metacity master - en to ja translation catalogue (298 entries)

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Move window to workspace 1
ja: ウィンドウをワークスペース 1 へ移動する

en: Move window to workspace 2
ja: ウィンドウをワークスペース 2 へ移動する

en: Move window to workspace 3
ja: ウィンドウをワークスペース 3 へ移動する

en: Move window to workspace 4
ja: ウィンドウをワークスペース 4 へ移動する

en: Move window one workspace to the left
ja: ウィンドウを左側のワークスペースへ移動する

en: Move window one workspace to the right
ja: ウィンドウを右側のワークスペースへ移動する

en: Move window one workspace up
ja: ウィンドウを上側のワークスペースへ移動する

en: Move window one workspace down
ja: ウィンドウを下側のワークスペースへ移動する

en: Switch applications
ja: アプリケーションを切り替える

en: Switch windows of an application
ja: ひとつのアプリケーション内のウィンドウを切り替える

en: Switch system controls
ja: システムのコントロールを切り替える

en: Switch windows directly
ja: ウィンドウを直接切り替える

en: Switch windows of an app directly
ja: ひとつのアプリケーション内のウィンドウを直接切り替える

en: Switch system controls directly
ja: システムのコントロールを直接切り替える

en: Hide all normal windows
ja: すべての通常のウィンドウを隠す

en: Switch to workspace 1
ja: ワークスペース 1 へ切り替える

en: Switch to workspace 2
ja: ワークスペース 2 へ切り替える

en: Switch to workspace 3
ja: ワークスペース 3 へ切り替える

en: Switch to workspace 4
ja: ワークスペース 4 へ切り替える

en: Move to workspace left
ja: 左側のワークスペースへ移動する

en: Move to workspace right
ja: 右側のワークスペースへ移動する

en: Move to workspace above
ja: 上側のワークスペースへ移動する

en: Move to workspace below
ja: 下側のワークスペースへ移動する

en: System
ja: システム

en: Show the run command prompt
ja: コマンド実行プロンプトを表示する

en: Show the activities overview
ja: アクティビティを表示する

en: Windows
ja: ウィンドウ

en: Activate the window menu
ja: ウィンドウ・メニューをアクティブにする

en: Toggle fullscreen mode
ja: フルスクリーンモードを切り替える

en: Toggle maximization state
ja: 最大化/最小化の状態を切り替える

en: Maximize window
ja: ウィンドウを最大化する

en: Restore window
ja: ウィンドウを戻す

en: Toggle shaded state
ja: シェードの状態を切り替える

en: Close window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Minimize window
ja: ウィンドウを最小化する

en: Move window
ja: ウィンドウを移動する

en: Resize window
ja: ウィンドウ・サイズを変更する

en: Toggle window on all workspaces or one
ja: ウィンドウをすべてのワークスペースに固定するかどうかを切り替える

en: Raise window if covered, otherwise lower it
ja: ウィンドウが覆われていれば最前面に、そうでなければ最背面に移動する

en: Raise window above other windows
ja: ウィンドウを最前面に移動する

en: Lower window below other windows
ja: ウィンドウを最背面に移動する

en: Maximize window vertically
ja: ウィンドウを垂直方向に最大化する

en: Maximize window horizontally
ja: ウィンドウを水平方向に最大化する

en: Bell event
ja: ベル・イベント

en: Unknown window information request: %d
ja: ウィンドウ情報の要求が不明です: %d

note: Translators: %s is a window title
en: <tt>%s</tt> is not responding.
ja: <tt>%s</tt> から応答がありません。

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the application to quit entirely.
ja: 応答があるまで少し待つか、または強制的にアプリケーションを終了するか選択してください。

en: _Wait
ja: 待機する(_W)

en: _Force Quit
ja: 強制終了する(_F)

en: Failed to get hostname: %s
ja: ホスト名の取得に失敗しました: %s

en: Missing %s extension required for compositing
ja: ウィンドウの合成に必要な %s という拡張モジュールが存在しません

en: Failed to open X Window System display '%s'
ja: Xウィンドウ・システムのディスプレイ '%s' のオープンに失敗しました

