Mercurial - en to da translation catalogue (1826 entries)

en:  (default: %s)
da:  (standard: %s)

en: Options
da: Valgmuligheder

en: Commands
da: Kommandoer

en: Extensions
da: Udvidelser

en: This section contains help for extensions that are distributed together with Mercurial. Help for other extensions is available in the help system.
da: Denne sektion indeholder hjælp for udviddelser distribueret sammen med
    Mercurial. Hjælp til andre udviddelser er tilgængelig i
    hjælpesystemet.

en: Options:
da: Valgmuligheder:

en:     aliases: %s
da:     aliaser %s:

en: config error - hook type "%s" cannot stop incoming changesets nor commits
da: konfigurationsfejl - hook type "%s" kan ikke stoppe indgående ændringer eller deponeringer

en: acl: user "%s" denied on "%s" (changeset "%s")
da: acl: bruger "%s" nægtet adgang til "%s" (ændring "%s")

en: Example configurations:
da: Eksempelkonfigurationer:

en: python mysql support not available: %s
da: python mysql-understøttelse ikke tilgængelig: %s

en: connecting to %s:%s as %s, password %s
da: forbinder til %s:%s som %s, kodeord %s

en: query: %s %s
da: forespørgsel: %s %s

en: failed query: %s %s
da: fejlet forespørgsel: %s %s

en: unknown database schema
da: ukendt databaseskema

en: bug %d already knows about changeset %s
da: fejl %d kender allerede til ændring %s

en: telling bugzilla to send mail:
da: beder bugzilla om at sende mail:

en:   bug %s
da:   fejl %s

en: running notify command %s
da: kører notificeringskommando %s

en: bugzilla notify command %s
da: bugzilla notificeringskommando %s

en: done
da: færdig

en: looking up user %s
da: slår bruger %s op

en: cannot find bugzilla user id for %s
da: kan ikke finde bugzilla bruger-id for %s

en: cannot find bugzilla user id for %s or %s
da: kan ikke finde bugzilla bruger-id for %s eller %s

en: configuration 'bzemail' missing
da: konfigurationen af 'bzemail' mangler

en: bugzilla version %s not supported
da: bugzilla version %s ikke understøttet

en: Bugzilla error: %s
da: Bugzilla fejl: %s

en: command to display child changesets
da: kommando til at vise børne-ændringer

en: show the children of the given or working directory revision
da: vis børnene til arbejdskataloget eller en given revision

en:     Print the children of the working directory's revisions. If a
        revision is given via -r/--rev, the children of that revision will
        be printed. If a file argument is given, revision in which the
        file was last changed (after the working directory revision or the
        argument to --rev if given) is printed.
da:     Udskriv arbejdskatalogets børnerevisioner. Hvis en revision er
        angivet med -r/--rev, udskrives børnene til denne revision.
        Hvis en fil er angivet, udskrives revisionen i hvilken filen sidst
        blev ændret (efter arbejdskatalogets revision eller argumentet til
        --rev, hvis givet).

en: show children of the specified revision
da: vis børn af den givne revision

en: hg children [-r REV] [FILE]
da: hg children [-r REV] [FIL]

en: command to display statistics about repository history
da: kommando til at vise statistikker om depotets historie

en: Revision %d is a merge, ignoring...
da: Revision %d er en sammenføjning; ignorerer...

en: analyzing
da: analyserer

en: histogram of changes to the repository
da: histogram over ændringer i depotet

en:     This command will display a histogram representing the number
        of changed lines or revisions, grouped according to the given
        template. The default template will group changes by author.
        The --dateformat option may be used to group the results by
        date instead.
da:     Denne kommando vil vise et histogram som repræsenterer antallet af
        ændrede linier eller revisioner, grupperet efter en given
        skabelon. Standardskabelonen vil gruppere ændringer efter
        forfatter. Med --dateformat tilvalget kan resultaterne i stedet
        grupperes efter dato.

en:     Statistics are based on the number of changed lines, or
        alternatively the number of matching revisions if the
        --changesets option is specified.
da:     Statistikken er basseret på antallet af ændrede linier eller
        alternativt på antallet af matchende revisioner, hvis --changesets
        tilvalget er specificeret.

en:     Examples::
da:     Eksempler::

en:       # display count of changed lines for every committer
          hg churn -t '{author|email}'
da:       # viser antaller af ændrede linier for hver bruger
          hg churn -t '{author|email}'

en:       # display daily activity graph
          hg churn -f '%H' -s -c
da:       # viser graf over daglig aktivitet
          hg churn -f '%H' -s -c

en:       # display activity of developers by month
          hg churn -f '%Y-%m' -s -c
da:       # viser månedlig aktivitet af udviklerne
          hg churn -f '%Y-%m' -s -c

en:       # display count of lines changed in every year
          hg churn -f '%Y' -s
da:       # viser antallet af linier ændret hvert år
          hg churn -f '%Y' -s

en:     It is possible to map alternate email addresses to a main address
        by providing a file using the following format::
da:     Det er muligt at afbilde alternative e-mail-adresser til
        hoved-adresser ved at bruge en fil med følgende format::

en:       <alias email> = <actual email>
da:       <alias email> = <faktisk email>

en:     Such a file may be specified with the --aliases option, otherwise
        a .hgchurn file will be looked for in the working directory root.
da:     En sådan fil kan angivet med --aliases tilvalget. Som standard
        bruges .hgchurn i arbejdskatalogets rod, hvis denne findes.

en: skipping malformed alias: %s
da: springer misdannet alias over: %s

en: count rate for the specified revision or range
da: lav statistik for de specificerede revisioner

en: DATE
da: DATO

en: count rate for revisions matching date spec
da: lav statistik for revisioner som matcher dato specifikationen

en: TEMPLATE
da: MØNSTER

en: template to group changesets
da: skabelon for gruppering af ændringer

en: strftime-compatible format for grouping by date
da: strftime-kompatibelt format til gruppering efter dato

en: count rate by number of changesets
da: lav statistik efter antallet af ændringer

en: sort by key (default: sort by count)
da: sorter efter nøgle (standard: sorter efter antal)

en: display added/removed lines separately
da: vil tilføjede/fjernede linier separat

en: FILE
da: FIL

en: file with email aliases
da: fil med email-aliaser

en: hg churn [-d DATE] [-r REV] [--aliases FILE] [FILE]
da: hg churn [-d DATO] [-r REV] [--aliases FIL] [FIL]

en: colorize output from some commands
da: farvelæg output for nogle kommandoer

en: This extension modifies the status and resolve commands to add color
    to their output to reflect file status, the qseries command to add
    color to reflect patch status (applied, unapplied, missing), and to
    diff-related commands to highlight additions, removals, diff headers,
    and trailing whitespace.
da: Denne udvidelse ændrer status- og resolve-kommandoerne så de tilføjer
    farve til deres output for at afspejle filstatus, qseries-kommandoen
    så den tilføjer farve for at afspejle status for rettelsen (anvendt,
    ikke-anvendt, manglende), og diff-relaterede kommandoer så de
    fremhæver tilføjelser, fjernelser, diff-hoveder og mellemrum i
    slutningen af linier.

en: Default effects may be overridden from your configuration file::
da: Standardeffekterne som kan overskrives i din konfigurationsfil::

en:   # 'none' turns off all effects
      status.clean = none
      status.copied = none
da:   # 'none' slår alle effekter fra
      status.clean = none
      status.copied = none

en: ignoring unknown color/effect %r (configured in color.%s)
da: ignorerer ukendt farve/effekt %r (konfigureret i color.%s)

note: i18n: 'always', 'auto', and 'never' are keywords and should not be translated
en: when to colorize (boolean, always, auto, or never)
da: hvornår der skal farvelægges (boolks værdi, "always", "auto" eller "never")

en: import revisions from foreign VCS repositories into Mercurial
da: importer revisioner fra fremmede VCS depoter ind i Mercurial

en:     If no destination directory name is specified, it defaults to the
        basename of the source with ``-hg`` appended. If the destination
        repository doesn't exist, it will be created.
da:     Hvis der ikke angivet et navn til destinationen, så bruges
        grundnavnet for kilden med ``-hg`` tilføjet. Hvis
        destinationsdepotet ikke allerede findes, så vil det bliver
        oprettet.

en:       source author = destination author
da:       forfatter i kildes = forfatter i destinationen

en: source repository type
da: kildedepotstype

en: destination repository type
da: type for destinations repository

en: import up to target revision REV
da: importer op til revision REV

en: remap usernames using this file
da: konverter brugernavne ved hjælp af denne fil

en: remap file names using contents of file
da: konverter filnavne ved brug af filindhold

en: splice synthesized history into place
da: ind-splejs syntetisk historie

en: change branch names while converting
da: omdøb grene under konverteringen

en: try to sort changesets by branches
da: forsøg at sortere ændringer efter gren

en: try to sort changesets by date
da: forsøg at sortere ændringer efter dato

en: preserve source changesets order
da: bevar kildeændringerne ordning

en: hg convert [OPTION]... SOURCE [DEST [REVMAP]]
da: hg convert [TILVALG]... KILDE [MÅL [REV-AFBILDNING]]

en: only return changes on specified branches
da: returner kun ændringer på givne grene

en: prefix to remove from file names
da: præfix der skal fjernes fra filnavne

en: only return changes after or between specified tags
da: returner kun ændringer efter eller mellem givne mærkater

en: update cvs log cache
da: opdater cvs log cache

en: create new cvs log cache
da: opret ny cvs log cache

en: specify cvsroot
da: angiv cvsroot

en: show parent changesets
da: vis forældre-ændringer

en: ignored for compatibility
da: ignoreret af kompatibilitetsgrunde

en: hg debugcvsps [OPTION]... [PATH]...
da: hg debugcvsps [TILVALG]... [STI]...

en: %s does not look like a Bazaar repository
da: %s ser ikke ud som et Bazaar depot

en: Bazaar modules could not be loaded
da: Bazaar modulerne kunne ikke indlæses

en: bzr source type could not be determined
da: bzr kildetype kunne ikke bestemmes

en: %s is not a valid revision in current branch
da: %s er ikke en gyldig revision i den nuværende gren

en: %s is not available in %s anymore
da: %s er ikke længere tilgængelig i %s

en: %s.%s symlink has no target
da: %s.%s symbolsk lænke er ikke noget mål

en: cannot find required "%s" tool
da: kan ikke finde påkrævet værktøj "%s"

en: %s error:
da: %s fejl:

en: syntax error in %s(%d): key/value pair expected
da: syntaksfejl i %s(%d): nøgle/værdi-par forventet

en: could not open map file %r: %s
da: kunne ikke åbne afbildningsfil %r: %s

en: %s: invalid source repository type
da: %s: ugyldig kildedepotstype

en: %s: missing or unsupported repository
da: %s: manglende eller usupporteret depot

en: %s: invalid destination repository type
da: %s: ugyldig destinationsdepottype

en: %s: unknown repository type
da: %s: ukendt depottype

en: getting files
da: henter filer

en: revisions
da: revisioner

en: scanning
da: skanner

en: unknown sort mode: %s
da: ukendt sortering: %s

en: cycle detected between %s and %s
da: cyklus opdaget mellem %s og %s

en: not all revisions were sorted
da: ikke alle revisioner blev sorteret

en: Writing author map file %s
da: Skriver forfatter-afbildningsfil %s

en: Ignoring bad line in author map file %s: %s
da: Ignorerer dårlig linie i forfatter-afbildningsfil %s: %s

en: mapping author %s to %s
da: afbilder forfatter %s til %s

en: overriding mapping for author %s, was %s, will be %s
da: tilsidesætter afbildning for forfatter %s, var %s, vil blive %s

en: spliced in %s as parents of %s
da: splejsede %s ind som forældre til %s

en: scanning source...
da: skanner kilde...

en: sorting...
da: sorterer...

en: converting...
da: konverterer...

en: source: %s
da: kilde: %s

en: converting
da: konverterer

en: assuming destination %s
da: antager mål %s

en: more than one sort mode specified
da: mere end end sorteringsmetode angivet

en: --sourcesort is not supported by this data source
da: --sourcesort er ikke supporteret at denne datakilde

en: %s does not look like a CVS checkout
da: %s ser ikke ud som et CVS checkout

en: connecting to %s
da: forbinder til %s

en: CVS pserver authentication failed
da: CVS pserver godkendelse fejlede

en: unexpected response from CVS server (expected "Valid-requests", but got %r)
da: uventet svar fra CVS serveren (forventede "Valid-requests", men fik %r)

en: %d bytes missing from remote file
da: %d byte mangler i fjernfilen

en: malformed response from CVS
da: misdannet svar fra CVS

en: unknown CVS response: %s
da: ukendt CVS svar: %s

en: collecting CVS rlog
da: samler CVS rlog

en: not a CVS sandbox
da: ikke en CVS sandkasse

en: reading cvs log cache %s
da: læser cvs log-mellemlager %s

en: cache has %d log entries
da: mellemlager har %d lagerindgange

en: error reading cache: %r
da: fejl ved læsning af mellemlager: %r

en: running %s
da: kører %s

en: RCS file must be followed by working file
da: RCS-fil skal efterfølges af en arbejdsfil

en: must have at least some revisions
da: kan have mindst nogle revisioner

en: expected revision number
da: forventede et revisionsnummer

en: revision must be followed by date line
da: revision skal efterfølges af datolinje

en: writing cvs log cache %s
da: skriver cvs log-mellemlager %s

en: %d log entries
da: %d lagerindgange

en: creating changesets
da: opretter ændringer

en: synthetic changeset cannot have multiple parents
da: syntetisk ændring kan ikke have flere forældre

en: warning: CVS commit message references non-existent branch %r:
    %s
da: advarsel: CVS deponeringsbesked refererer en ikke-eksisterende gren %r:
    %s

en: %d changeset entries
da: %d ændringer

en: %s does not look like a darcs repository
da: %s ser ikke ud som et darcs depot

en: darcs version 2.1 or newer needed (found %r)
da: kræver darcs version 2.1 eller nyere (fandt %r)

en: Python ElementTree module is not available
da: Python ElementTree modulet er ikke tilstede

en: %s repository format is unsupported, please upgrade
da: %s depotformatet er ikke supporteret, opgrader venligst

en: failed to detect repository format!
da: kunne ikke detektere depotformatet!

en: internal calling inconsistency
da: intern kaldeinkonsistens

en: errors in filemap
da: fejl i filafbildning

en: %s:%d: path to %s is missing
da: %s:%d: stien til %s mangler

en: %s:%d: %r already in %s list
da: %s:%d: %r er allerede i %s listen

en: %s:%d: superfluous / in %s %r
da: %s:%d: overflødig / i %s %r

en: %s:%d: unknown directive %r
da: %s:%d: ukendt direktiv %r

en: source repository doesn't support --filemap
da: kildedepot understøtter ikke --filemap

en: %s does not look like a Git repository
da: %s ser ikke ud som et Git depot

en: cannot retrieve git heads
da: kan ikke hente hoveder fra git

en: cannot read %r object at %s
da: kan ikke læse %r objekt ved %s

en: cannot read changes in %s
da: kan ikke læse ændringer i %s

en: cannot read tags from %s
da: kan ikke læse mærkater fra %s

en: %s does not look like a GNU Arch repository
da: %s ser ikke ud som et GNU Arch depot

en: cannot find a GNU Arch tool
da: kan ikke finde GNU Arch

en: analyzing tree version %s...
da: analyserer træ version %s...

en: could not parse cat-log of %s
da: kan ikke parse cat-log af %s

en: %s is not a local Mercurial repository
da: %s er ikke et lokalt Mercurial depot

en: initializing destination %s repository
da: initialiserer mål %s depot

en: pulling from %s into %s
da: hiver fra %s ind i %s

en: filtering out empty revision
da: bortfiltrerer tom revision

en: updating tags
da: opdaterer mærkater

en: updating bookmarks
da: opdaterer bogmærker

en: %s is not a valid start revision
da: %s er ikke en gyldig startrevision

en: ignoring: %s
da: ignorerer: %s

en: %s does not look like a monotone repository
da: %s ser ikke ud som et monotone depot

en: mtn command '%s' returned %s
da: mtn kommando '%s' returnerede %s

en: copying file in renamed directory from '%s' to '%s'
da: kopierer fil i omdøbt katalog fra '%s' til '%s'

en: %s does not look like a P4 repository
da: %s ser ikke ud som et P4 depot

en: reading p4 views
da: læser p4 views

en: collecting p4 changelists
da: samler p4 changelists

en: Mercurial failed to run itself, check hg executable is in PATH
da: Mercurial kunne ikke køre sig selv, kontroller om hg er i PATH

en: %s does not look like a Subversion repository
da: %s ser ikke ud som et Subversion depot

en: Subversion python bindings %d.%d found, 1.4 or later required
da: fandt Subversion python bindinger %d.%d, 1.4 eller senere er påkrævet

en: Subversion python bindings are too old, 1.4 or later required
da: Subversion python bindinger er for gamle, 1.4 eller senere er påkrævet

en: svn: revision %s is not an integer
da: svn: revision %s er ikke et heltal

en: svn: start revision %s is not an integer
da: svn: startrevision %s er ikke et heltal

en: no revision found in module %s
da: ingen revision fundet i modul %s

en: expected %s to be at %r, but not found
da: forventede at %s ville være ved %r, men fandt det ikke

en: found %s at %r
da: fandt %s ved %r

en: ignoring empty branch %s
da: ignorerer tom gren %s

en: found branch %s at %d
da: fandt gren %s ved %d

en: svn: start revision is not supported with more than one branch
da: svn: startrevision er ikke understøttet ved mere end en gren

en: svn: no revision found after start revision %d
da: svn: fandt ingen revisioner efter startrevision %d

en: %s not found up to revision %d
da: %s blev ikke fundet op til revision %d

en: scanning paths
da: skanner stier

en: found parent of branch %s at %d: %s
da: fandt forælder til gren %s ved %d: %s

en: fetching revision log for "%s" from %d to %d
da: henter revisionslog for "%s" fra %d til %d

en: svn: branch has no revision %s
da: svn: gren har ikke nogen revision %s

en: initializing svn repository %r
da: initialiserer svn depot %r

en: initializing svn working copy %r
da: initialiserer svn arbejdskatalog %r

en: unexpected svn output:
da: uventet svn output:

en: unable to cope with svn output
da: kan ikke håndtere svn output

en: writing Subversion tags is not yet implemented
da: skrivning af Subversion mærkater er endnu ikke implementeret

en: automatically manage newlines in repository files
da: automatisk håndtering af linieskift i depotfiler

en: This extension allows you to manage the type of line endings (CRLF or
    LF) that are used in the repository and in the local working
    directory. That way you can get CRLF line endings on Windows and LF on
    Unix/Mac, thereby letting everybody use their OS native line endings.
da: Denne udvidelse lader dig håndtere linieskifttypen (CRLF eller LF) som
    bruges i depotet og i det lokale arbejdskatalog. På den måde kan du få
    CRLF linieskift på Windows og LF på Linux/Mac, og således lade alle
    bruge de linieskift der passer til deres OS.

en: The extension reads its configuration from a versioned ``.hgeol``
    configuration file found in the root of the working copy. The
    ``.hgeol`` file use the same syntax as all other Mercurial
    configuration files. It uses two sections, ``[patterns]`` and
    ``[repository]``.
da: Udvidelsen læser sin konfiguration fra en versioneret ``.hgeol``
    konfigurationsfil fra roden af arbejdskataloget. Denne ``.hgeol`` fil
    bruger samme syntaks som alle andre Mercurial konfigurationsfiler. Den
    bruger to sektioner: ``[patterns]`` og ``[repository]``.

en: The ``[patterns]`` section specifies how line endings should be
    converted between the working copy and the repository. The format is
    specified by a file pattern. The first match is used, so put more
    specific patterns first. The available line endings are ``LF``,
    ``CRLF``, and ``BIN``.
da: Sektionen ``[patterns]`` angiver hvordan linieskift skal konverteres
    mellem arbejdskataloget og depotet. Formatet angives med et
    filmønster. Den første træffer bliver brugt, så skriv mere specifikke
    mønstre først. De mulige linieskifttyper er ``LF``, ``CRLF`` og
    ``BIN``.

en: Files with the declared format of ``CRLF`` or ``LF`` are always
    checked out and stored in the repository in that format and files
    declared to be binary (``BIN``) are left unchanged. Additionally,
    ``native`` is an alias for checking out in the platform's default line
    ending: ``LF`` on Unix (including Mac OS X) and ``CRLF`` on
    Windows. Note that ``BIN`` (do nothing to line endings) is Mercurial's
    default behaviour; it is only needed if you need to override a later,
    more general pattern.
da: Filer deklareret som ``CRLF`` eller ``LF`` bliver altid hentet ud og
    gemt i depotet i dette format og filer deklareret som binære (``BIN``)
    bliver ikke ændret. Desuden er ``native`` et alias for platformens
    normale linieskift: ``LF`` på Unix (samt Mac OS X) og ``CRLF`` på
    Windows. Bemærk at ``BIN`` (gør ingenting ved linieskift) er
    Mercurials standardopførsel; det er kun nødvendigt at bruge den hvis
    du skal overskrive et senere og mere generelt mønster.

en: The optional ``[repository]`` section specifies the line endings to
    use for files stored in the repository. It has a single setting,
    ``native``, which determines the storage line endings for files
    declared as ``native`` in the ``[patterns]`` section. It can be set to
    ``LF`` or ``CRLF``. The default is ``LF``. For example, this means
    that on Windows, files configured as ``native`` (``CRLF`` by default)
    will be converted to ``LF`` when stored in the repository. Files
    declared as ``LF``, ``CRLF``, or ``BIN`` in the ``[patterns]`` section
    are always stored as-is in the repository.
da: Den valgfrie ``[repository]`` sektion angiver linieskifttypen der
    bruges når filer gemmes i depotet. Den har en enkelt indstilling,
    ``native``, som bestemmer typen af linieskift for filer som er
    deklareret som ``native`` i ``[patterns]`` sektionen. Den kan sættes
    til ``LF`` eller ``CRLF``. Standardindstillingen er ``LF``. Som et
    eksempel betyder dette på Windows, at filer konfigureret som
    ``native`` vil blive konverteret fra ``CRLF`` til ``LF`` når de gemmes
    i depotet. Filer som er deklareret som ``LF``, ``CRLF`` eller ``BIN``
    i ``[patterns]`` sektionen bliver altid gemt uden ændring i depotet.

en: Example versioned ``.hgeol`` file::
da: Et eksempel på en versioneret ``.hgeol`` fil::

en: The extension uses an optional ``[eol]`` section read from both the
    normal Mercurial configuration files and the ``.hgeol`` file, with the
    latter overriding the former. You can use that section to control the
    overall behavior. There are three settings:
da: Udvidelsen bruger en valgfri ``[eol]`` sektion som bliver læst fra
    både de normale konfigurationsfiler og fra ``.hgeol`` filen, hvor den
    sidste har mere betydning end den første. Du kan bruge denne sektion
    til at bestemme den overordnede opførsel. Der er tre indstillinger:

en: - ``eol.native`` (default ``os.linesep``) can be set to ``LF`` or
      ``CRLF`` to override the default interpretation of ``native`` for
      checkout. This can be used with :hg:`archive` on Unix, say, to
      generate an archive where files have line endings for Windows.
da: - ``eol.native`` (standard er ``os.linesep``) kan sættes til ``LF``
      eller ``CRLF`` for at overskrive den sædvanlige fortolkning af
      ``native`` når filer hentes ud. Dette kan f.eks. bruges med
      :hg:`archive` på Unix til at lave et arkiv hvor filerne har
      linieskift til Windows.

