menulibre - en to nb translation catalogue (118 entries)

en: Menu Editor
nb: Menyredigering

en: Add or remove applications from the menu
nb: Legg til eller fjern programmer fra menyen

note: Translators: This option adds a new application entry to the menu.
en: Add _Launcher
nb: _Legg till oppstarter

note: Translators: This option adds a new directory entry to the menu.
en: Add _Directory
nb: Legg til _katalog

note: Translators: This option adds a new separator entry to the menu.
en: Add _Separator
nb: Legg til _separator

note: Translators: Icon popup menu item to browse available icons.
en: Browse Icons…
nb: Bla gjennom ikoner...

note: Translators: Icon popup menu item to browse files for an icon file.
en: Browse Files…
nb: Bla gjennom filer…

note: Translators: Toolbar button to save the currently selected item.
en: Save Launcher
nb: Lagre oppstarter

note: Translators: Toolbar button to undo last change to currently selected item. Translators: Undo action tooltip
en: Undo
nb: Angre

note: Translators: Toolbar button to redo the last undone change to currently selected item. Translators: Redo action tooltip
en: Redo
nb: Gjør på nytt

note: Translators: Toolbar button to revery the currently selected item to it Translators: Revert action tooltip
en: Revert
nb: Tilbakestill

note: Translators: Toolbar button to test the currently selected item.
en: Test Launcher
nb: Test oppstarter

note: Translators: Toolbar button to delete the currently selected item. Translators: Delete action tooltip
en: Delete
nb: Fjern

note: Translators: Save On Close Dialog, do save, then close. Translators: Save On Leave Dialog, do save, then leave. Translators: Save Launcher action tooltip
en: Save
nb: Lagre

note: Translators: Placeholder text for the search text entry.
en: Search
nb: Søk

note: Translators: This error is displayed in a notice at the top of the application when one or more desktop files fails processing.
en: Invalid desktop files detected! Please see details.
nb: Ugyldige skrivebordsfiler funnet! Vennligst se detaljer.

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item up.
en: Move Up
nb: Flytt opp

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item down.
en: Move Down
nb: Flytt ned

note: Translators: Treeview toolbar button to sort the currently open submenu alphabetically.
en: Sort Alphabetically
nb: Sorter alfabetisk

note: Translators: Placeholder text/hint for the application name entry.
en: Application Name
nb: Navn på programmet

note: Translators: Placeholder text/hint for the application comment entry. Translators: "Description" tree column header
en: Description
nb: Beskrivelse

note: Translators: Treeview column for an action item
en: Command
nb: Kommando

note: Translators: Tooltip for the "Path" text entry.
en: The working directory.
nb: Den nåværende katalogen.

note: Translators: "Path" text entry. The working directory of the application.
en: Working Directory
nb: Nåværende katalog

note: Translators: Header for the commonly used application fields.
en: Application Details
nb: Programdetaljer

note: Translators: "Terminal" on/off switch. When enabled, the application is executed in a terminal window.
en: Run in terminal
nb: Kjør i terminal

note: Translators: "StartupNotify" on/off switch. When enabled, a busy cursor is shown while the application launches.
en: Use startup notification
nb: Bruk oppstartsvarsling

note: Translators: "NoDisplay" on/off switch. When enabled, the application will not be shown in menus, but will be available for MIME type associations etc.
en: Hide from menus
nb: Skjul fra menyer

note: Translators: Header for the less common application and directory fields.
en: Options
nb: Alternativer

note: Translators: Button to add item to list.
en: Add
nb: Legg til

note: Translators: Button to remove item from list.
en: Remove
nb: Fjern

note: Translators: Button to remove all items from list.
en: Clear
nb: Tøm

note: Translators: Treeview column for whether an action item is displayed (boolean).
en: Show
nb: Vis

note: Translators: Treeview column for the name of the displayed action item.
en: Name
nb: Navn

note: Translators: Window title for the Select Icon dialog
en: Select an icon…
nb: Velg et ikon...

note: Translators: Button to cancel and leave a dialog. Translators: Help Dialog, cancel button. Translators: Save On Close Dialog, don't save, cancel close. Translators: Save On Leave Dialog, don't save, cancel leave. Translators: Revert Dialog, cancel button. Translators: File Chooser Dialog, cancel but
en: Cancel
nb: Avbryt

note: Translators: Button to accept and apply changes in a dialog.
en: Apply
nb: Bruk

note: Translators: Tooltip for the "GenericName" text entry.
en: Generic name of the application, for example "Web Browser".
nb: Generisk navn på programmet, for eksempel "Nettleser".