en: Lost connection to the display '%s';
    most likely the X server was shut down or you killed/destroyed
    the window manager.
ja: ディスプレイ '%s' への接続が切れました。
    おそらくXサーバーがシャットダウンしたか、
    ウィンドウ・マネージャーが強制終了/破棄されたようです。

en: Fatal IO error %d (%s) on display '%s'.
ja: ディスプレイ '%3$s' で致命的なIOエラー %1$d (%2$s) が発生しました。

en: Some other program is already using the key %s with modifiers %x as a binding
ja: 既にバインディングとして別のプログラムでキー %s (修飾キー %x) を使っています

en: metacity %s
    Copyright (C) 2001-%s Havoc Pennington, Red Hat, Inc., and others
    This is free software; see the source for copying conditions.
    There is NO warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
ja: metacity %s
    Copyright (C) 2001-%s Havoc Pennington, Red Hat, Inc., とその他の貢献者
    これはフリーソフトウェアです; 複製する際の条件はソース・ファイルを参照してください。
    このソフトウェアは無保証です; 商用や特定目的への適用についても保証しません。

en: Disable connection to session manager
ja: セッション・マネージャーに接続しない

en: Replace the running window manager with Metacity
ja: 実行中のウィンドウ・マネージャーを Metacity で置き換える

en: Specify session management ID
ja: セッション管理 ID を指定する

en: X Display to use
ja: 使用するXディスプレイを指定する

en: Initialize session from savefile
ja: 保存ファイルからセッションを初期化する

en: Print version
ja: バージョンを表示する

en: Make X calls synchronous
ja: Xの呼び出しを同期する

en: Turn compositing on
ja: 合成マネージャーをオン

en: Turn compositing off
ja: 合成マネージャーをオフ

en: Don't make fullscreen windows that are maximized and have no decorations
ja: 最大化されて、装飾のないフルスクリーンのウィンドウを作成しない

en: Failed to scan themes directory: %s
ja: テーマ・フォルダーのスキャンに失敗しました: %s

en: Could not find a theme! Be sure %s exists and contains the usual themes.
ja: テーマが見つかりませんでした! %s の存在と通常のテーマが含まれていることを確認してください。

en: Failed to restart: %s
ja: 再起動に失敗しました: %s

en: Workarounds for broken applications disabled. Some applications may not behave properly.
ja: 仕様に準拠していないアプリケーションに対する次善策は無効になっています。一部のアプリケーションは正常に動作しない可能性があります

en: Could not parse font description "%s" from GSettings key %s
ja: GSettings の %2$s キーからフォント名 "%1$s" を解析できませんでした

en: "%s" found in configuration database is not a valid value for mouse button modifier
ja: 設定データベース中の "%s" はマウスボタンの修飾キーとして妥当な値ではありません

en: "%s" found in configuration database is not a valid value for keybinding "%s"
ja: 設定データベース中の "%s" はキーバインド "%s" に有効な値ではありません

en: Workspace %d
ja: ワークスペース %d

en: Screen %d on display '%s' is invalid
ja: ディスプレイ '%2$s' 上のスクリーン %1$d は無効です

en: Screen %d on display "%s" already has a window manager; try using the --replace option to replace the current window manager.
ja: ディスプレイ "%2$s" 上のスクリーン %1$d はすでにウィンドウマネージャーを持っています; 現在のウィンドウマネージャーを上書きするために--replace オプションの使用を試してください。

en: Could not acquire window manager selection on screen %d display "%s"
ja: ディスプレイ "%2$s" 上のスクリーン %1$d でウィンドウマネージャーの選択を取得できませんでした

en: Screen %d on display "%s" already has a window manager
ja: ディスプレイ "%2$s" 上のスクリーン %1$d はすでにウィンドウマネージャーを持っています

en: Could not release screen %d on display "%s"
ja: ディスプレイ "%2$s" 上のスクリーン %1$d を解放できませんでした

en: Could not create directory '%s': %s
ja: ディレクトリ '%s' を作成できませんでした : %s

en: Could not open session file '%s' for writing: %s
ja: セッションファイル '%s' に書きこもうとオープンしましたが失敗しました: %s

