menulibre - en to he translation catalogue (117 entries)

en: Menu Editor
he: עורך תפריט

en: Add or remove applications from the menu
he: הוסף או הסר יישומים מתוך התפריט

note: Translators: This option adds a new application entry to the menu.
en: Add _Launcher
he: הוסף _משגר

note: Translators: This option adds a new directory entry to the menu.
en: Add _Directory
he: הוסף _ספריה

note: Translators: This option adds a new separator entry to the menu.
en: Add _Separator
he: הוסף _חוצץ

note: Translators: Toolbar button to save the currently selected item.
en: Save Launcher
he: שמור משגר

note: Translators: Toolbar button to undo last change to currently selected item. Translators: Undo action tooltip
en: Undo
he: בטל

note: Translators: Toolbar button to redo the last undone change to currently selected item. Translators: Redo action tooltip
en: Redo
he: בצע שוב

note: Translators: Toolbar button to revery the currently selected item to it Translators: Revert action tooltip
en: Revert
he: שחזר

note: Translators: Toolbar button to delete the currently selected item. Translators: Delete action tooltip
en: Delete
he: מחק

note: Translators: Save On Close Dialog, do save, then close. Translators: Save On Leave Dialog, do save, then leave. Translators: Save Launcher action tooltip
en: Save
he: שמור

note: Translators: Placeholder text for the search text entry.
en: Search
he: חיפוש

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item up.
en: Move Up
he: הזז למעלה

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item down.
en: Move Down
he: הזז למטה

note: Translators: Placeholder text/hint for the application name entry.
en: Application Name
he: שם יישום

note: Translators: Placeholder text/hint for the application comment entry. Translators: "Description" tree column header
en: Description
he: תיאור

note: Translators: Treeview column for an action item
en: Command
he: פקודה

note: Translators: Tooltip for the "Path" text entry.
en: The working directory.
he: ספריית עבודה.

note: Translators: "Path" text entry. The working directory of the application.
en: Working Directory
he: ספריית פעילות

note: Translators: Header for the commonly used application fields.
en: Application Details
he: פרטי יישום

note: Translators: Tooltip for the "Terminal" on/off switch.
en: If set to "True", the program will be ran in a terminal window.
he: אם קבוע אל "True", התוכנית תורץ בתוך חלון מסוף.

note: Translators: "Terminal" on/off switch. When enabled, the application is executed in a terminal window.
en: Run in terminal
he: הרץ בתוך מסוף

note: Translators: "StartupNotify" on/off switch. When enabled, a busy cursor is shown while the application launches.
en: Use startup notification
he: השתמש בהתראת הפעלה

note: Translators: "NoDisplay" on/off switch. When enabled, the application will not be shown in menus, but will be available for MIME type associations etc.
en: Hide from menus
he: הסתר מן תפריטים

note: Translators: Header for the less common application and directory fields.
en: Options
he: אפשרויות

note: Translators: Button to add item to list.
en: Add
he: הוספה

note: Translators: Button to remove item from list.
en: Remove
he: הסר

note: Translators: Button to remove all items from list.
en: Clear
he: טהר

note: Translators: Treeview column for whether an action item is displayed (boolean).
en: Show
he: הצג

note: Translators: Treeview column for the name of the displayed action item.
en: Name
he: שם

note: Translators: Window title for the Select Icon dialog
en: Select an icon…
he: בחירת צלמית…

note: Translators: Button to cancel and leave a dialog. Translators: Help Dialog, cancel button. Translators: Save On Close Dialog, don't save, cancel close. Translators: Save On Leave Dialog, don't save, cancel leave. Translators: Revert Dialog, cancel button. Translators: File Chooser Dialog, cancel but
en: Cancel
he: ביטול

note: Translators: Button to accept and apply changes in a dialog.
en: Apply
he: החל

note: Translators: Tooltip for the "GenericName" text entry.
en: Generic name of the application, for example "Web Browser".
he: שם כללי של יישום, לדוגמא "דפדפן רשת".

