menulibre - en to fi translation catalogue (155 entries)

en: Menu Editor
fi: Valikkomuokkain

en: Add or remove applications from the menu
fi: Lisää tai poista sovelluksia valikosta

note: Translators: This option adds a new application entry to the menu.
en: Add _Launcher
fi: Lisää _käynnistin

note: Translators: This option adds a new directory entry to the menu.
en: Add _Directory
fi: Lisää _hakemisto

note: Translators: This option adds a new separator entry to the menu.
en: Add _Separator
fi: Lisää _erotin

note: Translators: Icon popup menu item to browse available icons.
en: Browse Icons…
fi: Selaa kuvakkeita...

note: Translators: Icon popup menu item to browse files for an icon file.
en: Browse Files…
fi: Selaa tiedostoja...

note: Translators: Toolbar button to save the currently selected item.
en: Save Launcher
fi: Tallenna käynnistin

note: Translators: Toolbar button to undo last change to currently selected item. Translators: Undo action tooltip
en: Undo
fi: Kumoa

note: Translators: Toolbar button to redo the last undone change to currently selected item. Translators: Redo action tooltip
en: Redo
fi: Tee uudelleen

note: Translators: Toolbar button to revery the currently selected item to it Translators: Revert action tooltip
en: Revert
fi: Palauta ennalleen

note: Translators: Toolbar button to test the currently selected item.
en: Test Launcher
fi: Kokeile käynnistintä

note: Translators: Toolbar button to delete the currently selected item. Translators: Delete action tooltip
en: Delete
fi: Poista

note: Translators: Save On Close Dialog, do save, then close. Translators: Save On Leave Dialog, do save, then leave. Translators: Save Launcher action tooltip
en: Save
fi: Tallenna

note: Translators: Placeholder text for the search text entry.
en: Search
fi: Etsi

note: Translators: This error is displayed in a notice at the top of the application when one or more desktop files fails processing.
en: Invalid desktop files detected! Please see details.
fi: Virheellisiä käynnistintiedostoja havaittu! Katso lisätiedot.

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item up.
en: Move Up
fi: Siirrä ylös

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item down.
en: Move Down
fi: Siirrä alas

note: Translators: Treeview toolbar button to sort the currently open submenu alphabetically.
en: Sort Alphabetically
fi: Lajittele aakkosjärjestyksessä

note: Translators: Placeholder text/hint for the application name entry.
en: Application Name
fi: Sovelluksen nimi

note: Translators: Placeholder text/hint for the application comment entry. Translators: "Description" tree column header
en: Description
fi: Kuvaus

note: Translators: Tooltip for the "Exec" text entry.
en: Program to execute with arguments. This key is required if DBusActivatable is not set to "True" or if you need compatibility with implementations that do not understand D-Bus activation.
    See https://github.com/bluesabre/menulibre/wiki/Recognized-Desktop-Entry-Keys#exec for a list of supported arguments.
fi: Suoritettava ohjelma argumentteineen. Tämä kenttä vaaditaan jos DBusActivatable ei ole "Tosi" tai jos tarvitset yhteensopivuuden sellaisten toteutuksien kanssa jotka eivät ymmärrä D-Bus-aktivointia. Lista tuetuista argumenteista on osoitteessa https://github.com/bluesabre/menulibre/wiki/Recognized-Desktop-Entry-Keys#exec.

note: Translators: Treeview column for an action item
en: Command
fi: Komento

note: Translators: Tooltip for the "Path" text entry.
en: The working directory.
fi: Työhakemisto.

note: Translators: "Path" text entry. The working directory of the application.
en: Working Directory
fi: Työhakemisto

note: Translators: Header for the commonly used application fields.
en: Application Details
fi: Sovelluksen kuvaus

note: Translators: Tooltip for the "Terminal" on/off switch.
en: If set to "True", the program will be ran in a terminal window.
fi: Jos arvo on "Tosi", ohjelma ajetaan pääteikkunassa.

