kalendar - en to pt_BR translation catalogue (621 entries)

en: Sort
pt_BR: Ordenar

en: Tasks View
pt_BR: Visualização de tarefas

en: Week View
pt_BR: Visão de agenda

en: Work Week View
pt_BR: Visualização de semana de trabalho

en: 3 Day View
pt_BR: Visualização de 3 dias

en: Day View
pt_BR: Visualização do dia

en: Schedule View
pt_BR: Visão de agenda

en: Month View
pt_BR: Visualização por mês

en: Backwards
pt_BR: Para trás

en: Forwards
pt_BR: Encaminhar

en: To Today
pt_BR: Para hoje

en: To Date…
pt_BR: Até a presente data…

en: New Event…
pt_BR: Novo evento…

en: New Task…
pt_BR: Nova tarefa…

en: Import Calendar…
pt_BR: Importar calendário…

en: Alphabetically
pt_BR: Alfabeticamente

en: By Due Date
pt_BR: Por data de vencimento

en: By Priority Level
pt_BR: Por nível de prioridade

en: Ascending order
pt_BR: Ordem ascendente

en: Descending Order
pt_BR: Ordem decrescente

en: Show Completed Tasks
pt_BR: Mostrar tarefas concluídas

en: Show Today Only
pt_BR: Mostrar somente hoje

en: Refresh All
pt_BR: Atualizar tudo

en: Move occurrence(s)
pt_BR: Mover ocorrência(s)

en: Unable to add the exception item to the calendar. No change will be done.
pt_BR: Não foi possível adicionar o item de exceção ao calendário. Nenhuma mudança será feita.

en: Delete task and its sub-tasks
pt_BR: Excluir tarefa e suas sub-tarefas

en: Delete task and make sub-tasks independent
pt_BR: Excluir tarefa e tornar as sub-tarefas independentes

en: An error occurred: %1
pt_BR: Ocorreu um erro: %1

en: Task
pt_BR: Tarefa

en: Calendar Application
pt_BR: Aplicativo de calendário

en: © KDE Community 2021–2024
pt_BR: © Comunidade KDE 2021–2024

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
pt_BR: Mantenedor

[ctx: @info:credit]
en: Developer
pt_BR: Desenvolvedor

[ctx: @item:inlistbox]
en: Default from locale
pt_BR: Padrão do local

en: No set date
pt_BR: Sem data definida

en: Overdue
pt_BR: Atrasado

en: Today
pt_BR: Hoje

[ctx: Please retain space]
en:  at %1
pt_BR:  em %1

[ctx: Please retain parenthesis and space]
en:  (overdue)
pt_BR:  (atrasado)

en: Filtering by tags
pt_BR: Filtrado por etiquetas

en: All Tasks
pt_BR: Todas as tarefas

en: Remove filtering tag
pt_BR: Remover etiqueta de filtragem

en: Every week | Every %1 weeks
pt_BR[0]: A cada semana
pt_BR[1]: A cada %1 semanas

en: Every week on | Every %1 weeks on
pt_BR[0]: A cada semana no
pt_BR[1]: A cada %1 semanas no

en: Every year on the %2 of %3 | Every %1 years on the %2 of %3
pt_BR[0]: A cada ano em %2 de %3
pt_BR[1]: A cada %1 anos em %2 de %3

en: Never
pt_BR: Nunca

en: Every minute | Every %1 minutes
pt_BR[0]: A cada minuto
pt_BR[1]: A cada %1 minutos

en: Every hour | Every %1 hours
pt_BR[0]: A cada hora
pt_BR[1]: A cada %1 horas

en: Every day | Every %1 days
pt_BR[0]: A cada dia
pt_BR[1]: A cada %1 dias

en: Every month on the %2 | Every %1 months on the %2
pt_BR[0]: A cada mês no %2
pt_BR[1]: A cada %1 meses no %2

en: Every year on the %2 day of the year | Every %1 years on the %2 day of the year
pt_BR[0]: A cada ano no %2 dia do ano
pt_BR[1]: A cada %1 anos no %2 dia do ano

en: Complex recurrence rule
pt_BR: Regra complexa de recorrência

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Never ends
pt_BR: Nunca termina

en: Ends on %1
pt_BR: Termina em %1

en: Ends after %1 occurrences
pt_BR: Termina após %1 ocorrências

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Highest priority)
pt_BR: %1 (prioridade máxima)

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Mid-high priority)
pt_BR: %1 (prioridade média-alta)

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Medium priority)
pt_BR: %1 (prioridade média)

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Mid-low priority)
pt_BR: %1 (prioridade média-baixa)

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Lowest priority)
pt_BR: %1 (prioridade mínima)

en: No set priority level
pt_BR: Nenhum nível de prioridade definido

[ctx: @title:window]
en: Choose Calendar Color
pt_BR: Escolha a cor do calendário

en: Tags
pt_BR: Etiquetas

en: Calendars
pt_BR: Calendários

en: Min. Interval:
pt_BR: Intervalo mín.:

[ctx: %1 is a number]
en: %1 incidences were imported successfully.
pt_BR: %1 incidências foram importadas com sucesso.

[ctx: %1 is the error message]
en: An error occurred importing incidences: %1
pt_BR: Ocorreu um erro ao importar incidências: %1

en: New calendar created from imported file successfully.
pt_BR: Novo calendário criado a partir do arquivo importado com sucesso.

en: Import a calendar
pt_BR: Importar um calendário

en: Calendar files (*.ics *.vcs)
pt_BR: Arquivos de calendário (*.ics *.vsc)

[ctx: @title:dialog]
en: Import Calendar
pt_BR: Importar calendário

en: Would you like to merge this calendar file's events and tasks into one of your existing calendars, or would prefer to create a new calendar from this file?
pt_BR: Você gostaria de mesclar os eventos e tarefas deste arquivo de calendário em um dos seus calendários existentes ou prefere criar um novo calendário a partir deste arquivo?