en: Error writing session file '%s': %s
ja: セッションファイル '%s' を書き込み中にエラーが発生しました: %s

en: Error closing session file '%s': %s
ja: セッションファイル '%s' のクローズ中にエラーが発生しました: %s

en: Failed to parse saved session file: %s
ja: 保存されたセッションファイルの解析に失敗しました: %s

en: <metacity_session> attribute seen but we already have the session ID
ja: <metacity_session> 属性がありますが、すでにセッションIDを持っています

en: Unknown attribute %s on <%s> element
ja: <%2$s> エレメントに不明な属性 %1$s があります

en: nested <window> tag
ja: <window> タグがネストされています

en: Unknown element %s
ja: 不明なエレメント %s があります

en: These windows do not support &quot;save current setup&quot; and will have to be restarted manually next time you log in.
ja: これらのウィンドウは "現在の設定を保存する" 機能をサポートしません。次回ログインする時に手動で再起動してください。

en: Failed to open debug log: %s
ja: デバッグ・ログのオープンに失敗しました: %s

en: Failed to fdopen() log file %s: %s
ja: ログ・ファイル %s の fdopen() に失敗しました: %s

en: Opened log file %s
ja: ログ・ファイル %s をオープンしました

en: Metacity was compiled without support for verbose mode
ja: この metacity は詳細ログ・モードをサポートしていません

en: Window manager:
ja: ウィンドウ・マネージャー:

en: Bug in window manager:
ja: ウィンドウ・マネージャーのバグ:

en: Window manager warning:
ja: ウィンドウ・マネージャーの警告:

en: Window manager error:
ja: ウィンドウ・マネージャーのエラー:

note: first time through
en: Window %s sets SM_CLIENT_ID on itself, instead of on the WM_CLIENT_LEADER window as specified in the ICCCM.
ja: ウィンドウ %s は ICCCM で指定されていたような WM_CLIENT_LEADER ウィンドウの代わりに自分自身で SM_CLIENT_ID を設定しています

note: We ignore mwm_has_resize_func because WM_NORMAL_HINTS is the * authoritative source for that info. Some apps such as mplayer or * xine disable resize via MWM but not WM_NORMAL_HINTS, but that * leads to e.g. us not fullscreening their windows.  Apps that set * MWM but not WM_NORMAL_HINTS are basical
en: Window %s sets an MWM hint indicating it isn't resizable, but sets min size %d x %d and max size %d x %d; this doesn't make much sense.
ja: ウィンドウ %s はリサイズ可能ではない MWM ヒント指示を設定していますが、最小サイズ %d x %d と最大サイズ %d x %dも設定しています。これはあまり意味がありません

en: Application set a bogus _NET_WM_PID %lu
ja: アプリケーションが間違った _NET_WM_PID %lu を設定しました

note: Translators: the title of a window from another machine
en: %s (on %s)
ja: %s (%s)

note: Simple case-- don't bother to look it up.  It's root.
en: %s (as superuser)
ja: %s (スーパーユーザーで)

note: Translators: the title of a window owned by another user * on this machine
en: %s (as %s)
ja: %s (%s で)

note: Translators: the title of a window owned by another user * on this machine, whose name we don't know
en: %s (as another user)
ja: %s (他のユーザーで)

en: Invalid WM_TRANSIENT_FOR window 0x%lx specified for %s.
ja: %2$s で指定したウィンドウ 0x%1$lx の WM_TRANSIENT_FOR が間違っています

en: Window 0x%lx has property %s
    that was expected to have type %s format %d
    and actually has type %s format %d n_items %d.
    This is most likely an application bug, not a window manager bug.
    The window has title="%s" class="%s" name="%s"
ja: ウィンドウ 0x%1$lx には type %5$s format %6$d n_items %7$d のプロパティ
    %2$s が指定されていますが、実際には type %3$s format %4$d であることを
    期待されています。これは、ほとんどの場合、アプリケーションのバグであり、
    ウィンドウマネージャーのバグではありません。
    ウィンドウの属性は title="%8$s" class="%9$s" name="%10$s"です。

en: Property %s on window 0x%lx contained invalid UTF-8
ja: ウィンドウ 0x%2$lx 上のプロパティ %1$s は無効なUTF-8を含んでいました

en: Property %s on window 0x%lx contained invalid UTF-8 for item %d in the list
ja: ウィンドウ 0x%2$lx 上のプロパティ %1$s はリスト内のアイテム %3$d で無効な UTF-8を含んでいました

