kalendar - en to cs translation catalogue (625 entries)

en: Sort
cs: Seřadit

en: Tasks View
cs: Pohled na úkoly

en: Week View
cs: Týdenní pohled

en: Work Week View
cs: Pohled pracovního týdne

en: 3 Day View
cs: Třídenní pohled

en: Day View
cs: Denní pohled

en: Schedule View
cs: Pohled na plánování

en: Month View
cs: Pohled na měsíc

en: Backwards
cs: Zpětně

en: Forwards
cs: Dopředu

en: To Today
cs: Na dnešek

en: To Date…
cs: K datu...

en: New Event…
cs: Nová událost...

en: New Task…
cs: Nový úkol…

en: Import Calendar…
cs: Importovat kalendář…

en: Alphabetically
cs: Podle abecedy

en: By Due Date
cs: Podle data dokončení

en: By Priority Level
cs: Podle úrovně priority

en: Ascending order
cs: Vzestupně

en: Descending Order
cs: Sestupně

en: Show Completed Tasks
cs: Zobrazit dokončené úkoly

en: Show Today Only
cs: Zobrazit pouze dnešní

en: Refresh All
cs: Obnovit vše

en: Move occurrence(s)
cs: Posunout výskyt(y)

en: Unable to add the exception item to the calendar. No change will be done.
cs: Nelze přidat výjimku do kalendáře. Nebude provedena žádná změna.

en: Delete task and its sub-tasks
cs: Smazat úkol a jeho podúkoly

en: Delete task and make sub-tasks independent
cs: Smazat úkol a učinit podúkoly nezávislými

en: An error occurred: %1
cs: Vyskytla se chyba: %1

en: Task
cs: Úkol

[ctx: @title]
en: Merkuro Calendar
cs: Kalendář Merkuro

en: Calendar Application
cs: Aplikace kalendáře

en: © KDE Community 2021–2024
cs: © 2021–2024 Komunita KDE

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
cs: Správce

[ctx: @info:credit]
en: Developer
cs: Vývojář

[ctx: @item:inlistbox]
en: Default from locale
cs: Výchozí ze systému

en: No set date
cs: Není nastaveno datum

en: Overdue
cs: Ve zpoždění

en: Today
cs: Dnes

[ctx: Please retain space]
en:  at %1
cs:  v %1

[ctx: Please retain parenthesis and space]
en:  (overdue)
cs:  (zpoždění)

en: Filtering by tags
cs: Filtrovat podle značek

en: All Tasks
cs: Všechny úkoly

en: Remove filtering tag
cs: Odstranit značku filtrování

en: Every week | Every %1 weeks
cs[0]: Každý týden
cs[1]: Každé %1 týdny
cs[2]: Každých %1 týdnů

en: Every week on | Every %1 weeks on
cs[0]: Každý týden v
cs[1]: Každé %1 týdny v
cs[2]: Každých %1 týdnů v

en: Every year on the %2 of %3 | Every %1 years on the %2 of %3
cs[0]: Každý rok v %2 měsíce %3
cs[1]: Každé %1 roky v %2 měsíce %3
cs[2]: Každých %1 let v %2  měsíce %3

en: Never
cs: Nikdy

en: Every minute | Every %1 minutes
cs[0]: Každou minutu
cs[1]: Každé %1 minuty
cs[2]: Každých %1 minut

en: Every hour | Every %1 hours
cs[0]: Každou hodinu
cs[1]: Každé %1 hodiny
cs[2]: Každých %1 hodin

en: Every day | Every %1 days
cs[0]: Každý den
cs[1]: Každé %1 dny
cs[2]: Každých %1 dní

en: Every month on the %2 | Every %1 months on the %2
cs[0]: Každý měsíc v %2
cs[1]: Každé %1 měsíce v %2
cs[2]: Každých %1 měsíců v %2

en: Every year on the %2 day of the year | Every %1 years on the %2 day of the year
cs[0]: Každý rok %2 den v roce
cs[1]: Každé %1 roky %2 den v roce
cs[2]: Každých %1 let %2 den v roce

en: Complex recurrence rule
cs: Komplexní pravidlo opakování

en: Unknown
cs: Neznámý

en: Never ends
cs: Nikdy nekončí

en: Ends on %1
cs: Končí %1

en: Ends after %1 occurrences
cs: Končí po %1 výskytech

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Highest priority)
cs: %1 (Nejvyšší priorita)

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Mid-high priority)
cs: %1 (Středně-vysoká priorita)

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Medium priority)
cs: %1 (Střední priorita)

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Mid-low priority)
cs: %1 (Středně-nízká priorita)

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Lowest priority)
cs: %1 (Nejnižší priorita)

en: No set priority level
cs: Nastavit úroveň priorita

[ctx: @title:window]
en: Choose Calendar Color
cs: Vyberte barvu kalendáře

en: Tags
cs: Značky

en: Calendars
cs: Kalendáře

en: Min. Interval:
cs: Min. interval:

[ctx: %1 is a number]
en: %1 incidences were imported successfully.
cs: %1 položek bylo úspěšně importováno.

[ctx: %1 is the error message]
en: An error occurred importing incidences: %1
cs: Při importu položek došlo k chybě: %1

en: New calendar created from imported file successfully.
cs: Nový kalendář z importovaného souboru byl úspěšně vytvořen.

en: Import a calendar
cs: Importovat kalendář

en: Calendar files (*.ics *.vcs)
cs: Soubory kalendáře (*.ics *.vcs)

[ctx: @title:dialog]
en: Import Calendar
cs: Importovat kalendář

en: Would you like to merge this calendar file's events and tasks into one of your existing calendars, or would prefer to create a new calendar from this file?
cs: Chcete sloučit události a úkoly tohoto kalendářového souboru do jednoho ze svých stávajících kalendářů, nebo chcete z tohoto souboru vytvořit nový kalendář?

