metacity - en to tr translation catalogue (265 entries)

en: Navigation
tr: Gezinme

en: Move window to workspace 1
tr: Pencereyi çalışma alanı 1'e taşı

en: Move window to workspace 2
tr: Pencereyi çalışma alanı 2'ye taşı

en: Move window to workspace 3
tr: Pencereyi çalışma alanı 3'e taşı

en: Move window to workspace 4
tr: Pencereyi çalışma alanı 4'e taşı

en: Move window one workspace to the left
tr: Pencereyi soldaki çalışma alanına taşı

en: Move window one workspace to the right
tr: Pencereyi sağdaki çalışma alanına taşı

en: Move window one workspace up
tr: Pencereyi üstteki çalışma alanına taşı

en: Move window one workspace down
tr: Pencereyi alttaki çalışma alanına taşı

en: Switch windows
tr: Pencereler arasında geçiş yap

en: Switch applications
tr: Uygulamalar arasında geçiş yap

en: Switch windows of an application
tr: Uygulamanın pencereleri arasında geçiş yap

en: Switch system controls
tr: Sistem denetimleri arasında geçiş yap

en: Switch windows directly
tr: Pencereler arasında doğrudan geçiş yap

en: Switch windows of an app directly
tr: Uygulamanın pencereleri arasında anında geçiş yap

en: Switch system controls directly
tr: Sistem denetimleri arasında doğrudan geçiş yap

en: Hide all normal windows
tr: Tüm normal pencereleri gizle

en: Switch to workspace 1
tr: Çalışma alanı 1'e geç

en: Switch to workspace 2
tr: Çalışma alanı 2'ye geç

en: Switch to workspace 3
tr: Çalışma alanı 3'e geç

en: Switch to workspace 4
tr: Çalışma alanı 4'e geç

en: Move to workspace left
tr: Soldaki çalışma alanına geç

en: Move to workspace right
tr: Sağdaki çalışma alanına geç

en: Move to workspace above
tr: Üstteki çalışma alanına geç

en: Move to workspace below
tr: Alttaki çalışma alanına geç

en: System
tr: Sistem

en: Show the run command prompt
tr: Komut çalıştırma istemini göster

en: Show the applications menu
tr: Uygulamalar menüsünü göster

en: Windows
tr: Pencereler

en: Activate the window menu
tr: Pencere menüsünü etkinleştir

en: Toggle fullscreen mode
tr: Tam ekran kipini aç veya kapat

en: Toggle maximization state
tr: Ekranı kaplama durumunu aç veya kapat

en: Maximize window
tr: Bencereyi büyült

en: Restore window
tr: Pencereyi eskiye getir

en: Close window
tr: Pencereyi kapat

en: Minimize window
tr: Pencereyi küçült

en: Move window
tr: Pencere taşı

en: Resize window
tr: Pencereyi yeniden boyutlandır

en: Toggle window on all workspaces or one
tr: Pencereyi tüm çalışma alanlarında ya da birinde tetikle

en: Raise window if covered, otherwise lower it
tr: Pencere kaplanmışsa yükselt, yoksa aşağı gönder

en: Raise window above other windows
tr: Pencereyi diğerlerinin üstüne çıkar

en: Lower window below other windows
tr: Pencereyi diğerlerinin altına gönder

en: Maximize window vertically
tr: Pencereyi dikey olarak büyült

en: Maximize window horizontally
tr: Pencereyi yatay olarak büyült

en: View split on left
tr: Soldaki bölünmeyi görüntüle

en: View split on right
tr: Sağdaki bölünmeyi görüntüle

en: Show window content thumbnail in Alt-Tab
tr: Alt-Tab'de pencere içeriği küçük resmini göster

en: If set to true, Metacity will show window content thumbnails in the Alt-Tab window instead of only icons.
tr: Doğru olarak ayarlanırsa, Metacity, alt simge sekmesinde yalnızca simgeler yerine pencere içeriğinin küçük resimlerini gösterir.