[ctx: @action:button merge with existing calendar]
en: Merge with Existing
pt_BR: Mesclar com o calendário existente

[ctx: @action:button Create new calendar]
en: Create New
pt_BR: Criar novo

[ctx: @action:button]
en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: This event is recurring
pt_BR: Este evento é recorrente

en: This event has reminder | This event has reminders
pt_BR[0]: Esse evento tem um lembrete
pt_BR[1]: Esse evento tem lembretes

[ctx: %1 is a percentage number]
en: <b>%1%</b> Complete
pt_BR: <b>%1%</b> concluída

en: <b>Calendar:</b>
pt_BR: <b>Calendário:</b>

en: <b>Tags:</b>
pt_BR: <b>Etiquetas:</b>

en: Remove %1 tag
pt_BR: Remover etiqueta %1

en: <b>Date:</b>
pt_BR: <b>Data:</b>

en: <b>Time:</b>
pt_BR: <b>Tempo:</b>

en: <b>Duration:</b>
pt_BR: <b>Duração:</b>

en: <b>Priority level:</b>
pt_BR: <b>Prioridade:</b>

en: <b>Completed:</b>
pt_BR: <b>Concluída:</b>

en: <b>Recurrence:</b>
pt_BR: <b>Recorrência:</b>

en: Except on:
pt_BR: Exceto em:

en: <b>Location:</b>
pt_BR: <b>Localização:</b>

en: Unable to find location.
pt_BR: Não foi possível encontrar a localização

en: <b>Description:</b>
pt_BR: <b>Descrição:</b>

en: <b>Attachment:</b> | <b>Attachments:</b>
pt_BR[0]: <b>Anexo:</b>
pt_BR[1]: <b>Anexos:</b>

en: <b>Reminders:</b>
pt_BR: <b>Lembretes:</b>

en: <b>Organizer:</b>
pt_BR: <b>Organizador:</b>

en: <b>Guests:</b>
pt_BR: <b>Convidados:</b>

en: Super-task
pt_BR: Supertarefa

en: Sub-task | Sub-tasks
pt_BR[0]: Sub-tarefa
pt_BR[1]: Sub-tarefas

en: View
pt_BR: Exibir

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Mark Task as Incomplete
pt_BR: Marcar tarefa como incompleta

en: Mark Task as Complete
pt_BR: Marcar tarefa como completa

en: Add Sub-Task
pt_BR: Adicionar sub-tarefa

en: Set priority…
pt_BR: Definir prioridade…

en: None
pt_BR: Nenhuma

en: 1 (highest priority)
pt_BR: 1 (prioridade mais alta)

en: 2 (mid-high priority)
pt_BR: 2 (prioridade média-alta)

en: 3 (mid-high priority)
pt_BR: 3 (prioridade média-alta)

en: 4 (mid-high priority)
pt_BR: 4 (prioridade média-alta)

en: 5 (medium priority)
pt_BR: 5 (prioridade média)

en: 6 (mid-low priority)
pt_BR: 6 (prioridade média-baixa)

en: 7 (mid-low priority)
pt_BR: 7 (prioridade média-baixa)

en: 8 (mid-low priority)
pt_BR: 8 (prioridade média-baixa)

en: 9 (lowest priority)
pt_BR: 9 (prioridade mínima)

en: Set due date…
pt_BR: Definir data de vencimento…

en: Today (%1)
pt_BR: Hoje (%1)

en: Tomorrow (%1)
pt_BR: Amanhã (%1)

en: In a week (%1)
pt_BR: Em uma semana (%1)

en: In a month (%1)
pt_BR: Em um mês (%1)

en: Expand Main Drawer
pt_BR: Expandir menu principal

en: Collapse Main Drawer
pt_BR: Esconder menu principal

en: Remove Tag
pt_BR: Remover etiqueta

en: Choose a Task Calendar
pt_BR: Escolha um calendário de tarefas

en: Choose a Calendar
pt_BR: Escolha um calendário

en: Choose an Address Book
pt_BR: Escolha um livro de endereços

[ctx: @title:window]
en: Delete calendar
pt_BR: Excluir calendário

[ctx: @title:window]
en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Do you want to delete the calendar: "%1"?
pt_BR: Deseja excluir o calendário: "%1"?

en: You won't be able to revert this action
pt_BR: Você não poderá reverter esta ação

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Delete calendar
pt_BR: Excluir calendário

[ctx: %1 is the type of the incidence (e.g event, todo, journal entry)]
en: Delete %1
pt_BR: Excluir %1

en: Do you want to delete item: "%1"?
pt_BR: Deseja excluir o item: "%1"?

en: Item "%1" has sub-items. Do you want to delete all related items, or just the currently selected item?
pt_BR: O item "%1" possui subitens. Deseja excluir todos os itens relacionados ou apenas o item atualmente selecionado?

en: The calendar item "%1" recurs over multiple dates. This item also has sub-items.
    
    Do you want to delete the selected occurrence on %2, also future occurrences, or all of its occurrences?
    
    Deleting all will also delete sub-items!
pt_BR: O item de calendário "%1" ocorre em várias datas. Este item também tem subitens.
    
    Deseja excluir a ocorrência selecionada em %2, também as ocorrências futuras ou todas as suas ocorrências?
    