[ctx: @action:button merge with existing calendar]
en: Merge with Existing
cs: Sloučit s existujícím

[ctx: @action:button Create new calendar]
en: Create New
cs: Vytvořit nový

[ctx: @action:button]
en: Cancel
cs: Zrušit

en: This event is recurring
cs: Tato událost se opakuje

en: This event has reminder | This event has reminders
cs[0]: Tato událost má upomínku
cs[1]: Tato událost má upomínky
cs[2]: Tato událost má upomínky

[ctx: %1 is a percentage number]
en: <b>%1%</b> Complete
cs: <b>%1%</b> dokončeno

en: <b>Calendar:</b>
cs: <b>Kalendář:</b>

en: <b>Tags:</b>
cs: <b>Značky:</b>

en: Remove %1 tag
cs: Odstranit %1 značku

en: <b>Date:</b>
cs: <b>Datum:</b>

en: <b>Time:</b>
cs: <b>Čas</b>

en: <b>Duration:</b>
cs: <b>Trvání: </b>

en: <b>Priority level:</b>
cs: <b>Úroveň priority:</b>

en: <b>Completed:</b>
cs: <b>Dokončeno:</b>

en: <b>Recurrence:</b>
cs: <b>Opakování:</b>

en: Except on:
cs: Vyjma:

en: <b>Location:</b>
cs: <b>Umístění:</b>

en: Unable to find location.
cs: Pozici nelze najít.

en: <b>Description:</b>
cs: <b>Popis:</b>

en: <b>Attachment:</b> | <b>Attachments:</b>
cs[0]: <b>Příloha:</b>
cs[1]: <b>Přílohy:</b>
cs[2]: <b>Přílohy:</b>

en: <b>Reminders:</b>
cs: <b>Upomínky:</b>

en: <b>Organizer:</b>
cs: <b>Organizátor:</b>

en: <b>Guests:</b>
cs: <b>Hosti:</b>

en: Super-task
cs: Super-úloha

en: Sub-task | Sub-tasks
cs[0]: Podúkol
cs[1]: Podúkoly
cs[2]: Podúkoly

en: View
cs: Pohled

en: Edit
cs: Upravit

en: Delete
cs: Smazat

en: Mark Task as Incomplete
cs: Označit úkol jako nedokončený

en: Mark Task as Complete
cs: Označit úkol jako dokončený

en: Add Sub-Task
cs: Přidat podúkol

en: Set priority…
cs: Nastavit prioritu...

en: None
cs: Nic

en: 1 (highest priority)
cs: 1 (nejvyšší priorita)

en: 2 (mid-high priority)
cs: 2 (středně-vysoká priorita)

en: 3 (mid-high priority)
cs: 3 (středně-vysoká priorita)

en: 4 (mid-high priority)
cs: 4 (středně-vysoká priorita)

en: 5 (medium priority)
cs: 5 (střední priorita)

en: 6 (mid-low priority)
cs: 6 (středně-nízká priorita)

en: 7 (mid-low priority)
cs: 7 (středně-nízká priorita)

en: 8 (mid-low priority)
cs: 8 (středně-nízká priorita)

en: 9 (lowest priority)
cs: 9 (nejnižší priorita)

en: Set due date…
cs: Nastavit datum platnosti…

en: Today (%1)
cs: Dnes (%1)

en: Tomorrow (%1)
cs: Zítra (%1)

en: In a week (%1)
cs: Za týden (%1)

en: In a month (%1)
cs: Za měsíc (%1)

en: Expand Main Drawer
cs: Rozbalit hlavní šuplík

en: Collapse Main Drawer
cs: Sbalit hlavní šuplík

en: Remove Tag
cs: Odstranit značku

en: Choose a Task Calendar
cs: Vyberte kalendář s úkoly

en: Choose a Calendar
cs: Vyberte kalendář

en: Choose an Address Book
cs: Vyberte knihu adres

[ctx: @title:window]
en: Delete calendar
cs: Smazat kalendář

[ctx: @title:window]
en: Delete
cs: Smazat

en: Do you want to delete the calendar: "%1"?
cs: Přejete si smazat kalendář: "%1"?

en: You won't be able to revert this action
cs: Tento krok nelze vrátit

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Delete calendar
cs: Smazat kalendář

[ctx: %1 is the type of the incidence (e.g event, todo, journal entry)]
en: Delete %1
cs: Smazat %1

en: Do you want to delete item: "%1"?
cs: Přejete si smazat položku: "%1"?

en: Item "%1" has sub-items. Do you want to delete all related items, or just the currently selected item?
cs: Položka "%1" má podpoložky. Přejete si smazat všechny relevantní položky nebo jenom právě vybranou položku?

en: The calendar item "%1" recurs over multiple dates. This item also has sub-items.
    
    Do you want to delete the selected occurrence on %2, also future occurrences, or all of its occurrences?
    
    Deleting all will also delete sub-items!
cs: Kalendářová položka "%1" se opakuje v několika termínech. Tato položka má také podřízené položky.
    
    Chcete smazat vybraný výskyt v termínu %2 a také budoucí výskyty nebo všechny jeho výskyty?
    
