kalendar - en to sv translation catalogue (628 entries)

en: Sort
sv: Sortera

en: Tasks View
sv: Uppgiftsvisning

en: Week View
sv: Veckovisning

en: Work Week View
sv: Arbetsveckovy

en: 3 Day View
sv: 3-dagarsvisning

en: Day View
sv: Dagsvisning

en: Schedule View
sv: Schemavisning

en: Month View
sv: Månadsvisning

en: Backwards
sv: Bakåt

en: Forwards
sv: Framåt

en: To Today
sv: Till idag

en: To Date…
sv: Till datum…

en: New Event…
sv: Ny händelse…

en: New Task…
sv: Ny uppgift…

en: Import Calendar…
sv: Importera kalender…

en: Alphabetically
sv: Alfabetiskt

en: By Due Date
sv: Enligt färdigdatum

en: By Priority Level
sv: Enligt prioritetsnivå

en: Ascending order
sv: Stigande ordning

en: Descending Order
sv: Fallande ordning

en: Show Completed Tasks
sv: Visa färdiga uppgifter

en: Show Today Only
sv: Visa bara idag

en: Refresh All
sv: Uppdatera alla

en: Move occurrence(s)
sv: Flytta förekomst(er)

en: Unable to add the exception item to the calendar. No change will be done.
sv: Kan inte lägga till undantagsposten i kalendern. Ingen ändring kommer att göras.

en: Delete task and its sub-tasks
sv: Ta bort aktivitet och dess delaktivitet

en: Delete task and make sub-tasks independent
sv: Ta bort aktivitet och gör delaktiviteter oberoende

en: An error occurred: %1
sv: Ett fel uppstod: %1

en: Task
sv: Uppgift

[ctx: @title]
en: Merkuro Calendar
sv: Merkuro kalender

en: Calendar Application
sv: Kalenderprogram

en: © KDE Community 2021-2024
sv: © KDE-gemenskapen 2021-2024

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
sv: Underhåll

[ctx: @info:credit]
en: Developer
sv: Utvecklare

[ctx: @item:inlistbox]
en: Default from locale
sv: Förval från landsinställning

en: No set date
sv: Inget inställt datum

en: Overdue
sv: Försenad

en: Today
sv: Idag

[ctx: Please retain space]
en:  at %1
sv:  kl. %1

[ctx: Please retain parenthesis and space]
en:  (overdue)
sv:  (försenad)

en: Filtering by tags
sv: Filtrering enligt etiketter

en: All Tasks
sv: Alla uppgifter

en: Remove filtering tag
sv: Ta bort filtreringsetikett

en: Every week | Every %1 weeks
sv[0]: Varje vecka
sv[1]: Med %1 veckors mellanrum

en: Every week on | Every %1 weeks on
sv[0]: Varje vecka på
sv[1]: Med %1 veckors mellanrum på

en: Every year on the %2 of %3 | Every %1 years on the %2 of %3
sv[0]: Varje år på %2 av %3
sv[1]: Med %1 års mellanrum på %2 av %3

en: Never
sv: Aldrig

en: Every minute | Every %1 minutes
sv[0]: Varje minut
sv[1]: Med %1 minuters mellanrum

en: Every hour | Every %1 hours
sv[0]: Varje timma
sv[1]: Med %1 timmars mellanrum

en: Every day | Every %1 days
sv[0]: Varje dag
sv[1]: Med %1 dagars mellanrum

en: Every month on the %2 | Every %1 months on the %2
sv[0]: Varje månad på %2
sv[1]: Med %1 månaders mellanrum på %2

en: Every year on the %2 day of the year | Every %1 years on the %2 day of the year
sv[0]: Varje år på den %2 dagen under året
sv[1]: Med %1 års mellanrum på den %2 dagen under året

en: Complex recurrence rule
sv: Komplex upprepningsregel

en: Unknown
sv: Okänd

en: Never ends
sv: Slutar aldrig

en: Ends on %1
sv: Slutar %1

en: Ends after %1 occurrences
sv: Slutar efter %1 förekomster

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Highest priority)
sv: %1 (högst prioritet)

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Mid-high priority)
sv: %1 (mellanhög prioritet)

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Medium priority)
sv: %1 (mellanprioritet)

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Mid-low priority)
sv: %1 (mellanlåg prioritet)

[ctx: %1 is the priority level number]
en: %1 (Lowest priority)
sv: %1 (lägst prioritet)

en: No set priority level
sv: Ingen inställd prioritetsnivå

[ctx: @title:window]
en: Choose Calendar Color
sv: Välj kalenderfärg

en: Tags
sv: Etiketter

en: Calendars
sv: Kalendrar

en: Min. Interval:
sv: Minimalt intervall:

[ctx: %1 is a number]
en: %1 incidences were imported successfully.
sv: %1 förekomster importerades med lyckat resultat.

[ctx: %1 is the error message]
en: An error occurred importing incidences: %1
sv: Ett fel uppstod vid import av förekomster: %1

en: New calendar created from imported file successfully.
sv: Ny kalender skapad från importerad fil med lyckat resultat.

en: Import a calendar
sv: Importera en kalender

en: Calendar files (*.ics *.vcs)
sv: Kalenderfiler (*.ics *.vcs)

[ctx: @title:dialog]
en: Import Calendar
sv: Importera kalender

en: Would you like to merge this calendar file's events and tasks into one of your existing calendars, or would prefer to create a new calendar from this file?
sv: Vill du sammanfoga kalenderfilens händelser och uppgifter med en av de befintliga kalendrarna, eller föredrar du att skapa en ny kalender från filen?