note: Translators: "Terminal" on/off switch. When enabled, the application is executed in a terminal window.
en: Run in terminal
fi: Aja päätteessä

note: Translators: Tooltip for the "StartupNotify" on/off switch.
en: If set to "True", a startup notification is sent. Usually means that a busy cursor is shown while the application launches.
fi: Jos arvo on "Tosi", käynnistysilmoitus lähetetään. Tämä tarkoittaa yleensä kursorin muuttumista kiireiseksi sovelluksen käynnistyessä.

note: Translators: "StartupNotify" on/off switch. When enabled, a busy cursor is shown while the application launches.
en: Use startup notification
fi: Käytä käynnistyksen huomautusta

note: Translators: Tooltip for the "NoDisplay" on/off switch.
en: If set to "True", this entry will not be shown in menus, but will be available for MIME type associations etc.
fi: Jos arvo on "Tosi", tätä kohdetta ei näytetä valikoissa, mutta on käytettävissä mm. MIME-tyyppeihin yhdistämiseen.

note: Translators: "NoDisplay" on/off switch. When enabled, the application will not be shown in menus, but will be available for MIME type associations etc.
en: Hide from menus
fi: Piilota valikoista

note: Translators: Header for the less common application and directory fields.
en: Options
fi: Asetukset

note: Translators: Button to add item to list.
en: Add
fi: LIsää

note: Translators: Button to remove item from list.
en: Remove
fi: Poista

note: Translators: Button to remove all items from list.
en: Clear
fi: Tyhjennä

note: Translators: Treeview column for whether an action item is displayed (boolean).
en: Show
fi: Näytä

note: Translators: Treeview column for the name of the displayed action item.
en: Name
fi: Nimi

note: Translators: Window title for the Select Icon dialog
en: Select an icon…
fi: Valitse kuvake...

note: Translators: Button to cancel and leave a dialog. Translators: Help Dialog, cancel button. Translators: Save On Close Dialog, don't save, cancel close. Translators: Save On Leave Dialog, don't save, cancel leave. Translators: Revert Dialog, cancel button. Translators: File Chooser Dialog, cancel but
en: Cancel
fi: Peruuta

note: Translators: Button to accept and apply changes in a dialog.
en: Apply
fi: Toteuta

note: Translators: Window title for the parsing error log dialog.
en: Parsing Errors
fi: Tulkitsemisvirheet

note: Translators: This text is displayed in the Parsing Errors dialog and provides a basic summary of the errors reported.
en: The following desktop files have failed parsing by the underlying library, and will therefore not show up in MenuLibre.
    Please investigate these problems with the associated package maintainer.
fi: Seuraavien käynnistintiedostojen tulkitseminen on epäonnistunut, eikä niitä siksi näytetä MenuLibressä.
    Selvitä ongelmatilanne asiankuuluvan ohjelmistopaketin ylläpitäjän kanssa.

note: Translators: Tooltip for the "GenericName" text entry.
en: Generic name of the application, for example "Web Browser".
fi: Yleinen nimi sovellukselle, esimerkiksi "Verkkoselain".

note: Translators: "GenericName" text entry. Generic name of the application, for example "Web Browser".
en: Generic Name
fi: Yleinen nimi

note: Translators: Tooltip for the "NotShowIn" text entry. Possible values "Budgie", "Cinnamon", "EDE", "GNOME", "KDE", "LXDE", "LXQt", "MATE", "Pantheon", "Razor", "ROX", "TDE", "Unity", "XFCE", and "Old" should not be translated.
en: A list of environments that should not display this entry. You can only use this key if "OnlyShowIn" is not set.
    Possible values include: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old
fi: Lista työpöytäympäristöistä joiden ei tulisi näyttää tätä kohdetta. Voit käyttää tätä kenttää vain jos "OnlyShowIn" ei ole asetettu.
    Mahdollisia arvoja ovat: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old