en: - ``eol.only-consistent`` (default True) can be set to False to make
      the extension convert files with inconsistent EOLs. Inconsistent
      means that there is both ``CRLF`` and ``LF`` present in the file.
      Such files are normally not touched under the assumption that they
      have mixed EOLs on purpose.
da: - ``eol.only-consistent`` (standard er True) kan sættes til False for
      at lade udvidelsen konvertere filer med inkonsistente linieskift.
      Inkonsistent betyder at der er både ``CRLF`` og ``LF`` linieskift
      til stedet i filen. Sådanne filer bliver normalt ikke rørt under
      antagelse af at de har miksede linieskift med vilje.

en: See :hg:`help patterns` for more information about the glob patterns
    used.
da: Se :hg:`help patterns` for mere information on de brugte
    glob-mønstre.

en: ignoring unknown EOL style '%s' from %s
da: ignorerer ukendt linieskifttype '%s' fra %s

en:   %s in %s should not have %s line endings
da:   %s i %s skulle ikke have %s linieskift

en: the eol extension is incompatible with the win32text extension
da: eol-udvidelsen er inkompatibel med win32text-udvidelsen

en: inconsistent newline style in %s
da: inkonsistent linieskift i %s

en:   [extdiff]
      # add new command that runs GNU diff(1) in 'context diff' mode
      cdiff = gdiff -Nprc5
      ## or the old way:
      #cmd.cdiff = gdiff
      #opts.cdiff = -Nprc5
da:   [extdiff]
      # tilføj ny kommando som kører GNU diff(1) i 'context diff' modus
      cdiff = gdiff -Nprc5
      ## eller den gamle måde:
      #cmd.cdiff = gdiff
      #opts.cdiff = -Nprc5

en:   # add new command called vdiff, runs kdiff3
      vdiff = kdiff3
da:   # tilføj en ny kommando ved navn vdiff som kører kdiff3
      vdiff = kdiff3

en:   # add new command called meld, runs meld (no need to name twice)
      meld =
da:   # tilføj en ny kommando ved navn meld som kører meld (ingen grund
      # til at angive navnet to gange)
      meld =

en:   # add new command called vimdiff, runs gvimdiff with DirDiff plugin
      # (see http://www.vim.org/scripts/script.php?script_id=102) Non
      # English user, be sure to put "let g:DirDiffDynamicDiffText = 1" in
      # your .vimrc
      vimdiff = gvim -f '+next' '+execute "DirDiff" argv(0) argv(1)'
da:   # tilføj en ny kommando ved navn vimdiff som kører gvimdiff med
      # DirDiff udvidelsen (se
      # http://www.vim.org/scripts/script.php?script_id=102) Brugere fra
      # ikke-engelsktalende lande bør putte "let g:DirDiffDynamicDiffText
      # = 1" i deres .vimrc
      vimdiff = gvim -f '+next' '+execute "DirDiff" argv(0) argv(1)'

en: Tool arguments can include variables that are expanded at runtime::
da: Argumenterne til værktøjerne kan indeholde variabler som bliver erstattet på runtime::

en:   $parent1, $plabel1 - filename, descriptive label of first parent
      $child,   $clabel  - filename, descriptive label of child revision
      $parent2, $plabel2 - filename, descriptive label of second parent
      $root              - repository root
      $parent is an alias for $parent1.
da:   $parent1, $plabel1 - filnavn, beskrivelse af første forælder
      $child,   $clabel  - filnavn, beskrivelse af barnerevisionen
      $parent2, $plabel2 - filnavn, beskrivelse af anden forælder
      $root              - depotets rodbibliotek
      $parent er et alias for $parent1.

en: making snapshot of %d files from rev %s
da: laver øjebliksbillede af %d filer fra rev %s

en: making snapshot of %d files from working directory
da: laver øjebliksbillede af %d filer fra arbejdskataloget

en: cannot specify --rev and --change at the same time
da: kan ikke angive --rev og --change på samme tid

en: cleaning up temp directory
da: rydder midlertidigt katalog op

en: CMD
da: KMD

en: comparison program to run
da: sammenligningsprogram der skal køres

en: OPT
da: TILVALG

en: pass option to comparison program
da: videregiv argument til sammenligningsprogram

en: change made by revision
da: ændring lavet i revision

en: hg extdiff [OPT]... [FILE]...
da: hg extdiff [TILVALG]... [FIL]...

en: hg %s [OPTION]... [FILE]...
da: hg %s [TILVALG]... [FIL]...

en: pull, update and merge in one command
da: træk, opdater og sammenføj i en kommando

en: pull changes from a remote repository, merge new changes if needed.
da: hent ændringer fra fjerndepot, sammenføj nye ændringer hvis nødvendigt

en:     See :hg:`help dates` for a list of formats valid for -d/--date.
da:     Se :hg:`help dates` for en liste af gyldige formater til -d/--date.

en:     Returns 0 on success.
da:     Returnerer 0 ved succes.

en: working dir not at branch tip (use "hg update" to check out branch tip)
da: arbejdskataloget er ikke ved gren-spidsen (brug "hg update" for at hente gren-spidsen)

en: outstanding uncommitted merge
da: udestående udeponeret sammenføjning

en: outstanding uncommitted changes
da: udestående udeponeret ændringer

en: working directory is missing some files
da: arbejdskataloget mangler nogle filer

en: multiple heads in this branch (use "hg heads ." and "hg merge" to merge)
da: flere hoveder i denne gren (brug "hg heads ." og "hg merge" for at sammenføje)

en: pulling from %s
da: hiver fra %s

en: Other repository doesn't support revision lookup, so a rev cannot be specified.
da: Det andet depot understøtter ikke revisionsopslag, så en revision kan ikke angives.

en: not merging with %d other new branch heads (use "hg heads ." and "hg merge" to merge them)
da: sammenføjer ikke med %d andre nye gren-hoveder (brug "hg heads ." og "hg merge" for at sammenføje dem)

en: updating to %d:%s
da: opdaterer til %d:%s

en: merging with %d:%s
da: sammenføjer med %d:%s

en: new changeset %d:%s merges remote changes with local
da: ny ændring %d:%s fletter fjernændringer sammen med lokale

en: a specific revision you would like to pull
da: en bestemt revision som du gerne vil hive ned

en: edit commit message
da: rediger deponeringsbesked

en: edit commit message (DEPRECATED)
da: rediger deponeringsbesked (FORÆLDET)

en: switch parents when merging
da: ombyt forældre ved sammenføjning

en: hg fetch [SOURCE]
da: hg fetch [KILDE]

en: commands to sign and verify changesets
da: kommandoer til at underskrive og verificere ændringer

en: error while verifying signature
da: fejl ved verifikation af underskrift

en: %s Bad signature from "%s"
da: %s Dårlig underskrift fra "%s"

en: %s Note: Signature has expired (signed by: "%s")
da: %s Bemærk: underskriften er udløbet (underskrevet af "%s")

en: %s Note: This key has expired (signed by: "%s")
da: %s Bemærk: denne nøgle er udløbet (underskrevet af "%s")

en: list signed changesets
da: vis underskrevne ændringer

en: %s:%d node does not exist
da: %s:%d knude findes ikke

en: verify all the signatures there may be for a particular revision
da: verificer alle underskrifter der måtte være for en given revision

en: No valid signature for %s
da: Ingen gyldig signatur for %s

en: make the signature local
da: lav underskriften lokal

en: sign even if the sigfile is modified
da: underskriv selv hvis signaturfilen er ændret

en: do not commit the sigfile after signing
da: deponer ikke signaturfilen efter underskrivning

en: the key id to sign with
da: nøgle ID der skal underskrives med

en: TEXT
da: TEKST

en: commit message
da: deponeringsbesked

en: hg sign [OPTION]... [REVISION]...
da: hg sign [TILVALG]... [REVISION]...

en: add a signature for the current or given revision
da: tilføj en underskrift til den aktuelle eller en given revision

en:     If no revision is given, the parent of the working directory is used,
        or tip if no revision is checked out.
da:     Hvis der ikke angives en revision, så bruges forældren til
        arbejdskataloget, eller tip, hvis der ikke er hentet en revision.

en:     See :hg:`help dates` for a list of formats valid for -d/--date.
da:     Se :hg:`help dates` for en liste af gyldige formater til -d/--date.

en: uncommitted merge - please provide a specific revision
da: udeponeret sammenføjning - angiv venligst en specifik revision

en: Signing %d:%s
da: Underskriver: %d:%s

en: error while signing
da: fejl ved underskrivning

en: working copy of .hgsigs is changed (please commit .hgsigs manually or use --force)
da: arbejdskopien af .hgsigs er ændret (deponer venligst .hgsigs manuelt eller brug --force)

en: unknown signature version
da: ukendt underskrift-version

en: command to view revision graphs from a shell
da: kommando til at se revisionsgrafer fra en kommandofortolker

en: This extension adds a --graph option to the incoming, outgoing and log
    commands. When this options is given, an ASCII representation of the
    revision graph is also shown.
da: Denne udvidelser tilføjer et --graph tilvalg til incoming-, outgoing-
    og log-kommandoerne. Når dette tilvalg bruges, så vil en
    ASCII-repræsentation af revisionsgrafen også blive vist.

en: -G/--graph option is incompatible with --%s
da: -G/--graph tilvalget er ikke kompatibelt med --%s

en: -G/--graph option is incompatible with --follow with file argument
da: -G/--graph tilvalget er ikke kompatibelt med --follow sammen med et filargument

en: NUM
da: TAL

en: limit number of changes displayed
da: begræns antaln viste ændringer

en: show patch
da: vis rettelse

en: show the specified revision or range
da: vis den angivne revision eller interval

en: hg glog [OPTION]... [FILE]
da: hg glog [TILVALG]... [FIL]

en: show revision history alongside an ASCII revision graph
da: vis revisionshistorie ved siden af en ASCII revisionsgraf

en:     Print a revision history alongside a revision graph drawn with
        ASCII characters.
da:     Udskriver en revisionshistorie ved siden af en revisionsgraf
        tegnet med ASCII-tegn.

en:     Nodes printed as an @ character are parents of the working
        directory.
da:     Knuder udskrevet med et @-tegn er forældre til arbejdskataloget.

en: show the revision DAG
da: vis revisionsgrafen

en:   [web]
      # If you want hyperlinks (optional)
      baseurl = http://server/path/to/repo
da:   [web]
      # Hvis du vil have hyperlinks (valgfrit)
      baseurl = http://server/sti/til/depot

en: %s returned an error: %s
da: %s returnerede en fejl: %s

en: hgcia: sending update to %s
da: hgcia: sender opdatering til %s

en: email.from must be defined when sending by email
da: email.from skal være defineret ved afsendelse af email

en:   [hgk]
      path=/location/of/hgk
da:   [hgk]
      path=/placering/af/hgk

en: output common ancestor information
da: udskriv information om fælles forfar

en: cat a specific revision
da: udskriv en bestemt revision

en: cat-file: type or revision not supplied
da: cat-file: ingen type eller revision angivet

en: aborting hg cat-file only understands commits
da: afbryder: hg cat-file forstår kun deponeringer

en: parse given revisions
da: fortolk de givne revisioner

en: print revisions
da: udskriv revisioner

en: print extension options
da: udskriv udvidelses valgmuligheder

en: start interactive history viewer
da: start interaktiv historievisning

en: hg view [-l LIMIT] [REVRANGE]
da: hg view [-l GRÆNSE] [REV-INTERVAL]

en: generate patch
da: generer rettelse

en: recursive
da: rekursiv

en: pretty
da: pæn

en: stdin
da: standardinddata

en: detect copies
da: detekter kopier

en: search
da: søg

en: hg git-diff-tree [OPTION]... NODE1 NODE2 [FILE]...
da: hg git-diff-tree [TILVALG]... KNUDE1 KNUDE2 [FIL]...

en: hg debug-cat-file [OPTION]... TYPE FILE
da: hg debug-cat-file [TILVALG      ]... TYPE FIL

note: i18n: bisect changeset status
en: ignored
da: ignoreret

en: parents
da: forældre

en: hg debug-rev-list [OPTION]... REV...
da: hg debug-rev-list [TILVALG]... REV...

en: syntax highlighting for hgweb (requires Pygments)
da: syntaksfarvelægning til hgweb (kræver Pygments)

en: It depends on the Pygments syntax highlighting library:
    http://pygments.org/
da: Det afhænger af Pygments biblioteket til syntaksfarvelægning:
    http://pygments.org/

en: There is a single configuration option::
da: Der er en enkelt konfigurationsmulighed::

en:   [web]
      pygments_style = <style>
da:   [web]
      pygments_style = <stil>

en: The default is 'colorful'.
da: Standardstilen er 'colorful'.

en: accelerate status report using Linux's inotify service
da: accelerer statusreporter ved brug af Linux's inotify service

en: start an inotify server for this repository
da: start en inotify server for dette depot

en: debugging information for inotify extension
da: fejlsøgningsinformation til inotify udvidelsen

en:     Prints the list of directories being watched by the inotify server.
da:     Udskriver listen af kataloger som bliver overvåget af inotify
        serveren.

en: directories being watched:
da: kataloger som bliver overvåget:

en: run server in background
da: kører serveren i baggrunden

en: used internally by daemon mode
da: brugt internt i daemon mode

en: minutes to sit idle before exiting
da: antal minutter der skal ventes i tomgang før afslutning

en: name of file to write process ID to
da: navn på fil at skrive process ID til

en: hg inserve [OPTION]...
da: hg inserve [TILVALG]...

en: inotify-client: found dead inotify server socket; removing it
da: inotify-klient: fandt død inotify server sokkel; fjerner den

en: inotify-client: could not start inotify server: %s
da: inotify-klient: kunne ikke starte inotify server: %s

en: inotify-client: could not talk to new inotify server: %s
da: inotify-klient: kunne ikke snakke med ny inotify server: %s

en: inotify-client: failed to contact inotify server: %s
da: inotify-klient: kontakt med inotify server mislykkedes: %s

en: inotify-client: received empty answer from inotify server
da: inotify-klient: modtog tomt svar fra inotify server

en: (inotify: received response from incompatible server version %d)
da: (inotify: modtog svar fra inkompatibel server version %d)

en: (inotify: received '%s' response when expecting '%s')
da: (inotify: modtog '%s' svar når '%s' blev forventet)

en: this system does not seem to support inotify
da: dette system ser ikke ud til at understøtte inotify

en: *** the current per-user limit on the number of inotify watches is %s
da: *** den nuværende grænse pr bruger for antallet af inotify overvågninger er %s

en: *** this limit is too low to watch every directory in this repository
da: *** denne grænse er for lille til at overvåge alle biblioteker i dette depot

en: *** counting directories:
da: *** tæller kataloger:

en: found %d
da: fandt %d

en: *** to raise the limit from %d to %d (run as root):
da: *** for at hæve grænsen fra %d til %d (kør som root):

en: cannot watch %s until inotify watch limit is raised
da: kan ikke overvåge %s før inotify overvågningsgrænsen er hævet

en: inotify service not available: %s
da: inotify service er ikke tilgængelig: %s

en: watching %r
da: overvåger %r

en: watching directories under %r
da: overvåger kataloger under %r

en: %s event: created %s
da: %s hændelse: oprettede %s

en: %s event: deleted %s
da: %s hændelse: slettede %s

en: %s event: modified %s
da: %s hændelse: ændrede %s

en: filesystem containing %s was unmounted
da: filsystem indeholdende %s blev afmonteret

en: %s readable: %d bytes
da: %s læsbar: %d byte

en: %s reading %d events
da: %s læser %d hændelser

en: finished setup
da: afsluttede opsætning

en: rescanning due to .hgignore change
da: genskanner på grund af ændring af .hgignore

en: cannot start: socket is already bound
da: kan ikke starte: soklen er allerede i brug

en: answering query for %r
da: svarer forespørgsel for %r

en: received query from incompatible client version %d
da: modtog forespørgsel fra inkompatibel klient version %d

en: unrecognized query type: %s
da: genkendte ikke forespørgselstype: %s

en: expand expressions into changelog and summaries
da: ekspander udtryk i historikken og sammendrag

en: This extension allows the use of a special syntax in summaries, which
    will be automatically expanded into links or any other arbitrary
    expression, much like InterWiki does.
da: Denne udvidelse gør det muligt at bruge en speciel syntaks i
    sammendrag som automatisk vil blive ekspanderet til links eller et
    vilkårligt andet udtryk, ligesom InterWiki gør.

en: A few example patterns (link to bug tracking, etc.) that may be used
    in your hgrc::
da: Et par eksempler (link til fejldatabase, etc.) som kan bruges i din
    hgrc::

en: interhg: invalid pattern for %s: %s
da: interhg: ugyldigt mønster for %s: %s

en: interhg: invalid regexp for %s: %s
da: interhg: ugyldig regexp for %s: %s

en: Example::
da: Eksempel::

en: overwriting %s expanding keywords
da: overskriver %s og udvider nøgleord

en: overwriting %s shrinking keywords
da: overskriver %s og formindsker nøgleord

en: [keyword] patterns cannot match
da: [keyword] mønstre kan ikke matche

en: no [keyword] patterns configured
da: ingen [keyword] mønstre konfigureret

en: show default keyword template maps
da: vis standard keyword skabelon-afbildninger

en: creating temporary repository at %s
da: opretter midlertidigt depot ved %s

en: 
    	configuration using custom keyword template maps
da: 
    	konfiguration med tilpaset nøgleordskabelon

en: 	extending current template maps
da: 	udvider aktuelle skabeloner

en: 	overriding default svn keywordset
da: 	overskriver standard svn skabelon

en: 	overriding default cvs keywordset
da: 	overskriver standard cvs skabelon

en: 
    	configuration using default svn keywordset
da: 
    	konfiguration med standard svn nøgleordskabelon

en: 
    	configuration using default cvs keywordset
da: 
    	konfiguration med standard cvs nøgleordskabelon

en: 	disabling current template maps
da: deaktiverer nuævrende skabelon

en: 
    	configuration using current keyword template maps
da: 
    	konfiguration med nuværende nøgleordskabelon

en: 
    keywords written to %s:
da: 
    nøgleord skrevet til %s:

en: hg keyword configuration and expansion example
da: eksempel på konfiguration og ekspansion af nøgleord

en: 
    	keywords expanded
da: 
    	nøgleord udvidet

en: hg kwexpand [OPTION]... [FILE]...
da: hg kwexpand [TILVALG]... [FIL]...

en: expand keywords in the working directory
da: udvid nøgleord i arbejdskataloget

en:     Run after (re)enabling keyword expansion.
da:     Kør efter at at keyword-udvidelsen er blevet (gen)aktiveret.

en:     kwexpand refuses to run if given files contain local changes.
da:     kwexpand nægter at køre hvis de angivne filer indeholder lokale ændringer.

en: show keyword status flags of all files
da: vis keyword status for alle filer

en: show files excluded from expansion
da: vis filer ekskluderet fra ekspansion

en: only show unknown (not tracked) files
da: vis kun ukendte (ikke-fulgte) filer

en: hg kwfiles [OPTION]... [FILE]...
da: hg kwfiles [TILVALG]... [FIL]...

en: hg kwshrink [OPTION]... [FILE]...
da: hg kwshrink [TILVALG]... [FIL]...

en: revert expanded keywords in the working directory
da: før ekspanderede nøgleord tilbge i arbejdskataloget

en:     kwshrink refuses to run if given files contain local changes.
da:     kwshrink nægter at køre hvis de angivne filer indeholder lokale
        ændringer.

en: track large binary files
da: håndtering af store binære filer

en: convert a normal repository to a largefiles repository
da: konverter et normalt depot til et largefiles-depot

en: getting largefiles
da: henter largefiles

en: getting %s:%s
da: henter %s:%s

en: searching %d changesets for largefiles
da: leder efter largefiles i %d ændringer

en: unsupported URL scheme %r
da: ikke-understøttet URL-skema %r

en: %s does not appear to be a largefile store
da: %s ser ikke ud til at være et largefile-lager

en: %s is not a local Mercurial repo
da: %s er ikke et lokalt Mercurial depot

en: initializing destination %s
da: initialiserer målet %s

en: converting revisions
da: konverterer revisioner

en: getting changed largefiles
da: henter ændrede largefiles

en: hg lfconvert SOURCE DEST [FILE ...]
da: hg lfconvert KILDE MÅL [FIL ...]

en: unknown operating system: %s
da: ukendt operativsystem: %s

en: %s already a largefile
da: %s er allerede en largefile

en: adding %s as a largefile
da: tilføjer %s som en largefile

en: no files specified
da: ingen filer angivet

en: not removing %s: %s (use -f to force removal)
da: fjerner ikke %s: %s (brug -f for at forcere fjernelsen)

en: file still exists
da: %s eksisterer stadig

en: file is modified
da: filen er ændret

en: file has been marked for add
da: filen er markeret til sletning

en: removing %s
da: fjerner %s

en: uncommitted local changes
da: udeponerede lokale ændringer

en: merging %s and %s to %s
da: føjer %s og %s sammen til %s

en: merging %s
da: sammenføjer %s

en: destination largefile already exists
da: destinations largefile eksisterer allerede

en: no files to copy
da: ingen filer at kopiere

en: unknown archive type '%s'
da: ukendt depottype '%s'

en: cannot give prefix when archiving to files
da: kan ikke give præfix ved arkivering til filer

en: not removing %s: file is already untracked
da: fjerner ikke %s: filen følges ikke

en: unexpected response:
da: uventet svar:

en: remotestore: could not open file %s: %s
da: fjernlager: kunne ikke åbne fil %s: %s

en: manage a stack of patches
da: håndter en stak af rettelser

en: This extension lets you work with a stack of patches in a Mercurial
    repository. It manages two stacks of patches - all known patches, and
    applied patches (subset of known patches).
da: Denne udvidelse lader dig arbejde med en stak af rettelser (patches) i
    et Mercurial repository. Den håndterer to stakke af rettelser - alle
    kendte rettelser og alle anvendte rettelser (en delmængde af de kendte
    rettelser).

en: Known patches are represented as patch files in the .hg/patches
    directory. Applied patches are both patch files and changesets.
da: Kendte rettelser er repræsenteret som rettelse-filer i .hg/patches
    biblioteket. Anvendte rettelser er både rettelse-filer og Mercurial
    ændringer.

en: Common tasks (use :hg:`help command` for more details)::
da: Almindelige opgaver (brug :hg:`help kommado` for flere detaljer)::

en:   create new patch                          qnew
      import existing patch                     qimport
da:   opret ny rettelse                                  qnew
      importer eksisterende rettelse                     qimport

en:   print patch series                        qseries
      print applied patches                     qapplied
da:   list rettelse-serien                               qseries
      list anvendte rettelser                            qapplied

en:   add known patch to applied stack          qpush
      remove patch from applied stack           qpop
      refresh contents of top applied patch     qrefresh
da:   anvend og put rettelse på stakken                  qpush
      fjern rettelse fra stakken                         qpop
      genopfrisk indholdet af den øverste rettelse       qrefresh

en: By default, mq will automatically use git patches when required to
    avoid losing file mode changes, copy records, binary files or empty
    files creations or deletions. This behaviour can be configured with::
da: Som udgangspunkt vil mq automatisk bruge git rettelser når det er
    nødvendigt for at undgå at miste information om ændring af
    filrettigheder, information om kopier, binære filer eller oprettelse
    og sletning af tomme filer. Dette kan konfigureres med::

en: If set to 'keep', mq will obey the [diff] section configuration while
    preserving existing git patches upon qrefresh. If set to 'yes' or
    'no', mq will override the [diff] section and always generate git or
    regular patches, possibly losing data in the second case.
da: Hvis tilvalget er sat til 'keep', så vil mq adlyde [diff] sektionen
    samtidig med at den bevarer eksisterende git rettelser ved qrefresh.
    Hvis det sættes til 'yes' eller 'no', så vil mq ignorere [diff]
    sektionen og altid generere git eller normale rettelser, med mulighed
    for tab af data i det sidste tilfælde.