[ctx: @action:button merge with existing calendar]
en: Merge with Existing
sv: Sammanfoga med befintlig

[ctx: @action:button Create new calendar]
en: Create New
sv: Skapa ny

[ctx: @action:button]
en: Cancel
sv: Avbryt

en: This event is recurring
sv: Händelsen upprepas

en: This event has reminder | This event has reminders
sv[0]: Händelsen har en påminnelse
sv[1]: Händelsen har påminnelser

[ctx: %1 is a percentage number]
en: <b>%1%</b> Complete
sv: <b>%1 %</b> färdig

en: <b>Calendar:</b>
sv: <b>Kalender:</b>

en: <b>Tags:</b>
sv: <b>Etiketter:</b>

en: Remove %1 tag
sv: Ta bort etikett %1

en: <b>Date:</b>
sv: <b>Datum:</b>

en: <b>Time:</b>
sv: <b>Tid:</b>

en: <b>Duration:</b>
sv: <b>Längd:</b>

en: <b>Priority level:</b>
sv: <b>Prioritetsnivå:</b>

en: <b>Completed:</b>
sv: <b>Färdig:</b>

en: <b>Recurrence:</b>
sv: <b>Upprepning:</b>

en: Except on:
sv: Undantag:

en: <b>Location:</b>
sv: <b>Plats:</b>

en: Unable to find location.
sv: Kan inte hitta plats.

en: <b>Description:</b>
sv: <b>Beskrivning:</b>

en: <b>Attachment:</b> | <b>Attachments:</b>
sv[0]: <b>Bilaga:</b>
sv[1]: <b>Bilagor:</b>

en: <b>Reminders:</b>
sv: <b>Påminnelser:</b>

en: <b>Organizer:</b>
sv: <b>Organisatör:</b>

en: <b>Guests:</b>
sv: <b>Gäster:</b>

en: Super-task
sv: Huvuduppgift

en: Sub-task | Sub-tasks
sv[0]: Deluppgift
sv[1]: Deluppgifter

en: View
sv: Visa

en: Edit
sv: Redigera

en: Delete
sv: Ta bort

en: Mark Task as Incomplete
sv: Markera uppgift som inte färdig

en: Mark Task as Complete
sv: Markera uppgift som färdig

en: Add Sub-Task
sv: Lägg till deluppgift

en: Set priority...
sv: Ange prioritet...

en: None
sv: Ingen

en: 1 (highest priority)
sv: 1 (högst prioritet)

en: 2 (mid-high priority)
sv: 2 (mellanhög prioritet)

en: 3 (mid-high priority)
sv: 3 (mellanhög prioritet)

en: 4 (mid-high priority)
sv: 4 (mellanhög prioritet)

en: 5 (medium priority)
sv: 5 (mellanprioritet)

en: 6 (mid-low priority)
sv: 6 (mellanlåg prioritet)

en: 7 (mid-low priority)
sv: 7 (mellanlåg prioritet)

en: 8 (mid-low priority)
sv: 8 (mellanlåg prioritet)

en: 9 (lowest priority)
sv: 9 (lägst prioritet)

en: Set due date...
sv: Ange färdigdatum...

en: Today (%1)
sv: I dag (%1)

en: Tomorrow (%1)
sv: I morgon (%1)

en: In a week (%1)
sv: Om en vecka (%1)

en: In a month (%1)
sv: Om en månad (%1)

en: Expand Main Drawer
sv: Expandera huvudlåda

en: Collapse Main Drawer
sv: Dra ihop huvudlåda

en: Remove Tag
sv: Ta bort etikett

en: Choose a Task Calendar
sv: Välj en uppgiftskalender

en: Choose a Calendar
sv: Välj en kalender

en: Choose an Address Book
sv: Välj en adressbok

[ctx: @title:window]
en: Delete calendar
sv: Ta bort kalender

[ctx: @title:window]
en: Delete
sv: Ta bort

en: Do you want to delete the calendar: "%1"?
sv: Vill du ta bort kalendern: "%1"?

en: You won't be able to revert this action
sv: Det går inte att ångra åtgärden

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Delete calendar
sv: Ta bort kalender

[ctx: %1 is the type of the incidence (e.g event, todo, journal entry)]
en: Delete %1
sv: Ta bort %1

en: Do you want to delete item: "%1"?
sv: Vill du ta bort objektet: "%1"?

en: Item "%1" has sub-items. Do you want to delete all related items, or just the currently selected item?
sv: Objektet "%1" har delobjekt. Vill du ta bort alla relaterade objekt, eller bara objektet som för närvarande är markerat?

en: The calendar item "%1" recurs over multiple dates. This item also has sub-items.
    
    Do you want to delete the selected occurrence on %2, also future occurrences, or all of its occurrences?
    
    Deleting all will also delete sub-items!
sv: Kalenderobjektet "%1" upprepas för flera datum. Objektet har också delobjekt.
    
    Vill du ta bort markerad förekomst %2, också framtida förekomster, eller alla dess förekomster?
    