en: Compositing Manager
ja: 合成マネージャー

en: Determines whether Metacity is a compositing manager.
ja: Metacity が合成マネージャーになれるかどうかです。

en: If true, trade off usability for less resource usage
ja: ユーザビリティとリソースの省力化がトレードオフ

en: If true, metacity will give the user less feedback by using wireframes, avoiding animations, or other means. This is a significant reduction in usability for many users, but may allow legacy applications to continue working, and may also be a useful tradeoff for terminal servers. However, the wireframe feature is disabled when accessibility is on.
ja: この値が TRUE の場合、Metacity はワイヤフレームを使ったり、アニメーションをしなくなったりするなど、ユーザーへのフィードバックが少なくなり、"直感的な操作" という点でもその操作性が落ちます。これは多くのユーザーにとってユーザビリティの重大な低下につながりますが、そうしないと操作に困るような旧式のアプリケーションやターミナル・サーバーもうまく使えるようになります。しかしながら、アクセシビリティの機能が有効な場合はワイヤフレームの機能は無効になります。

en: Usage: %s
ja: 用法: %s

en: Close Window
ja: ウィンドウを閉じます

en: Window Menu
ja: ウィンドウ・メニューを表示します

en: Minimize Window
ja: ウィンドウを最小化します

en: Maximize Window
ja: ウィンドウを最大化します

en: Restore Window
ja: ウィンドウを復帰する

en: Roll Up Window
ja: ウィンドウを巻き上げます

en: Unroll Window
ja: ウィンドウの巻き上げを解除します

en: Keep Window On Top
ja: ウィンドウを最前面に維持します

en: Remove Window From Top
ja: ウィンドウを最前面の維持から解除します

en: Always On Visible Workspace
ja: すべてのワークスペースに配置します

en: Put Window On Only One Workspace
ja: 現在のワークスペースにのみ配置します

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Mi_nimize
ja: 最小化(_N)

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Ma_ximize
ja: 最大化(_X)

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Unma_ximize
ja: 元のサイズに戻す(_X)

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Roll _Up
ja: 巻き上げる(_U)

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Unroll
ja: 展開する(_U)

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Move
ja: 移動(_M)

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Resize
ja: サイズの変更(_R)

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move Titlebar On_screen
ja: 画面上でタイトルバーを移動する(_S)

note: separator Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Always on _Top
ja: 最前面へ(_T)

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Always on Visible Workspace
ja: すべてのワークスペースに配置する(_A)

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Only on This Workspace
ja: 現在のワークスペースのみ(_O)

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace _Left
ja: 左側のワークスペースへ移動する(_L)

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace R_ight
ja: 右側のワークスペースへ移動する(_I)

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace _Up
ja: 上側のワークスペースへ移動する(_U)

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace _Down
ja: 下側のワークスペースへ移動する(_D)

note: separator Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Workspace %d%n
ja: ワークスペース %d%n

en: Workspace 1_0
ja: ワークスペース 1_0

en: Workspace %s%d
ja: ワークスペース %s%d

en: Move to Another _Workspace
ja: 別のワークスペースへ移動する(_W)

en: top
ja: 上

en: bottom
ja: 下

en: left
ja: 左

en: right
ja: 右

en: frame geometry does not specify "%s" dimension
ja: フレームジオメトリは "%s" のサイズを指定しません

en: frame geometry does not specify dimension "%s" for border "%s"
ja: 境界 "%2$s" 用のフレームジオメトリは大きさ "%1$s" を指定しません

en: Button aspect ratio %g is not reasonable
ja: ボタンのアスペクト比 %g は妥当ではありません

en: Frame geometry does not specify size of buttons
ja: フレームジオメトリはボタンのサイズを指定しません

en: Gradients should have at least two colors
ja: 階調度は少なくとも2つの色をもつべきです

en: GTK color specification must have the state in brackets, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse "%s"
ja: "%s" を解析できませんでした; GTK の色指定では gtk:fg[NORMAL] のように状態を大括弧で囲み指定する必要があります (NORMAL は状態を示す)

en: GTK color specification must have a close bracket after the state, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse "%s"
ja: "%s" を解析できませんでした; GTK の色指定では gtk:fg[NORMAL] のように状態の後に右大括弧をつける必要があります (NORMAL は状態を示す)

