metacity - en to eo translation catalogue (107 entries)

en: Navigation
eo: Navigado

en: Move window to workspace 1
eo: Movi fenestron al laborspaco 1

en: Move window to workspace 2
eo: Movi fenestron al laborspaco 2

en: Move window to workspace 3
eo: Movi fenestron al laborspaco 3

en: Move window to workspace 4
eo: Movi fenestron al laborspaco 4

en: Move window one workspace to the left
eo: Movi fenestron al la maldekstra laborspaco

en: Move window one workspace to the right
eo: Movi fenestron al la dekstra laborspaco

en: Move window one workspace up
eo: Movi fenestron al la supra laborspaco

en: Move window one workspace down
eo: Movi fenestron al la suba laborspaco

en: Switch windows
eo: Ŝalti fenestrojn

en: Switch applications
eo: Ŝalti aplikaĵojn

en: Switch windows of an application
eo: Ŝalti fenestrojn de aplikaĵo

en: Hide all normal windows
eo: Kaŝi ĉiujn normalajn fenestrojn

en: Switch to workspace 1
eo: Ŝalti al laborspaco 1

en: Switch to workspace 2
eo: Ŝalti al laborspaco 2

en: Switch to workspace 3
eo: Ŝalti al laborspaco 3

en: Switch to workspace 4
eo: Ŝalti al laborspaco 4

en: Move to workspace left
eo: Movi al la maldekstra laborspaco

en: Move to workspace right
eo: Movi al la dekstra laborspaco

en: Move to workspace above
eo: Movi al la supra laborspaco

en: Move to workspace below
eo: Movi al la malsupra laborspaco

en: System
eo: Sistemo

en: Windows
eo: Fenestroj

en: Activate the window menu
eo: Aktivigi la fenestromenuon

en: Toggle fullscreen mode
eo: Baskuligi tutekranan reĝimon

en: Maximize window
eo: Maksimumigi la fenestron

en: Restore window
eo: Restaŭri fenestron

en: Close window
eo: Fermi la fenestron

en: Minimize window
eo: Minimumigi fenestron

en: Move window
eo: Movi fenestron

en: Resize window
eo: Ŝanĝi fenestrograndon

en: Maximize window vertically
eo: Vertikale maksimumigi la fenestron

en: Maximize window horizontally
eo: Horizontale maksimumigi la fenestron

en: Compositing Manager
eo: Kunmet-administrilo

en: Reload
eo: Reŝargi

en: Dark Theme:
eo: Malhela etoso:

en: Normal
eo: Normale

en: Dialog
eo: Dialogo

en: Border
eo: Rando

en: Maximized
eo: Maksimumigite

en: Benchmark
eo: Taksotestado

en: Could not parse color '%s'
eo: Ne eblis analizi koloron '%s'

en: top
eo: supre

en: bottom
eo: malsupre

en: left
eo: maldekstre

en: right
eo: dekstre

note: Translators: This means that an attribute which should have been found * on an XML element was not in fact found.
en: No '%s' attribute on element <%s>
eo: Neniu atributo '%s' ĉe elemento <%s>

en: Could not parse '%s' as an integer
eo: Ne eblis analizi na '%s' kiel entjeron

en: Attribute '%s' repeated twice on the same <%s> element
eo: Atributo '%s' ripetas duoble en la sama <%s> elemento

en: Attribute '%s' is invalid on <%s> element in this context
eo: Atributo '%s' estas nevalida en elemento <%s> en tiu ĉi kunteksto

en: <%s> parent '%s' has not been defined
eo: <%s> gepatro '%s' ne estis difinita

en: Unknown type '%s' on <%s> element
eo: Nekonata tipo '%s' ĉe elemento <%s>

en: Unknown style_set '%s' on <%s> element
eo: Nekonata stil_agordo '%s' ĉe elemento <%s>

en: Element <%s> is not allowed below <%s>
eo: Elemento <%s> ne estas permesita sub <%s>

en: A style called '%s' has not been defined
eo: Stilo nomata '%s' ne estis difinita

en: Bell event
eo: Sonoril-evento

note: Translators: %s is a window title
en: <tt>%s</tt> is not responding.
eo: <tt>%s</tt> ne respondas.

en: _Wait
eo: _Atendi

en: _Force Quit
eo: Per_forta eliro

en: metacity %s
    Copyright (C) 2001-%s Havoc Pennington, Red Hat, Inc., and others
    This is free software; see the source for copying conditions.
    There is NO warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
eo: metacity %s
    Kopirajto (C) 2001-%s Havoc Pennington, Red Hat, Inc., kaj aliaj
    Ĉi tiu estas libera programaro; bonvolu vidi la fontan kodon por kopiaj kondiĉojn.
    NE estas IU garantio; nek por KOMERCEBLECO nek ADAPTEBLECO POR SPECIFA CELO.

en: Disable connection to session manager
eo: Elŝalti la konekton al la seancoadministrilo

en: Replace the running window manager with Metacity
eo: Anstataŭigi la nun ruliĝantan fenestromastrumilon per Metacity

en: Specify session management ID
eo: Specifi identigilon de la seancoadministrilo

en: X Display to use
eo: X-Vidigo uzenda

en: Initialize session from savefile
eo: Pravalorizi la seancon el konservita dosiero

en: Print version
eo: Pres-versio

en: Make X calls synchronous
eo: Fari X-vokojn sinkrone

en: Turn compositing on
eo: Enŝalti kompostadon

en: Turn compositing off
eo: Elŝalti kompostadon

en: Don't make fullscreen windows that are maximized and have no decorations
eo: Ne tutekranigi fenestrojn jam grandigitajn kaj sen ornamojn

en: Workspace %d
eo: Laborspaco %d

en: Unknown attribute %s on <%s> element
eo: Nekonata atributo %s ĉe elemento <%s>

en: Unknown element %s
eo: Nekonata elemento %s

note: Translators: the title of a window from another machine
en: %s (on %s)
eo: %s (ĉe %s)

note: Simple case-- don't bother to look it up.  It's root.
en: %s (as superuser)
eo: %s (kiel ĉefuzanto)

note: Translators: the title of a window owned by another user * on this machine
en: %s (as %s)
eo: %s (kiel %s)

note: Translators: the title of a window owned by another user * on this machine, whose name we don't know
en: %s (as another user)
eo: %s (kiel alia uzanto)

en: Usage: %s
eo: Uzo: %s

en: Close Window
eo: Fermi Fenestron

en: Window Menu
eo: Fenestra Menuo

en: Minimize Window
eo: Minimumigu fenestron

en: Maximize Window
eo: Maksimumigu fenestron

en: Restore Window
eo: Restaŭri fenestron

en: Keep Window On Top
eo: Teni la fenstron malfone

en: Remove Window From Top
eo: Forigi la fenestron de la malfono

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Mi_nimize
eo: Mi_nimumigi

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Ma_ximize
eo: Ma_ksimumigi

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Unma_ximize
eo: Malma_ksimumigi

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Roll _Up
eo: _Volvi

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Unroll
eo: _Malvolvi

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Move
eo: _Movi

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Resize
eo: _Aligrandigi

note: separator Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Always on _Top
eo: Ĉiam _malfone

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Always on Visible Workspace
eo: Ĉi_am en la videbla laborspaco

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Only on This Workspace
eo: _Nur en ĉi tiu laborspaco

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace _Left
eo: Movi al la _maldekstra laborspaco

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace R_ight
eo: Movi al la _dekstra laborspaco

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace _Up
eo: Movi al la su_pra laborspaco

note: Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: Move to Workspace _Down
eo: Movi al la su_ba laborspaco

note: separator Translators: Translate this string the same way as you do in libwnck!
en: _Close
eo: _Fermi

en: Workspace %d%n
eo: Laborspaco %d%n

en: Workspace 1_0
eo: Laborspaco 1_0

en: Workspace %s%d
eo: Laborspaco %s%d

en: Move to Another _Workspace
eo: Movi al alia _laborspaco

note: This is the text that should appear next to menu accelerators * that use the shift key. If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this.
en: Shift
eo: Majuskl

note: This is the text that should appear next to menu accelerators * that use the control key. If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this.
en: Ctrl
eo: Ktrl

en: Theme name to use
eo: La nomo de etoso