note: Translators: "GenericName" text entry. Generic name of the application, for example "Web Browser".
en: Generic Name
nb: Generisk navn

note: Translators: "NotShowIn" text entry. A list of environments that should not display this entry.
en: Not Shown In
nb: Ikke vis i

note: Translators: "OnlyShowIn" text entry. A list of environments that should display this entry.
en: Only Shown In
nb: Vis kun i

note: Translators: Tooltip for the "Mimetypes" text entry.
en: The MIME type(s) supported by this application.
nb: MIME-typen(e) som er støttet av dette programmet.

note: Translators: "Mimetype" text entry. The MIME type(s) supported by this application.
en: Mimetypes
nb: MIME-typer

note: Translators: "Keywords" text entry. A list of keywords to describe this entry.
en: Keywords
nb: Nøkkelord

note: Translators: "Hidden" on/off switch. When enabled, the application is hidden from the menu.
en: Hidden
nb: Skjult

note: Translators: "Implements" text entry. A list of interfaces that this application implements.
en: Implements
nb: Implementerer

note: Translators: Command line option to display debug messages on stdout
en: Show debug messages
nb: Vis feilsøkingsmeldinger

note: Translators: About Dialog, window title.
en: About MenuLibre
nb: Om MenuLibre

note: Translators: Help Dialog, window title.
en: Online Documentation
nb: Dokumentasjon på nett

note: Translators: Help Dialog, primary text.
en: Do you want to read the MenuLibre manual online?
nb: Vil du lese MenuLibre manualen på nett?

note: Translators: Help Dialog, secondary text.
en: You will be redirected to the documentation website where the help pages are maintained.
nb: Du vil bli videresendt til dokumentasjonsnettstedet hvor hjelpesidene blir vedlikeholdt.

note: Translators: Help Dialog, confirmation button. Navigates to online documentation.
en: Read Online
nb: Les på nett

note: Translators: Save On Close Dialog, window title. Translators: Save On Leave Dialog, window title.
en: Save Changes
nb: Lagre endringer

note: Translators: Save On Close Dialog, primary text.
en: Do you want to save the changes before closing?
nb: Vil du lagre endingen(e) før du lukker?

note: Translators: Save On Close Dialog, secondary text. Translators: Save On Leave Dialog, primary text.
en: If you don't save the launcher, all the changes will be lost.
nb: Hvis du ikke lagrer oppstarteren, vil alle endringer gå tapt.

note: Translators: Save On Close Dialog, don't save, then close. Translators: Save On Leave Dialog, don't save, then leave.
en: Don't Save
nb: Ikke lagre

note: Translators: Save On Leave Dialog, primary text.
en: Do you want to save the changes before leaving this launcher?
nb: Vil du lagre endringene før du forlater denne oppstarteren?

note: Translations: Delete Dialog, secondary text. Notifies user that the file cannot be restored once deleted.
en: This cannot be undone.
nb: Dette kan ikke gjøres om.

note: Translators: Revert Dialog, window title. Translators: Revert Dialog, confirmation button.
en: Restore Launcher
nb: Gjenopprett oppstarter

note: Translators: Revert Dialog, primary text. Confirmation to revert all changes since the last file save.
en: Are you sure you want to restore this launcher?
nb: Er du sikker på at du vil gjenopprette denne oppstarteren?

note: Translators: File Chooser Dialog, confirmation button.
en: OK
nb: Ok

note: Translators: Launcher Removed Dialog, primary text. Indicates that the selected application is no longer installed.
en: No Longer Installed
nb: Ikke lenger installert

note: Translators: Launcher Removed Dialog, secondary text.
en: This launcher has been removed from the system.
    Selecting the next available item.
nb: Denne oppstarteren har blitt fjernet fra systemet.

note: Translators: Save Error Dialog, primary text.
en: Failed to save "%s".
nb: Kunne ikke lagre "%s".

note: Translators: Save Error Dialog, secondary text.
en: Do you have write permission to the file and directory?
nb: Har du skriverettigheter til filen og mappen?