    Smazáním všech se smažou také podřízené položky!

en: The calendar item "%1" recurs over multiple dates. Do you want to delete the selected occurrence on %2, also future occurrences, or all of its occurrences?
cs: Událost "%1" se opakuje ve více dnech. Chcete smazat vybraný výskyt na %2, rovněž budoucí výskyty nebo všechny výskyty?

en: Only Delete Current
cs: Pouze smazat současnou

en: Also Delete Future
cs: Taktéž smazat budoucí

en: Delete Only This
cs: Smazat pouze tuto

en: Delete All
cs: Smazat vše

[ctx: @title]
en: Edit Calendar
cs: Upravit kalendář

[ctx: @title]
en: General
cs: Obecné

[ctx: @label:textbox]
en: Name
cs: Jméno

[ctx: @label:textbox]
en: Icon
cs: Ikona

[ctx: @title]
en: Statistics
cs: Statistiky

[ctx: @info]
en: %1 entry | %1 entries
cs[0]: %1 záznam
cs[1]: %1 záznamy
cs[2]: %1 záznamů

[ctx: @label]
en: Content
cs: Obsah

[ctx: @label]
en: Size
cs: Velikost

[ctx: @title]
en: Retrieval
cs: Vyhledávání

[ctx: @option:check]
en: Use options from parent folder or account
cs: Použít možnosti z nadřazené složky nebo účtu

[ctx: @option:check]
en: Synchronize when selecting this folder
cs: Synchronizovat při výběru této složky

[ctx: @label:spinbox]
en: Synchronize after
cs: Synchronizovat po

[ctx: As in 'Never synchronize this calendar']
en: Never
cs: Nikdy

[ctx: Interval for updating a calendar]
en: %1 minute | %1 minutes
cs[0]: %1 minuta
cs[1]: %1 minuty
cs[2]: %1 minut

[ctx: %1 is incidence type]
en: Edit %1
cs: Upravit %1

[ctx: %1 is incidence type]
en: Add %1
cs: Přidat %1

en: Invalid dates provided.
cs: Neplatná poskytnutá data

en: End date cannot be before start date.
cs: Datum ukončení nesmí být dřívější než datum zahájení.

en: Save
cs: Uložit

en: Add
cs: Přidat

en: Calendar:
cs: Kalendář:

en: Summary:
cs: Shrnutí:

en: Add a title for your task
cs: Přidejte název vašeho úkolu

en: Add a title for your event
cs: Přidejte název vaší události

en: Add a title for your journal entry
cs: Přidejte název pro svůj záznam do deníku

en: Completion:
cs: Dokončení:

en: All day
cs: Celý den

en: Start:
cs: Zahájení:

en: Due:
cs: Do:

en: End:
cs: Konec:

en: Timezone:
cs: Časové pásmo:

en: Repeat:
cs: Opakovat:

en: Daily
cs: Denně

en: Weekly
cs: Týdně

en: Monthly
cs: Měsíčně

en: Yearly
cs: Ročně

en: Custom
cs: Vlastní

en: Every:
cs: Každý:

en: day | days
cs[0]: den
cs[1]: dny
cs[2]: dnů

en: week | weeks
cs[0]: týden
cs[1]: týdny
cs[2]: týdnů

en: month | months
cs[0]: měsíc
cs[1]: měsíce
cs[2]: měsíců

en: year | years
cs[0]: rok
cs[1]: roky
cs[2]: let

en: On:
cs: Zapnuto:

[ctx: %1 is the day number of month]
en: The %1 of each month
cs: %1 z každého měsíce

[ctx: the weekOfMonth dayOfWeekString of each month]
en: The %1 %2 of each month
cs: %1 %2 z každého měsíce

en: Ends:
cs: Končí:

en: On
cs: Zapnuto

en: After
cs: Po

en: occurrence | occurrences
cs[0]: výskyt
cs[1]: výskyty
cs[2]: výskytů

en: Exceptions:
cs: Výjimky:

en: Add Recurrence Exception
cs: Přidat výjimku opakování

en: Location:
cs: Umístění:

en: Optional
cs: Volitelné

en: Show map
cs: Ukázat zobrazení

en: Description:
cs: Popis:

en: Tags:
cs: Značky:

en: Tap to set tags…
cs: Klepnutím nastavte značky…

en: Click to set tags…
cs: Kliknutím nastavte značky…

en: Manage tags…
cs: Spravovat značky…

en: Reminders:
cs: Připomenutí:

en: Add Reminder
cs: Přidat upomínku

en: Attendees:
cs: Účastníci:

en: Name:
cs: Název:

en: Email:
cs: E-mail:

en: Required
cs: Požadováno

en: Status:
cs: Stav:

en: Request RSVP
cs: Žádost o potvrzení účasti

en: Add Attendee
cs: Přidat účastníka

en: Choose from Contacts
cs: Vybrat z kontaktů

en: Fill in Manually
cs: Vyplnit ručně

en: Attachments:
cs: Přílohy:

en: Add Attachment
cs: Přidat přílohu

en: Add an attachment
cs: Přidat přílohu

en: Change incidence date
cs: Změnit datum položky

en: The item you are trying to change is a recurring item. Should the changes be applied only to this single occurrence, also to future items, or to all items in the recurrence?
cs: Položka, kterou se pokoušíte změnit, je opakující se položka. Mají se změny uplatnit pouze na tento jediný výskyt a na budoucí položky, nebo na všechny opakované položky?