en: Compositing Manager
tr: Dizgileme Yöneticisi

en: Determines whether Metacity is a compositing manager. DEPRECATED: This key is deprecated, use the “compositor” instead.
tr: Metacity’nin bir dizgileme yöneticisi olup olmayacağını saptar. TERK EDİLDİ: Bu anahtar terk edildi, bunun yerine “compositor” kullanın.

en: Compositor
tr: Dizgileyici

en: Compositor that Metacity will use for compositing. Possible values are “none”, “xrender” and “xpresent”.
tr: Metacity’nin dizgilemede kullanacağı dizgileyici. Olası değerler: “none” (hiçbiri), “xrender” ve “xpresent”.

en: Enable edge tiling when dropping windows on screen edges
tr: Pencereleri ekran köşelerine bırakırken köşe döşemeyi etkinleştir

en: If enabled, dropping windows on vertical screen edges maximizes them vertically and resizes them horizontally to cover half of the available area. Dropping windows on the top screen edge maximizes them completely.
tr: Etkinse, bir pencereyi dikey ekran köşelerine bırakmak dikey olarak azami boyuta boyutlandırır ve yatay olarak kullanılabilir alanın yarısını kaplayacak şekilde ölçeklendirir. Pencereleri ekran köşelerinin üstüne bırakmak tamamen azami boyuta ölçeklenmelerine sebep olur.

en: Window placement behavior
tr: Pencere yerleştirme davranışı

en: Metacity's default window-placement behavior is smart (first-fit), similar to behaviors in some other window managers. It will try to tile windows so that they do not overlap. Set this option to "smart" for this behavior. This option can be set to "center" to place new windows in the centers of their workspaces, "origin" for the upper-left corners of the workspaces, or "random" to place new windows at random locations within their workspaces.
tr: Metacity'nin varsayılan pencere konumlandırma davranışı bazı diğer pencere yöneticilerine benzer şekilde akıllıdır (ilk-uyum). Pencereleri üst üste gelmeyecek şekilde döşemeye çalışacaktır. Bu davranış için bu seçeneği "akıllı" olarak ayarlayın. Yeni pencereleri çalışma alanlarının ortasına konumlandırmak için "merkez", çalışma alanlarının sol üst köşesi için "köken", veya yeni pencereleri çalışma alanlarının rastgele yerlerine koymak için "rastgele" olarak ayarlayabilirsiniz.

en: Theme Name
tr: Tema Adı

en: This setting is only used if Metacity is selected as the theme type. You MUST provide a valid Metacity theme name, otherwise Metacity will fall back to the default GTK+ theme - Adwaita.
tr: Bu seçenek yalnızca tema türü olarak Metacity seçilince kullanılır. Geçerli bir Metacity tema adı sağlamalısınız, yoksa Metacity öntanımlı GTK+ teması - Adwaita'ya geri dönecektir.

en: Theme Type
tr: Tema Türü

en: Metacity supports two theme types - GTK+ (gtk.css) and Metacity (metacity-theme-x.xml). GTK+ theme: all data is loaded from CSS. This is the same theme that is used by Mutter for server-side decorations and by GTK+ for client-side decorations. Metacity theme: data is loaded from metacity-theme-x.xml and CSS. When using this theme type you MUST provide a valid theme name.
tr: Metacity iki tema türünü destekler - GTK+ (gtk.css) ve Metacity (metacity-theme-x.xml). GTK+ teması: tüm veri CSS'den yüklenir. Bu tema, Mutter tarafından sunucu tarafı dekorasyonlar ve GTK+ tarafından istemci tarafı dekorasyonlar için kullanılan temanın aynısıdır. Metacity teması: veri metacity-theme-x.xml ve CSS'den yüklenir. Bu temayı kullanırken geçerli tema adı sağlamalısınız.

