kalendar - en to fi translation catalogue (634 entries)

en: Sort
fi: Lajittele

en: Tasks View
fi: Tehtävänäkymä

en: Week View
fi: Viikkonäkymä

en: Work Week View
fi: Työviikkonäkymä

en: 3 Day View
fi: Kolmen päivän näkymä

en: Day View
fi: Päivänäkymä

en: Schedule View
fi: Aikataulunäkymä

en: Month View
fi: Kuukausinäkymä

en: Backwards
fi: Taaksepäin

en: Forwards
fi: Eteenpäin

en: To Today
fi: Tänään

en: To Date…
fi: Päivään…

en: New Event…
fi: Uusi tapahtuma…

en: New Task…
fi: Uusi tehtävä…

en: Import Calendar…
fi: Tuo kalenteri…

en: Alphabetically
fi: Aakkosjärjestyksessä

en: By Due Date
fi: Määräpäivän mukaan

en: By Priority Level
fi: Etusijaisuuden mukaan

en: Ascending order
fi: Suora järjestys

en: Descending Order
fi: Käänteinen järjestys

en: Show Completed Tasks
fi: Näytä valmistuneet tehtävät

en: Show Today Only
fi: Näytä vain tänäinen

en: Refresh All
fi: Virkistä kaikki

en: Move occurrence(s)
fi: Siirrä esiintymiä

en: Unable to add the exception item to the calendar. No change will be done.
fi: Poikkeusmerkintää ei voi lisätä kalenteriin. Muutoksia ei tehdä.

en: Delete task and its sub-tasks
fi: Poista tehtävä alitehtävineen

en: Delete task and make sub-tasks independent
fi: Poista tehtävä ja muuta sen alitehtävät itsenäisiksi

en: An error occurred: %1
fi: Sattui virhe: %1

en: Task
fi: Tehtävä

en: Calendar Application
fi: Kalenterisovellus

en: © KDE Community 2021–2024
fi: © KDE-yhteisö 2021–2024

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
fi: Ylläpitäjä

[ctx: @info:credit]
en: Developer
fi: Kehittäjä

[ctx: @item:inlistbox]
en: Default from locale
fi: Maa-asetuksen oletus

en: No set date
fi: Ei asetettua päivää

en: Overdue
fi: Myöhässä

en: Today
fi: Tänään

[ctx: Please retain space]
en:  at %1
fi:  %1

[ctx: Please retain parenthesis and space]
en:  (overdue)
fi:  (myöhässä)

en: Filtering by tags
fi: Suodatus luokituksilla

en: All Tasks
fi: Kaikki tehtävät

en: Remove filtering tag
fi: Poista suodatusluokitus

en: Every week | Every %1 weeks
fi[0]: Joka viikko
fi[1]: Joka %1. viikko

en: Every week on | Every %1 weeks on
fi[0]: Joka viikko
fi[1]: Joka %1. viikko

en: Every year on the %2 of %3 | Every %1 years on the %2 of %3
fi[0]: Joka vuosi %2.%3.
fi[1]: Joka %1. vuosi %2.%3.

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Every minute | Every %1 minutes
fi[0]: Joka minuutti
fi[1]: Joka %1. minuutti

en: Every hour | Every %1 hours
fi[0]: Joka tunti
fi[1]: Joka %1. tunti

en: Every day | Every %1 days
fi[0]: Joka päivä
fi[1]: Joka %1. päivä

en: Every month on the %2 | Every %1 months on the %2
fi[0]: Joka kuukausi %2
fi[1]: Joka %1. kuukausi %2

en: Every year on the %2 day of the year | Every %1 years on the %2 day of the year
fi[0]: Joka vuosi vuoden %2. päivänä
fi[1]: Joka %1. vuosi sen %2. päivänä

en: Complex recurrence rule
fi: Monimutkainen toistosääntö

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Never ends
fi: Ei pääty koskaan

en: Ends on %1
fi: Päättyy %1

en: Ends after %1 occurrences
fi: Päättyy %1 kerran jälkeen

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Highest priority)
fi: %1 (enin etusijaisuus)

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Mid-high priority)
fi: %1 (suurehko etusijaisuus)

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Medium priority)
fi: %1 (keskitason etusijaisuus)

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Mid-low priority)
fi: %1 (vähäisehkö etusijaisuus)

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Lowest priority)
fi: %1 (vähin etusijaisuus)

en: No set priority level
fi: Ei asetettua etusijaisuutta

[ctx: @title:window]
en: Choose Calendar Color
fi: Valitse kalenteriväri

en: Tags
fi: Luokitukset

en: Calendars
fi: Kalenterit

en: Min. Interval:
fi: Vähimmäisväli:

[ctx: %1 is a number]
en: %1 incidences were imported successfully.
fi: Tuotiin onnistuneesti %1 esiintymää.

[ctx: %1 is the error message]
en: An error occurred importing incidences: %1
fi: Esiintymiä tuotaessa tapahtui virhe: %1

en: New calendar created from imported file successfully.
fi: Tuodusta tiedostosta luotiin onnistuneesti uusi kalenteri.

en: Import a calendar
fi: Tuo kalenteri

en: Calendar files (*.ics *.vcs)
fi: Kalenteritiedostot (*.ics *.vcs)

[ctx: @title:dialog]
en: Import Calendar
fi: Tuo kalenteri

en: Would you like to merge this calendar file's events and tasks into one of your existing calendars, or would prefer to create a new calendar from this file?
fi: Haluatko yhdistää tämän kalenteritiedoston tapahtumat ja tehtävät olemassa olevaan kalenteriin vai luoda tiedostosta uuden kalenterin?

