undone change to currently selected item. Translators: Redo action tooltip
en: Redo
el: Επανάληψη

note: Translators: Toolbar button to revery the currently selected item to it Translators: Revert action tooltip
en: Revert
el: Επαναφορά

note: Translators: Toolbar button to delete the currently selected item. Translators: Delete action tooltip
en: Delete
el: Διαγραφή

note: Translators: Save On Close Dialog, do save, then close. Translators: Save On Leave Dialog, do save, then leave. Translators: Save Launcher action tooltip
en: Save
el: Αποθήκευση

note: Translators: Placeholder text for the search text entry.
en: Search
el: Αναζήτηση

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item up.
en: Move Up
el: Μετακίνηση Επάνω

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item down.
en: Move Down
el: Μετακίνηση Κάτω

note: Translators: Placeholder text/hint for the application name entry.
en: Application Name
el: Όνομα Εφαρμογής

note: Translators: Placeholder text/hint for the application comment entry. Translators: "Description" tree column header
en: Description
el: Περιγραφή

note: Translators: Tooltip for the "Exec" text entry.
en: Program to execute with arguments. This key is required if DBusActivatable is not set to "True" or if you need compatibility with implementations that do not understand D-Bus activation.
    See https://github.com/bluesabre/menulibre/wiki/Recognized-Desktop-Entry-Keys#exec for a list of supported arguments.
el: Πρόγραμμα προς εκτέλεση με ορίσματα. Το κλειδί αυτό απαιτείται εάν το DBus Ενεργοποιήσιμο δεν έχει οριστεί ως "Αληθές" ή εάν χρειάζεστε συμβατότητα με εφαρμογές που δεν αντιλαμβάνονται την ενεργοποίηση του D-Bus.
    Δείτε το  https://github.com/bluesabre/menulibre/wiki/Recognized-Desktop-Entry-Keys#exec για μια λίστα με τα ορίσματα που υποστηρίζονται.

note: Translators: Treeview column for an action item
en: Command
el: Εντολή

note: Translators: Tooltip for the "Path" text entry.
en: The working directory.
el: Ο κατάλογος εργασίας.

note: Translators: "Path" text entry. The working directory of the application.
en: Working Directory
el: Κατάλογος Εργασίας

note: Translators: Header for the commonly used application fields.
en: Application Details
el: Λεπτομέρειες Εφαρμογής

note: Translators: Tooltip for the "Terminal" on/off switch.
en: If set to "True", the program will be ran in a terminal window.
el: Εάν έχει οριστεί ως "Αληθές", το πρόγραμμα θα τρέξει σε ένα παράθυρο του τερματικού.

note: Translators: "Terminal" on/off switch. When enabled, the application is executed in a terminal window.
en: Run in terminal
el: Εκτέλεση στο τερματικό

note: Translators: Tooltip for the "StartupNotify" on/off switch.
en: If set to "True", a startup notification is sent. Usually means that a busy cursor is shown while the application launches.
el: Εάν έχει οριστεί ως "Αληθές", αποστέλλεται μια ειδοποίηση έναρξης. Συνήθως αυτό σημαίνει ότι ο κέρσορας φαίνεται απασχολημένος κατά την εκκίνηση της εφαρμογής.

note: Translators: "StartupNotify" on/off switch. When enabled, a busy cursor is shown while the application launches.
en: Use startup notification
el: Χρήση της ειδοποίησης έναρξης

note: Translators: Tooltip for the "NoDisplay" on/off switch.
en: If set to "True", this entry will not be shown in menus, but will be available for MIME type associations etc.
el: Εάν έχει οριστεί ως "Αληθές", η καταχώρηση αυτή δε θα εμφανίζεται στα μενού, αλλά θα είναι διαθέσιμη για συσχετισμούς τύπων MIME κλπ.