en: Reload
tr: Yeniden Yükle

en: Dark Theme:
tr: Koyu Tema:

en: Frame Type:
tr: Çerçeve Türü:

en: Dialog
tr: İletişim

en: Modal Dialog
tr: Yardımcı İletişim

en: Utility
tr: Araçlar

en: Menu
tr: Menü

en: Border
tr: Kenarlık

en: Attached
tr: İliştirildi

en: Frame Flags:
tr: Çerçeve Bayrakları:

en: Has Focus
tr: Odaklanmış

en: Shaded
tr: Gölgelenmiş

en: Maximized
tr: Büyült

en: Fullscreen
tr: Tam Ekran

en: Tiled
tr: Döşenmiş

en: Button Layout:
tr: Düğme Düzenleri:

en: Composited:
tr: Dizgilendi:

en: Scale:
tr: Ölçek:

en: Choose Theme
tr: Temayı Seç

en: Preview
tr: Ön İzle

en: Run
tr: Çalıştır

en: Benchmark
tr: Karşılaştırma

en: Metacity Theme Viewer
tr: Metacity Tema Görüntüleyicisi

en: GTK custom color specification must have color name and fallback in parentheses, e.g. gtk:custom(foo,bar); could not parse '%s'
tr: GTK özel renk belirtiminde parantez içinde renk adı ve fallback kelimesi yer almalıdır; örneğin, gtk:custom(foo,bar); '%s' ayrıştırılamadı

en: Invalid character '%c' in color_name parameter of gtk:custom, only A-Za-z0-9-_ are valid
tr: gtk:custom girdisinin color_name parametresindeki '%c' verisinde geçersiz karakter, yalnızca A-Za-z0-9-_ geçerlidir

en: Gtk:custom format is 'gtk:custom(color_name,fallback)', '%s' does not fit the format
tr: Gtk:custom biçimi "gtk:custom(color_name,fallback)" şeklindedir; '%s' bu biçime uymuyor

en: GTK color specification must have the state in brackets, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse '%s'
tr: GTK renk belirtiminde köşeli parantezler arasında durum verilmelidir; örneğin, gtk:fg[NORMAL] belirtiminde NORMAL, durumu gösterir; '%s' ayrıştırılamadı

en: GTK color specification must have a close bracket after the state, e.g. gtk:fg[NORMAL] where NORMAL is the state; could not parse '%s'
tr: GTK renk belirtiminde durumdan sonra sağ köşeli parantezleri gelmelidir; örneğin, gtk:fg[NORMAL] belirtiminde NORMAL, durumu gösterir; '%s' ayrıştırılamadı

en: Did not understand state '%s' in color specification
tr: Renk belirtimindeki '%s' durumu anlaşılamadı

en: Did not understand color component '%s' in color specification
tr: Renk belirtimindeki '%s' renk bileşeni anlaşılamadı

en: Blend format is 'blend/bg_color/fg_color/alpha', '%s' does not fit the format
tr: Renk karışımının doğru biçimi "blend/bg_color/fg_color/alpha"dır; '%s' bu biçime uymuyor

en: Could not parse alpha value '%s' in blended color
tr: Renk karışımındaki '%s' alfa değeri ayrıştırılamadı

en: Alpha value '%s' in blended color is not between 0.0 and 1.0
tr: Renk karışımının alfa değeri '%s', 0.0 ile 1.0 arasında değil

en: Shade format is 'shade/base_color/factor', '%s' does not fit the format
tr: Gölgelendirmenin doğru biçimi "shade/bas_color/factor"dır; '%s' bu biçime uymuyor

en: Could not parse shade factor '%s' in shaded color
tr: Gölgeli rengin gölge katsayısı olan '%s' ayrıştırılamadı

en: Shade factor '%s' in shaded color is negative
tr: Gölgeli rengin gölge katsayısı olan '%s', negatif

en: Could not parse color '%s'
tr: '%s' rengi ayrıştırılamadı

en: Coordinate expression contains character '%s' which is not allowed
tr: Koordinat ifadesi izin verilmeyen '%s' karakterini içeriyor

en: Coordinate expression contains floating point number '%s' which could not be parsed
tr: Koordinat ifadesi '%s' gerçel sayısını içeriyor ve bu sayı ayrıştırılamıyor

en: Coordinate expression contains integer '%s' which could not be parsed
tr: Koordinat ifadesi ayrıştırılamayan '%s' tamsayısını içeriyor

en: Coordinate expression contained unknown operator at the start of this text: "%s"
tr: Koordinat ifadesi bu metnin başında bilinmeyen bir işleç içeriyor: "%s"

en: Coordinate expression was empty or not understood
tr: Koordinat ifadesi boş ya da anlaşılamadı

en: Coordinate expression had unknown variable or constant '%s'
tr: Koordinat ifadesi bilinmeyen bir değişken ya da sabit olan '%s 'içeriyor

en: Coordinate expression results in division by zero
tr: Koordinat ifadesi sıfıra bölümle sonuçlanıyor

en: Coordinate expression has an operator "%s" where an operand was expected
tr: Koordinat ifadesi işleneni beklenen "%s", işlecini içeriyor

en: Coordinate expression had an operand where an operator was expected
tr: Koordinat ifadesi işleci beklenen bir işlenen içeriyor

en: Coordinate expression ended with an operator instead of an operand
tr: Koordinat ifadesi bir işlenen yerine işleçle bitiyor

en: Coordinate expression has operator "%c" following operator "%c" with no operand in between
tr: Koordinat ifadesi birbirlerinin izleyen ve aralarında işlenen olmayan "%2$c" ve "%1$c" işleçlerini içeriyor

en: Coordinate expression parser overflowed its buffer.
tr: Koordinat belirtim ayrıştırıcısı tamponundan taştı.

en: Coordinate expression had a close parenthesis with no open parenthesis
tr: Koordinat ifadesi sol parantezi olmayan bir sağ parantez içeriyor

en: Coordinate expression had an open parenthesis with no close parenthesis
tr: Koordinat ifadesi sağ parantezi olmayan bir sol parantez içeriyor

en: Coordinate expression doesn't seem to have any operators or operands
tr: Koordinat ifadesi göründüğü kadarıyla ne işleç ne de işlenen içeriyor

en: Theme contained an expression that resulted in an error: %s
tr: Tema bir hata ile sonuçlanan ifadeye sahip: %s

en: top
tr: üst

en: bottom
tr: alt

en: left
tr: sol

en: right
tr: sağ

en: frame geometry does not specify '%s' dimension
tr: çerçeve geometrisi '%s' boyutunu tanımlamıyor

en: frame geometry does not specify dimension '%s' for border '%s'
tr: çerçeve geometrisi '%s' boyutunu '%s' pencere kenarı için tanımlamıyor

en: Button aspect ratio %g is not reasonable
tr: %g kabul edilebilir bir düğme en-boy oranı değil

en: Frame geometry does not specify size of buttons
tr: Çerçeve geometrisi düğmelerin boyutunu tanımlamıyor

note: Translators: This error occurs when a <frame> tag is missing * in theme XML.  The "<frame ...>" is intended as a noun phrase, * and the "missing" qualifies it.  You should translate "whatever".
en: Missing <frame state='%s' resize='%s' focus='%s' style='whatever' />
tr: Eksik <frame state='%s' resize='%s' focus='%s' style="her neyse"/>

en: <button function='%s' state='%s' draw_ops='whatever'/> must be specified for this frame style
tr: Bu çerçeve biçeminde <button function='%s' state='%s' draw_ops="her neyse"/> belirtilmek zorunda

en: Gradients should have at least two colors
tr: Renk geçişlerinde en az iki renk olmalı

en: MetaThemeImplClass::load not implemented for '%s'
tr: '%s' için MetaThemeImplClass::load henüz hazırlanmamıştır

note: Translators: This means that an attribute which should have been found * on an XML element was not in fact found.
en: No '%s' attribute on element <%s>
tr: <%s> ögesinde '%s' özniteliği yok

en: Line %d character %d: %s
tr: Satır %d karakter %d: %s

en: Could not parse '%s' as an integer
tr: '%s' bir tamsayı olarak ayrıştırılamadı

en: Did not understand trailing characters '%s' in string '%s'
tr: '%s' dizgesinin sonundaki '%s' karakterleri anlaşılmadı

en: Integer %ld must be positive
tr: %ld tamsayısı pozitif olmalı

en: Integer %ld is too large, current max is %d
tr: %ld tamsayısı çok büyük, şu anda üst sınır %d

en: Attribute '%s' repeated twice on the same <%s> element
tr: '%s' özniteliği aynı <%s> ögesinde iki kez kullanılmış

