menulibre - en to it translation catalogue (135 entries)

en: Menu Editor
it: Editor del Menu

en: Add or remove applications from the menu
it: Aggiungi e rimuovi applicazioni dal menù

note: Translators: This option adds a new application entry to the menu.
en: Add _Launcher
it: Aggiungi _Lanciatore

note: Translators: This option adds a new directory entry to the menu.
en: Add _Directory
it: Aggiungi _Cartella

note: Translators: This option adds a new separator entry to the menu.
en: Add _Separator
it: Aggiungi separatore

note: Translators: Icon popup menu item to browse available icons.
en: Browse Icons…
it: Sfoglia icone...

note: Translators: Icon popup menu item to browse files for an icon file.
en: Browse Files…
it: Sfoglia file...

note: Translators: Toolbar button to save the currently selected item.
en: Save Launcher
it: Salva Lanciatore

note: Translators: Toolbar button to undo last change to currently selected item. Translators: Undo action tooltip
en: Undo
it: Annulla l'ultima azione

note: Translators: Toolbar button to redo the last undone change to currently selected item. Translators: Redo action tooltip
en: Redo
it: Ripeti

note: Translators: Toolbar button to revery the currently selected item to it Translators: Revert action tooltip
en: Revert
it: Ripristina

note: Translators: Toolbar button to delete the currently selected item. Translators: Delete action tooltip
en: Delete
it: Cancella

note: Translators: Save On Close Dialog, do save, then close. Translators: Save On Leave Dialog, do save, then leave. Translators: Save Launcher action tooltip
en: Save
it: Salva

note: Translators: Placeholder text for the search text entry.
en: Search
it: Cerca

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item up.
en: Move Up
it: Sposta su

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item down.
en: Move Down
it: Sposta giù

note: Translators: Placeholder text/hint for the application name entry.
en: Application Name
it: Nome Applicazione

note: Translators: Placeholder text/hint for the application comment entry. Translators: "Description" tree column header
en: Description
it: Descrizione

note: Translators: Tooltip for the "Exec" text entry.
en: Program to execute with arguments. This key is required if DBusActivatable is not set to "True" or if you need compatibility with implementations that do not understand D-Bus activation.
    See https://github.com/bluesabre/menulibre/wiki/Recognized-Desktop-Entry-Keys#exec for a list of supported arguments.
it: Programma da eseguire con argomenti. Questa opzione è necessaria se DBusActivatable non è impostato a "True" o se è richiesta la compatibilità con le applicazioni che non supportano l'attivazione D-Bus.
    Consultare https://github.com/bluesabre/menulibre/wiki/Recognized-Desktop-Entry-Keys#exec per una lista degli argomenti supportati.

note: Translators: Treeview column for an action item
en: Command
it: Comando

note: Translators: Tooltip for the "Path" text entry.
en: The working directory.
it: Cartella di lavoro.

note: Translators: "Path" text entry. The working directory of the application.
en: Working Directory
it: Directory di lavoro

note: Translators: Header for the commonly used application fields.
en: Application Details
it: Dettagli dell'applicazione

note: Translators: Tooltip for the "Terminal" on/off switch.
en: If set to "True", the program will be ran in a terminal window.
it: Se impostato a "True", il programma sarà eseguito in un terminale.

note: Translators: "Terminal" on/off switch. When enabled, the application is executed in a terminal window.
en: Run in terminal
it: Esegui nel terminale

note: Translators: Tooltip for the "StartupNotify" on/off switch.
en: If set to "True", a startup notification is sent. Usually means that a busy cursor is shown while the application launches.
it: Se impostato a "True", viene inviata una notifica di avvio. Ciò significa di solito che è mostrato il cursore di "occupato" mentre l'applicazione si avvia.

note: Translators: "StartupNotify" on/off switch. When enabled, a busy cursor is shown while the application launches.
en: Use startup notification
it: Usa la notifica all'avvio

note: Translators: Tooltip for the "NoDisplay" on/off switch.
en: If set to "True", this entry will not be shown in menus, but will be available for MIME type associations etc.
it: Se impostato a "True", questa voce non verrà mostrata nei menu, ma sarà disponibile per le associazioni dei tipi MIME etc.