note: Translators: "NoDisplay" on/off switch. When enabled, the application will not be shown in menus, but will be available for MIME type associations etc.
en: Hide from menus
el: Απόκρυψη από τα μενού

note: Translators: Header for the less common application and directory fields.
en: Options
el: Επιλογές

note: Translators: Button to add item to list.
en: Add
el: Προσθήκη

note: Translators: Button to remove item from list.
en: Remove
el: Αφαίρεση

note: Translators: Button to remove all items from list.
en: Clear
el: Εκκαθάριση

note: Translators: Treeview column for whether an action item is displayed (boolean).
en: Show
el: Εμφάνιση

note: Translators: Treeview column for the name of the displayed action item.
en: Name
el: Όνομα

note: Translators: Window title for the Select Icon dialog
en: Select an icon…
el: Επιλογή εικονιδίου...

note: Translators: Button to cancel and leave a dialog. Translators: Help Dialog, cancel button. Translators: Save On Close Dialog, don't save, cancel close. Translators: Save On Leave Dialog, don't save, cancel leave. Translators: Revert Dialog, cancel button. Translators: File Chooser Dialog, cancel but
en: Cancel
el: Ακύρωση

note: Translators: Button to accept and apply changes in a dialog.
en: Apply
el: Εφαρμογή

note: Translators: Tooltip for the "GenericName" text entry.
en: Generic name of the application, for example "Web Browser".
el: Γενικό όνομα της εφαρμογής, π.χ. "Περιηγητής Ιστού".

note: Translators: "GenericName" text entry. Generic name of the application, for example "Web Browser".
en: Generic Name
el: Γενικό Όνομα

note: Translators: Tooltip for the "NotShowIn" text entry. Possible values "Budgie", "Cinnamon", "EDE", "GNOME", "KDE", "LXDE", "LXQt", "MATE", "Pantheon", "Razor", "ROX", "TDE", "Unity", "XFCE", and "Old" should not be translated.
en: A list of environments that should not display this entry. You can only use this key if "OnlyShowIn" is not set.
    Possible values include: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old
el: Μια λίστα περιβαλλόντων τα οποία δε θα έπρεπε να εμφανίζουν αυτή την καταχώρηση. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτό το κλειδί μόνο εάν το "Να Εμφανίζεται Μόνο Σε" δεν έχει οριστεί.
    Οι πιθανές τιμές πριλαμβάνουν τα: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old

note: Translators: "NotShowIn" text entry. A list of environments that should not display this entry.
en: Not Shown In
el: Να Μην Εμφανίζεται Σε

note: Translators: Tooltip for the "OnlyShowIn" text entry. Possible values "Budgie", "Cinnamon", "EDE", "GNOME", "KDE", "LXDE", "LXQt", "MATE", "Pantheon", "Razor", "ROX", "TDE", "Unity", "XFCE", and "Old" should not be translated.
en: A list of environments that should display this entry. Other environments will not display this entry. You can only use this key if "NotShowIn" is not set.
    Possible values include: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old
el: Μια λίστα περιβαλλόντων τα οποία θα έπρεπε να εμφανίζουν αυτή την καταχώρηση. Τα υπόλοιπα περιβάλλοντα δε θα εμφανίζουν αυτή την καταχώρηση. Μπορείτε να χρησιμοποιήσειτε αυτό το κλειδί μόνο εάν το "Να Μην Εμφανίζεται Σε" δεν έχει οριστεί.
    Οι πιθανές τιμές πριλαμβάνουν τα: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old

note: Translators: "OnlyShowIn" text entry. A list of environments that should display this entry.
en: Only Shown In
el: Να Εμφανίζεται Μόνο Σε

note: Translators: Tooltip for the "TryExec" text entry.
en: Path to an executable file to determine if the program is installed. If the file is not present or is not executable, this entry may not be shown in a menu.
el: Διαδρομή προς ένα εκτελέσιμο αρχείο για να αποφασιστεί εάν το πρόγραμμα έχει εγκατασταθεί. Αν το αρχείο δεν υπάρχει ή δεν είναι εκτελέσιμο, αυτή η καταχώρηση μπορεί να μην εμφανίζεται σε κάποιο μενού.

note: Translators: "TryExec" text entry. Path to an executable file to determine if the program is installed.
en: Try Exec
el: Προσπάθεια Εκτέλεσης

note: Translators: Tooltip for the "Mimetypes" text entry.
en: The MIME type(s) supported by this application.
el: Οι τύποι MIME που υποστηρίζονται από αυτή την εφαρμογή.