    Att ta bort alla tar också bort delobjekt.

en: The calendar item "%1" recurs over multiple dates. Do you want to delete the selected occurrence on %2, also future occurrences, or all of its occurrences?
sv: Kalenderobjektet "%1" upprepas för flera datum. Vill du ta bort markerad förekomst %2, också framtida förekomster, eller alla dess förekomster?

en: Only Delete Current
sv: Ta bara bort nuvarande

en: Also Delete Future
sv: Ta också bort framtida

en: Delete Only This
sv: Ta bara bort den här

en: Delete All
sv: Ta bort alla

[ctx: @title]
en: Edit Calendar
sv: Redigera kalender

[ctx: @title]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: @label:textbox]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @label:textbox]
en: Icon
sv: Ikon

[ctx: @title]
en: Statistics
sv: Statistik

[ctx: @info]
en: %1 entry | %1 entries
sv[0]: %1 post
sv[1]: %1 poster

[ctx: @label]
en: Content
sv: Innehåll

[ctx: @label]
en: Size
sv: Storlek

[ctx: @title]
en: Retrieval
sv: Hämtning

[ctx: @option:check]
en: Use options from parent folder or account
sv: Använd alternativ från överliggande korg eller konto

[ctx: @option:check]
en: Synchronize when selecting this folder
sv: Synkronisera när den här korgen markeras

[ctx: @label:spinbox]
en: Synchronize after
sv: Synkronisera efter

[ctx: As in 'Never synchronize this calendar']
en: Never
sv: Aldrig

[ctx: Interval for updating a calendar]
en: %1 minute | %1 minutes
sv[0]: %1 minut
sv[1]: %1 minuter

[ctx: %1 is incidence type]
en: Edit %1
sv: Redigera %1

[ctx: %1 is incidence type]
en: Add %1
sv: Lägg till %1

en: Invalid dates provided.
sv: Ogiltiga datum angivna.

en: End date cannot be before start date.
sv: Slutdatum kan inte vara innan startdatum.

en: Save
sv: Spara

en: Add
sv: Lägg till

en: Calendar:
sv: Kalender:

en: Summary:
sv: Sammanfattning:

en: Add a title for your task
sv: Lägg till en rubrik för uppgiften

en: Add a title for your event
sv: Lägg till en rubrik för händelsen

en: Add a title for your journal entry
sv: Lägg till en rubrik för journalanteckningen

en: Completion:
sv: Färdiggörande:

en: All day
sv: Hela dagen

en: Due:
sv: Färdig:

en: End:
sv: Slut:

en: Timezone:
sv: Tidszon:

en: Repeat:
sv: Upprepa:

en: Daily
sv: Dagligen

en: Weekly
sv: Veckovis

en: Monthly
sv: Månadsvis

en: Yearly
sv: Årligen

en: Custom
sv: Egen

en: Every:
sv: Var:

en: day | days
sv[0]: dag
sv[1]: dagar

en: week | weeks
sv[0]: vecka
sv[1]: veckor

en: month | months
sv[0]: månad
sv[1]: månader

en: year | years
sv[0]: år
sv[1]: år

en: On:
sv: Den:

[ctx: %1 is the day number of month]
en: The %1 of each month
sv: %1 varje månad

[ctx: the weekOfMonth dayOfWeekString of each month]
en: The %1 %2 of each month
sv: %1 %2 varje månad

en: Ends:
sv: Slutar:

en: On
sv: Den

en: After
sv: Efter

en: occurrence | occurrences
sv[0]: förekomst
sv[1]: förekomster

en: Exceptions:
sv: Undantag:

en: Add Recurrence Exception
sv: Lägg till undantag för upprepning

en: Location:
sv: Plats:

en: Optional
sv: Valfri

en: Show map
sv: Visa karta

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Tags:
sv: Etiketter:

en: Tap to set tags…
sv: Rör för att ange etiketter…

en: Click to set tags…
sv: Klicka för att ange etiketter…

en: Manage tags…
sv: Hantera etiketter…

en: Reminders:
sv: Påminnelser:

en: Add Reminder
sv: Lägg till påminnelse

en: Attendees:
sv: Deltagare:

en: Name:
sv: Namn:

en: Email:
sv: E-post:

en: Required
sv: Krävs

en: Request RSVP
sv: Begär OSA

en: Add Attendee
sv: Lägg till deltagare

en: Choose from Contacts
sv: Välj bland kontakter

en: Fill in Manually
sv: Fyll i manuellt

en: Attachments:
sv: Bilagor:

en: Add Attachment
sv: Lägg till bilaga

en: Add an attachment
sv: Lägg till en bilaga

en: Change incidence date
sv: Ändra förekomstdatum

en: The item you are trying to change is a recurring item. Should the changes be applied only to this single occurrence, also to future items, or to all items in the recurrence?
sv: Posten du försöker ändra är en upprepad post. Ska ändringarna utföras bara för denna enda förekomst, också för framtida poster, eller för alla upprepade poster?