note: Translators: "NoDisplay" on/off switch. When enabled, the application will not be shown in menus, but will be available for MIME type associations etc.
en: Hide from menus
it: Nascondi dal menu

note: Translators: Header for the less common application and directory fields.
en: Options
it: Opzioni

note: Translators: Button to add item to list.
en: Add
it: Aggiungi

note: Translators: Button to remove item from list.
en: Remove
it: Rimuovi

note: Translators: Button to remove all items from list.
en: Clear
it: Pulisci

note: Translators: Treeview column for whether an action item is displayed (boolean).
en: Show
it: Mostra

note: Translators: Treeview column for the name of the displayed action item.
en: Name
it: Nome

note: Translators: Window title for the Select Icon dialog
en: Select an icon…
it: Seleziona un'icona…

note: Translators: Button to cancel and leave a dialog. Translators: Help Dialog, cancel button. Translators: Save On Close Dialog, don't save, cancel close. Translators: Save On Leave Dialog, don't save, cancel leave. Translators: Revert Dialog, cancel button. Translators: File Chooser Dialog, cancel but
en: Cancel
it: Annulla

note: Translators: Button to accept and apply changes in a dialog.
en: Apply
it: Applica

note: Translators: Tooltip for the "GenericName" text entry.
en: Generic name of the application, for example "Web Browser".
it: Nome generico dell'applicazione, ad esempio "Browser Web".

note: Translators: "GenericName" text entry. Generic name of the application, for example "Web Browser".
en: Generic Name
it: Nome generico

note: Translators: Tooltip for the "NotShowIn" text entry. Possible values "Budgie", "Cinnamon", "EDE", "GNOME", "KDE", "LXDE", "LXQt", "MATE", "Pantheon", "Razor", "ROX", "TDE", "Unity", "XFCE", and "Old" should not be translated.
en: A list of environments that should not display this entry. You can only use this key if "OnlyShowIn" is not set.
    Possible values include: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old
it: La lista di ambienti che non dovrebbero mostrare questa voce. Si può usare questa opzione solo se "OnlyShowIn" non è impostato.
    I possibili valori includono: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old

note: Translators: "NotShowIn" text entry. A list of environments that should not display this entry.
en: Not Shown In
it: Non mostra in

note: Translators: Tooltip for the "OnlyShowIn" text entry. Possible values "Budgie", "Cinnamon", "EDE", "GNOME", "KDE", "LXDE", "LXQt", "MATE", "Pantheon", "Razor", "ROX", "TDE", "Unity", "XFCE", and "Old" should not be translated.
en: A list of environments that should display this entry. Other environments will not display this entry. You can only use this key if "NotShowIn" is not set.
    Possible values include: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old
it: La lista di ambienti che dovrebbero mostrare questa voce. Gli altri ambienti non la mostreranno. Si può usare questa opzione solo se "NotShowIn" non è impostato.
    I possibili valori includono: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old

note: Translators: "OnlyShowIn" text entry. A list of environments that should display this entry.
en: Only Shown In
it: Mostra solamente in

note: Translators: Tooltip for the "TryExec" text entry.
en: Path to an executable file to determine if the program is installed. If the file is not present or is not executable, this entry may not be shown in a menu.
it: Percorso del file eseguibile per determinare se il programma è installato. Se il file non è presente o non è eseguibile, questa voce potrebbe non essere mostrata nei menu.

note: Translators: "TryExec" text entry. Path to an executable file to determine if the program is installed.
en: Try Exec
it: Prova ad eseguire

note: Translators: Tooltip for the "Mimetypes" text entry.
en: The MIME type(s) supported by this application.
it: I tipi MIME supportati da questa applicazione.

note: Translators: "Mimetype" text entry. The MIME type(s) supported by this application.
en: Mimetypes
it: Tipi MIME

note: Translators: Tooltip for the "Keywords" text entry.
en: A list of keywords to describe this entry. You can use these to help searching entries. These are not meant for display, and should not be redundant with the values of Name or GenericName.
it: Una lista di parole chiave per descrivere questa voce, che aiutano anche nella ricerca. Queste parole non verranno mostrate e non dovrebbero corrispondere ai valori di Name e GenericName

note: Translators: "Keywords" text entry. A list of keywords to describe this entry.
en: Keywords
it: Parole chiave

note: Translators: Tooltip for the "StartupWMClass" text entry.
en: If specified, the application will be requested to use the string as a WM class or a WM name hint at least in one window.
it: Se specificato, all'applicazione sarà richiesto di usare una stringa come WM class o WM name hint almeno in una finestra.

note: Translators: Tooltip for the "Hidden" on/off switch.
en: If set to "True", the result for the user is equivalent to the .desktop file not existing at all.
it: Se impostato a "True", il risultato per l'utente è equivalente ad un file .desktop non esistente.