note: Translators: "NotShowIn" text entry. A list of environments that should not display this entry.
en: Not Shown In
fi: Älä näytä

note: Translators: Tooltip for the "OnlyShowIn" text entry. Possible values "Budgie", "Cinnamon", "EDE", "GNOME", "KDE", "LXDE", "LXQt", "MATE", "Pantheon", "Razor", "ROX", "TDE", "Unity", "XFCE", and "Old" should not be translated.
en: A list of environments that should display this entry. Other environments will not display this entry. You can only use this key if "NotShowIn" is not set.
    Possible values include: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old
fi: Lista työpöytäympäristöistä joiden ei tulisi näyttää tätä kohdetta. Voit käyttää tätä kenttää vain jos "NotShowIn" ei ole asetettu.
    Mahdollisia arvoja ovat: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old

note: Translators: "OnlyShowIn" text entry. A list of environments that should display this entry.
en: Only Shown In
fi: Näytä vain

note: Translators: Tooltip for the "TryExec" text entry.
en: Path to an executable file to determine if the program is installed. If the file is not present or is not executable, this entry may not be shown in a menu.
fi: Polku suoritettavaan tiedostoon, joka määrittää onko ohjelma asennettu. Jos tiedostoa ei ole olemassa tai se ei ole suoritettava, tätä kohdetta ei välttämättä näytetä valikossa.

note: Translators: "TryExec" text entry. Path to an executable file to determine if the program is installed.
en: Try Exec
fi: Kokeile -käynnistin

note: Translators: Tooltip for the "Mimetypes" text entry.
en: The MIME type(s) supported by this application.
fi: Sovelluksen tukemat MIME-tyypit.

note: Translators: "Mimetype" text entry. The MIME type(s) supported by this application.
en: Mimetypes
fi: MIME-tyypit

note: Translators: Tooltip for the "Keywords" text entry.
en: A list of keywords to describe this entry. You can use these to help searching entries. These are not meant for display, and should not be redundant with the values of Name or GenericName.
fi: Lista avainsanoista, jotka kuvaavat tätä kohdetta. Voit käyttää näitä helpottaaksesi kohteiden hakemista. Nämä eivät ole tarkoitettu näytettäväksi, eikä niiden tulisi toistaa kenttien Name tai GenericName arvoja.

note: Translators: "Keywords" text entry. A list of keywords to describe this entry.
en: Keywords
fi: Avainsanat

note: Translators: Tooltip for the "StartupWMClass" text entry.
en: If specified, the application will be requested to use the string as a WM class or a WM name hint at least in one window.
fi: Jos määritetty, sovellusta pyydetään käyttämään arvoa WM-luokkana tai -nimivihjeenä vähintään yhdessä ikkunassa.

note: Translators: "StartupWMClass" text entry. A window manager hint for the application
en: Startup WM Class
fi: WM-luokka käynnistettäessä

note: Translators: Tooltip for the "Hidden" on/off switch.
en: If set to "True", the result for the user is equivalent to the .desktop file not existing at all.
fi: Jos arvo on "Tosi", tulos käyttäjälle on sama kuin että .desktop-tiedosta ei olisi olemassa lainkaan.

note: Translators: "Hidden" on/off switch. When enabled, the application is hidden from the menu.
en: Hidden
fi: Piilotettu

note: Translators: Tooltip for the "DBusActivatable" on/off switch.
en: Set this key to "True" if D-Bus activation is supported for this application and you want to use it.
    See https://github.com/bluesabre/menulibre/wiki/Recognized-Desktop-Entry-Keys#dbusactivatable for more information.
fi: Määritä arvoksi "Tosi", jos sovellus tukee D-BUS-aktivointia ja haluat käyttää sitä.
    Lisää tietoa osoitteessa https://github.com/bluesabre/menulibre/wiki/Recognized-Desktop-Entry-Keys#dbusactivatable.

note: Translators: "DBusActivatable" on/off switch. When enabled, the application is said to be activated via DBUS.
en: DBUS Activatable
fi: DBus-aktivoitava

note: Translators: Tooltip for the "Implements" text entry.
en: A list of interfaces that this application implements.
fi: Lista tämän sovelluksen rajapinnoista.

note: Translators: "Implements" text entry. A list of interfaces that this application implements.
en: Implements
fi: Rajapinnat

note: Translators: Command line option to display debug messages on stdout
en: Show debug messages
fi: Näytä vianjäljitysviestit

note: Translators: Command line option to switch layout
en: Use headerbar layout (client side decorations)
fi: Käytä otsikkopalkkiasettelua (client side decorations)

note: Translators: Command line option to switch layout
en: Use toolbar layout (server side decorations)
fi: Käytä työkalupalkkiasettelua

note: Translators: About Dialog, window title.
en: About MenuLibre
fi: Tietoja MenuLibrestä

note: Translators: Help Dialog, window title.
en: Online Documentation
fi: Ohjeet verkossa

note: Translators: Help Dialog, primary text.
en: Do you want to read the MenuLibre manual online?
fi: Haluatko lukea MenuLibren ohjeen verkossa?

note: Translators: Help Dialog, secondary text.
en: You will be redirected to the documentation website where the help pages are maintained.
fi: Sinut ohjataan sivustolle jossa ohjesivuja ylläpidetään.

note: Translators: Help Dialog, confirmation button. Navigates to online documentation.
en: Read Online
fi: Lue verkossa

note: Translators: Save On Close Dialog, window title. Translators: Save On Leave Dialog, window title.
en: Save Changes
fi: Tallenna muutokset

note: Translators: Save On Close Dialog, primary text.
en: Do you want to save the changes before closing?
fi: Haluatko tallentaa muutokset ennen lopettamista?

note: Translators: Save On Close Dialog, secondary text. Translators: Save On Leave Dialog, primary text.
en: If you don't save the launcher, all the changes will be lost.
fi: Jos et tallenna käynnistintä, kaikki muutokset menetetään.

note: Translators: Save On Close Dialog, don't save, then close. Translators: Save On Leave Dialog, don't save, then leave.
en: Don't Save
fi: Älä tallenna

note: Translators: Save On Leave Dialog, primary text.
en: Do you want to save the changes before leaving this launcher?
fi: Haluatko tallentaa muutokset ennen kuin poistut muokkaamasta tätä käynnistintä?

note: Translations: Delete Dialog, secondary text. Notifies user that the file cannot be restored once deleted.
en: This cannot be undone.
fi: Tätä ei voi perua.

note: Translators: Revert Dialog, window title. Translators: Revert Dialog, confirmation button.
en: Restore Launcher
fi: Palauta käynnistin

note: Translators: Revert Dialog, primary text. Confirmation to revert all changes since the last file save.
en: Are you sure you want to restore this launcher?
fi: Oletko varma että haluat palauttaa tämän käynnistimen tiedot?

note: Translators: Revert Dialog, secondary text.
en: All changes since the last saved state will be lost and cannot be restored automatically.
fi: Kaikki muutokset edellisen tallennuksen jälkeen menetetään eikä niitä voida palauttaa automaattisesti.

note: Translators: Launcher Removed Dialog, primary text. Indicates that the selected application is no longer installed.
en: No Longer Installed
fi: Ei enää asennettu

note: Translators: Launcher Removed Dialog, secondary text.
en: This launcher has been removed from the system.
    Selecting the next available item.
fi: Tämä käynnistin on poistettu järjestelmä.
    Valitse seuraava käynnistin.

note: Translators: Not Found In PATH Dialog, primary text. Indicates that the provided script was not found in any PATH directory.
en: Could not find "%s" in your PATH.
fi: "%s" ei löytynyt PATH-määrittelystä.