en: Did not understand state "%s" in color specification
ja: 色指定で状態 "%s" は理解しませんでした

en: Did not understand color component "%s" in color specification
ja: 色指定でカラーコンポーネント "%s" は理解しませんでした

en: Blend format is "blend/bg_color/fg_color/alpha", "%s" does not fit the format
ja: 混合色のフォーマットは "blend/bg_color/fg_color/alpha" で、"%s" はこのフォーマットに適合していません

en: Could not parse alpha value "%s" in blended color
ja: 混合色のアルファ値 "%s" を解析できませんでした

en: Alpha value "%s" in blended color is not between 0.0 and 1.0
ja: 混合色のアルファ値 "%s" は 0.0 から 1.0 の間ではありません

en: Shade format is "shade/base_color/factor", "%s" does not fit the format
ja: シェードのフォーマットは "shade/base_color/factor" で、"%s" はこのフォーマットに適合していません

en: Could not parse shade factor "%s" in shaded color
ja: シェードカラーのシェード係数 "%s" を解析できませんでした

en: Shade factor "%s" in shaded color is negative
ja: シェードカラーのシェード係数 "%s" が負の値です

en: Could not parse color "%s"
ja: 色 "%s" を解析できませんでした

en: Coordinate expression contains character '%s' which is not allowed
ja: 許可されていない文字 '%s' が座標式に含まれています

en: Coordinate expression contains floating point number '%s' which could not be parsed
ja: 解析できない浮動小数点数 '%s' が座標式に含まれています

en: Coordinate expression contains integer '%s' which could not be parsed
ja: 解析できない整数 '%s' が座標式に含まれています

en: Coordinate expression contained unknown operator at the start of this text: "%s"
ja: 座標式は次のテキストの先頭に無効な演算子を含んでいました: "%s"

en: Coordinate expression was empty or not understood
ja: 座標式が空か解析不能です

en: Coordinate expression results in division by zero
ja: 座標式はゼロで除算しました

en: Coordinate expression tries to use mod operator on a floating-point number
ja: 座標式は浮動小数点で mod 演算子を使用しようとしています

en: Coordinate expression has an operator "%s" where an operand was expected
ja: 座標式はオペランドが必要な場所に演算子 "%s" を使用しています

en: Coordinate expression had an operand where an operator was expected
ja: 座標式は演算子が必要な場所でオペランドを使用しています

en: Coordinate expression ended with an operator instead of an operand
ja: 座標式はオペランドの代わりに演算子で終わっています

en: Coordinate expression has operator "%c" following operator "%c" with no operand in between
ja: 座標式は演算子 "%2$c" の後に演算子 "%1$c" が続いており、これらの間にオペランドがありません

en: Coordinate expression had unknown variable or constant "%s"
ja: 座標式は無効な値または定数 "%s" が使用されていました

en: Coordinate expression parser overflowed its buffer.
ja: 座標式を解析する際にオーバーフローが発生しました

en: Coordinate expression had a close parenthesis with no open parenthesis
ja: 座標式は左括弧がなしに右括弧が指定されています

en: Coordinate expression had an open parenthesis with no close parenthesis
ja: 座標式は左括弧が指定されていますが、右括弧がありません

en: Coordinate expression doesn't seem to have any operators or operands
ja: 座標式は演算子もオペランドも使用していないようです

en: Theme contained an expression that resulted in an error: %s
ja: テーマにエラーを引き起こす式が含まれていました: %s

en: <button function="%s" state="%s" draw_ops="whatever"/> must be specified for this frame style
ja: このフレームスタイルは <button function="%s" state="%s" draw_ops="whatever"/> を指定する必要があります

en: Missing <frame state="%s" resize="%s" focus="%s" style="whatever"/>
ja: <frame state="%s" resize="%s" focus="%s" style="whatever"/>がありません

en: Failed to load theme "%s": %s
ja: テーマ "%s" の読み込みに失敗しました: %s

en: No <%s> set for theme "%s"
ja: テーマ "%1$s" の <%2$s> が設定されていません

en: No frame style set for window type "%s" in theme "%s", add a <window type="%s" style_set="whatever"/> element
ja: テーマ "%2$s" にウィンドウタイプ "%1$s" のフレームスタイルが設定されていません。<window type="%3$s" style_set="whatever"/> エレメントを追加してください

