kmail - en to da translation catalogue (327 entries)

en: Sorry, certificate could not be imported.
da: Desværre, certifikatet kunne ikke importeres.

en: Reason: %1
da: Årsag: %1

en: Sorry, no certificates were found in this message.
da: Der blev desværre ingen certifikater fundet i dette brev.

en: Certificate import status:
da: Certifikat importstatus:

en: 1 new certificate was imported. | %1 new certificates were imported.
da[0]: 1 nyt certifikat blev importeret.
da[1]: %1 nye certifikater blev importeret.

en: 1 certificate was unchanged. | %1 certificates were unchanged.
da[0]: 1 nyt certifikat var uændret.
da[1]: %1 certifikater var uændrede.

en: 1 new secret key was imported. | %1 new secret keys were imported.
da[0]: 1 ny hemmelig nøgle blev importeret.
da[1]: %1 nye hemmelige nøgler blev importeret.

en: 1 secret key was unchanged. | %1 secret keys were unchanged.
da[0]: 1 hemmelig nøgle var uændret.
da[1]: %1 hemmelige nøgler var uændrede.

en: Sorry, no details on certificate import available.
da: Desværre, ingen detaljer  om certifikat-import tilgængelig.

en: Certificate import details:
da: Certifikat importdetaljer:

[ctx: Certificate import failed.]
en: Failed: %1 (%2)
da: Mislykkedes: %1 (%2)

en: Encapsulated message
da: Indkapslet brev

en: End of encapsulated message
da: Slut på indkapslet brev

en: This message is encrypted.
da: Dette brev er krypteret.

en: Decrypt Message
da: Dekryptér brev

en: Please wait while the message is being decrypted...
da: Vent venligst, mens brevet dekrypteres...

en: The message is encrypted for the following keys:
da: Dette brev er krypteret for følgende nøgler:

en: Hide Details
da: Skjul detaljer

en: unknown key
da: ukendt nøgle

en: Encrypted message
da: Krypteret brev

en: Show Details
da: Vis detaljer

en: Encrypted message (decryption not possible)
da: Krypteret brev (dekryptering ikke mulig)

en: Reason:
da: Årsag:

en: No secret key found to decrypt the message. The message is encrypted for the following keys:
da: Ingen hemmelig nøgle fundet til at dekryptere brevet. Brevet er krypteret for følgende nøgler:

en: Could not decrypt the data.
da: Kunne ikke dekryptere data.

en: End of encrypted message
da: Slut på krypteret brev

en: <b>Note:</b> This is an HTML message. For security reasons, only the raw HTML code is shown. If you trust the sender of this message then you can activate formatted HTML display for this message <a href='kmail:showHTML'>by clicking here</a>.
da: <b>Bemærk:</b> Dette er et HTML-brev. Af sikkerhedårsager vises kun den rå HTML-kode. Hvis du stoler på afsenderen af dette brev, så kan du aktivere formateret HTML-visning for dette brev <a href='kmail:showHTML'>ved at klikke her</a>.

en: <b>Note:</b> This HTML message may contain external references to images etc. For security/privacy reasons external references are not loaded. If you trust the sender of this message then you can load the external references for this message <a href='kmail:loadExternal'>by clicking here</a>.
da: <b>Bemærk:</b> Dette HTML-brev kan muligvis indeholde eksterne referencer til billeder osv. Af sikkerheds-/private årsager bliver eksterne referencer ikke indlæst. Hvis du stoler på afsenderen af dette brev, så kan du indlæse de eksterne referencer for dette brev <a href='kmail:loadExternal'>ved at klikke her</a>.

en: Please wait while the signature is being verified...
da: Vent venligst, mens signaturen verificeres...

en: End of signed message
da: Slut på signeret brev

en: Stored DKIM key is different from the current one. Do you want to store this one too?
da: Den gemte DKIM-nøgler er anderledes end den nuværende. Vil du også gemme denne?

en: DKIM Key
da: DKIM-nøgle

en: Selector
da: Vælger

en: Copy Key
da: Kopiér nøgle

en: Delete All
da: Slet alle

en: Must be signed
da: Skal være signeret

en: Can be signed
da: Kan være signeret

en: Ignore if not signed
da: Ignorér hvis ikke signeret

[ctx: @title:window]
en: Configure Rule
da: Indstil regel

en: No rules found
da: Ingen regler fundet

en: No rules imported.
da: Ingen regler importeret.

en: Domain
da: Domæne

en: Active
da: Aktiv

en: List-ID
da: Liste-id

en: From
da: Fra

en: Rule type
da: Regeltype

en: Priority
da: Prioritet

en: Add...
da: Tilføj...

en: Modify...
da: Ændr...

en: Duplicate Rule
da: Duplikér regel

en: Remove Rule
da: Fjern regel

en: Do you want to delete this rule?
da: Vil du slette denne regel?

en: Do you want to delete all the rules?
da: Vil du slette alle reglerne?