note: Translators: "Hidden" on/off switch. When enabled, the application is hidden from the menu.
en: Hidden
it: Nascosto

note: Translators: Tooltip for the "DBusActivatable" on/off switch.
en: Set this key to "True" if D-Bus activation is supported for this application and you want to use it.
    See https://github.com/bluesabre/menulibre/wiki/Recognized-Desktop-Entry-Keys#dbusactivatable for more information.
it: Impostare il valore a "True" se l'attivazione D-Bus è supportata per questa applicazione e si intende usarla.
    Consultare https://github.com/bluesabre/menulibre/wiki/Recognized-Desktop-Entry-Keys#dbusactivatable per maggiori informazioni.

note: Translators: "DBusActivatable" on/off switch. When enabled, the application is said to be activated via DBUS.
en: DBUS Activatable
it: DBUS Attivabile

note: Translators: Command line option to display debug messages on stdout
en: Show debug messages
it: Mostra messaggi di debug

note: Translators: About Dialog, window title.
en: About MenuLibre
it: A proposito di MenuLibre

note: Translators: Help Dialog, window title.
en: Online Documentation
it: Documentazione online

note: Translators: Help Dialog, primary text.
en: Do you want to read the MenuLibre manual online?
it: Vuoi leggere il manuale di MenuLibre online?

note: Translators: Help Dialog, secondary text.
en: You will be redirected to the documentation website where the help pages are maintained.
it: Sarai indirizzato verso il sito di documentazione dove le pagine di aiuto sono tenute aggiornate.

note: Translators: Help Dialog, confirmation button. Navigates to online documentation.
en: Read Online
it: Lettura online

note: Translators: Save On Close Dialog, window title. Translators: Save On Leave Dialog, window title.
en: Save Changes
it: Salva modifiche

note: Translators: Save On Close Dialog, primary text.
en: Do you want to save the changes before closing?
it: Vuoi salvare i cambiamenti prima di chiudere?

note: Translators: Save On Close Dialog, secondary text. Translators: Save On Leave Dialog, primary text.
en: If you don't save the launcher, all the changes will be lost.
it: Se non salvi il lanciatore tutti i cambiamenti saranno persi.

note: Translators: Save On Close Dialog, don't save, then close. Translators: Save On Leave Dialog, don't save, then leave.
en: Don't Save
it: Non salvare

note: Translators: Save On Leave Dialog, primary text.
en: Do you want to save the changes before leaving this launcher?
it: Vuoi salvare le modifiche prima di abbandonare questo lanciatore?

note: Translations: Delete Dialog, secondary text. Notifies user that the file cannot be restored once deleted.
en: This cannot be undone.
it: Questa azione non può essere annullata.

note: Translators: Revert Dialog, window title. Translators: Revert Dialog, confirmation button.
en: Restore Launcher
it: Ripristina il lanciatore

note: Translators: Revert Dialog, primary text. Confirmation to revert all changes since the last file save.
en: Are you sure you want to restore this launcher?
it: Sei sicuro di voler ripristinare questo lanciatore?

note: Translators: Revert Dialog, secondary text.
en: All changes since the last saved state will be lost and cannot be restored automatically.
it: Tutte le modifiche dall'ultimo stato salvato saranno perse e non potranno essere ripristinate automaticamente.

note: Translators: Launcher Removed Dialog, primary text. Indicates that the selected application is no longer installed.
en: No Longer Installed
it: Non più installato

note: Translators: Launcher Removed Dialog, secondary text.
en: This launcher has been removed from the system.
    Selecting the next available item.
it: Il lanciatore è stato rimosso dal sistema.
    Seleziono il successivo elemento disponibile.

note: Translators: Separator menu item
en: Separator
it: Separatore

note: Translators: Launcher category description
en: Development
it: Sviluppo

note: Translators: Launcher category description
en: Education
it: Istruzione

note: Translators: Launcher category description
en: Games
it: Giochi

note: Translators: Launcher category description
en: Graphics
it: Grafica

note: Translators: Launcher category description
en: Internet
it: Internet e Reti

note: Translators: Launcher category description
en: Office
it: Ufficio

note: Translators: Launcher category description
en: Settings
it: Impostazioni

note: Translators: Launcher category description
en: System
it: Sistema

note: Translators: Launcher category description
en: Accessories
it: Accessori

note: Translators: Launcher category description
en: WINE
it: Wine

note: Translators: Launcher category description
en: Desktop configuration
it: Configurazione del desktop

note: Translators: Launcher category description
en: User configuration
it: Configurazione dell'utenza

note: Translators: Launcher category description
en: Hardware configuration
it: Configurazione hardware