en: Attribute '%s' is invalid on <%s> element in this context
tr: '%s' özniteliği bu içerikte <%s> ögesi için geçersiz

en: Could not parse '%s' as a floating point number
tr: '%s' kayan nokta sayısı olarak ayrıştırılamadı

en: Alpha must be between 0.0 (invisible) and 1.0 (fully opaque), was %g
tr: Alfa 0.0 (görünmez) ile 1.0 (düz renk) arasında olmalıydı ama %g verilmiş

en: Invalid title scale '%s' (must be one of xx-small,x-small,small,medium,large,x-large,xx-large)
tr: Geçersiz öge ölçüsü '%s' (şunlardan biri olmalıdır: xx-small,x-small,small,medium,large,x-large,xx-large)

en: Boolean values must be 'true' or 'false' not '%s'
tr: Mantıksal değerler ancak "true" (doğru) ya da "false" (yanlış) değerlerini alabilir; '%s' olamaz

en: User-defined constants must begin with a capital letter; '%s' does not
tr: Kullanıcı tanımlı sabitler büyük harfle başlamalıdır; '%s' buna uymuyor

en: Constant '%s' has already been defined
tr: '%s' sabit değeri zaten tanımlanmış

en: <%s> name "%s" used a second time
tr: <%s> adı "%s" ikinci kez kullanılmış

en: <%s> parent "%s" has not been defined
tr: <%s> üst değeri "%s" tanımlanmamış

en: <%s> name '%s' used a second time
tr: <%s> adı "%s" ikinci kez kullanılmış

en: <%s> parent '%s' has not been defined
tr: <%s> üst değeri '%s' tanımlanmamış

en: <%s> geometry '%s' has not been defined
tr: <%s> geometrisi '%s' tanımlanmamış

en: <%s> must specify either a geometry or a parent that has a geometry
tr: <%s>, ya bir geometri ya da geometrisi olan bir üst öge belirtmeli

en: You must specify a background for an alpha value to be meaningful
tr: Arkaplanı anlamlı olabilmesi için bir alfa değeri ile belirtmelisiniz

en: Unknown type '%s' on <%s> element
tr: <%s> ögesinde bilinmeyen type '%s'

en: Unknown style_set '%s' on <%s> element
tr: <%s> ögesinde bilinmeyen style_set '%s'

en: Window type '%s' has already been assigned a style set
tr: '%s' pencere türünün önceden atanmış bir biçem kümesi var

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
tr: <%s> ögesi <%s> altında kullanılamaz

en: Cannot specify both 'button_width'/'button_height' and 'aspect_ratio' for buttons
tr: Düğmelere hem "button_width"/"button_height" (en-boy) değerleri hem de "aspect_ratio" değeri verilemez

en: Aspect ratio '%s' is unknown
tr: '%s' en-boy oranı bilinmiyor

en: Border '%s' is unknown
tr: '%s' pencere kenarı bilinmiyor

en: Distance '%s' is unknown
tr: '%s' uzaklığı bilinmiyor

en: Angle must be between 0.0 and 360.0, was %g
tr: Açı 0.0 ile 360.0 arasında olmalı, %g verilmiş

en: No "start_angle" or "from" attribute on element <%s>
tr: <%s> ögesinde "start_angle" (başlama açısı) ya da "from" özniteliği yok

en: No "extent_angle" or "to" attribute on element <%s>
tr: <%s> ögesinde "extent_angle" (genişletme açısı) ya da "to" özniteliği yok

en: Did not understand value "%s" for type of gradient
tr: Renk geçişi türü olarak verilen "%s" değeri anlaşılamadı

en: Did not understand fill type "%s" for <%s> element
tr: <%s> ögesinin doldurma türü "%s" anlaşılamadı

en: Did not understand state "%s" for <%s> element
tr: <%s> ögesi için "%s" durumu anlaşılamadı

en: Did not understand shadow "%s" for <%s> element
tr: <%s> ögesi için "%s" gölgesi anlaşılamadı

en: Did not understand arrow "%s" for <%s> element
tr: <%s> ögesi için "%s" oku anlaşılamadı