en: print first line of patch header
da: udskriv første linie i rettelsens hoved

en: malformated mq status line: %s
da: misdannet mq statuslinie: %s

en: mq.git option can be auto/keep/yes/no got %s
da: mq.git indstillingen kan være auto/keep/yes/no, fik %s

en: %s appears more than once in %s
da: %s findes mere end én gang i %s

en: guard cannot be an empty string
da: filtret kan ikke være den tomme streng

en: guard %r starts with invalid character: %r
da: filtret %r starter med et ugyldig tegn: %r

en: invalid character in guard %r: %r
da: ugyldig tegn i filtret %r: %r

en: guard %r too short
da: filtret %r er for kort

en: guard %r starts with invalid char
da: filtret %r starter med et ugyldig tegn

en: allowing %s - no guards in effect
da: tillader %s - ingen filtre aktiveret

en: allowing %s - no matching negative guards
da: tillader %s - ingen negative filtre matcher

en: allowing %s - guarded by %s
da: tillader %s - filtreret af %s

en: skipping %s - guarded by %s
da: springer %s over - filtreret af %s

en: skipping %s - no matching guards
da: springer %s over - ingen matchende filtre

en: error removing undo: %s
da: fejl ved fjernelse af undo: %s

en: apply failed for patch %s
da: rettelsen %s kunne ikke anvendes

en: patch didn't work out, merging %s
da: rettelsen virkede ikke, sammenføjer %s

en: update returned %d
da: opdatering returnerede %d

en: repo commit failed
da: deponering fejlede

en: unable to read %s
da: ikke i stand til at læse %s

en: patch %s does not exist
da: rettelsen %s findes ikke

en: patch %s is not applied
da: rettelsen %s er ikke anvendt

en: patch failed, unable to continue (try -v)
da: rettelse fejlede, kan ikke fortsætte (prøv -v)

en: applying %s
da: anvender %s

en: unable to read %s
da: kan ikke læse %s

en: patch %s is empty
da: rettelsen %s er tom

en: repository commit failed
da: deponering fejlede

en: patch failed, rejects left in working dir
da: rettelse fejlede, afvisninger er efterladt i arbejdskataloget

en: unknown patches: %s
da: ukendt rettelser %s

en: cannot delete revision %d above applied patches
da: kan ikke slette revision %d ovenover anvendte rettelser

en: patch %s finalized without changeset message
da: rettelsen %s er færdiggjort uden en ændringsbesked

en: qdelete requires at least one revision or patch name
da: qdelete kræver mindst en revision eller navnet på en rettelse

en: cannot delete applied patch %s
da: kan ikke slette den anvendte rettelse %s

en: patch %s not in series file
da: rettelsen %s er ikke i series filen

en: no patches applied
da: ingen rettelser anvendt

en: working directory revision is not qtip
da: arbejdskatalogets revision er ikke qtip

en: uncommitted changes in subrepository %s
da: udeponerede ændringer i underdepot %s

en: local changes found, refresh first
da: lokale ændringer fundet, genopfrisk først

en: local changes found
da: lokale ændringer fundet

en: "%s" cannot be used as the name of a patch
da: "%s" kan ikke bruges som navnet på en rettelse

en: "%s" cannot be used in the name of a patch
da: "%s" kan ikke bruges i navnet på en rettelse

en: "%s" already exists as a directory
da: "%s" eksisterer allerede som et katalog

en: patch "%s" already exists
da: rettelsen "%s" findes allerede

en: cannot manage merge changesets
da: kan ikke håndtere sammenføjninger

en: cannot write patch "%s": %s
da: kan ikke skrive rettelse "%s": %s

en: error unlinking %s
da: fejl ved sletning af %s

en: patch name "%s" is ambiguous:
da: rettelsen "%s" er tvetydigt:

en: patch %s not in series
da: rettelsen %s er ikke i serien

en: (working directory not at a head)
da: (arbejdskatalog er ikke ved et hoved)

en: no patches in series
da: ingen patches i serien

en: qpush: %s is already at the top
da: qpush: %s er allerede ved toppen

en: cannot push to a previous patch: %s
da: kan ikke skubbe til en tidligere rettelse: %s

en: guarded by %s
da: beskyttet af %s

en: no matching guards
da: ingen matchende filtre

en: cannot push '%s' - %s
da: kan ikke skubbe '%s' - %s

en: all patches are currently applied
da: alle rettelser er i øjeblikket anvendt

en: patch series already fully applied
da: serien af rettelser er allerede anvendt fuldt ud

en: cannot use --exact and --move together
da: kan ikke bruge --exact og --move sammen

en: cannot push --exact with applied patches
da: kan push --exact med anvendte rettelser

en: %s does not have a parent recorded
da: %s har ikke gemt nogen forælder

en: please specify the patch to move
da: angiv venligst lappen der skal flyttes

en: cleaning up working directory...
da: rydder op i arbejdskataloget...

en: errors during apply, please fix and refresh %s
da: der opstod fejl ved anvendelsen, ret dem venligst og genopfrisk %s

en: now at: %s
da: nu ved: %s

en: patch %s is not applied
da: rettelsen %s er ikke anvendt

en: no patches applied
da: ingen rettelser anvendt

en: qpop: %s is already at the top
da: qpop: %s er allerede ved toppen

en: qpop: forcing dirstate update
da: qpop: gennemtvinger opdatering af dirstate

en: trying to pop unknown node %s
da: prøver at fjerne ukendt knude %s

en: popping %s
da: fjerner %s

en: patch queue now empty
da: køen af rettelser er nu tom

en: cannot refresh a revision with children
da: kan ikke genopfriske en revision som har børn

en: patch queue directory already exists
da: rettelsesdepotet findes allerede

en: patch %s is not in series file
da: rettelsen %s er ikke i series filen

en: restoring status: %s
da: genopretter status: %s

en: updating queue directory
da: opdaterer køkatalog

en: status is already saved
da: status er allerede gemt

en: repo commit failed
da: deponering fejlede

en: patch %s is already in the series file
da: rettelse %s er allerede i series-filen

en: option "-r" not valid when importing files
da: tilvalg "-r" er ikke gyldigt når filer bliver importeret

en: option "-n" not valid when importing multiple patches
da: tilvalg "-n" er ikke gyldigt når flere rettelser bliver importeret

en: revision %d is the root of more than one branch
da: revision %d er roden for mere end en gren

en: revision %d is already managed
da: revision %d er allerede håndteret

en: revision %d is not the parent of the queue
da: revision %d er ikke forfaren til køen

en: cannot import merge revision %d
da: kan ikke importere sammenføjningsrevision %d

en: revision %d is not the parent of %d
da: revision %d er ikke forældren til %d

en: -e is incompatible with import from -
da: -e er ikke kompatibelt med importering fra -

en: patch %s does not exist
da: rettelsen %s eksisterer ikke

en: renaming %s to %s
da: omdøber %s til %s

en: need --name to import a patch from -
da: har brug for --name for at importere rettelse fra -

en: unable to read file %s
da: kan ikke læse filen %s

en: adding %s to series file
da: tilføjer %s til series filen

en: keep patch file
da: behold rettelsesfil

en: hg qdelete [-k] [PATCH]...
da: hg qdelete [-k] [RETTELSE]...

en: show only the last patch
da: vis kun den sidste rettelse

en: hg qapplied [-1] [-s] [PATCH]
da: hg qapplied [-1] [-s] [RETTELSE]

en: print the patches already applied
da: udskriver rettelserne som allerede er anvendt

en: only one patch applied
da: kun én rettelse er anvendt

en: show only the first patch
da: vis kun den første rettelse

en: hg qunapplied [-1] [-s] [PATCH]
da: hg qunapplied [-1] [-s] [RETTELSE]

en: print the patches not yet applied
da: udskriver rettelserne som ikke er anvendt endnu

en: all patches applied
da: alle rettelser er anvendt

en: import file in patch directory
da: importer en fil i rettelsesbiblioteket

en: NAME
da: NAVN

en: name of patch file
da: navn på rettelse

en: overwrite existing files
da: overskriv eksisterende filer

en: place existing revisions under mq control
da: placer eksisterende revisioner under mq-kontrol

en: use git extended diff format
da: brug git udvidet diff-format

en: qpush after importing
da: qpush efter import

en: hg qimport [-e] [-n NAME] [-f] [-g] [-P] [-r REV]... FILE...
da: hg qimport [-e] [-n NAVN] [-f] [-g] [-P] [-r REV]... FIL...

en: import a patch
da: importer en patch

en:     The patch is inserted into the series after the last applied
        patch. If no patches have been applied, qimport prepends the patch
        to the series.
da:     Patchen sættes ind i serien efter den sidste anvendte patch. Hvis
        der ikker er anvendt nogen patches, indsætter qimport patches
        først i serien.

en:     The patch will have the same name as its source file unless you
        give it a new one with -n/--name.
da:     Patchen vil have samme navn som dens kildefil, med mindre du
        angiver et nyt med -n/--name.

en:     You can register an existing patch inside the patch directory with
        the -e/--existing flag.
da:     Du kan registrere en eksisterende patch inden i patch kataloget
        med -e/--existing tilvalget.

en:     With -f/--force, an existing patch of the same name will be
        overwritten.
da:     Med -f/--force vil en allerede eksisterende patch med samme navn
        blive overskrevet.

en:     An existing changeset may be placed under mq control with -r/--rev
        (e.g. qimport --rev tip -n patch will place tip under mq control).
        With -g/--git, patches imported with --rev will use the git diff
        format. See the diffs help topic for information on why this is
        important for preserving rename/copy information and permission
        changes. Use :hg:`qfinish` to remove changesets from mq control.
da:     En eksisterende ændring kan blive sat under mq kontrol med -r/--rev
        (e.g. qimport --rev tip -n patch vil sætte tip under mq kontrol).
        Med -g/--git vil patches importeret med --rev bruge git diff
        formatet. Se 'hg help diffs' for mere information om hvorfor dette
        er vigtigt for at bevare omdøbnings/kopierings-information og
        ændriner i rettigheder. Brug :hg:`qfinish` for at fjerne ændringer
        fra mq.

en:     To import a patch from standard input, pass - as the patch file.
        When importing from standard input, a patch name must be specified
        using the --name flag.
da:     Brug - som patch filnavn for at importere en patch fra standard
        indput. Når der importeres fra standard indput skal der angivet et
        patchnavn med --name tilvalget.

en:     Returns 0 if import succeeded.
da:     Returnerer 0 hvis importeringen lykkedes.

en: create queue repository
da: opret kø-repository

en: init a new queue repository (DEPRECATED)
da: opret et nyt kø-depot (FORÆLDET)

en:     The queue repository is unversioned by default. If
        -c/--create-repo is specified, qinit will create a separate nested
        repository for patches (qinit -c may also be run later to convert
        an unversioned patch repository into a versioned one). You can use
        qcommit to commit changes to this queue repository.
da:     Kø-depotet er uversioneret som standard. Hvis -c/--create-repo
        bruges, så vil qinit oprettet et separat indlejret depot til
        patches (qinit -c kan også bruges senere for at konvertere et
        uversioneret patch depot til et versioneret et). Du kan bruge
        qcommit for at deponere ændringer i dette kø-depot.

en:     This command is deprecated. Without -c, it's implied by other relevant
        commands. With -c, use :hg:`init --mq` instead.
da:     Denne kommando er forældet. Uden -c er kommandoen ikke nødvendig,
        med -c bør :hg:`init --mq` bruges i stedet.

en: use pull protocol to copy metadata
da: brug træk-protokol til at kopiere metadata

en: do not update the new working directories
da: undlad at opdatere det nye arbejdskatalog

en: use uncompressed transfer (fast over LAN)
da: brug ukomprimeret overførsel (hurtig over LAN)

en: REPO
da: DEPOT

en: location of source patch repository
da: placering af kilde rettelse-depotet

en: hg qclone [OPTION]... SOURCE [DEST]
da: hg qclone [TILVALG]... KILDE [MÅL]

en:     Return 0 on success.
da:     Returnerer 0 ved succes.

en: versioned patch repository not found (see init --mq)
da: versionsstyret rettelsesdepot blev ikke fundet (se init --mq)

en: cloning main repository
da: kloner hoveddepot

en: cloning patch repository
da: kloner depotet til rettelser

en: stripping applied patches from destination repository
da: stripper anvendte rettelser fra destinationsdepotet

en: updating destination repository
da: opdaterer destinationsdepotet

en: hg qcommit [OPTION]... [FILE]...
da: hg qcommit [TILVALG]... [FIL]...

en:     This command is deprecated; use :hg:`commit --mq` instead.
da:     Denne kommando er forældet. Brug :hg:`init --mq` i stedet.

en: print patches not in series
da: udskriv rettelser som ikke er i serien

en: print the entire series file
da: udskriver hele series filen

en: print the name of the current patch
da: udskriver navnet på den nuværende rettelse

en: print the name of the next patch
da: udskriver navnet på den næste rettelse

en: print the name of the previous patch
da: udskriver navnet på den forgående rettelse

en: import uncommitted changes (DEPRECATED)
da: importer udeponerede ændringer (FORÆLDET)

en: add "From: <current user>" to patch
da: tilføj "From: <aktuel bruger>" til rettelsen

en: USER
da: BRUGER

en: add "From: <USER>" to patch
da: tilføj "From: <BRUGER>" til rettelsen

en: add "Date: <current date>" to patch
da: tilføj "Date: <aktuel dato>" til rettelsen

en: add "Date: <DATE>" to patch
da: tilføj "Date: <DATO>" til rettelsen

en: hg qnew [-e] [-m TEXT] [-l FILE] PATCH [FILE]...
da: hg qnew [-e] [-m TEKST] [-l FIL] RETTELSE [FIL]...

en:     Use the -g/--git option to keep the patch in the git extended diff
        format. Read the diffs help topic for more information on why this
        is important for preserving permission changes and copy/rename
        information.
da:     Brug -g/--git tilvalget for at generere ændringer i det udvidede
        git diff-format. Se :hg:`help diffs` for mere information om
        hvorfor dette er vigtigt for at bevare filrettigheder og
        information om kopieringer og omdøbninger.

en:     Returns 0 on successful creation of a new patch.
da:     Returnerer 0 hvis patchen blev oprettet.

en: refresh only files already in the patch and specified files
da: genopfrisk kun filer som allerede findes i rettelsen og angivne filer

en: add/update author field in patch with current user
da: tilføj/opdater forfatterfeltet i rettelsen med den aktuelle bruger

en: add/update author field in patch with given user
da: tilføj/opdater forfatterfeltet i rettelsen med den angivne bruger

en: add/update date field in patch with current date
da: tilføj/opdater datofeltet i rettelsen med den aktuelle dato

en: add/update date field in patch with given date
da: tilføj/opdater datofeltet i rettelsen med den angivne dato

en: hg qrefresh [-I] [-X] [-e] [-m TEXT] [-l FILE] [-s] [FILE]...
da: hg qrefresh [-I] [-X] [-e] [-m TEKST] [-l FIL] [-s] [FIL]...

en: update the current patch
da: opdater den aktuelle patch

en:     If any file patterns are provided, the refreshed patch will
        contain only the modifications that match those patterns; the
        remaining modifications will remain in the working directory.
da:     Hvis der angives filer, så vil den opdaterede patch kun indeholde
        modifikationer som matcher disse filer; de andre ændringer vil
        forblive i arbejdskataloget.

en:     If -s/--short is specified, files currently included in the patch
        will be refreshed just like matched files and remain in the patch.
da:     Hvis -s/--short angivet, så vil filer som allerede er i patches
        blive opdateret ligesom matchede filer og forblive i patchen.

en:     hg add/remove/copy/rename work as usual, though you might want to
        use git-style patches (-g/--git or [diff] git=1) to track copies
        and renames. See the diffs help topic for more information on the
        git diff format.
da:     hg add/remove/copy/rename virker som sædvanlig, dog vil du måske
        bruge git-patches (-g/--git eller [diff] git=1) for at følge
        kopier og omdøbninger. Se 'hg help diffs' for mere information om
        git diff formatet.

en: option "-e" incompatible with "-m" or "-l"
da: tilvalg "-e" er inkompatibelt med "-m" eller "-l"

en: hg qdiff [OPTION]... [FILE]...
da: hg qdiff [TILVALG]... [FIL]...

en: diff of the current patch and subsequent modifications
da: forskelle mellem den nuværende patch og efterfølgende modifikationer

en:     Shows a diff which includes the current patch as well as any
        changes which have been made in the working directory since the
        last refresh (thus showing what the current patch would become
        after a qrefresh).
da:     Viser forskelle fra den nuværende patch og eventuelle
        efterfølgende ændringer i arbejdskataloget siden sidste refresh
        (dermed ser man hvad den nuværende patch vil blive efter en
        qrefresh)

en:     Use :hg:`diff` if you only want to see the changes made since the
        last qrefresh, or :hg:`export qtip` if you want to see changes
        made by the current patch without including changes made since the
        qrefresh.
da:     Brug :hg:`diff` hvis du kun vil se ændringer lavet siden den
        sidste qrefresh, eller :hg:`export qtip` hvis du vil se ændringer
        lavet af den nuværende patch uden at inkludere ændringer lavet
        siden qrefresh.

en: edit patch header
da: rediger rettelsens hoved

en: keep folded patch files
da: behold foldede rettelsesfiler

en: hg qfold [-e] [-k] [-m TEXT] [-l FILE] PATCH...
da: hg qfold [-e] [-k] [-m TEKST] [-l FIL] RETTELSE...

en: qfold requires at least one patch name
da: qfold kræver navnet på mindst én rettelse

en: Skipping already folded patch %s
da: Springer allerede foldet rettelse %s over

en: qfold cannot fold already applied patch %s
da: qfold kan ikke folde allerede anvendt rettelse %s

en: error folding patch %s
da: fejl ved foldning af rettelse %s

en: overwrite any local changes
da: overskrive eventuelle lokale ændringer

en: hg qgoto [OPTION]... PATCH
da: hg qgoto [TILVALG]... RETTELSE

en: push or pop patches until named patch is at top of stack
da: tilføj eller fjern rettelser indtil den navngivne rettelser er på toppen af stakken

en: list all patches and guards
da: vis alle rettelser og filtre

en: drop all guards
da: drop alle filtre

en: hg qguard [-l] [-n] [PATCH] [-- [+GUARD]... [-GUARD]...]
da: hg qguard [-l] [-n] [RETTELSE] [-- [+VAGT]... [-VAGT]...]

en: set or print guards for a patch
da: sæt eller vis filtre for en rettelse

en:     Guards control whether a patch can be pushed. A patch with no
        guards is always pushed. A patch with a positive guard ("+foo") is
        pushed only if the :hg:`qselect` command has activated it. A patch with
        a negative guard ("-foo") is never pushed if the :hg:`qselect` command
        has activated it.
da:     Filtre kontrollerer hvorvidt en rettelse kan blive skubbet på
        stakken. En rettelse uden filtre kan altid skubbes. En rettelse
        med et positivt filter ("+foo") bliver kun skubbet hvis
        :hg:`qselect`-kommandoen har aktiveret den. En rettelse med et
        negativt filter ("-foo") bliver aldrig skubbet hvis
        :hg:`qselect`-kommandoen har aktiveret den.

en:     With no arguments, print the currently active guards.
        With arguments, set guards for the named patch.
da:     Uden argumenter: vis de aktiverede filtre.
        Med argumenter: sæt filtre for den navngivne patch.

en:     To set guards on another patch::
da:     For at sætte filtre på en anden rettelse::

en: cannot mix -l/--list with options or arguments
da: kan ikke blande -l/--list med tilvalg eller argumenter

en: no patch to work with
da: ingen rettelse at arbejde med

en: no patch named %s
da: ingen patch ved navn %s

en: hg qheader [PATCH]
da: hg qheader [RETTELSE]

en: print the header of the topmost or specified patch
da: udskriv hovedet af den øverste eller den angivne rettelse

en: apply on top of local changes
da: anvend ovenpå lokale ændringer

en: apply all patches
da: anvend alle rettelser

en: merge from another queue (DEPRECATED)
da: sammenføj med en anden kø (FORÆLDET)

en: merge queue name (DEPRECATED)
da: sammenføj med navngiven kø (FORÆLDET)

en: hg qpush [-f] [-l] [-a] [--move] [PATCH | INDEX]
da: hg qpush [-f] [-l] [-a] [--move] [RETTELSE | INDEKS]

en: push the next patch onto the stack
da: skub den næste rettelse på stakken

en:     When -f/--force is applied, all local changes in patched files
        will be lost.
da:     Når -f/--force er angivet, så vil alle lokale ændringer i de
        rettede filer gå tabt.

en: no saved queues found, please use -n
da: fandt ingen gemte køer, brug venligst -r

en: merging with queue at: %s
da: sammenføjer med kø ved: %s

en: pop all patches
da: fjern alle rettelser

en: forget any local changes to patched files
da: glem eventuelle lokale ændringer i de rettede filer

en: hg qpop [-a] [-f] [PATCH | INDEX]
da: hg qpop [-a] [-f] [RETTELSE | INDEKS]

en: pop the current patch off the stack
da: fjern den aktuelle rettelse fra stakken

en:     By default, pops off the top of the patch stack. If given a patch
        name, keeps popping off patches until the named patch is at the
        top of the stack.
da:     Som standard fjernes toppen af stakken. Hvis der angives en
        rettelse, så vil der blive fjernet rettelser indtil den angivne
        rettelse er på toppen af stakken.

en: using patch queue: %s
da: bruger rettelse-kø: %s

en: hg qrename PATCH1 [PATCH2]
da: hg qrename RETTELSE1 [RETTELSE2]

en: rename a patch
da: omdøb en rettelse

en:     With one argument, renames the current patch to PATCH1.
        With two arguments, renames PATCH1 to PATCH2.
da:     Med et argument omdøbes den nuværende rettelse til RETTELSE1. Med
        to argumenter omdøbes RETTELSE1 til RETTELSE2.

en:     This command is deprecated, use :hg:`rebase` instead.
da:     Denne kommando er forældet. Brug :hg:`rebase` i stedet.

en: force copy
da: gennemtving kopiering

en: hg qsave [-m TEXT] [-l FILE] [-c] [-n NAME] [-e] [-f]
da: hg qsave [-m TEKST] [-l FIL] [-c] [-n NAVN] [-e] [-f]

en: destination %s exists and is not a directory
da: målet %s eksisterer og er ikke et katalog

en: destination %s exists, use -f to force
da: målet %s eksisterer, brug -f for at gennemtvinge

en: copy %s to %s
da: kopier %s til %s

en: no backups
da: ingen backupper

en: no backups (DEPRECATED)
da: ingen backupper (FORÆLDET)

en: strip changesets and all their descendants from the repository
da: strip ændringer og alle deres efterkommere fra depotet

en:     If a parent of the working directory is stripped, then the working
        directory will automatically be updated to the most recent
        available ancestor of the stripped parent after the operation
        completes.
da:     Hvis en af arbejdskatalogets forælder-revisioner bliver strippet,
        så vil arbejdskataloget automatisk blive opdateret til den nyeste
        tilgængelige forfader efter operation er færdig.

en: disable all guards
da: slå alle filtre fra

en: list all guards in series file
da: vis alle filtre i seriefilen

en: pop to before first guarded applied patch
da: fjern rettelser indtil før første filtrerede og anvendte rettelse

en: hg qselect [OPTION]... [GUARD]...
da: hg qselect [TILVALG]... [VAGT]...

en: set or print guarded patches to push
da: sæt eller vis filtrerede rettelser der skal skubbes

en:     Use the :hg:`qguard` command to set or print guards on patch, then use
        qselect to tell mq which guards to use. A patch will be pushed if
        it has no guards or any positive guards match the currently
        selected guard, but will not be pushed if any negative guards
        match the current guard. For example::
da:     Brug :hg:`qguard`-kommandoen til at sætte eller vise filtre for en
        rettelse og brug så qselect til at fortælle mq hvilke filtre der
        skal bruges. En rettelse vil blive skubbet på stakken hvis den
        ikke har er nogen filtre tilknyttet eller hvis et positivt filter
        matcher det aktuelle filter. En rettelse bliver ikke skubbet hvis
        den har et negativt filter som matcher det aktuelle filter. For
        eksempel::

en:         qguard foo.patch -- -stable    (negative guard)
            qguard bar.patch    +stable    (positive guard)
            qselect stable
da:         qguard foo.patch -- -stable    (negativt filter)
            qguard bar.patch    +stable    (positivt filter)
            qselect stable

en:     This activates the "stable" guard. mq will skip foo.patch (because
        it has a negative match) but push bar.patch (because it has a
        positive match).
da:     Dette aktiverer "stable"-filtret. mq vil springer over foo.patch
        (fordi den matcher et negativt filter) men skubbe bar.patch (fordi
        den matcher et positivt filter).

