kmail - en to da translation catalogue (276 entries)

[ctx: No grouping of messages]
en: None
da: Ingen

en: By Exact Date (of Thread Leaders)
da: Efter eksakt dato (for trådførere)

en: By Smart Date Ranges (of Thread Leaders)
da: Efter smarte datoområder (for trådførere)

en: By Smart Sender/Receiver
da: Efter smart afsender/modtager

en: By Sender
da: Efter afsender

en: By Receiver
da: Efter modtager

en: Never Expand Groups
da: Fold aldrig grupper ud

en: Expand Recent Groups
da: Fold nyligt aktive grupper ud

en: Always Expand Groups
da: Fold altid grupper ud

[ctx: No threading of messages]
en: None
da: Ingen

en: Perfect Only
da: Kun perfekt

en: Perfect and by References
da: Perfekt og efter referencer

en: Perfect, by References and by Subject
da: Perfekt, efter referencer og efter emne

en: Topmost Message
da: Øverste brev

en: Most Recent Message
da: Nyeste brev

en: Never Expand Threads
da: Fold aldrig tråde ud

en: Expand Threads With Unread Messages
da: Fold tråde med ulæste breve ud

en: Expand Threads With Unread or Important Messages
da: Fold tråde med ulæste eller vigtige breve ud

en: Always Expand Threads
da: Fold altid tråde ud

en: Favor Interactivity
da: Foretræk interaktivitet

en: Favor Speed
da: Foretræk hastighed

en: Batch Job (No Interactivity)
da: Batch-udførsel (ingen interaktivtet)

[ctx: Status of an item]
en: Read
da: Læst

[ctx: Status of an item]
en: Unread
da: Ulæst

[ctx: Status of an item]
en: Has Attachment
da: Har bilag

[ctx: Status of an item]
en: Action Item
da: Handlingspunkt

[ctx: Status of an item]
en: Replied
da: Besvaret

[ctx: Status of an item]
en: Forwarded
da: Videresendt

[ctx: Status of an item]
en: Sent
da: Sendt

[ctx: Status of an item]
en: Important
da: Vigtigt

[ctx: Status of an item]
en: Ham
da: Ikke spam

[ctx: Status of an item]
en: Watched
da: Overvåget

[ctx: Status of an item]
en: Ignored
da: Ignoreret

[ctx: Unknown date]
en: Unknown
da: Ukendt

en: Current Activity, Threaded
da: Nuværende aktivitet, trådet

en: This view uses smart date range groups. Messages are threaded. So for example, in "Today" you will find all the messages arrived today and all the threads that have been active today.
da: Denne visning bruger smarte datoområde-grupper. Breve trådes. For eksempel vil du under "I dag" finde alle breve der ankom i dag og alle trådene som har været aktive i dag.

en: Current Activity, Flat
da: Nuværende aktivitet, flad

en: This view uses smart date range groups. Messages are not threaded. So for example, in "Today" you will simply find all the messages arrived today.
da: Denne visning bruger smarte datoområde-grupper. Breve trådes ikke. For eksempel vil du under "I dag" simpelthen finde alle breve der er ankommet i dag.

en: Activity by Date, Threaded
da: Aktivitet efter dato, trådet

en: This view uses day-by-day groups. Messages are threaded. So for example, in "Today" you will find all the messages arrived today and all the threads that have been active today.
da: Denne visning bruger dag-til-dag-grupper. Breve trådes. For eksempel vil du under "I dag" finde alle breve som er ankommet i dag og alle tråde som har været aktive i dag.

en: Activity by Date, Flat
da: Aktivitet efter dato, flad

en: This view uses day-by-day groups. Messages are not threaded. So for example, in "Today" you will simply find all the messages arrived today.
da: Denne visning bruger dag-til-dag-grupper. Breve trådes ikke. For eksempel vil du under "I dag" simpelthen finde alle breve som er ankommet i dag.

en: Standard Mailing List
da: Standard mailingliste

en: This is a plain and old mailing list view: no groups and heavy threading.
da: Dette er en almindelig, gammel mailingliste-visning: Ingen grupper eller stærk trådning.

en: Flat Date View
da: Flad datovisning

en: This is a plain and old list of messages sorted by date: no groups and no threading.
da: Dette er en almindelig og gammel brevliste sorteret efter dato: Ingen grupper eller trådning.

en: Senders/Receivers, Flat
da: Afsendere/modtagere, flad

en: This view groups the messages by senders or receivers (depending on the folder type). Messages are not threaded.
da: Denne visning gupperer brevene efter afsendere eller modtagere (afhængigt af mappetypen). Breve trådes ikke.

en: Thread Starters
da: Trådstartere

en: This view groups the messages in threads and then groups the threads by the starting user.
da: Denne visning grupperer breve i tråde og grupperer dernæst trådene efter personen der startede dem.