note: Translators: "Mimetype" text entry. The MIME type(s) supported by this application.
en: Mimetypes
el: Τύποι mime

note: Translators: Tooltip for the "Keywords" text entry.
en: A list of keywords to describe this entry. You can use these to help searching entries. These are not meant for display, and should not be redundant with the values of Name or GenericName.
el: Μια λίστα λέξεων-κλειδιών που περιγράφουν αυτή την καταχώρηση. Μπορείτε να τις χρησιμοποιήσετε για διευκόλυνση στην αναζήτηση καταχωρήσεων. Δεν προορίζονται για εμφάνιση, και πρέπει να είναι σχετικές με τις τιμές που έχει το Όνομα ή το Γενικό Όνομα.

note: Translators: "Keywords" text entry. A list of keywords to describe this entry.
en: Keywords
el: Λέξεις-κλειδιά

note: Translators: Tooltip for the "StartupWMClass" text entry.
en: If specified, the application will be requested to use the string as a WM class or a WM name hint at least in one window.
el: Εάν έχει οριστεί, θα ζητηθεί από την εφαρμογή να χρησιμοποιήσει το string ως κλάση του Διαχειριστή Παραθύρων ή ως βοήθεια (hint) ονόματος του Διαχειριστή παραθύρων σε τουλάχιστον ένα παράθυρο.

note: Translators: "StartupWMClass" text entry. A window manager hint for the application
en: Startup WM Class
el: Έναρξη Κλάσης Διαχειριστή παραθύρων

note: Translators: Tooltip for the "Hidden" on/off switch.
en: If set to "True", the result for the user is equivalent to the .desktop file not existing at all.
el: Εάν έχει οριστεί σε "Αληθές", το αποτέλεσμα για τον χρήστη είναι ισοδύναμο με το να μην υπάρχει καθόλου το αρχείο .desktop.

note: Translators: "Hidden" on/off switch. When enabled, the application is hidden from the menu.
en: Hidden
el: Κρυφό

note: Translators: Tooltip for the "DBusActivatable" on/off switch.
en: Set this key to "True" if D-Bus activation is supported for this application and you want to use it.
    See https://github.com/bluesabre/menulibre/wiki/Recognized-Desktop-Entry-Keys#dbusactivatable for more information.
el: Ορίστε αυτό το κλειδί ως "Αληθές" εάν η ενεργοποίηση του D-Bus υποστηρίζεται από αυτή την εφαρμογή και επιθυμείτε να το χρησιμοποιήσετε.
    Δείτε το https://github.com/bluesabre/menulibre/wiki/Recognized-Desktop-Entry-Keys#dbusactivatable για περισσότερες πληροφορίες.

note: Translators: "DBusActivatable" on/off switch. When enabled, the application is said to be activated via DBUS.
en: DBUS Activatable
el: DBUS Ενεργοποιήσιμο

note: Translators: Command line option to display debug messages on stdout
en: Show debug messages
el: Εμφάνιση μηνυμάτων αποσφαλμάτωσης

note: Translators: About Dialog, window title.
en: About MenuLibre
el: Σχετικά με το MenuLibre

note: Translators: Help Dialog, window title.
en: Online Documentation
el: Τεκμηρίωση στο Διαδίκτυο

note: Translators: Help Dialog, primary text.
en: Do you want to read the MenuLibre manual online?
el: Θέλετε να διαβάσετε τις οδηγίες χρήσης του MenuLibre στο διαδίκτυο;

note: Translators: Help Dialog, secondary text.
en: You will be redirected to the documentation website where the help pages are maintained.
el: Θα ανακατευθυνθείτε στην ιστοσελίδα της τεκμηρίωσης όπου συντηρούνται οι σελίδες της βοήθειας.

note: Translators: Help Dialog, confirmation button. Navigates to online documentation.
en: Read Online
el: Ανάγνωση στο Διαδίκτυο

note: Translators: Save On Close Dialog, window title. Translators: Save On Leave Dialog, window title.
en: Save Changes
el: Αποθήκευση Αλλαγών

note: Translators: Save On Close Dialog, primary text.
en: Do you want to save the changes before closing?
el: Θέλετε να αποθηκεύσετε τις αλλαγές πριν το κλείσιμο;

note: Translators: Save On Close Dialog, secondary text. Translators: Save On Leave Dialog, primary text.
en: If you don't save the launcher, all the changes will be lost.
el: Εάν δεν αποθηκεύσεις τον εκκινητή, όλες οι αλλαγές θα χαθούν.

