menulibre - en to kk translation catalogue (123 entries)

en: Menu Editor
kk: Мәзір түзеткіші

en: Add or remove applications from the menu
kk: Мәзірге қолданбаларды қосу немесе өшіру

note: Translators: This option adds a new application entry to the menu.
en: Add _Launcher
kk: Жөне_лткішті қосу

note: Translators: This option adds a new directory entry to the menu.
en: Add _Directory
kk: _Буманы қосу

note: Translators: This option adds a new separator entry to the menu.
en: Add _Separator
kk: А_жыратқышты қосу

note: Translators: Icon popup menu item to browse available icons.
en: Browse Icons…
kk: Таңбашаларды шолу…

note: Translators: Icon popup menu item to browse files for an icon file.
en: Browse Files…
kk: Файлдарды шолу...

note: Translators: Toolbar button to save the currently selected item.
en: Save Launcher
kk: Жөнелткішті сақтау

note: Translators: Toolbar button to undo last change to currently selected item. Translators: Undo action tooltip
en: Undo
kk: Болдырмау

note: Translators: Toolbar button to redo the last undone change to currently selected item. Translators: Redo action tooltip
en: Redo
kk: Қайталау

note: Translators: Toolbar button to revery the currently selected item to it Translators: Revert action tooltip
en: Revert
kk: Қайтару

note: Translators: Toolbar button to test the currently selected item.
en: Test Launcher
kk: Жөнелткішті сынау

note: Translators: Toolbar button to delete the currently selected item. Translators: Delete action tooltip
en: Delete
kk: Өшіру

note: Translators: Save On Close Dialog, do save, then close. Translators: Save On Leave Dialog, do save, then leave. Translators: Save Launcher action tooltip
en: Save
kk: Сақтау

note: Translators: Placeholder text for the search text entry.
en: Search
kk: Іздеу

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item up.
en: Move Up
kk: Жоғары жылжыту

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item down.
en: Move Down
kk: Төмен жылжыту

note: Translators: Placeholder text/hint for the application name entry.
en: Application Name
kk: Қолданба атауы

note: Translators: Placeholder text/hint for the application comment entry. Translators: "Description" tree column header
en: Description
kk: Сипаттамасы

note: Translators: Treeview column for an action item
en: Command
kk: Команда

note: Translators: Tooltip for the "Path" text entry.
en: The working directory.
kk: Жұмыс бумасы.

note: Translators: "Path" text entry. The working directory of the application.
en: Working Directory
kk: Жұмыс бумасы

note: Translators: Header for the commonly used application fields.
en: Application Details
kk: Қолданба ақпараты

note: Translators: "Terminal" on/off switch. When enabled, the application is executed in a terminal window.
en: Run in terminal
kk: Терминалда орындау

note: Translators: "StartupNotify" on/off switch. When enabled, a busy cursor is shown while the application launches.
en: Use startup notification
kk: Іске қосылу хабарламасын қолдану

note: Translators: "NoDisplay" on/off switch. When enabled, the application will not be shown in menus, but will be available for MIME type associations etc.
en: Hide from menus
kk: Мәзірлерден жасыру

note: Translators: Header for the less common application and directory fields.
en: Options
kk: Опциялар

note: Translators: Button to add item to list.
en: Add
kk: Қосу

note: Translators: Button to remove item from list.
en: Remove
kk: Өшіру

note: Translators: Button to remove all items from list.
en: Clear
kk: Тазарту

note: Translators: Treeview column for whether an action item is displayed (boolean).
en: Show
kk: Көрсету

note: Translators: Treeview column for the name of the displayed action item.
en: Name
kk: Атауы

note: Translators: Window title for the Select Icon dialog
en: Select an icon…
kk: Таңбашаны таңдаңыз…

note: Translators: Button to cancel and leave a dialog. Translators: Help Dialog, cancel button. Translators: Save On Close Dialog, don't save, cancel close. Translators: Save On Leave Dialog, don't save, cancel leave. Translators: Revert Dialog, cancel button. Translators: File Chooser Dialog, cancel but
en: Cancel
kk: Бас тарту

note: Translators: Button to accept and apply changes in a dialog.
en: Apply
kk: Іске асыру

note: Translators: Tooltip for the "GenericName" text entry.
en: Generic name of the application, for example "Web Browser".
kk: Қолданба үшін жалпы аты, мысалы, "Веб браузері"

note: Translators: "GenericName" text entry. Generic name of the application, for example "Web Browser".
en: Generic Name
kk: Жалпы аты

note: Translators: "NotShowIn" text entry. A list of environments that should not display this entry.
en: Not Shown In
kk: Келесіде көрсетілмейді

note: Translators: "OnlyShowIn" text entry. A list of environments that should display this entry.
en: Only Shown In
kk: Тек келесіде көрсетіледі

note: Translators: "TryExec" text entry. Path to an executable file to determine if the program is installed.
en: Try Exec
kk: Орындап көру

note: Translators: Tooltip for the "Mimetypes" text entry.
en: The MIME type(s) supported by this application.
kk: Қолданба қолдайтын MIME түр(лер)і.