en:     With no arguments, prints the currently active guards.
        With one argument, sets the active guard.
da:     Uden argumenter vises de aktiverede filtre.
        Med et argument sættes det aktive filter.

en:     Use -n/--none to deactivate guards (no other arguments needed).
        When no guards are active, patches with positive guards are
        skipped and patches with negative guards are pushed.
da:     Brug -n/--none for at deaktivere filtre (kræver ingen andre
        argumenter). Når ingen filtre er aktive, så vil rettelser med
        positive filtre bliver sprunget over og rettelser med negative
        filtre blive skubbet.

en:     qselect can change the guards on applied patches. It does not pop
        guarded patches by default. Use --pop to pop back to the last
        applied patch that is not guarded. Use --reapply (which implies
        --pop) to push back to the current patch afterwards, but skip
        guarded patches.
da:     qselect kan ændre filtreringen af anvendte rettelser. Den fjerner
        som standard ikke filtrerede rettelser. Brug --pop for at fjerne
        rettelser indtil der ikke er flere filtrerede rettelser tilbage på
        stakken. Brug --reapply (som medfører --pop) for at skubbe
        ufiltrerede rettelser på stakken indtil den nuværende rettelse
        igen er øverst.

en:     Use -s/--series to print a list of all guards in the series file
        (no other arguments needed). Use -v for more information.
da:     Brug -s/--series for at vise en liste med alle filtre i
        rettelsesserien (kræver ingen andre argumenter). Brug -v for mere
        information.

en: guards deactivated
da: deaktiverede filtre

en: number of unguarded, unapplied patches has changed from %d to %d
da: antallet af ufiltrerede og ikke-anvendte rettelser har ændret sig fra %d til %d

en: number of guarded, applied patches has changed from %d to %d
da: antallet af filtrerede og anvendte rettelser har ændret sig fra %d til %d

en: guards in series file:
da: filtre i seriefilen:

en: no guards in series file
da: ingen filtre i seriefilen

en: active guards:
da: aktive filtre:

en: no active guards
da: ingen aktive filtre

en: popping guarded patches
da: fjerne filtrerede rettelser

en: reapplying unguarded patches
da: anvender ufiltrerede rettelser

en: finish all applied changesets
da: afslut alle anvendte ændringer

en: no revisions specified
da: ingen revisioner specificeret

en: print name of active queue
da: udskriv navnet på den aktive kø

en: create new queue
da: opret en ny kø

en: rename active queue
da: omdøb den aktive kø

en: [OPTION] [QUEUE]
da: [TILVALG] [KØ]

en: manage multiple patch queues
da: håndter flere stakke af rettelser

en:  (active)
da:  (aktiv)

en: queue "%s" already exists
da: køen "%s" eksisterer allerede

en: can't rename "%s" to its current name
da: kan ikke omdøbe "%s" til dets nuværende navn

en: cannot commit over an applied mq patch
da: kan ikke deponere henover en anvendt mq rettelse

en: source has mq patches applied
da: kilden har mq rettelser anvendt

en: mq status file refers to unknown node %s
da: mq statusfilen refererer til en ukendt revision %s

en: Tag %s overrides mq patch of the same name
da: Mærkaten %s overstyrer mq rettelse med samme navn

en: cannot import over an applied patch
da: kan ikke importere henover en anvendt rettelse

en: there is no Mercurial repository here (.hg not found)
da: der er intet Mercurial depot her (.hg ikke fundet)

en: %d applied
da: %d anvendte

en: %d unapplied
da: %d ikke-anvendte

en: mq:     (empty queue)
da: mq:     (tom kø)

en: mq takes no arguments
da: mq tager ingen argumenter

en: operate on patch repository
da: arbejd på rettelsesdepot

en: %s: %d new changesets
da: %s: %d nye ændringer

en: notify: sending %d subscribers %d changes
da: notify: sender %d abonnenter %d ændringer

en: 
    diffs (truncated from %d to %d lines):
da: 
    ændringer (afkortet fra %d til %d linier):

en: 
    diffs (%d lines):
da: 
    ændringer (%d linier):

en: notify: suppressing notification for merge %d:%s
da: notify: udelader notifikation for sammenføjning %d:%s

en: when to paginate (boolean, always, auto, or never)
da: hvornår der skal farvelægges (boolks værdi, "always", "auto" eller "never")

en: send patches as attachments
da: send rettelser som vedhæftede filer

en: send patches as inline attachments
da: send rettelser som integreret tekst

en: add diffstat output to messages
da: tilføj diffstat resultat til beskeder

en: use the given date as the sending date
da: brug den givne dato som afsendelsesdatoen

en: use the given file as the series description
da: brug den givne fil som seriens beskrivelse

en: email address of sender
da: afsenderadresse

en: print messages that would be sent
da: udskriv beskeder som ville være blevet sendt

en: write messages to mbox file instead of sending them
da: skriv beskeder til mbox-fil i stedet for at sende dem

en: email addresses replies should be sent to
da: adresser som svar skal sendes til

en: subject of first message (intro or single patch)
da: emne for den første besked (intro eller en enkelt rettelse)

en: message identifier to reply to
da: message identifier der skal svares på

en: flags to add in subject prefixes
da: flag som skal tilføjes i emne-præfixer

en: email addresses of recipients
da: adresser på modtagere

en: omit hg patch header
da: undlad hg rettelseshoved

en: send changes not found in the target repository
da: send ændringer som ikke findes i måldepotet

en: send changes not in target as a binary bundle
da: send de ændringer målet mangler som et binært bundt

en: name of the bundle attachment file
da: navn på det vedhæftede bundt

en: a revision to send
da: en revision der skal sendes

en: run even when remote repository is unrelated (with -b/--bundle)
da: kør selv hvis fjerndepotet er urelateret (med -b/--bundle)

en: send an introduction email for a single patch
da: send en introduktionsmail for en enkelt rettelse

en: hg email [OPTION]... [DEST]...
da: hg email [TILVALG]... [MÅL]...

en: comparing with %s
da: sammenligner med %s

en: no changes found
da: fandt ingen ændringer

en: specify at least one changeset with -r or -o
da: angiv mindst en ændring med -r eller -o

en: --outgoing mode always on with --bundle; do not re-specify --outgoing
da: --outgoing tilvalget er altid aktivt med --bundle; undlad at angive --outgoing igen

en: too many destinations
da: for mange destinationer

en: use only one form to specify the revision
da: brug un en form til at angive revisionen

en: 
    Write the introductory message for the patch series.
da: 
    Skriv introduktionsbeskeden for rettelsesserien.

en: This patch series consists of %d patches.
da: Denne rettelsesserie består af %d rettelser.

en: 
    Final summary:
da: 
    Endeligt sammendrag:

en: Displaying
da: Viser

en: Writing
da: Skriver

en: writing
da: skriver

en: Sending
da: Sender

en: sending
da: sender

en: command to delete untracked files from the working directory
da: kommando til at slette filer fra arbejdskataloget som ikke følges

en: abort if an error occurs
da: afbryd hvis der opstår en fejl

en: purge ignored files too
da: udrens også ignorerede filer

en: print filenames instead of deleting them
da: udskriv filnavne i stedet for at slette dem

en: end filenames with NUL, for use with xargs (implies -p/--print)
da: afslut filnavne med NUL, for brug med xargs (medfører -p/--print)

en: hg purge [OPTION]... [DIR]...
da: hg purge [TILVALG]... [KATALOG]...

en: %s cannot be removed
da: %s kan ikke slettes

en: warning: %s
da: advarsel: %s

en: Removing file %s
da: Fjerner fil %s

en: Removing directory %s
da: Fjerner katalog %s

en: command to move sets of revisions to a different ancestor
da: kommando til at flytte revisioner til en anden forfader

en: This extension lets you rebase changesets in an existing Mercurial
    repository.
da: Denne udvidelse lader dig omplante deponeringer i et eksisterende
    Mercurial depot.

en: For more information:
    http://mercurial.selenic.com/wiki/RebaseExtension
da: For mere information:
    http://mercurial.selenic.com/wiki/RebaseExtension

en: use text as collapse commit message
da: brug tekst som deponeringsbesked

en: read collapse commit message from file
da: læs deponeringsbeskeden fra fil

en: keep original changesets
da: behold de originale ændringer

en: keep original branch names
da: behold originale grennavne

en: specify merge tool
da: angiv sammenføjningsværktøj

en: hg rebase [-s REV | -b REV] [-d REV] [options]
    hg rebase {-a|-c}
da: hg rebase [-s REV | -b REV] [-d REV] [tilvalg]
    hg rebase {-a|-c}

en: cannot use both abort and continue
da: abort og continue kan ikke angives samtidig

en: cannot use collapse with continue or abort
da: continue eller abort kan ikke angives samtidig med collapse

en: cannot use detach with continue or abort
da: continue eller abort kan ikke angives samtidig med detach

en: abort and continue do not allow specifying revisions
da: abort og continue tillader ikke at der angives revisioner

en: cannot specify both a source and a base
da: man kan ikke angive både en kilde og en basis

en: cannot specify both a revision and a base
da: man kan ikke angive både en revision og en basis

en: cannot specify both a revision and a source
da: man kan ikke angive både en revision og en kilde

en: detach requires a revision to be specified
da: der skal angives en revision til detach

en: cannot specify a base with detach
da: kan ikke angive --rev og --change på samme tid

en: use --keep to keep original changesets
da: brug --keep for at behold de originale ændringer

en: changesets
da: ændringer

en: unresolved conflicts (see hg resolve, then hg rebase --continue)
da: uløste konflikter (se først hg resolve og dernæst hg rebase --continue)

en: no changes, revision %d skipped
da: ingen ændringer, revision %d sprunget over

en: %d revisions have been skipped
da: sprang %d revisioner over

en: cannot use revision %d as base, result would have 3 parents
da: kan ikke bruge revision %d som basis, resultatet ville få 3 forældre

en: source is ancestor of destination
da: kilden er forfader til destination

en: ignore white space when comparing lines
da: ignorer blanktegn når linier sammenlignes

en: ignore changes in the amount of white space
da: ignorer ændringer i mængden af blanktegn

en: ignore changes whose lines are all blank
da: ignorer ændringer hvis linier alle er blanke

en: this modifies a binary file (all or nothing)
da: dette ændrer en binær fil (alt eller intet)

en: this is a binary file
da: dette er en binær fil

en: %d hunks, %d lines changed
da: %d stumper, %d linjer ændret

en: [Ynsfdaq?]
da: [Jnsofai?]

en: &Yes, record this change
da: &Ja, optag denne ændring

en: &No, skip this change
da: &Nej, spring denne ændring over

en: &Skip remaining changes to this file
da: &Spring tilbageværende ændringer over i denne fil

en: Record remaining changes to this &file
da: &Optag tilbageværende ændringer i denne fil

en: &Done, skip remaining changes and files
da: &Færdig, spring tilbageværende ændringer og filer over

en: Record &all changes to all remaining files
da: Optag &alle ændringer i alle tilbageværende filer

en: &Quit, recording no changes
da: Afbryd, optag &ingen ændringer

en: user quit
da: brugeren afbrød

en: examine changes to %s?
da: undersøg ændringer i %s?

en:  and
da:  og

en: record this change to %r?
da: optag denne ændring i %r?

en: record change %d/%d to %r?
da: optag ændring %d/%d i %r?

en: hg record [OPTION]... [FILE]...
da: hg record [TILVALG]... [FIL]...

en: interactively select changes to commit
da: vælg ændringer interaktivt til deponering

en:     If a list of files is omitted, all changes reported by :hg:`status`
        will be candidates for recording.
da:     Hvis en liste af filer er udeladt, så vil alle ændringer
        rapporteret af :hg:`status` være kandidater til at blive optaget.

en:     You will be prompted for whether to record changes to each
        modified file, and for files with multiple changes, for each
        change to use. For each query, the following responses are
        possible::
da:     Du vil blive spurgt om hvorvidt der skal optages ændringer for
        hver ændret fil. For filer med flere ændringer spørges der til
        hver ændring. For hvert spørgsmål er der følgende mulige svar::

en:       y - record this change
          n - skip this change
da:       j - optag denne ændring
          n - spring denne ændring over

en:       s - skip remaining changes to this file
          f - record remaining changes to this file
da:       s - spring tilbageværende ændringer over i denne fil
          o - optag tilbageværende ændringer i denne fil

en:       d - done, skip remaining changes and files
          a - record all changes to all remaining files
          q - quit, recording no changes
da:       f - færdig, spring tilbageværende ændringer og filer over
          a - optag alle ændringer i alle tilbageværende filer
          i - afbryd og optag ingen ændringer

en:       ? - display help
da:       ? - vis hjælp

en: interactively record a new patch
da: vælg ændringer interaktivt til deponering

en:     See :hg:`help qnew` & :hg:`help record` for more information and
        usage.
da:     Se :hg:`help qnew` & :hg:`help record` for mere information.

en: 'mq' extension not loaded
da: 'mq' udvidelsen er ikke indlæst

en: running non-interactively, use %s instead
da: kører ikke interaktivt, brug %s i stedet

en: cannot partially commit a merge (use "hg commit" instead)
da: kan ikke deponere en sammenføjning partielt (brug i stedet "hg commit")

en: no changes to record
da: ingen ændringer at optage

en: hg qrecord [OPTION]... PATCH [FILE]...
da: hg qrecord [TILVALG]... RETTELSE [FIL]...

en: hardlinks are not supported on this system
da: Hårde lænker er ikke supporteret på dette system

en: relinking %s to %s
da: kæder %s og %s sammen igen

en: there is nothing to relink
da: der er ikke noget at sammenlænke

en: collecting
da: opsamler

en: files
da: filer

en: collected %d candidate storage files
da: opsamlede %d kandidatfiler

en: source and destination are on different devices
da: kilden og destinationen er på forskellige enheder

en: pruning
da: beskærer

en: pruned down to %d probably relinkable files
da: beskåret til %d filer der potentielt kan sammenkædes

en: relinking
da: sammenkæder

en: [ORIGIN]
da: [KILDE]

en: share a common history between several working directories
da: del en fælles historie mellem flere arbejdsbiblioteker

en: this is not a shared repo
da: dette er ikke et delt depot

en: do not create a working copy
da: opret ikke en arbejdskopi

en: [-U] SOURCE [DEST]
da: [-U] KILDE [DESTINATION]

en: skipping already applied revision %s
da: springer allerede anvendt revision %s over

en: skipping merge changeset %s:%s
da: springer sammenføjning over: %s:%s

en: %s merged at %s
da: %s sammenføjet ved %s

en: %s transplanted to %s
da: %s transplanteret til %s

en: filtering %s
da: filtrerer %s

en: filter failed
da: filter fejlede

en: %s: empty changeset
da: %s: tom ændring

en: fix up the merge and run hg transplant --continue
da: ret sammenføjningen og kør hg transplant --continue

en: %s transplanted as %s
da: %s transplanteret som %s

en: commit failed
da: deponering fejlede

en: filter corrupted changeset (no user or date)
da: filtrer ødelagte ændringer (ingen bruger eller dato)

en: no such option
da: tilvalget findes ikke

en: pull patches from REPO
da: hiv rettelser fra DEPOT

en: BRANCH
da: GREN

en: pull patches from branch BRANCH
da: hiv rettelser fra gren GREN

en: pull all changesets up to BRANCH
da: his alle ændringer indtil GREN

en: skip over REV
da: spring over REV

en: merge at REV
da: sammenføj ved REV

en: append transplant info to log message
da: tilføj information on transplantationen i deponeringsbeskeden

en: continue last transplant session after repair
da: fortsæt sidste transplantation efter reparation

en: filter changesets through command
da: filtrer ændringer igennem kommando

en: hg transplant [-s REPO] [-b BRANCH [-a]] [-p REV] [-m REV] [REV]...
da: hg transplant [-s DEPOT] [-b GREN [-a]] [-p REV] [-m REV] [REV]...

en: --continue is incompatible with branch, all or merge
da: --continue er inkompatibelt med branch, all eller merge

en: --all is incompatible with a revision list
da: --all er inkompatibelt med en revisionsliste

en: outstanding uncommitted merges
da: udestående udeponeret sammenføjning

en: outstanding local changes
da: udestående lokale ændringer

en: [win32mbcs] filename conversion failed with %s encoding
da: [win32mbcs] konvertering af filnavn fejlede med %s tegnkodning

en: [win32mbcs] cannot activate on this platform.
da: [win32mbcs] kan ikke aktiveres på denn platform.

en: Attempt to commit or push text file(s) using %s line endings
da: Forsøg på at deponere eller skubbe tekstfiler som bruge %s linieskift

en: in %s: %s
da: i %s: %s

en: win32text is deprecated: http://mercurial.selenic.com/wiki/Win32TextExtension
da: win32text er forældet: http://mercurial.selenic.com/wiki/Win32TextExtension

en: archive prefix contains illegal components
da: depotpræfix indeholder ugyldige komponenter

en: archiving
da: arkiverer

en: branch %s not found
da: gren %s blev ikke fundet

en: updating bookmark %s
da: opdaterer bogmærke %s

en: not updating divergent bookmark %s
da: opdaterer ikke divergerende bogmærke %s

en: searching for changed bookmarks
da: leder efter ændrede bogmærker

en: no changed bookmarks found
da: fandt ingen ændrede bogmærker

en: unknown parent
da: ukendt forælder

en: integrity check failed on %s:%d
da: integritetstjek fejlede på %s:%d

en: stream ended unexpectedly (got %d bytes, expected %d)
da: stream stoppede uventet (fik %d bytes, forventede %d)

en: invalid chunk length %d
da: ugyldigt længde på chunk: %d

en: %s: not a Mercurial bundle
da: %s: ej et Mercurial bundt

en: %s: unknown bundle version %s
da: %s: bundtet har ukendt version %s

en: empty username
da: tomt brugernavn

en: username %s contains a newline
da: brugernavn %s indeholder et linieskift

en: the name '%s' is reserved
da: navnet '%s' er reserveret

en: uncommitted changes in subrepo %s
da: udeponerede ændringer i underdepot %s

en: options --message and --logfile are mutually exclusive
da: tilvalgene --message og --logfile udelukker hinanden

en: can't read commit message '%s': %s
da: kan ikke læse deponeringsbesked '%s': %s

en: limit must be a positive integer
da: grænsen skal være et positivt heltal

en: limit must be positive
da: grænsen skal være positiv

en: invalid format spec '%%%s' in output filename
da: ugyldig formatspecifikation '%%%s' i output filnavn

en: cannot specify --changelog and --manifest at the same time
da: kan ikke angive --changelog og --manifest på samme tid

en: invalid arguments
da: ugyldige parametre

en: revlog '%s' not found
da: revlog '%s' blev ikke fundet

en: %s: not copying - file is not managed
da: %s: kopierer ikke - filen er ikke versionsstyret

en: %s: not copying - file has been marked for remove
da: %s: kopierer ikke - filen er markeret til sletning

en: %s: not overwriting - %s collides with %s
da: %s: overskriver ikke - %s kolliderer med %s

en: %s: not overwriting - file exists
da: %s: overskriver ikke - filen eksisterer

en: %s: deleted in working copy
da: %s: slettet i arbejdskopien

en: %s: cannot copy - %s
da: %s: kan ikke kopiere - %s

en: moving %s to %s
da: flytter %s til %s

en: copying %s to %s
da: kopierer %s til %s

en: no source or destination specified
da: ingen kilde eller destination angivet

en: no destination specified
da: ingen destination angivet

en: with multiple sources, destination must be an existing directory
da: destinationen skal være en eksisterende mappe når der angivet flere kilder

en: destination %s is not a directory
da: destinationen %s er ikke en mappe

en: (consider using --after)
da: (overvej at bruge --after)

en: changeset:   %d:%s
da: ændring:     %d:%s

en: branch:      %s
da: gren:        %s

en: bookmark:    %s
da: bogmærke:    %s

en: tag:         %s
da: mærkat:      %s

en: parent:      %d:%s
da: forælder:    %d:%s

en: user:        %s
da: bruger:      %s

en: date:        %s
da: dato:        %s

en: files+:
da: filer+:

en: files-:
da: filer-:

en: files:
da: filer:

en: files:       %s
da: filer:       %s

en: copies:      %s
da: kopier:      %s

en: extra:       %s=%s
da: ekstra:      %s=%s

en: description:
da: beskrivelse:

en: summary:     %s
da: uddrag:      %s

en: Found revision %s from %s
da: Fandt revision %s fra %s

en: revision matching date not found
da: fandt ingen revision på datoen

en: cannot follow nonexistent file: "%s"
da: kan ikke følge ikke-eksisterende fil: "%s"

en: can only follow copies/renames for explicit filenames
da: kan kun følge kopier/omdøbninger for eksplicitte filnavne

en: adding %s
da: tilføjer %s

en: skipping missing subrepository: %s
da: springer manglende underdepot over: %s

en: HG: Enter commit message.  Lines beginning with 'HG:' are removed.
da: HG: Skriv deponeringsbesked. Linier som starter med 'HG:' bliver fjernet.

en: HG: Leave message empty to abort commit.
da: HG: Efterlad beskeden tom for at afbryde deponeringen.

en: HG: user: %s
da: HG: bruger: %s

en: HG: branch merge
da: HG: gren-sammenføjning

en: HG: branch '%s'
da: HG: gren '%s'

en: HG: subrepo %s
da: HG: underdepot %s

en: HG: added %s
da: HG: tilføjet %s

en: HG: changed %s
da: HG: ændret %s

en: HG: removed %s
da: HG: fjernet %s

en: HG: no files changed
da: HG: ingen filændringer

en: empty commit message
da: tom deponeringsbesked

en: change working directory
da: skift arbejdskatalog

en: suppress output
da: undertryk output

en: enable additional output
da: aktiver yderlig output

en: set/override config option (use 'section.name=value')
da: angiv eller overskriv tilvalg (brug 'sektion.navn=værdi')

en: enable debugging output
da: aktiver fejlsøgningsinformation

en: start debugger
da: start fejlsøgningsprogram

en: set the charset encoding
da: angiv tegnkodningen

en: set the charset encoding mode
da: angiv tegnkodningstilstand

en: always print a traceback on exception
da: udskriv altid traceback ved fejlsituationer

en: time how long the command takes
da: tag tid på hvor lang tid kommandoen tager

en: output version information and exit
da: udskriv versionsinformation og afslut

en: display help and exit
da: vis hjælp og afslut

en: do not perform actions, just print output
da: udfør ingen handlinger, udskriv kun outputttet

en: specify ssh command to use
da: specificer ssh kommandoen som skal bruges

en: specify hg command to run on the remote side
da: angiv hg kommando som skal udføres på fjernsystemet

en: include names matching the given patterns
da: inkluder navne som matcher det givne mønster

en: exclude names matching the given patterns
da: ekskluder navne som matcher det givne mønster

en: use text as commit message
da: brug tekst som deponeringsbesked

en: read commit message from file
da: læs deponeringsbeskeden fra fil

en: record the specified date as commit date
da: noter den angivne dato som integrationsdato

en: display using template map file
da: vis med skabelon-fil

en: display with template
da: vis med skabelon

en: do not show merges
da: vis ikke sammenføjninger

en: treat all files as text
da: behandl alle filer som tekst

en: omit dates from diff headers
da: inkluder ikke datoer i diff-hoveder

en: show which function each change is in
da: vis hvilken funktion hver ændring er i

en: number of lines of context to show
da: antal linier kontekst der skal vises

en: guess renamed files by similarity (0<=s<=100)
da: gæt omdøbte filer ud fra enshed (0<=s<=100)

en: recurse into subrepositories
da: fortsæt rekursivt ind i underdepoter

en: [OPTION]... [FILE]...
da: [TILVALG]... [FIL]...

