menulibre - en to eo translation catalogue (62 entries)

note: Translators: This option adds a new application entry to the menu.
en: Add _Launcher
eo: Aldoni _lanĉilon

note: Translators: This option adds a new directory entry to the menu.
en: Add _Directory
eo: Aldoni _dosierujon

note: Translators: This option adds a new separator entry to the menu.
en: Add _Separator
eo: Aldoni _apartigilon

note: Translators: Toolbar button to save the currently selected item.
en: Save Launcher
eo: Konservi lanĉilon

note: Translators: Toolbar button to undo last change to currently selected item. Translators: Undo action tooltip
en: Undo
eo: Malfari

note: Translators: Toolbar button to redo the last undone change to currently selected item. Translators: Redo action tooltip
en: Redo
eo: Refari

note: Translators: Toolbar button to revery the currently selected item to it Translators: Revert action tooltip
en: Revert
eo: Malfari

note: Translators: Toolbar button to delete the currently selected item. Translators: Delete action tooltip
en: Delete
eo: Forigi

note: Translators: Save On Close Dialog, do save, then close. Translators: Save On Leave Dialog, do save, then leave. Translators: Save Launcher action tooltip
en: Save
eo: Konservi

note: Translators: Placeholder text for the search text entry.
en: Search
eo: Serĉi

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item up.
en: Move Up
eo: Movi supren

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item down.
en: Move Down
eo: Movi suben

note: Translators: Placeholder text/hint for the application comment entry. Translators: "Description" tree column header
en: Description
eo: Priskribo

note: Translators: Treeview column for an action item
en: Command
eo: Ordono

note: Translators: Tooltip for the "Path" text entry.
en: The working directory.
eo: La kuranta dosierujo.

note: Translators: "Path" text entry. The working directory of the application.
en: Working Directory
eo: Kuranta dosierujo

note: Translators: Header for the less common application and directory fields.
en: Options
eo: Opcioj

note: Translators: Button to add item to list.
en: Add
eo: Aldoni

note: Translators: Button to remove item from list.
en: Remove
eo: Forigi

note: Translators: Button to remove all items from list.
en: Clear
eo: Vakigi

note: Translators: Treeview column for whether an action item is displayed (boolean).
en: Show
eo: Montri

note: Translators: Treeview column for the name of the displayed action item.
en: Name
eo: Nomo

note: Translators: Button to cancel and leave a dialog. Translators: Help Dialog, cancel button. Translators: Save On Close Dialog, don't save, cancel close. Translators: Save On Leave Dialog, don't save, cancel leave. Translators: Revert Dialog, cancel button. Translators: File Chooser Dialog, cancel but
en: Cancel
eo: Nuligi

note: Translators: Button to accept and apply changes in a dialog.
en: Apply
eo: Apliki

note: Translators: "GenericName" text entry. Generic name of the application, for example "Web Browser".
en: Generic Name
eo: Ĝenerala nomo

note: Translators: "Mimetype" text entry. The MIME type(s) supported by this application.
en: Mimetypes
eo: MIME-tipoj

note: Translators: "Hidden" on/off switch. When enabled, the application is hidden from the menu.
en: Hidden
eo: Kaŝita

note: Translators: About Dialog, window title.
en: About MenuLibre
eo: Pri MenuLibre

note: Translators: Save On Close Dialog, window title. Translators: Save On Leave Dialog, window title.
en: Save Changes
eo: Konservi ŝanĝojn

note: Translators: Save On Close Dialog, don't save, then close. Translators: Save On Leave Dialog, don't save, then leave.
en: Don't Save
eo: Ne konservi

note: Translators: File Chooser Dialog, confirmation button.
en: OK
eo: Bone

note: Translators: Separator menu item
en: Separator
eo: Apartigilo

note: Translators: Launcher category description
en: Development
eo: Programado

note: Translators: Launcher category description
en: Education
eo: Edukado

note: Translators: Launcher category description
en: Games
eo: Ludoj

note: Translators: Launcher category description
en: Internet
eo: Interreto

note: Translators: Launcher category description
en: Office
eo: Oficejo

note: Translators: Launcher category description
en: Settings
eo: Agordoj

note: Translators: Launcher category description
en: System
eo: Sistemo

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME application
eo: GNOME-aplikaĵo

note: Translators: Launcher category description
en: GTK+ application
eo: GTK+-aplikaĵo

note: Translators: Add Launcher action label
en: Add _Launcher…
eo: Aldoni _lanĉilon...

note: Translators: Add Launcher action tooltip
en: Add Launcher…
eo: Aldoni lanĉilon...

note: Translators: Add Directory action label
en: Add _Directory…
eo: Aldoni _dosierujon...

note: Translators: Add Directory action tooltip
en: Add Directory…
eo: Aldoni dosierujon...

note: Translators: Add Separator action tooltip
en: Add Separator…
eo: Aldoni apartigilon...

note: Translators: Save Launcher action label
en: _Save
eo: Kon_servi

note: Translators: Undo action label
en: _Undo
eo: _Malfari

note: Translators: Redo action label
en: _Redo
eo: _Refari

note: Translators: Revert action label
en: _Revert
eo: _Malfari

note: Translators: Delete action label
en: _Delete
eo: _Forigi

note: Translators: Help action label
en: _Contents
eo: _Enhavoj

note: Translators: Help action tooltip
en: Help
eo: Helpo

note: Translators: About action label
en: _About
eo: _Pri

note: Translators: About action tooltip
en: About
eo: Pri

note: Translators: "Categories" launcher section
en: Categories
eo: Kategorioj

note: Translators: "Actions" launcher section
en: Actions
eo: Agoj

note: Translators: Placeholder text for the launcher-specific category selection.
en: Select a category
eo: Elekti kategorion

note: Translators: File Chooser Dialog, window title.
en: Select a working directory…
eo: Elekti kurantan dosierujon...

note: Translators: Placeholder text for a newly created launcher.
en: New Launcher
eo: Nova lanĉilo

note: Translators: Placeholder text for a newly created directory.
en: New Directory
eo: Nova dosierujo

note: Translators: "Images" file chooser dialog filter
en: Images
eo: Bildoj