    Excluir tudo também excluirá subitens!

en: The calendar item "%1" recurs over multiple dates. Do you want to delete the selected occurrence on %2, also future occurrences, or all of its occurrences?
pt_BR: O item de calendário "%1" ocorre em várias datas. Deseja excluir a ocorrência selecionada em %2, também as ocorrências futuras ou todas as suas ocorrências?

en: Only Delete Current
pt_BR: Apenas excluir o atual

en: Also Delete Future
pt_BR: Excluir também as futuras

en: Delete Only This
pt_BR: Excluir apenas isso

en: Delete All
pt_BR: Excluir tudo

[ctx: @title]
en: Edit Calendar
pt_BR: Editar calendário

[ctx: @title]
en: General
pt_BR: Geral

[ctx: @label:textbox]
en: Name
pt_BR: Nome

[ctx: @label:textbox]
en: Icon
pt_BR: Ícone

[ctx: @title]
en: Statistics
pt_BR: Estatísticas

[ctx: @info]
en: %1 entry | %1 entries
pt_BR[0]: %1 entrada
pt_BR[1]: %1 entradas

[ctx: @label]
en: Content
pt_BR: Conteúdo

[ctx: @label]
en: Size
pt_BR: Tamanho

[ctx: @title]
en: Retrieval
pt_BR: Recepção

[ctx: @option:check]
en: Use options from parent folder or account
pt_BR: Usar as opções da pasta ou da conta principal

[ctx: @option:check]
en: Synchronize when selecting this folder
pt_BR: Sincronizar ao selecionar esta pasta

[ctx: @label:spinbox]
en: Synchronize after
pt_BR: Sincronizar após

[ctx: As in 'Never synchronize this calendar']
en: Never
pt_BR: Nunca

[ctx: Interval for updating a calendar]
en: %1 minute | %1 minutes
pt_BR[0]: %1 minuto
pt_BR[1]: %1 minutos

[ctx: %1 is incidence type]
en: Edit %1
pt_BR: Editar %1

[ctx: %1 is incidence type]
en: Add %1
pt_BR: Adicionar %1

en: Invalid dates provided.
pt_BR: Datas inválidas fornecidas.

en: End date cannot be before start date.
pt_BR: A data de término não pode anteceder a data de início

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Calendar:
pt_BR: Calendário:

en: Summary:
pt_BR: Resumo:

en: Add a title for your task
pt_BR: Adicione um título para sua tarefa

en: Add a title for your event
pt_BR: Adicione um título para seu evento

en: Add a title for your journal entry
pt_BR: Adicione um título para seu diário

en: Completion:
pt_BR: Conclusão:

en: All day
pt_BR: O dia inteiro

en: Start:
pt_BR: Início:

en: Due:
pt_BR: Término:

en: End:
pt_BR: Fim:

en: Timezone:
pt_BR: Fuso horário:

en: Repeat:
pt_BR: Repetir:

en: Daily
pt_BR: Diariamente

en: Weekly
pt_BR: Semanalmente

en: Monthly
pt_BR: Mensalmente

en: Yearly
pt_BR: Anualmente

en: Custom
pt_BR: Personalizado

en: Every:
pt_BR: A cada:

en: day | days
pt_BR[0]: dia
pt_BR[1]: dias

en: week | weeks
pt_BR[0]: semana
pt_BR[1]: semanas

en: month | months
pt_BR[0]: mês
pt_BR[1]: meses

en: year | years
pt_BR[0]: ano
pt_BR[1]: anos

en: On:
pt_BR: Em:

[ctx: %1 is the day number of month]
en: The %1 of each month
pt_BR: o %1 de cada mês

[ctx: the weekOfMonth dayOfWeekString of each month]
en: The %1 %2 of each month
pt_BR: o %1 %2 de cada mês

en: Ends:
pt_BR: Termina:

en: On
pt_BR: Em

en: After
pt_BR: Após

en: occurrence | occurrences
pt_BR[0]: ocorrência
pt_BR[1]: ocorrências

en: Exceptions:
pt_BR: Exceções:

en: Add Recurrence Exception
pt_BR: Adicionar exceção de recorrência

en: Location:
pt_BR: Localização:

en: Optional
pt_BR: Opcional

en: Show map
pt_BR: Mostrar mapa

en: Description:
pt_BR: Descrição:

en: Tags:
pt_BR: Etiquetas:

en: Tap to set tags…
pt_BR: Toque para definir etiquetas…

en: Click to set tags…
pt_BR: Clique para definir etiquetas…

en: Manage tags…
pt_BR: Gerenciar etiquetas…

en: Reminders:
pt_BR: Lembretes:

en: Add Reminder
pt_BR: Adicionar lembrete

en: Attendees:
pt_BR: Participantes:

en: Name:
pt_BR: Nome:

en: Email:
pt_BR: E-mail:

en: Required
pt_BR: Necessário

en: Status:
pt_BR: Estado:

en: Request RSVP
pt_BR: Solicitar RSVP

en: Add Attendee
pt_BR: Adicionar participante

en: Choose from Contacts
pt_BR: Escolher dos contatos

en: Fill in Manually
pt_BR: Preencher manualmente

en: Attachments:
pt_BR: Anexos:

en: Add Attachment
pt_BR: Adicionar anexo

en: Add an attachment
pt_BR: Adicionar um anexo

en: Change incidence date
pt_BR: Alterar data de incidência

en: The item you are trying to change is a recurring item. Should the changes be applied only to this single occurrence, also to future items, or to all items in the recurrence?
pt_BR: O item que você está tentando alterar é recorrente. As alterações devem ser aplicadas somente para esta ocorrência, também para os itens futuros ou para todos da recorrência?