en: Only This Item
sv: Bara den här posten

en: Also Future Items
sv: Också framtida poster

en: All Occurrences
sv: Alla förekomster

en: Mark Incomplete
sv: Markera som inte färdig

en: Mark Complete
sv: Markera som färdig

en: Calendar
sv: Kalender

en: Undo:
sv: Ångra:

en: Redo:
sv: Gör om:

en: Refresh All Calendars
sv: Uppdatera alla kalendrar

en: Configure
sv: Anpassa

[ctx: @action:inmenu %1 is the name of the action getting reverted]
en: Undo: %1
sv: Ångra: %1

en: Undo
sv: Ångra

[ctx: @action:inmenu %1 is the name of the action getting re-applied]
en: Redo: %1
sv: Gör om: %1

en: Redo
sv: Gör om

en: Settings
sv: Inställningar

en: View all tasks
sv: Visa alla uppgifter

en: Priority:
sv: Prioritet:

en: Unassigned
sv: Ej tilldelad

en: 1 (Highest Priority)
sv: 1 (högst prioritet)

en: 5 (Medium Priority)
sv: 5 (mellanprioritet)

en: 9 (Lowest Priority)
sv: 9 (lägst prioritet)

[ctx: Custom reminder]
en: Custom
sv: Egen

en: minutes
sv: minuter

en: hours
sv: timmar

en: days
sv: dagar

en: before start of event
sv: innan händelsens start

en: after start of event
sv: efter händelsens start

en: Remove
sv: Ta bort

en: Return to Location
sv: Gå tillbaka till plats

[ctx: @action:button]
en: Create
sv: Skapa

[ctx: @action:button]
en: New Event…
sv: Ny händelse…

[ctx: @action:button]
en: New Task…
sv: Ny uppgift…

[ctx: @title]
en: Month
sv: Månad

[ctx: @title]
en: Week
sv: Vecka

[ctx: @title]
en: Work Week
sv: Arbetsvecka

[ctx: @title]
en: 3 Days
sv: 3 dagar

[ctx: @title]
en: Day
sv: Dag

[ctx: @title]
en: Schedule
sv: Schema

[ctx: @title]
en: Tasks
sv: Uppgifter

[ctx: @action:button]
en: Reset
sv: Återställ

en: All day or Multi day
sv: Alla dagar eller flera dagar

[ctx: Date has no events or tasks set]
en: Clear day.
sv: Rensa dag.

en: Tap
sv: Peka

en: Click
sv: Klicka

en: Nothing on the books today. %1 to add something.
sv: Ingenting planerat idag. %1 för att lägga till någonting.

[ctx: %1 is the name of the event]
en: %1 (Day %2 of %3)
sv: %1 (dag %2 av %3)

en: Runs all day
sv: Hela dagen

en: Starts at %1
sv: Börjar %1

en: Ends at %1
sv: Slutar %1

en: Runs All Day
sv: Hela dagen

en: <b>Today</b>
sv: <b>Idag</b>

en: Previous Day
sv: Föregående dag

en: Previous Three Days
sv: Föregående tre dagar

en: Previous Work Week
sv: Föregående arbetsvecka

en: Previous Week
sv: Föregående vecka

en: Next Day
sv: Nästa dag

en: Next Three Days
sv: Nästa tre dagar

en: Next Work Week
sv: Nästa arbetsvecka

en: Next Week
sv: Nästa vecka

en: Now
sv: Nu

[ctx: @action:inmenu open week view]
en: Week
sv: Vecka

[ctx: @action:inmenu open work week view]
en: Work Week
sv: Arbetsvecka

[ctx: @action:inmenu open 3 days view]
en: 3 Days
sv: 3 dagar

[ctx: @action:inmenu open day view]
en: Day
sv: Dag

en: Previous Month
sv: Föregående månad

en: Next Month
sv: Nästa månad

en: Priority %1
sv: Prioritet %1

en: No set priority
sv: Ingen inställd prioritet

en: No task calendars enabled.
sv: Inga aktivitetskalendrar aktiverade.

en: Calendar is not enabled
sv: Kalender är inte aktiverad

en: Enable
sv: Aktivera

en: No tasks completed
sv: Inga uppgifter färdiga

en: No tasks left to complete
sv: Inga uppgifter kvar att utföra

en: Create
sv: Skapa

en:  , is overdue
sv: , är försenad

en: Tasks
sv: Uppgifter

en: Show Completed
sv: Visa färdiga

en: Completed Tasks in %1
sv: Färdiga uppgifter i %1

en: Completed Tasks
sv: Färdiga uppgifter

en: Create a New Task…
sv: Skapa en ny uppgift…

[ctx: @action:button]
en: Add Task
sv: Lägg till uppgift

en: Holidays
sv: Helger

[ctx: @action:inmenu]
en: Display Events
sv: Visa händelser

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit Calendar…
sv: Redigera kalender…

[ctx: @action:inmenu]
en: Update Calendar
sv: Uppdatera kalender

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete Calendar
sv: Ta bort kalender

[ctx: @action:inmenu]
en: Set calendar color…
sv: Ange kalenderfärg…

[ctx: @action:inmenu]
en: Calendar source settings…
sv: Inställningar av kalenderkällor…

[ctx: @action:inmenu]
en: Update calendar source
sv: Uppdatera kalenderkälla

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete calendar source
sv: Ta bort kalenderkälla