en: add the specified files on the next commit
da: tilføj de angivne filer ved næste deponering

en:     Schedule files to be version controlled and added to the
        repository.
da:     Opskriv filer til at blive versionsstyret og tilføjet til depotet.

en:     The files will be added to the repository at the next commit. To
        undo an add before that, see :hg:`forget`.
da:     Filerne vil bliver tilføjet til depotet ved næste deponering. For
        at omgøre en tilføjelse før det, se :hg:`forget`.

en:     If no names are given, add all files to the repository.
da:     Hvis der ikke er angivet nogen navne tilføjes alle filer til
        depotet.

en: add all new files, delete all missing files
da: tilføj alle nye filer, fjern alle manglende filer

en:     Add all new files and remove all missing files from the
        repository.
da:     Tilføj alle nye filer og fjern alle manglende filer fra depotet.

en:     New files are ignored if they match any of the patterns in
        ``.hgignore``. As with add, these changes take effect at the next
        commit.
da:     Nye filer bliver ignoreret hvis de matcher et af mønstrene i
        ``.hgignore``. Som ved add, så træder disse ændringer først i
        kræft ved næste commit.

en:     Use the -s/--similarity option to detect renamed files. With a
        parameter greater than 0, this compares every removed file with
        every added file and records those similar enough as renames. This
        option takes a percentage between 0 (disabled) and 100 (files must
        be identical) as its parameter. Detecting renamed files this way
        can be expensive. After using this option, :hg:`status -C` can be
        used to check which files were identified as moved or renamed.
da:     Brug -s/--similarity tilvalget for at opdage omdøbte filer. Med en
        parameter større end 0 bliver hver fjernet fil sammenlignet med
        enhver tilføjet fil og filer der er tilstrækkelig ens bliver
        opført som omdøbte. Dette tilvalg tager et procenttal mellem 0
        (slået fra) og 100 (filer skal være identiske) som parameter. At
        opdage omdøbninger på denne måde kan være dyrt. Brug :hg:`status
        -C` for at kontrollere hvilke filer der blev markeret som omdøbt.

en: similarity must be a number
da: lighedsgrad skal være et tal

en: similarity must be between 0 and 100
da: lighedsgrad skal være mellem 0 og 100

en: annotate the specified revision
da: annotér den angivne revision

en: follow copies/renames and list the filename (DEPRECATED)
da: følg kopier/omdøbninger og vis filnavnet (FORÆLDET)

en: don't follow copies and renames
da: følg ikke kopier og omdøbninger

en: list the author (long with -v)
da: vis forfatteren (lang med -v)

en: list the filename
da: vis filnavnet

en: list the date (short with -q)
da: vis datoen (kort med -q)

en: list the revision number (default)
da: vis revisionsnummeret (standard)

en: list the changeset
da: vis ændringen

en: show line number at the first appearance
da: vil linienummeret for den første forekomst

en: [-r REV] [-f] [-a] [-u] [-d] [-n] [-c] [-l] FILE...
da: [-r REV] [-f] [-a] [-u] [-d] [-n] [-c] [-l] FIL...

en: show changeset information by line for each file
da: vis information om ændringer pr linie for hver fil

en:     List changes in files, showing the revision id responsible for
        each line
da:     Vis ændringer i filer ved at vise revisions ID'et som er
        ansvarligt for hver linie

en:     This command is useful for discovering when a change was made and
        by whom.
da:     Denne kommando er nyttig til at opdage hvornår en ændring blev
        foretaget og af hvem.

en:     Without the -a/--text option, annotate will avoid processing files
        it detects as binary. With -a, annotate will annotate the file
        anyway, although the results will probably be neither useful
        nor desirable.
da:     Uden -a/--text tilvalget vil annotate undgå at behandle filer som
        den detekterer som binære. Med -a vil annotate generere en
        annotering alligevel, selvom resultatet sandsynligvis vil være
        hverken brugbart eller ønskværdigt.

en: at least one filename or pattern is required
da: kræver mindst et filnavn eller mønster

en: at least one of -n/-c is required for -l
da: brug af -l kræver mindst en af -n/-c

en: %s: binary file
da: %s: binær fil

en: do not pass files through decoders
da: kør ikke filerne igennem dekodere

en: directory prefix for files in archive
da: katalogpræfiks for filerne i arkivet

en: revision to distribute
da: revision som skal distribueres

en: type of distribution to create
da: distributionstype der skal oprettes

en: [OPTION]... DEST
da: [TILVALG]... MÅL

en:       Examples:
da:       Eksempler:

en: no working directory: please specify a revision
da: intet arbejdskatalog: angive venligst en revision

en: repository root cannot be destination
da: depotets rod kan ikke bruges som destination

en: cannot archive plain files to stdout
da: flade filer kan ikke arkiveres til standarduddata

en: revision to backout
da: revision som skal bakkes ud

en: [OPTION]... [-r] REV
da: [TILVALG]... [-r] REV

en: reverse effect of earlier changeset
da: omgør effekten af tidligere ændringer

en: please specify just one revision
da: angiv venligst kun en revision

en: please specify a revision to backout
da: angiv venligst en revision der skal omgøres

en: cannot backout change on a different branch
da: kan ikke omgøre en ændring på en anden gren

en: cannot backout a change with no parents
da: kan ikke omgøre en ændring uden forældre

en: %s is not a parent of %s
da: %s er ikke forælder til %s

en: cannot use --parent on non-merge changeset
da: kan ikke bruge --parent på en ændringer som ikke er en sammenføjning

en: changeset %s backs out changeset %s
da: ændring %s bakker ændring %s ud

en: merging with changeset %s
da: sammenføjer med ændring %s

en: reset bisect state
da: nulstil tilstand for halvering

en: mark changeset good
da: marker ændring som god

en: mark changeset bad
da: marker ændring som dårlig

en: skip testing changeset
da: spring testen af denne ændring over

en: extend the bisect range
da: udvid halveringsområdet

en: use command to check changeset state
da: brug kommando for at kontrollere tilstanden af ændringen

en: do not update to target
da: undlad at opdatere til målet

en: [-gbsr] [-U] [-c CMD] [REV]
da: [-gbsr] [-U] [-c KOMMANDO] [REV]

en:       Some examples:
da:       Nogle eksempler:

en: The first good revision is:
da: Den første gode revision er:

en: The first bad revision is:
da: Den første dårlige revision er:

en: Due to skipped revisions, the first good revision could be any of:
da: På grund af oversprungne revisioner kan den første gode revision være en hvilken som helst af:

en: Due to skipped revisions, the first bad revision could be any of:
da: På grund af oversprungne revisioner kan den første dårlige revision være en hvilken som helst af:

en: cannot bisect (no known good revisions)
da: kan ikke halvere (kender ingen gode revisioner)

en: cannot bisect (no known bad revisions)
da: kan ikke halvere (kender ingen dårlige revisioner)

en: (use of 'hg bisect <cmd>' is deprecated)
da: (formen 'hg bisect <kommando>' er forældet)

en: incompatible arguments
da: inkompatible argumenter

en: failed to execute %s
da: kunne ikke køre %s

en: %s killed
da: %s dræbt

en: Changeset %d:%s: %s
da: Ændring %d:%s: %s

en: Extending search to changeset %d:%s
da: Udvider søgning til ændring %d:%s

en: nothing to extend
da: kan ikke udvidde

en: Testing changeset %d:%s (%d changesets remaining, ~%d tests)
da: Tester ændring %d:%s (%d ændringer tilbage, ~%d test)

en: force
da: gennemtving

en: delete a given bookmark
da: slet et givent bogmærke

en: rename a given bookmark
da: omdøb et givet bogmærke

en: hg bookmarks [-f] [-d] [-i] [-m NAME] [-r REV] [NAME]
da: hg bookmarks [-f] [-d] [-i] [-m NAVN] [-r REV] [NAVN]

en:     Bookmarks are pointers to certain commits that move when
        committing. Bookmarks are local. They can be renamed, copied and
        deleted. It is possible to use bookmark names in :hg:`merge` and
        :hg:`update` to merge and update respectively to a given bookmark.
da:     Bogmærker er pegepinde til bestemte ændringer og pegepindene
        flytter sig når man deponerer nye ændringer. Bogmærkerne er
        lokale. De kan omdøbes, kopieres og slettes. Det er muligt at
        bruge navne på bogmærker i :hg:`merge` og :hg:`update` for
        respektivt at sammenføje eller opdatere til det givne bogmærke.

en:     You can use :hg:`bookmark NAME` to set a bookmark on the working
        directory's parent revision with the given name. If you specify
        a revision using -r REV (where REV may be an existing bookmark),
        the bookmark is assigned to that revision.
da:     Du kan bruge :hg:`bookmark NAVN` for at sætte et bogmærke på
        arbejdskatalogets forælderrevision med det givne navn. Hvis du
        specificerer en revision med -r REV (hvor REV kan være et
        eksisterende bogmærke), så bliver bogmærket tildelt denne
        revision.

en:     Bookmarks can be pushed and pulled between repositories (see :hg:`help
        push` and :hg:`help pull`). This requires both the local and remote
        repositories to support bookmarks. For versions prior to 1.8, this means
        the bookmarks extension must be enabled.
da:     Bogmærker kan skubbes og hives mellem depoter (se :hg:`help push`
        og :hg:`help pull`). Dette kræver at både lokal- og fjerndepotet
        understøtter bogmærker. For versioner før 1.8 betyder det at
        bookmark-udviddelsen skal være slået til.

en: bookmark '%s' does not exist
da: mærkaten '%s' eksisterer ikke

en: bookmark '%s' already exists (use -f to force)
da: mærkaten '%s' eksisterer allerede (brug -f for at gennemtvinge)

en: new bookmark name required
da: nyt bogmærkenavn påkrævet

en: bookmark name required
da: bogmærkenavn påkrævet

en: bookmark name cannot contain newlines
da: bogmærkenavn kan ikke indeholde linieskift

en: bookmark names cannot consist entirely of whitespace
da: bogmærkenavne kan ikke bestå udelukkende af tomrum

en: a bookmark cannot have the name of an existing branch
da: et bogmærke kan ikke hedde det samme som en eksisterende gren

en: no bookmarks set
da: der er ingen bogmærker

en: set branch name even if it shadows an existing branch
da: sæt grennavnet selv hvis det overskygger en eksisterende gren

en: reset branch name to parent branch name
da: nulstil grennavnet til forældre-grennavnet

en: [-fC] [NAME]
da: [-fC] [NAVN]

en: set or show the current branch name
da: angiv eller vis navnet på den aktuelle gren

en:     With no argument, show the current branch name. With one argument,
        set the working directory branch name (the branch will not exist
        in the repository until the next commit). Standard practice
        recommends that primary development take place on the 'default'
        branch.
da:     Uden noget argument vises navnet på den nuværende gren. Med et
        argument angives arbejdskatalogets grennavn (grenen eksisterer
        ikke i depotet før næste deponering). Det anbefales at den primære
        udvikling foretages på 'default' grenen.

en:     Unless -f/--force is specified, branch will not let you set a
        branch name that already exists, even if it's inactive.
da:     Med mindre -f/--force bruges, så vil branch ikke lade dig bruge et
        grennavn som allerede eksisterer, selv hvis det er inaktivt.

en:     Use -C/--clean to reset the working directory branch to that of
        the parent of the working directory, negating a previous branch
        change.
da:     Brug -C/--clean for at nulstille arbejdskatalogs gren til samme
        gren dets forældre-ændring og derved negere end tidligere ændring.

en:     Use the command :hg:`update` to switch to an existing branch. Use
        :hg:`commit --close-branch` to mark this branch as closed.
da:     Brug kommandoen 'hg update' for at skifte til en eksisterende
        gren. Brug 'hg commit --close-branch' for at markere denne gren
        som lukket.

en: reset working directory to branch %s
da: nulstil arbejdskataloget til gren %s

en: a branch of the same name already exists
da: en gren af samme navn eksisterer allerede

note: i18n: "it" refers to an existing branch
en: use 'hg update' to switch to it
da: brug 'hg update' for at skifte til den

en: marked working directory as branch %s
da: markerede arbejdskataloget som gren %s

en: show only branches that have unmerged heads
da: vil kun grene som har usammenføjne hoveder

en: show normal and closed branches
da: vis normale og lukkede grene

en: list repository named branches
da: vis navngivne grene i depotet

en:     List the repository's named branches, indicating which ones are
        inactive. If -c/--closed is specified, also list branches which have
        been marked closed (see :hg:`commit --close-branch`).
da:     Viser depotets navngivne grene og indikerer hvilke der er
        inaktive. Hvis -c/--closed er angivet, så vises lukkede grene også
        (se :hg:`commit --close-branch`).

en:     If -a/--active is specified, only show active branches. A branch
        is considered active if it contains repository heads.
da:     Hvis -a/--active er angivet, da vises kun aktive grene. En gren er
        anses for at være aktiv hvis den indeholder depothoveder.

en:     Use the command :hg:`update` to switch to an existing branch.
da:     Brug kommandoen :hg:`update` for at skifte til en eksisterende
        gren.

en:  (closed)
da:  (lukket)

en:  (inactive)
da:  (inaktiv)

en: run even when the destination is unrelated
da: kør selv hvis fjerndepotet er urelateret

en: a specific branch you would like to bundle
da: en bestemt gren som du gerne vil pakke sammen

en: [-f] [-t TYPE] [-a] [-r REV]... [--base REV]... FILE [DEST]
da: [-f] [-t TYPE] [-a] [-r REV]... [--base REV]... FIL [MÅL]

en: --base is incompatible with specifying a destination
da: --base er inkompatibelt med at angive en destination

en: unknown bundle type specified with --type
da: ukendt bundt-type angivet med --type

en: print the given revision
da: udskriv den angivne revision

en: [OPTION]... FILE...
da: [TILVALG]... FIL...

en: output the current or given revision of files
da: udskriv den aktuelle eller en given revision af filer

en:     Print the specified files as they were at the given revision. If
        no revision is given, the parent of the working directory is used,
        or tip if no revision is checked out.
da:     Udskriver de angivne filer som de så ud ved den givne revision.
        Hvis der ikke angves en revision, så bruges forældre-revisionen
        til arbejdskataloget, eller spidsen hvis der ikke er hentet noget
        arbejdskatalog.

en:     Output may be to a file, in which case the name of the file is
        given using a format string. The formatting rules are the same as
        for the export command, with the following additions:
da:     Output kan gemmes i en fil hvis navn angives med et formatstreng.
        Reglerne for formatteringen er de samme som for export-kommandoen
        med følgende tilføjelser:

en:     :``%s``: basename of file being printed
        :``%d``: dirname of file being printed, or '.' if in repository root
        :``%p``: root-relative path name of file being printed
da:     :``%s``: grundnavn for filen som udskrives
        :``%d``: katalognavn for filen som blvier udskrevet
                 eller '.' hvis filen er i katalogets rod
        :``%p``: rod-relativ sti for filen som bliver udskrevet

en: the clone will include an empty working copy (only a repository)
da: klonen vil indeholde et tomt arbejdsbibliotek (kun et depot)

en: revision, tag or branch to check out
da: revision, mærkat eller gren som skal hentes ud

en: include the specified changeset
da: inkluder den angivne revision

en: clone only the specified branch
da: klon kun den angivne gren

en: [OPTION]... SOURCE [DEST]
da: [TILVALG]... KILDE [MÅL]

en: make a copy of an existing repository
da: lav en kopi af et eksisterende depot

en:     Create a copy of an existing repository in a new directory.
da:     Lav en kopi af et eksisterende depot i en ny mappe.

en:     If no destination directory name is specified, it defaults to the
        basename of the source.
da:     Hvis der ikke angivet et navn til destinationen, så bruges
        grundnavnet for kilden.

en:     The location of the source is added to the new repository's
        ``.hg/hgrc`` file, as the default to be used for future pulls.
da:     Placeringen af kilden tilføjes til det nye depots ``.hg/hgrc`` fil
        som den nye standard for fremtidige kald til :hg:`pull`.

en:       In some cases, you can clone repositories and the working
          directory using full hardlinks with ::
da:       I nogle tilfælde kan du klone depoter og arbejdsbiblioteket og
          bruge hårde lænker til alle filer med ::

en:         $ cp -al REPO REPOCLONE
da:         $ cp -al DEPOT DEPOTKLON

en:       This is the fastest way to clone, but it is not always safe. The
          operation is not atomic (making sure REPO is not modified during
          the operation is up to you) and you have to make sure your
          editor breaks hardlinks (Emacs and most Linux Kernel tools do
          so). Also, this is not compatible with certain extensions that
          place their metadata under the .hg directory, such as mq.
da:       Dette er den hurtigste måde at klone på, men det er ikke altid
          sikkert. Operationen er ikke atomisk (det er op til dig at sikre
          at DEPOT ikke bliver modificeret undervejs) og du skal selv
          sørge for at din tekstbehandler bryder hårde lænker (Emacs og de
          fleste Linux Kernel værktøjer gør det). Dette er desuden ikke
          kompatibelt med visse udvidelser som placerer deres metadata
          under .hg mappen, såsom mq.

en:       Mercurial will update the working directory to the first applicable
          revision from this list:
da:       Mercurial vil opdatere arbejdsbiblioteket til den første brugbare
          revision fra denne liste:

en:       a) null if -U or the source repository has no changesets
          b) if -u . and the source repository is local, the first parent of
             the source repository's working directory
          c) the changeset specified with -u (if a branch name, this means the
             latest head of that branch)
          d) the changeset specified with -r
          e) the tipmost head specified with -b
          f) the tipmost head specified with the url#branch source syntax
          g) the tipmost head of the default branch
          h) tip
da:       a) null, hvis -U tilvalget er brugt eller hvis kildedepotet ikke
             indeholder nogen ændringer
          b) den første forælder til kildedepotets arbejdsbiblioteket hvis
             -u . er brugt og hvis kildedepotet er lokalt
          c) ændringer specificeret med -u (hvis det er navnet på en gren,
             så tolkes det som denne grens hoved)
          d) ændringen angivet med -r
          e) hovedet med størst revisionsnummer angivet med -b
          f) hovedet med størst revisionsnummer angivet med url#gren
             syntaksen
          g) hovedet med størst revisionsnummer på default grenen
          h) revisionen med størst revisionsnummer

en:     See :hg:`help urls` for details on specifying URLs.
da:     Se :hg:`help urls` for mere information om angivelse af URLer.

en: cannot specify both --noupdate and --updaterev
da: man kan ikke angive både --noupdate og --updaterev

en: mark new/missing files as added/removed before committing
da: marker nye/manglende filer som tilføjede/fjernede før deponering

en: mark a branch as closed, hiding it from the branch list
da: marker en gren som lukket, skuler den fra listen af grene

en: commit the specified files or all outstanding changes
da: lægger de specificerede filer eller alle udestående ændringer i depot

en:     Commit changes to the given files into the repository. Unlike a
        centralized SCM, this operation is a local operation. See
        :hg:`push` for a way to actively distribute your changes.
da:     Deponerer ændringer i de angivne filer ind i depotet. Dette er en
        lokal operation, i modsætning til et centraliseret SCM. Se
        :hg:`push` for en måde til aktivt distribuere dine ændringer.

en:     If a list of files is omitted, all changes reported by :hg:`status`
        will be committed.
da:     Hvis en liste af filer udelades vil alle ændringer rapporteret af
        :hg:`status` blive deponeret.

en:     If you are committing the result of a merge, do not provide any
        filenames or -I/-X filters.
da:     Hvis du deponerer resultatet af en sammenføjning, undlad da at
        angive filnavne eller -I/-X filtre.

en: can only close branch heads
da: kan kun lukke grenhoveder

en: nothing changed
da: ingen ændringer

en: created new head
da: lavede et nyt hoved

en: reopening closed branch head %d
da: genåbner lukket grenhovede %d

en: committed changeset %d:%s
da: deponerede ændring %d:%s

en: [OPTION]... [SOURCE]... DEST
da: [TILVALG]... [KILDE]... MÅL

en:     This command takes effect with the next commit. To undo a copy
        before that, see :hg:`revert`.
da:     Denne kommando planlægger filerne til at blive fjernet ved næste
        deponering. For at omgøre en fjernelse før det, se :hg:`revert`.

en:     Returns 0 on success, 1 if errors are encountered.
da:     Returnerer 0 ved succes, 1 hvis opstod fejl.

en: [INDEX] REV1 REV2
da: [INDEKS] REV1 REV2

en: find the ancestor revision of two revisions in a given index
da: find forfader-revisionen til to revisioner i det angivne indeks

en: either two or three arguments required
da: kræver enten to eller tre argumenter

en: [OPTION]... [TEXT]
da: [TILVALG]... [TEKST]

en: repository is not empty
da: depotet er ikke tomt

en: show all details
da: vis alle detaljer

en: lists the contents of a bundle
da: vis indholdet af et bundt

en: validate the correctness of the current dirstate
da: valider korrektheden af den nuværende dirstate

en: .hg/dirstate inconsistent with current parent's manifest
da: .hg/dirstate er inkonsistent i forhold til den nuværende forælders manifest

en: [COMMAND]
da: [KOMMANDO]

en: list all available commands and options
da: list alle tilgængelige kommandoer og tilvalg

en: show the command options
da: vis kommando-flag

en: [-o] CMD
da: [-o] KOMMANDO

en: [OPTION]... [FILE [REV]...]
da: [TILVALG]... [FIL [REV]...]

en: -c|-m|FILE REV
da: -c|-m|FIL REV

en: invalid revision identifier %s
da: ugyldig revisionsidentification %s

en: try extended date formats
da: prøv udvidede datoformater

en: [-e] DATE [RANGE]
da: [-e] DATO [INTERVAL]

en: parse and display a date
da: fortolk og vis en dato

en: [PATH]
da: [STI]

en: id of common node
da: id på fælles knude

en: no ignore patterns found
da: fandt ingen ignore mønstre

en: dump the contents of an index file
da: dump indholdet af en indeksfil

en: unknown format %d
da: ukendt format %d

en: dump an index DAG as a graphviz dot file
da: dump en indeks-DAG som en graphviz dot-fil

en: test Mercurial installation
da: test Mercurial installationen

en: Checking encoding (%s)...
da: Kontrollerer tegnsæt (%s)...

en: Checking installed modules (%s)...
da: Kontrollerer installerede moduler (%s)...

en: No problems detected
da: Fandt ingen problemer

en: revision to rebuild to
da: revision til hvilken der skal gendannes til

en: rebuild the dirstate as it would look like for the given revision
da: genopbygger dirstate som den ville se ud for den angivne revision

en: revision to debug
da: revision der skal fejlsøges

en: [-r REV] FILE
da: [-r REV] FIL

en: %s renamed from %s:%s
da: %s omdøbt fra %s:%s

en: %s not renamed
da: %s ikke omdøbt

en: do not display the saved mtime
da: vis ikke den gemte mtime

en: sort by saved mtime
da: sorter efter den gemte mtime

en: [OPTION]...
da: [TILVALG]...

en: show the contents of the current dirstate
da: vil indholdet af den nuværende dirstate

en: copy: %s -> %s
da: kopi: %s -> %s

en: revision to check
da: revision som skal undersøges

en: REPO [OPTIONS]... [ONE [TWO]]
da: DEPOT [TILVALG]... [EN [TO]]

en: [OPTION]... ([-c REV] | [-r REV1 [-r REV2]]) [FILE]...
da: [TILVALG]... ([-c REV] | [-r REV1 [-r REV2]]) [FIL]...