en: No <draw_ops> called "%s" has been defined
tr: "%s" adında hiç <draw_ops> tanımlanmamış

en: Including draw_ops "%s" here would create a circular reference
tr: Burada "%s" draw_ops'unu içermek çevrimsel gönderime yol açar

en: Unknown position "%s" for frame piece
tr: Çerçeve parçası için bilinmeyen konum "%s"

en: Frame style already has a piece at position %s
tr: Çerçeve biçeminin %s konumunda zaten bir parça var

en: No <draw_ops> with the name "%s" has been defined
tr: "%s" adında hiç <draw_ops> tanımlanmamış

en: Unknown function "%s" for button
tr: Düğme için geçersiz işlev "%s"

en: Button function '%s' does not exist in this version (%d, need %d)
tr: Düğme işlevi '%s' bu sürümde mevcut değil (%d, gereken %d)

en: Unknown state '%s' for button
tr: Düğme için geçersiz durum '%s'

en: Frame style already has a button for function %s state %s
tr: Çerçeve biçeminde %s işlevi, %s durumu için zaten bir düğme var

en: No <draw_ops> with the name '%s' has been defined
tr: '%s' adında hiç <draw_ops> tanımlanmamış

en: Can't have a two draw_ops for a <piece> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
tr: Bir <piece> ögesi içinde iki draw_ops olamaz (tema, ya bir draw_ops özniteliğiyle bir <draw_ops> ögesi, ya da iki öge belirtmiş)

en: Can't have a two draw_ops for a <button> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
tr: Bir <button> ögesi içinde iki draw_ops olamaz (tema, ya bir draw_ops özniteliğiyle bir <draw_ops> ögesi, ya da iki öge belirtmiş)

en: Can't have a two draw_ops for a <menu_icon> element (theme specified a draw_ops attribute and also a <draw_ops> element, or specified two elements)
tr: Bir <menu_icon> ögesi içinde iki draw_ops olamaz (tema, ya bir draw_ops özniteliğiyle bir <draw_ops> ögesi, ya da iki öge belirtmiş)

en: '%s' is not a valid value for focus attribute
tr: '%s', odak özniteliği için geçerli bir değer değil

en: '%s' is not a valid value for state attribute
tr: '%s', durum özniteliği için geçerli bir değer değil

en: A style called '%s' has not been defined
tr: '%s' adlı bir biçem tanımlanmamış

en: '%s' is not a valid value for resize attribute
tr: '%s', yeniden boyutlandırma özniteliği için geçerli bir değer değil

en: Should not have 'resize' attribute on <%s> element for maximized/shaded states
tr: <%s> ögesinin büyütülmüş/toplanmış durumlarında 'resize' özniteliği bulunmamalı

en: Should not have 'resize' attribute on <%s> element for maximized states
tr: <%s> ögesinin büyütülmüş durumlarında 'resize'  özniteliği bulunmamalı

en: Style has already been specified for state %s resize %s focus %s
tr: %s durumu, %s yeniden boyutlandırma, %s odak için biçem zaten belirtilmiş

en: Style has already been specified for state %s focus %s
tr: %s durumu, odak %s için biçem zaten belirtilmiş

en: Bad version specification '%s'
tr: Kötü sürüm belirtimi '%s'

en: 'version' attribute cannot be used in metacity-theme-1.xml or metacity-theme-2.xml
tr: 'version' özniteliği metacity-theme-1.xml veya metacity-theme-2.xml içerisinde kullanılamaz

en: Theme requires version %s but latest supported theme version is %d.%d
tr: Tema için %s sürümü gerekli ancak en son desteklenen tema sürümü %d.%d

en: Outermost element in theme must be <metacity_theme> not <%s>
tr: Temanın en dış ögesi <%s> değil <metacity_theme> olmalıdır

en: Element <%s> is not allowed inside a name/author/date/description element
tr: <%s> ögesi, name/author/date/description ögesinin içinde kullanılamaz

en: Element <%s> is not allowed inside a <constant> element
tr: <constant> ögesinin içinde <%s> ögesi bulunmamalıdır

en: Element <%s> is not allowed inside a distance/border/aspect_ratio element
tr: <%s> ögesi, distance/border/aspect_ratio ögesinin içinde kullanılamaz

en: Element <%s> is not allowed inside a draw operation element
tr: <%s> ögesi, çizim işlemi ögesinin içinde kullanılamaz.

