menulibre - en to sk translation catalogue (135 entries)

en: Menu Editor
sk: Editor ponuky

en: Add or remove applications from the menu
sk: Pridáva alebo odstraňuje aplikácie z ponuky

note: Translators: This option adds a new application entry to the menu.
en: Add _Launcher
sk: Pridať _spúšťač

note: Translators: This option adds a new directory entry to the menu.
en: Add _Directory
sk: Pridať _adresár

note: Translators: This option adds a new separator entry to the menu.
en: Add _Separator
sk: Pridať _oddeľovač

note: Translators: Icon popup menu item to browse available icons.
en: Browse Icons…
sk: Prehliadať ikony…

note: Translators: Icon popup menu item to browse files for an icon file.
en: Browse Files…
sk: Prehliadať súbory...

note: Translators: Toolbar button to save the currently selected item.
en: Save Launcher
sk: Uloží spúšťač

note: Translators: Toolbar button to undo last change to currently selected item. Translators: Undo action tooltip
en: Undo
sk: Vráti späť poslednú činnosť

note: Translators: Toolbar button to redo the last undone change to currently selected item. Translators: Redo action tooltip
en: Redo
sk: Zopakuje poslednú činnosť

note: Translators: Toolbar button to revery the currently selected item to it Translators: Revert action tooltip
en: Revert
sk: Obnoví

note: Translators: Toolbar button to delete the currently selected item. Translators: Delete action tooltip
en: Delete
sk: Odstráni

note: Translators: Save On Close Dialog, do save, then close. Translators: Save On Leave Dialog, do save, then leave. Translators: Save Launcher action tooltip
en: Save
sk: Uložiť

note: Translators: Placeholder text for the search text entry.
en: Search
sk: Vyhľadajte

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item up.
en: Move Up
sk: Presunúť nahor

note: Translators: Treeview toolbar button to move the currently selected item down.
en: Move Down
sk: Presunúť nadol

note: Translators: Placeholder text/hint for the application name entry.
en: Application Name
sk: Názov aplikácie

note: Translators: Placeholder text/hint for the application comment entry. Translators: "Description" tree column header
en: Description
sk: Popis

note: Translators: Tooltip for the "Exec" text entry.
en: Program to execute with arguments. This key is required if DBusActivatable is not set to "True" or if you need compatibility with implementations that do not understand D-Bus activation.
    See https://github.com/bluesabre/menulibre/wiki/Recognized-Desktop-Entry-Keys#exec for a list of supported arguments.
sk: Program na spustenie s argumentami. Tento kľúč je požadovaný, ak voľba DBusActivatable nie je nastavená na „True“, alebo ak potrebujete mať kompatibilitu s implementáciami, ktoré nerozumejú aktivácii zbernice D-Bus.
    Pre zoznam podporovaných argumentov si prezrite https://github.com/bluesabre/menulibre/wiki/Recognized-Desktop-Entry-Keys#exec.

note: Translators: Treeview column for an action item
en: Command
sk: Príkaz

note: Translators: Tooltip for the "Path" text entry.
en: The working directory.
sk: Pracovný adresár.

note: Translators: "Path" text entry. The working directory of the application.
en: Working Directory
sk: Pracovný adresár

note: Translators: Header for the commonly used application fields.
en: Application Details
sk: Podrobnosti o aplikácii

note: Translators: Tooltip for the "Terminal" on/off switch.
en: If set to "True", the program will be ran in a terminal window.
sk: Ak je nastavené na „True“, program bude spustený v okne terminálu.

note: Translators: "Terminal" on/off switch. When enabled, the application is executed in a terminal window.
en: Run in terminal
sk: Spustiť v termináli

note: Translators: Tooltip for the "StartupNotify" on/off switch.
en: If set to "True", a startup notification is sent. Usually means that a busy cursor is shown while the application launches.
sk: Ak je nastavené na „True“, bude odoslané oznámenie po spustení. Obvykle to znamená, že sa zobrazí zaneprázdnený kurzor počas spúšťania aplikácie.