en: diff repository (or selected files)
da: find ændringer i hele depotet (eller udvalgte filer)

en:     Show differences between revisions for the specified files.
da:     Vis ændringer mellem revisioner for de udvalgte filer.

en:     Differences between files are shown using the unified diff format.
da:     Ændringerne mellem filerne vises i unified diff-formatet.

en:     .. note::
           diff may generate unexpected results for merges, as it will
           default to comparing against the working directory's first
           parent changeset if no revisions are specified.
da:     .. note::
           diff kan generere overraskende resultater for sammenføjninger,
           idet den som udgangspunkt vil sammenligne med arbejdskatalogets
           første forælder, hvis der ikke angivet en revision.

en:     Alternatively you can specify -c/--change with a revision to see
        the changes in that changeset relative to its first parent.
da:     Du kan alternativt angive -c/--change med en revision for at se
        ændringerne i den revision relativt til dens første forælder.

en:     Without the -a/--text option, diff will avoid generating diffs of
        files it detects as binary. With -a, diff will generate a diff
        anyway, probably with undesirable results.
da:     Uden -a/--text tilvalget vil diff undgå at generere ændringer for
        filer som den detekterer som binære. Med -a vil diff generere
        ændringer alligevel, sandsynligvis med uønskede resultater.

en:     Use the -g/--git option to generate diffs in the git extended diff
        format. For more information, read :hg:`help diffs`.
da:     Brug -g/--git tilvalget for at generere ændringer i det udvidede
        git diff-format. For mere information, læs :hg:`help diffs`.

en: diff against the second parent
da: find forskelle i forhold til den anden forældre

en: revisions to export
da: revision der skal eksporteres

en: [OPTION]... [-o OUTFILESPEC] REV...
da: [TILVALG]... [-o UDFILSPECIFIKATION] REV...

en: dump the header and diffs for one or more changesets
da: dump hovedet og ændringerne for en eller flere ændringer

en:     Print the changeset header and diffs for one or more revisions.
da:     Udskriv ændrings-hovedet og ændringerne for en eller flere
        revisioner.

en:     The information shown in the changeset header is: author, date,
        branch name (if non-default), changeset hash, parent(s) and commit
        comment.
da:     Informationen som vises i ændrings-hovedet er: forfatter, dato,
        grennavn (hvis forskellig fra default), ændringshash, forældrene
        og deponeringsbeskeden.

en:     .. note::
           export may generate unexpected diff output for merge
           changesets, as it will compare the merge changeset against its
           first parent only.
da:     .. note::
           export kan generere uventet diff uddata for
           sammenføjningsændringer idet den kun vil sammenligne
           sammenføjningsændringen med dennes første forælder.

en:     Output may be to a file, in which case the name of the file is
        given using a format string. The formatting rules are as follows:
da:     Uddata kan gemmes i en fil, og filnavnet er givet ved en
        format-streng. Formatteringsreglerne er som følger:

en:     :``%%``: literal "%" character
        :``%H``: changeset hash (40 hexadecimal digits)
        :``%N``: number of patches being generated
        :``%R``: changeset revision number
        :``%b``: basename of the exporting repository
        :``%h``: short-form changeset hash (12 hexadecimal digits)
        :``%m``: first line of the commit message (only alphanumeric characters)
        :``%n``: zero-padded sequence number, starting at 1
        :``%r``: zero-padded changeset revision number
da:     :``%%``: litteral "%" tegn
        :``%H``: ændringshash (40 hexadecimale cifre)
        :``%N``: antallet af rettelser som bliver genereret
        :``%R``: revisionnummer for ændringen
        :``%b``: grundnavn for det eksporterede depot
        :``%h``: kortform ændringshash (12 hexadecimale cifre)
        :``%m``: første linie af deponeringsbeskeden (kun alfanumeriske tegn)
        :``%n``: nul-fyldt sekvensnummer, startende ved 1
        :``%r``: nul-fyldt revisionsnummer for ændringen

en:     Without the -a/--text option, export will avoid generating diffs
        of files it detects as binary. With -a, export will generate a
        diff anyway, probably with undesirable results.
da:     Uden -a/--text tilvalget vil annotate undgå at behandle filer som
        den detekterer som binære. Med -a vil annotate generere en
        annotering alligevel, sandsynligvis med et uønsket resultat.

en:     Use the -g/--git option to generate diffs in the git extended diff
        format. See :hg:`help diffs` for more information.
da:     Brug -g/--git tilvalget for at generere ændringer i det udvidede
        git diff-format. Se :hg:`help diffs` for mere information.

en:     With the --switch-parent option, the diff will be against the
        second parent. It can be useful to review a merge.
da:     Med --switch-parent tilvalget vil ændringerne blive beregnet i
        forhold til den anden forælder. Dette kan være nyttigt til at
        gennemse en sammenføjning.

en: forget the specified files on the next commit
da: glem de angivne filer ved næste deponering

en:     Mark the specified files so they will no longer be tracked
        after the next commit.
da:     Marker de angivne filer sådan at de ikke længere vil fulgt ved
        næste deponering.

en:     This only removes files from the current branch, not from the
        entire project history, and it does not delete them from the
        working directory.
da:     Dette fjerner kun filerne fra den aktuelle gren, ikke fra hele
        projektets historie, og det sletter dem heller ikke fra
        arbejdskataloget.

en:     To undo a forget before the next commit, see :hg:`add`.
da:     For at omgøre forget før næste deponering, se :hg:`add`.

en: record the current date as commit date
da: noter dags dato som integrationsdato

en: record the current user as committer
da: noter nuværende bruger som ham der har deponeret

en: [OPTION]... REVISION...
da: [TILVALG]... [REVISION]...

en:     Returns 0 on successful completion.
da:     Returnerer 0 ved succes afslutning.

en: can't specify --continue and revisions
da: kan ikke angive --continue og revisioner

en: unresolved conflicts, can't continue
da: uløste konflikter, kan ikke fortsætte

en: use hg resolve and hg graft --continue
da: brug hg resolve og hg graft --continue

en: end fields with NUL
da: afslut felter med NUL

en: print all revisions that match
da: udskriv alle revisioner som matcher

en: print only filenames and revisions that match
da: udskriv kun filnavne og revisioner som matcher

en: print matching line numbers
da: udskriv matchende linienumre

en: only search files changed within revision range
da: søg kun i filer som er ændret i det angivne interval

en: [OPTION]... PATTERN [FILE]...
da: [TILVALG]... MØNSTER [FIL]...

en: grep: invalid match pattern: %s
da: grep: ugyldigt søgemønster: %s

en: show only heads which are descendants of STARTREV
da: vis kun hoveder som er efterkommere af STARTREV

en: show active branchheads only (DEPRECATED)
da: vis kun aktive gren-hoveder (FORÆLDET)

en: show normal and closed branch heads
da: vis normale og lukkede grenhoveder

en:     If -c/--closed is specified, also show branch heads marked closed
        (see :hg:`commit --close-branch`).
da:     Viser depotets navngivne grene og indikerer hvilke der er
        inaktive. Hvis -c/--closed er angivet, så vises lukkede grene også
        (se :hg:`commit --close-branch`).

en: no open branch heads found on branches %s
da: fandt ingen åbne gren-hoveder på grenene %s

en:  (started at %s)
da:  (startet ved %s)

en: [-ec] [TOPIC]
da: [-ec] [EMNE]

en: (DEPRECATED)
da: (FORÆLDET)

en: global options:
da: globale indstillinger:

en: use "hg help" for the full list of commands
da: brug "hg help" for den fulde liste af kommandoer

en: use "hg help" for the full list of commands or "hg -v" for details
da: brug "hg help" for den fulde liste af kommandoer eller "hg -v" for detaljer

en: use "hg help %s" to show the full help text
da: brug "hg help %s" for at se udførlig hjælp

en: use "hg -v help%s" to show builtin aliases and global options
da: brug "hg -v help%s" for at vise indbyggede aliaser og globale valgmuligheder

en: use "hg -v help %s" to show more info
da: brug "hg -v help %s" for mere information

en: 
    aliases: %s
da: 
    aliasser: %s

en: (no help text available)
da: (ingen hjælpetekst tilgængelig)

en: shell alias for::
da: shellalias for::

en: 
    use "hg -v help %s" to show more info
da: 
    brug "hg -v help %s" for at se mere information

en: basic commands:
da: basale kommandoer:

en: list of commands:
da: liste af kommandoer:

en: no commands defined
da: ingen kommandoer defineret

en: enabled extensions:
da: aktiverede udvidelser:

en: 
    additional help topics:
da: 
    yderligere hjælpeemner:

en: no help text available
da: ingen hjælpetekst tilgængelig

en: %s extension - %s
da: %s udvidelse - %s

en: Mercurial Distributed SCM
da: Mercurial Distribueret SCM

en: identify the specified revision
da: identificer den angivne revision

en: show local revision number
da: vis lokalt revisionsnummer

en: show global revision id
da: vis globalt revisionsnummer

en: show branch
da: vis gren

en: show tags
da: vis mærkater

en: show bookmarks
da: vis bogmærker

en: [-nibtB] [-r REV] [SOURCE]
da: [-nibtB] [-r REV] [KILDE]

en: PATH
da: STI

en: skip check for outstanding uncommitted changes
da: spring kontrollen for udeponerede ændringer over

en: don't commit, just update the working directory
da: deponer ikke, opdater blot arbejdskataloget

en: apply patch to the nodes from which it was generated
da: anvend rettelse på den knude hvorfra den var genereret

en: [OPTION]... PATCH...
da: [TILVALG]... RETTELSE...

en: cannot use --no-commit with --bypass
da: kan ikke bruge --no-commit med --bypass

en: cannot use --similarity with --bypass
da: kan ikke bruge --similarity med --bypass

en: patch is damaged or loses information
da: rettelsen er beskadiget eller mister information

en: applied to working directory
da: anvendt på arbejdskatalog

en: not a Mercurial patch
da: ikke en Mercurial patch

note: i18n: refers to a short changeset id
en: created %s
da: oprettede %s

en: applying patch from stdin
da: anvender rettelse fra standardinddata

en: %s: no diffs found
da: %s: fandt ingen ændringer

en: run even if remote repository is unrelated
da: kør selv hvis fjerndepotet er urelateret

en: show newest record first
da: vis nyeste postering først

en: file to store the bundles into
da: fil hvor bundterne skal gemmes

en: compare bookmarks
da: sammenlign bogmærker

en: a specific branch you would like to pull
da: en bestemt gren du gerne vil hive ned

en: [-p] [-n] [-M] [-f] [-r REV]... [--bundle FILENAME] [SOURCE]
da: [-p] [-n] [-M] [-f] [-r REV]... [--bundle FILNAVN] [KILDE]

en: remote doesn't support bookmarks
da: fjerdepotet understøtter ikke bogmærker

en: [-e CMD] [--remotecmd CMD] [DEST]
da: [-e KOMMANDO] [--remotecmd KOMMANDO] [MÅL]

en: create a new repository in the given directory
da: opret et nyt depot i det givne katalog

en:     Initialize a new repository in the given directory. If the given
        directory does not exist, it will be created.
da:     Initialiser et nyt depot i det givne katalog. Hvis det givne
        katalog ikke findes vil det blive oprettet.

en:     If no directory is given, the current directory is used.
da:     Hvis intet katalog er angivet vil det nuværende katalog bliver
        anvendt.

en:     It is possible to specify an ``ssh://`` URL as the destination.
        See :hg:`help urls` for more information.
da:     Det er muligt at angive en ``ssh://`` URL som destination.
        Se :hg:`help urls` for mere information.

en: end filenames with NUL, for use with xargs
da: afslut filnavne med NUL, til brug med xargs

en: print complete paths from the filesystem root
da: udskriv fulde stier fra filsystemets rod

en: [OPTION]... [PATTERN]...
da: [TILVALG]... [MØNSTER]...

en: only follow the first parent of merge changesets
da: følg kun den første forælder for sammenføjningsændringer

en: show revisions matching date spec
da: vis revisioner som matcher datoangivelsen

en: show copied files
da: vis kopierede filer

en: do case-insensitive search for a given text
da: lav søgning efter nøgleord uden forskel på små/store bogstaver

en: include revisions where files were removed
da: inkluder revisioner hvor filer blev slettet

en: show only merges
da: vis kun sammenføjninger

en: revisions committed by user
da: revisioner deponeret af bruger

en: show only changesets within the given named branch (DEPRECATED)
da: vis kun ændringer på den angivne navngivne gren (FORÆLDET)

en: show changesets within the given named branch
da: vis ændringer på den angivne navngivne gren

en: do not display revision or any of its ancestors
da: vis ikke revision eller nogen af den forfædre

en: show hidden changesets
da: vis skjulte ændringer

en: [OPTION]... [FILE]
da: [TILVALG]... [FIL]

en: show revision history of entire repository or files
da: vis revisionhistorik for hele depotet eller udvalgte filer

en:     Print the revision history of the specified files or the entire
        project.
da:     Viser revisionshistorikken for de angivne filer eller hele
        projektet.

en:     If no revision range is specified, the default is ``tip:0`` unless
        --follow is set, in which case the working directory parent is
        used as the starting revision.
da:     Hvis der ikke angives et revisionsinterval, da bruges ``tip:0``
        som standard, med mindre --follow er brugt, i hvilket tilfælde
        arbejdskatalogets forælder bruges som startrevision.

en:     By default this command prints revision number and changeset id,
        tags, non-trivial parents, user, date and time, and a summary for
        each commit. When the -v/--verbose switch is used, the list of
        changed files and full commit message are shown.
da:     Som standard udskriver denne kommando revisionsnummer og ændrings
        ID, mærkater, ikke-trivielle forældre, bruger, dato og tid, og et
        uddrag for hver ændring. Når -v/--verbose tilvalget bruges vises
        listen af ændrede filer og den fulde deponeringsbesked.

en:     .. note::
           log -p/--patch may generate unexpected diff output for merge
           changesets, as it will only compare the merge changeset against
           its first parent. Also, only files different from BOTH parents
           will appear in files:.
da:     .. note::
           log -p/--patch kan generere uventet diff output for
           sammenføjningsændringer idet den kun sammenligner ændringen med
           dennes første forælder. Ydermere vises kun filer som er
           forskellige fra BEGGE forældre i files:.

en: revision to display
da: revision der skal vises

en: can't specify a revision with --all
da: du kan ikke specificeret en revision sammen med --all

en: revision to merge
da: revision der skal sammenføjes

en: merge working directory with another revision
da: sammenføj arbejdskataloget med en anden revision

en:     The current working directory is updated with all changes made in
        the requested revision since the last common predecessor revision.
da:     Det nuværende arbejdskatalog opdateres med alle ændringer lavet i
        den ønskede revision siden den sidste fælles foregående revision.

en:     Files that changed between either parent are marked as changed for
        the next commit and a commit must be performed before any further
        updates to the repository are allowed. The next commit will have
        two parents.
da:     Filer som ændrede sig i forhold til en af forældrene bliver
        markeret som ændret med hensyn til næste deponering, og en
        deponering skal laves før yderligere opdateringer er tilladt. Den
        næste deponerede ændring får to forældre.

en:     If no revision is specified, the working directory's parent is a
        head revision, and the current branch contains exactly one other
        head, the other head is merged with by default. Otherwise, an
        explicit revision with which to merge with must be provided.
da:     Hvis ingen revision angives og arbejdskatalogets forælder er en
        hovedrevision og den nuværende gren indeholder præcis et andet
        hoved, så sammenføjes der med dette hoved som standard. Ellers
        skal en eksplicit revision angives.

en:     :hg:`resolve` must be used to resolve unresolved files.
da:     :hg:`resolve` skal bruges for at prøve at sammenføje uløste filer igen

en: branch '%s' has %d heads - please merge with an explicit rev
da: afbrudt: gren '%s' har %d hoveder - sammenføj venligst med en eksplicit revision

en: run 'hg heads .' to see heads
da: kør 'hg heads .' for at se hoveder

en: branch '%s' has one head - please merge with an explicit rev
da: afbrudt: gren '%s' har et hoved - sammenføj venligst med en eksplicit revision

en: run 'hg heads' to see all heads
da: kør 'hg heads' for at se alle hoveder

en: there is nothing to merge
da: der er ikke noget at sammenføje

en: %s - use "hg update" instead
da: %s - brug "hg update" istedet

en: working directory not at a head revision
da: arbejdskatalog er ikke ved et hoved

en: use 'hg update' or merge with an explicit revision
da: brug 'hg update' eller sammenføj med en eksplicit revision

en: a specific branch you would like to push
da: en bestemt gren du gerne vil skubbe ud

en: [-M] [-p] [-n] [-f] [-r REV]... [DEST]
da: [-M] [-p] [-n] [-f] [-r REV]... [MÅL]

en: show parents of the specified revision
da: vis forældre for den angivne revision

en: [-r REV] [FILE]
da: [-r REV] [FIL]

en: show the parents of the working directory or revision
da: vis forældrene til arbejdskataloget eller en revision

en:     Print the working directory's parent revisions. If a revision is
        given via -r/--rev, the parent of that revision will be printed.
        If a file argument is given, the revision in which the file was
        last changed (before the working directory revision or the
        argument to --rev if given) is printed.
da:     Udskriv arbejdskatalogets forældrerevisioner. Hvis en revision
        angivet med -r/--rev, så udskrives forældren til denne revision.
        Hvis en fil er angivet, udskrives revisionen i hvilken filen sidst
        blev ændret (før arbejdskatalogets revision eller argumentet til
        --rev, hvis givet).

en: '%s' not found in manifest!
da: '%s' ikke fundet i manifest!

en: [NAME]
da: [NAVN]

en:     See :hg:`help urls` for more information.
da:     Se :hg:`help urls` for mere information.

en: not found!
da: ikke fundet!

en: not updating: %s
da: opdaterer ikke: %s

en: (run 'hg heads' to see heads, 'hg merge' to merge)
da: (kør 'hg heads' for at se hoveder, 'hg merge' for at sammenføje)

en: (run 'hg heads .' to see heads, 'hg merge' to merge)
da: (kør 'hg heads .' for at se hoveder, 'hg merge' for at sammenføje)

en: (run 'hg heads' to see heads)
da: (kør 'hg heads' for at se hoveder)

en: (run 'hg update' to get a working copy)
da: (kør 'hg update' for at få en arbejdskopi)

en: update to new branch head if changesets were pulled
da: opdater til det nye gren-hovede hvis ændringer blev trukket ned

en: run even when remote repository is unrelated
da: kør selv hvis fjerndepotet er urelateret

en: BOOKMARK
da: BOGMÆRKE

en: bookmark to pull
da: bogmærke der skal hentes

en: [-u] [-f] [-r REV]... [-e CMD] [--remotecmd CMD] [SOURCE]
da: [-u] [-f] [-r REV]... [-e KOMMANDO] [--remotecmd KOMMANDO] [KILDE]

en: pull changes from the specified source
da: hent ændringer fra den angivne kilde

en:     Pull changes from a remote repository to a local one.
da:     Hiver ændringer fra et fjert depot til et lokalt.

en:     This finds all changes from the repository at the specified path
        or URL and adds them to a local repository (the current one unless
        -R is specified). By default, this does not update the copy of the
        project in the working directory.
da:     Dette finder alle ændringer fra depotet på den specificerede sti
        eller URL og tilføjer dem til et lokalt depot (det nuværende depot
        med mindre -R er angivet). Som standard opdateres arbejdskataloget
        ikke.

en:     Use :hg:`incoming` if you want to see what would have been added
        by a pull at the time you issued this command. If you then decide
        to add those changes to the repository, you should use :hg:`pull
        -r X` where ``X`` is the last changeset listed by :hg:`incoming`.
da:     Brug :hg:`incoming` for at se hvad der ville være blevet tilføjet
        på det tidspunkt du udførte kommandoen. Hvis du derefter beslutter
        at tilføje disse ændringer til depotet, så bør du bruge pull -r X
        hvor X er den sidste ændring nævnt af :hg:`incoming`.

en:     If SOURCE is omitted, the 'default' path will be used.
        See :hg:`help urls` for more information.
da:     Hvis KILDE udelades, så bruges 'default' stien.
        Se :hg:`help urls` for mere information.

en: remote bookmark %s not found!
da: fjern-bogmærke %s blev ikke fundet!

en: other repository doesn't support revision lookup, so a rev cannot be specified.
da: det andet depot understøtter ikke revisionsopslag, så en revision kan ikke angives.

en: importing bookmark %s
da: importerer bogmærke %s

en: force push
da: gennemtving skubning

en: bookmark to push
da: bogmærke der skal skubbes

en: [-f] [-r REV]... [-e CMD] [--remotecmd CMD] [DEST]
da: [-f] [-r REV]... [-e KOMMANDO] [--remotecmd KOMMANDO] [MÅL]

en: push changes to the specified destination
da: skub ændringer til den angivne destination

en:     Push changesets from the local repository to the specified
        destination.
da:     Skubber ændringer fra det lokale depot til den angivne
        destination.

en:     If -r/--rev is used, the specified revision and all its ancestors
        will be pushed to the remote repository.
da:     Hvis -r/--rev bruges, så vil den navngivne revision og alle dens
        forfædre bliver skubbet til det andet depot.

en:     Please see :hg:`help urls` for important details about ``ssh://``
        URLs. If DESTINATION is omitted, a default path will be used.
da:     Se venligst :hg:`help urls` for vigtige detaljer om ``ssh://``
        URL'er. Hvis DESTINATION udelades vil en standard sti blive brugt.

en: pushing to %s
da: skubber til %s

en: exporting bookmark %s
da: eksporterer bogmærke %s

en: deleting remote bookmark %s
da: sletter fjern-bogmærke %s

en: bookmark %s does not exist on the local or remote repository!
da: bogmærke %s eksisterer ikke i hverken lokal- eller fjerndepotet!

en: updating bookmark %s failed!
da: opdatering af bogmærke %s fejlede!

en: remove (and delete) file even if added or modified
da: fjern (og slet) fil selv hvis tilføjet eller ændret

en: remove the specified files on the next commit
da: fjern de angivne filer ved næste deponering

en: not removing %s: file is untracked
da: fjerner ikke %s: filen følges ikke

en: not removing %s: file still exists (use -f to force removal)
da: fjerner ikke %s: filen eksisterer stadig (brug -f for at forcere fjernelsen)

en: not removing %s: file is modified (use -f to force removal)
da: fjerner ikke %s: filen er ændret (brug -f for at forcere fjernelsen)

en: [OPTION]... SOURCE... DEST
da: [TILVALG]... KILDE... MÅL

en:     This command takes effect at the next commit. To undo a rename
        before that, see :hg:`revert`.
da:     Denne kommando planlægger filerne til at blive fjernet ved næste
        deponering. For at omgøre en fjernelse før det, se :hg:`revert`.

en: select all unresolved files
da: vælg alle uløste filer

en: list state of files needing merge
da: vis tilstand af filer som har brug for sammenføjning

en: mark files as resolved
da: marker filer som løste

en: mark files as unresolved
da: marker filer som uløste

en: hide status prefix
da: skjul statuspræfix

en: too many options specified
da: der er angivet for mange tilvalg

en: can't specify --all and patterns
da: kan ikke angive --all og mønstre

en: no files or directories specified; use --all to remerge all files
da: ingen filer eller mapper specificeret; brug --all for at gen-sammenføje alle filerne

en: revert all changes when no arguments given
da: før alle ændringer tilbage når inget argument angives

en: revert to the specified revision
da: vend tilbage til den angivne revision

en: do not save backup copies of files
da: gem ikke sikkerhedskopier af filer

en: [OPTION]... [-r REV] [NAME]...
da: [TILVALG]... [-r REV] [NAVN]...