[ctx: @title:window]
en: Add Rule
da: Tilføj regel

[ctx: @title:window]
en: Modify Rule
da: Ændr regel

en: Domain:
da: Domæne:

en: List-Id:
da: Liste-id:

en: From:
da: Fra:

en: Rule:
da: Regel:

en: Priority:
da: Prioritet:

en: Recheck DKIM Signature
da: Gentjek DKIM-signatur

en: Update DKIM key
da: Opdatér DKIM-nøgle

en: Rules...
da: Regler...

en: Unknown
da: Ukendt

en: DKIM: valid (signed by %1)
da: DKIM: Gyldig (signeret af %1)

en: DKIM: invalid
da: DKIM: Ugyldig

en: DKIM: Not signed
da: DKIM: Ikke signeret

en: DKIM: Should Be Signed by %1
da: DKIM: Burde være signeret af %1

en: Body Hash was corrupted.
da: Brevkrop-hash er blevet korrumperet.

en: The domain doesn't exist.
da: Domænet findes ikke.

en: Missing header From.
da: Mangler headeren Fra.

en: Missing signature.
da: Mangler signatur.

en: Invalid query method.
da: Ugyldig forespørgselsmetode.

en: Invalid header canonicalization.
da: Ugyldig header-kanonikalisering.

en: Invalid body canonicalization.
da: Ugyldig brevkrop-kanonikalisering.

en: Unknown Body Hash Algorithm.
da: Ukendt brevkrop-hash-algoritme.

en: Signature algorithm is invalid.
da: Signaturalgoritmen er ugyldig.

en: The public key was revoked.
da: Denne offentlige nøgle er blevet tilbagekaldt.

en: Signature is too large.
da: Signaturen er for stor.

en: Hash Algorithm is unsupported.
da: Hash-algoritmen er ikke understøttet.

en: Public key is too small.
da: Den offentlige nøgle er for lille.

en: Impossible to verify signature.
da: Kan ikke verificere signaturen.

en: AUID must be in the same domain as SDID (s-flag set in key record).
da: AUID skal være på samme domæne som SDID (s-flag sat i nøgleregister).

en: The signing domain is only testing DKIM.
da: Det signerende domæne tester kun DKIM.

en: Impossible to download key.
da: Kan ikke downloade nøgle.

en: Hash Algorithm unsafe (sha1)
da: Hash-algoritmen er usikker (sha1)

en: AUID is not in a subdomain of SDID
da: AUID er ikke et subdomæne til SDID

en: Problem during converting public key
da: Problem under konvertering af offentlig nøgle

en: Signature expired
da: Signatur udløbet

en: Signature created in the future
da: Signaturen er oprettet i fremtiden

en: Signature too small
da: Signaturen er for lille

en: Public Key too small
da: Den offentlige nøgle er for lille

en: %1: None
da: %1: Ingen

en: %1: Valid (Signed by %2)
da: %1: Gyldig (signeret af %2)

en: %1: Valid
da: %1: Gyldig

en: Not Signed
da: Ikke signeret

en: Subject:
da: Emne:

en: Date:
da: Dato:

en: To:
da: Til:

en: Reply To:
da: Svar til:

en: Sender:
da: Afsender:

en: resent from:
da: gensendt fra:

en: resent to:
da: gensendt til:

en: Grantlee theme "%1" is not valid.
da: Grantlee-temaet "%1" er ikke gyldigt.

en: No Subject
da: Intet emne

en: Spam Status:
da: Spam-status:

en: Printing mode
da: Udskriftstilstand

en: Attachments:
da: Bilag:

en: Security:
da: Sikkerhed:

[ctx: Unknown date]
en: Unknown
da: Ukendt

en: %1% probability of being spam with confidence %3%.
    
    Full report:
    Probability=%2
    Confidence=%4
da: %1% sandsynlighed for at være spam med tillid på %3%.
    
    Fuld rapport:
    Sandsynlighed=%2
    Tillid=%4

en: %1% probability of being spam.
    
    Full report:
    Probability=%2
da: %1% sandsynlighed for at være spam.
    