en: Only This Item
cs: Pouze tato položka

en: Also Future Items
cs: Také budoucí položky

en: All Occurrences
cs: Všechny výskyty

en: Mark Incomplete
cs: Označit jako nedokončené

en: Mark Complete
cs: Označit jako dokončené

en: Calendar
cs: Kalendář

en: Undo:
cs: Zpět:

en: Redo:
cs: Znovu:

en: Refresh All Calendars
cs: Obnovit všechny kalendáře

en: Configure
cs: Nastavit

[ctx: @action:inmenu %1 is the name of the action getting reverted]
en: Undo: %1
cs: Zpět: %1

en: Undo
cs: Zpět

[ctx: @action:inmenu %1 is the name of the action getting re-applied]
en: Redo: %1
cs: Znovu: %1

en: Redo
cs: Znovu

en: Settings
cs: Nastavení

en: View all tasks
cs: Zobrazit všechny úkoly

en: Priority:
cs: Priorita:

en: Unassigned
cs: Nepřiřazeno

en: 1 (Highest Priority)
cs: 1 (Nejvyšší priorita)

en: 5 (Medium Priority)
cs: 5 (Střední priorita)

en: 9 (Lowest Priority)
cs: 9 (Nejnižší priorita)

[ctx: Custom reminder]
en: Custom
cs: Vlastní

en: minutes
cs: minut

en: hours
cs: hodin

en: days
cs: dnů

en: before start of event
cs: před zahájením události

en: after start of event
cs: po zahájení události

en: Remove
cs: Odstranit

en: Return to Location
cs: Vrátit na pozici

[ctx: @action:button]
en: Create
cs: Vytvořit

[ctx: @action:button]
en: New Event…
cs: Nová událost

[ctx: @action:button]
en: New Task…
cs: Nový úkol

[ctx: @title]
en: Month
cs: Měsíc

[ctx: @title]
en: Week
cs: Týden

[ctx: @title]
en: Work Week
cs: Pracovní týden

[ctx: @title]
en: 3 Days
cs: 3 dny

[ctx: @title]
en: Day
cs: Den

[ctx: @title]
en: Schedule
cs: Naplánovat

[ctx: @title]
en: Tasks
cs: Úkoly

[ctx: @action:button]
en: Reset
cs: Obnovit

en: All day or Multi day
cs: Celý den nebo více dní

[ctx: Date has no events or tasks set]
en: Clear day.
cs: Vyprázdnit den.

en: Tap
cs: Klepněte

en: Click
cs: Klikněte

en: Nothing on the books today. %1 to add something.
cs: Dnes není nic v plánu. %1 a přidejte něco.

[ctx: %1 is the name of the event]
en: %1 (Day %2 of %3)
cs: %1 (Den %2 z %3)

en: Runs all day
cs: Běží celý den

en: Starts at %1
cs: Začíná v %1

en: Ends at %1
cs: Končí v %1

en: Runs All Day
cs: Běží celý den

en: <b>Today</b>
cs: <b>Dnes</b>

en: Previous Day
cs: Předchozí den

en: Previous Three Days
cs: Předchozí 3 dny

en: Previous Work Week
cs: Předchozí pracovní týden

en: Previous Week
cs: Předchozí týden

en: Next Day
cs: Příští den

en: Next Three Days
cs: Příští 3 dny

en: Next Work Week
cs: Příští pracovní týden

en: Next Week
cs: Příští týden

en: Now
cs: Nyní

[ctx: @action:inmenu open week view]
en: Week
cs: Týden

[ctx: @action:inmenu open work week view]
en: Work Week
cs: Pracovní týden

[ctx: @action:inmenu open 3 days view]
en: 3 Days
cs: 3 dny

[ctx: @action:inmenu open day view]
en: Day
cs: Den

en: Previous Month
cs: Předchozí měsíc

en: Next Month
cs: Příští měsíc

en: Priority %1
cs: Priorita %1

en: No set priority
cs: Žádná nastavená priorita

en: No task sets enabled.
cs: Nejsou povoleny žádné sady úkolů.

en: Calendar is not enabled
cs: Kalendář není povolen

en: Enable
cs: Povolit

en: No tasks completed
cs: Nebyl dokončen žádný úkol

en: No tasks left to complete
cs: Žádné úkoly k dokončení

en: Create
cs: Vytvořit

en:  , is overdue
cs:  je po termínu

en: Tasks
cs: Úkoly

en: Show Completed
cs: Zobrazit dokončené

en: Completed Tasks in %1
cs: Dokončené úkoly v %1

en: Completed Tasks
cs: Dokončené úkoly

en: Create a New Task…
cs: Vytvořit nový úkol...

[ctx: @action:button]
en: Add Task
cs: Přidat úkol

en: Holidays
cs: Svátky

[ctx: @action:inmenu]
en: Display Events
cs: Zobrazit události

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit Calendar…
cs: Upravit kalendář…

[ctx: @action:inmenu]
en: Update Calendar
cs: Aktualizovat kalendář

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete Calendar
cs: Smazat kalendář

[ctx: @action:inmenu]
en: Set calendar color…
cs: Nastavit barvu kalendáře

[ctx: @action:inmenu]
en: Calendar source settings…
cs: Nastavení zdroje kalendáře...

[ctx: @action:inmenu]
en: Update calendar source
cs: Aktualizovat zdroj kalendáře

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete calendar source
cs: Smazat zdroj kalendáře

[ctx: @action:inmenu]
en: Show all
cs: Zobrazit vše

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide all
cs: Skrýt vše

[ctx: @action:menu]
en: View
cs: Pohled

[ctx: @action:menu]
en: Sort Tasks
cs: Seřadit úkoly

[ctx: @action:menu]
en: Go
cs: Přejít

[ctx: @action:menu]
en: Create
cs: Vytvořit

[ctx: @action:menu]
en: Settings
cs: Nastavení

en: Sort Tasks
cs: Seřadit úkoly

en: Appearance
cs: Vzhled

en: Accounts
cs: Účty

en: Availability
cs: Dostupnost

en: Configure Availability
cs: Nastavit dostupnost

en: Availability Publishing settings
cs: Nastavení zveřejňování dostupnosti

en: When you publish your availability information, it enables others to consider your calendar availability when inviting you to a meeting. Only the times that are already marked as busy are disclosed, without revealing the specific reasons for your availability.
cs: Když zveřejníte informace o své dostupnosti, ostatní uživatelé mohou při pozvání na schůzku zohlednit dostupnost ve vašem kalendáři. Zveřejněny jsou pouze časy, které jsou již označeny jako obsazené, aniž by byly odhaleny konkrétní důvody vaší dostupnosti.

en: Publish your availability information automatically
cs: Automaticky zveřejňujte informace o své dostupnosti

en: Minimum time (in minutes) between uploads
cs: Minimální čas (v minutách) mezi aktualizacemi

en: Number of days of availability info to publish:
cs: Informace o počtu dní dostupnosti ke zveřejnění:

en: Server information
cs: Informace o serveru

en: Server URL
cs: URL serveru

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Password
cs: Heslo

en: Save password
cs: Uložit heslo

en: Click here to publish availability information manually
cs: Klikněte zde pro ruční zveřejnění informací o dostupnosti

en: Email availability
cs: Odeslat dostupnost e-mailem

en: Enter email of recipient…
cs: Zadat e-mail příjemce…

en: Send
cs: Odeslat

en: Availability Retrieval settings
cs: Nastavení načítání dostupnosti

en: By retrieving Availability information that others have published, you can take their calendar into account when inviting them to a meeting.
cs: Na základě informací o dostupnosti, které ostatní zveřejnili, můžete při pozvání na schůzku zohlednit jejich kalendář.

en: Retrieve others' availability information automatically
cs: Automaticky načítat informace o dostupnosti ostatních

en: Use full email address for retrieval
cs: Použít celý e-mail pro získání

en: Add New Calendar Source…
cs: Přidat nový zdroj kalendáře...

en: General settings
cs: Obecná nastavení

en: Use popup to show incidence information
cs: Použít vyskakovací okno pro zobrazení informací o výskytu

en: Show holidays in calendar views
cs: Zobrazit svátky v kalendáři

[ctx: @label:listbox]
en: Select Holiday Regions
cs: Vybrat oblast pro svátky

en: Show tasks in calendar views
cs: Zobrazit úkoly v pohledech kalendáře

en: Show sub-tasks in calendar views
cs: Zobrazit podúkoly v pohledech kalendáře

en: Past event transparency
cs: Transparentnost minulých událostí

en: Month view settings
cs: Nastavení měsíčního přehledu

en: Month view mode
cs: Režim měsíčního pohledu

en: Swipeable month grid
cs: Posuvná mřížka měsíce

en: Basic month grid
cs: Základní mřížka měsíce

en: Swipeable month grid requires higher system performance.
cs: Posuvná mřížka měsíce vyžaduje vyšší výkon systému.

en: Weekday label alignment
cs: Zarovnání názvu dne

en: Left
cs: Vlevo

en: Center
cs: Střed

en: Right
cs: Vpravo

en: Weekday label length:
cs: Délka názvu dne:

en: Full name (Monday)
cs: Celý název (Pondělí)

en: Abbreviated (Mon)
cs: Zkrácené (Po)

en: Letter only (M)
cs: Pouze písmeno (P)

en: Show week numbers
cs: Zobrazovat čísla týdnů

en: Grid border width (pixels):
cs: Šířka okraje mřížky (pixely):

en: Week view settings
cs: Nastavení týdenního pohledu

en: Week view mode
cs: Režim týdenního pohledu

en: Swipeable week view
cs: Posuvný týdenní pohled

en: Basic week view
cs: Základní týdenní pohled

en: Swipeable week view requires higher system performance.
cs: Posuvný týdenní pohled vyžaduje vyšší výkon systému.

en: Schedule View settings
cs: Nastavení přehledu plánu

en: Schedule view mode
cs: Režim zobrazení plánu

en: Swipeable schedule view
cs: Posuvný pohled na plánování

en: Basic schedule view
cs: Základní pohled na plánování

en: Swipeable schedule view requires higher system performance.
cs: Posuvný pohled na plánování vyžaduje vyšší výkon systému.

en: Show week headers
cs: Ukázat záhlaví týdne

en: Hide empty days
cs: Skrýt prázdné dny

en: Tasks View settings
cs: Nastavení pohledu úkolů

en: Show completed sub-tasks
cs: Zobrazit dokončené podúkoly

en: Maps
cs: Mapy

en: Enable maps
cs: Povolit mapy

en: May cause crashing on some systems.
cs: Na některých systémech může vést k pádu.

en: Location marker
cs: Značka umístění

en: Circle (shows area of location)
cs: Kruh (zobrazí oblast polohy)

en: Pin (shows exact location)
cs: Bod (zobrazí přesné místo)