note: Translators: "Mimetype" text entry. The MIME type(s) supported by this application.
en: Mimetypes
kk: MIME түрлері

note: Translators: "Keywords" text entry. A list of keywords to describe this entry.
en: Keywords
kk: Кілттік сөздер

note: Translators: "Hidden" on/off switch. When enabled, the application is hidden from the menu.
en: Hidden
kk: Жасырын

note: Translators: Command line option to display debug messages on stdout
en: Show debug messages
kk: Жөндеу хабарламаларын көрсету

note: Translators: About Dialog, window title.
en: About MenuLibre
kk: MenuLibre туралы

note: Translators: Help Dialog, window title.
en: Online Documentation
kk: Желідегі құжаттама

note: Translators: Help Dialog, confirmation button. Navigates to online documentation.
en: Read Online
kk: Желіден оқу

note: Translators: Save On Close Dialog, window title. Translators: Save On Leave Dialog, window title.
en: Save Changes
kk: Өзгерістерді сақтау

note: Translators: Save On Close Dialog, primary text.
en: Do you want to save the changes before closing?
kk: Жабу алдында өзгерістерді сақтауды қалайсыз ба?

note: Translators: Save On Close Dialog, secondary text. Translators: Save On Leave Dialog, primary text.
en: If you don't save the launcher, all the changes will be lost.
kk: Жөнелткішті сақтамасаңыз, барлық өзгерістер жоғалады.

note: Translators: Save On Close Dialog, don't save, then close. Translators: Save On Leave Dialog, don't save, then leave.
en: Don't Save
kk: Сақтамау

note: Translators: Save On Leave Dialog, primary text.
en: Do you want to save the changes before leaving this launcher?
kk: Бұл жөнелткіштен кету алдында өзгерістерді сақтауды қалайсыз ба?

note: Translations: Delete Dialog, secondary text. Notifies user that the file cannot be restored once deleted.
en: This cannot be undone.
kk: Бұны болдырмау мүмкін емес болады.

note: Translators: Revert Dialog, window title. Translators: Revert Dialog, confirmation button.
en: Restore Launcher
kk: Жөнелткішті қалпына келтіру

note: Translators: Revert Dialog, primary text. Confirmation to revert all changes since the last file save.
en: Are you sure you want to restore this launcher?
kk: Бұл жөнелткішті қалпына келтіруді шынымен қалайсыз ба?

note: Translators: File Chooser Dialog, confirmation button.
en: OK
kk: ОК

note: Translators: Launcher Removed Dialog, primary text. Indicates that the selected application is no longer installed.
en: No Longer Installed
kk: Енді орнатылмаған

note: Translators: Not Found In PATH Dialog, primary text. Indicates that the provided script was not found in any PATH directory.
en: Could not find "%s" in your PATH.
kk: "%s" сіздің PATH ішінен табу мүмкін емес.

note: Translators: Separator menu item
en: Separator
kk: Ажыратқыш

note: Translators: Launcher category description
en: Multimedia
kk: Мультимедиа

note: Translators: Launcher category description
en: Development
kk: Өндіру

note: Translators: Launcher category description
en: Education
kk: Білім алу

note: Translators: Launcher category description
en: Games
kk: Ойындар

note: Translators: Launcher category description
en: Graphics
kk: Графика

note: Translators: Launcher category description
en: Internet
kk: Интернет

note: Translators: Launcher category description
en: Office
kk: Офис

note: Translators: Launcher category description
en: Settings
kk: Баптаулар

note: Translators: Launcher category description
en: System
kk: Жүйе

note: Translators: Launcher category description
en: Accessories
kk: Қалыпты

note: Translators: Launcher category description
en: Desktop configuration
kk: Жұмыс үстел баптаулары

note: Translators: Launcher category description
en: User configuration
kk: Пайдаланушы баптаулары

note: Translators: Launcher category description
en: Hardware configuration
kk: Құрылғылар баптаулары

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME application
kk: GNOME қолданбасы

note: Translators: Launcher category description
en: GTK+ application
kk: GTK+ қолданбасы

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME user configuration
kk: GNOME пайдаланушы баптаулары

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME hardware configuration
kk: GNOME құрылғылар баптаулары

