Mercurial - en to it translation catalogue (1776 entries)

en: Options
it: Opzioni

en: Commands
it: Comandi

en: Extensions
it: Estensioni

en: This section contains help for extensions that are distributed together with Mercurial. Help for other extensions is available in the help system.
it: Questa sezione contiene la guida per le estensioni che sono distribuite con Mercurial. Guide per altre estensioni sono disponibili nel sistema d'aiuto.

en: Options:
it: Opzioni:

en:     aliases: %s
it:     alias: %s

en: hooks for controlling repository access
it: hook per controllare l'accesso al repository

en: This hook makes it possible to allow or deny write access to given
    branches and paths of a repository when receiving incoming changesets
    via pretxnchangegroup and pretxncommit.
it: Questo hook rende possibile consentire o negare l'accesso in scrittura
    a specifiche branch o percorsi di un repository durante la ricezione di
    changeset in ingresso tramite pretxnchangegroup and pretxncommit.

en: The authorization is matched based on the local user name on the
    system where the hook runs, and not the committer of the original
    changeset (since the latter is merely informative).
it: L'autorizzazione è verificata sulla base del nome dell'utente locale
    del sistema dove l'hook viene eseguito, e non l'autore del commit
    originario (dal momento che quest'ultimo ha mero scopo informativo).

en: The acl hook is best used along with a restricted shell like hgsh,
    preventing authenticating users from doing anything other than pushing
    or pulling. The hook is not safe to use if users have interactive
    shell access, as they can then disable the hook. Nor is it safe if
    remote users share an account, because then there is no way to
    distinguish them.
it: L'hook acl è usato meglio con una shell ristretta come hgsh,
    prevenendo utenti autenticati dal fare altro di push o pull.
    L'hook non è sicuro da usare se gli utenti hanno accesso a
    shell interattive, dal momento che possono disattivare l'hook.
    Allo stesso modo non è sicuro se utenti remoti condividono
    l'account, poichè allora non c'è modo di distinguerli.

en: The order in which access checks are performed is:
it: L'ordine in cui le verifiche di accesso vengono eseguite è:

en: Branch-based Access Control
    ...........................
it: Controllo degli accessi basato su branch
    ...........................

en: - a branch name, or
    - an asterisk, to match any branch;
it: - il nome di un branch, oppure
    - un asterisco, per comprendere ogni branch;

en: The corresponding values can be either:
it: I valori corrispondenti possono essere:

en: Path-based Access Control
    .........................
it: Controllo degli accessi basato su percorso
    .........................

en: Groups
    ......
it: Gruppi
    ......

en: Example Configuration
    .....................
it: Configurazione d'esempio
    .....................

en:   # Everyone is denied to the frozen branch:
      frozen-branch = *
it:   # Ad ognuno è vietato l'accesso alla branch congelata:
      frozen-branch = *

en: group '%s' is undefined
it: il gruppo '%s' non è definito

en: config error - hook type "%s" cannot stop incoming changesets nor commits
it: errore di configurazione - l'hook di tipo "%s" non può fermare né i changesetné i commit in entrata

en: acl: user "%s" denied on branch "%s" (changeset "%s")
it: acl: accesso negato per l'utente "%s" per il branch "%s" (changeset "%s")

en: acl: user "%s" not allowed on branch "%s" (changeset "%s")
it: acl: accesso non permesso per l'utente "%s" per il branch "%s" (changeset "%s")

en: acl: access denied for changeset %s
it: acl: accesso negato per il changeset %s

en: hooks for integrating with the Bugzilla bug tracker
it: hook per l'integrazione con il bug tracker Bugzilla

en: This hook extension adds comments on bugs in Bugzilla when changesets
    that refer to bugs by Bugzilla ID are seen. The hook does not change
    bug status.
it: Questa estensione hook aggiunge commenti a bug in Bugzilla quando vengono
    rilevati changeset che fanno riferimento a bug per ID Bugzilla. L'hook non
    cambia lo status del bug.

en: The hook updates the Bugzilla database directly. Only Bugzilla
    installations using MySQL are supported.
it: L'hook aggiorna direttamente il database Bugzilla. Sono supportate
    solo installazioni di Bugzilla che usano MySQL.

en: Activating the extension::
it: Attivazione dell'estensione::

en:     [hooks]
        # run bugzilla hook on every change pulled or pushed in here
        incoming.bugzilla = python:hgext.bugzilla.hook
it:     [hooks]
        # esegue l'hook bugzilla ad ogni modifica a seguito di pull o push qui
        incoming.bugzilla = python:hgext.bugzilla.hook

en: Example configuration:
it: Configurazione di esempio:

en: connecting to %s:%s as %s, password %s
it: sto connettendomi a %s:%s come %s, password %s

en: failed query: %s %s
it: query fallita: %s %s

en: unknown database schema
it: schema del database sconosciuto

en: bug %d already knows about changeset %s
it: il bug %d è già a conoscenza del changeset %s

en: telling bugzilla to send mail:
it: sto dicendo a bugzilla di inviare la mail:

en: running notify command %s
it: sto eseguendo il comando di notifica %s

en: bugzilla notify command %s
it: comando di notifica di bugzilla %s

en: done
it: fatto

en: looking up user %s
it: ricercando l'utente %s

en: cannot find bugzilla user id for %s
it: impossibile trovare nome utente bugzilla per %s

en: cannot find bugzilla user id for %s or %s
it: impossibile trovare nome utente bugzilla per %s o %s

en: bugzilla version %s not supported
it: versione di bugzilla %s non supportata

en: changeset {node|short} in repo {root} refers to bug {bug}.
    details:
    	{desc|tabindent}
it: changeset {node|short} nel repository {root} si riferisce al bug {bug}.
    dettagli:
    	{desc|tabindent}

en: python mysql support not available: %s
it: il supporto per python per mysql non è disponibile: %s

en: database error: %s
it: errore del database: %s

en: command to display child changesets
it: comando per mostrare i changeset figli

en: show the children of the given or working directory revision
it: mostra i figli della revisione data o di quella della directory di lavoro

en:     Print the children of the working directory's revisions. If a
        revision is given via -r/--rev, the children of that revision will
        be printed. If a file argument is given, revision in which the
        file was last changed (after the working directory revision or the
        argument to --rev if given) is printed.
it:     Stampa le revisioni figlie della directory di lavoro. Se una
        revisione è data tramite --rev, verranno stampati i figli di
        quella revisione. Se viene fornito un file come argomento,
        verrà stampata l'ultima revisione in cui il file è stato
        modificato (dopo la revisione della directory di lavoro
        o dell'argomento di --rev se fornito).

en: show children of the specified revision
it: mostra i figli della revisione specificata

en: hg children [-r REV] [FILE]
it: hg·children·[-r·REV]·[FILE]

en: command to display statistics about repository history
it: comando per mostrare statistiche sulla storia del repository

en: Revision %d is a merge, ignoring...
it: La revisione %d è un merge, ignoro...

en: analyzing
it: sto effettuando l'analisi

en: histogram of changes to the repository
it: istogramma delle modifiche al repository

en:     Examples::
it:     Esempi::

en: skipping malformed alias: %s
it: sto saltando un alias malformato: %s

en: count rate for the specified revision or range
it: misura velocità per le revisioni o il range specificati

en: DATE
it: DATA

en: count rate for revisions matching date spec
it: misura velocità per le revisioni che corrispondono ad una data fornita

en: FORMAT
it: FORMATO

en: count rate by number of changesets
it: misura velocità dal numero di changeset

en: sort by key (default: sort by count)
it: ordina per chiave (default: ordina per conteggio)

en: file with email aliases
it: file con alias email

en: hg churn [-d DATE] [-r REV] [--aliases FILE] [FILE]
it: hg churn [-d DATA] [-r REV] [--aliases FILE] [FILE]

note: i18n: 'always', 'auto', and 'never' are keywords and should not be translated
en: when to colorize (boolean, always, auto, or never)
it: quando colorare (booleano, sempre, auto o mai)

en: TYPE
it: TIPO

en: import revisions from foreign VCS repositories into Mercurial
it: importa revisioni da repository di altri VCS in Mercurial

en:       source author = destination author
it:       autore sorgente = autore destinatario

en:     Empty lines and lines starting with a ``#`` are ignored.
it:     Linee vuote e linee che iniziano con un ``#`` vengono ignorate.

en:       include path/to/file-or-dir
it:       include percorso/al/file-o-dir

en:       exclude path/to/file-or-dir
it:       esclude percorso/al/file-o-dir

en:       rename path/to/source path/to/destination
it:       rinomina percorso/sorgente percorso/destinazione

en:     CVS Source
        ''''''''''
it:     Sorgente CVS
        ''''''''''

en:     Subversion Source
        '''''''''''''''''
it:     Subversion Sorgente
        '''''''''''''''''

en:     Mercurial Destination
        '''''''''''''''''''''
it:     Mercurial di Destinazione
        '''''''''''''''''''''

en:     The following options are supported:
it:     Sono supportate le opzioni seguenti:

en: source repository type
it: tipo del repository sorgente

en: destination repository type
it: tipo di repository di destinazione

en: import up to target revision REV
it: importa fino alla revisione target REV

en: remap usernames using this file
it: rimappa i nomi utente usando questo file

en: remap file names using contents of file
it: rimappa i nomi dei file usando il contenuto del file

en: change branch names while converting
it: modifica i nomi dei branch durante la conversione

en: try to sort changesets by branches
it: prova ad ordinare i changeset per branch

en: try to sort changesets by date
it: prova ad ordinare i changeset per data

en: preserve source changesets order
it: preserva l'ordine dei changeset nella sorgente

en: hg convert [OPTION]... SOURCE [DEST [REVMAP]]
it: hg convert [OPZIONE]... SORGENTE [DEST [REVMAP]]

en: only return changes on specified branches
it: restituisce solo le modifiche relative alle branch specificate

en: prefix to remove from file names
it: prefisso da rimuovere dai nomi dei file

en: only return changes after or between specified tags
it: restituisce solo le modifiche dopo o tra le tag specificate

en: update cvs log cache
it: aggiorna la cache dei log di cvs

en: create new cvs log cache
it: crea una nuova cache dei log cvs

en: set commit time fuzz in seconds
it: imposta il lasso temporale del commit in secondi

en: specify cvsroot
it: specifica la cvsroot

en: show parent changesets
it: mostra i changeset genitori

en: show current changeset in ancestor branches
it: mostra il changeset corrente nei rami degli antenati

en: ignored for compatibility
it: ignorato per compatibilità

en: hg debugcvsps [OPTION]... [PATH]...
it: hg debugcvsps [OPZIONE]... [PERCORSO]...

en: %s does not look like a Bazaar repository
it: %s non sembra essere un repository Bazaar

en: Bazaar modules could not be loaded
it: Non è stato possibile caricare i moduli Bazaar

en: %s is not a valid revision in current branch
it: %s non è una revisione valida nella branch corrente

en: %s is not available in %s anymore
it: %s non è più disponibile in %s

en: cannot find required "%s" tool
it: impossibile trovare il tool richiesto "%s"

en: %s error:
it: %s errore:

en: could not open map file %r: %s
it: impossibile aprire il file di associazione %r: %s

en: %s: invalid source repository type
it: %s: tipo del repository sorgente non valido

en: %s: missing or unsupported repository
it: %s: repository mancante o non supportato

en: %s: invalid destination repository type
it: %s: tipo di repository di destinazione non valido

en: %s: unknown repository type
it: %s: tipo di repository sconosciuto

en: getting files
it: prelievo dei file

en: revisions
it: revisioni

en: scanning
it: scansione in corso

en: unknown sort mode: %s
it: modalità di ordinamento sconosciuta: %s

en: cycle detected between %s and %s
it: ciclo rilevato tra %s e %s

en: not all revisions were sorted
it: non tutte le revisioni erano ordinate

en: Writing author map file %s
it: Scrivo il file di associazione degli autori %s

en: Ignoring bad line in author map file %s: %s
it: Ignoro riga non valida nel file di associazione degli autori %s: %s

en: mapping author %s to %s
it: sto associando l'autore %s a %s

en: overriding mapping for author %s, was %s, will be %s
it: rimpiazzo l'associazione per l'autore %s, era %s, sarà %s

en: spliced in %s as parents of %s
it: inserito %s come genitore di %s

en: scanning source...
it: sto effettuando la scansione della sorgente...

en: sorting...
it: sto ordinando...

en: converting...
it: sto effettuando la conversione...

en: source: %s
it: sorgente: %s

en: converting
it: conversione in corso

en: assuming destination %s
it: assumo destinazione %s

en: more than one sort mode specified
it: più di una modalità di ordinamento specificata

en: %s does not look like a CVS checkout
it: %s non sembra essere un repository CVS

en: revision %s is not a patchset number
it: la revisione %s non è un numero di patchset

en: connecting to %s
it: sto connettendomi a %s

en: CVS pserver authentication failed
it: autenticazione pserver CVS fallita

en: %d bytes missing from remote file
it: %d byte mancanti dal file remoto

en: malformed response from CVS
it: risposta malformata da CVS

en: cvs server: %s
it: server cvs: %s

en: unknown CVS response: %s
it: risposta CVS sconosciuta: %s

en: collecting CVS rlog
it: sto collezionando gli rlog CVS

en: not a CVS sandbox
it: non è una sandbox CVS

en: reading cvs log cache %s
it: sto leggendo la cache dei log cvs %s

en: cache has %d log entries
it: la cache ha %d voci di log

en: error reading cache: %r
it: errore durante la lettura della cache: %r

en: running %s
it: sto eseguendo %s

en: RCS file must be followed by working file
it: Il file RCS deve essere seguito da un file funzionante

en: must have at least some revisions
it: è necessario avere almeno alcune revisioni

en: expected revision number
it: numero di revisione atteso

en: revision must be followed by date line
it: la revisione deve essere seguita da una riga con la data

en: writing cvs log cache %s
it: sto scrivendo la cache dei log cvs %s

en: %d log entries
it: %d voci di log

en: creating changesets
it: sto creando i changeset

en: synthetic changeset cannot have multiple parents
it: changeset sintetici non possono avere genitori multipli

en: %d changeset entries
it: %d voci di changeset

en: %s does not look like a darcs repository
it: %s non sembra essere un repository darcs

en: Python ElementTree module is not available
it: il modulo Python ElementTree non è disponibile

en: failed to detect repository format!
it: impossibile rilevare il formato del repository!

en: internal calling inconsistency
it: inconsistenza nella chiamata interna

en: errors in filemap
it: errori nel filemap

en: %s:%d: %r already in %s list
it: %s:%d: %r esiste già nell'elenco %s

en: %s:%d: unknown directive %r
it: %s:%d: direttiva sconosciuta %r

en: source repository doesn't support --filemap
it: il repository sorgente non supporta --filemap

en: %s does not look like a Git repository
it: %s non sembra essere un repository Git

en: cannot retrieve git heads
it: impossibile reperire le head git

en: cannot read changes in %s
it: impossibile leggere le modifiche in %s

en: cannot read tags from %s
it: impossibile leggere le tag da %s

en: %s does not look like a GNU Arch repository
it: %s non sembra essere un repository GNU Arch

en: cannot find a GNU Arch tool
it: impossibile trovare un tool GNU Arch

en: analyzing tree version %s...
it: sto analizzando la versione dell'albero %s...

en: tree analysis stopped because it points to an unregistered archive %s...
it: analisi dell'albero interrotta in quanto punta ad un archivio non
          registrato %s...

en: %s is not a local Mercurial repository
it: %s non è un repository locale Mercurial

en: initializing destination %s repository
it: sto inizializzando il repository destinatario %s

en: could not create hg repository %s as sink
it: impossibile creare il repository hg %s come destinazione

en: pulling from %s into %s
it: sto effettuando il pull da %s a %s

en: filtering out empty revision
it: salto revisione vuota

en: updating tags
it: sto aggiornando le tag

en: %s is not a valid start revision
it: %s non è una revisione iniziale valida

en: ignoring: %s
it: sto ignorando: %s

en: %s does not look like a monotone repository
it: %s non sembra essere un repository monotone

en: %s does not look like a P4 repository
it: %s non sembra essere un repository P4

en: reading p4 views
it: sto leggendo le viste p4

en: collecting p4 changelists
it: sto raccogliendo le changelist p4

en: %s does not look like a Subversion repository
it: %s non sembra essere un repository Subversion

en: Subversion python bindings %d.%d found, 1.4 or later required
it: Trovati binding python per Subversion %d.%d, richiesti 1.4 o successivi

en: Subversion python bindings are too old, 1.4 or later required
it: I binding python per Subversion sono troppo vecchi, richiesti 1.4 o successivi

en: svn: revision %s is not an integer
it: svn: la revisione %s non è un intero

en: svn: start revision %s is not an integer
it: svn: la revisione iniziale %s non è un intero

en: no revision found in module %s
it: nessuna revisione trovata nel modulo %s

en: expected %s to be at %r, but not found
it: mi aspettavo di trovare %s in %r, ma non esiste

en: found %s at %r
it: trovato %s in %r

en: ignoring empty branch %s
it: ignoro branch vuota %s

en: found branch %s at %d
it: trovata branch %s in %d

en: svn: start revision is not supported with more than one branch
it: svn: con più di una branch non è supportata una revisione iniziale

en: svn: no revision found after start revision %d
it: svn: nessuna revisione trovata dopo la revisione iniziale %d

en: %s not found up to revision %d
it: %s non trovato fino alla revisione %d

en: scanning paths
it: scansione percorsi

en: found parent of branch %s at %d: %s
it: trovato genitore della branch %s in %d: %s

en: svn: branch has no revision %s
it: svn: la branch non ha nessuna revisione %s

en: initializing svn repository %r
it: inizializzo il repository svn %r

en: initializing svn working copy %r
it: inizializzo working copy svn %r

en: unexpected svn output:
it: output svn inatteso:

en: unable to cope with svn output
it: non sono in grado di gestire l'output di svn

en: automatically manage newlines in repository files
it: gestisci automaticamente i fine linea nei file contenuti nel repository

en: %s should not have CRLF line endings
it: %s non dovrebbe avere fine riga CRLF

en: %s should not have LF line endings
it: %s non dovrebbe avere fine riga LF

en: ignoring unknown EOL style '%s' from %s
it: ignoro stile di EOL '%s' da %s

en: inconsistent newline style in %s
it: stile di nuova riga inconsistente in %s

en:   # add new command called vdiff, runs kdiff3
      vdiff = kdiff3
it:   # aggiunge un nuovo chiamato vdiff, esegue kdiff3
      vdiff = kdiff3

en: The extdiff extension will look in your [diff-tools] and [merge-tools]
    sections for diff tool arguments, when none are specified in [extdiff].
it: L'estensione extdiff guarderà nelle tue sezioni [diff-tools] e [merge-tools]
    per gli argomenti dello strumento di diff, quando non si specifica nulla
    in [extdiff].

en: cannot specify --rev and --change at the same time
it: impossibile specificare sia --rev sia --change

en: cleaning up temp directory
it: sto ripulendo la directory temporanea

en: use external program to diff repository (or selected files)
it: usa un programma esterno per fare il diff di repository (o di file selezionati)

en: comparison program to run
it: programma per i confronti da eseguire

en: OPT
it: OPZIONE

en: pass option to comparison program
it: passa l'opzione al programma per i confronti

en: revision
it: revisione

en: change made by revision
it: modifica effettuata dalla revisione

en: hg extdiff [OPT]... [FILE]...
it: hg extdiff [OPZIONE]... [FILE]...

en: use %(path)s to diff repository (or selected files)
it: usa %(path)s per creare una diff tra repository (o tra i file selezionati)

en:     Show differences between revisions for the specified files, using
        the %(path)s program.
it:     Mostra differenze tra revisioni per i file specificati, usando
        il programma %(path)s.

en: hg %s [OPTION]... [FILE]...
it: hg %s [OPZIONE]... [FILE]...

en: pull, update and merge in one command
it: pull, update e merge in un comando

en: pull changes from a remote repository, merge new changes if needed.
it: effettua il pull delle modifiche da un repository remoto, effettua il merge delle nuove modifiche se necessario.

en:     This finds all changes from the repository at the specified path
        or URL and adds them to the local repository.
it:     Questo trova tutte le modifiche dal repository al percorso o URL specificato
        e le aggiunge al repository locale.

en:     If the pulled changes add a new branch head, the head is
        automatically merged, and the result of the merge is committed.
        Otherwise, the working directory is updated to include the new
        changes.
it:     Se le modifiche ottenute aggiungono una nuova head di branch, il merge di questa viene effettuato
        automaticamente e si effettua il commit del merge. Altrimenti, la
        directory di lavoro viene aggiornata per includere le nuove modifiche.

en:     When a merge occurs, the newly pulled changes are assumed to be
        "authoritative". The head of the new changes is used as the first
        parent, with local changes as the second. To switch the merge
        order, use --switch-parent.
it:     Quando si verifica un merge, si assume che le modifiche appena ottenute siano
        "autoritarie". La head delle nuove modifiche è usata come primo
        genitore, con le modifiche locali come secondo. Per invertire l'ordine
        di merge, usare --switch-parent.