en: you can't specify a revision and a date
da: du kan ikke specificeret en revision og en dato

en: forgetting %s
da: glemmer %s

en: reverting %s
da: fører %s tilbage

en: undeleting %s
da: usletter %s

en: saving current version of %s as %s
da: gemmer nuværende version af %s som %s

en: file not managed: %s
da: filen er ikke håndteret: %s

en: no changes needed to %s
da: %s behøver ingen ændringer

en: roll back the last transaction (dangerous)
da: ruller sidste transaktion tilbage (farligt)

en: name of access log file to write to
da: navn på adgangslogfilen der skrives til

en: name of error log file to write to
da: navn på fejlllog fil der skrives til

en: port to listen on (default: 8000)
da: port der skal lyttes på (standard: 8000)

en: address to listen on (default: all interfaces)
da: adresse der skal lyttes til (standard: alle grænseflader)

en: prefix path to serve from (default: server root)
da: prefiks sti at udstille fra (default: server-rod)

en: name to show in web pages (default: working directory)
da: navn der skal vises på websider (standard: arbejdskatalog)

en: name of the hgweb config file (see "hg help hgweb")
da: navn på hgweb konfigurationsfil (se "hg help hgweb")

en: name of the hgweb config file (DEPRECATED)
da: navn på hgweb konfigurationsfilen (FORÆLDET)

en: for remote clients
da: for fjernklienter

en: web templates to use
da: web-skabelon

en: template style to use
da: skabelon-stil

en: use IPv6 in addition to IPv4
da: brug IPv6 og IPv4

en: SSL certificate file
da: SSL certifikatfil

en:     By default, the server logs accesses to stdout and errors to
        stderr. Use the -A/--accesslog and -E/--errorlog options to log to
        files.
da:     Som standard logger serveren forespørgsler til stdout og fejl til
        stderr. Brug -A/--accesslog og -E/--errorlog tilvalgene for at
        logge til filer.

en:     To have the server choose a free port number to listen on, specify
        a port number of 0; in this case, the server will print the port
        number it uses.
da:     For at få serveren til at vælge et frit portnummer at lytte til,
        angiv da portnummer 0; så vil serveren skrive det portnummer den
        bruger.

en: There is no Mercurial repository here (.hg not found)
da: Der er intet Mercurial depot her (.hg ikke fundet)

en: listening at http://%s%s/%s (bound to %s:%d)
da: lytter på http://%s%s/%s (bundet til %s:%d)

en: show untrusted configuration options
da: vis ikke-betroede konfigurationsværdier

en: [-u] [NAME]...
da: [-u] [NAVN]...

en: show status of all files
da: vis status på alle filer

en: show only modified files
da: vis kun ændrede filer

en: show only added files
da: vis kun tilføjede filer

en: show only removed files
da: vis kun fjernede filer

en: show only deleted (but tracked) files
da: vis kun slettede (men kendte) filer

en: show only files without changes
da: vis kun filer unden ændringer

en: show only unknown (not tracked) files
da: vis kun ukendte filer

en: show only ignored files
da: vis kun ignorerede filer

en: show source of copied files
da: vis kilder for kopierede filer

en: show difference from revision
da: vis forskelle fra revision

en: list the changed files of a revision
da: vis de ændrede filer i en revision

en: show changed files in the working directory
da: vis ændrede filer i arbejdskataloget

en:     Show status of files in the repository. If names are given, only
        files that match are shown. Files that are clean or ignored or
        the source of a copy/move operation, are not listed unless
        -c/--clean, -i/--ignored, -C/--copies or -A/--all are given.
        Unless options described with "show only ..." are given, the
        options -mardu are used.
da:     Vis status for filer i depotet. Hvis der angivet navne, så vil kun
        disse filer blive vist. Filer som er rene eller ignorerede eller
        kilden i en kopierings/flytnings operation vises ikke med mindre
        -c/--clear, -i/--ignored, -C/--copies eller -A/--all er angivet.
        Med mindre tilvalgene beskrevet med "vis kun ..." bruges, så
        bruges -mardu tilvalgene.

en:     Option -q/--quiet hides untracked (unknown and ignored) files
        unless explicitly requested with -u/--unknown or -i/--ignored.
da:     Tilvalget -q/--quiet skjuler filer som ikke bliver fulgt (ukendte
        eller ignorerede filer) med mindre disse eksplicit vælges med
        -u/--unknown eller -i/--ignored.

en:     .. note::
           status may appear to disagree with diff if permissions have
           changed or a merge has occurred. The standard diff format does
           not report permission changes and diff only reports changes
           relative to one merge parent.
da:     .. note::
           status kan tilsyneladende være forskellig fra diff hvis
           rettigheder er blevet ændret eller hvis en sammenføjning har
           fundet sted. Det normale diff-format rapporterer ikke ændringer
           i rettigheder og diff rapporterer kun ænringer relativt til en
           sammenføjningsforældre.

en:     If one revision is given, it is used as the base revision.
        If two revisions are given, the differences between them are
        shown. The --change option can also be used as a shortcut to list
        the changed files of a revision from its first parent.
da:     Hvis der angivet en revision bruges denne som en basisrevision.
        Hvis der angives to revisioner, da vises forskellene mellem dem.
        Brug --change tilvalget som en genvej til at vise ændrede filer
        mellem en revision og dens første forælder.

en:     The codes used to show the status of files are::
da:     Koderne som bruges til at vise status for filerne er::

en:       M = modified
          A = added
          R = removed
          C = clean
          ! = missing (deleted by non-hg command, but still tracked)
          ? = not tracked
          I = ignored
            = origin of the previous file listed as A (added)
da:       M = ændret
          A = tilføjet
          R = fjernet
          C = ren
          ! = mangler (slettet af en ikke-hg kommando, men følges stadig)
          ? = følges ikke
          I = ignoreret
            = den foregående fil markeret som A (tilføjet) stammer herfra

en: parent: %d:%s
da: forælder: %d:%s

en:  (empty repository)
da:  (tomt depot)

en:  (no revision checked out)
da:  (ingen revision hentet frem)

en: branch: %s
da: gren: %s

en: %d modified
da: %d ændret

en: %d added
da: %d tilføjet

en: %d removed
da: %d fjernet

en: %d renamed
da: %d omdøbt

en: %d copied
da: %d kopieret

en: %d deleted
da: %d slettet

en: %d unknown
da: %d ukendt

en: %d ignored
da: %d ignoreret

en: %d unresolved
da: %d uløst

en: %d subrepos
da: %d underdepoter

en:  (merge)
da:  (sammenføj)

en:  (new branch)
da:  (ny gren)

en:  (head closed)
da:  (lukkede hoved)

en:  (clean)
da:  (ren)

en:  (new branch head)
da:  (nyt hoved på gren)

en: commit: %s
da: deponer: %s

en: update: (current)
da: opdater: (aktuel)

en: update: %d new changesets (update)
da: opdater: %d nye ændringer (update)

en: update: %d new changesets, %d branch heads (merge)
da: opdater: %d nye ændringer, %d grenhoveder (merge)

en: 1 or more incoming
da: 1 eller flere indkomne

en: %d outgoing
da: %d udgående

en: %d incoming bookmarks
da: %d indgående bogmærker

en: %d outgoing bookmarks
da: %d udgående bogmærker

en: remote: %s
da: fjernsystem: %s

en: remote: (synced)
da: fjernsystem: (synkroniseret)

en: force tag
da: gennemtving markering

en: make the tag local
da: gør mærkaten lokal

en: revision to tag
da: revision der skal mærkes

en: remove a tag
da: fjern en mærkat

en: use <text> as commit message
da: brug <tekst> som deponeringsbesked

en: [-f] [-l] [-m TEXT] [-d DATE] [-u USER] [-r REV] NAME...
da: [-f] [-l] [-m TEKST] [-d DATO] [-u BRUGER] [-r REV] NAVN...

en: tag names must be unique
da: mærkatnavne skal være unikke

en: tag names cannot consist entirely of whitespace
da: mærkater kan ikke bestå udelukkende af tomrum

en: --rev and --remove are incompatible
da: --rev og --remove er inkompatible

en: tag '%s' does not exist
da: mærkaten '%s' eksisterer ikke

en: tag '%s' is not a global tag
da: mærkaten '%s' er ikke en global mærkat

en: tag '%s' is not a local tag
da: mærkaten '%s' er ikke en lokal mærkat

en: tag '%s' already exists (use -f to force)
da: mærkaten '%s' eksisterer allerede (brug -f for at gennemtvinge)

en: uncommitted merge
da: udeponeret sammenføjning

en: not at a branch head (use -f to force)
da: ej ved et grenhoved (brug -f for at gennemtvinge)

en: list repository tags
da: vis depotmærkater

en:     This lists both regular and local tags. When the -v/--verbose
        switch is used, a third column "local" is printed for local tags.
da:     Viser både normale og lokale mærkater. Når -v/--verbose flaget
        bruges, udskrives en tredje kolonne "local" for lokale mærkater.

en: update to new branch head if changesets were unbundled
da: opdater til nyt gren-hoved hvis ændringer blev pakket ud

en: [-u] FILE...
da: [-u] FIL...

en: discard uncommitted changes (no backup)
da: kasser ikke-deponerede ændringer (ingen sikkerhedskopi)

en: update across branches if no uncommitted changes
da: opdater på tværs af grene hvis der er ingen udeponerede ændringer

en: [-c] [-C] [-d DATE] [[-r] REV]
da: [-c] [-C] [-d DATO] [[-r] REV]

en: update working directory (or switch revisions)
da: opdater arbejdskataloget (eller skift til en anden revision)

en:     Update the repository's working directory to the specified
        changeset. If no changeset is specified, update to the tip of the
        current named branch.
da:     Opdater depotets arbejdskatalog til den angivne ændring. Hvis der
        ikke angives en ændring, da opdateres til spidsen af den nuværende
        gren.

en:     The following rules apply when the working directory contains
        uncommitted changes:
da:     De følgende regler gælder når arbejdskataloget indeholder
        udeponerede ændringer:

en:     1. If neither -c/--check nor -C/--clean is specified, and if
           the requested changeset is an ancestor or descendant of
           the working directory's parent, the uncommitted changes
           are merged into the requested changeset and the merged
           result is left uncommitted. If the requested changeset is
           not an ancestor or descendant (that is, it is on another
           branch), the update is aborted and the uncommitted changes
           are preserved.
da:     1. Hvis hverken -c/--check eller -C/--clean er angivet og hvis den
           ønskede ændring er en forfar til eller nedstammer fra
           arbejdskatalogets forældre, så bliver udeponerede ændringer
           føjet ind i den ønskede ændring og det sammenføjne resultat
           bliver efterlad udeponeret. Hvis den ønskede ændring ikke er
           forfar til eller nedstammer fra forældreændringen (det vil
           sige, den er på en anden gren), så vil opdateringen blive
           afbrudt og de udeponerede ændringer bliver bevaret.

en:     2. With the -c/--check option, the update is aborted and the
           uncommitted changes are preserved.
da:     2. Med -c/--check tilvalget vil opdateringen blive afbrudt og de
           udeponerede ændringer bliver bevaret.

en:     3. With the -C/--clean option, uncommitted changes are discarded and
           the working directory is updated to the requested changeset.
da:     3. Med -C/--clean tilvalget bliver udeponerede ændringer kasseret
           og arbejdskataloget bliver opdateret til den ønskede ændring.

en:     Use null as the changeset to remove the working directory (like
        :hg:`clone -U`).
da:     Brug null som ændring for at fjerne arbejdskataloget (ligesom
        :hg:`clone -U`).

en: cannot specify both -c/--check and -C/--clean
da: man kan ikke angive både -c/--check og -C/--clean

en: verify the integrity of the repository
da: verificer depotets integritet

en:     Verify the integrity of the current repository.
da:     Verificer integreteten af det aktuelle depot.

en:     This will perform an extensive check of the repository's
        integrity, validating the hashes and checksums of each entry in
        the changelog, manifest, and tracked files, as well as the
        integrity of their crosslinks and indices.
da:     Dette vil lave en udførlig kontrol af depotets integritet.
        Hashværdier og tjeksummer valideres for hver indgang i
        historikfilen, manifæstet og fulgte filer. Desuden valideres
        integriteten af deres krydslinks og indekser.

en: output version and copyright information
da: udskriv version- og copyrightinformation

en: Mercurial Distributed SCM (version %s)
da: Mercurial Distribueret SCM (version %s)

en: (see http://mercurial.selenic.com for more information)
da: (se http://mercurial.selenic.com for mere information)

en: Copyright (C) 2005-2011 Olivia Mackall and others
    This is free software; see the source for copying conditions. There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
da: Copyright (C) 2005-2011 Olivia Mackall og andre
    Dette er frit programmel; se kildekoden for kopieringsbetingelser. Der
    gives INGEN GARANTI; ikke engang for SALGBARHED eller EGNETHED FOR
    NOGET BESTEMT FORMÅL.

en: cannot include %s (%s)
da: kan ikke inkludere %s (%s)

en: not found in manifest
da: blev ikke fundet i manifest

en: no such file in rev %s
da: ingen sådan fil i revision %s

en: branch name not in UTF-8!
da: grennavn er ikke i UTF-8!

en: %s does not exist!
da: %s eksisterer ikke!

en: %s not added: only files and symlinks supported currently
da: %s ikke tilføjet: i øjeblikket understøttes kun filer og symbolske lænker

en: %s already tracked!
da: %s følges allerede!

en: %s not tracked!
da: %s følges ikke

en: %s not removed!
da: %s ikke fjernet!

en: copy failed: %s is not a file or a symbolic link
da: kopiering fejlede: %s er ikke en fil eller en symbolsk længe

en: invalid character in dag description: %s...
da: ugyldig tegn i DAG-beskrivelsen: %s...

en: working directory state appears damaged!
da: arbejdskatalogtilstand virker beskadiget!

en: directory %r already in dirstate
da: katalog %r er allerede i dirstate

en: unknown
da: ukendt

en: character device
da: tegn-specialfil

en: block device
da: blok-specialfil

en: socket
da: sokkel

en: directory
da: katalog

en: unsupported file type (type is %s)
da: usupporteret filtype (typen er %s)

en: push creates new remote branches: %s!
da: skub laver nye grene i fjerndepotet: %s!

en: use 'hg push --new-branch' to create new remote branches
da: brug 'hg push --new-branch' for at lave nye grene i fjerndepotet

en: push creates new remote head %s!
da: skub laver nyt fjern-hovede %s!

en: you should pull and merge or use push -f to force
da: du bør hive og sammenføje eller bruge -f for at gennemtvinge

en: did you forget to merge? use push -f to force
da: glemte du at sammenføje? brug push -f for at gennemtvinge

en: note: unsynced remote changes!
da: bemærk: usynkroniserede ændringer i fjernsystemet!

en: abort: %s
da: afbrudt: %s

en: hg: parse error at %s: %s
da: hg: konfigurationsfejl på %s: %s

en: hg: parse error: %s
da: hg: parse fejl: %s

en: hg: command '%s' is ambiguous:
        %s
da: hg: kommandoen '%s' is tvetydig:
        %s

en: timed out waiting for lock held by %s
da: tiden løb ud ved vent på lås holdt af %s

en: lock held by %s
da: lås holdt af %s

en: abort: %s: %s
da: afbrudt: %s: %s

en: abort: could not lock %s: %s
da: afbrudt: kunne ikke låse %s: %s

en: abort: %s!
da: afbrudt: %s!

en: abort: %s
da: afbrudt: %s

en:  empty string
da:  tom streng

en: killed!
da: dræbt!

en: hg: unknown command '%s'
da: hg: ukendt kommando '%s'

en: (did you forget to compile extensions?)
da: (glemte du at kompilere udvidelserne?)

en: (is your Python install correct?)
da: (er din Python installeret korrekt?)

en: abort: error: %s
da: afbrudt: fejl: %s

en: broken pipe
da: afbrudt pipe

en: interrupted!
da: standset!

en: 
    broken pipe
da: 
    afbrudt pipe

en: abort: out of memory
da: afbrudt: løbet tør for hukommelse

en: ** unknown exception encountered, please report by visiting
da: ** der opstod en ukendt fejl, meld den venligst ved at besøge

en: ** Extensions loaded: %s
da: ** Udvidelser indlæst: %s

en: no definition for alias '%s'
da: ingen definition for alias '%s'

en: alias '%s' resolves to unknown command '%s'
da: alias '%s' oversætter til ukendt kommando '%s'

en: alias '%s' resolves to ambiguous command '%s'
da: alias '%s' oversætter til tvetydig kommando '%s'

en: malformed --config option: %r (use --config section.name=value)
da: misdannet --config tilvalg: %r (brug --config sektion.navn=værdi)

en: error getting current working directory: %s
da: fejl ved opslag af nuværende arbejdskatalog: %s

en: extension '%s' overrides commands: %s
da: udvidelse '%s' overskriver kommandoer: %s

en: option --config may not be abbreviated!
da: tilvalget --config må ikke forkortes!

en: option --cwd may not be abbreviated!
da: tilvalget --cwd må ikke forkortes!

en: Option -R has to be separated from other options (e.g. not -qR) and --repository may only be abbreviated as --repo!
da: Tilvalget -R skal adskilles fra andre tilvalg (fx ikke -qR) og --repository må kun forkortes som --repo!

en: repository '%s' is not local
da: depot '%s' er ikke lokalt

en: warning: --repository ignored
da: advarsel: --repository ignoreret

en: unrecognized profiling format '%s' - Ignored
da: profileringsformat '%s' ikke genkendt - Ignoreret

en: lsprof not available - install from http://codespeak.net/svn/user/arigo/hack/misc/lsprof/
da: lsprof er ikke tilgængelig - installer fra http://codespeak.net/svn/user/arigo/hack/misc/lsprof/

en: *** failed to import extension %s from %s: %s
da: *** import af udvidelse %s fra %s fejlede: %s

en: *** failed to import extension %s: %s
da: *** import af udvidelse %s fejlede: %s

en: warning: error finding commands in %s
da: advarsel: fejl ved søgning efter kommandoer i %s

en: couldn't find merge tool %s
da: kunne ikke finde sammenføjningsværktøj %s

en: tool %s can't handle symlinks
da: værktøj %s kan ikke håndtere symbolske lænker

en: tool %s can't handle binary
da: værktøj %s kan ikke håndtere binære filer

en: tool %s requires a GUI
da: værktøj %s kræver et GUI

en: merging %s failed!
da: sammenføjning af %s fejlede!

en: syntax error
da: syntaksfejl

en: missing argument
da: manglende parameter

en: can't use a list in this context
da: en liste kan ikke bruges i denne konteks

en: not a function: %s
da: ikke en funktion: %s

en: starting revisions are not directly related
da: startrevisionerne er ikke direkte relaterede

en: inconsistent state, %s:%s is good and bad
da: inkonsistent tilstant, %s:%s er god og dårlig

en: unknown bisect kind %s
da: ukendt halverings-type %s

en: invalid bisect state
da: ugyldig tilstand for halvering

en: disabled extensions:
da: deaktiverede udvidelser:

en: Configuration Files
da: Konfigurationsfiler

en: Date Formats
da: Datoformater

en: File Name Patterns
da: Mønstre for filnavne

en: Environment Variables
da: Miljøvariable

en: Specifying Single Revisions
da: Angivning af en enkelt revision

en: Specifying Multiple Revisions
da: Angivning af flere revisioner

en: Specifying Revision Sets
da: Angivning af af mængder af revisioner

en: Template Usage
da: Brug af skabeloner

en: URL Paths
da: URL-stier

en: Using additional features
da: Brug af yderligere funktioner

en: Subrepositories
da: Underdepoter

en: Configuring hgweb
da: Konfigurering af hgweb

en:   [ui]
      username = Firstname Lastname <firstname.lastname@example.net>
      verbose = True
da:   [ui]
      username = Fornavn Efternavn <fornavn.efternavn@example.net>
      verbose = True

en: Some commands allow the user to specify a date, e.g.:
da: Nogle kommandoer tillader brugeren at specificere en dato, f.eks.:

en: - backout, commit, import, tag: Specify the commit date.
    - log, revert, update: Select revision(s) by date.
da: - backout, commit, import, tag: specificer commit-datoen.
    - log, revert, update: vælg revisioner efter dato.

en: Many date formats are valid. Here are some examples:
da: Der er mange gyldige datoformater. Her er nogle eksempler:

en: - ``Wed Dec 6 13:18:29 2006`` (local timezone assumed)
    - ``Dec 6 13:18 -0600`` (year assumed, time offset provided)
    - ``Dec 6 13:18 UTC`` (UTC and GMT are aliases for +0000)
    - ``Dec 6`` (midnight)
    - ``13:18`` (today assumed)
    - ``3:39`` (3:39AM assumed)
    - ``3:39pm`` (15:39)
    - ``2006-12-06 13:18:29`` (ISO 8601 format)
    - ``2006-12-6 13:18``
    - ``2006-12-6``
    - ``12-6``
    - ``12/6``
    - ``12/6/6`` (Dec 6 2006)
da: - ``Wed Dec 6 13:18:29 2006`` (antager lokal tidszone)
    - ``Dec 6 13:18 -0600`` (antager år, tidszone er angivet)
    - ``Dec 6 13:18 UTC`` (UTC og GMT er aliaser for +0000)
    - ``Dec 6`` (midnat)
    - ``13:18`` (antager dags dato)
    - ``3:39``
    - ``3:39pm`` (15:39)
    - ``2006-12-06 13:18:29`` (ISO 8601 format)
    - ``2006-12-6 13:18``
    - ``2006-12-6``
    - ``12-6``
    - ``12/6``
    - ``12/6/6`` (6. dec. 2006)

en: Lastly, there is Mercurial's internal format:
da: Endelig er der Mercurials interne format:

en: - ``1165432709 0`` (Wed Dec 6 13:18:29 2006 UTC)
da: - ``1165432709 0`` (Ons 6. dec. 13:18:29 2006 UTC)

en: This is the internal representation format for dates. The first number
    is the number of seconds since the epoch (1970-01-01 00:00 UTC). The
    second is the offset of the local timezone, in seconds west of UTC
    (negative if the timezone is east of UTC).
da: Dette er den interne repræsentation af datoer. Det første tal er
    antallet af sekunder siden begyndelsen af epoken (1970-01-01 00:00
    UTC). Det andet tal er den lokale tidszone, angivet i antal sekunder
    vest for UTC (negativ hvis tidszonen er øst for UTC).

en: The log command also accepts date ranges:
da: Kommandoen log accepterer også datointervaller:

en: - ``<DATE`` - at or before a given date/time
    - ``>DATE`` - on or after a given date/time
    - ``DATE to DATE`` - a date range, inclusive
    - ``-DAYS`` - within a given number of days of today
da: - ``<DATO`` - på eller før den angivne dato/tidspunkt
    - ``>DATO`` - på eller efter den angivne dato/tidspunkt
    - ``DATO to DATO`` - et datointerval, inklusiv endepunkterne
    - ``-DAGE`` - indenfor et angivet antal dage, fra dags dato

en: Mercurial has the ability to add new features through the use of
    extensions. Extensions may add new commands, add options to
    existing commands, change the default behavior of commands, or
    implement hooks.
da: Det er muligt at tilføje nye funktionalitet til Mercurial ved brug af
    udvidelser. Udvidelser kan tilføje nye kommandoer, tilføje tilvalg til
    eksisterende kommandoer ændre standardopførslen for kommandoer eller
    implementere "hooks".

en: Extensions are not loaded by default for a variety of reasons:
    they can increase startup overhead; they may be meant for advanced
    usage only; they may provide potentially dangerous abilities (such
    as letting you destroy or modify history); they might not be ready
    for prime time; or they may alter some usual behaviors of stock
    Mercurial. It is thus up to the user to activate extensions as
    needed.
da: Udvidelser bliver ikke indlæst som standard af flere årsager: de øger
    opstartstiden, de kan potentielt komme med farlig funktionalitet
    (såsom at lade dig ødelægge eller ændre historien), de er måske ikke
    klart til prime time, eller de ændrer måske opførslen af en standard
    Mercurial. Det er derfor op til brugeren at aktivere udvidelser efter
    behov.