[ctx: %1 is 2 or more]
en: %1 days
cs: %1 dny

en: 1 day
cs: 1 den

[ctx: %1 is 2 or more]
en: %1 hours
cs: %1 hodiny

en: 1 hour
cs: 1 hodina

en: %1 minutes
cs: %1 minut

en: %1 before start of event
cs: %1 před zahájením události

en: %1 after start of event
cs: %1 po zahájení události

en: On event start
cs: Při započetí události

en: Manage Tags…
cs: Spravovat značky…

en: Show Menubar
cs: Zobrazovat hlavní nabídku

[ctx: @item this is the default calendar]
en: %1 (Offline)
cs: %1 (odpojen)

[ctx: @item this is the default calendar]
en: %1 (Default)
cs: %1 (Výchozí)

[ctx: @action:menu]
en: Edit
cs: Upravit

[ctx: text editing menu action]
en: Undo Text
cs: Vrátit text

[ctx: text editing menu action]
en: Redo Text
cs: Obnovit text

[ctx: text editing menu action]
en: Cut
cs: Vyjmout

[ctx: text editing menu action]
en: Copy
cs: Kopírovat

[ctx: text editing menu action]
en: Paste
cs: Vložit

[ctx: text editing menu action]
en: Delete
cs: Smazat

[ctx: text editing menu action]
en: Select All
cs: Vybrat vše

[ctx: @action:menu]
en: File
cs: Soubor

[ctx: @action:menu]
en: Quit Merkuro
cs: Ukončit Merkuro

[ctx: @action:menu]
en: Help
cs: Nápověda

[ctx: @action:menu]
en: Merkuro Handbook
cs: Příručka Merkuro

[ctx: text editing menu action]
en: Undo
cs: Zpět

[ctx: text editing menu action]
en: Redo
cs: Znovu

[ctx: @action:menu]
en: Window
cs: Okno

[ctx: @action:menu]
en: Exit Full Screen
cs: Ukončit celoobrazovkový režim

[ctx: @action:menu]
en: Enter Full Screen
cs: Přejít do celoobrazovkového režimu

en: Home:
cs: Domácí stránka:

[ctx: @info: shorthand for the key is revoked]
en: Revoked
cs: Odvolaný

[ctx: @info: shorthand for the key is expired]
en: Expired
cs: Prošlý

[ctx: @info: shorthand for the key is disabled]
en: Disabled
cs: Zakázaný

[ctx: @info: shorthand for the key is invalid]
en: Invalid
cs: Neplatný

[ctx: @info: shorthand for the key is valid]
en: Valid
cs: Platný

[ctx: Placeholder when no name is set]
en: No name
cs: Beze jména

en: Invalid item
cs: Neplatná položka

en: Contact
cs: Kontakt

en: New Contact…
cs: Nový kontakt…

en: Refresh All Address Books
cs: Obnovit všechny knihy adres

en: New Contact Group…
cs: Nová skupina kontaktů...

[ctx: @action]
en: Edit contact…
cs: Upravit kontakt...

[ctx: @action]
en: Delete contact
cs: Smazat kontakt

[ctx: @action]
en: Move to…
cs: Přesunout do...

[ctx: @action]
en: Copy to…
cs: Kopírovat do...

en: No address book selected
cs: Nebyla vybrána žádná kniha adres

en: The member with name <b>%1</b> is missing an email address
cs: Členovi se jménem <b>%1</b> chybí e-mailová adresa.

en: Contact does not exist any more
cs: Kontakt již neexistuje

[ctx: contact's name]
en: Name
cs: Jméno

[ctx: contact's email address]
en: EMail
cs: E-mail

[ctx: @title:window]
en: Properties of Address Book %1
cs: Vlastnosti knihy adres %1

en: Both:
cs: Oboje:

en: Work:
cs: Práce:

en: Other:
cs: Jiné:

[ctx: @title]
en: Merkuro Contact
cs: Kontakt Merkuro

en: Address Book Application
cs: Aplikace knihy adres

[ctx: @title:window]
en: Choose Address Book Color
cs: Vyberte barvu knihy adres

en: Done
cs: Hotovo

en: Select Email Address
cs: Vybrat e-mailovou adresu

[ctx: @info:placeholder]
en: No Name
cs: Bez jména

en: Contacts
cs: Kontakty

[ctx: @action:inmenu]
en: Create
cs: Vytvořit

[ctx: @action:inmenu]
en: New Contact
cs: Nový kontakt

[ctx: @action:inmenu]
en: New Contact Group
cs: Nová skupina kontaktů

[ctx: Number of selected contacts]
en: %1 selected | %1 selected
cs[0]: %1 vybraný
cs[1]: %1 vybraní
cs[2]: %1 vybraných

[ctx: @title:dialog]
en: Move Selection To:
cs: Přesunout výběr do:

[ctx: @title:dialog]
en: Copy Selection To:
cs: Zkopírovat výběr do:

[ctx: Placeholder]
en: No Name
cs: Bez jména

en: No contacts
cs: Žádné kontakty

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit address book…
cs: Upravit knihu adres...

[ctx: @action:inmenu]
en: Update address book
cs: Aktualizovat knihu adres

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete address book
cs: Smazat knihu adres

[ctx: @action:inmenu]
en: Set address book color…
cs: Nastavit barvu knihy adres...

[ctx: @action:inmenu]
en: Address book source settings…
cs: Nastavení zdroje knihy adres...

[ctx: @action:inmenu]
en: Update address book source
cs: Aktualizovat zdroj knihy adres

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete address source
cs: Smazat zdroj adres

en: Address book:
cs: Kniha adres:

en: Name
cs: Jméno

en: Contact name
cs: Jméno kontaktu

en: Advanced
cs: Pokročilé

en: Honorific prefix
cs: Akademický titul před jménem

en: Miss
cs: Slečna

en: Mr.
cs: Pan

en: Mrs.
cs: Pí.

en: Ms.
cs: Sl.

en: Given name
cs: Jméno

en: First name or chosen name
cs: Jméno nebo zvolené jméno

en: Additional name
cs: Další jméno

en: Middle name or other name
cs: Prostřední nebo jiné jméno

en: Family name:
cs: Příjmení:

en: Surname or last name
cs: Příjmení nebo poslední jméno

en: Honorific suffix
cs: Akademický titul za jménem

en: Jr.
cs: Ml.

en: Sr.
cs: St.

en: Nickname
cs: Přezdívka

en: Alternative name
cs: Alternativní název

en: Blog Feed
cs: Kanál blogu

en: Organization
cs: Organizace

en: Profession
cs: Profese

[ctx: Placeholder value for name of Profession]
en: Software Developer
cs: Vývojář software

en: Title
cs: Název

en: Department
cs: Oddělení

[ctx: Placeholder value for name of Department]
en: Merkuro-Team
cs: Tým Merkuro

en: Office
cs: Kancelář

[ctx: Placeholder value for Office]
en: Tech Wing, 4th Floor
cs: Technické křídlo, 4. patro

en: Manager's Name
cs: Jméno manažera

[ctx: Placeholder value for Manager's Name]
en: Bob
cs: Lukáš

en: Assistant's Name
cs: Jméno asistenta

en: Add Contact
cs: Přidat kontakt

en: Edit Contact
cs: Upravit kontakt

en: Personal Information
cs: Osobní informace

en: Business Information
cs: Informace o zaměstnání

en: Phone
cs: Telefon

en: Instant Messenger
cs: Internetový komunikátor

en: Warning
cs: Varování

en: This contact was changed elsewhere during editing.
cs: Tento kontakt byl jinde během úprav změněn.

en: Which changes should be kept?
cs: Které změny by měly být zachovány?

en: Current changes
cs: Současné změny

en: External changes
cs: Vnější změny

en: Edit %1
cs: Upravit %1

en: Create Contact Group
cs: Vytvořit skupinu kontaktů

en: Address Book:
cs: Kniha adres:

en: Contact group name
cs: Název skupiny kontaktů

en: Members
cs: Členové

en: Only contacts with an email address can be added to a contact group
cs: Do skupiny kontaktů lze přidat pouze kontakty s e-mailovou adresou

en: This contact group was changed elsewhere during editing.
cs: Tato skupina kontaktů byla jinde během úprav změněna.

en: Home
cs: Domů

en: Work
cs: Práce

en: Other
cs: Jiné

en: Remove email
cs: Odstranit e-mail

en: Both
cs: Oboje

en: Other…
cs: Jiné…

en: user@example.org
cs: uzivatel@priklad.cz

en: Add email
cs: Přidat e-mail

en: protocol:person@example.com
cs: protokol:franta@priklad.cz

[ctx: @label]
en: Partner's name
cs: Jméno partnera

[ctx: @label]
en: Anniversary
cs: Výročí

[ctx: @label]
en: Birthday
cs: Narozeniny

en: Messaging
cs: Zprávy

en: Voice
cs: Hlas

en: Cell
cs: Buňka

en: Mailbox
cs: Poštovní schránka

en: Car
cs: Auto

en: Undefined
cs: Nedefinovaný

en: Select a file
cs: Vybrat soubor

en: Images files (*.png *.jpeg *.jpg)
cs: Soubory obrázků (*.png *.jpeg *.jpg)

en: Photo
cs: Fotka

en: Add Profile Picture
cs: Přidat profilový obrázek

en: Update Profile Picture
cs: Aktualizovat profilový obrázek

[ctx: @action:button]
en: Edit
cs: Úpravy

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit
cs: Upravit

[ctx: @action:inmenu]
en: Cancel
cs: Zrušit

en: Call
cs: Volání

en: Select number to call
cs: Vyberte číslo k zavolání

en: Send SMS
cs: Poslat SMS

en: Select number to send message to
cs: Vyberte číslo pro poslání zprávy

en: Send email
cs: Odeslat e-mail

en: Show QR Code
cs: Zobrazit QR kód

en: Contact information
cs: Informace o kontaktu

en: Nickname:
cs: Přezdívka:

en: Blog Feed:
cs: Kanál blogu:

en: Personal information
cs: Osobní informace

en: Birthday:
cs: Narozeniny:

en: Anniversary:
cs: Výročí:

en: Partner's name:
cs: Jméno partnera:

en: Phone Number | Phone Numbers
cs[0]: Telefonní číslo
cs[1]: Telefonní čísla
cs[2]: Telefonní čísla

en: Address | Addresses
cs[0]: Adresa
cs[1]: Adresy
cs[2]: Adresy

en: Organization:
cs: Organizace:

en: Profession:
cs: Profese:

en: Title:
cs: Název:

en: Department:
cs: Oddělení:

en: Office:
cs: Kancelář:

en: Manager's name:
cs: Jméno manažera:

en: Assistant's name:
cs: Jméno asistenta:

en: Email Address | Email Addresses
cs[0]: E-mailová adresa
cs[1]: E-mailové adresy
cs[2]: E-mailové adresy

[ctx: @title:group]
en: Cryptographic Certificates
cs: Kryptografické certifikáty