    Fuld rapport:
    Sandsynlighed=%2

en: No Spam agent
da: Ingen spam-agent

en: Spam filter score not a number
da: Spamfilter-scoren er ikke et tal

en: Threshold not a valid number
da: Tærsklen er ikke et gyldigt tal

en: Spam filter score could not be extracted from header
da: Spamfilter-scoren kunne ikke udtrækkes fra headeren

en: Threshold could not be extracted from header
da: Tærsklen kunne ikke udtrækkes fra headeren

en: Error evaluating spam score
da: Fejl under evaluering af spam-score

en: %1.
    
    Full report:
    %2
da: %1.
    
    Fuld rapport:
    %2

en: Choose display style of message headers
da: Vælg visningsstil for brevoverskrifter

en: Date:
da: Dato:

en: From:
da: Fra:

[ctx: To-field of the mailheader.]
en: To:
da: Til:

en: Reply to:
da: Svar til:

en: Error: Signature not verified
da: Fejl: Signatur ikke verificeret

en: Good signature
da: God signatur

en: Bad signature
da: Dårlig signatur

en: No public key to verify the signature
da: Ingen offentlig nøgle til at verificere signaturen

en: No signature found
da: Ingen signatur fundet

en: Error verifying the signature
da: Fejl ved verifikation af signaturen

en: Different results for signatures
da: Forskellige resultater for signaturer

en: No status information available.
da: Ingen statusinformation tilgængelig.

en: Good signature.
da: God signatur.

en: One key has expired.
da: Én nøgle er udløbet.

en: The signature has expired.
da: Signaturen er udløbet.

en: Unable to verify: key missing.
da: Kan ikke verificere: nøgle mangler.

en: CRL not available.
da: CRL ikke tilgængelig

en: Available CRL is too old.
da: Tilgængelig CRL er for gammel.

en: A policy was not met.
da: En politik blev ikke mødt.

en: A system error occurred.
da: Der opstod en systemfejl.

en: One key has been revoked.
da: Én nøgle er blevet inddraget.

en: Bad signature.
da: Dårlig signatur.

[ctx: @title:window]
en: Details
da: Detaljer

en: This message may be a scam. <a href="scamdetails">(Details...)</a>
da: Dette brev kan være et svindelforsøg. <a href="scamdetails">(Detaljer...)</a>

en: This email contains a link which reads as '%1' in the text, but actually points to '%2'. This is often the case in scam emails to mislead the recipient
da: Denne e-mail indeholder et link, som fremgår som "%1" i teksten, men faktisk peger på "%2". Dette forekommer ofte i svindel-e-mails for at snyde modtageren

en: This email contains a link which points to a numerical IP address (%1) instead of a typical textual website address. This is often the case in scam emails.
da: Denne e-mail indeholder et link, som peger på en numerisk IP-adresse (%1), i stedet for en typisk webadresse i tekstformat. Dette forekommer ofte i svindel-e-mails.

en: This email contains a link which points to a hexadecimal IP address (%1) instead of a typical textual website address. This is often the case in scam emails.
da: Denne e-mail indeholder et link, som peger på en hexadecimal IP-adresse (%1), i stedet for en typisk webadresse i tekstformat. Dette forekommer ofte i svindel-e-mails.

en: This email contains a link (%1) which has a redirection
da: Den e-mail indeholder et link (%1) som har en omdirigering

en: This email contains a link (%1) which contains multiple http://. This is often the case in scam emails.
da: Denne e-mail indeholder et link (%1) som indeholder flere "http://". Dette forekommer ofte i svindel-e-mails.

en: This email contains a shorturl (%1). It can redirect to another server.
da: Denne e-mail indeholder en afkortet URL (%1). Den kan omdirigere til en anden server.

en: Message contains form element. This is often the case in scam emails.
da: Brevet indeholder et form-element. Dette forekommer ofte i svindel-e-mails.

en: Details:
da: Detaljer:

en: No network connection detected, we cannot expand url.
da: Ingen netværksforbindelse detekteret, vi kan ikke folde URL'en ud.

en: Impossible to expand '%1'.
da: Kan ikke folde "%1" ud.

en: Short url '%1' redirects to '%2'.
da: Den korte URL "%1" omdirigerer til "%2".

note: i18n: ectx: label, entry (PrintSelectedText), group (Print)
en: Only print selected text in viewer
da: Udskriv kun tekst der er markeret i fremviseren

note: i18n: ectx: label, entry (RespectExpandCollapseSettings), group (Print)
en: Respect expand/collapse quote mark which is defined in settings during printing.
da: Respektér fold ud-/fold sammen-citationsmærker, som angives i indstillingerne under udskrift.

note: i18n: ectx: label, entry (PrintBackgroundColorImages), group (Print)
en: Specifies whether the background color and images are also drawn when the page is printed.
da: Angiver om baggrundsfarven og billeder også tegnes når siden skrives ud.