note: Translators: "GenericName" text entry. Generic name of the application, for example "Web Browser".
en: Generic Name
he: שם כללי

note: Translators: "NotShowIn" text entry. A list of environments that should not display this entry.
en: Not Shown In
he: לא מוצג בתוך

note: Translators: "OnlyShowIn" text entry. A list of environments that should display this entry.
en: Only Shown In
he: מוצג רק בתוך

note: Translators: Tooltip for the "Mimetypes" text entry.
en: The MIME type(s) supported by this application.
he: טיפוס(י) MIME נתמכים על ידי יישום זה.

note: Translators: "Mimetype" text entry. The MIME type(s) supported by this application.
en: Mimetypes
he: טיפוסי Mime

note: Translators: "Keywords" text entry. A list of keywords to describe this entry.
en: Keywords
he: מילות מפתח

note: Translators: "DBusActivatable" on/off switch. When enabled, the application is said to be activated via DBUS.
en: DBUS Activatable
he: DBUS בר שפעול

note: Translators: Command line option to display debug messages on stdout
en: Show debug messages
he: הצג הודעות דיבאג

note: Translators: About Dialog, window title.
en: About MenuLibre
he: אודות MenuLibre

note: Translators: Help Dialog, window title.
en: Online Documentation
he: תיעוד מקוון

note: Translators: Help Dialog, primary text.
en: Do you want to read the MenuLibre manual online?
he: האם ברצונך לקרוא את המדריך המקוון של MenuLibre?

note: Translators: Help Dialog, confirmation button. Navigates to online documentation.
en: Read Online
he: קרא באופן מקוון

note: Translators: Save On Close Dialog, window title. Translators: Save On Leave Dialog, window title.
en: Save Changes
he: שמור שינויים

note: Translators: Save On Close Dialog, primary text.
en: Do you want to save the changes before closing?
he: האם ברצונך לשמור את השינויים טרם סגירה?

note: Translators: Save On Close Dialog, secondary text. Translators: Save On Leave Dialog, primary text.
en: If you don't save the launcher, all the changes will be lost.
he: אם אתה לא שומר את המשגר, כל השינויים יאבדו.

note: Translators: Save On Close Dialog, don't save, then close. Translators: Save On Leave Dialog, don't save, then leave.
en: Don't Save
he: אל תשמור

note: Translators: Save On Leave Dialog, primary text.
en: Do you want to save the changes before leaving this launcher?
he: האם ברצונך לשמור את השינויים טרם עזיבת משגר זה?

note: Translations: Delete Dialog, secondary text. Notifies user that the file cannot be restored once deleted.
en: This cannot be undone.
he: פעולה זו לא ניתנת לביטול.

note: Translators: Revert Dialog, window title. Translators: Revert Dialog, confirmation button.
en: Restore Launcher
he: שחזר משגר

note: Translators: Revert Dialog, primary text. Confirmation to revert all changes since the last file save.
en: Are you sure you want to restore this launcher?
he: האם אתה בטוח כי ברצונך לשחזר את משגר זה?

note: Translators: File Chooser Dialog, confirmation button.
en: OK
he: אישור

note: Translators: Launcher Removed Dialog, primary text. Indicates that the selected application is no longer installed.
en: No Longer Installed
he: לא מותקן עוד

note: Translators: Launcher Removed Dialog, secondary text.
en: This launcher has been removed from the system.
    Selecting the next available item.
he: משגר זה הוסר מתוך המערכת.
    כעת בוחר את הפריט הזמין הבא.

note: Translators: Separator menu item
en: Separator
he: חוצץ

note: Translators: Launcher category description
en: Multimedia
he: מולטימדיה

note: Translators: Launcher category description
en: Development
he: פיתוח

note: Translators: Launcher category description
en: Education
he: לומדות

note: Translators: Launcher category description
en: Games
he: משחקים

note: Translators: Launcher category description
en: Graphics
he: גרפיקה

note: Translators: Launcher category description
en: Internet
he: מרשתת

note: Translators: Launcher category description
en: Office
he: משרד

note: Translators: Launcher category description
en: Settings
he: הגדרות

note: Translators: Launcher category description
en: System
he: מערכת

note: Translators: Launcher category description
en: Accessories
he: עזרים

note: Translators: Launcher category description
en: Desktop configuration
he: תצורת שולחן עבודה

note: Translators: Launcher category description
en: User configuration
he: תצורת משתמש

note: Translators: Launcher category description
en: Hardware configuration
he: תצורת חומרה