[ctx: @title:dialog]
en: Confirm Contact Deletion
cs: Potvrdit smazání kontaktu

[ctx: @action:button]
en: Delete contact | Delete contacts
cs[0]: Smazat kontakt
cs[1]: Smazat kontakty
cs[2]: Smazat kontakty

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete your contact: | Do you really want to delete your contacts:
cs[0]: Opravdu chcete smazat svůj kontakt:
cs[1]: Opravdu chcete smazat své kontakty:
cs[2]: Opravdu chcete smazat své kontakty:

en: You won't be able to revert this action.
cs: Tento krok nelze vrátit.

en: QR Code
cs: Kód QR

en: Creating QR code failed
cs: Vytvoření QR kódu selhalo

[ctx: @title:window]
en: Settings
cs: Nastavení

en: Contact Books
cs: Knihy adres

en: Add New Address Book Source…
cs: Přidat nový zdroj knihy adres...

[ctx: @title]
en: Merkuro Launcher
cs: Spouštěč aplikace Merkuro

en: merkuro Launcher
cs: Spouštěč aplikace Merkuro

en: Quit
cs: Ukončit

[ctx: displayed as subject when the subject of a mail is empty]
en: No Subject
cs: Žádný předmět

[ctx: displayed when a mail has unknown sender, receiver or date]
en: Unknown
cs: Neznámý

en: Image request has been cancelled
cs: Žádost o obrázek byla zrušena

en: No key
cs: Žádný klíč

en: New Mail…
cs: Nový e-mail...

en: Check Mail
cs: Zkontrolovat poštu

[ctx: @action]
en: Mark as Read
cs: Označit jako přečtený

[ctx: @action]
en: Mark as Unread
cs: Označit jako nepřečtený

[ctx: @action]
en: Mark as Important
cs: Označit jako důležitý

[ctx: @action]
en: Move to Trash
cs: Přesunout do koše

[ctx: @action]
en: Save as…
cs: Uložit jako…

en: There are no recipients to e-mail
cs: E-mail nemá žádné příjemce

en: Error creating transport
cs: Chyba při vytváření transportu

en: Error loading transport
cs: Chyba při načítání transportu

en: Error queuing message in outbox: %1
cs: Chyba při zařazování zprávy do odeslané pošty: %1

en: Resource %1 is broken.
    %2
cs: Zdroj %1 je poškozen.
    %2

[ctx: @title:window]
en: Account Configuration: %1
cs: Nastavení účtu: %1

[ctx: @title]
en: Merkuro Mail
cs: Pošta Merkuro

en: Email Client
cs: Poštovní klient

en: Delete Folder
cs: Smazat složku

en: Are you sure you want to delete the folder %1, discarding its contents? <br /> <b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.
cs: Opravdu si přejete smazat složku %1 a zrušit tak její obsah? <br /><b>Pozor</b>, zrušené zprávy nejsou přesunuty do koše, nýbrž trvale smazány

[ctx: @title:dialog]
en: Delete Email
cs: Smazat e-mail

[ctx: @action:button]
en: Delete Email
cs: Smazat e-mail

en: Are you sure you want to delete the email "%1", discarding its contents? <br /> <b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.
cs: Opravdu chcete smazat e-mail "%1" a zbavit se jeho obsahu? <br /> <b>Upozorňujeme</b> že smazané zprávy se neukládají do složky Koš a jsou trvale odstraněny.

en: Add Folder
cs: Přidat složku

[ctx: @action:inmenu]
en: Folder Properties
cs: Vlastnosti složky

[ctx: @action:inmenu]
en: Restart Account
cs: Restartovat účet

[ctx: @action:inmenu]
en: Account Settings
cs: Nastavení účtu

en: New Folder
cs: Nová složka

en: Create Folder
cs: Vytvořit složku

en: Folder Name…
cs: Název složky...

en: Open File
cs: Otevřít soubor

en: Choose file
cs: Vyberte soubor

[ctx: @title]
en: Search: %1
cs: Hledat: %1

[ctx: Number of selected emails]
en: %1 selected | %1 selected
cs[0]: %1 vybraný
cs[1]: %1 vybraní
cs[2]: %1 vybraných

en: Save Message - Merkuro Mail
cs: Uložit zprávu – Merkuro Mail

en: Email messages (*.mbox)
cs: E-mailové zprávy (*.mbox)

[ctx: @action:menu]
en: Mark Message
cs: Označit zprávu

en: No mailbox selected
cs: Není vybrána žádná poštovní schránka

en: Select a mailbox from the sidebar.
cs: Vyberte poštovní schránku z postranního panelu.

en: Mailbox is empty
cs: Schránka je prázdná

en: Mailboxes
cs: Poštovní schránky

en: Mail
cs: Pošta

[ctx: @title:window]
en: New Message
cs: Nová zpráva

en: From:
cs: Od:

en: Identity:
cs: Identita:

en: To:
cs: Pro:

en: CC:
cs: Kopie:

en: BCC:
cs: Skrytá kopie:

en: Reply-To:
cs: Odpovědět komu:

en: Subject:
cs: Předmět:

en: This mail contains an invitation
cs: Tento e-mail obsahuje pozvánku

[ctx: @action:button]
en: Import key
cs: Importovat klíč

[ctx: @action:group]
en: Identities
cs: Identity

[ctx: @title:group Title for the list of receiving accounts which are imap or pop3 email accounts]
en: Receiving Accounts
cs: Přijímání účtů

en: Mail Account Configuration
cs: Nastavení účtu pošty

[ctx: @title]
en: Accounts
cs: Účty
