menulibre - en to is translation catalogue (14 entries)

en: Menu Editor
is: Valmyndaritill

en: Add or remove applications from the menu
is: Bættu við eða fjarlægðu forrit úr valmyndinni

note: Translators: This option adds a new application entry to the menu.
en: Add _Launcher
is: Bæta við _ræsi

note: Translators: This option adds a new directory entry to the menu.
en: Add _Directory
is: Bæta við _möppu

note: Translators: This option adds a new separator entry to the menu.
en: Add _Separator
is: Bæta við _aðgreini

note: Translators: Toolbar button to save the currently selected item.
en: Save Launcher
is: Vista ræsi

note: Translators: Toolbar button to delete the currently selected item. Translators: Delete action tooltip
en: Delete
is: Eyða

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item up.
en: Move Up
is: Færa upp

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item down.
en: Move Down
is: Færa niður

note: Translators: Placeholder text/hint for the application name entry.
en: Application Name
is: Nafn forrits

note: Translators: Placeholder text/hint for the application comment entry. Translators: "Description" tree column header
en: Description
is: Lýsing

note: Translators: Treeview column for an action item
en: Command
is: Skipun

note: Translators: Button to cancel and leave a dialog. Translators: Help Dialog, cancel button. Translators: Save On Close Dialog, don't save, cancel close. Translators: Save On Leave Dialog, don't save, cancel leave. Translators: Revert Dialog, cancel button. Translators: File Chooser Dialog, cancel but
en: Cancel
is: Hætta við

note: Translators: Button to accept and apply changes in a dialog.
en: Apply
is: Virkja