[ctx: Default theme name]
en: Classic
da: Klassisk

en: A simple, backward compatible, single row theme
da: Et simpel bagudkompatibelt tema med en enkelt række

[ctx: @title:column Subject of messages]
en: Subject
da: Emne

en: Sender/Receiver
da: Afsender/modtager

[ctx: Sender of a message]
en: Sender
da: Afsender

[ctx: Receiver of a message]
en: Receiver
da: Modtager

[ctx: Date of a message]
en: Date
da: Dato

en: Most Recent Date
da: Nyeste dato

[ctx: Size of a message]
en: Size
da: Størrelse

[ctx: Attachment indication]
en: Attachment
da: Bilag

en: Read/Unread
da: Læste/ulæste

en: Replied
da: Besvarede

[ctx: Message importance indication]
en: Important
da: Vigtige

en: Action Item
da: Handlingspunkt

en: Spam/Ham
da: Spam/Ikke spam

en: Watched/Ignored
da: Overvåget/Ignoreret

en: Encryption
da: Kryptering

en: Signature
da: Signatur

en: Tag List
da: Mærk liste

en: A smart multiline and multi item theme
da: Et smart tema med flere linjer og flere elementer

en: Message
da: Brev

en: Smart with Clickable Status
da: Smart med klikbar status

en: A smart multiline and multi item theme with a clickable status column
da: Et smart tema med flere linjer, flere elementer og en klikbar statuskolonne

en: Today
da: I dag

en: Yesterday
da: I går

en: Last Week
da: Sidste uge

en: Two Weeks Ago
da: For to uger siden

en: Three Weeks Ago
da: For tre uger side

en: Four Weeks Ago
da: For fire uger siden

en: Five Weeks Ago
da: Fem uger siden

en: Receiver
da: Modtager

en: Sender
da: Afsender

en: Processed 1 Message of %2 | Processed %1 Messages of %2
da[0]: Behandlede 1 ud af %2 breve
da[1]: Behandlede %1 ud af %2 breve

en: Threaded 1 Message of %2 | Threaded %1 Messages of %2
da[0]: Trådede 1 ud af %2 breve
da[1]: Trådede %1 ud af %2 breve

en: Grouped 1 Thread of %2 | Grouped %1 Threads of %2
da[0]: Grupperede 1 ud af %2 tråde
da[1]: Grupperede %1 ud af %2 tråde

en: Updated 1 Group of %2 | Updated %1 Groups of %2
da[0]: Opdaterede 1 ud af %2 grupper
da[1]: Opdaterede %1 ud af %2 grupper

[ctx: @info:status Finished view fill]
en: Ready
da: Klar

note: i18n: ectx: label, entry (MessageToolTipEnabled), group (MessageListView)
en: Display tooltips for messages and group headers
da: Vis værktøjstip for breve og gruppeoverskrifter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MessageToolTipEnabled), group (MessageListView)
en: Enable this option to display tooltips when hovering over an item in the message list.
da: Aktivér denne indstilling for at vise værktøjstip når musen bevæges over et element i brevlisten.

en: None (Storage Order)
da: Ingen (lagringsrækkefølge)

en: By Date/Time
da: Efter dato/klokkeslæt

en: By Date/Time of Most Recent in Subtree
da: Efter dato/klokkeslæt eller nyeste i undertræ

en: By Subject
da: Efter emne

en: By Size
da: Efter størrelse

en: By Action Item Status
da: Efter handlingspunkt-status

en: By Unread Status
da: Efter ulæst-status

en: By Important Status
da: Efter vigtig-status

en: By Attachment Status
da: Efter bilagsstatus

en: Least Recent on Top
da: Ældste øverst

en: Most Recent on Top
da: Nyeste øverst

[ctx: Sort order for messages]
en: Ascending
da: Opad

[ctx: Sort order for messages]
en: Descending
da: Nedad

en: by Date/Time
da: efter dato/klokkeslæt

en: by Date/Time of Most Recent Message in Group
da: efter dato/klokkeslæt for nyeste brev i gruppen