note: Translators: Save On Close Dialog, don't save, then close. Translators: Save On Leave Dialog, don't save, then leave.
en: Don't Save
el: Χωρίς Αποθήκευση

note: Translators: Save On Leave Dialog, primary text.
en: Do you want to save the changes before leaving this launcher?
el: Θέλεις να αποθηκέυσετε τις αλλαγές πριν την έξοδο από αυτόν τον εκκινητή;

note: Translations: Delete Dialog, secondary text. Notifies user that the file cannot be restored once deleted.
en: This cannot be undone.
el: Αυτή η ενέργεια δεν είναι αναστρέψιμη.

note: Translators: Revert Dialog, window title. Translators: Revert Dialog, confirmation button.
en: Restore Launcher
el: Επαναφορά Εκκινητή

note: Translators: Revert Dialog, primary text. Confirmation to revert all changes since the last file save.
en: Are you sure you want to restore this launcher?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να επαναφέρετε αυτόν τον εκκινητή;

note: Translators: Revert Dialog, secondary text.
en: All changes since the last saved state will be lost and cannot be restored automatically.
el: Όλες οι αλλαγές από την τελευταία αποθηκευμένη κατάσταση θα χαθούν και δε θα είναι δυνατή η αυτόματη επαναφορά τους.

note: Translators: File Chooser Dialog, confirmation button.
en: OK
el: Εντάξει

note: Translators: Launcher Removed Dialog, primary text. Indicates that the selected application is no longer installed.
en: No Longer Installed
el: Όχι Πλέον Εγκατεστημένο

note: Translators: Launcher Removed Dialog, secondary text.
en: This launcher has been removed from the system.
    Selecting the next available item.
el: Αυτός ο εκκινητής έχει αφαιρεθεί από το σύστημα.
    Επιλογή του επόμενου διαθέσιμου αντικειμένου.

note: Translators: Separator menu item
en: Separator
el: Διαχωριστής

note: Translators: Launcher category description
en: Multimedia
el: Πολυμέσα

note: Translators: Launcher category description
en: Development
el: Ανάπτυξη Λογισμικού

note: Translators: Launcher category description
en: Education
el: Εκπαίδευση

note: Translators: Launcher category description
en: Games
el: Παιχνίδια

note: Translators: Launcher category description
en: Graphics
el: Γραφικά

note: Translators: Launcher category description
en: Internet
el: Διαδίκτυο

note: Translators: Launcher category description
en: Office
el: Εφαρμογές Γραφείου

note: Translators: Launcher category description
en: Settings
el: Ρυθμίσεις

note: Translators: Launcher category description
en: System
el: Σύστημα

note: Translators: Launcher category description
en: Accessories
el: Βοηθήματα

note: Translators: Launcher category description
en: Desktop configuration
el: Διαμόρφωση επιφάνειας εργασίας

note: Translators: Launcher category description
en: User configuration
el: Διαμόρφωση χρήστη

note: Translators: Launcher category description
en: Hardware configuration
el: Διαμόρφωση υλικού

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME application
el: Εφαρμογή GNOME

note: Translators: Launcher category description
en: GTK+ application
el: Εφαρμογή GTK+

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME user configuration
el: Διαμόρφωση χρήστη GNOME

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME hardware configuration
el: Διαμόρφωση υλικού GNOME

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME system configuration
el: Διαμόρφωση συστήματος GNOME

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce menu item
el: Αντικέιμενο μενού Xfce

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce toplevel menu item
el: Αντικέιμενο μενού υψηλού επιπέδου Xfce

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce user configuration
el: Διαμόρφωση χρήστη Xfce

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce hardware configuration
el: Διαμόρφωση υλικού Xfce

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce system configuration
el: Διαμόρφωση συστήματος Xfce

note: Translators: "Other" category group. This item is only displayed for unknown or non-standard categories.
en: Other
el: 'Αλλο

note: Translators: This error is displayed when the application is run as a root user. The application exits once the dialog is dismissed.
en: MenuLibre cannot be run as root.
el: Το MenuLibre δε μπορεί να τρέξει ως root.