en:     See :hg:`help dates` for a list of formats valid for -d/--date.
it:     Vedere :hg:`help dates` per l'elenco dei formati validi per -d/--date.

en:     Returns 0 on success.
it:     Restituisce 0 in caso di successo.

en: working dir not at branch tip (use "hg update" to check out branch tip)
it: directory di lavoro non al tip della branch (usa "hg update" per
          fare il check out della tip della branch)

en: outstanding uncommitted merge
it: c'è un merge in sospeso di cui non si è effettuato il commit

en: outstanding uncommitted changes
it: ci sono modifiche in sospeso di cui non si è effettuato il commit

en: working directory is missing some files
it: alla directory di lavoro mancano alcuni file

en: multiple heads in this branch (use "hg heads ." and "hg merge" to merge)
it: head multiple in questa branch (usa "hg heads ." e "hg merge"
          per fare il merge

en: pulling from %s
it: sto facendo pull da %s

en: Other repository doesn't support revision lookup, so a rev cannot be specified.
it: L'altro repository non supporta la ricerca di revisioni, quindi una revisione non può essere specificata.

en: updating to %d:%s
it: sto aggiornando a %d:%s

en: merging with %d:%s
it: sto facendo il merge con %d:%s

en: new changeset %d:%s merges remote changes with local
it: il nuovo changeset %d:%s fa il merge delle modifiche remote con quelle locali

en: a specific revision you would like to pull
it: una specifica revisione di cui si desidera fare il pull

en: edit commit message
it: modifica il messaggio di commit

en: edit commit message (DEPRECATED)
it: modifica il messaggio di commit (DEPRECATO)

en: switch parents when merging
it: inverte i genitori durante il merge

en: hg fetch [SOURCE]
it: hg fetch [SORGENTE]

en: commands to sign and verify changesets
it: comandi per firmare e verificare changeset

en: error while verifying signature
it: errore durante la verifica della firma

en: %s Bad signature from "%s"
it: %s Firma non valida da "%s"

en: %s Note: Signature has expired (signed by: "%s")
it: %s Nota: La firma è scaduta (firmato da: "%s")

en: %s Note: This key has expired (signed by: "%s")
it: %s Nota: Questa chiave è scaduta (firmato da: "%s")

en: list signed changesets
it: elenca i changeset firmati

en: %s:%d node does not exist
it: il nodo %s:%d non esiste

en: verify all the signatures there may be for a particular revision
it: verifica tutte le firme che potrebbero esistere per una particolare revisione

en: No valid signature for %s
it: Nessuna firma valida per %s

en: add a signature for the current or given revision
it: aggiunge una firma per la revisione corrente o data

en:     If no revision is given, the parent of the working directory is used,
        or tip if no revision is checked out.
it:     Se nessuna revisione è stata specificata, viene usato il genitore
        della directory di lavoro, oppure tip se non si è eseguito il
        checkout di nessuna revisione.

en:     See :hg:`help dates` for a list of formats valid for -d/--date.
it:     Vedere :hg:`help dates` per un elenco dei formati validi per -d/--date.

en: uncommitted merge - please provide a specific revision
it: merge di cui non si è effettuato il commit - si prega di fornire una revisione specifica

en: Signing %d:%s
it: Firma in corso di %d:%s

en: error while signing
it: errore durante la firma

en: working copy of .hgsigs is changed (please commit .hgsigs manually or use --force)
it: la copia di lavoro di .hgsigs è cambiata (si prega di fare il commit manualmente di .hgsigs o usare --force)

en: unknown signature version
it: versione della firma sconosciuta

en: make the signature local
it: rende la firma locale

en: sign even if the sigfile is modified
it: firma anche se il sigfile è stato modificato

en: do not commit the sigfile after signing
it: non effettuare il commit del sigfile dopo la firma

en: the key id to sign with
it: l'id della chiave con cui firmare

en: TEXT
it: TESTO

en: commit message
it: messaggio di commit

en: hg sign [OPTION]... [REVISION]...
it: hg sign [OPZIONE]... [REVISIONE]...

en: hg sigcheck REVISION
it: hg sigcheck REVISIONE

en: command to view revision graphs from a shell
it: comando per visualizzare grafi di revisioni da una shell

en: --graph option is incompatible with --%s
it: l'opzione --graph è incompatibile con --%s

en: --graph option allows at most one file
it: l'opzione --graph consente al massimo un file

en: show the revision DAG
it: mostra il DAG delle revisioni

en: limit number of changes displayed
it: limita il numero di modifiche mostrate

en: show patch
it: mostra patch

en: show the specified revision or range
it: mostra la revisione specificata o un range

en: hg glog [OPTION]... [FILE]
it: hg glog [OPZIONE]... [FILE]

en: %s returned an error: %s
it: %s ha restituito un errore: %s

en: hgcia: sending update to %s
it: hgcia: sto inviando l'aggiornamento a %s

en: email.from must be defined when sending by email
it: email.from deve essere definito quando si mandano mail

en:   [hgk]
      path=/location/of/hgk
it:   [hgk]
      path=/posizione/di/hgk

en: diff trees from two commits
it: mostra le differenze tra alberi di due commit

en: output common ancestor information
it: stampa in output informazioni sull'antenato comune

en: cat a specific revision
it: stampa a video una specifica revisione

en: cat-file: type or revision not supplied
it: cat-file: tipo o revisione non forniti

en: parse given revisions
it: parsifica le revisioni date

en: print revisions
it: stampa revisioni

en: print extension options
it: stampa le opzioni dell'estensione

en: start interactive history viewer
it: avvia visualizzatore interattivo della storia

en: hg view [-l LIMIT] [REVRANGE]
it: hg view [-l LIMITE] [INTERVALLOREV]

en: generate patch
it: genera patch

en: recursive
it: ricorsivo

en: detect copies
it: rileva copie

en: search
it: ricerca

en: hg git-diff-tree [OPTION]... NODE1 NODE2 [FILE]...
it: hg git-diff-tree [OPZIONE]... NODO1 NODO2 [FILE]...

en: hg debug-cat-file [OPTION]... TYPE FILE
it: hg debug-cat-file [OPZIONE]... TIPO FILE

en: ignored
it: ignorato

en: header
it: intestazione

en: topo-order
it: ordine topologico

en: parents
it: genitori

en: max-count
it: conto massimo

en: hg debug-rev-list [OPTION]... REV...
it: hg debug-rev-list [OPZIONE]... REV...

en: The default is 'colorful'.
it: Il default è 'colorful'.

en: start an inotify server for this repository
it: avvia un server inotify per questo repository

en: directories being watched:
it: directory sotto osservazione:

en: run server in background
it: avvia il server in background

en: used internally by daemon mode
it: usato internamente dalla modalità demone

en: minutes to sit idle before exiting
it: minuti per cui stare in attesa prima di uscire

en: name of file to write process ID to
it: nome del file in cui scrivere l'ID del processo

en: hg inserve [OPTION]...
it: hg inserve [OPZIONI]...

en: inotify-client: found dead inotify server socket; removing it
it: inotify-client: trovato socket morto del server inotify; lo rimuovo

en: inotify-client: could not start inotify server: %s
it: inotify-client: mpossibile avviare il server inotify: %s

en: inotify-client: could not talk to new inotify server: %s
it: inotify-client: impossibile comunicare con il nuovo server inotify: %s

en: inotify-client: failed to contact inotify server: %s
it: inotify-client: non sono riuscito a contattare il server inotify: %s

en: inotify-client: received empty answer from inotify server
it: inotify-client: ricevuta risposta vuota dal server inotify

en: (inotify: received response from incompatible server version %d)
it: (inotify: ricevuta risposta dalla versione incompatibile %d)

en: (inotify: received '%s' response when expecting '%s')
it: (inotify: ricevuta risposta '%s' mentre era attesa '%s')

en: this system does not seem to support inotify
it: questo sistema sembra non supportare inotify

en: *** counting directories:
it: *** sto contando le directory:

en: found %d
it: trovato %d

en: cannot watch %s until inotify watch limit is raised
it: impossibile controllare %s finchè il limite di controlli di inotify non verrà aumentato

en: inotify service not available: %s
it: servizio inotify non disponibile: %s

en: watching %r
it: sto controllando %r

en: watching directories under %r
it: sto controllando le directory sotto %r

en: %s event: created %s
it: evento %s: creato %s

en: %s event: deleted %s
it: evento %s: cancellato %s

en: %s event: modified %s
it: evento %s: modificato %s

en: filesystem containing %s was unmounted
it: il filesystem contenente %s era smontato

en: %s readable: %d bytes
it: %s leggibile: %d byte

en: finished setup
it: setup terminato

en: unrecognized query type: %s
it: tipo di interrogazione non riconosciuto: %s

en: Example::
it: Esempio::

en: overwriting %s expanding keywords
it: sovrascrittura di %s durante l'espansione delle keyword

en:     See :hg:`help templates` for information on templates and filters.
it:     Vedere :hg:`help templates` per informazioni su template e filtri.

en: creating temporary repository at %s
it: sto creando un repository temporaneo in %s

en: 	overriding default svn keywordset
it: 	sto sovrascrivendo il set di keyword predefinito di svn

en: 	overriding default cvs keywordset
it: 	sto sovrascrivendo il set di keyword predefinito di cvs

en: hg keyword configuration and expansion example
it: configurazione ed espansione d'esempio del keyword hg

en: show files configured for keyword expansion
it: mostra i file configurati per l'espansione di keyword

en: read maps from rcfile
it: legge le mappe dall'rcfile

en: hg kwexpand [OPTION]... [FILE]...
it: hg kwexpand [OPZIONE]... [FILE]...

en: only show unknown (not tracked) files
it: mostra solo i file sconosciuti (non tracciati)

en: hg kwfiles [OPTION]... [FILE]...
it: hg kwfiles [OPZIONE]... [FILE]...

en: hg kwshrink [OPTION]... [FILE]...
it: hg kwshrink [OPZIONE]... [FILE]...

en: manage a stack of patches
it: gestisci una pila di patch

en: This extension lets you work with a stack of patches in a Mercurial
    repository. It manages two stacks of patches - all known patches, and
    applied patches (subset of known patches).
it: Questa estensione ti permette di gestire una coda di patch per un repository
    Mercurial. Essa gestisce due pile di patch - tutte le patch note, e
    le patch applicate (un sottoinsieme delle patch note).

en: Known patches are represented as patch files in the .hg/patches
    directory. Applied patches are both patch files and changesets.
it: Le patch note sono rappresentate da file di patch nella directory
    .hg/patches. Le patch applicate sono sia file di patch sia changeset.

en: Common tasks (use :hg:`help command` for more details)::
it: Compiti comuni (usa :hg:`help comando` per maggior dettagli)::

en:   create new patch                          qnew
      import existing patch                     qimport
it:   crea una nuova patch                      qnew
      importa una patch esistente               qimport

en:   print patch series                        qseries
      print applied patches                     qapplied
it:   stampa la serie di patch                  qseries
      stampa le patch applicate                 qapplied

en:   add known patch to applied stack          qpush
      remove patch from applied stack           qpop
      refresh contents of top applied patch     qrefresh
it:   aggiungi patch nota alla pila applicata   qpush
      rimuovi patch dalla pila applicata        qpop
      aggiorna i contenuti della patch applicata in cima     qrefresh

en: By default, mq will automatically use git patches when required to
    avoid losing file mode changes, copy records, binary files or empty
    files creations or deletions. This behaviour can be configured with::
it: Di default, mq userà automaticamente patch in formato git quando necessario
    per evitare di perdere modifiche ai permessi dei file, registrazioni di
    copie, file binari o la creazione o cancellazione di file vuoti. Questo
    comportamento può essere configurato con::

en: If set to 'keep', mq will obey the [diff] section configuration while
    preserving existing git patches upon qrefresh. If set to 'yes' or
    'no', mq will override the [diff] section and always generate git or
    regular patches, possibly losing data in the second case.
it: Se impostato a 'keep', mq seguirà la configurazione nella sezione
    [diff] nel mantenere il formato git o meno delle patch esistenti
    nell'eseguire il comando qrefresh. Se impostato a 'yes' o 'no', mq
    sovrascriverà la sezione [diff] e genererà sempre patch in formato git o
    normale, perdendo potenzialmente dati nel secondo caso.

en: You will by default be managing a patch queue named "patches". You can
    create other, independent patch queues with the :hg:`qqueue` command.
it: Di default, verrà gestita una coda di patch chiamata "patches".
    Se ne possono creare altre indipendenti, col comando :hg:`qqueue`.

en: mq.git option can be auto/keep/yes/no got %s
it: l'opzione mg.git può valere auto/keep/yes/no, impostata a %s

en: %s appears more than once in %s
it: %s compare più di una volta in %s

en: guard cannot be an empty string
it: una guardia non può essere una stringa vuota

en: guard %r starts with invalid character: %r
it: la guardia %r inizia con un carattere non valido: %r

en: invalid character in guard %r: %r
it: carattere non valido nella guardia %r: %r

en: guard %r too short
it: la guardia %r è troppo corta

en: guard %r starts with invalid char
it: la guardia %r inizia con un carattere non valido

en: skipping %s - guarded by %r
it: sto saltando %s - controllato da %r

en: skipping %s - no matching guards
it: sto saltando %s - nessuna guardia corrispondente

en: apply failed for patch %s
it: applicazione della patch %s fallita

en: patch didn't work out, merging %s
it: patch non ha funzionato, esecuzione del merge di %s

en: update returned %d
it: l'aggiornamento ha restituito %d

en: repo commit failed
it: commit del repository fallito

en: unable to read %s
it: impossibile leggere %s

en: patch %s does not exist
it: la patch %s non esiste

en: patch %s is not applied
it: la patch %s non è applicata

en: patch failed, unable to continue (try -v)
it: patch fallita, impossibile continuare (provare con -v)

en: applying %s
it: sto applicando %s

en: unable to read %s
it: impossibile leggere %s

en: patch %s is empty
it: la patch %s è vuota

en: repository commit failed
it: commit del repository fallito

en: patch failed, rejects left in working dir
it: patch fallita, frammenti rifiutati lasciati nella directory di lavoro

en: fuzz found when applying patch, stopping
it: trovato fuzz nell'applicare la patch, arresto

en: revision %d is not managed
it: la revisione %d non è gestita

en: cannot delete revision %d above applied patches
it: impossibile cancellare la revisione %d sopra patch applicate

en: patch %s finalized without changeset message
it: patch %s finalizzata senza un messaggio di changeset

en: cannot delete applied patch %s
it: impossibile rimuovere la patch applicata %s

en: patch %s not in series file
it: la patch %s non è nel file series

en: no patches applied
it: nessuna patch applicata

en: working directory revision is not qtip
it: la revisione della directory di lavoro non è qtip

en: uncommitted changes in subrepository %s
it: invertito commit delle modifiche nel subrepository %s

en: local changes found, refresh first
it: trovate modifiche locali, effettuare prima un refresh

en: local changes found
it: trovate modifiche locali

en: "%s" cannot be used as the name of a patch
it: "%s" non può essere usato come nome di una patch

en: "%s" already exists as a directory
it: "%s" esiste già come directory

en: patch "%s" already exists
it: la patch "%s" esiste già

en: cannot manage merge changesets
it: impossibile gestire un changeset di merge

en: cannot write patch "%s": %s
it: impossibile scrivere la patch "%s": %s

en: error unlinking %s
it: errore nella cancellazione di %s

en: patch name "%s" is ambiguous:
it: il nome della patch "%s" è ambiguo:

en: patch %s not in series
it: la patch %s non è nel file series

en: (working directory not at a head)
it: (la directory di lavoro non è a una head)

en: no patches in series
it: nessuna patch nella serie

en: qpush: %s is already at the top
it: qpush: %s è già in cima

en: cannot push to a previous patch: %s
it: impossibile fare push fino a una patch precedente: %s

en: guarded by %r
it: controllato dalla guardia %r

en: no matching guards
it: nessuna guardia corrispondente

en: cannot push '%s' - %s
it: impossibile fare push di '%s' - %s

en: all patches are currently applied
it: tutte le patch sono correntemente applicate

en: patch series already fully applied
it: la serie di patch è già stata applicata completamente

en: cannot push --exact with applied patches
it: impossibile fare un push --exact con patch applicate

en: %s does not have a parent recorded
it: %s non sembra avere un genitore registrato

en: please specify the patch to move
it: si prega di specificare la patch da spostare

en: cleaning up working directory...
it: sto pulendo la directory di lavoro...

en: errors during apply, please fix and refresh %s
it: errori durante l'applicazione, si prega di correggere e aggiornare %s

en: now at: %s
it: ora a: %s

en: patch %s is not applied
it: la patch %s non è applicata

en: no patches applied
it: nessuna patch applicata

en: qpop: %s is already at the top
it: qpop: %s è già in cima

en: qpop: forcing dirstate update
it: qpop: forzatura aggiornamento dirstate

en: trying to pop unknown node %s
it: tentativo rimozione dalla cima del nodo sconosciuto %s

en: popping would remove a revision not managed by this patch queue
it: la rimozione dalla cima cancellerebbe una revisione non gestita da
    questa coda di patch

en: popping %s
it: sto rimuovendo %s dalla cima

en: patch queue now empty
it: coda di patch ora vuota

en: cannot refresh a revision with children
it: impossibile aggiornare una revisione con figli

en: refresh interrupted while patch was popped! (revert --all, qpush to recover)
it: aggiornamento patch interrotto mentre la patch veniva rimossa dalla
    cima! (revert --all, qpush per recuperare)

en: patch queue directory already exists
it: la directory per la coda di patch esiste già

en: patch %s is not in series file
it: la patch %s non è nel file series

en: No saved patch data found
it: Non è stata trovata nessuna modifica salvata

en: restoring status: %s
it: sto ripristinando lo stato: %s

en: updating queue directory
it: sto aggiornando la directory della coda

en: Unable to load queue repository
it: Impossibile caricare il repository della coda

en: status is already saved
it: lo status è già stato salvato

en: repo commit failed
it: commit del repository fallito

en: patch %s is already in the series file
it: la patch %s è già nel file series

en: option "-r" not valid when importing files
it: l'opzione "-r" non è valida quando si importano file

en: option "-n" not valid when importing multiple patches
it: l'opzione "-n" non è valida quando si importano patch multiple

en: revision %d has unmanaged children
it: la revisione %d ha figli non gestiti

en: cannot import merge revision %d
it: impossibile importare la revisione di merge %d

en: revision %d is not the parent of %d
it: la revisione %d non è il genitore di %d

en: -e is incompatible with import from -
it: -e è incompatibile con l'import da -

en: patch %s does not exist
it: la patch %s non esiste

en: renaming %s to %s
it: sto rinominando %s in %s

en: need --name to import a patch from -
it: necessario --name per importare una patch da -

en: unable to read file %s
it: impossibile leggere file %s

en: adding %s to series file
it: sto aggiungendo %s al file series

en: remove patches from queue
it: rimuove patch dalla coda

en: print the patches already applied
it: stampa le patch già applicate

en:     Returns 0 on success.
it:     Restituisce 0 in caso di successo.

en: only one patch applied
it: stata applicata solo una patch

en: print the patches not yet applied
it: stampa le patch non ancora applicate

en: all patches applied
it: tutte le patch sono state applicate

en: import a patch
it: importa una patch

en:     To import an existing patch while renaming it::
it:     Per importare una patch esistente mentre la si rinomina::

en:       hg qimport -e existing-patch -n new-name
it:       hg qimport -e patch-esistente -n nuovo-nome

en:     Returns 0 if import succeeded.
it:     Restituisce 0 se l'import è terminato correttamente.

en: init a new queue repository (DEPRECATED)
it: inizializza un nuovo repository della coda (DEPRECATO)

en:     The queue repository is unversioned by default. If
        -c/--create-repo is specified, qinit will create a separate nested
        repository for patches (qinit -c may also be run later to convert
        an unversioned patch repository into a versioned one). You can use
        qcommit to commit changes to this queue repository.
it:     Il repository della coda, di default, non è sotto controllo di
        versione. Se viene specificato -c/--create-repo, qinit creerà un
        repository annidato separato per le patch (qinit -c potrebbe anche
        essere eseguito in seguito per convertire un repository non gestito in
        uno gestito).
        Si può usare qcommit per effettuare il commit delle modifiche in
        questo repository della coda.

en:     This command is deprecated. Without -c, it's implied by other relevant
        commands. With -c, use :hg:`init --mq` instead.
it:     Questo comando è deprecated. Senza -c, è implicito negli altri comandi
        relativi. Con -c, è stato rimpiazzato da :hg:`init --mq`.

en: clone main and patch repository at same time
it: clona assieme il repository principale e quello delle patch

en:     If source is local, destination will have no patches applied. If
        source is remote, this command can not check if patches are
        applied in source, so cannot guarantee that patches are not
        applied in destination. If you clone remote repository, be sure
        before that it has no patches applied.
it:     Se la sorgente è locale, la destinazione non avrà patch applicate.
        Se la sorgente è remota, questo comando non può controllare
        se le patch sono applicate alla sorgente, quindi non può garantire
        che le patch non siano applicate alla destinazione. Se cloni un
        repository remoto, assicurati prima che non abbia patch applicate.