en: by Sender/Receiver
da: efter afsender/modtager

en: by Sender
da: efter afsender

en: by Receiver
da: efter modtager

[ctx: Sort order for mail groups]
en: Ascending
da: Opad

[ctx: Sort order for mail groups]
en: Descending
da: Nedad

[ctx: Description of Type Subject]
en: Subject
da: Emne

[ctx: Description of Type Date]
en: Date
da: Dato

[ctx: Description of Type Sender]
en: Sender
da: Afsender

[ctx: Description of Type Receiver]
en: Receiver
da: Modtager

[ctx: Description of Type Size]
en: Size
da: Størrelse

en: Unread/Read Icon
da: Ikon for ulæst/læst

en: Attachment Icon
da: Ikon for bilag

en: Replied/Forwarded Icon
da: Ikon for besvaret/videresendt

en: Combined New/Unread/Read/Replied/Forwarded Icon
da: Fælles ikon for ny/ulæst/læst/besvaret/videresendt

en: Action Item Icon
da: Ikon for handlingspunkt

en: Important Icon
da: Ikon for vigtigt

en: Group Header Label
da: Etiket for gruppeoverskrift

en: Spam/Ham Icon
da: Ikon for spam/ikke spam

en: Watched/Ignored Icon
da: Ikon for overvåget/ignoreret

en: Group Header Expand/Collapse Icon
da: Ikon til at folde gruppeoverskrift ud/sammen

en: Encryption State Icon
da: Ikon for krypteringstilstand

en: Signature State Icon
da: Ikon for signaturtilstand

en: Vertical Separation Line
da: Lodret skillelinje

en: Horizontal Spacer
da: Vandret afstandselement

en: Max Date
da: Maks. dato

en: Message Tags
da: Brevmærker

en: Invitation Icon
da: Invitationsikon

[ctx: Description of Type Folder]
en: Folder
da: Mappe

[ctx: Description for an Unknown Type]
en: Unknown
da: Ukendt

en: Unread
da: Ulæst

en: Never Show
da: Vis aldrig

en: Always Show
da: Vis altid

en: Plain Rectangles
da: Almindelige firkanter

en: Plain Joined Rectangle
da: Almindelige forbundne firkanter

en: Rounded Rectangles
da: Afrundede firkanter

en: Rounded Joined Rectangle
da: Afrundede forbundne firkanter

en: Gradient Rectangles
da: Firkanter med gradient

en: Gradient Joined Rectangle
da: Forbundne firkanter med gradient

en: Styled Rectangles
da: Stiliserede firkanter

en: Styled Joined Rectangles
da: Stiliserede forbundne firkanter

en: No result found
da: Ingen resultater fundet

en: Adjust Column Sizes
da: Justér kolonnestørrelser

en: Show Default Columns
da: Vis standardkolonner

en: Display Tooltips
da: Vis værktøjstip

en: From
da: Fra

[ctx: Receiver of the email]
en: To
da: Til

en: Date
da: Dato

en: Size
da: Størrelse

en: Folder
da: Mappe

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: <b>%1</b> reply | <b>%1</b> replies
da[0]: <b>%1</b> svar
da[1]: <b>%1</b> svar

en: <b>%1</b> message in subtree (<b>%2</b> unread) | <b>%1</b> messages in subtree (<b>%2</b> unread)
da[0]: <b>%1</b> brev i undertræ (<b>%2</b> ulæst)
da[1]: <b>%1</b> breve i undertræ (<b>%2</b> ulæste)

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Threads started on 2008-12-21']
en: Threads started on %1
da: Tråde startet den %1

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Threads started Yesterday']
en: Threads started %1
da: Tråde startet %1

en: Threads with messages dated %1
da: Tråde med breve dateret %1

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Messages sent on 2008-12-21']
en: Messages sent on %1
da: Breve sendt den %1

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Messages received on 2008-12-21']
en: Messages received on %1
da: Breve modtaget den %1