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME system configuration
kk: GNOME жүйелік баптаулары

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce menu item
kk: Xfce мәзір элементі

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce toplevel menu item
kk: Xfce үстіңгі деңгейлі мәзір элементі

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce user configuration
kk: Xfce пайдаланушы баптаулары

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce hardware configuration
kk: Xfce құрылғылар баптаулары

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce system configuration
kk: Xfce жүйелік баптаулары

note: Translators: "Other" category group. This item is only displayed for unknown or non-standard categories.
en: Other
kk: Басқа

note: Translators: This error is displayed when the application is run as a root user. The application exits once the dialog is dismissed.
en: MenuLibre cannot be run as root.
kk: MenuLibre қолданбасын root атынан орындау мүмкін емес.

note: Translators: This link goes to the online documentation with more information.
en: Please see the <a href='%s'>online documentation</a> for more information.
kk: Көбірек білу үшін <a href='%s'>желідегі құжаттаманы</a> қараңыз.

note: Translators: Add Launcher action label
en: Add _Launcher…
kk: Жөне_лткішті қосу...

note: Translators: Add Launcher action tooltip
en: Add Launcher…
kk: Жөнелткішті қосу...

note: Translators: Add Directory action label
en: Add _Directory…
kk: _Буманы қосу...

note: Translators: Add Directory action tooltip
en: Add Directory…
kk: Буманы қосу...

note: Translators: Add Separator action label
en: _Add Separator…
kk: А_жыратқышты қосу...

note: Translators: Add Separator action tooltip
en: Add Separator…
kk: Ажыратқышты қосу...

note: Translators: Save Launcher action label
en: _Save
kk: _Сақтау

note: Translators: Undo action label
en: _Undo
kk: Бол_дырмау

note: Translators: Redo action label
en: _Redo
kk: Қа_йталау

note: Translators: Revert action label
en: _Revert
kk: Қай_тару

note: Translators: Execute action label
en: _Execute
kk: Ор_ындау

note: Translators: Execute action tooltip
en: Execute Launcher
kk: Жөнелткішті орындау

note: Translators: Delete action label
en: _Delete
kk: Ө_шіру

note: Translators: Quit action label
en: _Quit
kk: _Шығу

note: Translators: Quit action tooltip
en: Quit
kk: Шығу

note: Translators: Help action label
en: _Contents
kk: Құра_масы

note: Translators: Help action tooltip
en: Help
kk: Көмек

note: Translators: About action label
en: _About
kk: Осы тур_алы

note: Translators: About action tooltip
en: About
kk: Осы туралы

note: Translators: "Categories" launcher section
en: Categories
kk: Санаттар

note: Translators: "Actions" launcher section
en: Actions
kk: Әрекеттер

note: Translators: "Advanced" launcher section
en: Advanced
kk: Кеңейтілген

note: Translators: Launcher-specific categories, camelcase "This Entry"
en: ThisEntry
kk: БұлЖазба

note: Translators: Placeholder text for the launcher-specific category selection.
en: Select a category
kk: Санатты таңдаңыз

note: Translators: "Category Name" tree column header
en: Category Name
kk: Санат атауы

note: Translators: "This Entry" launcher-specific category group
en: This Entry
kk: Бұл жазба

note: Translators: Placeholder text for a newly created action
en: New Shortcut
kk: Жаңа жарлық

note: Translators: File Chooser Dialog, window title.
en: Select a working directory…
kk: Жұмыс бумасын таңдаңы...

note: Translators: File Chooser Dialog, window title.
en: Select an executable…
kk: Орындалатын файлды таңдаңыз...

note: Translators: This error is displayed when the user does not have sufficient file system permissions to delete the selected file.
en: You do not have permission to delete this file.
kk: Бұл файлды өшіру үшін керек рұқсаттарыңыз жоқ

note: Translators: Placeholder text for a newly created launcher.
en: New Launcher
kk: Жаңа жөнелткіш

note: Translators: Placeholder text for a newly created directory.
en: New Directory
kk: Жаңа бума

note: Translators: Confirmation dialog to delete the selected separator.
en: Are you sure you want to delete this separator?
kk: Бұл ажыратқышты өшіруді шынымен қалайсыз ба?

note: Translators: Confirmation dialog to delete the selected launcher.
en: Are you sure you want to delete "%s"?
kk: "%s" өшіруді шынымен қалайсыз ба?

note: Translators: "Images" file chooser dialog filter
en: Images
kk: Суреттер

note: Translators: "Search Results" treeview column header
en: Search Results
kk: Іздеу нәтижелері

note: Translators: Placeholder text for a new menu item name.
en: New Menu Item
kk: Мәзірдің жаңа элементі