note: Translators: "StartupNotify" on/off switch. When enabled, a busy cursor is shown while the application launches.
en: Use startup notification
sk: Použiť oznámenie po spustení

note: Translators: Tooltip for the "NoDisplay" on/off switch.
en: If set to "True", this entry will not be shown in menus, but will be available for MIME type associations etc.
sk: Ak je nastavené na „True“, tento záznam nebude zobrazený v ponukách, ale bude dostupný pre priradenie typu MIME, atď.

note: Translators: "NoDisplay" on/off switch. When enabled, the application will not be shown in menus, but will be available for MIME type associations etc.
en: Hide from menus
sk: Skryť z ponúk

note: Translators: Header for the less common application and directory fields.
en: Options
sk: Voľby

note: Translators: Button to add item to list.
en: Add
sk: Pridať

note: Translators: Button to remove item from list.
en: Remove
sk: Odstrániť

note: Translators: Button to remove all items from list.
en: Clear
sk: Vymazať

note: Translators: Treeview column for whether an action item is displayed (boolean).
en: Show
sk: Zobraziť

note: Translators: Treeview column for the name of the displayed action item.
en: Name
sk: Názov

note: Translators: Window title for the Select Icon dialog
en: Select an icon…
sk: Výber ikony…

note: Translators: Button to cancel and leave a dialog. Translators: Help Dialog, cancel button. Translators: Save On Close Dialog, don't save, cancel close. Translators: Save On Leave Dialog, don't save, cancel leave. Translators: Revert Dialog, cancel button. Translators: File Chooser Dialog, cancel but
en: Cancel
sk: Zrušiť

note: Translators: Button to accept and apply changes in a dialog.
en: Apply
sk: Použiť

note: Translators: Tooltip for the "GenericName" text entry.
en: Generic name of the application, for example "Web Browser".
sk: Všeobecný názov aplikácie, napríklad „Webový prehliadač“

note: Translators: "GenericName" text entry. Generic name of the application, for example "Web Browser".
en: Generic Name
sk: Všeobecný názov

note: Translators: Tooltip for the "NotShowIn" text entry. Possible values "Budgie", "Cinnamon", "EDE", "GNOME", "KDE", "LXDE", "LXQt", "MATE", "Pantheon", "Razor", "ROX", "TDE", "Unity", "XFCE", and "Old" should not be translated.
en: A list of environments that should not display this entry. You can only use this key if "OnlyShowIn" is not set.
    Possible values include: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old
sk: Zoznam prostredí, ktoré nezobrazia tento záznam. Môžete použiť tento kľúč iba vtedy, ak nie je nastavená voľba „OnlyShowIn“.
    Použiteľné hodnoty sú: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old

note: Translators: "NotShowIn" text entry. A list of environments that should not display this entry.
en: Not Shown In
sk: Nezobraziť v

note: Translators: Tooltip for the "OnlyShowIn" text entry. Possible values "Budgie", "Cinnamon", "EDE", "GNOME", "KDE", "LXDE", "LXQt", "MATE", "Pantheon", "Razor", "ROX", "TDE", "Unity", "XFCE", and "Old" should not be translated.
en: A list of environments that should display this entry. Other environments will not display this entry. You can only use this key if "NotShowIn" is not set.
    Possible values include: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old
sk: Zoznam prostredí, ktoré zobrazia tento záznam. Iné prostredia tento záznam nezobrazia. Môžete použiť tento kľúč iba vtedy, ak nie je nastavená voľba „NotShowIn“.
    Použiteľné hodnoty sú: Budgie, Cinnamon, EDE, GNOME, KDE, LXDE, LXQt, MATE, Pantheon, Razor, ROX, TDE, Unity, XFCE, Old

note: Translators: "OnlyShowIn" text entry. A list of environments that should display this entry.
en: Only Shown In
sk: Zobraziť iba v

note: Translators: Tooltip for the "TryExec" text entry.
en: Path to an executable file to determine if the program is installed. If the file is not present or is not executable, this entry may not be shown in a menu.
sk: Cesta k spustiteľnému súboru na rozpoznanie, či je program nainštalovaný. Ak súbor neexistuje, alebo nie je spustiteľný, tento záznam nebude zobrazený v ponuke.