en:     Return 0 on success.
it:     Restituisce 0 in caso di successo.

en: versioned patch repository not found (see init --mq)
it: repository delle patch sotto controllo di versione non trovato (vedere init --mq)

en: cloning main repository
it: clonazione del repository principale

en: cloning patch repository
it: clonazione del repository delle patch

en: stripping applied patches from destination repository
it: rimozione delle patch applicate dal repository di destinazione

en: updating destination repository
it: aggiornamento del repository di destinazione

en: commit changes in the queue repository (DEPRECATED)
it: effettua il commit delle modifiche nel repository della coda (DEPRECATO)

en:     This command is deprecated; use :hg:`commit --mq` instead.
it:     Questo comando è deprecato; usa invece :hg:`commit --mq`.

en: print the entire series file
it: stampa l'intero file series

en: print the name of the current patch
it: stampa il nome della patch corrente

en: print the name of the next patch
it: stampa il nome della patch seguente

en: print the name of the previous patch
it: stampa il nome della patch precedente

en: create a new patch
it: crea una nuova patch

en:     qnew creates a new patch on top of the currently-applied patch (if
        any). The patch will be initialized with any outstanding changes
        in the working directory. You may also use -I/--include,
        -X/--exclude, and/or a list of files after the patch name to add
        only changes to matching files to the new patch, leaving the rest
        as uncommitted modifications.
it:     qnew crea una nuova patch sopra alla patch correntemente applicata
        (se esiste). La patch verrà inizializzata con le eventuali modifiche
        pendenti nella directory di lavoro. È possibile anche usare
        -I/--include, -X/--exclude e/o una lista di file dopo il nome
        della patch, per aggiungere alla nuova patch solamente le modifiche a
        tali file, lasciando il resto come cambiamenti non salvati.

en:     -u/--user and -d/--date can be used to set the (given) user and
        date, respectively. -U/--currentuser and -D/--currentdate set user
        to current user and date to current date.
it:     -u/--user e -d/--date possono essere usati per impostare rispettivamente
        un dato utente e data.
        -U/--currentuser e -D/--currentdate impostano l'utente all'utente
        corrente e la data alla data corrente.

en:     -e/--edit, -m/--message or -l/--logfile set the patch header as
        well as the commit message. If none is specified, the header is
        empty and the commit message is '[mq]: PATCH'.
it:     -e/--edit, -m/--message o -l/--logfile impostano l'intestazione
        della patch così come il messaggio di commit. Se nulla è stato
        specificato, l'intestazione sarà vuota e il messaggio di commit
        '[mq]: PATCH'.

en:     Use the -g/--git option to keep the patch in the git extended diff
        format. Read the diffs help topic for more information on why this
        is important for preserving permission changes and copy/rename
        information.
it:     Usa l'opzione -g/--git per mantenere la patch nel formato diff esteso
        git. Leggere le informazioni di aiuto sui diff per maggiori
        informazioni sul perché quest'opzione è importante per preservare
        modifiche di permessi e informazioni su copie/rinomine.

en:     Returns 0 on successful creation of a new patch.
it:     Restituisce 0 alla creazione con successo di una nuova patch.

en: update the current patch
it: aggiorna la patch corrente

en: option "-e" incompatible with "-m" or "-l"
it: l'opzione "-e" è incompatibile con "-m" o "-l"

en: fold the named patches into the current patch
it: ripiega le patch indicate in quella corrente

en: qfold requires at least one patch name
it: qfold richiede almeno un nome di patch

en: Skipping already folded patch %s
it: Salto patch già ripiegata %s

en: qfold cannot fold already applied patch %s
it: qfold non può ripiegare la patch già applicata %s

en: error folding patch %s
it: errore nel ripiegare la patch %s

en: push or pop patches until named patch is at top of stack
it: applica o rimuove delle patch finché la patch indicata si trova in cima alla pila

en: set or print guards for a patch
it: imposta o stampa le guardie per una patch

en:     With no arguments, print the currently active guards.
        With arguments, set guards for the named patch.
it:     Senza argomenti stampa le guardie attualmente attive.
        Con argomenti imposta le guardie per la patch selezionata..

en: no patch to work with
it: nessuna patch con cui lavorare

en: no patch named %s
it: nessuna patch di nome %s

en: push the next patch onto the stack
it: applica la patch successiva in cima alla pila

en:     Return 0 on succces.
it:     Restituisce 0 in caso di successo.

en: pop the current patch off the stack
it: toglie la patch corrente dalla pila

en: using patch queue: %s
it: uso la coda delle patch: %s

en: rename a patch
it: rinomina una patch

en:     With one argument, renames the current patch to PATCH1.
        With two arguments, renames PATCH1 to PATCH2.
it:     Con un argomento rinomina la patch corrente in PATCH1.
        Con due argomenti rinomina PATCH1 in PATCH2.

en: %s already exists
it: %s esiste già

en: A patch named %s already exists in the series file
it: Una patch chiamata %s esiste già nel file series

en: restore the queue state saved by a revision (DEPRECATED)
it: ripristina lo stato della coda salvato da una revisione (DEPRECATO)

en:     This command is deprecated, use :hg:`rebase` instead.
it:     Questo comando è deprecato, usare invece :hg:`rebase`

en: save current queue state (DEPRECATED)
it: salva lo stato corrente della coda (DEPRECATO)

en: destination %s exists and is not a directory
it: la destinazione %s esiste e non è una directory

en: destination %s exists, use -f to force
it: la destinazione %s esiste, usare -f per forzare l'operazione

en: copy %s to %s
it: copia %s a %s

en: strip changesets and all their descendants from the repository
it: elimina le revisioni e tutti i loro discendenti dal repository

en:     If a parent of the working directory is stripped, then the working
        directory will automatically be updated to the most recent
        available ancestor of the stripped parent after the operation
        completes.
it:     Se una delle revisioni genitore della directory di lavoro
        viene rimossa, la directory di lavorò sarà aggiornata automaticamente,
        dopo il completamento dell'operazione, all'antenato più recente
        disponibile del genitore rimosso.

en: empty revision set
it: insieme di revisioni vuoto

en: set or print guarded patches to push
it: imposta o stampa le patch controllate da guardia

en: guards deactivated
it: guardie disattivate

en: number of unguarded, unapplied patches has changed from %d to %d
it: il numero di patch non applicate, senza guardia è cambiato da %d a %d

en: number of guarded, applied patches has changed from %d to %d
it: il numero di patch applicate controllate da guardia è cambiato da %d a %d

en: guards in series file:
it: guardie nel file series:

en: no guards in series file
it: nessuna guardia nel file series

en: active guards:
it: guardie attive:

en: no active guards
it: nessuna guardia attiva

en: popping guarded patches
it: sto disapplicando patch controllate da una guardia

en: reapplying unguarded patches
it: sto riapplicando patch che non sono controllate da una guardia

en: no revisions specified
it: nessuna revisione specificata

en: cannot delete queue that does not exist
it: impossibile cancellare una coda che non esiste

en: cannot delete currently active queue
it: impossibile cancellare la coda correntemente attiva

en:  (active)
it:  (attiva)

en: queue "%s" already exists
it: la coda "%s" esiste già

en: can't rename "%s" to its current name
it: impossibile rinominare "%s" nel suo nome corrente

en: non-queue directory "%s" already exists
it: la directory non per la coda "%s" esiste già

en: use --create to create a new queue
it: usa --create per creare una nuova coda

en: cannot commit over an applied mq patch
it: impossibile effettuare commit su una patch mq applicata

en: source has mq patches applied
it: la sorgente ha patch mq applicate

en: mq status file refers to unknown node %s
it: il file dello stato di mq fa riferimento al nodo sconosciuto %s

en: Tag %s overrides mq patch of the same name
it: La tag %s annulla una patch mq con lo stesso nome

en: cannot import over an applied patch
it: impossibile importare sopra ad una patch applicata

en: only a local queue repository may be initialized
it: solo un repository locale della coda può essere inizializzato

en: there is no Mercurial repository here (.hg not found)
it: non esiste alcun repository Mercurial qui (.hg non trovata)

en: no queue repository
it: nessun repository della coda

en: %d applied
it: %d applicate

en: %d unapplied
it: %d non applicate

en: mq:     (empty queue)
it: mq:     (coda vuota)

en: operate on patch repository
it: opera sul repository delle patch

en: print first line of patch header
it: stampa la prima riga dell'intestazione della patch

en: show only the last patch
it: mostra solo l'ultima patch

en: use pull protocol to copy metadata
it: usa il protocollo pull per copiare i metadati

en: do not update the new working directories
it: non aggiornare le nuove directory di lavoro

en: use uncompressed transfer (fast over LAN)
it: usa trasferimento non compresso (veloce su LAN)

en: location of source patch repository
it: posizione del repository sorgente delle patch

en: hg qclone [OPTION]... SOURCE [DEST]
it: hg qclone [OPZIONE]... SORGENTE [DEST]

en: hg qcommit [OPTION]... [FILE]...
it: hg qcommit [OPZIONE]... [FILE]...

en: hg qdiff [OPTION]... [FILE]...
it: hg qdiff [OPZIONE]... [FILE]...

en: keep patch file
it: mantieni il file della patch

en: stop managing a revision (DEPRECATED)
it: smetti di gestire una revisione (DEPRECATO)

en: edit patch header
it: modifica l'intestazione della patch

en: keep folded patch files
it: mantieni il file della patch ripiegata

en: hg qfold [-e] [-k] [-m TEXT] [-l FILE] PATCH...
it: hg qfold [-e] [-k] [-m TESTO] [-l FILE] PATCH...

en: overwrite any local changes
it: sovrascrivi ogni modifica locale

en: hg qgoto [OPTION]... PATCH
it: hg qgoto [OPZIONE]... PATCH

en: list all patches and guards
it: elenca tutte le patch e le guardie

en: drop all guards
it: scarta tutte le guardie

en: hg qguard [-l] [-n] [PATCH] [-- [+GUARD]... [-GUARD]...]
it: hg qguard [-l] [-n] [PATCH] [-- [+GUARDIA]... [-GUARDIA]...]

en: import file in patch directory
it: importa il file nella directory delle patch

en: NAME
it: NOME

en: name of patch file
it: nome del file della patch

en: overwrite existing files
it: sovrascrive i file esistenti

en: place existing revisions under mq control
it: metti le revisioni esistenti sotto il controllo di mq

en: use git extended diff format
it: usa il formato diff git esteso

en: qpush after importing
it: qpush dopo l'importazione

en: hg qimport [-e] [-n NAME] [-f] [-g] [-P] [-r REV]... FILE...
it: hg qimport [-e] [-n NOME] [-f] [-g] [-P] [-r REV]... FILE...

en: create queue repository
it: crea il repository della coda

en: import uncommitted changes (DEPRECATED)
it: importa modifiche non registrate (DEPRECATO)

en: add "From: <current user>" to patch
it: aggiunge "Da: <utente corrente>" alla patch

en: USER
it: UTENTE

en: add "From: <USER>" to patch
it: aggiunge "Da: <utente>" alla patch

en: add "Date: <current date>" to patch
it: aggiunge "Data: <data corrente>" alla patch

en: add "Date: <DATE>" to patch
it: aggiunge "Data: <data>" alla patch

en: hg qnew [-e] [-m TEXT] [-l FILE] PATCH [FILE]...
it: hg qnew [-e] [-m TESTO] [-l FILE] PATCH [FILE]...

en: pop all patches
it: disapplica tutte le patch

en: queue name to pop (DEPRECATED)
it: nome della coda da disapplicare (DEPRECATED)

en: apply on top of local changes
it: applica in cima alle modifiche locali

en: apply the target patch to its recorded parent
it: applica la patch selezionata al suo genitore registrato

en: list patch name in commit text
it: elenca il nome della patch nel testo di commit

en: apply all patches
it: applica tutte le patch

en: merge from another queue (DEPRECATED)
it: effettua il merge da un'altra coda (DEPRECATO)

en: merge queue name (DEPRECATED)
it: effettua il merge del nome della coda (DEPRECATO)

en: reorder patch series and apply only the patch
it: riordina la serie di patch e applica solo la patch

en: hg qpush [-f] [-l] [-a] [--move] [PATCH | INDEX]
it: hg qpush [-f] [-l] [-a] [--move] [PATCH | INDICE]

en: refresh only files already in the patch and specified files
it: aggiorna solo file già nella patch e quelli specificati

en: add/update author field in patch with current user
it: aggiunge/aggiorna il campo autore alla patch con l'utente corrente

en: add/update author field in patch with given user
it: aggiunge/aggiorna il campo autore alla con l'utente fornito

en: add/update date field in patch with current date
it: aggiunge/aggiorna il campo data alla patch con la data corrente

en: add/update date field in patch with given date
it: aggiunge/aggiorna il campo data alla patch con la data fornita

en: hg qrefresh [-I] [-X] [-e] [-m TEXT] [-l FILE] [-s] [FILE]...
it: hg qrefresh [-I] [-X] [-e] [-m TESTO] [-l FILE] [-s] [FILE]...

en: delete save entry
it: elimina la voce salvata

en: update queue working directory
it: aggiorna la directory di lavoro della coda

en: copy patch directory
it: copia la directory delle patch

en: copy directory name
it: copia il nome della directory

en: clear queue status file
it: pulisce il file di stato della coda

en: force copy
it: forza la copia

en: hg qsave [-m TEXT] [-l FILE] [-c] [-n NAME] [-e] [-f]
it: hg qsave [-m TESTO] [-l FILE] [-c] [-n NOME] [-e] [-f]

en: disable all guards
it: disabilita tutte le guardie

en: list all guards in series file
it: elenca tutte le guardie nel file series

en: pop to before first guarded applied patch
it: disapplica fino alla prima patch applicata con guardia

en: pop, then reapply patches
it: disapplica e poi riapplica le patch

en: hg qselect [OPTION]... [GUARD]...
it: hg qselect [OPZIONE]... [GUARDIA]...

en: print patches not in series
it: stampa le patch non in series

en: no backups
it: nessun backup

en: no backups (DEPRECATED)
it: non effettuare backup (DEPRECATO)

en: do not modify working copy during strip
it: non modificare la copia di lavoro durante l'operazione di strip

en: show only the first patch
it: mostra solo la prima patch

en: finish all applied changesets
it: finalizza tutti i changeset applicati

en: list all available queues
it: elenca tutte le code disponibili

en: create new queue
it: crea nuova coda

en: rename active queue
it: rinomina la coda attiva

en: delete reference to queue
it: elimina i riferimenti alla coda

en: delete queue, and remove patch dir
it: elimina la coda e rimuove la directory delle patch

en: [OPTION] [QUEUE]
it: [OPZIONE] [CODA]

en: %s: %d new changesets
it: %s: %d nuovi changeset

en: notify: sending %d subscribers %d changes
it: notify: sto inviando a %d sottoscritti %d modifiche

en: 
    diffs (truncated from %d to %d lines):
it: 
    diff (troncati da %d linee a %d):

en: 
    diffs (%d lines):
it: 
    diff (%d linee):

en: when to paginate (boolean, always, auto, or never)
it: quando effettuare la paginazione (booleano, sempre, auto o mai)

en: interpret suffixes to refer to ancestor revisions
it: interpreta i suffissi per riferirsi alle revisioni antenate

en: For example, if you can refer to a revision as "foo", then::
it: Per esempio, se puoi riferirti ad una revisione come "foo", allora::

en: %s Please enter a valid value
it: %s Si prega di inserire un valore valido

en: Please enter a valid value.
it: Si prega di inserire un valore valido.

en: send changesets by email
it: invia dei changeset via email

en: comparing with %s
it: sto confrontando con %s

en: no changes found
it: nessuna modifica trovata

en: too many destinations
it: troppe destinazioni

en: use only one form to specify the revision
it: usa solo un formato per specificare la revisione

en: 
    Write the introductory message for the patch series.
it: 
    Scrivi il messaggio introduttivo per la serie di patch.

en: This patch series consists of %d patches.
it: Questa serie di patch consiste di %d patch.

en: 
    Final summary:
it: 
    Sommario finale:

en: are you sure you want to send (yn)?
it: sei sicuro di voler effettuare l'invio (yn)?

en: &Yes
it: &Si

en: patchbomb canceled
it: patchbomb cancellato

en: Displaying
it: Sto mostrando

en: Writing
it: Sto scrivendo

en: writing
it: sto scrivendo

en: Sending
it: Sto inviando

en: sending
it: sto inviando

en: send patches as attachments
it: invia patch come allegati

en: send patches as inline attachments
it: invia patch come allegati in linea

en: email addresses of blind carbon copy recipients
it: indirizzi mail dei destinatari in copia nascosta

en: email addresses of copy recipients
it: indirizzi mail dei destinatari in copia

en: ask for confirmation before sending
it: chiede la conferma prima dell'invio

en: add diffstat output to messages
it: aggiungi l'output del diffstat ai messaggi

en: use the given date as the sending date
it: usa la data fornita come data di invio

en: use the given file as the series description
it: usa il file fornito come descrizione della serie

en: email address of sender
it: indirizzo email del mittente

en: print messages that would be sent
it: stampa i messaggi che verrebbero inviati

en: write messages to mbox file instead of sending them
it: scrive i messaggi nel file mbox invece di inviarli

en: email addresses replies should be sent to
it: indirizzi mail cui vanno indirizzate le risposte

en: subject of first message (intro or single patch)
it: soggetto del primo messaggio (introduzione o patch singola)

en: email addresses of recipients
it: indirizzi mail dei destinatari

en: omit hg patch header
it: ometti l'intestazione della patch hg

en: send changes not found in the target repository
it: invia le modifiche non trovate nel repository di destinazione

en: send changes not in target as a binary bundle
it: invia le modifiche non in target come bundle binario

en: name of the bundle attachment file
it: nome file del bundle allegato

en: a revision to send
it: una revisione da inviare

en: run even when remote repository is unrelated (with -b/--bundle)
it: esegui anche quando il repository remoto non è collegato (con -b/--bundle)

en: a base changeset to specify instead of a destination (with -b/--bundle)
it: un changeset base da specificare invece di una destinazione (con -b/--bundle)

en: send an introduction email for a single patch
it: invia una mail introduttiva per una patch singola

en: hg email [OPTION]... [DEST]...
it: hg email [OPZIONE]... [DEST]...

en: The following settings are available::
it: Le seguenti impostazioni sono disponibili::

en: command to delete untracked files from the working directory
it: comando per cancellare file non tracciati dalla directory di lavoro

en: removes files not tracked by Mercurial
it: rimuove i file non tracciati da Mercurial

en:     This means that purge will delete:
it:     Questo significa che purge cancellerà:

en:     But it will leave untouched:
it:     Ma lascerà intoccati:

en: %s cannot be removed
it: %s non può essere rimosso

en: warning: %s
it: attenzione: %s

en: Removing file %s
it: Sto rimuovendo il file %s

en: Removing directory %s
it: Sto rimuovendo la directory %s

en: abort if an error occurs
it: abortisce se si verifica un errore

en: purge ignored files too
it: rimuove anche i file ignorati

en: print filenames instead of deleting them
it: stampa i nomi dei file invece di cancellarli

en: end filenames with NUL, for use with xargs (implies -p/--print)
it: termina i nomi dei file con NUL, per usarli con xargs (implica -p/--print)

en: hg purge [OPTION]... [DIR]...
it: hg purge [OPZIONE]... [DIR]...

en: command to move sets of revisions to a different ancestor
it: comando per spostare insiemi di revisioni su un antenato differente

en: This extension lets you rebase changesets in an existing Mercurial
    repository.
it: Questa estensione consente di effettuare il rebase di changeset in
    un repository Mercurial esistente.

en: For more information:
    http://mercurial.selenic.com/wiki/RebaseExtension
it: Per maggiori informazioni:
    http://mercurial.selenic.com/wiki/RebaseExtension

en: move changeset (and descendants) to a different branch
it: sposta changeset (e discendenti) su un branch differente

en:     Rebase uses repeated merging to graft changesets from one part of
        history (the source) onto another (the destination). This can be
        useful for linearizing *local* changes relative to a master
        development tree.
it:     Rebase usa merge ripetuti per trapiantare changeset da una parte
        della storia (la sorgente) ad un'altra (la destinazione). Questo
        può essere utile per linearizzare modifiche *locali* relative ad
        un albero di sviluppo principale.

en:     You should not rebase changesets that have already been shared
        with others. Doing so will force everybody else to perform the
        same rebase or they will end up with duplicated changesets after
        pulling in your rebased changesets.
it:     Non si dovrebbe effettuare il rebase di modifiche che sono già
        state condivise con altri. Così facendo si forzerebbe chiunque
        altro ad effettuare lo stesso rebase, altrimenti finirebbero 
        per l'avere changeset duplicati dopo aver effettuato il pull
        dei changeset di cui è stato effettuato il rebase.