en: Element <%s> is not allowed inside a <%s> element
tr: <%s> ögesinin içinde <%s> ögesi bulunmamalıdır

note: Translators: This error means that a necessary XML tag (whose name * is given in angle brackets) was not found in a given theme (whose * name is given second, in quotation marks).
en: No <%s> set for theme '%s'
tr: '%s' temasında hiç <%s> atanmamış

en: No frame style set for window type '%s' in theme '%s', add a <window type='%s' style_set='whatever' /> element
tr: '%s' temasında '%s' pencere türüne çerçeve biçemi atanmamış, bir <window type='%s' style_set="her neyse"/> ögesi ekleyin

en: No draw_ops provided for frame piece
tr: Çerçeve parçası için hiç draw_ops sağlanmamış

en: No draw_ops provided for button
tr: Düğme için hiç draw_ops sağlanmamış

en: <%s> specified twice for this theme
tr: Bu temada <%s> iki kez belirtilmiş

en: No text is allowed inside element <%s>
tr: <%s> ögesinin içinde metin bulunmamalıdır

en: Failed to find a valid file for theme '%s'
tr: '%s' teması için geçerli bir dosya bulunamadı.

en: Bell event
tr: Zil olayı

note: Translators: %s is a window title
en: <tt>%s</tt> is not responding.
tr: <tt>%s</tt> yanıt vermiyor.

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the application to quit entirely.
tr: Uygulamanın devam etmesi için bir müddet beklemeyi seçebilir ya da uygulamayı tamamen kapanmaya zorlayabilirsiniz.

en: _Wait
tr: _Bekle

en: _Force Quit
tr: _Sonlandır

en: metacity %s
    Copyright (C) 2001-%s Havoc Pennington, Red Hat, Inc., and others
    This is free software; see the source for copying conditions.
    There is NO warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
tr: metacity %s
    Telif Hakkı (C) 2001-%s Havoc Pennington, Red Hat, Inc., ve başkaları
    Bu, özgür yazılımdır; telif koşullarını öğrenmek için kaynak koda bakın.
    Hiç bir garantisi, BELİRLİ BİR AMACA UYGUNLUĞU için dahi, YOKTUR.

en: Option “%s” is deprecated, use the “--compositor” instead.
tr: “%s” seçeneği terk edilmiştir, bunun yerine “--compositor” kullanın.

en: “%s” is not a valid compositor
tr: “%s” geçerli dizgici değil

en: Disable connection to session manager
tr: Ortam yöneticisine olan bağlantıyı kapat

en: Replace the running window manager with Metacity
tr: Çalışan pencere yöneticisini Metacity ile değiştir

en: Specify session management ID
tr: Ortam yönetim ID'sini belirtin

en: X Display to use
tr: Kullanılacak X Ekranı

en: Initialize session from savefile
tr: Ortamı kayıtlı dosyadan başlat

en: Print version
tr: Sürümü yazdır

en: Make X calls synchronous
tr: X çağrılarını eşazamanlı yap

en: Turn compositing on
tr: Dizgilemeyi aç

en: Turn compositing off
tr: Dizgilemeyi kapat

en: Compositor to use
tr: Kullanılacak dizgileyici

en: Don't make fullscreen windows that are maximized and have no decorations
tr: Büyütülmüş ve dekorasyonları olmayan pencereleri tam ekran yapma

en: Setting “compositing-manager” is deprecated, use the “compositor” instead.
tr: “compositing-manager” ayarı terk edilmiştir, bunun yerine “compositor” kullanın.

en: Workspace %d
tr: Çalışma Alanı %d

en: <metacity_session> attribute seen but we already have the session ID
tr: Geçerli bir oturum kimliği bulunmasına karşın <metacity_session> özniteliğiyle karşılaşıldı

en: Unknown attribute %s on <%s> element
tr: Bilinmeyen öznitelik %s <%s> ögesinde

en: nested <window> tag
tr: iç içe <window> imi

en: Unknown element %s
tr: Bilinmeyen öge %s

en: These windows do not support &quot;save current setup&quot; and will have to be restarted manually next time you log in.
tr: Bu pencereler, &quot;geçerli durumu kaydet&quot; özelliğini desteklemiyorlar ve bir dahaki girişte kendiniz yeniden başlatmalısınız.

en: Opened log file %s
tr: %s günlük dosyası açıldı

note: Translators: the title of a window from another machine
en: %s (on %s)
tr: %s (%s üzerinde)

note: Simple case-- don't bother to look it up.  It's root.
en: %s (as superuser)
tr: %s (superuser olarak)

note: Translators: the title of a window owned by another user * on this machine
en: %s (as %s)
tr: %s (%s olarak)

note: Translators: the title of a window owned by another user * on this machine, whose name we don't know
en: %s (as another user)
tr: %s (diğer kullanıcı olarak)

en: Usage: %s
tr: Kullanım: %s

en: Close Window
tr: Pencereyi Kapat

en: Window Menu
tr: Pencere Menüsü

en: Minimize Window
tr: Pencereyi Küçült

en: Maximize Window
tr: Pencereyi Büyült

en: Restore Window
tr: Pencereyi Eski Boyutuna Getir

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Mi_nimize
tr: _Küçült

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Ma_ximize
tr: _Büyült

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Unma_ximize
tr: Büyült_meyi Geri Al

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Roll _Up
tr: Yukarı _Sar

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Unroll
tr: _Sarmayı Geri Al

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Move
tr: _Taşı

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Resize
tr: _Yeniden Boyutlandır

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move Titlebar On_screen
tr: Başlık Çubuğunu _Ekranda Taşı

note: separator Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Always on _Top
tr: Her Zaman Ü_stte

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Always on Visible Workspace
tr: Her Zaman _Görünen Çalışma Alanında

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Only on This Workspace
tr: Yalnız _Bu Çalışma Alanında

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace _Left
tr: _Soldaki Çalışma Alanına Taşı

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace R_ight
tr: S_ağdaki Çalışma Alanına Taşı

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace _Up
tr: _Yukarıdaki Çalışma Alanına Taşı

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace _Down
tr: _Aşağıdaki Çalışma Alanına Taşı

note: separator Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Close
tr: _Kapat

en: Workspace %d%n
tr: Çalışma Alanı %d%n

en: Workspace 1_0
tr: Çalışma Alanı 1_0

en: Workspace %s%d
tr: Çalışma Alanı %s%d

en: Move to Another _Workspace
tr: Başka Bir Çalışma Ala_nına Taşı

en: Falling back to default GTK+ theme - Adwaita
tr: Öntanımlı GTK+ temasına geri dönüyoruz - Adwaita

en: Theme type to use ("gtk" or "metacity")
tr: Kullanılacak tema türü ("gtk" veya "metacity")

en: TYPE
tr: TÜR

en: Theme name to use
tr: Kullanılacak tema adı

en: NAME
tr: AD

en: Loaded <b>%s</b> theme <b>%s</b> in <b>%f</b> seconds.
tr: <b>%s</b> teması <b>%s</b>, <b>%f</b> saniyede yüklendi.

en: Got MetaFrameBorders in <b>%f</b> seconds (CSS loading, PangoFontDescription creation and title height calculation).
tr: MetaFrameBorders, <b>%f</b> saniyede alındı (CSS yüklemesi, PangoFontDescription oluşturma ve başlık yüksekliği hesaplaması).

en: Drew <b>%d</b> frames in <b>%f</b> client-side seconds (<b>%f</b> milliseconds per frame) and <b>%f</b> seconds wall clock time including X server resources (<b>%f</b> milliseconds per frame).
tr: <b>%d</b> kare <b>%f</b> istemci tarafı saniyesinde (kare başına <b>%f</b> milisaniye) ve X sunucusu kaynaklarını içeren <b>%f</b> duvar saati saniyesinde çizildi (kare başına <b>%f</b> milisaniye).

en: Run again
tr: Yeniden çalıştır