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Messages sent Yesterday']
en: Messages sent %1
da: Breve sendt %1

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Messages received Yesterday']
en: Messages received %1
da: Breve modtaget %1

en: Threads started within %1
da: Tråde startet indenfor %1

en: Threads containing messages with dates within %1
da: Tråde der indeholder breve med datoer indenfor %1

en: Messages sent within %1
da: Breve sendt indenfor %1

en: Messages received within %1
da: Breve modtaget indenfor %1

en: Threads started by %1
da: Tråde startet af %1

en: Threads with most recent message by %1
da: Tråde hvor nyeste brev er fra %1

en: Messages sent to %1
da: Breve sendt til %1

en: Messages sent by %1
da: Breve sendt af %1

en: Messages received from %1
da: Breve modtaget fra %1

en: Threads directed to %1
da: Tråde rettet til %1

en: Threads with most recent message directed to %1
da: Tråde hvor nyeste brev er rettet til %1

en: Messages received by %1
da: Breve modtaget af %1

en: <b>%1</b> thread | <b>%1</b> threads
da[0]: <b>%1</b> tråd
da[1]: <b>%1</b> tråde

en: <b>%1</b> message (<b>%2</b> unread) | <b>%1</b> messages (<b>%2</b> unread)
da[0]: <b>%1</b> brev (<b>%2</b> ulæst)
da[1]: <b>%1</b> breve (<b>%2</b> ulæste)

en: Theme
da: Tema

en: Configure...
da: Indstil...

en: Aggregation
da: Samling

en: Message Sort Order
da: Sorteringsrækkefølge for breve

en: Message Sort Direction
da: Sorteringsretning for breve

en: Group Sort Order
da: Sorteringsrækkefølge for gruppe

en: Group Sort Direction
da: Sorteringsretning for gruppe

en: Folder Always Uses This Sort Order
da: Mappen skal altid bruge denne sorteringsrækkefølge

en: Remove
da: Fjern

[ctx: Search for messages.]
en: Search
da: Søg

en: The words less than 3 letters are ignored.
da: Ord på mindre end tre bogstaver ignoreres.

en: Some of the search folders in this query are still being indexed or are excluded from indexing completely. The results below may be incomplete.
da: Nogle af søgemapperne i denne forespørgsel bliver stadig indekseret eller er helt undtaget fra indeksering. Resultaterne nedenfor kan være ukomplette.

[ctx: @info:tooltip]
en: Prevent the quick search field from being cleared when changing folders
da: Forhindr at hurtigsøgning-feltet ryddes ved skift af mappe

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear the quick search field when changing folders
da: Ryd hurtigsøgning-feltet ved skift af mappe

[ctx: @info:whatsthis]
en: Toggle this button if you want to keep your quick search locked when moving to other folders or when narrowing the search by message status.
da: Slå denne knap til/fra hvis du vil holde din hurtigsøgning låst når du går til andre mapper eller når du indsnævrer søgningen efter beskedstatus.

en: Clear History
da: Ryd historik

en: To
da: Til

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Unread
da: Ulæst

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Replied
da: Besvaret

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Forwarded
da: Videresendt

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Important
da: Vigtigt

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Action Item
da: Handlingspunkt

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Watched
da: Overvåget

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Ignored
da: Ignoreret

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Has Attachment
da: Har bilag

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Has Invitation
da: Har invitation

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Ham
da: Ikke spam

en: Sorting
da: Sortering

[ctx: @info:tooltip]
en: Open a new tab
da: Åbn et nyt faneblad

en: New tab
da: Nyt faneblad

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the current tab
da: Luk nuværende faneblad

en: Close tab
da: Luk faneblad

en: Show Quick Search Bar
da: Vis bjælke til hurtigsøgning

en: Message List
da: Brevoversigt

[ctx: @title:tab Empty messagelist]
en: Empty
da: Tom

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
da: Luk faneblad

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Other Tabs
da: Luk alle andre faneblade

[ctx: displayed as subject when the subject of a mail is empty]
en: No Subject
da: Intet emne

[ctx: displayed when a mail has unknown sender, receiver or date]
en: Unknown
da: Ukendt

en: Groups && Threading
da: Grupper og trådning

[ctx: @title:tab Advanced settings tab for aggregation mode]
en: Advanced
da: Avanceret

[ctx: @title:window]
en: Customize Message Aggregation Modes
da: Tilpas brevsamlingstilstande

en: Unnamed Aggregation
da: Unavngiven samling

en: New Aggregation
da: Ny samling

en: All Files (*)
da: Alle filer (*)

[ctx: @title:window]
en: Customize Themes
da: Tilpas temaer

en: Unnamed Theme
da: Unavngivet tema

en: New Theme
da: Nyt tema

en: New Column
da: Ny kolonne

en: Do you want to delete selected themes?
da: Vil du slette de valgte temaer?

en: Do you want to delete "%1"?
da: Vil du slette "%1"?