en: Only This Item
pt_BR: Somente esse item

en: Also Future Items
pt_BR: Também itens futuros

en: All Occurrences
pt_BR: Todas as ocorrências

en: Mark Incomplete
pt_BR: Marcar como incompleta

en: Mark Complete
pt_BR: Marcar como completa

en: Calendar
pt_BR: Calendário

en: Undo:
pt_BR: Desfazer:

en: Redo:
pt_BR: Refazer:

en: Refresh All Calendars
pt_BR: Atualizar todos os calendários

en: Configure
pt_BR: Configurar

[ctx: @action:inmenu %1 is the name of the action getting reverted]
en: Undo: %1
pt_BR: Desfazer: %1

en: Undo
pt_BR: Desfazer

[ctx: @action:inmenu %1 is the name of the action getting re-applied]
en: Redo: %1
pt_BR: Refazer: %1

en: Redo
pt_BR: Refazer

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: View all tasks
pt_BR: Ver todas as tarefas

en: Priority:
pt_BR: Prioridade:

en: Unassigned
pt_BR: Sem atribuição

en: 1 (Highest Priority)
pt_BR: 1 (prioridade máxima)

en: 5 (Medium Priority)
pt_BR: 5 (prioridade média)

en: 9 (Lowest Priority)
pt_BR: 9 (prioridade mínima)

[ctx: Custom reminder]
en: Custom
pt_BR: Personalizado

en: minutes
pt_BR: minutos

en: hours
pt_BR: horas

en: days
pt_BR: dias

en: before start of event
pt_BR: antes do início do evento

en: after start of event
pt_BR: após o início do evento

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Return to Location
pt_BR: Retornar à localização

[ctx: @action:button]
en: Create
pt_BR: Criar

[ctx: @action:button]
en: New Event…
pt_BR: Novo evento…

[ctx: @action:button]
en: New Task…
pt_BR: Nova tarefa…

[ctx: @title]
en: Month
pt_BR: Mês

[ctx: @title]
en: Week
pt_BR: Semana

[ctx: @title]
en: Work Week
pt_BR: Semana de trabalho

[ctx: @title]
en: 3 Days
pt_BR: 3 dias

[ctx: @title]
en: Day
pt_BR: Dia

[ctx: @title]
en: Schedule
pt_BR: Agenda

[ctx: @title]
en: Tasks
pt_BR: Tarefas

[ctx: @action:button]
en: Reset
pt_BR: Reiniciar

en: All day or Multi day
pt_BR: O dia todo ou vários dias

[ctx: Date has no events or tasks set]
en: Clear day.
pt_BR: Dia limpo.

en: Tap
pt_BR: Toque

en: Click
pt_BR: Clique

en: Nothing on the books today. %1 to add something.
pt_BR: Nada na agenda hoje. %1 para adicionar algo.

[ctx: %1 is the name of the event]
en: %1 (Day %2 of %3)
pt_BR: %1 (Dia %2 de %3)

en: Runs all day
pt_BR: Roda o dia inteiro

en: Starts at %1
pt_BR: Começa em %1

en: Ends at %1
pt_BR: Termina em %1

en: Runs All Day
pt_BR: Funciona o dia todo

en: <b>Today</b>
pt_BR: <b>Hoje</b>

en: Previous Day
pt_BR: Dia anterior

en: Previous Three Days
pt_BR: Três dias anteriores

en: Previous Work Week
pt_BR: Semana de trabalho anterior

en: Previous Week
pt_BR: Semana anterior

en: Next Day
pt_BR: Dia seguinte

en: Next Three Days
pt_BR: Próximos três dias

en: Next Work Week
pt_BR: Próxima semana de trabalho

en: Next Week
pt_BR: Próxima semana

en: Now
pt_BR: Agora

[ctx: @action:inmenu open week view]
en: Week
pt_BR: Semana

[ctx: @action:inmenu open work week view]
en: Work Week
pt_BR: Semana de trabalho

[ctx: @action:inmenu open 3 days view]
en: 3 Days
pt_BR: 3 dias

[ctx: @action:inmenu open day view]
en: Day
pt_BR: Dia

en: Previous Month
pt_BR: Mês anterior

en: Next Month
pt_BR: Próximo mês

en: Priority %1
pt_BR: Prioridade %1

en: No set priority
pt_BR: Sem prioridade definida

en: No task sets enabled.
pt_BR: Nenhum conjunto de tarefas ativado.

en: Calendar is not enabled
pt_BR: O calendário não está ativado

en: Enable
pt_BR: Habilitar

en: No tasks completed
pt_BR: Nenhuma tarefa concluída

en: No tasks left to complete
pt_BR: Nenhuma tarefa restante para concluir

en: Create
pt_BR: Criar

en:  , is overdue
pt_BR:  , está atrasado

en: Tasks
pt_BR: Tarefas

en: Show Completed
pt_BR: Mostrar concluído

en: Completed Tasks in %1
pt_BR: Tarefas concluídas em %1

en: Completed Tasks
pt_BR: Tarefas concluídas

en: Create a New Task…
pt_BR: Criar uma nova tarefa…

[ctx: @action:button]
en: Add Task
pt_BR: Adicionar tarefa

en: Holidays
pt_BR: Feriados

[ctx: @action:inmenu]
en: Display Events
pt_BR: Exibir eventos

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit Calendar…
pt_BR: Editar calendário…

[ctx: @action:inmenu]
en: Update Calendar
pt_BR: Atualizar calendário

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete Calendar
pt_BR: Excluir calendário

[ctx: @action:inmenu]
en: Set calendar color…
pt_BR: Definir cor do calendário…

[ctx: @action:inmenu]
en: Calendar source settings…
pt_BR: Configurações de origem do calendário…

[ctx: @action:inmenu]
en: Update calendar source
pt_BR: Atualizar fonte de calendário

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete calendar source
pt_BR: Excluir fonte de calendário