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME application
it: GNOME applicazione

note: Translators: Launcher category description
en: GTK+ application
it: GTK+ applicazione

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME user configuration
it: Configurazione utente GNOME

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME hardware configuration
it: Configurazione hardware GNOME

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME system configuration
it: Configurazione sistema GNOME

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce menu item
it: Elemento di menu Xfce

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce toplevel menu item
it: Elemento principale di menu Xfce

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce user configuration
it: Configurazione utente Xfce

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce hardware configuration
it: Configurazione hardware Xfce

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce system configuration
it: Configurazione sistema Xfce

note: Translators: "Other" category group. This item is only displayed for unknown or non-standard categories.
en: Other
it: Altro

note: Translators: This error is displayed when the application is run as a root user. The application exits once the dialog is dismissed.
en: MenuLibre cannot be run as root.
it: MenuLibre non può essere eseguito come root

note: Translators: This link goes to the online documentation with more information.
en: Please see the <a href='%s'>online documentation</a> for more information.
it: Controlla la  <a href='%s'>documentazione online</a> per maggiori informazioni.

note: Translators: Add Launcher action label
en: Add _Launcher…
it: Aggiungi _avviatore...

note: Translators: Add Launcher action tooltip
en: Add Launcher…
it: Aggiungi avviatore...

note: Translators: Add Directory action label
en: Add _Directory…
it: Aggiungi _Directory...

note: Translators: Add Directory action tooltip
en: Add Directory…
it: Aggiungi Directory...

note: Translators: Add Separator action label
en: _Add Separator…
it: _Aggiungi separatore...

note: Translators: Add Separator action tooltip
en: Add Separator…
it: Aggiungi separatore...

note: Translators: Save Launcher action label
en: _Save
it: _Salva

note: Translators: Undo action label
en: _Undo
it: Ann_ulla

note: Translators: Redo action label
en: _Redo
it: _Ripeti

note: Translators: Revert action label
en: _Revert
it: _Ripristina

note: Translators: Delete action label
en: _Delete
it: _Cancella

note: Translators: Quit action label
en: _Quit
it: _Esci

note: Translators: Quit action tooltip
en: Quit
it: Esci

note: Translators: Help action label
en: _Contents
it: _Contenuti

note: Translators: Help action tooltip
en: Help
it: Aiuto

note: Translators: About action label
en: _About
it: _Informazioni

note: Translators: About action tooltip
en: About
it: Informazioni

note: Translators: "Categories" launcher section
en: Categories
it: Categorie

note: Translators: "Actions" launcher section
en: Actions
it: Azioni

note: Translators: "Advanced" launcher section
en: Advanced
it: Avanzato

note: Translators: Launcher-specific categories, camelcase "This Entry"
en: ThisEntry
it: Questo elemento

note: Translators: Placeholder text for the launcher-specific category selection.
en: Select a category
it: Seleziona una categoria

note: Translators: "Category Name" tree column header
en: Category Name
it: Nome Categoria

note: Translators: "This Entry" launcher-specific category group
en: This Entry
it: Questo elemento

note: Translators: Placeholder text for a newly created action
en: New Shortcut
it: Nuova scorciatoia

note: Translators: File Chooser Dialog, window title.
en: Select a working directory…
it: Seleziona una directory di lavoro...

note: Translators: File Chooser Dialog, window title.
en: Select an executable…
it: Seleziona un eseguibile

note: Translators: This error is displayed when the user does not have sufficient file system permissions to delete the selected file.
en: You do not have permission to delete this file.
it: Non hai i permessi per cancellare questo file.

note: Translators: Placeholder text for a newly created launcher.
en: New Launcher
it: Nuovo lanciatore

note: Translators: Placeholder text for a newly created launcher's description.
en: A small descriptive blurb about this application.
it: Un breve testo descrittivo di questa applicazione.

note: Translators: Placeholder text for a newly created directory.
en: New Directory
it: Nuova Directory

note: Translators: Confirmation dialog to delete the selected separator.
en: Are you sure you want to delete this separator?
it: Sei sicuro di voler cancellare questo separatore?

note: Translators: Confirmation dialog to delete the selected launcher.
en: Are you sure you want to delete "%s"?
it: Siete sicuri di voler eliminare "%s"?

note: Translators: "Images" file chooser dialog filter
en: Images
it: Immagini

note: Translators: "Search Results" treeview column header
en: Search Results
it: Risultati della ricerca

note: Translators: Placeholder text for a new menu item name.
en: New Menu Item
it: Nuovo elemento di menu
