menulibre - en to pt_PT translation catalogue (101 entries)

en: Menu Editor
pt_PT: Editor de Menus

en: Add or remove applications from the menu
pt_PT: Adicionar ou remover aplicações do menu

note: Translators: This option adds a new application entry to the menu.
en: Add _Launcher
pt_PT: Adicionar _Lançador

note: Translators: This option adds a new directory entry to the menu.
en: Add _Directory
pt_PT: Adicionar _Diretoria

note: Translators: This option adds a new separator entry to the menu.
en: Add _Separator
pt_PT: Adicionar _Separador

note: Translators: Toolbar button to save the currently selected item.
en: Save Launcher
pt_PT: Gravar Lançador

note: Translators: Toolbar button to undo last change to currently selected item. Translators: Undo action tooltip
en: Undo
pt_PT: Desfazer

note: Translators: Toolbar button to redo the last undone change to currently selected item. Translators: Redo action tooltip
en: Redo
pt_PT: Refazer

note: Translators: Toolbar button to revery the currently selected item to it Translators: Revert action tooltip
en: Revert
pt_PT: Refazer

note: Translators: Toolbar button to delete the currently selected item. Translators: Delete action tooltip
en: Delete
pt_PT: Apagar

note: Translators: Save On Close Dialog, do save, then close. Translators: Save On Leave Dialog, do save, then leave. Translators: Save Launcher action tooltip
en: Save
pt_PT: Gravar

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item up.
en: Move Up
pt_PT: Mover para cima

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item down.
en: Move Down
pt_PT: Mover para baixo

note: Translators: Placeholder text/hint for the application comment entry. Translators: "Description" tree column header
en: Description
pt_PT: Descrição

note: Translators: Treeview column for an action item
en: Command
pt_PT: Comando

note: Translators: "Path" text entry. The working directory of the application.
en: Working Directory
pt_PT: Diretório de trabalho

note: Translators: "Terminal" on/off switch. When enabled, the application is executed in a terminal window.
en: Run in terminal
pt_PT: Executar em terminal

note: Translators: "StartupNotify" on/off switch. When enabled, a busy cursor is shown while the application launches.
en: Use startup notification
pt_PT: Utilizar a notificação de inicialização

note: Translators: "NoDisplay" on/off switch. When enabled, the application will not be shown in menus, but will be available for MIME type associations etc.
en: Hide from menus
pt_PT: Esconder dos menus

note: Translators: Button to add item to list.
en: Add
pt_PT: Adicionar

note: Translators: Button to remove item from list.
en: Remove
pt_PT: Remover

note: Translators: Button to remove all items from list.
en: Clear
pt_PT: Limpar

note: Translators: Treeview column for whether an action item is displayed (boolean).
en: Show
pt_PT: Mostrar

note: Translators: Treeview column for the name of the displayed action item.
en: Name
pt_PT: Nome

note: Translators: Button to cancel and leave a dialog. Translators: Help Dialog, cancel button. Translators: Save On Close Dialog, don't save, cancel close. Translators: Save On Leave Dialog, don't save, cancel leave. Translators: Revert Dialog, cancel button. Translators: File Chooser Dialog, cancel but
en: Cancel
pt_PT: Cancelar

note: Translators: Button to accept and apply changes in a dialog.
en: Apply
pt_PT: Aplicar

note: Translators: "GenericName" text entry. Generic name of the application, for example "Web Browser".
en: Generic Name
pt_PT: Nome Genérico

note: Translators: "NotShowIn" text entry. A list of environments that should not display this entry.
en: Not Shown In
pt_PT: Não mostrar em

note: Translators: "OnlyShowIn" text entry. A list of environments that should display this entry.
en: Only Shown In
pt_PT: Apenas mostrar em

note: Translators: "TryExec" text entry. Path to an executable file to determine if the program is installed.
en: Try Exec
pt_PT: Experimentar Exec

