kalendar - en to fr translation catalogue (598 entries)

en: Sort
fr: Trier

en: Tasks View
fr: Affichage par tâches

en: Ctrl+6
fr: CRTL + 6

en: Week View
fr: Affichage en semaine

en: Ctrl+2
fr: CRTL + 2

en: 3 Day View
fr: Affichage sur 3 jours

en: Ctrl+3
fr: CRTL + 3

en: Day View
fr: Affichage sur un jour

en: Ctrl+4
fr: CRTL + 4

en: Schedule View
fr: Affichage par planning

en: Ctrl+5
fr: CRTL + 5

en: Month View
fr: Affichage par mois

en: Ctrl+1
fr: CRTL + 1

en: Backwards
fr: En arrière

en: Forwards
fr: En avant

en: To Today
fr: Vers aujourd'hui

en: To Date…
fr: Vers la date...

en: New Event…
fr: Nouvel évènement...

en: New Task…
fr: Nouvelle tâche...

en: Import Calendar…
fr: Importer un agenda...

en: Alphabetically
fr: Par ordre alphabétique

en: By Due Date
fr: Par date d'échéance

en: By Priority Level
fr: Par niveau de priorité

en: Ascending order
fr: Tri en ordre croissant

en: Descending Order
fr: Tri en ordre décroissant

en: Show Completed Tasks
fr: Afficher les tâches terminées

en: Refresh All
fr: Tout rafraîchir

en: Move occurrence(s)
fr: Déplacer la (les) récurrence(s)

en: Unable to add the exception item to the calendar. No change will be done.
fr: Impossible d'ajouter un élément d'exception au calendrier. Aucun changement ne sera fait.

en: Delete task and its sub-tasks
fr: Supprimer la tâche et ses sous-tâches

en: Delete task and make sub-tasks independent
fr: Supprimer la tâche et rendre indépendante ses sous-tâches

[ctx: @title:window]
en: Properties of Calendar %1
fr: Propriétés de l'agenda %1

en: An error occurred: %1
fr: Une erreur est survenue : %1

en: Task
fr: Tâche

[ctx: @title]
en: Merkuro Calendar
fr: Agenda de Merkuro

en: Calendar Application
fr: Application de calendrier

en: (c) KDE Community 2021-2024
fr: (c) Communauté de KDE 2021 - 2024

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
fr: Mainteneur

[ctx: @info:credit]
en: Developer
fr: Développeur

en: No set date
fr: Aucune date définie

en: Overdue
fr: En retard

en: Today
fr: Aujourd'hui

[ctx: Please retain space]
en:  at %1
fr: à %1

[ctx: Please retain parenthesis and space]
en:  (overdue)
fr: (en retard)

en: Filtering by tags
fr: Filtrage par étiquette

en: All Tasks
fr: Toutes les tâches

en: Remove filtering tag
fr: Supprimer le filtrage des étiquettes

en: Every week | Every %1 weeks
fr[0]: Chaque semaine
fr[1]: Toutes les %1 semaines

en: Every week on | Every %1 weeks on
fr[0]: Chaque semaine le
fr[1]: Toutes les %1 semaines le

en: Every year on the %2 of %3 | Every %1 years on the %2 of %3
fr[0]: Chaque année le %2 de %3
fr[1]: Toutes les %1 années le %2 de %3

en: Never
fr: Jamais

en: Every minute | Every %1 minutes
fr[0]: Chaque minute
fr[1]: Toutes les %1 minutes

en: Every hour | Every %1 hours
fr[0]: Chaque heure
fr[1]: Toutes les %1 heures

en: Every day | Every %1 days
fr[0]: Chaque jour
fr[1]: Tous les %1 jours

en: Every month on the %2 | Every %1 months on the %2
fr[0]: Chaque mois le %2
fr[1]: Tous les %1 mois le %2

en: Every year on the %2 day of the year | Every %1 years on the %2 day of the year
fr[0]: Chaque année le jour %2 de l'année
fr[1]: Toutes les %1 années le jour %2 de l'année

en: Complex recurrence rule
fr: Règle complexe de récurrence

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Never ends
fr: Jamais

en: Ends on %1
fr: Se termine le %1

en: Ends after %1 occurrences
fr: Se termine après %1 occurrences

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Highest priority)
fr: %1 (Priorité la plus haute)

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Mid-high priority)
fr: %1 (Priorité moyennement haute)

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Medium priority)
fr: %1 (Priorité moyenne)

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Mid-low priority)
fr: %1 (Priorité moyennement faible)

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Lowest priority)
fr: %1 (Priorité la plus faible)

en: No set priority level
fr: Aucun niveau de priorité défini

[ctx: @title:window]
en: Choose Calendar Color
fr: Sélectionnez une couleur d'agenda

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Calendars
fr: Calendriers

en: Min. Interval:
fr: Intervalle minimal :

[ctx: %1 is a number]
en: %1 incidences were imported successfully.
fr: %1 incidences ont été importées avec succès.