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME application
he: יישום GNOME

note: Translators: Launcher category description
en: GTK+ application
he: יישום +GTK

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME user configuration
he: תצורת משתמש GNOME

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME hardware configuration
he: תצורת חומרה GNOME

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME system configuration
he: תצורת מערכת GNOME

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce menu item
he: פריט תפריט Xfce

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce toplevel menu item
he: פריט תפריט עליון Xfce

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce user configuration
he: תצורת משתמש Xfce

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce hardware configuration
he: תצורת חומרה Xfce

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce system configuration
he: תצורת מערכת Xfce

note: Translators: "Other" category group. This item is only displayed for unknown or non-standard categories.
en: Other
he: אחרים

note: Translators: Add Launcher action label
en: Add _Launcher…
he: הוספת _משגר...

note: Translators: Add Launcher action tooltip
en: Add Launcher…
he: הוספת משגר...

note: Translators: Add Directory action label
en: Add _Directory…
he: הוספת _ספריה...

note: Translators: Add Directory action tooltip
en: Add Directory…
he: הוספת מדור...

note: Translators: Add Separator action label
en: _Add Separator…
he: _הוספת חוצץ...

note: Translators: Add Separator action tooltip
en: Add Separator…
he: הוספת חוצץ...

note: Translators: Save Launcher action label
en: _Save
he: _שמור

note: Translators: Undo action label
en: _Undo
he: _בטל

note: Translators: Redo action label
en: _Redo
he: בצ_ע שוב

note: Translators: Revert action label
en: _Revert
he: שח_זר

note: Translators: Delete action label
en: _Delete
he: _מחק

note: Translators: Quit action label
en: _Quit
he: י_ציאה

note: Translators: Quit action tooltip
en: Quit
he: יציאה

note: Translators: Help action label
en: _Contents
he: _תכנים

note: Translators: Help action tooltip
en: Help
he: עזרה

note: Translators: About action label
en: _About
he: _אודות

note: Translators: About action tooltip
en: About
he: אודות

note: Translators: "Categories" launcher section
en: Categories
he: קטגוריות

note: Translators: "Actions" launcher section
en: Actions
he: פעולות

note: Translators: "Advanced" launcher section
en: Advanced
he: מתקדם

note: Translators: Placeholder text for the launcher-specific category selection.
en: Select a category
he: בחירת קטגוריה

note: Translators: "Category Name" tree column header
en: Category Name
he: שם קטגוריה

note: Translators: "This Entry" launcher-specific category group
en: This Entry
he: ערך זה

note: Translators: Placeholder text for a newly created action
en: New Shortcut
he: קיצור דרך חדש

note: Translators: File Chooser Dialog, window title.
en: Select a working directory…
he: בחירת ספריית פעילות...

note: Translators: File Chooser Dialog, window title.
en: Select an executable…
he: בחירת בר השמה...

note: Translators: This error is displayed when the user does not have sufficient file system permissions to delete the selected file.
en: You do not have permission to delete this file.
he: אין לך הרשאות כדי למחוק קובץ זה.

note: Translators: Placeholder text for a newly created launcher.
en: New Launcher
he: משגר חדש

note: Translators: Placeholder text for a newly created launcher's description.
en: A small descriptive blurb about this application.
he: דבר שבח תיאורי קטן אודות יישום זה.

note: Translators: Placeholder text for a newly created directory.
en: New Directory
he: ספריה חדשה

note: Translators: Confirmation dialog to delete the selected separator.
en: Are you sure you want to delete this separator?
he: האם אתה בטוח כי ברצונך למחוק את חוצץ זה?

note: Translators: Confirmation dialog to delete the selected launcher.
en: Are you sure you want to delete "%s"?
he: האם אתה בטוח כי ברצונך למחוק את "%s"?

note: Translators: "Images" file chooser dialog filter
en: Images
he: תמונות

note: Translators: "Search Results" treeview column header
en: Search Results
he: תוצאות חיפוש

note: Translators: Placeholder text for a new menu item name.
en: New Menu Item
he: פריט תפריט חדש