[ctx: @action:inmenu]
en: Show all
pt_BR: Mostrar tudo

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide all
pt_BR: Ocultar tudo

[ctx: @action:menu]
en: View
pt_BR: Exibir

[ctx: @action:menu]
en: Sort Tasks
pt_BR: Classificar tarefas

[ctx: @action:menu]
en: Go
pt_BR: Ir

[ctx: @action:menu]
en: Create
pt_BR: Criar

[ctx: @action:menu]
en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Sort Tasks
pt_BR: Classificar tarefas

en: Appearance
pt_BR: Aparência

en: Accounts
pt_BR: Contas

en: Availability
pt_BR: Disponibilidade

en: Configure Availability
pt_BR: Configurar disponibilidade

en: Availability Publishing settings
pt_BR: Configurações de publicação de disponibilidade

en: When you publish your availability information, it enables others to consider your calendar availability when inviting you to a meeting. Only the times that are already marked as busy are disclosed, without revealing the specific reasons for your availability.
pt_BR: Quando você publica suas informações de disponibilidade, isso permite que outras pessoas considerem a disponibilidade do seu calendário ao convidá-lo para uma reunião. Somente os tempos que já estão marcados como ocupados são divulgados, sem revelar as razões específicas para a sua disponibilidade.

en: Publish your availability information automatically
pt_BR: Publique suas informações de disponibilidade automaticamente

en: Minimum time (in minutes) between uploads
pt_BR: Tempo mínimo (em minutos) entre envios

en: Number of days of availability info to publish:
pt_BR: Número de dias de informações de disponibilidade para publicar:

en: Server information
pt_BR: Informações do servidor

en: Server URL
pt_BR: URL do servidor

en: Username
pt_BR: Nome de usuário

en: Password
pt_BR: Senha

en: Save password
pt_BR: Salvar senha

en: Click here to publish availability information manually
pt_BR: Clique aqui para publicar informações de disponibilidade manualmente

en: Email availability
pt_BR: E-mail de disponibilidade

en: Enter email of recipient…
pt_BR: Digitar e-mail do destinatário…

en: Send
pt_BR: Enviar

en: Availability Retrieval settings
pt_BR: Configurações de recuperação de disponibilidade

en: By retrieving Availability information that others have published, you can take their calendar into account when inviting them to a meeting.
pt_BR: Ao obter informações de disponibilidade que os outros publicaram, você pode considerar o calendário deles quando convidá-los para uma reunião.

en: Retrieve others' availability information automatically
pt_BR: Recuperar informações de disponibilidade de outras pessoas automaticamente

en: Use full email address for retrieval
pt_BR: Usar o endereço de e-mail completo para recuperação

en: Add New Calendar Source…
pt_BR: Adicionar nova fonte de calendário…

en: General settings
pt_BR: Configurações gerais

en: Use popup to show incidence information
pt_BR: Use a janela para mostrar informações sobre a incidência

en: Show holidays in calendar views
pt_BR: Mostrar feriados nas visualizações de calendário

[ctx: @label:listbox]
en: Select Holiday Regions
pt_BR: Selecionar as regiões dos feriados

en: Show tasks in calendar views
pt_BR: Mostrar tarefas nas exibições de calendário

en: Show sub-tasks in calendar views
pt_BR: Mostrar sub-tarefas em visualizações de calendário

en: Past event transparency
pt_BR: Transparência de eventos passados

en: Month view settings
pt_BR: Configurações da visualização do mês

en: Month view mode
pt_BR: Modo de visualização mensal

en: Swipeable month grid
pt_BR: Grade de meses deslizante

en: Basic month grid
pt_BR: Grade mensal básica

en: Swipeable month grid requires higher system performance.
pt_BR: A grade mensal deslizante exige maior desempenho do sistema.

en: Weekday label alignment
pt_BR: Alinhamento do rótulo de dia da semana

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Center
pt_BR: Centro

en: Right
pt_BR: Direita

en: Weekday label length:
pt_BR: Tamanho do rótulo de dia da semana:

en: Full name (Monday)
pt_BR: Nome completo (segunda-feira)

en: Abbreviated (Mon)
pt_BR: Abreviado (seg)

en: Letter only (M)
pt_BR: Apenas a letra (S)

en: Show week numbers
pt_BR: Mostrar números das semanas

en: Grid border width (pixels):
pt_BR: Largura da borda da grade (pixels):

en: Week view settings
pt_BR: Configurações da visualização semanal

en: Week view mode
pt_BR: Modo de visualização semanal

en: Swipeable week view
pt_BR: Exibição semanal deslizante

en: Basic week view
pt_BR: Exibição básica da semana

en: Swipeable week view requires higher system performance.
pt_BR: A visualização deslizante da semana requer maior desempenho do sistema.

en: Schedule View settings
pt_BR: Configurações de visualização de agendamento

en: Schedule view mode
pt_BR: Modo de visualização da agenda

en: Swipeable schedule view
pt_BR: Visualização de programação deslizante

en: Basic schedule view
pt_BR: Visualização básica da agenda

en: Swipeable schedule view requires higher system performance.
pt_BR: A visualização de programação deslizante requer maior desempenho do sistema.

en: Show week headers
pt_BR: Mostrar cabeçalhos das semanas

en: Hide empty days
pt_BR: Ocultar dias vazios

en: Tasks View settings
pt_BR: Configurações de visualização de tarefas

en: Show completed sub-tasks
pt_BR: Mostrar sub-tarefas concluídas

en: Maps
pt_BR: Mapas

en: Enable maps
pt_BR: Habilitar mapas

en: May cause crashing on some systems.
pt_BR: Pode causar falhas em alguns sistemas.

en: Location marker
pt_BR: Marcador de localização

en: Circle (shows area of location)
pt_BR: Círculo (mostra área da localização)

en: Pin (shows exact location)
pt_BR: Pino (mostra localização exata)