en:     If a rebase is interrupted to manually resolve a merge, it can be
        continued with --continue/-c or aborted with --abort/-a.
it:     Se un rebase viene interrotto per risolvere manualmente un merge,
        può essere ripreso con --continue/-c o abortito con --abort/-a.

en:     Returns 0 on success, 1 if nothing to rebase.
it:     Restituisce 0 in caso di successo, 1 se non c'è nulla di cui fare
        il rebase.

en: cannot use both abort and continue
it: non è possibile usare sia abort sia continue

en: cannot use collapse with continue or abort
it: non è possibile usare collapse con continue o abort

en: cannot use detach with continue or abort
it: non è possibile usare detach con continue o abort

en: abort and continue do not allow specifying revisions
it: abort e continue non consentono di specificare revisioni

en: cannot specify both a revision and a base
it: non è possibile specificare sia una revisione sia una base

en: detach requires a revision to be specified
it: detach richiede di specificare una revisione

en: cannot specify a base with detach
it: impossibile specificare una base con detach

en: nothing to rebase
it: niente di cui effettuare il rebase

en: cannot use both keepbranches and extrafn
it: non è possibile usare sia keepbranches sia extrafn

en: rebasing
it: sto effettuando il rebase

en: changesets
it: sto aggiungendo i changeset

en: unresolved conflicts (see hg resolve, then hg rebase --continue)
it: conflitti non risolti (vedere hg resolve e poi eseguire hg rebase --continue)

en: no changes, revision %d skipped
it: nessuna modifica, revisione %d saltata

en: rebase merging completed
it: merge del rebase completato

en: warning: new changesets detected on source branch, not stripping
it: attenzione: nuovi changeset rilevati sulla branch sorgente, non li rimuovo

en: rebase completed
it: rebase completato

en: %d revisions have been skipped
it: %d revisioni sono state saltate

en: unable to collapse, there is more than one external parent
it: impossibile effettuare il collapse, c'è più di un genitore esterno

en: cannot use revision %d as base, result would have 3 parents
it: non è possibile usare la revisione %d come base, il risultato avrebbe 3 genitori

en: no rebase in progress
it: nessun rebase in corso

en: warning: new changesets detected on target branch, can't abort
it: attenzione: nuovi changeset rilevati sulla branch target, impossibile abortire

en: rebase aborted
it: rebase abortito

en: cannot rebase onto an applied mq patch
it: non è possibile effettuare il rebase su una patch mq applicata

en: source is ancestor of destination
it: la sorgente è un antenato della destinazione

en: source is descendant of destination
it: la sorgente è un discendente della destinazione

en: rebase working directory to branch head
it: effettua il rebase della directory di lavoro sulla head della branch

en: rebase from the specified changeset
it: effettua il rebase dal changeset specificato

en: rebase from the base of the specified changeset (up to greatest common ancestor of base and dest)
it: rebase dalla base del changeset specificato (fino al più grande antenato comune tra la base e la destinazione)

en: rebase onto the specified changeset
it: rebase sul changeset specificato

en: collapse the rebased changesets
it: collassa le revisioni di cui si effettua il rebase

en: keep original changesets
it: mantiene i changeset originali

en: keep original branch names
it: mantiene le branch originali

en: force detaching of source from its original branch
it: forza la separazione della sorgente dalla sua branch originaria

en: continue an interrupted rebase
it: continua un rebase interrotto

en: abort an interrupted rebase
it: abortisce un rebase interrotto

en: hg rebase [-s REV | -b REV] [-d REV] [options]
    hg rebase {-a|-c}
it: hg rebase [-s REV | -b REV] [-d REV] [opzioni]
    hg rebase {-a|-c}

en: commands to interactively select changes for commit/qrefresh
it: comando per selezionare interattivamente le modifiche per il commit/qrefresh

en: this modifies a binary file (all or nothing)
it: questo modifica un file binario (tutto o niente)

en: this is a binary file
it: questo è un file binario

en: &Yes, record this change
it: &Yes, registra questa modifica

en: &No, skip this change
it: &No, salta questa modifca

en: &Skip remaining changes to this file
it: &Salta le modifiche rimanenti a questo file

en: Record remaining changes to this &file
it: Registra le modifiche rimanenti a questo &file

en: user quit
it: utente uscito

en: examine changes to %s?
it: esaminare le modifiche a %s?

en:  and
it:  e

en: record this change to %r?
it: registrare questa modifica a %r?

en: record change %d/%d to %r?
it: registrare la modifica %d/%d a %r?

en: interactively select changes to commit
it: seleziona interattivamente le modifiche di cui eseguire il commit

en:     If a list of files is omitted, all changes reported by :hg:`status`
        will be candidates for recording.
it:     Se viene omesso un elenco di file, tutte le modifiche
        riportate da :hg:`status` saranno candidate per la
        registrazione.

en:     You will be prompted for whether to record changes to each
        modified file, and for files with multiple changes, for each
        change to use. For each query, the following responses are
        possible::
it:     Si verrà interrogati su quali modifiche registrare
        per ogni file modificato e, per file con modifiche
        multiple, per ogni modifica da usare. Per ogni domanda
        sono possibili le seguenti risposte::

en:       y - record this change
          n - skip this change
it:       y - registra questa modifica
          n - salta questa modifica

en:       s - skip remaining changes to this file
          f - record remaining changes to this file
it:       s - salta le modifiche rimanenti di questo file
          f - registra le modifiche rimanenti di questo file

en:       d - done, skip remaining changes and files
          a - record all changes to all remaining files
          q - quit, recording no changes
it:       d - fatto, salta le modifiche e i file rimanenti
          a - registra tutte le modifiche a tutti i file rimanenti
          q - esci, non registrare alcuna modifica

en:       ? - display help
it:       ? - mostra il messaggio di aiuto

en:     This command is not available when committing a merge.
it:     Questo comando non è disponibile durante il commit di un merge.

en: 'mq' extension not loaded
it: estensione 'mq' non caricata

en: running non-interactively, use commit instead
it: esecuzione non interattiva, usare invece commit

en: cannot partially commit a merge (use "hg commit" instead)
it: impossibile eseguire il commit parziale di un merge (usare invece "hg commit")

en: no changes to record
it: nessuna modifica da registrare

en: hg record [OPTION]... [FILE]...
it: hg record [OPZIONE]... [FILE]...

en: hg qrecord [OPTION]... PATCH [FILE]...
it: hg qrecord [OPZIONE]... PATCH [FILE]...

en: hardlinks are not supported on this system
it: hardlink non supportati su questo sistema

en: must specify local origin repository
it: è necessario specificare il repository di origine locale

en: relinking %s to %s
it: sto ricollegando %s a %s

en: there is nothing to relink
it: non c'è nulla di cui fare il relink

en: tip has %d files, estimated total number of files: %s
it: tip ha %d file, numero totale stimato di file: %s

en: collecting
it: sto collezionando

en: files
it: file

en: source and destination are on different devices
it: sorgente e destinazione sono su periferiche differenti

en: not linkable: %s
it: non collegabile: %s

en: pruning
it: eliminazione

en: relinking
it: ricollegamento in corso

en: [ORIGIN]
it: [ORIGINE]

en: After that you can use it like::
it: In seguito puoi usarlo come::

en: create a new shared repository
it: crea un nuovo repository condiviso

en: do not create a working copy
it: non crea una directory di lavoro

en: [-U] SOURCE [DEST]
it: [-U] SORGENTE [DEST]

en: filtering %s
it: sto filtrando %s

en: filter failed
it: filtraggio fallito

en: %s: empty changeset
it: %s: changeset vuoto

en: %s transplanted as %s
it: %s trapiantato come %s

en: commit failed
it: commit fallito

en: apply changeset? [ynmpcq?]:
it: applicare il changeset? [ynmpcq?]:

en: no such option
it: nessuna opzione

en: transplant changesets from another branch
it: trapianta changeset da un'altro branch

en: --all requires a branch revision
it: --all richiede la revisione di un branch

en: no revision checked out
it: nessuna revisione estratta

en: filter changesets through command
it: changeset filtrati tramite il comando

en: allow the use of MBCS paths with problematic encodings
it: consente l'uso di percorsi MBCS con codifiche problematiche

en: This extension is useful for:
it: Questa estensione è utile per:

en: This extension is not needed for:
it: Questa estensione non è necessaria per:

en: Note that there are some limitations on using this extension:
it: Notare che ci sono alcune limitazioni all'uso di questa estensione:

en: win32text is deprecated: http://mercurial.selenic.com/wiki/Win32TextExtension
it: win32text è deprecato: http://mercurial.selenic.com/wiki/Win32TextExtension

en: discover and advertise repositories on the local network
it: scopre e pubblicizza repository sulla rete locale

en: You can discover Zeroconf-enabled repositories by running
    :hg:`paths`::
it: Si possono scoprire repository abilitati a Zeroconf eseguendo
    :hg:`paths`::

en: archive prefix contains illegal components
it: il prefisso dell'archivio contiene componenti non consentite

en: cannot give prefix when archiving to files
it: impossibile fornire un prefisso durante l'archiviazione dei file

en: unknown archive type '%s'
it: tipo di archivio '%s' sconosciuto

en: archiving
it: archiviazione

en: bookmark '%s' contains illegal character
it: il segnalibro '%s' contiene caratteri non consentiti

en: searching for changed bookmarks
it: sto cercando segnalibri modificati

en: no changed bookmarks found
it: non è stato trovato alcun segnalibro modificato

en: invalid changegroup
it: changegroup invalido

en: unknown parent
it: genitore sconosciuto

en: integrity check failed on %s:%d
it: controllo di integrità fallito su %s:%d

en: cannot create new bundle repository
it: impossibile creare un nuovo repository bundle

en: stream ended unexpectedly (got %d bytes, expected %d)
it: flusso terminato in maniera inattesa (%d byte, attesi %d)

en: invalid chunk length %d
it: lunghezza del chunk invalida %d

en: %s: not a Mercurial bundle
it: %s: non è un bundle di Mercurial

en: %s: unknown bundle version %s
it: %s: versione di bundle sconosciuta %s

en: empty username
it: username vuoto

en: username %s contains a newline
it: il nome utente %s contiene un carattere di nuova riga

en: the name '%s' is reserved
it: il nome '%s' è riservato

en: options --message and --logfile are mutually exclusive
it: le opzioni --message e --logfile sono mutualmente esclusive

en: can't read commit message '%s': %s
it: impossibile leggere il messaggio di commit '%s': %s

en: limit must be a positive integer
it: limit dev'essere un intero positivo

en: limit must be positive
it: limit dev'essere positivo

en: adding %s
it: aggiunta in corso di %s

en: removing %s
it: sto rimuovendo %s

en: %s: not copying - file is not managed
it: %s: non copio - il file non è gestito

en: %s: not copying - file has been marked for remove
it: %s: non copio - il file è stato rimosso per la rimozione

en: %s: not overwriting - %s collides with %s
it: %s: non sovrascrivo - %s collide con %s

en: %s: not overwriting - file exists
it: %s: non sovrascrivo - il file esiste

en: %s: not recording move - %s does not exist
it: %s: non registro la rinomina - %s non esiste

en: %s: not recording copy - %s does not exist
it: %s: non registro la copia - %s non esiste

en: %s: deleted in working copy
it: %s: rimosso nella copia di lavoro

en: %s: cannot copy - %s
it: %s: impossibile copiare - %s

en: moving %s to %s
it: sto spostando %s in %s

en: copying %s to %s
it: sto copiando %s in %s

en: no source or destination specified
it: nessuna sorgente o destinazione specificata

en: no destination specified
it: nessuna destinazione specificata

en: with multiple sources, destination must be an existing directory
it: con sorgenti multiple la destinazione deve essere una directory esistente

en: destination %s is not a directory
it: la destinazione %s non è una directory

en: no files to copy
it: nessun file da copiare

en: (consider using --after)
it: (considera di usare --after)

en: child process failed to start
it: fallito l'avvio del processo figlio

en: bookmark:    %s
it: segnalibro:  %s

en: parent:      %d:%s
it: genitore:    %d:%s

en: manifest:    %d:%s
it: manifesto:    %d:%s

en: user:        %s
it: utente:      %s

en: date:        %s
it: data:        %s

en: files+:
it: file+:

en: files-:
it: file-:

en: files:
it: file:

en: files:       %s
it: file:        %s

en: copies:      %s
it: copie:       %s

en: description:
it: descrizione:

en: summary:     %s
it: sommario:    %s

en: %s: no key named '%s'
it: %s: nessuna chiave chiamata '%s'

en: Found revision %s from %s
it: Trovata revisione %s da %s

en: revision matching date not found
it: revisione corrispondente alla data non trovata

en: cannot follow nonexistent file: "%s"
it: impossibile seguire il file non esistente: "%s"

en: skipping missing subrepository: %s
it: sto saltando il subrepository mancante: %s

en: HG: Enter commit message.  Lines beginning with 'HG:' are removed.
it: HG: Inserisci il messaggio di commit. Le linee che iniziano con 'HG:' vengono rimosse.

en: HG: Leave message empty to abort commit.
it: HG: Lasciare il messaggio vuoto per abortire il commit.

en: HG: user: %s
it: HG: utente: %s

en: HG: subrepo %s
it: HG: subrepository %s

en: HG: added %s
it: HG: aggiunto %s

en: HG: changed %s
it: HG: cambiato %s

en: HG: removed %s
it: HG: rimosso %s

en: HG: no files changed
it: HG: nessun file modificato

en: empty commit message
it: messaggio di commit vuoto

en: add the specified files on the next commit
it: aggiunge i file specificati al prossimo commit

en:     Schedule files to be version controlled and added to the
        repository.
it:     Pianifica i file che devono essere versionati e aggiunti
        al repository

en:     The files will be added to the repository at the next commit. To
        undo an add before that, see :hg:`forget`.
it:     I file saranno aggiunti al repository al prossimo commit. Per
        annullare prima un aggiunta, vedere :hg:`forget`.

en:     If no names are given, add all files to the repository.
it:     Se non vengono forniti nomi, aggiunge tutti i file al repository.

en:        An example showing how new (unknown) files are added
           automatically by :hg:`add`::
it:        Un esempio che mostra come file nuovi (sconosciuti) vengono 
           aggiunti automaticamente da :hg:`add`::

en:     Returns 0 if all files are successfully added.
it:     Restituisce 0 se tutti i file sono stati aggiunti con successo.

en: add all new files, delete all missing files
it: aggiunge tutti i nuovi file, cancella tuitti i file mancanti

en: similarity must be a number
it: similarity dev'essere un numero

en: similarity must be between 0 and 100
it: similarity dev'essere compreso tra 0 e 100

en: at least one filename or pattern is required
it: è richiesto almeno un nome di file o pattern

en: %s: binary file
it: %s: è un file binario

en: reverse effect of earlier changeset
it: inverte l'effetto di un changeset precedente

en:     Prepare a new changeset with the effect of REV undone in the
        current working directory.
it:     Prepara un nuovo changeset con l'effetto dell'annullamento
        di REV nella directory di lavoro corrente.

en:     If REV is the parent of the working directory, then this new changeset
        is committed automatically. Otherwise, hg needs to merge the
        changes and the merged result is left uncommitted.
it:     Se REV è il genitore della copia di lavoro, allore di questo nuovo
        changeset viene fatto il commit automatico. Altrimenti, hg necessita
        di effettuare il merge delle modifiche e del risultato del merge non
        viene effettuato il commit.

en:     By default, the pending changeset will have one parent,
        maintaining a linear history. With --merge, the pending changeset
        will instead have two parents: the old parent of the working
        directory and a new child of REV that simply undoes REV.
it:     Di default, il changeset in attesa avrà un solo genitore,
        mantenendo una storia lineare. Con --merge, il changeset in attesa
        avrà invece due genitori: il vecchio genitore della directory di
        lavoro e un nuovo figlio di REV che semplicemente annulla REV.

en: please specify just one revision
it: si prega di specificare solo una revisione

en: please specify a revision to backout
it: si prega di specificare una revisione di cui effettuare il backout

en: cannot backout change on a different branch
it: impossibile effettuare il backout di modifiche su una branch differente

en: %s is not a parent of %s
it: %s non è un genitore di %s

en: merging with changeset %s
it: sto effettuando il merge con il changeset %s

en: The first good revision is:
it: La prima revisione buona è:

en: The first bad revision is:
it: La prima revisione errata è:

en: cannot bisect (no known good revisions)
it: impossibile fare bisect (nessuna revisione buona nota)

en: cannot bisect (no known bad revisions)
it: impossibile fare bisect (nessuna revisione cattiva nota)

en: (use of 'hg bisect <cmd>' is deprecated)
it: (l'uso di 'hg bisect <cmd>' è deprecato)

en: incompatible arguments
it: argomenti incompatibili

en: failed to execute %s
it: esecuzione di %s fallita

en: %s killed
it: %s ucciso

en: track a line of development with movable markers
it: segui una linea di sviluppo con puntatori mobili

en: a bookmark of this name does not exist
it: non esiste un segnalibro con questo nome

en: a bookmark of the same name already exists
it: esiste già un segnalibro con lo stesso nome

en: new bookmark name required
it: richiesto nuovo nome per il segnalibro

en: bookmark name required
it: richiesto nome per il segnalibro

en: bookmark name cannot contain newlines
it: il nome di un segnalibro non può contenere a capo

en: bookmark names cannot consist entirely of whitespace
it: il nome di un segnalibro non può consistere interamente di whitespace

en: a bookmark cannot have the name of an existing branch
it: un segnalibro non può avere lo stesso nome di una branch esistente

en: reset working directory to branch %s
it: resetto la directory di lavoro alla branch %s

en: a branch of the same name already exists (use 'hg update' to switch to it)
it: una branch con lo stesso nome esiste già (usare 'hg update' per passare ad essa)

en: marked working directory as branch %s
it: marcata directory di lavoro come branch %s

en: --base is incompatible with specifying a destination
it: --base è incompatibile con la selezione di una destinazione

en:     See :hg:`help urls` for valid source format details.
it:     Vedere :hg:`help urls` per dettagli sui formati validi per la sorgente.

en:     It is possible to specify an ``ssh://`` URL as the destination, but no
        ``.hg/hgrc`` and working directory will be created on the remote side.
        Please see :hg:`help urls` for important details about ``ssh://`` URLs.
it:     E' possibile specificare un URL ``ssh://`` come destinazione, ma sul
        sistema remoto non verranno creati ``.hg/hgrc`` nè directory di lavoro.
        Vedere :hg:`help urls` per dettagli importanti sugli URL ``ssh://``.

en: cannot specify both --noupdate and --updaterev
it: impossibile selezionare sia --noupdate sia --updaterev

en: commit the specified files or all outstanding changes
it: effettua il commit dei file selezionati o di tutte le modifiche in attesa

en:     Commit changes to the given files into the repository. Unlike a
        centralized SCM, this operation is a local operation. See
        :hg:`push` for a way to actively distribute your changes.
it:     Effettua il commit nel repository delle modifiche ai file selezionati.
        A differenza di un SCM centralizzato, questa operazione è una
        operazione locale. Vedere :hg:`push` per un modo per distribuire
        attivamente le tue modifiche.

en:     If a list of files is omitted, all changes reported by :hg:`status`
        will be committed.
it:     Se un elenco di file viene omesso, verrà effettuato il commit di
        tutte le modifiche riportate da :hg:`status`.

en:     If you are committing the result of a merge, do not provide any
        filenames or -I/-X filters.
it:     Se si sta effettuando il commit del risultato di un merge, non
        fornire nessun nome di file o filtri -I/-X.

en: nothing changed
it: nulla è cambiato

en: created new head
it: creata una nuova head

en: committed changeset %d:%s
it: effettuato il commit del changeset %d:%s

en: either two or three arguments required
it: due o tre argomenti sono richiesti

en: repository is not empty
it: il repository non è vuoto

en: %s command %s
it: %s comando %s

en: list all available commands and options
it: elenca tutti comandi disponibili e le relative opzioni

en: returns the completion list associated with the given command
it: restituisce l'elenco di completamento associato al dato comando

en: show information detected about current filesystem
it: mostra le informazioni rilevare del filesystem corrente

en: %s in state %s, but not in manifest1
it: %s è nello state %s, ma non nel manifest1

en: %s in state %s, but also in manifest1
it: %s è nello state %s, ma anche nel manifest1

en: %s in state %s, but not in either manifest
it: %s è nello state %s, ma non in uno dei manifesti

en: read config from: %s
it: lettura delle configurazioni da: %s

en:     Otherwise, the changelog DAG of the current repo is emitted.
it:     Altrimenti, viene mostrato il DAG dei changelog del repository
        corrente.

en: unknown format %d
it: formato sconosciuto %d

en: Checking installed modules (%s)...
it: Sto controllando i moduli installati (%s)...

en:  Internal patcher failure, please report this error to http://mercurial.selenic.com/wiki/BugTracker
it:  Fallimento del patcher interno, si prega di segnalare questo errore a http://mercurial.selenic.com/wiki/BugTracker

en: Checking commit editor...
it: Sto controllando l'editor per il commit...