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysShowEncryptionSignatureDetails), group (Print)
en: Always show encryption/signature details when we print message
da: Vis altid detaljer om kryptering/signatur når vi udskriver et brev

note: i18n: ectx: label, entry (MinimumFontSize), group (Fonts)
en: When we render html do not use font size inferior to minimum size.
da: Når vi renderer HTML, så brug ikke en skriftstørrelse der er mindre end minimumstørrelsen.

note: i18n: ectx: label, entry (BodyFont), group (Fonts)
en: Specifies the font to use for the message body
da: Angiver den skrifttype der skal bruges til brevkroppen

note: i18n: ectx: label, entry (PrintFont), group (Fonts)
en: Specifies the font to use for printing
da: Angiver den skrifttype der skal bruges til udskrift

note: i18n: ectx: label, entry (CheckPhishingUrl), group (Security)
en: Check if url can be a phishing
da: Tjek om URL'en kan være phishingforsøg

note: i18n: ectx: label, entry (CloseAfterReplyOrForward), group (Reader)
en: Close message window after replying or forwarding
da: Luk brevvinduet efter svar eller videresendelse

note: i18n: ectx: label, entry (ShowExpandQuotesMark), group (Reader)
en: Show expand/collapse quote marks
da: Vis udvid/kollaps citationsmærker

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowExpandQuotesMark), group (Reader)
en: Enable this option to show different levels of quoted text. Disable to hide the levels of quoted text.
da: Aktivér dette for at vise forskellige niveauer af citeret tekst. Deaktivér for at skjule niveauerne med citeret tekst.

note: i18n: ectx: label, entry (CollapseQuoteLevelSpin), group (Reader)
en: Automatic collapse level:
da: Komprimér niveau automatisk:

note: i18n: ectx: label, entry (ShrinkQuotes), group (Reader)
en: Reduce font size for quoted text
da: Reducér tegnstørrelse for citeret tekst

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShrinkQuotes), group (Reader)
en: Enable this option to show quoted text with a smaller font.
da: Aktivér dette for at vise citeret tekst med en mindre skrifttype.

note: i18n: ectx: label, entry (AlwaysDecrypt), group (Reader)
en: Always decrypt messages when viewing or ask before decrypting
da: Dekryptér altid breve ved visning eller spørg før dekryptering

note: i18n: ectx: label, entry (MimeTreeMode2), group (Reader)
en: Message Structure Viewer
da: Brevstruktur-fremviser

note: i18n: ectx: label, entry (MimeTreeMode2), group (Reader)
en: Show never
da: Vis aldrig

note: i18n: ectx: label, entry (MimeTreeMode2), group (Reader)
en: Show always
da: Vis altid

note: i18n: ectx: label, entry (headerPluginStyleName), group (Reader) i18n: ectx: label, entry (headerStyle), group (Reader)
en: What style of headers should be displayed
da: Hvilken stil af overskrifter der skal vises

note: i18n: ectx: label, entry (headerSetDisplayed), group (Reader)
en: How much of headers should be displayed
da: Hvor meget af overskrifterne der skal vises

note: i18n: ectx: label, entry (htmlMail), group (Reader)
en: Prefer HTML to plain text
da: Foretræk HTML frem for klartekst

note: i18n: ectx: label, entry (htmlLoadExternal), group (Reader)
en: Allow messages to load external references from the Internet
da: Tillad breve at indlæse eksterne referencer fra internettet

note: i18n: ectx: label, entry (attachmentStrategy), group (Reader)
en: How attachments are shown
da: Hvordan bilag vises

note: i18n: ectx: label, entry (RecycleQuoteColors), group (Reader)
en: Specifies whether to reuse the quote color, beyond the 3rd level
da: Angiver om citationsfarven skal genbruges udover det tredje niveau

note: i18n: ectx: label, entry (AccessKeyEnabled), group (Reader)
en: Activate Access Key
da: Aktivér adgangsnøgle