[ctx: @title:window]
en: Delete Theme
da: Slet tema

[ctx: @title:tab General options of a view mode]
en: General
da: Generelt

[ctx: @label:textbox Name of the option]
en: Name:
da: Navn:

[ctx: @label:textbox Description of the option]
en: Description:
da: Beskrivelse:

[ctx: @label:textbox Property name]
en: Name:
da: Navn:

en: Unnamed Column
da: Unavngiven kolonne

en: Message Group
da: Brevgruppe

en: Very long subject very long subject very long subject very long subject very long subject very long
da: Meget langt emne meget langt emne meget langt emne meget langt emne meget langt emne

en: Sample Tag 1
da: Prøvemærke 1

en: Sample Tag 2
da: Prøvemærke 2

en: Sample Tag 3
da: Prøvemærke 3

[ctx: Indicates whether or not a header label is visible]
en: Visible
da: Synlig

[ctx: @action:inmenu soften the text color]
en: Soften
da: Dæmp

[ctx: @action:inmenu Font setting]
en: Bold
da: Fed

[ctx: @action:inmenu Font setting]
en: Italic
da: Kursiv

en: Font
da: Skrifttype

[ctx: @action:inmenu Foreground color setting]
en: Default
da: Standard

[ctx: @action:inmenu Foreground color setting]
en: Custom...
da: Brugerdefineret...

en: Foreground Color
da: Forgrundsfarve

[ctx: Hide a mark if the mail does not have the attribute, e.g. Important mark on a non important mail]
en: Hide
da: Skjul

[ctx: Keep a empty space in the list if the mail does not have the attribute, e.g. Important mark on a non important mail]
en: Keep Empty Space
da: Behold tom plads

[ctx: Show the icon softened in the list if the mail does not have the attribute, e.g. Important mark on a non important mail]
en: Keep Softened Icon
da: Behold dæmpet ikon

en: When Disabled
da: Når deaktiveret

en: Group Header
da: Gruppeoverskrift

[ctx: @action:inmenu Group header background color setting]
en: None
da: Ingen

[ctx: @action:inmenu Group header background color setting]
en: Automatic
da: Automatisk

[ctx: @action:inmenu Group header background color setting]
en: Custom...
da: Brugerdefineret...

en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: Background Style
da: Baggrundsstil

en: Column Properties...
da: Kolonneegenskaber...

en: Add Column...
da: Tilføj kolonne...

en: Delete Column
da: Slet kolonne

en: Move Column to Left
da: Flyt kolonne til venstre

en: Move Column to Right
da: Flyt kolonne til højre

en: Add New Column
da: Tilføj ny kolonne

en: Column Properties
da: Kolonneegenskaber

en: Appearance
da: Udseende

en: Content Items
da: Indholdselementer

en: Right click on the header to add or modify columns. Drag the content items and drop them on the columns in order to compose your theme. Right click on the items inside the view for more options.
da: Højreklik på overskriften for at tilføje eller redigere kolonner. Træk indholdselementer og slip dem på kolonnerne for at sammensætte dit tema. Højreklik på elementerne indeni visningen for flere indstillinger.

[ctx: @title:tab Advanced theme settings]
en: Advanced
da: Avanceret

[ctx: Item in list of Akonadi tags, to show all e-mails]
en: All
da: Alle

en: Collapse Group
da: Fold gruppe sammen

en: Expand Group
da: Fold gruppe ud

en: Expand All Groups
da: Fold alle grupper ud

en: Collapse All Groups
da: Fold alle grupper sammen

en: &Move Here
da: &Flyt hertil

en: &Copy Here
da: &Kopiér hertil

en: C&ancel
da: &Annullér