note: Translators: Launcher category description
en: Development
nb: Utvikling

note: Translators: Launcher category description
en: Education
nb: Opplæring

note: Translators: Launcher category description
en: Games
nb: Spill

note: Translators: Launcher category description
en: Graphics
nb: Grafikk

note: Translators: Launcher category description
en: Internet
nb: Internett

note: Translators: Launcher category description
en: Office
nb: Kontor

note: Translators: Launcher category description
en: Settings
nb: Innstillinger

note: Translators: Launcher category description
en: Accessories
nb: Tilbehør

note: Translators: Launcher category description
en: WINE
nb: Wine

note: Translators: Launcher category description
en: Desktop configuration
nb: Skrivebordskonfigurering

note: Translators: Launcher category description
en: User configuration
nb: Brukerkonfigurering

note: Translators: Launcher category description
en: Hardware configuration
nb: Maskinvarekonfigurasjon

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME application
nb: Gnome program

note: Translators: Launcher category description
en: GTK+ application
nb: GTK+ program

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME user configuration
nb: Gnome brukerkonfigurasjon

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME hardware configuration
nb: Gnome maskinvarekonfigurasjon

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME system configuration
nb: Gnome systemkonfigurasjon

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce menu item
nb: Xfce menyartikkel

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce user configuration
nb: Xfce brukerkonfigurasjon

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce hardware configuration
nb: Xfce maskinvarekonfigurasjon

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce system configuration
nb: Xfce systemkonfigurasjon

note: Translators: "Other" category group. This item is only displayed for unknown or non-standard categories.
en: Other
nb: Annet

note: Translators: This error is displayed when the application is run as a root user. The application exits once the dialog is dismissed.
en: MenuLibre cannot be run as root.
nb: MenuLibre kan ikke kjøres som rot.

note: Translators: This link goes to the online documentation with more information.
en: Please see the <a href='%s'>online documentation</a> for more information.
nb: Vennligst se <a href='%s'>dokumentasjon på nett</a> for mer informasjon

note: Translators: Add Launcher action label
en: Add _Launcher…
nb: _Legg til oppstarter...

note: Translators: Add Launcher action tooltip
en: Add Launcher…
nb: Legg til oppstarter...

note: Translators: Add Directory action label
en: Add _Directory…
nb: Legg til _katalog...

note: Translators: Add Directory action tooltip
en: Add Directory…
nb: Legg til katalog...

note: Translators: Add Separator action label
en: _Add Separator…
nb: Legg til sep_arator...

note: Translators: Add Separator action tooltip
en: Add Separator…
nb: Legg til separator...

note: Translators: Save Launcher action label
en: _Save
nb: _Lagre

note: Translators: Undo action label
en: _Undo
nb: _Angre

note: Translators: Redo action label
en: _Redo
nb: _Gjør om

note: Translators: Revert action label
en: _Revert
nb: _Tilbakestill

note: Translators: Execute action label
en: _Execute
nb: _Kjør

note: Translators: Delete action label
en: _Delete
nb: _Slett

note: Translators: Quit action label
en: _Quit
nb: Av_slutt

note: Translators: Quit action tooltip
en: Quit
nb: Avslutt

note: Translators: Help action label
en: _Contents
nb: _Innhold

note: Translators: Help action tooltip
en: Help
nb: Hjelp

note: Translators: About action label
en: _About
nb: _Om

note: Translators: About action tooltip
en: About
nb: Om

note: Translators: "Categories" launcher section
en: Categories
nb: Kategorier

note: Translators: "Actions" launcher section
en: Actions
nb: Handlinger

note: Translators: "Advanced" launcher section
en: Advanced
nb: Avansert

note: Translators: Placeholder text for the launcher-specific category selection.
en: Select a category
nb: Velg en kategori

note: Translators: "Category Name" tree column header
en: Category Name
nb: Kategorinavn

note: Translators: Placeholder text for a newly created action
en: New Shortcut
nb: Ny snarvei

note: Translators: Placeholder text for a newly created launcher.
en: New Launcher
nb: Ny oppstarter

note: Translators: Placeholder text for a newly created directory.
en: New Directory
nb: Ny katalog

note: Translators: File Chooser Dialog, window title.
en: Select an image…
nb: Velg et bilde...

note: Translators: "Images" file chooser dialog filter
en: Images
nb: Bilder

note: Translators: "Search Results" treeview column header
en: Search Results
nb: Søkeresultater