note: Translators: This link goes to the online documentation with more information.
en: Please see the <a href='%s'>online documentation</a> for more information.
el: Παρακαλώ δείτε την <a href='%s'>τεκμηρίωση στο διαδίκτυο</a> για περισσότερες πληροφορίες.

note: Translators: Add Launcher action label
en: Add _Launcher…
el: Προσθήκη_Εκκινητή...

note: Translators: Add Launcher action tooltip
en: Add Launcher…
el: Προσθήκη Εκκινητή...

note: Translators: Add Directory action label
en: Add _Directory…
el: Προσθήκη_Καταλόγου...

note: Translators: Add Directory action tooltip
en: Add Directory…
el: Προσθήκη Καταλόγου...

note: Translators: Add Separator action label
en: _Add Separator…
el: _Προσθήκη Διαχωριστή...

note: Translators: Add Separator action tooltip
en: Add Separator…
el: Προσθήκη Διαχωριστή...

note: Translators: Save Launcher action label
en: _Save
el: _Αποθήκευση

note: Translators: Undo action label
en: _Undo
el: _Αναίρεση

note: Translators: Redo action label
en: _Redo
el: _Επανάληψη

note: Translators: Revert action label
en: _Revert
el: _Επαναφορά

note: Translators: Delete action label
en: _Delete
el: _Διαγραφή

note: Translators: Quit action label
en: _Quit
el: _Έξοδος

note: Translators: Quit action tooltip
en: Quit
el: 'Εξοδος

note: Translators: Help action label
en: _Contents
el: _Περιεχόμενα

note: Translators: Help action tooltip
en: Help
el: Βοήθεια

note: Translators: About action label
en: _About
el: _Σχετικά

note: Translators: About action tooltip
en: About
el: Σχετικά

note: Translators: "Categories" launcher section
en: Categories
el: Κατηγορίες

note: Translators: "Actions" launcher section
en: Actions
el: Ενέργειες

note: Translators: "Advanced" launcher section
en: Advanced
el: Για προχωρημένους

note: Translators: Launcher-specific categories, camelcase "This Entry"
en: ThisEntry
el: Αυτή η καταχώρηση

note: Translators: Placeholder text for the launcher-specific category selection.
en: Select a category
el: Επιλογή κατηγορίας

note: Translators: "Category Name" tree column header
en: Category Name
el: Όνομα Κατηγορίας

note: Translators: "This Entry" launcher-specific category group
en: This Entry
el: Αυτή η Καταχώρηση

note: Translators: Placeholder text for a newly created action
en: New Shortcut
el: Νέα Συντόμευση

note: Translators: File Chooser Dialog, window title.
en: Select a working directory…
el: Επιλογή καταλόγου εργασίας...

note: Translators: File Chooser Dialog, window title.
en: Select an executable…
el: Επιλογή εκτελέσιμου αρχείου...

note: Translators: This error is displayed when the user does not have sufficient file system permissions to delete the selected file.
en: You do not have permission to delete this file.
el: Δεν έχετε άδεια για διαγραφή αυτού του αρχείου.

note: Translators: Placeholder text for a newly created launcher.
en: New Launcher
el: Νέος Εκκινητής

note: Translators: Placeholder text for a newly created launcher's description.
en: A small descriptive blurb about this application.
el: Μια σύντομη περιγραφή για την εφαρμογή αυτή.

note: Translators: Placeholder text for a newly created directory.
en: New Directory
el: Νέος Κατάλογος

note: Translators: Confirmation dialog to delete the selected separator.
en: Are you sure you want to delete this separator?
el: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να διαγράψετε αυτόν τον διαχωριστή;

note: Translators: Confirmation dialog to delete the selected launcher.
en: Are you sure you want to delete "%s"?
el: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να  διαγράψετε το "%s";

note: Translators: "Images" file chooser dialog filter
en: Images
el: Εικόνες

note: Translators: "Search Results" treeview column header
en: Search Results
el: Αποτελέσματα Αναζήτησης

note: Translators: Placeholder text for a new menu item name.
en: New Menu Item
el: Νέο Αντικείμενο Μενού
