menulibre - en to si translation catalogue (44 entries)

en: Menu Editor
si: මෙනු සංස්කාරකය

note: Translators: Toolbar button to revery the currently selected item to it Translators: Revert action tooltip
en: Revert
si: පෙර තත්වයට පත් කරන්න

note: Translators: Toolbar button to delete the currently selected item. Translators: Delete action tooltip
en: Delete
si: මකා දමන්න

note: Translators: Save On Close Dialog, do save, then close. Translators: Save On Leave Dialog, do save, then leave. Translators: Save Launcher action tooltip
en: Save
si: සුරකින්න

note: Translators: Placeholder text for the search text entry.
en: Search
si: සොයන්න

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item up.
en: Move Up
si: ඉහළට ගෙනයන්න

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item down.
en: Move Down
si: පහළට ගෙනයන්න

note: Translators: Placeholder text/hint for the application name entry.
en: Application Name
si: වැඩසටහනේ නම

note: Translators: Placeholder text/hint for the application comment entry. Translators: "Description" tree column header
en: Description
si: විස්තරය

note: Translators: Treeview column for an action item
en: Command
si: විධානය

note: Translators: Header for the commonly used application fields.
en: Application Details
si: වැඩසටහනේ විස්තර

note: Translators: Button to add item to list.
en: Add
si: එක් කරන්න

note: Translators: Button to remove item from list.
en: Remove
si: ඉවත් කරන්න

note: Translators: Button to remove all items from list.
en: Clear
si: හිස් කරන්න

note: Translators: Treeview column for whether an action item is displayed (boolean).
en: Show
si: පෙන්වන්න

note: Translators: Treeview column for the name of the displayed action item.
en: Name
si: නම

note: Translators: Button to cancel and leave a dialog. Translators: Help Dialog, cancel button. Translators: Save On Close Dialog, don't save, cancel close. Translators: Save On Leave Dialog, don't save, cancel leave. Translators: Revert Dialog, cancel button. Translators: File Chooser Dialog, cancel but
en: Cancel
si: අවලංගු කරන්න

note: Translators: Button to accept and apply changes in a dialog.
en: Apply
si: යොදන්න

note: Translators: "Hidden" on/off switch. When enabled, the application is hidden from the menu.
en: Hidden
si: සැඟවුණු

note: Translators: Save On Close Dialog, window title. Translators: Save On Leave Dialog, window title.
en: Save Changes
si: වෙනස්කම් සුරකින්න

note: Translators: File Chooser Dialog, confirmation button.
en: OK
si: හරි

note: Translators: Launcher category description
en: Multimedia
si: බහුමාධ්‍ය

note: Translators: Launcher category description
en: Development
si: සංවර්ධනය

note: Translators: Launcher category description
en: Education
si: අධ්‍යාපනය

note: Translators: Launcher category description
en: Games
si: ක්‍රීඩා

note: Translators: Launcher category description
en: Graphics
si: චිත්‍රක

note: Translators: Launcher category description
en: Internet
si: අන්තර්ජාලය

note: Translators: Launcher category description
en: Office
si: කාර්යාලය

note: Translators: Launcher category description
en: Settings
si: සැකසුම්

note: Translators: Launcher category description
en: System
si: පද්ධතිය

note: Translators: Launcher category description
en: Accessories
si: උපාංග

note: Translators: "Other" category group. This item is only displayed for unknown or non-standard categories.
en: Other
si: වෙනත්

note: Translators: Save Launcher action label
en: _Save
si: සුරකින්න (_S)

note: Translators: Delete action label
en: _Delete
si: මකන්න (_D)

note: Translators: Quit action label
en: _Quit
si: ඉවත් වෙන්න (_Q)

note: Translators: Quit action tooltip
en: Quit
si: ඉවත් වෙන්න

note: Translators: Help action label
en: _Contents
si: අන්තර්ගතයන් (_C)

note: Translators: Help action tooltip
en: Help
si: සහාය

note: Translators: About action label
en: _About
si: පිළිබඳ (_A)

note: Translators: About action tooltip
en: About
si: පිළිබද

note: Translators: "Actions" launcher section
en: Actions
si: ක්‍රියාවන්

note: Translators: "Advanced" launcher section
en: Advanced
si: සංකීර්ණ

note: Translators: "Images" file chooser dialog filter
en: Images
si: පින්තූර

note: Translators: "Search Results" treeview column header
en: Search Results
si: සෙවුම් ප්‍රතිඵල