en: User-defined constants must begin with a capital letter; "%s" does not
ja: ユーザー定義の定数は大文字で始まらなければなりません; "%s" は違います

en: Constant "%s" has already been defined
ja: 定数 "%s" は既に定義されています

note: Translators: This means that an attribute which should have been found * on an XML element was not in fact found.
en: No "%s" attribute on element <%s>
ja: エレメント <%2$s> に "%1$s" 属性がありません

en: Line %d character %d: %s
ja: %d 行目 %d 文字目: %s

en: Attribute "%s" repeated twice on the same <%s> element
ja: 同じ <%2$s> エレメント上で属性 "%1$s" が 2 度繰り返されました

en: Attribute "%s" is invalid on <%s> element in this context
ja: このコンテキスト内では <%2$s> エレメント上の属性 "%1$s" は無効です

en: Could not parse "%s" as an integer
ja: "%s"を整数として構文解釈できませんでした

en: Did not understand trailing characters "%s" in string "%s"
ja: 末尾の文字列 "%s" (文字列 "%s") を理解できませんでした

en: Integer %ld must be positive
ja: 整数 %ld は正数でなければなりません

en: Integer %ld is too large, current max is %d
ja: 整数 %ld は大きすぎます、現在の最大は %d です

en: Could not parse "%s" as a floating point number
ja: 浮動小数点として "%s" を解析できませんでした

en: Boolean values must be "true" or "false" not "%s"
ja: ブール値は "true" か "false" でなければならず "%s" ではありません

en: Angle must be between 0.0 and 360.0, was %g
ja: 角度は 0.0 から 360.0 の間でなければなりませんが、%g でした

en: Alpha must be between 0.0 (invisible) and 1.0 (fully opaque), was %g
ja: アルファ値は 0.0 (不可視)と 1.0 (完全に不透明) の間でなければなりませんが、%g でした

en: Invalid title scale "%s" (must be one of xx-small,x-small,small,medium,large,x-large,xx-large)
ja: 無効なタイトルスケール "%s" です (xx-small,x-small,small,medium,large,x-large,xx-large のひとつでなければなりません)

en: <%s> name "%s" used a second time
ja: <%s> の名前 "%s"が2回使われています

en: <%s> parent "%s" has not been defined
ja: <%s> の親 "%s" は定義されていません

en: <%s> geometry "%s" has not been defined
ja: <%s> のジオメトリ "%s" は定義されていません

en: <%s> must specify either a geometry or a parent that has a geometry
ja: <%s> はジオメトリ、またはジオメトリを持つ親のどちらかを指定しなければなりません

en: You must specify a background for an alpha value to be meaningful
ja: 背景色の妥当なアルファ値を指定してください

en: Unknown type "%s" on <%s> element
ja: <%2$s> エレメント上に不明なタイプ "%1$s" があります

en: Unknown style_set "%s" on <%s> element
ja: <%2$s> エレメント上に不明な style_set "%1$s" があります

en: Window type "%s" has already been assigned a style set
ja: ウィンドウタイプ "%s" はすでにスタイル設定に割り当てられています

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
ja: エレメント <%s> は <%s> の下では許可されていません

en: Cannot specify both "button_width"/"button_height" and "aspect_ratio" for buttons
ja: "button_width"/"button_height" と "aspect_ratio" の両方のプロパティを指定することはできません

en: Distance "%s" is unknown
ja: 間隔 "%s" は不明です

en: Aspect ratio "%s" is unknown
ja: アスペクト比"%s"は不明です

en: Border "%s" is unknown
ja: 境界 "%s" は不明です

en: No "start_angle" or "from" attribute on element <%s>
ja: エレメント <%s> に "start_angle" または "from" 属性はありません

en: No "extent_angle" or "to" attribute on element <%s>
ja: エレメント <%s> に "extent_angle" または "to" 属性はありません

en: Did not understand value "%s" for type of gradient
ja: 階調度のタイプの値 "%s" は解釈されませんでした

en: Did not understand fill type "%s" for <%s> element
ja: <%2$s>エレメント用のフィルタイプ "%1$s"は解釈されませんでした