note: Translators: Save Error Dialog, primary text.
en: Failed to save "%s".
fi: Kohteen "%s" tallentaminen epäonnistui.

note: Translators: Save Error Dialog, secondary text.
en: Do you have write permission to the file and directory?
fi: Onko sinulla kirjoitusoikeus tiedostoon ja hakemistoon?

note: Translators: Separator menu item
en: Separator
fi: Erotin

note: Translators: Launcher category description
en: Development
fi: Kehitystyökalut

note: Translators: Launcher category description
en: Education
fi: Opetusohjelmat

note: Translators: Launcher category description
en: Games
fi: Pelit

note: Translators: Launcher category description
en: Graphics
fi: Grafiikka

note: Translators: Launcher category description
en: Office
fi: Toimisto

note: Translators: Launcher category description
en: Settings
fi: Asetukset

note: Translators: Launcher category description
en: System
fi: Järjestelmä

note: Translators: Launcher category description
en: Accessories
fi: Apuohjelmat

note: Translators: Launcher category description
en: Desktop configuration
fi: Työpöydän asetukset

note: Translators: Launcher category description
en: User configuration
fi: Käyttäjän asetukset

note: Translators: Launcher category description
en: Hardware configuration
fi: Laitteiston asetukset

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME application
fi: GNOME-sovellus

note: Translators: Launcher category description
en: GTK+ application
fi: GTK+ -sovellus

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME user configuration
fi: GNOME:n käyttäjäasetukset

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME hardware configuration
fi: GNOME:n laitteistoasetukset

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME system configuration
fi: GNOME:n järjestelmäasetukset

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce menu item
fi: Xfce:n valikon osa

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce toplevel menu item
fi: Xfce:n päävalikon osa

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce user configuration
fi: Xfce:n käyttäjäasetukset

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce hardware configuration
fi: Xfce:n laitteistoasetukset

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce system configuration
fi: Xfce:n järjestelmäasetukset

note: Translators: "Other" category group. This item is only displayed for unknown or non-standard categories.
en: Other
fi: Muut

note: Translators: This error is displayed when the application is run as a root user. The application exits once the dialog is dismissed.
en: MenuLibre cannot be run as root.
fi: MenuLibreä ei voida ajaa pääkäyttäjän oikeuksin.

note: Translators: This link goes to the online documentation with more information.
en: Please see the <a href='%s'>online documentation</a> for more information.
fi: Saadaksesi lisätietoja lue <a href='%s'>online-dokumentaatiota</a>.

note: Translators: Add Launcher action label
en: Add _Launcher…
fi: Lisää _käynnistin...

note: Translators: Add Launcher action tooltip
en: Add Launcher…
fi: Lisää käynnistin...

note: Translators: Add Directory action label
en: Add _Directory…
fi: Lisää _hakemisto...

note: Translators: Add Directory action tooltip
en: Add Directory…
fi: Lisää hakemisto...

note: Translators: Add Separator action label
en: _Add Separator…
fi: Lisää _erotin...

note: Translators: Add Separator action tooltip
en: Add Separator…
fi: Lisää erotin...

note: Translators: Save Launcher action label
en: _Save
fi: _Tallenna

note: Translators: Undo action label
en: _Undo
fi: _Kumoa

note: Translators: Redo action label
en: _Redo
fi: _Tee uudelleen

note: Translators: Revert action label
en: _Revert
fi: _Palauta

note: Translators: Execute action label
en: _Execute
fi: _Suorita

note: Translators: Execute action tooltip
en: Execute Launcher
fi: Suorita käynnistin