[ctx: @action:menu]
en: View
sv: Visa

[ctx: @action:menu]
en: Sort Tasks
sv: Sortera uppgifter

[ctx: @action:menu]
en: Go
sv: Gå

[ctx: @action:menu]
en: Create
sv: Skapa

[ctx: @action:menu]
en: Settings
sv: Inställningar

en: Sort Tasks
sv: Sortera uppgifter

en: Appearance
sv: Utseende

en: Accounts
sv: Konton

en: Free/Busy
sv: Ledig-upptagen

en: Configure Free/Busy
sv: Anpassa ledig-upptagen

en: Free/Busy Publishing settings
sv: Ledig-upptagen publiceringsinställningar

en: When you publish your free/busy information, it enables others to consider your calendar availability when inviting you to a meeting. Only the times that are already marked as busy are disclosed, without revealing the specific reasons for your availability.
sv: När du publicerar ledig-upptagen information, gör det att andra kan ta hänsyn till din tillgänglighet i kalendern när de bjuder in dig till ett möte. Bara tiderna som redan är markerade som upptagen avslöjas, utan att avslöja den specifika orsaken för din tillgänglighet.

en: Publish your free/busy information automatically
sv: Publicera automatiskt information om ledig-upptagen

en: Minimum time (in minutes) between uploads
sv: Minimal tid mellan uppladdningar (i minuter)

en: Number of days of free/busy info to publish:
sv: Antal dagar med ledig-upptagen att publicera

en: Server information
sv: Serverinformation

en: Server URL
sv: Serverwebbadress

en: Username
sv: Användarnamn

en: Password
sv: Lösenord

en: Save password
sv: Spara lösenord

en: Click here to publish Free/Busy information manually
sv: Klicka här för att publicera information om ledig-upptagen manuellt

en: Email Free/Busy
sv: E-post ledig-upptagen

en: Enter email of recipient...
sv: Ange mottagarens e-postadress...

en: Send
sv: Skicka

en: Free/Busy Retrieval settings
sv: Ledig-upptagen hämtningsinställningar

en: By retrieving Free/Busy information that others have published, you can take their calendar into account when inviting them to a meeting.
sv: Genom att hämta ledig-upptagen information, som andra har publicerat, kan du ta hänsyn till deras kalendrar när du bjuder in dem till ett möte.

en: Retrieve others' free/busy information automatically
sv: Hämta andras ledig-upptagen information automatiskt

en: Use full email address for retrieval
sv: Använd hela e-postadressen vid hämtning

en: Add New Calendar Source…
sv: Lägg till ny kalenderkälla…

en: General settings
sv: Allmänna inställningar

en: Use popup to show incidence information
sv: Använd meddelanderuta för att visa omfattningsinformation

en: Show holidays in calendar views
sv: Visa helger i kalendervisning

[ctx: @label:listbox]
en: Select Holiday Regions
sv: Välj helgområden

en: Show tasks in calendar views
sv: Visa uppgifter i kalendervisning

en: Show sub-tasks in calendar views
sv: Visa deluppgifter i kalendervisning

en: Past event transparency
sv: Genomskinlighet för tidigare händelser

en: Month view settings
sv: Inställningar av månadsvisning

en: Month view mode
sv: Månadsvisningsläge

en: Swipeable month grid
sv: Svepbart månadsrutnät

en: Basic month grid
sv: Enkelt månadsrutnät

en: Swipeable month grid requires higher system performance.
sv: Svepbart månadsrutnät kräver högre systemprestanda.

en: Weekday label alignment
sv: Veckodagens beteckningsjustering

en: Left
sv: Vänster

en: Center
sv: Centrera

en: Right
sv: Höger

en: Weekday label length:
sv: Veckodagens beteckningslängd:

en: Full name (Monday)
sv: Fullständigt namn (måndag)

en: Abbreviated (Mon)
sv: Förkortade (mån)

en: Letter only (M)
sv: Bara bokstav (m)

en: Show week numbers
sv: Visa veckonummer

en: Grid border width (pixels):
sv: Kantbredd för rutnät (bildpunkter):

en: Week view settings
sv: Inställningar av uppgiftsvisning

en: Week view mode
sv: Veckovisning

en: Swipeable week view
sv: Svepbar veckovisning

en: Basic week view
sv: Enkel veckovisning

en: Swipeable week view requires higher system performance.
sv: Svepbar veckovisning kräver högre systemprestanda.

en: Schedule View settings
sv: Inställningar av schemavisning

en: Schedule view mode
sv: Schemavisningsläge

en: Swipeable schedule view
sv: Svepbar schemavisning

en: Basic schedule view
sv: Enkel schemavisning

en: Swipeable schedule view requires higher system performance.
sv: Svepbar schemavisning kräver högre systemprestanda.

en: Show week headers
sv: Visa veckorubriker

en: Hide empty days
sv: Dölj tomma dagar

en: Tasks View settings
sv: Inställningar av uppgiftsvisning

en: Show completed sub-tasks
sv: Visa färdiga deluppgifter

en: Maps
sv: Kartor

en: Enable maps
sv: Aktivera kartor

en: May cause crashing on some systems.
sv: Kan orsaka krascher på vissa system.

en: Location marker
sv: Platsmarkör

en: Circle (shows area of location)
sv: Cirkel (visar platsens område)

en: Pin (shows exact location)
sv: Stift (visar exakt plats)