en: Did not understand state "%s" for <%s> element
ja: <%2$s> エレメント用の状態 "%1$s" は解釈されませんでした

en: Did not understand shadow "%s" for <%s> element
ja: <%2$s> エレメント用の影 "%1$s" は解釈されませんでした

en: Did not understand arrow "%s" for <%s> element
ja: <%2$s> エレメント用の矢印 "%1$s" は解釈されませんでした

en: No <draw_ops> called "%s" has been defined
ja: "%s"を呼ぶ <draw_ops> は定義されていません

en: Including draw_ops "%s" here would create a circular reference
ja: ここに draw_ops "%s" を含めると循環参照が生成されます

en: Unknown position "%s" for frame piece
ja: フレーム要素の場所 "%s" は不明です

en: Frame style already has a piece at position %s
ja: フレームスタイルはすでに場所 %s に要素を持っています

en: No <draw_ops> with the name "%s" has been defined
ja: 名前 "%s" で <draw_ops>が定義されていません

en: Unknown function "%s" for button
ja: ボタンのための機能 "%s" は不明です

en: Button function "%s" does not exist in this version (%d, need %d)
ja: このバージョンでは "%s" というボタンの機能は提供していません (現 %d, 要 %d)

en: Unknown state "%s" for button
ja: ボタンのための状態 "%s" は不明です

en: Frame style already has a button for function %s state %s
ja: フレームスタイルはすでに機能 %s 状態 %s のボタンを持っています

en: "%s" is not a valid value for focus attribute
ja: "%s" はフォーカス属性のためには有効な値ではありません

en: "%s" is not a valid value for state attribute
ja: "%s" は状態の属性のためには有効な値ではありません

en: A style called "%s" has not been defined
ja: "%s" に呼ばれるスタイルは定義されていません

en: "%s" is not a valid value for resize attribute
ja: "%s" はリサイズ属性のためには有効な値ではありません

en: Should not have "resize" attribute on <%s> element for maximized/shaded states
ja: 最大化/シェード化のための <%s> エレメントには "resize" 属性を指定できません

en: Should not have "resize" attribute on <%s> element for maximized states
ja: 最大化のための <%s> エレメントには "resize" 属性を指定できません

en: Style has already been specified for state %s resize %s focus %s
ja: 状態 %s リサイズ %s フォーカス %s のためのスタイルはすでに指定されています

en: Style has already been specified for state %s focus %s
ja: 状態 %s フォーカス %s のためのスタイルはすでに指定されています

en: Can't have a two draw_ops for a <piece> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
ja: <piece> エレメントは2つの draw_ops を持つことができません (テーマで draw_ops 属性と <draw_ops> エレメントが指定されたか、あるいは 2 つのエレメントが指定されました)

en: Can't have a two draw_ops for a <button> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
ja: <button> エレメントは 2 つの draw_ops を持つことができません (テーマで draw_ops 属性と <draw_ops> エレメントが指定されたか、あるいは 2 つのエレメントが指定されました)

en: Can't have a two draw_ops for a <menu_icon> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
ja: <menu_icon> エレメントは 2 つの draw_ops を持つことができません (テーマで draw_ops 属性と <draw_ops> エレメントが指定されたか、あるいは 2 つのエレメントが指定されました)

en: Outermost element in theme must be <metacity_theme> not <%s>
ja: テーマの最も外側のエレメントは <metacity_theme> でなければならず、<%s>ではありません

en: Element <%s> is not allowed inside a name/author/date/description element
ja: エレメント <%s> は name/author/date/description エレメントの内側に許可されていません

en: Element <%s> is not allowed inside a <constant> element
ja: エレメント <%s> は <constant> エレメントの内側に許可されていません

en: Element <%s> is not allowed inside a distance/border/aspect_ratio element
ja: エレメント <%s> はdistance/border/aspect_ratioエレメントの内側に許可されていません

en: Element <%s> is not allowed inside a draw operation element
ja: エレメント <%s> は描画処理エレメントの内側に許可されていません

en: Element <%s> is not allowed inside a <%s> element
ja: エレメント <%s> は <%s> エレメントの内側に許可されていません