[ctx: %1 is 2 or more]
en: %1 days
pt_BR: %1 dias

en: 1 day
pt_BR: 1 dia

[ctx: %1 is 2 or more]
en: %1 hours
pt_BR: %1 horas

en: 1 hour
pt_BR: 1 hora

en: %1 minutes
pt_BR: %1 minutos

en: %1 before start of event
pt_BR: %1 antes do início do evento

en: %1 after start of event
pt_BR: %1 após início do evento

en: On event start
pt_BR: No início do evento

en: Manage Tags…
pt_BR: Gerenciar etiquetas…

en: Show Menubar
pt_BR: Mostrar barra de menus

[ctx: @item this is the default calendar]
en: %1 (Offline)
pt_BR: %1 (desconectado)

[ctx: @item this is the default calendar]
en: %1 (Default)
pt_BR: %1 (padrão)

[ctx: @action:menu]
en: Edit
pt_BR: Editar

[ctx: text editing menu action]
en: Undo Text
pt_BR: Desfazer texto

[ctx: text editing menu action]
en: Redo Text
pt_BR: Refazer texto

[ctx: text editing menu action]
en: Cut
pt_BR: Recortar

[ctx: text editing menu action]
en: Copy
pt_BR: Copiar

[ctx: text editing menu action]
en: Paste
pt_BR: Colar

[ctx: text editing menu action]
en: Delete
pt_BR: Excluir

[ctx: text editing menu action]
en: Select All
pt_BR: Selecionar tudo

[ctx: @action:menu]
en: File
pt_BR: Arquivo

[ctx: @action:menu]
en: Quit Merkuro
pt_BR: Sair do Merkuro

[ctx: @action:menu]
en: Help
pt_BR: Ajuda

[ctx: @action:menu]
en: Merkuro Handbook
pt_BR: Manual do Merkuro

[ctx: text editing menu action]
en: Undo
pt_BR: Desfazer

[ctx: text editing menu action]
en: Redo
pt_BR: Refazer

[ctx: @action:menu]
en: Window
pt_BR: Janela

[ctx: @action:menu]
en: Exit Full Screen
pt_BR: Sair da tela cheia

[ctx: @action:menu]
en: Enter Full Screen
pt_BR: Entrar em tela cheia

en: Home:
pt_BR: Casa:

[ctx: @info: shorthand for the key is revoked]
en: Revoked
pt_BR: Revogada

[ctx: @info: shorthand for the key is expired]
en: Expired
pt_BR: Expirado

[ctx: @info: shorthand for the key is disabled]
en: Disabled
pt_BR: Desabilitado

[ctx: @info: shorthand for the key is invalid]
en: Invalid
pt_BR: Inválido

[ctx: @info: shorthand for the key is valid]
en: Valid
pt_BR: Válido

[ctx: Placeholder when no name is set]
en: No name
pt_BR: Sem nome

en: Invalid item
pt_BR: Item inválido

en: Contact
pt_BR: Contato

en: New Contact…
pt_BR: Novo contato…

en: Refresh All Address Books
pt_BR: Atualizar todos os catálogos de endereços

en: New Contact Group…
pt_BR: Novo grupo de contatos…

[ctx: @action]
en: Edit contact…
pt_BR: Editar contato…

[ctx: @action]
en: Delete contact
pt_BR: Excluir contato

[ctx: @action]
en: Move to…
pt_BR: Mover para…

[ctx: @action]
en: Copy to…
pt_BR: Copiar para…

en: No address book selected
pt_BR: Nenhum livro de endereços selecionado

en: The member with name <b>%1</b> is missing an email address
pt_BR: O membro com o nome <b>%1</b> não tem um endereço de e-mail

en: Contact does not exist any more
pt_BR: O contato não existe mais

[ctx: contact's name]
en: Name
pt_BR: Nome

[ctx: contact's email address]
en: EMail
pt_BR: E-mail

[ctx: @title:window]
en: Properties of Address Book %1
pt_BR: Propriedades do livro de endereços %1

en: Both:
pt_BR: Ambos:

en: Work:
pt_BR: Trabalho:

en: Other:
pt_BR: Outro:

en: Address Book Application
pt_BR: Aplicativo de livro de endereços

[ctx: @title:window]
en: Choose Address Book Color
pt_BR: Escolher a cor do calendário

en: Done
pt_BR: Concluído

en: Select Email Address
pt_BR: Selecionar endereço de e-mail

[ctx: @info:placeholder]
en: No Name
pt_BR: Sem nome

en: Contacts
pt_BR: Contatos

[ctx: @action:inmenu]
en: Create
pt_BR: Criar

[ctx: @action:inmenu]
en: New Contact
pt_BR: Novo contato

[ctx: @action:inmenu]
en: New Contact Group
pt_BR: Novo grupo de contatos

[ctx: Number of selected contacts]
en: %1 selected | %1 selected
pt_BR[0]: %1 selecionado
pt_BR[1]: %1 selecionados

[ctx: @title:dialog]
en: Move Selection To:
pt_BR: Mover seleção para:

[ctx: @title:dialog]
en: Copy Selection To:
pt_BR: Copiar seleção para:

[ctx: Placeholder]
en: No Name
pt_BR: Sem nome

en: No contacts
pt_BR: Nenhum contato

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit address book…
pt_BR: Editar livro de endereços…

[ctx: @action:inmenu]
en: Update address book
pt_BR: Atualizar livro de endereços

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete address book
pt_BR: Excluir livro de endereços

[ctx: @action:inmenu]
en: Set address book color…
pt_BR: Definir cor do livro de endereços…

[ctx: @action:inmenu]
en: Address book source settings…
pt_BR: Configurações de origem do livro de endereços…

[ctx: @action:inmenu]
en: Update address book source
pt_BR: Atualizar fonte do livro de endereços

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete address source
pt_BR: Excluir origem de endereço

en: Address book:
pt_BR: Livro de endereços:

en: Name
pt_BR: Nome

en: Contact name
pt_BR: Nome do contato

en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: Honorific prefix
pt_BR: Sufixo honorífico

en: Miss
pt_BR: Srta.