en: To enable the "foo" extension, either shipped with Mercurial or in the
    Python search path, create an entry for it in your configuration file,
    like this::
da: For at aktivere "foo" udvidelsen, som enten er kommet sammen med
    Mercurial eller lagt i Pythons søgesti, lav da en indgang for den i
    din konfigurationsfil::

en: You may also specify the full path to an extension::
da: Du kan også specificere den fulde sti til en udvidelse::

en: To explicitly disable an extension enabled in a configuration file of
    broader scope, prepend its path with !::
da: For eksplicit at deaktivere en udvidelse som er slået til i en mere
    bredt dækkende konfigurationsfil, så skal man sætte et ! foran dens
    sti::

en:   [extensions]
      # disabling extension bar residing in /path/to/extension/bar.py
      bar = !/path/to/extension/bar.py
      # ditto, but no path was supplied for extension baz
      baz = !
da:   [extensions]
      # deaktiverer udvidelse bar placeretligger i /path/to/extension/bar.py
      bar = !/path/to/extension/bar.py
      # ditto, men der var ikke angivet nogen sti for bar udvidelsen
      baz = !

en: When Mercurial accepts more than one revision, they may be specified
    individually, or provided as a topologically continuous range,
    separated by the ":" character.
da: Når Mercurial accepterer mere end en revision, så kan de angives
    individuelt eller angives som et topologisk sammenhængende interval,
    adskildt af et ":" tegn.

en: The syntax of range notation is [BEGIN]:[END], where BEGIN and END are
    revision identifiers. Both BEGIN and END are optional. If BEGIN is not
    specified, it defaults to revision number 0. If END is not specified,
    it defaults to the tip. The range ":" thus means "all revisions".
da: Syntaksen for intervalnotationen er [START]:[SLUT] hvor START og SLUT
    identificerer revisioner. Både START og SLUT er valgfri. Hvis START
    ikke angivet, så bruges revision nummer 0 som standard. Hvis SLUT ikke
    angives, så bruges tip som standard. Intervallet ":" betyder således
    "alle revisioner".

en: If BEGIN is greater than END, revisions are treated in reverse order.
da: Hvis START er større end SLUT, så behandles revisionerne i omvendt
    rækkefølge.

en: A range acts as a closed interval. This means that a range of 3:5
    gives 3, 4 and 5. Similarly, a range of 9:6 gives 9, 8, 7, and 6.
da: Intervaller er lukkede. Det betyder at et interval 3:5 giver 3, 4 og
    5. Ligeledes giver intervallet 9:6 revisionerne 9, 8, 7, 6.

en: File examples::
da: Fillisteeksempler::

en: - Changesets on the default branch::
da: - Ændringer på default grenen::

en: - Open branch heads::
da: - Åbne grenhoveder::

en:     hg log -r "1.3::1.5 and keyword(bug) and file('hgext/*')"
da:     hg log -r "1.3::1.5 and keyword(bug) and file("hgext/*")"

en:     hg log -r "sort(date('May 2008'), user)"
da:     hg log -r "sort(date("May 2008"), user)"

en: unknown branch '%s'
da: ukendt gren '%s'

en: can only share local repositories
da: kan kun dele lokale depoter

en: destination already exists
da: destinationen eksisterer allerede

en: updating working directory
da: opdaterer arbejdskatalog

en: destination directory: %s
da: målkatalog: %s

en: destination '%s' already exists
da: målet '%s' eksisterer allerede

en: destination '%s' is not empty
da: målet '%s' er ikke tomt

en: clone from remote to remote not supported
da: kloning fra fjerndepot til fjerndepot er ikke understøttet

en: updating to branch %s
da: opdaterer til gren %s

en: use 'hg resolve' to retry unresolved file merges
da: brug 'hg resolve' for at prøve at sammenføje uløste filer igen

en: use 'hg resolve' to retry unresolved file merges or 'hg update -C .' to abandon
da: brug 'hg resolve' for at prøve at sammenføje uløste filer igen eller 'hg up -C .' for at opgive

en: (branch merge, don't forget to commit)
da: (grensammenføjning, glem ikke at deponere)

en: config file %s not found!
da: konfigurationsfilen %s blev ikke fundet!

en: error reading %s/.hg/hgrc: %s
da: fejl ved læsning af %s/.hg/hgrc: %s

en: error accessing repository at %s
da: kunne ikke tilgå depot ved %s

en: SSL support is unavailable
da: understøttelse for SSL er ikke tilstede

en: IPv6 is not available on this system
da: IPv6 er ikke til rådighed på dette system

en: cannot start server at '%s:%d': %s
da: kan ikke starte server på '%s:%d': %s

en:  %d files changed, %d insertions(+), %d deletions(-)
da:  %d filer ændret, %d indsættelser(+), %d sletninger(-)

en: exception from first failed import attempt:
da: fejltekst fra første fejlede import-forsøg:

en: exception from second failed import attempt:
da: fejltekst fra andet fejlede import-forsøg:

en: ignoring invalid [auth] key '%s'
da: ignorerer ugyldig [auth] nøgle '%s'

en: connection ended unexpectedly
da: forbindelsen blev uventet afsluttet

en: unsupported URL component: "%s"
da: ikke-understøttet URL-komponent: "%s"

en: operation not supported over http
da: operationen understøttes ikke over http

en: authorization failed
da: autorisation fejlede

en: http error, possibly caused by proxy setting
da: http-fejl, skyldes muligvis proxy-indstillinger

en: real URL is %s
da: den rigtige URL er %s

en: '%s' does not appear to be an hg repository:
    ---%%<--- (%s)
    %s
    ---%%<---
da: '%s' ser ikke ud til at være et hg depot:
    ---%%<--- (%s)
    %s
    ---%%<---

en: '%s' sent a broken Content-Type header (%s)
da: '%s' sendte ødelagt Content-Type header (%s)

en: '%s' uses newer protocol %s
da: '%s' bruger nyere protokol %s

en: push failed: %s
da: skub fejlede: %s

en: Python support for SSL and HTTPS is not installed
da: Python support for SSL og HTTPS er ikke installeret

en: cannot create new http repository
da: kan ikke lave nyt http depot

en: ignoring invalid syntax '%s'
da: ignorerer ugyldig syntaks '%s'

en: skipping unreadable ignore file '%s': %s
da: springer ulæselig ignorefil '%s' over: %s

en: repository %s not found
da: depotet %s blev ikke fundet

en: repository %s already exists
da: depotet %s eksisterer allerede

en: .hg/sharedpath points to nonexistent directory %s
da: .hg/sharedpath peger på et ikke-eksisterende katalog %s

en: warning: ignoring unknown working parent %s!
da: advarsel: ignorerer ukendt forælder %s til arbejdsbiblioteket!

en: %r cannot be used in a tag name
da: %r kan ikke bruges i et mærkatnavnet

en: warning: tag %s conflicts with existing branch name
da: advarsel: mærkat %s konflikter med et eksisterende grennavn

en: working copy of .hgtags is changed (please commit .hgtags manually)
da: arbejdskopien af .hgtags er ændret (deponer venligst .hgtags manuelt)

en: working directory has unknown parent '%s'!
da: arbejdsbiblioteket har ukendt forældre '%s'!

en: unknown revision '%s'
da: ukendt revision '%s'

en: abandoned transaction found - run hg recover
da: fandt en efterladt transaktion - kør hg recover

en: rolling back interrupted transaction
da: ruller afbrudt transaktion tilbage

en: no interrupted transaction available
da: ingen afbrudt transaktion tilgængelig

en: no rollback information available
da: ingen tilbagerulningsinformation til stede

en: repository tip rolled back to revision %s (undo %s: %s)
da: spidsen af depotet rullet tilbage til revision %s (omgør %s: %s)

en: repository tip rolled back to revision %s (undo %s)
da: spidsen af depotet rullet tilbage til revision %s (omgør %s)

en: rolling back unknown transaction
da: ruller ukendt transaktion tilbage

en: working directory now based on revisions %d and %d
da: arbejdsbiblioteket er nu baseret på revisionerne %d og %d

en: working directory now based on revision %d
da: arbejdsbiblioteket er nu baseret på revision %d

en: waiting for lock on %s held by %r
da: venter på lås af %s holdt af %r

en: repository %s
da: depot %s

en: working directory of %s
da: arbejdskatalog for %s

en: cannot partially commit a merge (do not specify files or patterns)
da: kan ikke deponere en sammenføjning partielt (undgå at specificere filer eller mønstre)

en: can't commit subrepos without .hgsub
da: kan ikke deponere underdepoter uden .hgsub

en: file not found!
da: filen blev ikke fundet!

en: no match under directory!
da: ingen træffer under kataloget!

en: file not tracked!
da: filen følges ikke!

en: unresolved merge conflicts (see hg help resolve)
da: uløste sammenføjningskonflikter (se hg help resolve)

en: committing subrepository %s
da: deponerer underdepot %s

en: note: commit message saved in %s
da: bemærk: deponeringsbeskeden er gemt i %s

en: trouble committing %s!
da: problem ved deponering %s!

en: requesting all changes
da: anmoder om alle ændringer

en: %d changesets found
da: fandt %d ændringer

en: bundling
da: bundter

en: manifests
da: manifester

en: empty or missing revlog for %s
da: tom eller manglende revlog for %s

en: adding changesets
da: tilføjer ændringer

en: received changelog group is empty
da: modtagen changelog-gruppe er tom

en: adding manifests
da: tilføjer manifester

en: adding file changes
da: tilføjer filændringer

en:  (%+d heads)
da:  (%+d hoveder)

en: added %d changesets with %d changes to %d files%s
da: tilføjede %d ændringer med %d ændringer i %d filer%s

en: Unexpected response from remote server:
da: Uventet svar fra fjernserver:

en: operation forbidden by server
da: operationen er forbudt af serveren

en: locking the remote repository failed
da: låsning af fjerndepotet fejlede

en: the server sent an unknown error code
da: serveren sendte en ukendt fejlkode

en: streaming all changes
da: streamer alle ændringer

en: %d files to transfer, %s of data
da: %d filer at overføre, %s data

en: transferred %s in %.1f seconds (%s/sec)
da: overførte %s i %.1f sekunder (%s/sek)

en: can't use TLS: Python SSL support not installed
da: kan ikke bruge TLS: Python SSL support er ikke installeret

en: (using smtps)
da: (bruger smtps)

en: sending mail: smtp host %s, port %s
da: sender mail: smtp host %s, port %s

en: (using starttls)
da: (bruger starttls)

en: (authenticating to mail server as %s)
da: (autentificerer til mailserver som %s)

en: sending mail: %s
da: sender post: %s

en: ignoring invalid sendcharset: %s
da: ignorerer ugyldigt sendcharset: %s

en: invalid email address: %s
da: ugyldig e-post-adresse: %s

en: invalid local address: %s
da: ugyldig lokal adresse: %s

en: '\n' and '\r' disallowed in filenames: %r
da: '\n' og '\r' må ikke forekomme i filnavne: %r

en: failed to remove %s from manifest
da: kunne ikke fjerne %s fra manifest

en: invalid pattern (%s): %s
da: ugyldigt mønster (%s): %s

en: invalid pattern
da: ugyldig mønster

en: unable to read file list (%s)
da: kan ikke læse filliste (%s)

en: resolving manifests
da: løser manifester

en: updating
da: opdaterer

en: update failed to remove %s: %s!
da: opdatering kunne ikke fjerne %s: %s!

en: getting %s
da: henter %s

en: getting %s to %s
da: henter %s til %s

en: merging with a working directory ancestor has no effect
da: sammenføjning med en forfader til arbejdskataloget har ingen effekt

en: nothing to merge (use 'hg update' or check 'hg heads')
da: intet at sammenføje (brug 'hg update' eller kontroller 'hg heads')

en: outstanding uncommitted changes (use 'hg status' to list changes)
da: udestående ikke-deponerede ændringer (brug 'hg status' for at se ændringer)

en: outstanding uncommitted changes in subrepository '%s'
da: udeponerede ændringer i underdepot '%s'

en: crosses branches (merge branches or use --clean to discard changes)
da: krydser grene (sammenføj grenene eller brug --clean for at kassere ændringerne)

en: Caution:
da: Forsigtig:

en: !Danger!
da: !Fare!

en: Error:
da: Fejl:

en: Important:
da: Vigtigt:

en: Note:
da: Bemærk:

en: Warning!
da: Advarsel!

en: unexpected token: %s
da: uventet token: %s

en: cannot patch %s: file is not tracked
da: lapper ikke %s: filen følges ikke

en: unable to find '%s' for patching
da: kan ikke finde '%s' til retning

en: patching file %s
da: retter fil %s

en: file %s already exists
da: filen %s eksisterer allerede

en: binary patch is %d bytes, not %d
da: binær rettelse er %d byte, ikke %d

en: unable to strip away %d of %d dirs from %s
da: kan ikke strippe %d ud af %d kataloger fra %s

en: cannot create %s: destination already exists
da: kan ikke oprette %s: destinationen findes allerede

en: patch command failed: %s
da: patch kommando fejlede: %s

en: unsupported line endings type: %s
da: linieendelse %s understøttes ikke

en: patch failed to apply
da: rettelse kunne ikke tilføjes

en: exited with status %d
da: afsluttede med status %d

en: killed by signal %d
da: dræbt af signal %d

en: saved backup bundle to %s
da: gemmer backup-bundt i %s

en: adding branch
da: tilføjer gren

en: cannot %s; remote repository does not support the %r capability
da: kan ikke %s: fjerdepotet understøtter ikke %r egenskaben

en: unknown compression type %r
da: ukendt kompressionstype %r

en: index %s unknown flags %#04x for format v0
da: indeks %s ukendt flag %#04x for format v0

en: index %s unknown flags %#04x for revlogng
da: indeks %s ukendt flag %#04x for revlogng

en: index %s unknown format %d
da: indeks %s ukendt format %d

en: index %s is corrupted
da: indeks %s er ødelagt

en: %s not found in the transaction
da: %s ikke fundet i transaktionen

en: consistency error in delta
da: konsistensfejl i delta

en: can't use %s here
da: kan ikke bruge %s her

en: bisect requires a string
da: bisect kræver en streng

en: ``bookmark([name])``
        The named bookmark or all bookmarks.
da: ``bookmark([name])``
        Det navngivne bogmærke eller alle bogmærker.

note: i18n: "bookmark" is a keyword
en: bookmark takes one or no arguments
da: bookmark tager et eller to argumenter

note: i18n: "bookmark" is a keyword
en: the argument to bookmark must be a string
da: argumentet til bookmark skal være en streng

en: invalid match pattern: %s
da: ugyldigt søgemønster: %s

note: i18n: "limit" is a keyword
en: limit requires a number
da: limit kræver et tal

note: i18n: "id" is a keyword
en: id requires one argument
da: id kræver et argument

note: i18n: "id" is a keyword
en: id requires a string
da: id kræver en streng

note: i18n: "rev" is a keyword
en: rev requires one argument
da: rev kræver et argument

note: i18n: "rev" is a keyword
en: rev requires a number
da: rev kræver et tal

note: i18n: "rev" is a keyword
en: rev expects a number
da: rev forventer et revisionsnummer

en: unknown sort key %r
da: ukendt sorteringsnøgle %r

note: i18n: "tag" is a keyword
en: tag takes one or no arguments
da: tag tager et eller to argumenter

note: i18n: "tag" is a keyword
en: the argument to tag must be a string
da: argumentet til tag skal være en streng

en: not a symbol
da: ikke et symbol

en: empty query
da: tomt forespørgsel

en: path contains illegal component: %s
da: stien indeholder ugyldig komponent: %s

en: path %r is inside nested repo %r
da: stien %r er inden i depotet %r

en: path %r traverses symbolic link %r
da: stien %r følger symbolsk link %r

en: could not symlink to %r: %s
da: kunne ikke lave et symbolsk link til %r: %s

en: recording removal of %s as rename to %s (%d%% similar)
da: noterer fjernelse af %s som en omdøbning til %s (%d%% lighed)

en: %s has not been committed yet, so no copy data will be stored for %s.
da: %s er endnu ikke comitted, så der vil ikke blive gemt kopieringsdata for %s.

en: searching for changes
da: leder efter ændringer

en: searching
da: søger

en: repository is unrelated
da: depotet er urelateret

en: warning: repository is unrelated
da: advarsel: depotet er urelateret

en: searching for exact renames
da: leder efter eksakte omdøbninger

en: searching for similar files
da: leder efter lignende filer

en: %s looks like a binary file.
da: %s ser ud som en binær fil.

en: warning: conflicts during merge.
da: advarsel: konflikter ved sammenføjning.

en: password in URL not supported
da: kodeord i URL'er understøttes ikke

en: could not create remote repo
da: kunne ikke oprette fjerndepot

en: no suitable response from remote hg
da: intet brugbart svar fra fjernsystemets hg

en: remote:
da: fjernsystem:

en: push refused: %s
da: skub afvist: %s

en: no certificate received
da: modtog ikke noget certifikat

en: certificate is for %s
da: certifikatet er for %s

en: IDN in certificate not supported
da: IDN er ikke supporteret i certifikatet

en: no commonName or subjectAltName found in certificate
da: fandt ikke noget commonName eller subjectAltName i certifikatet

en: could not find web.cacerts: %s
da: kunne ikke finde web.cacerts: %s

en: '%s' does not appear to be an hg repository
da: '%s' ser ikke ud til at være et hg depot

en: cannot lock static-http repository
da: kan ikke låse static-http depot

en: cannot create new static-http repository
da: kan ikke oprette nyt static-http depot

en: warning: subrepo spec file %s not found
da: advarsel: underdepot spec-fil %s blev ikke fundet

en: subrepo spec file %s not found
da: underdepot spec-fil %s blev ikke fundet

en: missing ] in subrepo source
da: manglende ] i underdepot kilde

en: unknown subrepo type %s
da: ukendt underdepottype %s

en: archiving (%s)
da: arkiverer (%s)

en: warning: error "%s" in subrepository "%s"
da: advarsel: fejl "%s" i underdepot "%s"

en: removing subrepo %s
da: fjerner underdepot %s

en: cloning subrepo %s from %s
da: kloner underdepot %s fra %s

en: pulling subrepo %s from %s
da: hiver underdepot %s fra %s

en: pushing subrepo %s to %s
da: skubber underdepot %s til %s

en: cannot commit svn externals
da: kan ikke deponere svn externals

en: not removing repo %s because it has changes.
da: fjerner ikke depotet %s fordi det er ændret.

en: revision %s does not exist in subrepo %s
da: revision %s findes ikke i underdepot %s

en: subrepo %s is missing
da: underdepot %s mangler

en: pushing branch %s of subrepo %s
da: skubber gren %s af underdepot %s

en: %s, line %s: %s
da: %s, linie %s: %s

en: node '%s' is not well formed
da: knude '%s' er ikke korrekt formet

en: unknown method '%s'
da: ukendt metode '%s'

en: expected a symbol
da: forventede et symbol

en: unknown function '%s'
da: ukendt funktion '%s'

en: filter %s expects one argument
da: filter %s kræver et argument

en: "%s" not in template map
da: "%s" er ikke i skabelon-fil

en: template file %s: %s
da: skabelon-fil %s: %s

en: failed to truncate %s
da: kunne ikke trunkere %s

en: transaction abort!
da: transaktionen er afbrudt!

en: rollback completed
da: tilbagerulning gennemført

en: rollback failed - please run hg recover
da: tilbagerulning fejlede - kør venligst hg recover

en: already have changeset
da: har allerede ændringen

en: Not trusting file %s from untrusted user %s, group %s
da: Stoler ikke på filen %s fra ubetroet bruger %s, gruppe %s

en: Ignored: %s
da: Ignoreret: %s

en: enter a commit username:
da: angiv et deponeringsbrugernavn:

en: No username found, using '%s' instead
da: Fandt intet brugernavn, bruger '%s' istedet

en: no username supplied (see "hg help config")
da: intet brugernavn angivet (se "hg help config")

en: username %s contains a newline
da: brugernavn %s indeholder et linieskift

en: response expected
da: svar forventet

en: unrecognized response
da: svar ikke genkendt

en: password:
da: kodeord:

en: edit failed
da: redigering fejlede

en: user: %s
da: bruger: %s

en: user:
da: bruger:

en: http auth: user %s, password %s
da: http godkendelse: bruger %s, kodeord %s

en: command '%s' failed: %s
da: kommandoen '%s' fejlede: %s

en: invalid date: %r
da: ugyldig dato: %r

en: date exceeds 32 bits: %d
da: dato overskrider 32 bit: %d

en: impossible time zone offset: %d
da: umuligt tidszone: %d

en: dates cannot consist entirely of whitespace
da: datoer kan ikke bestå udelukkende af tomrum

en: invalid day spec, use '<DATE'
da: ugyldig datospecifikation, brug '<DATO'

en: invalid day spec, use '>DATE'
da: ugyldig datospecifikation, brug '>DATO'

en: invalid day spec: %s
da: ugyldig datospecifikation: %s

en: %.0f bytes
da: %.0f byte

en: no port number associated with service '%s'
da: der er ikke knyttet noget portnummer til servicen '%s'

en: cannot verify bundle or remote repos
da: kan ikke verificere bundt eller fjerndepoter

en: interrupted
da: afbrudt

en: empty or missing %s
da: tom eller manglende %s

en: data length off by %d bytes
da: datalænge er %d byte forkert

en: index contains %d extra bytes
da: indekset indeholder %d ekstra byte

en: warning: `%s' uses revlog format 1
da: advarsel: '%s' bruger revlog format 1

en: warning: `%s' uses revlog format 0
da: advarsel: '%s' bruger revlog format 0

en: rev %d points to nonexistent changeset %d
da: rev %d peger på ikke eksisterende ændring %d

en: rev %d points to unexpected changeset %d
da: rev %d peger på uventet ændring %d

en:  (expected %s)
da:  (forventede %s)

en: unknown parent 1 %s of %s
da: ukendt forælder 1 %s til %s

en: unknown parent 2 %s of %s
da: ukendt forælder 2 %s til %s

en: checking parents of %s
da: kontrollerer forældre til %s

en: duplicate revision %d (%d)
da: duplikeret revision %d (%d)

en: abandoned transaction found - run hg recover
da: fandt efterladt transaktion - kør hg recover

en: repository uses revlog format %d
da: depotet bruger revlog format %d

en: checking changesets
da: kontrollerer ændringer

en: checking
da: kontrollerer

en: unpacking changeset %s
da: udpakker ændring %s

en: checking manifests
da: kontrollerer manifester

en: %s not in changesets
da: %s ikke i ændringer

en: file without name in manifest
da: fil uden navn i manifest

en: reading manifest delta %s
da: læser manifestforskel %s

en: crosschecking files in changesets and manifests
da: krydstjekker filer i ændringer og manifester

en: crosschecking
da: krydstjekker

en: changeset refers to unknown manifest %s
da: ændring refererer til et ukendt manifest %s

en: in changeset but not in manifest
da: i ændring men ikke i manifest

en: in manifest but not in changeset
da: i manifest men ikke i ændring

en: checking files
da: kontrollerer filer

en: cannot decode filename '%s'
da: kan ikke dekode filnavn '%s'

en: broken revlog! (%s)
da: beskadiget revlog! (%s)

en: missing revlog!
da: manglende revlog!

en: %s not in manifests
da: %s findes ikke i manifestet

en: unpacked size is %s, %s expected
da: udpakket størrelse er %s, forventede %s

en: unpacking %s
da: udpakker %s

en: checking rename of %s
da: kontrollerer omdøbning af %s

en: warning: orphan revlog '%s'
da: advarsel: forældreløs revlog '%s'

en: %d files, %d changesets, %d total revisions
da: %d filer, %d ændringer, ialt %d revisioner

en: %d warnings encountered!
da: fandt %d advarsler!

en: %d integrity errors encountered!
da: fandt %d integritetsfejl!

en: (first damaged changeset appears to be %d)
da: (første beskadigede ændring er tilsyneladende %d)

en: push failed (unexpected response):
da: skub fejlede (uventet svar):

en: push failed:
da: skub fejlede:
