Mercurial - en to ro translation catalogue (661 entries)

en:  (default: %s)
ro:  (implicit: %s)

en: Options
ro: Opțiuni

en: Commands
ro: Comenzi

en: Extensions
ro: Extensii

en: Options:
ro: Opțiuni:

en:     aliases: %s
ro:     alias: %s

en: hooks for controlling repository access
ro: hook-uri pentru controlul accesului la depozit

en: This hook makes it possible to allow or deny write access to given
    branches and paths of a repository when receiving incoming changesets
    via pretxnchangegroup and pretxncommit.
ro: Acest hook realizează permiterea sau interzicerea accesului
    în scriere la anumite ramuri și căi ale unui depozit, atunci când 
    se primesc seturi de modificări prin pretxnchangegroup și pretxncommit.

en: The authorization is matched based on the local user name on the
    system where the hook runs, and not the committer of the original
    changeset (since the latter is merely informative).
ro: Autorizația este căutată pe baza numelui de utilizator local
    de pe sistemul unde rulează hook-ul, nu pe baza numelui celui care a
    publicat setul de modificări original (pentru că acesta e pur informativ).

en: The acl hook is best used along with a restricted shell like hgsh,
    preventing authenticating users from doing anything other than pushing
    or pulling. The hook is not safe to use if users have interactive
    shell access, as they can then disable the hook. Nor is it safe if
    remote users share an account, because then there is no way to
    distinguish them.
ro: Hook-ul acl e folosit optim împreună cu un shell restrictiv precum
    hgsh, care împiedică utilizatorii care doresc să se autentifice să aibă
    alte acțiuni în afară de push și pull. Hook-ul nu prezintă siguranță
    dacă utilizatorii au acces la shell interactiv, deoarece astfel ei pot
    dezactiva hook-ul. De asemenea, nu prezintă siguranță situația în
    care utilizatorii la distanță partajează un cont, deoarece nu există
    posibilitatea de a-i distinge.

en: The order in which access checks are performed is:
ro: Ordinea în care se fac verificările de acces este:

en: 1) Deny  list for branches (section ``acl.deny.branches``)
    2) Allow list for branches (section ``acl.allow.branches``)
    3) Deny  list for paths    (section ``acl.deny``)
    4) Allow list for paths    (section ``acl.allow``)
ro: 1) Lista cu interdicții pentru ramuri (secțiunea ``acl.deny.branches``)
    2) Lista cu permisiuni  pentru ramuri (secțiunea ``acl.allow.branches``)
    3) Lista cu interdicții pentru căi    (secțiunea ``acl.deny``)
    4) Lista cu permisiuni  pentru căi    (secțiunea ``acl.allow``)

en: The allow and deny sections take key-value pairs.
ro: Secțiunile cu permisiuni și interdicții conțin perechi cheie-valoare.

en: Use the ``acl.deny.branches`` and ``acl.allow.branches`` sections to
    have branch-based access control. Keys in these sections can be
    either:
ro: Utilizați secțiunile ``acl.deny.branches`` și ``acl.allow.branches``
    pentru a avea controlul accesului pe baza ramurii. În aceste secțiuni,
    cheile pot fi:

en: - a branch name, or
    - an asterisk, to match any branch;
ro: - un nume de ramură, sau
    - un asterisc, însemnând orice ramură;

en: The corresponding values can be either:
ro: Valorile corespunzatoare pot fi:

en: - a comma-separated list containing users and groups, or
    - an asterisk, to match anyone;
ro: - o listă separată prin virgule conținând utilizatori și grupuri, sau
    - un asterisc, însemnând oricine;

en: Example configurations:
ro: Configurări exemplu:

en: configuration 'bzemail' missing
ro: Lipsește configurarea 'bzemail'

en: default bugzilla user %s email not found
ro: Nu s-a găsit email-ul utilizatorului bugzilla implicit %s

en: Bugzilla error: %s
ro: Eroare Bugzilla: %s

en: command to display child changesets
ro: comandă pentru afișarea seturilor de modificări fii

en: show the children of the given or working directory revision
ro: afișează copiii reviziei specificate sau a celei din directorul curent

en: show children of the specified revision
ro: afișează fiii reviziei specificate

en: command to display statistics about repository history
ro: comandă pentru afișarea statisticilor despre istoricul depozitului

en:       <alias email> = <actual email>
ro:       <email alias> = <email actual>

en: skipping malformed alias: %s
ro: se omite alias-ul eronat %s

en: TEMPLATE
ro: ȘABLON

en: colorize output from some commands
ro: colorează afișajul unor comenzi

note: i18n: 'always', 'auto', and 'never' are keywords and should not be translated
en: when to colorize (boolean, always, auto, or never)
ro: când să se coloreze (boolean, `always`=întotdeauna, auto, sau `never`=niciodată)

en: import revisions from foreign VCS repositories into Mercurial
ro: importă în Mercurial revizii din alte sisteme de control al versiunilor

en:     If no destination directory name is specified, it defaults to the
        basename of the source with ``-hg`` appended. If the destination
        repository doesn't exist, it will be created.
ro:     Dacă nu se specifică numele directorului destinație, acesta va fi
        implicit numele de bază (basename) al sursei, plus sufixul ``-hg``.
        Dacă depozitul destinație nu există, va fi creat.

en: show parent changesets
ro: afișează seturile de modificări părinte

en: show current changeset in ancestor branches
ro: afișează setul de modificări curent în ramurile strămoș

en: %s: invalid source repository type
ro: %s: tipul depozitului sursă este invalid

en: getting files
ro: se obțin fișierele

en: updating tags
ro: se actualizează etichetele

en: updating bookmarks
ro: se actualizează semnele de carte

en: %s does not look like a Subversion repository
ro: %s nu pare a fi un depozit Subversion

en: revision
ro: revizia

en: hg %s [OPTION]... [FILE]...
ro: hg %s [OPȚIUNE]... [FIȘIER]...

en: pull changes from a remote repository, merge new changes if needed.
ro: preia modificări dintr-un depozit la distanță, fuzionează modificările noi dacă este necesar

en:     This finds all changes from the repository at the specified path
        or URL and adds them to the local repository.
ro:     Găsește toate modificările din depozit la calea sau URL-ul
        specificat și le adaugă la depozitul local.

en:     See :hg:`help dates` for a list of formats valid for -d/--date.
ro:     Vezi :hg:`help dates` pentru o listă de formate valide cu d/--date.

en:     Returns 0 on success.
ro:     Returnează 0 în caz de succes.

en: outstanding uncommitted merge
ro: fuziune nedepozitată în suspensie

en: outstanding uncommitted changes
ro: modificări nedepozitate în suspensie

en: updating to %d:%s
ro: se actualizează la %d:%s

en: hg sign [OPTION]... [REVISION]...
ro: hg sign [OPȚIUNE]... [REVIZIE]..

en:     See :hg:`help dates` for a list of formats valid for -d/--date.
ro:     Vezi :hg:`help dates` pentru o listă de formate valide cu d/--date.

en: limit number of changes displayed
ro: limitează numărul de modificări afișat

en: show patch
ro: afișează patch-ul

en: show the specified revision or range
ro: afișează revizia sau intervalul specificat

en: show revision history alongside an ASCII revision graph
ro: afișează istoricul reviziilor împreună cu un graf ASCII al reviziilor

en:     Print a revision history alongside a revision graph drawn with
        ASCII characters.
ro:     Afișează un istoric al reviziilor împreună cu un graf al reviziilor
        desenat cu caractere ASCII.

en:     Nodes printed as an @ character are parents of the working
        directory.
ro:     Nodurile afișate cu un caracter @ sunt părinți ai directorului de lucru.

en: show the revision DAG
ro: afișează graful (DAG) reviziilor

en: aborting hg cat-file only understands commits
ro: se abandonează hg cat-fișierul înțelege doar depozitări

en: start interactive history viewer
ro: pornește vizualizatorul interactiv al istoricului

en: show files excluded from expansion
ro: afișează fișierele excluse de la expandare

en: only show unknown (not tracked) files
ro: afișează doar fișierele necunoscute (neurmărite)

en: show files configured for keyword expansion
ro: afișează fișierele configurate pentru expandarea cuvintelor cheie

en: malformated mq status line: %s
ro: linie de stare mq eronată: %s

en: allowing %s - guarded by %s
ro: se permite %s - gardat de către %s

en: skipping %s - guarded by %s
ro: se omite %s - gardat de către %s

en: skipping %s - no matching guards
ro: se omite %s - nu există gărzi care se potrivesc

en: repository commit failed
ro: depozitarea a eșuat

en: revision %s refers to unknown patches: %s
ro: revizia %s face referință la patch-uri necunoscute: %s

en: unknown patches: %s
ro: patch-uri necunoscute: %s

en: uncommitted changes in subrepository %s
ro: modificări nedepozitate în subdepozitul %s

en: cannot push --exact with applied patches
ro: nu se poate executa push --exact cu patch-uri aplicate

en: updating queue directory
ro: se actualizează directorul coadă

en: keep patch file
ro: păstrează fișierul patch

en: show only the last patch
ro: afișează doar ultimul patch

en:     Returns 0 on success.
ro:     Returnează 0 în caz de succes.

en: show only the first patch
ro: afișează doar primul patch

en: NAME
ro: NUME

en: use git extended diff format
ro: folosește formatul diff extins al lui git

en:     Returns 0 if import succeeded.
ro:     Returnează 0 dacă importarea a avut loc cu succes.

en: use pull protocol to copy metadata
ro: folosește protocolul 'pull' pentru a copia metadatele

en: use uncompressed transfer (fast over LAN)
ro: folosește transfer necomprimat (rapid în LAN)

en:     Return 0 on success.
ro:     Returnează 0 în caz de succes.

en: updating destination repository
ro: se actualizează depozitul destinație

en: create a new patch
ro: creează un nou patch

en:     Returns 0 on successful creation of a new patch.
ro:     Returnează 0 dacă patch-ul a fost creat cu succes.

en: update the current patch
ro: actualizează patch-ul curent

en: diff of the current patch and subsequent modifications
ro: diff pentru patch-ul curent și modificările ulterioare

en: Skipping already folded patch %s
ro: Se omite patch-ul deja pliat %s

en: push the next patch onto the stack
ro: pune patch-ul următor pe stivă

en: forget any local changes to patched files
ro: uită orice modificare locală adusă fișierelor peticite

en: pop the current patch off the stack
ro: scoate patch-ul curent de pe stivă

en: force removal of changesets, discard uncommitted changes (no backup)
ro: forțează înlăturarea seturilor de modificări, renunță la modificările nedepozitate (fără copie de siguranță)

en: empty revision set
ro: setul de revizii este vid

en: [OPTION] [QUEUE]
ro: [OPȚIUNE] [COADĂ]

en: non-queue directory "%s" already exists
ro: depozitul %s neaflat în coadă există deja

en: operate on patch repository
ro: operează pe depozitul de patch-uri

en: If you like, you can put notify config file in repository that users
    can push changes to, they can manage their own subscriptions.
ro: Dacă doriți, puteți pune un fișier de configurare pentru `notify` în
    depozitul spre care utilizatorii pot trimite modificări, ei își pot
    gestiona propriile abonări.

en: when to paginate (boolean, always, auto, or never)
ro: când să se pagineze (boolean, `always`=întotdeauna, auto, sau `never`=niciodată)

en: run even when remote repository is unrelated (with -b/--bundle)
ro: execută chiar când depozitul la distanță este neînrudit (cu -b/--bundle)

en: comparing with %s
ro: se compară cu %s

en: no changes found
ro: nu s-au găsit modificări

en: show progress bars for some actions
ro: afișează bare de progres pentru anumite acțiuni

en: rebase onto the specified changeset
ro: repoziționează la setul de modificări specificat

en: collapse the rebased changesets
ro: restrânge seturile de modificări repoziționate

en: use text as collapse commit message
ro: folosește textul drept mesaj de depozitare pentru colapsare

en: read collapse commit message from file
ro: citește mesajul pentru depozitare la colapsare din fișier

en: specify merge tool
ro: specifică instrumentul pentru fuziune

en: continue an interrupted rebase
ro: continuă o repoziționare întreruptă

en: abort an interrupted rebase
ro: abandonează o repoziționare întreruptă

en: hg rebase [-s REV | -b REV] [-d REV] [options]
    hg rebase {-a|-c}
ro: hg rebase [-s REV | -b REV] [-d REV] [opțiuni]
    hg rebase {-a|-c}

en: cannot use both abort and continue
ro: abort și continue nu se pot folosi împreună

en: cannot use collapse with continue or abort
ro: collapse nu se poate folosi cu continue sau abort

en: cannot use detach with continue or abort
ro: detach nu se poate folosi cu continue sau abort

en: no changes, revision %d skipped
ro: nu există modificări, se omite revizia %d

en: %d revisions have been skipped
ro: %d revizii au fost omise

en: unable to collapse, there is more than one external parent
ro: nu se poate restrânge, există mai mult de un părinte extern

en: warning: new changesets detected on target branch, can't abort
ro: avertisment: au fost detectate seturi de modificări noi în ramura
    destinație,r nu se poate abandona

en: rebase working directory to branch head
ro: repoziționează directorul de lucru la capătul de ramură

en: specify merge tool for rebase
ro: specifică instrumentul pentru fuziune pentru rebase

en: &No, skip this change
ro: &Nu, omite această modificare

en: hg record [OPTION]... [FILE]...
ro: hg record [OPȚIUNE]... [FIȘIER]...

en:       y - record this change
          n - skip this change
ro:       y - înregistrează această modificare
          n - omite această modificare

en:       s - skip remaining changes to this file
          f - record remaining changes to this file
ro:       s - omite restul modificărilor la acest fișier
          f - înregistrează restul modificărilor la acest fișier

en:       d - done, skip remaining changes and files
          a - record all changes to all remaining files
          q - quit, recording no changes
ro:       d - încheiat, omite restul modificărilor și fișierelor
          a - înregistrează toate modificările pentru tot restul fișierelor
          q - ieși fără a înregistra vreo modificare

en:       ? - display help
ro:       ? - afișează ajutorul

en: interactively record a new patch
ro: înregistrează interactiv un nou patch

en: must specify local origin repository
ro: trebuie să specifice depozitul de origine local

en: skipping already applied revision %s
ro: se omite revizia %s, deja aplicată

en: skipping merge changeset %s:%s
ro: se omite setul de modificări de fuziune %s:%s

en: y: transplant this changeset
    n: skip this changeset
    m: merge at this changeset
    p: show patch
    c: commit selected changesets
    q: cancel transplant
    ?: show this help
ro: y: transplantează acest set de modificări
    n: sari omite set de modificări
    m: fuzionează la acest set de modificări
    p: afișează patch-ul
    c: depozitează seturile de modificări selectate
    q: anulează transplantul
    ?: afișează acest ajutor

en: no such option
ro: opțiune inexistentă

en: BRANCH
ro: RAMURĂ

en: skip over REV
ro: omite REV

en: hg transplant [-s REPO] [-b BRANCH [-a]] [-p REV] [-m REV] [REV]...
ro: hg transplant [-s DEPOZIT] [-b RAMURĂ [-a]] [-p REV] [-m REV] [REV]...

en: outstanding uncommitted merges
ro: fuziuni nedepozitate în suspensie

en: outstanding local changes
ro: modificări locale în suspensie

en: updating bookmark %s
ro: se actualizează semnul de carte %s

en: not updating divergent bookmark %s
ro: nu se actualizează semnul de carte divergent %s

en: searching for changed bookmarks
ro: se caută semne de carte modificate

en: no changed bookmarks found
ro: nu s-au găsit semne de carte modificate

en: revlog '%s' not found
ro: revlog-ul '%s' nu a fost găsit

en: changeset:   %d:%s
ro: set de modificări:   %d:%s

en: branch:      %s
ro: ramură:              %s

en: bookmark:    %s
ro: semn de carte:    %s

en: tag:         %s
ro: etichetă:            %s

en: parent:      %d:%s
ro: părinte:             %d:%s

en: manifest:    %d:%s
ro: manifest:            %d:%s

en: user:        %s
ro: utilizator:          %s

en: date:        %s
ro: dată:                %s

en: files+:
ro: fișiere+:

en: files-:
ro: fișiere-:

en: files:
ro: fișiere:

en: files:       %s
ro: fișiere:             %s

en: copies:      %s
ro: copii:               %s

en: extra:       %s=%s
ro: extra:         %s=%s

en: description:
ro: descriere:

en: summary:     %s
ro: rezumat:             %s

en: adding %s
ro: se adaugă %s

en: HG: user: %s
ro: HG: utilizator: %s

en: change working directory
ro: schimbă directorul de lucru

en: do not prompt, assume 'yes' for any required answers
ro: nu întreba, presupune 'da' pentru orice răspuns solicitat

en: suppress output
ro: suprimă afișarea

en: enable additional output
ro: activează afișarea informațiilor suplimentare

en: set/override config option (use 'section.name=value')
ro: setează/suprascrie opțiunea de configurare (folosiți 'secțiune.nume=valoare')

en: enable debugging output
ro: activează afișarea informațiilor pentru depanare

en: start debugger
ro: pornește depanatorul (debugger)

en: set the charset encoding
ro: setează codificarea pentru setul de caractere

en: set the charset encoding mode
ro: setează modul de codificare pentru setul de caractere

en: always print a traceback on exception
ro: în caz de excepție, afișează întotdeauna un traceback

en: time how long the command takes
ro: durata de execuție a comenzii

en: print command execution profile
ro: afișează profilul executării comenzii

en: output version information and exit
ro: afișează informații despre versiune și ieși

en: display help and exit
ro: afișează ajutorul și ieși

en: do not perform actions, just print output
ro: acțiunea nu se execută, doar se afișează mesajele

en: specify ssh command to use
ro: specifică comanda ssh care va fi folosită

en: specify hg command to run on the remote side
ro: specifică comanda hg care va fi executată pe mașina la distanță

en: do not verify server certificate (ignoring web.cacerts config)
ro: nu verifica certificatul serverului (ignorând configurarea web.cacerts)

en: PATTERN
ro: TIPAR

en: include names matching the given patterns
ro: include numele care se potrivesc cu tiparele specificate

en: exclude names matching the given patterns
ro: exclude numele care se potrivesc cu tiparele specificate

en: use text as commit message
ro: folosește textul drept mesaj de depozitare

en: read commit message from file
ro: citește mesajul pentru depozitare din fișier

en: record the specified date as commit date
ro: înregistrează data specificată drept dată a depozitării

en: record the specified user as committer
ro: înregistrează utilizatorul specificat ca fiind cel care a făcut depozitarea

en: STYLE
ro: STIL

en: display using template map file
ro: afișează folosind fișierul cu harta de șabloane

en: display with template
ro: afișează cu șablon

en: do not show merges
ro: nu afișa fuziunile

en: output diffstat-style summary of changes
ro: afișează sumarul modificărilor în stil diffstat

en: treat all files as text
ro: tratează toate fișierele ca text

en: omit dates from diff headers
ro: omite datele din antetele diff

en: show which function each change is in
ro: afișează funcția în care se află fiecare modificare

en: ignore white space when comparing lines
ro: ignoră spațiul alb la compararea liniilor

en: ignore changes in the amount of white space
ro: ignoră modificările cantității de spațiu alb

en: ignore changes whose lines are all blank
ro: ignoră modificările ale căror linii sunt toate vide

en: number of lines of context to show
ro: numărul liniilor de context care vor fi afișate

en: SIMILARITY
ro: ASEMĂNARE

en: guess renamed files by similarity (0<=s<=100)
ro: ghicește fișierele redenumite după asemănare (0<=s<=100)

en: recurse into subrepositories
ro: operează recursiv în subdepozite

en: [OPTION]... [FILE]...
ro: [OPȚIUNE]... [FIȘIER]...

en: add the specified files on the next commit
ro: adaugă fișierele specificate la următoarea depozitare ('commit')

en:     Schedule files to be version controlled and added to the
        repository.
ro:     Planifică fișierele pentru a fi luate în evidența sistemului de
        control al versiunilor și adăugate în depozit.

en:     The files will be added to the repository at the next commit. To
        undo an add before that, see :hg:`forget`.
ro:     Fișierele vor fi adăugate în depozit la următoarea depozitare ('commit').
        Pentru a anula acțiunea înainte de efectuare, folosiți :hg:`forget`.

en:     If no names are given, add all files to the repository.
ro:     Dacă nu se specifică niciun nume, vor fi adăugate în depozit toate fișierele.

en:     Returns 0 if all files are successfully added.
ro:     Returnează 0 dacă toate fișierele sunt adăugate cu succes.

en: annotate the specified revision
ro: adnotează revizia specificată

en: follow copies/renames and list the filename (DEPRECATED)
ro: urmărește copierile/redenumirile și afișează numele fișierului (ÎNVECHIT)

en: don't follow copies and renames
ro: nu urmări copierile și redenumirile

en: list the author (long with -v)
ro: afișează autorul (lung cu -v)

en: list the filename
ro: afișează numele fișierului

en: list the date (short with -q)
ro: afișează data (scurt cu -q)

en: list the revision number (default)
ro: afișează numele reviziei (implicit)

en: list the changeset
ro: afișează setul de modificări

en: show line number at the first appearance
ro: afișează numărul liniei la prima apariție

en: [-r REV] [-f] [-a] [-u] [-d] [-n] [-c] [-l] FILE...
ro: [-r REV] [-f] [-a] [-u] [-d] [-n] [-c] [-l] FIȘIER...

en: show changeset information by line for each file
ro: afișează informațiile despre setul de modificări line cu linie
     pentru fiecare fișier

en: [OPTION]... DEST
ro: [OPȚIUNE]... DEST

en: [OPTION]... [-r] REV
ro: [OPȚIUNE]... [-r] REV

en: mark changeset good
ro: marchează setul de modificări drept bun

en: mark changeset bad
ro: marchează setul de modificări drept rău

en: skip testing changeset
ro: omite testarea setului de modificări

en: do not update to target
ro: nu actualiza la destinație

en:     As a shortcut, you can also use the revision argument to mark a
        revision as good or bad without checking it out first.
ro:     Ca scurtătură, puteți folosi argumentul reviziei pentru a marca o
        revizie ca bună sau rea, fără a o actualiza în prealabil.

en:     If you supply a command, it will be used for automatic bisection.
        Its exit status will be used to mark revisions as good or bad:
        status 0 means good, 125 means to skip the revision, 127
        (command not found) will abort the bisection, and any other
        non-zero exit status means the revision is bad.
ro:     Dacă furnizați o comandă, aceasta va fi folosită pentru bisecția
        automată. Starea ei la ieșire va fi folosită pentru a marca
        reviziile drept bune sau rele: starea 0 înseamnă bun, 125 înseamnă
        omiterea reviziei, 127 (comandă negăsită) va abandona bisecția,
        iar orice altă stare la ieșire diferită de 0 înseamnă revizie rea.

en: Due to skipped revisions, the first good revision could be any of:
ro: Datorită reviziilor omise, prima revizie bună ar putea fi oricare
    dintre:

en: Due to skipped revisions, the first bad revision could be any of:
ro: Datorită reviziilor omise, prima revizie rea ar putea fi oricare
    dintre:

en: Extending search to changeset %d:%s
ro: Se extinde căutarea la setul de modificări %d:%s

en: hg bookmarks [-f] [-d] [-i] [-m NAME] [-r REV] [NAME]
ro: hg bookmarks [-f] [-d] [-i] [-m NUME] [-r REV] [NUME]

en: track a line of development with movable markers
ro: urmărește cu marcatori mobili o linie de dezvoltare

en: bookmark '%s' does not exist
ro: semnul de carte '%s' nu există

en: set or show the current branch name
ro: setează sau afișează numele ramurii curente

en: show only branches that have unmerged heads
ro: afișează doar ramurile care au capete nefuzionate

en: show normal and closed branches
ro: afișează ramurile normale și închise

en: run even when the destination is unrelated
ro: execută chiar când destinația este neînrudită

en: a specific branch you would like to bundle
ro: o ramură specifică pe care ați dori să o împachetați (bundle)

en:     Returns 0 on success, 1 if no changes found.
ro:     Returnează 0 în caz de succes, 1 dacă nu s-au găsit modificări.

en: [OPTION]... FILE...
ro: [OPȚIUNE]... FIȘIER

en: the clone will include an empty working copy (only a repository)
ro: clona va include o copie de lucru vidă (doar un depozit)

en: revision, tag or branch to check out
ro: revizia, eticheta sau ramura care va fi actualizată

en: include the specified changeset
ro: include setul de modificări specificat

en: clone only the specified branch
ro: clonează doar ramura specificată

en: [OPTION]... SOURCE [DEST]
ro: [OPȚIUNE]... SURSĂ [DEST]

en: make a copy of an existing repository
ro: realizează o copie a unui depozit existent

en:     Create a copy of an existing repository in a new directory.
ro:     Creează o copie a unui depozit existent, într-un director nou.

en:     If no destination directory name is specified, it defaults to the
        basename of the source.
ro:     Dacă nu se specifică numele directorului destinație, acesta va fi
        implicit numele de bază (basename) al sursei.

en:     The location of the source is added to the new repository's
        ``.hg/hgrc`` file, as the default to be used for future pulls.
ro:     Amplasarea sursei este adăugată în fișierul ``.hg/hgrc`` al noului
        depozit, ca amplasare implicită pentru viitoarele comenzi 'pull'.

en:     See :hg:`help urls` for valid source format details.
ro:     Vezi :hg:`help urls` pentru detalii legate de formate valide de surse.

en:     It is possible to specify an ``ssh://`` URL as the destination, but no
        ``.hg/hgrc`` and working directory will be created on the remote side.
        Please see :hg:`help urls` for important details about ``ssh://`` URLs.
ro:     Ca destinație se poate specifica un URL ``ssh://``, dar nu va fi creat
        niciun fișier .hg/hgrc pe mașina la distanță.
        Vezi :hg:`help urls` pentru detalii importante despre URL-urile
        ``ssh://``.

en:     A set of changesets (tags, or branch names) to pull may be specified
        by listing each changeset (tag, or branch name) with -r/--rev.
        If -r/--rev is used, the cloned repository will contain only a subset
        of the changesets of the source repository. Only the set of changesets
        defined by all -r/--rev options (including all their ancestors)
        will be pulled into the destination repository.
        No subsequent changesets (including subsequent tags) will be present
        in the destination.
ro:     O colecție de seturi de modificări (etichete sau nume de ramuri) care
        urmează a fi recuperate poate fi specificată prin listarea fiecărui set
        de modificări (etichete sau nume de ramuri) cu -r/--rev.
        Dacă se folosește -r/--rev, depozitul clonat va conține numai un subset
        al seturilor de modificări ale depozitului sursă. Numai colecția de
        seturi de modificări definite de toate opțiunile -r/--rev (inclusiv toți
        strămoșii) va fi adusă (pulled) in depozitul destinație.
        Nici un set de modificări ulterior (inclusiv etichete ulterioare) nu se
        va regăsi în destinație.

en:     Using -r/--rev (or 'clone src#rev dest') implies --pull, even for
        local source repositories.
ro:     Folosirea -r/--rev (sau 'clone src#rev dest') implică --pull, chiar
        și pentru depozite sursă locale.

en:     For efficiency, hardlinks are used for cloning whenever the source
        and destination are on the same filesystem (note this applies only
        to the repository data, not to the working directory). Some
        filesystems, such as AFS, implement hardlinking incorrectly, but
        do not report errors. In these cases, use the --pull option to
        avoid hardlinking.
ro:     Pentru eficiență, se folosesc link-uri hard ori de câte ori sursa și
        destinația se află pe același sistem de fișiere (remarcați ca aceasta
        este valabil doar pentru datele din depozit, nu și pentru directorul
        de lucru). Unele sisteme de fișiere, precum AFS, implementează
        link-urile hard în mod incorect, dar nu raportează erori. În aceste
        cazuri, folosiți opțiunea --pull pentru a evita link-urile hard.

en:     In some cases, you can clone repositories and the working directory
        using full hardlinks with ::
ro:     În unele cazuri, puteți clona depozitele și directorul de lucru utilizând
        link-uri hard complete cu ::

en:       $ cp -al REPO REPOCLONE
ro:       $ cp -al DEP CLONA_DEP

en:     This is the fastest way to clone, but it is not always safe. The
        operation is not atomic (making sure REPO is not modified during
        the operation is up to you) and you have to make sure your editor
        breaks hardlinks (Emacs and most Linux Kernel tools do so). Also,
        this is not compatible with certain extensions that place their
        metadata under the .hg directory, such as mq.
ro:     Acesta este cel mai rapid mod de a clona, dar nu este întotdeauna
        sigur. Operația nu este atomică (rămâne în sarcina dvs. să vă asigurați
        că DEP nu este modificat în timpul operației) și trebuie să vă
        asigurați că editorul dvs. desface link-urile hard (Emacs si cele mai
        multe unelte din kernelul Linux o vor face). De asemenea, acest mod
        nu este compatibil cu anumite extensii care își plasează metadatele
        în directorul .hg, precum mq.

en:     Mercurial will update the working directory to the first applicable
        revision from this list:
ro:     Mercurial va actualiza directorul de lucru la prima revizie
        aplicabilă din această listă:

en:     a) null if -U or the source repository has no changesets
        b) if -u . and the source repository is local, the first parent of
           the source repository's working directory
        c) the changeset specified with -u (if a branch name, this means the
           latest head of that branch)
        d) the changeset specified with -r
        e) the tipmost head specified with -b
        f) the tipmost head specified with the url#branch source syntax
        g) the tipmost head of the default branch
        h) tip
ro:     a) null, dacă s-a menționat -U sau depozitul sursă nu are seturi de modificări
        b) dacă s-a menționat -u . iar depozitul sursă este local, primul părinte al
           directorului de lucru al depozitului sursă
        c) setul de modificări specificat cu -u (dacă este un nume de ramură,
           înseamnă cel mai recent capăt al acelei ramuri)
        d) setul de modificări specificat cu -r
        e) capătul cel mai apropiat de vârf specificat cu -b
        f) capătul cel mai apropiat de vârf specificat cu sintaxa sursă url#branch
        g) capătul cel mai apropiat de vârf al ramurii default
        h) vârful

en: mark new/missing files as added/removed before committing
ro: marchează fișierele noi/lipsă ca adăugate/eliminate înainte de depozitare

en: mark a branch as closed, hiding it from the branch list
ro: marchează o ramură ca închisă, ascunzând-o din lista ramurilor

en: commit the specified files or all outstanding changes
ro: depozitează fișierele specificate sau toate modificările în suspensie

en:     Commit changes to the given files into the repository. Unlike a
        centralized SCM, this operation is a local operation. See
        :hg:`push` for a way to actively distribute your changes.
ro:     Depozitează modificările fișierelor date în depozit. Spre deosebire
        de un sistem de control al versiunilor centralizat, această operație
        este locală. Vezi :hg:`push` pentru o cale de a vă distribui în mod
        activ modificările.

en:     If a list of files is omitted, all changes reported by :hg:`status`
        will be committed.
ro:     Dacă se omite lista de fișiere, vor fi depozitate toate modificările
        raportate de :hg:`status`.

en:     If you are committing the result of a merge, do not provide any
        filenames or -I/-X filters.
ro:     Dacă depozitați rezultatul unei fuziuni, nu furnizați niciun nume de
        fișier sau filtrele -I/-X.

en:     If no commit message is specified, Mercurial starts your
        configured editor where you can enter a message. In case your
        commit fails, you will find a backup of your message in
        ``.hg/last-message.txt``.
ro:     Dacă nu se specifică nici un mesaj de depozitare, Mercurial va
        porni editorul configurat de dvs., unde veți putea introduce un
        mesaj. În cazul în care depozitarea eșuează, veți găsi o copie
        de siguranță a mesajului dvs. în ``.hg/last-message.txt``.

en:     Returns 0 on success, 1 if nothing changed.
ro:     Returnează 0 în caz de succes, 1 dacă nu s-a modificat nimic.

en: [OPTION]... [SOURCE]... DEST
ro: [OPȚIUNE]... [SURSĂ]... DEST

en:     Returns 0 on success, 1 if errors are encountered.
ro:     Returnează 0 în caz de succes, 1 dacă au apărut erori.

en: [OPTION]... [TEXT]
ro: [OPȚIUNE]... TEXT

en: building
ro: se generează

en: show all details
ro: afișează toate detaliile

en: lists the contents of a bundle
ro: afișează conținutul unui fișier bundle

en: list all available commands and options
ro: afișează toate comenzile și opțiunile disponibile

en: show the command options
ro: afișează opțiunile comenzii

en: [OPTION]... [FILE [REV]...]
ro: [OPȚIUNE]... [FIȘIER [REV]...]

en: open changelog
ro: deschide changelog-ul

en: open manifest
ro: deschide manifestul

en: show information detected about current filesystem
ro: afișează informațiile detectate despre sistemul de fișiere curent

en: id of common node
ro: id-ul nodului comun

en: dump the contents of an index file
ro: afișează conținutul unui fișier index

en: unknown format %d
ro: format necunoscut %d

en: dump an index DAG as a graphviz dot file
ro: afișează un DAG index sub forma unui fișier dot graphviz

en: Checking encoding (%s)...
ro: Se verifică codificarea (%s)...

en: Checking installed modules (%s)...
ro: Se verifică modulele instalate (%s)...

en: Checking templates...
ro: Se verifică șabloanele...

en: Checking commit editor...
ro: Se verifică editorul pentru commit...

en: Checking username...
ro: Se verifică numele de utilizator...

en: dump rename information
ro: afișează informații despre redenumiri

en: [OPTION]...
ro: [OPȚIUNE]...

en: show the contents of the current dirstate
ro: afișează conținutul dirstate-ului curent

en: show how files match on given patterns
ro: afișează modul în care fișierele se potrivesc cu tiparele specificate

en: REPO [OPTIONS]... [ONE [TWO]]
ro: DEPOZIT [OPȚIUNI]... [UNU [DOI]]

en: [OPTION]... ([-c REV] | [-r REV1 [-r REV2]]) [FILE]...
ro: [OPȚIUNE]... ([-c REV] | [-r REV1 [-r REV2]]) [FIȘIER]...

en: diff repository (or selected files)
ro: afișează diferențele (diff) în depozit (sau fișierele selectate)

en:     .. note::
           diff may generate unexpected results for merges, as it will
           default to comparing against the working directory's first
           parent changeset if no revisions are specified.
ro:     .. note::
          `diff` poate genera afișaj diff neașteptat pentru seturi
          de modificări de fuziune, deoarece va compara setul de modificări de
          fuziune doar cu primul părinte, dacă nu se specifică nicio revizie.

en: [OPTION]... [-o OUTFILESPEC] REV...
ro: [OPȚIUNE]... [-o SPECFIȘIEȘIRE] REV...

en: dump the header and diffs for one or more changesets
ro: afișează antetul și diferențele pentru unul sau mai multe seturi de modificări

en:     .. note::
           export may generate unexpected diff output for merge
           changesets, as it will compare the merge changeset against its
           first parent only.
ro:     .. note::
          `export` poate genera afișaj diff neașteptat pentru seturi
          de modificări de fuziune, deoarece va compara setul de modificări de
          fuziune doar cu primul părinte.

en: forget the specified files on the next commit
ro: uită fișierele specificate la următoarea depozitare

en:     Mark the specified files so they will no longer be tracked
        after the next commit.
ro:     Marchează fișierele specificate astfel încât nu vor mai fi
        urmărite după următoarea depozitare.

en:     This only removes files from the current branch, not from the
        entire project history, and it does not delete them from the
        working directory.
ro:     Aceasta înlătură fișierele doar din ramura curentă, nu din întregul
        istoric al proiectului, și nu le șterge din directorul de lucru.

en:     To undo a forget before the next commit, see :hg:`add`.
ro:     Pentru a anula efectul lui `forget` înainte de următoarea
        depozitare, vezi :hg:`add`.

en: follow changeset history, or file history across copies and renames
ro: urmărește istoricul seturilor de modificări sau al fișierelor, ținând cont de copieri și redenumiri

en: ignore case when matching
ro: ignoră minuscule/majuscule la potrivire

en: print only filenames and revisions that match
ro: afișează doar numele de fișiere și reviziile care se potrivesc

en: print matching line numbers
ro: afișează numerele liniilor care se potrivesc

en: only search files changed within revision range
ro: caută doar fișierele modificate în intervalul de revizii

en: [OPTION]... PATTERN [FILE]...
ro: [OPȚIUNE]... TIPAR [FIȘIER]...

en:     Returns 0 if a match is found, 1 otherwise.
ro:     Returnează 0 dacă se găsește o potrivire, 1 altfel.

en: show only heads which are descendants of STARTREV
ro: afișează doar capetele care sunt descendenți ai REVSTART

en: show topological heads only
ro: afișează doar capetele topologice

en: show active branchheads only (DEPRECATED)
ro: afișează doar capetele de ramură active (ÎNVECHIT)

en: show normal and closed branch heads
ro: afișează capetele de ramură normale și închise

en: [-ac] [-r STARTREV] [REV]...
ro: [-ac] [-r REV] [REVSTART]...

en: show current repository heads or show branch heads
ro: afișează capetele curente ale depozitului sau capetele de ramură

en:     Returns 0 if matching heads are found, 1 if not.
ro:     Returnează 0 dacă se găsesc capete care se potrivesc, 1 altfel.

en: show only help for extensions
ro: afișează doar ajutorul pentru extensii

en: show only help for commands
ro: afișează doar ajutorul pentru comenzi

en: [-ec] [TOPIC]
ro: [-ec] [SUBIECT]

en: show help for a given topic or a help overview
ro: afișează ajutorul pentru un anumit subiect sau un rezumat al ajutorului

en:     Returns 0 if successful.
ro:     Returnează 0 în caz de succes.

en: global options:
ro: opțiuni globale:

en: use "hg help" for the full list of commands
ro: folosiți "hg help" pentru lista completă a comenzilor

en: use "hg help" for the full list of commands or "hg -v" for details
ro: folosiți "hg help" pentru lista completă a comenzilor sau "hg -v" pentru detalii

en: use "hg help %s" to show the full help text
ro: folosiți "hg help %s" pentru afișarea textului complet al ajutorului

en: use "hg -v help%s" to show builtin aliases and global options
ro: folosiți "hg -v help%s" pentru afișarea alias-urilor și a opțiunilor
    globale integrate

en: use "hg -v help %s" to show global options
ro: folosiți "hg -v help %s" pentru afișarea opțiunilor globale

en: list of commands:
ro: lista comenzilor:

en: 
    aliases: %s
ro: 
    alias: %s

en: shell alias for::
ro: alias de shell pentru::

en: alias for: hg %s
ro: alias pentru: hg %s

en: 
    use "hg -v help %s" to show verbose help
ro: 
    folosiți "hg -v help %s" pentru afișarea ajutorului detaliat

en: options:
ro: opțiuni:

en: use "hg help -e %s" to show help for the %s extension
ro: folosiți "hg help -e %s" pentru afișarea ajutorului pentru
    extensia %s

en: 
    use "hg help -c %s" to see help for the %s command
ro: 
    folosiți "hg help -c %s" pentru a vedea ajutorul pentru comanda %s

en: Mercurial Distributed SCM
ro: Mercurial - gestionar distribuit pentru controlul codului sursă

en: basic commands:
ro: comenzi de bază:

en: enabled extensions:
ro: extensii activate:

en: VALUE
ro: VALOARE

en: (DEPRECATED)
ro: (ÎNVECHIT)

en: 
    [+] marked option can be specified multiple times
ro: 
    [+] opțiunea marcată poate fi specificată de mai multe ori

en: 
    additional help topics:
ro: 
    subiecte de ajutor suplimentare:

en: identify the specified revision
ro: identifică revizia specificată

en: show local revision number
ro: afișează numărul de revizie local

en: show global revision id
ro: afișează id-ul global al reviziei

en: show branch
ro: afișează ramura

en: show tags
ro: afișează etichetele

en: show bookmarks
ro: arată semnele de carte

en: [-nibtB] [-r REV] [SOURCE]
ro: [-nibtB] [-r REV] [SURSĂ]

en: PATH
ro: CALE

en: skip check for outstanding uncommitted changes
ro: omite verificarea pentru modificări nedepozitate în suspensie

en: don't commit, just update the working directory
ro: nu depozita, doar actualizează directorul de lucru

en: apply patch to the nodes from which it was generated
ro: aplică patch-ul nodurilor pentru care a fost generat

en: use any branch information in patch (implied by --exact)
ro: folosește orice informație despre ramură din patch (implicat de --exact)

en: [OPTION]... PATCH...
ro: [OPȚIUNE]... PATCH

en: run even if remote repository is unrelated
ro: execută chiar dacă depozitul la distanță este neînrudit

en: show newest record first
ro: afișează începând cu cea mai nouă înregistrare

en: file to store the bundles into
ro: fișierul în care va fi salvat bundle-ul

en: a remote changeset intended to be added
ro: un set de modificări la distanță care se intenționează a fi adăugat

en: compare bookmarks
ro: compară semnele de carte

en: a specific branch you would like to pull
ro: o ramură specifică pe care ați dori să o trimiteți

en: [-p] [-n] [-M] [-f] [-r REV]... [--bundle FILENAME] [SOURCE]
ro: [-p] [-n] [-M] [-f] [-r REV]... [--bundle NUMEFIȘIER] [SURSĂ]

en: show new changesets found in source
ro: afișează seturile de modificări noi găsite în sursă

en:     Show new changesets found in the specified path/URL or the default
        pull location. These are the changesets that would have been pulled
        if a pull at the time you issued this command.
ro:     Afișează seturile noi de modificări găsite în calea sau URL-ul
        specificat sau la amplasarea implicită pentru 'pull'. Acestea
        sunt seturi care ar fi fost aduse dacă s-ar fi executat o
        comandă 'pull' la momentul emiterii comenzii.

en:     For remote repository, using --bundle avoids downloading the
        changesets twice if the incoming is followed by a pull.
ro:     Pentru depozitul la distantă, folosirea lui --bundle evită
        descărcarea de două ori a setului de modificări în cazul
        în care 'incoming' este urmat de 'pull'.

en:     See pull for valid source format details.
ro:     Vezi pull pentru detalii legate de formate valide de surse.

en:     Returns 0 if there are incoming changes, 1 otherwise.
ro:     Returnează 0 dacă există modificări de primit, 1 altfel.

en: create a new repository in the given directory
ro: creează un nou depozit în directorul specificat

en:     Initialize a new repository in the given directory. If the given
        directory does not exist, it will be created.
ro:     Inițializează un depozit nou în directorul specificat. Dacă
        directorul nu există, va fi creat.

en:     If no directory is given, the current directory is used.
ro:     Dacă nu se specifică niciun director, va fi folosit directorul curent.

en:     It is possible to specify an ``ssh://`` URL as the destination.
        See :hg:`help urls` for more information.
ro:     Ca destinație se poate specifica un URL ``ssh://``.
        Vezi :hg:`help urls` pentru mai multe detalii.

en: search the repository as it is in REV
ro: caută depozitul așa cum este el în REV

en: end filenames with NUL, for use with xargs
ro: termină numele de fișiere cu NUL, pentru utilizare cu xargs

en: print complete paths from the filesystem root
ro: afișează căi complete de la rădăcina sistemului de fișiere

en: [OPTION]... [PATTERN]...
ro: [OPȚIUNE]... [TIPAR]...

en: only follow the first parent of merge changesets
ro: urmărește doar primul părinte al seturilor de modificări de fuziune

en: show revisions matching date spec
ro: afișează reviziile care se potrivesc cu data

en: show copied files
ro: afișează fișierele copiate

en: do case-insensitive search for a given text
ro: caută textul specificat fără a diferenția între minuscule și majuscule

en: include revisions where files were removed
ro: include reviziile în care au fost eliminate fișiere

en: show only merges
ro: afișează doar fuziunile

en: revisions committed by user
ro: reviziile depozitate de utilizatorul

en: show only changesets within the given named branch (DEPRECATED)
ro: afișează doar seturile de modificări din interiorul ramurii denumite specificate (ÎNVECHIT)

en: show changesets within the given named branch
ro: afișează seturile de modificări din cadrul ramurii denumite specificate

en: do not display revision or any of its ancestors
ro: nu afișa revizia sau oricare din strămoșii ei

en: [OPTION]... [FILE]
ro: [OPȚIUNE]... [FIȘIER]

en: show revision history of entire repository or files
ro: afișează istoricul reviziilor pentru întregul depozit sau pentru unele fișiere

en:     Print the revision history of the specified files or the entire
        project.
ro:     Afișează istoricul reviziilor pentru fișierele specificate sau
        pentru întregul proiect.

en:     File history is shown without following rename or copy history of
        files. Use -f/--follow with a filename to follow history across
        renames and copies. --follow without a filename will only show
        ancestors or descendants of the starting revision. --follow-first
        only follows the first parent of merge revisions.
ro:     Istoricul fișierelor este afișat fără a urmări istoricul redenumirilor
        sau al copierii acestora - pentru aceasta, folosiți -f/--follow cu un
        nume de fișier. Fără un nume de fișier, --follow va afișa doar
        strămoși sau descendenți ai reviziei de stat. --follow-first
        urmărește doar primul părinte al reviziilor fuzionate.

en:     If no revision range is specified, the default is ``tip:0`` unless
        --follow is set, in which case the working directory parent is
        used as the starting revision. You can specify a revision set for
        log, see :hg:`help revsets` for more information.
ro:     Dacă nu se specifică niciun interval de revizii, acesta este implicit
        tip:0 (vârf:0), cu excepția cazului când --follow este setat, în
        această situație părintele directorului de lucru este folosit ca
        revizie de start.
        Puteți specifica un set de revizii pentru 'log'; pentru mai multe
        informații, vezi :hg:`help revsets`.

en:     By default this command prints revision number and changeset id,
        tags, non-trivial parents, user, date and time, and a summary for
        each commit. When the -v/--verbose switch is used, the list of
        changed files and full commit message are shown.
ro:     Implicit, această comandă afișează numărul reviziei și id-ul setului
        de modificări, etichete, părinți netriviali, utilizatorul, data și ora
        și un rezumat al fiecărei depozitări. Când se folosește -v/--verbose,
        se afișează lista fișierelor modificate și mesajul de depozitare complet.

en:     .. note::
           log -p/--patch may generate unexpected diff output for merge
           changesets, as it will only compare the merge changeset against
           its first parent. Also, only files different from BOTH parents
           will appear in files:.
ro:     .. note::
          `log -p/--patch` poate genera afișaj diff neașteptat pentru seturi
          de modificări de fuziune, deoarece va compara setul de modificări de
          fuziune doar cu primul părinte. De asemenea, doar fișierele diferite
          față de AMBII părinți vor apărea în lista de fișiere.

en: revision to display
ro: revizia de afișat

en: list files from all revisions
ro: afișează fișierele din toate reviziile

en: force a merge with outstanding changes
ro: forțează o fuziune cu modificări în suspensie

en: revision to merge
ro: revizia de fuzionat

en: review revisions to merge (no merge is performed)
ro: treci în revistă reviziile de fuzionat (nu se execută nicio fuziune)

en: merge working directory with another revision
ro: fuzionează directorul de lucru cu o altă revizie

en:     The current working directory is updated with all changes made in
        the requested revision since the last common predecessor revision.
ro:     Directorul de lucru curent este actualizat cu toate modificările
        făcute în revizia cerută, de la ultima revizie precedentă comună.

en:     Files that changed between either parent are marked as changed for
        the next commit and a commit must be performed before any further
        updates to the repository are allowed. The next commit will have
        two parents.
ro:     Fișierele care au fost modificate între oricare din părinți sunt
        marcate drept modificate pentru următoarea depozitare, și o
        depozitare trebuie să fie executată înainte de a se permite orice
        altă actualizare a depozitului. Următoarea depozitare va avea
        doi părinți.

en:     ``--tool`` can be used to specify the merge tool used for file
        merges. It overrides the HGMERGE environment variable and your
        configuration files. See :hg:`help merge-tools` for options.
ro:     ``--tool`` poate fi folosit pentru a specifica instrumentul
        pentru fuziune folosit la fuziunile de fișiere. Acesta
        prevalează asupra variabilei de mediu HGMERGE și a fișierelor
        dvs. de configurare. Pentru opțiuni vezi :hg:`help merge-tools`.

en:     If no revision is specified, the working directory's parent is a
        head revision, and the current branch contains exactly one other
        head, the other head is merged with by default. Otherwise, an
        explicit revision with which to merge with must be provided.
ro:     Dacă nu se specifică niciun părinte, părintele directorului de
        lucru este o revizie capăt, iar ramura curentă conține exact
        un singur alt capăt, atunci implicit fuziunea are loc cu celălalt
        capăt. Altfel, o revizie explicită cu care să aibă loc fuziunea
        trebuie specificată.

en:     :hg:`resolve` must be used to resolve unresolved files.
ro:     :hg:`resolve` trebuie folosit pentru a rezolva fișierele
        nerezolvate.

en:     To undo an uncommitted merge, use :hg:`update --clean .` which
        will check out a clean copy of the original merge parent, losing
        all changes.
ro:     Pentru a anula o fuziune nedepozitată, folosiți
        :hg:`update --clean .`, care va extrage o copie curată a
        părintelui original al fuziunii, renunțând la toate modificările.

en:     Returns 0 on success, 1 if there are unresolved files.
ro:     Returnează 0 în caz de succes, 1 dacă există fișiere nerezolvate.

en: working directory not at a head revision
ro: directorul de lucru nu se află la o revizie capăt

en: a changeset intended to be included in the destination
ro: un set de modificări care se dorește a fi inclus în destinație

en: a specific branch you would like to push
ro: o ramură specifică pe care ați dori să o preluați

en: show changesets not found in the destination
ro: afișează seturile de modificări negăsite în destinație

en:     Show changesets not found in the specified destination repository
        or the default push location. These are the changesets that would
        be pushed if a push was requested.
ro:     Afișează seturile de modificări care nu se regăsesc în depozitul
        destinație specificat sau în calea pentru 'push' implicită
        'default'. Acestea sunt seturile de modificări care ar fi
        difuzate dacă s-ar executa o comandă 'push' la momentul
        emiterii comenzii.

en:     See pull for details of valid destination formats.
ro:     Vezi 'pull' pentru detalii legate de formatele valide pentru
        destinații.

en:     Returns 0 if there are outgoing changes, 1 otherwise.
ro:     Returnează 0 dacă există modificări de trimis, 1 altfel.

en: show parents of the specified revision
ro: afișează părinții reviziei specificate

en: [-r REV] [FILE]
ro: [-r REV] [FIȘIER]

en: show the parents of the working directory or revision
ro: afișează părinții directorului de lucru sau al reviziei

en: '%s' not found in manifest!
ro: '%s' nu a fost găsit în manifest!

en: [NAME]
ro: [NUME]

en: show aliases for remote repositories
ro: afișează alias-urile pentru depozitele la distanță

en: not updating: %s
ro: nu se actualizează: %s

en: update to new branch head if changesets were pulled
ro: actualizează la noul capăt de ramură, dacă au fost preluate seturi de modificări

en: run even when remote repository is unrelated
ro: execută chiar când depozitul la distanță este neînrudit

en: bookmark to pull
ro: semnul de carte de importat

en: [-u] [-f] [-r REV]... [-e CMD] [--remotecmd CMD] [SOURCE]
ro: [-u] [-f] [-r REV]... [-e CMD] [--remotecmd CMD] [SURSĂ]

en: pull changes from the specified source
ro: preia modificări de la sursa specificată

en:     Pull changes from a remote repository to a local one.
ro:     Preia modificări dintr-un depozit la distanță într-unul local.

en:     This finds all changes from the repository at the specified path
        or URL and adds them to a local repository (the current one unless
        -R is specified). By default, this does not update the copy of the
        project in the working directory.
ro:     Găsește toate modificările din depozit la calea sau URL-ul
        specificat și le adaugă la un depozit local (cel curent, dacă nu
        se specifică -R). Implicit, copia proiectului din directorul
        curent nu este actualizată.

en:     Use :hg:`incoming` if you want to see what would have been added
        by a pull at the time you issued this command. If you then decide
        to add those changes to the repository, you should use :hg:`pull
        -r X` where ``X`` is the last changeset listed by :hg:`incoming`.
ro:     Folosiți :hg:`incoming` dacă doriți să vedeți ce ar fi adăugat un
        `pull` la momentul la care ați emis această comandă. Dacă după
        aceasta decideți să adăugați aceste modificări în depozit,
        folosiți :hg:`pull -r X`, unde ``X`` este ultimul set de
        modificări afișat de :hg:`incoming`.

en:     If SOURCE is omitted, the 'default' path will be used.
        See :hg:`help urls` for more information.
ro:     Dacă SURSA este omisă, va fi folosită calea implicită 'default'.
        Pentru mai multe informații, vezi :hg:`help urls`.

en:     Returns 0 on success, 1 if an update had unresolved files.
ro:     Returnează 0 în caz de succes, 1 dacă o actualizare a avut
        fișiere nerezolvate.

en: force push
ro: forțează `push`

en: bookmark to push
ro: semnul de carte de exportat

en: allow pushing a new branch
ro: permite trimiterea unei ramuri noi

en: push changes to the specified destination
ro: trimite modificări către destinația specificată

en:     Push changesets from the local repository to the specified
        destination.
ro:     Trimite seturi de modificări din depozitul local către
        destinația specificată.

en:     This operation is symmetrical to pull: it is identical to a pull
        in the destination repository from the current one.
ro:     Această operație este simetrică cu `pull`: este identică cu un
        `pull` din directorul curent, aplicat în directorul destinație.

en:     By default, push will not allow creation of new heads at the
        destination, since multiple heads would make it unclear which head
        to use. In this situation, it is recommended to pull and merge
        before pushing.
ro:     Implicit, `push` nu va permite crearea de capete noi la
        destinație, deoarece capetele multiple ar crea neclarități
        privind capătul care trebuie folosit. În această situație
        este recomandat să executați `pull` și `merge` înainte de
        `push`.

en:     Use --new-branch if you want to allow push to create a new named
        branch that is not present at the destination. This allows you to
        only create a new branch without forcing other changes.
ro:     Folosiți --new-branch dacă doriți să permiteți lui `push` să
        creeze o nouă ramură cu nume care nu este prezentă la
        destinație. Aceasta vă permite să creați doar o ramură nouă,
        fără a forța alte modificări.

en:     Use -f/--force to override the default behavior and push all
        changesets on all branches.
ro:     Folosiți -f/--force pentru a înlocui comportamentul implicit
        și a trimite toate modificările din toate ramurile.

en:     If -r/--rev is used, the specified revision and all its ancestors
        will be pushed to the remote repository.
ro:     Dacă se folosește -r/--rev, revizia specificată și toți
        strămoșii ei vor fi trimiși către depozitul la distanță.

en:     Please see :hg:`help urls` for important details about ``ssh://``
        URLs. If DESTINATION is omitted, a default path will be used.
ro:     Vezi :hg:`help urls` pentru detalii importante despre URL-urile
        ``ssh://``. Dacă DESTINAȚIA este omisă, se va folosi o cale
        implicită.

en:     Returns 0 if push was successful, 1 if nothing to push.
ro:     Returnează 0 dacă trimiterea s-a încheiat cu succes, 1 dacă nu există
        nimic de trimis.

en: updating bookmark %s failed!
ro: actualizarea semnului de carte %s a eșuat!

en:     Returns 0 if successful, 1 if nothing to recover or verify fails.
ro:     Returnează 0 în caz de succes, 1 dacă nu există nimic de recuperat
        sau verificarea eșuează.

en: record delete for missing files
ro: înregistrează ștergere pentru fișierele lipsă

en: remove (and delete) file even if added or modified
ro: înlătură (și șterge) fișierul chiar dacă este adăugat sau modificat

en: remove the specified files on the next commit
ro: înlătură fișierele specificate la următoarea depozitare

en:     Schedule the indicated files for removal from the repository.
ro:     Planifică fișierele indicate spre a fi înlăturate din depozit.

en:     This only removes files from the current branch, not from the
        entire project history. -A/--after can be used to remove only
        files that have already been deleted, -f/--force can be used to
        force deletion, and -Af can be used to remove files from the next
        revision without deleting them from the working directory.
ro:     Aceasta înlătură doar fișiere din ramura curentă, nu din întregul
        istoric al proiectului. -A/--after poate fi folosit pentru a
        înlătura doar fișiere care au fost deja șterse, -f/--force poate
        fi folosit pentru a forța ștergerea, iar -Af poate fi folosit
        pentru a înlătura fișiere din revizia următoare, fără a le șterge
        din directorul de lucru.

en:     The following table details the behavior of remove for different
        file states (columns) and option combinations (rows). The file
        states are Added [A], Clean [C], Modified [M] and Missing [!] (as
        reported by :hg:`status`). The actions are Warn, Remove (from
        branch) and Delete (from disk)::
ro:     Tabelul următor detaliază comportamentul comenzii pentru diferite
        stări ale fișierelor (pe coloane) și combinații de opțiuni (pe
        rânduri). Stările fișierelor sunt Adăugat [A], Curat [C],
        Modificat [M] și Lipsă [!]. Acțiunile sunt Avertizează [V],
        Înlătură [Î] (din ramură) și Șterge [Ș] (de pe disc)::

en:              A  C  M  !
          none   W  RD W  R
          -f     R  RD RD R
          -A     W  W  W  R
          -Af    R  R  R  R
ro:               A  C  M  !
          nimic   V  ÎȘ V  Î
          -f      Î  ÎȘ ÎȘ Î
          -A      V  V  V  Î
          -Af     Î  Î  Î  Î

en:     This command schedules the files to be removed at the next commit.
        To undo a remove before that, see :hg:`revert`.
ro:     Această comandă planifică fișierele spre a fi înlăturate la
        următoarea depozitare. Pentru a anula planificarea înainte
        de a avea loc, vezi :hg:`revert`.

en:     Returns 0 on success, 1 if any warnings encountered.
ro:     Returnează 0 în caz de succes, 1 dacă au apărut avertismente.

en: record a rename that has already occurred
ro: înregistrează o redenumire care a avut deja loc

en: [OPTION]... SOURCE... DEST
ro: [OPȚIUNE]... SURSĂ... DEST

en: select all unresolved files
ro: selectează toate fișierele nerezolvate

en: list state of files needing merge
ro: afișează starea fișierelor care au nevoie de fuziune

en: mark files as resolved
ro: marchează fișierul drept rezolvat

en: mark files as unresolved
ro: marchează fișierul drept rezolvat

en: hide status prefix
ro: ascunde prefixul stării

en:     Returns 0 on success, 1 if any files fail a resolve attempt.
ro:     Returnează 0 în caz de succes, 1 dacă există vreun fișier
        pentru care tentativa de rezolvare a eșuat.

en: tipmost revision matching date
ro: revizia cea mai apropiată de vârf care se potrivește cu data

en: do not save backup copies of files
ro: nu salva copii de siguranță ale fișierelor

en: [OPTION]... [-r REV] [NAME]...
ro: [OPȚIUNE]... [-r REV] [NUME]...

en: forgetting %s
ro: se neglijează %s

en: name of access log file to write to
ro: numele fișierului jurnal de acces în care să se scrie

en: name of error log file to write to
ro: numele fișierului jurnal de eroare în care să se scrie

en: port to listen on (default: 8000)
ro: portul pe care se va asculta (implicit: 8000)

en: ADDR
ro: ADRESĂ

en: name to show in web pages (default: working directory)
ro: numele care va fi afișat în paginile web (implicit: directorul de lucru)

en: start stand-alone webserver
ro: pornește serverul web autonom

en: show untrusted configuration options
ro: afișează opțiunile de configurare 'untrusted'

en: show combined config settings from all hgrc files
ro: afișează setările de configurare combinate din toate fișierele hgrc

en: show status of all files
ro: afișează starea tuturor fișierelor

en: show only modified files
ro: afișează doar fișierele modificate

en: show only added files
ro: afișează doar fișierele adăugate

en: show only removed files
ro: afișează doar fișierele înlăturate

en: show only deleted (but tracked) files
ro: afișează doar fișierele șterse (dar urmărite)

en: show only files without changes
ro: afișează doar fișierele fără modificări

en: show only unknown (not tracked) files
ro: afișează doar fișierele necunoscute (neurmărite)

en: show only ignored files
ro: afișează doar fișierele ignorate

en: show source of copied files
ro: afișează sursa fișierelor copiate

en: show difference from revision
ro: afișează diferențele față de revizie

en: list the changed files of a revision
ro: afișează fișierele modificate ale unei revizii

en: show changed files in the working directory
ro: afișează fișierele modificate în directorul de lucru

en:     Show status of files in the repository. If names are given, only
        files that match are shown. Files that are clean or ignored or
        the source of a copy/move operation, are not listed unless
        -c/--clean, -i/--ignored, -C/--copies or -A/--all are given.
        Unless options described with "show only ..." are given, the
        options -mardu are used.
ro:     Afișează starea fișierelor din depozit. Dacă sunt furnizate nume,
        se arată doar fișierele care se potrivesc. Fișierele curate, ignorate
        sau care nu sunt sursa unei operații de copiere/mutare nu sunt afișate,
        cu excepția cazului când se furnizează `-c/--clean`, `-i/--ignored`,
        `-C/--copies` sau `-A/--all`. Dacă nu se furnizează opțiunile a căror
        descriere începe cu ``afișează doar...``, vor fi folosite opțiunile
        -mardu.

en:     Option -q/--quiet hides untracked (unknown and ignored) files
        unless explicitly requested with -u/--unknown or -i/--ignored.
ro:     Opțiunea `-q/--quiet` ascunde fișierele neurmărite (necunoscute
        sau ignorate), cu excepția cazului când se solicită explicit
        afișarea lor cu `-u/--unknown` sau `-i/--ignored`.

en:     .. note::
           status may appear to disagree with diff if permissions have
           changed or a merge has occurred. The standard diff format does
           not report permission changes and diff only reports changes
           relative to one merge parent.
ro:     .. note::
           `status` poate apărea în dezacord cu `diff` dacă s-au
           modificat permisiuni sau a avut loc o fuziune. Formatul
           diff standard nu raportează modificările permisiunilor,
           iar `diff` raportează modificările doar relativ la un
           părinte din fuziune.

en:     If one revision is given, it is used as the base revision.
        If two revisions are given, the differences between them are
        shown. The --change option can also be used as a shortcut to list
        the changed files of a revision from its first parent.
ro:     Dacă se furnizează o revizie, va fi folosită ca revizie
        de bază. Dacă se furnizează două revizii, se arată
        diferențele dintre ele. Opțiunea `--change` poate fi
        de asemenea folosită drept scurtătură pentru a afișa
        fișierele modificate de către o revizie în raport cu
        primul ei părinte.

en:     The codes used to show the status of files are::
ro:     Codurile folosite pentru a arăta starea fișierelor sunt::

en:       M = modified
          A = added
          R = removed
          C = clean
          ! = missing (deleted by non-hg command, but still tracked)
          ? = not tracked
          I = ignored
            = origin of the previous file listed as A (added)
ro:       M = modificat
          A = adăugat
          R = înlăturat
          C = curat
          ! = lipsă (șters de o comandă exterioară, dar încă urmărit)
          ? = neurmărit
          I = ignorat
            = originea fișierului precedent listat ca A (adăugat)

en: check for push and pull
ro: Verifică pentru `push` și `pull`

en: summarize working directory state
ro: sumarizează starea directorului de lucru

en:     This generates a brief summary of the working directory state,
        including parents, branch, commit status, and available updates.
ro:     Generează un sumar al stării directorului curent, incluzând
        părinții, ramura, starea depozitării și actualizările disponibile.

en:     With the --remote option, this will check the default paths for
        incoming and outgoing changes. This can be time-consuming.
ro:     Cu opțiunea --remote, vor fi verificate căile implicite pentru
        modificări de primit și de trimis. Acțiunea poate consuma timp.

en: parent: %d:%s
ro: părinte: %d:%s

en:  (empty repository)
ro:  (depozit vid)

en:  (no revision checked out)
ro:  (nu există nicio revizie extrasă)

en: branch: %s
ro: ramură: %s

en: %d modified
ro: %d modificate

en: %d added
ro: %d adăugate

en: %d removed
ro: %d înlăturate

en: %d renamed
ro: %d redenumite

en: %d copied
ro: %d copiate

en: %d deleted
ro: %d șterse

en: %d unknown
ro: %d necunoscute

en: %d ignored
ro: %d ignorate

en: %d unresolved
ro: %d nerezolvate

en: %d subrepos
ro: %d subdepozite

en:  (merge)
ro:  (fuziune)

en:  (new branch)
ro:  (ramură nouă)

en:  (head closed)
ro:  (capăt închis)

en:  (clean)
ro:  (curat)

en:  (new branch head)
ro:  (capăt de ramură nou)

en: commit: %s
ro: depozitare: %s

en: update: (current)
ro: actualizare: (curent)

en: update: %d new changesets (update)
ro: actualizare: %d seturi de modificări noi (actualizare)

en: update: %d new changesets, %d branch heads (merge)
ro: actualizare: %d seturi de modificări noi, %d capete de ramură (fuziune)

en: 1 or more incoming
ro: 1 sau mai multe de primit

en: %d outgoing
ro: %d de trimis

en: %d incoming bookmarks
ro: %d semne de carte de primit

en: %d outgoing bookmarks
ro: %d semne de carte de trimis

en: remote: %s
ro: la distanță: %s

en: remote: (synced)
ro: la distanță: (sincronizat)

en: force tag
ro: forțează eticheta

en: make the tag local
ro: fă eticheta locală

en: remove a tag
ro: înlătură o etichetă

en: use <text> as commit message
ro: folosește <text> drept mesaj de depozitare

en: [-f] [-l] [-m TEXT] [-d DATE] [-u USER] [-r REV] NAME...
ro: [-f] [-l] [-m TEXT] [-d DATĂ] [-u UTILIZATOR] [-r REV] NUME...

en: add one or more tags for the current or given revision
ro: adaugă una sau mai multe etichete pentru revizia curentă
    sau cea specificată

en: uncommitted merge
ro: fuziune nedepozitată

en: show the tip revision
ro: afișează revizia vârf

en: update to new branch head if changesets were unbundled
ro: actualizează la noul capăt de ramură, dacă au fost despachetate (unbundled) seturi de modificări

en: [-u] FILE...
ro: [-u] FIȘIER...

en:     Returns 0 on success, 1 if an update has unresolved files.
ro:     Returnează 0 în caz de succes, 1 dacă o actualizare are
        fișiere nerezolvate.

en: discard uncommitted changes (no backup)
ro: înlătură modificările nedepozitate (fără copie de siguranță)

en: update across branches if no uncommitted changes
ro: actualizează peste ramuri dacă nu există modificări nedepozitate

en: [-c] [-C] [-d DATE] [[-r] REV]
ro: [-c] [-C] [-d DATĂ] [[-r] REV]

en: update working directory (or switch revisions)
ro: actualizează directorul de lucru (sau comută între revizii)

en:     Update the repository's working directory to the specified
        changeset. If no changeset is specified, update to the tip of the
        current named branch.
ro:     Actualizează directorul de lucru al depozitului la setul de
        modificări specificat. Dacă nu se specifică niciun set de
        modificări, actualizarea are loc la vârful ramurii cu nume
        curente.

en:     If the changeset is not a descendant of the working directory's
        parent, the update is aborted. With the -c/--check option, the
        working directory is checked for uncommitted changes; if none are
        found, the working directory is updated to the specified
        changeset.
ro:     Dacă setul de modificări nu e un descendent al părintelui directorului
        de lucru, actualizarea este abandonată. Cu opțiunea `-c/--check`,
        se verifică în directorul de lucru modificări nedepozitate; dacă nu se
        găsește niciuna, directorul de lucru este actualizat la setul de
        modificări specificat.

en:     The following rules apply when the working directory contains
        uncommitted changes:
ro:     Când directorul de lucru conține modificări nedepozitate, se
        aplică următoarele reguli:

en:     1. If neither -c/--check nor -C/--clean is specified, and if
           the requested changeset is an ancestor or descendant of
           the working directory's parent, the uncommitted changes
           are merged into the requested changeset and the merged
           result is left uncommitted. If the requested changeset is
           not an ancestor or descendant (that is, it is on another
           branch), the update is aborted and the uncommitted changes
           are preserved.
ro:     1. Dacă nu e specificat -c/--check sau -C/--clean, și dacă setul de
           modificări solicitat este ascendent sau descendent al părintelui
           directorului de lucru, modificările nedepozitate sunt fuzionate în
           setul de modificări solicitat, iar rezultatul fuziunii este lăsat
           nedepozitat. Dacă setul de modificări solicitat nu este un strămoș
           sau un descendent (adică se află în altă ramură), actualizarea
           este întreruptă, iar modificările nedepozitate sunt păstrate.

en:     2. With the -c/--check option, the update is aborted and the
           uncommitted changes are preserved.
ro:     2. Cu opțiunea -c/--check, actualizarea este întreruptă,  iar
           modificările nedepozitate sunt păstrate.

en:     3. With the -C/--clean option, uncommitted changes are discarded and
           the working directory is updated to the requested changeset.
ro:     3. Cu opțiunea -C/--clean, modificările nedepozitate sunt înlăturate, iar
           directorul de lucru este actualizat la setul de modificări solicitat.

en:     Use null as the changeset to remove the working directory (like
        :hg:`clone -U`).
ro:     Folosiți null ca set de modificări pentru a elimina directorul de
        lucru (similar cu :hg:`clone -U`).

en:     If you want to update just one file to an older changeset, use
        :hg:`revert`.
ro:     Dacă doriți să actualizați doar un singur fișier la un set de
        modificări mai vechi, folosiți :hg:`revert`.

en: output version and copyright information
ro: afișează versiunea și informații legate de copyright

en: Mercurial Distributed SCM (version %s)
ro: Mercurial - gestionar distribuit pentru controlul codului sursă
    (versiunea %s)

en: (see http://mercurial.selenic.com for more information)
ro: (vezi http://mercurial.selenic.com pentru mai multe informații)

en: Copyright (C) 2005-2011 Olivia Mackall and others
    This is free software; see the source for copying conditions. There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
ro: Copyright (C) 2005-2011 Olivia Mackall și alții
    Acesta este software liber; vezi sursa pentru condițiile de copiere.
    Nu există NICIO garanție; nici măcar pentru COMERCIALIZARE sau
    COMPATIBILITATE ÎN ANUMITE SCOPURI.