[ctx: %1 is the error message]
en: An error occurred importing incidences: %1
fr: Une erreur s'est produite lors de l'importation des incidences : %1

en: New calendar created from imported file successfully.
fr: Création réussie du nouvel agenda à partir du fichier importé.

en: Import a calendar
fr: Importer un agenda

en: Calendar files (*.ics *.vcs)
fr: Fichiers d'agenda (*.ics *.vcs)

[ctx: @title:dialog]
en: Import Calendar
fr: Importer un agenda

en: Would you like to merge this calendar file's events and tasks into one of your existing calendars, or would prefer to create a new calendar from this file?
fr: Voulez-vous fusionner les évènements et les tâches de ce fichier d'agenda avec l'un de vos agendas existants ou préférez-vous créer un nouveau agenda à partir de ce fichier ?

[ctx: @action:button merge with existing calendar]
en: Merge with Existing
fr: Fusionner avec un agenda existant

[ctx: @action:button Create new calendar]
en: Create New
fr: Créer un nouvel agenda

[ctx: @action:button]
en: Cancel
fr: Annuler

en: This event is recurring
fr: Cet évènement est récurrent

en: This event has reminder | This event has reminders
fr[0]: Cet évènement possède un rappel
fr[1]: Cet évènement possède des rappels

[ctx: %1 is a percentage number]
en: <b>%1%</b> Complete
fr: <b>%1 %</b> terminé

en: <b>Calendar:</b>
fr: <b>Calendrier : </b>

en: <b>Tags:</b>
fr: <b>Étiquettes : </b>

en: Remove %1 tag
fr: Supprimer l'étiquette %1

en: <b>Date:</b>
fr: <b>Date</b> :

en: <b>Time:</b>
fr: <b>Heure</b> :

en: <b>Duration:</b>
fr: <b>Durée : </b>

en: <b>Priority level:</b>
fr: <b>Niveau de priorité : </b>

en: <b>Completed:</b>
fr: <b>Terminé : </b>

en: <b>Recurrence:</b>
fr: <b>Récurrence : </b>

en: Except on:
fr: Exceptions :

en: <b>Location:</b>
fr: <b>Emplacement : </b>

en: Unable to find location.
fr: Impossible de trouver un emplacement.

en: <b>Description:</b>
fr: <b>Description : </b>

en: <b>Attachment:</b> | <b>Attachments:</b>
fr[0]: <b>Pièce jointe : </b>
fr[1]: <b>Pièces jointes :</b>

en: <b>Reminders:</b>
fr: <b>Rappels : </b>

en: <b>Organizer:</b>
fr: <b>Organisateur :</b>

en: <b>Google Meet:</b>
fr: <b>Google Meet : </b>

en: <b>Guests:</b>
fr: <b>Invités : </b> :

en: Super-task
fr: Macro-tâche

en: Sub-task | Sub-tasks
fr[0]: Sous-tâche
fr[1]: Sous-tâches

en: View
fr: Affichage

en: Edit
fr: Modifier

en: Delete
fr: Supprimer

en: Mark Task as Incomplete
fr: Marquer la tâche comme « Inachevée »

en: Mark Task as Complete
fr: Marquer la tâche comme « Terminée »

en: Add Sub-Task
fr: Ajouter une sous-tâche

en: Set priority...
fr: Définir une priorité...

en: None
fr: Aucun

en: 1 (highest priority)
fr: 1 (Priorité la plus haute)

en: 2 (mid-high priority)
fr: 2 (Priorité moyennement haute)

en: 3 (mid-high priority)
fr: 3 (Priorité moyennement haute)

en: 4 (mid-high priority)
fr: 4 (Priorité moyennement haute)

en: 5 (medium priority)
fr: 5 (Priorité moyenne)

en: 6 (mid-low priority)
fr: 6 (Priorité moyennement faible)

en: 7 (mid-low priority)
fr: 7 (Priorité moyennement faible)

en: 8 (mid-low priority)
fr: 8 (Priorité moyennement faible)

en: 9 (lowest priority)
fr: 9 (Priorité la plus faible)

en: Set due date...
fr: Définir une date d'échéance...

en: Today (%1)
fr: Aujourd'hui (%1)

en: Tomorrow (%1)
fr: Demain (%1)

en: In a week (%1)
fr: Dans une semaine (%1)

en: In a month (%1)
fr: Dans un mois (%1)

en: Expand Main Drawer
fr: Développer la barre principale

en: Collapse Main Drawer
fr: Réduire la barre principale

en: Remove Tag
fr: Supprimer une étiquette

en: Choose a Task Calendar
fr: Sélectionner un calendrier de tâches

en: Choose a Calendar
fr: Sélectionner un agenda

en: Choose an Address Book
fr: Sélectionner un carnet d'adresses

[ctx: @title:window]
en: Delete calendar
fr: Supprimer un agenda

[ctx: @title:window]
en: Delete
fr: Supprimer

en: Do you want to delete the calendar: "%1"?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer l'agenda : « %1 » ?

en: You won't be able to revert this action
fr: Vous ne pourrez pas annuler cette action

en: Cancel
fr: Annuler

en: Delete calendar
fr: Supprimer un agenda

[ctx: %1 is the type of the incidence (e.g event, todo, journal entry)]
en: Delete %1
fr: Supprimer %1

en: Do you want to delete item: "%1"?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer l'élément : « %1 » ?

en: Item "%1" has sub-items. Do you want to delete all related items, or just the currently selected item?
fr: L'élément « %1 » possède des sous-éléments. Voulez-vous vraiment supprimer tous les éléments associés ou uniquement l'élément actuellement sélectionné ?

en: The calendar item "%1" recurs over multiple dates. This item also has sub-items.
    
    Do you want to delete the selected occurrence on %2, also future occurrences, or all of its occurrences?
    
    Deleting all will also delete sub-items!
fr: L'élément de calendrier « %1 » se répète sur plusieurs dates. Il possède par ailleurs des sous-éléments.
    
    Voulez-vous vraiment supprimer la récurrence sélectionnée sur %2, ainsi que les récurrences futures ou toutes ses récurrences ? 
    
    La suppression totale supprimera aussi les sous-éléments !

en: The calendar item "%1" recurs over multiple dates. Do you want to delete the selected occurrence on %2, also future occurrences, or all of its occurrences?
fr: L'élément de calendrier « %1 » se répète sur plusieurs dates. Voulez-vous vraiment supprimer la récurrence sélectionnée sur %2, ainsi que les récurrences futures ou toutes ses récurrences ?

en: Only Delete Current
fr: Ne supprimer que l'élément actuel

en: Also Delete Future
fr: Supprimer aussi les éléments futurs

en: Delete Only This
fr: Supprimer cet élément uniquement

en: Delete All
fr: Tout supprimer

[ctx: %1 is incidence type]
en: Edit %1
fr: Modifier %1

[ctx: %1 is incidence type]
en: Add %1
fr: Ajouter %1

en: Invalid dates provided.
fr: Fourniture de dates non valables.

en: End date cannot be before start date.
fr: La date de fin ne peut être antérieure à la date de début.

en: Save
fr: Enregistrer

en: Add
fr: Ajouter

en: Calendar:
fr: Calendrier :

en: Summary:
fr: Résumé :

en: Add a title for your task
fr: Ajouter un titre pour votre tâche

en: Add a title for your event
fr: Ajouter un titre pour votre évènement

en: Add a title for your journal entry
fr: Ajouter un titre pour votre entrée de journal

en: Completion:
fr: Achèvement :

en: All day
fr: Toute la journée

en: Start:
fr: Date de début :

en: Due:
fr: Échéance :

en: End:
fr: Date de fin :

en: Timezone:
fr: Fuseau horaire :

en: Repeat:
fr: Répétition :

en: Daily
fr: Quotidiennement

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Monthly
fr: Mensuellement

en: Yearly
fr: annuellement

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Every:
fr: Chaque :

en: day | days
fr[0]: jour
fr[1]: jours

en: week | weeks
fr[0]: semaine
fr[1]: semaines

en: month | months
fr[0]: mois
fr[1]: mois

en: year | years
fr[0]: année
fr[1]: années

en: On:
fr: Sur :

[ctx: %1 is the day number of month]
en: The %1 of each month
fr: Le %1 de chaque mois

[ctx: the weekOfMonth dayOfWeekString of each month]
en: The %1 %2 of each month
fr: Le %1 %2 de chaque mois

en: Ends:
fr: Se termine :

en: On
fr: Sur

en: After
fr: Après

en: Exceptions:
fr: Exceptions :

en: Add Recurrence Exception
fr: Ajouter une exception à la périodicité

en: Location:
fr: Emplacement :

en: Optional
fr: Optionnel

en: Show map
fr: Afficher la carte

en: Description:
fr: Description :

en: Tags:
fr: Étiquettes :

en: Tap to set tags…
fr: Tapoter pour définir les étiquettes...

en: Click to set tags…
fr: Cliquez pour définir des étiquettes...

en: Manage tags…
fr: Gérer les étiquettes…

en: Reminders:
fr: Rappels :

en: Add Reminder
fr: Ajouter un rappel

en: Attendees:
fr: Participants :

en: Name:
fr: Nom :

en: Email:
fr: Courriel :

en: Required
fr: Nécessaire

en: Status:
fr: État :

en: Request RSVP
fr: Requête « RSVP »

en: Add Attendee
fr: Ajouter un participant

en: Choose from Contacts
fr: Sélectionnez à partir des contacts

en: Fill in Manually
fr: Remplissez manuellement

en: Attachments:
fr: Pièces jointes :

en: Add Attachment
fr: Ajouter une pièce jointe

en: Add an attachment
fr: Ajouter une pièce jointe

en: Change incidence date
fr: Modifier la date d'incidence

en: The item you are trying to change is a recurring item. Should the changes be applied only to this single occurrence, also to future items, or to all items in the recurrence?
fr: L'élément que vous essayez de modifier est un élément récurrent. Les modifications doivent-elles être appliquées uniquement à cet élément unique ou également aux éléments futurs ou à tous les éléments récurrents ?

en: Only This Item
fr: Uniquement pour cet élément

en: Also Future Items
fr: Les éléments futurs aussi

en: All Occurrences
fr: Toutes les occurrences

en: Mark Incomplete
fr: Marquer comme « Inachevé »

en: Mark Complete
fr: Marquer comme « Terminé »

en: Calendar
fr: Agenda

en: Undo:
fr: Annuler :

en: Redo:
fr: Refaire :

en: Refresh All Calendars
fr: Actualiser tous les agendas

en: Configure
fr: Configurer

[ctx: @action:inmenu %1 is the name of the action getting reverted]
en: Undo: %1
fr: Annuler : %1

en: Undo
fr: Annuler

[ctx: @action:inmenu %1 is the name of the action getting re-applied]
en: Redo: %1
fr: Refaire : %1

en: Redo
fr: Répéter

en: Settings
fr: Configuration

en: View all tasks
fr: Afficher toutes les tâches

en: Priority:
fr: Priorité :

en: Unassigned
fr: Non assigné

en: 1 (Highest Priority)
fr: 1 (Priorité la plus haute)

en: 5 (Medium Priority)
fr: 5 (Priorité moyenne)

en: 9 (Lowest Priority)
fr: 9 (Priorité la plus faible)

[ctx: Custom reminder]
en: Custom
fr: Personnalisé

en: hours
fr: heures

en: days
fr: jours

en: before start of event
fr: avant le début de l'évènement

en: after start of event
fr: après le début de l'évènement

en: Remove
fr: Supprimer

en: Return to Location
fr: Revenir à l'emplacement

en: Create
fr: Créer

en: Month
fr: Mois

en: Week
fr: Semaine

en: 3 Days
fr: 3 jours

en: Day
fr: Jour

en: Schedule
fr: Planning

en: Tasks
fr: Tâches

[ctx: @action:button]
en: Reset
fr: Réinitialiser

en: All day or Multi day
fr: Jour complet ou sur plusieurs jours

[ctx: Date has no events or tasks set]
en: Clear day.
fr: Effacer le jour.

en: Tap
fr: Tapotage

en: Click
fr: Clic

en: Nothing on the books today. %1 to add something.
fr: Rien aujourd'hui dans les calendriers. %1 pour ajouter quelque chose.

[ctx: %1 is the name of the event]
en: %1 (Day %2 of %3)
fr: %1 (Jour %2 parmi %3)

en: Runs all day
fr: Se déroule toute la journée

en: Starts at %1
fr: Commence à %1

en: Ends at %1
fr: Se termine à %1

en: Runs All Day
fr: Se déroule sur toute la journée

en: <b>Today</b>
fr: <b>Aujourd'hui</b>

en: Previous Day
fr: Jour précédent

en: Previous Three Days
fr: Trois jours précédents

en: Previous Week
fr: Semaine précédente

en: Next Day
fr: Jour suivant

en: Next Three Days
fr: Trois prochains jours

en: Next Week
fr: Semaine suivante

en: Now
fr: Maintenant

[ctx: @action:inmenu open week view]
en: Week
fr: Semaine

[ctx: @action:inmenu open 3 days view]
en: 3 Days
fr: 3 jours

[ctx: @action:inmenu open day view]
en: Day
fr: Jour

en: Previous Month
fr: Mois précédent

en: Next Month
fr: Mois suivant

en: Priority %1
fr: Priorité %1

en: No set priority
fr: Aucune priorité défini

en: No task calendars enabled.
fr: Aucune tâche activée dans le calendrier.

en: Calendar is not enabled
fr: Le calendrier n'est pas activé

en: Enable
fr: Activé

en: No tasks completed
fr: Aucune tâche terminée

en: No tasks left to complete
fr: Aucune tâche restant à terminer

en:  , is overdue
fr:  , es en retard

en: Show Completed
fr: Afficher les tâches terminées

en: Completed Tasks in %1
fr: Tâches terminées le %1

en: Completed Tasks
fr: Tâches terminées

en: Create a New Task…
fr: Créer une nouvelle tâche...

en: Quickly Add a New Task.
fr: Ajouter rapidement une nouvelle tâche.

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit calendar…
fr: Modifier un agenda...

[ctx: @action:inmenu]
en: Update calendar
fr: Mettre à jour un agenda

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete calendar
fr: Supprimer un agenda

[ctx: @action:inmenu]
en: Set calendar colour…
fr: Définir la couleur de l'agenda...

[ctx: @action:inmenu]
en: Calendar source settings…
fr: Paramètres des sources de calendriers...

[ctx: @action:inmenu]
en: Update calendar source
fr: Mettre à jour une source d'agenda

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete calendar source
fr: Supprimer une source d'agenda

[ctx: @action:menu]
en: View
fr: Affichage

[ctx: @action:menu]
en: Sort Tasks
fr: Trier les tâches

[ctx: @action:menu]
en: Go
fr: Aller

[ctx: @action:menu]
en: Create
fr: Créer

[ctx: @action:menu]
en: Settings
fr: Configuration

en: Sort Tasks
fr: Trier les tâches

en: Appearance
fr: Apparence

en: Accounts
fr: Comptes

en: Free/Busy
fr: Libre / Occupé

en: Configure Free/Busy
fr: Configurer l'état « Libre / Occupé »

en: Free/Busy Publishing settings
fr: Configuration pour la publication de l'état « Libre / Occupé »

en: When you publish your free/busy information, it enables others to consider your calendar availability when inviting you to a meeting. Only the times that are already marked as busy are disclosed, without revealing the specific reasons for your availability.
fr: Lorsque vous publiez automatiquement vos informations d'état « Libre / Occupé », vous permettez aux autres personnes de prendre en compte vos disponibilités de votre agenda pour être invité à des réunions. Uniquement les heures où vous avez indiquées être occupées sont masquées, sans indiquer les raisons particulières de votre indisponibilité.

en: Publish your free/busy information automatically
fr: Publier automatiquement vos informations d'état « Libre / Occupé »

en: Minimum time (in minutes) between uploads
fr: Temps minimal (En minutes) entre deux envois

en: Number of days of free/busy info to publish:
fr: Nombre de jours pour la publication des information d'état « Libre / Occupé »

en: Server information
fr: Informations sur le serveur

en: Server URL
fr: URL du serveur

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Password
fr: Mot de passe

en: Save password
fr: Enregistrer un mot de passe

en: Click here to publish Free/Busy information manually
fr: Cliquer ici pour publier manuellement les informations d'état « Libre / Occupé »

en: Email Free/Busy
fr: Envoyer par courriel l'état « Libre / Occupé »

en: Enter email of recipient...
fr: Saisir le courriel du destinataire...

en: Send
fr: Envoyer

en: Free/Busy Retrieval settings
fr: Configuration pour la mise à disposition de l'état « Libre / Occupé »

en: By retrieving Free/Busy information that others have published, you can take their calendar into account when inviting them to a meeting.
fr: En mettant à disposition les informations d'état « Libre / Occupé » que les autres personnes ont publiées, vous pouvez prendre en compte leurs agendas pour les inviter à des réunions.

en: Retrieve others' free/busy information automatically
fr: Mettre à disposition automatiquement l'état « Libre / Occupé » pour les autres personnes

en: Use full email address for retrieval
fr: Utiliser un adresse complète de courriel pour la mise à disposition

en: Add New Calendar Source…
fr: Ajouter une nouvelle source de calendrier...

en: General settings
fr: Configuration générale

en: Use popup to show incidence information
fr: Utiliser une fenêtre contextuelle pour afficher des informations sur l'incidence

en: Show tasks in calendar views
fr: Afficher les tâches dans les affichages d'agenda

en: Show sub-tasks in calendar views
fr: Afficher les sous-tâches dans les affichages d'agenda

en: Past event transparency
fr: Transparence pour les évènements précédents

en: Month view settings
fr: Configuration de l'affichage par mois

en: Month view mode
fr: Mode d'affichage par mois

en: Swipeable month grid
fr: Grille des mois avec balayage

en: Basic month grid
fr: Grille basique en mois

en: Swipeable month grid requires higher system performance.
fr: La grille des mois avec balayage nécessite de plus grandes performances du système.

en: Weekday label alignment
fr: Alignement des étiquettes des jours de la semaine

en: Left
fr: Gauche

en: Center
fr: Centre

en: Right
fr: Droite

en: Weekday label length:
fr: Longueur des étiquettes des jours de la semaine :

en: Full name (Monday)
fr: Nom complet (Lundi)

en: Abbreviated (Mon)
fr: Abrégé (Lun)

en: Letter only (M)
fr: Uniquement en lettre (L)

en: Show week numbers
fr: Afficher les numéros de semaine

en: Grid border width (pixels):
fr: Largeur de la bordure de la grille (pixels) :

en: Week view settings
fr: Configuration de l'affichage en semaines

en: Week view mode
fr: Mode d'affichage en semaines

en: Swipeable week view
fr: Grille des semaines avec balayage

en: Basic week view
fr: Affichage basique en semaines

en: Swipeable week view requires higher system performance.
fr: La grille des semaines avec balayage nécessite de plus grandes performances du système.

en: Schedule View settings
fr: Configuration de l'affichage par agenda

en: Schedule view mode
fr: Mode d'affichage en planning

en: Swipeable schedule view
fr: Grille de planning avec balayage

en: Basic schedule view
fr: Affichage basique en planning

en: Swipeable schedule view requires higher system performance.
fr: La grille de planning avec balayage nécessite de plus grandes performances du système.

en: Show week headers
fr: Afficher l'en-tête avec les semaines

en: Tasks View settings
fr: Configuration de l'affichage des tâches

en: Show completed sub-tasks
fr: Afficher les sous-tâches terminées

en: Maps
fr: Cartes

en: Enable maps
fr: Activer les cartes

en: May cause crashing on some systems.
fr: Pourrait provoquer des plantages sur certains systèmes.

en: Location marker
fr: Marqueur d'emplacement

en: Circle (shows area of location)
fr: Cercle (Affiche les zones d'emplacement)

en: Pin (shows exact location)
fr: Épingle (indique l'emplacement exact)

[ctx: %1 is 2 or more]
en: %1 days
fr: %1 jours

en: 1 day
fr: 1 jour

[ctx: %1 is 2 or mores]
en: %1 hours
fr: %1 heures

en: 1 hour
fr: 1 heure

en: %1 before start of event
fr: %1 avant le début de l'évènement

en: %1 after start of event
fr: %1 après le début de l'évènement

en: On event start
fr: Au début de l'évènement

en: Manage Tags…
fr: Gérer les étiquettes…

en: Show Menubar
fr: Afficher la barre de menus

[ctx: @item this is the default calendar]
en: %1 (Offline)
fr: %1 (Déconnecté)

[ctx: @item this is the default calendar]
en: %1 (Default)
fr: %1 (Par défaut)

[ctx: @action:menu]
en: Edit
fr: Modifier

[ctx: text editing menu action]
en: Undo Text
fr: Annuler le texte

[ctx: text editing menu action]
en: Redo Text
fr: Refaire le texte

[ctx: text editing menu action]
en: Cut
fr: Couper

[ctx: text editing menu action]
en: Copy
fr: Copier

[ctx: text editing menu action]
en: Paste
fr: Coller

[ctx: text editing menu action]
en: Delete
fr: Supprimer

[ctx: text editing menu action]
en: Select All
fr: Tout sélectionner

[ctx: @action:menu]
en: File
fr: Fichier

[ctx: @action:menu]
en: Quit Merkuro
fr: Quitter Merkuro

[ctx: @action:menu]
en: Help
fr: Aide

[ctx: @action:menu]
en: Merkuro Handbook
fr: Manuel de Merkuro

[ctx: text editing menu action]
en: Undo
fr: Annuler

[ctx: text editing menu action]
en: Redo
fr: Refaire

[ctx: @action:menu]
en: Window
fr: Fenêtre

[ctx: @action:menu]
en: Exit Full Screen
fr: Sortir du mode « Plein écran »

[ctx: @action:menu]
en: Enter Full Screen
fr: Passer en mode « Plein écran »

en: Home:
fr: Maison :

[ctx: @info: shorthand for the key is revoked]
en: Revoked
fr: Révoqué

[ctx: @info: shorthand for the key is expired]
en: Expired
fr: Expiré

[ctx: @info: shorthand for the key is disabled]
en: Disabled
fr: Désactivé

[ctx: @info: shorthand for the key is invalid]
en: Invalid
fr: Non valable

[ctx: @info: shorthand for the key is valid]
en: Valid
fr: Valable

en: New Contact…
fr: Nouvel contact...

en: Refresh All Address Books
fr: Mettre à jour tous les carnets d'adresses

en: New Contact Group…
fr: Nouveau groupe de contacts...

en: No address book selected
fr: Aucun carnet d'adresses sélectionné

en: The member with name <b>%1</b> is missing an email address
fr: Le membre avec le nom <b>%1</b> ne possède aucune adresse de courriel.

en: Contact does not exist any more
fr: Ce contact ne doit plus exister.

[ctx: contact's name]
en: Name
fr: Nom

[ctx: contact's email address]
en: EMail
fr: Adresse de courriel

[ctx: @title:window]
en: Properties of Address Book %1
fr: Propriétés du carnet d'adresses %1

en: Both:
fr: Les deux :

en: Work:
fr: Travail :

en: Other:
fr: Autre :

[ctx: @title]
en: Merkuro Contact
fr: Contacts dans Merkuro

en: Address Book Application
fr: Application de carnet d'adresses

[ctx: @title:window]
en: Choose Address Book Color
fr: Sélectionner une couleur de carnet d'adresses

en: Done
fr: Terminé

en: Select Email Address
fr: Sélectionnez une adresse de courriel

[ctx: @action:inmenu]
en: Create
fr: Créer

[ctx: @action:inmenu]
en: New Contact
fr: Nouvel contact

[ctx: @action:inmenu]
en: New Contact Group
fr: Nouveau groupe de contacts

[ctx: Placeholder]
en: No Name
fr: Sans nom

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit contact…
fr: Modifier un contact...

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete contact
fr: Supprimer un contact

en: No contacts
fr: Aucun contact

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit address book…
fr: Modifier un carnet d'adresses...

[ctx: @action:inmenu]
en: Update address book
fr: Mettre à jour un carnet d'adresses

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete address book
fr: Supprimer un carnet d'adresses

[ctx: @action:inmenu]
en: Set address book colour…
fr: Définir la couleur du carnet d'adresses...

[ctx: @action:inmenu]
en: Address book source settings…
fr: Configuration des sources de carnets d'adresses...

[ctx: @action:inmenu]
en: Update address book source
fr: Mettre à jour une source de carnet d'adresses

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete address source
fr: Supprimer une source d'adresses

en: Address book:
fr: Carnet d'adresses :

en: Name
fr: Nom

en: Contact name
fr: Nom de contact

en: Advanced
fr: Avancé

en: Honorific prefix
fr: Préfixe honorifique

en: Miss
fr: Mademoiselle

en: Ms.
fr: Mme.

en: Given name
fr: Nom fourni

en: First name or chosen name
fr: Prénom ou nom choisi

en: Additional name
fr: Nom supplémentaire

en: Middle name or other name
fr: Deuxième prénom ou autre nom

en: Family name:
fr: Nom de famille :

en: Surname or last name
fr: Nom de famille

en: Honorific suffix
fr: Suffixe honorifique

en: Nickname
fr: Pseudonyme

en: Alternative name
fr: Autre nom

en: Blog Feed
fr: Fil de blog

en: Organization
fr: Organisation

[ctx: Placeholder value for name of Profession]
en: Software Developer
fr: Développeur logiciel

en: Title
fr: Titre

en: Department
fr: Service

[ctx: Placeholder value for name of Department]
en: Merkuro-Team
fr: Équipe de Merkuro

en: Office
fr: Bureau

[ctx: Placeholder value for Office]
en: Tech Wing, 4th Floor
fr: Aile technique, quatrième étage

en: Manager's Name
fr: Nom du responsable

en: Assistant's Name
fr: Noms de l'assistant(e)

en: Add Contact
fr: Ajouter un contact

en: Edit Contact
fr: Modifier un contact

en: Personal Information
fr: Informations personnelles

en: Business Information
fr: Informations professionnelles

en: Phone
fr: Téléphone

en: E-mail
fr: Courriel

en: Instant Messenger
fr: Messagerie instantanée

en: Warning
fr: Avertissement

en: This contact was changed elsewhere during editing.
fr: Ce contact a été modifié quelque part lors de l'édition.

en: Which changes should be kept?
fr: Quelles modifications doivent-elles être conservées ?

en: Current changes
fr: Modifications courantes

en: External changes
fr: Modifications externes

en: Edit %1
fr: Modifier %1

en: Create Contact Group
fr: Créer un groupe de contacts

en: Address Book:
fr: Carnet d'adresses :

en: Contact group name
fr: Nom du groupe de contact

en: Members
fr: Membres

en: Only contacts with an email address can be added to a contact group
fr: Seuls les contacts avec une adresse de courriel peuvent être ajoutés à un groupe de contacts.

en: This contact group was changed elsewhere during editing.
fr: Ce groupe de contacts a été modifié quelque part lors de l'édition.

en: Home
fr: Accueil

en: Work
fr: Travail

en: Other
fr: Autre

en: Remove email
fr: Supprimer un courriel

en: Both
fr: Les deux

en: Other…
fr: Autre…

en: user@example.org
fr: utilisateur@exemple.org

en: Add email
fr: Ajouter un courriel

[ctx: @label]
en: Partner's name
fr: Nom de l'associé

[ctx: @label]
en: Anniversary
fr: Anniversaire

[ctx: @label]
en: Birthday
fr: Anniversaire

en: Messaging
fr: Messagerie

en: Voice
fr: Voix

en: Cell
fr: Cellule

en: Video
fr: Vidéo

en: Mailbox
fr: Boîte aux lettres

en: Car
fr: Voiture

en: Pager
fr: Pageur

en: Undefined
fr: Indéfini

en: Select a file
fr: Sélectionner un fichier

en: Images files (*.png *.jpeg *.jpg)
fr: Fichiers d'image (*png *.jpeg *.jpg)

en: Add Profile Picture
fr: Ajouter une image de profil

en: Update Profile Picture
fr: Mettre à jour une image de profil

[ctx: @action:button]
en: Edit
fr: Modifier

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit
fr: Modifier

[ctx: @action:inmenu]
en: Cancel
fr: Annuler

en: Call
fr: Appeler

en: Select number to call
fr: Sélection un numéro à appeler

en: Send SMS
fr: Envoyer un SMS

en: Select number to send message to
fr: Sélection un numéro pour y envoyer un message

en: Send email
fr: Trouver un courriel

en: Show QR Code
fr: Afficher le code « QR »

en: Contact information
fr: Informations sur un contact

en: Nickname:
fr: Pseudonyme :

en: Blog Feed:
fr: Flux de blogue :

en: Personal information
fr: Informations personnelles

en: Birthday:
fr: Anniversaire :

en: Anniversary:
fr: Anniversaire :

en: Partner's name:
fr: Nom de l'associé :

en: Phone Number | Phone Numbers
fr[0]: Numéro de téléphone
fr[1]: Numéros de téléphone

[ctx: Label for a phone number type]
en: %1:
fr: %1 :

en: Address | Addresses
fr[0]: Adresse
fr[1]: Adresses

[ctx: %1 is the type of the address, e.g. home, work, ...]
en: %1:
fr: %1 :

en: Instant Messaging
fr: Messagerie instantanée

[ctx: Label for a messaging protocol]
en: %1:
fr: %1 :

en: Organization:
fr: Organisation :

en: Profession:
fr: Profession :

en: Title:
fr: Titre :

en: Department:
fr: Service :

en: Office:
fr: Bureau :

en: Manager's name:
fr: Nom du responsable :

en: Assistant's name:
fr: Noms des assistants

en: Email Address | Email Addresses
fr[0]: Adresse de courriel
fr[1]: Adresses de courriel

[ctx: @title:group]
en: Cryptographic Certificates
fr: Certificats de chiffrement

[ctx: @title:dialog]
en: Confirm Contact Deletion
fr: Confirmer la suppression du contact

[ctx: Placeholder when no name is set]
en: No name
fr: Aucun nom

en: Do you really want to delete your contact: <b>%1</b>?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer votre contact : <b>%1</b> ?

en: Delete contact
fr: Supprimer un contact

en: QR Code
fr: Code « QR »

en: Creating QR code failed
fr: Il a été impossible de créer un code « QR »

[ctx: @title:window]
en: Settings
fr: Configuration

en: Contact Books
fr: Carnets de contacts

en: Add New Address Book Source…
fr: Ajouter une nouvelle source de carnets d'adresses...

[ctx: @title]
en: Merkuro Launcher
fr: Lanceur de Merkuro

en: merkuro Launcher
fr: Lanceur de Merkuro

en: Quit
fr: Quitter

en: Image request has been cancelled
fr: La demande d'image a été annulée.

en: No key
fr: Aucune clé

en: New Mail…
fr: Nouveau courriel...

en: Check Mail
fr: Vérifier votre courriel

en: There are no recipients to e-mail
fr: Il n'y a aucun participant à qui envoyer un courriel

en: Error creating transport
fr: Erreur de création de transport

en: Error loading transport
fr: Erreur de chargement de transport

en: Error queuing message in outbox: %1
fr: Message d'erreur de mise en file d'attente dans la boîte d'envoi : %1

en: Resource %1 is broken.
    %2
fr: La ressource %1 est endommagée.
    %2

[ctx: @title:window]
en: Account Configuration: %1
fr: Configuration de comptes : %1

[ctx: displayed as subject when the subject of a mail is empty]
en: No Subject
fr: Aucun objet

[ctx: displayed when a mail has unknown sender, receiver or date]
en: Unknown
fr: Inconnu

[ctx: @title]
en: Merkuro Mail
fr: Messagerie de Merkuro

en: Email Client
fr: Client de messagerie électronique

en: Delete Folder
fr: Supprimer un dossier

en: Are you sure you want to delete the folder %1, discarding its contents? <br /> <b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le dossier %1, en supprimant son contenu ? <br /> <b>Veuillez être averti</b> à ce que les messages supprimés ne sont pas enregistrés dans votre dossier de corbeille et sont supprimés définitivement.

en: Add Folder
fr: Ajouter un dossier

[ctx: @action:inmenu]
en: Folder Properties
fr: Propriétés du dossier

[ctx: @action:inmenu]
en: Restart Account
fr: Redémarrer un compte

[ctx: @action:inmenu]
en: Account Settings
fr: Configuration des comptes

en: New Folder
fr: Nouveau dossier

en: Create Folder
fr: Créer un dossier

en: Folder Name...
fr: Nom de dossier...

en: Move to trash
fr: Déplacer vers le corbeille

en: Open File
fr: Ouvrir un fichier

en: Choose file
fr: Sélectionner un fichier

en: Save Message - Merkuro-Mail
fr: Enregistrer un message - Merkuro-Mail

en: email messages (*.mbox)
fr: Messages de courriels (* .mbox)

[ctx: @action:menu]
en: Mark Message
fr: Marquer un message

en: Mark Message as Read
fr: Marquer un message comme « Lu »

en: Mark Message as Unread
fr: Marquer un message comme « Non lu »

en: Don't Mark as Important
fr: Ne pas marquer comme important

en: Mark as Important
fr: Marquer comme important

en: Move to Trash
fr: Déplacer vers le corbeille

en: Move Message to...
fr: Déplacer un message vers...

en: Copy Message to...
fr: Copier un message vers...

en: Add Followup Reminder
fr: Ajouter un rappel de suivi

[ctx: @action:button]
en: Save as...
fr: Enregistrer sous…

en: No mailbox selected
fr: Aucune boîte aux lettres sélectionnée

en: Select a mailbox from the sidebar.
fr: Sélectionnez un boîte aux lettre à partir de la barre latérale.

en: Mailbox is empty
fr: La boîte aux lettres est vide.

en: Mailboxes
fr: Boîtes aux lettres

en: Mail
fr: Courriel

[ctx: @title:window]
en: New Message
fr: Nouveau message

en: From:
fr: De :

en: Identity:
fr: Identité :

en: To:
fr: À :

en: CC:
fr: CC :

en: BCC:
fr: BCC :

en: Reply-To:
fr: Répondre à :

en: Subject:
fr: Sujet :

en: This mail contains an invitation
fr: Ce courriel contient une invitation

[ctx: @action:button]
en: Import key
fr: Importer une clé

[ctx: @action:group]
en: Identities
fr: Identités

[ctx: @title:group Title for the list of receiving accounts which are imap or pop3 email accounts]
en: Receiving Accounts
fr: Comptes en réception

en: Mail Account Configuration
fr: Configuration des comptes de messagerie

[ctx: @title]
en: Accounts
fr: Comptes

en: Configure %1
fr: Configurer %1

en: Modify or delete this account agent.
fr: Modifier ou supprimer cet agent de compte.

[ctx: @action:button]
en: Modify
fr: Modifier

[ctx: @action:button]
en: Delete
fr: Supprimer

en: Add Account
fr: Ajouter un compte

en: Manage Tags
fr: Gérer les étiquettes

[ctx: @title:dialog]
en: Confirm Tag Deletion
fr: Confirmer la suppression de l'étiquette

en: Are you sure you want to delete tag <b>%1</b>?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer l'étiquette <b>%1</b> ?

en: You won't be able to revert this action.
fr: Vous ne pourrez pas annuler cette action.

en: Create a New Tag…
fr: Créer une nouvelle étiquette...

en: Quickly Add a New Tag.
fr: Ajouter rapidement une nouvelle étiquette.