en: Mr.
pt_BR: Sr.

en: Mrs.
pt_BR: Sra.

en: Ms.
pt_BR: Sra.

en: Given name
pt_BR: Primeiro nome

en: First name or chosen name
pt_BR: Primeiro nome ou nome escolhido

en: Additional name
pt_BR: Nome adicional

en: Middle name or other name
pt_BR: Nome do meio ou outro nome

en: Family name:
pt_BR: Sobrenome:

en: Surname or last name
pt_BR: Sobrenome

en: Honorific suffix
pt_BR: Sufixo honorífico

en: Nickname
pt_BR: Apelido

en: Alternative name
pt_BR: Nome alternativo

en: Blog Feed
pt_BR: Feed do blog

en: Organization
pt_BR: Organização

en: Profession
pt_BR: Profissão

[ctx: Placeholder value for name of Profession]
en: Software Developer
pt_BR: Desenvolvedor de software

en: Title
pt_BR: Título

en: Department
pt_BR: Departamento

[ctx: Placeholder value for name of Department]
en: Merkuro-Team
pt_BR: Equipe do Merkuro

en: Office
pt_BR: Escritório

en: Manager's Name
pt_BR: Nome do gerente

en: Assistant's Name
pt_BR: Nome do assistente

en: Add Contact
pt_BR: Adicionar contato

en: Edit Contact
pt_BR: Editar contato

en: Personal Information
pt_BR: Informações pessoais

en: Business Information
pt_BR: Informações de negócios

en: Phone
pt_BR: Telefone

en: Instant Messenger
pt_BR: Mensageiro instantâneo

en: Warning
pt_BR: Aviso

en: This contact was changed elsewhere during editing.
pt_BR: Este contato foi alterado em outro lugar durante a edição.

en: Which changes should be kept?
pt_BR: Quais alterações devem ser mantidas?

en: Current changes
pt_BR: Mudanças atuais

en: External changes
pt_BR: Mudanças externas

en: Edit %1
pt_BR: Editar %1

en: Create Contact Group
pt_BR: Criar grupo de contatos

en: Address Book:
pt_BR: Livro de endereços:

en: Contact group name
pt_BR: Nome do grupo de contato

en: Members
pt_BR: Membros

en: Only contacts with an email address can be added to a contact group
pt_BR: Somente contatos com endereço de e-mail podem ser adicionados a um grupo de contatos

en: This contact group was changed elsewhere during editing.
pt_BR: Este grupo de contato foi alterado em outro lugar durante a edição.

en: Home
pt_BR: Casa

en: Work
pt_BR: Trabalho

en: Other
pt_BR: Outros

en: Remove email
pt_BR: Remover e-mail

en: Both
pt_BR: Ambos

en: Other…
pt_BR: Outros…

en: user@example.org
pt_BR: usuario@exemplo.org

en: Add email
pt_BR: Adicionar e-mail

en: protocol:person@example.com
pt_BR: protocolo:pessoa@exemplo.com

[ctx: @label]
en: Partner's name
pt_BR: Nome do parceiro

[ctx: @label]
en: Anniversary
pt_BR: Aniversário

[ctx: @label]
en: Birthday
pt_BR: Aniversário

en: Messaging
pt_BR: Mensageiro

en: Voice
pt_BR: Voz

en: Cell
pt_BR: Celular

en: Video
pt_BR: Vídeo

en: Mailbox
pt_BR: Caixa de correio

en: Car
pt_BR: Carro

en: Undefined
pt_BR: Não definido

en: +33 7 55 23 68 67
pt_BR: +5511955331100

en: Select a file
pt_BR: Selecionar arquivo

en: Images files (*.png *.jpeg *.jpg)
pt_BR: Arquivos de imagens (*.png *.jpeg *.jpg)

en: Photo
pt_BR: Foto

en: Add Profile Picture
pt_BR: Adicionar foto de perfil

en: Update Profile Picture
pt_BR: Atualizar foto de perfil

[ctx: @action:button]
en: Edit
pt_BR: Editar

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit
pt_BR: Editar

[ctx: @action:inmenu]
en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Call
pt_BR: Chamada

en: Select number to call
pt_BR: Selecionar número para ligar

en: Send SMS
pt_BR: Enviar SMS

en: Select number to send message to
pt_BR: Selecione o número para enviar a mensagem

en: Send email
pt_BR: Enviar e-mail.

en: Show QR Code
pt_BR: Mostrar código QR

en: Contact information
pt_BR: Informação do contato

en: Nickname:
pt_BR: Apelido:

en: Blog Feed:
pt_BR: Feed do blog:

en: Personal information
pt_BR: Informações pessoais

en: Birthday:
pt_BR: Aniversário:

en: Anniversary:
pt_BR: Aniversário:

en: Partner's name:
pt_BR: Nome do parceiro:

en: Phone Number | Phone Numbers
pt_BR[0]: Número de telefone
pt_BR[1]: Números de telefone

en: Address | Addresses
pt_BR[0]: Endereço
pt_BR[1]: Endereços

en: Instant Messaging
pt_BR: Mensagens instantâneas

en: Organization:
pt_BR: Organização:

en: Profession:
pt_BR: Profissão:

en: Title:
pt_BR: Cargo:

en: Department:
pt_BR: Departamento:

en: Office:
pt_BR: Escritório:

en: Manager's name:
pt_BR: Nome do gerente:

en: Assistant's name:
pt_BR: Nome do assistente:

en: Email Address | Email Addresses
pt_BR[0]: Endereço de e-mail
pt_BR[1]: Endereços de e-mail

[ctx: @title:group]
en: Cryptographic Certificates
pt_BR: Certificados de criptografia