en:  No commit editor set and can't find vi in PATH
it:  Nessun editor per il commit trovato e non trovo vi in PATH

en:  (specify a commit editor in your configuration file)
it:  (specificare un editor per il commit nel proprio file di configurazione)

en:  Can't find editor '%s' in PATH
it:  Editor '%s' non trovato in PATH

en: Checking username...
it: Sto controllando lo username...

en:  (specify a username in your configuration file)
it:  (specificare un nome utente nel proprio file di configurazione)

en: No problems detected
it: Nessun problema riscontrato

en: %s problems detected, please check your install!
it: %s problemi riscontrati, si prega di controllare l'installazione!

en: show how files match on given patterns
it: mostra come i file corrispondono ai dati pattern

en:     .. note::
           export may generate unexpected diff output for merge
           changesets, as it will compare the merge changeset against its
           first parent only.
it:     .. note::
           l'export potrebbe generare un diff inatteso per changeset di 
           merge, dal momento che confronterà tali changeset solo con
           il loro primo genitore.

en:     Use the -g/--git option to generate diffs in the git extended diff
        format. See :hg:`help diffs` for more information.
it:     Usa l'opzione --git per generare diff nel formato diff esteso
        git. Vedere :hg:`help diffs` per maggiori informazioni.

en: no files specified
it: nessun file specificato

en: not removing %s: file is already untracked
it: %s non rimosso: il file non viene già tracciato

en:     With no arguments, show all repository branch heads.
it:     Senza argomenti mostra tutte le teste dei branch del repository.

en: no open branch heads found on branches %s
it: nessuna testa di branch aperta trovata sui branch %s

en:  (started at %s)
it:  (iniziato a %s)

en: show help for a given topic or a help overview
it: mostra l'aiuto per un dato argomento o una panoramica d'aiuto

en:     With no arguments, print a list of commands with short help messages.
it:     Senza argomenti stampa un elenco dei comandi ed un breve
        messaggio d'aiuto.

en:     Given a topic, extension, or command name, print help for that
        topic.
it:     Dato un argomento, estensione o nome di comando, stampa l'aiuto
        per tale argomento.

en: global options:
it: opzioni globali:

en: use "hg help" for the full list of commands
it: usare "hg help" per l'elenco completo dei comandi

en: use "hg help" for the full list of commands or "hg -v" for details
it: usare "hg help" per la lista completa dei comandi oppure "hg -v" per i dettagli

en: use "hg -v help%s" to show builtin aliases and global options
it: usare "hg -v help%s" per mostrare gli alias predefiniti e le opzioni globali

en: use "hg -v help %s" to show global options
it: usare "hg -v help %s" per mostrare le opzioni globali

en: list of commands:
it: elenco dei comandi:

en: 
    aliases: %s
it: 
    alias: %s

en: (no help text available)
it: (nessun testo di aiuto disponibile)

en: shell alias for::
it: alias shell per::

en: alias for: hg %s
it: alias per: hg %s

en: 
    use "hg -v help %s" to show verbose help
it: 
    usare "hg -v help %s" per mostrare l'aiuto più esteso

en: options:
it: opzioni:

en: no commands defined
it: nessun comando definito

en: no help text available
it: nessun testo di aiuto disponibile

en: %s extension - %s
it: estensione %s - %s

en: Mercurial Distributed SCM
it: Mercurial SCM Distribuito

en: basic commands:
it: comandi base:

en: enabled extensions:
it: estensioni abilitate:

en: (DEPRECATED)
it: (DEPRECATO)

en: 
    additional help topics:
it: 
    argomenti di aiuto aggiuntivi:

en: identify the working copy or specified revision
it: identifica la copia di lavoro o una revisione specifica

en:     With no revision, print a summary of the current state of the
        repository.
it:     Senza revisioni, stampa un sommario dello stato corrente del
        repository.

en:     Specifying a path to a repository root or Mercurial bundle will
        cause lookup to operate on that repository/bundle.
it:     Specificando un percorso alla root di un repository o un
        bundle Mercurial si effettuerà la ricerca su tale repository/bundle.

en:     This summary identifies the repository state using one or two
        parent hash identifiers, followed by a "+" if there are
        uncommitted changes in the working directory, a list of tags for
        this revision and a branch name for non-default branches.
it:     Questo sommario identifica lo stato del repository usando uno o
        due identificatori hash genitori, seguito da un "+" se ci sono 
        modifiche di cui non si è eseguito il commit nella directory di 
        lavoro, un elenco di tag per questa revisione e un nome di branch
        per branch non-default.

en: import an ordered set of patches
it: importa un insieme ordinato di patch

en:     Import a list of patches and commit them individually (unless
        --no-commit is specified).
it:     Importa un elenco di patch e ne effettua il commit
        individualmente (a meno che non venga specificato --no-commit).

en:     If there are outstanding changes in the working directory, import
        will abort unless given the -f/--force flag.
it:     Se ci sono modifiche pendenti nella directory di lavoro,
        l'importazione abortirà a meno che non si usi il flag -f/--force.

en:     You can import a patch straight from a mail message. Even patches
        as attachments work (to use the body part, it must have type
        text/plain or text/x-patch). From and Subject headers of email
        message are used as default committer and commit message. All
        text/plain body parts before first diff are added to commit
        message.
it:     E' possibile importare una patch direttamente da un messaggio
        mail. Anche le patch come allegato funzionano (il corpo deve
        essere di tipo text/plain o text/x-patch). Le intestazioni Da e 
        Soggetto della mail sono usate come autore del commit
        e messaggio di commit di default. Tutte le parti del corpo
        text/plain antecedenti il primo diff sono aggiunte al messaggio di
        commit.

en:     If the imported patch was generated by :hg:`export`, user and
        description from patch override values from message headers and
        body. Values given on command line with -m/--message and -u/--user
        override these.
it:     Se la patch importata è stata generata da :hg:`export`, l'utente e la
        descrizione dalla patch rimpiazzano i valori del corpo e
        dell'intestazione del messaggio. I valori forniti dalla riga di
        comando con -m/--message e -u/--user rimpiazzano questi.

en:     If --exact is specified, import will set the working directory to
        the parent of each patch before applying it, and will abort if the
        resulting changeset has a different ID than the one recorded in
        the patch. This may happen due to character set problems or other
        deficiencies in the text patch format.
it:     Se viene specificato --exact, l'importazione imposterà la
        directory di lavoro al genitore di ogni patch prima di applicarla,
        e abortirà se il changeset risultante avrà un ID differente
        rispetto a quello registrato nella patch. Questo potrebbe capitare
        a causa di problemi del set di caratteri o altre carenze nel
        formato della patch testuale.

en:     With -s/--similarity, hg will attempt to discover renames and
        copies in the patch in the same way as 'addremove'.
it:     Con -s/--similarity, hg tenterà di scoprire le rinomine e le copie
        nella patch allo stesso modo di 'addremove'.

en:     To read a patch from standard input, use "-" as the patch name. If
        a URL is specified, the patch will be downloaded from it.
        See :hg:`help dates` for a list of formats valid for -d/--date.
it:     Per leggere una patch dallo standard input, usare come nome della
        patch "-". Se viene specificato un URL, la patch verrà scaricata da
        questo. Vedere :hg:`help dates` per un elenco dei formati validi
        per -d/--date.

en: to working directory
it: alla directory di lavoro

en: not a Mercurial patch
it: non è una patch di Mercurial

en: patch is damaged or loses information
it: la patch è danneggiata o perde informazioni

en: applying patch from stdin
it: sto applicando patch dallo stdin

en: applied %s
it: applicata %s

en: no diffs found
it: nessun diff trovato

en: show new changesets found in source
it: mostra i nuovi changeset trovati nella sorgente

en:     Show new changesets found in the specified path/URL or the default
        pull location. These are the changesets that would have been pulled
        if a pull at the time you issued this command.
it:     Mostra i nuovi changeset trovati nel percorso/URL specificato o
        nella posizione di pull di default. Questi sono i changeset di cui
        si effettuerebbe il pull se questo venisse richiesto in quel momento.

en:     For remote repository, using --bundle avoids downloading the
        changesets twice if the incoming is followed by a pull.
it:     Per repository remoti, usare --bundle evita di scaricare due volte
        i changeset se incoming è seguito da un pull.

en:     See pull for valid source format details.
it:     Vedere pull per dettagli sui formati di sorgenti validi.

en: remote doesn't support bookmarks
it: il repository remoto non supporta i segnalibri

en: create a new repository in the given directory
it: crea un nuovo repository nella directory specificata

en:     Initialize a new repository in the given directory. If the given
        directory does not exist, it will be created.
it:     Inizializza un nuovo repository nella directory data. Se tale
        directory non esiste la crea.

en:     If no directory is given, the current directory is used.
it:     Se non viene specificata alcuna directory, viene usata la directory corrente.

en:     It is possible to specify an ``ssh://`` URL as the destination.
        See :hg:`help urls` for more information.
it:     E' possibile specificare un URL ``ssh://`` come destinazione.
        Vedere :hg:`help urls` per maggiori informazioni.

en: locate files matching specific patterns
it: trova file corrispondenti a pattern specificati

en:     Print files under Mercurial control in the working directory whose
        names match the given patterns.
it:     Stampa tutti i file sotto il controllo di Mercurial nella directory di
        lavoro il cui nome corrisponde ai pattern specificati.

en:     By default, this command searches all directories in the working
        directory. To search just the current directory and its
        subdirectories, use "--include .".
it:     Di default questo comando cerca in tutte le directory della copia
        di lavoro. Per cercare solo nella directory corrente e le sue 
        sottodirectory, usare "--include .".

en:     If no patterns are given to match, this command prints the names
        of all files under Mercurial control in the working directory.
it:     Se non vengono forniti pattern da confrontare, questo comando
        stampa il nome di tutti i file sotto il controllo di Mercurial nella directory
        di lavoro.

en:     If you want to feed the output of this command into the "xargs"
        command, use the -0 option to both this command and "xargs". This
        will avoid the problem of "xargs" treating single filenames that
        contain whitespace as multiple filenames.
it:     Se si desidera fornire l'output di questo comando al comando
        "xargs", usare l'opzione -0 sia per questo comando sia per
        "xargs". Questo eviterà il problema per cui "xargs" tratta
        nomi di file singoli che contengono spazi bianchi come nomi di
        file multipli.

en: show revision history of entire repository or files
it: mostra la storia delle revisioni dell'intero repository o di file

en:     Print the revision history of the specified files or the entire
        project.
it:     Stampa la storia delle revisioni o dei file specificati o dell'intero
        progetto.

en:     File history is shown without following rename or copy history of
        files. Use -f/--follow with a filename to follow history across
        renames and copies. --follow without a filename will only show
        ancestors or descendants of the starting revision. --follow-first
        only follows the first parent of merge revisions.
it:     La storia dei file viene mostrata senza seguire la storia delle
        rinomine o delle copie dei file. Usare -f/--follow con il nome di
        un file per seguirne la storia attraverso copie e rinomine.
        --follow senza il nome di un file mostrerà solamente gli antenati
        o i discendenti della revisione di partenza. --follow-first segue
        solo il primo genitore delle revisioni di merge.

en:     If no revision range is specified, the default is ``tip:0`` unless
        --follow is set, in which case the working directory parent is
        used as the starting revision. You can specify a revision set for
        log, see :hg:`help revsets` for more information.
it:     Se non viene specificato alcun range di revisioni, il default
        è ``tip:0`` a meno di impostare --follow, in questo caso la
        directory genitore viene usata come revisione di partenza.
        E' possibile specificare un insieme di revisioni per log, vedere
        :hg:`help revsets` per maggiori informazioni.

en:     By default this command prints revision number and changeset id,
        tags, non-trivial parents, user, date and time, and a summary for
        each commit. When the -v/--verbose switch is used, the list of
        changed files and full commit message are shown.
it:     Di default questo comando stampa il numero di revisione e l'id del
        changeset, tag, genitori non triviali, utente, data e ora e un 
        sommario per ogni commit. Quando viene usato -v/--verbose,
        viene mostrato l'elenco dei file modificati e l'intero messaggio
        di commit.

en:     .. note::
           log -p/--patch may generate unexpected diff output for merge
           changesets, as it will only compare the merge changeset against
           its first parent. Also, only files different from BOTH parents
           will appear in files:.
it:     .. note::
           log -p/--patch potrebbe generare un diff inatteso per changeset
           di merge, in quanto confronta solo i changeset di merge con il loro
           primo genitore. Inoltre, solo i file differente da ENTRAMBI i genitori
           compariranno nei file:.

en:     :hg:`resolve` must be used to resolve unresolved files.
it:     :hg:`resolve` deve essere usato per decidere su file irrisolti.

en: branch '%s' has %d heads - please merge with an explicit rev
    (run 'hg heads .' to see heads)
it: il branch '%s' ha %d head -  si prega di effettuare il  merge con
    una revisione esplicita (eseguire 'hg heads .' per vedere le head)

en: branch '%s' has one head - please merge with an explicit rev
    (run 'hg heads' to see all heads)
it: il branch '%s' ha una head - si prega di effettuare il merge con
    una revisione esplicita (eseguire 'hg heads' per vedere tutte le head)

en: there is nothing to merge
it: non c'è nulla di cui fare il merge

en: %s - use "hg update" instead
it: %s - invece usare "hg update"

en: working dir not at a head rev - use "hg update" or merge with an explicit rev
it: la directory di lavoro non è una revisione head - usare "hg update"
    o fare il merge con una revisione esplicita

en: show changesets not found in the destination
it: mostra changeset non trovati nella destinazione

en:     Show changesets not found in the specified destination repository
        or the default push location. These are the changesets that would
        be pushed if a push was requested.
it:     Mostra i changeset non trovati nel repository di destinazione
        specificato o nella posizione di default di push. Questi sono i
        changeset di cui si effettuerebbe il push se questo venisse
        richiesto.

en:     See pull for details of valid destination formats.
it:     Vedere pull per dettagli sui formati validi di destinazioni.

en: show the parents of the working directory or revision
it: mostra i genitori della directory di lavoro o di una revisione

en:     Print the working directory's parent revisions. If a revision is
        given via -r/--rev, the parent of that revision will be printed.
        If a file argument is given, the revision in which the file was
        last changed (before the working directory revision or the
        argument to --rev if given) is printed.
it:     Stampa le revisioni genitori della directory di lavoro. Se una
        revisione è specificata tramite -r/--rev, verrà stampato il genitore
        di quella revisione. Se viene fornito un file come argomento,
        verrà stampata l'ultima revisione in cui il file è stato
        modificato (prima della revisione della directory di lavoro
        o dell'argomento di --rev se fornito).

en: can only specify an explicit filename
it: possibile specificare solo un nome di file esplicito

en: '%s' not found in manifest!
it: '%s' non trovato nel manifesto!

en: not found!
it: non trovato!

en: (run 'hg heads' to see heads, 'hg merge' to merge)
it: (esegui 'hg heads' per vedere le head, 'hg merge' per fare un merge)

en: (run 'hg update' to get a working copy)
it: (esegui 'hg update' per ottenere una copia funzionante)

en: pull changes from the specified source
it: effettua il pull delle modifiche dalla sorgente specificata

en:     Pull changes from a remote repository to a local one.
it:     Effettua il pull delle modifiche da un repository remoto
        ad uno locale.

en:     This finds all changes from the repository at the specified path
        or URL and adds them to a local repository (the current one unless
        -R is specified). By default, this does not update the copy of the
        project in the working directory.
it:     Questo trova tutte le modifiche dal repository al percorso o URL
        specificato e le aggiunge al repository locale (quello corrente a
        meno che non venga specificato -R). Di default, non viene 
        aggiornata la copia del progetto nella directory di lavoro.

en:     Use :hg:`incoming` if you want to see what would have been added
        by a pull at the time you issued this command. If you then decide
        to add those changes to the repository, you should use :hg:`pull
        -r X` where ``X`` is the last changeset listed by :hg:`incoming`.
it:     Usare :hg:`incoming` per vedere quello che verrebbe aggiunto da
        un pull nel momento dell'esecuzione di questo comando. Se si decidesse
        di aggiungere in seguito tali modifiche al repository, si dovrebbe usare
        :hg:`pull -r X` dove ``X`` è l'ultimo changeset elencato da :hg:`incoming`.

en:     If SOURCE is omitted, the 'default' path will be used.
        See :hg:`help urls` for more information.
it:     Se viene omessa la SORGENTE, verrà usato il 
        percorso 'default'. Vedere :hg:`help urls` per
        maggiori informazioni.

en: remote bookmark %s not found!
it: repository remoto %s non trovato!

en: other repository doesn't support revision lookup, so a rev cannot be specified.
it: l'altro repository non supporta la ricerca di revisioni, quindi una revisione 
    non può essere specificata.

en: importing bookmark %s
it: importazione segnalibro %s

en: push changes to the specified destination
it: effettua il push di modifiche verso la destinazione specificata

en:     Push changesets from the local repository to the specified
        destination.
it:     Effettua il push di modifiche dal repository locale verso la
        destinazione specificata.

en:     If -r/--rev is used, the specified revision and all its ancestors
        will be pushed to the remote repository.
it:     Se si usa -r/--rev, si effettuerà  il push del changeset dato e
        di tutti i suoi antenati verso il repository remoto.

en:     Please see :hg:`help urls` for important details about ``ssh://``
        URLs. If DESTINATION is omitted, a default path will be used.
it:     Vedere :hg:`help urls` per importanti dettagli sugli URL ``ssh://``.
        Se viene omessa DESTINATION, verrà usato il percorso di default.

en: pushing to %s
it: sto effettuando il push verso %s

en: exporting bookmark %s
it: esportazione segnalibro %s

en: deleting remote bookmark %s
it: eliminazione segnalibro remoto %s

en: bookmark %s does not exist on the local or remote repository!
it: il segnalibro %s non esiste nel repository locale o remoto!

en: updating bookmark %s failed!
it: aggiornamento del segnalibro %s fallito!

en: roll back an interrupted transaction
it: effettua il rollback di una transazione interrotta

en:     Recover from an interrupted commit or pull.
it:     Riprende un commit o un pull interrotti.

en:     This command tries to fix the repository status after an
        interrupted operation. It should only be necessary when Mercurial
        suggests it.
it:     Questo comando prova a correggere lo stato del repository dopo
        un'operazione interrotta. Dovrebbe essere necessario solamente
        quando Mercurial lo suggerisce.

en: not removing %s: file is untracked
it: non rimuovo %s: il file non è tracciato

en: not removing %s: file still exists (use -f to force removal)
it: non rimuovo %s: il file esiste già (usare -f per forzare la rimozione)

en: not removing %s: file is modified (use -f to force removal)
it: non rimuovo %s: il file è stato modificato (usare -f per forzare la rimozione)

en: not removing %s: file has been marked for add (use -f to force removal)
it: non rimuovo %s: il file è stato marcato per l'aggiunta (usare -f per forzare la rimozione)

en: too many options specified
it: troppe opzioni specificate

en: can't specify --all and patterns
it: non è possibile specificare pattern e --all

en: no files or directories specified; use --all to remerge all files
it: nessun file o directory specificata; usare --all per rieffettuare il merge di tutti i file

en: restore individual files or directories to an earlier state
it: ripristina file singoli o directory ad uno stato precedente

en:     With no revision specified, revert the named files or directories
        to the contents they had in the parent of the working directory.
        This restores the contents of the affected files to an unmodified
        state and unschedules adds, removes, copies, and renames. If the
        working directory has two parents, you must explicitly specify a
        revision.
it:     Se nessuna revisione viene specificata, i file o directory
        specificati vengono riportati al contenuto che avevano nel
        genitore della directory di lavoro. Questo ripristina il contenuto
        dei file interessati ad uno stato non modificato e annulla
        aggiunte, rimozioni, copie e rinomine. Se la directory di lavoro
        ha due genitori, è necessario specificare esplicitamente la
        revisione a cui tornare.

en:     Using the -r/--rev option, revert the given files or directories
        to their contents as of a specific revision. This can be helpful
        to "roll back" some or all of an earlier change. See :hg:`help
        dates` for a list of formats valid for -d/--date.
it:     Usando l'opzione -r(--rev, riporta i dati file o directory al loro
        contenuto ad una specifica revisione. Questo può essere utile per
        effettuare il "roll back" di alcune o tutte le modifiche
        precedenti. Vedere :hg:`help dates` per un elenco dei formati
        validi per -d/--date.

en:     Revert modifies the working directory. It does not commit any
        changes, or change the parent of the working directory. If you
        revert to a revision other than the parent of the working
        directory, the reverted files will thus appear modified
        afterwards.
it:     Revert modifica la directory di lavoro. Non effettua il commit di
        alcuna modifica, nè cambia i genitori della directory di lavoro. Se
        si effettua il revert ad una revisione differente di quella del
        genitore della directory di lavoro, i file interessati appariranno
        quindi in seguito modificati.

en:     If a file has been deleted, it is restored. If the executable mode
        of a file was changed, it is reset.
it:     Se un file è stato cancellato viene ripristinato. Se è stato
        modificato il flag di esecuzione di un file, questo viene resettato.