note: i18n: ectx: label, entry (ScamDetectionEnabled), group (Reader)
en: KMail can analyze messages for suspected email scams by looking for common techniques used to deceive you
da: KMail kan analysere breve for mistanke om e-mail-svindel ved at kigge efter almindelige bedrageriteknikker

note: i18n: ectx: label, entry (ScamDetectionWhiteList), group (Reader)
en: List of emails in scam white list
da: Liste over e-mails på svindel-hvidlisten

note: i18n: ectx: label, entry (MailTrackingUrlEnabled), group (Reader)
en: Scan emails for tracking URLs
da: Scan e-mails for sporings-URL'er

note: i18n: ectx: label, entry (notSendWhenEncrypted), group (MDN)
en: Do not send MDNs in response to encrypted messages
da: Send ikke MDN'er som svar på krypterede breve

note: i18n: ectx: label, entry (LegacyMangleFromToHeaders), group (Invitations)
en: Mangle From:/To: headers in replies to replies
da: Ordn Fra:/Til: headere i svar på svar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LegacyMangleFromToHeaders), group (Invitations)
en: Microsoft Outlook has a number of shortcomings in its implementation of the iCalendar standard; this option works around one of them. If you have problems with Outlook users not being able to get your replies, try setting this option.
da: Microsoft Outlook har et antal svage punkter i sin implementation af iCalendar-standarden. dette tilvalg forsøger at komme omkring  et af dem. Hvis du har problemer med at Outlook-brugere ikke kan komme til dine svar, så prøv at sætte dette tilvalg

note: i18n: ectx: label, entry (LegacyBodyInvites), group (Invitations)
en: Send groupware invitations in the mail body
da: Send groupware-invitationer i brødteksten

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LegacyBodyInvites), group (Invitations)
en: Microsoft Outlook has a number of shortcomings in its implementation of the iCalendar standard; this option works around one of them. If you have problems with Outlook users not being able to get your invitations, try setting this option.
da: Microsoft Outlook har et antal svage punkter i sin implementation af iCalendar-standarden. Denne indstilling forsøger at komme omkring et af dem. Hvis du har problemer med at Outlook-brugere ikke kan komme til dine invitationer, så prøv at aktivere denne indstilling.

note: i18n: ectx: label, entry (ExchangeCompatibleInvitations), group (Invitations)
en: Exchange-compatible invitation naming
da: Exchange-kompatibel navngivning af invitationer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ExchangeCompatibleInvitations), group (Invitations)
en: Microsoft Outlook, when used in combination with a Microsoft Exchange server, has a problem understanding standards-compliant groupware email. Turn this option on to send groupware invitations in a way that Microsoft Exchange understands.
da: Når Microsoft Outlook bruges kombineret med en Microsoft Exchange-server, har den et problem med at forstå standardkompatible groupware-e-mail. Slå denne indstilling til for at sende groupware-invitationer på en måde, som Microsoft Exchange forstår.

note: i18n: ectx: label, entry (AutomaticSending), group (Invitations)
en: Automatic invitation sending
da: Automatisk afsendelse af invitation

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AutomaticSending), group (Invitations)
en: When this is checked, you will not see the mail composer window. Instead, all invitation mails are sent automatically. If you want to see the mail before sending it, you can uncheck this option. However, be aware that the text in the composer window is in iCalendar syntax, and you should not try modifying it by hand.
da: Når dette er markeret ser du ikke brevvinduet. I stedet sendes alle indbydelsesbreve automatisk. Hvis du vil se brevet inden det sendes, kan du lade være med at markere dette. Vær dog klar over at teksten i brevvinduet har kalendersyntaks, og du bør ikke forsøge at ændre den manuelt.

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteInvitationEmailsAfterSendingReply), group (Invitations) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mDeleteInvitations)
en: Delete invitation emails after the reply to them has been sent
da: Slet invitationsbreve efter svaret på dem er blevet sendt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DeleteInvitationEmailsAfterSendingReply), group (Invitations)
en: When this is checked, received invitation emails that have been replied to will be moved to the Trash folder, once the reply has been successfully sent.
da: Når dette er markeret, vil modtagne invitationsbreve, som er blevet svaret på, blive flyttet til papirkurvsmappen, så snart svaret er blevet korrekt afsendt.

note: i18n: ectx: label, entry (UseFixedFont), group (Composer)
en: Use Fi&xed Font
da: Brug fast&bredde-skrifttype

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Groupware Compatibility && Legacy Options
da: Groupware-kompatibilitet og legacy-tilvalg

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mLegacyMangleFromTo)
en: Turn this option on in order to make Outlook(tm) understand your answers to invitation replies
da: Slå dette til for at gøre Outlook(tm) i stand til at forstå dine svar på invitationernes svar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mLegacyMangleFromTo)
en: &Mangle From:/To: headers in replies to invitations
da: &Ordn brevhoveder Fra:/Til: i svar på invitationer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mLegacyBodyInvites)
en: Turn this option on in order to make Outlook(tm) understand your answers to invitations
da: Slå dette til for at gøre Outlook(tm) i stand til at forstå dine svar på invitationer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mLegacyBodyInvites)
en: Send &invitations in the mail body
da: Send &invitationer i brevkroppen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mExchangeCompatibleInvitations)
en: Microsoft Outlook, when used in combination with a Microsoft Exchange server,
    has a problem understanding standards-compliant groupware email.
    Turn this option on to send groupware invitations in a way that Microsoft Exchange understands.
da: Når Microsoft Outlook bruges kombineret med en Microsoft Exchange-server,
     har den et problem med at forstå standardkompatible groupware-e-mails.
    Slå denne indstilling til for at sende groupware-invitationer på en måde, som Microsoft Exchange forstår.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mExchangeCompatibleInvitations)
en: Exchange-compatible invitation &naming
da: Exchange-kompatibel &navngivning af invitation

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mAutomaticSending)
en: When this is on, the user will not see the mail composer window. Invitation mails are sent automatically.
da: Når dette er aktiveret, ser brugeren ikke brevskrivningsvinduet. Invitationsbreve sendes automatisk.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAutomaticSending)
en: &Automatic invitation sending
da: &Automatisk afsendelse af invitationer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Options
da: Indstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mPrintEmptySelectedText)
en: Print only selected text
da: Udskriv kun markeret tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, respectExpandCollapseSettings)
en: Respect &expand/collapse quote marks settings
da: Respektér indstillinger for &fold ud/sammen-citationsmærke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, printBackgroundColorAndImages)
en: Print background color and images
da: Udskriv baggrundsfarve og billeder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alwaysShowEncryptionSignatureDetail)
en: Always show encryption/signature details
da: Vis altid krypterings-/signaturdetaljer

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Settings)
en: Viewer settings
da: Fremviserindstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: O&verride character encoding:
da: Tilsi&desæt tegnsæt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AccessKeyEnabled)
en: Enable access key
da: Aktivér adgangsnøgle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShrinkQuotes)
en: Reduce font size for &quoted text
da: Reducér skriftstørrelse for &citeret tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowExpandQuotesMark)
en: Show &expand/collapse quote marks
da: Vis &fold ud-/fold sammen-citationsmærker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, collapseQuoteLevelLabel)
en: Automatic collapse &level:
da: Fold automatisk &niveau sammen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Minimum font size:
da: &Minimum skriftstørrelse:

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
da: En fil med navnet "%1" findes allerede. Vil du overskrive den?

en: Save Attachments To
da: Gem bilag til

[ctx: filename for an unnamed attachment]
en: attachment.1
da: bilag.1

[ctx: filename for the %1-th unnamed attachment]
en: attachment.%1
da: bilag.%1

en: The part %1 of the message is encrypted. Do you want to keep the encryption when saving?
da: Delen %1 af brevet er krypteret. Vil du beholde krypteringen, når der gemmes?

en: KMail Question
da: KMail-spørgsmål

en: The part %1 of the message is signed. Do you want to keep the signature when saving?
da: Delen %1 af brevet er signeret. Vil du beholde signaturen, når der gemmes?

[ctx: 1 = file name, 2 = error string]
en: <qt>Could not write to the file<br /><filename>%1</filename><br /><br />%2</qt>
da: <qt>Kunne ikke skrive til filen<br /><filename>%1</filename><br /><br />%2</qt>

en: Error saving attachment
da: Fejl ved gemning af bilag

en: Found no attachments to save.
da: Fandt ingen bilag at gemme.

en: message
da: brev

en: Save Message | Save Messages
da[0]: Gem brev
da[1]: Gem breve

en: File %1 could not be loaded.
da: Filen %1 kunne ikke indlæses.

en: File %1 could not be created.
da: Filen %1 kunne ikke oprettes.

en: We cannot save message.
da: Vi kan ikke gemme brevet.

en: Error saving message
da: Fejl ved gemning af brev

en: Open &with %1
da: Åbn &med %1

en: body part
da: brødtekstdel

en: Description
da: Beskrivelse

en: Size
da: Størrelse

[ctx: @title:window]
en: Print Document
da: Udskriv dokument

en: Turn on HTML rendering for this message.
da: Slå HTML-visning til for dette brev.

en: Load external references from the Internet for this message.
da: Indlæs eksterne referencer fra internettet for dette brev.

en: Work online.
da: Arbejd online.

en: Make account online.
da: Bring konto online.

en: Decrypt message.
da: Afkryptér brev.

en: Show signature details.
da: Vis signaturdetaljer.

en: Hide signature details.
da: Skjul signaturdetaljer.

en: Show encryption details.
da: Vis krypteringsdetaljer.

en: Hide encryption details.
da: Skjul krypteringsdetaljer.

en: Open Documentation
da: Åbn dokumentation

en: Expand all quoted text.
da: Ekspandér al citeret tekst.

en: Collapse quoted text.
da: Komprimér citeret tekst.

en: Could not start certificate manager. Please check your installation.
da: Kunne ikke starte certifikathåndtering. Tjek venligst din installation.

en: KMail Error
da: KMail-fejl

en: Show certificate 0x%1
da: Vis certifikat 0x%1

en: &Open in Address Book
da: Å&bn i adressebog

en: &Copy Email Address
da: &Kopiér e-mailadresse

en: Address copied to clipboard.
da: Adresse kopieret til udklipsholderen.

en: Lookup the contact in KAddressbook
da: Slå kontakten op i adressebogen

en: Attachment: %1
da: Bilag: %1

en: Encapsulated Message (Subject: %1)
da: Indkapslet brev (Emne: %1)

en: Encapsulated Message
da: Indkapslet brev

en: Unnamed attachment
da: Unavngivet bilag

en: Show GnuPG Audit Log for this operation
da: Vis GnuPG overvågnignslog for denne operation

en: Opening URL...
da: Åbner URL...

[ctx: @info]
en: Do you really want to execute <filename>%1</filename>?
da: Vil du virkelig køre <filename>%1</filename>?

en: Loading message...
da: Indlæser brev...

en: Deleting an attachment might invalidate any digital signature on this message.
da: Sletning af et bilag kan ugyldiggøre en digital signatur på dette brev.

en: Deleting an attachment from an encrypted or old-style mailman message is not supported.
da: Sletning af et bilag fra et mailman-brev der er krypteret eller i gammel stil, understøttes ikke.

[ctx: @title:menu]
en: &Open With
da: Å&bn med

[ctx: @action:inmenu Open With]
en: &Other...
da: &Andet...

[ctx: @title:menu]
en: &Open With...
da: Å&bn med...

[ctx: to open]
en: Open
da: Åbn

[ctx: to view something]
en: View
da: Vis

en: Scroll To
da: Rul til

en: Save As...
da: Gem som...

en: Copy
da: Kopiér

en: Delete Attachment
da: Slet bilag

en: Reply To Author
da: Svar til forfatteren

en: Reply To All
da: Svar til alle

en: Properties
da: Egenskaber

en: The KDE Mail Client
da: KDE's e-mail-klient

[ctx: @title:window]
en: View Attachment: %1
da: Vis bilag: %1

[ctx: View->]
en: &Attachments
da: &Bilag:

en: Choose display style of attachments
da: Vælg visningsstil for bilag

[ctx: View->attachments->]
en: &As Icons
da: Som &ikoner

en: Show all attachments as icons. Click to see them.
da: Vis alle bilag som ikoner. Klik for at se dem.

en: Show attachments as suggested by sender.
da: Vis bilag som foreslået af afsenderen.

[ctx: View->attachments->]
en: &Inline
da: &Indlejret

en: Show all attachments inline (if possible)
da: Vis alle bilag indlejrede (om muligt)

[ctx: View->attachments->]
en: &Hide
da: &Skjul

en: Do not show attachments in the message viewer
da: Vis ikke bilag i brevfremviseren

[ctx: View->attachments->]
en: In Header Only
da: Kun i overskrift

en: Show Attachments only in the header of the mail
da: Vis kun bilag i e-mailens overskrift

en: &Set Encoding
da: Sæt &tegnsæt

en: Copy Text
da: Kopiér tekst

en: Copy Link Address
da: Kopiér linkadresse

en: Open URL
da: Åbn URL

en: Show Message Structure
da: Vis brevstruktur

en: Toggle HTML Display Mode
da: Slå HTML-visningstilstand til/fra

en: Toggle display mode between HTML and plain text
da: Skift visningstilstand mellem HTML og klartekst

en: &Find in Message...
da: &Find i brevet...

en: Disable Emoticon
da: Deaktiveret emotikon

en: Save &As...
da: Gem &som...

en: Open With...
da: Åbn med...

en: Save All Attachments...
da: Gem alle bilag...

en: The network is broken.
da: Netværket er nede.

en: The URL %1 is not valid.
da: URL'en %1 er ikke gyldig.

en: This web site is a malware, do you want to continue to show it?
da: Denne webside er malware. Vil du fortsætte med at vise den?

en: Copy Email Address
da: Kopiér e-mailadresse

[ctx: @title:window]
en: Message as Plain Text
da: Brev som klartekst

en: URL copied to clipboard.
da: URL kopieret til udklipsholderen.

en: Message loading failed: %1.
da: Indlæsning af brev mislykkedes: %1.

en: Message not found.
da: Brev ikke fundet.

[ctx: @info]
en: Open attachment <filename>%1</filename>?<nl/>Note that opening an attachment may compromise your system's security.
da: Vil du åbne bilaget <filename>%1</filename>?<nl/>Bemærk at åbning af bilag kan kompromittere dit systems sikkerhed.

[ctx: @title:window]
en: Open Attachment?
da: Åbn bilag?

en: &Open With '%1'
da: Å&bn med "%1"

en: Open &With...
da: Åbn &med...

en: Do not ask again
da: Spørg ikke igen

[ctx: 'HTML Message' with html linebreaks between each letter and in bold text.]
en: <qt><b><br />H<br />T<br />M<br />L<br /> <br />M<br />e<br />s<br />s<br />a<br />g<br />e</b></qt>
da: <qt><b><br />H<br />T<br />M<br />L<br />-<br />b<br />r<br />e<br />v</b></qt>

[ctx: 'No HTML Message' with html linebreaks between each letter.]
en: <qt><br />N<br />o<br /> <br />H<br />T<br />M<br />L<br /> <br />M<br />e<br />s<br />s<br />a<br />g<br />e</qt>
da: <qt><br />I<br />k <br />k <br />e<br /> <br />H<br />T<br />M<br />L<br />-<br />b<br />r<br />e<br />v</qt>

[ctx: 'Plain Message' with html linebreaks between each letter.]
en: <qt><br />P<br />l<br />a<br />i<br />n<br /> <br />M<br />e<br />s<br />s<br />a<br />g<br />e<br /></qt>
da: <qt><b><br />A<br />l<br />m<br />.<br /> <br />b<br />r<br />e<br />v<br /></b></qt>

[ctx: 'Calendar Message' with html linebreaks between each letter.]
en: <qt><br />C<br />a<br />l<br />e<br />n<br />d<br />a<br />r<br /> <br />M<br />e<br />s<br />s<br />a<br />g<br />e<br /></qt>
da: <qt><br />K<br />a<br />l<br />e<br />n<br />d<br />e<br />r<br />>b<br />r<br />e<br />v<br /></qt>

en: Click to toggle between HTML, plain text and calendar.
da: Klik for at skifte mellem HTML, klartekst og kalender.

en: <qt>Invitations are normally sent as attachments to a mail. This switch changes the invitation mails to be sent in the text of the mail instead; this is necessary to send invitations and replies to Microsoft Outlook.<br />But, when you do this, you no longer get descriptive text that mail programs can read; so, to people who have email programs that do not understand the invitations, the resulting messages look very odd.<br />People that have email programs that do understand invitations will still be able to work with this.</qt>
da: <qt>Invitationer sendes normalt som bilag til et brev. Dette flag ændrer invitationsbreve til at sendes i brevets tekst i stedet for. Dette er nødvendigt for at sende invitationer og svar til Microsoft Outlook.<br />Men når du gør dette, får du ikke længere beskrivende tekst som e-mail-programmer kan læse. Så, for folk der har e-mail-programmer der ikke forstår invitationerne, vil brevene se meget mærkelige ud.<br />Folk der har e-mail-programmer, der forstår invitationer, vil stadig kunne virke med dette.</qt>

en: Speak Text
da: Læs tekst op

[ctx: Unchanged mail message]
en: Raw Source
da: Rå kildetekst

en: Raw, unmodified mail as it is stored on the filesystem or on the server
da: Rå, uændret e-mail som den lagres på filsystemet eller serveren

[ctx: Mail message as shown, in HTML format]
en: HTML Source
da: HTML-kildetekst

en: HTML code for displaying the message to the user
da: HTML-kode til at vise brevet til brugeren