[ctx: %1 is 2 or more]
en: %1 days
sv: %1 dagar

en: 1 day
sv: 1 dag

[ctx: %1 is 2 or more]
en: %1 hours
sv: %1 timmar

en: 1 hour
sv: 1 timma

en: %1 minutes
sv: %1 minuter

en: %1 before start of event
sv: %1 innan händelsens start

en: %1 after start of event
sv: %1 efter händelsens start

en: On event start
sv: Vid händelsens start

en: Manage Tags…
sv: Hantera etiketter…

en: Show Menubar
sv: Visa menyrad

[ctx: @item this is the default calendar]
en: %1 (Offline)
sv: %1 (nerkopplad)

[ctx: @item this is the default calendar]
en: %1 (Default)
sv: %1 (förval)

[ctx: @action:menu]
en: Edit
sv: Redigera

[ctx: text editing menu action]
en: Undo Text
sv: Ångra text

[ctx: text editing menu action]
en: Redo Text
sv: Gör om text

[ctx: text editing menu action]
en: Cut
sv: Klipp ut

[ctx: text editing menu action]
en: Copy
sv: Kopiera

[ctx: text editing menu action]
en: Paste
sv: Klistra in

[ctx: text editing menu action]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: text editing menu action]
en: Select All
sv: Markera alla

[ctx: @action:menu]
en: File
sv: Arkiv

[ctx: @action:menu]
en: Quit Merkuro
sv: Avsluta Merkuro

[ctx: @action:menu]
en: Help
sv: Hjälp

[ctx: @action:menu]
en: Merkuro Handbook
sv: Handbok Merkuro

[ctx: text editing menu action]
en: Undo
sv: Ångra

[ctx: text editing menu action]
en: Redo
sv: Gör om

[ctx: @action:menu]
en: Window
sv: Fönster

[ctx: @action:menu]
en: Exit Full Screen
sv: Avsluta fullskärm

[ctx: @action:menu]
en: Enter Full Screen
sv: Gå till fullskärm

en: Home:
sv: Hem:

[ctx: @info: shorthand for the key is revoked]
en: Revoked
sv: Återkallad

[ctx: @info: shorthand for the key is expired]
en: Expired
sv: Utgången

[ctx: @info: shorthand for the key is disabled]
en: Disabled
sv: Inaktiverad

[ctx: @info: shorthand for the key is invalid]
en: Invalid
sv: Ogiltig

[ctx: @info: shorthand for the key is valid]
en: Valid
sv: Giltig

[ctx: Placeholder when no name is set]
en: No name
sv: Saknar namn

en: Invalid item
sv: Ogiltigt objekt

en: Contact
sv: Kontakt

en: New Contact…
sv: Ny kontakt…

en: Refresh All Address Books
sv: Uppdatera alla adressböcker

en: New Contact Group…
sv: Ny kontaktgrupp…

[ctx: @action]
en: Edit contact…
sv: Redigera kontakt…

[ctx: @action]
en: Delete contact
sv: Ta bort kontakt

[ctx: @action]
en: Move to…
sv: Flytta till…

[ctx: @action]
en: Copy to…
sv: Kopiera till…

en: No address book selected
sv: Ingen adressbok vald

en: The member with name <b>%1</b> is missing an email address
sv: Medlemmen vid namn <b>%1</b> saknar e-postadress

en: Contact does not exist any more
sv: Kontakten finns inte längre

[ctx: contact's name]
en: Name
sv: Namn

[ctx: contact's email address]
en: EMail
sv: E-postadress

[ctx: @title:window]
en: Properties of Address Book %1
sv: Egenskaper hos adressbok %1

en: Both:
sv: Båda:

en: Work:
sv: Arbete:

en: Other:
sv: Annat:

[ctx: @title]
en: Merkuro Contact
sv: Merkuro kontakter

en: Address Book Application
sv: Adressboksprogram

[ctx: @title:window]
en: Choose Address Book Color
sv: Välj adressboksfärg

en: Done
sv: Färdig

en: Select Email Address
sv: Välj e-postadress

[ctx: @info:placeholder]
en: No Name
sv: Namnlös

en: Contacts
sv: Kontakter

[ctx: @action:inmenu]
en: Create
sv: Skapa

[ctx: @action:inmenu]
en: New Contact
sv: Ny kontakt

[ctx: @action:inmenu]
en: New Contact Group
sv: Ny kontaktgrupp

[ctx: Number of selected contacts]
en: %1 selected | %1 selected
sv[0]: %1 vald
sv[1]: %1 valda

[ctx: @title:dialog]
en: Move Selection To:
sv: Flytta markering till:

[ctx: @title:dialog]
en: Copy Selection To:
sv: Kopiera markering till:

[ctx: Placeholder]
en: No Name
sv: Saknar namn

en: No contacts
sv: Inga kontakter

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit address book…
sv: Redigera adressbok...