en: No draw_ops provided for frame piece
ja: フレームのための draw_ops は提供されていません

en: No draw_ops provided for button
ja: ボタンのための draw_ops は提供されていません

en: No text is allowed inside element <%s>
ja: エレメント <%s> の内側にテキストは許可されません

en: <%s> specified twice for this theme
ja: このテーマで <%s> を二回指定しました

en: Failed to find a valid file for theme %s
ja: %s というテーマの妥当なファイルが見つかりませんでした

en: Theme file %s did not contain a root <metacity_theme> element
ja: テーマファイル %s はルートに <metacity_theme> エレメントを含んでいませんでした

en: _Windows
ja: ウィンドウ(_W)

en: _Dialog
ja: ダイアログ(_D)

en: _Modal dialog
ja: モーダルダイアログ(_M)

en: _Utility
ja: ユーティリティ(_U)

en: _Splashscreen
ja: スプラッシュスクリーン(_S)

en: _Top dock
ja: 上ドック(_T)

en: _Bottom dock
ja: 下ドック(_B)

en: _Left dock
ja: 左ドック(_L)

en: _Right dock
ja: 右ドック(_R)

en: _All docks
ja: すべてのドック(_A)

en: Des_ktop
ja: デスクトップ(_K)

en: Open another one of these windows
ja: これらのウィンドウをもう一つ別に表示

en: This is a demo button with an 'open' icon
ja: これは'開く'アイコンが付いたデモボタンです

en: This is a demo button with a 'quit' icon
ja: これは'終了'アイコンが付いたデモボタンです

en: This is a sample message in a sample dialog
ja: これはサンプルダイアログの中のサンプルメッセージです

en: Fake menu item %d
ja: 見せかけのメニュー・アイテム %d

en: Border-only window
ja: ボーダーのみのウィンドウ

en: Bar
ja: バー

en: Normal Application Window
ja: 通常のアプリケーションウィンドウ

en: Dialog Box
ja: ダイアログボックス

en: Modal Dialog Box
ja: モーダルダイアログボックス

en: Utility Palette
ja: ユーティリティパレット

en: Torn-off Menu
ja: トーンオフ メニュー

en: Border
ja: ボーダー

en: Button layout test %d
ja: ボタン・レイアウトのテスト %d

en: %g milliseconds to draw one window frame
ja: 一つのウィンドウ・フレームの描画時間: %g ミリ秒

en: Usage: metacity-theme-viewer [THEMENAME]
ja: 用法: metacity-theme-viewer [テーマ名]

en: Error loading theme: %s
ja: テーマのロードでエラーが発生しました: %s

en: Loaded theme "%s" in %g seconds
ja: "%s" というテーマを %g秒で読み込みました

en: Normal Title Font
ja: 通常のタイトルフォント

en: Small Title Font
ja: 小さいタイトルフォント

en: Large Title Font
ja: 大きいタイトルフォント

en: Button Layouts
ja: ボタンレイアウト

en: Benchmark
ja: ベンチマーク

en: Window Title Goes Here
ja: ここにウィンドウのタイトルが表示されます

en: Drew %d frames in %g client-side seconds (%g milliseconds per frame) and %g seconds wall clock time including X server resources (%g milliseconds per frame)
ja: %d フレームをクライアント側で %g秒 (1フレームにつき %gミリ秒)、実時間ではXサーバーのリソースを含めて %g秒 (1フレームにつき %gミリ秒)で描画しました

en: position expression test returned TRUE but set error
ja: 位置式テストはTRUEを返しましたがエラーがセットされています

en: position expression test returned FALSE but didn't set error
ja: 位置式テストはFALSEを返しましたがエラーをセットしていません

en: Error was expected but none given
ja: エラーが起きるはずですが何も起こりませんでした

en: Error %d was expected but %d given
ja: エラー %d が起きるはずですが %d が起こりました

en: Error not expected but one was returned: %s
ja: エラーは起きないはずですが一つ発生しました: %s

en: x value was %d, %d was expected
ja: xの値が %d でした (期待値: %d)

en: y value was %d, %d was expected
ja: yの値は %d でした (期待値: %d)

en: %d coordinate expressions parsed in %g seconds (%g seconds average)
ja: %d個の座標式を %g秒 (平均 %g秒) で解析しました