en:     If names are given, all files matching the names are reverted.
        If no arguments are given, no files are reverted.
it:     Se vengono forniti nomi, tutti i file corrispondenti ai nomi
        vengono ripristinati. Se non vengono forniti argomenti nessun file
        viene ripristinato.

en:     Modified files are saved with a .orig suffix before reverting.
        To disable these backups, use --no-backup.
it:     I file modificati vengono salvati con un suffisso .orig prima di
        essere ripristinati. Per disabilitare questi backup, usare
        --no-backup.

en: you can't specify a revision and a date
it: non è possibile specificare sia una revisione sia una data

en: no files or directories specified; use --all to revert the whole repo
it: nessun file o directory specificati; usare --all per ripristinare l'intero repository

en: forgetting %s
it: sto dimenticandomi di %s

en: reverting %s
it: sto ripristinando %s

en: undeleting %s
it: sto annullando la rimozione di %s

en: saving current version of %s as %s
it: sto salvando la versione corrente di %s come %s

en: file not managed: %s
it: file non gestito: %s

en: no changes needed to %s
it: nessuna modifica richiesta per %s

en: roll back the last transaction (dangerous)
it: effettua il rollback dell'ultima transazione (pericoloso)

en:     This command should be used with care. There is only one level of
        rollback, and there is no way to undo a rollback. It will also
        restore the dirstate at the time of the last transaction, losing
        any dirstate changes since that time. This command does not alter
        the working directory.
it:     Questo comando dovrebbe essere usato con cautela. Esiste un solo
        livello di rollback e non c'è modo di annullare un rollback.
        Ripristinerà anche il dirstate al tempo dell'ultima transazione,
        perdendo qualunque modifica ad esso da quel momento in poi.
        Questo comando non altera la copia di lavoro.

en:     Transactions are used to encapsulate the effects of all commands
        that create new changesets or propagate existing changesets into a
        repository. For example, the following commands are transactional,
        and their effects can be rolled back:
it:     Le transazioni sono usate per incapsulare gli effetti di tutti i
        comandi che creano nuovi changeset o propagano changeset esistenti
        in un altro repository. Ad esempio, i seguenti comandi sono
        usano transazioni ed è possibile effettuare il rollback dei loro
        effetti:

en:     - commit
        - import
        - pull
        - push (with this repository as the destination)
        - unbundle
it:     - commit
        - import
        - pull
        - push (con questo repository come destinazione)
        - unbundle

en:     This command is not intended for use on public repositories. Once
        changes are visible for pull by other users, rolling a transaction
        back locally is ineffective (someone else may already have pulled
        the changes). Furthermore, a race is possible with readers of the
        repository; for example an in-progress pull from the repository
        may fail if a rollback is performed.
it:     L'uso di questo comando non è inteso per repository pubblici. Una
        volta che le modifiche sono visibili per il pull da parte di altri
        utenti, effettuare il rollback locale di una transazione non ha
        effetti (qualcun'altro potrebbe aver già effettuato il pull delle
        modifiche). Inoltre, è possibile che si verifichi una competizione
        con i lettori del repository; ad esempio un pull in corso dal
        repository potrebbe fallire se viene effettuato un rollback.

en: print the root (top) of the current working directory
it: stampa la radice (top) della directory di lavoro corrente

en:     Print the root directory of the current repository.
it:     Stampa la directory radice del repository corrente.

en:     By default, the server logs accesses to stdout and errors to
        stderr. Use the -A/--accesslog and -E/--errorlog options to log to
        files.
it:     Di default i log del server vengono inviati allo stdout e gli
        errori allo stderr. Usare le opzion -A/--accesslog e 
        -E/--errorlog per effettuare il log su file.

en: There is no Mercurial repository here (.hg not found)
it: Non esiste alcun repository Mercurial qui (.hg non trovata)

en: listening at http://%s%s/%s (bound to %s:%d)
it: in ascolto su http://%s%s/%s (limitato a %s:%d)

en: parent: %d:%s
it: genitore: %d:%s

en:  (empty repository)
it:  (repository vuoto)

en:  (no revision checked out)
it:  (nessuna revisione in check out)

en: %d modified
it: %d modificati

en: %d added
it: %d aggiunti

en: %d removed
it: %d rimossi

en: %d renamed
it: %d rinominati

en: %d copied
it: %d copiati

en: %d deleted
it: %d cancellati

en: %d unknown
it: %d sconosciuti

en: %d ignored
it: %d ignorati

en: %d unresolved
it: %d non risolti

en: %d subrepos
it: %d subrepository

en:  (new branch)
it:  (nuovo branch)

en:  (head closed)
it:  (head chiusa)

en:  (clean)
it:  (pulito)

en:  (new branch head)
it:  (nuova head per il branch)

en: update: (current)
it: update: (aggiornato)

en: update: %d new changesets (update)
it: update: %d nuovi changeset (update)

en: update: %d new changesets, %d branch heads (merge)
it: update: %d nuovi changeset, %d head del branch (merge)

en: 1 or more incoming
it: 1 o più in arrivo

en: %d outgoing
it: %d in uscita

en: %d incoming bookmarks
it: %d segnalibri in ingresso

en: %d outgoing bookmarks
it: %d segnalibri in uscita

en: remote: %s
it: remoto: %s

en: remote: (synced)
it: remoto: (sincronizzato)

en: add one or more tags for the current or given revision
it: aggiunge una o più tag per la revisione corrente o quella data

en:     Name a particular revision using <name>.
it:     Nomina una revisione particolare usando <nome>.

en:     Tags are used to name particular revisions of the repository and are
        very useful to compare different revisions, to go back to significant
        earlier versions or to mark branch points as releases, etc. Changing
        an existing tag is normally disallowed; use -f/--force to override.
it:     I tag sono usate per dare un nome a revisioni particolari del
        repository e sono molto utili per confrontare revisioni
        differenti, per tornare indietro a versioni precedenti
        significative o per marcare punti di branch come release, ecc.
        La modifica di un tag esistente di norma non è consentito;
        usare -f/--force per sovrascriverle.

en:     If no revision is given, the parent of the working directory is
        used, or tip if no revision is checked out.
it:     Se nessuna revisione viene fornita, viene usato il genitore della
        directory di lavoro, o tip se non si è effettuato il check out di
        nessuna revisione.

en:     To facilitate version control, distribution, and merging of tags,
        they are stored as a file named ".hgtags" which is managed similarly
        to other project files and can be hand-edited if necessary. This
        also means that tagging creates a new commit. The file
        ".hg/localtags" is used for local tags (not shared among
        repositories).
it:     Per facilitare il controllo di versione, la distribuzione e il
        merge di tag, sono memorizzate nel file chiamato ".hgtags" che è
        gestito analogamente ad altri file del progetto e può essere
        modificato manualmente se necessario. Questo significa anche che
        effettuare il tagging crea un nuovo commit. Il file ".hg/localtags" è
        usato per le tag locali (non condivise tra repository).

en: tag names must be unique
it: i nomi delle tag devono essere univoci

en: tag names cannot consist entirely of whitespace
it: i nomi dei tag non possono consistere interamente di spazi bianchi

en: --rev and --remove are incompatible
it: --rev e --remove sono incompatibili

en: tag '%s' does not exist
it: la tag '%s' non esiste

en: tag '%s' is not a global tag
it: la tag '%s' non è una tag globale

en: tag '%s' is not a local tag
it: la tag '%s' non è una tag locale

en: tag '%s' already exists (use -f to force)
it: la tag '%s' esiste già (usare -f per forzare)

en: uncommitted merge
it: merge con commit in sospeso

en: not at a branch head (use -f to force)
it: non ad una head di una branch (usare -f per forzare l'operazione)

en: list repository tags
it: elenca le tag del repository

en:     This lists both regular and local tags. When the -v/--verbose
        switch is used, a third column "local" is printed for local tags.
it:     Questo elenca sia le tag regolari sia le tag locali. Quando viene usata l'opzione -v/--verbose
        una terza colonna "local" viene stampata per le tag locali.

en: show the tip revision
it: mostra la revisione tip

en:     The tip revision (usually just called the tip) is the changeset
        most recently added to the repository (and therefore the most
        recently changed head).
it:     La revisione tip (di solito chiamata solo tip) è il changeset
        aggiunto più di recente al repository (e quindi l'head modificata
        più recentemente.)

en:     If you have just made a commit, that commit will be the tip. If
        you have just pulled changes from another repository, the tip of
        that repository becomes the current tip. The "tip" tag is special
        and cannot be renamed or assigned to a different changeset.
it:     Se si è appena fatto un commit, quel commit sarà il tip. Se si ha
        appena fatto il pull di modifiche da un altro repository, il tip
        di quel repository diventa il tip corrente. La tag "tip" tag è
        speciale e non può essere rinominata o assegnata ad un changeset
        differente.

en: apply one or more changegroup files
it: applica uno o più file changegroup

en:     Apply one or more compressed changegroup files generated by the
        bundle command.
it:     Applica uno o più file changegroup compressi generati dal
        comando bundle.

en: update working directory (or switch revisions)
it: aggiorna la directory di lavoro (o passa a un'altra revisione)

en:     Update the repository's working directory to the specified
        changeset. If no changeset is specified, update to the tip of the
        current named branch.
it:     Aggiorna la directory di lavoro del repository ad una revisione
        specifica. Se non viene specificato alcun changeset, aggiorna
        al tip del named branch corrente.

en:     If you want to update just one file to an older changeset, use
        :hg:`revert`.
it:     Se si desidera aggiornare solo un file ad una revisione più
        vecchia, usare :hg:`revert`.

en: cannot specify both -c/--check and -C/--clean
it: non è possibile specificare sia -c/--check sia -C/--clean

en: uncommitted local changes
it: modifiche locali di cui non si è effettuato il commit

en: verify the integrity of the repository
it: verifica l'integrità del repository

en:     Verify the integrity of the current repository.
it:     Verifica l'integrità del repository corrente.

en:     This will perform an extensive check of the repository's
        integrity, validating the hashes and checksums of each entry in
        the changelog, manifest, and tracked files, as well as the
        integrity of their crosslinks and indices.
it:     Questo comando eseguirà un controllo estensivo dell'integrità del
        repository validando gli hash e i checksum di ogni voce nel
        changelog, manifesto, e file tracciati, così come l'integrità dei
        loro link incrociati e indici.

en: output version and copyright information
it: stampa la versione e le informazioni di copyright

en: Mercurial Distributed SCM (version %s)
it: Mercurial SCM Distribuito (versione %s)

en: Copyright (C) 2005-2011 Olivia Mackall and others
    This is free software; see the source for copying conditions. There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
it: Copyright (C) 2005-2011 Olivia Mackall e altri
    Questo è software libero; vedere i sorgenti per le condizioni di copia.
    Non c'è ALCUNA garanzia; neppure di COMMERCIABILITÀ o IDONEITÀ AD UNO
    SCOPO PARTICOLARE.

en: repository root directory or name of overlay bundle file
it: directory radice del repository o nome del file bundle

en: change working directory
it: cambia la directory di lavoro

en: do not prompt, assume 'yes' for any required answers
it: non chiedere conferma, assume 'yes' per ogni risposta richiesta

en: suppress output
it: sopprime l'output

en: enable additional output
it: abilita output aggiuntivo

en: set/override config option (use 'section.name=value')
it: imposta/sovrascrive l'opzione di configurazione  (usare 'sezione.nome=valore')

en: enable debugging output
it: abilita output di debug

en: start debugger
it: avvia il debugger

en: set the charset encoding
it: imposta la codifica dei caratteri

en: set the charset encoding mode
it: imposta la modalità di codifica dei caratteri

en: always print a traceback on exception
it: stampa sempre un traceback in seguito ad eccezioni

en: time how long the command takes
it: misura quanto tempo impiega il comando

en: print command execution profile
it: stampa il profilo di esecuzione dei comandi

en: output version information and exit
it: stampa informazioni sulla versione ed esce

en: display help and exit
it: mostra l'aiuto ed esce

en: do not perform actions, just print output
it: non esegue azioni, stampa solamente l'output

en: specify ssh command to use
it: specifica il comando ssh da usare

en: specify hg command to run on the remote side
it: specifica il comando hg da eseguire in remoto

en: include names matching the given patterns
it: include nomi che corrispondono ai pattern dati

en: exclude names matching the given patterns
it: esclude nomi che corrispondono ai pattern dati

en: use text as commit message
it: usa text come messaggio di commit

en: read commit message from file
it: legge il messaggio di commit dal file

en: record datecode as commit date
it: registra il datecode come data del commit

en: record the specified user as committer
it: registra l'utente specificato come autore del commit

en: display using template map file
it: mostra usando un file mappa template

en: display with template
it: mostra con un template

en: do not show merges
it: non mostrare i merge

en: treat all files as text
it: tratta tutti i file come testo

en: omit dates from diff headers
it: non includere le date nelle intestazioni dei diff

en: show which function each change is in
it: mostra in quale funzione si trova ogni modifica

en: ignore white space when comparing lines
it: ignora spazi bianchi quando si confrontano righe

en: ignore changes in the amount of white space
it: ignora le modifiche nel conteggio degli spazi bianchi

en: ignore changes whose lines are all blank
it: ignora le modifiche le cui righe sono tutte vuote

en: number of lines of context to show
it: numero di righe di contesto da mostrare

en: guess renamed files by similarity (0<=s<=100)
it: stima i file rinominati per similarità (0<=s<=100)

en: recurse into subrepositories
it: ricorre nei subrepository

en: [OPTION]... [FILE]...
it: [OPZIONE]... [FILE]...

en: annotate the specified revision
it: annota la revisione specificata

en: don't follow copies and renames
it: non seguire le copie e le rinomine

en: list the author (long with -v)
it: elenca l'autore (verboso con -v)

en: list the filename
it: elenca il nome del file

en: list the date (short with -q)
it: elenca la data (breve con -q)

en: list the revision number (default)
it: elenca il numero di revisione (default)

en: list the changeset
it: elenca il changeset

en: show line number at the first appearance
it: mostra il numero di riga alla prima apparizione

en: do not pass files through decoders
it: non passare file attraverso decodificatori

en: directory prefix for files in archive
it: prefisso di directory per i file nell'archivio

en: revision to distribute
it: revisione da distribuire

en: type of distribution to create
it: tipo di distribuzione da creare

en: [OPTION]... DEST
it: [OPZIONE]... DEST

en: merge with old dirstate parent after backout
it: effettua il merge con il vecchio dirstate del genitore dopo il backout

en: parent to choose when backing out merge
it: il genitore da scegliere quando effettuare il backout del merge

en: specify merge tool
it: specifica lo strumento da usare per i merge

en: revision to backout
it: revisione di cui effettuare il backout

en: [OPTION]... [-r] REV
it: [OPZIONE]... [-r] REV

en: reset bisect state
it: resetta lo stato di bisect

en: mark changeset good
it: marca il changeset come buono

en: mark changeset bad
it: marca il changeset come cattivo

en: skip testing changeset
it: salta il changeset di test

en: use command to check changeset state
it: usa il comando per controllare lo stato del changeset

en: do not update to target
it: non aggiornare a target

en: force
it: forza

en: delete a given bookmark
it: elimina un dato segnalibro

en: rename a given bookmark
it: rinomina un dato segnalibro

en: hg bookmarks [-f] [-d] [-m NAME] [-r REV] [NAME]
it: hg bookmarks [-f] [-d] [-m NOME] [-r REV] [NOME]

en: set branch name even if it shadows an existing branch
it: imposta il nome della branch anche se nasconde una branch esistente

en: reset branch name to parent branch name
it: resetta il nome della branch al nome della branch genitore

en: [-fC] [NAME]
it: [-fC] [NOME]

en: show only branches that have unmerged heads
it: mostra solo le branch che hanno head di cui non si è effettuato il merge

en: run even when the destination is unrelated
it: esegui anche quando la destinazione non è correlata

en: a changeset intended to be added to the destination
it: un changeset inteso per l'aggiunta alla destinazione

en: a specific branch you would like to bundle
it: un branch specifico di cui si desidera creare il bundle

en: a base changeset assumed to be available at the destination
it: un changeset base di cui si assume la disponibilità alla destinazione

en: bundle all changesets in the repository
it: effettua il bundle di tutti i changeset nel repository

en: bundle compression type to use
it: tipo di compressione da usare per il bundle

en: [-f] [-t TYPE] [-a] [-r REV]... [--base REV]... FILE [DEST]
it: [-f] [-t TIPO] [-a] [-r REV]... [--base REV]... FILE [DEST]

en: print output to file with formatted name
it: stampa l'output su file con un nome formattato

en: print the given revision
it: stampa la data revisione

en: apply any matching decode filter
it: applica qualunque filtro di decodifica corrispondente

en: [OPTION]... FILE...
it: [OPZIONE]... FILE...

en: the clone will include an empty working copy (only a repository)
it: il clone conterrà una copia di lavoro vuota (solo un repository)

en: revision, tag or branch to check out
it: revisione, tag o branch da reperire

en: include the specified changeset
it: include il changeset specificato

en: clone only the specified branch
it: clona solo il branch specificato

en: [OPTION]... SOURCE [DEST]
it: [OPZIONE]... SORGENTE [DEST]

en: mark new/missing files as added/removed before committing
it: marca file nuovi/mancanti come aggiunti/rimossi prima di effettuare il commit

en: mark a branch as closed, hiding it from the branch list
it: marca una branch come chiusa, nascondendola dall'elenco delle branch

en: record a copy that has already occurred
it: registra una copia che si è già verificata

en: forcibly copy over an existing managed file
it: forza una copia su un file gestito esistente

en: [OPTION]... [SOURCE]... DEST
it: [OPZIONI]... [SORGENTE]... DEST

en: [INDEX] REV1 REV2
it: [INDICE] REV1 REV2

en: add single file mergeable changes
it: aggiunge singole modifiche ai file di cui è possibile effettuare il merge

en: [OPTION]... TEXT
it: [OPZIONE]... TESTO

en: [COMMAND]
it: [COMANDO]

en: show the command options
it: mostra le opzioni dei comandi

en: annotate with branch names
it: annota con i nomi dei branch

en: use dots for runs
it: usa i punti per le esecuzioni

en: [OPTION]... [FILE [REV]...]
it: [OPZIONE]... [FILE [REV]...]

en: try extended date formats
it: prova formati di date estesi

en: [-e] DATE [RANGE]
it: [-e] DATA [RANGE]

en: [PATH]
it: [PERCORSO]

en: revision to rebuild to
it: revisione alla quale ricostruire

en: revision to debug
it: revisione di cui fare il debug

en: do not display the saved mtime
it: non mostrare l'mtime salvato

en: [OPTION]...
it: [OPZIONE]...

en: revision to check
it: revisione da controllare

en: [OPTION]... ([-c REV] | [-r REV1 [-r REV2]]) [FILE]...
it: [OPZIONE]... ([-c REV] | [-r REV1 [-r REV2]]) [FILE]...

en: diff against the second parent
it: effettua il diff con il secondo genitore

en: revisions to export
it: revisioni da esportare

en: [OPTION]... [-o OUTFILESPEC] REV...
it: [OPZIONE]... [-o OUTFILESPEC] REV...

en: end fields with NUL
it: termina i campi con NUL

en: print all revisions that match
it: stampa tutte le revisioni che corrispondono

en: follow changeset history, or file history across copies and renames
it: segue la storia del changeset, o la storia del file attraverso copie e rinomine

en: ignore case when matching
it: ignora il case quando si cercano corrispondenze

en: print only filenames and revisions that match
it: stampa solo i nomi dei file e le revisioni che corrispondono

en: print matching line numbers
it: stampa i numeri di riga corrispondenti

en: only search files changed within revision range
it: cerca solo i file modificati nell'intervallo di revisioni

en: [OPTION]... PATTERN [FILE]...
it: [OPZIONE]... PATTERN [FILE]...

en: show only heads which are descendants of STARTREV
it: mostra solo le head che sono discendenti di REVINIZIALE

en: show active branchheads only (DEPRECATED)
it: mostra solo le teste dei branch attive (DEPRECATO)

en: [-ac] [-r STARTREV] [REV]...
it: [-ac] [-r REVINIZIALE] [REV]...

en: [TOPIC]
it: [ARGOMENTO]

en: identify the specified revision
it: identifica la revisione specificata

en: show local revision number
it: mostra il numero locale della revisione

en: show global revision id
it: mostra id globale della revisione

en: show branch
it: mostra le branch

en: show tags
it: mostra le tag

en: show bookmarks
it: mostra i segnalibri

en: [-nibtB] [-r REV] [SOURCE]
it: [-nibtB] [-r REV] [SORGENTE]

en: directory strip option for patch. This has the same meaning as the corresponding patch option
it: opzione di rimozione della directory per patch. Questa ha lo stesso significato dell'opzione corrispondente di patch

en: PATH
it: PERCORSO

en: base path
it: percorso base

en: skip check for outstanding uncommitted changes
it: salta il controllo di modifiche pendenti di cui non si è effettuato il commit

en: don't commit, just update the working directory
it: non effettuare il commit, aggiorna solo la directory di lavoro

en: apply patch to the nodes from which it was generated
it: applica la patch al nodo da cui è stata generata

en: use any branch information in patch (implied by --exact)
it: usa ogni informazione sul branch nella patch (implicato da --exact)

en: [OPTION]... PATCH...
it: [OPZIONE]... PATCH...

en: run even if remote repository is unrelated
it: esegui anche se  il repository remoto non è correlato

en: show newest record first
it: mostra prima il record più nuovo

en: file to store the bundles into
it: file in cui salvare i bundle

en: a remote changeset intended to be added
it: un changeset remoto inteso per l'aggiunta

en: compare bookmarks
it: confronta i segnalibri

en: a specific branch you would like to pull
it: un branch specifico di cui si desidera fare il pull

en: [-p] [-n] [-M] [-f] [-r REV]... [--bundle FILENAME] [SOURCE]
it: [-p] [-n] [-M] [-f] [-r REV]... [--bundle NOME_FILE] [SORGENTE]

en: search the repository as it is in REV
it: cerca nel repository per come era in REV

en: end filenames with NUL, for use with xargs
it: termina il nome dei file con NUL, da usare con xargs

en: print complete paths from the filesystem root
it: stampa i percorsi completi dalla radice del filesystem

en: [OPTION]... [PATTERN]...
it: [OPZIONE]... [PATTERN]...

en: only follow the first parent of merge changesets
it: segui solo il primo genitore di un changeset di merge

en: show revisions matching date spec
it: mostra le revisioni che corrispondono ad una data fornita

en: show copied files
it: mostra i file copiati

en: do case-insensitive search for a given text
it: effettua una ricerca case-insensitive di un testo specificato

en: include revisions where files were removed
it: include le revisioni in cui sono stati rimossi dei file

en: show only merges
it: mostra solo i merge

en: revisions committed by user
it: revisioni il cui commit è stato effettuato dall'utente

en: show only changesets within the given named branch (DEPRECATED)
it: mostra solo i changeset all'interno della data named branch (DEPRECATO)

en: show changesets within the given named branch
it: mostra i changeset all'interno del named branch specificato

en: do not display revision or any of its ancestors
it: non mostrare la revisione o qualche suo antenato

en: [OPTION]... [FILE]
it: [OPZIONE]... [FILE]

en: revision to display
it: revisione da mostrare

en: force a merge with outstanding changes
it: forza un merge con modifiche pendenti

en: revision to merge
it: revisione di cui fare il merge

en: a changeset intended to be included in the destination
it: un changeset intest per l'inclusione nella destinazione

en: a specific branch you would like to push
it: un branch specifico di cui si desidera fare il push

en: show parents of the specified revision
it: mostra i genitori della revisione specificata

en: [NAME]
it: [NOME]

en: update to new branch head if changesets were pulled
it: aggiorna alla nuova head del branch se si è effettuato il pull di changeset

en: run even when remote repository is unrelated
it: esegui anche quando il repository remoto non è collegato

en: bookmark to pull
it: segnalibro da importare

en: [-u] [-f] [-r REV]... [-e CMD] [--remotecmd CMD] [SOURCE]
it: [-u] [-f] [-r REV]... [-e CMD] [--remotecmd CMD] [SORGENTE]

en: force push
it: forza il push

en: bookmark to push
it: segnalibro da esportare

en: record delete for missing files
it: registra cancellazione per i file mancanti

en: remove (and delete) file even if added or modified
it: rimuove (e cancella) i file anche se sono stati aggiunti o modificati

en: record a rename that has already occurred
it: registra una rinomina che si è già verificata

en: [OPTION]... SOURCE... DEST
it: [OPZIONE]... SORGENTE... DEST

en: select all unresolved files
it: seleziona tutti i file non risolti

en: list state of files needing merge
it: elenca lo stato dei file che necessitano merge

en: mark files as resolved
it: marca i file come risolti

en: mark files as unresolved
it: marca i file come non risolti

en: hide status prefix
it: nascondi il prefisso di stato

en: revert all changes when no arguments given
it: annulla tutte le modifiche quando nessun argomento è stato fornito

en: tipmost revision matching date
it: la revisione più vicina a tip corrispondente alla data

en: revert to the specified revision
it: ritorna alla revisione specificata

en: do not save backup copies of files
it: non salva copie di backup dei file

en: [OPTION]... [-r REV] [NAME]...
it: [OPZIONE]... [-r REV] [NOME]...

en: name of access log file to write to
it: nome del file di log degli accessi su cui scrivere

en: name of error log file to write to
it: nome del file di log degli errori su cui scrivere

en: port to listen on (default: 8000)
it: porta su cui stare in ascolto (default: 8000)

en: address to listen on (default: all interfaces)
it: indirizzo su cui stare in ascolto (default: tutte le interfacce)

en: prefix path to serve from (default: server root)
it: prefisso del percorso da cui servire (default: radice del server)

en: name to show in web pages (default: working directory)
it: nome da mostrare nelle pagine web (default: la directory di lavoro)

en: name of the hgweb config file (see "hg help hgweb")
it: nome del file di configurazione hgweb (vedere "hg help hgweb")

en: for remote clients
it: per i client remoti

en: web templates to use
it: template web da usare

en: template style to use
it: stile dei template da usare

en: use IPv6 in addition to IPv4
it: usa IPv6 in aggiunta ad IPv4

en: SSL certificate file
it: file del certificato SSL

en: show untrusted configuration options
it: mostra le opzioni di configurazioni non affidabili

en: [-u] [NAME]...
it: [-u] [NOME]...

en: show status of all files
it: mostra lo stato di tutti i file

en: show only modified files
it: mostra solo i file modificati

en: show only added files
it: mostra solo i file aggiunti

en: show only removed files
it: mostra solo i file rimossi

en: show only deleted (but tracked) files
it: mostra solo i file rimossi (ma tracciati)

en: show only files without changes
it: mostra solo i file senza modifiche

en: show only unknown (not tracked) files
it: mostra solo i file sconosciuti (non tracciati)

en: show only ignored files
it: mostra solo i file ignorati

en: show source of copied files
it: mostra la sorgente dei file copiati

en: show difference from revision
it: mostra le differenze dalla revisione

en: list the changed files of a revision
it: elenca i file modificati di una revisione

en: force tag
it: forza il tag

en: make the tag local
it: rendi la tag locale

en: revision to tag
it: revisione da taggare

en: remove a tag
it: rimuove una tag

en: use <text> as commit message
it: usa <text> come messaggio di commit

en: [-f] [-l] [-m TEXT] [-d DATE] [-u USER] [-r REV] NAME...
it: [-f] [-l] [-m TESTO] [-d DATA] [-u UTENTE] [-r REV] NOME...

en: update to new branch head if changesets were unbundled
it: aggiorna alla nuova head del branch se changeset sono stati estratti da un bundle

en: discard uncommitted changes (no backup)
it: scarta modifiche di cui non è stato effettuato il commit (nessun backup)

en: update across branches if no uncommitted changes
it: aggiorna tra branch se non ci modifiche in sospeso di cui non si è effettuato il commit

en: [-c] [-C] [-d DATE] [[-r] REV]
it: [-c] [-C] [-d DATA] [[-r] REV]

en: cannot include %s (%s)
it: impossibile includere %s (%s)

en: not found in manifest
it: non trovato nel manifesto

en: no such file in rev %s
it: nessun file alla revisione %s

en: branch name not in UTF-8!
it: il nome della branch non è in UTF-8!

en: %s does not exist!
it: %s non esiste!

en: %s not added: only files and symlinks supported currently
it: %s non aggiunto: attualmente solo file e link simbolici sono supportati

en: %s already tracked!
it: %s è già tracciato!

en: %s not added!
it: %s non aggiunto!

en: %s not tracked!
it: %s non è tracciato!

en: invalid character in dag description: %s...
it: carattere non valido nella descrizione del dag: %s...

en: invalid event type in dag: %s
it: tipo di evento invalido nel dag: %s

en: working directory state appears damaged!
it: lo stato della directory di lavoro risulta danneggiato!

en: '\n' and '\r' disallowed in filenames: %r
it: '\n' e '\r' non sono consentiti nei nomi dei file: %r

en: directory %r already in dirstate
it: la directory %r è già nel dirstate

en: file %r in dirstate clashes with %r
it: il file %r nel dirstate collide con %r

en: not in dirstate: %s
it: non nel dirstate: %s

en: unknown
it: sconosciuto

en: character device
it: device a caratteri

en: block device
it: device a blocchi

en: unsupported file type (type is %s)
it: tipo di file non supportato (il tipo è %s)

en: searching for changes
it: sto cercando modifiche

en: searching
it: ricerca in corso

en: repository is unrelated
it: il repository non è imparentato

en: push creates new remote branches: %s!
it: push crea nuovi branch remoti: %s!

en: use 'hg push --new-branch' to create new remote branches
it: usare 'hg push --new-branch' per creare nuovi branch remoti

en: push creates new remote heads on branch '%s'!
it: push crea nuove head remote sul branch '%s'!

en: push creates new remote heads!
it: push crea nuove head remote!

en: you should pull and merge or use push -f to force
it: dovresti fare il pull e il merge o usare push -f per forzare l'operazione

en: did you forget to merge? use push -f to force
it: ti sei dimenticato di effettuare il merge? usare push -f per forzare

en: note: unsynced remote changes!
it: nota: modifiche remote non sincronizzate!

en: abort: %s
it: abortito: %s

en: hg: parse error at %s: %s
it: hg: errore di parsing a %s: %s

en: hg: parse error: %s
it: hg: errore di parsing: %s

en: hg: command '%s' is ambiguous:
        %s
it: hg: il comando '%s' è ambiguo:
        %s

en: timed out waiting for lock held by %s
it: tempo esaurito per l'attesa del lock tenuto da %s

en: lock held by %s
it: lock tenuto da %s

en: abort: %s: %s
it: abortito: %s: %s

en: abort: could not lock %s: %s
it: abortito: impossibile acquisire il lock su %s: %s

en: abort: %s!
it: abortito: %s!

en: abort: %s
it: abortito: %s

en:  empty string
it:  stringa vuota

en: killed!
it: ucciso!

en: hg: unknown command '%s'
it: hg: comando '%s' sconosciuto

en: (did you forget to compile extensions?)
it: (ti sei dimenticato di compilare le estensioni?)

en: (is your Python install correct?)
it: (l'installazione di Python è corretta?)

en: abort: error: %s
it: abortito: errore: %s

en: broken pipe
it: pipe rotta

en: interrupted!
it: interrotto!

en: 
    broken pipe
it: 
    pipe rotta

en: abort: out of memory
it: abortito: memoria esaurita

en: ** unknown exception encountered, please report by visiting
it: ** incontrata eccezione sconosciuta, si prega di segnalarla visitando

en: ** Mercurial Distributed SCM (version %s)
it: ** Mercurial SCM Distribuito (versione %s)

en: ** Extensions loaded: %s
it: ** Estensioni caricate: %s

en: alias '%s' resolves to unknown command '%s'
it: l'alias '%s' corrisponde al comando sconosciuto '%s'

en: alias '%s' resolves to ambiguous command '%s'
it: l'alias '%s' corrisponde al comando ambiguo '%s'

en: malformed --config option: %r (use --config section.name=value)
it: opzione --config malformata: %r (usare --config sezione.nome=valore)

en: error getting current working directory: %s
it: errore nel reperimento della directory di lavoro corrente: %s

en: extension '%s' overrides commands: %s
it: l'estensione '%s' rimpiazza i comandi: %s

en: option --config may not be abbreviated!
it: l'opzione --config non può essere abbreviata!

en: option --cwd may not be abbreviated!
it: l'opzione --cwd non può essere abbreviata!

en: repository '%s' is not local
it: il repository '%s' non è locale

en: warning: --repository ignored
it: attenzione: --repository ignorata

en: invalid arguments
it: argomenti non validi

en: *** failed to import extension %s from %s: %s
it: *** fallita l'importazione dell'estensione %s da %s: %s

en: *** failed to import extension %s: %s
it: *** fallita l'importazione dell'estensione %s: %s

en: warning: error finding commands in %s
it: attenzione: errore nella ricerca di comandi in %s

en: couldn't find merge tool %s
it: non è stato possibile trovare il tool per il merge %s

en: tool %s can't handle symlinks
it: il tool %s non può gestire link simbolici

en: tool %s can't handle binary
it: il tool %s non può gestire file binari

en: tool %s requires a GUI
it: il tool %s richiede una GUI

en: merging %s and %s to %s
it: sto effettuando il merge di %s e %s in %s

en: merging %s
it: sto effettuando il merge di %s

en: merging %s failed!
it: merge di %s fallito!

en: starting revisions are not directly related
it: le revisioni di partenza non sono direttamente correlate

en: inconsistent state, %s:%s is good and bad
it: etato inconsistente, %s:%s è sia buona sia errata

en: disabled extensions:
it: estensioni disabilitate:

en: Date Formats
it: Formati della data

en: File Name Patterns
it: Pattern dei Nomi dei File

en: Environment Variables
it: Variabili d'ambiente

en: Specifying Multiple Revisions
it: Specificare Revisioni Multiple

en: Specifying Revision Sets
it: Specificare Insiemi di Revisioni

en: Diff Formats
it: Formati di diff

en: URL Paths
it: Percorsi URL

en: Using additional features
it: Uso di funzionalità aggiuntive

en: Subrepositories
it: Subrepository

en: Named branch
        See 'Branch, named'.
it: Named branch
        Vedere 'Branch, named'.

en: Working directory parent
        See 'Parent, working directory'.
it: Genitore della directory di lavoro
        Vedere 'Genitore, directory di lavoro'.

en: - Changesets on the default branch::
it: - Changeset sul branch di default::

en: - Open branch heads::
it: - Teste di branch aperte::

en: remote branch lookup not supported
it: ricerca di branch remoti non supportata

en: dirstate branch not accessible
it: dirstate del branch non accessibile

en: unknown branch '%s'
it: branch sconosciuto '%s'

en: can only share local repositories
it: è possibile condividere solo repository locali

en: destination already exists
it: la destinazione esiste già

en: updating working directory
it: sto aggiornando la directory di lavoro

en: destination directory: %s
it: directory di destinazione: %s

en: destination '%s' already exists
it: la destinazione '%s' esiste già

en: destination '%s' is not empty
it: la destinazione '%s' non è vuota

en: clone from remote to remote not supported
it: clone da remoto a remoto non supportato

en: updating to branch %s
it: sto aggiornando al branch %s

en: use 'hg resolve' to retry unresolved file merges
it: usa 'hg resolve' per riprovare i merge sui file non risolti

en: use 'hg resolve' to retry unresolved file merges or 'hg update -C .' to abandon
it: usare 'hg resolve' per riprovare i merge sui file non risolti o
    'hg update -C .' per abbandonare

en: (branch merge, don't forget to commit)
it: (merge su branch, non dimenticare di effettuare il commit)

en: config file %s not found!
it: file di configurazione %s non trovato!

en: error reading %s/.hg/hgrc: %s
it: errore di lettura di %s/.hg/hgrc: %s

en: error accessing repository at %s
it: errore nell'accedere al repository in %s

en: SSL support is unavailable
it: Supporto SSL non disponibile

en: IPv6 is not available on this system
it: IPv6 non è disponibile su questo sistema

en: cannot start server at '%s:%d': %s
it: impossibile avviare il server a '%s:%d': %s

en: calling hook %s: %s
it: sto invocando l'hook %s: %s

en: %s hook is invalid ("%s" not in a module)
it: l'hook %s non è valido ("%s" non in un modulo)

en: %s hook is invalid (import of "%s" failed)
it: l'hook %s è invalido (fallito import di "%s")

en: %s hook is invalid ("%s" is not defined)
it: l'hook %s è invalido ("%s" non è definito)

en: %s hook is invalid ("%s" is not callable)
it: l'hook %s è invalido ("%s" non è invocabile)

en: error: %s hook failed: %s
it: errore: %s hook fallito: %s

en: error: %s hook raised an exception: %s
it: errore: l'hook %s ha sollevato un'eccezione: %s

en: %s hook failed
it: %s hook fallito

en: warning: %s hook failed
it: attenzione: %s hook fallito

en: running hook %s: %s
it: esecuzione dell'hook %s: %s

en: warning: %s hook %s
it: attenzione: %s hook %s

en: connection ended unexpectedly
it: connessione terminata inaspettatamente

en: unsupported URL component: "%s"
it: componente URL non supportato: "%s"

en: operation not supported over http
it: operazione non supportata su http

en: authorization failed
it: autorizzazione fallita

en: http error, possibly caused by proxy setting
it: errore http, probabilmente causato dalle impostazioni del proxy

en: real URL is %s
it: il vero URL è %s

en: '%s' does not appear to be an hg repository:
    ---%%<--- (%s)
    %s
    ---%%<---
it: '%s' non sembra essere un repository hg:
    ---%%<--- (%s)
    %s
    ---%%<---

en: '%s' sent a broken Content-Type header (%s)
it: '%s' ha inviato un header Content-Type rotto (%s)

en: '%s' uses newer protocol %s
it: '%s' usa il protocollo più nuovo %s

en: push failed: %s
it: push fallito: %s

en: Python support for SSL and HTTPS is not installed
it: Supporto per Python per SSL e HTTPS non installato

en: cannot create new http repository
it: impossibile creare un nuovo repository http

en: ignoring invalid syntax '%s'
it: ignoro sintassi invalida '%s'

en: skipping unreadable ignore file '%s': %s
it: sto saltando file ignore non leggibile '%s': %s

en: repository %s not found
it: repository %s non trovato

en: repository %s already exists
it: il repository %s esiste già

en: requirement '%s' not supported
it: requisito '%s' non supportato

en: warning: ignoring unknown working parent %s!
it: attenzione: ignoro genitore sconosciuto della copia di lavoro %s!

en: %r cannot be used in a tag name
it: %r non può essere usato nel nome di un tag

en: warning: tag %s conflicts with existing branch name
it: attenzione: tag %s in conflitto con un branch esistente

en: working copy of .hgtags is changed (please commit .hgtags manually)
it: la copia di lavoro di .hgtags è cambiata (si prega di effettuare il commit manuale di .hgtags)

en: working directory has unknown parent '%s'!
it: la directory di lavoro ha il genitore sconosciuto '%s'

en: unknown revision '%s'
it: revisione sconosciuta '%s'

en: abandoned transaction found - run hg recover
it: trovata transazione abbandonata - eseguire hg recover

en: rolling back interrupted transaction
it: sto effettuando il rollback della transazione interrotta

en: no interrupted transaction available
it: nessuna transazione interrotta disponibile

en: repository tip rolled back to revision %s (undo %s: %s)
it: tip del repository riportata alla revisione %s (annulla %s: %s)

en: repository tip rolled back to revision %s (undo %s)
it: tip del repository riportata alla revisione %s (annulla %s)

en: rolling back unknown transaction
it: sto effettuando il rollback di una transazione sconosciuta

en: working directory now based on revisions %d and %d
it: directory di lavoro basata ora sulle revisioni %d e %d

en: working directory now based on revision %d
it: directory di lavoro ora basata sulla revisione %d

en: no rollback information available
it: nessuna informazione disponibile per il rollback

en: waiting for lock on %s held by %r
it: sto aspettando il lock su %s mantenuto da %r

en: repository %s
it: repository·%s

en: working directory of %s
it: directory di lavoro di %s

en: cannot partially commit a merge (do not specify files or patterns)
it: impossibile fare il commit parziale di un merge (non specificare file o pattern)

en: can't commit subrepos without .hgsub
it: impossibile effettuare il commit di subrepository senza .hgsub

en: uncommitted changes in subrepo %s
it: modifiche nel subrepository di cui non è stato effettuato il commit %s

en: file not found!
it: file non trovato!

en: no match under directory!
it: nessuna corrispondenza sotto la directory!

en: file not tracked!
it: file non tracciato!

en: committing subrepository %s
it: commit del subrepository %s

en: note: commit message saved in %s
it: nota: messaggio di commit salvato in %s

en: trouble committing %s!
it: problemi nell'effettuare il commit di %s!

en: requesting all changes
it: sto richiedendo tutte le modifiche

en: partial pull cannot be done because other repository doesn't support changegroupsubset.
it: il pull parziale non può essere eseguito perchè l'altro repository non supporta changegroupsubset.