[ctx: @title:dialog]
en: Confirm Contact Deletion
pt_BR: Confirmar exclusão de contato

[ctx: @action:button]
en: Delete contact | Delete contacts
pt_BR[0]: Excluir contato
pt_BR[1]: Excluir contatos

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete your contact: | Do you really want to delete your contacts:
pt_BR[0]: Deseja realmente excluir seu contato:
pt_BR[1]: Deseja realmente excluir seus contatos:

en: You won't be able to revert this action.
pt_BR: Você não poderá reverter esta ação

en: QR Code
pt_BR: Código QR

en: Creating QR code failed
pt_BR: Falha ao criar o código QR

[ctx: @title:window]
en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Contact Books
pt_BR: Livros de contato

en: Add New Address Book Source…
pt_BR: Adicionar nova origem do livro de endereços…

[ctx: @title]
en: Merkuro Launcher
pt_BR: Lançador Merkuro

en: merkuro Launcher
pt_BR: Lançador Merkuro

en: Quit
pt_BR: Sair

[ctx: displayed as subject when the subject of a mail is empty]
en: No Subject
pt_BR: Sem assunto

[ctx: displayed when a mail has unknown sender, receiver or date]
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Image request has been cancelled
pt_BR: A solicitação de imagem foi cancelada

en: No key
pt_BR: Sem chave

en: New Mail…
pt_BR: Novo e-mail…

en: Check Mail
pt_BR: Verificar e-mails

[ctx: @action]
en: Mark as Read
pt_BR: Marcar como lida

[ctx: @action]
en: Mark as Unread
pt_BR: Marcar como não lida

[ctx: @action]
en: Mark as Important
pt_BR: Marcar como importante

[ctx: @action]
en: Move to Trash
pt_BR: Mover para a Lixeira

[ctx: @action]
en: Save as…
pt_BR: Salvar como…

en: There are no recipients to e-mail
pt_BR: Não há nenhum destinatário para o e-mail

en: Error creating transport
pt_BR: Erro ao criar o transporte

en: Error loading transport
pt_BR: Erro ao carregar o transporte

en: Error queuing message in outbox: %1
pt_BR: Erro ao colocar mensagem na caixa de saída: %1

en: Resource %1 is broken.
    %2
pt_BR: O recurso %1 está quebrado.
    %2

[ctx: @title:window]
en: Account Configuration: %1
pt_BR: Configuração da conta: %1

en: Email Client
pt_BR: Cliente de e-mail

en: Delete Folder
pt_BR: Excluir pasta

en: Are you sure you want to delete the folder %1, discarding its contents? <br /> <b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.
pt_BR: Deseja realmente excluir a pasta %1, descartando o seu conteúdo? <br /><b>Tenha cuidado</b>, pois as mensagens descartadas não são salvas na sua pasta Lixeira e serão excluídas permanentemente.

[ctx: @title:dialog]
en: Delete Email
pt_BR: Excluir e-mail

[ctx: @action:button]
en: Delete Email
pt_BR: Excluir e-mail

en: Are you sure you want to delete the email "%1", discarding its contents? <br /> <b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.
pt_BR: Deseja realmente excluir o e-mail "%1", descartando o seu conteúdo? <br /><b>Tenha cuidado</b>, pois as mensagens descartadas não são salvas na sua pasta Lixeira e serão excluídas permanentemente.

en: Add Folder
pt_BR: Adicionar pasta

[ctx: @action:inmenu]
en: Folder Properties
pt_BR: Propriedades da pasta

[ctx: @action:inmenu]
en: Restart Account
pt_BR: Reiniciar conta

[ctx: @action:inmenu]
en: Account Settings
pt_BR: Configurações da conta

en: New Folder
pt_BR: Nova pasta

en: Create Folder
pt_BR: Criar pasta

en: Folder Name…
pt_BR: Nome da pasta…

en: Open File
pt_BR: Abrir arquivo

en: Choose file
pt_BR: Escolher arquivo

[ctx: @title]
en: Search: %1
pt_BR: Pesquisar: %1

[ctx: Number of selected emails]
en: %1 selected | %1 selected
pt_BR[0]: %1 selecionado
pt_BR[1]: %1 selecionados

en: Save Message - Merkuro Mail
pt_BR: Salvar mensagem - Merkuro Mail

en: Email messages (*.mbox)
pt_BR: Mensagens de e-mail (*.mbox)

[ctx: @action:menu]
en: Mark Message
pt_BR: Marcar mensagem

en: No mailbox selected
pt_BR: Nenhuma caixa de e-mail selecionada

en: Select a mailbox from the sidebar.
pt_BR: Selecione uma caixa de e-mail na barra lateral.

en: Mailbox is empty
pt_BR: A caixa de e-mail está vazia

en: Mailboxes
pt_BR: Caixas de e-mail

en: Mail
pt_BR: E-mail

[ctx: @title:window]
en: New Message
pt_BR: Nova mensagem

en: From:
pt_BR: De:

en: Identity:
pt_BR: Identidade:

en: To:
pt_BR: Para:

en: CC:
pt_BR: Cc:

en: BCC:
pt_BR: Cco:

en: Reply-To:
pt_BR: Responder para:

en: Subject:
pt_BR: Assunto:

en: This mail contains an invitation
pt_BR: Esse e-mail contém um convite

[ctx: @action:button]
en: Import key
pt_BR: Importar chave

[ctx: @action:group]
en: Identities
pt_BR: Identidades

[ctx: @title:group Title for the list of receiving accounts which are imap or pop3 email accounts]
en: Receiving Accounts
pt_BR: Recebendo contas

en: Mail Account Configuration
pt_BR: Configuração de conta de e-mail

[ctx: @title]
en: Accounts
pt_BR: Contas