en: not found in manifest
ro: nu s-a găsit în manifest

en: did you forget to merge? use push -f to force
ro: ați uitat să executați fuziunea? folosiți `push -f` pentru a forța acțiunea

en: abort: %s
ro: abandon: %s

en: hg: parse error at %s: %s
ro: hg: eroare de parsare la %s: %s

en: hg: parse error: %s
ro: hg: eroare de parsare: %s

en: hg: command '%s' is ambiguous:
        %s
ro: hg: comanda '%s' este ambiguă:
        %s

en: timed out waiting for lock held by %s
ro: timpul de așteptare pentru lacătul deținut de %s a expirat

en: lock held by %s
ro: lacăt deținut de %s

en: abort: %s: %s
ro: abandon: %s: %s

en: abort: could not lock %s: %s
ro: abandon: nu s-a putut bloca %s: %s

en: abort: %s!
ro: abandon: %s!

en: abort: %s
ro: abandon: %s

en:  empty string
ro:  șir vid

en: hg: unknown command '%s'
ro: hg: comandă necunoscută '%s'

en: (did you forget to compile extensions?)
ro: (ați uitat să compilați extensiile?)

en: (is your Python install correct?)
ro: (instalarea dvs. Python este corectă?)

en: abort: error: %s
ro: abandon: eroare: %s

en: interrupted!
ro: întrerupt!

en: abort: out of memory
ro: abandon: memorie epuizată

en: ** Mercurial Distributed SCM (version %s)
ro: ** Mercurial - gestionar distribuit pentru controlul codului sursă
    (versiunea %s)

en: no definition for alias '%s'
ro: nu există nicio definiție pentru alias-ul '%s'

en: alias '%s' resolves to unknown command '%s'
ro: alias-ul '%s' corespunde comenzii necunoscute '%s'

en: alias '%s' resolves to ambiguous command '%s'
ro: alias-ul '%s' corespunde comenzii ambigue '%s'

en: error getting current working directory: %s
ro: eroare la obținerea directorului de lucru: %s

en: Time: real %.3f secs (user %.3f+%.3f sys %.3f+%.3f)
ro: Durată: real %.3f sec (utilizator %.3f+%.3f sistem %.3f+%.3f)

en: no repository found in %r (.hg not found)
ro: nu s-a găsit niciun depozit în %r (nu s-a găsit .hg)

en: Configuration Files
ro: Fișiere de configurare

en: Date Formats
ro: Formate de dată

en: File Name Patterns
ro: Șabloane pentru nume de fișiere

en: Environment Variables
ro: Variabile de mediu

en: Specifying Single Revisions
ro: Specificarea reviziilor simple

en: Specifying Multiple Revisions
ro: Specificarea reviziilor multiple

en: Specifying Revision Sets
ro: Specificarea seturilor de revizii

en: Diff Formats
ro: Formate pentru diff

en: Template Usage
ro: Folosirea șabloanelor

en: URL Paths
ro: Căi URL

en: Using additional features
ro: Folosirea facilităților suplimentare

en: Subrepositories
ro: Subdepozite

en: Configuring hgweb
ro: Configurarea hgweb

en: Glossary
ro: Glosar

en: syntax for Mercurial ignore files
ro: sintaxa pentru fișierele de ignorare Mercurial

en: ``git``
        Use git extended diff format.
ro: ``git``
        Folosește formatul diff extins al lui git.

en: ``showfunc``
        Show which function each change is in.
ro: ``showfunc``
        Afișează funcția în care se află fiecare modificare.

en: ``ignorews``
        Ignore white space when comparing lines.
ro: ``ignorews``
        Ignoră spațiul alb la compararea liniilor.

en: ``ignorewsamount``
        Ignore changes in the amount of white space.
ro: ``ignorewsamount``
        Ignoră modificările cantității de spațiu alb.

en: ``ignoreblanklines``
        Ignore changes whose lines are all blank.
ro: ``ignoreblanklines``
        Ignoră modificările ale căror linii sunt toate vide.

en: ``unified``
        Number of lines of context to show.
ro: ``unified``
        Numărul liniilor de context care vor fi afișate.

en: The full set of options is:
ro: Setul complet de opțiuni este:

en: ``port``
        Port to listen on. Default is 8000.
ro: ``port``
        Portul pe care se va asculta (implicit: 8000)

en: - ``Wed Dec 6 13:18:29 2006`` (local timezone assumed)
    - ``Dec 6 13:18 -0600`` (year assumed, time offset provided)
    - ``Dec 6 13:18 UTC`` (UTC and GMT are aliases for +0000)
    - ``Dec 6`` (midnight)
    - ``13:18`` (today assumed)
    - ``3:39`` (3:39AM assumed)
    - ``3:39pm`` (15:39)
    - ``2006-12-06 13:18:29`` (ISO 8601 format)
    - ``2006-12-6 13:18``
    - ``2006-12-6``
    - ``12-6``
    - ``12/6``
    - ``12/6/6`` (Dec 6 2006)
ro: - ``Wed Dec 6 13:18:29 2006`` (se subînțelege 'ora locală')
    - ``Dec 6 13:18 -0600`` (se subînțelege anul, diferența de fus orar este furnizată)
    - ``Dec 6 13:18 UTC`` (UTC și GMT sunt alias-uri pentru +0000)
    - ``Dec 6`` (miezul nopții)
    - ``13:18`` (se subînțelege 'astăzi')
    - ``3:39`` (se subînțelege 3:39AM)
    - ``3:39pm`` (15:39)
    - ``2006-12-06 13:18:29`` (formatul ISO 8601)
    - ``2006-12-6 13:18``
    - ``2006-12-6``
    - ``12-6``
    - ``12/6``
    - ``12/6/6`` (Dec 6 2006)

en: Description
    -----------
ro: Descriere
    ---------

en: - Changesets on the default branch::
ro: - Seturi de modificări pe ramura curentă::

en: - Open branch heads::
ro: - Capete de ramură deschise::

en: Synchronizing a Subrepository
    -----------------------------
ro: Sincronizarea unui subdepozit
    -----------------------------

en: Deleting a Subrepository
    ------------------------
ro: Ștergerea unui subdepozit
    -------------------------

en: Interaction with Mercurial Commands
    -----------------------------------
ro: Interacțiunea cu comenzile Mercurial
    ------------------------------------

en: Remapping Subrepositories Sources
    ---------------------------------
ro: Refacerea corespondențelor cu sursele subdepozitelor
    ----------------------------------------------------

en: updating working directory
ro: se actualizează directorul de lucru

en: updating to branch %s
ro: se actualizează la ramura %s

en: %d files updated, %d files merged, %d files removed, %d files unresolved
ro: %d fișiere actualizate, %d fișiere fuzionate, %d fișiere înlăturate, %d fișiere nerezolvate

en: (branch merge, don't forget to commit)
ro: (fuziune între ramuri, nu uitați să depozitați)

en: config file %s not found!
ro: nu s-a găsit fișierul de configurare %s!

en: skipping unreadable ignore file '%s': %s
ro: se omite fișierul ilizibil cu ignorări: '%s': %s

en: repository %s not found
ro: depozitul %s nu a fost găsit

en: repository %s already exists
ro: depozitul %s există deja

en: working directory now based on revisions %d and %d
ro: directorul de lucru se bazează acum pe reviziile %d și %d

en: working directory now based on revision %d
ro: directorul de lucru se bazează acum pe revizia %d

en: repository %s
ro: depozitul %s

en: working directory of %s
ro: directorul de lucrul al %s

en: uncommitted changes in subrepo %s
ro: modificări nedepozitate în subdepozitul %s

en: requesting all changes
ro: se solicită toate modificările

en: bundling
ro: se creează bundle-ul

en: adding changesets
ro: se adaugă seturile de modificări

en: adding manifests
ro: se adaugă manifestele

en: adding file changes
ro: se adaugă modificările fișierelor

en:  (%+d heads)
ro:  (%+d capete)

en: added %d changesets with %d changes to %d files%s
ro: au fost adăugate %d seturi de modificări, conținând %d modificări în %d fișiere%s

en: resolving manifests
ro: se determină manifestele

en: updating
ro: se actualizează

en: getting %s
ro: se obține %s

en: getting %s to %s
ro: se obține %s în %s

en: outstanding uncommitted changes (use 'hg status' to list changes)
ro: modificări nedepozitate în suspensie (folosiți 'hg status' pentru a afișa modificările)

en: outstanding uncommitted changes in subrepository '%s'
ro: modificările încă nedepozitate în subdepozitul '%s'

en: Note:
ro: Notă:

en: adding branch
ro: se adaugă ramura

en: %s not found in the transaction
ro: %s nu a fost găsit în tranzacție

en: consistency error in delta
ro: eroare de consistență în delta

en: unknown delta base
ro: bază necunoscută pentru delta

en: searching for changes
ro: se caută modificări

en: no suitable response from remote hg
ro: niciun răspuns potrivit de la hg-ul la distanță

en: remote:
ro: la distanță:

en: certificate checking requires Python 2.6
ro: verificarea certificatului necesită Python 2.6

en: warning: subrepo spec file %s not found
ro: avertisment: fișierul de specificație %s pentru subdepozit nu
    a fost găsit

en: default path for subrepository %s not found
ro: calea implicită pentru subdepozitul %s nu a fost găsită

en: cloning subrepo %s from %s
ro: se clonează subdepozitul %s de la %s

en: unknown method '%s'
ro: metodă necunoscută '%s'

en: unknown function '%s'
ro: funcție necunoscută '%s'

en: "%s" not in template map
ro: "%s" nu se află în harta de șabloane

en: cannot use transaction when it is already committed/aborted
ro: nu se poate folosi o tranzacție când este deja depozitată/abandonată

en: transaction abort!
ro: tranzacție abandonată!

en: user: %s
ro: utilizator: %s

en: user:
ro: utilizator:

en: checking parents of %s
ro: se verifică părinții lui %s

en: checking changesets
ro: se verifică seturile de modificări

en: checking
ro: se verifică

en: checking manifests
ro: se verifică manifestele

en: crosschecking files in changesets and manifests
ro: se verifică încrucișat fișierele din seturile de modificări și manifeste

en: crosschecking
ro: se verifică încrucișat

en: checking files
ro: se verifică fișierele

en: checking rename of %s
ro: se verifică redenumirea lui %s

en: %d files, %d changesets, %d total revisions
ro: %d fișiere, %d seturi de modificări, %d revizii totale

en: look up remote revision
ro: se caută revizia

en: look up remote changes
ro: se caută modificări la distanță