note: Translators: "Mimetype" text entry. The MIME type(s) supported by this application.
en: Mimetypes
pt_PT: Tipos de Mime

note: Translators: "Keywords" text entry. A list of keywords to describe this entry.
en: Keywords
pt_PT: Palavras-chave

note: Translators: "StartupWMClass" text entry. A window manager hint for the application
en: Startup WM Class
pt_PT: Classe WM de inicialização

note: Translators: "Hidden" on/off switch. When enabled, the application is hidden from the menu.
en: Hidden
pt_PT: Oculto

note: Translators: "DBusActivatable" on/off switch. When enabled, the application is said to be activated via DBUS.
en: DBUS Activatable
pt_PT: DBUS ativável

note: Translators: Command line option to display debug messages on stdout
en: Show debug messages
pt_PT: Mostrar mensagens de depuração

note: Translators: About Dialog, window title.
en: About MenuLibre
pt_PT: Sobre o MenuLibre

note: Translators: Help Dialog, window title.
en: Online Documentation
pt_PT: Documentação Online

note: Translators: Help Dialog, primary text.
en: Do you want to read the MenuLibre manual online?
pt_PT: Deseja ler o manual online do MenuLibre?

note: Translators: Help Dialog, secondary text.
en: You will be redirected to the documentation website where the help pages are maintained.
pt_PT: Será redireccionado para o site da documentação onde as páginas de ajuda são mantidas.

note: Translators: Help Dialog, confirmation button. Navigates to online documentation.
en: Read Online
pt_PT: Ler Online

note: Translators: Save On Close Dialog, window title. Translators: Save On Leave Dialog, window title.
en: Save Changes
pt_PT: Gravar Alterações

note: Translators: Save On Close Dialog, primary text.
en: Do you want to save the changes before closing?
pt_PT: Pretende gravar as alterações antes de fechar?

note: Translators: Save On Close Dialog, secondary text. Translators: Save On Leave Dialog, primary text.
en: If you don't save the launcher, all the changes will be lost.
pt_PT: Se não gravar o lançador, todas as alterações serão perdidas.

note: Translators: Save On Close Dialog, don't save, then close. Translators: Save On Leave Dialog, don't save, then leave.
en: Don't Save
pt_PT: Não Gravar

note: Translators: Save On Leave Dialog, primary text.
en: Do you want to save the changes before leaving this launcher?
pt_PT: Deseja gravar as alterações antes de sair deste lançador?

note: Translations: Delete Dialog, secondary text. Notifies user that the file cannot be restored once deleted.
en: This cannot be undone.
pt_PT: Isto não pode ser desfeito.

note: Translators: Revert Dialog, window title. Translators: Revert Dialog, confirmation button.
en: Restore Launcher
pt_PT: Restaurar Lançador

note: Translators: Revert Dialog, primary text. Confirmation to revert all changes since the last file save.
en: Are you sure you want to restore this launcher?
pt_PT: Tem a certeza que deseja restaurar este lançador?

note: Translators: Revert Dialog, secondary text.
en: All changes since the last saved state will be lost and cannot be restored automatically.
pt_PT: Todas as alterações desde o último estado gravado serão perdidas e não poderão ser restauradas automaticamente.

note: Translators: Separator menu item
en: Separator
pt_PT: Separador

note: Translators: Launcher category description
en: Multimedia
pt_PT: Multimédia

note: Translators: Launcher category description
en: Development
pt_PT: Desenvolvimento

note: Translators: Launcher category description
en: Education
pt_PT: Educação

note: Translators: Launcher category description
en: Games
pt_PT: Jogos

note: Translators: Launcher category description
en: Graphics
pt_PT: Gráficos

note: Translators: Launcher category description
en: Office
pt_PT: Produtividade

note: Translators: Launcher category description
en: Settings
pt_PT: Definições

note: Translators: Launcher category description
en: System
pt_PT: Sistema

note: Translators: Launcher category description
en: Accessories
pt_PT: Acessórios

note: Translators: Launcher category description
en: Desktop configuration
pt_PT: Configuração do ambiente de trabalho

note: Translators: Launcher category description
en: User configuration
pt_PT: Configuração de utilizador

note: Translators: Launcher category description
en: Hardware configuration
pt_PT: Configuração de hardware

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME application
pt_PT: Aplicação GNOME

note: Translators: Launcher category description
en: GTK+ application
pt_PT: Aplicação GTK+

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME user configuration
pt_PT: Configuração de utilizador GNOME

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME hardware configuration
pt_PT: Configuração de hardware GNOME

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME system configuration
pt_PT: Configuração de sistema GNOME

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce menu item
pt_PT: Item de menu Xfce

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce toplevel menu item
pt_PT: Item de menu Xfce de nível superior

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce user configuration
pt_PT: Configuração de utilizador Xfce

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce hardware configuration
pt_PT: Configuração de hardware Xfce

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce system configuration
pt_PT: Configuração de sistema Xfce

note: Translators: "Other" category group. This item is only displayed for unknown or non-standard categories.
en: Other
pt_PT: Outro

note: Translators: Save Launcher action label
en: _Save
pt_PT: _Gravar

note: Translators: Undo action label
en: _Undo
pt_PT: _Desfazer

note: Translators: Redo action label
en: _Redo
pt_PT: _Refazer

note: Translators: Revert action label
en: _Revert
pt_PT: _Reverter

note: Translators: Delete action label
en: _Delete
pt_PT: _Excluir

note: Translators: Quit action label
en: _Quit
pt_PT: _Sair

note: Translators: Quit action tooltip
en: Quit
pt_PT: Sair

note: Translators: Help action label
en: _Contents
pt_PT: _Conteúdo

note: Translators: Help action tooltip
en: Help
pt_PT: Ajuda

note: Translators: About action label
en: _About
pt_PT: _Sobre

note: Translators: About action tooltip
en: About
pt_PT: Sobre

note: Translators: "Categories" launcher section
en: Categories
pt_PT: Categorias

note: Translators: "Actions" launcher section
en: Actions
pt_PT: Ações

note: Translators: "Advanced" launcher section
en: Advanced
pt_PT: Avançadas

note: Translators: Launcher-specific categories, camelcase "This Entry"
en: ThisEntry
pt_PT: EstaEntrada

note: Translators: Placeholder text for the launcher-specific category selection.
en: Select a category
pt_PT: Selecione uma categoria

note: Translators: "Category Name" tree column header
en: Category Name
pt_PT: Nome da Categoria

note: Translators: "This Entry" launcher-specific category group
en: This Entry
pt_PT: Esta Entrada

note: Translators: Placeholder text for a newly created action
en: New Shortcut
pt_PT: Novo Atalho

note: Translators: This error is displayed when the user does not have sufficient file system permissions to delete the selected file.
en: You do not have permission to delete this file.
pt_PT: Não tem permissão para excluir este ficheiro.

note: Translators: Placeholder text for a newly created launcher.
en: New Launcher
pt_PT: Novo Lançador

note: Translators: Placeholder text for a newly created launcher's description.
en: A small descriptive blurb about this application.
pt_PT: Uma pequena sinopse descritiva sobre esta aplicação.

note: Translators: Placeholder text for a newly created directory.
en: New Directory
pt_PT: Novo Diretório

note: Translators: Confirmation dialog to delete the selected separator.
en: Are you sure you want to delete this separator?
pt_PT: Tem a certeza que deseja excluir este separador?

note: Translators: Confirmation dialog to delete the selected launcher.
en: Are you sure you want to delete "%s"?
pt_PT: Tem a certeza que deseja excluir "%s"?

note: Translators: "Search Results" treeview column header
en: Search Results
pt_PT: Resultados da pesquisa

note: Translators: Placeholder text for a new menu item name.
en: New Menu Item
pt_PT: Novo Item de Menu