[ctx: @action:inmenu]
en: Update address book
sv: Uppdatera adressbok

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete address book
sv: Ta bort adressbok

[ctx: @action:inmenu]
en: Set address book color…
sv: Ange adressboksfärg…

[ctx: @action:inmenu]
en: Address book source settings…
sv: Inställningar av adressbokskälla…

[ctx: @action:inmenu]
en: Update address book source
sv: Uppdatera adressbokskälla

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete address source
sv: Ta bort adressbokskälla

en: Address book:
sv: Adressbok:

en: Name
sv: Namn

en: Contact name
sv: Kontaktnamn

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Honorific prefix
sv: Inledande titlar

en: Miss
sv: Fröken

en: Mr.
sv: Herr

en: Mrs.
sv: Fru

en: Ms.
sv: Fr.

en: Prof.
sv: Professor

en: Given name
sv: Förnamn

en: First name or chosen name
sv: Förnamn eller tilltalsnamn

en: Additional name
sv: Andra namn

en: Middle name or other name
sv: Mellannamn eller andra namn

en: Family name:
sv: Efternamn:

en: Surname or last name
sv: Efternamn

en: Honorific suffix
sv: Efterföljande titlar

en: Jr.
sv: d.y.

en: Sr.
sv: d.ä.

en: Nickname
sv: Smeknamn

en: Alternative name
sv: Alternativt namn

en: Blog Feed
sv: Bloggkanal

en: Organization
sv: Organisation

en: Profession
sv: Yrke

[ctx: Placeholder value for name of Profession]
en: Software Developer
sv: Programvaruutvecklare

en: Title
sv: Titel

en: Department
sv: Avdelning

[ctx: Placeholder value for name of Department]
en: Merkuro-Team
sv: Merkuro-gruppen

en: Office
sv: Kontor

[ctx: Placeholder value for Office]
en: Tech Wing, 4th Floor
sv: Fjärde våningen

en: Manager's Name
sv: Chefens namn

[ctx: Placeholder value for Manager's Name]
en: Bob
sv: Sven

en: Assistant's Name
sv: Sekreterarens namn

[ctx: Placeholder value for Assistants's Name]
en: Jill
sv: Anna

en: Add Contact
sv: Lägg till kontakt

en: Edit Contact
sv: Redigera kontakt

en: Personal Information
sv: Personlig information

en: Business Information
sv: Företagsinformation

en: Phone
sv: Telefon

en: E-mail
sv: E-postadress

en: Instant Messenger
sv: Direktmeddelande

en: Warning
sv: Varning

en: This contact was changed elsewhere during editing.
sv: Kontakten ändrades någon annanstans under redigering.

en: Which changes should be kept?
sv: Vilka ändringar ska behållas?

en: Current changes
sv: Aktuella ändringar

en: External changes
sv: Externa ändringar

en: Edit %1
sv: Redigera %1

en: Create Contact Group
sv: Skapa kontaktgrupp

en: Address Book:
sv: Adressbok:

en: Contact group name
sv: Kontaktgruppnamn

en: Members
sv: Medlemmar

en: Only contacts with an email address can be added to a contact group
sv: Bara kontakter med en e-postadress kan läggas till i en kontaktgrupp

en: This contact group was changed elsewhere during editing.
sv: Kontaktgruppen ändrades någon annanstans under redigering.

en: Home
sv: Hem

en: Work
sv: Arbete

en: Other
sv: Annan

en: Remove email
sv: Ta bort e-postadress

en: Both
sv: Båda

en: Other…
sv: Annan…

en: user@example.org
sv: användare@exempel.org

en: Add email
sv: Lägg till e-postadress

en: protocol:person@example.com
sv: protokoll:person@exempel.com

[ctx: @label]
en: Partner's name
sv: Partners namn:

[ctx: @label]
en: Anniversary
sv: Årsdag

[ctx: @label]
en: Birthday
sv: Födelsedag

en: Messaging
sv: Direktmeddelanden

en: Voice
sv: Röst

en: Fax
sv: Telefax

en: Cell
sv: Mobil

en: Mailbox
sv: Brevlåda

en: Car
sv: Bil

en: Pager
sv: Personsökare

en: Undefined
sv: Odefinierad

en: +33 7 55 23 68 67
sv: +46 8 11 22 33

en: Select a file
sv: Välj en fil

en: Images files (*.png *.jpeg *.jpg)
sv: Bildfiler (*.png *.jpeg *.jpg)

en: Photo
sv: Foto

en: Add Profile Picture
sv: Lägg till profilbild

en: Update Profile Picture
sv: Uppdatera profilbild

[ctx: @action:button]
en: Edit
sv: Redigera

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit
sv: Redigera

[ctx: @action:inmenu]
en: Cancel
sv: Avbryt

en: Call
sv: Samtal

en: Select number to call
sv: Välj nummer att ringa

en: Send SMS
sv: Skicka SMS

en: Select number to send message to
sv: Välj nummer dit meddelandet ska skickas

en: Send email
sv: Skicka e-post

en: Show QR Code
sv: Visa QR-kod

en: Contact information
sv: Kontaktinformation

en: Nickname:
sv: Smeknamn:

en: Blog Feed:
sv: Bloggkanal:

en: Personal information
sv: Personlig information

en: Birthday:
sv: Födelsedag:

en: Anniversary:
sv: Årsdag:

en: Partner's name:
sv: Partners namn:

en: Phone Number | Phone Numbers
sv[0]: Telefonnummer
sv[1]: Telefonnummer

en: Address | Addresses
sv[0]: Adress
sv[1]: Adresser

en: Instant Messaging
sv: Direktmeddelande

en: Organization:
sv: Organisation:

en: Profession:
sv: Yrke:

en: Title:
sv: Titel:

en: Department:
sv: Avdelning:

en: Office:
sv: Kontor:

en: Manager's name:
sv: Chefens namn:

en: Assistant's name:
sv: Sekreterarens namn:

en: Email Address | Email Addresses
sv[0]: E-postadress
sv[1]: E-postadresser

[ctx: @title:group]
en: Cryptographic Certificates
sv: Kryptografiska certifikat

[ctx: @title:dialog]
en: Confirm Contact Deletion
sv: Bekräfta borttagning av kontakt