note: Translators: Delete action label
en: _Delete
fi: P_oista

note: Translators: Quit action label
en: _Quit
fi: _Lopeta

note: Translators: Quit action tooltip
en: Quit
fi: Lopeta

note: Translators: Help action label
en: _Contents
fi: _Sisällys

note: Translators: Help action tooltip
en: Help
fi: Ohje

note: Translators: About action label
en: _About
fi: _Tietoja

note: Translators: About action tooltip
en: About
fi: Tietoja

note: Translators: "Categories" launcher section
en: Categories
fi: Kategoriat

note: Translators: "Actions" launcher section
en: Actions
fi: Toiminnot

note: Translators: "Advanced" launcher section
en: Advanced
fi: Lisäasetukset

note: Translators: Placeholder text for the launcher-specific category selection.
en: Select a category
fi: Valitse kategoria

note: Translators: "Category Name" tree column header
en: Category Name
fi: Kategorian nimi

note: Translators: Placeholder text for a newly created action
en: New Shortcut
fi: Uusi pikakuvake

note: Translators: File Chooser Dialog, window title.
en: Select a working directory…
fi: Valitse työhakemisto...

note: Translators: File Chooser Dialog, window title.
en: Select an executable…
fi: Valitse suoritettava sovellus...

note: Translators: This error is displayed when the user does not have sufficient file system permissions to delete the selected file.
en: You do not have permission to delete this file.
fi: Sinulle ei ole oikeutta poistaa tätä tiedostoa.

note: Translators: Placeholder text for a newly created launcher.
en: New Launcher
fi: Uusi käynnistin

note: Translators: Placeholder text for a newly created launcher's description.
en: A small descriptive blurb about this application.
fi: Lyhyt kuvaus tästä sovelluksesta.

note: Translators: Placeholder text for a newly created directory.
en: New Directory
fi: Uusi hakemisto

note: Translators: Confirmation dialog to delete the selected separator.
en: Are you sure you want to delete this separator?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän erottimen?

note: Translators: Confirmation dialog to delete the selected launcher.
en: Are you sure you want to delete "%s"?
fi: Haluatko varmasti poistaa kohteen "%s"?

note: Translators: Menu item to open the Parsing Errors dialog.
en: Parsing Error Log
fi: Tulkitsemisvirheloki

note: Translators: File Chooser Dialog, window title.
en: Select an image…
fi: Valitse kuva...

note: Translators: "Images" file chooser dialog filter
en: Images
fi: Kuvat

note: Translators: "Search Results" treeview column header
en: Search Results
fi: Hakutulokset

note: Translators: Placeholder text for a new menu item name.
en: New Menu Item
fi: Uusi valikkokohta

note: Translators: This error is displayed when a desktop file cannot be correctly read by MenuLibre. A (possibly untranslated) error code is displayed.
en: Unable to load desktop file due to the following error: %s
fi: Käynnistintiedostoa ei voitu ladata seuraavan virheen vuoksi: %s

note: Translators: This error is displayed when the first group in a failing desktop file is incorrect. "Start group" can be safely translated.
en: Start group is invalid - currently '%s', should be '%s'
fi: Ensimmäinen ryhmä on virheellinen - '%s', pitäisi olla '%s'

note: Translators: This error is displayed when a required key is missing in a failing desktop file.
en: %s key not found
fi: Tietoa %s ei löytynyt

note: Translators: This error is displayed when a failing desktop file has an invalid value for the provided key.
en: %s value is invalid - currently '%s', should be '%s'
fi: Tieto %s on virheellinen - '%s', pitäisi olla '%s'

en: %s program '%s' has not been found in the PATH
fi: Sovellusta %s '%s' ei löytynyt PATH-määrittelystä

en: %s program '%s' is not a valid shell command according to GLib.shell_parse_argv, error: %s
fi: Sovellus %s '%s' ei ole kelvollinen komentorivikomento GLib.shell_parse_argv:n mukaan, virhe: %s

note: Translators: This error is displayed for a failing desktop file where errors were detected but the file seems otherwise valid.
en: Unknown error. Desktop file appears to be valid.
fi: Tuntematon virhe. Käynnistintiedosto näyttäisi olevan kelvollinen.