en: updating bookmark %s
it: sto aggiornando il segnalibro %s

en: not updating divergent bookmark %s
it: non aggiorno il segnalibro divergente %s

en: %d changesets found
it: %d changeset trovati

en: bundling
it: sto creando il bundle

en: manifests
it: manifesti

en: empty or missing revlog for %s
it: revlog vuoto o mancante per %s

en: adding changesets
it: sto aggiungendo i changeset

en: chunks
it: chunk

en: received changelog group is empty
it: il gruppo di changelog ricevuto è vuoto

en: adding manifests
it: sto aggiungendo i manifesti

en: adding file changes
it: sto aggiungendo le modifiche ai file

en: received file revlog group is empty
it: il gruppo di file revlog ricevuto è vuoto

en:  (%+d heads)
it:  (%+d head)

en: added %d changesets with %d changes to %d files%s
it: aggiunti %d changeset con %d modifiche a %d file%s

en: Unexpected response from remote server:
it: Risposta inaspettata dal server remoto:

en: operation forbidden by server
it: operazione vietata dal server

en: locking the remote repository failed
it: lock del repository remoto fallito

en: the server sent an unknown error code
it: il server ha inviato un codice d'errore sconosciuto

en: streaming all changes
it: sto effettuando lo streaming di tutte le modifiche

en: %d files to transfer, %s of data
it: %d file da trasferire, %s di dati

en: transferred %s in %.1f seconds (%s/sec)
it: trasferiti %s in %.1f secondi (%s/sec)

en: can't use TLS: Python SSL support not installed
it: impossibile usare TLS: supporto a Python SSL non installato

en: (using smtps)
it: (sto usando smtps)

en: smtp.host not configured - cannot send mail
it: smtp.host non configurato - impossibile inviare mail

en: sending mail: smtp host %s, port %s
it: invio mail in corso: host smtp %s, porta %s

en: (using starttls)
it: (sto usando starttls)

en: sending mail: %s
it: sto inviando la mail: %s

en: %r specified as email transport, but not in PATH
it: %r selezionato come trasporto email, non è nel PATH

en: invalid email address: %s
it: indirizzo e-mail errato: %s

en: invalid local address: %s
it: indirizzo locale errato: %s

en: failed to remove %s from manifest
it: fallita la rimozione di %s dal manifest

en: invalid pattern (%s): %s
it: pattern non valido (%s): %s

en: invalid pattern
it: pattern non valido

en: unable to read file list (%s)
it: impossibile leggere l'elenco dei file (%s)

en: &None
it: &Nessuno

en: E&xec
it: E&segui

en: Sym&link
it: &Link simbolico

en: resolving manifests
it: sto risolvendo i manifesti

en: &Changed
it: &Modificato

en: &Delete
it: &Elimina

en: &Deleted
it: &Eliminato

en: updating
it: aggiornamento in corso

en: update failed to remove %s: %s!
it: l'aggiornamento ha fallito la rimozione di %s: %s!

en: getting %s
it: sto ottenendo %s

en: getting %s to %s
it: sto ottenendo %s in %s

en: branch %s not found
it: branch %s non trovata

en: merging with a working directory ancestor has no effect
it: effettuare il merge con un antenato della copia di lavoro non ha effetti

en: nothing to merge (use 'hg update' or check 'hg heads')
it: niente di cui effettuare il merge (usare 'hg update' ocontrollare 'hg heads')

en: outstanding uncommitted changes (use 'hg status' to list changes)
it: ci sono modifiche in sospeso di cui non si è effettuato il commit (usa'hg status' per elencarle)

en: outstanding uncommitted changes in subrepository '%s'
it: modifiche in sospeso di cui non si è effettuato il commit nel subrepository '%s'

en: Attention:
it: Attenzione:

en: Caution:
it: Prudenza:

en: !Danger!
it: !Pericolo!

en: Error:
it: Errore:

en: Hint:
it: Suggerimento:

en: Important:
it: Importante:

en: Note:
it: Nota:

en: Warning!
it: Attenzione!

en: cannot create %s: destination already exists
it: impossibile creare %s: la destinazione esiste già

en: cannot create %s: unable to create destination directory
it: impossibile creare %s: impossibile creare la directory di destinazione

en: patching file %s
it: sto applicando una patch al file %s

en: bad hunk #%d %s (%d %d %d %d)
it: hunk errato #%d %s (%d %d %d %d)

en: file %s already exists
it: il file %s esiste già

en: Hunk #%d succeeded at %d with fuzz %d (offset %d lines).
it: Hunk #%d con successo a %d con variazioni %d (offset %d linee).

en: Hunk #%d succeeded at %d (offset %d lines).
it: Hunk #%d con successo a %d (offset %d linee).

en: Hunk #%d FAILED at %d
it: Hunk #%d FALLITO a %d

en: bad hunk #%d
it: hunk errato #%d

en: bad hunk #%d old text line %d
it: hunk errato #%d vecchia linea di testo %d

en: could not extract binary patch
it: impossibile estrarre patch binaria

en: binary patch is %d bytes, not %d
it: la patch binaria è di %d byte, non %d

en: unable to strip away %d of %d dirs from %s
it: impossibile eliminare %d directory di %d da %s

en: undefined source and destination files
it: file sorgente e destinazione non definiti

en: malformed patch %s %s
it: patch malformata %s %s

en: unsupported parser state: %s
it: stato del parser non supportato: %s

en: patch command failed: %s
it: comando patch fallito: %s

en: unsupported line endings type: %s
it: tipo di fine linea non supportato: %s

en: patch failed to apply
it: fallita l'applicazione della patch

en:  %d files changed, %d insertions(+), %d deletions(-)
it:  %d file modificati, %d inserimenti(+), %d cancellazioni(-)

en: exited with status %d
it: uscito con status %d

en: killed by signal %d
it: ucciso dal segnale %d

en: saved backup bundle to %s
it: salvato bundle di backup in %s

en: adding branch
it: aggiungo il branch

en: strip failed, full bundle stored in '%s'
it: strip fallito, il bundle completo è stato salvato in '%s'

en: strip failed, partial bundle stored in '%s'
it: strip fallito, bundle parziale salvato in '%s'

en: cannot %s; remote repository does not support the %r capability
it: %s impossibile; il repository remoto non supporta la funzionalità %r

en: unknown compression type %r
it: tipo di compressione sconosciuto %r

en: index %s unknown flags %#04x for revlogng
it: indice %s flag sconosciute %#04x per revlogng

en: index %s unknown format %d
it: indice %s formato sconosciuto %d

en: index %s is corrupted
it: l'indice %s è corrotto

en: no node
it: nessun nodo

en: ambiguous identifier
it: identificatore ambiguo

en: no match found
it: nessuna corrispondenza trovata

en: incompatible revision flag %x
it: flag di revisione non compatibile %x

en: %s not found in the transaction
it: %s non trovato nella transazione

en: consistency error in delta
it: errore di consistenza nel delta

en: unknown base
it: base sconosciuta

en: unterminated string
it: stringa non terminata

en: syntax error
it: errore di sintassi

en: missing argument
it: argomento mancante

en: can't use %s here
it: impossibile usare %s qui

en: can't use a list in this context
it: impossibile usare una lista in questo contesto

en: not a function: %s
it: non è una funzione: %s

note: i18n: "id" is a keyword
en: id requires one argument
it: id richiede un argomento

note: i18n: "id" is a keyword
en: id requires a string
it: id richiede una stringa

note: i18n: "rev" is a keyword
en: rev requires one argument
it: rev richiede un argomento

note: i18n: "rev" is a keyword
en: rev requires a number
it: rev richiede un numero

note: i18n: "rev" is a keyword
en: rev expects a number
it: rev si attende un numero

en: ``limit(set, n)``
        First n members of set.
it: ``limit(set, n)``
        Primi n membri dell'insieme.

note: i18n: "limit" is a keyword
en: limit requires two arguments
it: limit richiede due argomenti

note: i18n: "limit" is a keyword
en: limit requires a number
it: limit richiede un numero

note: i18n: "limit" is a keyword
en: limit expects a number
it: limit si aspetta un numero

note: i18n: "ancestor" is a keyword
en: ancestor requires two arguments
it: ancestor richiede due argomenti

note: i18n: "ancestor" is a keyword
en: ancestor arguments must be single revisions
it: gli argomenti di ancestor devono essere revisioni singole

note: i18n: "follow" is a keyword
en: follow takes no arguments
it: follow non richiede argomenti

note: i18n: "date" is a keyword
en: date requires a string
it: date richiede una stringa

note: i18n: "keyword" is a keyword
en: keyword requires a string
it: keyword richiede una stringa

note: i18n: "grep" is a keyword
en: grep requires a string
it: grep richiede una stringa

en: invalid match pattern: %s
it: pattern di confronto invalido: %s

en: ``author(string)``
        Alias for ``user(string)``.
it: ``author(stringa)``
        Alias per ``user(stringa)``.

note: i18n: "author" is a keyword
en: author requires a string
it: author richiede una stringa

en: ``user(string)``
        User name is string.
it: ``user(string)``
        Il nome utente è una stringa.

en: ``file(pattern)``
        Changesets affecting files matched by pattern.
it: ``file(pattern)``
        Changeset che riguardano file corrispondenti al pattern.

note: i18n: "file" is a keyword
en: file requires a pattern
it: file richiede un pattern

en: ``contains(pattern)``
        Revision contains pattern.
it: ``contains(pattern)``
        La revisione contiene il pattern.

note: i18n: "contains" is a keyword
en: contains requires a pattern
it: contains richiede un pattern

note: i18n: "modifies" is a keyword
en: modifies requires a pattern
it: modifies richiede un pattern

note: i18n: "adds" is a keyword
en: adds requires a pattern
it: adds richiede un pattern

note: i18n: "removes" is a keyword
en: removes requires a pattern
it: removes richiede un pattern

en: ``merge()``
        Changeset is a merge changeset.
it: ``merge()``
        Il changeset è un changeset di merge.

note: i18n: "merge" is a keyword
en: merge takes no arguments
it: merge non richiede argomenti

en: ``closed()``
        Changeset is closed.
it: ``closed()``
        Il changeset è chiuso.

note: i18n: "closed" is a keyword
en: closed takes no arguments
it: closed non richiede argomenti

note: i18n: "head" is a keyword
en: head takes no arguments
it: head non richiede argomenti

en:     The keys can be:
it:     Le chiavi possono essere:

note: i18n: "sort" is a keyword
en: sort requires one or two arguments
it: sort richiede uno o due argomenti

en: sort spec must be a string
it: sort spec dev'essere una stringa

en: unknown sort key %r
it: chiave di ordinamento sconosciuta: %r

note: i18n: "all" is a keyword
en: all takes no arguments
it: all non richiede argomenti

en: ``outgoing([path])``
        Changesets not found in the specified destination repository, or the
        default push location.
it: ``outgoing([percorso])``
        Changeset non trovati nel repository di destinazione specificato
        oppure nel percorso di push di default.

note: i18n: "outgoing" is a keyword
en: outgoing requires a repository path
it: outgoing richiede il percorso ad un repository

note: i18n: "tag" is a keyword
en: tag takes one or no arguments
it: tag accetta un argomento o nulla

note: i18n: "tag" is a keyword
en: the argument to tag must be a string
it: l'argomento di tag dev'essere una stringa

en: ``bookmark([name])``
        The named bookmark or all bookmarks.
it: ``bookmark([nome])``
        Il segnalibro specificato o tutti i segnalibri.

note: i18n: "bookmark" is a keyword
en: bookmark takes one or no arguments
it: bookmark accetta un argomento o nessuno

note: i18n: "bookmark" is a keyword
en: the argument to bookmark must be a string
it: l'argomento del segnalibro dev'essere una stringa

en: can't negate that
it: impossibile negarlo

en: not a symbol
it: non un simbolo

en: empty query
it: interrogazione vuota

en: searching for exact renames
it: ricerca di rinomine esatte

en: searching for similar files
it: ricerca di file simili

en: %s looks like a binary file.
it: %s sembra essere un file binario.

en: can only specify two labels.
it: possibile specificare solo due etichette.

en: warning: conflicts during merge.
it: attenzione: conflitti durante il merge.

en: couldn't parse location %s
it: non è stato possibile parsificare la posizione %s

en: password in URL not supported
it: password nell'URL non supportata

en: could not create remote repo
it: non è stato possibile creare il repository remoto

en: no suitable response from remote hg
it: nessuna risposta accettabile dall'hg remoto

en: remote:
it: remoto:

en: unexpected response:
it: risposta inattesa:

en: push refused: %s
it: push rifiutato: %s

en: '%s' does not appear to be an hg repository
it: '%s' non sembra essere un repository hg

en: cannot lock static-http repository
it: impossibile bloccare il repository http statico

en: cannot create new static-http repository
it: impossibile creare un nuovo repository http statico

en: invalid entry in fncache, line %s
it: voce non valida in fncache, linea %s

en: warning: subrepo spec file %s not found
it: attenzione: spec file del subrepository %s non trovato

en: subrepo spec file %s not found
it: spec file del subrepository %s non trovato

en: missing ] in subrepo source
it: ] mancante nel subrepository sorgente

en: bad subrepository pattern in %s: %s
it: pattern di subrepository errato in %s: %s

en: &Remote
it: &Remoto

en: default path for subrepository %s not found
it: percorso di default per il subrepository %s non trovato

en: unknown subrepo type %s
it: tipo di subrepository sconosciuto %s

en: archiving (%s)
it: archiviazione in corso (%s)

en: warning: error "%s" in subrepository "%s"
it: attenzione: errore "%s" nel subrepository "%s"

en: removing subrepo %s
it: sto rimuovendo il subrepository %s

en: pulling subrepo %s from %s
it: pull in corso del subrepository %s da %s

en: pushing subrepo %s to %s
it: push in corso del subrepository %s verso %s

en: cannot commit svn externals
it: impossibile fare il commit di external svn

en: not removing repo %s because it has changes.
it: non rimuovo il repository %s in quanto contiene modifiche

en: cloning subrepo %s
it: clonazione in corso del subrepository %s

en: pulling subrepo %s
it: pull in corso del subrepository %s

en: revision %s does not exist in subrepo %s
it: la revisione %s non esiste nel subrepository %s

en: checking out detached HEAD in subrepo %s
it: reperimento della HEAD scollegata nel subrepository %s

en: check out a git branch if you intend to make changes
it: effettua il check out di un branch git se intendi fare modifiche

en: subrepo %s is missing
it: subrepo %s mancante

en: unrelated git branch checked out in subrepo %s
it: branch git non correlata estratta nel subrepository %s

en: pushing branch %s of subrepo %s
it: push del branch %s del subrepository %s in corso

en: no branch checked out in subrepo %s
    cannot push revision %s
it: nessun branch estratto nel subrepository %s
    impossibile effettuare il push della revisione %s

en: %s, line %s: %s
it: %s, linea %s: %s

en: cannot parse entry
it: impossibile parsificare la entry

en: node '%s' is not well formed
it: il nodo '%s' non è ben formato

en: .hg/cache/tags is corrupt, rebuilding it
it: .hg/cache/tags corrotta, la ricostruisco

en: unknown method '%s'
it: metodo sconosciuto '%s'

en: expected a symbol
it: atteso un simbolo

en: unknown function '%s'
it: funzione sconosciuta '%s'

en: filter %s expects one argument
it: il filtro %s si aspetta un argomento

en: unmatched quotes
it: citazione non corrispondente

en: style not found: %s
it: stile non trovato: %s

en: "%s" not in template map
it: "%s" non è nel map del template

en: template file %s: %s
it: file template %s: %s

en: failed to truncate %s
it: fallito il troncamento di %s

en: transaction abort!
it: transazione abortita!

en: rollback completed
it: rollback completato

en: rollback failed - please run hg recover
it: rollback fallito - eseguire hg recover

en: Not trusting file %s from untrusted user %s, group %s
it: Non viene data fiducia al file %s dall'utente non fidato %s, gruppo %s

en: Ignored: %s
it: Ignorato: %s

en: ignoring untrusted configuration option %s.%s = %s
it: ignoro l'opzione di configurazione non affidabile %s.%s = %s

en: %s.%s not a boolean ('%s')
it: %s.%s non è un booleano ('%s')

en: enter a commit username:
it: inserire uno username per il commit:

en: No username found, using '%s' instead
it: Nessuno username trovato, uso '%s' invece

en: no username supplied (see "hg help config")
it: nessun nome utente fornito (vedere "hg help config")

en: username %s contains a newline
it: lo username %s contiene un carattere di fine riga

en: response expected
it: risposta attesa

en: unrecognized response
it: risposta non riconosciuta

en: edit failed
it: modifica fallita

en: ignoring invalid [auth] key '%s'
it: ignoro chiave [auth] invalida '%s'

en: http authorization required
it: autorizzazione http richiesta

en: http authorization required
it: autorizzazione http richiesta

en: realm: %s
it: reame: %s

en: user: %s
it: utente: %s

en: user:
it: utente:

en: http auth: user %s, password %s
it: autenticazione http: utente %s, password %s

en: certificate checking requires Python 2.6
it: il controllo dei certificati richiede Python 2.6

en: no certificate received
it: nessun certificato ricevuto

en: certificate is for %s
it: il certificato è per %s

en: IDN in certificate not supported
it: IDN non supportato nel certificato

en: no commonName or subjectAltName found in certificate
it: nessun commonName o subjectAltName trovato nel certificato

en: could not find web.cacerts: %s
it: impossibile trovare web.cacerts: %s

en: command '%s' failed: %s
it: comando '%s' fallito: %s

en: path ends in directory separator: %s
it: il percorso finisce con il separatore di directory: %s

en: path contains illegal component: %s
it: il percorso contiene un componente non consentito: %s

en: path %r is inside repo %r
it: il percorso %r è all'interno del repository %r

en: path %r traverses symbolic link %r
it: il percorso %r attraversa il link simbolico %r

en: could not symlink to %r: %s
it: impossibile creare un link simbolico a %r: %s

en: check your clock
it: controlla il tuo orologio

en: negative timestamp: %d
it: timestamp negativo: %d

en: invalid date: %r
it: data invalida: %r

en: date exceeds 32 bits: %d
it: la data supera i 32 bit: %d

en: negative date value: %d
it: valore di data negativo: %d

en: impossible time zone offset: %d
it: fuso orario impossibile: %d

en: invalid day spec: %s
it: specificato giorno invalido: %s

en: %.0f bytes
it: %.0f byte

en: no port number associated with service '%s'
it: nessuno numero di porta associato al servizio '%s'

en: cannot verify bundle or remote repos
it: impossibile verificare bundle o repository remoti

en: interrupted
it: interrotto

en: empty or missing %s
it: %s vuoto o mancante

en: data length off by %d bytes
it: lunghezza dei dati eccedente di %d byte

en: index contains %d extra bytes
it: l'indice contiene %d extra byte

en: warning: `%s' uses revlog format 1
it: attenzione: `%s' usa il formato di revlog 1

en: warning: `%s' uses revlog format 0
it: attenzione: `%s' usa il formato di revlog 0

en: rev %d points to nonexistent changeset %d
it: rev %d punta al changeset non esistente %d

en: rev %d points to unexpected changeset %d
it: rev %d punta al changeset inatteso %d

en:  (expected %s)
it:  (atteso %s)

en: unknown parent 1 %s of %s
it: genitore 1 %s di %s sconosciuto

en: unknown parent 2 %s of %s
it: genitore 2 %s di %s sconosciuto

en: checking parents of %s
it: sto controllando i genitori di %s

en: duplicate revision %d (%d)
it: revisione duplicata %d (%d)

en: abandoned transaction found - run hg recover
it: trovata transazione abbandonata - eseguire hg recover

en: repository uses revlog format %d
it: il repository usa il formato di revlog %d

en: checking changesets
it: sto controllando i changeset

en: checking
it: controllo in corso

en: unpacking changeset %s
it: sto spacchettando il changeset %s

en: checking manifests
it: sto controllando i manifesti

en: %s not in changesets
it: %s non è nei changeset

en: file without name in manifest
it: file senza nome nel manifesto

en: reading manifest delta %s
it: sto leggendo il delta del manifesto %s

en: crosschecking files in changesets and manifests
it: sto facendo un controllo incrociato sui file nei changeset e nei manifesti

en: crosschecking
it: controllo incrociato

en: changeset refers to unknown manifest %s
it: il changeset si riferisce ad un manifesto sconosciuto %s

en: in changeset but not in manifest
it: nel changeset ma non nel manifesto

en: in manifest but not in changeset
it: nel manifesto ma non nel changeset

en: checking files
it: sto controllando i file

en: cannot decode filename '%s'
it: impossibile decodificare il nome del file '%s'

en: broken revlog! (%s)
it: revlog danneggiato! (%s)

en: missing revlog!
it: revlog mancante!

en: %s not in manifests
it: %s non è nei manifesti

en: unpacked size is %s, %s expected
it: la dimensione spacchettata è %s, attesa %s

en: unpacking %s
it: sto spacchettando %s

en: warning: copy source of '%s' not in parents of %s
it: attenzione: la copia sorgente di '%s' non è tra i genitori di %s

en: checking rename of %s
it: sto controllando la rinomina di %s

en: %s in manifests not found
it: %s non trovato nei manifesti

en: warning: orphan revlog '%s'
it: attenzione: revlog '%s' orfano

en: %d files, %d changesets, %d total revisions
it: %d file, %d changeset, %d revisioni totali

en: %d warnings encountered!
it: %d warning incontrati!

en: %d integrity errors encountered!
it: %d errori di integrit incontrati!

en: (first damaged changeset appears to be %d)
it: (il primo changeset danneggiato sembra essere %d)

en: look up remote revision
it: ricerca di revisioni remote

en: push failed (unexpected response):
it: push fallito (risposta inattesa):

en: look up remote changes
it: ricerca di modifiche remote

en: push failed:
it: push fallito:
