kalendar - en to hu translation catalogue (610 entries)

en: Sort
hu: Rendezés

en: Tasks View
hu: Feladatok nézet

en: Week View
hu: Heti nézet

en: Work Week View
hu: Munkahét-nézet

en: 3 Day View
hu: Háromnapos nézet

en: Day View
hu: Napi nézet

en: Schedule View
hu: Ütemezés nézet

en: Month View
hu: Havi nézet

en: Backwards
hu: Visszafelé

en: Forwards
hu: Előre

en: To Today
hu: A mai napra

en: To Date…
hu: Dátumra…

en: New Event…
hu: Új esemény…

en: New Task…
hu: Új feladat…

en: Import Calendar…
hu: Naptár importálása…

en: Alphabetically
hu: Betűrendben

en: By Due Date
hu: Határidő szerint

en: By Priority Level
hu: Prioritás szerint

en: Ascending order
hu: Növekvő sorrendbe

en: Descending Order
hu: Csökkenő sorrendbe

en: Show Completed Tasks
hu: Befejezett feladatok megjelenítése

en: Show Today Only
hu: Csak a mai megjelenítése

en: Refresh All
hu: Összes frissítése

en: Move occurrence(s)
hu: Előfordulások áthelyezése

en: Unable to add the exception item to the calendar. No change will be done.
hu: Nem sikerült hozzáadni a kivételt a naptárhoz. Nem történik módosítás.

en: Delete task and its sub-tasks
hu: Feladat és részfeladatai törlése

en: Delete task and make sub-tasks independent
hu: Feladat törlése, részfeladatok függetlenné tétele

en: An error occurred: %1
hu: Hiba történt: %1

en: Task
hu: Feladat

[ctx: @title]
en: Merkuro Calendar
hu: Merkuro Naptár

en: Calendar Application
hu: Naptáralkalmazás

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
hu: Karbantartó

[ctx: @info:credit]
en: Developer
hu: Fejlesztő

[ctx: @item:inlistbox]
en: Default from locale
hu: Területi beállítások alapértelmezése

en: No set date
hu: Nincs megadva dátum

en: Overdue
hu: Lejárt

en: Today
hu: Ma

[ctx: Please retain space]
en:  at %1
hu:  ekkor: %1

[ctx: Please retain parenthesis and space]
en:  (overdue)
hu:  (lejárt)

en: Filtering by tags
hu: Szűrés címkék szerint

en: All Tasks
hu: Minden feladat

en: Remove filtering tag
hu: Szűrőcímke eltávolítása

en: Every week | Every %1 weeks
hu[0]: Minden héten
hu[1]: Minden %1. héten

en: Every week on | Every %1 weeks on
hu[0]: Minden héten ekkor:
hu[1]: Minden %1. héten ekkor:

en: Every year on the %2 of %3 | Every %1 years on the %2 of %3
hu[0]: Minden év %3 %2. napján
hu[1]: Minden %1. év %3 %2. napján

en: Never
hu: Soha

en: Every minute | Every %1 minutes
hu[0]: Percenként
hu[1]: %1 percenként

en: Every hour | Every %1 hours
hu[0]: Óránként
hu[1]: %1 óránként

en: Every day | Every %1 days
hu[0]: Naponta
hu[1]: %1 naponta

en: Every month on the %2 | Every %1 months on the %2
hu[0]: Minden hónap %2
hu[1]: Minden %1. hónap %2

en: Every year on the %2 day of the year | Every %1 years on the %2 day of the year
hu[0]: Minden év %2. napján
hu[1]: Minden %1. év %2. napján

en: Complex recurrence rule
hu: Összetett ismétlődési szabály

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Never ends
hu: Soha nem ér véget

en: Ends on %1
hu: Véget ér ekkor: %1

en: Ends after %1 occurrences
hu: Véget ér %1 ismétlődés után

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Highest priority)
hu: %1 (legmagasabb prioritás)

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Mid-high priority)
hu: %1 (középmagas prioritás)

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Medium priority)
hu: %1 (közepes prioritás)

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Mid-low priority)
hu: %1 (középalacsony prioritás)

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Lowest priority)
hu: %1 (legalacsonyabb prioritás)

en: No set priority level
hu: Nincs megadva prioritási szint

[ctx: @title:window]
en: Choose Calendar Color
hu: Naptárszín kiválasztása

en: Tags
hu: Címkék

en: Calendars
hu: Naptárak

en: Min. Interval:
hu: Min. időköz:

[ctx: %1 is a number]
en: %1 incidences were imported successfully.
hu: %1 előfordulás sikeresen importálva.

[ctx: %1 is the error message]
en: An error occurred importing incidences: %1
hu: Hiba történt az előfordulások importálásakor: %1

en: New calendar created from imported file successfully.
hu: Az új naptár sikeresen létrejött az importált fájlból.

en: Import a calendar
hu: Naptár importálása

en: Calendar files (*.ics *.vcs)
hu: Naptárfájlok (*.ics *.vcs)

[ctx: @title:dialog]
en: Import Calendar
hu: Naptár importálása

en: Would you like to merge this calendar file's events and tasks into one of your existing calendars, or would prefer to create a new calendar from this file?
hu: Szeretné összefésülni a naptárfájl eseményeit és feladatait a meglévő naptárával, vagy inkább létrehoz egy új naptárt ebből a fájlból?

[ctx: @action:button merge with existing calendar]
en: Merge with Existing
hu: Összefésülés a meglévővel

[ctx: @action:button Create new calendar]
en: Create New
hu: Új létrehozása

[ctx: @action:button]
en: Cancel
hu: Mégse

en: This event is recurring
hu: Az esemény ismétlődik

en: This event has reminder | This event has reminders
hu[0]: Az eseményhez tartozik emlékeztető
hu[1]: Az eseményhez tartoznak emlékeztetők

[ctx: %1 is a percentage number]
en: <b>%1%</b> Complete
hu: <b>%1%</b> kész

en: <b>Calendar:</b>
hu: <b>Naptár:</b>

en: <b>Tags:</b>
hu: <b>Címkék:</b>

en: Remove %1 tag
hu: %1 címke eltávolítása

en: <b>Date:</b>
hu: <b>Dátum:</b>

en: <b>Time:</b>
hu: <b>Idő:</b>

en: <b>Duration:</b>
hu: <b>Időtartam:</b>

en: <b>Priority level:</b>
hu: <b>Prioritási szint:</b>

en: <b>Completed:</b>
hu: <b>Befejezve:</b>

en: <b>Recurrence:</b>
hu: <b>Ismétlődés:</b>

en: Except on:
hu: Kivéve ekkor:

en: <b>Location:</b>
hu: <b>Hely:</b>

en: Unable to find location.
hu: A hely nem található.

en: <b>Description:</b>
hu: <b>Leírás:</b>

en: <b>Attachment:</b> | <b>Attachments:</b>
hu[0]: <b>Melléklet:</b>
hu[1]: <b>Mellékletek:</b>

en: <b>Reminders:</b>
hu: <b>Emlékeztetők:</b>

en: <b>Organizer:</b>
hu: <b>Szervező:</b>

en: <b>Guests:</b>
hu: <b>Vendégek:</b>

en: Super-task
hu: Szuperfeladat

en: Sub-task | Sub-tasks
hu[0]: Részfeladat
hu[1]: Részfeladatok

en: View
hu: Megnyitás

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Delete
hu: Törlés

en: Mark Task as Incomplete
hu: Feladat megjelölése befejezetlenként

en: Mark Task as Complete
hu: Feladat megjelölése befejezettként

en: Add Sub-Task
hu: Részfeladat hozzáadása

en: None
hu: Nincs

en: 1 (highest priority)
hu: 1 (legmagasabb prioritás)

en: 2 (mid-high priority)
hu: 2 (középmagas prioritás)

en: 3 (mid-high priority)
hu: 3 (középmagas prioritás)

en: 4 (mid-high priority)
hu: 4 (középmagas prioritás)

en: 5 (medium priority)
hu: 5 (közepes prioritás)

en: 6 (mid-low priority)
hu: 6 (középalacsony prioritás)

en: 7 (mid-low priority)
hu: 7 (középalacsony prioritás)

en: 8 (mid-low priority)
hu: 8 (középalacsony prioritás)

en: 9 (lowest priority)
hu: 9 (legalacsonyabb prioritás)

en: Today (%1)
hu: Ma (%1)

en: Tomorrow (%1)
hu: Holnap (%1)

en: In a week (%1)
hu: Egy héten belül (%1)

en: In a month (%1)
hu: Egy hónapon belül (%1)

en: Expand Main Drawer
hu: Csúszómenü kinyitása

en: Collapse Main Drawer
hu: Csúszómenü becsukása

en: Remove Tag
hu: Címke eltávolítása

[ctx: %1 is month name, %2 is year]
en: <b>%1</b> %2
hu: %2 <b>%1</b>

en: Choose a Task Calendar
hu: Válasszon feladatnaptárt

en: Choose a Calendar
hu: Válasszon naptárt

en: Choose an Address Book
hu: Válasszon címjegyzéket

[ctx: @title:window]
en: Delete calendar
hu: Naptár törlése

[ctx: @title:window]
en: Delete
hu: Törlés

en: Do you want to delete the calendar: "%1"?
hu: Szeretné törölni ezt a naptárat: „%1”?

en: You won't be able to revert this action
hu: Ez a művelet nem vonható vissza

en: Cancel
hu: Mégse

en: Delete calendar
hu: Naptár törlése

[ctx: %1 is the type of the incidence (e.g event, todo, journal entry)]
en: Delete %1
hu: A(z) %1 törlése

en: Do you want to delete item: "%1"?
hu: Szeretné törölni ezt az elemet: „%1”?

en: Item "%1" has sub-items. Do you want to delete all related items, or just the currently selected item?
hu: A(z) „%1” elemnek vannak részelemei. Szeretné törölni az összes kapcsolódó elemet, vagy csak a most kiválasztottat?

en: The calendar item "%1" recurs over multiple dates. This item also has sub-items.
    
    Do you want to delete the selected occurrence on %2, also future occurrences, or all of its occurrences?
    
    Deleting all will also delete sub-items!
hu: A(z) „%1” naptárelem több alkalommal is ismétlődik. Az elemnek részelemei vannak.
    
    Szeretné törölni a(z) %2 dátumú előfordulást, a jövőbeli előfordulásokat, vagy az összes előfordulását?
    
    A törléssel törli a részelemeket is.

en: The calendar item "%1" recurs over multiple dates. Do you want to delete the selected occurrence on %2, also future occurrences, or all of its occurrences?
hu: A(z) „%1” naptárelem több alkalommal is ismétlődik Az elemnek részelemei vannak. Szeretné törölni a(z) %2 dátumú előfordulást, a jövőbeli előfordulásokat, vagy az összes előfordulását?

en: Only Delete Current
hu: Csak a jelenlegi törlése

en: Also Delete Future
hu: A későbbieket is

en: Delete Only This
hu: Csak ezt törölje

en: Delete All
hu: Összes törlése

[ctx: @title]
en: Edit Calendar
hu: Naptár szerkesztése

[ctx: @title]
en: General
hu: Általános

[ctx: @label:textbox]
en: Name
hu: Név

[ctx: @label:textbox]
en: Icon
hu: Ikon

[ctx: @title]
en: Statistics
hu: Statisztikák

[ctx: @info]
en: %1 entry | %1 entries
hu[0]: %1 bejegyzés
hu[1]: %1 bejegyzés

[ctx: @label]
en: Content
hu: Tartalom

[ctx: @label]
en: Size
hu: Méret

[ctx: @title]
en: Retrieval
hu: Letöltés

[ctx: @option:check]
en: Use options from parent folder or account
hu: Beállítások használata a szülő mappából vagy fiókból

[ctx: @option:check]
en: Synchronize when selecting this folder
hu: Szinkronizálás a mappa kiválasztásakor

[ctx: @label:spinbox]
en: Synchronize after
hu: Szinkronizálási időköz

[ctx: As in 'Never synchronize this calendar']
en: Never
hu: Soha

[ctx: Interval for updating a calendar]
en: %1 minute | %1 minutes
hu[0]: %1 perc
hu[1]: %1 perc

[ctx: %1 is incidence type]
en: Edit %1
hu: A(z) %1 szerkesztése

[ctx: %1 is incidence type]
en: Add %1
hu: A(z) %1 hozzáadása

en: Invalid dates provided.
hu: Érvénytelen dátumok.

en: End date cannot be before start date.
hu: A záró dátum nem lehet korábbi, mint a kezdő dátum.

en: Save
hu: Mentés

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Calendar:
hu: Naptár:

en: Summary:
hu: Összefoglaló:

en: Add a title for your task
hu: Adjon címet a feladatának

en: Add a title for your event
hu: Adjon címet az eseményének

en: Add a title for your journal entry
hu: Adjon címet a naplóbejegyzésének

en: Completion:
hu: Befejezettség:

en: All day
hu: Egész napos

en: Start:
hu: Kezdés:

en: Due:
hu: Határidő:

en: End:
hu: Befejezés:

en: Timezone:
hu: Időzóna:

en: Repeat:
hu: Ismétlődés:

en: Daily
hu: Naponta

en: Weekly
hu: Hetente

en: Monthly
hu: Havonta

en: Yearly
hu: Évente

en: Custom
hu: Egyéni

en: Every:
hu: Minden:

en: day | days
hu[0]: napon
hu[1]: napon

en: week | weeks
hu[0]: héten
hu[1]: héten

en: month | months
hu[0]: hónapban
hu[1]: hónapban

en: year | years
hu[0]: évben
hu[1]: évben

en: On:
hu: Ekkor:

[ctx: %1 is the day number of month]
en: The %1 of each month
hu: Minden hónap %1. napján

[ctx: the weekOfMonth dayOfWeekString of each month]
en: The %1 %2 of each month
hu: Minden hónap %1. hetének %2. napján

en: Ends:
hu: Befejeződés:

en: On
hu: Ekkor

en: After
hu: Után

en: occurrence | occurrences
hu[0]: előfordulás
hu[1]: előfordulás

en: Exceptions:
hu: Kivételek:

en: Add Recurrence Exception
hu: Ismétlődési kivétel hozzáadása

en: Location:
hu: Hely:

en: Optional
hu: Nem kötelező

en: Show map
hu: Térkép megjelenítése

en: Description:
hu: Leírás:

en: Tags:
hu: Címkék:

en: Tap to set tags…
hu: Koppintson címkék megadásához…

en: Click to set tags…
hu: Kattintson címkék megadásához…

en: Manage tags…
hu: Címkék kezelése…

en: Reminders:
hu: Emlékeztetők:

en: Add Reminder
hu: Emlékeztető hozzáadása

en: Attendees:
hu: Résztvevők:

en: Name:
hu: Név:

en: Email:
hu: E-mail:

en: Required
hu: Kötelező

en: Status:
hu: Állapot:

en: Request RSVP
hu: Választ kérek

en: Add Attendee
hu: Résztvevő hozzáadása

en: Choose from Contacts
hu: Kiválasztás a névjegyekből

en: Fill in Manually
hu: Kitöltés kézzel

en: Attachments:
hu: Mellékletek:

en: Add Attachment
hu: Melléklet hozzáadása

en: Add an attachment
hu: Melléklet hozzáadása

en: Change incidence date
hu: Előfordulás dátumának módosítása

en: The item you are trying to change is a recurring item. Should the changes be applied only to this single occurrence, also to future items, or to all items in the recurrence?
hu: Egy ismétlődő elemet szeretne megváltoztatni. A változtatásokat csak erre az egy előfordulásra szeretné megváltoztatni, vagy jövőbeli alkalmakra is, esetleg az összesre?

en: Only This Item
hu: Csak ezt az előfordulást

en: Also Future Items
hu: A jövőbeli előfordulásokat is

en: All Occurrences
hu: Minden előfordulást

en: Mark Incomplete
hu: Megjelölés befejezetlenként

en: Mark Complete
hu: Megjelölés befejezettként

en: Calendar
hu: Naptár

en: Undo:
hu: Visszavonás:

en: Redo:
hu: Újra:

en: Refresh All Calendars
hu: Összes naptár frissítése

en: Configure
hu: Beállítás

[ctx: @action:inmenu %1 is the name of the action getting reverted]
en: Undo: %1
hu: Visszavonás: %1

en: Undo
hu: Visszavonás

[ctx: @action:inmenu %1 is the name of the action getting re-applied]
en: Redo: %1
hu: Újra: %1

en: Redo
hu: Újra

en: Settings
hu: Beállítások

en: View all tasks
hu: Összes feladat megjelenítése

en: Priority:
hu: Prioritás:

en: Unassigned
hu: Nincs hozzárendelve

en: 1 (Highest Priority)
hu: 1 (legmagasabb prioritás)

en: 5 (Medium Priority)
hu: 5 (közepes prioritás)

en: 9 (Lowest Priority)
hu: 9 (legalacsonyabb prioritás)

[ctx: Custom reminder]
en: Custom
hu: Egyéni

en: minutes
hu: perc

en: hours
hu: óra

en: days
hu: nap

en: before start of event
hu: az esemény kezdete előtt

en: after start of event
hu: az esemény kezdete után

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Return to Location
hu: Vissza a helyhez

[ctx: @action:button]
en: Create
hu: Létrehozás

[ctx: @action:button]
en: New Event…
hu: Új esemény…

[ctx: @action:button]
en: New Task…
hu: Új feladat…

[ctx: @title]
en: Month
hu: Hónap

[ctx: @title]
en: Week
hu: Hét

[ctx: @title]
en: Work Week
hu: Munkahét

[ctx: @title]
en: 3 Days
hu: 3 nap

[ctx: @title]
en: Day
hu: Nap

[ctx: @title]
en: Schedule
hu: Ütemezés

[ctx: @title]
en: Tasks
hu: Feladatok

[ctx: @action:button]
en: Reset
hu: Visszaállítás

en: All day or Multi day
hu: Minden nap, vagy több nap

[ctx: Date has no events or tasks set]
en: Clear day.
hu: Nap kiürítése.

en: Tap
hu: Koppintson

en: Click
hu: Kattintson

en: Nothing on the books today. %1 to add something.
hu: Nincs semmi a mai napra. %1 a hozzáadáshoz.

[ctx: %1 is the name of the event]
en: %1 (Day %2 of %3)
hu: %1 (%2 / %3 nap)

en: Runs all day
hu: Egész napos

en: Starts at %1
hu: Kezdés: %1

en: Ends at %1
hu: Befejezés: %1

en: Runs All Day
hu: Egész napos

en: <b>Today</b>
hu: <b>Ma</b>

en: Previous Day
hu: Előző nap

en: Previous Three Days
hu: Előző három nap

en: Previous Work Week
hu: Előző munkahét

en: Previous Week
hu: Előző hét

en: Next Day
hu: Következő nap

en: Next Three Days
hu: Következő három nap

en: Next Work Week
hu: Következő munkahét

en: Next Week
hu: Következő hét

en: Now
hu: Most

[ctx: @action:inmenu open week view]
en: Week
hu: Hét

[ctx: @action:inmenu open work week view]
en: Work Week
hu: Munkahét

[ctx: @action:inmenu open 3 days view]
en: 3 Days
hu: 3 nap

[ctx: @action:inmenu open day view]
en: Day
hu: Nap

en: Previous Month
hu: Előző hónap

en: Next Month
hu: Következő hónap

en: Priority %1
hu: %1 prioritás

en: No set priority
hu: Nincs megadva prioritás

en: Calendar is not enabled
hu: A naptár nincs bekapcsolva

en: Enable
hu: Bekapcsolás

en: No tasks completed
hu: Nincsenek befejezett feladatok

en: No tasks left to complete
hu: Nincsenek befejezendő feladatok

en: Create
hu: Létrehozás

en:  , is overdue
hu:  , lejárt

en: Tasks
hu: Feladatok

en: Show Completed
hu: Befejezettek megjelenítése

en: Completed Tasks in %1
hu: Befejezett feladatok megjelenítése itt: %1

en: Completed Tasks
hu: Befejezett feladatok

en: Create a New Task…
hu: Új feladat létrehozása…

[ctx: @action:button]
en: Add Task
hu: Feladat hozzáadása

en: Holidays
hu: Ünnepek

[ctx: @action:inmenu]
en: Display Events
hu: Események megjelenítése

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit Calendar…
hu: Naptár szerkesztése…

[ctx: @action:inmenu]
en: Update Calendar
hu: Naptár frissítése

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete Calendar
hu: Naptár törlése

[ctx: @action:inmenu]
en: Set calendar color…
hu: Naptárszín beállítása…

[ctx: @action:inmenu]
en: Calendar source settings…
hu: Naptárforrás beállításai…

[ctx: @action:inmenu]
en: Update calendar source
hu: Naptárforrás frissítése…

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete calendar source
hu: Naptárforrás törlése

[ctx: @action:menu]
en: View
hu: Nézet

[ctx: @action:menu]
en: Sort Tasks
hu: Feladatok rendezése

[ctx: @action:menu]
en: Go
hu: Ugrás

[ctx: @action:menu]
en: Create
hu: Létrehozás

[ctx: @action:menu]
en: Settings
hu: Beállítások

en: Sort Tasks
hu: Feladatok rendezése

en: Appearance
hu: Megjelenés

en: Accounts
hu: Fiókok

en: Minimum time (in minutes) between uploads
hu: Feltöltések közötti minimális idő (percben)

en: Server information
hu: Kiszolgálóinformációk

en: Server URL
hu: Kiszolgáló URL-je

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Password
hu: Jelszó

en: Save password
hu: Jelszó mentése

en: Send
hu: Küldés

en: Use full email address for retrieval
hu: Teljes e-mail-cím használata a lekéréshez

en: Add New Calendar Source…
hu: Új naptárforrás hozzáadása…

en: General settings
hu: Általános beállítások

en: Use popup to show incidence information
hu: Felugró használata az esemény információinak megjelenítéséhez

en: Show holidays in calendar views
hu: Ünnepnapok megjelenítése naptár nézetben

[ctx: @label:listbox]
en: Select Holiday Regions
hu: Munkaszüneti területek kiválasztása

en: Show tasks in calendar views
hu: Feladatok megjelenítése naptár nézetben

en: Show sub-tasks in calendar views
hu: Részfeladatok megjelenítése naptár nézetben

en: Past event transparency
hu: Korábbi események átlátszósága

en: Month view settings
hu: Havi nézet beállításai

en: Month view mode
hu: Havi nézetmód

en: Swipeable month grid
hu: Pöccinthető hónaprács

en: Basic month grid
hu: Egyszerű hónaprács

en: Swipeable month grid requires higher system performance.
hu: A pöccinthető hónaprács nagyobb rendszerteljesítményt igényel.

en: Weekday label alignment
hu: Hét napja címke igazítása

en: Left
hu: Balra

en: Center
hu: Középre

en: Right
hu: Jobbra

en: Weekday label length:
hu: Hét napja címke hossza:

en: Full name (Monday)
hu: Teljes név (hétfő)

en: Abbreviated (Mon)
hu: Rövidített (hét.)

en: Letter only (M)
hu: Csak betű (h)

en: Show week numbers
hu: Hét számának megjelenítése

en: Grid border width (pixels):
hu: Rácsszegély vastagsága (képpont):

en: Week view settings
hu: Heti nézet beállításai

en: Week view mode
hu: Heti nézetmód

en: Swipeable week view
hu: Pöccinthető heti nézet

en: Basic week view
hu: Egyszerű heti nézet

en: Swipeable week view requires higher system performance.
hu: A pöccinthető heti nézet nagyobb rendszerteljesítményt igényel.

en: Schedule View settings
hu: Ütemezés nézet beállításai

en: Schedule view mode
hu: Ütemezés nézetmód

en: Swipeable schedule view
hu: Pöccinthető ütemezés nézet

en: Basic schedule view
hu: Egyszerű ütemezés nézet

en: Swipeable schedule view requires higher system performance.
hu: A pöccinthető ütemezés nézet nagyobb rendszerteljesítményt igényel.

en: Show week headers
hu: Heti fejléc megjelenítése

en: Hide empty days
hu: Üres napok elrejtése

en: Tasks View settings
hu: Feladatok nézet beállításai

en: Show completed sub-tasks
hu: Befejezett részfeladatok megjelenítése

en: Maps
hu: Térképek

en: Enable maps
hu: Térképek bekapcsolása

en: May cause crashing on some systems.
hu: Néhány rendszeren összeomlást okozhat.

en: Location marker
hu: Helyjelölő

en: Circle (shows area of location)
hu: Kör (a helyszín környéke)

en: Pin (shows exact location)
hu: Kitűző (a pontos helyszín)

[ctx: %1 is 2 or more]
en: %1 days
hu: %1 nappal

en: 1 day
hu: 1 nappal

[ctx: %1 is 2 or more]
en: %1 hours
hu: %1 órával

en: 1 hour
hu: 1 órával

en: %1 minutes
hu: %1 perccel

en: %1 before start of event
hu: %1 az esemény kezdete előtt

en: %1 after start of event
hu: %1 az esemény kezdete után

en: On event start
hu: Kezdéskor

en: Manage Tags…
hu: Címkék kezelése…

en: Show Menubar
hu: Menüsáv megjelenítése

[ctx: @item this is the default calendar]
en: %1 (Offline)
hu: %1 (offline)

[ctx: @item this is the default calendar]
en: %1 (Default)
hu: %1 (alapértelmezett)

[ctx: @action:menu]
en: Edit
hu: Szerkesztés

[ctx: text editing menu action]
en: Undo Text
hu: Visszavonás

[ctx: text editing menu action]
en: Redo Text
hu: Újra

[ctx: text editing menu action]
en: Cut
hu: Kivágás

[ctx: text editing menu action]
en: Copy
hu: Másolás

[ctx: text editing menu action]
en: Paste
hu: Beillesztés

[ctx: text editing menu action]
en: Delete
hu: Törlés

[ctx: text editing menu action]
en: Select All
hu: Összes kijelölése

[ctx: @action:menu]
en: File
hu: Fájl

[ctx: @action:menu]
en: Quit Merkuro
hu: Kilépés a Merkuróból

[ctx: @action:menu]
en: Help
hu: Súgó

[ctx: @action:menu]
en: Merkuro Handbook
hu: A Merkuro kézikönyve

[ctx: text editing menu action]
en: Undo
hu: Visszavonás

[ctx: text editing menu action]
en: Redo
hu: Újra

[ctx: @action:menu]
en: Window
hu: Ablak

[ctx: @action:menu]
en: Exit Full Screen
hu: Kilépés a teljes képernyős módból

[ctx: @action:menu]
en: Enter Full Screen
hu: Teljes képernyős mód

en: Home:
hu: Kezdőlap:

[ctx: @info: shorthand for the key is revoked]
en: Revoked
hu: Visszavont

[ctx: @info: shorthand for the key is expired]
en: Expired
hu: Lejárt

[ctx: @info: shorthand for the key is disabled]
en: Disabled
hu: Letiltva

[ctx: @info: shorthand for the key is invalid]
en: Invalid
hu: Érvénytelen

[ctx: @info: shorthand for the key is valid]
en: Valid
hu: Érvényes

[ctx: Placeholder when no name is set]
en: No name
hu: Nincs név

en: Invalid item
hu: Érvénytelen elem

en: Contact
hu: Névjegy

en: New Contact…
hu: Új névjegy…

en: Refresh All Address Books
hu: Összes címjegyzék frissítése

en: New Contact Group…
hu: Új névjegycsoport…

[ctx: @action]
en: Edit contact…
hu: Névjegy szerkesztése…

[ctx: @action]
en: Delete contact
hu: Névjegy törlése

[ctx: @action]
en: Move to…
hu: Áthelyezés ide…

[ctx: @action]
en: Copy to…
hu: Másolás ide…

en: No address book selected
hu: Nincs kiválasztva címjegyzék

en: The member with name <b>%1</b> is missing an email address
hu: A(z) <b>%1</b> nevű tag e-mail-címe hiányzik

en: Contact does not exist any more
hu: A névjegy már nem létezik

[ctx: contact's name]
en: Name
hu: Név

[ctx: contact's email address]
en: EMail
hu: E-mail

[ctx: @title:window]
en: Properties of Address Book %1
hu: A(z) %1 címjegyzék tulajdonságai

en: Both:
hu: Mindkettő:

en: Work:
hu: Munkahelyi:

en: Other:
hu: Egyéb:

[ctx: @title]
en: Merkuro Contact
hu: Merkuro Névjegyek

en: Address Book Application
hu: Címjegyzék alkalmazás

[ctx: @title:window]
en: Choose Address Book Color
hu: Címjegyzékszín kiválasztása

en: Done
hu: Kész

en: Select Email Address
hu: Válasszon e-mail-címet

[ctx: @info:placeholder]
en: No Name
hu: Nincs név

en: Contacts
hu: Névjegyek

[ctx: @action:inmenu]
en: Create
hu: Létrehozás

[ctx: @action:inmenu]
en: New Contact
hu: Új névjegy

[ctx: @action:inmenu]
en: New Contact Group
hu: Új névjegycsoport

[ctx: Number of selected contacts]
en: %1 selected | %1 selected
hu[0]: %1 kijelölve
hu[1]: %1 kijelölve

[ctx: @title:dialog]
en: Move Selection To:
hu: Kijelölés áthelyezése ide:

[ctx: @title:dialog]
en: Copy Selection To:
hu: Kijelölés másolása ide:

[ctx: Placeholder]
en: No Name
hu: Nincs név

en: No contacts
hu: Nincsenek névjegyek

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit address book…
hu: Címjegyzék szerkesztése…

[ctx: @action:inmenu]
en: Update address book
hu: Címjegyzék frissítése

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete address book
hu: Címjegyzék törlése

[ctx: @action:inmenu]
en: Set address book color…
hu: Címjegyzékszín beállítása…

[ctx: @action:inmenu]
en: Address book source settings…
hu: Címjegyzékforrás beállításai…

[ctx: @action:inmenu]
en: Update address book source
hu: Címjegyzékforrás frissítése

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete address source
hu: Címforrás törlése

en: Address book:
hu: Címjegyzék:

en: Name
hu: Név

en: Contact name
hu: Névjegy neve

en: Advanced
hu: Speciális

en: Honorific prefix
hu: Előtag

en: Miss
hu: Kisasszony

en: Mr.
hu: Úr

en: Mrs.
hu: Úrhölgy

en: Ms.
hu: Kisasszony

en: Given name
hu: Keresztnév

en: First name or chosen name
hu: Vezetéknév

en: Additional name
hu: További név

en: Middle name or other name
hu: Középső név vagy egyéb név

en: Family name:
hu: Családnév

en: Surname or last name
hu: Vezetéknév

en: Honorific suffix
hu: Utótag

en: Jr.
hu: Ifj.

en: Sr.
hu: Id.

en: Nickname
hu: Becenév

en: Alternative name
hu: Alternatív név

en: Blog Feed
hu: Blog

en: Organization
hu: Szervezet

en: Profession
hu: Foglalkozás

[ctx: Placeholder value for name of Profession]
en: Software Developer
hu: Szoftverfejlesztő

en: Title
hu: Cím

en: Department
hu: Részleg

[ctx: Placeholder value for name of Department]
en: Merkuro-Team
hu: Merkuro Team

en: Office
hu: Iroda

[ctx: Placeholder value for Office]
en: Tech Wing, 4th Floor
hu: Technológiai szárny, 4. em.

en: Manager's Name
hu: Menedzser neve

[ctx: Placeholder value for Manager's Name]
en: Bob
hu: Zoltán

en: Assistant's Name
hu: Asszisztens neve

[ctx: Placeholder value for Assistants's Name]
en: Jill
hu: Noémi

en: Add Contact
hu: Névjegy hozzáadása

en: Edit Contact
hu: Névjegy szerkesztése

en: Personal Information
hu: Személyes információk

en: Business Information
hu: Üzleti információk

en: Phone
hu: Telefon

en: Instant Messenger
hu: Azonnali üzenetküldő

en: Warning
hu: Figyelmeztetés

en: This contact was changed elsewhere during editing.
hu: A névjegyet szerkesztés közben máshol is módosították.

en: Which changes should be kept?
hu: Mely változtatásokat kell megtartani?

en: Current changes
hu: Jelenlegi változtatások

en: External changes
hu: Külső változtatások

en: Edit %1
hu: %1 szerkesztése

en: Create Contact Group
hu: Névjegycsoport létrehozása

en: Address Book:
hu: Címjegyzék:

en: Contact group name
hu: Névjegycsoport neve

en: Members
hu: Tagok

en: Only contacts with an email address can be added to a contact group
hu: Csak e-mail-címmel rendelkező névjegyeket lehet hozzáadni névjegycsoporthoz

en: This contact group was changed elsewhere during editing.
hu: A névjegycsoportot szerkesztés közben máshol is módosították.

en: Home
hu: Otthoni

en: Work
hu: Munkahelyi

en: Other
hu: Egyéb

en: Remove email
hu: E-mail eltávolítása

en: Both
hu: Mindkettő

en: Other…
hu: Egyéb…

en: Add email
hu: E-mail hozzáadása

en: protocol:person@example.com
hu: protokoll:szemely@pelda.hu

[ctx: @label]
en: Partner's name
hu: Partner neve:

[ctx: @label]
en: Anniversary
hu: Évforduló

[ctx: @label]
en: Birthday
hu: Születésnap

en: Messaging
hu: Üzenetek

en: Voice
hu: Hang

en: Cell
hu: Mobil

en: Video
hu: Videó

en: Mailbox
hu: Postafiók

en: Car
hu: Autó

en: Pager
hu: Személyhívó

en: Undefined
hu: Nem definiált

en: +33 7 55 23 68 67
hu: +36 1 123 4567

en: Select a file
hu: Válasszon egy fájlt

en: Images files (*.png *.jpeg *.jpg)
hu: Képfájlok (*.png *.jpeg *.jpg)

en: Photo
hu: Fénykép

en: Add Profile Picture
hu: Profilkép hozzáadása

en: Update Profile Picture
hu: Profilkép frissítése

[ctx: @action:button]
en: Edit
hu: Szerkesztés

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit
hu: Szerkesztés

[ctx: @action:inmenu]
en: Cancel
hu: Mégse

en: Call
hu: Hívás

en: Select number to call
hu: Válassza ki a hívandó számot

en: Send SMS
hu: SMS küldése

en: Select number to send message to
hu: Válassza ki a számot az üzenethez

en: Send email
hu: E-mail küldése

en: Show QR Code
hu: QR-kód megjelenítése

en: Contact information
hu: Elérhetőség

en: Nickname:
hu: Becenév:

en: Blog Feed:
hu: Blog:

en: Personal information
hu: Személyes adatok

en: Birthday:
hu: Születésnap:

en: Anniversary:
hu: Évforduló:

en: Partner's name:
hu: Partner neve:

en: Phone Number | Phone Numbers
hu[0]: Telefonszám
hu[1]: Telefonszámok

en: Address | Addresses
hu[0]: Cím
hu[1]: Címek

en: Instant Messaging
hu: Azonnali üzenetküldés

en: Organization:
hu: Szervezet:

en: Profession:
hu: Foglalkozás:

en: Title:
hu: Cím:

en: Department:
hu: Részleg:

en: Office:
hu: Iroda:

en: Manager's name:
hu: Menedzser neve:

en: Assistant's name:
hu: Asszisztens neve:

en: Email Address | Email Addresses
hu[0]: E-mail-cím
hu[1]: E-mail-címek

[ctx: @title:group]
en: Cryptographic Certificates
hu: Titkosítási tanúsítványok

[ctx: @title:dialog]
en: Confirm Contact Deletion
hu: Névjegy törlésének megerősítése

[ctx: @action:button]
en: Delete contact | Delete contacts
hu[0]: Névjegy törlése
hu[1]: Névjegyek törlése

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete your contact: | Do you really want to delete your contacts:
hu[0]: Biztosan törölni szeretné ezt a névjegyet:
hu[1]: Biztosan törölni szeretné ezt a névjegyeit:

en: You won't be able to revert this action.
hu: Ez a művelet nem vonható vissza.

en: QR Code
hu: QR-kód

en: Creating QR code failed
hu: Nem sikerült létrehozni a QR-kódot

[ctx: @title:window]
en: Settings
hu: Beállítások

en: Contact Books
hu: Névjegyzékek

en: Add New Address Book Source…
hu: Új címjegyzékforrás hozzáadása…

[ctx: @title]
en: Merkuro Launcher
hu: Merkuro indító

en: merkuro Launcher
hu: Merkuro indító

en: Quit
hu: Kilépés

[ctx: displayed as subject when the subject of a mail is empty]
en: No Subject
hu: Nincs tárgy

[ctx: displayed when a mail has unknown sender, receiver or date]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Image request has been cancelled
hu: A kép kérését megszakították

en: No key
hu: Nincs kulcs

en: New Mail…
hu: Új levél…

en: Check Mail
hu: Üzenetek letöltése

[ctx: @action]
en: Mark as Read
hu: Megjelölés olvasottként

[ctx: @action]
en: Mark as Unread
hu: Megjelölés olvasatlanként

[ctx: @action]
en: Mark as Important
hu: Megjelölés fontosként

[ctx: @action]
en: Move to Trash
hu: Áthelyezés a Kukába

[ctx: @action]
en: Save as…
hu: Mentés másként…

en: There are no recipients to e-mail
hu: Nincsenek résztvevők az e-mailhez

en: Error creating transport
hu: Hiba az átvitel létrehozásakor

en: Error loading transport
hu: Hiba az átvitel betöltésekor

en: Error queuing message in outbox: %1
hu: Hiba az üzenet sorba állításakor a kimenő fiókban: %1

en: Resource %1 is broken.
    %2
hu: A(z) %1 erőforrás sérült.
    %2

[ctx: @title:window]
en: Account Configuration: %1
hu: Fiókbeállítás: %1

en: Email Client
hu: E-mail-kliens

en: Delete Folder
hu: Mappa törlése

en: Are you sure you want to delete the folder %1, discarding its contents? <br /> <b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.
hu: Biztosan törölni szeretné a(z) %1 mappát, eldobva ezzel a tartalmát?<br /><b>Vigyázat</b>, az eldobott üzenetek nem kerülnek a Kuka mappába, és véglegesen törlődnek.

[ctx: @title:dialog]
en: Delete Email
hu: E-mail törlése

[ctx: @action:button]
en: Delete Email
hu: E-mail törlése

en: Are you sure you want to delete the email "%1", discarding its contents? <br /> <b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.
hu: Biztosan törölni szeretné a(z) „%1” e-mailt, eldobva ezzel a tartalmát?<br /><b>Vigyázat</b>, az eldobott üzenetek nem kerülnek a Kuka mappába, és véglegesen törlődnek.

en: Add Folder
hu: Mappa hozzáadása

[ctx: @action:inmenu]
en: Folder Properties
hu: Mappa tulajdonságai

[ctx: @action:inmenu]
en: Restart Account
hu: Fiók újraindítása

[ctx: @action:inmenu]
en: Account Settings
hu: Fiókbeállítások

en: New Folder
hu: Új mappa

en: Create Folder
hu: Mappa létrehozása

en: Open File
hu: Fájl megnyitása

en: Choose file
hu: Fájl kiválasztása

[ctx: @title]
en: Search: %1
hu: Keresés: %1

[ctx: Number of selected emails]
en: %1 selected | %1 selected
hu[0]: %1 kijelölve
hu[1]: %1 kijelölve

en: Save Message - Merkuro Mail
hu: Üzenet mentése - Merkuro Mail

en: Email messages (*.mbox)
hu: E-mail üzenetek (*.mbox)

[ctx: @action:menu]
en: Mark Message
hu: Üzenet megjelölése

en: No mailbox selected
hu: Nincs kiválasztva postafiók

en: Select a mailbox from the sidebar.
hu: Válasszon egy postafiókot az oldalsávról.

en: Mailbox is empty
hu: A postafiók üres

en: Mailboxes
hu: Postafiókok

en: Mail
hu: Levél

[ctx: @title:window]
en: New Message
hu: Új üzenet

en: From:
hu: Feladó:

en: Identity:
hu: Azonosító:

en: To:
hu: Címzett:

en: CC:
hu: Másolat:

en: BCC:
hu: Titkos másolat:

en: Reply-To:
hu: Válaszcím:

en: Subject:
hu: Tárgy:

en: This mail contains an invitation
hu: A levél meghívót tartalmaz

[ctx: @action:button]
en: Import key
hu: Kulcs importálása

[ctx: @action:group]
en: Identities
hu: Azonosítók

[ctx: @title:group Title for the list of receiving accounts which are imap or pop3 email accounts]
en: Receiving Accounts
hu: Fogadó fiókok

en: Mail Account Configuration
hu: Levelezési fiók beállítása

[ctx: @title]
en: Accounts
hu: Fiókok