note: Translators: "TryExec" text entry. Path to an executable file to determine if the program is installed.
en: Try Exec
sk: Skúška spust. súboru

note: Translators: Tooltip for the "Mimetypes" text entry.
en: The MIME type(s) supported by this application.
sk: Typy MIME podporované touto aplikáciou.

note: Translators: "Mimetype" text entry. The MIME type(s) supported by this application.
en: Mimetypes
sk: Typy MIME

note: Translators: Tooltip for the "Keywords" text entry.
en: A list of keywords to describe this entry. You can use these to help searching entries. These are not meant for display, and should not be redundant with the values of Name or GenericName.
sk: Zoznam kľúčových slov, ktoré popisujú tento záznam. Môžete ich použiť na uľahčenie vyhľadávania záznamov. Nebudú zobrazené a nemali by byť zbytočne rovnaké ako názov alebo všeobecný názov.

note: Translators: "Keywords" text entry. A list of keywords to describe this entry.
en: Keywords
sk: Kľúčové slová

note: Translators: Tooltip for the "StartupWMClass" text entry.
en: If specified, the application will be requested to use the string as a WM class or a WM name hint at least in one window.
sk: Ak je určené, aplikácia bude požiadaná, aby použila reťazec ako radu triedy WM, alebo názvu WM aspoň v jednom okne.

note: Translators: "StartupWMClass" text entry. A window manager hint for the application
en: Startup WM Class
sk: Spustiť triedu WM

note: Translators: Tooltip for the "Hidden" on/off switch.
en: If set to "True", the result for the user is equivalent to the .desktop file not existing at all.
sk: Ak je nastavené na „True“, výsledok pre používateľa bude rovnaký ako pri súbore .desktop, ktorý neexistuje.

note: Translators: "Hidden" on/off switch. When enabled, the application is hidden from the menu.
en: Hidden
sk: Skrytá

note: Translators: Tooltip for the "DBusActivatable" on/off switch.
en: Set this key to "True" if D-Bus activation is supported for this application and you want to use it.
    See https://github.com/bluesabre/menulibre/wiki/Recognized-Desktop-Entry-Keys#dbusactivatable for more information.
sk: Nastavte tento kľúč na „True“, ak aplikácia podporuje aktiváciu prostredníctvom zbernice D-Bus a chcete ju použiť.
    Pre viac informácií navštívte adresu https://github.com/bluesabre/menulibre/wiki/Recognized-Desktop-Entry-Keys#dbusactivatable.

note: Translators: "DBusActivatable" on/off switch. When enabled, the application is said to be activated via DBUS.
en: DBUS Activatable
sk: Aktivovateľná cez zbernicu DBUS

note: Translators: Command line option to display debug messages on stdout
en: Show debug messages
sk: Zobrazí ladiace správy

note: Translators: About Dialog, window title.
en: About MenuLibre
sk: O aplikácii MenuLibre

note: Translators: Help Dialog, window title.
en: Online Documentation
sk: Online dokumentácia

note: Translators: Help Dialog, primary text.
en: Do you want to read the MenuLibre manual online?
sk: Chcete si prečítať online príručku k aplikácii MenuLibre?

note: Translators: Help Dialog, secondary text.
en: You will be redirected to the documentation website where the help pages are maintained.
sk: Budete presmerovaný na webovú stránku s dokumentáciou, kde sa nachádzajú stránky pomocníka.

note: Translators: Help Dialog, confirmation button. Navigates to online documentation.
en: Read Online
sk: Prečítať online

note: Translators: Save On Close Dialog, window title. Translators: Save On Leave Dialog, window title.
en: Save Changes
sk: Uloženie zmien

note: Translators: Save On Close Dialog, primary text.
en: Do you want to save the changes before closing?
sk: Chcete uložiť zmeny pred zatvorením?