[ctx: @action:button]
en: Delete contact | Delete contacts
sv[0]: Ta bort kontakt
sv[1]: Ta bort kontakter

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete your contact: | Do you really want to delete your contacts:
sv[0]: Vill du verkligen ta bort kontakten:
sv[1]: Vill du verkligen ta bort kontakterna:

en: You won't be able to revert this action.
sv: Det går inte att ångra åtgärden.

en: QR Code
sv: QR-kod

en: Creating QR code failed
sv: Misslyckades skapa QR-kod

[ctx: @title:window]
en: Settings
sv: Inställningar

en: Contact Books
sv: Kontaktböcker

en: Add New Address Book Source…
sv: Lägg till ny adressbokskälla…

[ctx: @title]
en: Merkuro Launcher
sv: Merkuro startprogram

en: merkuro Launcher
sv: merkuro startprogram

en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: displayed as subject when the subject of a mail is empty]
en: No Subject
sv: Ingen rubrik

[ctx: displayed when a mail has unknown sender, receiver or date]
en: Unknown
sv: Okänd

en: Image request has been cancelled
sv: Bildbegäran har avbrutits

en: No key
sv: Ingen nyckel

en: New Mail…
sv: Nytt brev…

en: Check Mail
sv: Kontrollera post

[ctx: @action]
en: Mark as Read
sv: Markera som läst

[ctx: @action]
en: Mark as Unread
sv: Markera som oläst

[ctx: @action]
en: Mark as Important
sv: Markera som viktigt

[ctx: @action]
en: Move to Trash
sv: Flytta till papperskorgen

[ctx: @action]
en: Save as…
sv: Spara som…

en: There are no recipients to e-mail
sv: Det finns inga mottagare att skicka e-post till

en: Error creating transport
sv: Fel när överföring skulle skapas

en: Error loading transport
sv: Fel när överföring skulle laddas

en: Error queuing message in outbox: %1
sv: Fel när brev skulle köas i utkorg: %1

en: Resource %1 is broken.
    %2
sv: Resursen %1 är felaktig.
    %2

[ctx: @title:window]
en: Account Configuration: %1
sv: Kontoinställning: %1

[ctx: @title]
en: Merkuro Mail
sv: Merkuro e-post

en: Email Client
sv: E-postprogram

en: Delete Folder
sv: Ta bort korg

en: Are you sure you want to delete the folder %1, discarding its contents? <br /> <b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.
sv: Är du säker på att du vill ta bort korgen %1 och kasta innehållet? <br /> <b>Varning</b> för att breven som kastas inte sparas i papperskorgen utan tas bort permanent.

[ctx: @title:dialog]
en: Delete Email
sv: Ta bort e-post

[ctx: @action:button]
en: Delete Email
sv: Ta bort e-post

en: Are you sure you want to delete the email "%1", discarding its contents? <br /> <b>Beware</b> that discarded messages are not saved into your Trash folder and are permanently deleted.
sv: Är du säker på att du vill ta bort brevet "%1" och kasta innehållet? <br /> <b>Varning</b> för att breven som kastas inte sparas i papperskorgen utan tas bort permanent.

en: Add Folder
sv: Lägg till korg

[ctx: @action:inmenu]
en: Folder Properties
sv: Korgegenskaper

[ctx: @action:inmenu]
en: Restart Account
sv: Starta om konto

[ctx: @action:inmenu]
en: Account Settings
sv: Kontoinställningar

en: New Folder
sv: Ny korg

en: Create Folder
sv: Skapa korg

en: Folder Name...
sv: Korgnamn...

en: Open File
sv: Öppna fil

en: Choose file
sv: Välj fil

[ctx: @title]
en: Search: %1
sv: Sök: %1

[ctx: Number of selected emails]
en: %1 selected | %1 selected
sv[0]: %1 vald
sv[1]: %1 valda

en: Save Message - Merkuro Mail
sv: Spara brev: Merkuro e-post

en: Email messages (*.mbox)
sv: E-post (*.mbox)

[ctx: @action:menu]
en: Mark Message
sv: Markera brev

en: No mailbox selected
sv: Ingen brevlåda vald

en: Select a mailbox from the sidebar.
sv: Välj en brevlåda i sidoraden.

en: Mailbox is empty
sv: Brevlådan är tom

en: Mailboxes
sv: Brevlådor

en: Mail
sv: E-post

[ctx: @title:window]
en: New Message
sv: Nytt brev

en: From:
sv: Från:

en: Identity:
sv: Identitet:

en: To:
sv: Till:

en: CC:
sv: Kopia:

en: BCC:
sv: Dold kopia:

en: Reply-To:
sv: Svara till:

en: Subject:
sv: Rubrik:

en: This mail contains an invitation
sv: Brevet innehåller en inbjudan

[ctx: @action:button]
en: Import key
sv: Importera nyckel

[ctx: @action:group]
en: Identities
sv: Identiteter

[ctx: @title:group Title for the list of receiving accounts which are imap or pop3 email accounts]
en: Receiving Accounts
sv: Mottagarkonton

en: Mail Account Configuration
sv: Inställning av e-postkonton

[ctx: @title]
en: Accounts
sv: Konton