[ctx: @action:button merge with existing calendar]
en: Merge with Existing
fi: Yhdistä olemassa olevaan

[ctx: @action:button Create new calendar]
en: Create New
fi: Luo uusi

[ctx: @action:button]
en: Cancel
fi: Peru

en: This event is recurring
fi: Tämä tapahtuma toistuu

en: This event has reminder | This event has reminders
fi[0]: Tällä tapahtumalla on muistutus
fi[1]: Tällä tapahtumalla on muistutuksia

[ctx: %1 is a percentage number]
en: <b>%1%</b> Complete
fi: <b>%1 %</b> valmiina

en: <b>Calendar:</b>
fi: <b>Kalenteri:</b>

en: <b>Tags:</b>
fi: <b>Luokitukset:</b>

en: Remove %1 tag
fi: Poista %1 luokitus

en: <b>Date:</b>
fi: <b>Päivä:</b>

en: <b>Time:</b>
fi: <b>Aika:</b>

en: <b>Duration:</b>
fi: <b>Kesto:</b>

en: <b>Priority level:</b>
fi: <b>Etusijaisuus:</b>

en: <b>Completed:</b>
fi: <b>Valmis:</b>

en: <b>Recurrence:</b>
fi: <b>Toisto:</b>

en: Except on:
fi: Paitsi:

en: <b>Location:</b>
fi: <b>Sijainti:</b>

en: Unable to find location.
fi: Sijaintia ei löydy

en: <b>Description:</b>
fi: <b>Kuvaus:</b>

en: <b>Attachment:</b> | <b>Attachments:</b>
fi[0]: <b>Liite:</b>
fi[1]: <b>Liitteet:</b>

en: <b>Reminders:</b>
fi: <b>Muistutukset:</b>

en: <b>Organizer:</b>
fi: <b>Järjestäjä:</b>

en: <b>Guests:</b>
fi: <b>Vieraat:</b>

en: Super-task
fi: Supertehtävä

en: Sub-task | Sub-tasks
fi[0]: Alitehtävä
fi[1]: Alitehtävät

en: View
fi: Näkymä

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Delete
fi: Poista

en: Mark Task as Incomplete
fi: Merkitse tehtävä keskeneräiseksi

en: Mark Task as Complete
fi: Merkitse tehtävä valmiiksi

en: Add Sub-Task
fi: Lisää alitehtävä

en: Set priority…
fi: Aseta etusija…

en: None
fi: Ei mitään

en: 1 (highest priority)
fi: 1 (suurin etusija)

en: 2 (mid-high priority)
fi: 2 (suurehko etusija)

en: 3 (mid-high priority)
fi: 3 (suurehko etusija)

en: 4 (mid-high priority)
fi: 4 (suurehko etusija)

en: 5 (medium priority)
fi: 5 (keskitason etusija)

en: 6 (mid-low priority)
fi: 6 (vähäisehkö etusija)

en: 7 (mid-low priority)
fi: 7 (vähäisehkö etusija)

en: 8 (mid-low priority)
fi: 8 (vähäisehkö etusija)

en: 9 (lowest priority)
fi: 9 (vähin etusija)

en: Set due date…
fi: Aseta määräpäivä…

en: Today (%1)
fi: Tänään (%1)

en: Tomorrow (%1)
fi: Huomenna (%1)

en: In a week (%1)
fi: Viikon sisään (%1)

en: In a month (%1)
fi: Kuukauden sisään (%1)

en: Expand Main Drawer
fi: Avaa päälaatikko

en: Collapse Main Drawer
fi: Sulje päälaatikko

en: Remove Tag
fi: Poista luokitus

[ctx: %1 is month name, %2 is year]
en: <b>%1</b> %2
fi: <b>%1 %</b> %2

en: Choose a Task Calendar
fi: Valitse tehtäväkalenteri

en: Choose a Calendar
fi: Valitse kalenteri

en: Choose an Address Book
fi: Valitse osoitekirja

[ctx: @title:window]
en: Delete calendar
fi: Poista kalenteri

[ctx: @title:window]
en: Delete
fi: Poista

en: Do you want to delete the calendar: "%1"?
fi: Haluatko varmasti poistaa kalenterin: ”%1”?

en: You won't be able to revert this action
fi: Tätä toimenpidettä ei voi kumota

en: Cancel
fi: Peru

en: Delete calendar
fi: Poista kalenteri

[ctx: %1 is the type of the incidence (e.g event, todo, journal entry)]
en: Delete %1
fi: Poista %1

en: Do you want to delete item: "%1"?
fi: Haluatko varmasti poistaa merkinnän: ”%1”?

en: Item "%1" has sub-items. Do you want to delete all related items, or just the currently selected item?
fi: Merkinnällä ”%1” on alimerkintöjä. Haluatko poistaa kaikki asiaan kuuluvat merkinnät vai ainoastaan valitun?

en: The calendar item "%1" recurs over multiple dates. This item also has sub-items.
    
    Do you want to delete the selected occurrence on %2, also future occurrences, or all of its occurrences?
    
    Deleting all will also delete sub-items!
fi: Kalenterimerkintä ”%1” toistuu useampina päivinä. Merkinnällä on myös alimerkintöjä.
    
    Haluatko poistaa vain valitun esiintymän (%2), tulevatkin esiintymät vai kaikki esiintymät?
    
    Kaikkien poistaminen poistaa myös alimerkinnät!

en: The calendar item "%1" recurs over multiple dates. Do you want to delete the selected occurrence on %2, also future occurrences, or all of its occurrences?
fi: Kalenterimerkintä ”%1” toistuu useampina päivinä. Haluatko poistaa vain valitun esiintymän (%2), tulevatkin esiintymät vai kaikki esiintymät?

en: Only Delete Current
fi: Poista vain nykyinen

en: Also Delete Future
fi: Poista myös tulevat

en: Delete Only This
fi: Poista vain tämä

en: Delete All
fi: Poista kaikki

[ctx: @title]
en: Edit Calendar
fi: Muokkaa kalenteria

[ctx: @title]
en: General
fi: Yleisasetukset

[ctx: @label:textbox]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @label:textbox]
en: Icon
fi: Kuvake

[ctx: @title]
en: Statistics
fi: Tilastot

[ctx: @info]
en: %1 entry | %1 entries
fi[0]: %1 tietue
fi[1]: %1 tietuetta

[ctx: @label]
en: Content
fi: Sisältö

[ctx: @label]
en: Size
fi: Koko

[ctx: @title]
en: Retrieval
fi: Nouto

[ctx: @option:check]
en: Use options from parent folder or account
fi: Käytä ylemmän kansion tai tilin asetuksia

[ctx: @option:check]
en: Synchronize when selecting this folder
fi: Tahdista valittaessa tämä kansio

[ctx: @label:spinbox]
en: Synchronize after
fi: Tahdista ajassa

[ctx: As in 'Never synchronize this calendar']
en: Never
fi: Ei koskaan

[ctx: Interval for updating a calendar]
en: %1 minute | %1 minutes
fi[0]: %1 minuutti
fi[1]: %1 minuuttia

[ctx: %1 is incidence type]
en: Edit %1
fi: Muokkaa: %1

[ctx: %1 is incidence type]
en: Add %1
fi: Lisää %1

en: Invalid dates provided.
fi: Annettu virheellisiä päiväyksiä.

en: End date cannot be before start date.
fi: Päättymispäivä ei voi olla ennen alkamispäivää.

en: Save
fi: Tallenna

en: Add
fi: Lisää

en: Calendar:
fi: Kalenteri:

en: Summary:
fi: Yhteenveto:

en: Add a title for your task
fi: Lisää tehtävääsi otsikko

en: Add a title for your event
fi: Lisää tapahtumaasi otsikko

en: Add a title for your journal entry
fi: Lisää päiväkirjamerkintääsi otsikko

en: Completion:
fi: Valmius:

en: All day
fi: Koko päivä

en: Start:
fi: Alkaa:

en: Due:
fi: Määräaika:

en: End:
fi: Päättyy:

en: Timezone:
fi: Aikavyöhyke:

en: Repeat:
fi: Toisto:

en: Daily
fi: Päivittäin

en: Weekly
fi: Viikoittain

en: Monthly
fi: Kuukausittain

en: Yearly
fi: Vuosittain

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Every:
fi: Joka:

en: day | days
fi[0]: päivä
fi[1]: päivää

en: week | weeks
fi[0]: viikko
fi[1]: viikkoa

en: month | months
fi[0]: kuukausi
fi[1]: kuukautta

en: year | years
fi[0]: vuosi
fi[1]: vuotta

en: On:
fi: Aika:

[ctx: %1 is the day number of month]
en: The %1 of each month
fi: %1. päivä joka kuuta

[ctx: the weekOfMonth dayOfWeekString of each month]
en: The %1 %2 of each month
fi: Joka kuun %1 %2

en: Ends:
fi: Päättyy:

en: On
fi: Käytössä

en: After
fi: Jälkeen

en: occurrence | occurrences
fi[0]: kerta
fi[1]: kertaa

en: Exceptions:
fi: Poikkeukset:

en: Add Recurrence Exception
fi: Lisää poikkeus toistoon

en: Location:
fi: Sijainti:

en: Optional
fi: Valinnainen

en: Show map
fi: Näytä kartta

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Tags:
fi: Tunnisteet:

en: Tap to set tags…
fi: Aseta luokituksia napauttamalla…

en: Click to set tags…
fi: Aseta luokituksia napsauttamalla…

en: Manage tags…
fi: Hallitse luokituksia…

en: Reminders:
fi: Muistutukset:

en: Add Reminder
fi: Lisää muistutus

en: Attendees:
fi: Osallistujat:

en: Name:
fi: Nimi:

en: Email:
fi: Sähköposti:

en: Required
fi: Pakollinen

en: Status:
fi: Tila:

en: Request RSVP
fi: Pyydä vastausta

en: Add Attendee
fi: Lisää osallistuja

en: Choose from Contacts
fi: Valitse yhteystiedoista

en: Fill in Manually
fi: Täytä käsin

en: Attachments:
fi: Liitteet:

en: Add Attachment
fi: Lisää liite

en: Add an attachment
fi: Lisää liite

en: Change incidence date
fi: Muuta esiintymäpäivää

en: The item you are trying to change is a recurring item. Should the changes be applied only to this single occurrence, also to future items, or to all items in the recurrence?
fi: Merkintä, jota olet muuttamassa, on toistuva. Koskevatko muutokset vain tätä tapahtumaa, tätä ja tämän jälkeisiä tapahtumia vai kaikkia tapahtumia?

en: Only This Item
fi: Vain tämä merkintä

en: Also Future Items
fi: Myös tulevat merkinnät

en: All Occurrences
fi: Kaikki esiintymät

en: Mark Incomplete
fi: Merkitse keskeneräiseksi

en: Mark Complete
fi: Merkitse valmiiksi

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: Undo:
fi: Kumoa:

en: Redo:
fi: Tee uudelleen:

en: Refresh All Calendars
fi: Virkistä kaikki kalenterit

en: Configure
fi: Asetukset

[ctx: @action:inmenu %1 is the name of the action getting reverted]
en: Undo: %1
fi: Kumoa: %1

en: Undo
fi: Kumoa

[ctx: @action:inmenu %1 is the name of the action getting re-applied]
en: Redo: %1
fi: Tee uudelleen: %1

en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: Settings
fi: Asetukset

en: View all tasks
fi: Tarkastele kaikkia tehtäviä

en: Priority:
fi: Etusijaisuus:

en: Unassigned
fi: Ei osoitettu

en: 1 (Highest Priority)
fi: 1 (suurin etusija)

en: 5 (Medium Priority)
fi: 5 (keskitason etusija)

en: 9 (Lowest Priority)
fi: 9 (pienin etusija)

[ctx: Custom reminder]
en: Custom
fi: Mukautettu

en: minutes
fi: minuuttia

en: hours
fi: tuntia

en: days
fi: päivää

en: before start of event
fi: ennen tapahtuman alkua

en: after start of event
fi: tapahtuman alun jälkeen

en: Remove
fi: Poista

en: Return to Location
fi: Palaa sijaintiin

[ctx: @action:button]
en: Create
fi: Luo

[ctx: @action:button]
en: New Event…
fi: Uusi tapahtuma…

[ctx: @action:button]
en: New Task…
fi: Uusi tehtävä…

[ctx: @title]
en: Month
fi: Kuukausi

[ctx: @title]
en: Week
fi: Viikko

[ctx: @title]
en: Work Week
fi: Työviikko

[ctx: @title]
en: 3 Days
fi: 3 päivää

[ctx: @title]
en: Day
fi: Päivä

[ctx: @title]
en: Schedule
fi: Aikataulu

[ctx: @title]
en: Tasks
fi: Tehtävät

[ctx: @action:button]
en: Reset
fi: Alusta

en: All day or Multi day
fi: Koko päivä tai useampi päivä

[ctx: Date has no events or tasks set]
en: Clear day.
fi: Tyhjennä päivä.

en: Tap
fi: napauttamalla

en: Click
fi: napsauttamalla

en: Nothing on the books today. %1 to add something.
fi: Ei mitään tiedossa tänään. Lisää jotakin %1.

[ctx: %1 is the name of the event]
en: %1 (Day %2 of %3)
fi: %1 (päivä %2/%3)

en: Runs all day
fi: Koko päivän

[ctx: Displays times between incidence start and end]
en: %1 - %2
fi: %1–%2

en: Starts at %1
fi: Alkaa %1

en: Ends at %1
fi: Päättyy %1

en: Runs All Day
fi: Koko päivä

en: <b>Today</b>
fi: <b>Tänään</b>

en: Previous Day
fi: Edellinen päivä

en: Previous Three Days
fi: Kolme edellistä päivää

en: Previous Work Week
fi: Edellinen työviikko

en: Previous Week
fi: Edellinen viikko

en: Next Day
fi: Seuraava päivä

en: Next Three Days
fi: Seuraavat kolme päivää

en: Next Work Week
fi: Seuraava työviikko

en: Next Week
fi: Ensi viikko

en: Now
fi: Nyt

[ctx: @action:inmenu open week view]
en: Week
fi: Viikko

[ctx: @action:inmenu open work week view]
en: Work Week
fi: Työviikko

[ctx: @action:inmenu open 3 days view]
en: 3 Days
fi: 3 päivää

[ctx: @action:inmenu open day view]
en: Day
fi: Päivä

en: Previous Month
fi: Edellinen kuu

en: Next Month
fi: Seuraava kuu

en: Priority %1
fi: Etusijaisuus %1

en: No set priority
fi: Ei asetettua etusijaisuutta

en: No task sets enabled.
fi: Tehtäväjoukkoja ei ole käytössä.

en: Calendar is not enabled
fi: Kalenteri ei ole käytössä

en: Enable
fi: Käytä

en: No tasks completed
fi: Valmiita tehtäviä ei ole

en: No tasks left to complete
fi: Keskeneräisiä tehtäviä ei ole

en: Create
fi: Luo

en:  , is overdue
fi:  , on myöhässä

en: Tasks
fi: Tehtävät

en: Show Completed
fi: Näytä valmistuneet

en: Completed Tasks in %1
fi: Valmistuneet tehtävät – %1

en: Completed Tasks
fi: Valmistuneet tehtävät

en: Create a New Task…
fi: Luo uusi tehtävä…

[ctx: @action:button]
en: Add Task
fi: Lisää tehtävä

en: Holidays
fi: Vapaapäivät

[ctx: @action:inmenu]
en: Display Events
fi: Näytä tapahtumat

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit Calendar…
fi: Muokkaa kalenteria…

[ctx: @action:inmenu]
en: Update Calendar
fi: Virkistä kalenteri

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete Calendar
fi: Poista kalenteri

[ctx: @action:inmenu]
en: Set calendar color…
fi: Aseta kalenteriväri…

[ctx: @action:inmenu]
en: Calendar source settings…
fi: Kalenterilähteen asetukset…

[ctx: @action:inmenu]
en: Update calendar source
fi: Virkistä kalenterilähde

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete calendar source
fi: Poista kalenterilähde

[ctx: @action:inmenu]
en: Show all
fi: Näytä kaikki

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide all
fi: Piilota kaikki

[ctx: @action:menu]
en: View
fi: Näkymä

[ctx: @action:menu]
en: Sort Tasks
fi: Lajittele tehtävät

[ctx: @action:menu]
en: Go
fi: Siirry

[ctx: @action:menu]
en: Create
fi: Luo

[ctx: @action:menu]
en: Settings
fi: Asetukset

en: Sort Tasks
fi: Lajittele tehtävät

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Accounts
fi: Tilit

en: Availability
fi: Varaukset

en: Configure Availability
fi: Varausasetukset

en: Availability Publishing settings
fi: Varaustiedon julkaisuasetukset

en: When you publish your availability information, it enables others to consider your calendar availability when inviting you to a meeting. Only the times that are already marked as busy are disclosed, without revealing the specific reasons for your availability.
fi: Julkaistessasi varaustietosi muiden on mahdollista ottaa kalenterisi huomioon kutsuessaan sinua tapaamisiin. Vain jo varatuiksi merkityt ajat paljastetaan paljastamatta varauksen tarkkaa syytä.

en: Publish your availability information automatically
fi: Julkaise varaustiedot automaattisesti

en: Minimum time (in minutes) between uploads
fi: Lähetysten välinen vähimmäisaika (minuutteina)

en: Number of days of availability info to publish:
fi: Julkaistavan varaustiedon määrä päivinä:

en: Server information
fi: Palvelintiedot

en: Server URL
fi: Palvelimen verkko-osoite

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Password
fi: Salasana

en: Save password
fi: Tallenna salasana

en: Click here to publish availability information manually
fi: Julkaise varaustiedot itse napsauttamalla tästä

en: Email availability
fi: Sähköpostisaatavuus

en: Enter email of recipient…
fi: Anna vastaanottajan sähköpostiosoite…

en: Send
fi: Lähetä

en: Availability Retrieval settings
fi: Varaustietojen noudon asetukset

en: By retrieving Availability information that others have published, you can take their calendar into account when inviting them to a meeting.
fi: Noutamalla muiden julkaisemat varaustiedot voi ottaa heidän kalenterinsa huomioon kutsuttaessa heitä tapahtumiin.

en: Retrieve others' availability information automatically
fi: Nouda muiden varaustiedot automaattisesti

en: Use full email address for retrieval
fi: Käytä noutamiseen koko sähköpostiosoitetta

en: Add New Calendar Source…
fi: Lisää uusi kalenterilähde…

en: General settings
fi: Yleisasetukset

en: Use popup to show incidence information
fi: Näytä esiintymän tiedot ponnahdusikkunassa

en: Show holidays in calendar views
fi: Näytä kalenterinäkymissä vapaapäivät

[ctx: @label:listbox]
en: Select Holiday Regions
fi: Valitse vapaapäiväalue

en: Show tasks in calendar views
fi: Näytä tehtävät kalenterinäkymissä

en: Show sub-tasks in calendar views
fi: Näytä kalenterinäkymissä alitehtävät

en: Past event transparency
fi: Ohitetun tapahtuman läpikuultavuus

en: Month view settings
fi: Kuukausinäkymän asetukset

en: Month view mode
fi: Kuukausinäkymä

en: Swipeable month grid
fi: Pyyhkäistävä kuukausiruudukko

en: Basic month grid
fi: Tavallinen kuukausiruudukko

en: Swipeable month grid requires higher system performance.
fi: Pyyhkäistävä kuukausiruudukko vaatii järjestelmältä enemmän tehoa.

en: Weekday label alignment
fi: Viikonpäiväselitteen tasaus

en: Left
fi: Vasemmalle

en: Center
fi: Keskelle

en: Right
fi: Oikealle

en: Weekday label length:
fi: Viikonpäiväselitteen leveys:

en: Full name (Monday)
fi: Koko nimi (maanantai)

en: Abbreviated (Mon)
fi: Lyhenne (ma)

en: Letter only (M)
fi: Alkukirjain (m)

en: Show week numbers
fi: Näytä viikkonumerot

en: Grid border width (pixels):
fi: Ruudukon reunan leveys (kuvapisteinä):

en: Week view settings
fi: Viikkonäkymän asetukset

en: Week view mode
fi: Viikkonäkymä

en: Swipeable week view
fi: Pyyhkäistävä viikkonäkymä

en: Basic week view
fi: Tavallinen viikkoruudukko

en: Swipeable week view requires higher system performance.
fi: Pyyhkäistävä viikkonäkymä vaatii järjestelmältä enemmän tehoa.

en: Schedule View settings
fi: Aikataulunäkymän asetukset

en: Schedule view mode
fi: Aikataulunäkymä

en: Swipeable schedule view
fi: Pyyhkäistävä aikataulunäkymä

en: Basic schedule view
fi: Tavallinen aikataulunäkymä

en: Swipeable schedule view requires higher system performance.
fi: Pyyhkäistävä aikataulunäkymä vaatii järjestelmältä enemmän tehoa.

en: Show week headers
fi: Näytä viikko-otsakkeet

en: Hide empty days
fi: Piilota tyhjät päivät

en: Tasks View settings
fi: Tehtävänäkymän asetukset

en: Show completed sub-tasks
fi: Näytä valmistuneet alitehtävät

en: Maps
fi: Kartat

en: Enable maps
fi: Ota käyttöön kartat

en: May cause crashing on some systems.
fi: Voi joissakin järjestelmissä aiheuttaa kaatumisen.

en: Location marker
fi: Sijaintimerkki

en: Circle (shows area of location)
fi: Ympyrä (näyttää sijainnin alueen)

en: Pin (shows exact location)
fi: Nasta (näyttää tarkan sijainnin)

[ctx: %1 is 2 or more]
en: %1 days
fi: %1 päivää

en: 1 day
fi: 1 päivä

[ctx: %1 is 2 or more]
en: %1 hours
fi: %1 tuntia

en: 1 hour
fi: 1 tunti

en: %1 minutes
fi: %1 minuuttia

en: %1 before start of event
fi: %1 ennen tapahtuman alkua

en: %1 after start of event
fi: %1 tapahtuman alun jälkeen

en: On event start
fi: Tapahtuman alkaessa

en: Manage Tags…
fi: Hallitse luokituksia…

en: Show Menubar
fi: Näytä valikkorivi

[ctx: @item this is the default calendar]
en: %1 (Offline)
fi: %1 (ei verkossa)

[ctx: @item this is the default calendar]
en: %1 (Default)
fi: %1 (oletus)

[ctx: @action:menu]
en: Edit
fi: Muokkaa

[ctx: text editing menu action]
en: Undo Text
fi: Kumoa teksti

[ctx: text editing menu action]
en: Redo Text
fi: Tee teksti uudelleen

[ctx: text editing menu action]
en: Cut
fi: Leikkaa

[ctx: text editing menu action]
en: Copy
fi: Kopioi

[ctx: text editing menu action]
en: Paste
fi: Liitä

[ctx: text editing menu action]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: text editing menu action]
en: Select All
fi: Valitse kaikki

[ctx: @action:menu]
en: File
fi: Tiedosto

[ctx: @action:menu]
en: Quit Merkuro
fi: Lopeta Merkuro

[ctx: @action:menu]
en: Help
fi: Ohje

[ctx: @action:menu]
en: Merkuro Handbook
fi: Merkuron käsikirja

[ctx: text editing menu action]
en: Undo
fi: Kumoa

[ctx: text editing menu action]
en: Redo
fi: Tee uudelleen

[ctx: @action:menu]
en: Window
fi: Ikkuna

[ctx: @action:menu]
en: Exit Full Screen
fi: Poistu koko näytöltä

[ctx: @action:menu]
en: Enter Full Screen
fi: Siirry koko näytölle

en: Home:
fi: Koti:

[ctx: @info: shorthand for the key is revoked]
en: Revoked
fi: Peruttu

[ctx: @info: shorthand for the key is expired]
en: Expired
fi: Vanhentunut

[ctx: @info: shorthand for the key is disabled]
en: Disabled
fi: Ei käytössä

[ctx: @info: shorthand for the key is invalid]
en: Invalid
fi: Virheellinen

[ctx: @info: shorthand for the key is valid]
en: Valid
fi: Kelvollinen

[ctx: Placeholder when no name is set]
en: No name
fi: Ei nimeä

en: Invalid item
fi: Virheellinen tietue

en: Contact
fi: Yhteystieto

en: New Contact…
fi: Uusi yhteystieto…

en: Refresh All Address Books
fi: Virkistä kaikki osoitekirjat

en: New Contact Group…
fi: Uusi yhteystietoryhmä…

[ctx: @action]
en: Edit contact…
fi: Muokkaa yhteystietoa…

[ctx: @action]
en: Delete contact
fi: Poista yhteystieto

[ctx: @action]
en: Move to…
fi: Siirrä kohteeseen…

[ctx: @action]
en: Copy to…
fi: Kopioi kohteeseen…

en: No address book selected
fi: Osoitekirjaa ei ole valittu

en: The member with name <b>%1</b> is missing an email address
fi: Jäseneltä <b>%1</b> puuttuu sähköpostiosoite

en: Contact does not exist any more
fi: Yhteystietoa ei enää ole olemassa

[ctx: contact's name]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: contact's email address]
en: EMail
fi: Sähköposti

[ctx: @title:window]
en: Properties of Address Book %1
fi: Osoitekirjan %1 ominaisuudet

en: Both:
fi: Kumpikin:

en: Work:
fi: Työ:

en: Other:
fi: Muu:

[ctx: @title]
en: Merkuro Contact
fi: Merkuro-yhteystieto

en: Address Book Application
fi: Osoitekirjasovellus

[ctx: @title:window]
en: Choose Address Book Color
fi: Valitse osoitekirjan väri

en: Done
fi: Valmis

en: Select Email Address
fi: Valitse sähköpostiosoite

[ctx: @info:placeholder]
en: No Name
fi: Ei nimeä

en: Contacts
fi: Yhteystiedot

[ctx: @action:inmenu]
en: Create
fi: Luo

[ctx: @action:inmenu]
en: New Contact
fi: Uusi yhteystieto

[ctx: @action:inmenu]
en: New Contact Group
fi: Uusi yhteystietoryhmä

[ctx: Number of selected contacts]
en: %1 selected | %1 selected
fi[0]: %1 valittu
fi[1]: %1 valittu

[ctx: @title:dialog]
en: Move Selection To:
fi: Siirrä valinta:

[ctx: @title:dialog]
en: Copy Selection To:
fi: Kopioi valinta:

[ctx: Placeholder]
en: No Name
fi: Ei nimeä

en: No contacts
fi: Ei yhteystietoja

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit address book…
fi: Muokkaa osoitekirjaa…

[ctx: @action:inmenu]
en: Update address book
fi: Virkistä osoitekirja

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete address book
fi: Poista osoitekirja

[ctx: @action:inmenu]
en: Set address book color…
fi: Aseta osoitekirjan väri…

[ctx: @action:inmenu]
en: Address book source settings…
fi: Osoitekirjalähteen asetukset…

[ctx: @action:inmenu]
en: Update address book source
fi: Virkistä osoitekirjalähde

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete address source
fi: Poista osoitelähde

en: Address book:
fi: Osoitekirja:

en: Name
fi: Nimi

en: Contact name
fi: Yhteystiedon nimi

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: Honorific prefix
fi: Kunnioittava etuliite

en: Dr.
fi: Tri

en: Miss
fi: neiti

en: Mr.
fi: herra

en: Mrs.
fi: rouva

en: Ms.
fi: rouva

en: Prof.
fi: professori

en: Given name
fi: Etunimi

en: First name or chosen name
fi: Etu- tai valittu nimi

en: Additional name
fi: Lisänimi

en: Middle name or other name
fi: Keskimmäinen tai muu nimi

en: Family name:
fi: Sukunimi:

en: Surname or last name
fi: Suku- tai viimeinen nimi

en: Honorific suffix
fi: Kunnioittava jälkiliite

en: Jr.
fi: nuor.

en: Sr.
fi: vanh.

en: Nickname
fi: Kutsumanimi

en: Alternative name
fi: Vaihtoehtoinen nimi

en: Blog Feed
fi: Blogisyöte

en: Organization
fi: Organisaatio

en: Profession
fi: Ammatti

[ctx: Placeholder value for name of Profession]
en: Software Developer
fi: Sovelluskehittäjä

en: Title
fi: Virkanimike

en: Department
fi: Osasto

en: Office
fi: Työhuone

[ctx: Placeholder value for Office]
en: Tech Wing, 4th Floor
fi: Tekniikkasiipi, 4. kerros

en: Manager's Name
fi: Johtajan nimi

[ctx: Placeholder value for Manager's Name]
en: Bob
fi: Pekka

en: Assistant's Name
fi: Avustajan nimi

[ctx: Placeholder value for Assistants's Name]
en: Jill
fi: Jenna

en: Add Contact
fi: Lisää yhteystieto

en: Edit Contact
fi: Muokkaa yhteystietoa

en: Personal Information
fi: Henkilökohtaiset tiedot

en: Business Information
fi: Yritystiedot

en: Phone
fi: Puhelin

en: E-mail
fi: Sähköposti

en: Instant Messenger
fi: Pikaviestin

en: Warning
fi: Varoitus

en: This contact was changed elsewhere during editing.
fi: Tätä yhteystietoa muutettiin muualta muokkauksen aikana.

en: Which changes should be kept?
fi: Mitkä muutokset pidetään?

en: Current changes
fi: Nykyiset muutokset

en: External changes
fi: Ulkoiset muutokset

en: Edit %1
fi: Muokkaa: %1

en: Create Contact Group
fi: Luo yhteystietoryhmä

en: Address Book:
fi: Osoitekirja:

en: Contact group name
fi: Yhteystietoryhmän nimi

en: Members
fi: Jäsenet

en: Only contacts with an email address can be added to a contact group
fi: Yhteystietoryhmään voi lisätä vain sähköpostiosoitteellisia yhteystietoja

en: This contact group was changed elsewhere during editing.
fi: Tätä yhteystietoryhmää muutettiin muualla muokkauksen aikana.

en: Home
fi: Koti

en: Work
fi: Työ

en: Other
fi: Muu

en: Remove email
fi: Poista sähköposti

en: Both
fi: Kumpikin

en: Other…
fi: Muu…

en: user@example.org
fi: kayttaja@esimerkki.fi

en: Add email
fi: Lisää sähköposti

en: protocol:person@example.com
fi: yhteyskäytäntö:käyttäjä@esimerkki.fi

[ctx: @label]
en: Partner's name
fi: Puolison nimi

[ctx: @label]
en: Anniversary
fi: Vuosipäivä

[ctx: @label]
en: Birthday
fi: Syntymäpäivä

en: Messaging
fi: Tekstiviestit

en: Voice
fi: Ääni

en: Fax
fi: Faksi

en: Cell
fi: Kännykkä

en: Mailbox
fi: Postilaatikko

en: Modem
fi: Modeemi

en: Car
fi: Auto

en: Pager
fi: Hakulaite

en: Undefined
fi: Ei määritetty

en: +33 7 55 23 68 67
fi: +358 050 236 867

en: Select a file
fi: Valitse tiedosto

en: Images files (*.png *.jpeg *.jpg)
fi: Kuvatiedostot (*.png *.jpeg *.jpg)

en: Photo
fi: Valokuva

en: Add Profile Picture
fi: Lisää profiilikuva

en: Update Profile Picture
fi: Päivitä profiilikuva

[ctx: @action:button]
en: Edit
fi: Muokkaa

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit
fi: Muokkaa

[ctx: @action:inmenu]
en: Cancel
fi: Peru

en: Call
fi: Soita

en: Select number to call
fi: Valitse numero, johon soitetaan

en: Send SMS
fi: Lähetä tekstiviesti

en: Select number to send message to
fi: Valitse numero, johon viesti lähetetään

en: Send email
fi: Lähetä sähköpostia

en: Show QR Code
fi: Näytä QR-koodi

en: Contact information
fi: Yhteystiedot

en: Nickname:
fi: Kutsumanimi:

en: Blog Feed:
fi: Blogisyöte:

en: Personal information
fi: Henkilökohtaiset tiedot

en: Birthday:
fi: Syntymäpäivä:

en: Anniversary:
fi: Vuosipäivä:

en: Partner's name:
fi: Puolison nimi:

en: Phone Number | Phone Numbers
fi[0]: Puhelinnumero
fi[1]: Puhelinnumerot

en: Address | Addresses
fi[0]: Osoite
fi[1]: Osoitteet

en: Instant Messaging
fi: Pikaviestintä

en: Organization:
fi: Organisaatio:

en: Profession:
fi: Ammatti:

en: Title:
fi: Virkanimike:

en: Department:
fi: Osasto:

en: Office:
fi: Työhuone:

en: Manager's name:
fi: Johtajan nimi:

en: Assistant's name:
fi: Avustajan nimi:

en: Email Address | Email Addresses
fi[0]: Sähköpostiosoite
fi[1]: Sähköpostiosoitteet

[ctx: @title:group]
en: Cryptographic Certificates
fi: Kryptografiset varmenteet

[ctx: @title:dialog]
en: Confirm Contact Deletion
fi: Vahvista yhteystiedon poistaminen

[ctx: @action:button]
en: Delete contact | Delete contacts
fi[0]: Poista yhteystieto
fi[1]: Poista yhteystiedot

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete your contact: | Do you really want to delete your contacts:
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa yhteystiedon:
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa yhteystiedot:

en: You won't be able to revert this action.
fi: Tätä toimenpidettä ei voi kumota.

en: QR Code
fi: QR-koodi

en: Creating QR code failed
fi: QR-koodin luominen epäonnistui

[ctx: @title:window]
en: Settings
fi: Asetukset

en: Contact Books
fi: Osoitekirjat

en: Add New Address Book Source…
fi: Lisää uusi osoitekirjalähde…

[ctx: @title]
en: Merkuro Launcher
fi: Merkuro-käynnistin

en: merkuro Launcher
fi: Merkuro-käynnistin

en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: displayed as subject when the subject of a mail is empty]
en: No Subject
fi: Ei aihetta

[ctx: displayed when a mail has unknown sender, receiver or date]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Image request has been cancelled
fi: Kuvapyyntö on peruttu

en: No key
fi: Ei avainta

en: New Mail…
fi: Uusi sähköposti…

en: Check Mail
fi: Tarkista posti

[ctx: @action]
en: Mark as Read
fi: Merkitse luetuksi

[ctx: @action]
en: Mark as Unread
fi: Merkitse lukemattomaksi

[ctx: @action]
en: Mark as Important
fi: Merkitse tärkeäksi

[ctx: @action]
en: Move to Trash
fi: Siirrä roskakoriin

[ctx: @action]
en: Save as…
fi: Tallenna nimellä…

en: There are no recipients to e-mail
fi: Viestissä ei ole vastaanottajia

en: Error creating transport
fi: Virhe luotaessa postinvälitystä

en: Error loading transport
fi: Virhe ladattaessa postinvälitystä

en: Error queuing message in outbox: %1
fi: Virhe vietäessä viestiä lähteneiden jonoon: %1

en: Resource %1 is broken.
    %2
fi: Resurssi %1 on rikki.
    %2

[ctx: @title:window]
en: Account Configuration: %1
fi: Tilin asetus: %1

[ctx: @title]
en: Merkuro Mail
fi: Merkuro-sähköposti

en: Email Client
fi: Sähköpostiohjelma

en: Delete Folder
fi: Poista kansio

en: Are you sure you want to delete the folder %1, discarding its contents? <br /> <b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.
fi: Haluatko varmasti poistaa kansion %1 kaikkine sisältöineen?<br /><b>Huomaa</b>, ettei poistettuja viestejä tallenneta roskakoriin vaan ne poistetaan pysyvästi.

[ctx: @title:dialog]
en: Delete Email
fi: Poista viesti

[ctx: @action:button]
en: Delete Email
fi: Poista viesti

en: Are you sure you want to delete the email "%1", discarding its contents? <br /> <b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.
fi: Haluatko varmasti poistaa viestin ”%1” sisältöineen?<br /><b>Huomaa</b>, ettei poistettuja viestejä tallenneta roskakoriin vaan ne poistetaan pysyvästi.

en: Add Folder
fi: Lisää kansio

[ctx: @action:inmenu]
en: Folder Properties
fi: Kansion ominaisuudet

[ctx: @action:inmenu]
en: Restart Account
fi: Käynnistä tili uudelleen

[ctx: @action:inmenu]
en: Account Settings
fi: Tilin asetukset

en: New Folder
fi: Uusi kansio

en: Create Folder
fi: Luo kansio

en: Folder Name…
fi: Kansion nimi…

en: Open File
fi: Avaa tiedosto

en: Choose file
fi: Valitse tiedosto

[ctx: @title]
en: Search: %1
fi: Etsi: %1

[ctx: Number of selected emails]
en: %1 selected | %1 selected
fi[0]: %1 valittu
fi[1]: %1 valittu

en: Save Message - Merkuro Mail
fi: Tallenna viesti – Merkuro Mail

en: Email messages (*.mbox)
fi: Sähköpostiviestit (*.mbox)

[ctx: @action:menu]
en: Mark Message
fi: Merkitse viesti

en: No mailbox selected
fi: Postilaatikkoa ei ole valittu

en: Select a mailbox from the sidebar.
fi: Valitse postilaatikko sivupaneelista.

en: Mailbox is empty
fi: Postilaatikko on tyhjä

en: Mailboxes
fi: Postilaatikot

en: Mail
fi: Sähköposti

[ctx: @title:window]
en: New Message
fi: Uusi viesti

en: From:
fi: Lähettäjä:

en: Identity:
fi: Henkilöys:

en: To:
fi: Vastaanottaja:

en: CC:
fi: Kopio:

en: BCC:
fi: Piilokopio:

en: Reply-To:
fi: Vastausosoite:

en: Subject:
fi: Aihe:

en: This mail contains an invitation
fi: Tämä viesti sisältää kutsun

[ctx: @action:button]
en: Import key
fi: Tuo avain

[ctx: @action:group]
en: Identities
fi: Henkilöydet

[ctx: @title:group Title for the list of receiving accounts which are imap or pop3 email accounts]
en: Receiving Accounts
fi: Saapuvat tilit

en: Mail Account Configuration
fi: Sähköpostitilin asetus

[ctx: @title]
en: Accounts
fi: Tilit