note: Translators: Save On Close Dialog, secondary text. Translators: Save On Leave Dialog, primary text.
en: If you don't save the launcher, all the changes will be lost.
sk: Ak neuložíte spúšťač, všetky zmeny budú stratené.

note: Translators: Save On Close Dialog, don't save, then close. Translators: Save On Leave Dialog, don't save, then leave.
en: Don't Save
sk: Neuložiť

note: Translators: Save On Leave Dialog, primary text.
en: Do you want to save the changes before leaving this launcher?
sk: Chcete uložiť zmeny pred opustením tohto spúšťača?

note: Translations: Delete Dialog, secondary text. Notifies user that the file cannot be restored once deleted.
en: This cannot be undone.
sk: Táto činnosť sa nedá vrátiť späť.

note: Translators: Revert Dialog, window title. Translators: Revert Dialog, confirmation button.
en: Restore Launcher
sk: Obnoviť spúšťač

note: Translators: Revert Dialog, primary text. Confirmation to revert all changes since the last file save.
en: Are you sure you want to restore this launcher?
sk: Skutočne chcete obnoviť tento spúšťač?

note: Translators: Revert Dialog, secondary text.
en: All changes since the last saved state will be lost and cannot be restored automatically.
sk: Všetky zmeny vykonané od posledného uloženého stavu budú stratené a nebudú môcť byť automaticky obnovené.

note: Translators: Launcher Removed Dialog, primary text. Indicates that the selected application is no longer installed.
en: No Longer Installed
sk: Už nie je nainštalovaný

note: Translators: Launcher Removed Dialog, secondary text.
en: This launcher has been removed from the system.
    Selecting the next available item.
sk: Tento spúšťač bol odstránený zo systému.
    Vyberie sa nasledujúca dostupná položka.

note: Translators: Separator menu item
en: Separator
sk: Oddeľovač

note: Translators: Launcher category description
en: Multimedia
sk: Multimédiá

note: Translators: Launcher category description
en: Development
sk: Vývoj

note: Translators: Launcher category description
en: Education
sk: Vzdelávanie

note: Translators: Launcher category description
en: Games
sk: Hry

note: Translators: Launcher category description
en: Graphics
sk: Grafika

note: Translators: Launcher category description
en: Office
sk: Kancelária

note: Translators: Launcher category description
en: Settings
sk: Nastavenia

note: Translators: Launcher category description
en: System
sk: Systém

note: Translators: Launcher category description
en: Accessories
sk: Príslušenstvo

note: Translators: Launcher category description
en: Desktop configuration
sk: Nastavenia prostredia

note: Translators: Launcher category description
en: User configuration
sk: Nastavenia používateľa

note: Translators: Launcher category description
en: Hardware configuration
sk: Nastavenia hardvéru

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME application
sk: Aplikácie prostredia GNOME

note: Translators: Launcher category description
en: GTK+ application
sk: Aplikácie s rozhraním GTK+

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME user configuration
sk: Nastavenia používateľa prostredia GNOME

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME hardware configuration
sk: Nastavenia hardvéru prostredia GNOME

note: Translators: Launcher category description
en: GNOME system configuration
sk: Nastavenia systému prostredia GNOME

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce menu item
sk: Položka ponuky prostredia Xfce

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce toplevel menu item
sk: Položka ponuky hornej úrovne prostredia Xfce

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce user configuration
sk: Nastavenia používateľa prostredia Xfce

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce hardware configuration
sk: Nastavenia hardvéru prostredia Xfce

note: Translators: Launcher category description
en: Xfce system configuration
sk: Nastavenia systému prostredia Xfce

note: Translators: "Other" category group. This item is only displayed for unknown or non-standard categories.
en: Other
sk: Ostatné

note: Translators: This error is displayed when the application is run as a root user. The application exits once the dialog is dismissed.
en: MenuLibre cannot be run as root.
sk: Aplikácia MenuLibre nemôže byť spustená s právami správcu.

note: Translators: This link goes to the online documentation with more information.
en: Please see the <a href='%s'>online documentation</a> for more information.
sk: Prosím, pre viac informácií si prezrite <a href='%s'>online dokumentáciu</a>.

note: Translators: Add Launcher action label
en: Add _Launcher…
sk: Pridať _spúšťač...

note: Translators: Add Launcher action tooltip
en: Add Launcher…
sk: Pridá spúšťač...

note: Translators: Add Directory action label
en: Add _Directory…
sk: Pridať _adresár...

note: Translators: Add Directory action tooltip
en: Add Directory…
sk: Pridá adresár...

note: Translators: Add Separator action label
en: _Add Separator…
sk: Pridať _oddeľovač...

note: Translators: Add Separator action tooltip
en: Add Separator…
sk: Pridá oddeľovač...

note: Translators: Save Launcher action label
en: _Save
sk: _Uložiť

note: Translators: Undo action label
en: _Undo
sk: Vrátiť _späť

note: Translators: Redo action label
en: _Redo
sk: Zo_pakovať

note: Translators: Revert action label
en: _Revert
sk: O_bnoviť

note: Translators: Delete action label
en: _Delete
sk: O_dstrániť

note: Translators: Quit action label
en: _Quit
sk: U_končiť

note: Translators: Quit action tooltip
en: Quit
sk: Ukončiť

note: Translators: Help action label
en: _Contents
sk: Obsa_h

note: Translators: Help action tooltip
en: Help
sk: Pomocník

note: Translators: About action label
en: _About
sk: _O aplikácii

note: Translators: About action tooltip
en: About
sk: O aplikácii

note: Translators: "Categories" launcher section
en: Categories
sk: Kategórie

note: Translators: "Actions" launcher section
en: Actions
sk: Činnosti

note: Translators: "Advanced" launcher section
en: Advanced
sk: Rozšírené

note: Translators: Launcher-specific categories, camelcase "This Entry"
en: ThisEntry
sk: TentoZáznam

note: Translators: Placeholder text for the launcher-specific category selection.
en: Select a category
sk: Vyberte kategóriu

note: Translators: "Category Name" tree column header
en: Category Name
sk: Názov kategórie

note: Translators: "This Entry" launcher-specific category group
en: This Entry
sk: Tento záznam

note: Translators: Placeholder text for a newly created action
en: New Shortcut
sk: Nová skratka

note: Translators: File Chooser Dialog, window title.
en: Select a working directory…
sk: Výber pracovného adresára...

note: Translators: File Chooser Dialog, window title.
en: Select an executable…
sk: Výber spustiteľného súboru...

note: Translators: This error is displayed when the user does not have sufficient file system permissions to delete the selected file.
en: You do not have permission to delete this file.
sk: Nemáte oprávnenia na odstránenie tohto súboru.

note: Translators: Placeholder text for a newly created launcher.
en: New Launcher
sk: Nový spúšťač

note: Translators: Placeholder text for a newly created launcher's description.
en: A small descriptive blurb about this application.
sk: Krátky popis tejto aplikácie.

note: Translators: Placeholder text for a newly created directory.
en: New Directory
sk: Nový adresár

note: Translators: Confirmation dialog to delete the selected separator.
en: Are you sure you want to delete this separator?
sk: Skutočne chcete odstrániť tento oddeľovač?

note: Translators: Confirmation dialog to delete the selected launcher.
en: Are you sure you want to delete "%s"?
sk: Skutočne chcete odstrániť spúšťač „%s“?

note: Translators: "Images" file chooser dialog filter
en: Images
sk: Obrázky

note: Translators: "Search Results" treeview column header
en: Search Results
sk: Výsledky vyhľadávania

note: Translators: Placeholder text for a new menu item name.
en: New Menu Item
sk: Nová položka ponuky
